Kde by měl stát pomoci!

29. 03. 2013 | 17:15
Přečteno 3155 krát
K náhradnímu výživnému

V České republice neustále stoupá počet dlužníků. Nemalou část těchto dlužníků tvoří neplatiči výživného. Druhý rodič, který o dítě pečuje, se pak musí spolehnout pouze na vlastní výdělek a přes veškerou snahu nemusí být schopen sebe a své dítě uživit.

Současná právní úprava ponechává řešení této těžké životní situace výhradně na rodiči, jemuž bylo dítě svěřeno do péče. V reálném životě toto znamená, že ve většině případů ženy musí nejen zajišťovat obživu celé rodiny, ale také vést komplikovaný, drahý a nepochybně vyčerpávající boj o práva svých dětí. Ani vymáhání alimentů soudní cestou však nezaručí, že dlužnou částku povinný rodič uhradí. Je nutné si uvědomit, že rodič potřebuje peněžní prostředky pro své dítě ihned a nemůže tak podstupovat časově náročný proces vymáhání dluhu exekutorem či soudním vykonavatelem. K soudnímu vymáhání výživného, vedeného z iniciativy rodiče pečujícího o dítě, musí existovat alternativa, která zajistí, že dítě nepocítí následky chování rodiče, který neplní své povinnosti.

Kdy by měl stát pomoci

Novela zákona o rodině, kterou jsem předložil Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, na výše popsanou situaci reaguje. Dle mého názoru je nezbytné, aby v případech, kdy rodič neplní svou vyživovací povinnost, pomohl stát a uchránil tak rodiče pečujícího o dítě těžkostí. Stát by měl povinného rodiče v nutných případech nahradit, dlužné výživné sám uhradit a poté je vymáhat po povinném rodiči.

Na druhou stranu považuji za nutné zohlednit situaci, kdy povinný rodič nemůže dostát svým závazkům ze sociálních důvodů. Na to je třeba klást důraz zejména proto, že současná právní úprava nestanovuje maximální ani přiměřenou výši výživného, které může být soudem povinnému rodiči určeno. Existují i případy, kdy se změní poměry na straně povinného rodiče natolik, že je na místě žádat o snížení výživného. Domoci se úpravy výše výživného však trvá delší dobu a povinný rodič se tak lehce může dostat do dluhové pasti. Je třeba hledět odlišně na rodiče, kteří výživné platit nechtějí, a rodiče, kteří výživné hradit nemohou, například z důvodu ztráty zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů. V takovém případě by stát měl s vymáháním dlužného výživného počkat do doby, než se povinnému rodiči zlepší jeho sociální situace natolik, že bude schopen dostát svým závazkům.

Je nutné naplňovat věznice neplatiči výživného?

Do vězení by neměli být zavíráni ti, kteří neudělali nic horšího, než že z důvodu své tíživé finanční situace nebyli schopni hradit výživné často i na několik svých dětí. Pokud povinný rodič splňuje podmínky pro příjem dávek v hmotné nouzi, nesouhlasím s tím, aby na něj bylo nahlíženo jako na osobu natolik nebezpečnou pro společnost, že je nutné ji zbavit osobní svobody a zavřít do věznice. Nezaplacení výživného za těchto konkrétních podmínek proto nebude trestným činem. Vzhledem k tomu, že výživné je hrazeno státem, neocitá se dítě v ohrožení a společenská škodlivost jednání povinného rodiče, který se ocitl na pokraji sociální nouze, je tak minimální.

Spravedlnost při určování výše výživného

Již v minulosti byly vyvíjeny snahy o stanovení mantinelů, ve kterých by se soudy měly pohybovat při určování výše výživného. V případech výživného je soudní uvážení bezbřehé a praxe jednotlivých soudců se od sebe velmi liší. V současné době existuje pouze doporučující tabulka, uvádějící přiměřenou výši výživného, kterou však ne všichni soudci respektují. V této otázce navrhuji zavést spravedlnost a právní jistotu. Každý rodič by měl mít představu o tom, kolik bude na dítě přispívat. Limit pro výši výživného stanovuji v rozpětí 8 – 16% z čistého příjmu povinného rodiče. Soud bude muset stanovit výši vyživovací povinnosti v tomto rozmezí, a to s přihlédnutím k počtu a věku vyživovaných osob.

Závěrem

Svým návrhem reaguji na velmi citlivý společenský problém. Návrh podporuje rodiče, kteří řádně pečují o své děti, a chrání děti před tím, aby pocítily negativní následky chování svého rodiče, který se svým rodičovským povinnostem vyhýbá. Zároveň návrh negativně neovlivní státní rozpočet, neboť povinnost hradit výživné se povinnému rodiči pouze „odsouvá“ a jakmile jeho ekonomická situace dojde zlepšení, stát bude oprávněn státem uhrazené výživné vymáhat, a to včetně nákladů spojených s tímto vymáháním. Návrh může ve svém důsledku také podpořit porodnost v České republice, neboť rodič pečující o dítě bude mít vyšší stupeň jistoty, že i když druhý rodič nebude plnit své vyživovací povinnosti, on ani jeho dítě nebudou vystaveni nouzi. Věřím, že tento návrh se setká s pozitivním ohlasem jak u poslanců, tak u občanů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kodl napsal(a):

Prokristapána už ho zavřete ať vrátí co ukrad ajdou s ním co v tom jedou. To je možný snad akorát tady v českém ráji pro lupiče, zloděje ,vyděrače a mafiány.Vím ale stejně to nebude nikdo číst. Kodl
29. 03. 2013 | 17:36

Ládik!!! napsal(a):

Kdo dneska vyhrál pinčes?
29. 03. 2013 | 17:43

daňový poplatník napsal(a):

S návrhem nesouhlasím. Obávám se že vazba už leze dr. Rathovi na mozek. Nechci aby bylo z mých daní placeno výživné za nějaké vyčůránky,kteří si nadělají dětičky a pak se o ně nehodlají starat.

Když je dotyčná tak blbá a spíchne si děti s nějakým pochybným pazdrátem,který na ně pak neplatí,tak nechť si to užije hezky sama. Za špatnou volbu je třeba pykat,jinak se budou ženy chovat stále více nezodpovědně a otěhotní po každé návštěvě diskotéky.
29. 03. 2013 | 18:06

Drzá zrzka napsal(a):

Aby stát měl z čeho platit výživné za neplatící rodiče, mohl by přestat financovat politické strany. :-)
29. 03. 2013 | 18:07

Kateřina napsal(a):

Souhlas, s výchovou mladé generace by měl stát pomoci... podobně jako v případě dětských domovů, pěstounské péče apod... je to ta nejlepší investice - do budoucnosti národa... skvělý nápad, snad to brzy pochopí i další politici...
29. 03. 2013 | 19:00

daňový poplatník napsal(a):

Kateřina

Pokud je vám líto jakékoliv ženy,která se nechala zbouchnout kriminálníkem,nic vám nebrání jít za ní a dát jí část své výplaty.
29. 03. 2013 | 19:15

zemedelec napsal(a):

Pane Rath.
Sice dobře uvažujete o pomoci rodinám,spíš matkám samoživitelkám,ale problém je jinde.Dokud se nepodaří zvednout zaměstnanost a hlavně mladých,bude problém těžko řešitelný.Nezakládají se rodiny,výchova dětí pak upadá a pokud matka nemá nějaké zázemí svých rodičů,upadá v beznaděj.
29. 03. 2013 | 19:23

T.Paine napsal(a):

Dítě daňových poplatníků nebo dítě rodiny?
Rodiny si to vyřeší sami mezi sebou mnohem lépe. Politici, úředníci, soudci, právníci, exekutoři vytahují rodičům peníze z peněženek a pak jim diktují kolik a na co mají platit. Rozbíjí rodiny a přirozené vztahy mezi dětmi, rodiči a prarodiči.

Úřednice, soudkyně, alimenty má být až to úplně poslední řešení v extrémních případech. Dávky zrušte a daňově zvýhodněte manželství proti svobodným a rozvedeným matkám.

Bývalo zvykem žádat nejdříve otce budoucí manželky o svolení ke sňatku a tím i k budoucímu otcovství. Tátové v letech byli přirozenými filtry pseudonápadníků svých dcer. Sexuální nihilismus, iluze spásné kariéry emancipovaných žen a neospolečenská modla "žít na úrovni" za každou cenu nese svoje plody.
29. 03. 2013 | 19:46

honolulu napsal(a):

Pane doktore, s Vami je velka sranda...
Tak predne !
Povinnosti statu je uzivit duchodce, protoze stat jim dluzi za ctyricet pet let prace, zdanovani prijmu a zivota podle pravidel urcenych vrchnosti, ktera casto dokazuje svoji socialni politikou, ze je na hranicich retardation.

Samozrejme, ze stat ma povinnost pomoci matkam deti ceske narodnosti ! Ale je mu take diktovana z Bruselu politika integrace, ktera pro stat znamena, ze musi uzivit Machometany, Cikany, Somalce, Nigercany, Pakose a velijake jine paviany, kteri nebudou nikdy pro stat prinosem...

Stat nemuze tuto zhoubnou politiku integrace odsoudit, protoze by byl obzalovan z RASISMU a byly by proti nemu zavedeny ekonomicke SANKCE.

Stat je proste sluzka, a musi delat to, co mu nepratele statu prikazi, aby stat nebyl sezran vlastnimi lidmi. Stat si tim prodluzuje zivotnost, jehoz konec je na obzoru..

Stat take musi byt prinosem pro oportunisticke chmataky, kteri si v krabici od vina odnaseji domu to, co patri statu...
Tito lide a kapesni zlodeji na nadrazi cikanske narodnosti jsou ze stejneho kmene. Maji stejnou ethiku.

Aby jste znovu vztoupil do podvedomi lidu, jako cenny politik a ne jako Cikan z nadrazi, tak se snazte branit zaklady statu, ktere jsou systematicky niceny od nepratel, za ucelem jeho zeslabeni a zotroceni.
Tyto zaklady statu jsou narodni kompaktnost, suverenita v rozhodovani o sobe a soudruznost...

Ten policajt Kubice, ten s Vami tak precural, ze se tomu smalo pul sveta...On ten vousac ma strategicke vlohy. On je jako Pretorian ze stareho Rima a je tezke ho analyzovat pro jeho mlceni.

Ale to nevadi, pane doktore. Musite pro navrat do politiky ziskat pozornost naroda nevsednimi ciny. Vase prdoleni je libive, ale neni revolucni...

U nas (USA, at moment Florida) je take problem. Vice lidi zije ze statni pomoci, nez tech, co ziji za praci.. Casto ti, kteri pracuji, musi pracovat i 60 hod. tydne, ale jsou placeny za 40 hod. tydne... Ono se to jednou znenadani vsechno posere na celem svete.
Vy budete povolan zpet, ale budete hlidan. NEEEE, aby jste se potom znovu nechal precurat vousatym policajtem. Ahoj, pane doktore...
29. 03. 2013 | 19:47

Al Jouda napsal(a):

Nebude míru pod olivami, pokud se neudělá spravedlivá povinnost v placení výživného. Pane doktore, s Vaším návrhen - cituji : Limit pro výši výživného stanovuji v rozpětí 8 – 16% z čistého příjmu povinného rodiče- jste opět vedle jak ta jedle ! Jedině spravedlivé je stanovit výši výživného tabulkově v závislosti na věku a pohlaví dítěte. Všechny děti mají stejné žaludky a mohou se i odívat ve stejném standardu.Každý rodič by tak už předem věděl, kolik bude po případném rozvodu manželství dostávat výživného a mohl by si tento krok patřičně rozmyslet ! Odpadly by zdlouhavé soudní spory o výši výživného, přičemž by samozřejmě nic nebránilo bohatým rodičům dávat na výživu svého dítěte, které bylo svěřeno do péče druhého bývalého manžela, libovolně vyšší částku.
Nad výdělkem by ovšem splakaly takové vypočítavé ženské, které se nestydí brát od bývalého manžela třeba i 30 tisíc měsíčně na 6 - ti leté dítě, které tyto peníze nemůže nikdy normálně spotřebovat a tak si maminka žije jako skutečný parazit bývalého manžela na vysoké noze ! To by klesla rozvodovost !!!
29. 03. 2013 | 20:57

fikus napsal(a):

pan doktor se vyloženě nudí ve vazbě.
Co takhle, že by si založili web všichni obvinění a odsouzení a tam si vylévali své nitra
29. 03. 2013 | 21:07

Yoda napsal(a):

Opravdu patří Rath za katr? Jeho návrh jakoby vypadl z notesu přátel expertů. I já s ním souhlasím. Stát je rozhodně efektivnější a humánnější exekutor než soukromá lidská hyena.
29. 03. 2013 | 21:13

rath je věčný v žitný ... napsal(a):

na hřiště povolali kata
řekli: je třeba zabít Ratha
aby se veřejnost dočkala
je třeba ZABÍT Sekala
stav bezdeší a tenkej drát
to vyřeší - tak zkončí Rath
sotva se bude liden smát
když sny se nebudou mu zdát
nová doba je povinna
úplatky z krabice od vína
přesunout někam do kina
tak pravil Zarathustra - Kikina ...
30. 03. 2013 | 00:08

staříček napsal(a):

nezodpovědně se chovající ženy při pohlavním aktu je třeba poučovat, vychovávat a ne trestat a potomky tohoto aktu uznatza plnoprávné občany a chránit je před bídou a utrpením. amen.
30. 03. 2013 | 07:51

Chris napsal(a):

Zloději z kriminálu si píšou blogy na internetu. Kam jsme to dotáhli?
30. 03. 2013 | 08:22

český maloměšťák napsal(a):

Návrh je po logické i etické stránce správný.
K zamyšlení je ale i Al Joudův komentář/otázkou ale je, zda by dítě bohatého otce a chudé matky nevyhledávalo otcovu přízeň a matku by nemělo pouze za služku/. Nemyslím si , že matky /ve většině/ chtějí apriorně alimenty prohýřit...nicméně v případech kdy tomu tak je, tak zde asi jejich výše hraje spíše opačnou roli, než zmínil Al Jouda (z většího krajíce jsou drobky padající dolů drobkůmh....přeci jen asi větší než je tomu v případě krajíčku malého a okoralého).

Chris
Je nesmyslné vytýkat Rathovi jedním dechem , že bere poslanecký plat a že nic nedělá ...a stejným dechem, že něco /svou práci/ dělá.
Nicméně milovníkům myšlení století páry tento zjevný rozpor nevadí.
30. 03. 2013 | 10:44

čert }:o) napsal(a):

staříčku
chlapi jsou
při pohlavním aktu tolik
zodpovědní a netřeba je poučovat
a vychovávat
Stačí vyklepat pytlík kde jen je
to možné
U toho aktu jsou (ne)zodpovědní
oba ale někdy je i zplozen tvor
násilím
Že se ty ženský nestyděj co?
30. 03. 2013 | 10:48

šašek z Jihlavy napsal(a):

fikus napsal(a):
pan doktor se vyloženě nudí ve vazbě.
Co takhle, že by si založili web všichni obvinění a odsouzení a tam si vylévali své nitra
29. 03. 2013 | 21:07
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Dobrý nápad - jedna velká, vězeňká pavučina, admin MUDr. Rath, supervize Drábek, údržba Šiška, uklízečka Parkanová. Mravnostní dohled Kajínek.
30. 03. 2013 | 13:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy