Hitlerův pohrobek a Stalinova kořist

25. 02. 2008 | 12:21
Přečteno 8957 krát
Před šedesáti lety zabušil na dveře mého dědečka lékárníka pán s flintou, sebral mu klíče od osobního vozu s tím, že je zabaven ve prospěch revoluce. Byla to jen předzvěst, neboť lékárnu i s rozsáhlým domem na náměstí zabavili v zápětí a otec mé matky s celou rodinou byl vyslán okopávat pole. Děda si sundal bílý plášť, zamkl rozlehlou laboratoř- výrobnu léků a vlezl si do postele s tím, že raději umře.

Na pole jej dostala až jeho energická žena, která vyměnila tenisovou raketu za motyku a se slovy „nic není tak horké jak se navaří“ jej vrátila do života. Pole sice bylo vzorně okopáváno, ale pacienti zůstali bez léků, neboť tehdy jich drtivou většinu musel vyrobit sám lékárník. Revolucionáři pod tlakem reality uznali, že boj s buržoazií má své hranice a otec mé matky se stal národním správcem své znárodněné lékárny. Na lékárníka tedy moc nemohli, tak se snažili vyřádit na jeho dceři a pomocí různých ústrků ji honili po stavbách železnic, bránili ve studiu a tak podobně. Nakonec se to nějak usadilo.

Otec mého otce zase přišel o výrobu koženého zboží, kterou měl v blízkosti Staroměstského náměstí. Za buržoazního živla však označen nebyl, neboť po válce nechvátal s převodem svého podílu ze společníka na sebe. O majetek ho totiž za války formálně připravil už Hitler, a aby o něj nepřišel i skutečně, tak jej převedl na svého společníka. Dědeček pomáhal s financováním odboje a navíc byl židovského původu,což mu náklonnost protektorátních orgánů určitě nezajistilo. Nakonec ho sebralo Gestapo a při domovní prohlídce němečtí policisté „znárodnili“ kde co – šperky, fotoaparát, prostě vše co mělo nějakou cenu. Prý ve prospěch říše. Zbytek rodiny mohl být rád, že nešel taky.

Děda zázrakem přežil taková místa jako třeba Osvětim. Není divu, že ho ztráta výrobny po únoru 1948 nijak zvlášť nerozhodila. Zábavné to bylo v osmdesátých letech, když jedna pacientka poznala při vizitě na klinice mého otce v něm syna pana továrníka. Hned za čerstva vyprávěla, jaký byl pan šéf hodný člověk, když ji viděl jak třeba smutně sedí u stroje, tak jí dal stovku, ať si něčím udělá radost. Mám pocit, že mohla být za mlada asi pěkná ženská… a taky mám pocit, že jí otec taky něco dal, aby už své zážitky raději veřejně nevyprávěla. S buržoazním původem se raději nechlubil…

Když jsem se jako dítě ptal prarodičů, proč si to nechali všechno líbit, tak říkali, že neměli na vybranou. Byli zdecimováni německou okupací, byli rádi, že přežili, byli rádi, že nás Rusové osvobodili a přes pocit křivdy a nespravedlnosti snad i věřili, že nemůže být tak zle. Málo se mluví o tom, že únor 1948 byl dalším nepěkným dítkem - pohrobkem - dědictvím Adolfa Hitlera. Nebýt jeho, tak bychom se nikdy nestali „válečnou kořistí“ Stalina. Dnes poněkud přeceňovaný Klema byl jen jeho loutkou. Kdyby neskákal tak jak chtěl Koba, tak by šel jako Slánský. Velké slunce totiž nesneslo ani náznak nesouhlasu natož neposlušnosti.

Náš osud se rozhodl už tím, že jsme se nepostavili Mnichovu. Otázkou zůstává, zda by byl o moc odlišný. Poláci se Třetí říši postavili a dopadli jako my, možná spíš hůř než my. Přesto si myslím, že je vždy lepší se zlu postavit aktivně ,i když výsledek může být ve finále stejný či horší než přizpůsobit se. Problémem zůstává jak zlo včas rozpoznat – kdo mohl z politiků tušit, že jejich podpis pod Mnichovskou dohodou ztratí své ničivé důsledky až v devadesátých letech dvacátého století.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Johny napsal(a):

No to ti prarodičové museli plesat blahem když jejich synáček začal tomuto režimu sloužit jako agent tajné bolševické policie. Ale o tom Rath nějak pomlčel. Pročpak asi.
25. 02. 2008 | 12:31

Dee.21 napsal(a):

To jsem nevěděl, že vaše rodina, tak trpěla. Teď si vás vážím ještě více.
S pozdravem J.K.
25. 02. 2008 | 12:31

Ládik napsal(a):

To se divím, že takoví příjemní Vaši předkové ve vás vychovali takovou bílou vránu...
25. 02. 2008 | 12:34

Saliven napsal(a):

Velice hezký článek pan doktore. Já se ale obávám, že stejně skliníte z prava jen různé urážky. :-)
25. 02. 2008 | 12:34

Tichý pozorovatel napsal(a):

Takoví předci, s takovou historií, a vy se dáte dohromady s něčím takovým jako je Duce ?
25. 02. 2008 | 12:40

neo napsal(a):

Pane Dr. Rathe: A proto chcete zestátňovat nemocnice, spolupracujete s komunistickou stranou a brojíte proti lékárníkům a doktorům?

Jo a gratuluji ke kandidatuře na hejtmana u nás:) Doufám, že zažijete drtivou porážku a pan Bendl obhájí svůj post.
25. 02. 2008 | 12:40

PAUL napsal(a):

A že z vás vyrostl takový Sládek?
25. 02. 2008 | 12:48

Ročník 53 napsal(a):

Smutné čtení. Předpokládám, že čtení příspěvků bude ještě smutnější.
25. 02. 2008 | 12:49

Javít napsal(a):

Pane Rathe, neschovávejte se za rodiče. Jste již dospělý člověk (alespoň si to myslím).
Vaši rodičové za komunistů trpěli, proto se Vy a vaše ČSSD paktuje s komunisty ???
Můžete vysvětlit proč ?
A neříkejte, prosím, že jsou již jiní. Tomu určitě nevěříte ani Vy.
25. 02. 2008 | 12:52

Marie napsal(a):

Vážený pane doktore, také jsem nevěděla nic o této minulosti Vaší rodiny, proč se Vám tedy jen předhazuje, že jste "z prominentní rodiny" nebo tak podobně? Zatím jsem byla na vás jen zatížená (mateřsky ve svých sedmdesáti), teď si Vás také vážím jako Dee.21.
Hodně štěstí a nedejte se!
25. 02. 2008 | 12:53

Javít napsal(a):

to Marie:
starší dámy vždy naletí prolhaným hejskům, viďte?
Proč se pan Rath ohání svou rodinou ? Protože se sám nemá čím chlubit.
25. 02. 2008 | 12:56

jojo napsal(a):

A co tatka? Co delal tatinek?
25. 02. 2008 | 12:56

Zach napsal(a):

Dědeček asi už bohužel nežije,že pane doktore,jistě by dal panu Mackovi alespon'20Kč,tedy za každý lepanec.
25. 02. 2008 | 12:57

vanoce3000 napsal(a):

to Johny (1. komentář k článku)- mluvíte o Ráthovi ve stylu sousedky komunistky - soudružky kádrovačky od naproti. Kolik let jste prožil v normalizaci? Je mi vás líto.
25. 02. 2008 | 13:05

Karel 22 napsal(a):

Z takové vynikající rodiny pocházíte, takovou hroznou zkušenost jste všichni prodělali a Vy se dnes paktujete se socany, komouši a Paroubkem. Proč zrovna Vy, pane doktore, jste to JABLKO, KTERÉ SPADLO TAK DALEKO OD STROMU? Pokud jste ale něco tak trošku nepřebarvil. A proto se ptám : Byl Váš otec opravdu STBák?
25. 02. 2008 | 13:22

Johny napsal(a):

vanoce 3000
Hodně soudruhu hodně. Ba mě dokonce takoví jako Rathův papínek poslali na 4 roky do kriminálu za rozvracení republiky. Mě je zase líto troubů kteří tak nějak raději zapomínají.
25. 02. 2008 | 13:25

Holoubek napsal(a):

Kdybych Vás neznal p. Rathe, tak bych Vás i politoval ale takhle.
Škoda facky kerá padne vedle.
25. 02. 2008 | 13:26

skorodoktor napsal(a):

Velké slunce totiž nesnese ani náznak nesouhlasu natož neposlušnosti.
25. 02. 2008 | 13:46

Mstitel s píšťalou napsal(a):

S Davidem na věčné časy a nikdy jinak. Vaši rodiče z Vás musí mít radost a dědeček se obrací v hrobě...

Pormiňte mi tu troufalost, ale nelituji Vás. Vaše předky ano, těm komouši ukázali co jsou zač, ale Vy se s nimi kamarádíte. Nemám slov...možná jen jednu písničku:
http://video.google.com/vid...
25. 02. 2008 | 14:14

TOM napsal(a):

Ratha jsem moc rád neměl, ale musím k mé nelibosti uznat že ví jak to v životě chodí. A také ví co může sklidit za komentáře od některých blábolistů. A ti co se nezmohou ani na blábol řeší věci opravdu, ale opravdu svéráznými způsoby.
25. 02. 2008 | 14:23

krutibrk napsal(a):

Chudáčku malej, pronásledovanej! A tatínek chudáček byl "Ras", že?
25. 02. 2008 | 15:15

Marek napsal(a):

Vážený pane Rathe, konečně od Vás vidím velice zajímavý a rozumně napsaný příspěvek, který jsem si rád přečetl. Mohl by jste v tomto slušném duchu psát častěji.
25. 02. 2008 | 15:43

Ivan napsal(a):

Vážený pane doktore Rathe. Domnívá se, že Váš článek popisuje události velmi objektivně s srozumitelně. Jako osoba nestranící politickým stranám, dokonce už starší generace, jež něco pamatuje, děkuji za článek od generace naších dětí a možná i vnuků. A rovněž se omlouvám za neslušné bláboly, některých přispěvatelů v reakci na Váš článek. Měli by si uvědomit na co reagují, bohužel málo pamatují.
25. 02. 2008 | 15:47

guthjarkovsky napsal(a):

Pane Ráth
Vaše slova:"Přesto si myslím, že je vždy lepší se zlu postavit aktivně ,i když výsledek může být ve finále stejný či horší než přizpůsobit se."
A teď mi prosím napište co máte proti radaru...
Vůbec vás nemusím,ale tento článek jsem si přečetl se zájmem.Zdravím vás G.J.
25. 02. 2008 | 15:51

Tomas napsal(a):

..., že jejich podpis pod Mnichovskou dohodou ztratí své ničivé důsledky až v devadesátých letech dvacátého století.

Vas optimismus sdaleka nesdilim. Cesky narod je zlomeny narod s nizkym sebevedomim a bolsevismem zazranym hluboko pod kuzi. Viz nektere prispevky vyse a dalsi budou jiste nasledovat.
25. 02. 2008 | 15:54

fudoshin napsal(a):

zajímavý a neprovokativní článek.reakce různé.to mstitel:bobužel opakovaný vtip není vtipem.není to původní...první jsem to viděl na klause. myslím si,že na rozdíl od přehánění a překrucování je to psáno věcně,tak jak to má být. buddha řekl: "pro mě je den dnem a noc nocí,nic víc" přesně v tomhle duchu by se mělo pohlížet na historii.je to někdy poučné a umožní lépe chápat přítomnost i to kam směřujeme,ale přeci jenom je to "použitý hadr,kterým již nelze nic utřít". hezký den
25. 02. 2008 | 15:54

Mstitel s píšťalou napsal(a):

fudoshin:

to není vtip, ale realita. Facka padla na krk Ratha
25. 02. 2008 | 16:09

Novák napsal(a):

Pro pány neo, javít, SuP,a ostatní stoupence a vyznavače modrých, nejinteligentnějších, nejchytřejší, nejserioznějších a hrozně seriozních lidí krátká pohádka před spaním:

(je potřebné důkladně a pomalu číst)

BŮCH VERSUS SATAN ?

Trošku jiný příběh stvoření...
Na počátku pokryl Bůh zemi brokolicí, květákem a špenátem, zelenou a žlutou a červenou zeleninou všeho druhu, aby muž a žena mohli žíti dlouho a zdravě.
A Satan stvořil Algidu a Rafaelo. A zeptal se: "Ještě pár horkých višní k té zmrzlině?"
A muž odpověděl: "Ano, rád!" a žena poznamenala: "Mně prosím ještě horkou vafli se lehačkou .
A tak každý nabrali 5 kilo.
A Bůh stvořil jogurt, aby si žena mohla uchovat figuru, která se muži tak líbila.
A Satan vytvořil z pšenice bílou mouku a z řepy cukr a kombinoval je.
A žena změnila svou konfekční velikost z 38 na 46.
I řekl Hospodin: "zkuste můj čerstvý okurkový salát."
A Satan k tomu stvořil dressing a česnekový toast jako přílohu.
A mužové a ženy si po tomto požitku povolili pásky alespoň o jednu dírku.
Bůh ale vyhlásil: "Dal jsem vám přece čerstvou zeleninu a olivový olej na ni!"
A Satan vytvořil malé briošky a Camembert, humrové chlebíčky a kuřecí prsíčka na másle, k čemuž bylo již třeba druhého talíře.
A hladina cholesterolu lidstva stoupala k nebesům.
Tak Hospodin stvořil běžecké boty, aby jeho děti ztratili nějaké to kilo.
A Satan stvořil kabelovou televizi s dálkovým ovládáním, aby se člověk
nemusel obtěžovat s přepínáním.
A mužové a ženy se smáli a plakali před blikající obrazovkou a počali se
odívati do strečových joggingových dresů.
Nato Bůh stvořil brambory, s nízkým obsahem tuku a bohaté na draslík a další cenné látky.
A Satan odstranil zdravou slupku a vnitřek rozdělil na plátky, které pak smažil ve zvířecím tuku a poprášil pak spoustou soli.
A člověk získal dalších pár kilo.
Pak Hospodin vynalezl libové maso, aby jeho děti nemusely zpracovávat tolik kalorií, a přitom aby se zasytily.
A Satan stvořil McDonalds a Cheeseburger za 99 centů.
A pak se Satan eptal: "Hranolky?"
A člověk odpověděl: "Jasně - extra velkou porci s majonézou!"
A Satan řekl: "tak to má být."
A člověk utrpěl srdeční infarkt.

Bůh si povzdychl a stvořil čtyřnásobný bypas.

A Satan stvořil Julínka.

Když už nemůžete číst dobře míněný blog pana doktora Rátha, tak se alespoň zamyslete nad pohádkou a nad poslední informaci, kterou podala externí hlasivka ministra zdravotnictví - o rozprodeji (rozkradení) asi 40 různých zámků a historických budov , které doposud jsou v majetku MZ a které budou prodány řecké firmě za pár stříbrných. Určitě by byla zajímavá částka penězotoku, který půjde souběžně s (jak se odssácky říká) transparentní akcí.
25. 02. 2008 | 16:50

Perseus napsal(a):

Dobrý den pane Rathe, to je snad vůbec poprvé, co jsem si na Vašem blogu přečetl něco rozumného. Příjemná změna :-). Děkuji.
25. 02. 2008 | 16:51

vlk napsal(a):

Vycházím z toho, že tenhle :
Rath Ratmír alis Ras není váš rodinný příslušník.
Pokud náhodou , ale jen náhodou, by byl, pak váš blog by byl sotva uvěřitelnou drzostí.
25. 02. 2008 | 17:39

Emi napsal(a):

Rath stejně jako Paroubek a budou následovat další změnili taktiku. Po tom, co jim komunisti vyveddli při prezidentské volbě budou licoměrně stranicky pranýřovat komunisty. Ne z přesvědčení, to je jim jedno, ale proto, že tím mohou víc zatopit Filipovi. O nic víc, ani míň nejde. Text toho blogu nehodlám rozebírat, jelikož si nemohu ověřit pravdivost textu. Pan Rath vynechal stejně tatíka.
25. 02. 2008 | 18:02

Rafaelou napsal(a):

Tedy řeknu Vám pane doktore tak skvělé předky a vy děláte rodině ostudu.Běžte se občas kouknout na hřbitov zda se váš děda neobrací v hrobě když se paktujete s někým jako je diktátor Paroubek a bolševici pod vedením Filipa.
25. 02. 2008 | 19:03

Javít napsal(a):

pro Novák:
omyl, nejinteligentnější, nejchytřejší, nejserioznější je pan Novák s Rathem dohormady.
Vaše pohádka je pohádka kravina.
Kolik vážíte ?
25. 02. 2008 | 19:08

Syn doktora napsal(a):

Pane doktore Rathe?

Proc nic nerikate o vasem tatinkovi? Vite muj tatinek byl take doktor. V Praze. A kvuli udavani tatinku jakeho jste mel vy, muj tatinek ktery byl spickovej lekar v Praze skoncil v klinice v Sudetech . Poznamenalo ho to na celej zivot doktoire. Tak nekecej Rathe. Ty by jsi meho tatinka prodal i dnes.
25. 02. 2008 | 19:48

Jano napsal(a):

Únor 1948 je dnes pro mnohé jen předhozená kost převlečených. Mnozí z těch co píší se aktivně na něm dokonce podíleli pamětníků, kteří by s čistým svědomím mohli ukázat prstem na pisálky dnešní ubylo a ti ostatní raději mlčí. Proto považuji příspěvek pana Ratha za slušný a rozumný popis toho na co si vzpomíná. Vždy mě udiví když někdo musí jen urážet a nadávat. Přeji vám pane doktore volební úspěch ať už přestane to rozkrádání nemocnic aspoň ve Středočeském kraji.O tom však budou psát noví pamětníci a nazvou to nehoráznou zdravotní loupeží roku 2007-2010. Jen tam nebude ten únor. Zato se dočkáme toho jak Julínek bude tvrdit, že taková byla doba a on byl zásadně proti tomu. Kdyby to neudělal tak by ho mohl Topolánek nechat vyfotit v hotelu Savoy a dostal by se na černou listinu Bisky.
25. 02. 2008 | 20:05

Blue Jay napsal(a):

Jano?

Covece komu patril ten hotel v Karlovych Varech kde se zenil Paroubek? A komu bylo odpusteno 25 milionu tesne nez CSSD odstouplila? Covece je to zajimave co? A komu patri hotel Savoy?
25. 02. 2008 | 20:18

LEVAK napsal(a):

Jak vidět tak modří ptáci mají raději takové senátory Štětiny,kteří byli členové KSČ!Asi proto,že jim musí být na povel poslušní.Divíte se té ocelové jednotě modrých ptáků v parlamentu a v senátu!
25. 02. 2008 | 20:29

napsal(a):

Neni nad vlastní skušenosti......To se mu povedlo,,,dědečci tatinci strici a sluhove...a aaaaatd,,,,V rusku stalin vladne a německo se dusí,co se vam to stalo to je děs co se nam to hnusí,,,Valky revoluce jak to vlastně začlo,babíčko pomož ja se toho hnusim,,Chvalospěvy co to řeší,žijeme a to nas těší .Co se děje co mě děsí natlakove pravo,to se mi přímo hnusí,ve jmenu svobody ,za čistou duši,svědomí člověka a jeho duši.
25. 02. 2008 | 20:32

LEVAK napsal(a):

Syn doktora:a on ten Váš otec tam nemohl dělat doktořinu,nesměl léčit lidi?Nebo musel jít k lopatě?Tam nebyli lidi,kteří potřebovali špičkovou lékařskou péči?Pražští občané jsou podle Vás občané první kategorie a jinde žijí občané druhé kategorie podle Vás?Co to je za termín "špičkovej lékař"?Pokud se pamatuji tak za starého režimu měl každý orgán strany přiděleného lékaře.Byl to vždycky ten největší odborník na okrese a měli oficiální název "vyjmenovaný lékař".Bylo to víceméně vyznamenání a tito doktoři na to byli hrdi!Doufám,že jste tím nemyslel,že Váš otec měl tuto funkci a nějakými zákulisními čachry o ní přišel?!
25. 02. 2008 | 20:42

rekvlk napsal(a):

Vážený kolego, velmi mne potěšilo
Vaše sdílené poznání, že nebýt Hitlera nebyl by ani Stalin udržel svou moc až do své smrti a nebyl by rozšířil své državy o ČSR. Tato idea nebyla nikdy
od žádných politiků slyšet
(možná že o ní psali a já je málo četl?) Fandím Vám, Vaše myšlení je zcela blízké mému.
25. 02. 2008 | 22:52

Syn doktora napsal(a):

LEVAKU?
Jste tak hloupej a nebo jen levicovej fanatik? Co to bylo za otazku? Ovsem ze muj otec lecil. Byl profesional. Akorat mel dovoleno jen jednou za 14 dni jet do Prahy navstivit sve decka na tak zvanou delnickou jizdenku. Primar jedne z Prazskych nemocnic. Holt na nej nekdo jako Rathuv papinek neco rekl. Nastesti komuniste nebyli zas takovy blbci aby zavreli vynikajiciho chirurga do vezeni. Jim stacil Sluknovsky vybezek a potupa.
25. 02. 2008 | 23:23

Syn doktora napsal(a):

A jeste LEVAKU?

Proc kazdemu kdo se vam nehodi rikate modry ptak? Me by ani nenapadlo vam rikat rudy ptak i kdyz si to o Vas myslim. Co tim sledujete?
25. 02. 2008 | 23:31

pavla napsal(a):

Pane Novák,ty zámky,co prodává MZ, byly prý 3,pak nějaké jiné budovy a hodně jich bylo ve špatném stavu. Asi nejsou peníze na ty nemovitosti, co potřebují opravy a proto se htěli zbavit všeho jako celku, když by ty ruiny nemohli pak prodat samostatně a zůstaly by jim na krku. Určitě by se zámky prodaly samostatně, ale co s tím zbytkem? Vždyť i zbourání stojí hodně peněz. Však uvidíme,jak se to podaří pak prodat těm, co to nyní budou vlastnit. Zatím jsme to asi nikdo z nás neviděli,tak nesuďme.
26. 02. 2008 | 00:11

Syn doktora napsal(a):

Davide Rathe?

Mate odvahu zverejnit jmena doktoru o kterych vas otec informoval STB? Mozna je mezi nima i muj tata. Mate odvahu pane doktore Rathe?
26. 02. 2008 | 01:33

Majkl napsal(a):

Pro Dee.21 a Marii: Vazit si cloveka kvuli puvodu nebo tomu, co jeho predci vytrpeli, neni to principielne totez, jako nekoho za ciny jeho predku soudit?
26. 02. 2008 | 01:52

neo napsal(a):

Novák: hezká pohádka. Chvála Satanovi, že vynalez burgr, telku, hranolky, Camembert a jiné dobroty.
26. 02. 2008 | 09:03

Al Jouda napsal(a):

Příliš zjednodušené vidění poválečné politické situace neomluvitelné mládím autora blogu vzhledem k jeho angažovanosti na současné politické scéně. Únor 1948 už byl jedině Stalinovým děckem, kterému se podařilo oklamat spojence zejména na konferenci na Jaltě. Stalin přemluvil Roosevelta, aby kvůli bezpečnosti na Jaltu neletěl a tak ho vezli přes válkou zpustošenou Ukrajinu s ponechanými oběšenci a pod.podle vzoru knížete Potěmkina.
Roosevelt byl zdrcen a protože byl tělesně postižen a nervově labilní, Stalinovi ve všem ustoupil. Churchil marně protestoval, byli na něj dva. Prostě základy k únoru 1948 položila již tzv. Velká Trojka.
26. 02. 2008 | 09:32

Javít napsal(a):

pro LEVAK:
Čtete po sobě to, co píšete ?
Vždyť Vy žvaníte jak 6ti leté děcko.
Kdo má jiný názor než Vy, je modrý pták.
Do které čeledi zvířectva či ptactva se řadíte Vy ?
Můžete nám to sdělit ?
26. 02. 2008 | 10:16

neo napsal(a):

Javít:

LEVAK neví co je to čeleď :) musíte na něj po "jejich"
26. 02. 2008 | 11:56

Maara napsal(a):

Jak dojemné... utírám jsem slzu z oka a zjitřelým pohledem hledím vstříc nadějnějším zítřkům...
26. 02. 2008 | 12:08

Vico napsal(a):

Výborný článek a ubohé reakce "kritiků", kteří vás kritizují za drzost a sami patří k největším hulvátům. Je to smutné a pesimistické čtení.
26. 02. 2008 | 14:19

Rejpal napsal(a):

Komunisté byli zajisté také diktátorova kořist se všemi důsledky pro ně samé i pro jejich spoluobčany, jak popisuje autor blogu. Domnívám se ale, že počátek neštěstí lze hledat už v obrozenectví, nacionalismu a následném vzniku slabých tak zvaných národních států. Nemá asi smysl dnes naříkat nad historií, nýbrž je nutné jasně vidět přítomnost a hledat v ní optimální možnosti pro budoucí Evropu.

Osobně považuji federaci svobodných a demokratických regionů v Evropě za skvělou příležitost pro Evropu bez ohledu na rasu, národnost nebo náboženské přesvědčení.

Poučením z totalitní historie by každému z nás snad mohlo být zřejmé, že největší zátěží způsobené naší minulostí je dnešní nedostatek slušnosti a tolerance v mezilidských vztazích. Pro tento smutný závěr si stačí přečíst jen pár nicků k blogu Dr. Ratha.
26. 02. 2008 | 15:31

Karel napsal(a):

Al Jouda
A Velká trojka se dala dohromady docela náhodou v klubu u čaje, jednou z nudy takhle v neděli odpoledne jen proto, aby Al Jouda měl začátek dějin.
Kdysi můj prastrýc říkal. Když člověk cítí,že mu začíná měknout stářím mozek, má zmlknout a začít moudře naslouchat, aby to okolí nepoznalo. A když jsem teď přišel na řadu já, cítím že měl pravdu..ale nereagovat na tohle, "to se nedá".
26. 02. 2008 | 22:03

MASH napsal(a):

Pekne pocteni, diky pane doktore. Nicmene je velmi smesne, jak Vasi kritici, vycitajici Vam naprosto vsechno - predevsim Vasi udajnou "sprostotu", se zde chovaji, jako ta nejvetsi luza.

pro: neo, Johny, Javít, syn doktora a dalsi... Nejak jsem od Vas necetl pohorseni nad (soudruhy) rodici pana Topolanka, nejak jsem od Vas necetl temer hystericke osocovani rodiny soucasneho prezidenta Klause (kovani bolsevici), atd. Proc?
26. 02. 2008 | 22:55

Javít napsal(a):

MASH
Ani Topolánek ani Klaus tady "nedělají svaly" na minulosti svých rodičů.
Ratha nemám rád pro jeho úlisnost a lživost.
Tak proto.
Takový osud, jako měli Rathovi rodiče měly tisíce jiných rodin.
Tak proč se tím Rath vychloubá ?
Mně to připadá poněkud falešné, aby nasbíral body.
To by se však musel úplně jinak chovat a jinak jednat.
26. 02. 2008 | 23:23

AAA napsal(a):

Pane Rath, co jste napsal je hezké a čtivé. Je jasné, že pokud byl Váš otec lékař, tak už přetransformoval na dělnický původ. V pohodě.
A pro rejpaly, syny doktora Javíta a podobné.
I komunista mohl být v 50.letech bez práce. Vím ze života mého otce, který byl soudce a komunista z přesvědčení, protože odmítl jít soudit ke Státnímu soudu, tak byl z justice odejit a dělal účetního na statku, potom v Brně v družstvu Dyha. A teprve okolo r.1960 mohl dělat podnikového právníka.
27. 02. 2008 | 00:46

Hlava napsal(a):

Po Mnichovu a kapitulaci byl zlomen charakter občanů Československa a do dnes se nestalo nic takového, co by jej zcelilo. Přijde vůbec někdy šance na jeho nápravu a bude zahozena nebo využita?
A k vyznavačům modré linie: "sprostému vše sprosté", pan Rath vrací vaše údery, jste klikaři - je jen jeden :-)
27. 02. 2008 | 01:34

neo napsal(a):

MASH:

Já se nepohoršoval nad soudruhy rodiči, ale nad soudruhem Rathem.

Ono je hezké napsat o utrpení svých rodičů za bolševika a čekat politování..a to by se mu ode mě dostalo, kdyby sám s komoušskou chátrou nekolaboroval. Veškeré principy, které pan Rath zastával jako člen ČLK, padly z jeho politickou sociálně demagogickou kariérou.

Pan Rath jako jeden z prvních upozorňoval na neudržitelnost zdravotnického systému ve stávající podobě a tedy přišel s poplatky. Bylo fajn vidět, že někdo konečně došel k závěru, že "bezplatnost" nelze udržovat donekonečna. Dále se mi zamlouvaly jeho postoje k privátním lékařům a nemocnicím...věděl moc dobře, že soukromá nemocnice lépe hospodaří. (z cizího krev neteče.).

Ovšem z nástupem do fce za ČSSD otočil o 180°, proč?

čili jeho trpící rodiče musí mít ze synáčka radost.
27. 02. 2008 | 09:30

Al Jouda napsal(a):

Dobrá otázka, proč MUDr. Rath otočil o 180 stupňů ? Protože začal vidět do systému našeho zdravotnictví a zejména identifikoval tzv. černé díry, kterými se ztrácí obrovské sumy peněz vybrané v rámci povinného pojištění. A začal pány doktory klepat přes prsty, což mu nemohou odpustit. Pravý opak je MUDr. Julínek v tandemu s panem Cikrtem, kteří se snaží doktorům sypat, kde se dá bez ohledu na kapsu pacientů. Je smutné, že člověk, který vystudoval v Čechách lékařskou fakultu neumí česky. Slovo "bezplatný", které je použito v ústavě, má totiž pro každého normálního Čecha jednoznačný význam.
Právníkům se není co divit, protože ti mají v pracovní náplni překrucovat významy slov tak, jak to vyhovuje jejich poslušně platícím klientům.
27. 02. 2008 | 10:13

neo napsal(a):

Al Jouda:

Proč asi otočil? protože dostal funkci od socanů a tak musí socansky prezentovat.

O bezplatnosti se můžeme dohadovat neustále. V ústavě je zakotvena formulka, že lidé mají nárok na bezplatné zdravotnictví na základě veř. ZP...ale podmínky stanoví zákon.

čili zákon může celkem jednoduše stanovit, co je hrazeno se ZP a co ne.

Spadají sem doplatky na léky, poplatky za pobyt v nemocnici, za recept či za klinické vyšetření. Dále sem spadají vyžádané prohlídky(které pacient plně hradí sám), léky plně hrazené pacientem atd..)
27. 02. 2008 | 10:33

Javít napsal(a):

pro AAA:
máte to nějak popletené. Nemám nic proti rodičům pana Ratha. Mně jenom vadí, že se za ně schovává.
Zrovna tak nemám nic proti slušným lidem, ať mají jakékoliv myšlení, či přesvědčení.
Pana Ratha však za slušného nepovažuji !! Je podrazák.
27. 02. 2008 | 11:45

franta napsal(a):

Pane Rathe,
hezky jste to vylíčil a taky dobře, aby lidi zblblí pravicovou nenávistí vůči všem, kteří s nimi nesouhlasí, viděli, že všichni, kteří kritizují současné hnusné chování, nejsou nutně bolševici, jak naše média oblbují černobíle obyvatelstvo. Nedejte se, rozumné názory nakonec stejně zvítězí.
27. 02. 2008 | 18:21

Javít napsal(a):

franta:
a co lidé zblblí levicovými, nikdy nesplněnými sliby ?
O těch nic nevíte ?
Že pan Rath otočí, podle toho do které strany ho zrovna vezmou, o tom také nic nevíte ?
27. 02. 2008 | 18:35

Anka napsal(a):

Je mi ctí, když mohu číst článek od vzdělaného člověka, který má kvalitní průřez nejen v oblasti lékařské, ale i historické a to nemluvím jen v souvislosti tohoto článku, nýbrž momentech, kdy často i na politické půdě vužíváte trefného politicko-historického kontextu, který mnohým Vaším kolegům uniká.

Bohužel člověku bývá stydno z argumentace místních "pravotočivých" jedinců, kteří však svými příspěvky zdánlivě potvrzují svou úroveň, která je přímo úměrná hodnotě modroptačího exkrementu (byť i ten exkrement se nějakým způsobem vstřebá a zhodnotí narozdíl od prázdné nesmyslné myšlenky vzniklé vlivem pohodlnosti a nedostatku vůle jakkoliv se rozvíjet).

Vaše články by měly zřejmě číst lidé, kteří by prošli vhodnými psychotesty, jak je vidno některým to skutečně způsobuje nenávratnou masovou vraždu jejich nervových buněk... nedivte se proto, že jsou potom tak labilní :-)
Nejsem ani pravotočivá ani levotočivá, ale cením si lidí jako jednotlivců. A Vy mezi ně patříte.
27. 02. 2008 | 23:25

Javít napsal(a):

Ančo, Vy jste zase levotočivý exkrement. Co tedy chcete někomu vyčítat ??
29. 02. 2008 | 22:49

Anba napsal(a):

Vážený pane MUDr. Rathe, tak nějak jsem předpokládala, že Vaše rodina a kořeny jsou takové, jak jste popsal v blogu. Jsem ráda, že jste tak učinil, právě pro Vaši angažovanost v ČSSD, kterou já chápu jako mírně levicovou stranu.Myslím, že Váš vývoj je právě pro minulost intelektuální rodiny pochopitelný, a vzhledem k bolestným historickým událostem přímo zákonitý. Každý máme nějakou minulost a nějaké kořeny, ne všichni se odváží ji zveřejnit. Hlupci, kteří ve svých příspěvcích plivají na Vás by měli zveřejnit svou minulost, ale bez sentimentu a představ, jak jim režim (jakýkoliv) uškodil. Syn doktora má představu, že tatík byl poškozen, když nemohl být primařem v Praze, (já spolu s Levákem si to nemyslím), ale neřekl nám, jak se to dotklo jeho osudu, zda s pomocí přátel nevystudoval, což se v mnoha případech stalo, protože cesty osudu jsou točité. Znám rodinu rozkulačeného sedláka, jehož dcery vystudovaly VŠ, léčí a ekonomicky pracují, protože rodiče s pracovitostí překonali léta nesnází, úspěšně se vyrovnali ze ztrátou majetku a stejně úspěšně se vyrovnali s jeho vrácením a neplanou žádnou pomstychtivostí. Naopak kolem sebe vidíme všichni režimní umělecké hvězdy, které obsazovaly všechny filmy a přitom mají puzení nám líčit svůj útisk.Každý totiž jsme jiný, máme jinou mez sebekritického pohledu na sebe a svou, minulost, své viny či zásluhy. Každý jinak hledíme na svůj život,mnozí si namlouvají, že nebýt roku 1948, právě jejich hokynářství, či jejich dílna by byla základem pro milionářskou budoucnost a vůbec nevezmou v úvahu možnost bankrotu a krize. Mnozí soptí nenávistí proti levičákům a nepřiznají si, že i v jiném režimu by nebyli moc úspěšní, protože nejsou dost schopní. Mnozí si zase nepřiznají, že nejsou moc schopní, ale díky horlivé službě minulému režimu (tím nemyslím pracovitost), prdelkování, podlézání, předstírání loajality, udávání a nebo soustavnému rozkrádání společného vlastnictví, se domohli určitého majetku, na kterém dnes mohou stavět oni nebo jejich děti.Ten kdo předstíral, hrbil se, si to dnes většinou odreagovává nenávistným křikem proti všemu minulému, proti všem levičákům. Ten, kdo si zachoval rovnou páteř, kdo má čisté svědomí, to nemá zapotřebí. Jistě, ne všichni se mohli vyhnout nátlaku, nemohu soudit, nikdo mne nepostavil před nutnost něco podepsat v zájmu života nebo zdraví mé rodiny. To bych asi podlehla, ale v jiném ,kariérním, zájmu se mohl hřbet lámajícímu podpisu vyhnout každý.Prostě nedat důvod, nemít za nehty zlodějnu, netoužit za každou cenu po cestě nahoru, do ciziny, pomstít se kolegovi, nadřízenému, odmítnout nezákonné výhody, nepokakat se při naznačování sankcí i strpět potíže při přijetí dětí na VŠ. O tom už mohu mluvit. Dokonce i o tom, že zejména rozhodovaly známosti, kamarádíčkování a kdo je nepěstoval, měl smůlu.
Nenávistné výkřiky proti Vám, pane Rathe, i proti levici, čtu docela s klidem a věřím, že i vy.Jak už jsem docela stará, tak hodně lidí a osudů znám, třeba hodně nábožensky založenou rodinu, která nechala v zimě a bez ošetření zemřít svého vzdáleného příbuzného (vyhozeného bohoslovce) poté co jim prodal dům, který nezaplatili. Stalo se před cca 40 lety a žijí v něm a modlí se dosud.Znám silně pravicovou rodinu, která když jejich dceru nevzali na střední školu," vlítli" na školského tajemníka KV KSČ a "svá práva" si získali. Vyprávěli po změně režimu sami.Znám rodinu angažovanou, jejichž dítě na VŠ nevzali, protože vadila přílišná pracovní poctivost, neberoucí ohled na postavení manželky vysokého funkcionáře. Hodně jsem se rozepsala, ale mám ráda konkrétní řeč. MUDr. Rath nám řekl konkrétně, co bylo s jeho rodinou, pan president ani p. premier nám o svých kořenech neřekli zhola nic, i když bychom je asi většinou pochopili, protože jsme tady žili s nimi.
01. 03. 2008 | 19:57

Míla napsal(a):

Davide nedej se a šutrem po tom Goliášovi, až z něj bude peří lítat.
Kdybych mohla tak nějakej podám.

Děkuji za to že se zasazujete o lidi, tak jako vaši dědečci, prosím nevzdávejte to.

Přijdeme 15.3. do Prahy na protestní akci pořádanou sdružením "ne základnám". Arogance této vlády by měla zvednout lidi z pohovek.
03. 03. 2008 | 01:15

Goosman napsal(a):

Je to sice mimo tema, ale kdyz tu byla pohadka pro priznivce ODS, jiste nikoho neurazi trochu jina pohadka :)

Žilo bylo 10 pánů, kteří spolu chodili každý den do restaurace na oběd. Za oběd měli pokaždé zaplatit dohromady přesně 1 000 korun. Pánové se dohodli na tom, ze se na té tisícovce budou podílet tak, jak platí daně. Takže první čtyři, ti nejchudší, neplatili nic. Pátý zaplatil 10 korun, šestý 30 korun, sedmý 70 korun, osmý 120 korun, devátý 180 korun a desátý, ten nejbohatší, 590 korun. Takhle to šlo celé roky a nikdo si nestěžoval.

Až jednou hostinský přišel s tím, že jim dá slevu a bude po nich chtít každý den za oběd jen 800 korun místo 1 000, protože jsou to stálí zákazníci.

To bylo od něho moc hezké. Jak si ale rozdělit těch ušetřených 200 korun? Kdyby každý z deseti pánu platil o 20 korun méně, prvních pět pánů by dokonce dostávalo peníze za to, ze chodí na oběd.

Hostinský jim navrhl se o úsporu podělit tak, v jakém poměru platí za oběd. Vzal si papír a tužku a začal počítat. Vyšlo mu toto: Pátý pán už nebude muset platit nic, stejně jako první čtyři, takže 100 % úspora. Šestý bude platit 20 korun, místo 30, ušetří 33 %. Sedmý bude platit 50 místo 70 korun, ušetří 28 %. Osmý pán zaplatí 90 místo 120 korun a ušetří 25 %. Devátý zaplatí 140 místo 180 korun, takže ušetří 22 %. Desátý pán, nejbohatší, bude platit 490 místo 590 korun. Úspora 16 %. Každý z těch šesti na tom bude lépe než předtím, a ti první čtyři mohou i nadále jíst zadarmo.

Jak se ale vzápětí ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal.

"Takže já z těch 200 korun dostanu jen 10?", křičel šestý pán, ukázal na desátého, nejbohatšího, a pokračoval:

"A tenhleten dostane hned 100!"

"To je pravda!", křičel pátý pán, "Já ušetřím jen 10 korun, ale on desetkrát víc!".

"Opravdu!", přidal se sedmý, "takže jemu stovku a mně jen dvacku?!".

Rozkřičeli se i první čtyři pánové: "A my nedostaneme vůbec nic? Jak k tomu přijdeme? Zase jsou na tom nejhůř ti nejchudší, jako vždycky!"

A všech devět se vrhlo na toho desátého a ztloukli ho.

Příštího dne se desátý pán u oběda neobjevil.

Nijak jim to nevadilo, prostě si sedli a jedli bez něho. Když ale došlo k placení, zjistili zajímavou věc: Všichni dohromady neměli ani na polovinu sumy, kterou zrovna projedli. A pokud mezitím neumřeli hlady, tak se tomu diví dodnes.
04. 03. 2008 | 02:39

Quix napsal(a):

Oslovila mne veta o vcasnem rozpoznani zla. Myslim, ze to je velice tezke, protoze mnoho veci se da jasne videt az z odstupem casu.
04. 03. 2008 | 15:53

SUchec napsal(a):

to Goosman: Jenže, jak jsem to pochopil, to má být nepovedená alegorie na daňový a sociální systém. Pokud se to má týkat daní, tak je potřeba podotknout, že ta "hospoda" (soc. a zdr. systém), kterou si z těch daní platíme, je čím dál dražší a ne levnější. Takže hovoříš o hostinském (vláda), která hostům (občanům) nezlevňuje, ale zdražuje, a přitom se chová, jak ten hostinský, a přesvědčuje hosty (občany), jak jim sleví, až se mezi sebou začnou hádat. A ta alegorie je spíš o skutečném působení současné vlády. A ještě k tomuto článku MUDr. Ratha. Koukám, že spousta lidí nepochopila, o čem vlastně ten příspěvek je. A to je smutné. Proto tu taky vládnou lidé, kteří vládnou.
07. 03. 2008 | 20:16

Goosman napsal(a):

2 SUchec: Onu pohadku je samozrejme treba brat s nadhledem. Byt volic pravicovy, nemusim nutne tupe souhlasit se vsim, co dnesni koalice provadi. Souhlasim ale s tim, ze reforem je potreba. Chapu, ze levicovi politici pusobi predevsim na socialne slabsi obcany, je rozhodne prijatelne poslouchat, jak bude vsechno levne a jak ti zli pani podnikatele nam vsem budou platit, az jim z toho zle od zaludku bude. Socialne slabsich lidi je urcite vice nez tech movitejsich a aniz bych ted chtel pochybovat o jejich inteligenci, je proste lehci a schudnejsi "nepochopit", ze nekdo statni kasu naplnit musi, ze nejde donekonecna brat pujcky, ktere se nakonec projevi v cene kazdeho rohliku, tudiz stejne ublizi nejvice tem socialne slabsim, a ze ti zli bohati podnikatele nejsou jen kriminalni zivly, jak to tvrdi levicovi politici, ale take platci nemalych dani, charitativni darci a poskytovatele pracovnich mist. Kazdy stat je tak bohaty, kolik bohatych lidi ma. A vezte, ze zde nemluvim jako clovek bohaty. Vice nez rok jsem byl bez prace a o socialni davky jsem ani nepozadal.
Btw. mluvite-li o tom zdrazeni, jestlipak si vzpomenete, kdo ze to ma na svedomi jedno z nejmasivnejsich zdrazeni v teto republice? Pokud se nepletu, byla to vlada CSSD, ktera prevedla drtivou vetsinu vsech sluzeb a dalsich produktu ze snizene do normalni sazby DPH, byt tuto normalni sazbu veleslavne snizila o 3% :)
Nejsem ekonomicky odbornik, ale chapu, ze je reforem potreba, ze neni mozne posuzovat jednotlive reformni kroky samostatne, neb vse se vsim souvisi a pevne verim, ze nakonec i mne ODS presvedci o svych schopnostech a reformy dopadnou tak, jak by si vetsina z nas prala.

A pokud v zaveru Vaseho prispevku narazite na to, ze moje "pohadka" byla mimo tema a ze jsem tedy clanek Ratha nepochopil, pak Vas ujistuji, ze jsem tento clanek ani necetl a v uvodu meho prvniho prispevku jsem na to i upozornil. Jakekoliv vylevy pana Ratha uz nectu, neb jsem se zatim nesetkal ani s jedinym, ktery by mel hlavu a patu, nejakou vypovidajici schopnost, argumentaci ci dokonce naznak konstruktivni diskuze. Jeho projevy, at uz psane nebo ustni, jsou jen plne nenavisti, zavisti, paranoi, hrubosti a spiny, jsou pro mne tedy ztratou casu...
11. 03. 2008 | 17:38

hnis napsal(a):

Blbečku Gosmane, co tady teda
zacláníš, když vylevy pana Ratha
už nečteš ???
29. 03. 2008 | 21:36

Jan Veselý napsal(a):

Milý pane doktore Rathe, je mi to moc líto, ale Vám ani vašemu otci MUDr. Ratmíru Rathovi, CSc. (* 1931) nevěřím ani nos mezi očima. To vůbec nesouvisí s tím, co se událo po Vašem zatčení. Už dávno před tím. Samozřejmě nejste "v tom" sám. Napříč politickými stranami - věřím jen maličké hrstce politiků. Důvod? Velmi jednoduchý. "Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouše ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Po jejich ovoci je poznáte." pravil asi před necelými dvěma tisíci lety jistý Ježíš Kristus, kterého Vy a drtivá většina politiků po celém světě nechce uznávat za autoritu. (Matoušovo evangelium 7,15-16)
19. 05. 2012 | 16:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy