Kde udělali daňoví inženýři z ČSSD chybu

05. 04. 2017 | 15:45
Přečteno 15118 krát
Daňová revoluce ČSSD měla být tím momentem, kdy se strana premiéra Bohuslava Sobotky odpíchne z druhého místa, začne mocně dotahovat hnutí ANO Andreje Babiše a v ideálním případě na podzim pak ve sněmovních volbách senzačně zvítězí. Jenže podle posledního průzkumu preferencí Kantar TNS pro ČT je to pro Sobotku pořád stejně špatné: ANO je nad třiceti procenty, ČSSD ani ne na polovině. Vzhledem k tomu, že návrh daňových změn bylo asi to nejdůležitější, co během dotazování respondentů ČSSD představila, tak se celkem jasně nabízí hypotéza, že daňové změny voliče od sociální demokracie spíše odradily, než přilákaly. Sobotka se straníky v Lidovém domě teď asi řeší, jak se to mohlo stát. Vždyť to premiér řekl jasně: Po změnách by daně klesly více než 90 procentům zaměstnanců. Tak kde je problém? Jaktože nepřichází noví příznivci? Jsou snad hluší a slepí k tomu, jaké dobro pro ně ČSSD vymyslela? Ne, jen voliči pochopili, že ČSSD pro ně vymyslela něco opravdu hloupého.

Především ČSSD zamířila na úplně špatné cíle. Daň z příjmů je už nyní v Česku mimořádně nízká v porovnáním se zbytkem Evropské unie. Tato daň tvoří ani ne 4 procenta HDP, třeba v sousedním Německu skoro 10 procent, a to na evropské poměry stále ještě není moc.

Zdroj: OECD
Zdroj: OECD


Tady toho prostě moc nejde vymyslet. Mnoho nízkopříjmových Čechů už dnes neplatí žádnou daň z příjmu. Jakmile by jim ČSSD chtěla výrazně ulevit, musela by brutálně zvednout daně střední třídě a vysokopříjmovým. Což žádná normální velká strana neudělá. Počkat! Ona to ČSSD udělala! Sobotka po svém mnohaletém přísahání na liberální městské voliče po krachu v krajských volbách pochopil, že bez obratu doleva to nepůjde. Ale bohužel svůj návrh nedomyslel: za relativně malé přilepšení chudým a středněpříjmovým musí brutálně zdanit ty bohatší. ČSSD sice vytvořila chytře jen tabulku k příjmu 49 tisíc, kde se výhodnost daňové revoluce láme, ale není žádný problém ji samozřejmě protáhnout dál. A to je pak sešup.

Je to logický výsledek choré rovnice: Když už jsou daně nízké a politická objednávka zní, že je 90 procentům lidí je potřeba ještě více snížit, pak to samozřejmě musí celé zaplatit jen těch pár procent zbývajících. K takovému zátahu na nejbohatší přitom není vůbec žádný důvod. Příjmová nerovnost je v Česku jedna z nejmenších v EU.

Zdroj: Demagog.cz
Zdroj: Demagog.cz


Sobotka zjevně vůbec nechápe, co z daní českého voliče trápí. Není to daň z příjmu, ale extrémně vysoké odvody, tedy především zdravotní a sociální pojištění. Není problém se už dnes i s průměrnými výdělky dostat na nulovou daň z příjmu, ale nakonec stejně sociální pojištění i tohoto daňového poplatníka brutálně srazí k zemi.

A protože jde fakticky o rovnou daň, tak to samozřejmě disproporčně ve společnosti postihuje ty chudší. Že toto bývalý ministr financí nevidí, to je opravdu na pováženou. Přitom jakékoliv srovnání ukazuje, že jsme s výší sociálního pojištění už opravdu ulétli na jinou planetu.

Zdroj: OECD
Zdroj: OECD


Tuto tabulku samozřejmě většina voličů nezná. Ale má selský rozum. Tuší, že daňový zátah na bohaté není odůvodněný. A zároveň že jim samým takto stát rozhodně neuleví od těch největších problémů. ČSSD vlastně tak dosvědčuje, že nezná své voličské skupiny a jejich problémy. Kdyby ano, věděla by, že její daňový úkrok vlevo musí vypadat zcela jinak. Jen namátkou pár příkladů potencionálních voličů, kterým Sobotkovo dobro uškodí.

Nízkopříjmový rodič: S podprůměrným platem se už jen se základní slevou může dostat daňový poplatník k daňové vratce. Ale on má i rodinu. Tři děti. Sobotkova vláda mu tvrdí, jak mu pomáhá tím, že mu roky zvedá daňové slevy na děti. Jenže zároveň vám maximálně berňák vrátí 60300 korun. Jen za tři děti chudý rodič uplatní odpočet 57 tisíc. S dalšími položkami se tak snadno dostane přes limit, ale nic už nedostane. Relativně tedy na daňové politice státu vydělá více bohatší rodič v porovnání s nejchudším rodičem. Má tento člověk důvod volit daňovou revoluci ČSSD? Ne.

Anebo nízkopříjmový zaměstnanec bez dětí. To by měl být typický volič ČSSD. Vydělává třeba 20 tisíc hrubého, s daňovou reformou by si měl polepšit o 800 korun. Jenže dobře ví, že problém jeho platu není ani tak v celkové výši, ale protože z něj nic nezbude po platbě pojištění. Zatímco bohatším z platu i po platbě pojištění zůstane na slušné živobytí, skladníkovi či prodavačce ne. Na to nemusí být člověk profesor ekonomie, aby pochopil, že snížení pojištění je mnohem lepší cestou, než vymýšlet čtyři sazby a vytvářet tak daňové schody, které odrazují od touhy po vyšším výdělku. Má tedy takový zaměstnanec důvod volit daňovou revoluci ČSSD? Ne.

A pak je tu mírně vysokopříjmový zaměstnanec. Zde ČSSD asi nejvíce se svými počty selhala. Stranu překvapil povyk v médiích, že svým návrhem daňové revoluce ničí střední třídu. Z údajů statistického úřadu přeci vyplývá, že 80 procent Čechů bere do 43 tisíc korun (mediánová, tedy nejčastější mzda je v Česku jen okolo 23500). Takže daňové přilepšení do 49 tisíc by mělo být pro většinu Čechů pozitivní.

Jenže tady zase Sobotka zapomíná na ty proklaté vysoké vedlejší náklady práce. Z 50 tisíc vám zůstane 36 tisíc čistého. A zde by už ČSSD stovky ubírala. Mnoho doktorů, právníků a dalších profesí vydělává jistě ještě více a ty by ČSSD trestala ještě výrazněji. Při 60 tisíc byste přišli o 2,5 tisíce, při 70 tisících již o 4,5 tisíce. Dosud přitom mnoho svobodných povolání volilo ČSSD. Ne kvůli ekonomice, ale třeba kvůli evropské politice či sociálním ideálům. Má ale nyní doktor důvod volit daňovou revoluci ČSSD? Ne.

Sobotka se prostě vydal tou nejhorší možnou cestou (stejně choré a nepromyšlené je i jeho zdanění podniků a bank). Pokud se chce kvůli klesajícím preferencím stát z liberálního sociálního demokrata tvrdým levičáckým socialistou, prosím. Ale nejprve by si měl zjistit, co skutečně jeho potencionální voliče trápí. A podle toho designovat daňové změny.

Pokud si tedy chce premiér zachovat alespoň malou naději na volební vítězství, měl by celý svůj humbuk kolem „spravedlivých daní“ okamžitě ukončit a navrhnout něco, co doopravdy českému zaměstnanci pomůže. Zcela jasně se nabízí snížení pojištění, speciálně pak sociálního, které nyní dělá z hrubých mezd v čistém almužny a bojkotuje vznik hůře placených míst na pracovním trhu.

Těžko říct, na kolik průzkumů veřejného mínění chce ještě Sobotka čekat, než mu dojde, že svou daňovou revolucí jen vytváří spoustu ne ČSSD, které se minimálně částečně proměňují v ano ANO...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy