Pomluva jako nástroj k zastrašování novinářů - případ paní Teleki

09. 10. 2014 | 15:13
Přečteno 5110 krát
Podle žebříčku Word Press Freedom Index se v roce 2014 Slovensko nacházelo z hlediska svobody médií na 20. místě na světě (7 míst za ČR). To je pěkný výsledek, ne? Obávám se jen, zda nejde o přílišný optimismus. Pro můj svůj závěr chci poukázat na případ paní Teleki, o kterém dnes informovala ČTK.

K čemu je svoboda médií?

Pozornost, jaká se věnuje svobodě médií, je zcela oprávněná. Novinář při výkonu své profese působí jako určitý lakmusový papírek, který testuje míru demokracie dané společnosti z pozice svobody projevu. Jak uvádí ve své práci Martin Lopour, na novináře bychom mohli nahlížet jako na novodobé rytíře, třímající v ruce bílé korouhve svobody projevu, neustále se vrhající do boje za prosazování této jedinečné svobody v praxi. Až na to, že prostředkem těchto novodobých rytířů již není meč či kopí, ale počítač, diktafon, mikrofon nebo kamera.

Svoboda projevu novinářů a svoboda médií mají celou řadu rovin, mezi nejdůležitější aspekty ale nepochybně patří možnost novináře kritizovat počínání veřejně činných osob. Zde je známo, že slovenské soudy mají mnohdy tendenci vycházet vlivným osobám vstříc i tam, kde judikatura Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) jasně říká, že novinář má dostat prostor. Tak například před necelým rokem odsoudil ESLP Slovensko za porušení svobody projevu novináře Arpáda Soltésze.

Jak se na Slovensku zachází s nepohodlnými novináři, se na vlastní kůži přesvědčila paní Jana Teleki. V rámci své práce novinářky zaměřující se na ekonomickou trestnou činnost veřejných činitelů šlápla nejednomu mocnému člověku „na kuří oko“. Záminkou k potrestání se pak stala satirická básnička, kterou v roce 1998 zveřejnila o primátorovi Považské Bystrice (místopředsedovi HZDS), jehož sestra v té době působila jako místopředsedkyně okresního soudu. Hned v roce 1999 proti této novinářce bylo zahájeno trestní stíhání za pomluvu a útok na veřejného činitele tiskem. To pak pokračovalo od roku 2000 až do roku 2011.

Politický proces

Původní trestní stíhání bylo na základě stížnosti paní Teleki zastaveno hned v roce 1999 s tím, že se jedná o přestupek. Následně nebyla shledána vinnou ani z toho přestupku. Pak se ale spustila sága boje se státní mašinérií. Za ten samý skutek, byla paní Teleki znovu obviněna v roce 2000, a přestože se od počátku bránila mimo jiné tím, že stíhat někoho 2x pro stejnou věc je v rozporu s elementárním principem trestního práva ne bis de idem (ne 2x v téže věci), její stíhání trvalo až do roku 2011, kdy soud konstatoval, právě na základě tohoto argumentu, že ji stíhat není možno.

Opakované trestní stíhání v roce 2000 začalo bezprostředně poté, co paní Teleki porodila. Trestní řízení tak nejen poškodilo pověst paní Teleki, ale závažným způsobem zasáhlo také do jejího rodinného života. „Jsem si jistá, že se nejednalo o nedopatření, ale o zneužití státní moci. Svědčí o tom také skutečnost, že se během těch 12 let na případu vystřídalo 27 soudců a státních zástupců. Proto jsem ve věci podala několik trestních oznámení.“ Uvádí sama novinářka.

Skončí případ ve Štrasburku?
Za způsobenou morální újmu a škodu (paní Teleki byla v důsledku trestního stíhání nucena ukončit vydávání týdeníku Aspekt a jako trestně stíhaná novinářka byla prakticky bez šance získat v rámci profese zaměstnání) požaduje po Slovenské republice odškodné ve výši 500 tisíc EUR. Pokud neuspěje, je připravena stěžovat si u ESLP. Výše újmy odráží také to, že v průběhu let trestního stíhání čelila paní Teleki rovněž několika pokusům o svou fyzickou likvidaci.

Tento případ je alarmující, protože za satiru došlo dokonce k trestnímu stíhání novinářky, navíc po zcela excesivní dobu. A to zřejmě s cílem novinářku zdiskreditovat a zastrašit. Daleko více než střední Evropu tak případ paní Teleki připomíná praktiky v Rusku.

Našla azyl v Praze

Na základě aktivity soudkyně JUDr. Loduhové byla paní Teleki pro pomluvu stíhána také ještě v letech 2008 - 2014. V důsledku tohoto tlaku se novinářka rozhodla Slovensko, kde má stále rodinu, opustit a nyní pobývá v Praze. V nepřítomnosti paní Teleki bylo nakonec také toto další trestní stíhání v létě 2014 zastaveno. Rovněž za toto stíhání, které vyústilo až v rozhodnutí opustit svou vlast, bude novinářka požadovat odškodnění. O svém příběhu připravuje knihu.

CHRONOLOGIE PŘÍPADU PANÍ JANY TELEKI

1998 – paní Teleki v týdeníku Aspekt zveřejnila satirickou básničku „Mesto (ne) hospodári zdravo“, kde kritizovala praktiky primátora Povážské Bystrice za HZDS Luboše Lackoviče. Ve stejném roce uveřejnila další kritické články o činnosti primátora a jeho sestry (místopředsedkyně okresního soudu JUDr. Lodyhové)

I. trestní stíhání
1. června 1999 – usnesením policie v Povážské Bystrici bylo za uvedené činy proti paní Teleki vzneseno obvinění za trestný čin útoku na státní orgán tiskem a pomluva.
7. října 1999 – na základě stížnosti novinářky bylo předchozí usnesení zrušeno s tím, že se nejedná o trestný čin, ale že by mohlo jít o přestupek proti společenskému soužití. (Usnesení nebylo napadnuto opravným prostředkem, což ale paní Teleki bylo potvrzeno teprve vyjádřením generální prokuratury v srpnu 2011.)
24. ledna 2000 – přestupkové řízení bylo zastaveno

II. trestní stíhání za stejnou věc
5. září 2000 – usnesení o zahájení trestního stíhání (stížnost paní Teleki byla zamítnuta)
9. dubna 2001 – podána obžaloba u Okresního soudu v Trenčíně (státní zástupce JUDr. Križka)

… Paní Teleki se od počátku brání, že její jednání není trestné a že ji navíc není možné stíhat dvakrát pro stejnou věc, když jednou již v roce 1999 trestní řízení pravomocně skončilo…

7. září 2011 – Okresní státní zástupce v Trenčíně ustupuje od obvinění paní Teleki s odůvodněním, že ji není možné stíhat podruhé pro stejný trestný čin
7. listopadu 2011 – Okresní soud v Trenčíně trestní stíhání konečně zastavuje (opět s odůvodněním, že novinářku nelze trestně stíhat dvakrát pro stejnou věc)

III. trestní stíhání
13. dubna 2010 – usnesení o zahájení trestního stíhání (trestný čin pomluvy) za to, že paní Teleki údajně v roce 2008 v Televizi Markíza uvedla slova „byla to msta doktorky Loduhové, Abaffy ošetřoval trestnou činnost a doktorka Loduhová zabezpečovala rozhodnutí Okresního soudu v rozporu se zákonem“. Stejné trestní stíhání započalo již v roce 2008, přičemž bylo opakovaně zastaveno.

…paní Teleki se od počátku bránila mimo jiné tím, že slova jsou takto vytržena z kontextu a poskládána jinak, než je řekla. Její výroky, tak jak je uvedla, se zakládaly na pravdě…
…Paní Teleki čelila snahám, aby se dostavila na vyšetřování svého duševního stavu…

28. 10. 2013 – paní Teleki opouští Slovensko a následně začíná pobývat v Praze
9. června 2014 – usnesení Krajského státního zastupitelství v Bratislavě o zastavení trestního stíhání, neboť skutek není trestným činem ani přestupkem Rozhodnutí je pravomocné.

Žaloba proti Slovensku
9. 10. 2013 – paní Teleki podává žalobu proti Slovenské republice a požaduje odškodnění ve výši 500 tisíc EUR

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy