Očekávejme od českých muslimů uznání principů liberální demokracie

28. 05. 2014 | 12:32
Přečteno 5794 krát
Tomáš Halík naprosto správně veřejně požádal české muslimy, aby se zastali těhotné křesťanky, která byla súdánským soudem odsouzena k trestu smrti za odpadlictví od islámu.

Kolektiv českých muslimů mu odpověděl, že se hlásí k toleranci, ale že daná žen „nemůže být shledána vinou z odpadlictví“, protože podle mála dostupných informací nebyla vychovávána v islámu. Jako variantu vycházející z veřejně známých informací připojili možnost, že žena“ není duševně zcela zdráva“, a proto „podle konsensu učenců sunny nelze hovořit o odpadlictví“. Prakticky tedy řekli, že se o trestu smrti za odpadlictví od islámu nemusíme bavit, jelikož se zdá, že se pro něj daná žena prostě nekvalifikuje.

Zasaďme si proto tento český mini příběh do evropského kontextu.

Dnes je politický prostor evropských společnosti dominován populisty a extremisty, kteří téma fundamentálního islámu zneužívají pro vyvolávání strachu. V západní Evropě však existují reálné problémy s integrací zejména v muslimských komunitách a bezpečnostní složky si lámou hlavu se stovkami až tisíci fundamentálních islamistů s občanstvím EU bojujícími v Sýrii. Populisté navrhují řešení bourající rámec elementární principů liberální demokracie, zatímco tradiční strany si s tématem vůbec neví rady a raději se mu vyhýbají.

Právě proto je důležité, aby se představitelé muslimských komunit v Evropě jednoznačně přihlásili k principům liberální demokracie a jasně odmítli jakékoliv postupy, které jsou v rozporu s hodnotami společnosti, ve které žijí, a dochází k nim ve jménu jejich náboženství. Těmi jsou v liberálních demokraciích také svoboda vyznání, odmítání rozdělení práv občanů podle vyznání, či právní řád založený na světských, nikoliv čistě náboženských zákonech.

Je na evropských muslimech, aby byl islám v jejich komunitách vždy hlásán a vykládán v souladu s lidskými právy a sekularizovaným pojetím státu. Jen tak může společnost slyšet a vidět, že muslimové například v Česku neuznávají a v žádném případě nepožadují zavádění trestu smrti za odpadlictví od islámu, kamenování a ponižování žen či boj proti „bezvěrcům“. Tak mohou samotné muslimské komunity vzít vítr z plachet xenofobům jako je Tomio Okamura či Marine Le Pen a přesvědčovat většinovou společnost, že pro ni nejsou hrozbou.

Nestačí totiž jen veřejně deklarovat toleranci, ale za každými slovy musí být i činy. Rozhodně to neplatí pro všechny komunity, ale z různých koutů Evropy, ale i z Česka jednou za čas uniknou videa z kázání radikálních imámů, která po právu děsí sekularizovanou společnost. Od nich by se měly evropské muslimské komunity explicitně distancovat a tyto radikály ostrakizovat.

Pokud tedy chtějí představitelé malinké české muslimské komunity sebrat argumenty svým kritikům, je v jejich zájmu naplno říci, že trest smrti za odpadlictví od islámu je z principu naprosto nepřijatelný, nikoliv pouze suše konstatovat, že se daný súdánský případ se pro jeho aplikaci nekvalifikuje.

Autoři:
Radko Hokovský, Jakub Janda, think-tank Evropské hodnoty
Pavel Franc (článek vyjadřuje názor, který není oficiálním stanoviskem Frank Bold, neboť ta se tomuto tématu nevěnuje)
David Zahumenský, advokát a bývalý předseda Ligy lidských práv

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

v egyptě i libyi dělají korekce napsal(a):

Očekávejme od českých muslimů nabroušené kinžály.
28. 05. 2014 | 12:35

Pepa Řepa napsal(a):

Napsal jste to-Estragone-sice hezky, ale pan Godot nepřijde.

Možná Pozzo Ali Větrák s kázáním.
28. 05. 2014 | 12:51

strýc virus HxNx napsal(a):

já myslím, že Okamura není xenofob. jen populista.
jinak pokoušet se ovlivnit jednání muchametánů v Súdánu či třeba Nigérii vydáváním nějakých prohlášení je dětinské.
28. 05. 2014 | 12:53

TomášL napsal(a):

strýc virus HxNx

Tak ono to hlavně ukazuje, jak to myslí s toleranci... Po nás cji vyžadují a sami nic nenabízí!
28. 05. 2014 | 12:56

strýc virus HxNx napsal(a):

je sice hezké, že islamisté ctí své bradaté starce (někdy prostě jen bradáče bez ohledu na věk), ale co se líhne v hlavách těch učenců a mámů, to moc pěkné není. pokoušet se s nimi navázat smířlivý dialog? to oni pokládají za změkčilost a úpadkové chování.
28. 05. 2014 | 13:04

gaia napsal(a):

no jestli ji chtějí popravit kvůli tomu, že není duševně v pořádku, pak je to s nimi ještě horší, než jsme čekali.
28. 05. 2014 | 13:10

Ives napsal(a):

Prohlášení a deklarace českých, potažmo evropských muslimů jsou k ničemu. Až principy liberální demokracie panující u nás uznají i současné duchovní autority islámu z jeho tradičních zemí, pak lze mluvit o braní větru populistům a extrmistům.
28. 05. 2014 | 13:14

Michal Macek napsal(a):

Bravo
28. 05. 2014 | 13:18

gaia napsal(a):

muslimové byli zvyklí kvůli perziánu zabíjet březí ovce, tak jim nepřijde divné popravovat těhotné ženy. Za Hitlera nechali křesťané ženu nejprve porodit a pak zabili každé zvlášť, viz Lidice. Nevím, co je humánnější.
28. 05. 2014 | 13:20

Martin napsal(a):

Autor je naprosto mimo, on si myslí že islámisté půjdou nějak sami proti sobě :-)

Je to samozřejmě naprosto jinak a to takto:
1) Islám je z principu neslučitelný s Chartou lidských práv OSN, Ústavou ČR a dalšími zákony
2) Islámisté se přihlásí leda tak ke Koránu a právu Šaría nadřazenému civilním zákonům.
28. 05. 2014 | 13:28

Hanek napsal(a):

2 gaia: Kteří křesťané nechali za Hitlera "ženu nejprve porodit a pak zabili každé zvlášť, viz Lidice"? Já tm vím o jediných křesťanech, a to byly ty lidické oběti.
28. 05. 2014 | 13:49

modrý edvard napsal(a):

Autor má pravdu. Měli bychom po našich muslimech chtít jasný názor, že odpadlictví od víry (a podobné činy) není trestné.
Od spolku českých muslimů je ten dopis krok správným směrem. Mělo by následovat mnoho dalších kroků.
Autor nemá pravdu. Nebezpečnost islámského terorismu není lineární funkcí počtu muslimů v dané zemi (útok začasté provádějí zahraniční muslimové). Opakované tvrzení o velkých českých obavách z islámu na mě působí divně, osobně jsem se s těmi obavami ještě nesetkal.
28. 05. 2014 | 14:08

joe Ratata napsal(a):

Však oni nám to časem i tady předvedou, jak je to s trestem smrti za odpadlictví od islámu. Klamat nás zatím můžou. Nevěřícímu není nutné říkat pravdu.
28. 05. 2014 | 14:08

Pohan napsal(a):

...všechny ideologie, které zde existují jsou výsměchem logicky fungujících normálních lidí, zvaných Pohani, kteří věří jenom svému srdíčku a žádné jiné náboženské sekty k tomu nepotřebují...lidově řečeno mají svůj selský rozum....
28. 05. 2014 | 14:17

čert }:o) napsal(a):

David Zahumenský
Dobrý blog. S tím souhlasím a myslím,
že tyto kroky by mohly být reálné.
Je ale stejně s podivem, že se dějí
takové věci. Člověk prostě nebyl stvořen
k žití v souladu. Člověk je dobrý ale lidi
jsou bestie
28. 05. 2014 | 14:17

čumil napsal(a):

Asi se budu opakovat. Začínám nevěřit, že muslimové mimo svůj svět jsou schopni v křesťanských státech přijmout základní pravidla humanismu, viz odpadlice, v Česku aspoň ne. Jejich geny nelze zatím předělat, jejich pravým přesvědčením je svatá válka proti nevěřícím. To je hrůzné zjištění i pro naše vlažně vnímané křestˇanství se silně vnímaným právem na život. Pak jsou muslimové ohrožením pro mne, moji rodinu, mé sousedy. Pane ministře vnitra konejte! Jistě, že p. Tomáš Halík očekával na svou výzvu k muslimům aspoň jejich formální distanc, nestalo se tak, co teď na to pane Halík, teď už couvnou nemůžete, řekněte jim i nám jak se máme zachovat!!
28. 05. 2014 | 14:17

Bestia triumphans napsal(a):

Islám odpadlictví netrestá smrtí
http://liberalnimuslimove.blog.cz/0606/islam-odpadlictvi-netresta-smrti
28. 05. 2014 | 14:28

gaia napsal(a):

Hanek

příběh paní Horákové z Lidic,
28. 05. 2014 | 14:36

mb napsal(a):

... patrně dobrý blog ...
28. 05. 2014 | 14:48

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

David Záhumenský
Jak se daný kolektiv autorů či pan Halík staví k pogromu v Oděse ?
Kdy byl mezi útočníky identifikován jistý Mykola , zřejmě mající dosti blízko k Parubyjimu, což je dost velké zvíře v bezpečnostních složkách nynější kyjevské vlády - kterou tolik chceme do vedoucích struktur EU za sestřičku a bratříčka..

Tam je upálili docela po křesťansku, nemyslíte ?

Víte, řada z těch, co i zde kejhají o lidských právech, mají na mysli jen ta lidská práva, která vyhovují jejich polofašounským spolkům. Proto se ptám.
Jak se na to dívají skuteční nezávislí odborníci - přes lidská práva. Jestli oni ten pogrom hlasitě odsoudili, či zda pouze suše nekonstatovali, že se daný ukrajinský případ pro takovu aplikaci nekvalifikuje.

Hezký den.

P.S. Nevíte náhodu, zda je součástí US právního řádu stále publ. law . č. 8690 /"Týden porobených národů"/ ? Myslíte si, že se tam budou moct dostat i Rusové - coby porobené národy ?
Prej to kdysi prosadil nějaký kongresman původem z Ukrajiny, měl být namířený proti Rusům, mj pak i na podporu muslimů.
Doplňková otázka : Je tkzv. " ruský separatista " také člověk - nebo jen zvíře , které je povoleno, ba žádoucí odstřelit ? Jak se taková bytost pozná v terénu a jak v článku nějakého novináře či v kázáních nějakého knězě?

Musíte být vzorem hodným následování, pokud takovým vzorem nesjte - jde jen o bohapusté žvásty a knížecí rady.... z pozice civilizace, která si hraje na vítěznou, pouze si hraje... a to ještě jen několik set let. Ale bez ropy by se rozpadla, i bez té ropy , co ji drží muslimové /ale i Rusové/.
Pročež je velkým přítelem našeho pána Boha např.Saudská Arábie...a kupodivu nepřítelem má být Rusko.
Panáčkové kazatelé a vykladatelé lidských práv zešíleli, o tom hlavně pište. To je nebezpečné, ty dvojí metry krystalizující v šílenství.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Každého člověka, který trpí či má trpět je třeba se zastat, doufejme , že se pan Halík dnes a denně úpěnlivé modlí i za ty statisíce trpících a zemřelých v Íráku, díky tomu, jak se tam impelemntovala teorie tkzv.lidských práv.
Ale zajímalo by mě jak tedy pak stihně dělat i něco jiného, uže jen správně vydrmolit ta jména těch obětí...má to kněz ale dnes těžký život ! Nezávidím jim..
Apropo - jistě zná detailně i jména a osudy těch co upálili při tom oděském pogromu -kruci, fakt tomu jeho univerzalistickému a ekumenickému mozku nezávidím, Zlaté Stránky hadra.
28. 05. 2014 | 14:48

Lila napsal(a):

gaia

Nacisté a tedy i Adolf Hitler křesťanství nenáviděli a chtěli katolickou církev úplně zničit.
Podle vzpomínek pamětníků Hitler nestrpěl věřící ani mezi svým personálem (kuchařkami, služebnými), pokud věřícími byli, museli to pečlivě tajit.
Ráda bych uvedla zdroj, ale bohužel ta paměť...
28. 05. 2014 | 14:58

Breguet napsal(a):

Já bych se spíš zabýval otázkou, zda se dá od českých nemuslimů očekávat, že dostanou někdy tolik rozumu, aby si šli po svých a nerýpali furt do někoho jen proto, že při své totální neschopnosti čehokoli kloudného dosáhnout se snaží zvýšit si sebevědomí "důkazem", že jiní jsou ještě blbější.
Jenže, čtvrtina maturantů nedokázala napsat aspoň na požadovaných 33% primitivní test z kupeckých počtů (o matematice se fakt nedá mluvit) a to je mnohem zajímavější, než nějaké žvásty o muslimech. Až bude mít většina úspěšnost nad 90% a jen ti nejslabší dají jen 75, pak mi něco povídejte.
28. 05. 2014 | 15:13

Jáchym napsal(a):

Zahumenský:
Mne nejvíce zaujalo, že jsou muslimové povinni podle názoru pana autora přijmout principy LIBERÁLNÍ demokracie - a žádné jiné.

Bude toto omezení posléze rozšířeno i na nás židy, křesťany, polyteisty či ateisty?
Nebo si můžeme i nadále - na rozdíl od muslimů - vybrat?

Budou muslimové dostávat jenom jeden volební lístek té zaručeně pravé LIBERÁLNĚ demokratické strany a my ostatní musíme nadále plnit kontejnery s tříděným odpadním papírem?
(Já vím, ono je to dneska šumafuk, ale štábní kultůra muší bejt!)

Obávám se, autore, že jste dneska nasjal i Duku ! Nebo je snad i on už liberální demokrat?
Halíkovu katolickou fatvu na vás, nevěřící pse!
28. 05. 2014 | 15:19

TomášL napsal(a):

Dnes velmi zajímavé články:

http://vineyardsaker.blogspot.cz/
28. 05. 2014 | 15:25

Boris napsal(a):

Musím ako Slovák žijúci v Česku sa vždy radikálne dištancovať od lumpáren, ktoré sa páchajú na Slovensku? Poprípade sa odo mňa očakáva, že budem donekonečna opakovať "Ja nie som ako Babiš, ja som iný!" ? Pozor na dvojité metre, niečo síce môže znieť pekne, ale pri prvej analógii sa ukážu slabiny. Hlásať liberálnu demokraciu a zároveň vyžadovať od istých komunít aby sa ospravedlňovali za niečo a povinne vymedzovali voči niečomu je istým spôsobom protichodné.
28. 05. 2014 | 16:02

modrý edvard napsal(a):

Jáchym. Jaké další demokracie nabízíte?
28. 05. 2014 | 16:05

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Lila napsal(a):
gaia

Nacisté a tedy i Adolf Hitler křesťanství nenáviděli a chtěli katolickou církev úplně zničit.
Podle vzpomínek pamětníků Hitler nestrpěl věřící ani mezi svým personálem (kuchařkami, služebnými), pokud věřícími byli, museli to pečlivě tajit.
Ráda bych uvedla zdroj, ale bohužel ta paměť...
28. 05. 2014 | 14:58
----------
Kupodivu to ale byla katolická strana Zentrum, která spolu s NSDAP pomohla ustanovit fuhrerovský systém. " Díky" tomu, že Komunist. strana byla de facto postavena mimo zákon, podařilo se jim převálcovat sociální demokraty. Ti hlasovali proti přijetí Zmocňovacího zákona. Tvrdí se, že to katolíci a lidovci vyměnili za Reichskonkordat, zákulisní jednání ovlivňoval i budoucí papež.
Je pak známa řada kolaborantů - na vysokých postech tkzv. křesťanských církví.
Ostatně jako celek tkzv německé křesťanské konfese selhaly, nejen ve vztahu k Židům.
Snad kromě Jehovistů.

Chtění je jedna věc- praxe druhá.
Hitlerovi prostě pomohli k moci i k fuhrerovskému systému hlavně konzevativci, fašismus má v sobě prvky pravicového /konzervativního/ lidového hnutí, na levicové si jen hraje.
Mimochodem i názor, že se dluhy mají vždy platit - je konzervativní názor. Takový názor pak zvítězil ve Versailles , po WW1.
Také ona touha po stále vyšší a vyšší moci je konzervativní model, tak dlouho a tak urputně upatňovaný právě že Církví /ale i církvemi/.
Stejně jako model, dle kterého mají dojít spásy jen vyvolení, např. ti, které za ně považuje Církev. I to je spíše konzervativní /elitářský/ postoj. Ale snad i nenávistně rasistický /pomněte , co v evangeliích slibuje Kristus - slibuje muka dokonce VĚČNÁ - takhle ani Hitkler nenáviděl Židy, že by jim přál VĚČNÁ muka, to je něco hrozného a krutě nelidskéhoyl jo deprivant/

Lilo, Hitler kdyby chtěl, mohl zničit Vatikán za pár hodin .Ale Vatikán chtěl zničit ruský /což je nesmysl, bolševismus a leninská i stalinistická parxe je spíše protiruská/ bolševismus, v tom byli spojenci, proč by měl Hitler chtít rozvrátit Církev a Vatikán, když cílem bylo rozvrátit bolševismus a SSSR ? Uvažujte trochu, nač se zbavovat faktických spojenců, němečtí vojáci se jistě na frontě žehnali a křižovali - jak při blickrígu, tak při ústupu a útěku.
Nebo vy si myslíte, že vojáci v duchu volali " Hitler sei Dank" či " Hitler mit uns " ???...to snad jen ti politruci, až tak zblblý byl jen málokdo z nich.
28. 05. 2014 | 16:08

Vandal napsal(a):

Boris napsal(a):

Musím ako Slovák žijúci v Česku sa vždy radikálne dištancovať od lumpáren, ktoré sa páchajú na Slovensku?

xxxxxxxxxxxxxx

na Slovensku popravují těhotné ženy?
28. 05. 2014 | 16:25

Filuta napsal(a):

Můžete očekávat leda tohle.
Jste nebezpečím pro tuto civilizaci.


Erdogan opět vypálil multikulturalistům rybník. Při své sobotní návštěvě a projevu v Kolíně nad Rýnem dostal desetitisícové davy svých krajanů v Německu takřka do tranzu: „Jsme jeden národ, jeden stát, máme jednu vlast a jeden prapor! Z náboženství, kultury a jazyka neustoupíme! 77 milionů vašich bratří a sester v Turecku je na vás, Turky žijící daleko od rodné vlasti, hrdo. A já mluvím o novém Turecku, kterému už nikdo nebude určovat meze! Jste příslušníky velikého národa!“.

Zatímco ovace německých Turků šly až do nebes, mnozí Němci skřípali zuby. Je nabíledni, že loajalita německých Turků patří jasně Turecku, stejně tak, jako loajalita někdejších sudetských Němců byla většinově německá, a s tím se musí Němci dnes smířit. Němečtí Turci se profilují a jsou k tomu Tureckem povzbuzováni – být vnitřně tereckými, inherentně tureckou entitou - zkrátka Tureckem v Německu. A to je pro německou hrdost velmi hořké sousto. Navíc Erdogan totálně zpucoval německé politiky a média. Na odpor se však zmohli nikoliv oni, ale 30 tisíc občanů demonstrujících proti Erdoganovi v ulicích a Der Spiegel, který ho poslal k čertu. Za to mu je teď vyhrožováno podřezáním.

„Integraci bez asimilace“, hlásal Erdogan. Německé Turky betonově ujistil, že se Turecko za jejich zájmy a ochranu vždycky nasadí, neboť vlast s nimi počítá, je na ně hrdá a jsou součástí Turecka. Jestliže Putin mluvil o obavách Ruska o Rusy žijící na Ukrajině, je to jen slabý odvar toho, co si dovolí Erdogan v samotném lůně Německa. A teď můžeme sledovat ty západní i české politické siláky, kteří vyskakovali, jak je to s jejich siláctvím. Mnozí budou totiž mlčet, neboť svůj národ dávno prodali a jejich zrada teď dosahuje svého kýženého cíle. Der Spiegel již konstatoval, že Erdogan rozdělil nejen Kolín, ale že celé Německo je již desintegrované a rozpolcené.

zdroje:

http://www.focus.de/politik/deutschland/erdogan-in-koeln-erdogan-wuetet-gegen-deutsche-politiker-und-medien_id_3869980.html

http://wyborcza.pl/1,75477,16033099,Turecki_premier_ma_wiecu_w_Niemczech_atakuje_Niemcow.html

http://www.ansa.it/sito/notizie/mondo/2014/05/24/in-30mila-contro-erdogan-a-colonia_4043463c-ada7-472e-af3e-b3b6b627b577.html

http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/erdogan-auftritt-in-koeln-wir-gegen-den-rest-12956632.html

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/erdogan-in-koeln-demonstrationen-vor-auftritt-des-tuerkischen-premiers-a-971503.html

http://english.alarabiya.net/en/perspective/analysis/2014/05/23/Erdogan-visit-brings-Turkey-s-divisions-to-streets-of-Cologne.html

http://www.n-tv.de/politik/Erdogan-in-Koeln-Ich-soll-mich-also-zum-Teufel-scheren-article12893026.html

http://www.rundschau-online.de/koeln/umstrittener-auftritt-in-der-lanxess-arena-erdogan-und-sich-zum-teufel-scheren-,15185496,27238450.html
http://www.liberation.fr/monde/2014/05/24/la-visite-d-erdogan-attise-les-passions-a-cologne_1025932

http://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.scher-dich-zum-teufel-erdogan-spiegel-korrespondent-erhaelt-morddrohungen.15cae3b5-b31d-4811-8317-9b1ee83f3778.html

http://www.welt.de/politik/deutschland/article128377943/Die-grosse-Sehnsuchts-Show-des-Recep-Erdogan.html

http://www.elperiodico.com/es/noticias/internacional/manifestantes-expresan-colonia-rechazo-erdogan-3281493
28. 05. 2014 | 16:27

Filuta napsal(a):

Tak jsem měl dnes hezký zážitek s jinou etnickou "menšinou".

