Jak nespravedlivá může být justice?

19. 05. 2014 | 13:24
Přečteno 3821 krát
Záruky právního státu dávají člověku obviněnému ze spáchání trestného činu celou řadu záruk, které mají zamezit justičnímu omylu. Níže uvedený příběh ovšem dokládá, že ani tyto nemusejí nespravedlivému odsouzení zabránit.

Podvod?

Pan František byl v roce 2007 shledán vinným ze spáchání trestného činu podvodu, který měl spočívat v tom, že „ačkoli věděl, že v důsledku své špatné finanční situace není schopen dostát svým povinnostem vyplývajícím ze sjednávaných závazků, v době od srpna 1998 do května 1999 v Chomutově i jinde odebíral jako samostatně hospodařící rolník … se zaměřením výroby na rostlinnou a živočišnou výrobu … různé dále specifikované zboží, které se zavazoval v pevně stanovených lhůtách zaplatit, přičemž dodavatelům svoji finanční situaci zatajil…“
Pan František byl přesvědčen, že se pouze snažil zachránit své podnikání. Byl však neúspěšný a škoda způsobená uvedeným „podvodem“ byla stanovena na více než milion korun. Vzhledem k tomu, že už pan František měl starší „podmínku“, byl mu uložen trest nepodmíněného vězení na 6 a půl roku a zákaz podnikání na 5 let.

Nikdo nesmí být dvakrát souzen za stejnou věc

Jistě, každý by měl nést následky svého jednání, problém je ale v tom, že pan František byl za stejný trestný čin již v roce 2004 zproštěn obžaloby, čímž byla porušena zásada ne bis de idem, tedy že nikdo nesmí být dvakrát souzen za stejnou věc. Odvolací soud se pana Františka nezastal a soudy tak porušily základní práva pana Františka poprvé.

Porušení této zásady konstatovalo ve svém vyjádření k dovolání pana Františka také Nejvyšší státní zastupitelství, ale Nejvyšší soud podané dovolání přesto vůbec neposuzoval. Dovolání totiž bylo podáno advokátem, který v daném řízení figuroval také jako svědek. Z toho Nejvyšší soud dovodil, že tento advokát nebyl oprávněn dovolání za pana Františka podat a vzhledem k tomu, že dovolání může být podáno pouze skrze advokáta, dovolání soud vyhodnotil tak, že advokátem podáno nebylo a není tedy vůbec projednatelné.

Pan František tedy podal s novým advokátem ústavní stížnost. Ta ale pro změnu byla odmítnuta z toho důvodu, že advokát ani na výzvu Ústavního soudu k podané stížnosti nedoložil kopii napadených rozhodnutí. Podruhé tedy pouze z procesních důvodů byl odmítnut opravný prostředek pro pochybení obhájce. Tento advokát byl následně za dané pochybení vyloučen z České advokátní komory a pozbyl tak oprávnění advokacii vykonávat, ale to nic nezměnilo na skutečnosti, že pan František si musel „odsedět“ svůj trest.

Pomůže ministryně spravedlnosti?

Když jsem se o tomto případu dozvěděl, přišlo mi to neuvěřitelné, že by v jednom případě mohli takto k nespravedlivému odsouzení přispět soudci i advokáti, přestože účelem soudů je ochrana práv a oprávněným zájmů jednotlivce a také účelem práva na obhajobu je ochrana zájmů obviněného. Ve prospěch pana Františka jsme tedy podali podnět ke stížnosti pro porušení zákona. Pokud by se ji ministryně spravedlnosti rozhodla podat, mohl by o věci konečně rozhodovat Nejvyšší soud a odsuzující rozsudek zrušit. Věřím, že se tak stane.

Zmíněný případ vedle dvou fatálních pochybení advokátů a soudů nižší instance poukazuje také na formalismus českého Nejvyššího soudu. Pokud Nejvyšší soud pro pochybení advokáta odmítnul dovolání pana Františka meritorně posoudit, přestože i podle vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství bylo důvodné, dopustil se odepření spravedlnosti, tedy jednání přesně opačného, než ke kterému jsou soudy zřízeny.

Uveřejněno se souhlasem klienta.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rudi Koutek napsal(a):

Nechtejte mi pane Zahumenky tvrdit, ze si myslite, ze by mohla byt CEZka justice spravedliva. CEZko neni pravnim statem, pokud jim vubec nekdy bylo.
19. 05. 2014 | 13:52

david napsal(a):

Pane Záhumenský je opravdu úsměvné a dojemné, jak se dovedete vehementně zabývat nějakým Františkem , když po svobodě chodí Rittig, Dalík,Nagyová.

Pane Záhumenský, nezasloužil by si tento váš tvůrčí a originální přístup k problematice české justice nějaký váš podrobnější výklad?
19. 05. 2014 | 15:01

češka napsal(a):

Velice mne potěšilo, že pan Nečas pocítil na vlastní kůži to, co zažívají běžní občané každý den.
Lidé, kteří se nikdy nedostali do konfliktu se zákonem, se najednou ocitnou před soudcem, který je oslovuje ne jménem, ale "obžalovaný".
Stalo se mé 80-ti leté matce, která měla smůlu, že celý život prožila v pronajetém, později restituovaném, bytě na Praze 2, kde platila všechny jí uložené platby vždy včas.
Protože já žiji v RD, byla vystěhována do náhradního ubytování na 14 dní, věci byly odeslány do skladu. Takový rozsudek považuji za teror a vydírání, posvěcené státní mocí. Vše za odborné asistence AK JuDra Křečka.
19. 05. 2014 | 15:23

JaromírRypadlo napsal(a):

A kdybyste náhodou chtěl popsat třeba jak soudí např.analfabet co ani neumí číst,mám na to materiál.A mám materiál i že soud klidně loupí plný inv.důchod pacientovi s rakovinou.A věřte nebo ne,nikdo nikdy a nikde nepochybil.Smůla že mám o další orgán v těle míň.Jarypadlo@seznam.cz.
19. 05. 2014 | 15:54

šašek z Jihlavy napsal(a):

Uvidíme, jak si naše "nezávislá" justice poradí se závislými na mamonu, kteří už tvoří dlouhou frontu na zákrok spravedlnosti : Větrovec, Berka, Grygárek, Rampula, Hercegová jsou jen nejviditelnější persony, nepřehledný zástup zločinných advokátů následuje, skoro by se vyplatilo postavit speciálně pro tyto kreatury věznici, nejlépe někde blízko lomu.
Bývalá ministrině spravedlnosti Kovářová by jistě ráda po večerech chodila kolegy obšťastňovat svými večerníčky pro dospělé vrámci kampaně "čteme vězňům". A exministr Němec by jim předčítal z pohádek tisíce a jedné noci, jejichž autorem by byl Katarský princ.
Televize Nova by z toho vytěžila látku na seriál "Věznice v růžové zahradě na kraji města".
19. 05. 2014 | 16:16

john petres napsal(a):

V naší justici to vypadá podobně jako v českém fotbalovém svazu-stejný chlív,protekce mocných a korupce soudců!
19. 05. 2014 | 16:23

Antonín napsal(a):

Nějak tomu nerozumím - pan František odebral zboží v hodnotě milon korun, ale nezaplatil ho, ačkoliv to slíbil - a špatní jsou jako podle vás ti druzí? Proboha, chlape, co to tady řešíte?
19. 05. 2014 | 16:47

dotaz napsal(a):

Pan František byl u. soudu pro podvod v roce 2004, pak 2007, takže už může podvádět pořád protože za stejnou věc může být odsouzen jen jednou?
19. 05. 2014 | 17:14

Petr. napsal(a):

A další škodu zaplatí kdo, když ne pan František? Blbečci věřitelé, nebo daňový poplatník? Nebo snad pan Záhumenský?
19. 05. 2014 | 18:45

Gerd napsal(a):

Soudce je jen člověk, chce mít případ rychle odsouzen a jít na oběd nebo domů. Jestli tím ublíží nevinnému, jej vůbec nezajímá. Kdo se dostal do spárů české justice, ví, že stačí správný výběr soudce (bylo možné v minulosti, kdy si soudce mohl vybrat případ), nepřipouštění důkazů obhajoby, trocha mediální kampaně a z nevinného je rázem lotr a la Babinský. A dovolat se není kde, mnohdy ani u Evropského soudu pro lidská práva, i když tam je situace o něco lepší.
V ČR je obrovský počet advokátů, z nichž se mnozí nemají jak živit poctivě, tak vymýšlejí právní kličky a snaží se nachytat obviněné osoby.
Spousta lidí už přišla na to, že se starají jen sami o sebe a druhým raději nepomáhají, protože v ČR platí více než jinde: "Pro dobrotu na žebrotu."
Česká justice je neprávem glorifikovaná odporná žumpa.
19. 05. 2014 | 19:28

panna Orleánská napsal(a):

ožralé modelce Faltýnové sebrali dnes policisté na místě řidičský průkaz. Ožralý Janoušek vyvázl a už 2 roky si klidně jezdí několikrát ročně autem do Zadaru.
Co tohle rozkrýt a rozklíčovat?
19. 05. 2014 | 21:00

Maximus napsal(a):

Čert se zastaví u mladého advokáta. Učiní mu nabídku:
"S mojí pomocí se můžeš stát výborným advokátem a v každém soudním jednání zvítězíš a zbohatneš. Jako protislužbu však chci duši tvé ženy, tvých rodičů a tvých dvou nevinných dětí!"
Advokát zauvažuje a zeptá se čerta s nedůvěrou:
"Dobře, ale v čem je problém?"
20. 05. 2014 | 05:03

Maximus napsal(a):

Poctivý politik, poctivý soudce a Ježíšek najdou velkou bankovku. Kdo si ji ponechá? No přece Ježíšek, protože ti dva ostatní neexistují.
20. 05. 2014 | 05:15

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Právní stát v pojetí liberálních demokracií je víceméně o tom, zda máte na to zaplatit si buď šikovného a všeho schopného advokáta, který umí manažovat soudní spor tak, že je dosaženo předpokládaného výsledku bez nutnosti podplatit soudce...anebo je nutno podplatit /potažmo umět vydírat/ soudce, což může ale být mnohem dražší než právní stát opřený pouze o šikovnost advokáta.
Právní stát se tak vskutku ne neoprávněně pasuje na poměrně drahou záležitost.
Paradoxní pak je, že ti, kdo jej řídí a o něm rozhodují, velmi často jsou placeni těmi, kteří v něj pouze věří / a stávají se často jen oběťmi právního státu/ . A to celkem slušně placeni, zejména přihlédneme-li k tomu, jak právní stát funguje ve vztahu k advokátům a soudcům - kdy tedy mají poměrně solidní možnosti přivýdělku nejen oni, ale i jejich kumpáni.
20. 05. 2014 | 11:35

ok.ada napsal(a):

Kéž by bylo víc takových lidí, jako je pan doktor ZÁHUMENSKÝ !
03. 09. 2014 | 16:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy