Prezident jako byznys. Jak prezidentovo okolí dovedlo financování Miloše Zemana k dokonalosti

14. 12. 2017 | 10:07
Přečteno 9776 krát
Týdeník Ekonom v aktuálním čísle rozkrývá pozadí kampaně za znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem. Zeman oficiálně žádnou kampaň nevede. Ta ale nepochybně existuje, stačí se podívat na záplavu billboardů s prezidentem, jen je šikovně „outsourcována“ na spřátelené subjekty a podnikatele.

Voráček, Nejedlý a další

Za první billboardovou kampaní, oficiálně na knihu rozhovorů, stojí nakladatelství spoluvlastněné mediálním podnikatelem Michalem Voráčkem. Ten zároveň spoluvlastní firmu, u které si Pražský hrad zadává inzerci. A firma jeho blízkého spolupracovníka je zároveň největším firemním dárcem Strany práv občanů za minulý rok. Voráček jakýkoliv sponzoring Zemana pro Ekonom popřel.

Pochyby vzbudila i druhá kampaň, která je již zjevně cílená k podpoře znovuzvolení Zemana prezidentem. K té si nakonec přihlásil spolek Přátelé Miloše Zemana. Což není vůbec nová taktika. I v prvních přímých prezidentských volbách měl Zeman na svoji podporu spoustu billboardů ještě před zřízením transparentního účtu v listopadu 2012. A opět za tím stáli Přátelé Miloše Zemana. Za spolkem najdeme mimo jiné prezidentova poradce a místopředsedu zemanovců Martina Nejedlého, o jehož byznysu a kontaktech především do Ruska se stále více neví, než ví.


Letošní volební billboardy s archivní fotografií Miloše Zemana. Snímek z Letovic na Blanensku. Foto: ČTK.

Poradce prezidenta pro oblast energetiky je ale nepochybně Hradu prospěšný. Ať už nastoupí na Hrad 8. března kdokoliv, dodávky plynu až do roku 2019 bude dodávat Vemex, firma, kterou většinově ovládá Gazprom, byť se jí na českém trhu jinak zrovna nedaří. Stejně tak může mít funkcionář zemanovců Nejedlý radost z úspěchů firem při podnikatelských misích prezidenta, kteří jsou zároveň štědrými sponzory strany.

Politicko-byznysové pozadí prezidentské kampaně Miloše Zemana v letech 2017 a 2018 se vlastně mnoho neliší od první kampaně v letech 2012 a 2013. Je zde opět propletenec zemanovců a více či méně skrytých sponzorů. Přibylo jen maximální využívání instituce Hradu.

Při takovémto přístupu ke kampani vlastně ani oficiální kampaň vedena být nemůže, protože pak by veškerá podpora musela transparentně projít přes volební účet. Na něm jsou tedy aktuálně jen statisíce a vtipálci tam posílají halíře se zesměšňujícími vzkazy.

Přátelé znovu na scéně

Pro pochopení současného zamotaného financování Zemanova znovuzvolení je nutné se vrátit do roku 2012, kdy si tehdejší přítel Miloše Zemana a vlivný lobbista Miroslav Šlouf lámal hlavu, jak dostat někdejšího premiéra na Hrad. Osobnost měl vynikající, ale peníze nebyly. Sám Zeman byl tehdy v odhadech nákladů své kampaně zcela mimo. Zprvu tvrdil, že bude stát mezi dvěma a třemi milióny korun, počítal s „drobnými obamovskými dary od poměrně velkého počtu malých sponzorů“. Pak Zemanův tým tvrdil, že bude stát 12 miliónů. Nakonec to bylo přes 37 milionů.

Právě při získávání financí se stal rychle nepostradatelný Nejedlý, který nakonec byl schopen s nynějším kancléřem Vratislavem Mynářem odstavit Šloufa od Zemana.

Tehdy vzniklo financování, které vidíme i nyní. Vedle oficiální kampaně běžela „podpora“ od spřátelených subjektů. Billboardy tehdy platili i zemanovci a spolek Přátelé Miloše Zemana. Odkud peníze spolek získal, jsme se nedozvěděli tehdy a nedozvíme ani nyní. Spolek našel skulinku v jinak již docela přísném zákonu o financování kampaní. Ten myslí právě i na podporovatele, označuje je jako „třetí osoby“ a nutí je mít transparentní účet pod dohledem státu. Jenže to platí jen, když je to bez vědomí kandidáta. Pokud je to s vědomím – což v tomto případě asi je (byť samozřejmě Zeman zároveň žádnou kampaň nedělá) – nic se rozkrývat nemusí. Zákonodárce ve své naivitě totiž nepředpokládal, že by někdo mohl platit kampaň kandidáta, ten by o tom věděl a zároveň by to nešlo přes volební účet kandidáta.

Jakým způsobem spolek nabyl značné jmění na masivní billboardovou kampaň, ví dnes tedy nejspíše jen Nejedlý.

Nálet sponzorů na zemanovce

Zde je důležité si uvědomit neopomenutelnou roli zemanovců. Stranička je sice volebně velmi neúspěšná, ale má neuvěřitelné štěstí na sponzory. Jen od firem dostala minulý rok od skoro 7,5 milionu. Pro srovnání: mnohem význačnější levicová strana ČSSD získala od firem minulý rok jen něco málo přes dva miliony. Méně než SPO obdarovávají firmy třeba i lidovce nebo TOP 09.

Strana tak pořád dál existuje, i když její volební neúspěchy jsou drtivé. Je relativně bohatou stranou, připravenou pro prezidenta včas organizovat náročný sběr podpisů pro kandidaturu a další nebytné věci, které by jinak Zeman musel platit ze svého volebního účtu.

A sponzoři zemanovců jistě nejsou nespokojení. Při poslední Zemanově cestě do Ruska jsme se dozvěděli jen o několika firmách, co podepsalo kontrakty. Jednou z nich byla i JOB AIR Technic, který spoluvlastní zbrojař Jaroslav Strnad. Firmy spjaté se Strnadem jsou přitom letitým sponzorem Strany práv občanů. Například DAKO CZ dala v roce 2013 Zemanovcům 2,5 milionu korun, o rok později milion. Tento rok na jaře Zeman zavítal do společnosti Excalibur Army, která patří do Strnadova holdingu Czechoslovak Group, a odnesl si maketu tankové střely.

Zemanovci mají nyní svou mocenskou oporu jen na Hradě, bylo by ale zajímavé sledovat, jak by se etablovali při ovládnutí i jiných mocenských postů. O něčem možná svědčí i pár jejich úspěchů v krajských volbách v minulém období, kdy se dostali do některých krajských rad v Pardubickém či Zlínském kraji. Například nad dopravou Pardubického kraje v letech 2012-2016 vládl náměstek hejtmana z SPO Jaromír Dušek. Několik zakázek úspěšně vysoutěžila u Správy a údržby silnic Pardubického kraje i firma Mados MT. V letošním roce se do novinových titulků dostala zpráva o nečekaném chování firmy, že ač tuto společnost vede kandidát do Poslanecké sněmovny za ODS, jeho firma poslala čtvrt miliónu právě zemanovcům.

Liglass Trading a další oblíbenci Hradu

Protože okolí Zemana od roku 2013 ale reálně zbývá jen Pražský hrad, je na tuto instituci se skoro půlmiliardovým rozpočtem upřena veškerá pozornost prezidentova týmu. Není to jen Vemex, který dodává plyn. Na Hradě najdeme i sponzory zemanovců, co opravují restaurace či dodávají lístky.

Týdeník Ekonom už v říjnu upozornil na loňský dar 200 tisíc korun od firmy Liglass Trading, která hrála ústřední roli v nedávné kyrgyzské kauze hydroelektráren. Ač šlo v oboru o neznámou společnost, získala mnohamiliardovou zakázku v Kyrgyzstánu. Pomohl i přímluvný dopis hradního kancléře Vratislava Mynáře, kde výslovně firmu doporučuje: „Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu.“ Zapomněl ale dodat, že šlo i o sponzora Zemanovců, kterým Mynář od roku 2010 do roku 2013 předsedal.

Najdeme i další propojení Hradu, sponzorů a zemanovců. V roce 2015 přijal Zeman finančníka Pavola Krúpu, o rok později Krúpova firma Arca Capital Bohemia darovala zemanovcům 300 tisíc korun.

Vedle finančních toků na Pražském hradě je samozřejmě možné přičíst i dlouhý seznam oceněných, kteří podporovali či podporují Miloše Zemana v politické kariéře.
A v neposlední řadě i chytré časování vzniku nové vlády Andreje Babiše, která se časově zcela překrývá s prvním kolem prezidentských voleb v lednu.

Dokonalá kampaň

Kdo si tedy vzpomene na kampaň Miloše Zemana z roku 2012, toho kampaň prezidenta v roce 2017 nemůže překvapit. Je jen výrazně vylepšená. Místo „obamovské kampaně za dva až tři milióny“ tu obhájce prezidentského úřadu už rovnou nevede vůbec žádnou kampaň.

Jeho okolí umožňuje veškerou podporu vyvést mimo transparentní volební účet na spřátelené subjekty.

Jediný, kdo nyní asi přesně zdá veškeré finanční toky za Zemanovou kampaní, je pravděpodobně Martin Nejedlý. A o tom zase nevíme nic my – životopis nikdy nezveřejnil, neznáme jeho byznys s Ruskem, nevíme, kdo se skrýval za společností Macrae Limited z belizského daňového ráje, která spoluovládala jeho hlavní firmu, nevíme prostě vůbec nic.

Víme jen, že peníze na kampaň jsou a že Miloš Zeman má velkou šanci obhájit prezidentský mandát.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy