Kdo nepracuje ať nejí.

05. 10. 2010 | 20:38
Přečteno 6804 krát
Tak znělo jedno z hesel Gottwaldovy vlády. Dnes jej oprášil Petr Nečas svým: „Odebereme dávky těm, co nechtějí pracovat.“ Obě hesla mají společnou myšlenku, že ve společnosti existuje skupina příživníků, které je potřeba donutit k práci.

Jistě, v každé společnosti je určité procento těch, co nechtějí nic dělat a snaží se protloukat ze dne na den s tím, že část z nich využívá či spíše zneužívá sociální systém příslušné společnosti. Nicméně přesto nelze systém upravovat tak, aby na každého, kdo potřebuje sociální síť, se okamžitě pohlíželo jako na „vyčůraného příživníka“. Drtivá většina těch co sociální systém potřebují, jsou poctiví lidé, kteří se řízením osudu dostali do stavu nouze.
Humanismus, ale i pragmatičnost.
Moderní sociální systém má dva rozměry. První z nich je etický a humanistický. Jde o pomoc člověku v nouzi. O podanou ruku těm, co upadli a sami nemají sílu se znovu zvednout. Jde o elementární lidský soucit vtělený do systému, který řídí stát. Jde i o ochranu lidské důstojnosti uprostřed společnosti. Druhý rozměr je čistě pragmatický. Těm, kteří na to mají, se prostě vyplatí část svých příjmů dávat těm, kteří jsou v hmotné nouzi, protože tímto předcházejí šíření určitých negativních jevů ve společnosti. Jde o druhy kriminality, která má své kořeny – příčiny v lidské bídě. Ten, kdo nemá legální zdroj příjmů, aby se uživil, uživil své děti, případně uspokojil své závislosti (alkohol, drogy, kouření), si začne opatřovat finanční zdroje kriminální činností. Je prokázáno, že když těmto skupinám seberete i tu základní sociální pomoc, stoupne kriminalita. Ve finále zaplatí společnost mnohem více. Prokázalo se to opakovaně na dlouhodobých pozorováních především v USA. Stát sice ušetří něco na sociálních dávkách, ale obratem všichni zaplatí násobky, a to jak osobně, tak i z daní.
Vězení je nejdražší sociální zařízení.
Majetková kriminalita je spojena se značnými individuálními škodami, které zloději způsobí jednotlivcům a navíc stát musí posilovat drahou policii, soudy, věznice, ošetřovat zraněné. Třeba jeden den jednoho vězně v naší věznici vyjde zhruba na tisíc korun, tedy třicet tisíc měsíčně z našich daní. Pokud tedy pětitisícová sociální dávka sníží výskyt majetkové kriminality, tak jsou to dobře investované peníze. Samozřejmě na přítomnosti extrémních sociálních rozdílů a výskytu bídy nejvíce mohou prodělat střední a vyšší střední třídy. Ty mají co ztratit, ale nemají takové příjmy, aby si zajistily soukromou ochranku sebe, svých dětí a svého majetku.
Co se dá dělat?
Je tedy cesta jak snižovat procento těch, co nechtějí pracovat a zneužívají sociální dávky? Určitě neexistuje nějaké zázračné řešení, kdy mávnutím proutku tuto věc úplně vymýtíte. Dlouhodobá cesta je samozřejmě ve výchově dětí k tomu, aby práci braly jako nezbytnou součást svého života. Nemám pocit, že by v tom školy dělaly maximum, co mohou. Krátkodobě je to vazba určitých dávek na vybrané a lehce splnitelné povinnosti – např. zajistit pravidelnou školní docházku dětí rodin příjemců dávek.
Práce pro stát.
Další možností je rozumná míra práce (např. dva dny v týdnu) pro obce a kraje či státní instituce. Obce, kraje a státní instituce by musely nabídnout místa, kde mají nedostatečně pokryté potřeby a dlouhodobě nezaměstnaní (např. více než 6 či 12 měsíců) by dostali dávky tehdy, pokud by tuto minimální povinnost splnili. Dalším zajímavým opatřením by byl přechod vyplácení některých dlouhodobých dávek přes systém čipových karet.
Pomohou čipové karty?
Dlouhodobě nezaměstnaný by dostal osobní platební kartu, kterou by mu úřad práce každý měsíc nabíjel na stanovenou hodnotu. Karta by umožnila nakupovat jen vybrané druhy zboží a služeb potřebných k životu. Potraviny, základní oblečení, nájem, elektřinu… Karta by umožnila nejen limitovat druhy zboží, ale i denní objem plateb tak, aby zajistila jejich průběžné čerpání po dobu celého měsíce. Tímto by se minimálně stěžovala situace, kdy po obdržení dávky ji příjemce propije či prohraje v automatu a děti vyžene zajistit si jídlo drobnou pouliční kriminalitou. Jistě i toto řešení není stoprocentní, ale činilo by zneužívání těžší a přitom zachovává proporce lidské důstojnosti a nevhání jednotlivce do existenčního kouta. O tom by měl Petr Nečas a ministr Drábek přemýšlet a ne oprašovat Gottwaldovská hesla.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Proč jste tak tlustý? Z práce ne.
05. 10. 2010 | 20:43

veverka napsal(a):

30 táců měsíčně za jednoho vězně...to je na současné pravicové svazáky moc složité.Nepochopí to.Ale blog je to samozřejmě dobrý a pravdivý.
05. 10. 2010 | 20:51

veverka napsal(a):

No jak jsem říkal,už se jeden ozval...a opět přímo "k věci",že?
05. 10. 2010 | 20:51

unknown napsal(a):

Máte pravdu :Jistě, v každé společnosti je určité procento těch, co nechtějí nic dělat ....a Vy jste jeden z nich. Bežte už konečně do (_!_)
05. 10. 2010 | 20:55

Kritik napsal(a):

"Kdo nechce pracovat, ať nejí!"

To není Gottwaldovo heslo, to je citát z Bible (2. Tesalonickým 3:10).

Žijeme v opravdu zvláštní době. Je tu plno nezaměstnaných a přece - podívejte se kolem sebe, co je tu práce. Například odklízení nepořádku u komunikací, odstranění ohyzdných zákoutí ve městech a obcích, renovace staveb, nátěry plotů, sloupů ...
Co kdyby úřady, ať pracovní, obecní, krajské či ministerské namísto neutuchajícího planého blábolení a rozdávání peněz za nic použily mozky svých zaměstnanců a vymyslely, jak do těchto prací nezaměstnané zapojit.
05. 10. 2010 | 20:58

Michal Macek napsal(a):

kritik:

citat z bible - to cumim...

PS:no ono uz existuje neco jako verejne prospesne prace...
05. 10. 2010 | 21:00

bigjiří napsal(a):

Křeček, Zaorálek, Ráth...Blíží se zima, vrány se stahují. Aktualně musí vyvolat "vyjímečný stav". Vždyť jim všichni diskutéři utečou? Jestli dalším bude prof. V.Hořejší, omyjou mě. Nebo jim oslavencům (Aktualne slaví pět let života) chtějí dát nálepku socanského serveru?
05. 10. 2010 | 21:00

JenTak napsal(a):

Máte pravdu. Co proti tomu dodat.
Ne že by nebylo co. Jeden zde už má problémy s vaší údajnou nadváhou. Když není argument, v hlavě vymeteno jako obvykle, tak alespoň poukázat na vaši neexistující tloušťku.
05. 10. 2010 | 21:01

Herodes napsal(a):

Vláda by si měla vzít příklad z USA - amerického filmu "Motýlek" a zaměstnat vězně třeba právě opravou silnic a stavbou hrází před povodněmi. Vězni by měli mít povinnost pracovat a uhradit náklady pobytu ve vězení v plném rozsahu, ono by je to při zavedení pracovní povinnosti a úhrady pobytu vyléčilo z dalších lumpáren. Když jsou pro nás USA stále oslavovaným vzorem, tak oproč se politici nesnaží je následovat?
05. 10. 2010 | 21:03

Targus napsal(a):

Ach jo, modré straky, vy neumíte slušně provést analýzu, v čem jsou Rathovy nápady špatné?
05. 10. 2010 | 21:06

Michal Macek napsal(a):

HERODES

to se ale odehrava na francouzkych Dablovych Ostrovech ne v USA....
05. 10. 2010 | 21:06

Herodes napsal(a):

pro unknown
spíše by Vám slušel pseudonym "neználek".
Mám dojem, že když zavřete ústa, máte uklizené pracoviště. Když máte Internet, tak se podívejte, co Dr. Rath vykonal a koná a pak ho kritizujte.
05. 10. 2010 | 21:07

Michal Macek napsal(a):

targus:

nejsou spatne - je to jen snuska naprosto jasnych banalit.to je jako kdybych ja nevim rekl ze sem pro svetovej mir...bylo by to hezke.proste predvolebni malceni slamy...
05. 10. 2010 | 21:08

Targus napsal(a):

To Herodes:

Vy jste se zblázni!!! Představte si, že by se omylem někdo spletl a zavřel někoho z tunelářů, anebo takového Kalouska....
Přece byste nechtěl, aby nejlepší financmajstr Mléčné dráhy a přilehlého okolí štětoval cestu!?!?!
05. 10. 2010 | 21:09

Targus napsal(a):

To Michal macek:

Já na kreditce nabíjené pracákem či sockou nevidím naprosto nic banálního.
05. 10. 2010 | 21:10

arnazach napsal(a):

Z práce neztloustnete, Ládíku!!! To musíte jíst.

Hledal jsem, kde to Nečas řekl. Nenašel. A přitom jsem objevil tuto zprávu: "V havarované limuzíně seděl John, spěchal na malou Stranu." Pradon, Malou.
05. 10. 2010 | 21:11

Herodews napsal(a):

Pro Michal Macek
samozřejmě máte pravdu, ale i v seriálu Dallas se prezentují pracovní tábory, se stejným posláním jako ty francouzské, takže ten americký vzor je stále aktuální.
05. 10. 2010 | 21:13

Herodes napsal(a):

pro Targus
vůbec jsem netušil, že se u tohoto blogu bude diskutovat o mém příspěvku a ne o příspěvku autora pana Dr. Ratha. Ti co mají dost nakradených peněz se nikdy do kriminálu nedostali a nedostanou (myslím u nás v CZ), to jistě víte.
05. 10. 2010 | 21:17

Michal Macek napsal(a):

targus:

no zrovna tohle je asi nejlepsi myslenka ale stara - myslim ze uz tu nekdo zavadel poukazky na jidlo atd....tohle je jen to same v blede modrem (v praze by to mohla byt jedna z funkci opencard :DDD
05. 10. 2010 | 21:17

stále rebel napsal(a):

Pro Herodes.
Větší kravinu již asi nikdo nenapíše. Samozřejmě za předpokladu, že se nedostaví Rum…., Emisar.. a ostatní tihle kluci.

USA mají více než dva miliony vězňů. V dnešní době použít vězně na stavbě silnic by bylo patrně plýtvání prostředky, stroje jsou daleko efektivnější.

Vláda by si měla především vzít příklad ze zemí, které neprodukují vězně, stačí porovnat například ČR a země jako Rakousko nebo Německo, které mají asi polovinu vězňů přepočteno na počet obyvatel.
05. 10. 2010 | 21:18

Tupelo napsal(a):

Navrhy p. Ratha povazuji za zajimave a realizovatelne. Nekde jsem cetl, ze USA maji z vyspelych zemi nejvetsi pocet veznu na pocet obyvatel, zrejme tu bude souvislost s deravym soc. sitem (vyssi kriminalitou). Zajimalo by me kolikrat vic penez z rozpoctu je rozkradeno korupci, oproti objemu vynakladanemu na podporu v nezamestnanosti.
05. 10. 2010 | 21:18

Michal Macek napsal(a):

Herodes:

ja teda dallas moc nesledoval...ale tezko je mi verit ze v tom serialu byly nejake pracovni tabory... :oo
05. 10. 2010 | 21:19

Jeff napsal(a):

Pane Rath, řekl bych,že můžete být v klidu, nápady dua Nečas, Drábek nemají podle mě reálnou šanci na realizaci, nedovedu si představit, kdo donutí a zkontroluje 2 tisíce nezaměstnaných v okresním městě vykonávat jakousi činnost. Co tady chybí je totální absence podpory normální zaměstnanosti, neláme si s tím hlavu vůbec nikdo. Obecní úřady, magistráty, úřady práce - nikdo. Nefunguje rekvalifikace, regulérní a dosažitelná podpora českých podnikatelů, půjčky či úvěry k zahájení podnikání - absolutní sranda či spíše provokace. Nezaměstnanost dnešní vládě myslím zcela vyhovuje, je to hrozná ubohost Nečase a spol.
05. 10. 2010 | 21:21

Jeff napsal(a):

To Tupelo: relevantní odhady 120 mld.korupce proti 40-50 mld. za dávky bez důchodů.
05. 10. 2010 | 21:24

slavwin napsal(a):

Vidím to podobně jako p. doktor. Když došlo k změně režimu měl jsem 45. Chvíli trvalo než staronoví bolševici si zlodějnu připravili a pak udeřili, ocitl jsem se těsně po 50 na pracovním úřadě. Bylo mi nepříjemné, když děti těch zlodějů zjišťovaly co vlastně umím, věřil jsem naivně blbostem v novinách, přečkal jsem to, dnes, když mám 4 roky nárok na důchod pořád mne někdo potřebuje. 18 měsíců jsem makal na procenta dnes jako prduch, při své skromnosti se nemám špatně. Přinejmenším urážky Ratha jsou urážkami prostých lidí, kteří si bláhově myslí že na život si třeba vydělat a když chceš pracovat tak ta práce vždy je. Také si nemyslím že ČSSD je čistá jak lilie, do politiky třeba dostat nové lidi a nové strany. I kdyby Rath byl čistý jsou takoví Rusnokové Urbanové. Pokud nechceme návrat bolševika tak ti noví jsou nezbytní. Lidem kolem Zemana nevěřím, nevím proč, někdy i pocity varují. Hlavní nebezpečí pro zdárný život vidím v odesácích, Kalouskovi a jeho zlodějských kámoších nikoli celé TOP09. ČSSD věřím že se svých pijavic zbaví. Vyčítání něco Rathovi mi připadá že někdo chce podnikání nazvat zlodějnou. Korupce třeba názvoslovně krytá jako provize tam patří nevím jestli to ví MuDr Barták.
05. 10. 2010 | 21:25

Jeff napsal(a):

Podpory asi 12 mld., čili řeč je o ničem
05. 10. 2010 | 21:27

BARICH napsal(a):

120miliard nejlepším z nás, lidem pevně oddaným pravé víře a 40 miliard netáhnoucí socanské lůze?!?

Doufám, že vláda zajistí nápravu ve prospěch kvality!!!!
05. 10. 2010 | 21:29

Pepik Z napsal(a):

Někteří Vás, pane doktore, nemohou dnes pochopit, snad zítra nebo pozítří, až dostanou padáka.
05. 10. 2010 | 21:29

petrof napsal(a):

a jéjéjé náš bývalý anesteziolog si zase čuchnul rajského plynu...?????
Je kouzelné srovnat jejich sociální návrhy při dnešní nezaměstnanosti 8,5%, při celosvětové recesi, s tehdejšími Škromachovými 9,6% ovšem při 6% růstu HDP. I naprostý laik pochopí, že tady něco "nehraje".... a odborník pak dodá, že socialistické pojetí sociálního státu prostě nefunguje a fungovat nemůže!!!
Celá Evropa to již také chápe (viz Švédsko, či Norsko) ..... a já osobně jim dávam těm jejich bludům tak nejvýše 2-3 roky??!!!
05. 10. 2010 | 21:31

Kritik napsal(a):

Michal Macek

"Kdo nechce pracovat, ať nejí!"

(2. Tesalonickým 3:10)
http://www.bibleserver.com/... Tesalonickým3
05. 10. 2010 | 21:32

Herodes napsal(a):

Pro stále Rebel
hlouposti píšete Vy, odsouzený s pracovní náplní a to příslušně náročnou si dá pro příště pozor, aby totéž musel podstoupit znovu. Když máme podle Vás dost techniky, tak proč jsou silnice v tak dezolátním stavu. Chvíli nejdříve přemýšlejte a pak teprve pište. Kromě toho jsou určité pracovní úkony, které ani ta nejlepší technika není dosud schopna provádět a lidská síle je nepostradatelná. Rozhodně tvrdě pracující vězeň, který se v cele nenudí je prospěšnější pro stát i společnost.
05. 10. 2010 | 21:34

BARICH napsal(a):

Pepiku Z. - Jestli někoho propustí, tak za to mohou socanské odbory a socani. - Kdyby byli zodpovědnější vůči naší ekonomice tak by každý mohl už dávno makat za tři pět táců - do libosti třeba 14 - 16 hodin denně.
05. 10. 2010 | 21:34

Tupelo napsal(a):

Jeff: diky, odpovida to zkruba me predstave (vychazel jsem ze strizliveho odhadu TI, ze nejmene 20% statnich financi je vynakladano neefektivne a ze na podporu jde asi jedno procento (zaslechl jsem az dnes)).
05. 10. 2010 | 21:35

Admirál napsal(a):

To, co zde nastínil p. Rath, není nic nového, ani nic nepodloženého a nevyzkoušeného.

Ale hlavní je a to v textu schází, že prvořadé je vytvářet dostatek pacovních míst v produktivní sféře. Nebo budeme vše kupovat z Číny?

Děsivá představa je, že u nás roste zástup těch, kteří nikdy nepracovali a jsou "na úřadě práce".

V našem malém městě, když se dřív ztratil králík, tak to byla aféra. Dnes je to Broks, co až se do toho dá generace těch, co nikdy nepracovali.
05. 10. 2010 | 21:36

BARICH napsal(a):

Herodes:

Svatá prostoto !!!
05. 10. 2010 | 21:36

Jeff napsal(a):

Podívej Barichu, pokud se ti zamotala pupeční šňůra vokolo krku, měl bys bejt pod dohledem..
05. 10. 2010 | 21:40

filip II. napsal(a):

jako první v diskuzi opět "zaperlil" náš rozumbrada l a d í k. A jako obvykle zplodil perlu Člověče, kdybyste napsal racionální oponenturu, jakýkoli rozumný argument, proč ne.
05. 10. 2010 | 21:40

BARICH napsal(a):

Admirál:
v zemi, kde projevem inteligence je volba ODS moc konkurenceschopných výrobků asi nevytvoříme; leda tehdy, když se úspěšně povedou tzv. reformy a naši zaměstnanci budou levnější než v číně :-(
05. 10. 2010 | 21:41

BARICH napsal(a):

Jeffe, ty nepřeješ nejlepším z nás?!? Že ty jsi socanský závistivec ?!?
05. 10. 2010 | 21:43

Admirál napsal(a):

Herodes - "odsouzený s pracovní náplní a to příslušně náročnou si dá pro příště pozor, aby totéž musel podstoupit znovu"

To bych řekl, že zkušenosti a statistika nepotvrzují. To říkám aniž bych si mylel, že kriminál má být něco jako lázně.

"Kromě toho jsou určité pracovní úkony, které ani ta nejlepší technika není dosud schopna provádět a lidská síle je nepostradatelná."

Pokud nemáme dost práce pro ty, kteří o ni stojí, kde chcete vzít "určité pracovní úkony" pro odsouzené?

Není to postavené na hlavu?
05. 10. 2010 | 21:44

stále rebel napsal(a):

Pro Herodes.
Jste směšný. Dnes na silnicích pracuje především technika, práce vězňů by ve volném prostoru byla velmi náročná na ostrahu, práci lidí musíte propojit s dodávkami materiálu a podobně.
Práce na silnicích pro vězně v dnešní době je naprostý nesmysl. Můžete je použít tam, kde se snadně zajišťuje ostraha a je intenzivní lidská práce. Lehčí vězně můžete použít při úklidu sněhu apod., ale jen ty, které nemusíte hlídat, jen je přivezete a odvezete.
05. 10. 2010 | 21:47

BARICH napsal(a):

filip II.:
ládík nemusí argumentovat. Jako člověk pevně oddaný pravé víře levičáky a jejich škodlivými názory pohrdá a diskusí s nimi se proto zahazovat nebude. Zde jen dal svou poznámkou najevo své oprávněné opovržení!
05. 10. 2010 | 21:47

Michal Macek napsal(a):

stale rebel:

jako napr texaska poust plna chrestysu - uz sem asi pochopil co mel herodes namysli temi pracovnimi tabory ze serialu dallas :DD
05. 10. 2010 | 21:52

Vilém napsal(a):

Vážený pane Rathe, obávám se, že sám neměl propadáte velkopanskému přístupu k lidem bez práce. Představa, že občan by měl pracovat za dávky, je totiž spíš feudální než demokratická. Jistě je třeba hledat všechny cesty k řešení dlouhodobé nezaměstnanosti, ale některé nápady je možné i bez praktického zkoušení označit za naprosto nepřijatelné a mezi ně patří nesporně nahrazování mzdy sociálními dávkami.
Chápu sice, že jako politik ČSSD se setkáváte ve své straně jistě i s daleko divočejšími přístupy, například Škromach chtěl po Gottwaldovsku "flákače vyhazovat ze sociální sítě" dávno před Nečasem, ale právě tato politika vedla k tragickému oslabení levicové společenské základny a neměla by se opakovat.

Pokud se chcete inspirovat při hledání kreativních řešení nezaměstnanosti, doporučuji použít myšlenky našeho Akčního spolku nezaměstnaných uvedené na

http://www.akcnispolek.estr...
05. 10. 2010 | 21:57

Pepik Z napsal(a):

Pro BARICHA: Ano, jsou to volové, jen se dívají, jak se to tu rozkrádá, rozprodává a ničí. Navíc jsou v tom sami aktivní. Třeba takové fotovoltaické elektrárny, či spíš výkupní ceny a následné zdražení el. proudu pro všechny. To přinese další odliv pracovních míst. Asi to tak má být, kdo ví kam se kára táhne!
05. 10. 2010 | 22:01

BARICH napsal(a):

Pane Viléme, já myslím že, to co vám připadá špatné a dr.Rath považuje za nouzové řešení je ve skutečnosti budoucnost. Uvědomujete si, že podnikatelé doplácí na to, že musí platit lidi ?!? V budoucnosti budou zaměstnavatelé platit nejmenší možné daňové minimum a stát se jim za to odvděčí pracovními silami "na dávkách" !
05. 10. 2010 | 22:06

RA napsal(a):

kdysi byl v telce dokument o americkém veliteli věznice, který měl nejmenší návratnost vězňů do vězení. Vězení bylo ve stanech v poušti , vězni měli železné koule na noze ,přes den pracovali v lomu. 80% vězňů vyléčil z páchání trestné činnosti.
05. 10. 2010 | 22:06

stále rebel napsal(a):

Pro Michal Macek.
Tam by to šlo, ale opravovat cestu na české vesnici nebo ve městě by vyžadovalo tak dva dozorce na jednoho vězně. Na stavbách potřebujete zaměstnance, které nemusíte hlídat.
05. 10. 2010 | 22:08

Standa Křišťál napsal(a):

také jste soudruhu Rathe hlasoval pro výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky ? Bylo to stranickým příkazem ? Protože ty Vaše plytké kecy jsou o ničem, když činy jdou proti "obyčejným lidem" a ekonomice státu, víte ?
05. 10. 2010 | 22:09

Vilém napsal(a):

BARICH
Ani já takový vývoj nevylučuji, ale vylučuji, že by pan Rath něco takového plánoval. Zrovna tak platí, že žebračenka není o nic lepší jen proto, je elektronická, to k těm údajně skvělým čipovým kartám. Ale kdybyste znal názory Škromacha z doby jeho ministrování (dodnes bez podstatných změn platí tehdy zavedené zákony), tak byste se nedivil, že pan Rath se považuje snad za obhájce sociálnosti - v rámci ČSSD jím asi taky je.
05. 10. 2010 | 22:13

denda napsal(a):

Tupelo:
Nejen nejvíce vězňů.
Mají další zajímavou věc, soukromé vězení i pro mladistvé. Hádejte, s kým se majitelé dohodnou...
Příklady jsou zdokumentovány.
05. 10. 2010 | 22:15

sasa napsal(a):

05. 10. 2010 | 22:20

RA napsal(a):

denda....není to tím, že v USA jsou většinou za vraždu doživotní tresty, zatímco u nás vrah dostane tak osm let a když dobře vytírá chodbu, za pět ho pustí ? Ono málo vězňů není vždy pozitivní věc, je lépe, když jsou zločinci za mřížemi, než mezi neozbrojenými občany,že.
05. 10. 2010 | 22:21

jan k napsal(a):

Pane doktore, předvedl jste zde čítankový příklad demagogie. Nejprve jste vložil Petru Nečasovi do úst něco, co neřekl a pak ho za to kritizujete.
Petr Nečas neřekl, že dávky budou odebrány těm, co nepracují, ale těm, co pracovat odmítají. Napsat, že Nečas a Drábek oprašují Gottwaldovská hesla, může jen někdo naprosto nechápající smysl slov, nebo demagog. Na druhé straně vás chápu, účel světí prostředky a vaši potencionální voliči, jak je vidět z ohlasů, se oblbnout nechají snadno.
05. 10. 2010 | 22:25

BARICH napsal(a):

Standa Křišťál:
Naštěstí to hned následná vláda napravila. A ta po ní tomu definitivně zatla típec.
Pravice (a Standa Křišťál, který ji volil) - spása naší ekonomiky...
(Krásně o tom psal František Janouch na tomto blogu - jak varoval premiéra Fischera - článek je pro mne ale nedohledatelný tunel nad všechny tunely)
05. 10. 2010 | 22:27

martin napsal(a):

Tak to ať Ráth nejí, protože on nepracuje a jen škodí. Doufám že už brzo nebude středočeským hejtmanem. Dělá Středočeskému kraji jen ostudu.
05. 10. 2010 | 22:31

BARICH napsal(a):

jane, jenže v modelu pana Nečase to hraní se slovy nesedí - přišel jsi o práci, jestli nevezmeš, co ti dáváme pak práci odmítáš... a je to!
05. 10. 2010 | 22:35

BARICH napsal(a):

martine, naprostý souhlas!
1+1=2 je škodlivá socanská demagogie
05. 10. 2010 | 22:36

Mc Cali napsal(a):

Čtyři melouny za kancl.
Ty musíš hodně pracovat.
A nebo hodně krást.
05. 10. 2010 | 22:41

jan k napsal(a):

Barich:
Ale to je přece samozřejmé. Pokud dotyčný nemá kvalifikaci pro povolání, kde je pracovních sil nedostatek, tak musí vzít takovou práci, jaká je mu nabídnuta, není prostor pro to, aby si vybíral a jiní ho živili ze svých daní.
05. 10. 2010 | 22:49

BARICH napsal(a):

Jan:
"jiní ho živili ze svých daní" - vy apriori počítáte, že propuštěný neplatil sociální a zdravotní - a že tudíž není pojištěný v nezaměstnanosti ?!?

Mám neblahé tušení, že to, co jste tady napsal, je dost děsivá ukázka vzorku pravicí zdeformovaného myšlení !!!
05. 10. 2010 | 22:57

pumprlidentlich napsal(a):

Všechny bude živit stát a ono se to udělá. Ukázkou můžou být stále rebel a Targus.

Kolik vytvořil Rath pracovních pozic? Nejsou to jen trafiky bez užitku?
05. 10. 2010 | 23:04

Majka napsal(a):

jan k napsal(a):
Barich:
Ale to je přece samozřejmé. Pokud dotyčný nemá kvalifikaci pro povolání, kde je pracovních sil nedostatek, tak musí vzít takovou práci, jaká je mu nabídnuta, není prostor pro to, aby si vybíral a jiní ho živili ze svých daní.
05.10.2010 22:49:56

A co když pro práci, "která je mu nabídnuta", také nemá kvalifikaci, schopnosti nebo zdraví?
05. 10. 2010 | 23:06

jan k napsal(a):

Barichu, nechci věřit, že vaše myšlení je tak zdeformované, že věříte tomu, co zde píšete. Z toho, že každý zaměstnaný platí sociální pojištění vyplývá, že v případě nemožnosti sehnat práci dostane sociální dávky, ale neznamená to, že je bude zneužívat. Pokud mu práce je nabídnuta, tak se přece nemůže válet doma. Nemluvě o tom, že spousta takovýchto "nezaměstnaných" dělá načerno.
05. 10. 2010 | 23:07

jan k napsal(a):

Majka:
To chcete říci, že dochází k tomu, že například zedníkovi je nabídnuta práce gynekologa? Nebo nevidomému práce řidiče autobusu? Jste zřejmě veselá kopa.
05. 10. 2010 | 23:10

Pepik Z napsal(a):

Pro Majku:
Třeba bude nabídnuta gynekolovi lopata za 9000,- Kč hrubého, 40 km od bydliště hm.
05. 10. 2010 | 23:19

BARICH napsal(a):

Jane, moje myšlení je skutečně tak zdeformované. Myslím, že i propuštění zaměstnanci mají práva. Zejména proto, že na svém propuštění nenesou žádnou zodpovědnost.
Ale jestliže je zaměstnavatel propustí aby je vzápětí zaměstnal na černo, tak je to jednoznačná zodpovědnost současné vládní garnitury.
05. 10. 2010 | 23:22

BARICH napsal(a):

Pepik Z.
Hřebík na hlavičku!
V Janově interpretaci parazit na jeho daních...

Je děsivé, kam se lidé nechali natlačit v myšlení - a jak je efektivní práce našich sdělovacích prostředků :-(
05. 10. 2010 | 23:27

Majka napsal(a):

Jene, dovedu si představit, že nabízení nevhodných prací by mohl být způsob, jak připravovat lidi o dávky.
Nebo to snad pokládáte za vyloučené?
05. 10. 2010 | 23:28

BARICH napsal(a):

Majko, a je něco špatného, připravit lidi o dávky ?!?
O to více peněz zbude na nejlepší z nás.
05. 10. 2010 | 23:32

Majka napsal(a):

Bylo by dovoleno nepřijmout "zaměstnání" u Herbalife? Nebo by to byl také důvod k odebrání dávek?
05. 10. 2010 | 23:32

Vilém napsal(a):

jan k
Vy jste asi problematiku nezaměstnanosti studoval v brožurách ODS. V českém právním řádu stejně jako ve všech aspoň částečně civilizovaných zemích je vymezeno, jaká zaměstnání je kdo povinen přijmout v případě, že jsou mu nabídnuta. Protože možnost nabízet jakoukoli práci a v případě odmítnutí to použít jako záminku k odmítnutí pomoci by zneužily pravicové kanálie k pokoutnímu omezení podpor a úmyslnému vytvoření krizové sociální situace. Vyskytly se v praxi i ojedinělé excesy typu nabídek na poskytování sexuálních služeb, ale věřím, že Kalouskovi a Drábkovi by i toto mohlo být dobré - nakonec oni sami jsou prostituty mezinárodního kriminálního kapitálu. Teprve v případě dlouhé nezaměstnanosti lze nabízet jakékoli zaměstnání, přirozeně v mezích zákonů a dobrých mravů.
05. 10. 2010 | 23:33

jan k napsal(a):

Barich:
"Ale jestliže je zaměstnavatel propustí aby je vzápětí zaměstnal na černo, tak je to jednoznačná zodpovědnost současné vládní garnitury."
Počítám, že podle vás současné pravicové. Za levicové vládní garnitury k ničemu podobnému zcela jistě nedocházelo, nebo tehdy také?
05. 10. 2010 | 23:33

jan k napsal(a):

Vilém:
Polemizovat s vašimi moudry je zbytečné, jsou ještě podstatně hloupější, než výplody Baricha a Majky. A to už je co říct.
05. 10. 2010 | 23:37

Vilém napsal(a):

jan k
Klidně přiznejte, že nemáte argumenty, dokázali to už i méně inteligentní lidé než Vy, a to je co říct, už jen narazit na někoho takového je skoro svátek. ;-)).
05. 10. 2010 | 23:40

Karel napsal(a):

Takže z pracovníků, které propustí státní sféra a kteří se přihlásí na úřad práce by se museli stát lidé pracující pro stát a ještě by měli dostat čip?
05. 10. 2010 | 23:45

ujo napsal(a):

pro jana k:
co takhle (když tak chrlíte moudra) zkusit odpověĎ na otázku, proč je u nás cca půl milionu nezaměstnaných?!
Opravdu si myslíte, že nechtějí pracovat.
Víte vůbec jak dlouho se vyplácí podpora v nezaměstnanosti?
05. 10. 2010 | 23:45

Pepik Z napsal(a):

Janovi k:
Bohužel se v tomto státě zneužívá všechno všemi. Poslanci zneužívají informace, dávky. Podnikatelé své zaměstnance, i ta černota tam je. Manželství se neuzavírají, protože svobodné matky dostávají více dávek, atd atd. Jsme národ vychcálků. A mám dojem, že čím větší inteligence, tím víc, vlastně je to v našich podmínkách přirozené. Jen neveřím, že ti dnešní hoši to napraví. Ale závidím jim tu odvahu. Řízení státu a jeho ekonomiky a správy je šíleně složitý proces, na to nemá ani jeden z nich, bohužel.
05. 10. 2010 | 23:47

jan k napsal(a):

Viléme, výše jsem napsal, že potenciální voliči dr. Ratha se nechají oblbnout snadno, vy jste toho vzorovým příkladem. A to nemluvím o vašem Gottwaldovském slovníku, např. "pravicové kanálie", nebo "prostituti mezinárodního kriminálního kapitálu", který dokonale charakterizuje vaši duševní úroveň.
Přeji dobrou noc s Rudou září nad Kladnem.
05. 10. 2010 | 23:50

jan k napsal(a):

Pepík Z:
Máte pravdu, dokázat ukočírovat tento národ vychcálků, na to neměl se svou mocí ani Hitler, natož naši politici, ať už z kterékoliv strany.
05. 10. 2010 | 23:54

Vilém napsal(a):

jan k
Teď jste předvedl polemiku horší než ze svazácké schůze.

Na této úrovni je vskutku zbytečné pokračovat, klidně si v té stoce plujte a opájejte se pocitem, že jste triumfoval a vybojoval si pozici pána kaliště, když už civilizovanou debatu zvládnout nedokážete.
Já Vám naopak přeji pokud možno co nejrychlejší duševní probuzení, i když o jeho možnosti si nedělám iluze.
05. 10. 2010 | 23:57

Karel napsal(a):

Jak se asi bude cítit nezaměstnaný např. středoškolský učitel, platící kartou od úřadu práce? Proč by měli všichni nezaměstnaní být držiteli této karty, když na rozdíl od menší části nezaměstnaných nepropíjejí peníze a neposílají děti páchat drobnou pouliční kriminalitu?
05. 10. 2010 | 23:57

BARICH napsal(a):

Jan K.
V současnosti je tento jev rostoucím trendem (propustit z práce, na podporu, zaměstnat na černo), mluví se o něm častěji než dříve.
Jste jistě přesvědčen o tom, že za to nemohou zaměstnavatelé, ale zaměstnanci, že ?!?

Pepik Z.
V podstatě souhlas. Diky zneužívání všeho všemi má naše ekonomika tak nízkou výkonnost. Jenže zneužívání pánů má podstatně tvrdší dopad než zneužívání kmánů... Jeff: "relevantní odhady 120 mld.korupce proti 40-50 mld. za dávky bez důchodů." (Soudím, že 90procent dávek je "umístěno" správně)
06. 10. 2010 | 00:02

almost glossed™ napsal(a):

Nápad s čipovými kartami a "dávkovanými příjmy" je špatný.

1. Čipové karty udělení ministerstvem a soc. úřady budou akceptovat jen v některých obchodech. Ty budou pochopitelně dražší. Ve svém okolí budou mít status určitého monopolu.

2. Dávkování plateb na den či týden je jen zbytečná šikana, která má ponižovat nezaměstnaného. Není důvod mu znepříjemňovat život a nutit nákupy rozdělovat na řadu drobných. Obchod akceptující karty nemusí být právě blízko (např. ve spádovém městě) a nutit každého utrácet zbytečně za dopravu znamená mu jen dále ubírat z potřebných peněz.

3. Některé věci jsou výhodnější ve větším balení. Chceme nutit potřebné kupovat dráž po jednotlivých kusech? Proč?

4. Představte si, že jste v nouzi. Nepotřebujete zrovna rýži a jablka, ale nutně si musíte koupit nové boty, třeba proto, že jít na konkurs v rozpadlých není nejlepší nápad. Díky limitu si je daný člověk nemůže koupit buď prakticky vůbec nebo ne tehdy, kdy je nutně potřebuje - musí čekat např. x-měsíců? Proč?

Ad práce pro stát:
Proč by měl člověk, který si léta platil sociální pojištění pro případ, že bude ne vlastní vinou vyhozen z práce, najednou spadnout do statusu otroka? Kdy padl cíl, že by si měl spíše hledat zaměstnání, rekvalifikovat se apod.?

Musí být (např. kvalifikovaný člověk v 55 letech) ostudně vystavován očím veřejnosti při ponižujících pracích v reflexní vestě? Jak to, že najednou neplatí jeho smlouva se státem, že mu pojistné zajistí odpovídající péči po nezbytnou přechodnou dobu?

Nejsem si jist, že předkládáte dobré návrhy. U ODS bych je čekal...
06. 10. 2010 | 00:04

Wraith napsal(a):

Vězňové se mohou stát velice efektivní a levnou pracovní silou, což mnoha politikům asi nedošlo a v budoucnu jen tak nedojde.
Současný status veřejně prospěšných prací ukládaných jako tresty je žalostně neúčinný a mnohdy je potrestaným spíše k smíchu. To je chyba, která by se měla napravit a to co nejdříve!

Faktem je, že nechat vězně pracovat je poněkud dvousečné.

1. sek - Kdo by hlídal vězně, když je chytáno tolik škrtat na policii a dalších bezpečnostních složkách státu? Uhlídat pracující vězně by znamenalozaměstnání mnoha dozorců navíc a i jejich výbava by něco stála. Nehledě na projekt elektronických náramků, který se ukázal být také pro kočku.

2. sek - jakkým způsobem byste chtěli donutit vězě pracovat? Vždyť se tam mají vlastně jakov bavlnce!. Pracuje kdo chce, Dělají si školy nebo výuční listy (což není špatné, to jinak chválím) nebo si jen tak bručí.... a nedělají skoro nic.

Civilizace pokročila a to i ve vězeňství. Pryč jsou doby, kdy byly podmínky jak na galejích natolik děsivé, že se jich každý soudný člověk bál. Ruku na srdce, čím obávanější vězení bylo, tím spíše si dal člověk pozor, aby se tam nedostal. podobné memento českému vězeňství a v podstatě ji justici chybí.

Zajímavým řešením může být privatizace části vězeňství, alespoň pro lehčí případy. Vězeňství pro těžké zločince by radělji mělo zůstat státu. Zatím to známe jen ze sci-fi filmů, ale zdá se, že vývoj kráčí právě tímto směrem.

Jsem zvědav,kdy bude možné vidět partu věZňů, sledovaných několika dozorci, tvrdě pracovat třeba na odklízení následů pohrom nebo nehod.
Náprava hříšníků se tím může velice vylepšit a leckdy i zrychlit. A navíc stát na tom nemusí sice vydělat, ale část nákladů na vězeňství se takovou aktivitou může vrátit zpět do státní kasy, což by nebylo špatné, že?
06. 10. 2010 | 00:05

BARICH napsal(a):

Jan K.
"na to neměl se svou mocí ani Hitler"

to jste zaeexceloval, to je teda síla
06. 10. 2010 | 00:05

Pepik Z napsal(a):

Barichovi:
Ano souhlasím s vámi. Ale co teď s tím udělat? Slušní a vzdělaní lidé, v pravém smyslu slova osobnosti, do politiky, do té vřavy nepůjdou. Jdu spát, protože zaplať pámbu, mám ještě práci, která mne navíc baví.
06. 10. 2010 | 00:15

Vilém napsal(a):

Wraith
Ano, nejprve propustit, pak nechat živořit s 2010 Kč v poukázkách a pak zavřít za práci na černo nebo neuvedení nějakého detailu v majetkovém přiznání pro chudé, jak propaguje Drábek.
A nakonec z postižených nadělat otroky privátní věznice, která bude zásobovat média divokými historkami o tom, jak chrání veřejnost před kriminálníky (to poslední není sci-fi, v USA soukromé věznice fungují a část vydělaných peněz investují provozovatelé do propagace tohoto typu).

Takovou společnost zatím známe jen z hororů, ale kombinace přihlouplé vykutálenosti politiků ČSSD a agresivní asociálnosti pravice nás do takových poměrů klidně může dovést.
06. 10. 2010 | 00:20

slavwin napsal(a):

Takové ty řečičky co řekl Nečas, Drábek a co tím myslel? Je to co už mne na sociálních demokratech přestalo bavit. Důležité je se zbavit zlodějny zhora. Jak nebudou přežrani miliony tak budou muset začít dělat na tom aby to fungovalo. Tady mají socani rezervu, viz ten jejich tlak na vytlačení Johna z MV. Jestli si někdo chtěl posvítit na zlodějské odesáky kdekoli měl důvod a ty kejkle Vesecké při očišťování zlodějů z UB, ta ženská pokud má soudnost, tak musí státní správu opustit, nebo dříve nebo později musí být vyhozena. Kravinama otravovat to umějí všichni, výsledky ještě nejsou pokud je bolševická klika ODS KSČM ČSSD nezastaví tak budou. Politika přece není hádka o pitomostech, z důvodů existenčních se ten zlodějský klausosocialismus pijavic zhora musí zastavit i za cenu že češtiny bude méně.
06. 10. 2010 | 00:30

LUF napsal(a):

Za vás to bylo: "Kdo pracuje ať nejí"
06. 10. 2010 | 00:45

tomas napsal(a):

to petrof, tak to zkuste porovnat s timto ..
V 1. pololeti 1997 se ve statech leaderu svetove ekonomiky projevil rozdilny takt konjunkturalniho cyklu. Zatimco rust HDP v porovnani se stejnym obdobim roku 1996 se v USA snizil na 3,6% a v Japonsku dokonce doslo k poklesu o 0,3%, v evropskych zemich doslo k jeho akceleraci. Ve Velke Britanii dosahl 3,5%, v Nemecku 2,9% a ve Francii na 2,3%

to je zprava prednesene v parlamentu CR k debate o statnim rozpoctu, na celosvetovou krizi to nevypada, tedy ve svete ne, u nas prisly Kalusovy balicky a fakticky bankrot ., to prekonava i toho Skromacha
06. 10. 2010 | 06:14

student napsal(a):

"možností je rozumná míra práce (např. dva dny v týdnu) pro obce a kraje či státní instituce."
Normální lidé to už 20 let ví. Politici o tom 20 let jen žvaní.
Problém je v tom, že úředníci by museli ty práce vymýšlet, zabezpečovat, koordinovat a kontrolovat. Zkrátka museli by pracovat.
A proto přece nešli dělat úředníky.
06. 10. 2010 | 07:02

juli napsal(a):

Určité procento lidí nebude nikdy a za žádných okolností pracovat-vymlouvat se budou na všechno možné, na nemoc, mnoho dětí, životní smůlu, na rozvrácené dětství. Je nemorální podporovat takové lidi sociálními dávkami s poukazováním na to, že poroste kriminalita. Tito lidé mají ke kriminalitě větší sklony, ať mají nějakou práci, či ne. V devatenáctém století pracující dělníci téměř celou mzdu propili, žili v bídě pak ještě větší. Nejde však srovnávat, neboť za obrovskou nelidskou dřinu dostávali ubožáckou mzdu a zapomnění hledali v putyce. Myslím, že na jídlo a nejzákladnější potřeby by měl být občan schopen si vydělat. Jsou pak ale opravdu případy, kdy osud s lidmi zatočí tak, že pomoc druhých potřebují.
06. 10. 2010 | 07:26

Cech napsal(a):

Původně jsem se nechtěl na toto téma vyjadřovat ale nějak mi to nedalo.
Pakliže jeden z největších výrobců nezaměstnaných pronese tuto památeční větu:
„Odebereme dávky těm, co nechtějí pracovat.“
Doposud jsem ji chápal jako výsměch lidem kteří přišli o práci.
Poněvadž chci-li něco takového zdělit musím se o nová pracovní místa nějak zasloužit.Prozatím ta zásluha spočívá pouze ve snaze zlikvidovat jich co možná nejvíc a to jak v SS tak v ST.
06. 10. 2010 | 07:37

olga napsal(a):

Kdo nepracuje ať ani nejí je i v Bibli.
06. 10. 2010 | 07:42

Kateřina napsal(a):

Zajímavý článek :-)) ... souhlasím se vším. Nemyslím si ale, že sociální dávky jsou nějakým problémem pro naši republiku - to, co se na ně vydá, není zas tak moc v porovnání s ostatními zeměmi. To jen prolhaná pravicová vláda se snaží vytvořit v národu mylný dojem, že to tak je - aby odvrátila pozornost od skutečných problémů - totiž od sebe a svých zlodějen. Osobně vidím jako největší problém této země současnou vládu a absolutní přepolitizovanost a s tím spojenou ohromnou korupci - není divu, že se dnes do voleb žene taková masa lidí, chtějí se mít dobře skoro za nic - brát vysoké platy, mít několik funkcí, krást, úplatkařit ... kdo pak na ně bude ale skutečně pracovat? kdo bude vytvářet ty skutečné hodnoty? Planými řečmi, politikařením, úplatky a zlodějnami se ještě žádný stát nepozvedl ... Takže pokud se tento trend neobrátí a lidi zase nezačnou normálně pracovat a vytvářet ty pravé hodnoty, tak tady budeme stále v takovém podivném chaosu plném sociální nespravedlnosti, nerovnosti, a stát se bude pomalu rozpadat ...
06. 10. 2010 | 08:19

Kateřina napsal(a):

A to heslo: KDO NEPRACUJE, AŤ NEJÍ - když se už s ním chce tato prolhaná pravicová vláda ohánět, by měla použít především SAMA NA SEBE!!! Protože to platí nejvíce na ni - nic tam nedělají, škrtat na druhých umí i opice, sami si žijou nad poměry, podporují zloděje a korupčníky a všechny největší zlodějny v této zemi, a jen lžou: lžou ráno, lžou v poledne, lžou večer ...
06. 10. 2010 | 08:26

Sladký napsal(a):

Barich- BRAVO.:o) Kde jste se doteď schovával,chlape? Zdejší stoupenci pravice,to je samý vysoce inteligentní vysokoškolák (třeba takový Ládík!!! tomu by mohl hlavu závidět i Einstein) a podobných je tu většina.Ale jsou nudní,nemají smysl pro humor,nadsázku,ironii.Zato těch pár ideologických pouček ovládají dokonale,a spolehlivě rozpoznají,že jsme socky,netáhla a (bývalí) bolševici.
)Přeji pěkný den.
06. 10. 2010 | 08:34

neo napsal(a):

Přitom by stačilo, aby si vězni a nezaměstnaní odpracovali své pobyty či dávky ve veřejně prospěšných pracích. Klidně ať sbíraj vajgly rukama, protože u nás je vidět, jaká špinavá země čr je. Prý nejsou lidi.... jsou.
06. 10. 2010 | 08:39

Pamela Bárnsová napsal(a):

a vedle na blogu pan Trachta těm, kdo nepracují, zachraňuje životy.
A oni určitě nemusí za ošetření zaplatit regulační poplatek 30Kč.
A ještě mu jde plat v Motole.
Proč posíláme miliardy za potravinovou pomoc a pro naše lidi nejsou zdroje?

Práce je všude dost, kdyby za to bylo zaplaceno, mohli by pracovat všichni.
06. 10. 2010 | 08:39

Pamela Bárnsová napsal(a):

neo

lidi jsou, ale nejsou peníze, aby jim za práci někdo zaplatil. A jako bez práce nejsou koláče platí i zadarmo ani kuře nehrabe.
06. 10. 2010 | 08:41

Kateřina napsal(a):

To, ce se dnes děje, dobře popsal pan Pehe v jednom ze svých článků: http://www.denikreferendum....
Jsme svědky útoku dobře organizované třídy bohatých na politicky zmatenou společnost, vylekanou „krizí“ a řeckými scénáři. Má se šetřit především na chudácích a lidech s přinejlepším průměrnými příjmy, jakkoliv to vláda možná doprovodí nějakým symbolickým gestem, jež změní stropy sociálního pojištění, a tím de facto zvýší daňovou zátěž i pro lidi s vysokými platy.

Na základě této perverzní logiky se například budou kádrovat nezaměstnaní, zda si skutečně zaslouží sociální dávky, zatímco manažéři investičních fondů, polostátních podniků a bank, z nichž některé přispěly k finanční krizi, si ponechají miliónové platy a bonusy.

Propaganda těchto vlivných skupin, jež se šíří s pomocí některých politických stran a neoliberálních médií, tvrdí, že údajně jde především o šetření peněz nás všech, o záchranu naší malé země před „řeckým scénářem“. Falešná mediální a politická panika ovšem měla a má za úkol zastřít, že jde o mnohem víc: o základní změnu sociálních poměrů ...
06. 10. 2010 | 08:51

neo napsal(a):

Pamela Bárnsová napsal(a):
neo

lidi jsou, ale nejsou peníze, aby jim za práci někdo zaplatil. A jako bez práce nejsou koláče platí i zadarmo ani kuře nehrabe.
06.10.2010 08:41:06
Vy jste asi natvrdlá, ale to nic.

Zaplaceno by samozřejmě dostali v podobě dávek či pobytu ve vězení.
06. 10. 2010 | 08:54

Pamela Bárnsová napsal(a):

neo

natvrdlý jste asi vy!
Na co se platí sociální pojištění...na to aby v případě nezaměstnanosti člověk dostal dávky. Za práci má být snad plat. A to i ve věznicích. Pokud pracují, dostat plat, z toho odečíst náklady a jídlo a zbytek dostat. Ubylo by možná bezdomovců na ulicích, kdyby odcházeli z věznic s úsporami a pro začátek si mohli platit alespoň ubytovnu.

A pokud by na Úřadě práce byla práce skutečně zprostředkována, pak by samozřejmě zaměstnaní lidé dávky nepotřebovali.
06. 10. 2010 | 09:03

Rumcajs napsal(a):

V každé společnosti která umožňuje "slušnou" existenci bez nutnosti přiložit ruku k dílu, roste počet těch, kteří se jen vezou geometrickou řadou. Stejnou rychlostí ubývá i počet těch, kteří jsou ochotni si ve prospěch těchto individuí utrhovat od huby.

Každý takový systém se dřív nebo později hroutí. Vymlouvat se na zvýšenou kriminalitu, tak to může jenom šašek. To bychom pak mohli všem zlodějům rovnou nechávat nezamčený dveře, páč bychom v opačném případě zbytečně zvyšovali jejich agresivitu a ještě si nechali rozbíjet dveře.

Tady bych spíše připomenul, že né vše za bolševika bylo špatně. Např. kdo nechtěl pracovat, tak šel sedět. To bych oprášil.

Zřídit "samoživitelné" statky, kde bude dán odsouzeným k dispozici základ k obživě a co si vypěstují či vykrmí, to bude jejich a jinak ať klidně chcípnou hlady.

Pro ty, jež se jim to nezdá, bych zřídil zvláštní účet, kam by mohli posílat peníze na tyto flákače.
06. 10. 2010 | 09:11

neo napsal(a):

Pamela:

Ano, aby dostal dávky, ale neměl by sedět doma a žít s dávek. Ty slouží pouze na přechodnou dobu k nalezení dalšího zaměstnání.

A pokud jsme u těch vězňů, tak je to přece totéž. Dostat plat a zaplatit si pobyt nebo si odpracovat pobyt. Když je náklad 30 000 měsíčně, máte snad pocit, že by si z nich někdo vydělal uklízením chodníků víc?
06. 10. 2010 | 09:17

Sladký napsal(a):

Pamelo, Neo je neprůstřelný, dokáže bez problémů odolávat jakýmkoli argumentům,je imunní,na vše má (z jeho hlediska jasnou a samozřejmou) odpověd.
Nemá problém zastávat názor A a zaroveň jeho negaci.Asi tak.
06. 10. 2010 | 09:20

Sladký napsal(a):

Rumcajsi,společnost,kde podnikatelé vyplácí za práci částky,nerozeznatelné od sociálních dávek a blížící se životnímu minimu nemůže čekat ochotu k práci.ˇAť pořádně zaplatí-ale ta nenažraná prasata sem raději dovezou Mongoly.
06. 10. 2010 | 09:23

Vilém napsal(a):

Neo,
jenže to nejsou náklady na ty vězně a těch vězňů, nýbrž zcela libovolně účtované náklady parazitů, kteří si z dozorování udělali živnost. Něco jako u exekucí, kterými si podle mě vyděláváte Vy.
06. 10. 2010 | 09:29

Pamela Bárnsová napsal(a):

Rumcajsi

bohužel je málo orné půdy a zemědělsá politika je taková jaká je,těžko někomu přidělovat statky, aby se živil.Bohužel neobydlený světadíl již není, snad až roztaje Antarktida.
Ale proč jsme se nestali světovým výrobcem obuvi č. 1 my?Není to vina politických rozhodnutí a nastavení? To by bylo pracovních míst!!
neo

a proč stojí pobyt ve věznici 30 000? A až věznice zprivatizuje ABL, bude myslím ještě dražší. Mám pocit, že i kdybychom tu všichni pracovali jako šroubi od nevidím do nevidím, peníze budou chybět pořád. Ale není to vina těch pracujících.

A ještě dotaz- tím uklízením chodníků mají být lidé potrestáni, nebo si vydělat na živobytí,
Mají zadarmo uklízet kvůli Vašemu pohodlí, i když vy jste jim samozřejmě úplně ukradený, nebo potřebují práci, aby se uživili.

Klaus pořád tvrdil, že se lidi mají chovat tržně. Proč by měli pracovat, když se stejně neuživí. Není lepší pak šetřit energii?
06. 10. 2010 | 09:32

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Čekáme na Tebe Cukrouši. Kdybys měl nějaký problém s vyplněnín živnosťáku, tak se na mě obrať.

Slibuju, že dám lidem o 50% víc, než dáš ty.
06. 10. 2010 | 09:33

Rumcajs napsal(a):

P.B.

Půdy je dost děvenko. Kolik jí potřebuješ ?

A nějakej prázdnej vepřín se taky najde.
06. 10. 2010 | 09:41

neo napsal(a):

Vilém: k tomu jste došel jak? Opravdu, ale opravdu nejsem exekutor.
.
.
Pamela:
Uklízením těch chodníků (a nejen tím) si mají odpracovat pobyt ve vězení a nezaměstnaní nárok na dávky.

Pro vězně už je trest, že jsou vězni a nezaměstnaní nepotřebují být trestáni.
06. 10. 2010 | 09:52

Pamela Bárnsová napsal(a):

Rumcajs

kde je nějaká půda, která nikomu nepatří?

A chceš se snad zbavit vepřínu v letech?

A mohlo by se v tom vepřínu skutečně svobodně podnikat, nebo by se muselo žádat o dotace a kvóty Eu?
06. 10. 2010 | 09:53

Petr napsal(a):

Pane poslanče,
jsem přesvědčen, že práce je dost. Jen chtít dělat. Jde o to jaká a za kolik.
Píšete, že společnost stojí měsíc kriminálníka 30.000 Kč. Ano. Ale v tom je chyba. Zločinci by si měli na svůj pobyt All inclusive vydělat.
Máte se jistě lépe než já. A je to v pořádku. Lépe jste studoval, více Vás držel táta za uši, zatím co já více za mlada honil mičudu. Stejně já více studoval, než různí nemakačenkové, co raději hulili někde za školou. A tak tedy nechci, aby jste na mě Vy, doplácel ale také nechci abych já živil nějaké nemakačenky. Tím ale v ůbec nemyslím pomoci dětem, starým a skutečně nemocným lidem. Ti by si zasloužily pomoc daleko větší než dnes dostávají.
06. 10. 2010 | 09:54

Pamela Bárnsová napsal(a):

neo

kdyby za uklízení nabízeli aspoň minimální mzdu, k tomu zdravotní a sociální pojištění a pracovní pomůcky, myslím, že by to klidně někdo šel na zimu dělat.
Ale pokud někdo má na zabezpečení nárok, neb si na něj v minulosti platil, tak proč by měl zadarmo uklíze chodník svým vlastním koštětem a lopatou a ve svých často jediných šatech?
06. 10. 2010 | 09:56

Sladký napsal(a):

Rumcajsi, ten charakteristický egoismus,sebestřednost a neschopnost uvažovat na obecné úrovni,v jistém stupni abstrakce z tebe vytryskla jako ejakulát.Není o to tom,co platíš ty,případně co bych hypoteticky platil já.Je to o skutečnosti,o tom,že platy spousty lidí se velikostí neliší od sociálních dávek a životního minima.
Jak vidět,na to prostě nemáš hlavu,garážmistře.
06. 10. 2010 | 10:01

Pamela Bárnsová napsal(a):

Petr

ale že autor má 4 zaměstnání je dle mého též nemorální. Jednak pochybuji, že by autor byl tak výkonný, aby je všechny mohl dělat kvalitně, a pak při půl milionové nezaměstnanosti, to je pro mne docela morální problém. Stejně tak zaměstnávání důchodců ve státech palcených funkcích v důchodovém věku a současné pobírání důchodu . A že ti se toho drží jak klíšťata.
Dále všechny ty zlaté padáky, renty a výsluhové penze. Toto se nedá ufinancovat. Ne nějakých pár sociálně slabých.

Ufinancovat naše ekonomika nemůže právě ty sociálně "silné". V tom je problém.
06. 10. 2010 | 10:01

Cech napsal(a):

Nevím je li třeba brát v úvahu 14 PM z 49.
Těch 14 půjde stejně do ....
Jde o to nedopouštět se devastace na 100 a 1000.
Potom lze uvažovat o dalším.Jedinou možností jak prodloužit devastaci PM je již popsaná privatizace.
06. 10. 2010 | 10:06

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Že by ty dávky byly tak vysoký ?
06. 10. 2010 | 10:07

Vilém napsal(a):

neo
Protože někdo tak amorální a současně extrémně konformní může dělat jen něco hodně svinského. Exekutor je ještě lepší možnost.
Když Vám nepřijde nepatřičné neplatit mzdu za práci, není proč ta Vaše stanoviska vyvracet, jako není proč vysvětlovat někomu, že do dlouhodobě nezaměstnaných by se nemělo střílet. Ono je vlastně možné někoho okrádat o mzdu apod., jenže pak se nelze divit, že místo toho postižení klidně kradou, okoukají to od těch organizátorů.

------------
Osobně jsem rád, že s tím Rath vylezl, málem jsem pro samou kritiku vlády ČSSD začal považovat za rozumnou stranu, a tohle mi připomnělo, že ti lidé nic nezapomněli a ničemu se nenaučili.
06. 10. 2010 | 10:10

anděl napsal(a):

ty čipové karty to je kouzelné. Koukám, že vývar z Opencardu nedá autorovi spát.
Nakonec by zavedení a správa těch kart mohla být dražší, než celková suma, která by se jimi protočila.
06. 10. 2010 | 10:12

neo napsal(a):

Vilém:

nejsem amorální, to je jen vaše domněnka.

Nedělám nic svinského, ale ani exekutorskou činnost nepovažuji za svinskou.

za práci samozřejmě náleží mzda, ale veřejně prospěšná práce je trochu něco jiného a i tak by byla samozřejmě honorována, ať už oním pobytem ve vězení či dávkami z rozpočtu.
06. 10. 2010 | 10:39

Vilém napsal(a):

neo
Ano, nejste amorální, pobyt ve vězení jako odměna za práci je projevem přímo vrcholné morálky. ;-).
06. 10. 2010 | 10:52

Rumcajs napsal(a):

Vilém:

Tak co Vildo ? Už s tou svou partou nemakačenků něco děláte ?
06. 10. 2010 | 10:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky obsahující hrubé nadávky (prasata", "hovada", "vůl"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 10. 2010 | 11:12

Vilém napsal(a):

Rumcajs
Nemusíš souhlasit s našimi cíli, ale už dávno nejsme nějaká parta. O naší činnosti se víc dozvíš ze seriózních médií.

http://www.prvnizpravy.cz/z...
06. 10. 2010 | 11:17

neo napsal(a):

Vilém:

hrazení pobytu ve vězení jako odměna za práci.

Podle vás je morální nechat si platit pobyt ve vězení daňovými poplatníky?
06. 10. 2010 | 11:35

Rumcajs napsal(a):

Vilém:

Koukám, že se nám tu profiluje nový typ zaměstnání - nezaměstnaný.

No snaha živit se bez práce, ta je stará jak lidstvo samo.Docela by mě hanba fackovala, být členem Tvého sdružení.

Předpokládám, že většina těch povalečů je na to hrdá.
06. 10. 2010 | 11:42

Vilém napsal(a):

neo
Občané odsouzení do vězení jsou zbaveni svobody, ne současně všech ostatních práv, takže ve všech jiných ohledech je třeba k nim přistupovat stejně jako k svobodným občanům.

Náklady pobytu ve vězení musí být úměrné hodnotám, které jsou poskytovány uvězněným, a finančním možnostem uvězněných. Pokud bychom takto účtovali každému svobodnému občanu náklady státní činnosti bez rozdílu, ihned by bylo zřejmé, že jde o skandální postup. Proto je skandální také vůči uvězněným.
06. 10. 2010 | 11:44

Vilém napsal(a):

Rumcajs
je zcela zřejmé, že jsi ještě nedorostl v civilizovaného občana, proto bys nebyl přijat, ani kdybys chtěl. Nemusíš si tedy dělat starosti s tím, jak se cítí někdo, s kým nemáš pranic společného.
06. 10. 2010 | 11:46

Rumcajs napsal(a):

Vilém:

Škoda že mě nechceš. Už jsem začal trénovat přiblblej výraz.
06. 10. 2010 | 11:50

Tenco napsal(a):

Rád bych se někdy dopracoval k objektivnímu a eticky pojatému soudu, který rozliší člověka, který pracovat chce a nemůže a člověka, který nechce a ani nemusí.
Bez materiální stránky celé té věci.

Zatím je to jen samá nadávka a nálepkování hašteřivých vrabčáků, kteří, když si ve své hlouposti a naivitě myslí, že právě oni jsou tím prototypem správně socializovaného jedince, je to pravdivý soud a nemůže být jinak.

Rathův článek není ideologicky zabarven.
Vyčetl bych mu obecnost, ale ta odpovídá formátu.

Vůbec bych uvítal, kdyby blogeři své obecně pojaté teze postupně v dalších blozích rozvedli dopodrobna.

Ale to bych chtěl asi moc. To už se totiž nese natrh kůže, ne písmena, slova a věty.
06. 10. 2010 | 13:05

SuP napsal(a):

..."Rathův článek není ideologicky zabarven.
Vyčetl bych mu obecnost, ale ta odpovídá formátu...."

Jaké ideologické zabarvení čekat od člověka levicově závistivého, podnikatele, s hlavní podnikatelskou činností - "zaměstnanec ve státní službě"?
06. 10. 2010 | 14:11

Jedla napsal(a):

Omlouvám se, že neglosuji text blogu, nýbrž diskusi pod ním.

Již delší dobu sleduji představu "pravice", že vše "státní" je "od ďábla" a každá daň státem vybíraná je krádež, z toho pak resultuje představa, že na žádnou službu státu nevzniká nárok (neboť sama existence a fungování státu je jaksi ilegální či přinejmenším nelegitimní) a kdo jménem státu tyto služby poskytuje, je sám jaksi polovočním zločincem (rozhodně kupříkladu nemá právo sdružovat se v odborech, či vůbec se vyjadřovat k výši své mzdy a ptracovním podmínkám).

Prosím ctěné zastánce tohoto pohledu na svět, aby své úvahy dovedli do důsledku.
V ideálně privatizovaném světě by se především vzdali možnosti pohybu, neboť žádný majitel pozemku by jim nebyl nucen umožnit průchod. (Státní pozemky by v jejich světě existovat nemohly). Každý by si mohl, pokud by vůbec průchod umožnil, vymáhat mýto. Nejen za osoby, i za zboží, materiál, nástroje a nářadí. Měli byste na to? Jak byste se živili? Dále právní jistota a ochrana by spočívaly toliko ve vlastní hrubé síle. Měly byste dost na opevnění a soukromou armádu? I kdyby ano, trh by nebyl nijak chráněn. Nulová smluvní jistota, neexistence soudu, a tedy extrémně nákladné jištění všech obchodních transakcí. Žádná ochrana peněz a měny, tudíž žádná jistota budoucí směnitelnosti přijatého platidla. Žádná možnost obrany před nekalou soutěží, žádná podpora svobodné konkurence, soutěže. Tedy všechny formy nekalé soutěže by byly užívány proti komukoliv, z koho nejde dostatečný strach, proti komukoliv, kdo se jeví jako slabší. To by byl rozkvět, krásná tržní ekonomika, bez toho zlého státu. Sociální funkce, které stát převzal, jsou již jen cukrovou polevou. Vy, vážení pravicoví debatéři, již dávno útočíte na korpus toho dortíku jménem stát.

Podotýkám zde (a opakuji se v tom už jako webgarden), že dnes papouškovaná "korupce" svojí podstatou není nic než jeden z mnoha dávno známých způsobů nekalé soutěže. Ten, kdo korumpuje, usiluje o neoprávněnou výhodu v soutěži. Tak, jako ten, kdo neplatí fakturu za zboží, kdo se smluví s konkurenci na kartelové dohodě, kdo upřednostní jednoho věřitele před jiným, kdo zneužije monopolního postavení, kdo zneužije inside informací, kdo klamavě informuje o svém či (negativně) cizím produktu, atd.
Je to jen a jen stát, kdo může opravdu účinně chránit trh. Každá jiná organizace (obchodní komory, cechy ...) je sama jen a jen dalším kartelem. Stát to může dělat lépe či (jako u nás) hůře, ale útokem na stát si nepomůžete!

Představa, že méně státu znamená méně korupce je vadná: Ve fotbale kapříci také žádný stát nepotřebovali k tomu, aby dopluli od soukromého klubu ke svazovému, tedy soukromoprávnímu rozhodčímu. Stát pak tu korupci řešil; jak ji ale způsobil? Ne, stát nepůsobí sám o sobě korupci, a pokud investuje do jejího potírání, chrání tím především Vámi zbožňovaný trh.

Pokud stát investuje do Vašeho volného pohybu a volného pohybu Vašeho zboží a kapitálu, do kvalifikace Vašich (budoucích) zaměstnanců - pracovní síly, do sociálních poměrů umožňujících důstojný život a tím sociální pokoj, do bezpečí, do životního prostředí, do zdravotní péče (i té Vaší pracovní síly) atd. dává Vám mnohem a mnohem víc, než Vám bere v daních. Jak to? Nadluh? - Ne - Příznivé civilizační prostředí zde nevzniklo od včerejší půlnoci, vznikalo léta, staletí, generace. Z něj čerpáte, ani o tom nevíte.

Když nyní označujete stát za zlo a daně za loupež, ničíte, co jste nestvořili. Ke škodě budoucích pokolení.
06. 10. 2010 | 14:38

xxx napsal(a):

Toto asi ČSSD číst nebude... Nezlobte se na mě, ale článek je názorem ultrapravice (plně kompatibilní s TOP09), který je nesprávný a neodpovídá situaci. Navíc se tváří pseudolevicově. Hrubě nesouhlasím s tím, že člověk 6-12 měsíců v krizi bez práce má být posuzován jako osoba vyhýbající se práci a má být nucen dělat jakési umělé brigády. Také nesouhlasím s masivním omezováním toho, co si kdo může koupit. Nedělejte ze statisíců občanů "socky". Problém se týká pár stovek až jednotek tisíc nezaměstaných a ne většiny, jak si zjevně pan Rath a pan Kalousek myslí... Podobné represe přicházejí do úvahy po letech bez práce u člověka, co odmítá dělat cokoliv.
Kdyby se pan Rath zeptal pana Škromacha nebo Špidly, tak podobný článek prostě nemůže vyjít na světlo!
Ukazuje naprostou neznalost problematiky sociálních věcí... Přestaňte řešit vaše dojmy, řešte problém, přezaměstnanosti některých profesí.
Firmy by měly optimalizovat práci na 40 hodin týdně, ne na 60, jako to často chtějí dělat nyní. Takto je donutíme přijmout i méně než super-kvalifikované "totálně nasazené" lidi.
06. 10. 2010 | 14:41

Sladký napsal(a):

JEDLO,vaše slova vytesat do kamene...je to skvělý příspěvek.Obávám se ale ,že je mimo chápání bezmozků.
06. 10. 2010 | 14:46

SuP napsal(a):

Jedlo -
Teda na státního úředníka je to bída! Chcete budit dojem, kolik toho víte, ale srovnávat korupci státní správy s nekalou soutěži firem? "C", "C", "C"!
..."Ten, kdo korumpuje, usiluje o neoprávněnou výhodu v soutěži...."
Tak především korumpující státní úředník okrádá stát, aby získal neoprávněnou výhodu pro sebe bez ohledu na to, jestli je cena zakázky stanovena přiměřeně nebo ne.
Dále - odkdy se ve fotbale točí státní peníze? O tom nějak nevím, ale asi protože tam nechodím.
A co se týká té svobody pohybu a odvozených státních garancí? To jsou vůbec perly jak řemeny. Není divu, že se to cukroušům líbí.
Jen tak dál.
06. 10. 2010 | 17:20

Vilém napsal(a):

SuP
A Vy si myslíte, že následky korupce v soukromé sféře snad nikdo necítí? Ve velké většině jsou úplně stejně škodlivé - ve fotbale místo sportovních utkání sledujete domluvenou komedii, u zboží se náklady přenáší na spotřebitele atp.
06. 10. 2010 | 18:32

SuP napsal(a):

Vilém -
Často, i teď Vám dám zapravdu. Nicméně korupce ve státní správě je nejfatálnější, protože rozkrádá výsledky práce všech, kdo se snaží, aniž by za ně cokoliv nabídla. Ani tu iluzi či komedii. Pokud za komedii nepovažujeme praxi státní správy jako takovou.....
S korupcí v soukromé sféře si musí poradit smluvní strany samy. Je to jejich věc a problém.
06. 10. 2010 | 19:17

Wraith napsal(a):

Vilém:
Drábkova cesta opravdu není řešení. Kdo říká, že by si vězni nenohli vydělat? Jak sami na sebe, a pak by si mohli vydělat i na vlastní živobytí po propuštění. Nikdo přeci netvrdí, že by 100% zisku z práce vězňů mělo jít státu!
Určitá část by mohla jít na účty vězňů v jakési analogii platu. Částka by byla propuštěným k dispozici podobně jako jako zaměstnacům odstupné.
Jednak by to byla velká pomoc sociální sféře... vězňové by nemuseli být ihned závislí na podporách.
A pak by to mělo i jistý motivační efekt... pracující vězni by na tom po propuštění byli rozhodně finančně lépe, než nemakačenkové. A navíc.
Záznam o práci v rámci trestu by se mohl započítat jako řádné zaměstnání a tím zlepšit i pozici trestaného pro budoucí důchodové zajištění.
Jde mi o takové elegantní řešení, které by mohlo fungovat a stát by na tom rozhodně netratil tolik jako v současnosti tratí.
06. 10. 2010 | 20:16

stále rebel napsal(a):

Už vím, kde ODS přišla na ty hospodské povaleče
http://img.aktualne.centrum...
http://aktualne.centrum.cz/...
06. 10. 2010 | 20:23

filip II. napsal(a):

BARICHU, BARICHU!
Odpověděl jste mi za ládika trapnou replikou. Vy jste jeho advokát, nebo jste si blízcí "nějak jinak"?
Ale k věci: když ládík nehodlá reagovat na příspěvky levičáků, je divné, že reaguje stupidní poznámkou na autora,
Ostatně BARICHU, toho" moudra" jste tady včera a dnes vyprodukoval nemálo. Ale kde nic, tu nic!
06. 10. 2010 | 20:56

Majka napsal(a):

Tak oni by mnozí vězni třeba i rádi pracovali, ale který podnikatel by měl chuť si komplikovat život ale zrovna zaměstnáváním vězňů?
Ta představa, že by vězni měli někde sbírat vajgly, je mimořádně směšná, i když vězňům by se to asi zamlouvalo - ideální příležitost k útěku! Takže by vedle sběrače vajglů musel stát ještě dozorce, jenže co by dělal, kdyby se vězeň dal na útěk? Střílel by po něm? Na chodníku, kde chodí lidi?
06. 10. 2010 | 22:09

gaia napsal(a):

"Dlouhodobá cesta je samozřejmě ve výchově dětí k tomu, aby práci braly jako nezbytnou součást svého života. Nemám pocit, že by v tom školy dělaly maximum, co mohou."
to je vtipná formulka.
V době, kdy polytechnická výchova není cílenm vzdělávání, základy techniky škrtnuty ze studijních plánů a pracovní vyučování omezeno ne 1 hodinu týdně za 4 roky druhého stupně školní docházky a nahrazeny humanitními předměty, fakt kouzelné.

A není nakonec práce poslední zoufalý pokus jak přijít k penězům. Nejsou bohatší (materiálně) právě ti všehoschopní a bez skrupulí, kterým se pracovat vůbec nechce? Třeba různí spekulanti překupníci nebo zloději? Samozřejmě ti , co kradou ve velkém a mají odvahu pohybovat se na hraně zákona. Ti, co po nich zbyly miliardové dluhy, skončili v konkursech, ale vesele jedou dál. Ti, co podvodně získali třeba byty při privatizaci, podvodně získali akcie v privatizaci zaměňovali topné oleje a na základě známostí vycucli něco z eráru?
Ti jsou samozřejmě bohatí dost.

K tomuto má ale škola vychovávat?
A dá se k práci vychovat?
Dá se vychovat otrok? Vždyť i ten lev v ukrajinském cirkuse nakonec svého vychovatele pokousal, jak psali včera. a pracovat odmítl. A to je němá tvář.
Máme tedy vychovávat k odvaze pohybovat se na hraně zákona?
07. 10. 2010 | 07:57

žena z lidu napsal(a):

Od vysokého funkcionáře ČSSD bych čekala více porozumění pro řešení sociální problematiky. Tohle je opatření, které chce vůči nezaměstnaným „přitvrdit“, bych očekávala jako návrh od pravicového politika.

Nápad s čipovými kartami mi přijde pro nezaměstnané, byť dlouhodobě, značně ponižující.
Vždyť mezi nimi jsou i lidé, kteří jsou staří, ne úplně zdraví, nebo prostě „nestíhají“ tempo současné doby. Někde jsem četla, že dlouhodobě nezaměstnaní trpí častěji depresemi. Jak se asi budou cítit, až budou navíc „označkováni“ čipovou kartou?

Práce pro stát-proč ne-ale v rámci kvalifikace a zdravotního stavu. A nikoliv za „almužnu“, ale za řádnou mzdu, běžnou v dané profesi. Je to reálné? Myslím, že v současné době nikoliv.

Je sice hezké chtít se zavděčit pragmatismem, ale očekávala bych v rámci levicové politiky spíše návrhy na integraci nezaměstnaných do společnosti a na tvorbu nových pracovních míst.

Tak nevím, pane doktore, za kterou stranu vlastně kopete? Nebo se snad chcete zavděčit "všem" laciným populismem?
07. 10. 2010 | 08:28

slavwin napsal(a):

Privatizace šla pod taktovkou V. Klause. Jeden dojemný příběh z těch dob. Podnikavec získal převážnou část akcii podniku prý zastaralého, ale konkurence schopného prý vyvážel značnou část produkce do vyspělých státu. Do podniku přišel pohovořil o cílech a prognozách a požádal o klíče a volný vstup. Po víkendu zaměstnanci zjistili že veškeré zařízení je demontováno a prodáno sběrným surovinám a na vratech nápis, že firma zaniká. Nevím jestli z výtěžků za šrot vyplati odstupné, myslím že tam bylo že se prostě vypařil.
07. 10. 2010 | 08:29

žena z lidu napsal(a):

Gaia:
Máte pravdu. Jakým způsobem by měla škola(v rámci prevence nezaměstnanosti) "vychovávat" děti k práci. Vždyť by ti učitelé byli dětem pro smích, kdyby začali (při svých platech) tvrdit, že práce=peníze=rovná se životní úspěch. Děti jsou od malička vystavovány naprosto jiné realitě.
Celá společenská nálada musí být taková, že je práce vysoce hodnocena a ne, že dělají jenom "socky". Zatím jsou obdivovány zcela jiné hodnoty, které, bohužel, nemají s poctivou prací, nic společného.

Takové ty řeči, že nejvíce peněz se snad dá vydělat prací je nutno řadit k pohádkám na dobrou noc. Snad se po nich usíná v klidu a míru, ale s realitou české společnosti nesdílejí naprosto nic.
07. 10. 2010 | 08:50

gaia napsal(a):

žena z lidu

z celého článku by se dalo souhlasit tak leda s tím odstavcem o humanismu. Jinak vše mimo.

Myslím, že by pan doktor, pokud jde o promo, měl vyměnit sekretářku, která mu to píše.
A hlavně, pokud jde o pracovitost, pan doktor sám moc pracovitě nevypadá, přesto má víc zaměstnaneckých poměrů. Že má rád naopak pohodlí, dokazuje jeho nová kancelář.Je spíš jen velmi ctižádostivý a kariéristický.
To je spíš též povahový rys, než něco, k čemu by se dalo vychovat.

Takže o té souvislosti s pracovitostí a penězi máte naprostou pravdu.
07. 10. 2010 | 09:00

žena z lidu napsal(a):

slavwin
Ale určitě "neobtěžoval" stát na ÚP. Vzhledem k tomuto vhledu do situace očekávám funkci v politické, podnikatelské či jinak výnosné sféře.
07. 10. 2010 | 09:02

gaia napsal(a):

mnohdy právě ti dlouhodobě nezaměstnaní se rekrutují z těch pracovitých, kteří si svou poctivostí a aktivním přístupem k práci zničili zdraví a teď je nikdo nechce. Kteří v zájmu splnění plánu přecházeli nemoci a i když už nemohli a něco je bolelo, tak se raději namazali Fastugelenm a práci čestně dodělali.
A kterým třeba ze dne na den zrušili invalidní důchod.

O něčem podobném tu píše třeba nick Targus.
07. 10. 2010 | 09:05

žena z lidu napsal(a):

Gaia
Ten úvod toho článku mi přijde v pohodě, asi souhrn z nějaké učebnice etiky.
To navrhované řešení je naprosto neadekvátní politice ČSSD resp. moderní levice, to asi vymyslel sám pan Rath.
V naší politice je bohužel příliš mnoho zcela zjevných kariéristů a to i ve stranách, které se hlásí k levé části spektra. Těžko pak mohou prosazovat zájmy širších vrstev, když jim nejvíce leží na srdci ty jejich vlastní a hlasy voličů mají pouze jako žebřík k dosažení svých vlastních, egoistických cílů.
07. 10. 2010 | 09:13

žena z lidu napsal(a):

Gaia-07.10.2010 09:05:19
Jasně, někdo nemůže z těchto důvodů, někdo nesežene práci pro relativně vyšší věk, někdo je pomalý a ne moc inteligentní od mládí.
Co má dělat, má se jít zastřelit nebo jít žebrat k supermarketu? Tato společnost těmto lidem nenabízí východisko z jejich nezáviděníhodné situace.
07. 10. 2010 | 09:23

gaia napsal(a):

no ona také sociální demokracie při svém vzniku v 19. století si předsevzala. že bude zlepšovat postavenéí dělnické třídy pomocí dílčích reforem a dílčích ústupků. To mají ve stanovách z té doby.

Ale pokud dnes cílí na širší spektrum lidí, než manuálně pracující dělníci, tak vlastně ani neví co nabídnout. Z toho pramení výsledky ve volbách, nikdy nemohou sami získat většinu a pokud nemají koaliční potenciál, tak to s nimi bude pořád dokola stejné jako už 20 let.

Proto se od nich v roce 1925 odštěpili ti komunisté a ti i ve 48. zvitězili, neb nabízeli řešení, ne jen ústupky.

A 40% voličů k volbám ani nešlo, neb neměli svůj hlas dát komu. Někomu, kdo by hájil jejich zájmy. Myslím, že je to dost velké číslo. A do senátu bude myslím ještě větší. K volbám půjde tipuji tak 30-36% lidí. Uvidíme.
07. 10. 2010 | 09:30

gaia napsal(a):

jo a ještě k té pracovitosti.

náš matykář vždy říkal, že nejlepší lidskou vlastností je lenost. Když člověk nechce něco dělat, tak vždy vymyslí nějaký stroj, který by mu tu práci ušetřil. Takže bez lenosti by prý lidstvo bylo ještě v jeskyni.
07. 10. 2010 | 09:41

žena z lidu napsal(a):

Gaia:07.10.2010 09:30:54
Osobně si myslím, že celá česká levice má problémy s tím, jak oslovit voliče. Čistě manuálně pracuje daleko užší vrstva lidí než v 19. století-zvýšená efektivnost, strojová mechanizace a hlavně aktuálně dovoz z Asie (hl. Čína).
Přes manuálně pracující cesta nevede.
Asi spíš by to chtělo zacílit víc na etiku-aby bylo tak celospolečensky jasné, že vysoké zisky jsou nemravné a masivní přerozdělování nutné.
Ale to se těm, co ty zisky mají a ovládají mediální sféru vůbec nelíbí.
Takže se radši mluví o tom, že je to v pořádku a že z daní pracujících tyjí vlastně "flákači" na ÚP.

Mějte se hezky, musím bohužel-bohudík jít pracovat.
07. 10. 2010 | 09:49

gaia napsal(a):

žena z lidu

a zacílit také na to, že mohou být i veřejné oblasti. Nač by měl mít každý svůj bazén, svou zahradu, své auto, své dětské hřiště na dvoře atd.
Proč by nemohly být funkční parky, veřejná doprava, koupaliště atd.
Prostor, kde by si lidé odpočali a zarelaxovali a pak jim stačil třeba jen malý byt. Ulevilo by se přírodě a ve městech by byl volný prostor.

Dnes, ale když každý pořád jen obhajuje to soukromé vlastnictví, tak si lidi myslí, že co je veřejné se musí privatizovat a nejlépe do své kapsy.Byl o tom včera ve 20. hod pěkný pořad na ČT2.
Dřív lidé chodili relaxovat třeba do kostela a ten byl vždy otevřen. Přesto se tam nic neztratilo a kostel sloužil všem Dnes musí být vše za mřížemi. Co není přibité, někdo ukradne.

Na planetě je nás čím dál víc a pokud si lidé nezačnou vážit a udržovat společné veci a veřejný prostor, tak se sem za chvíli nevejdeme.

K tomuto by měla škola vychovávat. S tím bych souhlasila. a měl by to i někdo propagovat.

Vidím prostor pro levicové strany.
07. 10. 2010 | 10:53

ODS napsal(a):

rumjacs
ty si dobrej vtip
07. 10. 2010 | 16:21

MarcusLetilkus napsal(a):

Video které musíte vidět! Rocky Škromach Balboa dává levý hák pravici!
http://www.youtube.com/watc...
07. 10. 2010 | 16:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Dnes při mykologické procházce biomasou, jsem byl opět konfrontován s tím, jak někteří řidiči usnadňují si zaobcházení se svým soukromým majetkem tak, že pokud uznají, že již pro ně nemá valnou hodnotu, odhodí jej do oné biomasy.
A tak jsem si vzpomněl na ty nářky, že zde není práce pro nezaměstnané na jedné straně a na druhé straně podobné nářky, že práce je dost - třeba právě uklízení svinčíku.

Jenže - co je na tom rozumného, zpracnit ty, kteří ten bordel nezpůsobili ?
A trpně přihlížet tomu, jak jiní se odpracňují ?

A tu mě napadlo - nezaměstnanecké hlídky !
Pěkně se ukrýt za bukem či osikou / dle fyzických dispozic/ a čekat.
Do formuláře vepsat SPZ - ky a pak odevzdat.
Jiný nezaměstnaný by pak organizoval práci oněm individuím, kteří v záchvěvu své balhosklonosti odahazují svůj nehodnotný soukromý majetek v dál.
Tedy hezkz hybaj do příkopu a sbírat !

A podobných příkladů by se jistě našlo i ve městech.

Dobrou noc.
07. 10. 2010 | 22:50

gaia napsal(a):

Tencokida Hnuj

jo já za totality s hnutím Brontosaurus uklízela les zdarma. A jaká ještě u toho byla zábava. Ale dnes je jiná doba.

Doufám, že jste si domů místo václavek nedonesl šupinovku kostrbatou.
07. 10. 2010 | 23:58

Tenco napsal(a):

gaia
O tom to není. Já uklízím biomasu a kolem vodní biomasy zadarmo též. Hlavně ale nedělám svinčík.
Je to principiální záležitost. Házení břemen na bedra jiných, takto fiasko výchovného procesu.
Oni v nezaměstnaných vidí šuliny, kteří nemají mít už ani svou lidskou hrdost, natož že by logicky uvažovali.
O tom to je mj. taky.

Václavky byly přerostlé. Ale našel jsem poprvé v životě chřapáče !
08. 10. 2010 | 11:44

Jedla napsal(a):

SuP

nepochopil jsem Váš příspěvek (06.10.2010 17:20:34) . Co znamená úvodní věta? Mluvíte-li v ní o mě, jsme asi oba trochu mimo mísu. Já jsem vzděláním zootechnik a profesí chovatel zvířat. Ujišťuji Vás, že nikoliv úředních šimlů.

Proč by se měly ve fotbale točit státní peníze? Právě naopak - v příspěvku dokládám, že korupce NENÍ nijak vázána na roli státu, korupce neroste s vyšší rolí státu a nesnižuje se s ořezáváním role státu. ( viz též pod Tomským, http://blog.aktualne.centru... , 01.10.2010 12:46:35 a 01.10.2010 18:55:36 ).

Mimochodem zaměňujete korumpujícího a korumpovaného. Buďte zdráv.
08. 10. 2010 | 15:39

GreerAlyssa33 napsal(a):

freelance writer
08. 06. 2011 | 08:59

FRANRios22 napsal(a):

freelance writer
16. 02. 2012 | 13:40

KristiYork25 napsal(a):

freelance writer
16. 02. 2012 | 13:41

VinsonMelinda19 napsal(a):

freelance writer
18. 02. 2012 | 12:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy