Alternativní volby 2017: Pravice se probrala z kómatu, ODS s TOP 09 utvořily volební koalici a chtějí porazit Babiše
Porazit Andreje? Jedině spolu
To setkání o možné další spolupráci si předseda ODS Petr Fiala a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek plánovali už od léta 2016. Ale mohlo na něj dojít až po krajských volbách, které ukázaly, jak si kdo z nich stojí.
Fiala hned zhurta začal: „Mirku, vyhořeli jste, to my jsme teď lídři pravice.“
Kalousek si otevřel Chablis a zašklebil se: „Jo, gratuluju, jste ani ne desetiprocentní lídři a Andrej má trojnásobek.“
Fiala: „Stoupáme a já budu premiér!“
Kalousek: „Leda tak v příštím životě. Dokud se nespojíme, nemáš šanci. Já sice jako teď navrhnu, aby se spojily všechny strany napravo od středu, ale na to mi lidovci nikdy nekývnou. Takže pojďme to dát dohromady jen my a porazíme Andreje.“
Fiala se zamyslel: „Hele, ale na Evropě se nikdy neshodneme.“
Kalousek otevřel druhou láhev: „To neshodneme, ale v tom ostatním ano. Podstatné je, že jako koalice získáme více mandátů, než kdybychom šli do toho každý sám, navíc já bych se tam s TOP 09 možná ani nedostal. Lidi nám uvěří, že sundáme Babiše, jen tehdy, když budeme alespoň přibližně silní jako on.“
Fiala přemýšlí a nakonec si i on otevře jednu lahev. Tu noc se jich prý vypilo hodně.
Evropský kompromis, ve zbytku shoda
Miroslav Kalousek po krajských volbách opravdu navrhl společný postup všech stran napravo od středu, což lidovci okamžitě odmítli. ODS však ne, úvahy o společném postupu se dostaly i do novin.
V listopadu Fiala a Kalousek navrhují svým stranám vytvoření volební koalice, jejímž cílem je předehnat v počtu poslanců po sněmovních volbách ČSSD i ANO Andreje Babiše: „Až porazíme socialisty i Babiše, pak teprve v Česku bude líp,“ zakončují své provolání předsedové.
V otázkách evropské integrace se obě strany dohodly na kompromisu – ODS upustila od nesmyslného požadavku vyjednání trvalé výjimky z eura, TOP 09 se vzdala překotného přijetí společné měny.
Dlouho přepisovaná pasáž společného prohlášení nakonec zní: „ODS i TOP 09 chtějí společnou a prosperující Evropskou unii. Budeme prosazovat další integraci v oblastech jako je společná obrana či prohlubování jednotného trhu služeb. Přejeme si úspěch společné měny a přistoupíme k ní, až koruna výrazněji posílí, aby se po zafixování směnného kurzu konvergence neděla prostřednictvím rychle stoupající inflace. Do sedmi let by Česko mělo být plně připraveno na přijetí společné měny.“
Po vyhlášení společného postupu sice regionální bossové v ODS i TOP 09 brblali, ale hned první měření veřejného mínění ukázalo, že případná volební koalice by sahala po 20 procentech podpory. Fiala a Kalousek tak koalici prosadili.
Jan Zahradil to celé označil za sudetsko-bruselský nový Mnichov a odmítl se na spolupráci podílet. Václav Klaus starší poslal Fialovi SMS, že je „falešný a prázdný“. A Václav Klaus mladší prohlásil, že už neusiluje o poslanecký mandát za ODS a začal místo toho vyjednávat s ANO.
Na druhé straně Luděk Niedermayer oznámil, že na protest proti paktování s ODS vystupuje z TOP 09. Kalousek mu však obratem připomněl, že to by do ní musel nejprve vstoupit.
Z interních průzkumů obou stran vyplynulo, že proevropská pragmatická politika je přesně to, co většina voličů obou stran upřednostňuje.
Stínová vláda bez Kalouska
Na Nový rok Fiala a Kalousek představili stínovou vládu pravicové koalice: Petr Fiala premiér, Luděk Niedermayer finance, Jana Černochová vnitro, Marek Ženíšek obrana, Zbyněk Stanjura doprava, Evžen Tošenovský průmysl, Leoš Heger zdravotnictví, Miroslava Němcová spravedlnost, Bedřich Moldan životní prostředí, Veronika Vrecionová zemědělství, Markéta Pekarová Adamová práce a sociální věci, Miloš Vystrčil místní rozvoj, Jiří Nantl školství a Jaroslav Lobkowicz kultura. Post stínového ministra zahraničí nebyl po dohodě obou stran obsazen.
Ve výběru se překvapivě neobjevil Miroslav Kalousek a až do voleb se povedou spory, jestli to bylo jeho rozhodnutí, nebo naopak podmínka ODS pro společnou koalici.
Vydařený závěr kampaně
Babiš okamžitě nechal oblepit republiku billboardy, kde jsou Fiala a Kalousek v obětí a pod tím je slogan „Vždycky je lepší krást ve dvou“. Ale preference koalice se přesto drží nad 20 procenty a mírně stoupají.
Od března každý měsíc koalice představuje jednu reformu. A to včetně těch nepopulárních. V daňové oblasti snížení sociálních odvodů a nižší daň na reinvestice firem. Ve zdravotnictví nadstandardy a komerční připojištění Ve školství větší volnost ředitelům škol a zrušení nepovedené státní maturity. V oblasti exekucí nová pravidla, která by dala naději statisícům občanů na únik z dluhové pasti.
Jak se preference pravice přibližují ANO, Babiš je čím dál více nervóznější, za všechno nemůže už jen Kalousek, ale i Fiala. Pravice si ale Babiše prakticky nevšímá, za jeho kauzy podle koalice nesou odpovědnost vládní socialisté a lidovci. Na velké letní tour po republice místo toho Fiala a Kalousek vysvětlují reformy.
Na konkurenci pravice zaútočí až v závěru kampaně. ODS původně navrhovala heslo „Mobilizace“, TOP 09 zase „Tak dost“ a „Neuhneme“, ale marketingoví experti však Fialovi a Kalouskovi včas vysvětlili, že něco tak pitomého už dlouho neviděli.
Nakonec v září pravicová koalice oblepí republiku portréty Babiše a Zaorálka a jednoduchým heslem „Pojďte volit. Spolu je porazíme!“
Podle některých říjnových průzkumů se koalice dokonce stává pro lidi nejpopulárnější volbou.