Cikánka v obchodě ukradla mražené kuře a nenapadlo ji nic jiného, než ho šoupnout do kočárku mezi nohy potomka. Ten začal řvát jak na lesy, že ho to strašně studí a už po ní šla ochranka.
Celý krám se královsky bavil, včetně prodavaček.
Už jsem viděl i cikána, jak kradl šišku uheráku, kterou si strčil do kapuce a tvrdil, že mu tam sám spadnul.

Tomu říkám opravdu bystrý intelekt.
Něco jako podřezávání nosných sloupů.
28. 05. 2014 | 16:34

Jáchym napsal(a):

modrý edvard napsal(a):
Jáchym. Jaké další demokracie nabízíte?
28. 05. 2014 | 16:05
******************************************************************
Já je neprodávám.
Ale zkuste se zeptat třeba na křesťanskou.
Nebo konzervativní.

Prý je mají dostat příští čtvrtek.
28. 05. 2014 | 16:45

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Filuta
A není to vlastně totéž, co chtějí Halík a spol. po súdanských úřadech - kdy "Turkem" je zde ona křesťanka ?

Pokud by Erdogan chtěl vždy, když by německé úřady zasahovaly proti Turkům, tak, že by byl porušen občanský jejich statut, jeich práva atd....jen proto, že jsou Turky....Turky bránit, je samozřejmě správné, že se jich zastane země, kde je titulárním národem národ turecký. Stejně tak je správné, že se křesťanky zastane nějaká entita lidí, kteří se o sobě domnívají, že jsou křesťany.
Míra legitimity takového kroku však úzce koreluje s tím, jak práva netitulárních národů, potažmo nábož. menšin, řeší .. .v tomto případě samotné Turecko. Těžko brát vážně za slovo někoho, kdo sám nejde příkladem, ba často se chová právě že tak, jak vyčítá jiným. Někoho, kdo nenabízí nic než stejné, ba možná i horší.
Takové mravokárání a takové návrhy jsou spíše bizarní povahy.

Podle mě skutečně záleží na nabídce a na tom, jak si kvalitu a stav takové nabídky vyhodnotí většina lidí, dále také ti, kdo drží moc. Viz např. Sudetoněmecký problém.
Tedy je to hodně o vzdělanosti , respektive o nevzdělanosti.
Součástí nevzdělanosti je i ona prostinká dichotomie při nazírání a popisu skutečnosti, často je však vydávána právě ona za prozíravost a moudrost.
Ne vždy je také dobré vycházet z tkzv. historické zkušenosti, konstelace skutečnosti se vyvíjejí, platí napřílad tak i to, že poturčenec horší turka.
28. 05. 2014 | 16:52

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Prostě " ubohá křesťanka" a " ruský separatista" ....to nejde k sobě.
Pokud tedy oplakáváme souzenou křesťanku a nad umučenými ruskými separatisty mávneme rukou.
To není lidské. Nezlobte se, ale to snad ani není křesťanské.
Zejména pokud bychom uměli dovodit, že mezi těmi umučenými v Oděse mohli být lidé pravoslavné konfese, hluboce věřící.
A kdy chceme ty, kdo nesou za takový pogrom odpovědnost ,za své spoluobčany, za politickou spoluelitu EU.
To si sem rovnou pozvěme ty súdanské muslimské šílence.
28. 05. 2014 | 17:02

Jakelin de Mailly napsal(a):

Autor

Nezlobte se, ale potvrdil jste jen naprosté odtržení od reality.
Bohužel to je případ všech těch lig, organizací a aktivistů.
28. 05. 2014 | 17:08

ščastný euroobčan napsal(a):

To jsem zvědav, kdo bude psát prosebné listy, až budou muslimové popravovat české křesťanky, což může být otázkou v řádu desetiletí.
28. 05. 2014 | 17:14

strýc virus HxNx napsal(a):

Filuta 16:34

řvaní jim jde ze všeho nejlíp. už i romské robě nasadí takovou chraptivou intenzitu a témbr, že vřešťan je proti tomu dobrovolný hasič po deseti pivech. mnohokrát jsem si toho všiml. to je prostě talent od pánaboha takhle neotřele řvát.
28. 05. 2014 | 17:19

modrý edvard napsal(a):

Jáchym. Já věřím jen na demokracii bez přívlastků. To "liberální" mi tam připadá zbytečné, ale neuráží mě to. Křesťanská demokracie mi nedává smysl, připadá mi to jako demokracie mezi křesťany. Budhistická, pohanská, konzervativní demokracie dtto.
28. 05. 2014 | 17:21

Medikolog napsal(a):

Tomáš Halík by měl nejprve vyzvat Církev katolickou, zpupně odírající Čechy, aby žila v Kristově prostotě a chudobě a až by Duka a spol VRÁTILI O CO NÁS JEJICH CÍRKEV PODVODNĚ I NÁSILNĚ OBRALA a Církev bude žít z příspěvků věřících, pak , vyzbrojen takovými činy bude mít jakési morální právo opruzovat věřící. Ale dokud bude křesťanství kšeftem a nástrojem moci, ať si nejprve udělá pořádek ve svém chlévě .... a alespoň se po dvou mileniích VRÁTÍ K VÍŘE V JEDNOHO JEDINÉHO JEDINEČNÉHO BOHA... tedy příjme Islám.
28. 05. 2014 | 17:24

Damúza napsal(a):

Podle výroku prof. Halíka ta nešťastná žena dnes porodila. Teď se ukáže, zda ji přes protesty křesťanů popraví nebo ne. Muslimové neprotestují. Na výzvu pana Halíka odpověděli jak chytrá horákyně...
28. 05. 2014 | 17:25

otaznik napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde ,

Uz jsem se Vas nekolikrat zeptal proc 17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde. Zatim jste me zbabele neodpovedel. A nebo je to jen pitomej nick ktery jste si vymyslel?
"Umuceni" v Oděse ? Nebyla to jen sarvatka fotbalovych chuliganu? A nebo jste tam bilionovej dolare byl? Odkud cerpate sve zdroje?
28. 05. 2014 | 17:25

argun napsal(a):

Pane autore

Tomáš Halík požádal české muslimy o naprostou blbost. Tedy o to, aby přestali být muslimy. Tomáš Halík se totiž s oblibou sere do politiky. Totiž proto, že Tomáš Halík je mnohem více politikem než knězem.
28. 05. 2014 | 18:43

strýc virus HxNx napsal(a):

Tomáš Halík je především uchvácen sám sebou, je to typická narcistní osobnost. asi si myslí, že je někdo jako novodobý Ignác Z Loyoly. jo, archetypy a mémy, s těmi není legrace...
28. 05. 2014 | 19:03

argun napsal(a):

modrý edvard 28. 05. 2014 | 17:21

Přesně.
28. 05. 2014 | 19:05

Pepa Řepa napsal(a):

modrý edvard
naprosto blbě.

Křesťanská demokracie je přece ta pokřtěná to znamená, že je to demokracie s dohledem kmotrů.
--------------------------------------------------------
Proč zrovna já-papeženec- a občasný návštěvník sv. Salvátora musím Vám, ateistům, napovídat a přivodit si další hřích pro svou hříšnou duši.
:-)
To nemůžete být - i s argunem- víc kreativní?
28. 05. 2014 | 19:41

nil novi sub sole napsal(a):

Výňatek z komentáře Tomáše Halíka, který poskytl magazínu Christnet.cz, léta Páně 2014
„Pokud jde o muslimy. Je potřeba si pečlivě přečíst jejich komentář k případu křesťanské Súdánky. Připouští, že její odsouzení není ani v souladu s islámským právem, protože byla odjakživa křesťanka a po tom, koho si vzala, nikomu nic není. Muslimové řekli, že si křesťanka může vzít křesťana. Neřekli, že si může vzít někdo libovolného náboženství někoho jiného.Tolerance na úrovni 13. století. Dobře, my Zápáďáci jsme trpěliví. JEŠTĚ SI ŠEST SET LET POČKÁME. Ale snažte se, prosím… Ano, ale hodně...“
K tomu:
Věřím, že obecně je život věčný.
Nevěřím však v život věčný pro konkrétního živého tvora, včetně člověka.
Když ovšem k paně Halíkovy uváděné úrovni muslimské tolerance na úrovni 13. století přičteme ještě jím uváděných šest set let vyjde nám století devatenácté.
Z toho vyvozuji že pan Tomáš Halík život věčný již má, protože výše uvedené věty napsal zřejmě v devatenáctém století a bude je pravděpodobně psát i ve století jednadvacátém a dalších stoletích následných.
No tak dobře, malá chybička se vloudila.
Století sem, století tam. Co to pro nás, „Zápaďáky“ je.
Dobře, my Zápáďáci jsme trpěliví. Tak si počkáme ještě OSM SET LET a nebo budeme čekát dál a dál. Jednou třeba...Třeba se toho pan Halík dočká. On život věčný přece má. Já ale určitě ne.
Ale třeba nebudeme čekat tak dlouho. Možná budeme čekat třeba jen třicet devět let. Ovšem i třicet devět let je pro většinu z nás moc dlouho. Tak dlouho, že mnozí z nás tu v té době už nebudou.
Přesto...
Přesně před šesti sti lety, léta Páně 1414 bylo na Bosporu město Konstantinopol, v něm byl křesťanský chrám Svaté Sofie, a tam, kde je dnes Turecko. byla křesťanská Byzanská říše. A nikdo tehdy nevěřil, že by to mohlo být někdy jinak. Že by Byzanc, středisko kultury a vzdělanosti někdy zanikla? To přece není možné! Proč ne?

Uběhlo pouhých třicet devět let. Třicet devět let!
Nastal den 29. května roku 1453. Ten den (29. května roku 1453) představuje definitivní zánik Byzantské říše a okamžik, kdy se Osmanská říše stala v Evropě velmocí a ovládla Balkán a východní Středomoří.
Takže, kdo chce, může zítra slavit výročí.
Já ale určitě ne.
Dnes se píše rok 2014. Co bude z Evropy za třicet devět let?
Kde budeme? Dočkáme se?
Možná, že tam, kde je dnes Paříž, bude za třicet devět let, v roce 2053 Paristambul a tam kde je dnes Evropa bude za třicet devět let, Eurábie.
Že to není možné? Proč ne?
Dobře, my Zápáďáci jsme trpěliví. Ale snažte se, prosím… A vlastně ani moc nemusíte.
Kde budeme? Dočkáme se?
Kde budeme? Dočkáme se?
Ano? Ano! Byli jsme před Evropou a budeme i po ní.Budeme?
Ano, ale v ho.ně... A hodně...
28. 05. 2014 | 19:42

Filuta napsal(a):

Bilion

Myslím, že vám ušla podstata věci.
Erdogan řečnil o tom, že se Turci nemusí asimilovat , a že se Němcům přizpůsobovat nebudou.
Já to vnímám jako dost drzou vyhrůžku.
Mají co chtěli, mutlikulturalisti.
Hlavně, když se diví někteří politici Čechům, že se islámu obávají a nehodlají to nechat dojít až do těchto konců.
Halík je pro mě naprosto nevěrohodný kazatel, nemluvě o tom, že do kostela tahá politiku a nestydatě baží po slávě ( a to nikoliv boží, ale té světské).

Dost se divím, že tak inteligentní člověk jako Pepa Řepa, je schopen pořád ještě Halíka brát.
Pro mě je to politikář a multikulturalista, který klidně prodá zítra křesťany a konvertuje k islámu.

Chování německých Turků a zbabělost německých politiků by pro nás měla být zásadní výstrahou.
Nedovolme muslimům, aby nám sem infiltrovali a volme si takové politiky, kteří tomu dokážou zabránit.
28. 05. 2014 | 19:43

Filuta napsal(a):

Koukejme, jak takový uvědomělý europeista a multikulturalista umí bryskně změnit názor.
Podobně náhle prozřel Hollande, který mluví o nutnosti změny dosavadní politiky.
Ajta krajta, skoro bych řekl, že se bojí o koryta. A to velmi.Už žádné Turecko do EU: Kandidáti na EU-předsednictví otočili
Zdá sa, že sa súdruhovia zase raz pomýlili. Jak předsednický kandidát evropských lidovců – Francouz Jean Claude Juncker, tak předsednický kandidát evropských socialistů – Němec Martin Schulz ještě v předvolebním televizním duelu na ARD svorně prohlásili, že Turecko už v EU nechcou. Podle Schulze Turecko na vstup nedozrálo, a podle Junckera musí být demokratičtější :)
Angažmá p. eurokomisaře Štefana Füleho v přístupových jednáních s Tureckem bylo zřejmě pro kočku a vyhozené peníze, nebo?
Teď jen, aby to došlo i našim podržtaškům...

zdroje:

http://kurier.at/politik/eu/nachlese-eu-wahl-tv-duell-schulz-juncker-amerikaner-muessen-zuhoeren-statt-abhoeren/66.557.061

http://www.welt.de/politik/ausland/article128239895/Schulz-und-Juncker-gegen-EU-Beitritt-der-Tuerkei.html

http://www.dw.de/schulz-und-juncker-gegen-t%C3%BCrkischen-eu-beitritt/a-17649818

http://www.deutschlandfunk.de/tv-duell-zur-europawahl-schulz-und-juncker-gegen-tuerkei.1818.de.html?dram:article_id=286929

http://www.srf.ch/news/international/europawahlen/schulz-und-juncker-gegen-eu-beitritt-der-tuerkei
28. 05. 2014 | 19:53

libertad napsal(a):

Jakákoliv skupina organizovaná pod praporem nějaké ideologie plodí násilí. Ať je to ideologie křesťanská, komunistická, židovská islamská, hinduistická etc

S pozdravem

Sidonio Libertad
28. 05. 2014 | 19:53

modrý edvard napsal(a):

Pepa Řepa. No problem, tak se z toho vyzpovídejte.
28. 05. 2014 | 21:31

jojo napsal(a):

A co ideologie fašisticko - mafiánského kapitalismu ? Války, teror, násilí, hrubé porušování lidských práv, jako právo na práci, na vzdělání, zdravotní a sociální zabezpečení. Dnes v Evropě je více než 50 000 000 občanů nezaměstnaných . Kdo to bude řešit ? Vedení Evropy i NATO není voleno a právě ta lůza rozhoduje o životě a smrti občanů Evropy. Právě Češi a Slováci pochopili, že jít volit EP je boha pustá fraška. A jsme u kořene věci . Bída, hlad, teror, nezaměstnanost přivedla do čela státu
fašistickou diktaturu na čele s psychopatem Hitlerem. Kdo zaručí, když současná situace je obdobná s tou před 2. sv. válkou, že nebude vytažen mafiánským kapitalismem nový Hitler, který bude hledat nový prostor ? A Hitler může být i z druhé
strany oceánu. A z druhé strany oceánu nový Hitler již směřuje svou činnost na Východ.
Ten nový Hitler využívá uměle narušenou jednotu Slovanů, aby mohl za pomoci zrádců, kolaborantů, psychopatů, alkoholiků a nenažranců zničit Rusko . Muslimové jsou jenom zástěrkou mafiánských médií.

v
28. 05. 2014 | 22:00

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Fikluta
No a co ? Mají se Rusové asimilovat do dnešní Ukrajiny ?
Jednou tak a podruhé onak, že ? To je příklad jak blázen, nabídka jak na trhu s děravýma ponožkama...
Pokud muslim spáchá pogrom, ať táhne do basy. Na doživotí.
Pokud spáchá pogrom parta kolem Parubyjiho...tak co ? Uvítací brána ?

Něco vám prozradím. Po WW2 rostla rovnost, sociální spravedlnost.
Stálo to ale za to ?
A tak to je se vším, poslouchej šílené řečníky a budeš zas bojovat kvůli pičovinám.

Ve Francii mají teď velký problém s nějakými tábory muslimských uprchlíků, smůla je, že ty lodi z Iráku a Afghanistánů ale nyní nevyhnala Rudá Armáda, ale zásah .tkzv. demokratického světa. Co teď, kde je následek a kde příčina ?

Erdogan si doufám takovýma řečma zavře vrata do EU...ale principialně má pravdu, svoje lidi musí umět bránit každá zem, jenže ne tak, že ta zem není vzorem, že nemá kvalitnější nabídku, to je pak jen demagogie.
Pokud budou Volyňáci terorizováni - tak co ? Vyserem se na ně ? Nebo jim máme co nabídnout ?
29. 05. 2014 | 00:17

queribus napsal(a):

To připomenutí pádu Konstantinopole 1453 - viz výše "nil novi sub sole" - není vůbec od věci. Islám je z principu militantní, nesmiřitelný a expanzívní a současná evropská politika vůči saracénům je víceméně sebevražedná.... K tomu všemu se sebestřední blahosklonní kašpaři, kteří stojí v čele Evropské unie, tváří, jako by se vůbec nic nedělo..... I ten středověk, přes tragické porážky v Akkonu (květen 1291) nebo právě u Konstantinopole 1453 měl své hrdiny (Guillaume de Beaujeu či janovan Giovanni Giustiniani bránící Theodosiovy cařihradské hradby). Kroniky a učebnice o nich (zatím) mluví, obávám se ale, že je v dohledu doba, kdy budou jejich jména povinně začerňována (jako osoby z české historie za protektorátu....)
29. 05. 2014 | 00:53

Pepa Řepa napsal(a):

libertad napsal(a):

Jakákoliv skupina organizovaná pod praporem nějaké ideologie plodí násilí. Ať je to ideologie křesťanská, komunistická, židovská islamská, hinduistická etc
--------------------------------------
Co pochod pod fanglí pravdy a lásky?
Apolitické politiky, bezpohlavního sexu?
29. 05. 2014 | 07:02

Filuta napsal(a):

bilion

To jste ale kapku mimo mísu.
Ti Rusové na Ukrajinu patří jako Ukrajina patří k Rusku. Jsou to spojené nádoby.
Nemůžou vegetovat bez vzájemné koexistence, to dnes jasné asi i západním "demokratům".

Ale muslim do Evropy, ani do Německa nepatří!
Je to cizí element a jak vidno element krajně neintegrovatelný.
Díky bohu, se Němci po vystoupení Erdogana probrali z letargie. Je otázkou, zda s tím něco udělají.
Ale věřím tomu, že např. ve Francii si s muslimy Le Penová poradí, pokud vyhraje i francouzské volby.
Říkám už dávno, že to s nimi pod dobrém nepůjde.
Multikulti ignoranti i přesto opruzují se svými integračními tezemi, i když musí vidět, jaká je realita.
Pokud se Evropa pořádně znacionalizuje, nedostanou už ani korunu nějakých sociálních dávek a pokud neodtáhnou sami, bude se deportovat. Mám na mysli minimálně ty, kteří dělají soustavně bordel nebo se profilují jako islamisti.
Jediná a poslední šance.
29. 05. 2014 | 08:18

Filuta napsal(a):

V Amsterdamu otvírán halal nevěstinec pro muslimy

Zahraničními médii právě probleskla zpráva, že příští měsíc se má v Amsterdamu se otevřít první halal hampejz, kde bude vše striktně probíhat podle šariátských předpisů. Děvčata se budou muset modlit pětkrát denně, a to i když budou právě mít klienta. Nealko nevěstinec „Horký půlměsíc“ získal prý již schválení halal od třech slovutných imámů.

zdroje:

http://nordpresse.be/bientot-prostituees-certifiees-halal-amsterdam/

http://www.islamnews.ru/news-146149.html

http://www.newsru.co.il/rest/26may2014/halal_pro_102.html

http://www.bladna.nl/hoax-halal-prostitutie-nederland,08528.html

http://www.yabiladies.com/articles/details/26048/avec-prostituees-halal-bientot-amsterdam.html

http://www.islamnews.ru/news-146171.html
29. 05. 2014 | 09:01

Filuta napsal(a):

http://zpravy.idnes.cz/ebola-se-dal-siri-sierra-leone-neopatrni-pribuzni-si-berou-nemocne-domu-13g-/zahranicni.aspx?c=A140529_082034_zahranicni_vez#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box


Tak to se máme na co těšit!
Doufám, že jako první to postihne multikulturalisty, kteří to jezdí zachraňovat z těch jejich bárek.
Zhovadilí, nezodpovědní ignoranti!
29. 05. 2014 | 09:06

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Filuta
Cizí element jste taky Vy. Co s tímdle výrokem ?

Co ti Volyňáci ? Jsou také integrální součástí ČR ?

Větší bordel než islamisti dělají bankéři.
Ti ale takovými jako jste Vy opovrhují stejně jako Vy muslimy.

Hezký den.
29. 05. 2014 | 09:17

Filuta napsal(a):

Bilion

Já cizí element nejsem. Narodil jsem se tady a mí předci jsou Češi.
Bankéři jsou sice pakáž, ale snad nás úplně nevyhubí. Z koho by žili.
U muslima si tak jistý rozhodně nejsem.

A nejde ani tak o opovržení jako o pud sebezáchovy.
Doma ať si mlátí hlavou o zem třeba dvacetkrát za hodinu, ale tady ty jejich manýry nechci a nechce je už většina Evropy.

Na rozdíl od Zaorálka, kterého jsem za génia nikdy nepokládal (pokud se nějaký u sosanů vůbec vyskytuje), si nemyslím, že Volyňáci nejsou ohroženi.
Vždy jsem je měl za Čechy, už jen proto, jak sentimentálně udržují po generace při životě český jazyk. Už jsem se vyjádřil, že by bylo vhodné jim nabídnout pomoc a bydlení doma.
Jsou naši.
Když se tady může financovat imigrant bůhvíodkud a masa cikánů ze Slovenska, pár tisíc pro slušné Čechy se snad najde.

Nepřál bych Zaorálkovi situaci, kdy by Pravý sektor udělal pogrom na vol.Čechy.
To by asi nerozdýchal.
29. 05. 2014 | 09:34

Filuta napsal(a):

Ještě bych doplnil k těm vašim Turkům nebo Afričanům.
Pokud není Erdogan nebo jiní muslimští potentáti spokojeni se zacházením s imigranty v Evropě, nechť si je vezmou zpátky a postarají se o ně lépe.
Snadná pomoc.
Ale diktovat Evropě, jak se mám k přísavkám, na které těžce doplácí (nejen ekonomicky) chovat, to už je hodně velká odrzlost.

Doma můžou leda tak držet hubu a krok a bydlet někde v kozím chlívku.
Jo, a studovat bedlivě korán! Proto jsou tak "inteligentní".
29. 05. 2014 | 09:37

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Filuta
Nevlastním žádného Turka či Afričana.
Máte to volaako všetko popletené....:-)
Vy máte z něčeho velký strach, podle mě z chudoby. A zřejmě strach docela oprávněný.
A jste zřejmě přesvědčen o tom, že vás do té chudoby dostávají Afričani... nebo Turci, Romové...
Kdysi se totéž soudilo o Židech, také lidé neviděli ty pravé příčiny. Bylo snazší ukázat na Žida.
Nebo se totéž soudilo o třídních nepřátelích.
Ukrajinci viní zase Rusy /těžko si mohou vinit oligarchy, když si teď jednoho svobodně zvolili za prezidenta/.
Je to stále stejná písnička. Divné je jen to, že se mezitím v populaci o dost zvýšil podíl lidí VŠ vzdělaných, to mě na celé té věci zaráží nejvíce, tam vidím ten hlavní problém.

Pokud to pojede pod potenciálním produktem dost dlouho - doklapne to nakonec i Vám.
Nebo taky ne - ale za to nemůže ani Erdogan, ani EU, ani Romové...

Bankéři žijí z kapitálu, budou jim stačit roboti, nebudou vás potřebovat - na co ? Abyste se bouřili nebo obtěžovali na internetu ?
29. 05. 2014 | 10:01

Filuta napsal(a):

Bilione,

z chudoby mám sice strach taky, ale z muslimů z úplně jiného důvodu (i když jsou miliony infiltrovaných muslimů většinou masivními dojiči soc.systému).
Normální člověk, přečte-li si agresivní veřejné proklamace Erdogana na německé půdě!, musí propadnout naprosté skepsi, že lze tenhle materiál integrovat a zcivilizovat vůbec.
V nás, nemultikulturalistech, vzbuzuje něco podobného naopak zděšení, že si Evropa chová hada na prsou.
Nemluvě o tom, že toho hada draze živí.

Žijte v blažené nevědomosti dále.
Zatím jenom podřezávají židy a občas nějakého nizozemského politika, karikaturistu nebo režiséra.
Po tomhle už nikdo neuvěří, že existují nějací "umírnění" muslimové.
Táhne to za jeden provaz, jakmile jde o peníze nebo o víru.

Stačí vidět, resp.slyšet, co ti "umírnění" muslimové kážou v mešitách v naší zemi, když si myslí, že je žádný pohanský pes nevidí.
Drzé chování Turků v Německu je jen důkazem toho, co tvrdím už leta.
Bič a pryč!
29. 05. 2014 | 12:07

nil novi sub sole napsal(a):

Převzato a mírně upraveno z blogu Lukáše Lhoťana.
Odpověď českých muslimů na výzvu pana Tomáše Halíka ohledně případu súdánské křesťanky Meriam Ishag:

„Ohledně Vaší výzvy, týkající se případu súdánské křesťanky Meriam Ishag, které hrozí za údajné odpadlictví trest smrti, lze z naší strany vyjádřit jen souhlasné stanovisko, kterým se i my hlásíme k Vašemu apelu k toleranci a dodržování univerzálních pravidel lidskosti, ke kterým shodně vybízí jak Korán a Sunna … vyjadřujeme přesvědčení, že Boží Zákon je nejspravedlivější a nejdokonalejší a že KAŽDÝ LIDSKÝ ZÁKON JE POUZE CHABÝM ODLESKEM … jím stanovené odstrašující tresty nelze aplikovat tam, kde není jejich místo …rovněž se objevily i informace, že obviněná žena není duševně zcela zdráva. Zde pak nutno upozornit, že podle konsensu učenců sunny NELZE HOVOŘIT O ODPADLICTVÍ v případě nepříčetné osoby. …budeme požadovat spravedlivé posouzení případu, který vrhá zlé světlo na spravedlivé islámské zákonodárství, které je neprávem obviňováno z nelidskosti.“

Šílené, co? Oni čeští muslimové vlastně přiznávají, že:
A) vzhledem k tomu, že tato žena je od narození křesťankou, (i když podle islámského práva je vlastně muslimkou, protože její otec je muslim), NELZE v tomto konkrétním případě HOVOŘIT O ODPADLICTVÍ a proto se tato žena, pokud ji považujeme za křesťanku, proti muslimskému právu neprovinila a nadto není, dle vyjádření českých muslimů, tato žena duševně zcela zdráva, což je další důvod, proč by neměla by být souzena.
Pokud by však byla od narození muslimkou a vzala by si za manžela křesťana, nebo nedejalah ateistu, byl by trest smrti za takový "zločin proti islámu" pro ni adekvátní a v souladu s oficiálním muslimským právem.
B) Že jedině alahův zákon, tedy šarija, je nejspravedlivější a nejdokonalejší a že sekulární zákony neuznávají.
C) Že lidskost je v jejich pojetí zvrácenou představou tyranie aláha.
Ha, ha.
29. 05. 2014 | 13:53

Zkopírováno bez komentáře napsal(a):

Text odpovědi českým muslimů v plném a původním znění:

Vážený pane prof. Halíku,
ceníme si Vašeho vstřícného postoje k muslimům žijícím v České Republice i Vaší snahy nacházet společnou řeč mezi křesťany a muslimy v globálním měřítku.

Ohledně Vaší výzvy, týkající se případu súdánské křesťanky Meriam Ishag, které hrozí za údajné odpadlictví trest smrti, lze z naší strany vyjádřit jen souhlasné stanovisko, kterým se i my hlásíme k Vašemu apelu k toleranci a dodržování univerzálních pravidel lidskosti, ke kterým shodně vybízí jak Korán a Sunna, tak i křesťanský humanizmus.

Podporujeme Vaši výzvu ke společnému slovu a ke všem podobám dobra, zavázáni následovat koránský imperativ: Pomáhejte si vzájemně ke zbožnosti a bohabojnosti a nepomáhejte si k hříchu a nenávisti. (Máida:3)

Vyjadřujeme přesvědčení, že Boží Zákon je nejspravedlivější a nejdokonalejší a že každý lidský zákon je pouze chabým odleskem.
Učí jen nejvznešenějším hodnotám a neučí ani náboženskému násilí, ani zneužívání soudního systému.

Jím stanovené odstrašující tresty nelze aplikovat tam, kde není jejich místo a způsobem, který více než cokoli jiného připomíná ostentativní rádoby zbožnost, kterou chtějí některé kruhy maskovat vlastní selhání v jiných oblastech lidské činnosti.

Prohlašujeme, že základním příkazem Koránu, kterým se řídí a mají řídit vztahy mezi muslimy a nemuslimy je vámi citované Nebudiž žádného donucování v náboženství (Bekara:256)

Podle toho mála informací, které poskytla média a na základě naší znalosti šarí'y vyhlašujeme, že zmíněná žena byla vychována jako křesťanka svou křesťanskou matkou a nikdy muslimkou nebyla, jelikož její otec, ač muslim, se její výchovy nikdy neúčastnil a k islámu ji nevedl.

Proto nemůže být shledána vinou z odpadlictví a z nelegálního sňatku s nemuslimským mužem. Sňatek křesťanky s křesťanem a její právo dál vyznávat svou víru je šarí'ou garantováno jako nezcizitelné.

Rovněž se objevily i informace, že obviněná žena není duševně zcela zdráva. Zde pak nutno upozornit, že podle konsensu učenců sunny nelze hovořit o odpadlictví v případě nepříčetné osoby.

Proto by bylo podle šarí'y zločinem, odsoudit tuto křesťanku k smrti. Posel Boží, mír a požehnání s ním, varoval: „Zabije-li muslim osobu, která uzavřela s muslimy dohodu, ani neucítí vůni ráje, i přesto že je možno ji cítit ze vzdálenosti čtyřiceti let.“

Dále uvádíme, že šarí'a sama disponuje řadou precedentů v podobných případech, např. ten, kdy slavného židovského učence Moše ben Maimona donutili Almohádé v Andalusii přijmout islám, načež tento následně uprchl do Egypta, kde se představil jako žid. Jistý almohádský právník jej pak zažaloval za odpadlictví, ale přední soudce ajjúbovské doby 'Abdurrahmán ibn 'Alí žalobu smetl s poukazem na to, že Moše nikdy muslimem nebyl a ke konverzi byl donucen.

Budeme požadovat spravedlivé posouzení případu, který vrhá zlé světlo na spravedlivé islámské zákonodárství, které je neprávem obviňováno z nelidskosti. Stojíme a budeme stát na straně pravdy a spravedlnosti. V tomto hodláme spolupracovat také s oficiálními institucemi muslimů v ČR.

Nechť Stvořitel nás i vás vede správnou cestou. Ámín.
S pozdravem míru a přáním Boží odměny

Kolektiv českých muslimů
29. 05. 2014 | 16:01

taky bez komentáře napsal(a):

Doplnění toho, co ve vyjádření Kolektivu českých muslimů ze dne 29. 05. 2014 | 16:01, pro spravedlivé posouzení skutečné podstaty islámu chybí.

"Podle toho mála informací, které poskytla média a na základě naší znalosti šarí'y vyhlašujeme, že zmíněná žena byla vychována jako křesťanka svou křesťanskou matkou a nikdy muslimkou nebyla, jelikož její otec, ač muslim, se její výchovy nikdy neúčastnil a k islámu ji nevedl.

Proto nemůže být shledána vinou z odpadlictví a z nelegálního sňatku s nemuslimským mužem. Sňatek křesťanky s křesťanem a její právo dál vyznávat svou víru je šarí'ou garantováno jako nezcizitelné.

Rovněž se objevily i informace, že obviněná žena není duševně zcela zdráva. Zde pak nutno upozornit, že podle konsensu učenců sunny nelze hovořit o odpadlictví v případě nepříčetné osoby.
Proto by bylo podle šarí'y zločinem, odsoudit tuto křesťanku k smrti."


Pokud BY však BYLA od narození MUSLIMKOU A VZALA BY SI ZA MANŽELA KŘESŤANA, nebo nedejalah ATEISTU, PAK BY ovšem NEBYLO PODLE ŠARÍ'Y ZLOČINEM, ODSOUDIT TAKOVOU MUSLIMKU K SMRTI.
Zde pak je nutno upozornit, že podle konsensu učenců sunny, by v takovém případě bylo lze hovořit o odpadlictví .
Trest smrti za takový "zločin proti islámu" by byl pro ni adekvátní a v souladu s oficiálním muslimským právem.
29. 05. 2014 | 16:46

Kar-Za napsal(a):

Tomio Okamura NENÍ xenofob, ani populista! Svoje předvolební sliby plní, navzdory házení klacků pod nohy od pravých populistů, kteří před volbami lžou, jen hubu otevřou aby se po vítězství ve volbách s neskrývanou arogancí nestydatě svým voličům vysmívali do očí!!! On, jako JEDINÝ POLITIK upozorňuje na nebezpečí islámské svoloče, která se po Evropě začíná velmi nebezpečně roztahovat! Jejich islámské učení k nenávisti proti všem, co nesdílejí jejich agresívní víru, je časovaná bomba - zrnka nenávisti zasévají i do duší evropských dětí. Námitky islámofilů, že Islám hlásá toleranci vůči všem lidem je čirá lež! V některých islámských zemích nesmí ženy vlastnit žádný majetek, nesmí se vzdělávat, nesmí řídit auto! Nutí své ženy a dcery, aby podstoupily obřízku genitálií! Taxikáře, u kterého našli křesťanský křížek, vytáhli z auta a umlátili jej k smrti! Na internetu jsem viděl, jak fundamentalista podřezává krk mladíkovi, který odmítl přijmout islám! Trvá to asi minutu, než se mu podaří tupým nožem hlavu „nepřítele" zcela oddělit od trupu a „vítězně" ji ukázat na kameru! Co vy na to, vy obhájci muslimů?!? Takto si představujete toleranci a úctu k jiným lidem? Když tak milujete toto odsouzeníhodné náboženství, přestěhujte se do zemí (a je jich dost!), kde jej můžete praktikovat – aspoň se Evropě uleví – a vy se můžete v klidu vraždit a zotročovat jiné lidi! Okamurovi držím palce – a ostatní politiky varuji: máte pracovat pro blaho našich lidí a státu – ne pro cizince, kteří navíc vyhrožují „džihádem” a válkou na území „nepřítele”! Pamatujete si ještě na text poslanecké přísahy, kterou jste při nástupu do funkce podepisovali? Jste opravdu hluší a slepí – nevidíte, co se ve světě děje?!? Pokud ano, zmizte z vrcholové politiky – a svá místa přenechte lidem, kteří mají o řešení problémů obyčejných lidí opravdový zájem a budou (za vaši královskou „mzdu”) odvádět patřičné výsledky!!!
03. 08. 2014 | 12:32

Yurx napsal(a):

liberální demokracie? To asi ne, spíš diktatura korporací umně zamaskovaná mediální činnosti poplatnou oněm korporacím. To celé se schovávám pokrytecky za slovo demokracie - jak odporné.
06. 12. 2014 | 00:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy