Za pět minut zemře víc pacientů

20. 07. 2011 | 12:34
Přečteno 5249 krát
Vládní návrh zákona o zdravotnické záchranné službě je další v řadě změn, které stávající právní úpravu v podstatě jenom zhoršují.

Dnes má záchranná služba dojet k pacientovi do 15 minut od výzvy. Na většině území naší země je tento limit dodržován. Zhruba 90 % obyvatel tak má zajištěnu dostupnost záchranné služby do 15 minut. Je pochopitelné, že na některá odlehlá místa jako třeba na Sněžku záchranná služba do 15 minut prostě dorazit nemůže.
Šetřit, šetřit, šetřit - hlavně na těch druhých
Nicméně tato novela přichází s prodloužením limitu z 15 na 20 minut. Na otázku proč, se ale odpověď nedostává. Jediným logickým závěrem je, že někdo předpokládá, že za těch pět minut než stačí záchranná služba dojet na místo, zemře více pacientů, a tudíž zdravotní systém ušetří. Je to příspěvek k celkové politice vlády - šetřit, šetřit, šetřit, hlavně na těch druhých. Jiné logické vysvětlení tohoto prodloužení limitu dojezdu záchranné služby skutečně nevidím. Jistě bude mít radost pan ministr Kalousek, protože stoupne procento úmrtí. Ohledání nebožtíka tolik nestojí, takže státní pokladna nejspíš ušetří. Bylo snad toto cílem předkladatelů? Vypadá to, že skutečně ano.
Pravice přichází se znárodňováním
Druhá velmi zajímavá věc je znárodnění soukromé záchranné služby. Je snad možné, že by si toho pravicoví poslanci nevšimli? V návrhu zákona doslova stojí: „Poskytovatelem zdravotnické záchranné služby je příspěvková organizace zřízená krajem, která má oprávnění k poskytování zdravotnické záchranné služby.“ A dále: „Zdravotnická záchranná služba je na území kraje poskytována jedním provozovatelem zdravotnické záchranné služby.“ V České republice mnoho let funguje řada soukromých záchranných služeb, které mají smlouvy s pojišťovnami, kooperují s krajskými záchrannými službami a jsou součástí této sítě. Nutno říci, že zkušenosti s fungováním soukromých záchranných služeb jsou na rozdíl od soukromých nemocnic spíše pozitivní. Čili zatímco vláda a Ministerstvo zdravotnictví podporuje privatizaci nemocnic a vznik privátních nemocnic, se kterými jsou převážně špatné zkušenosti, chce zlikvidovat soukromé záchranné služby, které za dvacet let prokázaly, že mohou fungovat zhruba stejně dobře jako ty krajské či státní. Poprvé za dvacet let tato vláda přichází se skutečným znárodňovacím zákonem. Systém soukromých záchranných služeb provozují podnikatelé menší a střední velikosti a jsou s nimi po mnoho let dobré zkušenosti. Přesto přichází tato vláda úplně nelogicky s jejich znárodněním.
Opět žádné změny k lepšímu
Navíc tento zákon naprosto neřeší financování záchranných služeb. V podstatě zůstává ponechán stávající neutěšený stav, kdy musí drtivou většinu peněz na provoz záchranných služeb dávat kraje. Systém zdravotního pojištění má pokrýt všechny složky péče o pacienta. Logicky by tak měla být právě záchranná služba, která zachraňuje životy, pokryta právě z povinné zdravotní pojištění. Proč si platíme zdravotní pojištění? Přeci proto, aby o nás bylo postaráno v případě těch nejvážnějších a nejtěžších onemocnění. Stávající systém by byl pochopitelný, kdyby byly záchranné služby součástí nikoli zdravotnictví, nýbrž integrovaného záchranného systému stejně jako policie a hasiči, kteří jsou také placeni z veřejných rozpočtů. Nicméně záchranářům nepatří stejný statut, jaký mají hasiči a policisté. Na záchranáře je hleděno jako na zdravotnické pracovníky, čili nemají všechny výhody, které mají ostatní složky integrovaného záchranného systému. Předkládaný zákon nepřináší ve financování záchranné služby vůbec nic nového, nepřináší ani žádné zlepšení pracovních podmínek pro pracovníky záchranných služeb. Čili v podstatě shrnuto a podtrženo, je tento návrh úplně k ničemu.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

leukerbad napsal(a):

Soukromé záchranné služby jsou neuvěřitelně předražené. Jo, z eráru krev neteče, že pane Rathe....
20. 07. 2011 | 12:48

Tenco napsal(a):

leukerbad
Mohl byste konkretizovat ono "neuvěřitelně předražené" ? Nejlépe pak srovnat s náklady na nesoukromé ZS ?
Já se totiž v této problematice moc nevyznám. Rád bych se poučil.
20. 07. 2011 | 12:57

neo napsal(a):

no tak to je totální demagogie Rathe.

////Jediným logickým závěrem je, že někdo předpokládá, že za těch pět minut než stačí záchranná služba dojet na místo, zemře více pacientů, a tudíž zdravotní systém ušetří/////

Jste retardovanej? Limit je limit a ne dojezdová doba ! Někde bude sanitka za 2 minuty, jinde za 4, někde za 5 minut a někde za 15. Posunutím limitu se naprosto nic nemění, leda by saniťáci byly Rathové, kteří by dojížděli k pacientům přesně na sekundu po 20ti minutách.
20. 07. 2011 | 12:57

vasja napsal(a):

Fakt?
Co na to Sláma s Tatou?
20. 07. 2011 | 13:06

vasja napsal(a):

Asi nic. Dočetli a houkačka přijela těsně po limitu.
Smutné.
20. 07. 2011 | 13:09

gabble ratchett napsal(a):

neo
Vy jste to vůbec nepochopil, jde o strategii rozmisťování (rušení) stanovišť RZS na území republiky tak, aby byla dodržena právě tato maximální dojezdová doba v místech kde třeba nyní stačí k dojezdu 5 minut. Jenže dotyčné stanoviště se v důsledku úspor zruší a záchranka z nového nejbližšího stanoviště RZS na daném místě bude za 19 minut, což může být pozdě...
20. 07. 2011 | 13:11

vlada511 napsal(a):

Neo
Limit je sice limit, ale když se nastaví norma, systém se jí velice rychle přizpůsobí. Když prodloužíte u pásu pracovníkovi normu, byl by praštěnej, kdyby makal podle normy starý... Počet sanitek a sanitářů a lékařů se tomuto limitu přizpůsobí velice rychle. Nevím, co je na tom nepochopitelného a v čem je demagogie. Prostě stát si objedná (za nějaké peníze) 20 minut a dostane je.
20. 07. 2011 | 13:11

Tenco napsal(a):

neo
Chce to číst ne v afektu, vzbuzeném zřejmě tím, že autor se jmenuje Rath.
Autor přeci předesílá, že nezná důvod, který vedl k té úpravě parametru a vyslovuje SPEKULACI - jistou formou nadsázky, že je tomu proto, aby se ušetřilo ve zdravotnictví a to na úkor pacienta (respektive zemřelého pacienta).

Ale je docela možné, že se v Blesku či jinde objeví titulek s názvem " Rath chce, aby místo záchranek jezdil vůz pohřební služby".
V tomto letním kachním čase je to nanejvýš pravděpodobné.

Neo - a proč se tedy ten limit neposune na 25 minut ? Nebo na 30 minut ?
Ty to víš ?

leukerbad
Doufám, že pilně gůglujete a za čas sem vysypete to porovnání.
20. 07. 2011 | 13:16

neo napsal(a):

vlada 511:

to neni norma !! to je hranice nad kterou bude hrozit pokuta.
U nás sanitky vyjíždí z nemocnice, myslíte, že se dojezdové doby změní? NE, budou pořád stejné v závislosti na tom, jak je pacient daleko. I kdyby byl limit 10 min, dojezdová doba se nijak nezmění, jen bude více pokutovaných záchranek.
20. 07. 2011 | 13:17

neo napsal(a):

Tenco:

jo tak Rath je šprýmař? Tak to jo. To potom chápu, že to myslel jako vtípek.

Omlouvám se tímto Rathovi, jeho smysl pro humor jsem jaksi nepobral.

Ten limit asi vychází ze současné sítě záchranek. Takže pokud vyšel optimální limit na 20 min, tak je to 20 min.
20. 07. 2011 | 13:22

David napsal(a):

Pane Rathe,

jako poslanec i jako strana ČSSD jste jistě toto připomínkovali. Co vám bylo odpovězeno? Jaké argumenty, že se mýlíte?
20. 07. 2011 | 13:23

vojnov napsal(a):

David: Heger osobne potvrdil v otazkach VM, ze to s opozici neprojednaval. Prej staci LOK a Tripartita...
20. 07. 2011 | 13:26

rorýs napsal(a):

To neo:
Zkuste si přečíst ještě jednou reakci od gabble ratchett.
To je zřejmě ten zásadní krok, který má vést v konečném důsledku k úsporám. A v souvislosti s definicí jediného zřizovatele služby, jak uvádí autor a jak je skutečně obsahem úpravy, tak je to dohromady logický balíček.
Autor svým svérázným způsobem popsal situaci nás všech, že se zase šetří někde, kde to může setsakra bolet.
20. 07. 2011 | 13:36

Tenco napsal(a):

neo
Rath píše, že "...Dnes má záchranná služba dojet k pacientovi do 15 minut od výzvy. Na většině území naší země je tento limit dodržován. Zhruba 90 % obyvatel tak má zajištěnu dostupnost záchranné služby do 15 minut.Je pochopitelné, že na některá odlehlá místa jako třeba na Sněžku záchranná služba do 15 minut prostě dorazit nemůže...."
-----------------------------------------
Odkdy je pak 10 % ZS " SÍTÍ záchranek", neo ??
Nebo máš jiné informace ?
Neo - ty kujóne, že ty bydlíš na Sněžce ?
20. 07. 2011 | 13:36

neo napsal(a):

Tenco:

musíš brát v potaz to co píše výše Rorýs a gabble.

síť záchranek není nic stálého.
20. 07. 2011 | 13:47

Tenco napsal(a):

neo
Aha.
20. 07. 2011 | 13:57

stále rebel napsal(a):

Julínkovy regulační poplatky skutečně zabraly, ale opačně, než nám julinkovci tvrdili.

Celkové výdaje na zdravotnictví 2006–2009

Pár čísel
Celkové výdaje na zdravotnictví
Rok 2006 226 810 miliard – 7,1 % HDP
Rok 2009 286 611 miliard - 7,9 % HDP

Soukromé výdaje
Rok 2006 13,1 %
Rok 2009 16,4 %
http://www.uzis.cz/system/files/40_10.pdf
A to byla v roce 2009 krize, co by se asi stalo, kdyby byla konjunktura.
Zaujal mne i sernátor Kubera

„Na plénum Senátu se možná dostane i kvalita toaletního papíru v horní komoře. Prý se zhoršila, což může dělat potíže ženám a lidem trpícím hemoroidy. Téma nadnesl po skončení zasedání senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera z ODS. Podle něj se šetří na nesprávném místě.“

Kubera si nechává uklízet sníh před barákem od daňových poplatníků a pak má zapařenou pr….
Můj názor je ten, že pokud někdo v sernátu potřebuje fajnovej papír, tak si může nosit svůj.
20. 07. 2011 | 14:07

Mac napsal(a):

prokristovydrahýrány......

neo-svazáčku, dej si do huby diazepam, nohy nahoru, na čelo chladivej mokrej hadr....snad se ti uleví, jsi evidentně přetažen.

Kdykoliv na tebe dnes člověk narazí, má pocit, že tvůj Alzheimer postupuje vzhledem k věku až příliš rychle....

Třeba jak jsi počítal Pehemu ta slůvka :-))) teď zase počítáš dojezdový čas sanitek......

Radši si spočítej, jak zvýšenou DPH vyděláš oproti progresivní sazbě DPFO, když - jak jsi tady onehdy zmínil, máš průměrnej plat....:-))))
20. 07. 2011 | 14:09

Matrix napsal(a):

Rath a levičáci jsou fakt momentálně zaostalí.

"Zákon o zdravotnické záchranné službě

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě má stanovit nové podmínky pro její poskytování. Upravuje také práva a povinnosti záchranářů a poskytovatelů akutní lůžkové péče. Dále řeší dostupnost záchranné služby.

Dojezdová doba záchranky by podle plánu neměla přesáhnout 20 minut a ministerstvo odhaduje, že by tento interval mohl být v 95 procentech skutečně dodržen. Případné prodloužení doby dojezdu se předpokládá například v horských oblastech, naopak ve městech by mohla být doba dojezdu kratší.

Pro optimalizaci dostupnosti se počítá se VZNIKEM 40 NOVÝCH STANOVIŠŤ záchranné služby. Dále se mění způsob financování, které se dotýká především poskytování přednemocniční neodkladné péče výjezdovými skupinami. To má být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Provozní náklady jednotlivých stanovišť budou hrazeny z rozpočtů krajů."

Předpokládám že mě místní levičáci fundovaně vysvětlí, jak se posílením výjezdových stanovišť zkrátí dojezdová doba.
20. 07. 2011 | 14:10

Mac napsal(a):

stále rebel

můj názor je, že takové drzé dobytky, jako je Kubera, je třeba ze senátu co nejdříve vykopat
20. 07. 2011 | 14:11

Mac napsal(a):

matrix

cože chceš vysvětlit, bobánku?
20. 07. 2011 | 14:13

neo napsal(a):

Mac:

už jsem tě jednou prosil, ať mi nenadáváš.
Ale chápu, že takový jelito nic jinýho neumí.

Pehemu jsem počítal slůvka. No a? Nemůžu?
U Ratha jsem s prominutím nepochopil jeho vtip. Omluvil jsem se.

Co se týče DPH, samozřejmě bude mít nižší dopady než progresivní zdanění. ( nevim o tom, že bych zmiňoval, že mám průměrný plat - ve smyslu statistické veličiny průměrné hrubé mzdy uváděné čsú)
20. 07. 2011 | 14:14

Tenco napsal(a):

Matrix

Proč se SE VZNIKEM 40 NOVÝCH STANOViŠŤ ZS prodlužuje doba na 20 minut, když dle autora v současné době (tedy bez oněch 40 nových stanovišť) je v 90 % případů ZS dostupná do 15 minut ?
Co je na zřízení těch NOVÝCH 40 stanoviěť ZS tedy zajímavého - z hlediska efektivity a účelnosti ?(předpokládám, že to bude stát něco jak z hlediska investičních výdajů, tak fiskálních).
Nerozumím tomu.
20. 07. 2011 | 14:21

Mac napsal(a):

neo-komsomolče (to není nadávka, pouze diagnoza)

psal jsi, že máš běžný plat. Ve státě, kde 70% lidí nedosáhne ani na průměr, si pod pojmem "běžný" lze vybavit leccos, ale asi ne 100 litrů měsíčně....

Takže progresívní zdanění bude mít větší dopady než růst DPH?

:-))) a proč tady tedy celou tu dobu od pravičáckých komsomolců slyšíme, že nemá cenu progresívně zdaňovat, když přínos pro státní kasu to bude mít zanedbatelný??? A přitom z vysoce reformního :-)) zvýšení DPH očekává Kalous desítky miliard?? Takže ta progrese by vynesla ještě více? Pověz jak to je, naivko
20. 07. 2011 | 14:21

neo napsal(a):

Mac:

komsomolec a svazáček je nadávka.

Běžný plat neznamená průměrný plat ani 100 litrů , ujasni si pojmy.

Mícháš dvě veci dohromady, ptal si se na konkrétně mou situaci. Takže ještě jednou specialně pro tebe. Na mou peněženku bude mít vyšší DPH menší dopady než případná progrese.

Doufám, že teď už je ti to jasnější. Pokud ne, tak zapoj to co máš na krku. Nebo to tam máš aby ti tam nepršelo?
20. 07. 2011 | 14:24

Mac napsal(a):

Tenco

je třeba započítat stárnutí vozového parku záchranky, do toho se investovat nebude, to je netržní a musíme rozpočtově odpovědně šetřit. Takže sanitky budou starší a starší, jezdit budou pomaleji a pomaleji a proto s předstihem se zahušťuje síť stanovišť (vrakovišť) a prodlužuje dojezdová doba. Naše odpovědná vláda je prozíravá!! A nakonec se sanitky s najetým třičtvrtěmilionem přetřou na černo a bude to. Funebráci už nikam spěchat nemusí...
20. 07. 2011 | 14:24

Mac napsal(a):

ale neoušku-komsomolče, ty jsi dítě.

samozřejmě, že mi od počátku bylo jasné, že mluvíš o sobě - to je přece základní postoj vás, pravičáckých komsomolců, kteří žerou Mádlovou s Issou - JÁ,JÁ,JÁ. Já jsem střed světa, jenom na mě záleží. Že více než polovina národa Kalousovo zvyšování všech možných daní a poplatků odsere (a mnozí skutečně už nemají, kam sáhnout a nebudeš tomu věřit - pracují, neválí se po hospodách) to sobce Neouška vůbec nezajímá. On by se posral, kdyby mu progrese vytáhla z peněženky o pětikilo více. Jakej že to máš plat? Ani průměr, ani 100 litrů - co je teda ten tvůj "běžnej" plat? 40-50 talířů? A to se bojíš progrese, až z toho máš ruku po loket v nočníku?
20. 07. 2011 | 14:30

Rozhovor v nemocnici. napsal(a):

Vaše maminka zemřela , je nám to líto . Tady máte šek a pokladna je v přízemi .
20. 07. 2011 | 14:46

neo napsal(a):

Mac:

dítě je člověk řekněme do doby, než dosáhne plnoletosti, tedy 18 let.

Nebylo ti jasné nic, kdyby ano, tak tak blbě nekecáš.
Je celkem jasné, že progresivní zdanění dopadne jen a pouze na ty, kteří by danili vyšší sazbou než dnes. Na tom neni nic divného. Kdo by danil nižší sazbou, asi bude pro progresi, kdo vyšší sazbou, dá přednost dani rovné.

Také je pravda, že mě nezajímá Mac co vydělá 5400 hrubýho i s přesčasy. Vážně, nejsem taková cíťa. Jsem jako každý normální člověk lehce sobecký a volím kupodivu podle toho, co mi přináší nejlepší podmínky. To je ovšem přirozenost každého jedince.

Mádlovou neznam a Issa mě nebere, jeho hudbu neposlouchám.

Pokud jsi měl na mysli Jiřího Mádla a slečnu Issovou, tak ani tady tě nepotěším. Jejich tvorba jde mimo mě. Ani ten slavný klip , přemluv bábu jsem nikdy neviděl a nehodlám ho shlédnout.

běžný plat má rozpětí od 25000 do 45000.

Jinak progrese se nebojim, ale určitě dám raději přednost dani spravedlivější, tedy rovné.
20. 07. 2011 | 14:58

šek napsal(a):

Rozhovor v nemocnici.

šek? nebo fakturu?
20. 07. 2011 | 14:59

hoven napsal(a):

od kdy socbolševikum záleží na lidech?
20. 07. 2011 | 15:02

stále rebel napsal(a):

Jen připomenu, že pohřebné se prakticky zrušilo za nečase na ministerstvu asociálních věcí. To asi proto, aby měl stát prostředky na vykrmování kmotrů.
20. 07. 2011 | 15:04

Tenco napsal(a):

neo
"Běžný plat" :
http://www.czso.cz/csu/faq.nsf/hlasodpoved?openform&parentunid=87E1B5C898E8DE34C12570FC0043E21D

např :
http://www.czso.cz/csu/2010edicniplan.nsf/t/2A0046F4BB/$File/w310910A18.pdf

Vysvětlení pojmu :
http://www.platy-mzdy.cz/metodika-mereni-vyse-platu/

trocha statistiky via zahraničí :
http://finexpert.e15.cz/rubriky/jak-se-lisi-prumerna-mzda-a-median
20. 07. 2011 | 15:08

Mac napsal(a):

neoušku, komsomolče,

já přeci nechci, abys ronil krokodýlí slzy nad "sockou macem s 5,4 tis. brutto....včetně přesčasů - považte!!!! " :-))))) Pro tvé info, tuto částku plus minus opravdu vydělám - asi tak za 1,5 dne, ale to jenom na okraj, abys pochopil, že lidé jsou sice primárně sobci, ale nemusí být hovada, bez jakéhokoliv solidárního cítění.

Neoušek asi nemá rodiče (prarodiče), kteří to DPH odnesou nejvíce ...i když možná že prarodiče inkasují "běžnou penzi" - to je dle neouškovských tabulek kolem 20 táců, takže se jich zvýšení základních životních potřeb příliš nedotkne.....

a pokud je tvůj plat v intervalu, který jsi uvedl, vezmi si kalkulačku, daňový zákony, nastuduj sazby soc a zdrav poj a spočítej si, jak tě strašlivě finančně zdrtí, když v rámci progrese postoupíš z posledního chlívečku tabulky do předposledního. A proti tomu dej 19%DPH na vš. Pokud máš děti a ženu na mateřské (roztomilá představa, takovýhle malinkatí neouškové) tak mi potom napiš, jak pro nepříliš důvtipného, ale o to sobečtějšího neouška ta DPH vychází jako výhodnější.....
20. 07. 2011 | 15:09

Mac napsal(a):

hovno

Kubera tě dnes zapoměl utřít tím slavným senátním hajzlpapírem?
20. 07. 2011 | 15:10

stále rebel napsal(a):

Pro hoven.
Dobře, že jsi se připomněl.

Tady je dívej na to, jak tě známkují diskutující
http://www.blog-ankety.php5.cz/user_ch_list.php
20. 07. 2011 | 15:10

neo napsal(a):

Tenco:

najdi si intervaly mezd
20. 07. 2011 | 15:13

Mac napsal(a):

rebel

dobrý ankety
akorát bych tam u Ruma a hovna přidal pár kategorií....
20. 07. 2011 | 15:15

Mix napsal(a):

Přečteno na: http://www.zachrannasluzba.cz/
Naše slavná sněmovna začala projednávat návrh Zákona o záchranné službě - a už je tu přesně to, co jsme čekal, totiž vášnivé a "fundované" diskuze o "dojezdové době". Jakoby záchranka a vlastně celé zdravotnictví stálo a padalo na tom, jaký bude pseudolilmit dojezdu sanitky. Když pomineme to, že návrh zákona nedefinuje žádnou "povinnou" dojezdovou dobu, ale princip tvorby sítě stanovišť záchranné služby de facto v nejodlehlejších místech, zajímavé na celé diskuzi ve sněmovně je to, jak zákonodárcům uniká podstata celé věci. Vášnivě se handrkují o veličinu, která z obecného pohledu nemá na výsledek zachraňování vůbec žádný vliv, a když už, tak spíš negativní. Kouzlo záchranky totiž není v tom být U KAŽDÉHO za 10, 15 nebo 20 minut, ale v tom být tam, kde je to opravdu potřeba, daleko rychleji, a u těch ostatních (kterých je zdrcující většina) být "až potom". A jestli je to za 15, 20 nebo 50 minut je úplně jedno. Jakékoliv striktní omezení má paradoxně přesně kontraproduktivní výsledek - všichni sice (teoreticky) dostanou "stejně", ale jedny (ty míň nemocné, kterých je většina) to nijak zvlášť nevytrhne, zatímco ty druhé (kriticky nemocné) to zabije. Převedeno do praxe: pokud budu mít jednu sanitku a dva pacienty - jednoho se zástavou oběhu, který teď zkolaboval, a druhého se zlomenou rukou, který čeká už 15 minut - prostě mi nezbude, než tu poslední sanitku poslat ke "zlomené ruce" (abych stihl zákonný limit) a k zástavě poslat až nějakou další, která se snad za nějakých deset minut někde uvolní a stihne být do dvaceti minut i u té zástavy. Pacient se zástavou sice umře, ale všichni budou šťastní, protože splnili požadavek zákona... Pozoruhodné je, že zatím nikoho nenapadlo vymýšlet stejné pravidlo třeba pro praktické lékaře - něco ve smyslu "každý musí být vyšetřený do deseti minut". Princip je úplně stejný jako požadavek na povinný dojezd záchranky - jen v takovém podání je absurdita podobných pravidel zjevnější. No, zákon nakonec s úspěchem postoupil do dalšího čtení, což v praxi znamená, že se na něj ted vrhnou připomínkovači a vylepšovači z řad poslanců. My se můžem jen těšit na výsledky jejich bohulibých snah a tiše doufat, že výsledek bude aspoň nějak stravitený. MUDr. Ondřej Franěk
20. 07. 2011 | 15:15

Mud.. napsal(a):

Pane Ráth,
jistě v brzké době začnou fungovat historici, zachycující postrevoluční pomatence, tzn. mašíbli (magor, šílenec a blázen). Víte, naši předci Přemyslovci před rokem 999, měli stejný problém s mašíbli (Slavníkovci a jiné rody). Nekonečně od nich chtěli exaktní argumenty, přísně logické argumenty... Ozvěnou jim byli lůzové verbální pitomosti. A tak se rozhodli s těžkým srdcem pro "konečné řešení". A tak tu v té naší kotlince již žijeme více jak tisíciletí. Věřte, že si nové tisíciletí nenecháme zničit. Proč si vy socani přejete stejné řešení?
20. 07. 2011 | 15:18

Mix napsal(a):

Přečteno na: http://www.zachrannasluzba.cz/
Objektivních dat na téma "Jak moc se vyplatí posilovat záchranku" není k dispozici mnoho údajů - rozhodnutí se opírají spíš o politické potřeby daného regionu a velmi těžko se vyhodnocuje, jaký dopad má změna toho či onoho parametru na reálný "zdravotní osud" zachraňovaných (jedna z mála konkrétnějších studií např. ZDE). Jedinou výjimkou jsou pacienti s náhlou zástavou oběhu, kde je časový parametr opakovaně prokázaný jako významný, ovšem pouze v podobě defibrilačního času. Není nicméně jasné, jak moc se tento parametr dá vztáhnout na celkovou dobu odezvy záchranné služby. Studii na téma vlivu času odezvy záchranné služby u pacientů se zástavou oběhu a komorovu fibrilací na outcome publikuje v květnové Resuscitation známá skupina vědců ze Seattlu pod vedením dr. Eisenberga. Z důvodů poměrně přísných kritérií pro zařazení do studie musel být vyhodnocena data z relativně dlouhého období 23 let (1985 - 2008) a nakonec bylo do studie zařazeno cca 3200 pacientů. Autoři zjistili, že v "běžných" časových intervalech má pokles naděje na záchranu průběh lomené křivky s tím, že mezi 0 a 4 minutou klesá poměrně pomalu (58 -> 52%), mezi 5. a 10. minutou ovšem dochází ke skokovému zrychlení (40% -> 11%) a od 11. do 15. minuty je pokles naděje opět pozvolnější (4.1 - 0,1%). Celkový průměrný pokles naděje na přežití odhadují autoři v závislosti na různých použitých matematických metodách na 3 - 4% za minutu a již u dojezdů kolem jedné minuty se naděje na záchranu pohybovala "jen" mezi 50 a 60%. Tato data sice neodpovídají tradiční lineární křivce poklesu naděje 10% za minutu, ale protože zde nejde o defibrilační čas, ale čas odezvy záchranné služby, zahrnující i všechny ztráty (čas nutný pro přijetí a zpracování výzvy a čas nutný k dosažení pacienta a provedení defibrilace), odpovídají výsledky realitě.
Zdroj: Gold L. et al. The relationship between time to arrival of emergency medical services (EMS) and survival from out-of-hospital ventricular fibrillation cardiac arrest. Resuscitation 81(5) May 2010;622-625.
20. 07. 2011 | 15:20

Mac napsal(a):

Mud

zbytečné fašistické blábolení
20. 07. 2011 | 15:21

neo napsal(a):

Mac:

já si totiž milý boháči Macu představuji solidaritu a sociální cítění malinko jinak.

Mám rodiče a nemají se zle, táta vydělá dost na to aby mu DPH nezrujnovala šrajtofel víc než progrese.

Prarodiče mám samozřejmě taky. Jedni jsou ještě dva a společně maj solidní důchody i když lehce pod sttaistickým průměrem. Nicméně špatně se nemaj. babička je pak už sama s celkem mizerným důchodem, ale tady právě nastupuje sociální cítění z mého pohledu a rád babičce přispívám. Vnoučat má dost na to, aby nestrádala.

Co se týče těch daní, jsi jako tatar. Nezdrtí mě to, jen mi to z kapsy vytáhne o dost víc než DPH 14% ( později 17.5%) (nikoli 19% jak se snažíš tvrdit ty).

Mateřská trvá 28 týdnů milý Macu, dceři už jsou 3 roky, takže žena už není na mateřské.
20. 07. 2011 | 15:21

Mac napsal(a):

neoušku
děkuji za objasnění tvého solidárního přístupu k životu, skutečně jsem si oddechl, že jsi takhle kvalitní komsomolec!!!

Posílám uctivé pozdravení paničce s dcerušce a přeji jim spoustu zdraví a štěstí s tím DPH :-))

úplně nakonec - tatar jsi ty, asi jsi mimo reálie, nevíš, že tvůj guru Kalous se souhlasem jeho onuce Nečase plánují od ledna 19%?? To, že kašpárek Džon zase čímsi brebentivě vyhrožuje, snad ani neouškové neberou vážně.
20. 07. 2011 | 15:27

Mix napsal(a):

Přečteno na: http://www.zachrannasluzba.cz/
09.06.2008
Pozoruhodné informace o změnách v síti záchranných služeb přináší dnešní vydání serveru iDNES - zástupci MZd zde mimo jiné uvádějí, jak v síti stanovišť přibude k 265 stávajícím 44 nových stanovišť záchranné služby, což zajistí "dobu dojezdu" ve městech do 5 minut a na "venkově" (tedy s výjimkou vojenských újezdů a hor) do 20 minut. Tak se mi zdá, že se ministerstvo samo zaplétá do poněkud nesrozumitelných definic typu "doby dojezdu" a - doufám že nevědomky - bohužel vypustilo zase jednoho nebezpečného "Krakena". Pod "dobou dojezdu" si totiž každý čtenář představí to, že prostě ve městě XY bude sanitka do pěti minut na místě, zatímco - pokud se nic nezměnilo - při tvorbě zákona šlo o to, aby od daného místa byla nejbližší základna záchranné služby vzdálena nejvíce 5 resp. 20 minut jízdy. To rozhodně neznamená, že tam za těch pět minut sanita vždycky bude (není v tom zahrnutý aktivační čas ani alternativní řešení např. v případech, že daná posádka je u jiného pacienta). No a pak je zde ještě jedna možnost - třeba si na MZd opravdu myslí, že zvětšení počtu stanovišť o necelých 20% zkrátí dobu dojezdů a těch 5 resp. 20 minut bude pravidlem. V takovém případě potěš - to bude ale překvapení...

Není bez zajímavosti občas nahlédnout do zahraničí, jak se obdobné věci řeší zde, kolik to stojí a co to přináší. Ne snad abychom opisovali, ale aspoň pro inspiraci. Mimořádně zajímavou analýzu, porovnávající náklady a přínos zkrácení dojezdových dob ve Velké Británii po přijetí nových kvalitativních požadavků na záchrannou službu, vydalo tamější Centrum pro lékařský výzkum při univerzitě v Sheffieldu. Blíže ZDE.
20. 07. 2011 | 15:30

stále rebel napsal(a):

Pro Mac.
Lze tam v časti Diskuse předkládat návrhy.
Není na škodu, pokud budou vědět, co si o nich myslíme.
20. 07. 2011 | 15:32

neo napsal(a):

Macu,

no, tak alespoň něco:)
tatar jsi ty, 19% bylo zamítnuto.
20. 07. 2011 | 15:35

Mac napsal(a):

neoušku

ty jsi fakt dítě. 19% bylo DNES zamítnuto a to jenom proto, aby s tím přišel Kalous o týden později znovu (a možná to zarovná na DVACET - to je přece pěkné číslo)

Kalous se přeci nevzdá, pokud nebude hrnout jedno zvyšování daní a poplatků za druhým, bude deficit zase 200 miliard, von jiný neumí, ten nejlepší minfin vesmíru a přilehlých regionů
20. 07. 2011 | 15:46

neo napsal(a):

Mac:

no, tak až to bude aktuální, budeme spekulovat o 19% jo? Tedy za ten týden, pokud se nemýlíš.

I tak by 19% DPH zvýšila náklady asi o 200-300 kč na osobu. Na 3 člennou domácnost je to max 900.

Progrese by mi sebrala mnohem víc.
20. 07. 2011 | 15:50

Mac napsal(a):

neoušku

já vím, ty kluku solidární, ta progrese, to je na slušně vydělávající mladé kluky strašnej bič :-)))

A teď si představ (jenom pro srandu, já vím, že neuspěšné nuly - socky, které nevydělávají "běžnou" :-))) mzdu, tě vůbec nezajímají), takže si představ, že ve fabrikách pracuje spousta mladej kluků, mají kolem 15 hrubýho, ženu s dvěma děckama doma a teď schválně zkus takovýmuto - svým lehce povýšeným způsobem říci: no co, vždyť se jedná jenom o 9 stováků.....

A ještě něco ti povím - vzhledem k té strašlivé neschopnosti, jakou dosud Kalous-Nečasova vláda předvádí, a jediný, na co se vzmůže, je zvyšovat daně, se s tebou vsadím o tvůj měsíční běžnej :-)) plat, že do půl roku bude DPH těch 20 a dojde nakonec i na tu progresi. O korporátních daních nemluvě. Holt rozpočtová odpovědnost něco stojí, vy kluci pitomí....
20. 07. 2011 | 16:13

Ivan napsal(a):

Souhlasím s diktorem Ráthem. Málo kdo chápe o co jde. Jeredná se
o zůžení sítě záchranných služeb. Hovořit zde o nedostatku peněz z jedné strany a na druhé straně rozšiřovat zákon o práva pacientů má svopu návaznost.
20. 07. 2011 | 16:14

Kateřina napsal(a):

Souhlasím plně s panem Rathem a rovněž se domnívám, že hlavním účelem prodloužení limitu dojezdu sanitky na 20 minut je, aby zemřelo více lidí z úsporných důvodů - plně to odpovídá psychopatické a zvrhlé povaze chemika Kalouska a jeho celoživotní snaze zlikvidovat český národ! Je to zároveň velmi smutné a tragické...
20. 07. 2011 | 16:15

neo napsal(a):

ok Macu, klidně se vsadim. A když do půl roku nebude 20% a nakonec nedojde na progresi ( za současné vlády), tak mám u tebe zase já tvou měsíční mzdu jo?

Co se týče těch fabrik, tak si uvědom, že každý prostě upřednostňuje zájmy své a svých blízkých. Je logické a už jsem to psal výše, že takoví dají přednost progresi.
20. 07. 2011 | 16:19

neo napsal(a):

Kateřina:

bylo mi řečeno, že si Rath dělá srandu, ale evidentě nejsem sám, kdo jeho vtip nepochopil.

Je to hloupost Kateřino. Jedná se o dojezdovou dobu, pod kterou nebude hrozit pokuta. Sanita ale stejně dorazí co nejrychleji to bude možné a to bez ohledu na Rathy, Kalousky, Hegery, Julínky apod.
20. 07. 2011 | 16:23

Mac napsal(a):

neo

tak to tedy ne, já jsem s tím přišel a dal jsem návrh vsadit se o TVOU mzdu - takže o tvou, moji do toho netahej. Navíc - s mou by sis nepomohl, jak jsi správně uvedl jedná se o 5400 brutto s přesčasy, taková částka je pro mladého pravičáka urážka - kapesný na jedno odpoledne.

No a co ty a tobě podobní upřednostňujete - to už jsem tak nějak vycítil.

Ale konec, z majlu tady na mě huláká několik úkolů k řešení.
Měj se a nezapomeň zaskočit s nějakou drobnůstkou za babičkou :-)))
20. 07. 2011 | 16:26

neo napsal(a):

Mac:

psal jsi za 1,5 dne. Ale je jasné, že se bojíš vsadit, víš, že prohraješ:)
20. 07. 2011 | 16:31

Doba je zlá napsal(a):

Ať ty hovada zruší sanitky úplně . Na 100 kč denně pro nemocné dítě stejně taková prodavačka s platem 7 tisíc nemá .
20. 07. 2011 | 16:37

Vlkodav napsal(a):

Doba je zlá

A ono to dítě doma nejí?
20. 07. 2011 | 16:40

hoven napsal(a):

mě je jedno, že sanitka pojede o pet minut déle, hlavně aby v ní nebyl doktor rath nebo nějaký podobný odborář, který nic neumí.
20. 07. 2011 | 16:44

Doba je zlá napsal(a):

Vlkodav : Doma jí , ale nejí v nemocnici . Někteří nejí vůbec a někteří to co jim rodina přinese z domu . Běž se vycpát s takovou otázkou , tu může položít jenom hlupák .
20. 07. 2011 | 16:49

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Ano, souhlasím - v tvém případě bude zřejmě lepší, pokud v té sanitce bude bakalář Šnajdr či odborník podobného kalibru.
20. 07. 2011 | 16:53

Petr napsal(a):

Pane doktore,
kdyby jste za Vašho vládnutí alespoň trošku popohnal lenivý aparát na Ministerstvu, mohlo být vše vyřešeno a současná vláda nemusela nic řešit.
Ale jste všichni stejní. Mlátí s vámi všemi byrokratická hydra jak chce a je jedno kdo v tomto státě vládne.
20. 07. 2011 | 17:04

hoven napsal(a):

tenco,
radši bakalář, klidně i bába kořenářka, hlavně ne odborář.
20. 07. 2011 | 17:14

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
V tom případě ti poradím , jak ušetřit. Chceš ? /měl bys - celými dny a večery zde vykřikuješ, že je především důležité šetřit..../
20. 07. 2011 | 17:17

Občan napsal(a):

To Matrix:

Matrixi, Vy ale vůbec neříkáte pravdu!
Zde je onen návrh zákona - http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=406&CT1=0 - a ten jednoznačně říká, že 15 minutový dojezd nelze plně zajistit, protože základen NENÍ DOST a na zřizování dalších NEJSOU PENÍZE.
PROTO se dojezd zvyšuje na 20 minut. Takže Rath má pravdu (jako, bohužel, velice často).

Navíc návrh zákona přenáší většinu nákladů na ZZS na kraje, a to v situaci, kdy dostávají stále méně peněz z daní.

Hochu, hochu, když chcete z někoho dělat hlupáka, tak si to musíte nejdřív posichrovat.
20. 07. 2011 | 17:21

hoven napsal(a):

tenco,
já vím jak ušetřit, zprivatizovat zdravotnictví a omezit tak korupci a moc socanských šibalů jako je třeba odborář rath.
20. 07. 2011 | 17:26

Občan napsal(a):

Vlkodav napsal(a):
"Doba je zlá
A ono to dítě doma nejí? 20. 07. 2011 | 16:40"

To dítě 100% neprojí v nemocnici 100.- Kč denně.
Navíc jeho rodiče musejí zaplatit všechny náklady na bydlení stejně, jako kdyby bylo doma.
To se týká i dospělých pacientů - žádnému z nich nebude po dobu hospitalizace prominuto nájemné, zálohy na energie, telefon, vodné a stočné, teplo a TUV, splátka hypotéky a jiné platby. Musí je zaplatit, i když je v nemocnici a i když má nemocenskou výrazně nižší než plat. Takže v době, kdy má výrazně nižší příjem, mu jsou ADMINISTRATIVNĚ zvyšovány náklady.
20. 07. 2011 | 17:26

Vlkodav napsal(a):

Občan:

"To dítě 100% neprojí v nemocnici 100.- Kč denně. "

Je vidět, že o nákladech na stravování a o normách víte prdlajs. Těch 100Kč nepokreje náklady ani náhodou.
20. 07. 2011 | 17:39

VĚTRO napsal(a):

Občan
http://denikreferendum.cz/clanek/7369-neplaticum-regulacnich-poplatku-hrozi-vysoke-exekuce
Ti dlužníci nejsou tuneláři z Promopro , Pandury , Byty OKR . Sazka , ATD . Tí mají dost . Ale jsou to napřiklád tá poctivě pacující prodavačka s platem 7 tisíc, co nemá na nemocnici pro své nemocné dítě .
20. 07. 2011 | 17:40

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Měl jsem na mysli, jak můžeš ušetřit ty - když tedy chceš, aby tě v sanitce udržoval při životě Bc Šnajdr místo MuDr. Ratha.
Zavolej si rovnou pohřebáka.
20. 07. 2011 | 17:44

Matrix napsal(a):

Občan

Hlupáka děláš sám ze sebe.

"Stávající právní úprava podle vyhlášky č. 434/992 Sb. upravuje síť zdravotnické záchranné služby tak, aby byla zabezpečena dostupnost přednemocniční neodkladné péče a její poskytnutí do 15 minut od přijetí tísňové výzvy s výjimkou případů hodných zvláštního zřetele.

Analýza dostupnosti zdravotnické záchranné služby provedená v roce 2008 prokázala, že dojezdovou dobu do 15 minut nebylo možné z objektivních důvodů dodržet přibližně u 1970 obcí, tj. cca u 1 300 000 obyvatel, v případě dojezdové doby do 20 minut by ji nebylo možné z objektivních důvodů dodržet pouze v případě 439 obcí, tj. cca u 211 000 obyvatel.

Zákonem navrhovaná dojezdová doba do 20 minut NEZNAMENÁ tedy zhoršení dostupnosti zdravotnické záchranné služby při poskytování přednemocniční neodkladné péče, ale charakterizuje REÁLNÉ území státu výjezdovými základnami za stávající právní úpravy. Účelem navrhované úpravy je právně zakotvit reálné možnosti již v současné době dobře fungujícího systému poskytování zdravotnické záchranné služby, a to i se zřetelem na ekonomickou a organizační náročnost provozování této zdravotní služby".

Pokrytí celého území státu výjezdovými základnami se stanovením dojezdové doby do 15 minut neodpovídá reálným možnostem – kromě extrémních nákladů by toto způsobilo pokles kvality poskytované zdravotní péče z důvodu nedostatku zdravotnického personálu a nemožnosti zajistit dlouhodobě požadovanou úroveň jeho dovedností, které vyžadují určitou frekvenci opakování a praxi.

Analýzou provedenou v roce 2011 bylo zjištěno, že v roce 2010 bylo dojezdové doby do 15 minut dosaženo v 83-96% z celkového počtu výjezdů a dojezdové doby do 20 minut pak v 94–100% z celkového počtu výjezdů (dle jednotlivých krajů)."
20. 07. 2011 | 17:46

hoven napsal(a):

tenco,
kdybych chtěl pohřebáka, tak zavolám odborářovi rathovi
20. 07. 2011 | 18:02

Tenco napsal(a):

"...Navrhovaná právní úprava neovlivní významným způsobem podnikatelské prostředí v České republice. Určitý dopad lze spatřovat v tom, že dle nové právní úpravy subjekty poskytující zdravotnickou záchrannou službu, které nejsou příspěvkovými organizacemi kraje, nebudou moci nadále samostatně vlastním jménem a na vlastní odpovědnost zdravotnickou záchrannou službu poskytovat. V současné době působí 6 subjektů poskytujících zdravotnickou záchrannou službu, které nebyly zřízeny krajem. Zákon o zdravotních službách však umožní těmto subjektům nově získat oprávnění k poskytování zdravotní služby „přeprava pacientů neodkladné péče..."
/DŮVODOVÁ ZPRÁVA K NÁVRHU ZÁKONA O ZDRAVOTNICKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBĚ/

Kolik stanovišť zahrnuje oněch 6 subjektů ?
Lze tak zobecnit tvrzení, že soukromé subjekty fungují dobře a efektivně ?
------------------------------
ad Matrix - stejný pramen :
"...Analýzou provedenou v roce 2011 bylo zjištěno, že v roce 2010 bylo dojezdové doby do 15 minut dosaženo v 83-96% z celkového počtu výjezdů a dojezdové doby do 20 minut pak v 94–100% z celkového počtu výjezdů (dle jednotlivých krajů)...."
20. 07. 2011 | 18:05

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
No jak myslíš...jestli chceš ať tě resuscituje Bc Šnajdr....
Já bych se raději svěřil do péče MuDr. Ratha.

Pokud je ale taková tvá vize zdravotnictví v ČEZku, na Moravě a v Slezsku...jsem docela rád tomu, že kromě blbostí, které zde publikuješ a které jsou většině přítomným pro smích, nemáš na věc pražádný vliv.
To mě docela uklidňuje.
20. 07. 2011 | 18:30

Pípa napsal(a):

Já se, na rozdíl od většiny diskutijících nehádám, ale dívám. A vidím, že záchranná služba funguje velice dobře. Na místo nehody na př. přijede i více sanitek najednou, než je potřeba. Také zasahuje velmi často i helikoptéra. Když přiletí, tak už tam často bývají ty sanitky. Nakonec se využije jen ta jedna nebo jeden. Je to moc dobré, že se zaáchranné služby tak činí, ale představuji si, co to musí asi stát. A ptám se, jestli se tady neplýtvá. Protože to je u nás v Čechystánu tak jsem přesvědčen že plýtvá. Funguje korupce a neexistuje kontrola. Nebo existuje, když je to placeno kraji? Umí kraje lepší kontrolu než stát a pojišťovna? No nevím. Zestátnění by mohlo přinést větší přehled, ale zase by si to stát jenom nasmlouval a kdo ví jak a za jaké ceny. Takže se jedná o změnu pro změnu a těch pět minut je jenom zástěrka pro hlupáky, kteří se o ně pohádají. Nikdo se pak nezeptá kolik stojí současné uspořádání a kolik bude stát to nové.
20. 07. 2011 | 18:54

Barča napsal(a):

Naprosto souhlasím s Dr. Rathem. Namísto snížení dojezdového času se zde promítá podle mého názoru úspěšný lobing pohřebních služeb a majitelů krematorií, protože jinak si rozhodnutí podle mého názoru docela solidního Dr.Hegera, nemumím vysvětlit.
20. 07. 2011 | 19:03

jarpor napsal(a):

Myslím, že je potřebné cosi k blogu napsat :

Tento blog je "výcucem" toho, co poslanec Rath přednesl v poslanecké sněmovně dne 12. 7. při projednávání návrhu zákona o záchranných službách.

Pro zájemce - celý demagogický projev zde :
http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/020schuz/s020016.htm#r4

Proč např. došlo k prodloužení doby dojezdu, pro ty, kterým to "není jasné" a rádi by se poučili, nechť si přečtou projev poslance Štětiny, zde :
http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/020schuz/s020017.htm#r2

Na projev pana Ratha reagoval i poslanec ČSSD Holík, bývalý ředitel záchtanné služby. Taky vysvětloval proč... Pro zájemce zde :
http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/020schuz/s020019.htm#r2

Když se někdo ptá, co tomu říká ministr, proč to prodloužení... jeho závěrečnou řeč možno přečíst zde :
http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/020schuz/s020021.htm#r6

Pro obdivovatele pana doktora Ratha, ale nejen pro ně : Větší demagogii, větší hajzlovinu, oplzlost při řeči o smrti... navíc od lékaře, jsem snad ještě neslyšel.
Kdesi v jakémsi blogu jsem už o tom psal... Blahopřeji těm obdivovatelům člověka, o něž by si slušný člověk neopřel ani kolo.

Hezký večer
20. 07. 2011 | 20:57

hoven napsal(a):

tenco,
já pochybuju o tom, že rath umí píchnout injekci. to je typickej odborář a socan, kterej se živí jenom kecáním. taková společenská vyřírka a cizopasník.
20. 07. 2011 | 21:04

Kateřina napsal(a):

Pro jarpor: vy jste předvedl pouze projev nekonečné hlouposti, nic víc... pan Rath pouze velmi pravdivě odhaluje skutečnou nebezpečnou podstatu návrhů této vlády zločinců, kteří mají zájem, minimálně je to krutá lhostejnost, na tom, aby lidé nedostali včasnou záchrannou lékařskou péči v akutním stavu ohrožujícím zdraví!
Váš výplod se podobá stejnému nesmyslu, jako kdyby jste obvinil vyšetřovatele na kriminálce za to, že odhalil vraha a obvinil ho z vraždy, že on sám spáchal tuto vraždu, protože ji vyšetřoval a mluví o ní... :-)) Demagog jste tedy pouze vy a to hodně veliký!!!
No, každopádně tuto krutou nelidskou Nečasovu vládu, bude nutné prostě přežít a to mnoho lidí zocelí a poučí!... :-)
20. 07. 2011 | 21:39

jarpor napsal(a):

Kateřina

Hm...
Pan poslanec přednáší 12. 7. projev... dne, 20. 7. dá v podstatě to samé do blogu, aniž se zmíní o tom, co bylo řečeno při projednávání stran důvodů pro prodloužení dojezdů, financování, "znárodnění" soukromých záchranek.... To vše taktně zamlčí... a výsledek se dostaví... hlupáci, fakta neznaje a ani je nehledaje se zde činí... jako Vy.

Hezky s Vámi "točí" a dělá si z Vás blbce, spoléhaje na Vaši neochvějnou víru, že žádné důvody třeba pro změnu těch dojezdů neexistují, nebyly řečeny...

Mno, nebudu s Vámi v hlouposti soutěžit... s radostí Vám to vítězství přenechám...

Lidi z jeho vlastní strany, minimálně poslanec Holík mu věřejně sdělil důvody... tak klidně plkejte o nelidské Nečasově vládě... "chytrá" paní Kateřino, zocelte se... a ty kecy o mé demagogii, když jsem ve své první replice dal pouze odkazy na řečené, ty si strčte... za klobouk.

Hezký večer
20. 07. 2011 | 21:57

Kateřina napsal(a):

Jarpor: cituji váš výplod: "Pro obdivovatele pana doktora Ratha, ale nejen pro ně : Větší demagogii, větší hajzlovinu, oplzlost při řeči o smrti... navíc od lékaře, jsem snad ještě neslyšel. Kdesi v jakémsi blogu jsem už o tom psal... Blahopřeji těm obdivovatelům člověka, o něž by si slušný člověk neopřel ani kolo."...
Pokud neumíte slušně diskutovat, laskavě sem nepište, protože to vše platí jenom o vás - musíte být velmi zlý, povrchní a nešťastný člověk plný zášti a zloby, podobně jako Nečasova vláda...
20. 07. 2011 | 22:32

hoven napsal(a):

kdyby ratha nevyhodili z ODS, hodně bych se rozmýšlel, jestli ji mám volit. všechno má svoje meze.
20. 07. 2011 | 22:41

nowars napsal(a):

jiný pohled na problémy ve zdravotnictví
http://www.youtube.com/watch?v=veYdS9zxSPg&feature=related
20. 07. 2011 | 22:47

jarpor napsal(a):

Kateřina

Napsat text a zamlčet - záměrně zamlčet - argumenty, které již byly poslanci Rathovi známé / nemusí s nimi souhlasit / považuji za demagogii, hajzlovinu. Sdělení poloviny pravdy je velmi blízké ke lži. Tečka.

Z Vašeho, jak Vy slušně diskutujete Vám nic kopírovat nebudu... považuji to za ztrátu času...
stejně jako Vás nebudu poučovat, co máte či nemáte dělat a jak se chovat...
Vy si klidně o pana poslance kolo opřete... ale pokud to nevíte, tuším, že žije s více ženami... tož ať nejste zklamaná...

" pan Rath pouze velmi pravdivě odhaluje skutečnou nebezpečnou podstatu návrhů této vlády zločinců, kteří mají zájem, minimálně je to krutá lhostejnost, na tom, aby lidé nedostali včasnou záchrannou lékařskou péči v akutním stavu ohrožujícím zdraví!"

Už jste si alespoň přečetla ty stenozáznamy nebo ten návrh zákona ? Z toho, co jste napsala - pochybuji...

Hezký večer
20. 07. 2011 | 22:51

Doba je zlá napsal(a):

Bude třeba zavést nadstandart , pro ty co na to mají a zaplatí si to ták do deseti minut. A pro ty míň přijmové do půl hodiny . stejně na 100 kč den v nemocnici nemají ták není kde spěchát .
20. 07. 2011 | 23:05

Kateřina napsal(a):

Jarpor: vy jste zřejmě asi také najatý zaplacený poskok modré mafie a této asociální vlády! Vaše sprosté urážky, arogance, a útočné lži to hezky dokazují. Já hájím pouze pravdu a pan Rath má v tomto (opět) pravdu! A netahejte sem laskavě nějaké soukromé vztahy a osobní vztahy pana Ratha, to sem vůbec nepatří - to je silně nefér, ale mě to nepřekvapuje, u lumpů je příznačné, že dělají podrazy, podvody a podpásovky!... :-)
20. 07. 2011 | 23:09

jarpor napsal(a):

A Vy jste poskok autora ?

"Já hájím pouze pravdu a pan Rath má v tomto (opět) pravdu!"

Dovolte, abych se zasmál... Víte o tom návrhu zákona prd... stejně jako proč je takový, jaký je... což Vám ovšem nebrání kvákat nesmysly..

Loučím se madam...

Dobrou...
20. 07. 2011 | 23:24

S U C H E C napsal(a):

A hele , zastupitel za ODS už opět exceluje se svým šviháctvím.

Já ten stenozáznam četl, a i všechny ostatní, a nevidím tam jedinou věc, která by vyvracela Rathův názor, spíš naopak. A ani ten býv. ředitel zachranky nemluvil proti tomu, co řekl Rath.

Já vím, je to těžký, ale když vy z ODS a TOPky už lžete i sami sobě, a ztrácíte se v tom. To je pak těžký udržet jednotnou linii bez urážek a vulgarit.
Již jsem zaznamenal i to o kroucení krkem (jak podobné Gottwaldovi v roce 1929, či , kýho výra, to byl rok).
20. 07. 2011 | 23:27

jarpor napsal(a):

Poslanec Holík v PS dne 12. 7. 2011 :

"Projednávaly se tady, nebo mluvilo se tady ještě o nějakých dalších věcech. Dojezdová doba. Dojezdová doba byla 15 minut podle vyhlášky, která v tu dobu platila, nebo vlastně ještě platí. Je to vyhláška 434. Prodloužilo se to na 20 minut. Má to logiku. Má to logiku, protože hustota dopravy je daleko jiná. Silnice jsou v daleko horším stavu. Povědomí občanů je natolik v současné době vyspělé, že opravdu nesplnění limitu zakládá možnost stížností a dalšího řešení. Myslím, že 20 minut je opravdu potřebných."

Nevím co četl Suchec... ale jak vidno, pokud toto, pak jen pro Suchece je to zcela v souladu s Rathovým :

"Nicméně tato novela přichází s prodloužením limitu z 15 na 20 minut. Na otázku proč, se ale odpověď nedostává. Jediným logickým závěrem je, že někdo předpokládá, že za těch pět minut než stačí záchranná služba dojet na místo, zemře více pacientů, a tudíž zdravotní systém ušetří. Je to příspěvek k celkové politice vlády - šetřit, šetřit, šetřit, hlavně na těch druhých. Jiné logické vysvětlení tohoto prodloužení limitu dojezdu záchranné služby skutečně nevidím. Jistě bude mít radost pan ministr Kalousek, protože stoupne procento úmrtí. Ohledání nebožtíka tolik nestojí, takže státní pokladna nejspíš ušetří. Bylo snad toto cílem předkladatelů? Vypadá to, že skutečně ano."

Tak exceluje Suchec...

Hezký večer
20. 07. 2011 | 23:37

S u c h e c napsal(a):

Ale právě, že v tomto textu je přesně popsáno, co kritizuje Rath.

Namísto řešit možnost dojezdu do 15 min. kvůli tomu, že u závažných případů je těch 5 min. navíc často ultimativní, tak se řeší, jak nemuset dělat nic, a spíš naopak to ještě očesat.

Pokud je hustší provoz, musím zvýšit hustotu sítě. Což ovšem by znamenalo, že bude potřeba myslet a organizovat efektivněji.

Jenže to tato vaše trojkoalice jaksi neumí.

Jste jako Hlavní hygienik, který ve spolupráci s MD a pod lobingem navrhne změknutí norem jen kvůli tomu, aby se ušetřilo na protihlukových zábranách kolem dálnice.
20. 07. 2011 | 23:56

Rams napsal(a):

Pro mě si záchranka přijela až za půl hodiny, takže mě těch 20 minut nevzrušuje. Pak mě po čtvrti vozili další půlhodinu. Příště se jede po vlastní ose - na pohotovosti jsme do sedmi minut bez porušování silniční vyhlášky.
Z toho důvodu jsem rád, že modří mají pěnu u úst kvůli Rathovi.
21. 07. 2011 | 00:48

vasja napsal(a):

"Namísto řešit možnost dojezdu do 15 min. kvůli tomu, že u závažných případů je těch 5 min. navíc často ultimativní, tak se řeší, jak nemuset dělat nic, a spíš naopak to ještě očesat."......
------------------------------
Pán je strašnej nelida. Dojezd musí bejt do 10 minut, páč se další životy ušetřej a k tomu po 100 metrech Stánky první pomoci, neb po zvednutí DPH budou lidé hlady všude kolabovat a žízní taky a to především ti chudí-levicově diviantní, kerý jsou solí naší země.
21. 07. 2011 | 04:47

vasja napsal(a):

A eště něco. K těm co neuměj vybírat přímé daně, tak k těm by záchranka vůbec nevyjížděla!
21. 07. 2011 | 04:53

jarpor napsal(a):

"Namísto řešit možnost dojezdu do 15 min. kvůli tomu, že u závažných případů je těch 5 min. navíc často ultimativní, tak se řeší, jak nemuset dělat nic, a spíš naopak to ještě očesat.

Pokud je hustší provoz, musím zvýšit hustotu sítě. Což ovšem by znamenalo, že bude potřeba myslet a organizovat efektivněji.

Jenže to tato vaše trojkoalice jaksi neumí."

Suchec je borec... jen mu uniklo že zřizovatelem záchranné služby jsou kraje viz § 8 návrhu zákona... ty tedy nesou i zodpovědnost... tedy to k tomu "kdo co umí"...
Také to byly kraje, kdo žádal ono prodloužení...

To vše si může každý dohledat ve stenozáznamu, v návrhu zákona.

Nikoliv pocity, fakta pane Mac.
Že Vám je dr. Rath vědomě zamlčuje, že z Vás a Vám podobných dělá blbce a Vy a další, že mu to "žerete"... no mne to nepřekvapuje...

Je jednodušší nadávat "na vládu" či "na koalici", je jednodušší spílat a dehonestovat toho, kdo polemizuje s textem a dá každému možnost si polemický názor ověřit...

Chápu že demagogie, polopravdy, špinavá politika pana autora, jistým ideologickým zaslepencům vyhovuje... že je plně v souladu s jejich způsobem myšlení... Svůj k svému... říká se.

Vše co jsem k textu chtěl napsat, tak jsem napsal. Kdo chce, ověří si, zda matu čtenáře já nebo autor...

Hezký den
21. 07. 2011 | 08:26

jozka napsal(a):

Jen takova poznamecka pro hovna. Rath u zachranky delal a tech zivotu zachranil nejspis dost. Sice to nic nemeni na tom, ze je to nejspis zmetek a na pivo bych s nim nesel, ale na rozdil od jinych s tim sve zkusenosti ma.
21. 07. 2011 | 08:38

jarpor napsal(a):

Hmm... velmi konzistentní názor... tady předvádá Mac

Je mu všechna sebranka u prdele... ale kritizuje, nadává, dehonestuje... hlavně ty, kteří jsou teď u koryta... no celej Mac... A ještě si plete, co je "obhajoba neobhajitelného" a co je polemika se lží... jakou zde prezentuje jistý politik, se sebranky...

Mě zas ta sebranka u prdele tak není - chtěj po mě daně za firmu, za zaměstance, za mne... platit to i ono... jedne vedle druhýho... rozhazujou kde mohou, nejsou schopni zavřít zloděje... taky jeden vedle druhého... mě to tedy u prdele není... protože za své peníze, když mi je seberou, požaduji jistý státní "servis" a hospodárnost. A to nemluvím o tom, v čem budou zde žít další generace... když to tak půjde dál...

Mějte se... hulváte. /Já politruk, vy hulvát. Plichta, myslím./
21. 07. 2011 | 09:17

jozka napsal(a):

To je zajimavy... politruka serou zlodeji a ti co ho nedokazou zavrit. Ja jen, ze kdyz uz toho zlodeje nacapaj na svestkach, tak tady politruk sepisuje litanie o tom, ze to vlastne zas tak velkej zlodej nejni... ono asi zalezi z ktery sebranky ten zlodej pochazi. Inu, politruk...
21. 07. 2011 | 09:30

S U C H E C napsal(a):

Jarpor:
To je divný, jak mu vadí, jaký je bordel, a přitom je v partaji, která ten bordel podporuje nejvíc.
Není to schíza? :-)
21. 07. 2011 | 09:31

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad jarpor
Toto zaznělo v parlamentním bufíku 18.7. 2O11 :
"My neumíme už ani opravit a udržovat silnice, ale víme, že naši občané nám budou nadávat, pokud po takových silnicích nedojede sanitka včas - proto prodloužíme dobu na 2O minut.
Naštěstí umíme jedno.
Najít dost idiotů, kteří tuto naši logiku budou obhajovat v médiích.
Například na internetu."
/Holíkova tchyně/
21. 07. 2011 | 09:32

jarpor napsal(a):

jozka

Co takhle Vaše slova dokázat, hodit sem ty "litanie" ? Lhaní Vám jde celkem dobře...
Inu další... co jen pleskne jak kačena to zelené na dlážku...

Hezký den
21. 07. 2011 | 09:35

jarpor napsal(a):

Sucheci,

opět plácáte nesmysly.
Není. V žádné partaji totiž nejsem...

Kydač hnoje prý byl v bufíku... proto asi taky nezlišuje mezi "obhajobou" a polemikou s poloravdou lépe, lží autora... Hoši, tak ještě nějakou pohádku... prší, tož si ji možná přečtu...

Hezký den
21. 07. 2011 | 09:40

mikin napsal(a):

Pro Maca, jen by mě zajímalo kde za 72000,. měsíčně můžete sedět celej den na internetu, že vy jste státní zaměstnanec. To by hodně vysvětlovalo
21. 07. 2011 | 09:44

jozka napsal(a):

Klidek politruku, staci si projit ty vase vylevy za rok nazpet. Treba v te dobe, kdy vyplula Drobiliada. To se politruk nejdriv schoval a pak, kdyz uz nejhorsi preslo, zacal opatrne a sahodlouze dokazovat, ze cerna je bila a to kolecko ma ctyri strany.
21. 07. 2011 | 10:03

vlada511 napsal(a):

Jarpor:

problém je v tom, že když stanovím nějaké číslo dojezdu, systém se mu dříve nebo později přizpůsobí. Dejme tomu, dnes v stoupí v platnost, že doba dojezdu musí být do 20 minut. Síť záchranek je stejná, počet lidí je stejný atd. Druhý den vše funguje stejně, doby dojezdu jsou výrazně kratší než 20 minut. Třetí den se rozbije sanitka, oprava přijde na 100 000,-, můžeme tyto peníze použít zatím na něco jiného, sanitka je zbytná, normu přece plníme. Pátý den jde saniťák do důchodu - máma vzít nového ? To je další cca 1 mio ročně, normu i tak plníme, tak o co jde, peníze rozdělíme raději na prémiích. Za necelý rok se celý systém přizpůsobí limitu 20 minut.
21. 07. 2011 | 10:08

jarpor napsal(a):

No, tak místo "litánií" tři rádky opět "zeleného" dřízgnutí...
to pan jozka "dokladuje"...

Hezký den v dešti... /a plácání ../
21. 07. 2011 | 10:08

jarpor napsal(a):

vlada511

V tom můžete mít pravdu, ale to není to, s čím s autorem /a jinými/ polemizuji.
Zásadní je to, že autor, poslanec Rath, dle mého, naprosto záměrně a cíleně mate, nechci-li použít termín že lže, když o důvodech proč k návrhu prodloužení došlo mlčí i po tom, co byly sděleny a doloženy.
Dělá špinavou politiku tam, kde politika vůbec nepatří... pokud možno co nejlepší záchrana života v případě potřeby.

A není od věci si přečíst i přechodná ustanovení zákona hovořící o rozšíření dislokací záchranek /včetně termínu do kdy/ tak, aby zákonný limit mohl být něco jiného než jen "údaj" v dnešní platné nevymahatelné vyhlášce...

Hezký den
21. 07. 2011 | 10:19

ZdeněkJ. napsal(a):

Vlkodav
"Je vidět, že o nákladech na stravování a o normách víte prdlajs. Těch 100Kč nepokreje náklady ani náhodou."
Před necelými dvěma lety jsem byl v nemocnici na drobném diagnostickém operačním zákroku. Přijat jsem byl v neděli večer (samozřejmě bez večeře), zákrok proběhl v pondělí v cca 15.00 (jídlo nula z důvodu narkozy), večer dva krajíčky suchého chleba a jeden trojúhelníček odporného sýra (po dvou soustech jsem jídla musel nechat)-cena odhadem 5,-Kč, úterý snídaně totéž. V 9.00 jsem byl propuštěn. Celkové náklady na stravování 10,-Kč. Poplatek 120,-Kč (za neděli 30,-, pondělí 60,- a úterý 30,-). Domníváte se, že můj poplatek nepokryl stravovací náklady?
21. 07. 2011 | 10:20

Jarle Halsnes napsal(a):

Matrix a spol:
Hádáte se hezky, ale já bych dal přednost seznamu STANOVIŠŤ
"před a po", nebo jště lépae mapě s "vrstevnicemi" dojezdových časů. Pak se bude o čem bavit.
Jinak jen jedna obecná poznámka k diskusím na téma náklady na zdravotnictví: to se vám mnohým fakt zdá důležitější mít lepší auto, než soused, místo toho, aby se čedké zdravotniczví dalo do pořádku?
21. 07. 2011 | 11:00

Doba je zlá napsal(a):

ZdeněkJ. To vás vyšel ten drobný zákrok ještě levně , 120 za ty dva krajíčky chleba . Až to bude 100 den , ták si ten drobný zákrok rozmyslíte.
21. 07. 2011 | 11:32

jarpor napsal(a):

A Mac se ve 13:03 "udělal"...

Nechám jej nabrat další síly... takže pane Mac - dobrý. Moc dobrý. Tak to máte za sebou... Na dlouho .. než zase "nastéká".

Ovád zůstal ovšem ovádem...

Mějte se...
21. 07. 2011 | 13:23

jarpor napsal(a):

Tak to bylo na Vás slabý, pane Mac. Moc slabý...

Vysílen, bez ... a bez inspirace... jen opakování již řečeného..
Žádej rek... jen ryk...

Hezké odpoledne
21. 07. 2011 | 13:49

camponotus napsal(a):

Limit dojezdového času může být chápán jako minimální standard zdravotnické motorizované techniky, tedy aby se k pacošům jelo sanitkou s potřebnou aprobací a ne kombajnem nebo traktorem. Každé prodloužení dojezdového času lze chápat jako snahu ušetřit na ohrožených, když dojedu v limitu, ale pozdě, je vše OK - pacoš zemřel a stát tím ušetřil, protože za zemřelého budou pohřebné platit příbuzní a ne stát. Ti nahoře, co si to vymýšlejí mají osobní lékaře a trvalou pozornost ministra zdravotnictví, takže těm je jedno, kdy a kam a ke komu záchranka dojede. Komenský hlásal, že spěch je jen pro hovado dobrý, spěchali jste do kapitalismu a ten se řídí podle Komenského a ne podle potřeby, dobře vám všem.
22. 07. 2011 | 18:49

VRAH DOSTANE RAD od PREMIERA napsal(a):

Bratři Mašínové jsou nominováni na Řád bílého lva!

V dnesni terminologii TERORISTE, ZLODEJI A VRAZI, mozna REBELOVE

Jelikoz HRDINOVE, loupezni vrazi Masini jsou opet nasi svobodnou a demokratickou pravici, plnou pravdy a lasky, navrzeni na vyznamenani, uvedomil jsem si, hlubokou systemovou nespravedlnost a diskriminaci, spocivajici v dalsi dlouhe rade neocenenych zlodeju a vrahu.

Soudruhu svazak Radek John, vynikajici clovek se hluboce zaslouzil stejne jako vynikajici Petr Necas, Furmisal Subodka a Mirek Topolanek a vetsi povedomi CR ve svete. Jejich oslava Masinu je zapsana zlatym pismem do dejin nasi nove mlade rozvijejici se demokracie.

Kdo z jejich podrizenych si uvedomuje moralni hodnotu a predevsim odvahu Radka Johna postavit se celem pred zastupy policistu a rict nahlas a verejne novou velkou pravdu, ze vrah policisty Honzatka, ktereho Ctirad Masin po omameni chloroformem, svazaneho podrezal nozem jako hrdinny bojovnik Talibanu, ze vrah Ctirad Masin je vlastne HRDINA NARODA?

A PRAVICOVY HRDINA z Osla?

ROZDIL?

DOSTANE TAKY ODZNACEK A POCHVALU od Topolanka, Necase a Johna?

Nějaký z našich premiérů by mohl tomuto PRAVICOVEMU člověku dát vyznamenání, jde vlastně o novodobou verzi Mašínů. On totiž své vraždění za zločin nepovažuje a zajisté si ho dokáže výtečně obhájit!!!
25. 07. 2011 | 10:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy