Česko očima navrátilce - nepoctivost

05. 12. 2012 | 20:37
Přečteno 10517 krát
Jednoho květnového večera jsem v Houstonu balil svoji domácnost. Při tom mi z internetu ČT sdělovala zprávy o zatčení Davida Ratha a mě se udělalo fyzicky nevolno. To nebyly zrovna ty zprávy, které by člověk chtěl slyšet, když se chystá převrátit svůj život vzhůru nohama a po 14 letech přesídlit zpět do Čech. Znovu mě to přimělo zamyslet se nad tím, proč to vypadá, jako by se v Česku kradlo mnohem víc než jinde.

Víc jak třetinu života jsem prožil ve Spojených Státech a skutečně mám dojem, že zdejší společnost celkově funguje tak nějak spořádaněji. Ale na druhou stranu vnímám i celou řadu příkladů nelegálního jednání běžných lidí od okrádání státu na daních, přes drobné krádeže softwaru a filmů, podvody autodealerů, až po mnohamilionové tunely a podplácení v nejvyšších patrech byznysu a politiky. Jen v posledních několika letech šli sedět šéfové Enronu, jeden federální kongresman spolu s jakýmsi lobystou, guvernér státu Illinois atd. Mimochodem za posledních sto let těch illinoiských guvernérů sedělo hned několik a dalších illinoiských vysokých politiků nepočítaně.

A v tom to právě je. Nevím, jestli se v USA krade míň než v Česku, ale každopádně zdejší společnost korupci viditelně trestá, padni komu padni. Dává tím jasný signál, že krást se nemá, a to se výrazně odráží ve společenské atmosféře. Když už někdo stahuje kradené filmy nebo neplatí daňe, tak se tím veřejně nechlubí. V lepším případě by se ztrapnil, v horším případě by ho někdo nahlásil policii.
Naproti tomu v Česku se korupce, krádeže a podvádění staly široce přijímanou normou. Skoro každý korupci a krádeže kritizuje, ale jen u těch „nahoře“. Přitom ti „slušní lidé dole“ se jich v masovém měřítku dopouštějí také a dokonce předpokládají „spolupráci“ i od neznámých lidí. Skoro při každé návštěvě Česka se nestačím divit. Majitelé malých autopůjčoven mi nabízejí provést několika tisícovou platbu bez účtenky (rozuměj bez zaplacení daní... nějak se „domluvíme“). Jiný člověk se mi chlubí, jak vykazuje knihu jízd na sotva pojízdné auto místo na to auto, s kterým doopravdy podniká. U prvního může vykázat mnohem větší náklady a tak „ušetřit“ na daních. Jiní lidé mě zvou k jisté investici, přičemž s naprostou samozřejmostí uvažují o částečném zaplacení mimo fakturu, a tak o „úspoře“ stovek tisíc na daních. Když jsem poznamenal, že by šlo o trestný čin, nastalo trapné ticho. Když řeknu, že si za pár dolarů (cca 50 Kč) půjčuji filmy na internetu, koukají na mě Češi, jak na Marťana... všechny jsou přece „zdarma“ na uložto.cz. Přitom ti lidé mě často neznají a nemůžou vědět, jak zareaguji. Celková atmosféra ve společnosti jim ale dává pocit bezpečí a dokonce nároku. Ze všeho, s čím se ve svém staronovém domově srovnávám, je právě ta masová nepoctivost daleko nejobtížnější.

Často se mluví o tom, že korupce ve vysokých patrech politiky a v řádech miliard škodí nejvíc, protože nastavuje standard celé společnosti. Ale to není celá pravda a je to postoj, který mají rádi ti malí nepoctivci, poněvadž se tím zbavují odpovědnosti. Oni ti politici jsou totiž zároveň obrazem společnosti. V oboru bezpečnosti práce je dobře známo, že každé velké nehodě předchází mnoho incidentů, které jen náhodou neskončily nehodou. A každému incidentu předchází ještě mnohem víc rizikových jednání. Proto každá prevence průmyslových nehod a úrazů začíná od každodenní kultury chování. Tam, kde se podařilo nastolit kulturu vzájemného respektu a starosti jednoho o druhého, neumírají zbytečně lidé při nesmyslných nehodách. Podobně prevence korupce začíná od každodenní kultury nás všech. Všichni spolu-vytváříme naši realitu. Respekt a starost o druhé se vrací v respektu a starosti druhých o mne a o mé blízké. Když si odpustím „ušetřit“ někde stovku nebo tisícovku, když respektuji autorské právo na honorář, když demostruji neochotu podílet se na krádeži, dělám to ze sobeckých důvodů. Spolu-tvořím prostředí, v němž se špatně daří žralokům a v němž se celkově lépe dýchá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

asdf napsal(a):

když nám tu pan prezident desetiletí vykládal, že se každý musí postarat sám o sebe, že neexistují špinavé peníze a že dokud je zhasnuto, tak se může dělat cokoli.
Chrlily to na nás obrazovky, časopisy i rozhlas.
Tak tomu věříme.

PS. 50Kč je pro nás hodně peněz na to musíme hodinu makat v nepřetžitém provozu.
05. 12. 2012 | 20:47

Clouseau napsal(a):

Výborný blog. Je to tak. Díky za nanejvýš případný "pohled zvenčí".
05. 12. 2012 | 20:49

asdf napsal(a):

Clouseau

jen si tu Ameriku moc neidealizujte. Všude je chleba o 2 kůrkách a jak zde začíná být patrné , mnoho lidí po 23 letech budování kapitalismu seznalo, že ti komunisté v mínění o ní měli pravdu.

Jsou to vrazi z Wall streetu a zaprodanci kapitálu
05. 12. 2012 | 21:07

Ha ha ha napsal(a):

To, že v New Jersey zavřou kruh rabínů dovážejících z Kosova orgány ještě neznamená, že se velký zločin nevyplácí.
Zajímal jste se někdy komu ten Hollywood, vydírající svými protikopírovacími zákony celou planetu vlastně patří? Někdy se za těch pár dolarů koukněte na Mulholland Drive, tam to máte umělecky ztvárněno.

Nám ostatně je košile bližší, nežli kabát.
Teď se začíná psát o tom, jak maoista Barroso odstranil komisaře Dalliho na nátlak tabákové lobby. A odmítá komukoli ukázat podklady, na základě kterých tak učinil.

Podklady mu dodal protikorupční útvar EK OLAF, který na své aktivity dostává ročně od tabákových firem 2 miliardy eur, aby pronásledoval pašeráky cigaret, ofiko.
V Dalliho případě se jedná údajně o výpovědi jakéhosi tabáčníka, který tvrdí, že Dallimu NABÍDL šedesát miliónů, když zmírní chystané regulace prodeje cigaret. Ani slovo, že by je Dalli chtěl vzít nebo i jen že by nabídku skutečně slyšel.

I předseda OLAFa Kessler o materiálu pravil, že neobsahuje žádné důkazy. Ale že nevyvolává dobrý dojem, načež Dalli letěl.
Pan Kessler, který vedle své evropské funkce vykonává ještě vedlejšku jako poradce ve svém rodném Trentinu slíbil tamnějším poslancům, že teď když šéfuje té kontrole, přestane je Evropa otravovat s věčným prověřováním využití evropských fondů.

Pokud se vám na nás něco nelíbí, rozhlédněte se, kam se to chodíme učit.
05. 12. 2012 | 21:14

pamětník napsal(a):

asdf:
Pana prezidenta jste poslouchal špatně, neřekl nic o tom, že neexistují špinavé peníze, ale o tom, že nezná metodu, jak je poznat. Blog je o tom, že korupce politiků vychází z převažující mentality nás všech. Vy to obracíte vzhůru nohama, asi máte důvod.
05. 12. 2012 | 21:17

Al Jouda napsal(a):

Krást je asi přirozeným pudem každého člověka. Když ale sněmovna schválí zákon o legální existenci akcií na doručitele, nebo není proti zákonu účtovat zdravotní pojišťovně zdravotní výkony na základě bodového systému, nebo není zákonem omezena úroková míra, nebo není zákonem omezena odměna advokátovi, tak to tento pud přímo vyzývá k probuzení ! A neubrání se mu ani inteligenti s vysokoškoolským vzděláním. Bývalý komunistický režim byl zločinný, ale lichvu nebo masovou zlodějnu vyloženě nepodporoval.
05. 12. 2012 | 21:20

tomeek napsal(a):

Mily pane Rajmone ---
Dekuji moc a souhlasim bez vyhrad.
Je mi nanic z toho, jak casto si tady (i jinde...) prectu, ze kdyz kdyz Franta krade moc a ja jen malo, tak Franta je lump a ja obet. Jak casto uz standardni a jedina odpoved na vytku, ze verejne cinna osoba XY ci Ruzova strana dela ci udelala neco spatne nebo necestne, tak ze je to vlastne fajn, ponevadz jina verejne cinna osoba YZ ci Fialova strana dela neco jeste spatneji nebo jeste necestneji.
Pardon, jedina odpoved to byt nemusi: casto se k tomu prida narceni z profasismu ci prokomunismu, eurohujerstvi, zidobijstvi, antivlastenectvi, germano-, ruso- ci islamo-filstvi apod.
Hmmm, on uz N.V.Gogol uvedl Revizora timto: "Nenadavej na zrcadlo, kdyz mas krivou hubu!"
05. 12. 2012 | 21:20

Al Jouda napsal(a):

To pamětník :
Nemáte pravdu ! Pamatuji si na rozhovor Václava Klause v televizním přenosu, jak na otázku reportérky zcela jasně odpověděl : "Neznám špinavé peníze ." Což je daleko kategoričtější odpověď než, že by řekl, že je neumí rozeznat. To by Klaus nikdy neřekl, protože je přesvědčen, že všechno umí !
05. 12. 2012 | 21:23

pamětník napsal(a):

Al Jouda:
Pravdu nemáte Vy. Dejte odkaz.
http://zpravy.idnes.cz/70-perel-vaclava-klause-06d-/domaci.aspx?c=A110616_115459_domaci_mhk
05. 12. 2012 | 21:39

Z jiného světa napsal(a):

Přeji dobré svědomí.

Cesta k hamburgeru vede přes velkochovy a masokombináty(jatka). Ale to si zdůvodníte, ne?
05. 12. 2012 | 21:40

veverka napsal(a):

Srandovní blog. Naše vládnoucí vzory pravicové politiky Tykačové,Ouzcí,Cabrnochové,Drábci,Vlastičky,Dalíci a Řebíčci odklánějí (kradou) po miliardách,ale autor je hotovej že si někdo nezaplatí za stažení filmu 50 korun. Říká se tomu totální odtržení od reality. Když vláda megazlodějů ještě navíc obyčejné lidi škube na stále vyšších daních a nejrůznějších poplatcích víc a víc,no tak se tito podle toho taky chovají. Ono těch 50 korun je tady totiž pro běžného občana docela dost peněz. Obyčejný občan totiž nemá krkonošskou kulajdu za 4 kč,jako páni poslanci ve sněmovně.
05. 12. 2012 | 21:45

mb napsal(a):

Ze všeho, s čím se ve svém staronovém domově srovnávám, je právě ta masová nepoctivost daleko nejobtížnější.

... může za to Klaus ... a předtím reálný socialismus / kdo nekrade, okrádá rodinu /
05. 12. 2012 | 21:49

David napsal(a):

"...Znovu mě to přimělo zamyslet se nad tím, proč to vypadá, jako by se v Česku kradlo mnohem víc než jinde

... v Česku se korupce, krádeže a podvádění staly široce přijímanou normou....."

---------------------------------------------------------------

Korupce se nestala široce přijímanou normou!!! Převážná většina lidí je slušných a hlavně ZASE bezmocných. Úplně stejně jako za komoušů!!! Darebáků je výrazná, ale mocensky silná menšina. Ryba vždy smrdí od hlavy!!!

Zastavme zlojedy!!!

To ONI se rozhodli "prodat" zámek Štiřín, ČSA, Budvar a další. Po neúspěšných reformách připravují totální rozvrat ministerstev jejich tupým slučováním. Ministerstvo obrany se chystá řídit Peake, na kterou by měl být spíše poslán už doktor Chocholoušek. Prostě po nich POTOPA! A my na to zase jen bezmocně zíráme, jako tupé ovce.

Vůbec nechápu proč po 14 letech jste se rozhodl přesídlit zpět do Čech?
05. 12. 2012 | 21:49

xx napsal(a):

čekám že to autor pěkně schytá od potrefených husí. Stejně jako jsem to schytal já a schytávám to dodnes, od té doby co jsem v podstatě totéž zde vyslovil poprvé.
05. 12. 2012 | 21:59

Al Jouda napsal(a):

To pamětník :
Dal jste odkaz jen na novinářské kecy ! Pokud chcete, tak hledejte v archivu TV vysílání, já si to velmi dobře pamatuji, protože mne to přímo nadzvedlo ze židle ! Na tato jeho slova platí přísloví : Vypuštěná slova nevtáhneš zpět ani párem volů ! Což by pan prezident asi velice rád udělal, kdyby to šlo a těch volů by lehce sehnal hned několik :))))) !
05. 12. 2012 | 22:01

babočka napsal(a):

Pokud vím, tak v Československu vládli komunisti, za kterých se věšelo, zavíralo, kradlo a perzekuovalo. Kdejaký zelinář nebo řezník byl prachatější než doktor. Toto je historický fakt o kterém ale naše mládež neví, protože komunističtí učitelé nebo jejich rodiče jim to neříkají. ´Kdyby komunisti zůstali u moci, tak by dnes u nás byl hladomor. Proto se musela udělat ekonomická přeměna, která se očividně povedla, protože je stále co tunelovat nebo přímo kradnout. Bohužel se nepovedla transformace morální. Každý chce být bohatý a na morálku se sere.
05. 12. 2012 | 22:04

Da.Rock napsal(a):

Problém je především v morálním postoji k materiálnímu bohatství.
Dvacet let nám tady jisté kruhy tvrdí, že bohatství je důkazem úspěšnosti, pracovitosti, schopnosti, píle a nejspíš i sexuální potence. Kdo je bohatý, je prostě skvělý. Kdo je chudý, je naopak outsider, neschopná socka, která si za svoju chudobu může sama, protože je líná, hloupá a pasivní.
Kdeže je Kristovo "Spíše projde velbloud uchem jehly, než bohatec branou království nebeského" nebo Balzacovo "Za každým velkým majetkem se skrývá zločin".
Peníze jsou alfou a omegou života, měřítkem úspěšnosti. Bez ohledu, jak se k nim dostaneme. Dokud bude tento cynický materiální postoj vládnout a zbohatlíci budou namísto opovržení sklízet obdiv, nepohneme se z místa.
05. 12. 2012 | 22:13

jestli pan rajmon nepřijel frakovat napsal(a):

veverka
To si to pletete.
Tu kulajdu má paní Nagyová ve Strakovce.
Se svými čtvrtmiliónovými odměnami.
Ona je ta nejpotřebnější.

Ale abyste nebyl smutný. Z důvěrných zpráv z minulého režimu vím, že někteří ministři nebyli liní přivézt z domova vládní šestsettřináctkou budík za třicet korun, aby jej nechali opravit na účet úřadu.
Tomu říkám spořivost.
To už se dneska nevidí.
Pak to má někam vést.
05. 12. 2012 | 22:15

Xury napsal(a):

pro Al Joudu:
já si na ten rozhovor pamatuji také resp. ono to téma bylo rozebíráno několikrát, takže je možné, že existují různě sestříhané verze. Nicméně poprvé jsem debatu na toto téma slyšel v souvislostyi s tzv. malou privatizací, kdy se Klause ptali, zda se neobává špinavých peněz od zelinářů, veksláků a podobně. On odpověděl, že nedokáže rozlišit, které pníze jsou více špinavé, zda od onoho zelináře nebo od VŠ pedagoga, který vyučoval politické věci na X vysokých školách a navíc mu vydávali politické kydy, které knihovny musely povinně odebírat. Pokud vím, tak se v některých dalších rozhovorech vyjadřoval i z makroekonomického hlediska, že ekonomika jako taková nedokáže tyto peníze rozlišit resp., že ovlivňují poptávku stejně jako ty "čisté".
05. 12. 2012 | 22:20

Xury napsal(a):

Přiznám se, že mě fascinuje představa některých komentátorů, že ze společnosti, kde jsou tyto drobné krádeže skutečně prakticky normou, vzejdou politici, kteří budou odolávat pokušení o několik řádů větším nemluvě o tom, že sám proces korupce nepochybně probíhá zpočátku velmi nenápadně.
05. 12. 2012 | 22:23

xx napsal(a):

Al Jouda versus pamětník: je zajímavé, že ačkoli je toto všeobecně omíláno stále dokola, je velmi obtížné onen záznam někde najít. Je s podivem, že zrovna konkrétně tento výrok by Klaus dokázal nějak vymazat ze světa. Přitom spoustu jiných lze na netu nalézt.

Že by se v ČT nenašel nikdo, kdo by tento výrok z archivu vytáhl a přinejmenším odvysílal v nějaké zajímavé reportáži ? Jako například ten o utahování opasků, který se stal součástí pořadu Léčba Klausem a je k vidění zde http://www.youtube.com/watch?v=ykmob_DJG7M - přetočte na 6:40 - kde se Klaus k utahování opasků vyjadřuje odmítavě.

Víte ona paměť je někdy mrška a občas si člověk vzpomene i na to co nikdy nezažil, pokud se mu to dostatečně dlouho a intenzivně sugeruje ;)
05. 12. 2012 | 22:26

Fialenka napsal(a):

To jsem Davide (21:49) taky četla a s privatizací ČSA (byly založeny československou vládou) nesouhlasím. Koupit je chtějí dokonce Arabové. Kdyby u nás byla demokracie aspoň jako v Dánsku, o kterém jsem četla, že je tam vysoká míra spoluúčasti obyvatel na politickém rozhodování, tak by Češi vnímali, že ČSA jsou jejich majetek a jejich bohatství.
05. 12. 2012 | 22:34

Al Jouda napsal(a):

To xx :
Ten zážitek byl tak silný, že mi ještě dnes zní v uších to jeho mektavé : Hmm ..neznám špinavé peníze !
A nepamatuji se, že by to nějak dál rozváděl pokud jde o řezníky, zelináře nebo univerzitní profesory. To muselo být v jiném rozhovoru.
05. 12. 2012 | 22:45

Pavla2 napsal(a):

My už jsme prostě takový národ, kdy mnozí hledí na to, jak druhého co nejvíce odr...t.
Na druhou stranu se ani není čemu divit, protože když obyčejný člověk vidí, jak se nahoře rozhazují peníze, jak se krade ze státního, na což on sám musel přispívat svou tvrdou prací, tak si pak řekne, proč jim do chřtánu cpát něco, co pro ně znamená kapesné a on sám se musí uskromnit třeba na jídle a dopřát si něco luxusnějšího, to ani náhodou.
05. 12. 2012 | 22:54

Martin Macháček napsal(a):

Díky, pane Rajmone. Taková slova by měla zaznívat častěji. Především ve školách, ale i všude jinde je to třeba. Pište víc.
05. 12. 2012 | 22:55

xx napsal(a):

Al Jouda: kdy to bylo přibližně ? On to měl údajně prohlásit v rozhovoru s Barborou Tachecí v roce 1991.

Pokud to ve vás vyvolalo tak silný dojem, jistě si budete pamatovat víc než jen tu větu. Třeba v jakém roce to bylo, jaký pořad, rozhlas či televize a pod.

Našel jsem mnoho a mnoho odkazů které se tím zabývají, ale vždy jde o intepretaci. Nikdy ne o záznam.

Například také jsem našel dva dobové dokumenty, které jednoznačně dokazují, že Klaus nemluvil o utahování opasků, že mu to bylo podsouváno karikaturisty a novináři.

Ale toho je fakt hodně. Třeba ten s tím útěkem před právníky. To byl výrok Tomáše Ježka. Ten si za ním dokonce dodnes stojí a přesto je stále dokola přisuzován Klausovi a diskuse jsou plné výroků, které si přesně vzpomínají na rozhovor ve kterém to Klaus měl prohlásit.
05. 12. 2012 | 23:03

Hudlum Leva napsal(a):

Autor,
po zatčení pana Dr Ratha se mi udělalo také nevolno, ale z úplně jiných důvodů než vám.
05. 12. 2012 | 23:12

dějiny mají své černé díry napsal(a):

xx
Jsou prostě věci, které už nikdy neuvidíte.

Byl jsem po půlce prosince 1989 osobně přítomen na shromáždění studentů (kdoví kdo to byl, ale tvrdí se, že 14.000 lidí; tolik se podle mne do staré Sportvní haly nemohlo vejít, navíc při umístění pódia na delší straně), kde seděli ob židli od sebe Valtr Komárek a Vladimír Dlouhý, oba jako členové (Valtr jako místopředseda) Čalfovy vlády, oba za KSČ.

Valtr Komárek tehdy pronesl svou nesmrtelnou větu, že do pěti let v životní úrovni předhoníme Rakousko.
Mám fotografii obou pánů, výrok si jasně pamatuji a vím že tam byly kamery včetně ČT. Ale nikde to není. Což vzhledem k dalším angažmá pana Dlouhého chápu.

Pokud se dožiji vysokého věku a budu se hodně nudit, půjčím si na Kavkách střižnu a nechám si ten prosinec přivézt z archivu. Projedu si zpravodajství tří posledních (z hlavy nevím datum jmenování vlády) prosincových týdnů minutu po minutě a přinejmenším zjistím, jestli to někdo smazal nebo ukrad.
Doufám, že mě to nebude stát rodinné stříbro.
05. 12. 2012 | 23:21

pamětník napsal(a):

Al Jouda:
Proč bych propátrával tv archiv, když si pamatuji, jak to bylo? To Vy přece tvrdíte něco jiného, tak to dokažte. Ostatně ti novináři si to z prstu nevycucali.
05. 12. 2012 | 23:33

pamětník napsal(a):

xx:
05. 12. 2012 | 23:03
K deformovaným výrokům o Klausovi patří i známá sms o falešném a prázdném Topolovi. Klaus později jen tak mimochodem utrousil, že tv displej mobilu nezabrala celý, takže prý celá napsaná věta byla Prázdný a falešný Topolánkův projev. Zdá se mi to pravděpodobnější.
05. 12. 2012 | 23:41

xx napsal(a):

dějiny mají své černé díry: copak Komárek, ten tehdy blouznil i o DM za 3 koruny nebo za pět, už přesně nevím.

Znáte ten vtip "sure i'am paranoid. But, am I paranoid enough?"

Obhajovat něco, co nelze dokázat ale v co pevně věříte je vždycky hodně těžké mezi bězvěrci a velmi snadné mezi věřícími.

Ti co nenávidí Klause mají jasno a nepotřebují důkazy. Jejich neexistence u nich pouze potvrzuje, že to skutečně řekl, ale nechal důkazy zmizet, když mu to lidé začali vyčítat.

Ty co bezvýhradně milují Klause zase nic na světě nepřesvědčí, ani autentický záznam. Budou říkat, že jde o podvrh, šikovný sestřih a pod.

Tak to prostě je.
05. 12. 2012 | 23:45

pamětník napsal(a):

Al Jouda:
"Hmm ..neznám špinavé peníze !" Vidíte, já si pamatuji úplněji: "Hmm ..neznám, jak špinavé peníze poznat!" Možná, že to "poznat" následovalo už za "jak", to už si přesně nepamatuji.
05. 12. 2012 | 23:46

xx napsal(a):

pamětník: "Ostatně ti novináři si to z prstu nevycucali."

Vaše víra v novináře je neoprávněná. Cucání z prstů se podle mého soudu mezi českými novináři dvakrát týdně školí ve všech médiích.
05. 12. 2012 | 23:48

pamětník napsal(a):

xx:
Dobře, ale já jsem to slyšel v té novinářské verzi v tv přímo od Klause, zrovna tak jsem slyšel jeho výrok o sms o Topolánkově projevu.
06. 12. 2012 | 00:00

xx napsal(a):

pamětník: jo, já vám to neberu. A kdy jste to slyšel ? Ono je totiž i několik těch vysvětlovacích verzí. Ale bez důkazů se pravdy nedobereme.

Ono těch výroků co jsou sporné nebo dokonce podvržené je v historii obrovská spousta i u významnějších lidí, než je Klaus.

Jak jsem napsal, ti co Klause nenávidí, budou tyto výroky opakovat a používat stále dokola, i kdybyste ten důkazní materiál dohledal a dal vám za pravdu.

Ale neškodí si ten výrok rozebrat logicky. Pak při zahrnutí Klausových myšlenkových pochodů a jeho myšlenkového potenciálu se jeví jako pravděpodobnější ta varianta kterou Klaus opakovaně vysvětloval.

Podle definice, tedy peníze pocházející z trestné činnosti, špinavé peníze nelze neznat. Je na to přece definice. Logicky bychom tím říkali, že neznáme trestnou činnost kterou lze přijít k penězům.

Ale možná by ti, které ten výrok tak nadzvedává ze židle mohli alespoň popsat, jak lze špinavé peníze rozpoznat. Když je to tak pobouřilo, jistě znají způsob jak ty peníze rozpoznat.

Aha, to oni vlastně nemusí vědět, je rozčiluje výrok, neznám špinavé peníze a nikoli výrok nedovedu rozpoznat čisté a špinavé peníze, nebo podobné variace na totéž.

Tak nic.
06. 12. 2012 | 00:24

sonny napsal(a):

Krkonošská kulajda jest kravinou, neboť se jedná o jídlo jihočeské. V Kerkonoších neroste kopr!
06. 12. 2012 | 02:11

Ládik!!! napsal(a):

Po 2 generace tady komunisti předváděli, že krást se vyplácí. V roce 89 nenastala skoková změna, ale pozvolný návrat k normálu, který bude trvat 2 generace (1 je za námi). Tady si každý myslí, že krade přiměřeně. Někdo nekrade vůbec, někdo krade celý den a ještě přitom škodí (připravuje krádež na další den). Včera jsem měl s jedním takovým jednání v nejmenované rozpočtové organizaci. Lidé se sami nezmění - musí mít nad sebou bič (zákon). Pokud zákony tvoří komunisté, nic se nepohne. Počátkem 90. let seděla v parlamentu polovina poslanců s kořeny v KSČ. Dnes se uchází o post presidenta nomenklaturní kádr KSČ a novináři je veřejně pasován na favorita.
Vracíte se do sraček.
06. 12. 2012 | 06:04

FŠvarc napsal(a):

Tak mne napadlo jestli ten rozdíl v přístupu lidí k zákonům a morálce nebude ve zdejší justici. Máte ponětí čím se liší zdejší soudy ? Byl jste v USA na nějakém soudním jednání ? Máte informace, jak dlouho trvá banální soudní řízení a kdo zde rozhoduje ? To co zdejší právnická "elita" předvádí zde, je pane hodně otřesné. Myslím, že máte divný žaludek, když se vám zvedá z toho, že policie konečně někoho s nepochybně nelegálně nabitými miliony v krabici od obot strčí alespoň dočasně za katr. Pravda, když jste odsud odjížděl, tak se to nědělo ani náhodou. To frčeli následovníci Koženého.
Viděl jste také za louží na našeho "reprezentanta", jak ukazuje světu svou přirozenou mentalitu ? Tato "osobnost" výrazným způsobem měla vliv hned od počátku své politické katriery na vybrané osobnosti,především i v justici. Co očekáváte od obyčejných lidí jsem moc nepochopil.
PS: Kolik jste nahlásil policii majitelů drobných autopůjčoven ? A případně s jakým výsledkem ? Slyšel jste premiera, jak označil Michálka, že je bonzák ?
06. 12. 2012 | 06:05

mik napsal(a):

Vazeny pane Rajmone zapominate ale na jednu skutecnost v USA jsem byl 2x jednou rok podruhe pul roku pokazde jsem tam pracoval pochopitelne jak jinak nez nacerno bral jsem za to od 6 do 10 dolaru na hodinu Nemel jsem zadne prava kdyz se mi nelibilo mohl jsem jit kdyz jsem se nelibil ja uz jsem nemusel prijit ne za 2 mesice na druhy den,,,ovsem za onu mzdu jsem mohl normalne zit nyni ziju v EU legalne takze mam vsechny prava v CR neziju 14 let a nevratil bych se ,,alespon v soucasne dobe sice uz doslo na takove darebaky jako treba byl Drabek a jeho nesmysl v podobe verejne prace zadarmo se uz rusi ale dalsich darebaku tam vsude jeste zustalo..pisete ze kazdy ma zacit u sebe jiste ale kdyz bude jednoduche vyridit v USA pracovni povoleni nebudou lidi pracovat nacerno... mam kamarada na Floride co tam je uz 15 let a stale je tam vlastne ilegalne,,kdyby postupovali striktne podle zakonu tak se sesypou vsechny obchody hotely stavby co na Floride jsou protoze by na nich nemel kdo pracovat a dokud budou propastne rozdily v platech a odmenach tech nahore a dole nebudou mit pomalu ani na jidlo tak se o nejake poctivosti neda uvazovat ..jiste nemyslim tim vsjo rovno aby zacinajici doktor mel pomalu stejny plat jako delnik jak to byvalo za komunistu ale po 89 se v CR systematicky vyhladila stredni trida zustali jen bohati a chudi ti bohati si pod sebou vetev nepodrezou a ti chudi maji zcela jine starosti a jiny svet aby vubec uzivili rodinu jen si srovnejte almuznu od socialky pri nezamestnanosti v CR a davky co se poskytuji v EU ( v EU bere nezamestnany se vsemi naroky cca 25000 Kc mesicne to v CR nema vetsina obycejnych pracujicich ) a jestli ti nahore maji platy 100000 az pul milionu a obycejny clovek 8000 tak pak muzete o poctivosti psat komu chcete v takovem pripade u sebe zacit proste nemohu i kdyz bych stokrat chtel,,,,
06. 12. 2012 | 07:11

trubač napsal(a):

Zatímco krást je v celém civilizovaném světě výsadou pouze nejvyšších elit (například socializace ztrát amerických bank po hypoteční bublině) a obyvatelstvo je udržováno ve víře, že krást se nemá, tak nám tady dali komunisti relativní "svobodu", když už sami kradli, tak ostatním nebránili v malém krást také.A tak mi vysvětlete, když jsme této "svobody" jednou nabyli, proč bychom se ji měli zbavovat?
Protože v Americe platí zákony padni komu padni - tomu sám nevěříte, to platí jenom do určité výše bankovního konta akorát je to o trochu výše nežb tady. V Americe tuto "svobodu" neznají, a jejich nadnárodní kapitalisti přesto kradou z veřejných. No a mi ji známe a je to stejné. Možná tou "svobodou" prostě cítíme, že nejsme za úplné pitomce.
06. 12. 2012 | 07:15

dedek napsal(a):

Al Jouda napsal(a):
To pamětník :
Dal jste odkaz jen na novinářské kecy ! Pokud chcete, tak hledejte v archivu TV vysílání, já si to velmi dobře pamatuji, protože mne to přímo nadzvedlo ze židle ! Na tato jeho slova platí přísloví : Vypuštěná slova nevtáhneš zpět ani párem volů ! Což by pan prezident asi velice rád udělal, kdyby to šlo a těch volů by lehce sehnal hned několik :))))) !

Tak tady se Al Joudy zastanu. Také jsem se tehdy díval na ten pořad, kde byl Klaus v bílém silném svetru a přímo řekl,že nezná pojem špinavé peníze. Tehdy toho nakecal tolik, že jsme se měli mít napozoru ale euforie byla silnější. Tehdy ani neveděl co je rodinné stříbro a proto také dnes skoro nemáme průmysl, tehdy poprvé hovořil o světýlku na konci tunelu ale tehdy nikdo netušil, co to slovo tunel v jeho podání znamená. Dnes už to víme. Vytuneloval všechno a světýlko zůstalo ale daleko. Je to světýlko nadějě, že jednou někdo tyto grázly potrestá a byl by to paradox pokud by to byli komunisté.
06. 12. 2012 | 07:20

dedek napsal(a):

xx napsal(a):
Al Jouda: kdy to bylo přibližně ? On to měl údajně prohlásit v rozhovoru s Barborou Tachecí v roce 1991.


Bylo to ještě před založením ODS. Ještě byl v OF. Tehdy to byl pořad s nějakou oslavou ale vzpomenout si na datum je těžké. To vodítko, že ještě nebyla ODS to docela konkretizuje.
06. 12. 2012 | 07:28

Xury napsal(a):

Pro trubače:
"Protože v Americe platí zákony padni komu padni - tomu sám nevěříte, to platí jenom do určité výše bankovního konta akorát je to o trochu výše nežb tady." - jste schopen alespoň přibližně udat výši konta od které se už dotyčný nemusí bát? Nepochybně vám to nebude dělat problém. Děkuji.
06. 12. 2012 | 07:48

doubek napsal(a):

autor Bravo
Tady nejde o to co KlAUS ŘEKL O ŠPINAVÝCH PENĚZÍCH.
Rajmon má pravdu, krade se všude, ale všude krome nás se zločin musí ukrývat aby vás nezavřeli. A všude si uvědomují že když kradete z veřejného, vlastně okrádáte i každého kdo jde kolem, a proto vás VE VLASTNÍM ZÁJMU zastaví nebo i udají. Zkuste v USA třeba přeskočit turniket a nezaplatit jízdné- lidi kolem vás chytí, logika- přece nebudu blb abych já platil a ostatní jezdili zadarmo. Zkuste v USA ve škole vytáhnout tahák- a první student který vás uvidí řekne - já tady dřu abych byl nejlepší na škole a pak nebudu protože někdo to opíše z taháku. A tak ve všem
.
A tak to jde až na vrchol. Zlomilo se to akcí Sinha, Bacs, Pepa z Hongkongu- místo abychom řekli že si nenecháme rozkrást naši republiku, ovládli to hurá antikomunisti, a heslo - chcete dál po modré nebo do Stalinského gulagu od komunistů. A národ byl tak blbý a sežral to, a potom už jen sešup z prudkého kopce ve všech oblastech
06. 12. 2012 | 07:50

rejpal napsal(a):

jestli pan rajmon nepřijel frakovat
To se opravdu nevidí. Dneska ty budíky vozí v BMW
xx (ad Klaus a špinavé peníze)
S tím výrokem Klause je to velmi podobné jako s Paroubkovým "dluhy se neplatí". Oba jsou pravdivé, oba neměly být vyřčeny, protože nabízejí druhý výklad - a novináři se samozřejmě chytí toho dolsovného.
Pamatuji si na Klause, když to říkal. Rozhodně to nebylo posvěcení praní peněz ani nic podobného, jen malověrné a teatrálně vyjádřené konstatování, že původ peněz se velmi obtížně prokazuje.
Paroubek měl taky pravdu. Který stát dluhy skutečně platí? A stojí o to vůbec věřitelé? Na úrocích dostanou více než půjčili a je to výnos stálý, jakési stolečku prostři se (tedy většinou - pokud dlužník úplně nezkolabuje. Pak nedostanou ani dluh ani úroky). Ale říci tohle ve volební kampani je neprozíravost neskutečná a výsledek se dal očekávat.
Jsou politici opravdu tak hloupí, když neumí odhadnout, že jejich slova budou žít vlastním životem? Nebo jsou tak sebestřední a neempatičtí, že si myslí, že jim se to stát nemůže?
06. 12. 2012 | 07:54

rejpal napsal(a):

FŠvarc
Nevím, že by v USA byla běžná praxe nechat vyšetřovaného za mříženi a nedat mu šanci na kauci. I spousta obviněných z vraždy běhá až do soudu po svobodě (u nás nemlich to samé, a ani kauci platit často nemusí). Kauza Rath je u nás naprosto atypická. Pokračovat v trestné činnosti už nemohl - složil funkce -, ovlivňovat svědky a jinak mařit vyšstřování - vždyť podle tvrzení SZ mají důkazů hafo i bez svědků; utéci - asi jako každý jiný stíhaný, spíš bych to tipnul na Dalíka. Takže mě napadají jen dva důvody - sedí, aby změkl a začal zpívat (což důvodem pro vazbu u nás není), případně politický spektákl, (ale z opačných pohnutek, než se občas spekuluje - právě srovnání osudu Dalíka a Ratha nejspíš volby ovlivnilo).
Nejde přece o to, zda je vinen nebo ne, vazba není trest, ale zda existují legitimní důvody pro vazbu. A ty jaksi postrádám.
06. 12. 2012 | 08:08

Renša napsal(a):

Nechápu jak jste se dobrovolně mohl vrátit do této bohem zapomenuté země kde chyba není na straně většiny ale na těch co nám vládnou kteří jsou mocensky silní, bez skrupulí a slušnost a morálka jsou pro ně sprostá slova.Zákony vytvořili tak aby jim byly k vlastnímu prospěchu a ničím neomezené moci.Politici způsobili totální devastaci ekonomiky,hospodářství i morálky.Rozkradli úplně všechno.A Klaus řekl že co to jsou špinavé peníze,neznám špinavé peníze...A naprosto souhlasím s doubkem s tím co píše o USA.
06. 12. 2012 | 08:12

Anuszka napsal(a):

Dobrý den, díky, pane Rajmone. Číst Váš blog bylo osvěžující...Je příznačné, že se nakonec diskutuje hlavně o tom, co řekl nebo neřekl Klaus:-)
06. 12. 2012 | 08:15

Luba napsal(a):

Co se týče našeho nejviditelnějšího a špinavých peněz:

V tomto rozhovoru z roku 1996 Klaus připouští, že oněch 7,5 miliónu korun na kontě ODS od fiktivních dárců (Bács, Sinha) mohou být špinavé peníze (VK tedy připouští jejich existenci, tedy i rozlišitelnost), ale jejich odmítnutí by podle něj bylo jen prázdným a falešným gestem, a tak si je ODS hodlá ponechat.

http://www.youtube.com/watch?v=V_7jWPSJgvk

Pan Rajmon se ve svém, jinak trefném článku snaží tvrdit, že za špatnosti našich vůdců odpovídáme jaksi všichni dohromady, a že máme takové politiky, jaké si zasloužíme. Tedy, že nedostatek politické kultury je i naší vizitkou.

Byla by to pravda, kdyby naše politika vyrůstala z občanské společnosti a kdyby od počátku 90. let nevytvořila svébytnou kastu vyvolených, na jejíž chod má řadový občan nulový vliv. Kdyby naše tzv. velké strany byly strany masové se stotisícem členů, žijící ze členských příspěvků, a nikoli strany volební, žijící z darů mocných sponzorů.

A tak za 20 let politikaření vytvořili naši politruci z politiky sprosté slovo a ze své profese něco, čeho se slušný člověk štítí.
06. 12. 2012 | 08:18

rok navratem napsal(a):

v USA je porad vlivna a vzdelana vrstva lidi, kteri spolecnost ridi, a pravidla podle kterych se hraje jsou jasne nastavena. Odhaleny podvod, kradez a nasledne vyhozeni z prace ma naprosto devastujici vliv na Vas dalsi pracovni a spolecensky zivot. Samozrejme ani tam neni vse idealni ,ale ten rozdil po navratu do Ceska je jasne viditelny (-:
v USA ma stale hodnotu prace, jako prostredek toho neco dosahnout (podle poslednich pruzkumu 95% Amerianu tomuhle veri). Z rozhovoru s lidmi v Cesku ziskate uplne jiny obrazek. Clovek musi nejdriv neco osulit, podlezt, nekoho znat, aby neceho v praci dosahl. V Cesku maji lidi radi "pohodu", coz casto znamena pasivitu. Pasivitu i v tom, ze kdyz nekdo krade, tak se boji to rict, aby se to treba neobratilo proti.
V Cesku taky trosku stale existuje "klanova" struktura, lide se znaji, nejlepe uz od zakladni skoly, a casto jsou vedle sebe do doby nez zemrou. Na dlouholetyho kamose prece nebude "bonzovat".
POdle mne je vysoka korupce v jiznich zemich, jako je treba Italie z podobnych kulturnich duvodu. V anglosaskych zemich, existuje trosku vetsi odtazitost mezi lidma coz je pro hlaseni a vznik korupce mnohem priznivejsi klima
06. 12. 2012 | 08:19

Twist napsal(a):

Pan Rajmond se tetelí nadšením nad tím, že pár darebáků někde v Nebrasce nebo kde bylo odhaleno za podvody a spravedlivě potrestáno - okrádali ostatní lumpy. To podhoubí, z něhož všechna svinstva vyrůstají, zůstává. Ostatně to nechtěně pan Rajmond sám říká.
06. 12. 2012 | 08:22

Anna napsal(a):

Činy mluví za muže:

Klaus a chilské pero http://www.youtube.com/watch?v=aPA2I3A6AYA

Kuponovou privatizaci v Československu připravili zejména politici a ekonomové vzešlí z řad Prognostického ústavu ČSAV. Za hlavní autory jsou označováni Dušan Tříska, Tomáš Ježek a Václav Klaus.

První vlna kupónové privatizace se uskutečnila v ČSFR v roce 1992 (5 kol od května do prosince), druhá vlna v České republice roku 1994 (6 kol od března do prosince).

Teprve v roce 1998 byla zřízena Komise pro cenné papíry, která začala i vyčíslovat škody vzniklé dosavadním právním vakuem. Do června 2002 se prokázanou trestnou činností v rámci tunelování ztratil majetek v hodnotě kolem 50 miliard Kč, další odhadem stovky miliard zmizely neprokázanou trestnou činností nebo tunelováním v rámci legálních pravidel.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kup%C3%B3nov%C3%A1_privatizace

Pane Rajmone, a ve Vašem přímém okolí se to též hemží nepoctivci?
Vyjmenoval jste zde pár příkladů nepoctivosti, kolik lidí v těch dnech jste potkal, kteří nevykazovali známky nepoctivosti?

Nesouhlasím s Vaší větou z minulého blogu: A dále všeobecná nepoctivost mezi lidmi – ne, že by se v USA nešulilo, ale v Česku je to všeobecná kulturní norma.
06. 12. 2012 | 08:22

Anna napsal(a):

Luba 06. 12. 2012 | 08:18

Díky, vyjádřil jste to podle mě přesně.
06. 12. 2012 | 08:30

neo napsal(a):

Pane Rajmone, to není tak jednoduché jak se Vám to zdá.

Když chci od kamaráda pomoct a domluvíme se, že on pro mě vykoná nějakou práci a já pro něj, proč bych z toho měl státu platit nějaký daně? Teď mám na mysli třeba tu opravu auta. Proč bych měl chtít od něj fakturu za práci?

Stát je zloděj, ne ten občan. Stát krade občanům přes 60% výdělku, takže je zcela přirozenou reakcí, snažit se vyhnout dalšímu odrbání i za cenu porušení zákona. Nechci tím omlouvat porušování zákona, to v žádném případě, jen upozornit na to, že příčina je jinde a tu je nutné odstranit.

z filmy na Ulozto.cz nemáte pravdu. Zcela v souladu se zákonem si je zdarma můžete stahovat pro vlastní potřebu. Autorskej poplatek zaplatíte za prázdné medium jako DVD,CD,Flashdisk apod.. Proč bych platil za půjčení filmu 50Kč, když si za 50Kč můžu koupit v každé trafice DVD a nebo si ho legálně stáhnout?
06. 12. 2012 | 09:06

Čochtan napsal(a):

Není zákon jako zákon. Byli i Norimberské zákony. Nedodržování zákona nemusí být apriori špatné.
Nejvyšším zákonem by měl být rozum, logika.
06. 12. 2012 | 09:22

xx napsal(a):

rejpal: ano, překroucených výroku je přehršel.

ovšem se splácením státních dluhů se mýlíte. Dluhy se samozřejmě platí, platí se i s úrokem.

Dojem neplacení dluhů vzniká tím, že stát si na splácení dluhů starých bere dluhy nové. Ale věřitelé své peníze zpět dostávají.

Na úrocích nedostanou věřitelé zpět víc než půjčili. Za takové úroky si žádný stát nepůjčuje. Dluhopisy fungují převážně tak, že věřitel půjčí peníze na pevně stanovenou dobu, nejčastěji 5-10 let a dostává pravidelně pevnou platbu a na konci zpět celou jistinu, tedy to co půjčil !!

Stát tak vždy své dluhy splatí. Tedy pokud nezkrachuje jako Řecko.
06. 12. 2012 | 09:24

JIVE napsal(a):

to autor:
jste osvěžením na tomto blogu.
Budete obviňován z neznalosti tuzemské reality a z toho, že v americe je to ještě horší. A to od těch, kteří instalatérovi/zedníkovi atd. zaplatí raději hotově bez faktury, stáhnou si filmy a hudbu "zadarmo", a kteří mají pocit, že by se měl stát více starat.
Být poctivý a nekrást je standard. Pro nás ještě nedosažený, ale jsem optimista. Je třeba začít každý u sebe.
06. 12. 2012 | 09:34

blue jay napsal(a):

Dear David,
Napsal jste, ze kdyz jste v Houston balil svou domacnost, tak se vam udelalo nevolno kdyz jste se dozvedel o zatceni Ratha. Ja si zbalil sve kufry v Edmontonu uz v 2004 po 35ti letech zivota v Kanade.. A tak me ta zprava spise potesila.
Mate se jeste co ucit drahy Davide Rajmone. Chce to jen cas.
06. 12. 2012 | 09:50

dříve čtenář napsal(a):

Ryba smrdí od hlavy - řekla by teta Kateřina a něco na tom bude. Když se 23 let vytvářejí zákony šité na míru různému "odkloňování" a o 180 stupňů jejich možné různé interpretaci, tak to lepší nemůže být. V lepším případě interpretace zákona končí jen sčítáním procent...
Na druhou stranu, když člověk usedne do auta, tak se chová jako smyslu zbavený. Proč občané Německa u nás jezdí zcela jinak, než jak je běžné u nich?
Co je svět světem, tak se po něm pohybuje poctivých lidí tak maximálně třetina. Málokdy se jim podaří nějak významně změnit běh věcí... Občas po nějaké válce nebo katastrofě.
06. 12. 2012 | 09:55

F. Nový napsal(a):

Víte, jaký je rozdíl mezi sebevědomou, z velké části pravidla dodržující, demokratickou americkou společností na straně jedný a tou zdejší zakomplexovanou, korupci jako standard či aspoň prostředek, jak si pomoci, ve své většině přijimající, na jakákoliv pravidla kašlající, postbolševickou?

Asi jako mezi pisatelem blogu (který má kupodivu i jméno) a veverkou, twistem, pamětníkem a dalšími z této debaty :-) Jenže tohle se nikomu vysvětlit nedá, k tomu se musí mentálně dospět.
06. 12. 2012 | 10:03

rejpal napsal(a):

xx
Já do střev té dluhové problematiky nevidím. Pouhá čísla o rostoucích dluzích vyvolávají dojem, že v nejlepším případě se vytlouká klín klínem. A vůbec bych se nedivil, kdyby tentýž věřitel půjčil dlužníkovi, aby mohl zaplatit jistinu dluhu minulého. Což je sice technicky něco jiného, ale v praxi to přináší stejné výsledky.
Mám jednu výhodu. Nejsem ekonom a nemusím uvažovat v zaběhnutých hranicích, jsa odkázán na selský rozum. A to mě vede k závěrům:
- stav, kdy dlužník není schopen splácet dluh (či dokonce úroky), je nevýhodný pro OBĚ strany.
- stav, kdy příliš velké množství dlužníků není schopno splácet dluhy, a tím si musí nadále půjčovat za ještě nevýhodnějších podmínek, je nevýhodný ještě víc pro věřitele než pro potenciálního dlužníka. Dluhová past je pro všechny zúčastněné ve výhledu smrtící. Asi jako trombóza.
Něco se tudíž musí stát. Něco nesystémového. Doufám, že ozbrojený konflikt to nebude, protože by s problémy mohli zmizet dlužníci i věřitelé.
Masové umazání dluhů? Jako když se u liry před časem umazaly nuly...
Jedním jsem si ale jist - škrtání ani omezování toku peněz v oběhu nic nevyřeší. Může jen vyprovokovat sociální bouře, po kterých touží snad jen nějaký ten Che Guevarra.
06. 12. 2012 | 10:09

blue jay napsal(a):

Dear David,
welcome to socialist Europe. One very smart man said,

"The inherent vice of capitalism is the unequal sharing of blessings; the inherent virtue of socialism is the equal sharing of miseries."
and another believed that,
"The reason this country continues its drift toward socialism and big nanny government is because too many people vote in the expectation of getting something for nothing, not because they have a concern for what is good for the country."

and so to conclude, I think that socialism is the same as communism, only better English.
06. 12. 2012 | 10:13

asdf napsal(a):

pětníku

v každém případě Klaus zvolal:

Jen víc takových Kožených

tak máme vzor
06. 12. 2012 | 10:16

xx napsal(a):

rejpal: škrtání by velmi prospělo a sociální bouře vyvolat nemusí. Záleží totiž velmi na tom, kde se škrtá.

Státní rozpočet má potenciál sociální bouře vyvolat jen zhruba z poloviny. Necelá polovina peněz jde pro masy na sociální výpomoc a druhé polovina peněz ten potenciál nemá. Ale ta druhé polovina zase enormně zajímá šíbry, komotry či zlojedy, či jakkoli jim chcete říkat.

Velcí věřitelé státních dluhopisů, například důchodové fondy opravdu tak fungují. Peníze které dostávají na splátkách reinvestují do dalších dluhopisů ze kterých opět mají výnosy. Nevím jestli věřitelé příjmají jako splátku jistiny další dluhopis stejného věřitele. Nejspíš by asi mohli, za určitých okolností, ale pravidlem to nebude, protože to nemusí být vždy výhodné, jelikož trh s dluhopisy je rozmanitý a v danou chvíli se může jevit výhodnější koupit dluhopisy někoho jiného. Takže zobecnit to asi nelze.
06. 12. 2012 | 10:29

SuP napsal(a):

rejpal -
Pokud jde o soukromého dlužníka, máte pravdu, dluhová past je problém a veliký. Zejména pro lidi, kteří si nedovedou spoustu věcí spočítat a zvážit, jsou finančně negramotní. Když posloucháte vysílání TV (třeba), zjistíte, že kladení dluhových pastí se stalo jedním z nejvýnosnějších byznysů v téhle republice. Princip je jednoduchý - najdu kavku, nabídnu jí SUPERVÝHODNÝ ÚVĚR a vzápětí za něj prodám x-krát předražené zboží, které nepotřebuje. Pak již jen pomocí dlužního úpisu luxuji jeho konto až do nuly. Pomoc neexistuje, neboť kdyby dlužník chtěl předmětné zboží prodat, aby získal aspoň část peněz na pokrytí dluhu, zjistí, že je neprodejné.
Jinak je to u státu (ne Řecka). Stát normálně fungující MÁ (vyprodukuje) prostředky na pokrytí dluhů, jenže díky tomu, že na něj nemůže přijít exekutor, nemá motivaci se snažit. Takže si průběžně pěstuje nepoměrně vyšší životní úroveň, než na jakou si vyprodukuje a dluh jen odsouvá v čase, jelikož jeho občané mu to schvalují. Představte si, jak by to vypadalo, kdyby např. ministr financí prohlásil: "Bilance tohoto roku je příznivá, proto 100miliard můžeme místo navýšení rozpočtů ministerstev a na zvýšení platů ve státním sektoru použít na umoření části státního dluhu". To by ho obyvatelé hnali sviňským krokem ..... Nevím to jistě, ale představuji si to jako pravděpodobný scénář.
06. 12. 2012 | 10:42

rejpal napsal(a):

SuP
Mně docela irituje, když v TV známý herec zvěstovává, že před vánoci poradí lidem, jaké chyby nedělal při braní půjček. Místo aby poradil, nepůjčujte si na kraviny. Když na to nemáte, jak budete mít na splátky ... LOL
V tom druhém - vše nasvědčuje tomu, že normální stát už asi není žádný. Ale něco se stát musí.
Ona je totiž pravda, že nejsou škrty jako škrty, bohužel udělat škrty k omezení požitků vlastních a duší spřízněných i duší spřízněných s dušemi spřízněnými, je ta nejtěžší věc.
Což vidíme na vlastním příkladu.
06. 12. 2012 | 10:57

Bazzy napsal(a):

Nelze než souhlasit a tento názor přijmout za vlastní.
06. 12. 2012 | 10:57

jogín napsal(a):

Představa, jak všichni mafiáni přestanou krást když to nebudou dělat lůzři je stejně nesmyslná, jako totéž se záměnou osob. Neustále se objevuje názor, že za současný stav společnosti může úpadek morálky. Jenže když se vyplácí být nemorální, nemůžeme čekat skvělou morální úroveň. Rozhodují tresty za zlodějnu- když vás za ukradených 50 milionů soud potrestá pokutou 5 milionů, proč se bát nebo zlodějnu odsuzovat? Morálku může vylepšit jedině tvrdý postih KAŽDÉ zlodějny, žádné pindy z kazatelny.
06. 12. 2012 | 11:00

doubek napsal(a):

Jogíne- přesně. Nemorálnost tu zavedli konkrétní lidi po cinkání 1989. Už si to konečně řekněme nahlas
06. 12. 2012 | 11:05

F. Nový napsal(a):

Vůbec ne, doubku. Nenormálnost sem zavedli komunisti. Prote je v americe a jinde ve světě většina lidí normálních a tady bohužel ještě třiadvacet let po listoopadu 1989 nenormální. Komunisti to udělali skutečně z gruntu, taky na tom pracovali velmi tvrdě čtyřicet let. A něco zničit je vždycky daleko jednodušší a trvá míň času než něco postavit, něco si zažít. To dá fušku, bolševiku.
06. 12. 2012 | 11:12

xx napsal(a):

doubek: kázání o morálce od komunisty vždycky tak nějak pohladí na duši.
06. 12. 2012 | 11:15

xx napsal(a):

F. Nový: stačí si uvědomit, kdo tu po roce 89 měl na svědomí ty největší zlodějiny a tunely. Byli to vesměs komunisté, nomenklaturní kádry a StBáci. Každý Kožený měl svého Vostrého !
06. 12. 2012 | 11:18

acer napsal(a):

mňo, tváří seto jako vyvážený a slušnácký textík,
ale meritum vidím jasně...fuj fuj ti barbaři...mesiáš přijde z ...
cápak od nich může civilizace čekat, když se, m.j.u nich třeba každých cca 30let změní režim se vším souvisejícím, že
třeba...
nejen Vašík Veškrnů něco kdysi ehm dohodl, že
apak se někdo diví, že jsme snad, se starou justicí,
dokázali lapit jen Davídka? :-))
06. 12. 2012 | 11:27

doubek napsal(a):

F. Nový- běžte už někam. JSTE UBOŽÁK. A to že čecháčci byli podřadní lokajiové už za Rakouska, že za tatíčka Masaříka jsme znárodnovali a rozkradli, končilo to krizí a střílením do hladových dělnických demonstrací s mnoha mrtvými, za to také můžou komunisti , dlouhé roky před svým zakládajícím sjezdem.
Jestli vám čecháčkovská ubohost vadí, tak začněte tím že řeknete nahlas že za to nemůže nikdo jiný, hlavně ne žádný ISMUS. Až se naučíme platit za poctivou práci a zloděje a parazity posílat do kriminálu, bude tu dobře bez ohledu kolik členů KSČ bude ve vládě
06. 12. 2012 | 11:27

Zítek napsal(a):

To asdf....máme někde link na ten výrok pana prezidenta o těch penězích ? Děkuji předem...
06. 12. 2012 | 11:27

votomtoje napsal(a):

autor. Nechte si odstup na blogy a úvahy o stavu společnosti... Škoda,že jste v batohu nepřivezl pár amerických soudců,st.zástupců a policistů !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
06. 12. 2012 | 11:35

jh napsal(a):

xx

můžete vyčíslit tu "Necelá polovina peněz jde pro masy na sociální výpomoc..."
po jednotlivých dávkách ?

Tedy pokud nezahrnujete starobní důchody pod pojem "sociální výpomoc"...pak není třeba komunikovat.
06. 12. 2012 | 11:36

český maloměšťák napsal(a):

Hospodine, proč jsi tenkrát vynalezl i banální kecy ??
Tos neměl fakt na práci něco užitečnějšího ? Nebo sis nemohl dát šlofíka ?

Padni komu padni v USA nejlépe aktualně dokumentuje National Mortgage Settlement.
Banky to stejně vyždímají z klientů, daňových poplatníků a spotřebitelů.

Apropo :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2215407/hsbc-hrozi-pokuta-18-mld-usd-za-prani-penez.html

Na někoho pošlou tanky či bezpilotní letadlo...na jiného stačí pokutička.
ostatně i zde to zpalatí hádejte kdo ?

P.S. To u nás jsme měli Rampulu a teď Améééééríííkn Epráááisl Kalouska. Vyjde to prý levněji - než FBI , tanky či letadla.
No - jak pro koho, že ....a někdy se i ta zdejší letadla dost prodraží.
Ostatně jsem zvědav, jestli to Kalousek s tím prodejem ČSA za setinu ročních výnosů myslí vážně...že by se už pomátl zcela a fakt to vážně myslel ?
06. 12. 2012 | 11:38

F. Nový napsal(a):

Jo, vono se střílelo do dělníků, doubku? A co ještě Vás naučili na stranickém školení? Bolševická totalita je úplně stejná protilidská zrůdnost jako nacismus (má ale na svědomí víc lidských obětí). Průser je, že vy si myslíte, že na všechno existuje jednoduchý řešení, který dokážete vymyslet ("platit za poctivou práci a zloděje a parazity posílat do kriminálu"). Já chci taky, aby se platilo za poctivou práci a zloději se posílali do kriminálu. Ale nechci, aby o tom rozhodovala totalitní partaj nebo diktátor. Nechci, aby rozhodovali, jestli jsem parazit nebo ne. Protože to vždycky skončilo blbě. Chci, aby se to lidi učili sami, z toho, že o tom přemýšlejí, že se snaží, že jsou aktivní. A když se to nenaučí, mají prostě smůlu. A já s nima.

Komunista to většinou myslí dobře, akorát je moc hloupej, aby domyslel souvislosti. Stejně jako nacista, polpotovec či jinej vyznavač totality. Ale to na věci nic nemění.
06. 12. 2012 | 11:43

Hagha napsal(a):

Lidičky tady přece nejde o to kdo je ve světě horší než my, nebo kdo nás to naučil, kdo co kdy řekl o špinavých penězích.
Jde o to,že pokud se má něco zlepšit, musíme začít my - sami u sebe. Kdo je bez viny , ať hodí kamenem...
Trefný text autore!
06. 12. 2012 | 11:49

xx napsal(a):

jh: čekal jsem kdy se ozve nějaký akurátní ouředníček. Jistě že jsem tam zahrnul důchody a uvědomuji si že to není přesné. Ovšem ve vztahu k sociálním problémům je to podle mne v pořádku. Důchodci jsou obvykle odkázáni na důchod jako hlavní zdroj příjmů a jejich krácení je sociálním problémem s potenciálem vyvolat sociální bouře. Na rozdíl od výstavby předražené cyklostezky v Horní Dolní nebo školení managerů soukromé firmy z veřejných peněz.

Ale pokud lpíte tak moc na přesnosti vyjadřování a uráží vás moje zkratka, pak byste asi neměl navštěvovat diskuse na internetu, ale spíše věděcká symposia nebo číst precisně argumentované vědecké studie.
06. 12. 2012 | 11:58

David napsal(a):

Hagha:

"...Jde o to,že pokud se má něco zlepšit, musíme začít my - sami u sebe...."

------------------------------------

Jó, a ještě ať si každý nejdříve zamete před svým prahem! To jsou už jen prázdné floskule!!!

Já už to zkusil. Málem jsem se při zametání před svým prahem uzametal k smrti a darebáci se tomu jen smáli.

Začínat u sebe lze JEN v KOLEKTIVU lidí, kteří mají stejnou krevní skupinu. Jen v jednotě je síla! Sám nezmůžete nic! Žádná moc bezmocných neexistuje!

Jen darebákům vyhovuje - Rozděluj a panuj!
06. 12. 2012 | 12:09

Targus napsal(a):

To xx:

Ukažte mi příklad nějakého státu, který splácí své dluhy.
De facto není ani jediný, všem dluhy pouze rostou, nikdo je neumazává, nesnižuje zadlužení.
Výjimkou v tomto směru bylo Ceausescovo Rumunsko, ale tam by se vám asi moc nelíbilo...
K těm státům, kterým bylo opravdu odpuštěno vše včetně astronomických úroků, jak se vyrovnáte s tzv. oddlužením PLR neboli Polské lidové republiky?Polská NElidová republika začínala totiž s nádhernou nulou...

Státy ve všeobecné většině hospodaří s dluhem, i naše dnes opěvovaná 1. republika byla neustále ve schodku.
Jak se dluhy umazávají neboli po Paroubkovsku neplatí? Cest je mnoho. Řízená i neřízená inflace, řízená i neřízená deflace, devalvace měny, zdražení vstupů do ekonomiky (suroviny, energie), měnová reforma podle receptu ušatého Tondy Zápotockých, prvorepubliková pozemková reforma - tedy v podstatě znárodnění, opravdové znárodnění - tedy v podstatě loupež, a v neposlední řadě válečný konflikt.
To vše slouží k jedinému - udržení státního rozpočtu ve vyrovnaném stavu.
Zaplatí to pochopitelně hlupáci hákující u mašiny nebo kopající tuřín a brambory na poli.
06. 12. 2012 | 12:18

Hagha napsal(a):

David:
Já často slyším nadávání jak ti nahoře kradou a jak by je měli vyházet(to v lepším případě) a měli by přijít noví a lepší, čestní a nekradoucí a dobře vládnoucí.. To je nesmysl,co?
Kdo tam jako má přijít???
Je to téměř neřešitelné, každý někde dělá a je rád, že tu práci má.
Ale něco malého může udělat každý.
Je dobře, že se o tom tak hodně diskutuje, ale jak z toho ven..? Je to na hodně dlouho, to vím.
06. 12. 2012 | 12:19

resl napsal(a):

A to je ta komunistická minulost, stejně se chovají v Rusku, Bulharsku, Maďarsku atd. Ne, náhoda to není, ale 40 let stačilo. A protože v každém národě bývá menšina poctivá, převládá chování většiny, která určuje "morálku."
06. 12. 2012 | 12:21

Targus napsal(a):

To F. Nový:

Jo, vono se střílelo do dělníků, doubku?

Třeba 4. 2. 1931 v Duchcově. čtyři mrtví,asi 14 zraněných. Četnictvo napralo salvu rovnou do pochodujících nezaměstnaných.
A střílelo se i do děcek v Radotíně, ale to byli malí proletáři, beztak šli někam krást...
06. 12. 2012 | 12:31

Renša napsal(a):

F.Nový-slučovat nacismus a socialismus/ protože komunismus nikdy nebyl/ může akorát protirudě vidící omezenec.Větší diktatura jak za komančů byla za Topola a je nyní za Nečase kdy se vše rozhoduje silou.Celý rok so válí šunky a tři týdny před koncem roku schválí 150zákonů hlavně pro sebe a posílení moci.To to zase bude vypadat.Jo těžká byla poválečná doba ze které jsme se vzpamatovávali desetiletí.A přesto chudí nebyli tak chudí a bohatíz nakradeného majetku tak bohatí.A 80.léta začala být dobou blahobytu pro všechny...Jo a do hladovejch dělníků nechal střílet tatíček Masaryk v Hrdlovce nebo vedle v Oseku takže doubek má pravdu.
06. 12. 2012 | 12:32

votomtoje napsal(a):

hagha. Já jsem začal hned po převratu a nezdá se mi,že jsem něco zlepšil a svým příkladem přitáhl masy následovatelů....Už v tzv. normalizaci mi stará nadávala,že Kdo nekrade,okrádá rodinu,a tak se se mnou rozvedla...
06. 12. 2012 | 12:34

Targus napsal(a):

To resl:

A v Américe byl taky ten váš komunizmus? Já jen že tam kradou úplně nejvíc.
Tento blog je sbírkou keců, nic více a nic méně. Co svět světem stojí, prachatí se snoubí s mocnými, aby společnou rukou řídili jeho běh.
06. 12. 2012 | 12:35

třeba 30 kaček u dochtora napsal(a):

David /12.09
...počínaje takovou volební korupcí (politickým marketingem +naivitou oveček)
to establišmentu papá spolehlivě 98 lidí ze 100,
aje vymalováno, nejen v kotlince :-))

messsiáš prej přijde z brusele :-))
06. 12. 2012 | 12:39

skura napsal(a):

David Rajmon:

To je vše moc hezké, ale vaše implicitní představa, že rozdíl je v povaze lidí žijících v jednotlivých zemích, je zábavně naivní. Našly by se stovky příkladů, kdy si titíž lidé v jedné zemi něco nedovolí a ve druhé ano. Rozdíl je totiž v míře potírání nekalostí v daných zemích, jinými slovy: Záleží na tom, jak dlouhý je bič, který nad lidmi vězí. Nejeden německý podnikatel v Německu odvede na dani každičký cent, ale v Česku šidí, jak může. A není to proto, že by byl (v Německu) v jádru poctivý a (v Česku) v jádru nepoctivý. V Česku může skutečně nastat situace, že by jej poctivé podnikání přivedlo na buben, protože konkurenti mají komparativní výhodu v tom, že na nich poctivý přístup stát nikterak nevymáhá. Vaše pofňukávání nad 50 Kč za film by se jistě dostalo do jiného světla, pokud byste si ten poplatek převedl na mzdu, kterou dostáváte za hodinu odvedené práce, což je v případě té padesátikoruny pro mnohé v Česku skutečnost. Pokud byste tedy měl zaplatit řekněme 70 dolarů, nebo kolik berou profesoři v U.S.A., tak by vám jistě už tak malicherný nepřipadal. Chvilku se v ČR usaďte, pozorujte souvislosti a potom to zkuste zhodnotit ještě jednou..
06. 12. 2012 | 12:48

F. Nový napsal(a):

Jo, komunistická interpretace duchcovského konfliktu je zvlášť vypečená. Ve skutečnosti dav rozvášněný z "táboru lidu" čítající několik stovek lidí zaútočil na deset četníků, kteří měli rozkaz zabránit davu ve vstupu do města. Těžko říct, zda četníci zpanikařili, nebo jim už nic jiného nezbývalo, ale začali střílet. Tři nezaměstnaní byli zabiti, asi šest zraněno, jeden zranění podlehl. Zraněni byli samozřejmě i četníci.

Komunisti začali hned řvát, že "Masaryk nechal střílet do dělníků". A řvou to dodnes. Úplně stejnou taktiku používal Hitler a jeho SA (doporučuji srovnat s legendou o Horstu Wesselovi). Mimojiné i v Sudetech, tam pro změnu Hitler a NSDAP řvali, že Beneš nechal postřílet stovky německých dělníků.

Furt stejný, furt stejný... tyhle lidi se nezměněj. Pořád budou řvát, za Hitleram, za Gottwalda, za odsun, proti demokracii.

Autorovi děkuju ještě jednou za jeho normální pohled. A omlouvám se, že jsem asi trochu přispěl k rojení zdejších tajtrdlíků.
06. 12. 2012 | 12:54

xx napsal(a):

Targus: Česká Republika, Německo, USA, Francie, Holandsko, Švédsko, Dánsko ..... a tak bych mohl pokračovat. Mluvíte totiž o něčem jiném než já. Kupte si státní dluhopis a uvidíte sám jestli státy splácí své dluhy nebo nesplácí. ;)

Dochází tu ke zmatení pojmů a dojmů.

Zadluženost států se zvyšuje ale dluhy se splácí, jinak by veřitelé byli na mizině.

Nebo si snad myslíte, že si někdo kupuje státní dluhopis jenom proto aby dostal zpět sotva půlku peněz ?

To odmazávání dluhů se děje ovšem nikoli vůči věřitelům ale na úkor občanů, kteří nechápou jako to celé divadlo funguje a věří najivně že státy své dluhy neplatí.
06. 12. 2012 | 13:01

xx napsal(a):

Targus: ještě doplním, že někdy ta inflace sáhne i do těch půjčených peněz věřitelům, ale není to pravidlem.
06. 12. 2012 | 13:05

renša napsal(a):

Anebo je vypečená vaše interpretace.Já ji mám přímo od pamětníků a ne jednoho.Bohužel už nežije ani jeden,jako nebudou žít za chvíli pamětníci socíku a ve školách budou nalejvat dětem blbiny a zkreslený pohled na veškerou historii.Lituji naše předky a prapředky kteří bojovali za to abychom se měli všichni dobře a spousta jich za o zaplatila životem a jiní nás o všechno okradli za jásotu a cinkání klíčema aby si nakonec urvali pro sebe co se dá a pak to ještě ztvrdila zákonama.A ta kdyby 21.prosincem lidstvo skončilo tak by o nebyla až taková škoda neb jsou lidé horší jak sběř.
06. 12. 2012 | 13:10

jarsa napsal(a):

Skvělý text. Není žádná země v civilizovaném světě, kde se kriminální činy s takovou bohorovností akceptují jako je tomu u nás. Nedivme se. Stačí si položit pár otázek:
1. Který čelní představitel země krade na tiskové konferenci před objektivy kamer ?
2. Který čelní představitel země bojuje s Ústavním soudem a soudci jako takovými ?
3. Který čelní představitel země nerespektuje rozhodnutí soudu ?
4. Který čelní představitel země rozumí všemu ?
5. Který čelní představitel země nerespektuje rozhodnutí orgánů zastupitelské demokracie ?
6. Který čelní představitel země jedná v rozporou se zahraniční politikou země ?

A mohl bych klást další a další otázky. Jistě není složité na každou z nich odpovědět zcela jednoznačně. Ano, tento primát má na svědomí morální rozklad české společnosti. V okolních zemích je o poznání vyšší úroveň morálky a proč asi ? Nemají ho tam.
06. 12. 2012 | 13:10

Opinion napsal(a):

Správně to napsal přispěvovatel skura . To není v lidech, ale v systému . Každý jedinec , který se dostane do nějakého sociálního systému se mu musí chtě, nechtě přizpůsobit . Přizpůsobí se mu i například americký podnikatel v naší zemi , jinak nepřežije .
06. 12. 2012 | 13:34

blue jay napsal(a):

skuro,
on ten rozdil mezi USA, Kanadou a Ceskem je. Napriklad kdyz si tvuj soused v USA ci Canade koupi nove auto, tak mu to sousede obdivuji. V Cesku ho za to pomlouvaji. Me se to stalo osobne. Ta zavist je nechutna.
A to je jen jeden z mala prikladu. David ma pred sebou skolu z "cestvi".
06. 12. 2012 | 13:38

acer napsal(a):

xx
nerad vam kopnu do babovicek,
ale CR od sveho vzniku, dost strucnëhrube receno
nesplatila, standartnim zpusobem,ani halíř ze sveho (narustajiciho)) dluhu,
platí pouze za úroky z dluhu (jiz 78 miliard ročně)
refinancovani nerikam splaceni :-)))
06. 12. 2012 | 13:45

Opinion napsal(a):

blue jay
Ta závist to je prostě kulturní rozdíl . Ale pozor , že jí ten amík neprojevuje otevřeně, neznamená, že ji neprožívá . On je akorát méně upřímný .
06. 12. 2012 | 13:45

Onion napsal(a):

2 opinion:
prožívá, ale motivuje ho k něčemu jinému. Zatímco v Česku si spoustu sousedů bude přát, aby ses vyboural nebo ti tu káru ukradli (v horším případě ti jí poškrábou), tak v americe bude víc těch, který udělaj všechno proto, aby si jí mohli pořídit taky. Někteří kvůli tomu budou i krást, ale per capita jich nebude tolik, co tady :-) Subtle cultural difference
06. 12. 2012 | 13:55

posledni pesimista napsal(a):

Vsude je neco. Netvrdim ale ze u nas nic. Podle statistik zlocinu zeme Ameriky vcetne USA nepripominaji vuci nam zrovna nejake vzornaky ba spise naopak. Myslim si ze lide casto pletou zlocinnost s spolecenskou atmosferou denniho zivota a s intenzitou pocitu medialniho sdelovani. Je to jako rozdil mezi westernem a melodramatem. Ve westernu intenzita deje silne prevysuje intenzitu pocitu. V melodramatu je tomu prave naopak. Intenzita pocitu silne prevysuje intenzitu deje. Americane zijici v Praze plne zlocinu si pochvaluji jak je zde bezpecno. Dokonce se bez obav mohou prochazet vecer po meste coz cinim i ja. Rikaji "To bych si doma nemohl dovolit."
06. 12. 2012 | 13:55

xx napsal(a):

acer: ani já neříkám refinancování splacení. Ale placení ;) Prostě dlužnící dostanou své a státní dluh roste. To ale málokdo, jak ukazuje debata, chápe. Není divu že jim to lidé tolerují, když nejsou sto ani to pochopit.

Je to přesně to chování, které u lidí vede k dluhové pasti a před kterým slyšíme neustále varování. Prostě si půjčím a nemám na splacení, tak si půjčím znovu a tím splatím dluh po splatnosti. Půjčit si musím ale víc, protože rostou úroky.

Každý dluhopis má prostě svůj termín splatnosti a tehdy je zlikvidován, zaplacen, splacen a ten kdo půjčil dostal svoje peníze.

Že si na to stát půjčil od jiného je jiná věc. Každý, když se to takto detailně popíše musí jistě vycítit, že takto to nemůže fungovat neustále. Jednou se každý dostane do stavu, kdy nebude schopen dluhy pokrývat novými dluhy a v tu chvíli přijde krach.

Je také zřejmé, že dříve se do tohoto stavu dostane chudší menší země, než velká a bohatá. Ostatně bohatým věřitelé ochotně půjčují, na chudého se vyprdnou daleko dříve.

Je to prosté, prostinké a je neuvěřitelné kolik lidí tomu nerozumí, nechápe jednoduché souvislosti a základy finanční gramotnosti.
06. 12. 2012 | 14:09

posledni pesimista napsal(a):

Opinion
Emigranti ze Svycarska tvrdi ze v zavisti jsme proti Svycarum ucineni bridilove. Myslim ze mame nekdy uplne zbytecne plne hlavinky takovych nazoru jako "Co o nas reknou cizinci? , To se muze stat pouze u nas. To by se v civilizovane zemi stat nemohlo." Von ten amik nemusi bejt mene uprimny. Jenom tam muze bejt povazovano za neslusne verejne zavidet.
06. 12. 2012 | 14:10

blue jay napsal(a):

Opinion,
a jak to vis? Zil jsi dlouhe roky bud v USA ci v Canade jako ja a David? Odkud cerpas sve poznatky? Z Ceska?
06. 12. 2012 | 14:30

dříve čtenář napsal(a):

F. Nový - a emerické bombardování Laosu a Vietnamu, při kterém přišly o život milióny lidí byla humánní reakce imperialismu?
Obdobné "lidumilné" akce si nalistujte v učebnici dějepisu.
Když hodnotím chování jedné strany stejným metrem, měl bych hodnotit stejně i chování druhé strany!
06. 12. 2012 | 14:34

Pražan napsal(a):

Váš názor a odhodlání se mi líbí, ale nebude snadné vydržet. Včera jsem byl ve Stavovském divadle na hře Enron. Zdálo se mi, že to bylo některým lidem nepříjemné (a to tam podnikavci a stoupenci filosofie pana Skillinga zajisté nešli). Lidé se cítí daleko příjemněji, když máme pro jejich šizuňky pochopení, příp. když si v nich vzájemně pomůžeme. (Teda, když sami nechceme naletět). To jsme my "lidé na peníze", kteří u nás znovu obnovujeme dávnou víru. A pak to vypadá tak, že člověk, který dnes sám od sebe doprovodí cizince půl kilometru pěšky, musí zítra za pár šupů nakupovat od jeho kolegy dolary po 13 Kč. A třeba bez účtenky, aby nebyl šéf škodnej. Bude pak po Novém roce trošku spokojenější a snad nebude v únoru propuštět...
06. 12. 2012 | 14:34

Opinion napsal(a):

blue ray .
Nejsem z těch , co dávají na internet , kde všude jsem byl . Co je komu po tom . To, že jsi byl , kde jsi byl o tobě nic moc neříká . Musel bys ještě dodat , co jsi tam dělal . Třeba někdo kdo 12 hodin denně myje podlahy , tak o zemi kde žije moc neví .
06. 12. 2012 | 14:40

otaznik napsal(a):

posledni pesimisto,
to jsou cesti emigranti? Asi ze Svycarska kvuli tomu utekli do Ceska. Nejsi jeden z nich?
06. 12. 2012 | 14:42

blue jay napsal(a):

Opinion,

to ze 12 hodin mejes podlahy me udivuje. A nedivim se ze o Canade tedy moc nevis. A muj nick je blue jay a ne blue ray. Ale asi 12 hodin drhnuti podlah na tobe zanechalo nasledky. Snaz se trochu zrekreovat.
06. 12. 2012 | 14:51

Opinion napsal(a):

posledni pesimista napsal "Von ten amik nemusi bejt mene uprimny. Jenom tam muze bejt povazovano za neslusne verejne zavidet."
Ano s tím se dá souhlasit . Jejich kultura nepřipouští otevřený projev závisti, jako nepřipouští otevřený projev rasizmu . Je to ta u nás mnohdy neprávem kritizovaná korektnost .
06. 12. 2012 | 14:54

ivan tomek napsal(a):

Ziji uz dlouho v Kanade a i kdyz se tu obcas objevi korupce (skoro vzdy souvisici s financovanim politickych kampani a malokdy pro osobni obohaceni), je prisne vysetrovana a trestana.

Pokud jde o drobne lidi, take se vyskytuje, temer vylucne ale u malych domacich praci provadenych nejakymi mistnimi kutily. Celkove mam dojem, ze toho tady je mene nez v USA, ale treba se mylim a Kanadu si idealizuji a mam jen omezene zkusenosti.

V CR mne nejvice mne zarazi, ze je uplne bezne pouzivat nezaplaceny software, a delaji to i lide jinak cestni. V Kanade je to neobvykle. Pravda je, ze programy mohou byt drahe a ze to tedy vice svadi, zejmena proto, ze se obvykle daji pomerne lehce 'najit'.

Duvody jsou urcite z vetsi miry historicke a souvisi asi hlavne s dobou normalizace. Pamatuji se, ze nekteri disidenti jako Vaculik se nejvice obavali toho, ze normalizace muze ohrozit lidskou moralku a v tom videli jeji hlavni nebezpeci. Myslim, ze meli pravdu. A souhlasim s autorem, ze stat a jeho vedouci osobnosti jsou odrazem morlaky spolecnosti a duveryhodnosti na nejvyssich mistech muzeme dosahnout pouze tim, ze budeme dodrzovat pravidla sami.
06. 12. 2012 | 14:56

Opinion napsal(a):

blue jay
Od kud máš informaci, že meju podlahy . To byl jen takový příklad, nemyslel jsem to na tebe .
BTW omlouvám se za zkomolení tvojeho nicku . :)
06. 12. 2012 | 14:58

Opinion napsal(a):

ivan tomek
Nesdílím Váš názor , že kořeny jsou v normalizaci . Ty jsou daleko hlubší a pochází z dřívější doby a jsou zakořeněny hluboko v naší kultuře .
06. 12. 2012 | 15:02

resl napsal(a):

ivan tomek,
mám pocit, že jsem vás už kdysi četl na "neviditelným psu", je to tak, nebo už žijete desetiletí mimo ?
06. 12. 2012 | 15:05

razdva napsal(a):

Však staré americké přísloví výstižně praví, že ryba smrdí od ocasu. Jenom nechápu, že už jsem tak dlouho nic neukrad, ba ani nelegálně nestáh, a pořád to na Klause nemá žádnej vliv.
06. 12. 2012 | 15:07

on. napsal(a):

Reknu to asi tak - nebudu platit dane proto, jen aby je nekdo rozkradl.
06. 12. 2012 | 15:14

acer napsal(a):

ale stejně mi vrtá hlavou,
když
jsou teda POCTIVĚJŠÍ, spořádanější, odpovědnější, lepší
nezáviděj, nepodváděj, (vybráno z texru), a samozř. nesmrděj,
tak proč
potom himl celej demokr.západ fakticky krachuje
pod množstvím svých všemožných dluhů ?
ato
od žaponska, přes émeriku, až po "západ starého kontinentu" ?
(čest vyjímkám)
06. 12. 2012 | 15:16

banán napsal(a):

Protože nekrachuje, acere. To si jen myslí někteří míň chytrý, který čtou třeba Britský listy.
06. 12. 2012 | 15:20

doubek napsal(a):

Kecálkové, to střílení do dělníků za Masaryka bylo mnohokrát, a s desítkami mrtvých, stačí si najít kdekoliv v dějěpise. Duchcov byl jen nejznámější a padli tam komunističtí předáci, proto to máme naučeno v dějěpise.
To že už za Rakouska tu byl bordel, češi se hodili tak na lokaje do Rakouska, ale kradli tak se museli hlídat, to je také pravda.
Náš problém je že žijeme vedle germánů, kteří jsou čistotní, mají ordnung, pracují a nekradou tolik. Takže VŽDY ekonomicky prosperují víc než my. No a my si to nechceme přiznat, tak si vymyslíme báchorky že nás utlačovalo Rakousko, ekonomický a sociální rozvrat za Masaryka zamlčíme, zradili nás v Mnichově, potom Hitler, partyzány jsme neměli protože na to nemáme hory jako Jugoši nebo Slováci, no a potom komanči.
A vysvětlení proč už jsou komanči 23 let pryč a my se neumíme uživit ANI TAK JAK ZA NICH, vršíme nesplatitelné dluhy, musíme rušit nemocnice, pohotovosti, požárníky, ty kulturáky, obchody a dopravu na venkově, nemáme na důchody a je tu nevymahatelnost práva a už vůbec ne morálka??? No přece ti komunisti, že,, vždyt je to tak pohodlné, ani nemusíme začít pracovat a je to zdůvodněné.
.
TÁHNĚTE UŽ NĚKAM S TĚMI KECY
06. 12. 2012 | 15:20

hádat se o žvásty vydestilované ze napsal(a):

žvástů vzniklých ze shnilých žvástů

Vilém Nový
Nevím o jakých legendách mluvíte.
Wessela přišel opakovaně trestaný a po celém těle potetovaný pasák a komunista Höhler, vedený, jak poznamenává VB, židovkou Cohnovou zastřelit domů kvůli dlužné činži.

Akci si u místního dělnického sdružení vyžádala Wesselova bytná Salmová, vdova po komunistovi.
Soudruzi ji podpořili a přišli počtu asi dvanácti lidí.
Wesselova družka Erna, bývalá prostitutka, Höhlera poznala, což pozdějším překrucovačům dějin dalo záminku k tvrzením, že vražda vznikla ze sporu o prostitutku nebo z žárlivosti.

Po tom, co Höhler střelil Wessela do obličeje a prohledal s kumpány byt, vyběhli z domu. Erna vykroutila z Wesselovy ruky pistoli a rozběhla se za nimi, skupina se ale stačila rozplynout jako pára nad hrncem.
I bezpartijní žid Epstein, který měl stát na rohu a zapískat, kdyby se blížila policie už byl pryč. To bylo v lednu 1930.

KPD to řipadalo žinantní a pokusila se za soudruhy z dělnického sdružení Mitte zamést. Höhler se ale do Berlína musel z Prahy, kam ho strana odsunula, vrátit. A sice proto, že doprovázejícímu tajemníkovi Drewnitzkému přišlo pro takovou svini škoda dvěstěpadesáti RM, které mu pro Höhlera strana dala. Nechal si je raději sám, v oprávněném přesvědčení, že si je víc zaslouží.

Höhler se ovšem v Praze jako mezinárodně hledaný vrah těžko mohl pasáctvím uživit a došel k názoru, že než tu pojít hlady, najde si zase nějakou živitelku na Alexu. Tím pádem se již napodzim roku 30 octl na šest let v kriminále za (pouhé) zabití. Wessel prostě měl tu bouchačku v ruce a výmarské soudy se ještě zdržovaly zvažováním skutečností.

Až mnohem později, v září 1933 skupina SA manů pod vedením Williho Schmidta, Walthera de Mohrenschildta a prince Augusta Wilhelma Pruského převzala Höhlera od policie a zastřelila ho u silnice směrem na Frankfurt. Jak je v Německu dobrým zvykem, podílelo se na vraždě několik kriminálních úředníků, v neposlední řadě šéf tajné policie Rudolf Diels.

Jelikož skutečný vrah byl mrtev, musela se německá justice v roce 1935, kdy došla k přesvědčení, že vrahové národního hrdiny si přecejen zaslouží řádný monstrproces spokojit se Sally Epsteinem, kterému jeden z vrahů při útěku strčil do ruky Wesselův obušek, sebraný v bytě. Za postávání na rohu ho v roce 1935 popravili.

Dějiny nejsou žádné omalovánky, jak si myslí například studenti z Českých Budějovic.
06. 12. 2012 | 15:25

on. napsal(a):

banán - ale krachuje. Potrebne prace je mene nez lidi, tak se to dohani byrokratizaci.
06. 12. 2012 | 15:33

acer napsal(a):

ivan tomek
bych pane přitlačil,
a přihodil Mnichov, Jaltu, pak všemožný znárodnování včetně měnové reformy (1953)
znovu osvobození 68 a následné,
není v kotlince generace, aby něco "zhůry nenakoupila", nebo aspon neumřela v jiném státě, než se narodila :-)))
06. 12. 2012 | 15:41

Varja napsal(a):

Doubek správně napsáno. Ubožáci si pořád ulevují že za to můžou komunisti, jen aby nemuseli pracovat, mohli parazitovat a ještě je ten marasmus v zemi na koho svést.
K té Masarykově republice- opravdu bída, rozkrádání majetku po Rakousku, nejlepší výkon ekonomiky byl kolem 80% toho za Rakouska, v roce 1938 Kramářova vláda 20. v pořadí za sotva 20 let. A těch hladových demonstrací bylo hodně a mrtvých desítky. Bez komunistů ve vládě
.
Čecháčci potřebují cizí pevnou ruku, sami si vládnout neumí, vždy to dovedou zugrunt a rozkradou co se dá
06. 12. 2012 | 15:49

acer napsal(a):

banán
když nemám na splácení dluhů, tak jsem bankrot
ale samozřejmě záleží, jak tomu kdo říká
jen mám obamy, že ani "newespeak" aritmetiku nepřečůrá a nepřečůrá,
jen upozornuje
"šak si to" zaplatíte :-))
06. 12. 2012 | 15:55

razdva napsal(a):

Varja
Vy jste taky dobrej! Takže 1. světová válka ani světová hospodářská krize nebyly, za všechno můžou čecháčci...
Ono když je (skoro) každej z nás osobně línej i jenom na to, aby šel protestovat nebo se nějak v politice angažoval, tak se všechno svede na čecháčky, mezi který se kritik poměrů samozřejmě nepočítá.
06. 12. 2012 | 16:00

bumbrlicek napsal(a):

Nelze než souhlasit! Ono se sice krásně ukazuje na ty "velké" causy, ale drobné zlodějny se jaksi tolerují. Dalo by se tady napsat hodně o tom, že třeba stahování filmů zcela zničilo prodejny s hudbou a peníze na filmy se shání těžko a vydělat na filmu se dá jenom hodně vyjímečně. A v celkovém součtu jsou tyto drobné krádeže větší sumou, nežli "velké" případy. Máme totiž jenom přesně takovou vládu, jakou si zasluhujeme.
06. 12. 2012 | 16:09

Stařeček napsal(a):

kradou všichni. I velké nadnárodní podniky. Např VW-Škoda: plastová páčka na otevření kapoty = 300 Kč, plastové šroubení připojení benzinu = 800 Kč. Šestkové zboží, vystříknuté z plastu. Kupujte jen orig. ND ŠKODA !!!!!!
06. 12. 2012 | 16:35

Ema Havelka napsal(a):

Některé příspěvky zde jen potvrzují to, co je v článku napsáno. Bráníme se tomu tvrzení zuby nehty. Prostě si nepřipouštíme žádné vlastní chyby. Díky za tu reflexi, bohužel se nedostane k masám, ale s tím se muselo počítat.
06. 12. 2012 | 17:06

posledni pesimista napsal(a):

otaznik
O zadnem utikani z Svycarska jsem nehovoril. Nejsi nahodou Inuita? Blby co?
06. 12. 2012 | 17:50

posledni pesimista napsal(a):

Ema Havelka
Pozoruhodny postreh. Nektere prispevky jsou jakekoliv
06. 12. 2012 | 17:52

Hudlum Leva napsal(a):

ivan tomek,
přál bych vám zažít jak se kradlo kolem 68. Povolil stistk komančů a chytráci začali "podnikat" jen to fičelo. Začalo to stejně a s podobnými lidmi jako po plyšáku. Tenkrát to ale brzy skončilo. Potom, za normalizace bylo povoleno jen přikrádání potom, co byli potrestáni Zapadlo a spol. , v r. 78, kteří to rozjeli ve velkém.
06. 12. 2012 | 18:18

co dodat :-))) napsal(a):

Menšinová vláda ČSSD na magistrátu v Ústí nad Labem
byla zřejmě v minulých týdnech v ohrožení.
TOP 09, která ji společně s KSČM podporuje,
v minulých týdnech vyjednávala s ODS a Stranou zdraví, sportu a prosperity (SZSP), nakonec ale neúspěšně.
06. 12. 2012 | 19:08

český maloměšťák napsal(a):

ivan tomek napsal(a):
Ziji uz dlouho v Kanade a i kdyz se tu obcas objevi korupce (skoro vzdy souvisici s financovanim politickych kampani a malokdy pro osobni obohaceni), je prisne vysetrovana a trestana.

Pokud jde o drobne lidi, take se vyskytuje, temer vylucne ale u malych domacich praci provadenych nejakymi mistnimi kutily. Celkove mam dojem, ze toho tady je mene nez v USA, ale treba se mylim a Kanadu si idealizuji a mam jen omezene zkusenosti.

V CR mne nejvice mne zarazi, ze je uplne bezne pouzivat nezaplaceny software, a delaji to i lide jinak cestni. V Kanade je to neobvykle....
-----------------
http://www.nationmaster.com/graph/cri_sof_pir_rat-crime-software-piracy-rate

....
86 Czech Republic: 39%
87 Singapore: 37%
88 United Arab Emirates: 35%
89 South Africa: 34%
89 Ireland: 34%
91 Canada: 33%
92 Israel: 32%
...
06. 12. 2012 | 20:10

pamětník napsal(a):

F. Nový:
Vás někdo pověřil kádrováním anebo to máte od narození?
06. 12. 2012 | 20:20

ivan tomek napsal(a):

Cesky malomestak - nezaplaceny software:

Tu statistiku neznam a nevim, jak byla ziskana. Vztahuje se na jednotlivce, na spolecnosti, je zalozena na osobnim priznani, ... ?

Moje osobni a statisticky docela siroka zkusenost je uplne jina. Jak jsem psal, lide v CR mi casto zcela bez rozpaku, s urcitou pychou, a samozrejmosti, ukazovali drahe programy a kdyz jsem se zeptal, potvrdili, ze je nezaplatili.

V Kanade jsem 30 let na universite ucil pocitace a byl jsem v dost blizkem vztahu se studenty, a velmi malo kdy pracovali s ukradenymi programy, i kdyz prilezitost ziskat je byla uplne stejna, ne-li vetsi. Krome toho se v Kanade klade velky duraz na to, za 'zbozi' platit castecne proto, ze je to slusne, a take proto, ze vetsina z nas nejake 'zbozi' vyrabi a byla by docela rada, kdyby nam za nasi praci nekdo zaplatil. Myslim, ze ta vychova uz z domova a od zacatku skoly ma dost znacny vliv (podobne jako ma treba meritelny vliv kanadsky boj proti koureni, zejmena u mladych lidi). Mohu se ale mylit protoze s temi programy je to jen ma osobni zkusenost.
06. 12. 2012 | 20:28

pamětník napsal(a):

A jak to chodí např. v Kanadě:
http://www.youtube.com/watch?v=XUGEU-t-PkA&feature=plcp
06. 12. 2012 | 20:44

Targus napsal(a):

To xx:

Říká se tomu vyrážení klínu klínem, takže opticky se zdá, že dotyčný splácí, zatímco dluh pomalu (někdy docela rychle) roste a roste. Řekové taky ještě pořád splácejí a jsou docela v prd¤¤¤, že ano.

Tuhle fintu, na níž existují pryramidové hry, neboli letadla, ale dvounožec vašeho formátu není evidentně schopen pochopit. Nu, vaše škoda.

Inflace pochopitelně sežere prachy i státu, který si ji pečlivě pěstuje. Jenže stát má de facto jen dluhy, pročež na tom pouze vydělává, fakticky klesá výše pasív. Konec konců pomoc je lehká, každý normální stát má centrální banku a tiskárnu cenin, eventuálně razírnu mincí. Takže se o něco málo více natiskne či vyrazí a je po problému.
06. 12. 2012 | 22:18

český maloměšťák napsal(a):

ivan tomek
Jak jsem koupil - tak prodávám.
Osobní zkušenosti jsou k nezaplacení.
Ale nemusí o popisovaném jevu vypovídat víc - než např. statistiky.
06. 12. 2012 | 22:20

Targus napsal(a):

To blue jay:

. Napriklad kdyz si tvuj soused v USA ci Canade koupi nove auto, tak mu to sousede obdivuji. V Cesku ho za to pomlouvaji. Me se to stalo osobne.

Hnízdíš prostě na špatném stromě, sojko. Mně nikdo nezávidí, já ostatním taky ne. Zkus změnit měřítka výběru své adresy a lidí, kterými se obklopuješ.
06. 12. 2012 | 22:24

český maloměšťák napsal(a):

Targus
Ha, ha..." je po problému "...:((
CB nedistribuuje peníze do mikroekonomiky. Tedy tam, kde se setkává nabídka a potávka po statcích /pokud není statkem samotmá dospupnost likvidity - bank/-
Přičemž např. Bill Gross tvrdí, že by FED měl sazbu zvednout /nízké marže bank a tím neochota pújčovat/.
06. 12. 2012 | 22:25

Kuba napsal(a):

Bezvadny clanek, naprosto souhlasim. Atmosferu a spolecnost vytvari kazdy z nas.
06. 12. 2012 | 23:21

Targus napsal(a):

To český maloměšťák:

CB nedistribuuje peníze do mikroekonomiky. Tedy tam, kde se setkává nabídka a potávka po statcích /pokud není statkem samotmá dospupnost likvidity - bank/-

Což při inflaci jaksi je, že ano, protože ceny stoupají a likvidity se všeobecně nedostává. Tedy pokud se tiskaři nezblázní a nezačnou bankocetle chrlit v příliš velkém množství.
A distribuce barevných papírků je triviální záležitost. Postačí správně zadat cíl cesty řidiči pancéřového vozu.

Nebuďte hnidopich.

Kdo je Bill Gross, nevím a je mi to šumák.Postačí mi poznatek, že kope za banky a ostatní úvěrářské lumpy, kteří realitní bublinu v USA přifukovali tak dlouho, až praskla.
07. 12. 2012 | 00:10

S. Vochmelík napsal(a):

Bill Gross je známý kryptozoolog, autor vlivné hypotézy o výskytu ologoj chorchoje v třeboňských rybnících.
07. 12. 2012 | 00:32

Jank napsal(a):

Pane autore, zakupte si dostatek Kinedrylu, protoze na zvraceni se vam bude delat casteji, az zacne proces s DR. Rathem. Skoda, ze jste nenapsal, ze kdyby se toto stalo v USA, tento politik by sel "dobrovolne" od valu. Ten priklad pujcovanim filmu je dost nestastny. Proc jste se take nezminil, ze kdyz si nechcete platit kabel mate z eteru nekolik programu zadarmo, za TV a radio nemusite platit mesicni pausal? Ja si myslim, ze kdyz to jde, ze si to z eteru muzete stahnout (nikdo to neblokuje), tak proc za to platit? Za druhe je znamy fakt, ze cim vetsi chudoba, tim vetsi kriminalita. Ja se vubec nedivim, ze se v CR tolik krade pri soucasne situaci, kdy lidi vidi, jak stat naklada s jejich tezce vydrenymi penezi. Kazdy den si gratuluji, ze jsem pred vice nez ctvrt stoletim odtud vypadla. Budte rad, ze mate praci, pokud byste ji ztratil a musel zadat o podporu, zrejme ani Kinedryl by vam moc nepomohl.
07. 12. 2012 | 04:21

Lektor napsal(a):

Tady lide radi uzivaji vyraz "spinave penize" ale mam dojem ze malokdo vi co to znamena !
Spinave penize jsou penize ziskane nezakone. Budto kradezi, nezakonou aktivitou, nebo jsou to nezdanene penize.
Takove penize chcete-li dostat do bankovniho systemu tak je musite napred vyprat. Ponevadz banky, a take celnici na hranicich castky nad 10000 dolaru uz sleduji a vysetruji.
Mafiani si obvykle na prani spinavych penez koupi fotbalovy klub !
To jenom pitomci si mysleli ze ty miliardy z ukradenych ceskych dolu si poslanim do svycarskych bank - vyprali.
Ale jinak cely cesky hospodarsky zivot ja zalozen na spinavych penezich.
Treba to obalkovne. Podplaceny urednik penize nezdani - jsou to tedy spinave penize !
"Nejak se domluvime jsme prece Cesi " je obchd za pouziti spinavych penez !
Placeni bez uctenky - spinave penize.
Stavby kde pracuji zednici za hotove - spinave penize !
Cili jste v tom vsichni - tak zacnete kritizovat od sebe !
07. 12. 2012 | 04:32

nejsemjejichobdivovatel napsal(a):

Hlavne nepochopim ze jste se vubec vratil. Je videt ze celkove veci moc nerozumite ,obvzlaste treba ve veci corrupce v USA . Kdyz nekoho zavrou za zlodejny vetsiho calibru to jiz musi byt idiot ktery ohrozuje establishment viz Madoff a ten byl zlikvidovan jen proto ze 99% "clientu" byli zide ,a to nemel delat sahl na ty kteri neodpousteji .To ze jste se vratil svedci ze jste moc mlady a proto jeste nevyvinuty ,neb takhle odhadovat specielne ekonomickou situaci se nevyplaci. Co se tyce zlodeju vetsiho calibru doporucuji studovat vice info . na internetu a ne ceske zpravy podepsane CTK . Ten kdo zverejnil a pomohl rozkryt konta ve Svycarech tisicu zlodeju ve velkem je jediny v base ostatni zlocinci zaplatili pokuty na priklad (jeden zid developer 45 mil $) Takze doporucuji psat o necem co mozna znate treba geologoii
07. 12. 2012 | 06:01

Anna napsal(a):

Pane Rajmone,

vřele doporučuji přečíst si zdejší dnešní blog pana Žáka Paralýza státu v právní džungli.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-zak.php?itemid=18375
07. 12. 2012 | 07:31

Petr. napsal(a):

Do fešáckých "kriminálů" v Česku se chodí i dobrovolně. Hlavně na zimu. Tak proč by se nekradlo.
07. 12. 2012 | 07:46

Kateřina napsal(a):

Ahoj Davide, je asi pochopitelné, že po tak dlouhé odmlce z domova tě překvapí nejdříve tato problematika. Souhlasím s tebou. Já taky nekradu a nikdy bych do nečistého obchodu nevstoupila a své účty mám v pořádku. Někde jsem četla že mozek je nastaven na 90%slušnosti a 10% je opak. Je vidět jak hodně se vleze do oněch 10%. Je to smutné. Nemyslím si ale, že jsou lidé v Česku špatní. Je to vždy o lidech samotných a je jedno odkud jsou. Já osobně neřeším národnosti,vyznání, ale jak se člověk chová a jedná. Možná je dobré se i zamyslet proč to tak je. Když jsem byla malá, stála se fronta na banány a teď se stojí fronta na Úřadu práce. Mnohdy jsou zaměstnanci jako rukojmí hlavně u soukromníků, kteří jim někdy ani nezaplatí za práci. A hlavně jsem jim nic nestane. Takže podle mého názoru: "Kde není trest, není respekt!"
07. 12. 2012 | 08:37

Varja napsal(a):

Hrozné na tom je že se musíte přizpůsobit okolí abyste přežil.
Pokud jsou na světě slušné státy, platí tam zákon,normální a převládající je být slušný a zločinci jsou tam pronásledováni a mají těžký život. Ještě před 23 lety to bylo i u nás.
Jenže pak se to zlomilo. A pokud převládne nepoctivost a podvody, jak je tomu dnes u nás bohužel ti slušní jsou za blby kteří jsou hendikepováni tím, že se řídí zákony. A zločin je vždy rychlejší a výkonnější. Cesta z toho je hodně dlouhá A POMALÁ
07. 12. 2012 | 08:44

pepr napsal(a):

Svatá pravda ! Řemeslník počítá automaticky, že nebudete chít účet, i když není plátcem DPH - kde byste aspoň mohl ušetřit i Vy, pokud byste by taky zloděj. Ovšem pravdou je, že autor by si měl ještě zajet do jižní Evropy, tam je to prý ještě mnohem horší.
07. 12. 2012 | 09:34

Hana Brisuda napsal(a):

Vážený pane,
ještě nedávno jste ve svém blogu psal, jak si tady stále na něco stěžujeme a přitom to není vůbec tak špatné. Úřady fungují, úřednice na vás byly milé , vlastně pohoda... A ejhle, snad ani ne po měsíci, velké překvapení!!!! Divíme se----TEĎ !
Pevně věřím, že máte české občanství, nikoliv americké, a tu "ochotu" a průhlednost úředníků a zákonů si vychutnáte plnými doušky. Tak jako všichni místní obyvatelé.
A potom napiště blog, jak jste byl naivní a po návratu do Čech jen zíráte... Na ten se těším ... :O))))
07. 12. 2012 | 09:50

Divák napsal(a):

Pane Rajmone, souhlasím s Vaším pohledem na dění v ČR.

Jak sám píšete, tak v Americe se zatýkají lidé neustále za korupci nebo protiprávní jednání a tím se jasně dává signál celé společnosti, jak se chovat a neskončit za mřížemi. Tento mechanismus v ČR zatím moc nefunguje, protože zákony jsou nedomyšlené a politici evidentně nemají zájem napsat zákon bez "zadních vrátek".

Dokud se toto nezmění, nezmění se ani současní česká mentalita, ani chování politiků.

Jinak 50kc za filmotéku je dobrá nabídka, jen takoveto sluzby u nás neexistují za takove penize. Jakoby se filmove spolecnosti snazili vydelat na nekolika jedincich to, co trati kvuli jinde ulozto apod.
07. 12. 2012 | 09:51

SuP napsal(a):

Ono za zamyšlení stojí i tohle.
Ve zprávách jsem zaslechl, jak za zpronevěru cca 150 milionů dostal dotyčný trest 10 let nepodmíněně. Řekněte mi někdo - existuje jednodušší způsob, jak si těch 150 melounů "legalizovat" a ještě u toho 10 let čumět na televizi?
07. 12. 2012 | 11:18

český maloměšťák napsal(a):

Targus
Příklad Billa Grosse jsem uvedl jen kvůli zadokumentování toho, že i správci poměrně velkých aktiv mohou mít kontraverzní názory...a že tedy neexistuje univerzální lék coby jednotlivost - vytržená z kontextu.
Inflační revaluace hodnot/včetěn dluhu - jenž je na jedné straně hodnotou kladnou, na straně druhé zápornou/ je často cestou do pekel. Lidé mnohdy pak ani nestačí dynamiku proměn těchto hodnot v čase sledovat...tedy ti vaši obyčejní /nekopající za banky/ lidé. A proto se rozhodují špatně /časový tlak a strach jsou nepřítelem racionálních rozhodnutí/.

Než peníze tisknout - radši je spálit. Centrální bankou. Řízeně.
Kdysi podobnou akci provedl Solon. Další vývoj mu dal za pravdu.

Ale v dnešním světě není záruky, že se i takto získaný - odbřemeněný kapitál alokuje tam, kde ho daná CB a zejména společnost chce mít. O to je řízení takového procesu složitější. /na národní úrovni je to pak nemožné/

P.S. V tax havens je prý "zaparkovaných" několik desítek bilionů USD.
Takže " zdroje skutčně jsou". Jen jsou špatně alokovány.
A ani pouhým tiskem peněz nedocílíte toho, že budou nové peníze alokovány rozumně. Banky je třeba použijí k investicím do akcií či k zajištění se proti výkyvům cen komodit. Nebo je investují do státních dluhopisů - čímž jen posílí ten nesmyslný kruh.
Na hyperinflaci prodělávají nejvíce lidé s fixními příjmy. Nejvíce v realativním /ale fatálně životně důležitém/ ...nikolivěk v absolutním vyjádření.
Prostě Bill Gross s těma několika miliony USD, co mu po sežrání těch několik aset milionů USD zůstane v kapse.... se už nějak protluče.
Horší to bude mít ten, co mu hyperinflace vyrobí z pár desítek tisíc tisícovky např. dvě.
Kor když banky pojedou na to zvýšení cen komodit....

Změna systému - that´s the question.
Nejlépe postupnou regulací...zejména patogenních jevů.
07. 12. 2012 | 11:50

český maloměšťák napsal(a):

Spálení bylo podobenstvím.Samozřejmě by se jednalo o spálení dluhů.
07. 12. 2012 | 11:52

SOBÍK napsal(a):

Maloměšťáku- a teorie že lidi pracují, za to dostanou spravedlivou mzdu, ze které si koupí vše co potřebují v oblasti běžného života, ale luxus si dopřávají jen na co mají, tedy se nezadlužují a nebo své dluhy platí.
To vám zní asi moc komunisticky, co???
Ale přitom je to JEDINÝ způsob jak může společnost fungovat
07. 12. 2012 | 13:14

pamětník napsal(a):

SuP:
Asi nevíte, že součástí rozsudku za zpronevěru je odebrání zpronevěřených peněz, takž žádná legalizace 10 léty kriminálu není možná.
07. 12. 2012 | 16:10

SuP napsal(a):

pamětníku -
Teoreticky určitě, ale Vy už jste někdy slyšel, že se takové peníze našly???
07. 12. 2012 | 19:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy