Česko očima navrátilce - stav země

23. 11. 2012 | 10:27
Přečteno 11159 krát
Posledních 14 let jsem prožil v Houstonu v Texasu a z povzdálí jsem sledoval, jak se za tu dobu moje první domovina dramaticky proměňovala. Napadlo mě, podělit se o svůj pohled z vnějšku a poskytnout Čechům srovnání úrovně Česka se zahraničím, zejména s USA. Ze sdělovacích prostředků a věčného stěžování mnohých spoluobčanů to vypadá, jako by Česko bylo v hluboké krizi, ekonomika šla do háje, obyvatelstvo houfně upadalo do bídy a státní administrativa se hroutila. Ale je tomu tak? Co je v naší zemi nadstandartní a v čem zaostáváme?

Když jsem se v létě přestěhoval z Houstonu do Prahy, byl jsem příjemně překvapen snadnou a vesměs rychlou dostupností služeb k bydlení – elektřina, voda, plyn, internet. Pryč jsou doby, kdy zřízení nových účtů trvalo mnoho dní až týdnů. Zákaznický servis je příjemný a profesionální. Internet jsem si zařídil během jedné návštěvy kanceláře a fungoval okamžitě. Rozumně rychlý, za zlomek ceny, kterou jsem platil v Houstonu, a navíc se statickou IP adresou. Dokonce se už některé služby dají zřídit i po internetu nebo telefonu podobně, jako je to dávno běžné v USA.

O službách mobilních operátorů pojednám zvlášť, ale i zde obecně vidím jistý pokrok a přiblížení kvalitě služeb v USA a západní Evropě. Zákaznický servis a hospodaření s účtem jsou špičkové. Rezervy jsou v pokrytí 3G technologií a ve struktuře a ceně nabídky.

Kontakt se státní správou byl vyloženě příjemným překvapením. Dokonce bych řekl, že byl ještě o něco přijemnější než v Houstonu. Všude jsem nacházel professionálně a ještě k tomu lidsky jednající úřednice. Při řešení drobných zádrhelů jsem vnímal snahu vyjít vstříc, řešit podstatu věci a nebazírovat na prkotinách. Snad jen nový občanský průkaz mohl dojít běžnou poštou jako v USA, místo abych musel znovu na úřad.

V rámci svého seznamování s domovinou jsem si udělal pár výletů na Vysočinu, jižní Moravu a do severních a jižních Čech. Zaujal mě kontrast mezi obecným nádávaním na poměry a fyzickým stavem českých měst a obcí. Většinou jsem viděl opravené domy, ulice, města i vesnice a co ještě nebylo opravené, na tom se pracovalo. Je až s podivem, jak se toho všeho dosáhlo i přes všeobecné masívní rozkrádání, o kterém se také zmíním zvlášť.

Vyloženě si rochním ve veřejné dopravě. Nevím nakolik si to Češi uvědomují, ale mít tak hustou síť fungující hromadné dopravy vůbec není ve světě samozřejmostí. Je to luxus jaký nikde v USA nenajdete. Jistě, stále je, co zlepšovat a díky bohu za nastupující konkurenci na železnici. Nicméně fakt je, že se dostanu všude po republice za rozumnou dobu a cenu, bez nutnosti řídit a tudíž mnohem bezpečněji.

Zdá se mi, že i při průměrných příjmech se v Česku dá žít hodnotný život. Netvrdím, že je to beztarostný život, ale při rozumném hospodaření a srovnaných hodnotových prioritách, je to rozumný život. Přispívá k tomu i větší přístupnost služeb, kultury a míst díky pěší dostupnosti, veřejné dopravě a přístupnosti krajiny. V USA se bez auta prakticky nikam nedostanete a krajina je rozparcelovaná do rozsáhlých soukromých a nepřístupných pozemků, sem tam s veřejným lesem nebo parkem. Uvážím-li průměrné příjmy, cenové hladiny, dostupnost a kvalitu veřejných služeb jako je zdravotnictví a vzdělání v USA, nejsem si jistý, zda je tom v průměru líp Čech nebo Američan.

Za poslední léta vnímám v Česku velký posun v mentalitě zejména mladé a střední generace. Mám radost z mnoha setkání s podnikavými lidmi, kteří berou životy do svých rukou, přicházejí s novými nápady. Nebojí se změn, jít do rizika, překonávat překážky, jít za svými sny. Nezůstávají u jednoho denního zaměstnáni, ale kombinují různé výdělečné a nevýdělečné aktivity podle toho, jak to zrovna jim vyhovuje, případně zakládají firmy. Na druhou stranu musím také říci, že se v Česku více než v USA setkávám s lidmi, kteří se stále stylizují do role oběti a nejsou ochotní přimout odpovědnost za svoje životy. Žijí z předpokladu, že stát jim měl zajistit..., ale o tom třeba jindy.

Abych nemaloval Česko převážně růžově, skončím dvěma českými rysy, které skutečně nemůžu rozdýchat. Všudypřítomný cigaretový kouř – naprosto nechutný prvek ve společnosti, který nás řadí mezi rozvojové země. A dále všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma. Změňme to!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Dag napsal(a):

Děkuji, alepoň jeden z článků, který je optimistický. Super postřeh, vidím to taky tak. Problémem je se zbavit "blbé nálady". Osobně vidím vzkvétající zemi, ve které je fajn žít. Potíž je v tom, že lidem chybí srovnání. Kdo udělá kolečko po světě a vrátí se, vidí vše jiným pohledem. Bohužel to Čechům chybí....
23. 11. 2012 | 10:50

Anna napsal(a):

autor
"A dále všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma. Změňme to!"

K tomuto závěru jste dospěl jak? Vaši příbuzní a známí jsou nepoctiví a snaží se ostatní ošulit?

Já, moje rodina a známí jsme poctiví. Proto nechápu tu Vámi zmíněnou všeobecnou nepoctivost.
23. 11. 2012 | 11:02

DF napsal(a):

Lidé tu přece moc hýří, vždyť si kupují banány i mimo Vánoce a na dovolenou do Chorvatska si smaží obrovské množství řízků.
Platy jsou tak vysoké,že nám američani tiše závidí.
Pokud zde nevzniknou řady služebníků a služek, kteří musí škemrat, aby si je navrátilci z USA najali je stále v Česku mnohem lépe než kdekoliv jinde.

Je to opravdu s tou USA nahnuté, pokud nám zde David zdělil, že si žijeme nad poměry.
To co je podle Davida nutné, nesmí se budovat sociální stát,proto také David zdělil není ho zapotřebí, ten stát zde je, tak proč zavádět bankovní daně, daně z luxusních aut a nemovitostí?
Nač podporovat pozitivně hospodářský růst,když to není potřeba protože David Rajmon to neshledal nutným.
23. 11. 2012 | 11:02

Sladký napsal(a):

..nejsem si jistý, zda je na tom v průměru líp Čech nebo Američan... !!! Poněkud tristní až tragické vysvědčení pro nejbohatší a nejvyspělejší kapitalistický stát světa...
23. 11. 2012 | 11:02

xx napsal(a):

Příjemní lidé na úřadech je jedna věc. Ale pochvaloval byste si ve vězení to, že se na vás dozorce usmál a vysoce profesionálně za vám zavřel dveře cely ?

Možná až zkusíte koupit pozemek a postavit dům, názor na státní správu si poupravíte. Sice nám úředníci nenadávají, nešklebí se na nás, ale co je to platné když vám úředník svůj nesouhlas s vaší stavbou oznámí s úsměvem a ještě vám zubíce se oznámí, že hlavním důvodem zamítavého stanoviska úřadu je, že se mu váš dům prostě nelíbí. Celé tohle absurdní divadlo dovrší poznámka, že máte příliš úzké schodiště, po kterém nelze pronést rakev s vašimi ostatky což je prý vada bránící povolení stavby.

Pak narazíte na špatného zaměstnavatele, ten vám nezaplatí mzdu. Dáte výpověď a jdete se nahlásit na úřad práce do evidence, protože jinak by vám mohl exekutor sebrat za 10 let barák, skrze dluh několika stokorun, který si státem zřizovaná a vlastněná pojišťovna tutlá pro sebe, dokud patřičně nenaroste pomocí penále, které stanovil opět stát. Na úřadě práce se na vás soucitně podívají, zaevidují a vysvětli že tam musíte chodit pravidelně se hlásit a dokonce musíte i chodit tam kam vás pošlou žadonit o práci o kterou nestojíte. Ne nebyl jste propuštěný předčasně z vězení a nechodíte ke kurátorovi, skutečně to je úřad práce. Když tam nechodíte, vyřadí vás z evidence a máte na krku dluhy a v budoucnu exekuci. Ale to vše se děje s úsměvem a profesionalitou. O to to zní cyničtěji.

A tak by se dalo pokračovat. Navrch huj, uvnitř fuj. Neznám praxi a poměry v USA, možná to tam není o nic lepší. To ale není důvod ke spokojenosti.
23. 11. 2012 | 11:06

Xury napsal(a):

Pro autora:
no vy to schytáte. Chválit stav v ČR v době, kdy je ve vládě pravice. Měl jste ještě ty dva roky počkat a chválit až bude ČSSD ve vládě (stačí měsíc), to se dozvíte, jak vše zlepšila.
23. 11. 2012 | 11:07

Sladký napsal(a):

Dag. :-))) nepochybně patříte k těm nejpřemýšlivějším a nejinteligentnějším diskutérům. Tento váš příspěvek je podobně pozoruhodný, jako ty předchozí."Vzkvétající země, ve které je fajn žít". Něco mi to zatraceně silně připomíná, něco z nejranějšího dětství."Zde můžem jako ptáci,žít,zpívat, milovat".Škoda,že blbá nálada znemožnuje lidem uvědomit si, že žijí štastně v divukrásné zemi.
23. 11. 2012 | 11:08

Sladký napsal(a):

Xury 11.07 Vážně máte zapotřebí psát tak primitivní komentáře?
23. 11. 2012 | 11:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Anno,

to, že je něco mnohými přijímaná norma (či třeba myšlenkový stereotyp), ještě přeci neznamená, že ji přijímají úplně všichni (a už vůbec ve ve stejné intenzitě).

Kdybyste nějakou dobu žila v USA, ve Skandinávii, či třeba v Rusku, pravděpodobně byste získala podobnou zkušenost. Ochota nedodržovat pravidla (třeba i nepsaná) je v různých zemích různá. A myslím, že to hodně souvisí s historickou zkušeností společnosti, která v té či oné zemi žije (a jde to hodně daleko do historie, desítky generací. Navíc se to neustále nějak vyvíjí).

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 11:10

amík napsal(a):

Autore, dobré, V USA jsem byl také a mám stejné zkušenosti.
Jenom jste bohužel nepochopil že to co zde chválíte, zejména DOPRAVU, JSOU BOHUŽEL POZŮSTATKY TOHO CO ZBYLO PO KOMUNISTECH. A lidi nenadávají proto že by se tu už nedalo žít /ZATÍM/, ale proto ŽE SE SITUACE POSLEDNÍCH 23 LET JENOM ZHORŠUJE, ty vymoženosti které jsme tu měli už před 40 lety mizí jedna po druhé. Zeptejte se na té vrchovině kolik autobusů tam jezdilo před r89 a kolik dnes, kam zmizel kulturák, obchody a hospoda na vesnici,proč je tam polovina lidí nezaměstnaných a v bídě, proč už se nejezdí na školy přírodě,atd.
a PROČ SE NEUMÍME UŽIVIT, jen vršíme nesplatitelné dluhy, proč je stále více bezdomovců, exekucí, ghet, nezaměstnaných a žebráků, proč lidi se bojí jít k lékaři, protože nemocenská = vyhazov z práce
23. 11. 2012 | 11:10

xx napsal(a):

DF: autor nikde netvrdí že si žijeme nad poměry.

Autor neříká nic o sociálním státu.

Pletete si sociální stát se závistí k úspěchu a snahou o jeho potrestání. Vyšší daně budou znamenat pouze a jedině luxusnější auta pro vysoké úředníky. To není sociální stát ! Ale možná že platí, když budou mít vysocí úředníci lepší auta a stavbaři všemožných tunelů vyšší provize, že nás nebude chtít obsadit nějaký větší stát, protože bude vidět, že nás stát je silný, má velký rozpočet, dokáže lidi okrást o více peněz.

Ach jo.
23. 11. 2012 | 11:14

smutný napsal(a):

Doporučuji panu Rajmonovi sednout na vlak a přijet se podívat do Karlových Varů. Myslím, že mu spadne čelist, až uvidí jaké nádraží má světoznámé město. Škoda, že zde nejdou připojit obrázky.
23. 11. 2012 | 11:17

nestranný napsal(a):

Ad autor:Kým placený kašpar jste?Takovýhle blábol může vypotit jen nějaký
skočdoprdelující retarda.Obyčejný občan nevidí rezidence podivných zbohatlíků,nebo na dluh opravených budov.Ten vidí po dvaceti letech rozkradenou, spálenou zem,povětšinou v rukách cizích přistěhovallců.A proč vy jste se vráti z té vámi vysněné Ameriky?Asi tam nemají zájem o nějaké agitátory.Tak jste vzal zavděk matičkou
zemí,ve které jste se narodil a jako mnoho nemakačenků si tu chcete hrát na poraděnka.Nepotřebujeme.Těch je tu víc,než je zdrávo.Nebo že byste chtěl pracovat?
Typuji váss tak akorát nato,že budete pro cizí společnosti dělat geologické průzkumy a chtít prosadit těžbu břidlicových plynů.NEMÁME ZÁJEM!
23. 11. 2012 | 11:17

krajan napsal(a):

Jen podružná otázka:
Do které příjmové třídy sám sebe zařadíte a jaký je tedy váš průměrný příjem.
(Já osobně přímo fyzicky nesnáším slovo "konzultant")
23. 11. 2012 | 11:20

Michal napsal(a):

..tak nevím, pozemky a lesy teď dáme církvím takže kdo ví jak to bude s volným pohybem. Dostupné zdravotnictví a hustá síť veřejné dopravy je dědictví minulosti a úspěšně pracujeme na likvidaci obojího. Ale díky za zajímavý názor někoho "odjinud".
23. 11. 2012 | 11:20

xx napsal(a):

amík: problém je, že za komunistů byla mnohem méně rozšířená individuální doprava, více autobusu se dalo provozovat aniž by jich většina jezdila prázdných.
23. 11. 2012 | 11:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane xx,

myslím, že nejde o to, abychom byli spokojeni s tím, co náš štve.

Ale abychom se pořád nebičovali, jak je VŠECHNO úplně špatně a jak to jinde je naprosto dokonalé. Není. Ani jedno, ani druhé. Zdejší debaty znáte, přepjatost, přepjatost, přepjatost. A nejhorší je, že většina lidí tomu asi i věří.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 11:21

Gustáv Kočí napsal(a):

Také bych rád připomenul banány; kibicové, fízlové a hlupáci jsou jimi doslova posedlí. Po třiadvaceti létech svobody nejsou schopní "vydýchat", že jsou.
23. 11. 2012 | 11:23

Sladký napsal(a):

"Závist k úspěchu a snaha o jeho potrestání" Proboha, jak dlouho se zde ještě bude omílat a přežvykovat tento stupidní,účelový,primitivní ideologický blaf?!
23. 11. 2012 | 11:24

Divobyj napsal(a):

Názor člověka,který asi ani pořádně neví,kde je vlastně doma.....
Připadáte mi jako probuzený na druhou hodinu ranní.....
Vaše dojmy jsou opravdu jen VAŠIMI dojmy....
Lépe je porovnávat nás s našimi sousedy,popř.se zeměmi evropskými.Amerika je přece jen daleko....

Můj názor na NÁS? Ještě stále máme obrovský potenciál,který však nedokážeme využít ani z poloviny!
23. 11. 2012 | 11:26

Sladký napsal(a):

Bravo, pane Stejskale! Přepjatost,třikrát přepjatost.Zamyslete se nad tím. A opravdu by mne zajímalo, kdo (kolik lidí) tvrdí, "jak je zde všechno úplně špatně a jak je to jinde dokonalé". A z čeho soudíte, že tomu (co zde ostatně sotva kdy přečtou) VĚTŠINA LIDÍ VĚŘÍ?
23. 11. 2012 | 11:28

seriózní chlapík napsal(a):

Pane, pokud vám za to nic nepřišlo na účet, jste totálně mimo. Chce to tady v tom případě ještě chvíli pobýt. Jistě brzy změníte názor.
Btw. S USA navíc nemá cenu se poměřovat. Od toho jsou vyspělé evropské země.
23. 11. 2012 | 11:29

český maloměšťák napsal(a):

To, co je dobré...tím je třeba se inspirovat.
To, co je špatné, je třeba zlepšit.
To, co je naivním popisem reality - je třeba ignorovat. Nebo se tomu zasmát.

K blogu.
Jak z Baedekera. Až na ten kouř, of course.
Ten by z Baedekeru v redakci vyškrtli. Vyškrtli - a zapálili by si. :))
23. 11. 2012 | 11:33

siven napsal(a):

V autorově textu se pracuje s pojmem "průměrná mzda" natolik, že lepší důkaz o vazbě s realitou netřeba hledati.

Ve světle skutečnosti, kolik lidí takovou "průměrnou mzdu" reálně pobírá, pak ty "levné" ceny vyvstávají v poněkud odlišných konturách.

A to se bavíme o dnešním dni. Od prosince bude tento stav ještě zajímavější.

Přeji hodně štěstí do dalších optimisticky buditelských sdělení.
23. 11. 2012 | 11:35

Analytik napsal(a):

Nebijte autora, prosím!
Jenom nám chtěl říci, že všude je lépe, než v USA!
Je to jen jeho názor.
23. 11. 2012 | 11:36

xx napsal(a):

stejskal: ano, souhlasím.
23. 11. 2012 | 11:37

xx napsal(a):

Sladký: asi tak dlouho, jak dlouho se zde budou omílat a přežvykovat stupidní,účelové,primitivní ideologické blafy o milionářských daních a jejich nutnosti pro fungování sociálního státu.
23. 11. 2012 | 11:42

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

To byla patrně jen předehra a seznámíte se s dalším „konzultantem“ typu Haas a spol.
Pravice či Kalousek jistě najdou využití pro takového „konzultanta“.
23. 11. 2012 | 11:48

Anna napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

pan Rajmon zde napsal, že se v létě přestěhoval z Houstonu do Prahy. Vyjmenoval pozitiva, která zde shledal i s konkrétními případy.

Pak napsal: "Abych nemaloval Česko převážně růžově, skončím dvěma českými rysy, které skutečně nemůžu rozdýchat. Všudypřítomný cigaretový kouř – naprosto nechutný prvek ve společnosti, který nás řadí mezi rozvojové země. A dále všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma. Změňme to! "

Tady nejenom, že chybí konkrétní případy, je to autorem označeno za kulturní normu. Proto jsem chtěla vědět, na základě čeho tak soudí.

Chci jen upozornit na několik i v televizi uvedených případů poctivých nálezců většího množství peněz, kteří nález odevzdali. Jsem si jistá, že já, moje rodina a přátelé nejsme jediní poctiví zde :-)

Obě mé dcery studovaly rok na střední škole v USA a žily tam v rodinách Američanů, takže o životě tam něco málo vím. Přesto nejsem přesvědčená, že je "všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma."

Hezký den
23. 11. 2012 | 11:51

Sladký napsal(a):

xx Za své vítězství v ideologické válce se socialismem kapitalismus ve velké míře vděčí sociálnímu státu (státu všeobecného blahobytu) který umožnil překonat deformace a jednostrannosti působené trhem bez přívlastků ,umožnil spravedlivější rozdělení vytvářeného bohatství.
Tento stát byl štědře sponzorován miliardáři i multimiliardáři- ne z dobroty srdcí, ze soucitu a smyslu pro spravedlnost, ale ZE STRACHU.Jakmile padl SSSR a celý východní blok, miliardářům rychle otrnulo a ztratili zájem sociální stát financovat.

Dodám ještě, že bych od vás očekával duchaplnější příspěvek, než dětinské obrácení mého výroku. Snad jste pochopil, že progresivní zdanění je běžná věc, a že je v zájmů nejen těch chudých, ale i těch bohatých a nejbohatších. Kdepak, žádný ideologický blaf.
23. 11. 2012 | 11:52

Sladký napsal(a):

Analytik- Výborný postřeh.Pobavil jste, věřím,že nejen mne.:o)))
23. 11. 2012 | 11:54

stejskal napsal(a):

Z toho, jak už více než pět let poměrně intenzívně obcuji s těmito stránkami, pane Sladký. Ale je to spíš (sotva trochu poučený) odhad, statisticky to podchycené nemám. Doporučuji přečíst si redakční úvodník z posledního čísla Respektu, který se tímto fenoménem zabývá (kdosi ho sem celý zkopíroval do debaty, ale už nevím, do které). A nepsal do Bakala ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 11:58

český maloměšťák napsal(a):

XX má pravdu. V současné konstelaci, kdy se stát fašizuje /zájmové - mimo procesy demokratického konstituování politicko-správní moci a mimo procesy její demokratické kontroly operující ...se postupně zmocňují institucí a to nejen páteřních institucí jako je justice či policie, ale i zákonodárného sboru a vlády/...je proto nepřípustné chtít v takové situaci zvyšovat daně - leda by bylo využití takto získaného daňového výnosu přísně a diskrétně určeno - například zvýšení odvodu zdravotního pojiětění (ale i tak je takovýto nástroj - jeho efektivní využití ohroženo korupcí a šlendriánstvím v sektoru zdravotnictví...připomenu pouze IZIP).

Jedna podobnost.
Dle dokonce i pravicových ekonomů - přichází rozpočet ČR ročně " díky" korupci cca o částku 100 mlrd. CZK.
Dle odborníků na daňový systém v USA - přichází rozpočet USA každoročně o cca 100 mlrd. USD tím, že korporace své příjmy realizují přes tax havens.

Jedna pikantnost :

http://www.cbsnews.com/8301-503983_162-20054892-503983.html

"...Goldman Sachs, which reported more than $2 billion in profit in 2008, was able to use its 29 tax haven subsidiaries to reduce its federal tax bill to just $14 million. That means that Goldman Sachs' CEO Lloyd Blankfein, who made $42.9 million that year, earned more than three times the amount that the company paid in federal taxes...."

Tedy - šéf GS obdržel plat ve výši trojnásobku toho, co GS odvedla na federální dani - při zisku 2 miliard USD její odvod činil 14 milionů USD.
Redukce daně bylo dosaženo díky 29 pobočkám banky v daňových rájích.

V roce 2008 pak byla jedním ze zdrojů problémů, které vyeskalovaly v krizi, s jejíž důsledky s epotýkáme dodnes /nechvalně známé CDO plus propojení s ratingovými agenturami plus obchody nevýhodné pro klienty banky...poté GS obdržel z programu TARP - což je vládní program financovaný z DANÍ - investici 1O mlrd, USD...coby záchranný balík (apropo - "přispěl" i W. Buffet - který přes BRK napumpoval taky několik mlrd USD..on W. Buffet má vůbec nos na firmy, které primárně či sekundárně podporuje stát) /

GS radí mnoha vládám - nejen v oblasti profinancovávání jejich rozpočtů.
Pro GS pracoval několim let i jistý Vladimír Dlouhý - dnes již zřejmě nekandidát na funkci prezidenta (podpisy na petici jsou zčásti nevěrohodné), předlistopadový komunista a polistopadový "pravičák".
GS radila i řeckým politickým oligarchům - jak přizpůsobit výkazy tak, aby Řecko mohlo přijmout euro.
/bohužel asi nezjistíme, kolik na celé akci - a jejich důsledcích akcionáři GS vydělali, vydělávají či vydělají /

Pardon za krátkou odbočku /je smutné, kdyř o realiích USA víme více než o našich...ale i to je znakem fašizujícího se státu...nemá rád, když jsou občané informováni/.
23. 11. 2012 | 11:59

Občan napsal(a):

Pane Rajmone,

pokud nežijete z průměrného nebo podprůměrného příjmu, je Vaše "zdá se mi" poněkud irelevantní :o)

Samozřejmě je fajn přečíst si od cizince, který porovnává a to porovnání i vyvěsí, že to u nás vzhledově není tak špatné, jako se nám to zdá zevnitř (i když ten vzhled není všechno).
23. 11. 2012 | 11:59

český maloměšťák napsal(a):

re ....její demokratické kontroly operující skupiny....
23. 11. 2012 | 12:01

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, krásná a líbezná země česká, tak jak to dycinky a všude říkám, a bez všelikých sockom propagčíků, frustrátů a prodavačů strachu, by to už tu bylo sichr samou pohodou skoro k nevdržení...
Veselé krizování ...
http://wbgarden.com/wbgarden%20prague%2032.JPG
23. 11. 2012 | 12:02

stejskal napsal(a):

Zkuste si to někdy na vlastní kůži, paní Anno.

Opravdu je to zajímavá zkušenost (v podstatě nepřenosná). A nic na tom nemění ani skutečnost, že mnozí lidí i zde poctivě vrátí nalezenou peněženku a i v USA resp. Skandinávii je jistě mnoho těch, kteří by si ji nechali. Nic neplatí absolutně, ale jakési převládající trendy a myšlenkové steretypy lze v daném čase vysledovat v každé společnosti. Má to své důvody. Historické.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 12:04

Sladký napsal(a):

Zahrado Weřejné Bezpečnosti, patrně sis ten výtvor po sobě nepřečetla.:o)))
23. 11. 2012 | 12:07

myrta napsal(a):

Autore,napiště nám tak za deset let,jak to budete vidět potom. Já žila také mnoho let v cizině a teď po 8 letech jsem nebetyčně rozčarována. Ono to navrátitelské nadšení vypadá jinak a léta denního života také jinak.U mně i u vás tvrdá realita života je změkčena polštářem vylepšených financí,ale co zřejmě nezkousnete je morálka politiků a bohužel i mnohých lídí z vašeho okruhu.
23. 11. 2012 | 12:08

Aleš H napsal(a):

Pane Stejskale 11, 21. Ale ono je SKORO všechno úplně špatně.
Lidi pořád srovnávají, a to 1/ s okolními zeměmi 2/ s minulostí, tedy zda se stav zlepšuje nebo zhoršuje.
.
A vůči okolním zemím se spíše propadáme, a stav se zhoršuje.
S minulostí: . Už nemá cenu omílat jak hospodařili komunisti, ale říkali jsme o nich jak to je nesmyslný a neekonomický systém.
Takže po 23 letech čekám že bude úměrně stoupat životní úroveň, že síť zdravotnických zařízení- nemocnic, pohotovostí- se bude zahušťovat a zkvalitňovat, nikoliv rušit. Totéž požárníci, školy, doprava atd atd.
když byl před 40 lety na každé vesnici kulturák . doprava,knihovna obchody a hospoda, měly by být o hodně lepší a víc, ne že to zrušíme protože nemáme ani na údržbu. Když měl před 40 lety každý důchodce v pohodě na bydlení, jídlo a zbylo na zájezdy a zábavu, proč dnes nestačí ani na nájem a exekutor vyhazuje na ulici. Nebyla tu nikdy vybydlená gheta kde žijí lidi ale neplatí tam zákon.
Takhle by šlo pokračovat.
Obhajujete neobhajitelné. Vy osobně jste asi dobře placen za šíření propagandy a provádění cenzury. Ostatní ale tolik nejásají nad dnešním stavem
23. 11. 2012 | 12:09

Kala napsal(a):

Pane autore, jsme zemí kontrastů. Až si vychutnáte a potěšíte se s tím dobrým, co jste tady pochválil, začnete zase více vnímat i věci méně chvályhodné až vysloveně záporné, nejen ten cigaretový kouř. Určitě za dobu Vaší nepřítomnosti se rozrostly řady bezdomovců, zadlužených zoufalých důchodců s hrozbou exekucí, pokud je to ještě možné, tak i dalších heren a kasin. Samozřejmě do této doby spadá i boom super, hyper a megamarketů s těmi "nejzdravějšími a nejkvalitějšími" produkty pro své věrné, stále zdravější a šťastnější zákazníky.

Abych nebyla tak záporná, i já si letos rochním ve veřejné dopravě - na naší trati vzrostl počet autobusů téměř dvakrát, v sobotu a v neděli o 5OO % (po šestnácti letech, kdy nejezdilo v sobotu ani kolo). Nevím, zda je to zásluhou krajského soc.dem hejtmana nebo čeho. Ale od prosince to může být zcela jinak, prý uvidíme. Musí se šetřit, penízky možná docházejí.

Tak jo, a už se těším na Vaše další postřehy, včetně názoru na to všeobecné masivní rozkrádání a co s tím.
23. 11. 2012 | 12:12

David napsal(a):

"...Abych nemaloval Česko převážně růžově, skončím dvěma českými rysy, které skutečně nemůžu rozdýchat. Všudypřítomný cigaretový kouř – ..."

------

Pokud vidíte jen dva hlavní rysy a jedním z nich je cigaretový kouř, tak to dokazuje, že se pohybujete úplně mimo realitu starostí, které má průměrný Čech.

Zcela jistě mnohem větší problém, než cigaretový kouř jsou např. přímo LOUPEŽIVÉ exekuce.

Text dokazuje - růžové brýle, kde sytý hladovému nevěří.

Že jste zvolil právě takové "úvodní" téma, právě v "této" době ukazuje na to, že jste úplně mimo. Ta odvaha (troufalost) - dovolit si zrovna na úvod posuzovat právě - stav země?

A nebo, že by text byl snad na objednávku od "pana nečistého" a "šíleného chemika", aby se začal mezi občany šířit ten tolik potřebný "optimismus"?

Není třeba srovnávat s USA, stačí srovnávat s Bangladéšem. To pak vše vyjde, že se máme přímo královsky.

Já to, přes všechny ty "klady" vidím tak, že ten ROZVRAT!!! státu, který právě nyní zažíváme na vlastní oči nás zavede nejen na cestu do Řecka, ale na cestu přímo do pekel.

Jak správně řekl "šílený chemik". Lépe už bylo.
23. 11. 2012 | 12:12

Neudržitelný napsal(a):

Autor
Díky za Váš pohled.
nestranný
Už jste vzteky puknul? Proč jste takový škarohlíd? Proč nemáte radost i z maličkostí?
23. 11. 2012 | 12:14

mik napsal(a):

Pane Rajmon dle rocniku narozeni vidim ze v pristim roce budete slavit 40 a kdyz pisete ze jste 14 let prozil v Hustonu takze je zrejme ze jste se do USA vydal jako 25 lety kluk predpokladam ze za tech 14 let v USA jste si nasetril sumu ktera by vas opravnovala k predcasne penzi dle noveho tunelu ceske skvele vladni garnitury rovnez si jiste vyzvednete Skartu ..musim se smat nad vasi chvalou uradu i nad chvalou verejne dopravy tezko muzu argumentovat opakem protoze stejne jako vy v CR 14 let neziju ale na rozdil od vas bych se v soucasne dobe nevratil je to jednoduche odesel jsem v 41 a dnes je mi 55 tech 14 let jsem zil a ne prezival takze zadni vratka na predcasnou penzi nemam a i kdyz bych je mel tak bych je nezveril nejake ceske spolecnosti aby me pak za par let oznamila ze zkrachovali a me penize utratili prijde mi ze argumenty jsou na to na co se hodi ? proc nenapisetekolik stoji benzin v USA a kolik treba ojete auto,,? V USA jsem byl 2 roky na Floride jsem si koupil za 100 dolaru ojete volvo a jezdil denne s Fort Lauderdale na stavbu v Miami kde jsem pracoval 56 hodin tydne za 10 dolaru na hodinu Pozdeji jsem projel USA do Seattlu kde jsem pro zmenu za stejne penize delal zahradnika v 98 bylu v USA pomery jine nez pak v 2002 a pozdeji se uz do USA nikdo na delnicke profese nehrnul protoze CR vstoupila do EU a postupne slo pracovat ve vyspelych demokratickych statech Evropy a co takove prace prinasi v obycejne delnicke profesi ridice nakladaku resp kamionu ? bydleni ve 4 +1 dome s krbem v obyvaku a zahradou dovolena 4x rocne nekde v jiznich destinacich slusne auto moznost doprat si neco ...v CR jsem pri takove praci takove moznosti nikdy nemel a to pracuju od 18.,..casy se zmenily a i na zapadni Evropu dolehla krize a nezamestnanost,,, ovsem jako nezamestnany v zapadni Evrope zijete za 1000 euro mesicne,,,a takoveho prijmu nedostahuje vetsina pracujich v CR .. takze ty bachorky o ceskem blahobytu muzete vypravet nekomu jinemu,,, jedine s cim s vami souhlasim je to koureni a taky ten svindl.. ceska mentalita je typicka v techto smerech jeste ani nevyjde novy zakon a uz se vi ja se da obejit a kde ma slabiny,, prekazky se zasadne obchazeji podlezaji ale je blbost se k nim stavet celem a pokouset se je preskakovat a proc tomu tak je ? Protoze ti nahore jdou prikladem Klaus nedorzuje Ustavu jeho alibismus je zcela evidentni kdyz vetuje zakon a kdyz ho prehlasuji tak ho nepodepise nebo ho ani nevetuje ani nepodepise.,vlada si dela co chce Dneska ctu zase jak si Necas na sumitu EU hraje na mistra sveta zase jen tahne CR vic mimo deni EU uz se od nej odvraceji vsichni Az Polsko a Madarsko prijme euro CR zustane ostruvkem z holym zadkem uprostred Evropy a mladi ? ti co se neboji odchazeji v tech 25 jako vy pryc s CR,,,,doporucuju i memu rocniku se nebat naprilad i v 55 je nabidka ve Velke Britanii na praci ve sklade za cca 6.50 liber-7.50 pri denni smene a 8.50-9.50 liber na nocni .. kazdy si muze spocist co je vyhodnejsi zda za almuznu 10000 mesicne delat poskoka nekomu nebo se pokusit si alespon trosku nasetrit na penzi ,,, jiste ne kazdy chce odejit ale kdyz budu zit v CR tak se budu snazit kritizovat pomery nadavat na ty zlodeje a lichvare nahore protoze se chovaji systemem po me potopa ..a to se tyka toho na Hrade i soucasne vlady.,,,Reprezenuje to i nejnovejsi saskarna s primou volbou prezidenta.,.,,jeste ani nezacala a uz bude zaloba,,
23. 11. 2012 | 12:16

Anna napsal(a):

stejskal napsal(a):

Zkuste si to někdy na vlastní kůži, paní Anno.

Opravdu je to zajímavá zkušenost (v podstatě nepřenosná).
--------------------------------

Děkuji za radu, pane Stejskale :-) Zajímavá zkušenost to nepochybně je a protože ji nemám, dovolila jsem se pana autora zeptat - viz můj první zdejší příspěvek:
autor
"A dále všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma. Změňme to!"

K tomuto závěru jste dospěl jak? Vaši příbuzní a známí jsou nepoctiví a snaží se ostatní ošulit?
----------- - -------------------------------

Ptát se člověk nemá??? Kdo se ptá, moc se dozví?
23. 11. 2012 | 12:17

Maximus napsal(a):

Celkem dobrý článek, ale jenže.... Pan autor nevidí a ani nemohl vidět všechny ty rozkráděčky formou různých předražení a často zbytečných výdajů, ze státní kapsy. Třeba akce typu sKarta nebo IT polofunkční systémy na MPSV nebo MD, dále tady byla celá řada kauz na MO od Gripenů, Casa, Iveca, minometů atd., ale i na jiných ministerstvech či na komunálech (Rath, Ústí n.L., přažský nebo brněnský magistrát aj.) či liberecké MS v lyžování atd., atd. můžeme tušit jen kontury ohromného rozkrádání, které tady u nás v ČR je a existuje, A to jsem nenapsal další řadu lumpáren od Mostecké uhelné až po hodně podivně nastavené církevní restituce. Je toho opravdu hodně a to, že se to nevyšetřuje a aktéři nejsou potrestáni je další moc špatná věc. A právě o to jde, zůstat optimisty a zároveň se nenechat okrádat. Jsem líný to vyhledávat, ale jeden ekonom si dal práci a spočítal, že kdyby u nás po léta nebylo masívní rozkrádání a zároveň by bylo s veřejnými prostředky nakládáno efektivně, tak dnes by ve srovnání s předními ekonomikami v zemích EU byl průměrný plat či mzda zaměstaných lidí více než na dvojnásobku! A o to jde, srovnávat se s těmi úspěšnějšími a zároveň nepodléhat skepsi a hlavně nenechat se okrádat, dodejme zavedenými partičkami, sestávajících z jisté podnikatelské struktury a samozřejmě politiků! Špatná "práce" politiků pak nahání zpátky hlasy zoufalé části voličstva komunistům a to je po 23 letch nového politického režimu přece špatné vysvědčení zejména české pravice! Češi mají mnohem mnohem na víc! Otázka přece není zda socialismus nebo kapitalismus na demokratickém základě, ale jaký kapitalismus, ta česká verze dost smrdí!
Pěkný den!
23. 11. 2012 | 12:18

stejskal napsal(a):

Dobře, pane Aleěi H.

já jsem "dobře placen za šíření propagandy a provádění cenzury", a proto "jásám". Ostatní, čili Vy (jistě se přidají i další) nejásají. Že zde byl nejen obrovský skrytý dluh úplně ve všem (nejen ve smyslu ekonomickém, ale i v něm), ale i ve smyslu občanské společnosti a jejích přirozených aktivit, které jsou pro zdraví společnosti vcelku důležité, Ostatní příliš nezajímá. Hlavně že byl "kulturák".

A jen na okraj: těmi historickými důvody jsem zdaleka neměl na mysli jen období komunistické totality. Sahá to podle mne nejméně do 14. století, ale možná ještě dále. Vymlouvat se na cokoliv je zbytečné, ale to neznamená, že společnost a její jakési chování či chcete-li historické vědomí neformují události, jimiž prochází.

Skoro všechno je úplně špatně... dokud si toto bude většina lidí myslet, tak se to nezmění. Protože to samo o sobě už je špatně. Šance na změnu je jen tehdy, až začneme přemýšlet a jednat poněkud jinak.

A teď mne prosím omluvte, jdu "šířit".

Hezký den

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 12:21

stejskal napsal(a):

Ne, určitě se ptejte, paní Anno.

Ostatně proto jsem se Vám snažil odpovědět. I když vím, že některé zkušenosti jsou nepřenosné (viz výše).

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 12:23

Anna napsal(a):

Maximus

Pro zajímavost:
Na startovní čáře v roce 1989 činilo zadlužení 114 mld. Kč (Miloš Pick, Stát blahobytu nebo kapitalismus). Po rozdělení ČSFR bylo nutné vypořádat závazky se Slovenskem a v roce 1993 činil státní dluh 164 mld, což bylo 17% HDP (Dvořák P., Veřejné finance a fiskální nerovnováha a finanční krize, Praha 2008, s. 97). Vzhledem k oněm 17% k HDP při vzniku České republiky se to může zdát hodně. Ale musíme si uvědomit, že v důsledku špatně provedené ekonomické transformace jsme se hluboce propadli proti roku 1989. Ještě v roce 1999 byla ekonomika o 5% slabší, než v roce 1989 (M. Pick, tamtéž).

Dostali jsme se z počátečního stavu 114 mld v roce 1989 do současných 1538 miliard v listopadu 2011. To představuje 41% k současné výši HDP. Předmětem mezinárodní kritiky vládního dluhu České republiky není ani tak celková výše nahromaděných dluhů. Ještě jsme nedosáhli Maastrichské hraniční hodnoty 60% k HDP, takže tendence populistů je říkat, že se vlastně nic neděje. Závažným problémem je však rychlost zadlužování, jež v posledních několika letech rapidně stoupla. Zvýšila se rovněž úroková sazba, a to z 1,1 % v r. 2008 na 2% v r. 2011. Dále už to bude podle toho, jakou budou mít náladu tzv. "finanční trhy", naše novodobé božstvo. Místo 36 mld na obsluhu vládního dluhu jsme již na 60 mld., což pravděpodobně dále poroste.

Rozdělme si celkový objem dluhu. Vezmeme v potaz počáteční stav 114 mld, dále vliv špatně provedené transformace ekonomiky. Tehdy daňoví poplatníci převzali na svá bedra dluhy soukromníků a špatné úvěry bank, aby se tyto mohly následně velice levně prodat do zahraničí. Jedná se o částku mezi 556-680 miliardami korun podle různých zdrojů, přesné číslo snad ani neexistuje. Pro naše účely použijeme 556 mld. Zbývá částka 886 milard, tedy slovy ministra financí Kalouska to, co jsme my, český lid, "prožrali".
Stručný popis:
- oněch 7,4% představuje počáteční stav roku 1989;
- dalších 36,2% koláče představuje zadlužení způsobené divokou privatizací na náš účet;
- dalších 216 mld, t.j. 14% z koláče připadá na další dluhy vytvořené v období do roku 2006 (tj. mimo těch horních 36% z transformace);
- dohromady tvoří podíl těchto starých privatizačních dluhů a neschopného hospodaření posledních 16-ti let celých 50% celkového dluhu;
- pak přibylo dalších 652 miliard, tj. 43% dluhu do dnešní doby.

Z grafu jasně vyplývá, že na tomto dluhu se ovšem nejvíce podepsalo cílené obohacení malé skupiny podnikavců ať už z řad bývalé nomenklatury, nebo různých Kožených podle výše uvedeného hesla: "Kdo nekrade, atd..". Kdybychom čistě hypoteticky vliv této superrozkrádačky za zhasnutého světla vyloučili, byl by celkový, nově vytvořený vládní dluh všech vlád až do roku 2006 vzhledem k dnešní rychlosti narůstání zadlužení vlastně zanedbatelný. Jen "nějakých" 216 miliard.
Citace (je tam ještě více informací) z
http://www.outsidermedia.cz/Cesky-statni-dluh-1989-2011-1.aspx

První vlna kupónové privatizace se uskutečnila v ČSFR v roce 1992 (5 kol od května do prosince), druhá vlna v České republice roku 1994 (6 kol od března do prosince).

Teprve v roce 1998 byla zřízena Komise pro cenné papíry, která začala i vyčíslovat škody vzniklé dosavadním právním vakuem. Do června 2002 se prokázanou trestnou činností v rámci tunelování ztratil majetek v hodnotě kolem 50 miliard Kč, další odhadem stovky miliard zmizely neprokázanou trestnou činností nebo tunelováním v rámci legálních pravidel.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kup%C3%B3nov%C3%A1_privatizace
23. 11. 2012 | 12:24

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, cukrouši, výtvore, už ses dlouho neozval. Drobátko tě zase vzalo, žes tak vtipen při polednách. Weřejná bezpečnost.., úžasné.
Přidej sockome, nestíháš.
Jinak stran smrádků všelikých, nebýt komoušů a osumaštyrycátého, tak už jsme to brodění blátem ranného kapitalismu měli dávno za sebou. Líš pravda.
Veselé krizování ...
http://wbgarden.com/wbgarden%20ornamental%20garden%203.JPG
23. 11. 2012 | 12:28

alojz napsal(a):

Mohl byste mi, prosím, rozklíčovat prohlášení"ve smyslu občanské společnosti a jejích přirozených aktivit, které jsou pro zdraví společnosti vcelku důležité"?
23. 11. 2012 | 12:28

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Když nám to tu autor pochválil a jak že to tu máme levné, tak například pohonné hmoty USA. Dolar / galon (asi 4 litry).

Natankujete litr pod dvacet Kč.
Autor když uviděl naše ceny benzínu, tak si zamiloval veřejnou dopravu.
http://fuelgaugereport.opisnet.com/sbsavg.html
23. 11. 2012 | 12:28

vico napsal(a):

Článek Rajmona se mi celkem líbí. Ovšem možná jde jen o autorův "přelet nad kukaččím hnízdem" anebo pohled z rychlíku. Možná jde o komparaci mezi Amerikou a Evropou /třeba pokud jde o zdravotní systémy a myšlenku sociálního státu/. Pohled odjinud je vždycky užitečný a víc než rozčilující, může být úsměvný.

Třeba ta chvála na naší pomalu chřadnoucí veřejnou dopravu a obecněji řečeno dopravní dostupnost. Co by asi David Rajmon říkal, kdyby se ocitl v 80. letech mezi lány v nějaké té "vesničce střediskové" kam každou hodinu přijížděl z okresního města autobus ČSAD? Už si představuji zdejší zmodralé normalizátory, jak se hroutí nad tím, co vlastně autor chválí. Vždyť modří mafiáni prohlašují veřejnou dopravu jako relikt minulého/autobusová doprava/ a předminulého/vlaková doprava/ století.

Svobodu přece prezentuje betonová dálnice a na ní volná soutěž individuálně svobodných vehiklů.

Autor chválí zatím nerozparcelovanou a veřejně propustnou krajinu - jenže mi vidíme trend - a ten směřuje pod vedením modrých mafiánů/kteří si staví nepovolené stavby uprostřed přírodních parků už teď/

Nasranost zdejších lidí samozřejmě vyvěrá z našich tradic z C K monarchie, ale i z trendů a trvale normalizační atmosféry. I ono známé - "naše země nevzkvétá" doslova znamená nikoliv momentální stav, ale jakýsi stav stagnace anebo možná pohyb vpřed, ale z pohledu cyklisty, kterému ujíždí hlavní peleton.

Autor dokonce chválí, bůh mu buď milostiv, českého ouřadu. Ale to je přece momentálně profesní skupina určená k humánní likvidaci aspoň v ČEZku je takovýto převažující názor.

Pane Rajmone, pište dál a nenechte se odradit. Mým zde na blogu názorovým blížencům přátelsky radím - buďte k němu milostiví a vybírejte oříšky - zbytek nechte k sežrání zdejším supům :-)
23. 11. 2012 | 12:35

Ládik!!! napsal(a):

pane autore,
já zde dávám najevo spokojenost se životem už delší dobu - a jsem pro většinu za obecního blba. Ať nedopadnete podobně. Sice jsem nežil nikde v zahraničí trvale, ale pojezdil jsem toho tolik, že už mě to přestalo bavit. Doma je nejlíp. Nebýt všude rozlezlých nepotrestaných komančů a jejich potomků, bylo by ještě lépe. Tímto nenaříkám, jen oznamuji.
23. 11. 2012 | 12:37

mb napsal(a):

:-)
23. 11. 2012 | 12:40

drzá držka napsal(a):

Ano ve školství a zdravotnictví amíky a doháníme. V USA 50 miliónu lidí bez zdravotního pojištění a tak např. jezdí pojizdní dentisti, kteří z různých dotací poskytují chudým zubařskou péči. 50 miliónu analfabetů, spíše poloanalfabetů ve výkvětu světa. Abych nezapoměl USA má cca 300 miliónu obyvatel.
23. 11. 2012 | 12:43

Ládik!!! napsal(a):

ještě něco,
podle Vaší fotky jste ještě nesvlíkl bundu. Těším se na článek za 14 dnů.
23. 11. 2012 | 12:44

seriózní chlapík napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude

Evidentně jde od autora o provokaci. Například broadband. U nás vyšší cena, nehledě na větší podíl zastaralých technologií. Nominálně nad USA vítězí i Řecko. Na paritu kupní síly autor taky "pozapoměl". Při menším zdanění mzda v chudé Mississippi 35 t. USD. Srovnejme její průměr 50t. Kč měsíčně třeba s Karvinskem. Možná si autor přivydělával ve státech tím, že šokoval amíky dobovými materiály o hustotě dopravy v bývalé ČSSR. Popílek a spady v Česku taky ok. Možná by za inverze bylo i vidět, nebýt těch zpropadenejch kuřáků.

http://www.zive.cz/clanky/vysokorychlostni-internet-podle-oecd/sc-3-a-147220/default.aspx
23. 11. 2012 | 12:45

stejskal napsal(a):

Mohu to zkusit, pane alojzi.

Tím mám třeba na mysli podíl na správě věcí veřejných (nejen jako možnost, ale i aktivní účast na něm), spontánní občanské aktivity směřující nejen k destrukci (i když i ta je důležitá jako generátor pohybu, ale i k vytváření) a s ním související právní protředí, které je neproskribuje. Ochota hledat řešení stejně vehementně jako nadávat na druhé apod. apod. apod. Z historických důvodů zde řada těchto nezbytných atributů nebyla či nemohla být využívána. Ba dokonce ani nevznikly (třeba ten podíl resp. jeho možnost na správě věcí veřejných byl v souvislosti s touto společností silně problematický již od 17. století, s krátkou pauzou První republiky - tedy když to srovnáne třeba s anglosaskými zeměmi). Prostě tu řada věcí nemá tradici, nemohla vzniknout. A teď chybí, řekl bych.

Hezký den.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 12:47

nač být zbytečně spokojený napsal(a):

Pane Rajmon
je pravda, že u nás nemá každý sedlák všude cedule, že mu nesmíte přes pole nebo vypustí psy.
Taky ta veřejná doprava u nás pořád ještě funguje (těžko bychom udrželi svou jedinou konkurenční výhodu, poloviční mzdy, kdyby nefungovala), jenže my jsme odjakživa měli za vzor své německé sousedy.
A tam už to srovnání maličko kulhá. Asi o sedmdesát let.
23. 11. 2012 | 12:48

líný černý pes napsal(a):

to autor :
Vážený pane,
je mi líto, že jste byl za svůj názor seřván jako rekrut.
Osobně Vám přeji, abyste žil nadále v optimismu, protože jen tak budete mít sílu změnit to, co nebude dobré.
Obyčejem zdejším je brblat a kdo nebrblá s námi je proti nám ...
Prostě,co je dobré nevidět nebo považovat za samozřejmost, na kterou je právo a co je špatně, je nutné zveličit 100 x.
I z těch krásných vánoc dnes většina lidí vidí jen nákupy.
23. 11. 2012 | 12:56

Kala napsal(a):

drzá papulo - to zase mně nedá, než abych se zastala těch Amerikánů. Jak by to bylo u nás, kdyby sem proudilo skrz díry v plotě i jinak tolik přistěhovalců? Jak by si naši kantoři poradili s Mexičany, Portorikánci, Číňany a jejich potomky. Máme dost co dělat s našimi "problémovými". Stačí si přečíst pár knížek, třeba humorných, např. Nahoru po schodišti dolů, abychom si udělali představu, jak to vypadá se snahou o vzdělávání na smíšených školách.
23. 11. 2012 | 12:58

amiel napsal(a):

Trošku zbrklé a nezralé, ne?
Konzultant (bývalý geolog), kterému se nelíbilo v Americe, velebí Česko, o kterém nic neví.
Je to sice jen na panu Stejskalovi - ale neztratí kvalita blogů na Aktualne, když tu budou publikační možnost dostávat podobní konzultanti? Článek prozrazuje autorovo nevalné vzdělání a především je povrchní - nic proti povrchu, ale předností blogů na Aktualne bylo to, že se snažily přinášet hlubší, analytičtější a promyšlenější pohledy, ne zážitky turisty, který svou bývalou zemi pojímá tak nějak "professionálně" (jeho termín).
23. 11. 2012 | 13:07

Anna napsal(a):

Pane Stejskale,

chci jen připomenout, že za totáče tu občanské aktivity byly - zpočátku opravdu dobrovolné akce Z, nebyl sice skaut a junák, ale byl pionýr, jiskřičky, různé sportovní oddíly, kde to vedoucí dělali zdarma ve svém volném čase... Byly akce - většinou víkendovky pro mladé, které pořádal Brontosaurus, na práce v přírodě nebo opravě památek.

Nebo tohle nepovažujete za občanské aktivity?
23. 11. 2012 | 13:09

Hloupý Honza napsal(a):

Autor se ještě nestačil pořádně zabydlet a rozkoukat, takže chápu jeho turistický pohled pohled na naši ČEZkou zemičku.

V Americe jsem měl to štěstí také nějaký ten rok žít a procestovat ji skrz na skrz. Po návratu jsem byl rovněž mírně optimistický jako autor, ale poměrně rychle ze mně zbytky optimismu vyprchaly. Pominu-li etnickou zátěž, kterou musí Amerika jakožto cíl všemožných přistěhovalců s sebou, jako kouli na noze táhnout, určité problémy s indiány, americkou zahraniční politiku a celkovou neoblíbenost tohoto národa (právě díky různým zahraničním "pomocem") ve světě, tak pokládat si otázku zda je na tom v průměru líp Američan nebo Čech mi připadá jako kdyby se pan autor nevrátil z Ameriky ale z psychiatrického ústavu.

P.S. A dokonce už tady prodávají i 3D televize, to čubrníte, co ? Nedojdeme nakonec k tomu, že se máme vůbec nejlíp na celém světě ? Nemám pravdu doktore Chocholoušku ? Máte, ale pojďte si už vzít ty vaše prášky....

P.S.S. Byli jednou dva neandrtálci, jeden si spokojeně lebedil v jeskyni a nic mu nechybělo, druhý věčně nespokojený pořád někde šmejdil až objevil oheň. Pak přišla zima ...
23. 11. 2012 | 13:11

neo napsal(a):

amiel:

závist je hrozná vlastnost. Ještě k tomu přidáte urážení jeho povolání a vzdělání a jste king... děs
23. 11. 2012 | 13:13

vordem napsal(a):

Bloger torpéduje kandidáta na presidenta Fischera? Který v odpovědích říká,právě,že Achillovou patou jsou ty veřejné služby v ČR,ty by chtěl zlepšovat.Já myslím,že toto téma je vděčné čtenářsky,ale pocity jednotlivců jsou hodně náhodné a subjektivní.Proto si myslím,že blogerovy plusy a minusy u obou srovnávaných zemí-beru s velkou rezervou.Ač jsem v USA nebyl,bá lbych se tam finančně doktorů-lékařství.Myslím,že Obama má správný program-pomoci 50 milionům Američanů s lékařskou pomocí,kterou mají roky,roky života rovnu nule.Většina Čechů ve shodě s autorem nevnímá služby -teplo,apod jako,že jsou časově nedostupné,ale drahé.To je o voze a koze.Jím a oněmi.Pravda neříká Vám to Mexičanka,ale Češka-a tak i proč se vracíte.Mladí lidé zakládající si firmy : jedno promile mladých?
Doprava:nejezdíte tratěmi,kde řadu let jsuou výluky několikrát do roka,kde selhaly automatizovaní strojvůdci z ciziny a zpoždění narostlo do desítek procent.Pravda je to jen část spojů.Část už má vysoce luxusní 2.třídy,požitek.Nevíte,že vlak cenově předstihl autobus-tradičně 2x dražší.Nevidíte,že k elektronice úřední žádosti patří datová schránka,čip na občance pro ni -připlaťte. Krom podmínek-běda je neznat v obsahu deseti stránek.Konzultace-běžte a naučte je to u přepážky ! Zkuste si přečíst čerstvý předpis prováděcí ministertva k úřadu pro Vás a srovnat si sodpovědí na úřadu toho či onoho druhu:zjistíte zajímavé rozdíly -zejména časové:Ministerstvo to nežádá,úřad ano:odložit to.Na ?...

Idealizujete udejší realitu -pak,že by to v USA bylo tak hrozné? Imigrační úřad USA je tím znám.Ale jakmile tam už jste,vše ostatní taky ? Já vím,že cizinci jsou "trpěni" a mluví s akcentem,málo srozumitelně-to je asi příčinou.
Má se za to (mylně?),že plat v USA obyčů stačí na o dost větší luxus vždy. Už neplatí dnes? No to je ta krize tedy vzala u huby pořádně!! Neznám američana,který by se zaměstnal déle na české universitě,ale naopak vždy často -Češi tam u nich-a nikdo se -z trvalých nikdy nevrátil.
23. 11. 2012 | 13:15

český maloměšťák napsal(a):

Hloupý Honza
A to byli zase jindy jednou dva neandrtálci, jeden furt něco smýkal sem a tam , tahal nahoru a dolů...celý upachtěný a druhý se jen válel a koukal se na něj.
Pak vstal a vynalezl kolo....
23. 11. 2012 | 13:16

Pohl napsal(a):

Sladký: Právě vy jste jedním z tísíců českých škarohlídů, co nikdy nic nedokázal, v zahraničí nežil, cizími jazyky nemluvící a rozdmýchávající třídní nenávist. Musel byste si holt přiznat, že jste neúspěšný, díky vlastním neschopnostem. A tak radši kopete a šíříte nenávistné lži. Utopte se v té nenávisti a zášti!
23. 11. 2012 | 13:18

seriózní chlapík napsal(a):

Hloupý Honza napsal

...
Byli jednou dva neandrtálci, jeden si spokojeně lebedil v jeskyni a nic mu nechybělo, druhý věčně nespokojený pořád někde šmejdil až objevil oheň. Pak přišla zima ...

Ten spokojený byl prapředek místního nicka-name "líný černý pes".
23. 11. 2012 | 13:20

Anuszka napsal(a):

Úryvek z filmu "Všechno je špatně"

Cizinec říká: "Máte se tu celkem dobře. To je fajn, ne?"
Místní Čech: "Cože?" Tak ty nám chceš říct, že se tu jako máme dobře, jo? Co si to dovoluješ čéče? My se máme špatně a jak! My se máme tak špatně, že kdyby nám bylo líp, tak to nepřežijeme. Copak takhle vypadá dobře? Co ty o tom můžeš vědět? Všechno je špatně, protože kdyby to nebylo špatně, tak bychom se měli dobře.. jasný?
To máme nejraději, když nám tu nějakej mladej konzultant přijde vysvětlovat, že se máme dobře... To je totiž taky špatně."

Hloupý Honza:... od toho ohně, který ten neandrtálec našel, pak chytla ta Husova hranice a teď asi hoří Maximovi střecha... všechno je tak relativní a spokojenost nakonec nezávisí ani na ohni...i když v teple se brblá mnohem lépe - to je pravda:-)
23. 11. 2012 | 13:24

Miroslav Pivoda napsal(a):

Autor je nutně stále ještě pod silným dojmem šťastného návratu do domoviny. Dovolím si doplnit dva postřehy, které jsem v článku ani v diskuzi zatím nečetl:

1. Američané jsou mnohem optimističtější než Češi. To ale také znamená, že vůbec nepředpokládají, že by se jejich současný kapitalistický systém (z důvodu obrovského zadlužení) mohl změnit na něco jiného. My pamětníci v Česku jsme oproti Američanům o tuto zkušenost bohatější (i když asi ne šťastnější), ale budoucí radikální změnu společenského systému dovedeme lépe představit.

1. Američtí občané jsou skutečně občané! To si Češi, kteří z Česka dlouhodobě nikam nevycestovali, nedovedou vůbec představit. Uvedu příklad: Na americké konferenci středoškolských učitelů, jeden přednášející, který vyučoval "občanskou nauku" sdělil: Můj předmět je vůbec nejdůležitější ze všech středoškolských předmětů. Představte si, že nikdo z 200 přítomných učitelů neprotestoval. Všichni to přijali jako samozřejný fakt. Zkuste něco podobného prohlásit před českými učiteli a napište o tom pak článek.

USA jsem navštívil asi 8krát a žil tam dohromady téměř jeden rok. V Houstonu jsem byl přítomen ale jen dva dny.
23. 11. 2012 | 13:30

stejskal napsal(a):

Paní Anno,

samozřejmě že tu byla řada aktivit a v nich řada aktivních lidí (dokonce takoví byli jistě i v pionýru a jiskřičkách), ale systém byl nastaven tak, že lidské aktivity byly direktivně iniciovány, regulovány (a v několika případech trpěny) shora. Jakmile se aktivita znelíbila (či byla moc aktivní), přišel dozor, zákaz apod. Společnost byla řízena tak, aby všechny aktivity byly pod přímou kontrolou státníhio resp. stranického aparátu a ideologickým dozorem. Člověk nemohl dělat, to co mu nějaký úředník či ideolog dovolil (když měl štěstí, sešlo se to). Proto si celá řada lidí vypěstovala obranu: nedělali nic. "Nic nemá cenu...", zde velmi rozšířené rčení.

Ale o to vůbec nejde (tedy o Brontosaura, pionýra či skauta). Jde o to nechat, aby člověk měl co největší možnost rozvíjet svou přirozenou aktivitu tak, jak chce. Ne tak jak to uzná za vhodné úředník. A znovu opakuji, nejde mi jen o bolševismus. Těch lidí, co zde dobrovolně něco sama od sebe dělá ve prospěch jiných poměrně (v pravém slova smyslu) mnohem méně než v zemích, kde se toto mohlo po generace rozvíjet.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 13:33

-jenTak napsal(a):

Mám podobnou zkušenost s Německem. Jako mladík jsem kdysi kamsi cestoval vlakem přes tehdejší NSR a nemohu si tehdejší Západní Německo vynachválit. Záchody ve vlaku byly čisté, nikdo nás neokradl, Němci hovořili bodře a dokonce se nám při laxní celní prohlídce nic neztratilo. Prostě kulturní národ daleko před námi. Měl jsem dlouhá léta co vyprávět...
Leckdo by mohl namítnout, že z rychlíku se toho nedá moc poznat, natož zhodnotit, ale chtěl bych upozornit, že tehdy byly rychlíky pomalejší než dnes.
Proto hodnotím autorův blog pozitivně skrze podobné poznání.
23. 11. 2012 | 13:33

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Asi jeden z nejviditelnějších rozdílu mezi Čechem a cizincem je červená na přechodu pro chodce. :-)
23. 11. 2012 | 13:36

Anna napsal(a):

Anuszka

Mně tu teď zní Chinaski:

Vzal si dva leasingy, dvě hypotéky
měl z toho nervy, tak začal brát léky,
do toho nějaký avantýry, bylo to nad jeho síly.

Čeho je moc, tak toho je příliš,
než by se mu zkrátily žíly,
tak na to navíc nějaký srágory,
teď je to jedno, natáh bačkory.

Pořád makáme, na hubu padáme,
nic z toho nemáme, nevím co čekáme.
Bez velkých nadějí na změnu,
jsme jenom součástí systému
a s větší nebo menší nevolí,
jsme jenom součástí toho soukolí.

Myslím, že nám všem už z toho všeho hrabe,
už to nezvládáš, tak přiznej to, srabe.
Tlak stoupá, přístroje se protáčí,
všichni jsme lovci a sběrači.

Myslím, že nám všem už z toho všeho šibe,
mně, tobě, no a taky tady těm lidem,
jedno co máš, nikdy to nestačí,
všichni jsem lovci a sběrači.

Jsou věci, který miláčku,
nenajdeš v žádným letáčku
prostě se jednou ráno probudíš
a uvidíš věci, který nekoupíš.
Ne, nejsem tady, abych přednášel,
já tyhle kecy vždycky nesnášel,
vono se neříká nadarmo,
že ty nejlepší věci jsou zadarmo.

Myslím, že nám všem už z toho všeho hrabe,
už to nezvládáš, tak přiznej to, srabe.
Tlak stoupá, přístroje se protáčí,
všichni jsme lovci a sběrači.

Myslím, že nám všem už z toho všeho šibe,
mně, tobě, no a taky tady těm lidem
a přesně tak to mám nejradši
všichni jsme lovci a sběrači.

Myslím, že nám všem už z toho všeho jebe,
myslim tim tebe a myslim tim i sebe
tak tleskáme, nikdo se nemračí
všichni jsme lovci a sběrači.

http://www.youtube.com/watch?v=T0ZNegytgeE
23. 11. 2012 | 13:38

stejskal napsal(a):

A ještě paní Anno: USA mají spoustu problémů, tamní společnost též (podle mne se to zhoršuje, dochází k daleko větší polarizaci, než jaká byla ješět před deseti lety. Nechtěl bych tam žít, i když bych to asi dokázal. Líbí se mi tady). Ale pořád je tam spousty lidí (ve srovnání s touto zemí), kteří se dokáží pro něco nadchnout a jít o dělat. Jde o jev zvaný "volunteering" neboli dobrovolnictví. Dost věcí mne v USA štvalo, řada mi přišla směšná, přehnaná. Ale toto je fascinující. Lidé se chtějí zúčastnit. Chtějí něco dělat v rámci komunity. Chtějí pomáhat, tvořit (a nejen na zahrádce na chatě. Vím, řada lidí tady je též taková, ale s těmi jen na zahrádce či nadávajících všude možně se zde člověk sektává nepoměrně častěji. Věřím, že se to začíná měnit).

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 13:39

Milan napsal(a):

Pro nás co zde žijeme se zlepšení zdá samozřejmé,ale i nepoctivost.Člověk si zvykne, v Itálii jsem byl okraden falešným policistou a on se z něj vyklubal Rumun a stříbrný olympionik ze Seulu ve weltru D.Dumitrescu.Dopadl jej německý turista a předal policii před Vaticanem jak napsal bulvár,Boží mlýny melou pomalu a jistě.Je to útěcha,že byl dopaden a odhalena jeho identita i když to nemusel být ten,který mi vybrakoval peněženku při kontrole.
23. 11. 2012 | 13:40

Sladký napsal(a):

Pohl- pobavil jste mne a rozesmál, i když to vůbec není k smíchu.Přečtěte si ještě jednou co jste napsal! Ne já, ale vy se topíte v nenávisti a zášti! Jste jako tchoř, který někomu jinému vyčítá smrad.:o)) Co vás vede k závěru, že nemluvím cizími jazyky? :o))) Vážený pane, přeložil jsem tři romány, desítky povídek a řadu odborných textů. Z angličtiny, němčiny, polštiny a ruštiny.
Neúspěšný? Jistě jsem nedosáhl všeho, o co jsem usiloval ale neúspěšný rozhodně nejsem.
A pokud jde o rozdmýchávání třídní nenávisti- nejsem to já, pane, kdo zde skupinu obyvatel nazývá "socky" případně "nefachčenka".
Víc nemám co bych dodal.
23. 11. 2012 | 13:41

Yosif K napsal(a):

Anna napsal(a):
autor
"A dále všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma. Změňme to!"
K tomuto závěru jste dospěl jak? Vaši příbuzní a známí jsou nepoctiví a snaží se ostatní ošulit?
Já, moje rodina a známí jsme poctiví. Proto nechápu tu Vámi zmíněnou všeobecnou nepoctivost.
23. 11. 2012 | 11:02
V USA musi statni urednici halsit jakykolivc darek nad 30 US$ za rok a kumulaci darku od jedne osoby za rok nad US$ 50. Musi hlasit jakekoliv zadavani zakazek NA KTERYCH SE PODILI PRIBUZNI - tyto zakazky se pak p[rezkoumavaji oddelene nezavislymi osobami atd atd. Obcas jsem nekdo do vezeni za to, ze nenahlasil treba zaplaceny vikend na golfu atp atp.

Soudy pravidelne zaviraji lidi kteri toto porusuji. Srovnejte si to pomery v Cesku - at jiz u modrych ci oranzovych ci rudych politiku.
23. 11. 2012 | 13:41

Čochtan napsal(a):

Vidím to jako autor. Ne, že by nebylo co zlepšovat, nač nadávat, ale je to nesrovnatelně lepší než za komoušů. Jen ten humanismus vůči parazitům a gaunerům bych zrušil a zavedl trest smrti pro zloděje a lupiče.
23. 11. 2012 | 13:46

Sladký napsal(a):

Dodám ještě, že jsem sice v zahraničí nežil trvale, ale sjezdil toho docela dost.A ještě víc přečetl. Když se umíte dívat a neostýcháte se promluvit s lidmi,když nejste předpojatý ale otevřený všem zkušenostem dozvíte se o životě v té které zemi docela dost za nedlouhý čas.
23. 11. 2012 | 13:49

Stalker napsal(a):

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 13:33

Děkuji za příspěvek.

Někteří pionýři byly tak pilně a závislé na pochvale, že násilně prováděli babičky přes přechod pro chodce, stůj co stůj sbírali pozitivne body do pionýrské knížky :-)
23. 11. 2012 | 13:52

Anna napsal(a):

Yosif K

Díky za upřesnění. Ale přece neplatí co Čech, to politik.
Nevím, kdo nepoctivost bere za všeobecnou kulturní normu v Česku. Ale soudě dle reakcí plebsu na chování některých politiků, na předražené zakázky, nesmyslné zakázky... za všeobecnou kulturní normu v Česku by se to brát nemělo.
Chtěla jsem po autorovi vyvětlení, jak k takovému závěru došel.
23. 11. 2012 | 13:57

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Sladký.
Nečekejte ovšem, že se něco dovíte od autora tohoto blogu.
Půjde patrně o politická školení a nedovíte si nic nového, ale jen to, jak máte věci správně chápat.
Kdoví jestli jej nebude platiti Nečas nebo Kalousek z našich daní, aby nám vysvětlil, že se pod jejich vládou máme lépe než v USA.
23. 11. 2012 | 13:58

Laux napsal(a):

Autor článku má v určitém ohledu pravdu,zapoměl ale říct jednu velmi podstatnou věc,životní úroveň v USA se v posledních deseti letech dost citelně zhoršila,přibylo nezaměstnaných,mnohým klesly mzdy,stouply ceny atp.Ve většině vyspělých zemí EU je to ale podobné.U nás se sice v posledních letech zlepšila úroveň služeb,celkově ale spíš stagnace a budoucnost nejistá.Takže vyspělé země světa jdou dolu a my v lepším případě přešlapujem.
23. 11. 2012 | 14:01

stejskal napsal(a):

Pane Stalkere ;-)

tenhle fór koloval mezi skauty o skautech nejméně už v roce 1946 (resp. jsem jej četl v časopise Junák z té doby. Dva svázané ročníky jsem měl po tátovi a jsa sám v roce 1968 skaut, četl jsem je pořád dokola).

Ale drobné nuance mezi oběma organizacemi jsou :-)

Hezký den.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 14:07

lurker napsal(a):

Krade a podvádí se tu i tam. S taxikáři jsem měl problém jak v NYC tak v LA. Všude mě chtěli jako cizince vzít na hůl. Ale je tu jeden rozdíl, na který autor upozorňuje, když mluvil o normách. Odhalíte-li nepravost, lež, krádež v USA, dostane se takovým lidem, kteří se takových činů dopouštějí, společenského odsouzení, bojkotu a ti lidé se většinou pak zastydí, u nás se to bere téměř jako běžná věc, kavalírský delikt.
Mám zkušenost se studenty obou proveniencí. U nás je opisování norma, u US studentů něco, s čím jsem se nesetkal. Asio proto, že kdybych na to přišel, ostuda by byla veliká a za tu ostudu ten podvod asi nestojí.
23. 11. 2012 | 14:12

claudius napsal(a):

Připomenu svůj zážitek z besedy celebrity-bank.ekonoma T.Sedláčka va jedné moravské univerzitě.Zahr.student položil nezáludnou otázku,jak je možné,že v r.1989 nebyl rozpočtový deficit.Poprvé jsem slyšel p.Sedláčka blekotat.Ale stejně jsem v podezření,že texaský příspěvek tu dal nějaký píárista z vládní koalice.
23. 11. 2012 | 14:15

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro lurker.
U nás to funguje tak (krásná země)

„Když se v neděli dívali detektivové protikorupční policie a žalobci na přenos finále Davis Cupu, velmi se podivovali. Na televizních záběrech publika v pražské O2 areně totiž zahlédli bývalého vicepremiéra Martina Bartáka, jak fandí tenistům přímo v hale. Při úspěšném úderu Tomáše Berdycha či Radka Štěpánka jásal, poskakoval a tleskal.

Barták, obviněný z korupce, se přitom přes čtyři měsíce omlouvá z plánovaných výslechů v kauze Tatra. Zdůvodňuje to nemocí. Ostravské státní zastupitelství proto nemůže případ nákupu nákladních vozů pro armádu uzavřít.

Naposledy se měl Barták dostavit na policii ve čtvrtek. A přestože exministr obrany při finále Davis Cupu vypadal zdravě jako rybička, opět se omluvil. Důvod? Nemoc.“
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vyslech-bartaka-v-pripadu-tatra-dnc-/domaci.aspx?c=A121123_1858069_domaci_skr
23. 11. 2012 | 14:17

IKAN napsal(a):

Mohu se připojit se svými poznatky - také mám kratší zkušenost z pobytu v USA. Souhlasím s Vámi téměř ve všem. Co se týká poctivosti, vidím to malinko jinak. Měl jsem tam hodně nepříjemný pocit z toho, že se mě na každém kroku snaží využít korporace - prodejci kreditních karet, hypoték, vzdělání, pojištění apod. - trend, který k nám již také dorazil.Chívli mi trvalo, než jsem se naučitl se proti tomu bránit. Takže v tom bych poctivost moc neviděl. Na druhé straně jsem zase musel obdivovat jejich dobrou metodu práce na všech úrovních, vše dobře zorganizované, každý víc má i nemá dělat. U nás převládá improvizace, a to se špatnými a někdy i dobrými důsledky.
23. 11. 2012 | 14:18

Anna napsal(a):

Pane Stejskale,

podle mě taky velmi záleží na tom, kde se pohybujete. Vyrůstala jsem nedaleko Jedličkova ústavu. Znala jsem tenkrát a znám pár lidí nyní, kteří se ve svém volném čase věnují handicapovaným. Znala jsem dříve a patřila jsem k nim, a znám nyní poměrně dost lidí, kteří se ve svém volném čase věnují dětem - míněno nejen vlastním.

Před 4 roky jsme se s mužem odstěhovali z Prahy do nevelké obce (necelých 250 obyvatel). Přesto je tu knihovna pro děti i dospělé, kde jako dobrovolná knihovnice pracuje ve svém volném čase jedna z místních žen. Je tu velice aktivní Svaz žen, který pořádá různé akce pro děti, ve spolupráci s také velmi aktivními "Myslivci" a "Hasiči" pořádají různé zábavy a akce.
Jedné zdejší nemohoucí staré paní denně vozí jídlo ze školky v nedaleké větší obci. Je-li někdo sám a onemocní, vždy se najde někdo, kdo mu pomáhá. A podle slov místních tomu tak vždy bylo.
A i tady platí, že lidi se chtějí zúčastnit. Oni se i účastní dobrovolně při organizaci i různých pracech ve prospěch nejen jejich vlastní.

Kněžna by o mně mohla říct: Šťastná to žena. :-)
23. 11. 2012 | 14:30

PEDERSEN napsal(a):

Milý autore,
měl byste si uvědomit jednu zásadní věc: USA nejsou žádný etalon dokonalosti, kterému se stačí přiblížit a začít chrochtat spokojeností. V mnoha ohledech USA reprezentují úroveň, nad kterou by člověk zaplakal. To, že jsou občané nějaké země, s něčím nespokojení má prvotní příčinu ne v tom, že to nemají takové, jako v USA, ale že to není tak dobré, jak by mohlo a mělo být.
Veřejná doprava v USA stojí za pendrek, to ví každý. V Česku je lepší, ale ve Švýcarsku ještě 100x lepší...Etalon je tedy Konfederace.
Jaké je školství je v USA nevím, ale to základní a střední je dobré ve Finsku a Země tisíců jezer je tedy vzorem v této oblasti a velmi pravděpodobně v celé řadě dalších spolu s Norskem, Dánskem či Švédskem.
A že lidé očekávají, že jim stát to či ono zajistí? Logicky. Platí si to. Zaměstnanec odvede českému státu zhruba 60% z ceny své práce (musíte si sečíst daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění, odvody zaměstnavatele, spotřební daně a DPH....).
K čemu by ty peníze měly sloužit, pominu-li osobní prospěch "vyvolených", jak předvádí zdejší vláda a případné permanentní války kdekoli a proti komukoli, tak typické pro USA?
23. 11. 2012 | 14:33

Twist napsal(a):

Vy našim remcalům pane autore nerozumíte. Remcají proto, že republika je rozkradená, nejvíc ji rozkradli ti, které obhajujete. Kdyby byly splněny sliby Václava Havla, mohli jsme se mít skutečně lépe. Zatím se Vás nedotkly různé nespravedlnosti pravice, která hrabe pod sebe, situace ostatních je jim lhostejná. Prošlo by v USA rozkradení peněz z důchodového fondu? U nás ano. Zatím se rozhlížíte, prosím držte zobák, dokud se úplně nerozhlédnete. Pro júesej jste vystavil skutečně velmi nelichotiý obrázek této země. Kdo Vás za tuto agitku zaplatil?
23. 11. 2012 | 14:34

Olga Krejčová napsal(a):

Velmi ráda jsem si přečetla něco pozitivního, čas od času je dobré vidět se tzv. z druhé strany:-) Sice jsem nežila mimo ČR tak dlouho jako vy, ale i já mám podobný názor! Díky!
23. 11. 2012 | 14:34

stejskal napsal(a):

Paní Anno,

znal jsem z Jedličkova ústavu celou řadu lidí, kteří se tehdy starali o handicapované děti. Znám takových spousty i teď. Znám lidi, kteří toho hodně dělají pro ostaní, pro komunitu, ve které žijí, znám dobrovolné hasiče atd.

Neumím Vám vysvětlit, v čem po několika měsících pobytu v USA či třeba Skandinávii zaznamenáte ten rozdíl. Znovu říkám, je to asi nezprostředkovatelné.

Nejde mi vůbec o USA a ani Skandinávii (kdybych chtěl, přestěhuji se tam, myslím, že bych se dokázal uživit). Jde mi o to, aby zde ještě více lidí a ještě ve větší míře zde, že nadávat a být exaltovaný a naštvaný na vše kolem sebe, nestačí (nejen že to nestačí, ale je to velmi kontraproduktivní). Že větší smysl má něco dělat podobně jako ti, co se starají o handicapované, například).

Že na sebe lidé nemusí pokřikovat v silničním provozu, ukazovat si na čelo, utrhovat se na sebe, tvářit se otráveně). A že to s tím, co dělá nějaká vláda či politická partaj souvisí jen okrajově. A že většině vlád a politických partají (koaličních i opozičních) nejvíc vyhovuje pasívní "občan" nadávající na ty druhé.

A jediné, co chci říct, je, že takových, kteří to dělají, jsem (samozřejmě poměrně) potkal mnohem více zde než třeba v USA, Německu či Skandinávii. Protože všechno je úplně špatně. A vždycky za to může někdo jiný. Buď anebo. Přítel, nepřítel. Bílá, černá.

Mějte se, jdu pro děti do školky.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 14:47

Anna napsal(a):

PEDERSEN

Souhlasím s Vámi. O školství v USA vím od dcer, ale uvedu zde část zdejšího blogu:

Ve Spojených státech stojí oživení místní komunity až na druhém místě za hlavním úkolem komunitní školy: pomoci co nejvíce znevýhodněným studentům získat maximální možné vzdělání, což pak výrazně zlepší jejich šance na kariérní uplatnění a kvalitnější životní podmínky. Svou roli v pomoci studentům hrají kromě samotné školy samozřejmě i její vnější vztahy – s rodiči i s širší komunitou. Existuje totiž mnoho objektivních příčin, které miliónům amerických dětí ztěžují proces vzdělávání. Výstižně to shrnula Rebeca Mieliwocki, zvolená v roce 2012 Učitelkou roku USA, když pro Washington Post uvedla: „Čelím příliš mnoha překážkám bránícím úspěchu studentů, které jsem nevytvořila a které nemohu nijak kontrolovat. Nemůžu zajistit, aby mí studenti snídali, měli v noci kde spát nebo měli přístup k technologiím. Můžu udělat vše, co je v mé moci, abych srovnala podmínky ve chvíli, kdy přijdou do mé třídy, ale jeden člověk to prostě nemůže zvládnout, je to zdrcující.“

Nejde ale jen o nedostatek jídla a financí na pokrytí běžných věcí nebo potřebných služeb. Jde také o nedostatek příležitostí k rozvoji, který chudoba znesnadňuje. Např. přístup k zájmovým a sportovním kroužkům, které jsou pro děti z chudých rodin nedosažitelné, ať už kvůli financím, omezeným časovým možnostem na několik směn zaměstnaných rodičů nebo kvůli špatnému fungování veřejné dopravní infrastruktury. Rozvoj hudebního, uměleckého nebo sportovního talentu je přitom podle výzkumů jedním z pozitivních faktorů, který se přímo podílí na akademickém úspěchu dětí.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-kosak.php?itemid=17841

Pro srovnání:
Finové především poskytují všem dětem rovnou příležitost k vzdělávání. Nemají tedy takovou propast mezi nejlepšími a nejslabšími žáky jako my. Celé školství se snaží začlenit všechny děti do běžného vzdělávacího proudu bez ohledu na jejich věk, bydliště, ekonomickou situaci v rodině nebo rodný jazyk. (Ve Finsku zhruba 5 % dětí navštěvuje školy s výukou ve švédštině, dále je organizována i výuka v jazyce některých oblastí Laponska, výuka pro Romy nebo pro osoby hovořící znakovou řečí.) Finové si na spravedlivém přístupu ke vzdělávacím příležitostem obecně velmi zakládají, zavedli proto bezplatné vzdělávání až do úrovně středních škol, a nejrůznější služby, školní obědy, učebnice či organizovanou dopravu do škol minimálně na úrovni povinného vzdělávání taktéž zdarma. (Finové ovšem platí téměř 50 % daň z příjmu, protože se rozhodli právě pro investice do vzdělanosti dětí...)
Ve Finsku – na rozdíl od České republiky - socioekonomické zázemí rodin žáků (tedy bohatství rodiny) nemělo výrazný vliv na jejich výsledky v testech. Lze to ilustrovat např. pomocí indexu ISEI, zkonstruovaného a používaného v OECD: lepší majetkové a společenské postavení finských rodičů se ve statistice jen maličko odráží v lepších výsledcích tamních žáků - dokonce nejméně ze všech zkoumaných zemí - prostě na bohatství rodiny vzdělanost děcka nezávisí.

Oproti tomu Česká republika patří mezi pět zemí, kde školní výsledky žáků vzrůstají se zlepšením socioekonomického postavení rodičů nejvíce.
http://www.kritickemysleni.cz/aktuality_show.php?co=259
23. 11. 2012 | 14:54

Kelt napsal(a):

Konečně se zde objevil někdo,kdo zasvěceně,fundovaně a do hloubky všem reptalům nastavil zrcadlo jejich pokřivenému chápání české reality,která je ve porovnání s USA v mnohém stejná a v mnohém lepší.Třeba to,že do vesnic jede i autobus.
V mnohém to připomíná státnickou řeč ministra Kalouska v Hyde Parku,kdy pronesl volně citováno toto:"máte co jíst a máte boty,v kterých můžete chodit?Tak na co si stěžujete?Zajeďte se podívat třeba do Afriky a ono Vás to žbrblání přejde.
Jenom mně trochu mrazilo při pohledu na důchodce ve včerejším pořadu "Jílkové",kterému po zaplacení "mandatorních výdajů"zbývá na jídlo a ošacení 25,O Kč na den.
Ale dejme na radu Kalouska a dívejme se do Afriky a hned bude lépe.
23. 11. 2012 | 15:00

Princ Drsoň napsal(a):

Lidé jsou neustále okrádáni politiky, lobbysty a podnikateli, které NENÁVIDÍ. Skoro jim už ani nejde o to nebýt okrádáni, ale chtějí ty lumpy vidět viset.
Např., to co se děje kolem "sociální karty" je neuvěřitelné. Zkorumpovaný úředník něco vymyslel a podepsal smlouvu na škodu těm poměně nebo úplně bezbranných a teď se všichni, na to přisátí, snaží ten tunel zuby nehty udržet.
Opravdu by naši "vládci" zasluhovali rozvěšet na lucerny, jinak se jich snad už nezbavíme. A snad to nebude čekat na lidi, jako byl svého času velitel ukrajinské Čeky Lacis známý instrukcí "nezajímejte se o to, co kdo spáchal, ale k jaké patří třídě."
23. 11. 2012 | 15:07

Anna napsal(a):

Pane Stejskale,

zaráží mě, že celá tato naše dnešní diskuse začala Vaší reakcí na můj dotaz na autora:
autor
"A dále všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma. Změňme to!"

K tomuto závěru jste dospěl jak? Vaši příbuzní a známí jsou nepoctiví a snaží se ostatní ošulit?
----------------------------------------------------

Podle mě je nepoctivost něco jiného než věčná nespokojenost. A opravdu moc ráda bych se od pana Rajmona dozvěděla, na základě čeho usoudil, že nepoctivost je v Česku všeobecná kulturní norma.

Za prvý nevím, co to je, a za druhý mě to uráží!

Přeji hezký víkend :-)
23. 11. 2012 | 15:08

Martina K napsal(a):

Twist:
"Prošlo by v USA rozkradení peněz z důchodového fondu?"
Ano, proslo. Tzv. Social Security (SS), ze ktereho jsou placeni duchodci v USA byla v 80. letech (za Reagana) posilena tak, aby system zvladl silne povalecne rocniky, ktere se nyni do duchodu chystaji. Z teto sumy pak kazda administrativa bez rozdilu v ramci vnitrnich ucetnich presunu obohacovala statni rozpocet. Nekdy uspesne do plusu (Clinton), vetsinou neuspesne (vsichni ostatni). Vysledkem je, ze generace autora ted kazdy rok dostava vypis ze SS, kde vam treba napisou, ze uz sice mate potrebne mnozstvi nasbiranych bodu na duchod (pocita se podle mnozstvi odvedenych penez do systemu), ale ze v roce, kdy jste poprve opravnen zacit duchod pobirat, zbude penez jen pro 75 % duchodcu (loni to bylo tusim od roku 2036). Proc to nikomu nevadi? Vetsina Amiku si mysli, ze odvadi penize na svuj ucet a ze je tam tudiz ma nebo ze z uctu nelze brat. A ackoliv to upozorneni z SS je na kazdem vypisu tucne napsane, vetsina (vcetne nekterych emigrantu) to vubec necte a samozrejme SS to oznamuje jen tem, kteri pujdou do duchodu az penize nebudou. Kdyz se nekdo pokusi o navrh na reformu, okamzite dojde k verejnemu popirani skutecnosti a obvineni dotycneho, ze chce duchodce hazet z previsu, doplnene patricnym klipem bezicim v TV v hlavnim vysilacim case. Jeste ze nektere staty (vsechny se kterymi jsem mela tu cest) maji povinne soukrome pripojisteni...
23. 11. 2012 | 15:09

drevokocůr napsal(a):

autor pracuje u firmy Shell a optimisticky zjistil, že se máme nějak moc dobře, že by tedy bylo možné ještě zvednout cenu benzínu u jejich pump, zdá se mu, že by na to našinec ještě mohl v kapse něco mít.
Přestěhoval se sem totiž teprve v létě, takže nemohl postřehnout, jak se zvýšila cena potravin od začátku roku a navíc se zmenšila ještě jejich balení. A jak šly platy spíš dolů než nahoru a kolik firem, hospod a obchodů již ukončilo činnost, neb nebyly tržby. Jak za ten rok se zvýšil deficit a od nového roku jen vyšší daně a dotace prelátům. Takže nůžky se dále rozvírají a mnohým nezbyde, než chodit pěšky, boty tu má zatím každý, jak moudře postřehl nejlepší ministr financí v EU(dle časopisu Financial Times.)
23. 11. 2012 | 15:11

Akademik napsal(a):

Pane Stejskale , zmínil jste dobrovolnictví. Znám jen USA / ve skandinávii jsme nebyl/ a je to skutečně obrovské nasazení, s morálními důsledky pro celou zemi. Jenže u nich jste zdrojem obdivu když to děláte.
U nás ten kdo se snažil za socíku dobrovolničit, organizoval brigády, angažoval se třeba jako pionýrský a svazácký vedoucí,pomáhal hendikepovaným, dětem atd. tak byl rád že převrat byl sametový, moc nechybělo a mohl se také houpat na kandelábru.
To se nezapomíná, Historická zkušenost národa se tomu říká, jestli nevíte. A další 2 generace si dají moc pozor aby se do něčeho takového nenamočily, bohužel
23. 11. 2012 | 15:14

drevokocůr napsal(a):

Akademik

správně, a školky a tělocvičny postavené v akcích zet, mnohdy i státní byty, na kterých lidé zdarma dřeli pod příslibem budoucího jich přidělení, buď zprivatizovány šejdiři, nebo si museli ještě nebozí nájemníci znovu za své těžce vydělané a inflací postižení peníze, znovu odkoupit, aby neskončili pod mostem.

Dnes si každý rozmyslí něco dělat zdrama jen pro ideály, neb šíbři žádné ideály nemají a skrupule a jen se třesou, aby si výsledky té práce dobrovolníků přivlastnili a na nich se paraziticky obohatili.

Každý dobrý skutek u nás je po zásluze potrestán, jak se již nadneseně říká v úsloví.
23. 11. 2012 | 15:18

xx napsal(a):

Anna: máte alespoň rámcovou představu co je to vnitřní dluh ? Sice jsme měli finančně nízké zadlužení ( on se taky nikdo nehrnul půjčovat socialistickému ráji peníze, neměli jsem konvertibilní měnu, ta přišla až po revoluci, pamatujete na Komárka kterej se bránil zavedení plovoucího kurzu a chtěl držet pevný kurz 1:3 DM/Kč nebo kolik to tenkrát navrhoval.

Vnitřní dluh spočíval v několika zásadních věcech. Podniky byly tzv. odkapitalizované. Prostě nehromadily kapitál. Tím neměly na investice, modernizaci a tím ztrácely konkurenceschopnost. Kapitál se rozpouštěl do spotřeby ( záporná daň z obratu, nízké nájemné, dotované dovolené, bezúročné půjčky a jiné dotace )

Zanedbávaná byla především ekologie. V devadesátých letech stát investoval jenom do odsíření elektráren a jiných ekologických opatření a sanací 600 mld korun. Pro zajímavost, to byl tehdy celoroční rozpočet státu.

Podnikům po revoluci zoufale scházel kapitál, aby se vyrovnaly s novým prostředím. Byla snaha využít k tomu domácí státní banky. Proto se takhle doplňoval kapitál který komunisti prošustrovali. Proto se špatné úvěry převáděli na konsolidační agenturu. Tím se vlastně monetizoval ten vnitřní dluh.

V podstatě lze říci, že ten dluh, který měla česká republika v době skončení konsolidační agentury, byla část vnitřního dluhu převedená na peníze !! Část toho dluhu pomohly sanovat zahraniční investoři, kteří přinesli kapitál do podniků. Například Škoda-auto.

A někteří krátkozrací kritici jim vyčítají že si ten kapitál teď vybírají v podobě malé části zisku. Je to ohromná drzost a pokrytectví od těch lidí, pořvávat na zahraniční investory skrze odtékající peníze do zahraničí. Oni nám pomohli, vytáhli nás z bažiny a my jim za to teď máme snad nadávat ?

Samozřejmě že při těch pokusech rekapitalizace podniků došlo k mnoha chybám, rozkrádání a plýtvání. O tom není pochyb. Ale ne za vším byl zlý úmysl. Mnoha podnikům se zkrátka i přes veškerou snahu rekapitalizovat nepodařilo obstát a zavést konkurenceschopnou produkci. Ty nakonec skončily a zbyly po nich jen ty dluhy. Někdy se na správci konkurzů napakovali na zbylém majetku, hlavně pozemcích.

Jenomže lidé toto nerozlišují a považují vše za zlodějinu. Ono je to složité vi to všechno dát do souvislostí a srovnat absolutní hodnotu zadlužení, aniž by se vzaly do úvahy souvislosti je mnohem snažší. Nicméně je to chyba a srovnání jablek s hruškama.

Ti lidé co šmahem odsuzují devadesátá léta jako jedno velké rozkradení země se prostě dopouštějí demagogie. Tedy šíří polopravdy a upravené skutečnosti za účelem manipulace veřejným míněním. Toto dělal zejména Zeman a spol.
23. 11. 2012 | 15:19

on. napsal(a):

Clanek vyzniva, jako by cechove chteli byt druhou amerikou. Ale rekl bych, ze spis chteji byt druhym Svedskem (nebo aspon Nemeckem).
23. 11. 2012 | 15:26

Princ Drsoň napsal(a):

to Aleš H
Daleko větší sociální jistoty, pořádek a bezpečnost na ulicích zajistil lidem soudruh Hitler. O jeho sociálním státě a např. péči o rodiny si naši komunisté mohli nechat jen zdát, nehledě na to, že odborářské rekreace a závodní stravování nezavedli u nás oni ale soudruh Heydrich.
A přesto mu jaksi pořád někdo nadává do zločinců... Přitom u KAŽDÉHO JINÉHO ospravedlňuje funkčí a někdy dokonce i nefunkčí sociální systém jakékoliv zločiny...
23. 11. 2012 | 15:29

xx napsal(a):

on.: někteří ;) Problém je že Češi nejsou ani Američané, ani Švédové, takže zůstaneme stejně pořád Českem.
23. 11. 2012 | 15:30

on. napsal(a):

xx - za sebe doufam ze ceskem, ktere bude blize Svedsku nez USA
23. 11. 2012 | 15:31

Akademik napsal(a):

XX hezký ideologický žvást Prasata, dobytek a slepice už dnes neumíme odchovat, brambory vypěstovat protože na tom poli a na pastvině byl tak šílený vnitřní dluh???
Běžte už někam s tou ideologií.
Když vám nejede auto nebo máte rakovinu, také říkáte že si toho nebudeme všímat, nebo že za to můžou komunisti??
Naše společnost je nemocná, neumíme se uživit bez dluhů. Buď si to jasně řekneme a napravime to, nebo chcípnem hlady apřed smrtí budeme sípat že za to mohou komunisti. Pochopíte to už konečně
23. 11. 2012 | 15:36

Anna napsal(a):

xx

Nepatřím k lidem, kteří něco šmahem odsuzují, nemám ráda demagogii. Předpokládám, že Vaše vyjádření bylo na základě mnou uvedené citace o státním dluhu a kupónové privatizaci. Navrhuji, abyste příště tedy roztřídil jablka a hrušky a konkrétně uvedl věci na pravou míru.
23. 11. 2012 | 15:38

xx napsal(a):

on.: ve Švédsku je zima a tma :-D

Čochtan: děkuji, já vím ;)
23. 11. 2012 | 15:42

Anna napsal(a):

Čochtan
"Jestli to není tím, že ve Finsku mají kvalitní rodiče ? Že tam nemají rodiče, kteří chtějí dát děti do ZŠ, protože tam mají kamarády, nebudou muset se učit, po vychození dostanou dávky a pracák je nebude obtěžovat nabídkami práce. "

Můžete napsat Váš odhad, o jaké procento dětí se jedná, které "nebudou muset se učit, po vychození dostanou dávky a pracák je nebude obtěžovat nabídkami práce."
----------

Výsledky ukázaly, že čtenářské dovednosti českých žáků jsou podprůměrné, v matematice a přírodních vědách jsou děti průměrné. "České republika klesá nejrychleji ze všech zemí OECD," konstatoval ministr školství Josef Dobeš (VV), který zveřejněné výsledky označil za hořkou pilulku.

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-48491970-smutna-zprava-ze-skolnich-lavic-cesti-zaci-se-zhorsili-nejvic-ze-vsech
23. 11. 2012 | 15:44

Baba napsal(a):

Jestli to nebude tím, že pán je Čech. Co třeba waltz?
23. 11. 2012 | 15:52

Mirek Tichy napsal(a):

Prelozte clanek do anglictiny, zverejnete v New York Times nebo Washington Post a Americane se budou do CR stehovat po tisicich ;-)
23. 11. 2012 | 16:05

český maloměšťák napsal(a):

xx
"...Oni nám pomohli, vytáhli nás z bažiny a my jim za to teď máme snad nadávat ?
..."

Kvantifikujte to. JInak jde jen o pouhý slovní průjem.
Kvantifikujte to ale i při zohlednění měnového polštáře a tržních podílů. Plus možné alternativy /v ekonomicé kategorii obětovaná příležitost/

Pokud to nejste schopen doložit čísly - jde jen o emotivní výkřik - sice do tmy...ale stále jen výkřik.
23. 11. 2012 | 16:06

xx napsal(a):

Anna: ano, reagoval jsem přesně na to vaše srovnání, které vzniklo na základě demagogie. Neobviňuji Vás z tvorby té demagogie, nejspíš jste jí jen podlehla.

Myslím že jsem dostatečně srozumitelně popsal, jak se má ten dnešní "vysoký" dluh k tomu tehdy "nízkému" dluhu. Jaký podíl na tom dnešním nese ten vnitřní dluh který naše země převzala a který komunisti tvořili celých 40 let.

Chápu že je velmi těžké si to nějako představit, konkretizovat. Mohu vám dát takové zjednodušující srovnání. Představte si že zdědíte po rodičích celkem udržovaný rodinný domek. Ale žádné úspory, jen ten dům. Vaše příjmy jsou ale nízké a nemáte na údržbu dost peněz. Spravujete tedy jen to nejnutnější aby domek nespadl. Po letech máte rodinu a děti i svou rodinu a potřebují bydlet. Rozhodnete se tedy za pomoci vlastních sil přistavět. To se vám podaří ale kvůli nedostatku financí nedoděláte fasádu a další drobnosti, protože na to nezbývají peníze. Ale pořád jste bez dluhu. Na údržbu se ale stále nedostává a tak domek chátrá a vy flikujete jen ty největší problémy, jako je prasklá taška, rozbité okno a pod. Uvnitř máte za ta léta všechno opotřebované, zastaralé, nové vybavení nakupujete jen když se staré definitivně porouchá a nejde opravit.

Jednoho dne se ocitnete před problémem. Sice nemáte žádný dluh, hypotéku ani jiné úvěry. Nemáte ale ani žádné úspory. Ale na domě je všechno "na heslo" a pokud se neprovede důkladná rekonstrukce, hrozí že se rozpadne. Na domě vázne poměrně velký vnitřní dluh a není kapitál ( úspory ) za který by se to opravilo. Nezbývá než se odstěhovat, nebo se zadlužit a dům opravit.

Odstěhovat se není kam, musel by se dům prodat a za utržené peníze koupit nebo postavit jiný. Ale za zchátralý se při prodeji mnoho neutrží a nebude to stačit na nový. A úspory nejsou.

Takže se rozhodnete vzít úvěr a rekonstruovat. Provede se oprava vnitřků, koupí se nové vybavení domu, střecha, udělá se zateplení a nová okna. A máte najednou velký finanční dluh. Ale vnitřní dluh zmizel.

Ovšem ne každému ve městě se to podaří, někdo si najme špatnou stavební firmu která rekonstrukci pokazí a dům stejně spadne. Firma zmizí a vám zůstane jen ten dluh. Někdo naletí podvodníkům a ti shrábnou peníze a rekonstrukci ani nezačnou. Další dům na zboření. Někteří mají kliku a alespoň prodají parcelu aby se zbavili dluhu za rekonstrukci a vyjdou z toho na nule. Jiní se začnou soudit a nakonec přijdou i o ten pozemek.

Tak asi tak by se to dalo velmi zjednodušeně představit, jak to bylo. A teď si představte, že Vašim dětem z příběhu výše v takové situaci, kdy léta splácí zděděný dluh z domu který už neexistuje, protože vás o něj připravili podvodníci, navíc musí bydlet v nájmu protože jste o dům přišli, nějaký pobuda jako zde Admirál a další, začne vykládat něco o tom, že výmluvy na vnitřní dluh jsou ideologický nesmysl, že ta rekonstrukce byla jejich chyba, neměli se do ní pouštět a jak dlouho se je ještě budou vymlouvat na své rodiče, kteří už jsou dávno v domově důchodců nebo mrtví.

Budete s ním nadšeně souhlasit ?
23. 11. 2012 | 16:13

Vaněk napsal(a):

Drsoň 15,29 Ano, totalitní režimy se dobře starají o ty kdo pracují a žijí slušně. Hitlerovu válku si ted odmyslím, to je o něčem, jiném, ostatně i USA těch válek rozpoutaly docela dost a nesmyslných.
Demokracie přinesla lidská práva a svobody, bohužel hlavně pro krimnálníky a parazity a na úkor těch slušných a pravcovitých.
Sám nevím jak si tuto věc srovnat v hlavě
23. 11. 2012 | 16:14

Anna napsal(a):

xx

Díky za obšírné vysvětlení. Já jsem však měla na mysli uvedení na pravou míru mnou citovaných údajů:
Rozdělme si celkový objem dluhu. Vezmeme v potaz počáteční stav 114 mld, dále vliv špatně provedené transformace ekonomiky. Tehdy daňoví poplatníci převzali na svá bedra dluhy soukromníků a špatné úvěry bank, aby se tyto mohly následně velice levně prodat do zahraničí. Jedná se o částku mezi 556-680 miliardami korun podle různých zdrojů, přesné číslo snad ani neexistuje. Pro naše účely použijeme 556 mld. Zbývá částka 886 milard, tedy slovy ministra financí Kalouska to, co jsme my, český lid, "prožrali".
Stručný popis:
- oněch 7,4% představuje počáteční stav roku 1989;
- dalších 36,2% koláče představuje zadlužení způsobené divokou privatizací na náš účet;
- dalších 216 mld, t.j. 14% z koláče připadá na další dluhy vytvořené v období do roku 2006 (tj. mimo těch horních 36% z transformace);
- dohromady tvoří podíl těchto starých privatizačních dluhů a neschopného hospodaření posledních 16-ti let celých 50% celkového dluhu;
- pak přibylo dalších 652 miliard, tj. 43% dluhu do dnešní doby.
Z grafu jasně vyplývá, že na tomto dluhu se ovšem nejvíce podepsalo cílené obohacení malé skupiny podnikavců ať už z řad bývalé nomenklatury, nebo různých Kožených podle výše uvedeného hesla: "Kdo nekrade, atd..". Kdybychom čistě hypoteticky vliv této superrozkrádačky za zhasnutého světla vyloučili, byl by celkový, nově vytvořený vládní dluh všech vlád až do roku 2006 vzhledem k dnešní rychlosti narůstání zadlužení vlastně zanedbatelný. Jen "nějakých" 216 miliard.
Citace (je tam ještě více informací) z
http://www.outsidermedia.cz/Cesky-statni-dluh-1989-2011-1.aspx
23. 11. 2012 | 16:28

Anna napsal(a):

xx

Stojí za přečtení - Zadluženost zemí a riziko bankrotu

Dluhy vyspělých zemí každým dnem závratně rostou. Světovým trendem je podpora podnikatelského prostředí. Když se daří podnikatelům a firmám, tak se zlepšuje i situace státní pokladny a daří se snižovat dluhy. Které země jsou nejvíce zadlužené? Kde je největší riziko státního bankrotu.

Země
Zadlužení (v % k HDP) odhad pro rok 2012

Japonsko
238

Řecko
189

Itálie
121

Irsko
115

Portugalsko
112

USA
105

Více:
http://firmy.finance.cz/zpravy/finance/350814-zadluzenost-zemi-a-riziko-bankrotu/
23. 11. 2012 | 16:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

kvůli hrubému porušení zdejších pravidel jsem smazal poslední čtyři příspěvky pana Čochtana.

Pokud zde chcete debatovat, pane Čochtane, budete to muset zkusit bez těch "blbců".

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
23. 11. 2012 | 16:55

Pohl napsal(a):

Sladký - pak asi nebude problém, když zde pár těch románů a povídek uvedete, že? Ale chápu, příběh nemusí být pravdivý, hlavně když pobaví, což se vám povedlo. ;-)

A mimochodem, když vás tak neskutečně zlobí termín "Vzkvétající země", sbalte se a vyražte do světa, i s tou svou jazykovou vybaveností... ;-)
23. 11. 2012 | 17:00

nestranný napsal(a):

Ad Neudržitelný:Máte snad pocit,že bych se měl z tohoto marasmu radovat?
To,co se tu za naše peníze budovalo několik mafiánů rozprodalo a rozkradlo,
Zákony předělali tak,aby je za to nikdo nemohl potrestat.Zdravotnictví,školství,průmysl,zemědělství,sociální politika atd.vše je naprosto zdevastované.Jestli vás to těší,jste zralý na ústav pro mentálně postižené.
Věřím,že se ještě dočká toho,že tito zločinci,kteří to všechno způsobili a obohatili
se na úkor většiny národa skončí doživotně v kriminálech.Tohle systematické
likvidování republiky musí skončit.Jestli si to neuvědomujete,tak i vám se lehce může stát,že skončíte jako bezdomovec bez jakékoli možnosti docílit byť i minimálního
příjmu.Čiliže ivy jednoho dne díky tomu,co se tu děje můžete chcípnou hlady.
To si opravdu přejete?
23. 11. 2012 | 17:20

xx napsal(a):

Anna: mám pocit že jste ty moje příspěvky příliš pozorně nečetla. Vždyť to tam píšu.

Jinak vaše zhodnocení má zjevné vady. Když píšete "Z grafu jasně vyplývá, že na tomto dluhu se ovšem nejvíce podepsalo cílené obohacení malé skupiny podnikavců ať už z řad bývalé nomenklatury, nebo různých Kožených ..."
tak slučujete neslučitelné. Například zrovna HPH, tedy Vostrý s Koženým se na výši státního dluhu nijak nepodepsali. Oni okradli akcionáře o akcie a to se ve státním dluhu neobjeví, pokud by stát tyto akcionáře neodškodnil, což se dosud snad nestalo.

Museli bychom tedy projít všechny případy a takto je rozebrat a zjistit, které se týkají státního dluhu (konsolidační agentury, nebo třeba IPB a pod.), které z nich vznikly pouze rekapitalizací, které ukradením, které prostým neúspěchem v konkurenčním boji. Pak bychom teprve došli ke správným odhadům, jaký podíl na dluhu měly chyby při privatizaci, jaký podíl měly prosté rozkrádačky atd.

Chápete co se tím snažím říci ?

Těch podob vnitřního dluhu je navíc mnoho a nejedná se jen o zastaralé vodovody, oprýskané fasády, odkapitalizované podniky a pod. Jedná se taky zprivatizované firmy zkrachovalé díky vnitřnímu dluhu lidského faktoru. Prostě ti lidé sice řídili fungující fabriku schopnou vyrobit kvalitní produkci, ale neuměli jí prodat, získat zákazníky. Neuměli intestovat do marketingu, dělat marketing. Takové pak převálcuje konkurence i s dražším a méně kvalitním produktem. A opět to je vnitřní dluh, jen v lidech a ne ve strojích nebo budovách. Ty lidi to prostě nikdo nenaučil, a jak známo starého psa novým kouskům nenaučíš.

Ostatně v této diskusi je vidět mnoho vnitřního dluhu v lidech. Spousta lidí dodnes nepochopila, co je to svoboda, jak funguje demokracie a jak občanská společnost.

Téma vnitřního dluhu způsobeného komunistickou totalitou je opravdu hodně široké. Bohužel. A týká se velké části populace dodnes. A většina těch kterých se to týká bezprostředně se bude hodně zlobit a budou hodně prskat. Nepřijmou to. On ten vnitřní dluh v lidech není vidět, dokud se nemonetizuje, nebo jinak neprojeví. Odstranit se dá pak třeba zahraniční stáží nebo jen cestováním. Ideální je být alespoň několik let zaměstnán zahraniční firmou, nebo přímo v zahraničí. Pak si teprve člověk uvědomí, jaký vnitřní dluh v něm vězel a kolik úsilí to stálo jej odstranit. Třeba jen nedostatek znalostí cizích jazyků. Obrovský vnitřní dluh v celé společnosti.

Je toho Anno opravdu hodně, to je na mnoho hodin debaty.
23. 11. 2012 | 17:22

Sutech napsal(a):

Doufám že se vaše blogy nezvrhnou, jako se to stalo některým blogerům.

Děkuji vám za tento blog, třeba i on pomůže s malinkatou změnou názoru lidí. Ano, situace se pomalu zlepšuje, ale bude to ještě trvat.

Že si v ledasčem stojíme lépe než velmoci je málo známé, třeba onen internet, nebo různé ochrany proti katastrofám živelného původu.

S těmi lidmi, co se staví do rolí obětí máte bohužel pravdu, ale to bude ještě chvíli trvat, modleme se abychom dostali ještě alespoň dalších 25 let demokratického vývoje (samozřejmě stovky let klidu a demokracie by bylo lepší:-).
23. 11. 2012 | 17:26

John Petres napsal(a):

Nejde o to,jaké to tady je(nic moc...),ale jaké by to mělo být!!A propos-co jste čekal?Že tady budou stále podepřené domy jako za komoušů??Spíš jste si měl na tom venkově zjistit,jaké mají místní příjmy!
23. 11. 2012 | 17:46

xx napsal(a):

Anna: uvědomte si navíc, že když srovnáváte dluhy zemí a pak dáte tabulku s dluhy vlád, tak se dopouštíte opět, zřejmě nechtěně, demagogie, nebo prostě jen chyby. Země netíží jen dluhy vlád ale také dluhy firem a lidí. A ty srovnání pak vypadají daleko děsivěji. Jedná se až o 500% HDP v případě Japonska a Británie, 280% USA atd.

Tento dluh má samozřejmě vliv na ekonomiku mnohem silnější, než pouhý dluh vlády. Británie dluží pětinásobek svého ročního HDP. S vyjímkou Japonska mají vládní dluhy menší podíl na celkovém zadlužení zemí. U Japonska je vládní dluh téměř stejně veliký jako je dluh firem.

Ale i v případě dluhu, stejně jako v případě sazeb daní je prosté porovnání procent poněkud zavádějící a nemá příliš vypovídací hodnotu. Na různé země působí určité procento zadlužení různě. Některou to položí a jiná se z toho v pohodě dostane.

To je jako když porovnáte chudého člověka se základním vzděláním a inženýra elektro. Když se oba zadluží na 500% svého HDP, pravděpodobnost že je stejně vysoký dluh položí na lopatky je u člověka se základním vzděláním daleko větší. Elektro inženýr snadněji najde dobře placenou práci a výkyvy například v úrocích nebo příjmech snadněji vyrovná.
23. 11. 2012 | 17:48

Anna napsal(a):

Sutech
"S těmi lidmi, co se staví do rolí obětí máte bohužel pravdu, ale to bude ještě chvíli trvat, modleme se abychom dostali ještě alespoň dalších 25 let demokratického vývoje (samozřejmě stovky let klidu a demokracie by bylo lepší:-)."

Od koho abychom dostali ještě alespoň dalších 25 let demokratického vývoje? Ještě se k Vám nedoneslo, že každý svého štěstí strůjce a že žijeme v demokratické zemi? Vy tomu říkate nadělení?
Teď mi tu zní - Richard Muller, Tereza Kerndlova - Klid, mir a pokora http://www.youtube.com/watch?v=kZpuZsKMYXY
23. 11. 2012 | 17:54

Marian Sokol napsal(a):

Špatná nálada našince není z důvodu, že jsou zde špatné podmínky k životu,
ale z toho, že se podmínky rychle zhoršují a bojíme se o budoucnost.
Strach z budoucnosti vyvolává úzkost, a ta je pro zdraví škodlivější, než
strach.
23. 11. 2012 | 17:56

Anna napsal(a):

xx

Možná, že byste si ušetřil vysvětlování, kdybyste si přečetl vždy i obsah odkazu, z kterého jsem uváděla. Např. opět cituji z mnou uvedeného posledního odkazu:
Není dluh jako dluh
Mimo samotnou výši dluhů je však i rozhodující, kdo jsou státními věřiteli. Např. nejvíce zadluženou vyspělou zemí světa je Japonsko, ale drtivou většinu státních věřitelů tvoří právě japonské domácnsoti. Můžeme tedy říci, že Japonci dluží sami sobě. A proto je riziko státního bankrotu v Japonsku nižší než ve většině jiných členských zemí OECD. Japonsko má lepší hodnocení i než Česko. Rovněž je důležité, jak vysoké saldo zahraničního obchodu jednotlivé země mají. Německo, USA, Japonsko, Francie, Kanada či Velká Británie mají totiž větší aktiva v zahraničí než cizinci v těchto zemích.
http://firmy.finance.cz/zpravy/finance/350814-zadluzenost-zemi-a-riziko-bankrotu/
23. 11. 2012 | 18:06

xx napsal(a):

Anna: Hm, vidíte a přesto jste sem dala srovnání dluhů vlád a srovnání dluhů vůbec, i když i ve vámi daném odkaze je jasně napsáno, že to je de facto pro kočku :)
23. 11. 2012 | 18:14

český maloměšťák napsal(a):

Anna
A v jaké měně je dluh - taky moc důležité. S ohledem na budoucí hodnotu dluhu.

xx
Tak Kožený pouze ukradl akcie , jo ? Hmm .. a jakou že to mají cenu ...ty akcie ?
23. 11. 2012 | 18:28

Sutech napsal(a):

to: Anna
Tím myslím, aby se nestalo něco takového, jako v roce 1939, což by se dalo považovat za konec demokracie (má cenu krátké údobí 1945 - 1948 vůbec uvažovat?) Jenom hodně těžko by asi ČSR, v situaci v jeké tehdy byla, jen špatně vzdorovala obsazení.
23. 11. 2012 | 18:31

aga napsal(a):

Pane autore, je tu jeden zcela zásadní rozdíl. Být hrdý na svou zem a národ je v Americe radostnou povinností, patriotismem a obecně uznávanou hodnotou. Být hrdý na svou zem a národ v Čechách je zaprděným čecháčkovstvím, rasismem, nacionalismem a téměř ideozločinem. Z toho je třeba vycházet i při psaní blogů pro "český" mainstream.
23. 11. 2012 | 18:38

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Nedávno zde psal jiný politruk o tom, jak jsou naše služby špatné,
dnes tento to maluje narůžovo, a to si myslím, že jsou si oba politruci dost podobní, alespoň povrchností svého vidění či psaní.

Tento si dá titulek
„Česko očima navrátilce - stav země“

asi si myslí, že on je ten pravý, kdo nám má co říci o stavu naší země a nás pokládá za ty, kdo nikam nevyjedou a neumí porovnat.

Problém naší země a to, čím se především liší od ostatních zemí, je politika a politická reprezentace.

Tady je základní rozdíl mezi naší „demokracií“ a demokraciemi vyspělých zemí.

Many EU Leaders See Low Job Approval
http://www.gallup.com/poll/152111/Leaders-Low-Job-Approval.aspx

Od těchto dat ze začátku roku jsme se patrně z předposlední příčky posunuli na poslední, neb nejhorší rumunská vláda dávno padla a Nečasova se propadla na důvěru 12 %.

Kdybychom neměli tak sprosté a nekompetentní politiky na nejvyšší úrovni, kterým nikdo nevěří, tak by vše vypadalo jinak. V které zemi si banda sprostých a zkorumpovaných politiků dovolí jít proti naprosté většině společnosti a prosazovat kroky, které odmítá 70 – 80 % společnosti. Tady je největší problém, my nežijeme v naší a demokratické zemi, ale nedemokratické zemi ovládané politicko-ekonomickými mafiemi a lidé správně cítí, že toto nedopadne dobře.
23. 11. 2012 | 18:53

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

PEDERSEN 14:33: ano, to je ono!! Špatný příklad je k mání vždy, ale je třeba se maličko porovnávat s těmi lepšími, jsou-li.

Pane autore,
podle mého to tu není v pořádku a proto je kritika na místě.
Když pominu něco na způsob morálky a tak (viz Vaše zmínky o kradení ...), tak ve druhé řadě mi vadí diletantismus až primitivismus a gaunerství. Tyto dvě vlastnosti se zde vyskytují v množství větším než přijatelném a generují neobyčejnou neefektivnost správy veřejných věcí - státu. V důsledku to pro mě zcela konkrétně znamená, že musím pracovat o hodně víc, než by bylo úměrné výsledku. Protože mnou placené daně jsou zčásti rozkradeny a zčásti nesmyslně prošustrovány. Proto nejsem spokojen, ačkoliv se mi při přiměřeně velkém úsilí celkově daří dobře.

Ale na první místo bych stejně dal nemateriální záležitosti. Například náš současný prezident a téměř všichni kandidáti jsou pro mě o dvě patra níž než současný německý prezident (a o patro níž než třeba americký prezident :-). A udělat něco s tím, abychom si mohli vážit většiny našich představitelů - to bude asi ještě o hodně těžší, než zlepšit mizernou efektivitu správy veřejných věcí.
23. 11. 2012 | 19:08

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude 18:53

ano, shoda.
Ale jak dosáhnout toho, aby se stav dle posledního odstavce změnil k lepšímu? JAK?

Neb současnou repreznetaci jsme si přímo či nepřímo navolili sami a soudruhy si brzy navolíme také sami :-) :-(.

Zdá se, že pes je zakopán přímo v nás.
23. 11. 2012 | 19:19

Jana N. napsal(a):

Kdo jezdí po světě, ten prostě musí vidět, že se v Česku žije dobře. Chyby a nedostatky bychom se měli snažit napravit, a ne se nechat paralyzovat věčnými slinty všelijakých nosáčů o neschopných čecháčcích.
23. 11. 2012 | 19:26

Pohl napsal(a):

Jana N. - naprosto přesně!
23. 11. 2012 | 19:32

xx napsal(a):

Jana N. Pamatuju se z doby těsně po revoluci, že komunisti, zejména ti řadoví byli velmi aktivní v šíření blbé nálady a strachu. Strašili ze vším a neustále. Pořád omílali děsivé skazky a prorokovali hrozné konce. Dělali to tenkrát, dělají to dodnes.

Je třeba se ptát, cui bono. Tahle blbá nálada žene levici hlasy do náruče. Dělají to účelově a účel, účel přece světí prostředky.
23. 11. 2012 | 19:57

Něguš napsal(a):

No a já jsem se nedávno vrátil domů z Etiopie a také vidím ten rozdíl. U nás se žije nádherně. Jenom na silnici se víc bojím.
23. 11. 2012 | 20:27

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče.
Kdybychom všeobecně ctili morálku a demokracii, tak by ten problém nebyl, protože by se většina těch, kdož ztratili důvěru veřejnosti, sama odporoučela, aby nepoškozovala demokracii. Je absurdní sloužit těm, kdo nám nevěří a o naše služby nestojí. Někteří politici to ctí, ti slušnější, ti nejhorší berou volby jako klání a za nimi případnou kořist, která patří vítězi, občan – volič je v této kultuře obětí poraženým – často podvedeným.

Domnívám se, že náš problém je především v tom, že čekáme, že naši vůdcové budou demokraté a že nám tu demokracii budou servírovat. Což je ovšem omyl, o demokracii se musí neustále a znovu bojovat. Pokud lidé chtějí, aby jim patřila tato země, musí neustále politikům připomínat, že jsou jen dočasnými správci nic více.

Jako občané bychom asi měli jít na stáž do Švýcarska.

„Občan (Švýcarsko)
Politickou, zákonodárnou – ale i výkonnou – moc na úrovni obcí, kantonů a konfederace představují občané, jimž jsou podřízeny i jejich parlamenty (spolkový, kantonální, městské), někde nazývané radou (kantonální, městská, obecní) – "občan je nejvyšším suverénem".

Suverénem na úrovni obcí/měst, kantonů a na úrovni spolkové – je lid, tedy občané, jimž podléhají s konečnou platností všechna rozhodování, což je zakotveno ve spolkové ústavě a ústavách kantonů:
o zákonech a ústavách
o věcných záležitostech
V praxi je zvykem, některá práva – podle oblasti a zájmů – propůjčit reprezentantům. Jedná se ale vždy o propůjčení dočasné a záleží na spokojenosti občanů, jestli si tu či onu pravomoc nevrátí do svých výlučných kompetencí.“

PS: Švýcar je navíc ozbrojený a švýcarská armáda to jsou jeho občané, takže švýcarského občana nelze zpacifikovat ani armádou a naopak se musí bát politik.
23. 11. 2012 | 20:31

Pavel Wunsch napsal(a):

Tak, a teď ještě tu o Červené Karkulce.
23. 11. 2012 | 20:32

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Jana N. 19:26:

Když jsem si přečetl Váš příspěvek, zvl. "Chyby a nedostatky bychom se měli snažit napravit... " tak mi naskočil Jakeš jak vyšitej. Poučení z krizvého vývoje... nebo tak něco. Nebyl to váš studijní materiál na PŠ?

btw: Vy se cítíte paralyzovaná? Já ne.

xx: tak jak z té blbé nálady ven? Co takhle Vozemboucha nebo Čulibrka?
23. 11. 2012 | 20:36

Lila napsal(a):

xx, Jana N.

Díky za vaše názory. V úvodníku posledního Respektu, který už výše zmínil pan Stejskal, se mj. říká, že nelze zaměňovat potřebnou kritiku toho, co nefunguje, za naprostý nihilismus.
Kvalitní demokracie se nenarodí ze čtvrtka na pátek. Masaryk se domníval, že na ni bychom potřebovali padesát let, které jsme bohužel neměli. V roce ´89 jsme prakticky začínali od nuly. Němcům, Rakušanům, Švédům i Dánům dnešní blahobyt také nespadl z nebe, ale ani u nich není všechno úplně ideální.
23. 11. 2012 | 20:50

Něguš napsal(a):

A ty opravené fasády, vydlážděné chodníky a opravené zámky jsou za evropské peníze.
23. 11. 2012 | 20:58

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude 20:31
"náš problém je především v tom, že čekáme, že naši vůdcové budou demokraté a že nám tu demokracii budou servírovat"

Ano. Čekáme. A Godot nějak nejde. A ještě se značná část z nás naváží do těch, kdo by eventulně něco dělali.

Švýcarský vzor: absolutní trefa. Včetně domobrany. Ale bohužel si pořád myslím, že to je z větší části dáno mentalitou lidí a až druhotně systémem.
23. 11. 2012 | 20:59

Miláno z Děčína napsal(a):

Ach jo!
Ukázka povrchnosti vážený pisateli úvodního článku!!!
Doporučuji Vám,spojte se s občanem OKAMUROU,to je přesně lobista,který Vám bude simpatický a i on Vám bude nápomocen v tomto řešení,co Vám na dnešní situaci vadí jako bod 2!Bod jedna,je Váš výkřik do tmy / do světa /!
23. 11. 2012 | 21:11

rok navratem napsal(a):

Vratil jsem se po 10 letech v USA (Kalifornie); myslim, ze nejvetsi rozdil oproti Cesku je zejmena v celkove spolecenske atmosfere. V USA bylo doslova radost pracovat (jsem take vedec), okolni prostredi bylo podnetne a clovek se posouval vpred. V Cesku, pokud chcete neco vytvorit, tak nejspis sami budete muset byt zdrojem veskere energie a nadseni. Otravny je cesky formalismus, lpeni na titulech a vsudypritomny negativismus. V Americe byla take obecne lepsi organizace prace, clovek tam nemusel za nikoho nic delat; s tim souvisi i vetsi individualni zodpovednost. Tech rozdilu je samorejme vice, nektere jsou dany kulturne, nektere historickou zkusenosti.

Myslim, ze je tezke porovnavat obe zeme z hlediska zivotni urovne-struktura vydaju je zcela jina (skolstvi, zdravotnictvi x naklady na bezny denni provoz), v Americe jsou mnohem vetsi rozdily v zivotni urovni. Pokud mate dobre vzdelani a schopnosti, v USA budete mit prtacovni moznosti o kterych se v Cesku ani nesni a muzete zabezpecit sebe i rodinu. V Cesku nemate moc co ziskat ale ani taky ztratit.
23. 11. 2012 | 21:22

amík tělem i duší od pionýra ČZ napsal(a):

JAK víme TEXAS se nyní chce odtrhnout od USA neboť Romney prohrál a Obama se jim nějako nelíbí málo válčí a vraždí ve světě. Myslíte, že tam zavedou komunistický systém nebo jiný třeba CAUBOJSKÝ a znovu nasednou na koně a budou se navzájem střílet jako předtím nebo nám zatančí jen tak ty krásné Caubojské tance za pár centů a tím naplní svůj rozpočet nejbohatšího státu světa jak to oni cawbojové hlásají?
23. 11. 2012 | 22:20

Velký Bratr napsal(a):

Doporučoval bych všem dotčeným a ublíženým, aby místo štěkání na blogu šli něco kloudného dělat... (Třeba šířit osvětu, že dycinky platilo "kam až peřina stačí" - hned by ubylo exekucí). Nestačil jsem se divit, kam se přispěvatelé dostali na základě úvodního článku. Naši pochmurnou realitu si prostě vzít nedáme, že?
23. 11. 2012 | 22:43

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Booooze.
Dockal som sa! Normalny, realny komentar k pomerom v Cesku. Konecne jeden rozumny nazor, ktory ukazuje pomery, hospodarsku a inu situaciu v Cesku neskreslene v porovnani s inou krajinou, a to ZAPADNE od Ceska (pre mestskych holubov myslim tym krajiny, ktore maju slobodnu moznost vyberu zriadenia). Akurat mi to kali jedna vec. Tesil som sa a ocakaval, ze to raz napise Cech.:-).
23. 11. 2012 | 22:56

ZSB.comm napsal(a):

Obcansky prukaz v USA postou nechodi, protoze tam neexistuje. Pro ridicak si vsak obbvykle musite zajit osobne,
23. 11. 2012 | 23:00

Zítek napsal(a):

Autor to vystihl dobře podle reakcí....díky mu
23. 11. 2012 | 23:05

blue jay napsal(a):

Princ Drsoň,
Vaše společnost je především PROHNILÁ. 40 let socialismu tu zanecha nasledky na nekolik generaci.
23. 11. 2012 | 23:14

Zítek napsal(a):

Zajímavé, že ke střelbě vyzývá někdo, kdo neumí psát.....ale to tak v dějinách lidstva bývá.....Drsoň, co neumí pravopis...lumpproletariát....je mi z vás zle
23. 11. 2012 | 23:17

Princ Drsoň napsal(a):

Milá Anno, to vyloučení rozkrádání je čistě hypotetické a pokud bychom našli někoho, jako byl jeden z mimo svou vlast nedoceněných politiků jménem Kemal Ataturk, dalo by se mnohé z toho dokonce získat zpátky.
Demokracie nemůže fungovat v zemi, kde jsou všichni zbaběli a/nebo zkorumpovaní. Diktátor - nacionalista, který se chce zapsat do dějin je možným řešením, zejména když v malé zami, jako je Česko, může těžko rozpoutat válku
Teď se dopustím něčeho, co bude vypadat hodně cynicky. Nedávno tady nějaký Žid vyzdvihoval "nenásilný odpor" Židů proti Holocaustu, třeba že tajně v koncentrácích hráli divadlo. Ten člověk se pomátl na rozumu. Nedělat NIC bylo v dané situaci lepší než organizovat cokoliv, co udržuje vězně v klidu. I ta nejzpackanější násilná vzpoura nebo pokus o útěk byla lepší než toto!
Všiměte si, že u nás na tu sebranku, co nám vládne nenásilné akce už také nezabírají, zisk je příliš velký.
23. 11. 2012 | 23:17

mistr Klistr napsal(a):

JAHA,

A co Slovak? Ten je preci take cizinec i kdyz VYCHODNE od Ceska. Tak sup JAHA a napiste sem nejakej ten rozumnej nazor. Od Fica do Fica by vas mohlo nastartovat.
23. 11. 2012 | 23:20

Rams napsal(a):

Pane Rajmon napsat ...síť fungující hromadné dopravy... je poněkud nešťastné s ohledem na zhoršenou situaci pražské MHD od září tohoto roku.
Srovnání s USA je možné, leč celkové vyznění článku "na co si vlastně ti Češi stěžují" to působí dost neomaleně.
23. 11. 2012 | 23:28

blue jay napsal(a):

Princ Drsoň je drsnak,
vsechny by nejradej postrilel. Takovej ceskej Rambo. Sedici pred pocitacem a mackajici gombiky.
23. 11. 2012 | 23:30

Princ Drsoň napsal(a):

to Zítek
Čemu dáváte přednost, smrti 10000 lidí, protože na zdravotnictví "nejsou peníze" nebo pověšení stovky tunelářů na lucerny????
Lidé si nejsou ochotni uvědomit, že peníze znamenají i lidské životy, ačkoliv o finanční ceně lidského života nevědomky sami denně rozhodují.
A mnozí jsou ochotni nechat zemřít desítky lidí jen proto, aby se mohli živit žvaněním! Viz průtahy kolem dostavby D-8, kde ne nevyhovujících objížďkách (jezdím tudy) zemřelo tuším 42 lidí.
Z těch Vám není zle????
Dokonce ani Hitler možná vlastnoručně nikoho nezabil...
23. 11. 2012 | 23:31

Princ Drsoň napsal(a):

Jinak, víte co mě děsí? Míra, v jaké lidé aplikují své podlé stereotypy i v situacích, kdy jde někomu o život. Když třeba Joseph Goebbels rozpoutal Křišťálovou noc proto, aby si to u Hitlera vyžehlil po aféře s Lídou Bárovou.
Kalousek k tomu Goebbelsovi nemá moc daleko, ve svém okolí mám lidi, kteří podlehli gamblerství možná proto, že provozovatele heren Kalousek chrání! Kolik zla ten WC napáchá kvůli mamonu!
23. 11. 2012 | 23:40

David napsal(a):

Pane Rajmon,

Díky za článek. V lecčems by se s Vámi dalo polemizovat, ale v zásadě ten Váš pohled beru. Žil jsem rok v Anglii a dvakrát jsem byl asi dva měsíce v USA.
MOžná ten rozdíl je v tom, jaký komentáře najdete pod svým článkem tady a jaký byste našel v USA. Tady lidi vlastně nasralo, že se Vám tu líbí - doma. Některý nasralo, že jste byl v Americe a že jste konzultant. Víte, je tu základní nespokojenost s vlastním životem, která je nepřiznaná a musí se ventilovat tím, že se za špatný označí úplně všechno kolem. Souvisí to nějak s nevírou, ono se nevěří v Boha, na což má samozřejmě každej plný právo a nejde nikoho nutit, ale ono to jde dál - nevěří se v budoucnost, v naději, ve druhý lidi, v lásku. Pak vzniká nějakej naprosto pokřivenej obraz reality, kterej neodpovídá skutečnosti. Všechno špatný je tam zvětšený, jako v tý pohádce o Gerdovi a Kaie. A máte naprostou pravdu, že si vůbec nežijeme špatně, nejen materiálně, ale i ty služby, zdravotnictví, úřady - v zásadě fungujou a lidi se v zásadě chovají slušně. Oproti sociku je to strašnej pokrok, ale lidi to už nechtěj slyšet a vidět. Vezme se to, co se nepovedlo, co nefunguje, a nikdy se nepochválí a neocení to, kde se daří, neřekne se, hele, ty jsi to udělal dobře. A přitom řada lidí to dělá dobře, snaží se, pracujou pro něco dobrýho a zadarmo. A tak se v komentářích výše dočtete, že až se vrátí církevní majetek, bude krajina oplocená jako v USA, ale nedočtete se, že třeba někdo na smrtelný posteli v nějakým hospicu, kterej provozuje ta zasraná církev, třeba odpustil někomu svýmu blízkýmu, protože na to měl čas, prostředí a podporu, zatímco devadesát procent umřelo za plentou v úplný samotě v nemocnici a nikdo z rodiny u toho nebyl.
Češi si myslej, že přijde nějakej svatej politik, co bude jenom nezištně pracovat pro ně, zatímco oni se budou starat jenom o sebe. Pak se strašně divěj, že se politici taky staraj o sebe, zatímco oni si nedaj ani tu práci, aby si vybrali z těch dvou nesvatejch politiků toho míň špatnýho - protože takhle to je, nebudou nikdy žádný svatý politici - a zvedli prdel a dostavili se k volbám. A už vůbec nepochopili, že politici budou takoví, nakolik jim občani budou šlapat na prsty, budou po nich něco chtít, budou je kontrolovat, bude je zajímat, co dělaj. Každej jenom zaleze do svýho a to je sigál pro ty, co jsou u penězovodů, že můžou krást. Protože pokušení je fakt silný.

To jsem se nějak rozkecal
23. 11. 2012 | 23:42

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden násilnický text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 11. 2012 | 23:50

blue jay napsal(a):

to David Rajmon,
Ja zil v Kanade 35 let. Poslednich 10 v CR. A tak i pres ty leta porad prirovnavam pomery a rozdily. Nektere jsou usmevne jako napriklad povinne oblikani tech plastovych prevleku na boty u lekare. A to po 2 hodinach sedeni v cekarne plne uchrchlanych nemocnych lidi. Ale mozna mistni doktori chtej jen usetrit na uklidu. Fakt to nechapu.

Jine jsou vice zavazne.
Potkal jsi se nekdy v USA s pripadem ze by odsouzeny clovek odesel od soudu s prikazem se nahlasit do vykony trestu v urcitem datu? V Canade od soudu do basy pokud jsi uznan vinej, Pak se muzez odvolat. Tady jdes od soudu na svobodu a cekas az dostanes pokyn k nastupu trestu. A clovece, div se. Nekterym se do vezeni nechce,lol. Viz Pitr. A presto jim to projde. A nekteri se ani nenamahaji jit na policii aby je mohla vyslechnout. Jsou furt nemocni, ale muzou chodit fandit na tennis. A pry se s tim neda nic delat.
A ta politicka scena. To je opravdu komedie. Tuhle se tu nejakej japonskej provozovatel cestovky rozhodl ze by chtel byt presidentem. Uspesne kandidoval do senatu. Pet minut po tom co se dozvedel ze je senatorem, si rekl ze by chtel byt presidentem. A tak prohlasil ze komunismus je ta nejvetsi demokracie. A za necely mesic sehnal 60 000 podpisu. Dnes se zda ze temer polovina z nich je neplatna. Jak se zda, tak platil ruznym Svejkum, Pytlikum, Ferdum...dokonce se podepsala i Mata Hari.
A svedomi politiku je tu na bodu mrazu. Dovedes si predstavit ze by v USA ci Canade politik slibil hory doly a par mesicu po volbach by vysvetloval ze ty sliby kvuli kterym byl zvolen nebyly zasazene do realneho ramce? A to je jen zacatek. Nekteri si mysli ze jsou lvi. A jini se povazuji za demokraticke komunisty. Je tu docela prdel Davide.
Absurdium ala CR. Pokud tu chces zit Davide, musis se s tim smirit. A mit srandu. Vsadim se ze na to mas. Ja se tu ohromne bavim.
PS. Every man dies. Not every man really lives.
24. 11. 2012 | 00:38

český maloměšťák napsal(a):

JAHA
Ti, co vládnou vám Slovákům, JAHA, podle filmu Od Fica do Fica - angažovali dokonce bývalého náčelníka StB Lorence.
Máte to tam dokonalejší než my, JAHA.

No - ale hlavně že máte ty halušky a nabito v kostele, ne ?

Hezký víkend.
Máte rád colu ?
24. 11. 2012 | 01:32

Jank napsal(a):

Pane autore, srovnavat CR a USA je dost pochybne. Podivejte se na mapu, jak jsou obe zeme velke. Jiste i budete rozumet tomu, kolik turistu se tam behem roku podiva . A to nemluvim o nerostnem bohatstvi od zlata az po ropu (kterou si Americani setri na horsi casy). Sluzby, nad kterymi se v CR rozplyvate, jak byly rychle a lidi na uradech vstricni, to by mela byt norma a vas by melo spis prekvapit, kdyby nastal opak. Pak byste si ale stezoval a dostalo by se vam omluvy. S mestskou dopravou jste taky slapl vedle, protoze tou jezdi spis studenti, starsi lidi a ti, kteri pracuji v centru a je tam pro ne obtizne parkovat. Norma je spis mit auto a ne jedno. Jak to vim? Ziju 24 let v Kanade a muj bratr 27 let v USA. I kdyz jeho business sel z $20 000/ mesicne na ctvrtinu, do CR
by se nevratil a ani ja ne (me staci pracovat 16 hodin tydne, abych poplatila vsechny ucty za domacnost, benzin a jidlo). Spolecnost je nastavena tak, ze aby se clovek uzivil, musi vydelavat. A pokud jste si nevsiml, tak platy v CR by mely byt asi 3x vyssi. Ono je velice tezke byt optimisticky, kdyz se clovek opravdu snazi a presto zije jako nuzak. Nicmene si rada prectu vas clanek po 14 letech a nedej boze, abyste ztratil praci a musel chodit po uradech a doprosovat toho, na co mate narok. Zavidim vam, jaky jste optimista, kdyz CR klesa do hluboke jamy, ze ktere se bude dostavat velice obtizne, pokud nenastoupi vlada slozena z odborniku, kteri si nebudou hrabat pro sebe.
Ja mam s urady a sluzbami CR spatne zkusenosti. Hned na hlavnim nadrazi mi v bance!! odmitli dat drobne s tim, ze je budou potrebovat!!?? Po ceste tri roky po sobe OPET VYLUKA na trati.
WC baba se me snazila obrat o 5 korun... Na hlavni poste v Praze jsem si pripadala jak slepicka, ktera shani vodu pro kohoutka. Cestovni kancelar Bolero zrusila zajezd a uz se sesty tyden dozadujeme svych penez ( to je opravdu nadhera). Vubec se lidem nedivim, ze jsou tak neochotni a nemaji zajem, pro ne je to normalni! Tak vam preju, aby se vam ten otimismus hodne dlouho vydrzel. Good luck!
24. 11. 2012 | 03:18

davidrajmon napsal(a):

Děkuji Vám všem, kterým stálo za to reagovat na můj první příspěvek, dokonce i věcným kritikům. Můj článek byl prvním ze serie, ve které se pokusím nastavit zrcadlo české společnosti z pohledu od jinud. Samozřejmě se jedná o pohled subjektivní , vždy jde o zkratku a vždy je možné dodat nějaké „ale“. Zejména ten úvodní článek vnímám jako obtížný, protože se jedná o tak široké téma. Vyzněl poněkud optimisticky, poněvadž jsem chtěl vyvážit nerovnováhu mezi mírou „blbé nálady“ a realitou v Česku, jak ji vnímám v mezinárodním kontextu. Nezpochybňuji, že je v Česku potřeba mnohé změnit. Další příspěvky to budou ilustrovat. Jen se mi zdá, že v Česku neumíme vidět i pozitivní věci a máme dosti zkreslené představy o realitě jinde. V USA se také krade, různí chytráci se Vás snaží ošulit, politici se hádají a korumpují jako u nás, spektrum sociálního rozvrstvení společnosti je ještě daleko roztaženější než u nás a mnozí mají fakt hluboko do kapsy... přesto jsou tam lidé v průměru nějak relaxovanější, usměvavější, sebevědomější. Jde hodně o vnitřní nastavení.
Znovu opakuji (a nejsem sám, kdo si to myslí): Srovnáme-li kvalitu života v USA a v Česku při daných spektrech ekonomické síly obyvatelstva v daných podmínkách, vychází mi z toho Česko dosti dobře. Život v každé zemi je hodně jiný a obtížně porovnatelný, přesto v nějaké obecné těžko definovatelné kvalitě srovnatelný. I proto jsem se vzdal vysokého výdělku a vrátil se k rodině, byť pro mne v Čechách není adekvátně placená práce v oboru.

Příště o nepoctivosti... a to už tak optimistické nebude...
24. 11. 2012 | 05:53

Jan K. napsal(a):

Jojo, kdepak u nás, kdo si nestěžuje a nelituje se, ten je určitě zloděj a mafián. Blbá nálada je nutnou podmínkou k bezkonfliktním vztahům s "obyčejnými lidmi". Jen si ti "živořící" chudáci neuvědomují, že tvrdit jak jsou na tom špatně je totéž, jako říkat já jsem líný, já jsem neschopný, já jsem hloupý, o mě se musí postarat stát.
24. 11. 2012 | 07:27

Vaněk napsal(a):

Divné řeči o ničem.
Máme se pořád lépe než Somálsko, aůle vyspělé země nám spíše utíkají..
Obvykle se srovnává s okolím, a s minulostí, zda země vzkvétá nebo upadá.

1/Okolní země se vyvíjejí lépe než my
2/Už i vláda sama přiznává že lépe už bylo, že jsme si žili nad poměry a teď se bude škrtat.
Srovnáme li co vytvořili komunisti za prvních 23 let vlády , mezi roky 1948-71 je úžasný nárůst ekonomické úrpovně a sociálních vymožeností,životní úrovně lidí, úrovně důchodů, bytů, infrastruktury,
My posledních 23 let zjištujeme že nejsme schopni ani uživit již vybudované nemocnice, pohotovosti, školy, udržet důchody, péči o nemocné, děti, seniory.
.
Nárůst kriminalitry a rozpad motrálky je snad také zřejmý
.
Tak o čem se tu celou dobu žvaní.??? Někdo si tu dělá školení Pravicového Institutu Českých Antikomunistů / nová náhražka VUMLU???
24. 11. 2012 | 08:01

JSP napsal(a):

dík, p. Rajmone...bylo to příjemné čtení - také si myslím, že bychom spíše měli hýkat blahem, než neustále kňučet a nadávat. Je to trochu o našem zápecnictví, kdo v životě nevytáhl paty ze své vesnice, neví nic o problémech jinde! Nadávání prostě patří k národní povaze!
24. 11. 2012 | 08:01

Ug napsal(a):

Shell zabijí lidi!
24. 11. 2012 | 09:59

Princ Drsoň napsal(a):

Pane Stejskale,
Před WW2 a dokonce tuším i na jejícm počátku, vycházel u nás týdeník Výběr. Četl jsem (či spíše prolistoval) celé tři ročníky (1936-1938).
Pokud se k tomu náhodou dostanete, zkuste si přečíst alespoň rubriku "Co kdo řekl." Výplody stoupenců apeacementu a celé té smečky mírotvorců jsou skutečně k zblití. Pak jště doporučiji Niccolo Machiaveli Vladař a Rozpravy.
Pak si můžete rozmyslet, co je násilnické a co jedině možné!
24. 11. 2012 | 10:15

aker napsal(a):

možná jeto tak trochu píjár ?
nebo krátká doba v kotlince ?
všude je něco...
naštěstí si každý dneska může vybrat...
idealizace všehomožného "zpoza louže" mě opustila už dost dávno
24. 11. 2012 | 10:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane princi Drsoni,

asi mi to nebudete věřit, ale Výběry měl můj strýc svázané doma a též jsem si v nich četl. Ani Machiaveli mi není neznámý.

Ale nic to nemění na tom, že se zde debaty na téma, že je třeba začít někoho střílet, nepovedou. Pokud Vám to nevyhovuje, najděte si jiné fórum, kde se lidé vzájemně "střílejí", "věší" či jinak vraždí jjak na běžícím. Je jich na tuzemském netu bezpočet. Tyto stránky k nim (aspoň dokud tu budu) patřit nebudou.

Přeji zajímavou, korektní a pokud možnos lušně vedenou diskusi.

Libor Stejskal
24. 11. 2012 | 10:33

ta co zdrhla v 96 napsal(a):

jsp: mluv za sebe !
24. 11. 2012 | 10:43

aker napsal(a):

blue jay napsal(a):

mňo, nechci přespříliš mudrovat,
ale skromně podotýkám, že mašinérie politické slibotechny, hafa absurdních situací, a pokrokového haraburdí, se vyskytují njákej ten pátek i za (nejen) velkou louží, že
po ovoci jejich poznáte je :-)))

Samozřejmě, že v us jsou dál, oproti východoevr.barbarům,
bohužel každejch 30 let převálcovaných kdovíčímvšímmožným,
loupání perníčku tam má lépší, civilizovanější a uhlazenější "demokratické krytí" a není slyšet mlaskání, etc.

a
podle předposl.odstsvce, tenhle blog bude nejspíš podprahová agitka
24. 11. 2012 | 10:51

rok navratem napsal(a):

to david rajmon
jsem docela zvedav na Vase dalsi clanky a taky na to jak se budou vyvijet v case, kdy budete v ceske spolecnosti trochu dele (asi znate 3 faze kulturniho soku)...
Docela by me zajimalo, jestli mate deti (na tech se pekne pozoruje efekt zmeny prostredi, zejmena vliv skoly a okolniho prostredi pri prechodu z jednoho systemu do druheho).

"Jen se mi zdá, že v Česku neumíme vidět i pozitivní věci a máme dosti zkreslené představy o realitě jinde"

To je zcela presna veta. Obavam se ale, ze negativita a skepse maji koreny ve vychove a historickych zkusenostech. Kdyz vyrostete v prostredi, kde si lide hojne stezuji, tak se to jako dite naucite taky. Je to tak trochu "self-feeding" cyklus. Americky optimismus/aktivita ma koreny prave ve vychove, ktera klade duraz na vyzdvihovani i malych uspechu a vedeni mladych lidi k aktivite (you can do it!), coz nakonec vede i k tomu, ze lide maji urcite sebevedomi. Osobne jsem se nejvice pochopil pozorovanim vztahu rodice-dite-okoli na detskych hristich v Americe a potom v Cesku.
24. 11. 2012 | 11:23

Jirák napsal(a):

Rok návratem - my u nás neumíme vidět positivní věci???
Já se přiznám že jich moc nenacházím.
Mohu vycestovat s této země, i vypadnout navždy- asi dobré
Mohu svobodně říkat že se tu krade a podvádí a nikoho to nezajímá, je to jedno i těm odhaleným, soudům, policii. Myslíte že je to velká výhoda??
Obchody jsou plné, ale nekvalitních šuntů a hlavně na dluh- taky nevidím moc přinosné.
Ale to že se neumíme uživit, nemáme průmySL a zemědělství, vše rozkradeno, nemáme na armádu k obraně, nemáme na důchody, nemocnice, pohotovosti, požárniky, opravu silnic a budov, že roste počet ghet, exekucí, nezaměstnaných, žebráků, bezdomovců, kriminalita, že jen vršime nesplatitelné dluhy, TO VŠE MNĚ PŘIJDE DOCELA PODSTATNÉ.
.
ALE RÁD SE OD VÁS NECHÁM PŘESVĚDČIT, JESTLI MÁTE ARGUMENTY
24. 11. 2012 | 12:17

Hloupý Honza napsal(a):

Jan K. napsal(a):

Jojo, kdepak u nás, kdo si nestěžuje a nelituje se, ten je určitě zloděj a mafián. Blbá nálada je nutnou podmínkou k bezkonfliktním vztahům s "obyčejnými lidmi". Jen si ti "živořící" chudáci neuvědomují, že tvrdit jak jsou na tom špatně je totéž, jako říkat já jsem líný, já jsem neschopný, já jsem hloupý, o mě se musí postarat stát.

Velmi zajímavý názor, to máte od Kalouska ?

Mám 3 firmy, pracuji doma a když se mi chce (což je skoro pořád), barák se slunečními kolektory, ve kterém můžu s dětmi hrát i fotbal, zahradu s jezírkem, garáž větší než jsou sousedovic "vily", 2x ročně u moře (v Chorvatsku na šutrech jsem nikdy nebyl) ...., nikdy jsem od státu nedostal ani nevzal ani korunu, ani zakázku za haléř, stát mne jen buzeruje a hází mi klacky pod nohy, pro komunistické soudce není předložení směnky dostatečným důkazem k osvědčení mojí směnečné pohledávky, ve škole mé děti učí stále jen papouškovat a biflovat, platím zdravotní pojištění, aby je mohly pojišťovny rozfofrovat do IZIPů, svých paláců, odměn a Janouškovi do kapsy a stejně platím jak u zubaře tak i jinde, atd, atd,.... jsem nespokojený jak to tady funguje, protože jsem žil chvíli i jinde a trochu rozumu jsem pobral na to, abych dokázal vidět rozdíly a poznat to ČEZké šuntáctví, korupci a oblbování lidí ze strany politiků ... , ale podle vás, protože jsem nespokojený, tak jsem líný, neschopný, hloupý, a musí se o mě postarat stát. A vy jste ten šťastný a spokojený, protože žijete v zemi, která je podle mezinárodních měřítek, srovnání a výzkumů na špici v korupci, gamblerství, alkoholismu, prostituci, krádežích v obchodech atd., a to proto, že makáte někde v úřadě za nadprůměrnou mzdu za níž si po roce našetříte na nové kolo a budete brzo asi vedoucím, nemýlím-li se.

P.S. Pes uvázaný celý život na řetězu u boudy si také myslí, že tak vypadá šťastný psí život.
24. 11. 2012 | 13:11

Vagabond napsal(a):

Místo U nás v Kameničkách se Slavíček voběsil v Dobrovskýho. Vedle bydlí teď zpěvanda Langerová. Vejš má HN, Respekt atd. Bakala. Dneska sem měl štěstí. Vylez sem z konejneru už ve 4 a získal vod nočního korektora Ba...ův popelník plnej vajglů. Některý filtry sou vod rtěnek, ale jinak dobrý. Filtry vodlamuju, tabák plnej výtečnýho dehtu balím do záchodovejch papírků. Zásoba na celej den.
Pak sem veřejnou 12 popojel do DOXu (zase Bakala), píšu Ztohoven SMS presidentovi a premiérovi, jak si vážím jejich péče vo mě a vo Duku, a prohlíd si nový fotky kalendáře LIDEM, s nahou Pík. Vzal sem si plakátek, bych se moh v noci s ní kachat. Voproti sexy bonu u VV ale vypadá chudinka nějak vyzáble.
Zpátky jedu 24, co se přečísli na 14 a přesedám na 12 zase k Bakalovi domu. Zadara. Lidi si vode mě vodsedávaj. Lehávám i před Respektem, jeho vratama, kde nejsou psí hovna vod Letenskej paniček. Po kom... "zme" asi tu "luxusní" veřejnou dopravu a "zadara" zdravotnictví ap. zdědili, sakra? Nedej, pan Rajmon, by za chvíli to tu vypadalo jako v Texasu!?
24. 11. 2012 | 13:52

Jan K. napsal(a):

Hloupý Honza:
"makáte někde v úřadě za nadprůměrnou mzdu za níž si po roce našetříte na nové kolo a budete brzo asi vedoucím, nemýlím-li se."
Jste zcela vedle. Já si zase mohu myslet, že z toho, co jste vyjmenoval máte tak jen ten míč na fotbal a pokud jste se zmohl na děti, tak s nimi čutáte na plácku před panelákem. A asi jsem se trefil víc, než se podařilo vám.
24. 11. 2012 | 14:03

Jan K. napsal(a):

Hloupý Honza:
A navíc nechápete text. Napsal jsem, že ti "živořící", co tvrdí jak jsou na tom špatně, je totéž, jako by tvrdili, že jsou neschopní, atd. Pokud tedy píšete jak jste v balíku, tak se vás to netýká, chápete?
Nedovedu si představit, že někdo, kdo nedokáže pochopit jednoduchý text, by dokázal vést firmu tak, aby do měsíce nezkrachovala.
24. 11. 2012 | 14:14

Doyl napsal(a):

Pane Rajmon,
u mě potlesk ve všech řadách. Díky.
A ještě drobnost – jak psal pan Stejskal – úvodník z posledního Respektu je vynikající. Doporučuji všem.
25. 11. 2012 | 10:10

modrý edvard napsal(a):

autor: děkuji za článek. Jsem rád, že se našel někdo, kdo zrovna nehledá s provazem v ruce nejbližší vhodnou větev.
25. 11. 2012 | 11:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy