Prokletí prvních vět

25. 07. 2010 | 11:44
Přečteno 5772 krát
První věta stává se v mysli autorově nezapomenutelnou. Tvrzení, které patrně nelze podepřít rozsáhlým statistickým výzkumem ani podložit vědeckými argumenty. Na akademické půdě by se zajisté stalo předmětem vleklých sporů, při nichž by se zúčastněné strany udatně bily v prsa, neoblomně řinčely přiostřenými argumenty a odstřelovaly se citáty ze zvěčnělých klasiků.

Lpění na detailech by dále směřovalo k vyjasnění řady doplňujících otázek. Lze vzít v potaz pouze romanopisce, nebo k nim přiřadíme též tvůrce kratších próz? Jak k tomu přijdou autoři nebeletrističtí, vždyť i jejich díla se nezřídka vyrovnají květnaté fikci? Nezapomínejme, pěkně prosím, na básníky z toho především na tvůrce epické poesie (O hněvu Achillově nám zpívej, ó, Múzo!) Přistoupíme-li na pochybnou skutečnost, že ona prvotní sentence skutečně vyhloubí nepominutelnou brázdu do tvůrcovy paměti, co s ní udělá pokročilý věk, sklony ke grafomanii, k bájné lhavosti, případně nezřízený život umělcův? Nepromění se v průběhu let svěží stříbrozelená oliva v seschlý pahýl, pod nímž by utrmácený poutník sotva našel kouska stínu?

Přesto – ruku na srdce, kamarádi v erbu – nelze prvním větám, ať zapomenutým, polozapomenutým či stále přítomným v hlavách svých autorů (ba mnohdy právě jen tam) upřít nic z pověsti, která by je mohla předcházet. Právě ony se totiž pyšně tyčí na pomezí všední šedi a neuchopitelné, nekonečně nádherné i nekonečně děsivé Férie, v níž na zodpovědného tvůrce číhá tisícero nástrah. Stávají se magickým šémem, který propůjčuje život nevyzpytatelným postavám a uvádí do pohybu události, jejichž následky nelze dohlédnou, dokud nepadne věta poslední.

Z čiré zvědavosti zopakovala jsem si první věty oblíbených mistrů – vždy opředou mou duši hebce pableskujícími vlákny omamné čtenářské radosti. Bývají příjemně věcné (Stín si odseděl ve vězení tři roky.), plné exotických příslibů (Dne 24. února 1815 ohlásila hlídka od Matky Boží Ochranitelky trojstěžník Faraon, přijíždějící ze Smyrny, Terstu a Neapole.), závratně jitřivé (Moře se dnes opět vzdouvá v poryvech větru, při kterých se ti rozbuší srdce.) i geniálně úderné (V boha nevěřím, ale schází mi.). Člověku nakonec nic nesejde na tom, zda si je pánové Gaiman, Dumas, Durrell a Barnes nadosmrti zapamatovali (sázela bych hlavně na Juliana Barnese, bonmoty se přec nerady zapomínají).

Pokusím-li se zamést věty, které se líně sluní před mým vlastním autorským prahem, jasno mám jen v první mezi prvními. V dálce zavyl šakal… Takto nádherně šestákově začínala moje první zcela vážně míněná středoškolská povídka (pomiňme prosím, jednalo-li se o šakala dostatečně zavilého), nyní dávno ztracená. Pojednávala o dívce putující za otcem „slavným egyptologem Charlesem“. Cestou na archeologické naleziště se propadne v čase, naváže blízký vztah se staroegyptským mladíkem, ten se jí představí coby nějaký Ramesse, následně společně vnesou světlo do záhadného konce 18. dynastie. V závěru povídky se tuším hrdinka probudí, aby zjistila, že se jí to náramné dobrodružství jen zdálo. Byla jsem tehdy ještě nesmělá, dnes bych ji škodolibě předhodila napospas starověku, ať se s tím holka popere.

Existují první věty, které způsobně sedí v koutku a trpělivě čekají, až si jich všimnu. Jejich smělejší souputnice na mě naopak dotírají, podobny smečce lítých rosomáků. Viděla jsem kdysi takového rosomáka, bestii nesympatickou, v přírodopisném dokumentu, od té doby mne čas od času straší ve snách. Nemám-li v rukávu potřebnou zásobu vět číslo dvě, tři, případně tisíc sto šedesát čtyři, nezbývá mi, než předstírat nedovtipnost. V duchu se mdle hájím náporem pracovních povinností, konejším zhrzené úvodní sentence přísliby do budoucna, na jejich šťastnější družky už přece několikrát došlo…

Jak mě poučila zkušenost – přec jen již nepatřím k nejmladším, na dvéře mi usilovně buší střední věk –, nejživěji si autor vždy pamatuje poslední realizovanou první větu. Nemohu zde tedy neuvést tu svoji, hýčkám si ji, třebas ji lze za větu označit jen s přimhouřením obou očí: Mennofer, 55. rok vlády Ramesse Velikého. Následuje dlouhé, nepublikované (ale publikovatelné) dobrodružství, které se odehrává dílem v dnešním Brně, dílem v současném a starém Egyptě. Roli v něm hraje jistý magický papyrus, plachá moravská dívka, pár nadpřirozených bytostí, barokní housle a čarovná moc hudby. Kdybych se už trochu neznala, žasla bych, jak málo jsem se od školních let změnila.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vfischer napsal(a):

HM HM ... ANO ... a co tím vlastně chtěl básník říci ? ? .. někdy se stane, že prší, a pak zase přestane .. tak nějak asi ?
25. 07. 2010 | 12:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, plachá moravská dívka a pápyrus.., no v šedesátejch jsme to po brnu říkali jednodušeji - maňa a oř..
Jinak chápu, že my kluci to pravděpodobně s prvníma větama máme drobet snadnější...

ZATÍM

Básní stovku
na pohovku
napsal student
s dívkama
od rána si jinoch
hrál
večer byla
popsána

Bytnou Žofku
však na pohovku
nedostal
je literárně
neznáma...

Veselé krizování bude líp...
tak žádné zbytečné obavy z budoucna, dobré úložiště pak pro poststředňověké intošky třeba zde...
http://www.bestwallpapers.n...
25. 07. 2010 | 13:00

JP napsal(a):

Několikrát jsem si pojednání autorčino přečetla, leč nevím, proč to psala. Tak nějak že po neděli pondělí přichází?
25. 07. 2010 | 15:05

Ládik napsal(a):

Moje první věta byla oznamovací: "Mama." Ani už nevím, co tím chtěl básník říci. Druhá věta byla tázací: "Zápotocký ještě žije?"

Děkuji za krásné 2 hodiny prožité v zahradě plné čarověníků.
25. 07. 2010 | 15:09

Elena napsal(a):

šak ste to aj potvrdila, pani autorka,

že ste zaujala len prvou vetou :))))

ostatne išlo dolé vodou
25. 07. 2010 | 15:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

A brněnská koc oslovila Ramesse hantecem: "Kémo, moc tady rumpluje soncna".
25. 07. 2010 | 17:15

Kudykam napsal(a):

To autorka:
Domnívám se,že Vaše první věty, ale stejně jako ty další, jsou proklety právě zde na tomto místě,protže ač velmi dobře napsané, nepúatří do této rubriky. Je to škoda, protože by si na nich pochutnali lidé, kteří jsou s Vaší duší více spřízněni. No a nakonec, k těm Vašim větám se nelez tak emotivně až jadrně vyjadřovat, jako třeba k větám od dejme tomu pana Křečka a pod. Doporučuji, zkuste to na jiných stránkách, tam najdete jistě více pochopení.
25. 07. 2010 | 17:18

Elena napsal(a):

no a hneďka tu mame tunajšieho poliša matyaša
25. 07. 2010 | 17:43

ortler napsal(a):

Příspěvek lze nejlépe pochopit jako reklamu na přicházející dílo.
25. 07. 2010 | 17:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Elena:
Poliš je policajt? Ak áno, potom to nie som ja.
25. 07. 2010 | 17:57

Edmond Dantés napsal(a):

Možná jsem jen všechny ty odsuzující a rádobyvtipné komentáře nepochopil, ale může mi někdo vysvětlit, proč Vám tento blog tak vadí? Copak nikdo z vás nečte knížky? A vyhazovat autorku z těchto stránek (Kudykam) mi připadá poněkud drzé. Když se vám blog nelíbí, jděte si prskat jinam, třeba do nějakých diskusí o politice, těch je habaděj.
25. 07. 2010 | 18:10

Luigi Vampa napsal(a):

To Edmond Dantés. Já bych na Kudykama nedštil, von to myslí s autorkou dobře, což je vlastně smutný. Vostatních je mi líto, pro poezii ztraceni. Akorát bych řek, že rubrika není blog a nikde není stanovený téma dne, kterýho se blogeři musej držet, tak co už, že. Autorku bych prosil příště o střídmější styl a větší doslovnost, ať v tom není hokej. Jinak, citovaný autory taky miluju, až na toho Gaimana, s tim se ještě neznáme.
25. 07. 2010 | 18:43

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Vážená paní Mičanová. Děkuji Vám za tu trochu svěžího vzduchu na těchto válečnických stránkách. Ano, válečnických. Vede se zde totiž permanentní válka mezi příznivci oranžových a modrých. A jak známo - inter arma silent musae. Ta válka je zřejmě neje permanentní, ale také totální, takže se válečníci domnívají, že jim toto pole válečné patří. Tak tedy - nepatří. Díky.
25. 07. 2010 | 19:57

kormoran napsal(a):

..podobnost ciste nahodna))http://www.youtube.com/watc...
25. 07. 2010 | 20:44

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, komu tu co silentuje, a kdo je tady modrý ???
http://www.xoxma.lv/uploads...
Veselé krizování, bude líp...
25. 07. 2010 | 20:56

Targus napsal(a):

Nechápu, proč se autorka zahazuje s písmenkem "i". Pokud by své dílko pojmenovala "Hřbytovňý kvýťý", toto by zajisté mnohem lépe prorazilo a pan Cvrček by zajisté zajásal, že má zase o čem psát.
Autorka je zřejmě neschopa nebo málo ynvenčňý a avantgardňý. :-)))
25. 07. 2010 | 21:25

Baba napsal(a):

Mně zase tak nezpívá.
25. 07. 2010 | 22:32

Líný černý pes napsal(a):

První větu mé dcery si budu pamatovat pořád. pouřívala slůvka a zvuky. Pak jsme čekaly na letišti na dědu a najednou při pozorování startu letadla dcera pronesla : Mamíííí auto hop!
;-)
25. 07. 2010 | 23:03

Michal Macek napsal(a):

dobre ranko,

prvni vetz tz bz mi docela sly,horsi je to pokracovani :)tak terba:

Pribehy se maji vypravet od zacatku,avsak zacatek tohoto pribehu se ztraci tak hluboko v temnotach pradavne minulosti,ze z kosti posledniho z tech,kteri by ho mohli vypravet,je uz davno prach,ktery vitr roznesl po pousti.

nebo

Rano toho dne,6.brezna 2122,se nicim nelisilo od bezneho vsedniho rana Jeniffer Pallcoxove.

nebo treba:

"Trinact ku jedne!Trinact ku jedne!",v Satrakisove sazkove kancelari to toho dne hucelo jako v ule.

vymyslet pokracovani je horsi :)
26. 07. 2010 | 07:01

gaia napsal(a):

no a taky je důležitá poslední věta
třeba to Lidé bděte zná každý nebo Šťastná to žena nebo v ruštině když nás zkoušeli tak Kapitánská dcerka či Taras Bulba už nevím přesně že končí Sbohem kamarádi náš učitel na tom přímo bazíroval.
Myslím že poslední věta je daleko důležitější.
I když i první věta třeba to Evropou obchází strašidlo nebo Dávno tomu dávno či Bylo nebylo může vejít do dějin.
26. 07. 2010 | 07:28

Neruda napsal(a):

Ad Targus: Promiňte, ale náhodou povídku Hřbytovní kvýtí znám, vyšla loni v Pevnosti. Musím se autorky zastat. Pravopis pošramotila schválně, protože příběh vypráví hrdinka slabá v pravopise. Takže autorka možná je neschopa, zato Vy jste nedovtipa schopná odsoudit bez znalosti kontextu. Mimochodem, je to dost roztomilá povídka.
26. 07. 2010 | 07:47

Grandmaster napsal(a):

.....(prvni vety oblibenych mistru) - vzdy opredou mou dusi hebce pableskujicimi vlakny omamne ctenarske radosti....
Jen tato sekvence staci, abych mel dobrou naladu po precteni clanku.
26. 07. 2010 | 11:43

Moravan napsal(a):

Takovy voharkovy kecáni. Ale pěkná baba a z Moravy, tak bodo slušné.
26. 07. 2010 | 11:55

Princ Krasoň napsal(a):

Bacha borci, nebuďte vykyblovaní pakini a nezkóšejte tady hantec, dyž ho nekómete, jinak lapnu rajčatové přeliv do ksichtu a od těžkýho lochecu se mně zarazí pikola! Babáči od Brniska só zichr ze všech babáčů nejbeltenější. Komu to nejde do štrycle, ať nasomruje fajfky do šuflat a klape fofrem do nejaké jiné mlaty. Hotovson.
26. 07. 2010 | 13:23

dojíčka ze Zlína napsal(a):

Princ Krasoň,
ty je hotva ukažka prvej a poslednej vety, nemusy si tým vôbec lamať hlavu,
ako to človek tak dokaže, ma to dosť trapi, byť hentým patolizačom grandmajstrom aj drsnakom s humna zaroveň , ja ty tak nevim
26. 07. 2010 | 17:53

Petr Kukal napsal(a):

Ten text je ve skutečnosti krásný, Danielo, a já mu velmi rozumím.
30. 07. 2010 | 19:21

Sona napsal(a):

Princ Krasoň

Hotovson:-))
06. 08. 2010 | 22:46

Sona napsal(a):

Osobne mne vetsinou oslovi vety prave ty posledni a ne ty prvni.
Zrovna jako ta Vase:
Kdybych se už trochu neznala, žasla bych, jak málo jsem se od školních let změnila.

Pripomina mi to jednu zaverecnou klasiku.
Stastna to zena:-)
06. 08. 2010 | 22:57

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a>
24. 08. 2010 | 05:47

AnnieJacson napsal(a):

Nowadays, shopping on the Internet is becoming increasingly popular. People no longer need to walk around hundreds of shops looking for <a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five fingers</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram shoe</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">fivefinger vibram</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">five fingers vibram shoes</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">vibram five fingers sale</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">buy vibram five fingers</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram 5 finger shoes</a> ,<a href="">buy vibram fivefingers</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five fingers classic</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five fingers flow</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five fingers kso</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five fingers kso trek</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five fingers moc</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five fingers sprint</a> they need. vibram five fingers sprint ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">buy vibram five finger shoes</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">five finger shoes sale</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">five finger vibram shoes</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">vibram fivefingers kso mens</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram fivefingers men's kso</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">mens vibram fivefinger kso</a> ,<a href="">womens vibram five fingers kso</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">vibram classic</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram flow</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">vibram fivefingers flow</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes... ">vibram five finger classic</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">vibram five fingers agate</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Wemen's<a href="http://www.fivefingersshoes...">Vibram FiveFingers bikila</a>, Vibram FiveFingers bikila are the most common items purchased on the Internet. Internet shopping offers<a href="http://www.fivefingersshoes...">vibram fivefingers kso agate-camo</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Men's Vibram FiveFingers bikila</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Men's Vibram Fivefingers KSO Shoes black</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Men's Vibram Fivefingers KSO Shoes camo</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Men's Vibram Fivefingers KSO Shoes orange</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Men's Vibram Fivefingers KSO Shoes grey</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Men's Vibram Fivefingers KSO Shoes palm</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Women's Vibram Fivefingers KSO Shoes agate</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Women's Vibram Fivefingers KSO Shoes black</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Women's Vibram Fivefingers KSO Shoes camo</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Women's Vibram Fivefingers KSO Shoes grey</a> ,<a href="http://www.fivefingersshoes...">Women's Vibram Fivefingers KSO Shoes palm</a> for the shopper.
605263
19. 09. 2010 | 09:00

Commodity Tips napsal(a):

Thanks for posting I really enjoyed it while reading...
http://www.commodity-tips-m...
26. 11. 2010 | 08:28

online auto insurance rates napsal(a):

Great write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It's going to be a regular visitor for a lengthy time. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">lowest car insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 11:21

JdafaRPLEE napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#6103>buy soma online</a> somo 655 hard reset - buy soma online from usa
09. 02. 2013 | 20:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy