Lekce Kleopatra

14. 11. 2010 | 16:42
Přečteno 5069 krát
Obeslali mě z jistého nového měsíčníku pro milovníky historie. Příjemný pan redaktor mě pozvedl mezi velmi významné osobnosti, potom se zdvořile, nebojím se říci uctivě, zajímal, zdali bych svou troškou nepřispěla do jejich dějepravné ankety. Klíčová otázka zněla: „Kým je pro vás historická osobnost královny Kleopatry?“ Jak bych dokázala odolat?

Nešlo o mé první oficiální setkání s poslední panovnicí tajemné říše na Nilu (neoficiálně jsme se samozřejmě potkaly již mnohokrát). Před rokem jsem překládala báječnou životopisnou knihu od britské egyptoložky Joyce Tyldesleyové, právě tato okolnost mi zřejmě nyní zaručila postup do užšího výběru. I strávila jsem noc rozjímáním. Pomyslný osobní význam přece jen vyžaduje určitou dávku pohotového vtipu, břitké osobitosti, pronikavého úsudku.

Ortodoxní egyptologové se staví ke Kleopatře spíše odtažitě a nelze jim to zazlívat. Koneckonců se jednalo o Egypťanku makedonského původu, jež měla s érou velkých faraonů pramálo společného. Seriozním badatelům se nádavkem příčí bulvární dusno, které ji po dvou tisíciletích nadále obklopuje. Kleopatřin osud totiž obsahuje vše, po čem srdce senzacechtivého čtenáře prahne – najde se v něm exotická erotika, vysoká mezinárodní politika, krvavé intriky, bratrovražedné boje, milostné pletky, jaksepatří působivé závěrečné drama.

Kleopatřin hluboký lidský příběh, abych užila moderní terminologie, neodolatelně vábil antické autory, renesanční dramatiky i tvůrce výpravných historických velkofilmů (těžko posoudit, zda na plátně působí efektněji princezna úhledně srolovaná do koberce nebo závěrečný výjev se dvěma hady). Každý si přitom mocnou vládkyni přizpůsobil svému vnímání světa či mentálním schopnostem. V očích římských dějepisců se stala zvrácenou záškodnici ve smyslu „Hanba mužům, kterým žena vládne!“, Shakespeare v ní viděl tragickou hrdinku, novodobí tvůrci nejspíše křehkou bytost, jež se prostřednictvím ženských zbraní snaží obstát v mužském světě. Pokud s pomocí strýčka Googla vyhledáte fotografie Kleopatřiných nejslavnějších filmových představitelek (Theda Bara, Claudette Colbertová, Vivien Leighová, samozřejmě Elizabeth Taylorová nebo přepůvabná Monica Belluciová), shledáte, jak pozoruhodně se vyvíjí pojetí svůdné ženské krásy. A to se prosím o Klepatřině zevnějšku setrvale vedou vášnivé akademické spory. Skoro by se chtělo říci, že si každá doba žádá svou Kleopatru. Nebo alespoň svou představu o Kleopatře.

To vše mi proběhlo hlavou, než jsem se zmohla na následující anketní odpověď: Poslední egyptská vládkyně pro mě zůstane především zosobněním ženské síly, smělou, prozíravou, leckdy (všeho)schopnou vládkyní. Ptolemaiovci ostatně nikdy nevynikali holubičí povahou. Dokázala skvěle využít slabostí i předností svých souputníků, ať šlo o Caesara nebo Antonia, když se ukázalo, že vsadila na nesprávného, neváhala nést za chybné rozhodnutí zodpovědnost. Její osud by neměl probouzet romantické okouzlení, nýbrž cosi na způsob mrazivé úcty…

Zdvořilý pan redaktor, který mě do ankety přizval, o pouhý týden později napsal pokornou omluvu. Jeho nadřízení se rozhodli počet respondentů zredukovat, můj krátký příspěvek tedy nevyjde (dotyčné periodikum mělo spatřit světlo světa začátkem listopadu, tedy někdy touto dobou). Dlouho jsem se na obláčku vlastní velké významnosti nevznášela a po pravdě řečeno, bezmála se mi ulevilo. Jen ta moje zatrápená ješitnost mě ponoukla k sepsání tematického blogu.

Jaké si vzít z vývoje situace ponaučení? Napadá mě například: Nikdy nejste tak významní, aby se nenašel někdo významnější (zde si prosím domyslete nějakého pěkného smajlíka). Z hlediska věčnosti na mém názoru sotva sejde a Kleopatře by byl stejně fuk.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Radkin Honzák napsal(a):

Řekl bych, že je dobře, že jste napsala svůj příspěvek sem, protože tady rozhodně nezapadne a určitě je na správném místě. Já bych se asi ke vznešenému měsíčníku na "křídlovém" papíře (jak říkala jedna osoba) nikdy nedostal. Tak Vám děkuju!
14. 11. 2010 | 16:52

Holubář napsal(a):

A nejdnalo se o měsíčník Historie, který je takovou symptomatickou novinkou - historickým bulvárem?
Pokud ano, nelitujte. Jednou jsem si ho, v naději, koupil do vlaku a zíral jsem, co je to za snůšku hovadin. Proti tomu publikování zde na Aktuálně vychází skoro jako kdybyste publikovala ve vydavatelství České akademie věd a umění, blahé paměti.
14. 11. 2010 | 17:13

Patricie napsal(a):

Dnes mi jedna paní Blažková ze Žižkova líčila, jak se bezvadně projela tramvají, a jak si její manžel pochutnal na martinské huse ... Rozplakala jsem se dojetím... Naštěstí nám tu autorka pohádkových románů napsala něco převratnějšího, co mi - Zaplať Bůh - dalo zapomenout na nesmysly ...
14. 11. 2010 | 18:28

Ivan napsal(a):

Děkuji paní Danielo Mičanová, takové příspěvky na těchto stránkách něco přinesou a je to o něčem. Jinak je zde přehršle příspěvků, které odpoutávájí od poznání a přemýšlení, ale jsou asi taky potřeba, to nechci hodnotit. Tento příspěvek je, jako růže in nátura a osvěží.
14. 11. 2010 | 19:12

Medikolog napsal(a):

Poslední Ptolemaiovna...

Dokázala z bezvýchodné situace uniknout (snad vlastní rukou) a vyhnout se popravě po Augustově triumfu v Římě. Byla před tím ochotna za své postavení, ctižádost a za svoji moc obětovat celé armády, zaplést se do občanské války v Římské říši (na poražené straně) jako naprostá většina ctižádostivých žen na trůnech.

Narozdíl od vznešené smrti 47 róninů neměla jinou možnost.

Jóšijó Orišimu a jeho druhům nesahá Kleopatra VII ani po kotníky. Jejich oběť byla rigorózním splněním povinnosti, kterou NIKDO kromě jejich chápání cti nevymáhal. Datum 4.2.1903 by si měli připomínat všichni občané podléhající vojenské povinnosti k obraně otčiny, zatímco modroknížkaři včetně současného ministra "války" by měli o výročí chodit kanálama.
14. 11. 2010 | 19:45

Medikolog napsal(a):

Proboha, má být 1703, omluvte překlep starému róninovi...
14. 11. 2010 | 19:47

iga napsal(a):

Daniela Mičanová

Ten váš blog se mi nejak nezdá...

Nevím, ale připadá mi, že si vůbec neuvědomujete, že aktuálně je mnohem významější fórum, kde se můžete předvést, než nějaký historický plátek sporného dosahu. Nebo to o tom časopise byla jen taková pohádka?

Patricie
vy jste ráno určitě snídala vtipné housky:-DDD
14. 11. 2010 | 19:51

vlk napsal(a):

Skvělé!! Na mou věru. Když jsem přemýšlel, co bych o Kleopatře řekl já, vyšlo mi něco velmi podobného.
Víte , já myslím, že problém byl jinde. Že Váš příspěvek nebyl dostatečně šťavnatý. Soudím, že šlo o nějakou populární historii a ten příspěvek byl prostě příliš věcný. Málo šťávy pro tržní dobu...
14. 11. 2010 | 21:59

Patricie napsal(a):

Danielo, tak vtipné - jako ty Vaše - určitě nikdy neposnídám ... A už vůbec nemám šanci posnídat ten brazilský houbový čaj, který jste konzumovala dnes. To pak není divu, že vidíte - stejně jako půlku mládeže - život pozitivně. Já jsem z té druhé půlky, která nemá moc peněz na drogy ... Ale jinak se mi Vaše články a pohádky moc líbí ... Cítím ve Vás J.K.Rowlingovou jazyka českého ...
14. 11. 2010 | 22:03

karel napsal(a):

Patricie, srovnejte si to v hlavě! Ty vtipné housky vám posílá iga.
14. 11. 2010 | 22:08

honolulu napsal(a):

Slozita doba !
Cleopatra,(51 BC - 30 BC) nemela moznost vsadit na nikoho jineho nez na Marka Antonyho. (83 BC - 30 BC) Byla izolovana. Hrala vysokou politickou hru pro zachovani samostatnosti Egypta. Pokousela se tajne svymi agenty v Rime zkontaktovat nekolikrat Augusta. (Octaviana 63 BC - 14 AD)
Cleoparta take nikdy nebyla milenkou Caesara (Gaius Julius, 100 BC - 44 BC). Bylo ji 7 let, kdyz byl Caesar ubodan. (Hloupy Hollywood pise dejiny, jak chce.)

General Agrippa vsechny jeji agenty povrazdil a zalozil tajnou obrannou - neco jako "kontra rozvedku", (omlouvam se za tento moderni vyraz) pozdeji zdedenou Livii,(Julia Augusta) 58 BC - 29 AD snad nejschopnejsi zena v dejinach Antiky (Moderni CIA & FBI dohromady). Neplette si je s pozdejsi Praetorianskou gardou.

Pani Micanova, snad Vas bude zajimat, ze Mark Antony a matka Oktaviana byli vasnivi milenci a ze Mark Antony jednou zfackoval o 20 let mladsiho Octaviana - syna sve milenky. (Buh Augustus dostal "nakladacku".) Oni se nikdy nemeli radi, i kdyz se museli politicky spojit proti zastancum republikanskeho zrizeni.
Vite, ze Mark Antony - zastance centralni moci a odpurce rebublikanskeho systemu, sam zacal pozdeji budovat neco, co nesouhlasilo s tim, za co bojoval ? (Napred kvuli tomu zlikvidoval kde koho, vcetne Cicera (43 BC).
Toto je nejslozitejsi doba v dejinach Rima. Z teto doby nejde udelat povidku.
Budte rada, ze z projektu seslo.
Mam Antiku velmi rad. Mam pro Vas neco zajimavejsiho a jednodussiho. Ale napisi Vam o tom pozdeji.
15. 11. 2010 | 02:33

honolulu napsal(a):

O M L U V A ! ! !
Datum narozeni Cleopatry je spatne ! OMLOVAM SE ! Rok 51 byl rokem, kdy nastoupila na trun jako spouluvladce sveho otce. To znamena, ze s Caesarem mohl byt vztah nekdy v roce 48/47 a vztah z Markem Anthony, nekdy v roce 41/40. Od roku 37 BC. jsou stale spolu az do sebevrazdy obou v roce 30 BC. (Hollywoodu bych, ale nikdy v nicem neveril.)
OMLOUVAM se jeste jednou. Padaji mi zde na hlavu knihy.
Toto je opravdu slozita doba. Mezi rokem 44 BC. a rokem 14 AD. je potreba znat mnoho letopoctu, aby vznikl pred ocima obraz dejin. Kazdy rok bitvy a kazdy den vrazdy. Typicka civilni valka.
15. 11. 2010 | 03:06

honolulu napsal(a):

Pani Micanova, neni treba ve svem uspechu byt zavisla na panu redaktorovi. Neni treba pochybovat o vlastni vyznamnosti. Vyznamna jste velmi ! Rozumite dejinam a mate v hlave obraz doby. Ja Vam zitra napisi podmet k premysleni. Uvidite, ze se Vas to zaujme.
15. 11. 2010 | 04:34

iga napsal(a):

Karle, dík.
Nabývá to rozměrů, o kterých jsme ani netušili, že?
15. 11. 2010 | 08:13

Baba napsal(a):

Necítí všichni jako já, ale kupodivu cítí.
15. 11. 2010 | 08:30

honolulu napsal(a):

POUZE pro pani Micanovu.
Jedna z mnoha attrakci, ktere America ma, jsou prodejny knih.
Je to absolutni pozitek toulat se v techto velkoobchodech rozdelenych na ruzne oddeleni s ruznym thematem. (V obchodech jsou i kavarny).
Zjednodusene by se to vsak dalo zhrnout vse do literatury FICTION a NON-FICTION.
Knihy z oddeleni fiction (fantazie) jsou povidky, romany a osobni, casto zkreslene nahledy autoru na thema o kterych pise. Tyto knihy jsou lacine, autoru je hodne, nikdo je necte a knihy vetsinou skonci jako papir na recykling. (Ve sberne odpadoveho papiru.)
Knihy NON-FICTION jsou cennove daleko drazsi, oblibenejsi u profesionalnich lidi (lidi s penezmi), ale i o jejich autorech se casto rika, ze z psani knih nikdy nikdo nezbohatl.
Neverte tomu, nekteri zbohatli pohadkove. Ziji na vysluni uspechu, uznani a maji jmeno.
Nejvice zbohatli lide, kteri se venovali t.zv. HISTORICAL ILLUSTRATIONS.
Techto knih je malo. Jsou stale hledane, jsou zbirane do knihoven a davane darem. Nikdy nezkonci ve sberne.
Co to je ? To je neco pro Vas pani Micanova !
Pohled do denniho zivota antickeho mesta, muze byt i fiktivniho. Nikdo nevi jak vypadaly ulice stare Alexandrie, Kartaga, Lepcis Magny, Antiochu nebo Caesarei, kde byl Kristus odsouzen k smrti.
Ale Vy to vite pani Micanova ! Mate v hlave obraz stareho Egypta.
Tak si vyhlednete umelce, ktery dokaze namalovat to, co Vy mu popisete, vysvetlite a prave stojite u zrodu Historical Illustrations.
I ty nejhodnotnejsi knihy, napr. o starem Egypte, jsou casto znehodnoceny obrazy strepu, ulomky soch atd. a zase to nikdo necte, zatim co Historical Illustration jde velmi tezce sehnat a kazda takova kniha otevre kazdemu Amikovi srajtofli okamzite.
Mam nekolik ukazek v comp., ale kvuli malemu I.Q. nevim, jak je poslat.
Doufam, ze se nad tim zamyslite a Vas prvni velky uspech (jedna z milionoveho nakladu knih) bude poslan me, s Vasim podpisem a
"Hi, honolulu to jsem ja, slavna blondynka z Hustopece". (Kde to asi je ?) Prominte gramatiku na jeji zvladnuti mi zbiva uz jen poslednich 99 let.
15. 11. 2010 | 14:09

honolulu napsal(a):

Pani doktorko Babo, zdravim Vas.
Zase jsme se setkali. To je dobre znameni i pro pani autorku. Dalsi dobre znameni je, ze je zde na Vasem blogu pani Micanova, aristokracie diskuteru.
15. 11. 2010 | 14:17

Baba napsal(a):

Tohle asi nebude podle vašeho gusta http://www.youtube.com/watc...
15. 11. 2010 | 16:14

honolulu napsal(a):

Pani doktorko Babo.
Pratelstvi, ktere k Vam citim Vam bude zarukou, ze nezabluodite nekdy v budoucnu na ostrovy, kde by jste mohla byt snedena.
Podle spolecnosti, na videu, ktere jste mi poslala je videt, ze mate sklony k dobrodruzstvi.
Dobrodruzstvi se mnou by bylo pro Vas daleko bezpecnejsi.

http://www.youtube.com/watc...
15. 11. 2010 | 17:12

Baba napsal(a):

A já myslela, že pro vás bude spíš tohle: http://www.youtube.com/watc...
15. 11. 2010 | 17:21

vlk napsal(a):

Honolulu
nevím jak autorka, ale já jsme si na vašich vstupech opravdu opošmákl. Příjemné počtení. Díky.
15. 11. 2010 | 20:53

Fialenka napsal(a):

Za Kleopatry si egyptští mudrci prý uvědomovali, že smrt Egypta je nevyhnutelná a že úpadek trvá již několik staletí. Kleopatra se s tím ale nechtěla smířit ... jejím jediným snem bylo navrátit Egyptu nezávislost. Možná tím chtěla zachránit poklad od starých Egypťanů - nesmírné znalosti Života.
Jinak, pokud si dobře pamatuji, francouzský egyptolog Christian Jacq píše, že bohužel i mezi jeho vzdělanými kolegy jsou tací, kteří si význam nalezených věcí vykládají tak jak by chtěli aby byly.
15. 11. 2010 | 22:23

honolulu napsal(a):

Pane Vlku, uznani od Vas je ceneno vysoce. Jste hvezda na Aktualne cz. Dekuji Vam ! Pani autorka Micanova si neposmakla, protoze poznala, ze jsem "mirne" exentricky, nebo-li jak se rika v Hustopecich RADNE SIBNUTY.
Ale me to nevadi, ja vzdy mohu uteci svou mysli do Antiky a premyslet o orgijich za cisare Gaia Caligule. (AD 37-41)- Pani autorko to stoji za prostudovani, nevyjdete z udivu.

Pani doktorko Babo, dekuji za melodickou pisen s velmi hezkymy slovy. Vzdyt my se nakonec shodneme, (a dohodneme.)
15. 11. 2010 | 22:38

honolulu napsal(a):

Pro pani Milicovou a pana vlka.
Vsimnete, jeden obraz je vice nez 100 slov.
http://www.youtube.com/watc...

http://www.youtube.com/watc...
16. 11. 2010 | 04:01

honolulu napsal(a):

POUZE pro muze.
Atia, matka Oktaviana, milenka Marka Antonyho, nejmocnejsi zena v Rime se srazila se zajmi Livie vychazejici politicke hvezdy, druhe zeny Oktaviana.
Toto je FANTASTICKA SCENA o boji mezi dvema zanami na nejmocnejsich pozicich Rima.
Panove, mi jsme chudacci a hloupacci proti zenam.
(Proto je dulezite je milovat, ale mit pripraveny kufr a natankovany vuz v pripade, ze se z nich stane Atia nebo Livia.)
Dejiny jsou velmi krasne a poucne. UTIKEJTE, utikejte panove.
http://www.youtube.com/watc...
16. 11. 2010 | 05:04

Baba napsal(a):

No, my už po těch letech konečně víme, co se po nás chce. Do nového dne do rána odbourat napětí ze dne předešlého. Jak prosté.
16. 11. 2010 | 07:09

danielamicanova napsal(a):

Děkuji za velmi podnětné komentáře, zejména panu doktoru Honzákovi za "křídlový papír" (taková věc potěší vždy) a panu Honolulu za podrobný nástin mé příští kariéry. Když dovolíte, předám Váš návrh svému agentovi, uvidíme, jak s ním naloží. Snad Vás obohatí, když maličko a nerada poopravím Vaši moravštinu. U nás se neříká "řádně šibnutý", ale "betelně pobóchaný":-) Krásné dobré jitro všem!
16. 11. 2010 | 07:22

honolulu napsal(a):

Pani Micanova vim, ze budete mit uspech. Pouze sibnuti maji okno do vesmiru a tam je to psano. Umim to snadno precist. Nedejte se brzdit lidmi, ktere mate kolem sebe. To je tam take psano ! (Agenti, redaktori, censori umeni, literatury a nebo ti co Vam budou rikat, jak je pripustne myslet. V Cesku jich bylo vzdy hodne.)
Az budete hotova s knihou o Rime tak zvladnete jednou i Atlantis.
Ale na to je treba cela parta sibnutych, mam vsak konekce.

Pani doktorko Babo, v pripade, ze budu pod vlivem napeti, chtel bych Vas poprosit o Vase lecebne odbouravani...
Posilam krasna slova na inspiraci.

http://www.youtube.com/watc...
16. 11. 2010 | 15:53

Mark Antony napsal(a):

Přicházím na chvíli ze záhrobí, abych vydal svědectví. Obávám se, dominus Honolulu, že Vaše představy o mé vznešené milence jsou zkreslené. Egyptská princezna totiž byla hermafrodit a ve skutečnosti nespáchala sebevraždu, nýbrž tajně prchla do Atlantidy, kde žije dodnes.
16. 11. 2010 | 18:36

Fialenka napsal(a):

Honolulu,

moc jsem té angličtině na videu s Atiou a Livií nerozumněla ... škoda, bylo by to zajímavý :-)

Jak to může vypadat, když je žena bojovnicí, je hezky vidět v příběhu mojí oblíbené indické političky. Četla jsem o ní knížku "Já, Phúlan Déví, královna banditů".

V jedné chvíli se Phúlan zamýšlí nad kolektivním spojenectvím - pravidly - mezi muži, kvůli kterému její miláček neprohlédl zradu. Muži mají pravidla, ženy žádná nemají.
16. 11. 2010 | 20:02

honolulu napsal(a):

Hi, Mark Antony, zde je americky Caligula v zacviku nick name Honolulu.
Snazim se tu Atlantis najit uz 30 let na mnoha ostrovech v Atlantiku, vcetne Bahamas a Biminis. Krome prusvihu s Coast Guard (Pohranicni Straz) jsem nezazil nic vzrusujiciho. Ale doktor psychiatrist se chtel se mnou seznamit.
Kdyby to byla zena, mel bych o seznameni zajem ! Nebyla to, tak zadny pohovor nebyl. Dopurucuji videt Madeiru ! Urcite z Vas bude muj pomocnik v hledani Atlantis.
Vzpominate, jak jste se pohadal s Augustem a musel jste uteci z Rima ?..V pripade, ze ne, podivejte se na video ! ! !..X a XIII Legie se pridala k Vam. Byl jste skvely general, ale Octavia - sestra Augusta Vam nasadila parohy s Agrippou, a k dovrseni vseho Vam Agrippa jeste namlatil 31 BC u Actium. Tak je asi nejprijatelnejsi utek zpet do zahrobi.

http://www.youtube.com/watc...
17. 11. 2010 | 00:09

honolulu napsal(a):

Pani Fialenko, Vase veta, ze zeny nemaji zadna pravidla mi udelala velkou radost..
Hned, jak se dostanu do Evropy, smim Vam nabidnout vyuku anglictiny uplne zdarma ?
Samozrejme s konverzaci, v nejlepsich restauracich, cukrarnach, kavarnach, vinarnach, ktere Vase mesto ma.
O Indii nevim nic, rad se necham poucit.
17. 11. 2010 | 00:21

honolulu napsal(a):

Nejcennejsi prispevek na tomto blogu, je ciste na zamysleni Vas vsech.
Dejiny Antiky nas uci, ze bezohledu na to, do jake vysse v v kariere a uspechu vystoupime, nebo kolik budeme mit penez, tak nakonec to kazdy z nas prohra, vzdy nejak jinak, nez ocekavame.
Vite jak to prohral pan sveta Augustus v roce 14 AD. ?
Livia ho otravila jedem natrenym na ovoci v zahrade jeho vile v Nole. Duvodem bylo zajisteni naslednictvi pro Tiberia.
Byl to jeji syn z prvniho manzelstvi adoptovany Augustem.
(Aby si to Augustus nerozmyslel !)
Manzelstvi Augusta s Livii bylo tak nestastne, ze si vzajemne dopisovali presto, ze zili v jednom palaci. O sexualni zivot Augusta se starala jeho manzelka Livia vyhledavanim a prisunem jeho milenek, aby nedej bohove se Augustus nezamiloval do nejake zeny z Equestrian nebo Senatorske tridy.
Livia zemrela na vrcholu sve moci, nenavidena svym synem Tiberiem (cisarem, ktery se bal jeji intrik) ve stejnem roce jako Kristus 29 AD.
V te dobe astrologove vedeli, ze nekdo "NESMRTELNY", novy Buh vstoupil do Konstelace Aries/Taurus, nebyla to vsak ona ale Kristus.
Tak ahoj, koncim na tomto blogu. Jdu "ohmatavat" v upne tme casu
Atlantis. Pani spisovatelko Micanova, ja Vam o ni napisi za 5 let. (Mam novou strategii. Budu mit uspech.)
17. 11. 2010 | 01:30

Baba napsal(a):

Máte toho hodně na srdci, honolulu, přeju úspěšný mlžný listopadový den.
17. 11. 2010 | 09:44

honolulu napsal(a):

Pani doktorko Babo, tomuto obdoby se u nas rika indianske leto a je daleko videt.
Mlznost je v jinych zemepisnych oblastech. Vysvetlim Vam to jednou nad mapou Statu. Na mlznost mame radary. S Vasim dovolenim jejich praci take rad vysvetlim v hluboke tme, nebo aspon te mlznosti.
17. 11. 2010 | 10:44

Fialenka napsal(a):

Tak jo honolulu,
to zní moc hezky co píšete ... výuku angličtiny úplně zdarma bych chtěla. Žiju v Praze od narození a v nejlepších restauracích, vinárnách a kavárnách jsem tu ještě nebyla.
17. 11. 2010 | 13:09

Baba napsal(a):

Vy musíte být, honolulu, romantik.
17. 11. 2010 | 13:17

honolulu napsal(a):

Pani Fialenko, musime to po mem prijezdu do Prahy napravit a zemepisne rozsirit i o Viden nebo Berlin. Praha je fain, ale Viden ma aristokracii. Praha je vyborna na pobaveni, ale Viden je idealni na congust a Berlin na socialni studie. Nezrikejte se peknych mist, ani v Praze ci nekde jinde. Navstivte je vsechny. Napsal bych vice, ale musim z domu.
17. 11. 2010 | 15:47

honolulu napsal(a):

Pani doktorko Babo, asi jsem, ale nevim, je-li to benefit nebo nemoc. Doufam, ze me jednou profesionalne zkontrolujete a osobne se mi budete venovat, abych se v nicem nevymikal normalu. Domluvime se o tom pozdeji, musim z domu.
17. 11. 2010 | 15:58

Baba napsal(a):

Obvykle se vám dostane, oč požádáte, víte-li co chtít, od koho, kdy a proč.
17. 11. 2010 | 16:24

honolulu napsal(a):

Pani Micanova, zde je sibnuty nick Honolulu. Asi jednou spalim mou knihovnu, abych nad ni neplakal a nevedel, jakou bolest dokaze lidsky zivot vydrzet.. (Zhori, jak ta v Alexandrii 47 BC)
Vycuchal jsem v knihovne. Kleopatre bylo 18 nebo 19 let
(dve ruzne informace), kdyz byl porazen Pampey the Great Casearem v bitve u Pharsalus 48 BC. (T.zn., ze byla narozena nekdy v roce 67 +/- BC). Posledni legie v opozici Caseara byly pod vedenim CATA a byly zniceny 46 BC v Utice. Casear byl zabrazden 15.3. 44 BC.
Mel s Kleopatrou syna , ktery byl zabit pozdeji na prikaz Oktaviana. Vsechno zapada do sebe bezvadne. Antika je krasna a hrozna.
Dovolte mi Vas poprosit, pro blaho Ceska, aby jste jela do Prahy a pri zasedani ceske vlady si vzala slovo a rekla panum ministrum: "Vy zabedneni, nekvalifikovani natvrdlici, okamzite bezte povinne studovat Antiku..Vztah senatu k Pompeyovi a Caseara k Senatu." Uvidite, ze potom bude v Cesku lepe.
Jeste nekdy v budoucnosti Vam napisi o sexualnim zivote Octavie, sestry Augusta a uvidite, ze lide rozmlati vylohy v knihkupectvi v Praze a Brne.
Vy budete mit slavu, ale ja budu mit neco daleko vice.
Skodolibou, zlomyslnou a BLAZNIVOU radost nad vykulenymi pobochanymi obcany. Napiste mi po novem roce na cem pracujete, at mam o cem premyslet.
19. 11. 2010 | 05:20

Aleks napsal(a):

Paní Mičanová, děkuji. Ponaučení prosté a o to významnější. Ostatně významná ponaučení obvykle vždy bývají prostá...
Taky mě ale zaujalo ponaučení od p. "Medikologa". Zvlášť v dnešní době obecné bezpáteřní flexibility a koalic kohokoli s kýmkoli je popsané chování mravním vzorem pro naši společnost zcela nedostižným... :-(
24. 11. 2010 | 14:20

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 09:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy