Starostové ukazují, že i s malou stranou se dá zahrát velké divadlo. Teď ještě vymyslet pro Babiše ten správný obojek

16. 02. 2018 | 01:26
Přečteno 10376 krát
Klobouk dolů před Starosty a nezávislými. Sice se čtyřměsíčním zpožděním, ale stále jako první pochopili realitu po sněmovních volbách: tedy že žádná vláda bez ANO nevznikne a že Andrej Babiš nikdy sám nevyvolá vážně míněnou debatu o kabinetu s demokratickými stranami, aby se nemusel vzdát hry s extrémistickou kartou.

Starostové proto jako první vylezli z ulity vznešené izolace a nabídli se Babišovi do vlády, což jistě může skončit jejich roztrháním na kusy, ale pořád je to lepší než neudělat maximum pro zabránění vlády s extrémisty.

Správně zvolené jsou i jejich čtyři podmínky: Podpora prozápadního směrování republiky – pevné ukotvení v EU a NATO, žádná spolupráce s extrémisty – KSČM a SPD, členem vlády nebude trestně stíhaná osoba, shoda na konkrétních programových prioritách.

Neméně důležité je i to, že Starostové správně stanovili, že plnění jejich požadavků a plnohodnotný vstup do vlády jsou spojité nádoby – čím více bodů splněno, tím spíše vláda, čím méně, tím spíše jen podpora vzniku vlády.

O počty se už Starostové nemusí starat. Jsou nejmenší stranou. Teď je řada na jiných – nejspíše ČSSD a lidovcích -, aby se také rozhýbali.

Přesto mise pro Starosty ani zdaleka nekončí. Tím, že přestali popírat realitu, ukázali, že i s malou stranou se dá v Česku zahrát opravdu velké divadlo. První dějství je tedy v pořádku. Teď to ale jen dohrát. A to vůbec nebude lehké.

Míček zpět u Babiše

Jak už jsem psal v textu Zcela zbytečné temno nad Českem, je velká škoda, že tato hra o vládu se nerozehrála hned po říjnových volbách.

Tehdy byla velká šance okamžitě vystavět hráz extrému a Babiše vůbec nepustit do Strakovy akademie. To se trestuhodně promarnilo, byť hned po součtu voleb byl pro demokraty jasný výběr: Buď bránit vládnutí Babiše, nebo zabránit vládě rasistů a komunistů. Obojí najednou nelze.

Ale to je minulost. Babiš už je premiérem a nemíní se premiérství vzdát. To je samozřejmě základní skutečností pro volbu demokratů, zda přímo do vlády, nebo jen kabinet podpořit. To musí do velké míry vyřešit Babiš sám. Starostové a s nimi snad další demokratické strany jen odpálí míček zpět na jeho stranu, více udělat nemohou. A snad jen doufat, že ve straně, kterou Babiš kompletně vlastní až po ochrannou známku ANO, se najde pár liberálních hlasů, kteří už konečně se ozvou a podpoří nabídku demokratů.

Co chtít po Babišovi

To je ale pořád ta jednodušší část hry, která rozhoduje o osudu naší země na několik let dopředu. Ať už Babiš premiérem bude, nebo ne, stále zbývá vymyslet podmínky, které garantují odstřižení ANO od extrémistů a dále pak odstřižení ANO od toho nejhoršího, co ve straně dříme – tedy vymyslet funkční proevropské a demokratické garance.

Naprostým základem je si uvědomit, že požadavky na Babiše musí být takové, aby je splnil pokud možno okamžitě, protože jakýkoliv slib Babiše do budoucna nemá valné hodnoty.

Takže co dělat (mnozí Starostové mi před volbami spílali, že jsem jim svým psaním rozbil dvojkoalici s lidovci, tak teď jim to snad vynahradím několika hraběcími radami):

1) Požadovat převolení sněmovny. Začít se musí tam, kde vznikla první chyba a sněmovní koalice ANO SPD KSČM. Strany musí chtít takové změny, aby znepřátelili Babiše a extrém a ideálně i SPD a KSČM.

Z toho logicky vychází požadavek na zbavení místopředsednictví Tomia Okamury, ale už ne Vojtěcha Filipa. Ten je legitimizován opakovanou volbou už od roku 2002 (bohužel), zato Okamura je novinka. Filip jako jeden reprezentant extrému stačí.

Extrém by měl přijít i o některé předsedy výborů. Radek Koten by měl přijít o bezpečnostní, Miloslava Vostrá o rozpočtový. Že extrému zůstane hospodářský a mandátový je až až. A že se Zdeněk Ondráček nestane šéfem komise pro kontrolu GIBS je také jasné.

A pak je tu samozřejmě otázka předsedy sněmovny. Pokud vše nakonec skončí jen u podpory, tak je to funkce pro šéfa nejsilnější strany z podporujících, tedy nejspíše pro předsedu ČSSD. Pokud strany půjdou do vlády, bylo by fér post požadovat pro lídra opozice – Petra Fialu.

2) Ukončení nebezpečných návrhů pro extrémisty. Církevní restituce se otevírat nesmí, protože tady prostě nejde vymyslet žádné dobré řešení. Zato debata o obecném referendu může pokračovat (naprosté zaražení debaty je opravdu hodně nerealistické přání těch, kteří se až příliš lekli debaty o czexitu), ale od počátku Babiš bude garantovat, že horním stropem pro vyjednávání je návrh minulé Sobotkovy vlády. Tedy bez plebiscitů o mezinárodních smlouvách, daních, individuálních právech a odvolávání z funkcí.

3) Obsazení klíčových postů pro garantování právního státu. Samozřejmě záleží na tom, zda Babiš bude ochoten pustit premiérství. Vnitro by se ale mělo dostat z jeho moci tak jako tak.

Na každém ministerstvu by měl být v případě vstupu do vlády alespoň jeden náměstek z koaliční strany, žádný rezort by neměl být plně v režii ANO.

Dále je důležité holdingu nepřenechat kontrolu nad policií, tajnými službami, mediálními radami a garantovat další roky pro nejvyššího státního zástupce a pražskou vrchní zástupkyni (na Olomouc by se možná mohlo i omylem zapomenout).

4) S garancemi proevropské politiky je to těžké – to nelze naplnit jedním mocenským rozhodnutím. Možné je ale Babiše donutit k tomu, aby si vláda narýsovala jasný horizont, kdy bude výhodné a pro společnost akceptovatelné přijetí eura. Ten příběh musí být reformní jako na Slovensku, nikoliv jižanský nízkoinflační či pobaltský bezpečnostní.

Základními ingrediencemi jsou nutné reformy, posilování měny a vstup do už dostavěné eurozóny – vize eura za dvacku za sedm let by třeba zlomila českou euroskepsi.

Dále je potřeba se shodnout na konkrétní aktivní politice – jakou jinou pomocí migrantům se vykoupit z kvót a změnit Dublin IV, jak se účastnit obranné unie, jak prohloubit jednotný trh i ve službách atd.

Po tom všem by SPD a KSČM měly ANO velmi rychle zavrhnout.

5) Shoda na dobrém programu. Pokud koalici nebude mít promyšlený program, menší za to zaplatí více než populistické ANO. Rehablitovat neextrémistickou a nepopulistickou politiku jde jen promyšleným programem hlubokých reforem současného krachujícího ekonomického modelu a sociálních systémů.

Ve svých programech bohužel demokratické strany nic kloudného nenajdou, tak by se mohly podívat třeba sem.

Ošklivá léta, ale ne ta nejošklivější

Určitě se toho dá vymyslet ještě více, na druhou stranu asi nelze čekat, že Babiš se začne kát za svou minulost, rozpustí ANO a požádá o přijetí do některé z demokratických stran. ANO je jasný vítěz voleb, bude diktovat vládní politiku a premiérem se sice možná nějakým zázrakem stane Richard Brabec, ale v pozadí bude mít stále vše pevně v rukou Andrej Babiš.

Pokud se však teď demokratům i po onom trestuhodném čtyřměsíčním zpoždění povede dotlačit Babiše k rozpuštění sněmovní koalice s extrémem a garantování demokratické politiky ve vládě, pak ta velmi ošklivá a bolestná léta v koalici s ANO nebudou marná.

Všechny jiné možnosti by totiž pro republiku (ale i pro některé opoziční strany) byly mnohem horší.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy