Alternativní volby 2017: ČSSD se vyplatila sázka na sociální bydlení a internet. Má šanci uhájit post premiéra

16. 10. 2017 | 07:00
Přečteno 21724 krát
Poslední předvolební týden je u většiny stran už jen přehlídkou programové marnosti, neschopnosti mobilizovat své voliče a rajtováním na prefabrikovaných kauzách. Tak si pojďme představit, že to všechno mohlo být i jinak. A dnes začněme ČSSD.

Účelovka Sobotky a Zaorálka

Zpětně se zdá rezignace Bohuslava Sobotky na post předsedy ČSSD po prohraných krajských volbách 2016 nevyhnutelná, ale vloni na podzim to tak rozhodně všem straníkům nepřišlo. Především ne samotnému Sobotkovi.

Ve straně sice musel ten rok snášet čím dál větší kritiku už od jara, když nevyhodil z vlády Andreje Babiše, který se ve sněmovně přiznal, že lhal o Čapím hnízdu. „Lepší mít Andreje vedle sebe, než v zádech,“ opakoval Sobotka na schůzích, „a co bych jako asi udělal, kdyby Agrofert cuknul z vlády? Opřel se jako o Kalouska? To by byla sebevražda a po příštích volbách jednobarevná vláda ANO!“

Po létě 2016 ale už bylo jasné, že rozdíl podpory v průzkumech veřejného mínění mezi ANO a ČSSD nastálo překročil deset procent, pak přišly prohrané volby v krajích, a to právě s Babišem, i když ten slepil kandidátky úplně ze všeho, co mu v regionech přišlo pod ruku.

8. října večer si Sobotka pozval Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka do Lidového domu a začal: „Kluci, takhle to už dál nejde. Mohl bych asi začít říkat lidem jako že vykrademe program pirátů, ale to nemá smysl. Jakkoliv na Babiše vystartuju, voliče ANO to jen utvrdí v jeho podpoře a od nás se odvrátí další tisíce příznivců. To už nejde, píšou to už i v novinách. Já chci být nejdéle sloužícím premiérem od dob Zemana, ale to předsednictví si někdo vezměte. Tak kdo?“

Chovanec nic neříkal a pohrával se se svou poloautomatickou puškou.

Zaorálek úkosem pohlédl na Chovance a pak řekl: „Tak já bych si teda s dovolením vzal.“

Návrat levicového programu

V Lidovém domě byli okamžitě po ohlášené výměně šťastní, že se v novinách nemluví o ztrátě oranžových krajů a novém hejtmanském odbojáři Jiřím Zimolovi, ale místo toho o Zaorálkovi. Pak však přišla první stranická schůze špiček ČSSD, která měla potvrdit Zaorálka jako lídra do voleb.

Pronesl plamennou řeč o nerovnosti v Česku i ve světě, kde sice chybělo několik podmětů a přísudků, ale zato tam bylo mnoho citací z Le Mondu a Financial Times. Diskuse se neočekávala.

Ale pak se nečekaně přihlásila ministryně práce Michaela Marksová: „Já vím kluci, že tu nemám vliv, ale to si fakt myslíte, že nám jenom tahle rošáda pomůže? A dál nic novýho jako už nenabízet?“

„Ale na vládě jsme prosadili...,“ začal Sobotka.

„V Le Mondu psali...,“ začal Zaorálek.

„To je mi jedno. A lidem taky. Nic nezajímá lidi míň, než to, co už dostali. Slávku, ty musíš obměnit vládu a nabídnout lidem něco, co můžeme splnit až po volbách. Jen my.“

„A co by to jako mělo být? Mě to za tři roky zatím nic nenapadlo,“ odvětil zaraženě Sobotka.

„No mně musíme prosadit sociální bydlení, kvůli tomu nás lidi volili v roce 2013, tys jim to sám slíbil, a prohlasovala bych to s lidovci a bez ANO. To nám vrátí některý voliče od ANO i komunistů. Na sektorový daně a progresi bych se vykašlala, ty nikoho nezajímají, jen podráždí středové voliče. A nabídla bych řešení exekucí, podmíněné oddlužení, to by mohlo přivést lidi zpátky od Okamury. A pak bych dala někoho na průmysl na ty internety, to je dobrý pro venkov a vypadá to dobře i pro pražské zpovykané voliče.“
Všichni zmlkli a koukli se na Chovance.

Chovanec nic neříkal a pohrával si se svou poloautomatickou puškou.

Sociální bydlení a internet

Sobotka vzápětí vyzval koaliční strany k obměně vlády, žádná z koaličních stran podle předpokladů nereagovala.

K 1. listopadu tak skončil jen ministr průmyslu Jan Mládek, který prohrál senátní souboj, a nahradil ho státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Oblíbeného Babišova fackovacího panáka, ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, nahradil Miloslav Ludvík. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se překvapivě udržel, byť na veřejnost unikla jeho SMS od premiéra: „Končíš s menšinama, Jirko, půjdeš jen po Babišovi, jasný?“

Zaorálek o týden později vystoupal na horu Říp, zacitoval Masaryka a dal ultimátum vládě: Do konce vládního období chce schválený zákon o sociálním bydlení. Pak přenesení nákladu exekuce na věřitele, pokud je dlužník zjevně bez peněz. Podmíněné oddlužení, pokud se dotyčný už nevrátí do dluhů. Jasný plán podpory pohraničních oblastí, které neprosperují. A urychlenou výstavbu datových dálnic i mimo velká města.

Sobotka Zaorálkovi přes noviny odpověděl, že ho nikdo úkolovat nebude. Babiš tvrdil, že je to celé jen sehraná účelovka a kampaň pro voliče.

Chovanec nic neříkal a pohrával si se svou poloautomatickou puškou.

Babiš zůstal ve vládě

V květnu 2017 vyvrcholila vládní krize mezi ČSSD a ANO. Babiš měl problémy zase s nějakými kauzami, dnes si už nikdo přesně nevzpomíná, jaké to zrovna byly. A nikoho to ani moc nezajímalo.
Sobotka správně pochopil, že je v tuto chvíli v dánském seriálu Vláda, a buď může z vlády odejít on i Babiš, nebo nikdo. Aby vyštípal jen Babiše, muselo by se stát něco nečekaného, třeba že by prezident Miloš Zeman zcela nezvládl svou roli, což bylo v tu chvíli nepravděpodobné.

Správně se tak rozhodl, že Babiše z vlády nevyhodí a vše nechává už jen na Zaorálkovi, kterému pustil předsednictví strany.

Na vládě Sobotka spolu s lidovci prosadil zákon o sociálním bydlení, upravil exekuce alespoň u mladistvých a Dienstbier se už několik měsíců v četnosti útoků na Babiše snažil předhonit anonyma Šumana.

Zaorálek na Řípu

V červnu Marksová předala klíče od prvních startovacích obecních bytů několika samoživitelkám a seniorům. To bude dělat až do říjnových voleb. Kudy chodí, tudy zároveň říká, že bez ČSSD program zanikne a ANO zemi zpět vrátí k dávkám a ubytovnám. Babiš tvrdí, že je to sprostá lež a účelovka.

V srpnu Prouza slavnostně zapojil první z nových vysílačů v pohraničí, které místním nabídnou 4G místo Leda Tak Edge. Bez podpory státu a eurofondů by se to soukromníkům nevyplatilo nikdy postavit. A bude tak činit až do voleb a zároveň tvrdit, že pokud ministerstvo průmyslu ovládne ANO, program se zastaví. Babiš tvrdí, že je to sprostá lež a účelovka.

V září kampaň narušila malá nehoda. Ministr zdravotnictví Ludvík měl tiskovku v nemocnici Na Bulovce. Slíbil, že pokud ČSSD vyhraje, přesměruje evropské fondy na velkou rekonstrukci nemocnic. Vzápětí kus padající omítky ministra lehce zranil.

V říjnu ministr Chovanec konečně odložil svou poloautomatickou pušku a v Horní Dolní slíbil, že pokud vyhraje ČSSD volby, do každé větší obce se vláda pokusí pobídkami soukromníkům vrátit obchod, hospodu a poštu.

19. října vystoupil Zaorálek znovu na Říp. Jeho projevu nikdo moc nerozuměl, ale všichni z něj měli pocit, že chce volby vyhrát a být premiérem. A že se mu to snad i může podařit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

  Pavel Fischer A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy