Spočítejme si, zda opravdu strádáme

04. 01. 2014 | 15:59
Přečteno 12202 krát
Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, stojíme na začátku roku 2014 po Kristu nebo našeho letopočtu, jak někteří říkají. Nemůže to i znamenat, že my jsme Kristovi a on je náš? To je otázka, ale také program a výzva našeho papeže Františka.

Uplynulý rok byl bohatý na události, plný překvapení a vedle radostných oslav i plný zklamání. Napadají mě slova novoročního projevu Václava Havla z 1. ledna 1990: „Naše země nevzkvétá.“

Po desítkách let, kdy jsme slýchávali, že naše budování dosahuje hvězd, šlo o šokující slova. Přesto tu byla naděje. Byla to slova osvobodivá a pravdivá. Znamenala, že pravda zvítězila.

Tato slova totiž mohla zaznít jen proto, že se do naší země vrátila svoboda a ruku v ruce s ní byla obnovena i suverenita. Ve chvíli dnešní nejistoty a bezradnosti, kterou vyvolává současná politická a morální krize s hospodářskými důsledky, vám chci říct toto: mohu se s vámi podílet o obavy a nejistotu, což je důkazem svobody a vítězství pravdy navzdory všem lžím!

Pro dobro celé společnosti chceme jednat se státem o možných regulacích, které by vládě ulehčily napjatou hospodářskou situaci. Nadále budeme spolupracovat v oblasti sociální a zdravotní péče, při živelních katastrofách, jak to dosud činí naše charity, diakonie nebo ADRA. Rovněž budeme i nadále spolupracovat a podporovat rozvoj kultury a vzdělanosti.

Přes všechny nedostatky, bolesti a zklamání bych vás chtěl vyzvat k odvaze, k aktivní účasti na církevním životě, ale také i ke společenské angažovanosti. Nebuďme nekritičtí vůči státu a světu politiky, ale buďme spravedliví.

I zde jsme se podíleli na spolupráci a pomoci a můžeme být všichni, celá společnost, hrdí na vše pozitivní, co se podařilo. Na vše dobré a krásné, co jsme vykonali. Rozhlédněme se kolem sebe! Vidíme opravené chrámy, obnovená města a také kolik vyrostlo domů, jak se změnil náš život. Spočítejme si, zda opravdu strádáme.

Uvidíme také, že mnozí naši spoluobčané, bratři a sestry, potřebují jak materiální, tak duchovní pomoc, lidské pochopení a spoluúčast. Umíme to. Charitní sbírky a její činnost nás řadí mezi špičku solidárních národů. To je důvod, abych vám všem poděkoval.

Snažme se být dobrými křesťany a občany naší země. Bůh ať žehná na přímluvu svatých Václava, Vojtěcha a Anežky naší zemi.


Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Glosa Dominika Duky. Pořad se vysílá jako součást Křesťanského týdeníku na Radiožurnálu každou sobotu v 9:15. Pořad byl předtáčen v prosinci 2013, odvysílán 4. ledna 2014.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Naše země nevzkvétá, ale ani nestrádá. Zatím spaluje svůj vnitřní tuk. Až ho spálí, bude zdravější a znovu zakvete.
04. 01. 2014 | 16:08

Da.Rock napsal(a):

Sbírky? Shrábnete 70 miliard a máte tu drzost ještě mluvit o sbírkách???? Odteď už byste měli činnost své charity financovat zásadně ze svého!
04. 01. 2014 | 16:15

Pepe napsal(a):

Da.Rock

Co máte za problém? Církev všechnu charitu nad rámec státní péče financovala ze svého (z darů věřících) už i před majetkovým narovnáním.
Pepe
04. 01. 2014 | 16:18

mb napsal(a):

mohu se s vámi podílet o obavy a nejistotu, což je důkazem svobody a vítězství pravdy navzdory všem lžím!

... to je asi špatná vazba ... podílet na obavách ... nebo sdílet s vámi obavy a nejistotu ... ale podílet se se s vámi o obavy a nejistotu ... to nevím ...

mít podíl na obavách a nejistotě ... zda projdou neztenčené restituce ... zda pozemkový fond vše vydá ...

to je asi gramaticky lépe ...

Neměla by se katolická církev vzdát konfiskátů po bílé hoře a třicetileté válce, nemělo by být vráceno, co bylo ukradeno ?
04. 01. 2014 | 16:21

Ateistický Čech napsal(a):

Kristepane, to je zase agitka. Ale v jednom má primas český pravdu, charitní sbírky a její činnost nás řadí mezi špičku solidárních národů. Je to tím, že jsme nejvíc ateistický národ v Evropě.
Dík za Váš dík, pane kardinále.
04. 01. 2014 | 16:21

Karel napsal(a):

Pane Duko. Jste drzej chlap. Bohužel, tato doba takovým jako jste vy, přeje. Jsem sice fanatický ateista, ale i tak mi přijde nefér, že si dokážete vzít do huby současného papeže.
04. 01. 2014 | 16:22

Jiří napsal(a):

Přátelé, když byste jakožto bezdomovci hledali účinnou lásku v podobě žvance během minulého desetiletí, našli byste v Praze několik možností. Armáda spásy, snídaně za pětikorunu /neměl jsem/ v hodnotě
srovnatelné, celý týden polévka zadara plus dva chleby. Kdo rychle jedl, dvakrát jedl. Mniši nedaleko Lorety poskytli by vám
3x týdně chleba s marmeládou a dobrý čaj, přibližně ve stejný čas odpolední, jeptišky u Národního divadla dávaly v neděli dvojitý chleba se sádlem, na oběd. Naděje u nádraží dávala pravidelně staré pečivo, někdy jednoduché jídlo na oběd, trochu polévky a pravidelně, uvádím to jako zajímavost, skelety vařených kuřat poctivě obrané. Mnozí bezdomovci se pohybovali jen v ranku těhle možností daných pěti institucemi. Zapomněl jsem dům Matky Terezy, kde ráno chléb se sýrem, v neděli napoledne polévka s kuřecím křidýlkem. Několik dní během křesťanských svátků jídlo dobré. Téměř zákonitě se většině déleživořících /měsíce, léta/ otevřely drobné rány na nohou, na rukou či těle.
Mnohé nemoci.
Již pět let jsem z bezdomoví zpátky a těch osum roků jsem jako mladý muž přežil. Děkuju tímto starostlivým lidem, kteří téměř všichni projevovali a vyznávali Víru. Jak to chápat? Mnozí pražští psi byli živeni lépe, mnozí lidé na světě umírají hlady či podvýživou. Jsem katolík a obecně viděno dostalo se mi Daru.
Prosil bych ostatní křesťany i kardinála Duku, aby potřební
měli jedno dobré výživné jídlo denně, aby zemřít v hospici
mohli i chudí. A lékaři děkuji zvlášť. Přeci základ je týž. Milujte Boha a milujte člověka.
Tedy také, spočítejme si, zda opravdu strádají!!

25. 11. 2013 | 23:40 í napsal:
04. 01. 2014 | 16:36

Filuta napsal(a):

Vy tedy opravdu nestrádáte.
A je to vidět.
Zvláštní je, jak ignorujete prvního solidního papeže, který kdy ve Vatikánu seděl.
Moc vám nevoní - tedy vám, vysokému kléru. Nižší si ho naopak považuje.
A dobře víte proč.
Pokaždé, když vidím toho amorálního Graubnera (který okradl soukromého vinaře o známku na mešní víno a zametl pod koberec zneužívání dětí), jak rozdává hostie, dělá se mi nevolno.
Jak můžou slušní lidé vůbec pobývat v jedné místnosti s takovým člověkem.
Dost se těm věřícím divím.

Jste naprosto nedůvěryhodní. Jeden jako druhý.

A vy sám jste arogantní a té lásky k bližnímu ve vás moc není.
Všichni, kteří si dovolí tu vaši nenažranost kritizovat, jsou pro vás bolševická lůza.
04. 01. 2014 | 16:37

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Jalové kecy, tím se vyznačují všichni svatoušci.
To tato Církev nevzkvétá, proto potřebuje novou energetickou injekci, kdyby vzkvétala - tak se bez ní obejde (ale to je nejisté, hamižnost je dosti nezvladatelnou vášní, zejména svatoušci ji těžko zvládají).
Je to celkem hnus, že tu injekci dostává zrovna ze země , která neoplývá nějak zvlášť bohatým vlastnictvím aktiv, které by jí říkaly pane.
Tak se chová pijavice, sedne i na skomírající rybu.
-----------------------------------------------------
Než tydle kecy, tak doporučuji volný čas strávit zkonzumováním užitečnějších artefaktů ducha :
http://www.csfd.cz/film/292468-velka-krize/
http://www.csfd.cz/film/299967-kapital/
No a pro fajnšmekry :
http://www.uloz.to/xk5Aw98/russell-bertrand-1961-proc-nejsem-krestanem-a-jine-eseje-pdf
04. 01. 2014 | 16:38

Laco Grőssling napsal(a):

Duka také napsal :

Spočítejme si, zda opravdu strádáme.

Pokud bychom zaplatili obří státní dluh, který nadělala Pravdoláska, co tu zvítězila, tak se životní úrovní rázem ocitneme v době lovců mamutů.
I na Vaši výplatu Duko, si stát půjčuje na finančních trzích.

Začnete konat podle svého šéfa a přestaňte se na svět dívat z třetího patra paláce nad Prahou !
04. 01. 2014 | 16:47

Občan napsal(a):

Von je drzej. Von si tím provokováním koleduje. Von si koleduje fakt docela hustě.
Ale všeho do času...

Vo ADRA se, občane ČR Duko, vůbec nevotíraj. Protože ta není, na rozdíl od jejich "charit", žádný parazit.
ADRA obdržela za 14 let (1999-2013) ze státního rozpočtu necelých 138 mil. Kč. Což je suma, kterou "jenom" ze státního rozpočtu spolykají katolické "charity" za necelý půlrok. Další stamiliony jim plynou z rozpočtů krajů, obcí a EU. A další stamilony vytahají z kapes "klientů" za služby i "služby" a od důvěřivých hejlů na "darech".

Fujtajbl, radši toho nechám, protože speciálně o "charitách" bych musel napsat hodně ošklivé věci.
04. 01. 2014 | 17:00

Pepe napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů

Krásně v ducho komunistické logiky odkazujete na neplacené, pirátké kopie. Existují i placené, pane zlodějský spotřebiteli!!!
04. 01. 2014 | 17:10

pěvev napsal(a):

duko, jsi drzý čert. Čo to táram, jsi drzý prelát.
04. 01. 2014 | 17:11

ventos napsal(a):

co k tomu všemu dodat, asi jen Fuj !
04. 01. 2014 | 17:17

ZdeněkJ. napsal(a):

"Spočítejme si, zda opravdu strádáme."
Po přečtení nadpisu jsem se lekl, pane kardinále, že je otázka směřována dovnitř církevní organizace.
04. 01. 2014 | 17:19

mb napsal(a):

jak jste psal, Duko, spočítejme si, zda opravdu strádáme, tak takto by se mohl ptát kterýkoli komunistický papaláš v osmdesátých letech, nebo v době revoluce 89 ...

... jak byste si na jeho místě odpověděl ...

???
04. 01. 2014 | 17:22

Kat Poláková napsal(a):

Duka - masitý samolibý selský chlapec.
Na kněze vždycky chodil ten, co nechtěl pracovat a chtěl se dobře mít.
Duko, co ty o tom víš? Ty určitě nestrádáš.
04. 01. 2014 | 17:27

Ivan Kučera napsal(a):

Viděli jste někdy hubeného faráře?
04. 01. 2014 | 17:30

Pradědek Čech napsal(a):

Pane arcibiskupe,

co myslíte, neměli by být všichni kněží římskokatolické církve sterilizováni? Musí dodržovat celibát, tak se to přímo logicky nabízí. K čemu jsou jim pohlavní žlázy, stejně jsou z toho jenom potíže.
04. 01. 2014 | 17:39

MirekS napsal(a):

Jsem rád, že nejsem jednou z oveček stáda věřících. Tento proslov mě v tom utvrdil. Ano, jeho eminence, Dominik Duka, resp. církev římsko-katolická působící v Čechách si dobře spočítala, aby nestrádala (církevní restituce).

Jinak to je pěkně "učesaný", to musí u lidí (zvláště věřících)zabrat.

Zdraví

MirekS
04. 01. 2014 | 17:43

au napsal(a):

Dominik Duka: "Spočítejme si, zda opravdu strádáme"
- - - - - - -
Nespočítáme.
S vámi, Duko, už totiž slušní lidé nepočítají.
04. 01. 2014 | 17:49

Divobyj napsal(a):

Autore,

připadáte mi jako nějaký stroj bez svědomí,bez zpětné vazby!

Asi jste zvyklý kázat svým ovečkám,které při tom kázání nesmí ani muknout a kdyby náhodou nějaká udělala bééé,vy byste ji snad ani neviděl,ani neslyšel.

-nemáte svědomí-jinak byste po tom provokativním článku o Bílé Hoře musel chodit kanálama.
-nedokážete se poučit z historie-to byste totiž věděl,že přesně takovéto chování vedlo v minulosti k Husitským bouřím,k druhé pražské defenestraci,k nastolení socialismu.

Vaši církev již může před totální diskreditací zachránit jediný člověk-papež František!
Řeknu vám tajemství.My,nekatolíci mu nejspíš věříme víc,nežli vy,kardinálové a preláti všeho druhu!
04. 01. 2014 | 17:53

antoni.n napsal(a):

Milý Dominiku, otče kardinále, Duko.

Dovoluji si zde popřát vše dobré a požehnané v Novém roce, pro Vás osobně i pro církev, kterou v našich zemích vedete.

Na endlich, konečně dobrá slova o našem římském otci, papežovi Františkovi. Díky.

Dle mého skromného, soukromého názoru, troufám si souhlasit s Vašimi slovy, že naše církev se bude v rámci charitních společenství muset více věnovat chudým, zbídačeným, lidem na okraji společnosti v našich zemích. Lidem potřebným, ve všech věkových kategorií, sociálních vrstev, bez ohledu na národnostní, či rasový původ.

Před pár lety ještě, když jsem byl sice již nemladý, pečoval jsem pod Katolickou Charitou o lidi staré a nemohoucí na Vinohradech, běžná péče, koupání, úklid příbytků, nákupy, za minimální peníz, přišlo to jako normální praxe. Pečoval jsem i o otce Duška v residenci SJ, zkoušel ho zozchodit. Pak jsme s ostatními otci jesuity sloužili bohoslužbu v jejich kapli, v residenci. To společenství silných, i když nemladých mužů, na onom intimním místě, vzpomínka mne dodnes posiluje.

Vzpomínky na Jablonné v Podještědí, ještě za bolševika, u Vašich dominikánů, v klášteře, blízko sv. Zdislavy, kdy jsme celebrovali jen ve třech, pobyt u p. Ambrože Svatoše Znojmě, víte, Dominiku, tyto ještě živé a silné zážitky a vzpomínky naplňují mne důvěrou a nadějí. Sloužil jsem pak i Loretě, ale tam byla již jen jakási ne zcela naplňující služba, i když pravda, blízkost naší Panny v domečku byla úžasná. A to vše v dobách, kdy se mi nějak rozpadla moje profesní kariéra světská a existenční. Ale, dnes vím, že to muselo být, abych nastoupil konečně silnou cestu duchovní. Bez té lidské bídy by se mi nedostalo onoho, vzácného, pravdivého, skutečného.

Proč takovéto intimity a detaily uvádím ? Snad zčásti egoistický pokus o rekapitulaci, jednak confessio, jednak v naději, že text pomůže třeba i jen několika duším na cestě, které budou sdílet podobnou cestu a bude jim třeba i pomoženo.

Dominiku, otče kardinále, netuším, nevím, jak Vás moje vyznání zasáhne, či snad neurazí, ale doufám, však víte ---

Resumé, měli bychom být empatičtí, solidární, nápomocní a v praxi skutečně výkonní. Ostatě Papež František to podstatné již vyslovil.

Buďte s Pánem, v Christu

Váš

Antonín Nový
04. 01. 2014 | 18:04

veverka napsal(a):

Katolická církev opravdu nestrádá.

Právě shrábla 140 miliard,takže Dukové ztloustnou ještě víc než ted.

Nejlepší je vzít lidem 140 miliard a pak za to těm lidem ještě drze nabízet charitu.

Jak soucitné.

Tomu se říká vrcholná forma sofistikovaného parazitismu.
04. 01. 2014 | 18:06

jura napsal(a):

mnoho slov o ničem nám sděluje prelát, který papeži nesahá ani po horní okraj polobotky, pche
04. 01. 2014 | 18:08

kokoshka napsal(a):

Ne,pane kardinale Richelie,VY opravdu nestradate,v tom jsem s vama upřimne souhlasim.
04. 01. 2014 | 18:09

pozorovatel napsal(a):

To Pepe:
"Církev všechnu charitu nad rámec státní péče financovala ze svého (z darů věřících) už i před majetkovým narovnáním."

Abyste se, pane, nepletl. Pořadí finančních zdrojů charitativní činnosti organizací zřizovaných církví je:
1. Dotace státu a samosprávy (až 70%, dle typu sociální služby)
2. Příjmy klientů (dle typu sociální služby)
3. Sponzoring a dary
4. Veřejné sbírky
5. Příjmy od zřizovatele (církví)- mimořádně a nedosahuje ani 1% rozpočtu.
6. Příjmy z evropských fondů nejsou na běžnou činnost ale na investice a inovace služby.
7. Platby pojišťoven pouze pro zdravotnické služby.

Z uvedeného plyne, že v dosavadním systému si charitativní činnost církví platí občané přímo (platby, dary, sbírky) či nepřímo (dotace) sami. Po restitucích by se tento systém měl změnit ve smyslu odbourání dotací, ale o tom nikde není ani slovo. Stát je platí z kapes nás všech vesele dál.
04. 01. 2014 | 18:14

ŠAKAL napsal(a):

Pane Duko ... již několikrát jsem se vás zde ptal . Jak je to s těmi dvaceti lety " u lopaty " co máte u svého fota v záhlaví . Dle vašeho životopisu na Wikipedii se nemohu dopočítat těch útrap !
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dominik_Duka

Pěkný večer strádajícímu - ŠAKAL !
04. 01. 2014 | 18:15

pozorovatel napsal(a):

Omlouvám se - bod dvě pochopitelně příjmy od klientů.
04. 01. 2014 | 18:17

antoni.n napsal(a):

Pane Veverko,

neznámo, zda církev "skrábla" 140 miliard, já osobně jsem proti finačním náhradám, ale pokud dostane tu malou část ze zabaveného majetku komunisty, jsem pro.

Je naděje, že bude hospodařit slušně a dá práci lide,

Nebo by jste preferoval, aby další miliardy šly do kapsy jistým Janouškům, Rittigům a dalším borcům podobného ražení ?

Tady se pořád mele o církvi katolické, ale nikdo nezmiňuje, kolik dostanou prostestanti a Židovské obce a ostatní denominace. Poněkud nespravedlivé, chce říci.

Zdravím, Shalom.

an
04. 01. 2014 | 18:25

e.m. napsal(a):

pane Duko, viz: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ladislav-kabelka.php?itemid=21958
Podle dat pana doktora se zkrátila doba, po kterou je lidský život prožíván ve zdraví, bez potřeby lékařské péče.
Ano, to skutečně svědčí o tom, že skutečně něco není v pořádku, pokud se toto děje, znamená to, že se dotyčná populace "má hůře". Tento ukazatel se totiž zcela ošidit nedá.
Pan doktor bohužel nesměřuje ke snaze o analýzu jevu, jak by se slušelo evropskému vědci /tedy medicína by měla být vědou/; zdá se, že ani s lékaři tedy něco není v pořádku.
Vy si patrně nejste zmíněných skutečností vědom; takže Vás o nich informuji a předpokládám, že jako poctivý člověk se budete snažit o zlepšení situace, tak, jako jste přičinlivě usiloval o jiné cíle.
04. 01. 2014 | 18:26

Jedla napsal(a):

To se mi moc líbí: " Odvahu, ...také i ke společenské angažovanosti. Nebuďme nekritičtí vůči státu a světu politiky, ale buďme spravedliví...."

Ano, přesně takové lidi, odvážné, spravedlivé, kteří nebyli nekritičtí vůči (dodal bych "řízení ...") státu a ke světu politiky, nazval tenhle člověk lůzou, a jejich svobodný ale pokojný projev názoru nazval cestou k ochlokracii.

To bylo ovšem v době vlády fašistů z ODS a TOP09. Proti fašistům se protestovat nemělo... to by vedlo k vládě lůzy. Nyní máme po volbách, fašisté jsou v opozici, tak najednou odvahu, angažovanost, žádnou nekritičnost vůči státu a světu politiky...

Tiso, Hlinka, Franco, Ustašovci, Jaroslav Durych, "Jindřich Středa" (alias Karel Schwarzenberg), Bohdan Chudoba ... á ano, dnes nese prapor ("Vlajku", spíše?) jistý "Dominik" Duka.
"Podivné formy ideologií, které vznikají, když klerikové a profesionální teologové jsou buďto vtaženi do spolupráce se sekulární ideologií fašismu, nebo řidčeji, sami vytvářejí teologicky nepřijatelný koktejl hluboce náboženských přesvědčení s fašistickým předsevzetím spasit národ ... před dekadencí a úpadkem," to je definice klerofašismu z pera Rogera Griffina. Poznáváte se?
04. 01. 2014 | 18:26

marxík napsal(a):

Umrzlí bezdomovci jsou pro Ládika přebytečným tukem.
Proč mě to nepřekvapuje.
04. 01. 2014 | 18:28

kokoshka napsal(a):

Zkratka, tohle semeno neupadlo na urodni pudu.
04. 01. 2014 | 18:29

kokoshka napsal(a):

Kdy přestanete tolerovat snatky sodomitu?
Kdy uznate ženu za lidskou bytost a ne nadobu hřichu?
Kdy se omlouvite za zverstva inkvizice a křižove vypravy?
04. 01. 2014 | 18:33

antoni.n napsal(a):

Dominiku, otče kardinále, četl jsem znovu Váš projev.

Jestli mohu vyslovit názor, není to dobrý projev, nevyvážený.

Budu Vás citovat:

Po desítkách let, kdy jsme slýchávali, že naše budování dosahuje hvězd, šlo o šokující slova. Přesto tu byla naděje. Byla to slova osvobodivá a pravdivá. Znamenala, že pravda zvítězila.

Pravda zvítězila, nějak nerozumím, jaká pravda, koho, čeho, čí ?

Jak jste to mínil, prosím. Nerozumím.
V úctě

an
04. 01. 2014 | 18:43

jura napsal(a):

antoni.n napsal(a):04. 01. 2014 | 18:25
janoušek, rittig, duka - dva za 18, třetí za 20 bez 2
04. 01. 2014 | 18:43

veverka napsal(a):

antonin.n

Pro mě je Rittig,Janoušek a Duka to samé. Jsou to jen paraziti na státních penězích,jen to dělají každý trochu jiným způsobem. Ovšem církev je v tomto parazitování mnohem zkušenější,živí se tím už staletí,Rittigové a Janoušci jsou proti ní ještě břídilové.

A pokud jde o to trapné neustále propagandou donekonečna opakované heslo "co bylo ukradeno má být vráceno",tak to bych bral jen a pouze tehdy,pokud by nejdříve katolická církev vrátila to co si sama během své krvavé historie nakradla (Bílá hora,kacíři,čarodějnice,křížové výpravy,desátky atd. atd. atd.).

Moc by jí toho nezbylo. Možná pár hadrů a sandále a i to by jim musel někdo dát.
04. 01. 2014 | 18:47

Santawizard napsal(a):

Pane Kardinále:
Konečně jste nalil pohár čistého vína na rok 2014.
Pan ekonom Sedláček chce taky spasit celý svět.Jenomže z ekonomického hlediska je to už jasné.Skoro nikdo nechce jít zpátky do komunismu,ale skoro všichni chcou,aby se bohactví země rozdělovalo trochu spravedlivěji.V případě blahodárného růstu pro všechny ,tak to je taky dobrý nápad.Jenom ten třetí vzadu vystrkuje černou bradu jako na úkor jeden druhého,kde jenom ten nejsilnější vyhraje.V ekonomice jde však hlavně o občana a o stát.Konkurenceschopnost a životaschopnost mezi lidmi a mezi státy.Finanční gramotnost státu a občana.Bohactví a sláva před světem však není totéž jako bohactví a sláva před Bohem.Spasit svět nebo spasit člověka je však vzájemné propojené.V materiálním světě je člověk závislý na lidech ,ale v duchovním světě je člověk závislý na Bohu.Materiální občan a materiální stát není jedno a totéž jako duchovní občan a duchovní stát.Mysl ,duše a tělo mají žít v rovnováze.
04. 01. 2014 | 18:54

Pompeius Magnus napsal(a):

je zajímavé, kdo všechno si Svatého otce Františka bere do huby. Naposledy prožraný a tukem se zalykající, zlatými prsteny blýskající prelát, primas český, arcibiskup Dominik Duka. A že byste si monsignore, nejdříve utřel tu hubu, co jí mastnou od církevní restituční žranice, než v ní budete máchat toho slušného papeže Františka, ne?
04. 01. 2014 | 18:55

mb napsal(a):

antoníne ... tenhle duka je ještě dobrej ... ale provokovat o vánocích s bílou horou ... a militantním karmelitánem ... to je síla ...

tento duka hovoří alespon jako komunistický papaláš osmdesátých let ... v globálu se máme dobře ( jako tehdy ) ...

pravda k nějakých zločinům dochází, někdo krade a obohacuje se možná víc než dřív ... ale v globálu se máme dobře ... nestrádáme ...
04. 01. 2014 | 18:58

Joe Ratata napsal(a):

Prý pravda zvítězila.
Navždy a nikdy jinak?
Tak to jsme za vodou.
Pamatuj ale, že co bude ukradeno, bude muset býti navráceno.
Kardinále, jdu blejt.
04. 01. 2014 | 19:03

kokoshka napsal(a):

mbečko ktery nas.)samotneho arciredaktora svymi vulgarismy a pracuje učitelem za 12 hrubeho ničim nestrada,no neberte takoveho,pane Duko!
04. 01. 2014 | 19:04

mb napsal(a):

jedla napsal: to je definice klerofašismu z pera Rogera Griffina. Poznáváte se?
04. 01. 2014 | 18:26

... nepoznal se ... ale já ho poznal ... (:-)
04. 01. 2014 | 19:05

Lejla napsal(a):

"Spočítejme si zda strádáme"
Ano pane Duka,strádáme,morálku,nevšímavost lidi k vlast.občanům dětem,starým lidem,nemoc.lidem atd.Radosti a nadšení ze svobody může mít pouze někdo kdo se má jako prase v žitě ale co cca 1 mil.lidi včetně děti co žijí v bídě ???Je hezké,že naši umělci podporují charitu a v období Vánoč.svátku kupují,kozy,slepice pro Afriku ale co naše děti z chudých rodin co nemají finanč.prostředky ani na základ.potraviny pro děti.Na některých školách platí dětem ze soc.slabých rodin rodiče spolužáků obědy aby děti měli aspoň jedno teplé jídlo.A co dlouhodobě nezaměst.lidi(u nás cca 700 tis.)myslíte,že nestrádají ???A co hospici,domovy důchodců,myslíte,že každý má finanč.prostředky na zaplacení pobytu ???
04. 01. 2014 | 19:11

věříci napsal(a):

Antoni.n.
Já jsem věřící, vy jste pravděpodobně páter, tak prosím modleme společně se za toho člověka v bílém roláku, on je snad vážně nemocný nebo Satan.
Také nám řekněte, co komunisti ukradli, resp. co nebylo po 89 ještě vráceno cirkvi.
Mohu jmenovat několik objektů, ve kterých za bývalého režimu byly domovy starých, nemocných a invalidních lidí, dále školky atd., Z těchto domovů byly už staří a postižení už ale vystěhování a budovy byly vráceny cirkvi.

Můžete uvést nějaký objekt, který nebyl ještě vrácen cirkvi nebo svatému řádu, z které nebyly vyhnání přestárlí lidé?

Přijede k nám v nejbližší době papež František ? (abychom si vylili naše hoře, snad by šlo ještě něco zachránit)
04. 01. 2014 | 19:15

antoni.n napsal(a):

Pane Veverko,ono to není tak jednoduché, máte církev a církev, čas od času se pár skvělých a osvícených chlapíků a děvčat ukáží, objeví, a zvedají z ono establishmentu zajeté církve a začalo jet po vlastní darované linii.

František z Assisi, hlásal chudobu, Teresie z Avily dialog s Pánem,, sv. Jan od Kříže, velké mystické zasvěcení. Co tehdejší církev udělala, jako hlavní, kromě Františka, zavřela je do vězení. Nepáčilo se.

A světci si museli počkat, než je klerikálové zase propustí, ale nakonec je museli pustit a vlastně té církvi pomohli.

Pater Pio, jaké tam byly lidové bouře pro jejich Pia, několik policií zabitých, neustálé inspekce z Vaticano, než se to vše prosadilo a usadilo. Chtěli ho odvolat, internovat, jako blázna. To je neverending story, když se objeví světec, hierarchie nechce, nepřijímá. Je to proti nim, dobře to cítí, materialisté, světští lidé vlastně.

To bychom mohli pokračovat. V tom Vaticano byl ten neblahý Bertone, viděl jsem ho tady, stačil jen pohled do tváře. Ovšem v Milano byl onen skvělý Monsignore Martini, to byla osobnost, lidé ho tam milovali. Jesuita, moudrý, vzdělaný a láskyplný člověk. Toho jsem litoval, tedy jeho odchodu, stejně jako otce Špidlíka.

Ubývá krásných, moudrých vzrostlých stromů kolem nás, třeba se někde něco dere ke světlu. Doufejme.

an
04. 01. 2014 | 19:16

mb napsal(a):

František z Assisi, hlásal chudobu, Teresie z Avily dialog s Pánem,, sv. Jan od Kříže, velké mystické zasvěcení. Co tehdejší církev udělala, jako hlavní, kromě Františka, zavřela je do vězení. Nepáčilo se.

antonine nemusite chodit ani tak daleko do minulosti ... stačí odvolání Mons. R. Bezáka u súsedov ... njn, stane se ...
04. 01. 2014 | 19:31

evix - nejsem stroj! napsal(a):

Pane Duka a papež František vám nestojí ani za holou větu?
Po smrti Huga Cháveze, když chce levičák slyšet něco opravdu radikálního, tak si poslechne papeže Františka. Ten si zřejmě opravdu usmyslel, že chce katolickou církev vrátit k jejím kořenům chudého a pokorného křesťanství. Uvidíme, jestli bude schopen se podívat na vpravdě zázračné hospodaření Vatikánské banky. Pak by se totiž proroctví, že je posledním papežem katolické církve, mohlo naplnit. - See more at: http://www.blisty.cz/art/71560.html#sthash.Sod4Tx8f.dpuf
04. 01. 2014 | 19:34

Medikolog napsal(a):

Pane Duka,

nemusím s vámi počítat. Už za komunistů jste nestrádal a že jste teď ve vatě, nepochybuji.

Překonal jste Paroubkův "skromný" výrok o botičkách od Diorra. Nezklamal jste.
04. 01. 2014 | 19:41

strýc virus HxNx napsal(a):

to je zde zase veselo.
zvláště antoni.n předvádí přímo operní divy.
Ládík!!! soudí, že potřebujeme spálit vnitřní tuk a bude zase dobře. Jeho Eminence ve spalování zatím asi příliš nepokročila, ale budiž, také nejsem nejštíhlejší.
jinak před časem jsem místo "před Kristem", "po Kristu", "před naším letopočtem", "našeho letopočtu" narážel na BP, before present, používají to anglosaští dějepisci ale i geologové např. ale už tu zkratku zase nevídám. že by vítězné tažení kreacionistů ... :-)
04. 01. 2014 | 19:55

kokoshka napsal(a):

stryc:
To je zajimave,Petr Veliky Romanovec v jeden den prevedl cele Rusko na zapadni kalendař roku 1695,a předtim byl rok letopočtu od stvořeni sveta 7208!.
Kam Pet'ka schoval šest tisic let slovanskeho letopočtu to se nikdo neodvažil zeptat!
04. 01. 2014 | 20:02

antoni.n napsal(a):

Milý strýčku Virusi,

díky, jste veselý, přímo rozverně rozjásaný člověk.

Poslyšte, nejste však nějak infekční, virulentní, virů jest třeba se vyvarovati.

Jste odzkoušený, zda nejste přenašeč ?

Ale nic, to jen pokus být vtipný na Vaše konto.

Mějte pěkný zbytek soboty a fajn neděli,

zdravím
an
04. 01. 2014 | 20:13

Rosťa napsal(a):

Trochu nerozumím tomu, proč tu pérujete pana kardinála za to, že veřejně a bez nátlaku napsal, že nestrádá? I z fotky bez brýlí je poznat, že je pěkně oplácaný a ta mastná ústa nesvědčí, že by vybíral popelnice. Buďte rozumní, vždyť ta římskokatolická církev to s námi myslí a vždy myslela dobře. I historie to přece potvrzuje. Zbavila nás humanitárně Husa, s Žižkou si sice neporadila, ale vše si vynahradila po Bílé Hoře, kdy se nám dostalo neskonalého dobrodinní. Její dobré skutky následovaly třeba tím, že popálila něco čarodějnic dřív, než stačily třeba uhranout dobytek, popřípadě provádět jiná alotria. Kdo z rozumných by si toto vzal na svědomí? To je nevyvratitelné pozitivum. Trochu se pravda přepočítali, když žehnali německým zbraním, ale kdo měl tehdy vědět, že Rus dá Hitlerovi na budku? Chybička se vloudila, ale kdo jsme bez chyby, že? Jsem přesvědčen, že i ti dnes ještě nenarození panu Dukovi a jeho římskokatolické firmě rádi zaplatí. Na mastnou hubu.
04. 01. 2014 | 20:22

strýc virus HxNx napsal(a):

kokohska

taky se neodvážil tohoto gosuadara na cokoliv zeptat. vždyť je známo, že osobně mučil vlastního syna a pak jej dal popravit.
no ale proti Ivanovi Hroznému to byl ještě salát.
04. 01. 2014 | 20:24

strýc virus HxNx napsal(a):

opravuji

taky bych se neodvážil tohoto gosudara...
04. 01. 2014 | 20:25

strýc virus HxNx napsal(a):

antoni.n

přenašečství se týká hlavně bakterií, které my viry s oblibou napadáme a ničíme.
my jsme jen taková informace na pomezí živého a neživého.
děkuji za přání, bohužel, předpověď počasí stále nepěkná, inverze, deka, poklop, hrobka.
04. 01. 2014 | 20:27

sasa napsal(a):

kokoshka: proc slovansky letopocet? Snad zidovsky?
04. 01. 2014 | 20:29

kokoshka napsal(a):

sasa:
Jak mel byt v pravoslavne Rusi židovsky letopočet?
Stryc:
Ne,ne,to jsou lži,umyslne nebo nevedome prekrucujete ruske dejiny,to vaši kralove popravovali vlastni manželky a zabijeli tisice protestantu o Bartolomejske noci.
04. 01. 2014 | 20:36

Joe Ratata napsal(a):

Duka napsal: ...do naší země se vrátila svoboda.....
A vrátily se i privilegovaná místa v pro bohaté v předních lavicích a snad pánbůh dá i u vchodu se tísnící chudina. Té se zatím do kostelů moc nechce, ale až Církev Svatá obnoví svou ekonomickou a politickou moc, tak ta lůza do svatostánků ještě ráda naběhne. To bude suverenita, pane.
Tenhle kacířský národ, je třeba docivilizovat, jak se to podařilo u Lužických Srbů. (Kárl von und zu Černohorec)
04. 01. 2014 | 20:37

antoni.n napsal(a):

evix - nejsem stroj ---

ale Dominik zde zmínil Františka, čtěte pozorně, i jsem to kvitoval v příspěvku nahoře !
mb - njn, zmiňujete příteli těžkou otázku, ale díky, že se ptáte.

Já sám nevím si rady, ale teď mi napadlo, stáhnul jsem si kdysi krásné foto, když odešel náš milý papež Wojtyla, jak při obřadu tam zavanul najednou děsný vichr a všem těm přítomným prelátům zvedal sutany a strhával čapky. Všichni se tam snažili zachránit zbytky důstojnosti, nedařilo se, pěkně poníženi, pokáráni. To byl vskutku silný závan Ducha svatého, aby ty chlapce snad polepšil.

A pak tam mb byla ještě další silná scéna, byl tam záběr na rakev s ostatky Jana Pavla II, a na rakvi ležela dosti masivní kniha, Evangelia.

A najednou přišel vítr a těmi stránkami listoval, list po listu. I z toho mám v pc snímek. Ale na živo, to bylo něco vskutku nadpozemského.

Taky jsem to tenkrát probrečel, ale najednou, v jednom momentě přišlo cosi, jako, už neplač, vše je dobré. A přestalo mi to. Obrovská úleva, jakoby mne Pavel pohladil, či co.

No, jo, to jsou věci mezi nebem a zemí. Někdo se nám kvůli tomu posmívá, nadává, ale to je jedno. Je mi jich líto, asi není každému dáno, či co, ale nikoho neodsuzuji. Třeba jim bude dáno dozrát později.

Tak jo, milý mb, nechť se daří v dobrém

papa
an
04. 01. 2014 | 20:37

kokoshka napsal(a):

elena od sve bezmocne žlučovite nenavisti ke všemu slovanskemu totalne uletela oknem!
04. 01. 2014 | 20:38

skura napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů:

Dík za odkaz na toho Russella. Jdu na to..
04. 01. 2014 | 20:39

antoni.n napsal(a):

Strýci Virusi,

to jsem nevěděl, ale vždycky rád se nechám poučit zkušeným člověkem.

Díky a buďte v dobrém

an
04. 01. 2014 | 20:41

kokoshka napsal(a):

Protože letopočet 7000 let byl pravdivy,od osidleni Europy puvodnimi slovanskymy kmeny.
A Petja byl zapadnik,rovnež nemka Jekaterina dala přepsat ruske dejiny jako že před rodem Romanovcu tam byla šira step a medvedi.Jenom Nemce uspořadali civilizaci:-)
04. 01. 2014 | 20:48

roman napsal(a):

Naše země nevzkvétá a přitom se stále mluví o tom, že u nás lidé vlastně nestrádají. Od války společnost bohatla, protože socialismus nastolil rovnostářství. Bezdomovectví bylo vymýceno. Po revoluci jsme nastoupili cestu kapitalismu, rovnostářství bylo zrušeno a stále bohatneme. Fasády se opravují, chodníky se opravují, veřejné osvětlení svítí.
Nechápu jenom, proč se na práh bezdomovectví vrací taková spousta lidí. Nechápu, proč se "nevyplácí" zakládat rodiny a přivádět na svět děti. Nechápu, proč u nás pracující člověk nevyjde s platem po zaplacení bydlení, energií a základních potravin. Prý podle stavu zubů se pozná bohatá společnost, takže si musíme ještě počkat, jestli opravdu strádáme, nebo ne. Otázkou zůstává, kde se na zástupy běloskvoucích zubů budeme chodit dívat.
Každopádně o tom, kdo strádá nebo ne, nevypovídá to, co si přečteme v novinách, nebo z výpovědí našich "osobností", ale z osobní zkušenosti každého jednotlivce v jeho soukromí. Ať už je to jakkoliv, jedno je jasné. Každý, komu se nedaří dobře, včetně bezdomovce, vám vždycky řekne nakonec jedno a to samé. Zaplať pánbůh za to, že žiju. Furt by ještě mohlo být hůř.
Každý kdo má trochu citu v těle ví, že hůře ve většinové společnosti bude. Rozdíl mezi skutečným pojímáním světa nového papeže a našeho pana Duky je neuvěřitelný. Papežova slova samozřejmě nejsou echt všem těm, kteří nedělají politiku pro lidi, ale jenom pro někoho.
04. 01. 2014 | 20:49

niknik napsal(a):

Jak to, že Duka a jeho kamarila mohou mít ve veřejnoprávním rozhlase křesťanský týdeník, v němž jednostranně chrlí své bláboly, když nikdo nikdy neslyšel o ateistickém týdeníku? Ani v tom není žádná vyváženost - Dukovi to platíme všichni z koncesionářských poplatků. Katolická církev by se mohla stydět za ten nemorální lup (neboť to nejsou restituce), který budeme platít 30 let. Ona ale má v tom loupení už historickou zkušenost (desátky, odpustky, křižácké výpravy atd).
04. 01. 2014 | 20:49

strýc virus HxNx napsal(a):

antoni.n

trochu jsem to zjednodušil, virologie je složitá věda. pro začátek doporučuji "nastudovat" hesla DNA, RNA viry, příp retroviry a heslo bakteriofág. úplně stačí populární zjednodušenosti z Wikipedie.
viz též chřipka (ptačí, prasečí), příušnice, zarděnky, spalničky, vzteklina, klíšťová meningoencefalitis a EBOLA.

mějte se rozjímavě

strýc
04. 01. 2014 | 20:52

antoni.n napsal(a):

Dominiku, otče kardinále, četl jsem nyní potřetí Vaši promluvu, a omlouvám se.

Je tam uvnitř dobré poselství i mnoho pokory, snaha o smiřování.

Je to poučení, že takové texty se nemají číst rychle, je třeba je uvážit, strávit. Ne to rychlé, běžné, inetové čtení. To není dobré.

Správná reflexe přijde pravda, až po čase. Jenže náš čas, inetový, je jiný, nedobrý, kvaltující.

Pěkně zdravím
an
04. 01. 2014 | 20:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane mb,

mimochodem četl jste tu knihu? Koupil jsme si ji na základě Vámi zmiňovaného textu a teď se jí prokousávám. Je podle mne velmi zajímavá, zpracovaná s velkou historickou erudicí, mohu doporučit. Nevěděl jsem o ni, za tip na ni jsem vděčný.

Toníku, hezký večer.

Libor Stejskal
04. 01. 2014 | 20:57

Joe Ratata napsal(a):

Doufám, že papež kvůli pobytu Duky nevyhlásí nad Prahou iterdikt.
04. 01. 2014 | 20:59

+++ napsal(a):

Tak to vidíte. Potřebujete armádu žebráků, abyste prokázali, že jste užiteční.
04. 01. 2014 | 20:59

sasa napsal(a):

kokoshka: pravoslavna cirkev vznikla kolem roku 1000 n.l. takze bohuzel
04. 01. 2014 | 21:00

kokoshka napsal(a):

Toniku(kdo je Tonik?),hezky večer.
Jak zapadni šakalove rade překrucuji a poplivaji ruske dejiny!
04. 01. 2014 | 21:02

skura napsal(a):

Rosťa 04. 01. 2014 | 20:22

Brilantní!
04. 01. 2014 | 21:04

kokoshka napsal(a):

U nas nebyla epidemie moru protože lidi byli zvykle se myt v parnich laznich.
U nas nepalili černe kočky a čarodejnici.
U nas byli zlato a kožešiny dostupne cenove každemu krom otroku.
04. 01. 2014 | 21:06

antoni.n napsal(a):

Milý strýčku Virusi,

ale Vy mne žel přeceňujte, já si svůj cortex již velice šetřím a mám snad více práce s jeho čištěním, než s doplňováním nových infos.

Proto nemám doma television, abych tupě shlížel balast přenášený a pak s oním se pokoušel usnout, proto nekupuji nové knihy, protože dosavadní život jsem prožil s knihami a kromě vyjímek nic přínosného, sbírám infos spíše z luftu a to zásadní se ke mně stejně dostane, jakýmsi zázrakem.

Co mne drží a zásobuje energií jakousi, je to proživání.

Být stále u sebe, být si vědom místa, času. Ten Werfel a další, Langer, Hašek, Buber, Hesse, Graham Greene, i Mucha a tolik dalších, nějakým způsobem stále existují uvnitř mne, ta sdělená jejich zkušenost, jejich prožívání, to pořád v jakémsi proudu života, jako pěkná řeka, jedou ve mně, ale občas se vynořím a jsem sám sebou, Gott sei Dank. A jak tedy postupuji a pěkně stárnu, je to více o tom jednom. Nevím jak to popsat. Být vskutku, sám sebou.

No, asi utnu.

Díky a vše dobré, strýčku

an
04. 01. 2014 | 21:06

Fialenka napsal(a):

Neměli bychom přehlížet lidi, o kterých mluví František:

„Přibývá patologií s psychologickými důsledky, srdce mnoha lidí zachvacuje strach a zoufalost – a to i v takzvaně bohatých zemích, umenšuje se radost ze života, zatímco roste násilí a nemravnost. Chudoba je stále zjevnější. Lidé bojují o přežití – avšak toto přežívání často není vůbec důstojné.“

Říkat těmto lidem, že se mají dobře a že si žijí nad poměry, je hrubé a je to jako šlápnout na úpějícího.
04. 01. 2014 | 21:08

kokoshka napsal(a):

A zachranovali jsme vas před mongolo tatary,před Napoleonem a Hitlerem!
Jinak tady pišete po nemecky!
04. 01. 2014 | 21:14

kokoshka napsal(a):

sasa:
Ne pravoslavna ale byzantska cirkev.
Povol ručni brzdu!
04. 01. 2014 | 21:19

pavel v napsal(a):

veverka napsal(a):
"Katolická církev opravdu nestrádá.
Právě shrábla 140 miliard,takže Dukové ztloustnou ještě víc než ted.
Nejlepší je vzít lidem 140 miliard a pak za to těm lidem ještě drze nabízet charitu.
Jak soucitné.
Tomu se říká vrcholná forma sofistikovaného parazitismu." KONEC CITACE
-----------------------------------------------------------------------------------
Pane veverko, vaše argumentace je stejná, jako kdyby vám při nástupu do zaměstnání řekli, že jste obdržel plat 7,2 milionů Kč (20 000 měsíčně po dobu 30ti let). Chováte se směšně.
04. 01. 2014 | 21:21

Rosťa napsal(a):

skura
Dík.
04. 01. 2014 | 21:21

skura napsal(a):

kokoshka napsal(a):
"A zachranovali jsme vas před mongolo tatary,před Napoleonem a Hitlerem!
Jinak tady pišete po nemecky!"

Das ist aber sehr schade! Wir wollten für immer deutsch sprechen und schreiben, aber ihretwegen dürfen wir es nicht mehr machen. Also, vielen Dank! ((-:
04. 01. 2014 | 21:22

antoni.n napsal(a):

Jestli to strýci Virusi snesete, nevím, házím to jaksi do placu a doufám že to není znesvěcení.

Kdysi jsem s jednou kamarádkou, no byla to Sylva Daníčková, u úpatí Karlova mostu měl takový rozhovor a nás často napadala taková mystická themata.

Už nevím, co jsme přesně probírali, ale najednou mi bliklo, celá ta naše, i křesťanská mystika je v tom, být sám sebou. Být opravdu tím, oním, s jsme byli na tento svět vročeni, predestinováni. Být pravdivým vůči sobě, vůči okolí a přiznat, ano jsme takoví, jsme slabí, snad i mizerní, ale takoví jsme a zkusme jít dál a polepšit se. Jinak to přece nejde.

Přiznejme zde a nyní, ano, hřešili jsme, nebyli jsme dobří, ale to neznamená že Pán, či jak jiní mu tak říkají, nemá nás rád, že nás nebere jako svoje děti, pravda pěkně nezbedné a nezvedené.

Jak to máme s dětmi, skoro všichni dospělí víme.

A pak je ta kategorie odpouštění. Bez toho se nepohneme dopředu. Naučit se odpouštět druhým a nakonec i sami sobě. Vím, to se lehce říká, ale zkusme se nad tím zamyslet. Něco na tom je, přeci, zkus, jen tak cvičně, odpustit kamarádovi nějakou levotu, ale doopravdy, pak se ti rozběhne a funguje to.

Možná, to nejtěžší je, odpustit sám sobě. Nechci nikoho zde zlobit, ale to je to Kristovo.

Tak jo a nezlobte se na mne

an
04. 01. 2014 | 21:27

antoni.n napsal(a):

Libore, díky, i Tobě pěkný večer,

jak vidiš, robotuji zde a snažím se o uklidnění emocí a aby to vše šlo k dobrému.

Snad se nám bude dařit, ti lidé zde nejsou zlí, jen permanentně rozrušení, plní emocí, bude dobře, nakonec,

Ahoj, papa
an
04. 01. 2014 | 21:34

strýc virus HxNx napsal(a):

antoni.n

v pořádku. proč by jste nemohl mít pravdu?
ničeho zásadního nenamítám. dobrou noc.
04. 01. 2014 | 21:38

Ateistický Čech napsal(a):

kokoshka napsal:
" vaši kralove popravovali vlastni manželky a zabijeli tisice protestantu o Bartolomejske noci. "
Už Vám snad definitivně hráblo? Čechy snad leží v Anglii nebo ve Francii?
04. 01. 2014 | 21:38

Rosťa napsal(a):

pavelV
Je mi líto, ale veverka má pravdu. Může se vám to nelíbit, ale to je tak asi vše, co se s tím dá dělat. Mimochodem, římskokatolická církev je u nás potřebná přibližně stejně jako veš v kožichu. Původně jsem chtěl napsat jako padák v ponorce, ale byla by to blbost, protože padáky neškodí. I když samozřejmě s výjimkou těch, co nakoupil Kalousek. Padáky- tunel pro katolíky- Kalousek. A potom, že to není šikovný politik. I ve světě ho pochválili za ten téměř bilionový dluh, co se mu podařil za bačování na financích vyčarovat. Šikovný kluk.
04. 01. 2014 | 21:42

Ateistický Čech napsal(a):

kokoshka napsal(a):
"U nas nebyla epidemie moru protože lidi byli zvykle se myt v parnich laznich"
Jo, když někde žije necelý 1 člověk na km2, vši a blechy žádný mor roznést nemohou. Russkij čelověk si fandí.
04. 01. 2014 | 21:45

a my ateisti to v ČR budem podporovat napsal(a):

Průzkum: církev v Polsku dramaticky slábne
Ateistů je v zemi poprvé víc než katolických věřících * Poměr teď podle agentury TNS činí 53 ku 47 V Polsku padl velký mýtus: počet bezvěrců totiž překročil množství katolických věřících. Tak to alespoň vyplývá z nejnovějšího průzkumu agentury TNS, podle něhož je poměr ateistů k věřícím 53 ku 47.


Proč?????
04. 01. 2014 | 21:47

skura napsal(a):

antoni.n

Kdyby byli všichni katolíci takoví jako vy nebo současný papež František, tak mohl Jan Hus žít v klidu ještě třeba dalších čtyřicet let do pětaosmdesáti..
04. 01. 2014 | 21:48

antoni.n napsal(a):

Skura,

no jo, nevím co dodat, ale díky za sympatie,

akorát mne mrzí, že Dominik, kardinál, se k nám nepřipojil.

Jeho chyba, asi ...
Zdravím, chlapče

an
04. 01. 2014 | 21:53

gaia napsal(a):

strádat budou naše děti, neb jste jim vytunelovali budoucnost. A tunelovat je budete ještě 30 let.
04. 01. 2014 | 21:58

Filuta napsal(a):

Gaia

JÓ, kdyby třicet.
Oni si zas něco najdou až prošustrujou tyhle miliardy.
Leda že by František stihl včas rozložit katolickou církev.
Ale to ho dřív stihne nějaké" neočekávané neštěstí".
04. 01. 2014 | 22:04

Divobyj napsal(a):

+++

Velmi správně!
Píšete,že církev potřebuje armádu žebráků aby prokázala svou užitečnost.

Ono je to ale ještě horší.Církev svou politikou napříč dějinami ony armády přímo vytváří,a pak se o ně s velkou pompou jakoby stará.
04. 01. 2014 | 22:08

Anna napsal(a):

Pane kardinále Duko,

od duchovního, navíc kardinála Římskokatolické církve, bych nečekala takováto slova:
"Rozhlédněme se kolem sebe! Vidíme opravené chrámy, obnovená města a také kolik vyrostlo domů, jak se změnil náš život."

Chrámy, města, domy - a co lidi???

Víte, jaká je nezaměstnanost? Problém, který nám přerostl přes hlavu: v romských ghettech dospívá generace, která nikdy neviděla své rodiče pracovat.

Václav Havel ve zmíněném projevu též řekl: „Země, která mohla být kdysi hrdá na vzdělanost svého lidu, vydává na vzdělání tak málo, že je dnes na dvaasedmdesátém místě na světě.“ Dnes je Česko na 105. místě podle žebříčku OSN a čtvrté od konce v EU.

Zajímavé je zjištění, že za uplynulých deset let výrazně poklesl počet osob, které se hlásí ke konkrétním církvím. U tří největších církví v zemi se dokonce úbytek pohybuje kolem tří pětin. A tak k římskokatolické církvi, které ubylo přes jeden a půl milionu osob, se hlásí jen o něco více než milion věřících.

Nabádáte: "Spočítejme si, zda opravdu strádáme".
Víte, jak se od r. 1989 zvýšil státní dluh a zadluženost občanů?
Strádala by Římskokatolická církev, kdyby se vzdala finančních náhrad ve výši 47,2 miliard Kč plus míra inflace, které ji na základě zákona o církevních restitucích mají být vypláceny po částkách po dobu 30 let, tedy i z peněz daňových poplatníků, kteří se ještě nenarodili? Vždyť stát bude první 3 roky přispívat z rozpočtu na mzdy duchovních a administrativy těchto církví plnou částkou jako doposud, tedy 1,5 mld. korun ročně. Většina těchto peněz jde na platy duchovních, pouze 6,5 % na provozní náklady a opravy církevního majetku. Od 4. roku se částka každoročně sníží o 5 %. K úplné majetkové odluce mezi zúčastněnými církvemi a státem v Česku dojde v roce 2030, tedy po 17 letech.

Když čtu Vaše slova a slova papeže Františka, vidím obrovský rozdíl.

Pro srovnání cituji slova papeže Františka z EVANGELII GAUDIUM:
52. Lidstvo nyní prožívá historický obrat, jenž lze spatřovat ve vývoji, který nastává v mnoha oblastech. Je třeba chválit úspěchy, které přispívají k růstu blahobytu lidí např. v oblasti zdravotnictví, školství a komunikací. Nicméně nesmíme zapomínat, že větší část mužů a žen naší doby žije v každodenním nedostatku s neblahými důsledky. Narůstají některé patologie. Bázeň a beznaděj se zmocňují srdcí mnoha lidí dokonce i v takzvaných bohatých zemích. Radost ze života často hasne, sílí nedostatek respektu a násilí, nerovnost je stále zřetelnější. Je třeba bojovat o přežití a často se přežívá s malou důstojností. Tato epochální změna byla zapříčiněna mimořádnými kvalitativními, kvantitativními, rychlostními a kumulativními skoky, ke kterým dochází ve vědeckém pokroku, v technologických inovacích a v jejich rychlých aplikacích v různých oblastech přírody a života. Žijeme v době znalostí a informací, zdrojů nových forem moci, která je velmi často anonymní.

V tomto smyslu vybízím finanční odborníky a vlády různých zemí, aby vzali do úvahy slova starověkého mudrce: „Nedělit se s chudými o vlastní majetek, to je okrádat je a brát jim život. Majetek, který vlastníme, není náš, patří jim.“

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=19169

A přístup katolické církve v ČR - cituji:
Katolická církev má plán, jak zhodnotit část finančních prostředků získaných z restitucí od státu. V polovině příštího roku chce církev spustit investiční fond a do něj vložit stovky milionů korun. Z fondu by se mělo čerpat na investice i platy. O jeho zřízení zástupci největší české církve jednají s trojicí bank.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/katolicka-cirkev-s-penezi-z-restituci-spusti-investicni-fond-pue-/ekonomika.aspx?c=A131119_084705_ekonomika_fih
---

Matouš 6,24: "Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům. Neboť jednoho bude nenávidět a druhého milovat, k jednomu se přidá a druhým pohrdne. Nemůžete sloužit Bohu i majetku."
04. 01. 2014 | 22:13

Santawizard napsal(a):

antoni.n 04. 01. 2014 | 21:27
Ano,to se ale pro národ lehce řekne ,ale těžce udělá.V podstatě se to podobá v zakopávání válečné sekery a vykopávání dýmky míru.V tomto případě je to ,ale paradox,protože válečná sekera může být de fakto jako hned po ránu cigareta ,ale dýmka míru může být de fakto jako na pivo až na večer.
To se pochopitelně hodí hlavně pro konzumenty ,ale abstinentí jsou na tento princip napojení a napak.
O křesťanech je známo,že mají šířit duch pokoje protože jsou v tomto řemesle vyučeni a vyškolení.V takovém případě všechno dobré je v rukou křesťanů,jak v kostele ,tak v hospodě.
04. 01. 2014 | 22:16

pavel v napsal(a):

Milí bolševici,

napsali jste sem (anonymně) na adresu kardinála Dominika Duky řadu urážek. Dovolte nyní, abych vás alespoň stručně seznámil s člověkem, do něhož jste se naváželi. Jeho otec (voják z povolánání) emigroval do Anglie, kde pracoval v zahraničním protinacistickém odboji. V 50. letech byl vězněn s dalšími důstojníky zahraniční fronty. Dominik Duka vystudoval gymnásium a po dlouhých průtazích mu bylo povoleno vystudovat na kněze. Po 5ti letech služby mu byl odňat státní souhlas a následujících 15 let dělal rýsovače ve Škodě Plzeň. V roce 1981 byl odsouzen jako politický vězeň za organizování studia dominikánského řádu na 15 měsíců nepodmíněně. Po r. 1989 přednášel na vysokých školách. V r. 1998 se stal biskupem a v r. V r. 2010 se stal arcibiskupem pražským a předsedou České biskupské konference. Je držitelem řady vyznamenání, českých i zahraničních (např. Francie ho jmenovala rytířem Řádu čestné legie).

Nyní zvažte, milí bolševici, co jste pro svobodu udělali vy. Drželi hubu a krok? Starali se výlučně o své?
04. 01. 2014 | 22:18

brendy napsal(a):

Argumentace ateismem je podobná tomu, jako by člověk bez hudebního sluchu chtěl zakázat hudbu, protože nemá ten dar ji vnímat.
04. 01. 2014 | 22:23

Admirál napsal(a):

"Spočítejme si, zda opravdu strádáme"

Pane Duko, vy asi zapomínáte na dluhy, co jsme za "sametu" nasekali, uvažujete v souladu feldkurátem Katzem blahé paměti.

"To se nám to hoduje, když nám lidi pučujou?"

Nacpou se vám další peníze a majetek za miliardy, čímž se zřejmě vytvoří další množina těch, kdo budou potřebovat pomoc vývařoven pro chudé.

Zvláštní uvažování "křesťana".

Jen tak dál.
04. 01. 2014 | 22:24

antoni.n napsal(a):

Pane Filuto

o jakých miliardách hovoříte ? Úplný nonsens, zatím jde pouze o vydávání části nemovitostí, a žádné peněžní věci nejde. Vzpamatujte se, prosím.

Kdyby jste byl korektní, tak uvedete, kolik z uvažovaných náhrad připadne protestantům, Židovským obcím a dalším církvím. Jste si jistý, že jste korektní ?

Když se na to korektně podíváte, budete se divit.

Zdravím

an
04. 01. 2014 | 22:25

pavel v napsal(a):

Anna
Myslím, že jste špatně pochopila papeže Františka. Když mluví o tom, že by se bohatí měli dělit o majetek s chudými, má na mysli, že by bohaté státy Evropy a Ameriky měly pomáhat zemím, kde lidé umírají hladem. Tam je opravdová chudoba. U nás v Česku z tohoto hlediska žádná chudoba není. Peníze z restitucí by tedy měly být použity hlavně v zahraničí. Souhlasíte?
04. 01. 2014 | 22:39

Ateistický Čech napsal(a):

brendy,
když už používáte analogii ateizmu s hudebním sluchem, tak byste si měl uvědomit, že ateistou většinou jsou od náboženství odpuzováni jeho praktickou disharmonií, plno krásných slov a myšlenek versus odpudivá praxe. Tuto disharmonii věřící většinou nevnímají.
04. 01. 2014 | 22:39

antoni.n napsal(a):

Santawizard

víš, já bych tak nerozlišoval křestany a ostatní slušný lidi.

Nelíbí se mi ta dělitka. Když poznám fajn člověka, tak se neptám, jetli je křesťan či tak, prostě zajímám se o něho jako o člověka. Vlastně to přiznávání se ke confesi mi vlastně připadá trochu podezřelé, souhlasím s Tebou. Není to o konfesi, jako o člověku samém.

Když jsem poznal několik fanatických tzv, křes%tanů třeba u sv. Josefa, odvrátil jsem se s odporem. Holky mladé, které létají, ano my jsme pro Krista a ty jsi špatný, neboť nejsi vášnivým od toho jsem uhnul.

To je již idiotismus a jdu pryč.

Moje religiosita jest klidná, nepotřebuje vášnivé projevy, je to vlastně ještě religiosita ? Nevím.

Vím jen to, že v klidu mohu rozjímat a být v klidu a v jednotě. U sebe doma na lůžku, když se usebírám i na těch hřbitovech.

Nevím co dodati.

Zdravím všechny zde

an
04. 01. 2014 | 22:44

Ateistický Čech napsal(a):

Oprava: ...ateisté většinou jsou od náboženství odpuzováni....
04. 01. 2014 | 22:51

gaia napsal(a):

pavel v

A víte o tom, jak je to s tou pomocí rozvojovým zemím?

To chudí lidé v bohatých zemich podporují bohaté lidi v chudých zemích.
V tom spočívá to pokrytectví církevních hodnostářů, kteří se tváří, jako by nevěděli, jak to chodí, zahalují se do líbivých slov, ale přitom moc dobře vědí o co jde a dokáží na tom ještě velmi slušně participovat.
František je prelát z jedny party, jako u STB byl vždy jeden hodný a jeden zlý( film Kolja )
04. 01. 2014 | 22:52

mb napsal(a):

zdravím pana editora, to nebylo mé doporučení, nýbrž pana Duky ...

já si pořád nějak myslím, že provokovat o vánocích s Bílou horou a bojovým karmelitánem není správné

(ještě zrovna na výročí byli odklepnuty restituce hlasem nějakého gaunera ... nevim, cesty boží jsou nevyzpytatelné ...

hezký večer ...
04. 01. 2014 | 22:58

mb napsal(a):

+++ napsal(a):
Tak to vidíte. Potřebujete armádu žebráků, abyste prokázali, že jste užiteční.
04. 01. 2014 | 20:59

myslim, že komunisti i katolíci ( zde Duka ) bojují o podobnou cílovou skupinu ...

... akorát nevim, komu z těchto dvou ´institucí´ a jejich zástupců mám fandit ...

uvidim ... asi vždy těm, kteří budou momentálně dole ...
04. 01. 2014 | 23:02

antoni.n napsal(a):

No fuj

jakási samozvaná gaio, která se prohlašujete za Matku Země, co si to dovolujete, styďte se a kajte se.

Pár dní a fouknete tam někam ke svým a již od vás neuslyšíme.
04. 01. 2014 | 23:07

mb napsal(a):

ono nakonec nejvíc nejlepší křesŤanský je když kalousek pošle složenku s výší dluhu na osobu ... a ty nebohé důchodce skolí zubatá ... to je asi milosrdná křesťanská smrt a kalousek je na cestě ke kanonizaci ...
04. 01. 2014 | 23:08

mb napsal(a):

skura napsal(a):
antoni.n

Kdyby byli všichni katolíci takoví jako vy nebo současný papež František, tak mohl Jan Hus žít v klidu ještě třeba dalších čtyřicet let do pětaosmdesáti..
04. 01. 2014 | 21:48

howgh ...
04. 01. 2014 | 23:10

gaia napsal(a):

antoni.n

teda od vás to sedí psát něco o emocích a ty další keci, co jste napsal ve 21:34.

Přesné pokrytectví, kážeš vodu a piješ víno, to snad učí ve Vatikánu.
04. 01. 2014 | 23:16

mb napsal(a):

gaia ... kecy se píšou s tvrdym ... a antonína nechte, je hodný ... :-))
04. 01. 2014 | 23:18

gaia napsal(a):

mb

Hodnej a přeje mi do pár dní smrt?
04. 01. 2014 | 23:21

stejskal napsal(a):

To je jedno, pane mb. Ta kniha je prostě hodně zajímavá (i když nemáte rád člověka, který ji doporučuje, a vadí Vám církevní restituce).

Libor Stejskal
04. 01. 2014 | 23:23

mb napsal(a):

... já myslím, že to tak nemyslel ...
04. 01. 2014 | 23:23

mb napsal(a):

... verim p. ls ...
04. 01. 2014 | 23:24

mb napsal(a):

komu jste ls fandil katolické straně nebo stavům ?

( a nebudte vyhýbavý )
04. 01. 2014 | 23:26

stejskal napsal(a):

Já na tomhle utkání chyběl, pane mb. Takže jsem nefandil nikomu.

Ono fandit někomu v historii je vůbec trochu zbytečné, výsledky už jsou většinou známy i bez našeho fandění. Zajímá mne, jak historii nahlížejí různí lidé a proč. Tu knížku psal člověk, který toho o historii ví docela hodně (též je samozřejmě determinovaný nějakým prostředím, jako třeba Vy a já). Proto je hodně zajímavá. Přečtěte si ji. Neublíží Vám to.

Libor Stejskal
04. 01. 2014 | 23:37

kokoshka napsal(a):

když ja pišu pravdu tak vyleti uboha osamela elena pod odpornym nickem"ateisticky čech"!
04. 01. 2014 | 23:40

mb napsal(a):

a ani ted ls nemáte názor ani sympatii ???

popravení páni jsou o.k. ?

konfiskáty a majetkové transfery po Bh jsou taky o.k. ?

a co bylo ukradeno musí být vráceno ?

nebo jenom někdy ... ?

zatím zdravím ...
04. 01. 2014 | 23:41

Targus napsal(a):

To: pavel v

"U nás v Česku z tohoto hlediska žádná chudoba není."

Takže podle vás jsou všichni čeští bezdomovci rozmařilá a prachatá hovada, která žijí pod širákem z plezíru, zatímco 17% školou povinných dětí, které nemají ani na zaplacení levných školních obědů, je banda rozežraných fracků, kteří se o přestávkách ládujou kaviárem a Pražskou šunkou a hranice chudoby se stanovuje podle toho, kdo je či není schopen si co tři roky koupit nové Porsche.

No ještě že vás tu máme, jinak bychom si tu všichni mysleli, že se máme hůř a hůř.
Děkuji za všechny za vaši odpovědnou práci při zjevování té jediné a opravdové pravdy. Kéž vás soudruh Duka požehná, svůj k svému.
04. 01. 2014 | 23:45

Občan napsal(a):

Pavlev,

Vy ale hrozně kecáte.

Dukův otec statečně bojoval v protektorátním "Vládním vojsku" někde v Itálii až do pozdního léta r. 1944. Když už náckové dostávali na zadel v celé Evropě, usoudil, že to asi není to pravé ořechové a přesunul se přes Švýcarsko na pár měsíců do Anglie, kde se stal "udatným bojovníkem proti nacismu" (nebyl ani na frontě, ani letec a už vůbec ne důstojník. Byl prachobyčejným pomocným pozemním personálem a celý jeho "odboj" spočíval v tom, že strkal bomby do příslušných přihrádek v letadlech.)
Že šel za své válečné působení do lochu, není divu.

Jeho vypečený synáček Jaroslav Václav, aka Domnik, se přesto bez problémů dostal na gympl (v padesátých letech!!!) a po normální dvouleté vojně (žádní "pétépáci") odskotačil do kněžského semináře. Kdy se stihl vyučit strojním zámečníkem (jak tvrdí wikina) je mi záhadou, protože to časově nesedí.
04. 01. 2014 | 23:48

Targus napsal(a):

To: mb

Bojujete marnou bitvu, tohle nemůžete vyhrát. Už jsem to zkoušel několikrát.
Pokud vás to naplňuje, prosím. Jinak je to ale mrhání časem, škoda spálené elektřiny.
04. 01. 2014 | 23:50

mb napsal(a):

( targus ... je to i na standartě ... pravda (páně) vítězí ... nestojí tam: prachy vítězí ... ani nic podobného ... zatím ... a zdravím ... )
04. 01. 2014 | 23:54

kokoshka napsal(a):

Ja neco vim,treba pochod křižaku ktery rozbil a utopil Aleksandr Nevsky v Čudskem jezeru,ze mne netreba delat dobry den,ja v historii se vyznam docela paradne!
04. 01. 2014 | 23:55

Anna napsal(a):

pavel v

Předpokládám, že duchovním katolické církve v ČR je známo, jak žijí děti v Africe, že existuje UNICEF... Proto vůbec nechápu, že - cituji:
Katolická církev má plán, jak zhodnotit část finančních prostředků získaných z restitucí od státu. V polovině příštího roku chce církev spustit investiční fond a do něj vložit stovky milionů korun. Z fondu by se mělo čerpat na investice i platy. O jeho zřízení zástupci největší české církve jednají s trojicí bank.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/katolicka-cirkev-s-penezi-z-restituci-spusti-investicni-fond-pue-/ekonomika.aspx?c=A131119_084705_ekonomika_fih
---

Pod blogy kardinála Duky jsem již uvedla:
Podle mě by problémy romské komunity mohla ve velké míře vyřešit církev. Ta již teď je s Romy spjata - např. Pavel Kuchař, salesián, vysokoškolský pedagog věnující se práci s romskou mládeží, Vojtěch Vágai, katolický kněz romského původu, a Pavel Kubaník, romista působící na Univerzitě Karlově v Praze.

Římskokatolické církvi bude vráceno 180 až 200 tisíc hektarů polí, lesů a dalších pozemků. Práci na nich mohou vykonávat i lidé se základním vzděláním i z praktických škol.

Církev už dříve prodávala fary, tak by místo prodeje mohla volné fary dát k bydlení Romům. Již nyní existují církevní Charity pomáhající Romům, v Ostravě je Církevní ZŠ Přemysla Pittra, kterou navštěvují převážně romské děti, takže lze převzít zkušenosti a počet Charit a církevních škol u romských oblastí zvýšit.

Církev by mohla zajistit zaučení a vyškolení Romek na kuchařky, sociální pracovnice v Charitách pro Romy, zaměstnat jako uklízečky a uklizeče v církevních budovách a jejich okolí, řidiče,.. nechat vyškolit některé Romy na opraváře...

---------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------
Pane Stejskale,

mně přišlo velmi zvláštní, že kardinál Duka sem dal těsně po Vánocích blog "Bitva na Bílé hoře".

Cituji:
Papež František požehnal městu a světu. Vyzval přitom k míru v Sýrii i Jižním Súdánu

Tradiční požehnání Městu a světu bylo prvním vánočním poselstvím nového papeže Františka. Ten v poselství hovořil především o válce a vyzval k ukončení násilí ve světě
http://zpravy.ihned.cz/c1-61483620-papez-frantisek-konec-nasili-syrii-chemicke-zbrane

A kardinál Duka sem dá těsně po Vánocích doporučení na knihu se slovy: "Chalin však přináší ještě další možnou rovinu – náboženskou. Nesmíme zapomínat, že v té době to byla rovina daleko důležitější, než si dnes býváme ochotni připustit. "
Přitom - cituji z Wikipedie:
V tehdejší době také bylo obvyklé nějak bitvu nazvat a vybrat motto. Katolické označení bitvy navrhl Carlo Spinelli a zní „veliká srážka“. Do diskuze o mottu vstoupil mnich a bělohorská legenda, karmelitán Dominik à Jesu Maria a ukončil ji slovy: „Spolehněte se na Boha a udeřte.“[8] Následně se katolické vojsko připravovalo na bitvu jídlem a pitím; někteří se hlasitě modlili, nebo přijímali svátost smíření. Sám Dominik jezdil na koni a zvyšoval morálku mužů svoji ohnivou řečí.
(konec citace)

Přijde mi velice zvláštní, když papež František nabádá k míru, že kardinál Duka upozorňuje na náboženskou rovinu bitvy.

Opět cituji:
"Každý by měl být mírotvorcem," uvedl papež. "Války berou a zraňují tolik životů," dodal s tím, že zasahují zejména ty nejzranitelnější osoby, jako jsou děti, ženy, nemocní či starší lidé.
04. 01. 2014 | 23:55

Targus napsal(a):

To: Občan

Jestli vy vůbec umíte správně číst, ještě existuje obor "noční zámečník" a ta se studuje večerně.
Že by soudruh Dominik...
Ale to snad nééé...
To bude určitě ten strojní zámečník..., a možná ho dělal dálkově a v Plzni..., turbostudent, nebo jak se tomu říká...

Hlavní je, že si umí spočítat, o kolik se má líp, ne?
04. 01. 2014 | 23:56

stejskal napsal(a):

Pane mb, kdyby byla historie takto jednoduchá, byl by svět strašně nudný ;-)

Žádní popravení nejsou o.k. (ale tehdy se tak nějak popravovalo, popravovali katolíci, císařští, protestanté i představitelé českých stavů, mimochodem zdaleka ne všichni z těch poptaveních patřili do panského stavu, řada z nich byla měšťané, ale to je jen drobné historické upřesnění).

Konfiskáty a majetkové transfery kupodivu nebyly jen po Bílé Hoře, ale provázejí celou historii, i dobu před Bílou horou (a vždy se na nich někdo napakoval a jiný na ně doplatil). Hodnocení jestli to bylo před třemi sty, pěti sty či tisíci lety špatně, nebo dobře, je poněkud ahistorické, proto se do něj nepouštím. V současné době jsou konfiskáty a násilné majetkové transfery považovány za poněkud necivilizované (ať je provozuje stát či kdokoliv jiný).

Z pohledu historika žádné "co bylo ukradeno, musí být vráceno?" neexistuje. Z pohledu právníka a člověka soudného žádný takový princip nemůže platit časově neomezeně a univerzálně (byť si to někdo myslí). Ale nemíním se pouštět do debaty o církevních restitucích resp. zákonu o nápravě některých křivd. Na to jsou zde jiní machři.

Ale ta kniha je i tak zajímavá. Bez ohledu na Vaše sympatie či antipatie. I odhady, jak a kdo co myslel.

Libor Stejskal
04. 01. 2014 | 23:59

stejskal napsal(a):

Mně ne, paní Anno.

Mně ta knížka opravdu přijde zajímavá. Možná by nebylo od věci, kdyby si ji debatující nejdříve přečetli (tedy než začnou vynášet soudy o tom, kdo a co jak myslel). Jsem rád, že mne na ni někdo upozornil. Jak to myslel, si netroufám odhadovat.

Mimochodem přeji hezký nový rok.

Libor Stejskal
05. 01. 2014 | 00:02

Targus napsal(a):

To: mb

Přestaňte chlastat a pouštět si Sedm statečných a Tenkrát na západě, vo.e,vo.e.
:-)))
Samozřejmě, že pravda vítězí, ale jenom ta zaplacená prachama, na to jste ještě za celý svůj bídný život nepřišel?
Nepřišel, jinak byste se tu nevztekal.

Poslední výstraha před popravou - ještě jeden váš načepýřený příspěveček, a budete zde veřejně nazván frustrátem ( zde povolený útok na osobu pisatele). Začněte se na to duševně připravovat, té vaší klávesničky by byla škoda.
05. 01. 2014 | 00:05

kokoshka napsal(a):

stejskal:
Čist Kladivo na čarodejnice je mnohem zajimavejši a ma grady!
05. 01. 2014 | 00:07

stejskal napsal(a):

Dobrou noc.

Zdá se, že to zase bude osobní, což mne nebaví. Navíc se mi už chce spát :-)

Libor Stejskal

P.S. Ale ta knížka je fakt zajímavá.
05. 01. 2014 | 00:08

mb napsal(a):

Konfiskáty a majetkové transfery kupodivu nebyly jen po Bílé Hoře, ale provázejí celou historii, i dobu před Bílou horou (a vždy se na nich někdo napakoval a jiný na ně doplatil).

to je myslim dost velká relativizace ... a dají se takto vyvinit i komunisté ... ???

vždyt (i) oni přinesli nový sociální standard ( za určitou cenu ) ... ??? jsou jen na časové ose k nám blíže ...

a je lépe aby chudým pomáhali komunisté nebo katolíci ?

ještě k: Hodnocení jestli to bylo před třemi sty, pěti sty či tisíci lety špatně, nebo dobře, je poněkud ahistorické, proto se do něj nepouštím.

a můžeme se tedy pouštět do hodnocení odsunu českých/sudetských němců ?

zatím ... případně dobrou noc ...
05. 01. 2014 | 00:09

stejskal napsal(a):

Nikdy jsme se nepouštěl do hodnocení odsunu českých/sudetských Němců. Psal jsem, že rozumím tomu, proč ti, kteří toto období zažili, na něj mají různé pohledy (tedy nejen že legitimní je ten jediný, tedy můj, či lidí, kteří spílají těm či oněm ). A také proč si myslím, že pocity některých pamětníků z obou stran negativně ovlivňují i současné vztahy. Dále také viz má poznámka "z pohledu historika žádné 'o bylo ukradeno, musí být vráceno?' neexistuje. Z pohledu právníka a člověka soudného žádný takový princip nemůže platit časově neomezeně a univerzálně (byť si to někdo myslí)."

Ale ta knížka fakt stojí za to, bez ohledu na cokoliv výše uvedené ;-)

Libor Stejskal
05. 01. 2014 | 00:16

Anna napsal(a):

Pane Stejskale,

já vůbec nehodnotím doporučenou knihu a se zájmem si ji přečtu. Vůbec by mi nepřišlo zvláštní, kdybyste takový blog napsal Vy nebo kterýkoliv jiný z blogerů. Ale jako věřící, křtěné římskokatoličce, se mi příčí, když dva dny po papežově vánočním požehnání, kde nabádá k míru, sem dá kardinál Duka blog "Bitva na Bílé hoře".

Díky, i Vám hezký nový rok - už jsme si sice popřáli pod Vaším blogem, ale repete není nikdy na škodu :-)
05. 01. 2014 | 00:19

kokoshka napsal(a):

Tady dole je recept na palačinky,nerozumim tomu že Češi neznaji neco tak jednoducheho.
U nas se tomu řika"blinčiki s masom"ne marmeladu ani zeleninu tam davam ale smaženou sekanu,mhmm,proste namka!
05. 01. 2014 | 00:19

Targus napsal(a):

To: mb

Člověče, embéčko, brzděte, na soudruhy ze Sudet nesahejte, jsou chráněni ultravysokým napětím, dostanete kopanec!
Vždyť přece všichni dobře víme, že za všechno můžou Masaryk a Beneš, ti měli našim německým soukmenovcům uchystat takové podmínky, aby se jim v Česku líbilo, a ne, že ne.

A běžte už spát, jinak na sebe za chvíli prásknete, že jste se dal ke komančům, a to byste byl tady úplně znemožněn.

Btw. když už tady řešíte státní rozkrádačky a majetkové transfery, co takhle vyvlastnění pozemků za první republiky? To je, panečku, výživná otázečka...
05. 01. 2014 | 00:20

kokoshka napsal(a):

Opravdu je čas spat,se divam na hodinky a se mnou se diva muj pes s nedoumenim-edrit madrid!
Tak naschle a dobrou noc!
05. 01. 2014 | 00:25

Targus napsal(a):

To: stejskal

Z pohledu právníka a člověka soudného žádný takový princip nemůže platit časově neomezeně a univerzálně (byť si to někdo myslí)."

To je celkem srozumitelné a rozumné. Avšak vyvstává otázečka, kde má být ta hraniční čára, a to je základní kámen celého toho průseru. Každý totiž tvrdí, že někde jinde a snese na to plnou nůši argumentů.
Kupř. českoslovenští Němci tvrdí, že historie se píše od r. 1945, českoslovenští Češi, to zase chtějí čmárat od r. 1938, no a stejné to je s tím pseudovracením prý ukradeného. Někdo chce vracet od r. 48, druhý mele o Jožanovi Druhém, třetí vzývá Bílou Horu...
Z mého pohledu by bylo nejlepší nedat nikomu nic. Jenže na to už je pozdě.
05. 01. 2014 | 00:29

Qin napsal(a):

Pane kardinále Bůh Vám žehnej za Vaše slova.Prosím Církev svatou,aby neopouštěla český národ a pomohla s obrodou mravů a národních hodnot.Modlím se za to.Vytrvejte a nenechte se odradit!
05. 01. 2014 | 00:39

varadero napsal(a):

Já jsem milej zlatej Duko spočítal že máte ze zákona vyjímku a nedaní se vám nemovitosti co takhle zrušit daňovou vyjímku na církevní nemovitosti a začit platit daně!!!
05. 01. 2014 | 00:44

mb napsal(a):

Z pohledu právníka a člověka soudného žádný takový princip nemůže platit časově neomezeně a univerzálně (byť si to někdo myslí)."

když to ukradli v 1627 (nebo kdy) tak proč by to chtěli a měli mít v roce 2014 zpátky ... ???

... no to je jedno ... dobrou noc ...

(ještě zůstala oslyšena otázka pomoci chudým lidem ...

a vyvinění komárů ... )

noale to je taky jedno ... brou ...
05. 01. 2014 | 00:46

Karel napsal(a):

Stejný pocit má i pan Kalousek. Také říká, že se nemáme špatně. Ale už nedodává, že bychom se mohli mít lépe, kdyby peníze neproudily když ne do kapes mamonuchtivých všehoschopných, tak do zahraničí jako dividendy. A nebo prostě proto, kdyby se nekradlo. Nebo aby se kradlo tak, aby stát nemusel počítat s pomocí pro potřebné od nejrůznějších neprůhledných charit tak, jak tomu bylo do roku 1989, kdy bezdomovectví bylo u nás neznámým pojmem a každý daňový poplatník, občan, bratr či sestra, měl státní péči v nouzi zajištěnu.
Církevními restitucemi se odkláníme od moderního státu a vracíme se do středověku.
05. 01. 2014 | 01:33

Stela Anežka Sádlová napsal(a):

Církevní restituce mohly proběhnout zcela jinak, kdyby byly uzavřeny mnohem dříve, kdy vládly vlády, která měly ještě jakous takous podporu občanů. Tím, že byly zcela násilně válcovací metodou prosazeny vládou s vydíratelným premiérem, vládou s nejnižším možným kreditem a pomocí zcela morálně pokleslého parlamentu, dostaly punc loupeže, který bude církvi velkou zátěží do budoucna a pro mnoho lidí bude jen potvrzením domněnek, jakým způsobem církve v minulosti majetek nabývaly. Nejde jen o vracení nějakých budov či lesů a polí, ale zejména o nemravné třicetileté "finanční vyrovnání", a to i s církvemi, které nikdy žádnou újmu neutrpěly. Zadlužit budoucí generace, dosud nenarozené, takovým závazkem, když si politik nemůže být jist, zda budou církve za pár let vůbec ještě existovat, je docela neprozíravé a může s ním souhlasit jen všehoschopný, který si dokáže přisvojit i svátky Slunovratu.
05. 01. 2014 | 02:14

Anna napsal(a):

Cituji:
Majetek podle Duky neznamená bohatství, ale starost a odpovědnost. Navíc se majetek nebude vracet jedné právnické osobě. Církev vidí z ekonomického hlediska Duka jako holding s asi pěti tisíci právnických osob.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Duka-o-cirkvi-jako-holdingu-a-brutalne-antisemitskych-billboardech-250610

Katolická církev má plán, jak zhodnotit část finančních prostředků získaných z restitucí od státu. V polovině příštího roku chce církev spustit investiční fond a do něj vložit stovky milionů korun. Z fondu by se mělo čerpat na investice i platy. O jeho zřízení zástupci největší české církve jednají s trojicí bank.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/katolicka-cirkev-s-penezi-z-restituci-spusti-investicni-fond-pue-/ekonomika.aspx?c=A131119_084705_ekonomika_fih

******************************************************

Lukáš 18:22 Když to Ježíš uslyšel, řekl mu: "Jedno ti ještě schází. Prodej všechno co máš, rozděl chudým a budeš mít poklad v nebi; pak přijď a následuj mne!"

Ježíš řekl:
"Neshromažďujte zlata ani stříbra, ani peněz v opascích vašich mívejte, ani mošny na cestě, ani dvou sukní, ani obuvi, ani hůlky; hodenť jest zajisté dělník pokrmu svého." Matouš 10.9,10

*************************************************

Cituji slova papeže Františka z EVANGELII GAUDIUM:
187. Každý křesťan a každé společenství je povoláno být nástrojem Božím pro osvobození a podpoře chudých, aby se mohli plně integrovat do společnosti. To předpokládá, že budeme chápaví a pozorní, budeme naslouchat prosbám chudých a poskytovat jim pomoc. Stačí prolistovat Písmo, abychom objevili, že dobrotivý Otec touží naslouchat volání chudých: „Viděl jsem utrpení svého lidu, který je v Egyptě, slyšel jsem jejich nářek na biřice; ano, znám jejich bolesti. Proto jsem sestoupil, abych je vysvobodil…Jdi tedy, já tě posílám“ (Ex 3,7-8.10), a pečuje o ně v jejich potřebách: „I úpěli Izraelci k Hospodinu a Hospodin jim povolal vysvoboditele“ (Sd 3,15). Zůstat hluší k tomuto křiku, když jsme nástroji Boha v naslouchání chudému, nás staví mimo Otcovu vůli a mimo Jeho plán, protože onen chudý „by kvůli tobě volal k Hospodinu a ty by ses provinil“ (Dt 15,9). A nedostatek solidarity s jeho nouzí má přímý vliv na náš vztah s Bohem: „Jestliže tě ve své hořkosti prokleje, vyslyší jeho prosbu ten, kdo je jeho tvůrcem“ (Sir 4,6). Stále se vrací stará otázka: „Jestliže má někdo majetek a vidí, že jeho bratr je v nouzi, ale zavře před ním svoje srdce – jak v něm může zůstávat Boží láska?“ (1 Jan 3,17). Připomeňme také s jakou naléhavostí apoštol Jakub odkázal na křik utiskovaných: „Mzda, o kterou jste ošidili sekáče, kteří vám požali pole, ta mzda křičí a křik vašich ženců pronikl k sluchu Pána zástupů“ (Jak 5,4).

188. Církev uznala, že požadavek vyslyšení tohoto křiku plyne z téhož osvobozujícího díla milosti v každém z nás, takže se nejedná o poslání vyhrazené jenom některým: „Církev vedená evangeliem milosrdenství a láskou k člověku, naslouchá volání spravedlnosti a touží vám odpovědět ze všech sil“.[153] V této souvislosti je srozumitelné, že Ježíš žádá učedníky: „Vy jim dejte jíst“ (Mk 6,37), což v sobě zahrnuje jak spolupráci na řešení strukturálních příčin chudoby a při prosazování integrálního rozvoje chudých, tak jednodušší a všední gesta solidarity v setkání s konkrétní nouzí.
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=19230
05. 01. 2014 | 04:31

K.V napsal(a):

To se nám to hoduje když nám ostatní půjčují
- Feldkurát Katz o stavu svém osobním
a následně o stavu Republiky po cinkání klíči
.
To se nám to hoduje kdsž nám ostatní dávají
Duka o stavu církve po r 2013.
.
Asi by měl Duka také navštéívit výuku finanční gramotnosti, aby alespoň pochopil, že když jíte na dluh, nejste bohatý
05. 01. 2014 | 06:50

Bob napsal(a):

V souvislosti s probíhajícími církevními restitucemi na jedné straně a zadlužeností státu na straně druhé je článek přinejmenším nevhodný.
Rovněž v kontextu s ekonomicky i politicky polarizovanou společností přilévá olej do ohně.
Ale možná jsem článek nepochopil a jsem předpojatý....
05. 01. 2014 | 07:10

antipolitik napsal(a):

Tenhle nevzdělaný bloger začíná být únavnej přátelé. Tak ona nám tady po roce 89 zvítězila pravda. (třetí odstavec) Takže já bych tu jeho pravdu shrnul. Ano zvítězila-ovšem bohužel pro nás není pravda to co si myslí 95% národa, tedy my všichni-ona totiž zvítězila pravda Duků, Klausů, Topolánků, Kalousků, knížat a dalších a dalších lidských kreatur. Už je to únavné-každej kdo se na tomhle národu po r. 89 napakoval má plnou hubu pravdy a ještě tu drzost lízt se svými pokřivenými osobními pravdami do stejně pokřivených médií, které vlastní další lidské kreatury napakovaný na tomhle národě. Je to začarovaný kruh a jsou jen dvě možnosti. Buď jen nadávat jako doposud nebo jim to konečně tvrdě a bez smilování zarazit. Jiná možnost není!!
05. 01. 2014 | 07:10

Petr napsal(a):

Máš pravdu Ty určitě ne.Je třeba odpustit si poznámky komunistické propagandy že jinde se mají hůře ,než v naši zemi .
05. 01. 2014 | 07:24

Filuta napsal(a):

Pavel


Od anonyma ty nadávky do bolševických anonymních lůzrů fakt sedí.


antoni.n
Já nejsem ateistou jako většina tady.
Ale akceptovat tuhle odpornou církev nelze. Asi nemáte tušení, co se děje ve Vatikánu, v tom hnízdě neřesti (kámen tam šu.. cihlu) a praní špinavých peněz mafie.
O všem se psalo v novinách, takže si to klidně můžete ověřit.
A taky si zjistěte, co za ptáčka je arcibiskup Graubner.

Samozřejmě že dostanou miliardy na ruku, i když ne najednou.
Už jen z toho obrovského majetku, který obdrží darem od Kalouska a modrobolševiků(o restituce jde jen z malé části), by snad měli slušně vyžít.
Nedosti na tom, naše děti jim budou muset ještě 30 let platit flanďáky, i kdyby kostely zely prázdnotou (což je fakt).
Navíc stát investoval do oprav církevních památek miliardy (to jsme zaplatili my, jako daňoví poplatníci), ale nikde se to nezohlední.

Zkuste si porovnat, kolik dostala polská kat. církev - vrátilo se jí 65 tis.ha pozemků, 490 nemovitostí a odškodnění ve výši 800 milionů korun (v přepočtu)!!!
Pak si porovnejte vliv KC a počet věřících v obou zemích.
V nejateističtějším státě Evropy (ne-li světa), se vrací miliardy, v jednom z nejkatoličtějších stamiliony.

U nás jsme neustále oblbováni žvásty o tom, že co bylo ukradeno, musí být vráceno.
Ale zase jenom někomu (řadoví restituenti dostali leda tak kulové).
Nezbývá než doufat, že přijde další, tentokrát méně sametový, převrat, který změní od základu uspořádání téhle rozkradené zemičky.
A vemte jed na to, že přijde.
http://www.polskodnes.cz/aktuality/polska-cesta-k-naprave-vztahu-cirkve-a-statu/

Pokud se zmiňujete o židech a jiných církvích, ty dostaly od katolíků jen držhubné, aby nevypadali tak nenažraně. O nějakou snahu o smíření s nimi a spravedlnost vůbec nešlo.

A pokud vám ani tohle nestačí, pusťte si ze záznamu Duku, jak se arogantně rozkřikoval v rádiu a národ nazval (nejednou) "lůzou".
Lůzou nazval v podstatě celý národ, protože stěží 20 procent občanů ten jejich zlodějský tunel akceptuje.
Chová se jako by katolíci byly v těchto končinách nesmírně populární a uzurpuje si moc, která mu nepatří.
05. 01. 2014 | 07:27

Filuta napsal(a):

Mb

Tak na tohle jsem se taky stokrát ptal, ale nikdy mi nikdo nedal odpověď.
Protestantské Čechy násilně rekatolizovali, zabrali majetek české šlechty a sloužili věrně Habsburkovi.
Teď žádají zpátky to, co sami nakradli a co jim odejmul nikoliv bolševik, ale TGM.

Dělají z nás voly.

Na každou svini se vaří voda.
Nebojte se, přijde čas boží odplaty.
05. 01. 2014 | 07:31

Filuta napsal(a):

Abych to upřesnil.
Ukradli i majetky českých měšťanů, velká část protestantů musela uprchnout do exilu.
Dnes tvrdí, že tyto majetky dostali "darem".

Mueheh.
Akorát maličko nedobrovolným.
05. 01. 2014 | 07:34

zemedelec napsal(a):

Pane Filuta.
Máte můj obdiv.
Teď si vemte,kdyby byl prezidentem Schwarzenberg,pochopitelně by vládnula trojkolka,tak to by šlo jak po másle,možná až před ten rok 1918.
05. 01. 2014 | 07:56

Filuta napsal(a):

zemědělec

Kdyby vládl Barel dobrot, tak tady, krom vámi zmíněného, máme ještě hafo minaretů s povykujícími ručníkáři.
Barel se pravidelně vyjadřuje k islámu velmi smířlivě - prý mu stavby mešit u nás vůbec nevadí.

Nemohu se zbavit dojmu, že je jeho životním posláním škodit téhle zemi a totálně ji ekonomicky i politicky zdevastovat ,předtím než zaklepe bačkorama.
Jak jsem se doslechl, jeho synek nepříliš dobře hospodaří na knížecím a tak se zřejmě jeho jasnost potřebuje krapet zahojit.
Myslíte, že to snad Kalousek s K.S. dělali zadarmo?
05. 01. 2014 | 08:11

Divobyj napsal(a):

pavel V.

Co si to dovolujete,člověče!
Jasně,že jsme za socíku drželi huby a pracovali!
Kdybychom totiž dělali to,co vy,nebylo by po "listopadu" co rozkrást,rozprodat a zničit!

A to vaše oblíbené pravdoláskařské nálepkování už laskavě příště vynechte.
Kdybyste nebyl jen ubohým omezencem věděl byste,že ti,kteří by vám podobné nejraději zašlapali do země již dávno nejsou jen BOLŠEVICI !
05. 01. 2014 | 08:29

Strýček Joe napsal(a):

Ne Duko Ty nestrádáš! Ale 1 000 000 občanů žije pod hranicí životního minima.
05. 01. 2014 | 08:37

zemedelec napsal(a):

Pane Filuta.
Určitě ne zadarmo.
Jak poukazují vícerý,mohlo to lehce jít před rok 1948 a tam ty majetky jsou zajímavé,jak pro cirkev,ale i Schwarzenberga.Proto se bude muset zatlačit,aby se vyvolalo referendum,ohledně navrácení cirkevního majetku.Bude muset i Babiš otevřeně říci o co mu jde,co mám informaci,tak se Babiš zajímá o navrácenou půdu pro své podnikání.
05. 01. 2014 | 08:40

Divobyj napsal(a):

mb

Opravdu náhodou jsem si přečetl Váš dialog s Mazalem.Je fakt zábavné,jak se z něj pokoušíte vymámit nějaký konkrétní názor.
Vy snad nevíte,že oni nesmějí ani naznačovat?
A kdyby se Vám snad podařilo jej "zahnat do rohu",dočkal byste se jen jeho multikulturního multipohledového velkého NIČEHO.
05. 01. 2014 | 08:47

Anna napsal(a):

Dominik Duka
"Spočítejme si, zda opravdu strádáme"
-------------------------------------

Kecal: "počítá, co mu to vynese, a když nic-pak chytře vyhne se."

---------------------------------------------------------------

"Nemůže to i znamenat, že my jsme Kristovi a on je náš? To je otázka, ale také program a výzva našeho papeže Františka."
"Naše Katedrála"
---

Naše reformace | Církevní výročí 2013-2018
www.nase-reformace.cz/‎
Protestantské církve prožívají období „velkých výročí“ – vydání Bible kralické (1613), prvního vysluhování pod obojí (1414), mučednické smrti Mistra Jana Husa ...
-

Jeden svět na školách - Naše Posvícení
jsns.cz/cz/article/31/Nase_posviceni.html‎
V rámci mezinárodní kampaně Food Right Now - Postavme se hladu proběhla 16. října 2013 na Světový den výživy akce Naše posvícení. Zúčastnilo se jí přes ...
-

Ta naše povaha česká: 30. 12. 2013 — iVysílání — Česká televize
www.ceskatelevize.cz/.../1100627928-ta-nase-pova...‎
16. 12. 2008
Ta naše povaha česká. Zrušíme tělocvik.
-

Naše voda
www.nase-voda.cz/‎
před 7 dny - Portál Naše voda je prvním internetovým zpravodajským produktem na tuzemském trhu, jehož ambicí je soustředit informace týkající se vody a ...
-

NAŠE VOJSKO
www.nasevojsko.eu/‎
Nakladatelství a knižní obchod, vojenská literatura, časopisy NV Military revue, Fakta a svědectví, válečné filmy na DVD, zbraně kategorie D, antikvariát, ...
-

Naše televize.cz
www.nasetelevize.cz/‎
Regionální zpravodajství prostřednictvím videosnímků.
-

PETRÁČEK: Naše hodnoty ozřejmí Putin | Názory | Lidovky.cz
www.lidovky.cz/nase-hodnoty-ozrejmi-putin-dfp-/nazory.aspx?c...
před 3 hodinami - Když prezident Zeman sděloval své vánoční poselství národu, nedozvěděli jsme se nic o Evropě a našem místě v ní. Přitom ve své volební ...
-

Naše řeč – Wikipedie
cs.wikipedia.org/wiki/Naše_řeč‎
Naše řeč je český jazykovědný časopis vydávaný od roku 1916 pětkrát ročně Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky. Jsou v něm publikovány ...
-

NAŠE KAŠE – Prague, Czech Republic – Farmářský trh | Facebook
https://cs-cz.facebook.com/NaseKase‎
NAŠE KAŠE, Prague, Czech Republic. To se mi líbí: 700 · 26 osob o tom mluví. Naše kaše chutná líp, než vypadá! BEZ chemie BEZ rafinovaného cukru BEZ ...
-

Ó, MY SE MÁME !!!
05. 01. 2014 | 09:12

šašek z Jihlavy napsal(a):

Zajímavé je, že z kurníku ani píp, ticho po pěšině. Fanda to má holt pod kontrolou, zato na Ahmeda má pifku, asi v tom budou leghornky. Pod Hassem je bohatě nasypáno.
05. 01. 2014 | 09:27

Baba Jaga napsal(a):

Nu, někteří v naší zemi strádají, jiní ne - jak již popsáno výše.
Ale protože je zítra Tří králů, vzpomenu zde i tříkrálovou sbírku. Nevím, zda na ni má patent sám arcibiskup Graubner či někdo z jeho okolí, ale zajímalo by mě, zda je podobný systém uplatňován i mimo naši zemičku. Zvonit na lidi dům od domu, byt od bytu a umožnit jim konat dobročinnost (či si ji vlastně vynucovat - záleží jen na úhlu pohledu), toť geniální myšlenka. Někde pro ni ale své dětičky nepůjčují - tam vybírají dospělí.
Snad všechny vybrané penízky doputují k oněm strádajícím - i když dle pana kardinála u nás v globále nestrádáme.
05. 01. 2014 | 09:29

Elena napsal(a):

kokoshka napsal(a):

když ja pišu pravdu tak vyleti uboha osamela elena pod odpornym nickem"ateisticky čech"!
04. 01. 2014 | 23:40

Tejto diskusie som sa nezúčastnila.
Kokoshka, to sa ti "diskutuje" , máš istotu že Stejskal nevymaže žiadnu tvoju urážku na moju adresu. Chápem , že si asi súčasťou štvavej kampane.
05. 01. 2014 | 09:29

JardaV napsal(a):

No Vy teda nestrádáte docela jistě.A korupci,jakou tady rozjedete za prachy,které
dostanete od všech slušných občanů,nám budou závidět i nejzkorumpovanější země.
Už zákon o restitucích jste nepochybně vydatně "podpořili".Normální člověk by na
takovou špínu nepřistoupil,ani Kalousek, bývalý člen KDU ČSL a věřící,to jistě
neudělal zadarmo.
Až někoho napadne dát těm nejzoufalejším do rukou zbraně,tak poznáte,co jste zasili.
Vždyť církve svojí existencí přímo generují bídu.Kolik dobrých projektů s pracovními
místy by se dalo zrealizovat za prachy,které církve probendí modlením.
Už jednou tady někdo konstatoval,že jste sepjali ruce a řekli lidem : my věříme,živte nás!!!Jak je něco takového v civilizované zemi možné.........
05. 01. 2014 | 09:58

Filuta napsal(a):

Zemědělec


Restituce nejsou v hledáčku zájmů Babiše.
On jen před volbami projevil demonstrativní pohoršení, jinak je mu to šumák.
Jeho stěžejním zájmem je zůstat členy unie, kterou dojí o miliardové dotace.
A Sobotku by si měli voliči socanů pořádně podat u voleb. To, že šel do koalice s lidovci, by mu neměli zapomenout. On nakonec ČSSD zařízne podobně jako Nečas s Klausem ODS.

Baba Jaga

Přijde mi naprosto nemravné, když církev po mega okradení občanů má ještě drzost vybírat od nich na charitu.
Tu by snad mohla financovat sama. Je největším vlastníkem půdy v ČR, o nemovitostech a miliardách keš nemluvě.
Jejich kecy o tom, že jim ta obrovská částka nebyla vyplacena najednou a jsou tedy nuzáci, neobstojí.
Kdyby u nás zaklepali "tři králové", tak je poženu svinským krokem.
Na církevní charitu ani vorla.
Už vidím ty stovky hospiců a důchoďáků ,co nám velkorysá kat.církev za naše peníze vybuduje.
Párkrát za rok rozdají polívku žebrákům a bude vymalováno.
05. 01. 2014 | 10:02

Baba Jaga napsal(a):

To: Elena
Jaká štvavá kampaň? Proti komu - čemu?
Trochu nadhledu třeba neustále, milá paní Eleno. Ve všední den i ve svátek. Hezkou neděli přeju.
05. 01. 2014 | 10:02

Kelt napsal(a):

Páter Duka poobědval-12.00-13.30

předkrm:pražská šunka s křenovou náplní
polévka:kuřecí vývar s celestýnskými nudlemi
hlavní chod:plněné křepelky hříbky a kuřecím masem,bramborové noky,lehké bílé Sauvignon ročník 2009
moučník:sachr a vídeňská káva

Poté se oddal meditaci do 14.30.
15.59 napsal,co napsal,kde se všem lidem dobré vůle pošklebuje,neb co je doma,to se počítá.
05. 01. 2014 | 10:08

myrta napsal(a):

Čiší z vás FALEŠ ,FALEŠ,FALEŠ ,Duko.A z toho vyplývá i odpor lidí k vám,Duko.
05. 01. 2014 | 10:24

Spravedlivější alternativy napsal(a):

Naši lidé skutečně nestrádají.

Jen mají poloviční platy než Poláci, důchodci mají nejmenší důchody v relevantní Evropě, když chce našinec slušně bydlet, musí se doživotně zadlužit, a to vše s perspektivou, že při sebemenší neopatrnosti bude nepochybně okraden, a to s posvěcením státních institucí.

A pak se ještě dozví, že jakási další svatá instituce, kterou nikdy v životě nepotřeboval a potřebovat nebude, po něm chce jako po daňovém poplatníkovi další peníze - cca 70 miliard.
Prý jako odškodnění za křivdy, na kterých se osobně nijak nepodílel.

Je taková Církev od Boha nebo od Ďábla?

Jinak Vám přeji, pane Duko, vše dobré.

Kdo ví ... třeba i Vy časem prozříte, a vydáte se cestou teologa osvobození, Leonarda Boffa:

http://www.dw.de/leonardo-boff-this-pope-will-change-the-church/a-16970616

Dnes je katolická Církev církví tzv. třetího světa - 62% věřících je z chudých vrstev Latinské Ameriky - přitom ale tamní klérus zhusta podporuje represivní režimy pravicových junt a diktatur.

Např. Brazílie by měla mít na počet katolíků 100.000 duchovních, ale reálně jich stačí 17.000. Lidé katolickým kněžím nevěří a chodí k méně pokrytecké protestantské konkurenci.

Boff byl ze strany katolické Církve a Kongregace pro nauku víry (kdysi tzv. Inkvizice) perzekuován a zbaven kněžství.

Dokument "Tajná Inkvizice: Strážci církve" (Die Geheime Inquisition: Wächter der Kirche)
http://www.youtube.com/watch?v=zkqY4iR5dyY
05. 01. 2014 | 10:30

papa z depa napsal(a):

Přirozená lidská spiritualita byla církví (úřadem)zneužita ke komerčním účelům, toť ekonomická současnost všech církví.A mediální současnost - v hypermarketech si v předu u pokladny zpracovaní hlupáci koupí potraviny, které potom odevzdají na dobročinnost.Vzadu za vraty se ještě použitelné potraviny (prošlé lhůty)házejí do kontejneru a za velké peníze vozí na skládku a to se prosím děje s posvěcením zákona. Kdo je tady vůl??
05. 01. 2014 | 10:31

Steatosis hepatis napsal(a):

"... Páter Duka poobědval-12.00-13.30 ..."

Není co závidět ...
Když pan Duka dodržuje celibát, z radostí života mu zbývá jen dobrý pocit z předsedání bohaté a mocné instituci, a trocha toho obžerství.
05. 01. 2014 | 10:36

kokoshka napsal(a):

elena:
Trochu tolerance by neuškodilo,vit'?Zitra jsou pravoslavne vanoce!
Když nebudeš plkat s hnusnym nickem"ateističky chech" a uražet muj narod nikdo tebe nebude...tutu.
Ty přispevky sem nepišu pro srandu,přišlo mi vhodne připomenout že my nejsme Činane ale součast davne evropske kontinuity,choč nekomu z te představy se dela špatne!
05. 01. 2014 | 11:08

gaia napsal(a):

Autor použil 1. osobu čísla možného a vy hned myslíte, ze píše o vás, přitom on píše o sobě. Když na balkonu Melantrichu křičel páter Malý nejsme jako oni, vy jste zas mysleli, že muže být jen lepší, ale ve skutečnosti to mělo znamenat

Nejsme jako oni, jsme daleko horší
v tom spočívá kouzlo verbální manipulace, ze posluchač očekává význam slov pozitivní pro něj a nechce si připustit, ze jen špatné chápe.
05. 01. 2014 | 11:09

žabka napsal(a):

kuňk :-) kokoshka :) la la la la la la
05. 01. 2014 | 11:21

Cobaya38 napsal(a):

To Kelt: Jak to kelte víš, co Duka obědval? Jistě jsi byl pozván a účasten a teď ještě s mastnou hubou - pomlouváš. Typický Čecháček.
Panu Stejskalovi: admine, proč nedodržuješ to, k čemu ses zavázal???? Dovoluješ sprostě urážet člověka jen proto, že je představitelem katolické církve? Proč mažeš příspěvky kritizující naše politiky a stranické funkcionáře?? Kde je svoboda projevu?
Už několikrát jsi mi smazal příspěvek, v němž nebyl ani jediný fekál, či nadávka.
05. 01. 2014 | 11:25

Scarabeus napsal(a):

Autor opravdu nestrádá(je to na něm vidět i fyzicky), jím vedená pobočka církve také ne, zvláště po církevních restitucích. To však této církvi nebrání dělat finanční žebrací sbírky na kde co. Vypadá to zvláštně když bohatá instituce/organizace organizuje žebrání hlavně od lidí, kteří nejsou bohatí, ale ne úplně chudí, aby se pak tato instituce/organizace veřejně chlubila jak tou či onou sbírkou pomohla těm úplně nejchudším(v lepším případě) nebo např. zakoupila zvon do nějakého kostela(v horším případě). To je něco žebrat peníze, aby se mohlo bouchat do železa, byť speciálně vytvarovaného a hudebně naladěnému na určitý tón v hudební stupnici. "Hrát" na takový "hudební" nástroj zvládne kde kdo, dost často je "hraní" na tento "hudební" nástroj svěřeno stroji.

Když pro Hudbu Hradní stráže a Policie České republiky byly nakoupeny za státní peníze saxofony, tak to hodně lidí kritizuje, přitom na hudební nástroje budou hrát lidé, kteří je ovládají na vynikající úrovní, mající prvotřídní hudební vzdělání a praxi(na každé uvolněné místo je vypsán konkurz, přijat je vítěz, hráč, který hraje ze všech účastníků konkurzu, na daný hudební nástroj, nejlépe). Pokud stát koupí hudební nástroj, tak jej hráč má pouze propůjčený, pokud odejde do jiného orchestru nebo do důchodu, tak musí nástroj vrátit.

Všude a na všem se šetří, s dvěma výjimkami, na církvích a na platech politiků a jejich kamarádů.
05. 01. 2014 | 11:30

pavel v napsal(a):

Targus napsal(a):
To: pavel v
"U nás v Česku z tohoto hlediska žádná chudoba není."
Takže podle vás jsou všichni čeští bezdomovci rozmařilá a prachatá hovada, která žijí pod širákem z plezíru, zatímco 17% školou povinných dětí, které nemají ani na zaplacení levných školních obědů, je banda rozežraných fracků, kteří se o přestávkách ládujou kaviárem a.." KONEC CITACE
-----------------------------------------------------------------------------------
Pane Targusi, v Česku se 90 miliard ročně prosází, 70 prochlastá a 50 prokouří. Především gamblerství je příčinou, proč máme bezdomovce. Další příčinou je rozpad rodin. Lidé žijící spořádaně chudobou netrpí.

Když v Praze uhodily mrazy, Armáda spásy tam zřídila nocležny. Přesto někteří bezdomovci přespávali dál na ulici. Když se jednoho z nich televize zeptala, proč nejde do nocležny, řekl: "Já to tam nemám rád." Co myslíte, že se mu tam nelíbilo?
05. 01. 2014 | 11:34

kokoshka napsal(a):

žabka:
la la fa-eti noty
la la fa-odinoki...
http://www.youtube.com/watch?v=4Xc6hExgp-0
05. 01. 2014 | 11:34

neo napsal(a):

Kelte:

standardní oběd, co obědváte vy?
05. 01. 2014 | 11:41

neo napsal(a):

pavel v :

tohle jim nevysvětlíte.
Chudoba je definována jako dolar a něco na den. To se ale evropským papalášům zdá málo a tak nadsadili definici chudoby na příjem pod 60% mediánu a to bez ohledu na ostatní majetek. Takže důchodce s příjmem 10 000 kč je oficiálně pod hranicí chudoby i kdyby měl majetek za miliony, což hodně z nich má, obzvlášť na venkově - lesy, pole, pozemky, domy, statky, auta, traktory a také ve městech - byty nad milion apod. Takhle chudých tu oficiálně podle této metodiky máme asi 1 milion. A to si někteří dokonce dovolí tvrdit, že ten milion žije pod hranicí minima (viz výše nick strýček Joe).

Takže v ČR vypadá chudoba spíš jako nadupaná kára mezi rezavými koly někde v africe.
05. 01. 2014 | 11:48

Kelt napsal(a):

Cobaya 38,
od kdy si tykáme?Nebo se jedná o starý dobrý komunistický zvyk,který Vás neopustil ani po 23 letech svobody a demokracie?Já jsem byl vychován lidem vykat,pokud nebyla oboustranná dohoda na tykání.Jinak to lze také považovat za projev čirého buranství.
Obědvat s Dukou-tak to pozvání bych nedostal a i kdyby,tak bych ho odmítl,protože rád stoluji s lidmi,kterých si mohu vážit.
A ten jídelníček?
V Česku se přece nic neutají,nota bene i tak dobře utajovaná skutečnost,jako je jídelní lístek "zástupce Boha na zemi"se občas dostane na světlo boží.
05. 01. 2014 | 11:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Anno,

mrzí mne, že si nerozumíme.

Do této debaty jsem vstoupil 04. 01. 2014 | 20:57 dotazem na pana mb, zda knihu, jejíž doporučení výše kritizoval, četl. A konstatoval jsem, že ji čtu a přijde mi velmi zajímavá. Kdyby mne na ni autor neupozornil, ušla by mé pozornosti.

Zda to udělal na Vánoce, Velikonoce, Hromnice či kdykoliv jindy, mi nepřijde z mého pohledu důležité. Lidem, kteří ji nečetli, zřejmě ano.

Co se týče zmínky o tom, že šlo o náboženskou válku. To samozřejmě šlo. Z historického pohledu jednoznačně. Daleko více než zhusta prezentovaný názor, že šlo o válku mezi Čechy a Němci (mimochodem mezi představiteli českých protestanských stavů - moravské stavy do konfliktu zasáhly daleko méně - byla celá řada českých Němců. Též mezi jejich popravenými představiteli v roce 1621)

Spor o to, zda má být církev chudá či má mít majetek (a jak s ním má nakldádat) je spor čistě teologický. Nemám s římskokatolickou ani jinou církví nic společného, takže do toho nezasahuji. To si musí vyřešit ti, co jsou této denominace.

Snažil jsem se - byv dotázán - vysvětlit, co si myslím o tezi "co bylo ukradeno, musí být vráceno". Podle mne o ni v případě historie (zejména té, kterou už nikdo z nás aktivně nezažil) nejde. Podle tohoto principu se totiž dá napáchat úplné stejné množství křivd, jaké by se kdokoliv snažil napravit.

Je-li debata o chudobě církve čistě teologickou disputací, je debata o vyrovnání se státu s církvemi ryze politickou debatou. Nikomu asi nevyhovoval současný stav, kdy stát hradil mzdy kněží, měl na starosti církevní památky, které různé církve aktivně využívají ke svým ritům apod (no, většině lidí to bylo asi jedno, je to pod jejich rozlišovací schopnosti, ale těm, co o tom přemýšlejí popř. se jich to nějak týká, to jedno nebylo).

Po dvou desítkách let odkladů a nečinosti bylo přijato nějaké politické řešení. Někomu se nelíbí a brojí proti němu, jinému vyhovuje jako kompromis, dalšímu nevyhovuje, ale má za to, že je to lepší než dosavadní stav, jiný se zase obává, že majetek vrácený cíkrvi bude rozkraden (to vše jsou zcela legitimní pohledy popř. obavy). Nejde o nic jiného než o rozdílné politické přístupy k této problematice.

Ale nic z výše uvedeného nemění na tom, že ta kniha, kterou zde autor o Vánocích dopuručil, což mu zde mnozí (i ti, kdo ji nečetli) vyčítají, je dle mého velmi zajímavá a stojí za přečtení (ať už si člověk o historii, současnosti či autorovi blogu myslí cokoliv). A víte, proč to opakuji? Abych se držel tématu, který jsme zde nastolil a který mi přijde zajímavý.

Libor Stejskal

P.S. Problém je, že do debaty chodí spousta lidí (tím nemyslím zrovna Vás), kteří - nerozumí-li tomu, co druhý píše, nechtějí-li o tom uvažovat - okamžitě zaútočí. Stačí jim k tomu nějaký ten stereotyp ("cenzor", "vypasený prelát", "protikatolická lůza", "bolševik"). Dost těžko se pak debatuje.
05. 01. 2014 | 11:57

žabka napsal(a):

Děkuji, pane Kokoschka, ruštině nerozumím, nemohl byste se postarat o překlad do češtiny? Děkuji.
la la la la la la la
05. 01. 2014 | 11:59

franky napsal(a):

I pod sutanou se dají ukrýt kopyta.
05. 01. 2014 | 12:03

Duroy napsal(a):

Neo díky, analytik se ve Vás nezapře!
Ale těm důchodcům ty milióny nezáviďte, oni si je nakradli za komančů, my mladí máme podstatně větší možnost, získat majetky miliardové (Bakala, Keller, Křetinský, Dalík, Gross nám ukazují, že to jde) a tudíž nemusíme být malicherní a těm starším závidět.
Jinak metodika výpočtu chudoby může být různá, ta, kterou uvádíte je úžasná, že při 40% příjmech a 80 % cenách máme méně chudých, než Francie.
Neznáte nějakou metodu výpočtu chudoby, která by v časové ose od roku 89 ukázala její vývoj v ČR?
05. 01. 2014 | 12:04

Scarabeus napsal(a):

Pro čtenáře, kterým se jeví hudební tělesa spadající pod armádu a policii ČR "přebujelá", články v následujících odkazech.
http://www.problemyvarmade.cz/vojenska-hudba-hradec-kralove-a-jeji-neslavny-konec
http://www.problemyvarmade.cz/cena-za-zachranu-vus-ondras
http://www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=11564
05. 01. 2014 | 12:05

a je to napsal(a):

místní závistivci měli k obědu výborné párečky z kuřecího separátu pana Babiše,k tomu gumový rohlíček z jeho pekárny.Hotové gurmánské hody,proto tolik nenávisti.Takové odpornosti jako měl k obědu(prý!!!!)D.Duka,by nikdo z nich ani nejedl,oni ví co je správná postbolševická ňamka.
05. 01. 2014 | 12:06

neo napsal(a):

Duroy:

nevím pane Duroy, z čeho jste usoudil, že bych někomu něco záviděl. Pouze jsem uvedl fakta, tj jak je u nás v čr definována také chudoba.

co se týče dalších metod, už jsem uvedl tu základní o dolaru na den. O dalších nevím.
05. 01. 2014 | 12:07

vasja napsal(a):

http://prask.nova.cz/clanek/novinky/nafukovaci-panny-jsou-pase-ted-jsou-in-silikonove-krasky.html
---------------
To aby levouni věděli, že nemusej jenom tady.
05. 01. 2014 | 12:07

Scarabeus napsal(a):

pan Libor Stejskal - hodný a štíhlý editor blogů Aktuálně.cz :-)
05. 01. 2014 | 12:09

Duroy napsal(a):

To Vasja:
No, 7000 Euro, to si raději pořádně zapařit s ramlicí . :-)
05. 01. 2014 | 12:13

stejskal napsal(a):

Já budu vážit asi víc než autor tohoto blogu, pane scarabee (jsem také o něco vyšší). Ale ve svém případě mám aspoň jistotu, že je to z nezřízeného žraní ;-) (což u jiných nevím).

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. To zase bude zajímavá debata ;-)
05. 01. 2014 | 12:14

Ládik!!! napsal(a):

Lessy a Pečina, strádající rodina.
05. 01. 2014 | 12:16

pavel v napsal(a):

Filuta napsal (cituji):
"Pavel
Od anonyma ty nadávky do bolševických anonymních lůzrů fakt sedí." KONEC CITACE

O žádných lůzrech jsem nemluvil, o bolševicích ano. Bylo to vyvoláno urážkami komunisty perzekuovaného bojovníka za svobodu. Mrzí mě, že jsem se nechal unést.

Ještě jedna citace pana Filuty:
"A pokud vám ani tohle nestačí, pusťte si ze záznamu Duku, jak se arogantně rozkřikoval v rádiu a národ nazval (nejednou) "lůzou".
Lůzou nazval v podstatě celý národ, protože stěží 20 procent občanů ten jejich zlodějský tunel akceptuje.
Chová se jako by katolíci byly v těchto končinách nesmírně populární a uzurpuje si moc, která mu nepatří." KONEC CITACE

Dominik Duka nikoho nenazval "lůzou". Řekl: "Nevadí mi protesty, ale vadí mi množství projevů, které už dávno překročily míru pokojného protestu a staly se projevy hrubiánství a vulgarity. Tím se protest sesouvá z roviny demokracie do roviny ochlokracie." Slovo ochlokracie lze vyložit jako vláda lůzy, ale také jako vláda davu. Jak vidíte, cílem vyjádření pana Duky nebylo někoho škatulkovat, nýbrž odsoudit vulgaritu při protestu.
05. 01. 2014 | 12:17

mb napsal(a):

( když už bychom meli byt přesní ( hnidopiši ) ls, tak jsem nekritizoval její doporučení, nýbrž způsob(a načasování) jejího doporučení, ale to máte jedno, na to s. p. ...) ... hezký den ...
05. 01. 2014 | 12:17

kokoshka napsal(a):

žabka:
La la fa-tyhle notky
la la fa-jsou osamele jako Ja
Cele mesto mokrava když prši dest'
My jsme s tebou už neni spolu k velke litosti...
Svetilko v noci-to jen taxik...
Už neni duležite či je to vina
Ja chodim v noci po ulicich sama
Našich nevyskazanych slov-jako velka zed
Kytarni struna hraje posledni notky-la la fa...
05. 01. 2014 | 12:18

a je to napsal(a):

ještě k té BÍDĚ!!!!!zaviněné pravičáky.Předvánoční zběsilé nakupování všeho,jen abych něco koupil a před silvestrem opětné nakupování žrádlajako kdyby 31.prosince končil svět, to je ta BÍDA?Před supermarkety nebylo kde zaparkovat,to znamená v překladu pro věštiče BÍDY....naprostá většina zákazníků přijela auty kam skládali plné nákupní vozíky.Jediná vada na té BÍDĚ byla ta ,že některým bylo z toho přežírání viditelně špatně(žlučník).Takovou bídu by nám tam, kde nevědí jestli se zítra nají určitě záviděli.
05. 01. 2014 | 12:21

stejskal napsal(a):

Ano, hnidopiši zcela jistě můžeme v debatě i jinde být, pane mb. Nic nám v tom nebrání. Hezký den i Vám. l.s.
05. 01. 2014 | 12:22

vasja napsal(a):

Navruhuju panu mb, aby hnidopíchal na čtenářskym blogu.
05. 01. 2014 | 12:27

Ládik!!! napsal(a):

Na tatarský biftek preferuji svíčkovou z pravé strany. Nevím proč.
05. 01. 2014 | 12:28

pavel v napsal(a):

Anna

Ještě stále bych vám byl vděčný za odpověď na mou otázku, na co by církev měla použít peníze z restitucí. Zda pro lidi umírající hladem nebo nemocemi v Asii a Africe, nebo pro chudé, ale nasycené lidi v Česku. Dočkám se?
05. 01. 2014 | 12:29

kokoshka napsal(a):

Ladik:
Tohle sam delam vyjimečne,zkus vepřove v pivu nebo kachni filety na vine.K tomu salat z krabovych tyčinek s zelenym hraškem.A to vše pujde pod vodočku tak že oližeš prstičky.
05. 01. 2014 | 12:35

žabka napsal(a):

Děkuji, pane Kokoschko,
nerozuměla jsem slovu: nevyskazanych, co to znamená?
Zřejmě jste rozvedený že, pane kokoshka a je vam to moc líto? Mál jste cerkevný sňatek?

kuňk :-) la la la la
05. 01. 2014 | 12:38

neo napsal(a):

Jelikož internety jsou plné zlověstných ještírků v potu tváře budujících čipovou totalitu (vzpomeňme třeba na pány Jánského, Černého a rodinu Brabcovu ze včerejší plodné diskuse na téma "postavení Michaela Schumachera na žebříčku rodinných hodnot") a je občas těžké se v té nepřehledné skrumáži lidské geniality vyznat, natož zde vyniknou, přinášíme vám jedinečný návod, jak se stát hvězdou každé debaty na českém internetu.

1)nehledět na téma
2)obvinit z problematiky Kalouska (...možno Nečase) případně pokud je téma kladné velebit Miloše Zemana
3) nadávat na Prahu/voliče pravice/studenty/exekutory
4)vyzdvihnout nadřazenost dělnické třídy s patřičným důrazem na vlastní příslušnost k ní, ideálně zmínit kolik let poctivě pracuji, zatímco výše jmenovaní nic nedělají a žijí z mých daní
5) bez kontextu vložit xenofobní nadávku na cikány/židy/muslimy (za předpokladu, že patřím k jedné z výše uvedených skupin nadávat na bílý, chvíli se s někým pokoušet o hádku a pak dojít multikulti nirvány prostřednictvím společné nenávisti na ostatní skupiny a hlavně Kalouska)
6)konstatovat nutnost návratu ke komunismu (možno doplnit o vlastní historku proč bylo za komunismu líp, radikálové mohou provolat smrt imperialistům a kapitalistům)
05. 01. 2014 | 12:42

strejc Josef napsal(a):

Pane Duko, nevím, zda vám rozuměli rozhlasoví posluchači, ale pro mne je první odstaveček vaší proklamace velmi nezřetelný: "...stojíme na začátku roku 2014 po Kristu nebo našeho letopočtu, jak někteří říkají. Nemůže to i znamenat, že my jsme Kristovi a on je náš? To je otázka, ale také program a výzva našeho papeže Františka..." Ponechávám stranou, že skutečný historický Kristus se podle odborných bádání narodil už několik let "před Kristem" a přesto mi není jasné, kde je to odůvodnění vašeho závěru, že "my jsme Kristovi" a "on je náš...".. A že se právě vy odvoláváte na papeže Františka mi přijde přinejmenším tristní. Pak bych vás rád poprosil, abyste mne jako čtenáře či posluchače nevyzýval k politické aktivitě. Nepovažuji za korektní, aby tak činil představitel instituce, která je už z podstaty nedemokratická a stojí na manipulaci. Pokud vaši isntituci potřebují věřící lidé, protože sami nedokážou s bohem komunikovat - a do jejího čela si sami zvolí toho, kdo to dokáže nejlíp dobrá, nic proti tomu. Ale aby církev dělala politiku je dle mého soudu nekorektní. Když proklamujete jak bude dbát církev o rozvoj vzdělanosti musím se smát... Myslím, že dost práce vám dá najít tolik obrazů a alegorií abyste přizpůsobili výklad bible vědeckému poznání natož, abyste ho sami někam posouvali (bohatě stačí, že už se nemusíme bát při posunu poznání upálení, či vyobcování z církve...). Když jsem vás sledoval v ČT v dialogu s panem Grygarem bylo až komické sledovat váš "přínos" k poznání světa, vyhlížel jste (naštěstí vedle více než tolerantního a spíše věřícího člověka) jako vykulený strejc, který, když jde o reálná fakta o vzniku a vývoji světa zmůže se jen na rádoby významné úsměvy a přikyvování, ale sám nepřináší nejen nic nového, ale ani užitečného... Jinými slovy - usnadňujte věřícím kontakt s bohem, ale nepleťte se do toho, co přesahuje náboženské vidění světa a kde jste evidentně jako nahý v trní...
05. 01. 2014 | 12:43

gaia napsal(a):

pavel v

Kdo by se s vámi bavil, po tom co jste předvedl 04. 01. 2014 | 22:18
05. 01. 2014 | 12:47

O sto čest napsal(a):

Tady to už jede:
https://www.facebook.com/groups/203791436472452/
05. 01. 2014 | 12:48

kokoshka napsal(a):

žabka:
Ja že jsem rozvedeny?Olala!
Ja mam milovanou /ženu/ už 4 roky a s ni ročni dceru.
Ano,mel jsem venčanije v kostele,jsme davali slib před Bohem,a co ma bejt?!
05. 01. 2014 | 12:51

Duroy napsal(a):

To NEO:
No právě, vámi uváděný dolar na den, taky nezohledňuje majetky nejen důchodců, ale i třeba náčelníka ze střední Afriky.
Škoda,třeba objevíte nějakou zajímavou metodu, která by měla vypovídající hodnoty a umožnila by srovnání chudoby v ČR za posledních 25 let.
05. 01. 2014 | 12:59

Kelt napsal(a):

a je to,
ta Vaše argumentace 12.21 je s prominutím poněkud slabomyslná.
Nakupování a plná parkoviště má v podstatě dvě příčiny:
a/parkoviště jsou nedostačující
b/jistě tam jsou ti,kteří "na to mají".
Ti,co žijí pod mostem-asi 30 tisíc bezdomovců tam jistě nezaclánějí.
Matky samoživitelky,které nemají peníze na školní obědy/tím méně na auto/tam také nebudou.
Rodiny 700 tisíc nezaměstnaných a těch,kteří žijí pod hranicí chudoby,tak těch tam také asi mnoho nebude,včetně cca 300 tis. důchodců,kteří mají problém se zaplacením nájemného,služeb a léků.
Tato myšlenková úroveň má svoje kořeny již ve "slavném" výroku manželky Ludvíka XIX,M.A.:"když chudí nemají na chleba,tak proč nejedí koláče?"
05. 01. 2014 | 13:06

kokoshka napsal(a):

Tedy podle metody "hamburgeru"-ten je stat nejbohatši kde se zkonzumuje nejvice mac-cheesburgeru v mekači.Tady USA lidruje,akorat nevim co na to plukovnik KFC.
05. 01. 2014 | 13:09

účetní napsal(a):

Netřeba počítat, opravdu nestrádáte
05. 01. 2014 | 13:09

Kelt napsal(a):

oprava XIV
05. 01. 2014 | 13:10

kokoshka napsal(a):

Kelt:
Tohle to opravdu neřekla!
05. 01. 2014 | 13:18

kokoshka napsal(a):

Idiotem byl Ludvik ktery vyšel vstric luze v šaškovskem habitu před Versaliem a pozvedl tlupe pohar vina,nikoli jeho prakticka milenka.
Jeden nadporučik palacove gardy odplivl:"Stačilo by dat mi rozkaz začit střilet!"
Ten dustojnik byl korsičan Bonaparte.
05. 01. 2014 | 13:24

mb napsal(a):

ke komu se duka obrací obrací?
kdo chce ať se klidně pozvrací pozvrací
slova jak květiny vzešla z pravdy
píšeme dějiny už doopravdy
restituce, retribuce,
žádný sex, jen ta poluce
evoluce, revoluce
nežli přijde vůdce k ruce ...
05. 01. 2014 | 13:26

zemedelec napsal(a):

Pro strejc Josef.
Vy se Panu Dukovi divíte?
To byly časy,kdy cirkev rozhodovala o všem,bez cirkevního vědomí a požehnání se nehnul ani vlásek.Tenkrát byla cirkev stát,proč o to usilují zas,nevím,když máme vybudované všechny potřebné instituce státní.Proč budovat další mocenské centrum a platit daně i jim.
05. 01. 2014 | 13:30

kokoshka napsal(a):

mb:
"Žadny sex,jen ta poluce"
Odstup,Satane!
05. 01. 2014 | 13:35

Anna napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

já jsem věděla, jak probíhala diskuze, i proč jste psal o té knize. Já jsem se do té diskuze zapojila mým pohledem na čas, kdy sem dal kardinál Duka svůj blog "Bitva na Bílé hoře", tzn. 27.12. (nic víc, nic míň).

Vánoce jsou označovány jako svátky klidu a míru. 27.12. nepatří mezi svátky vánoční, ale je 1. dnem povánočním. Navázat na vánoční svátky blogem, z něhož cituji: "Krátký boj byl podle Chalina skutečnou bitvou, ne útěkem. Za dvě hodiny přinesla 2 000 mrtvých." mi přijde od kardinála katolické církve nemístné a nepochopitelné.

Proč kardinál Duka zvolil den těsně po Vánocích na zveřejnění svého blogu "Bitva na Bílé hoře" je mi záhadou. Obzvlášť, když v listopadu byly různé články a pořady na toto téma, např. Šarvátka na Bílé hoře - cituji:
Hojda: Co je mnohem podstatnější, než jestli tam byl Descartes, je úloha karmelitána Dominika á Jesu Maria, což je velmi intenzivně diskutováno v historické literatuře, zejména po vydání knihy francouzského historika Oliviera Chalina. Ten Dominikovi připsal nejen roli jakéhosi vojenského kaplana – onoho člověka, který nese na svých prsou strakonický obrázek Klanění Jezulátku, čímž, jak praví katolická legenda, strhne katolické vojsko k lepší bojové morálce. U Chalina se Dominik objevuje rovněž jako stratég, který se účastní přímo plánování bitvy a který hraje téměř stejně důležitou roli jako hlavní vůdci katolické armády.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/osobnosti-na-ct24/107000-sarvatka-na-bile-hore/

---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

pavel v

Ale já jsem Vám odpověděla.

Anna napsal(a):

pavel v

Předpokládám, že duchovním katolické církve v ČR je známo, jak žijí děti v Africe, že existuje UNICEF... Proto vůbec nechápu, že - cituji:
Katolická církev má plán, jak zhodnotit část finančních prostředků získaných z restitucí od státu. V polovině příštího roku chce církev spustit investiční fond a do něj vložit stovky milionů korun. Z fondu by se mělo čerpat na investice i platy. O jeho zřízení zástupci největší české církve jednají s trojicí bank.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/katolicka-cirkev-s-penezi-z-restituci-spusti-investicni-fond-pue-/ekonomika.aspx?c=A131119_084705_ekonomika_fih
---

Pod blogy kardinála Duky jsem již uvedla:
Podle mě by problémy romské komunity mohla ve velké míře vyřešit církev. Ta již teď je s Romy spjata - např. Pavel Kuchař, salesián, vysokoškolský pedagog věnující se práci s romskou mládeží, Vojtěch Vágai, katolický kněz romského původu, a Pavel Kubaník, romista působící na Univerzitě Karlově v Praze.

Římskokatolické církvi bude vráceno 180 až 200 tisíc hektarů polí, lesů a dalších pozemků. Práci na nich mohou vykonávat i lidé se základním vzděláním i z praktických škol.

Církev už dříve prodávala fary, tak by místo prodeje mohla volné fary dát k bydlení Romům. Již nyní existují církevní Charity pomáhající Romům, v Ostravě je Církevní ZŠ Přemysla Pittra, kterou navštěvují převážně romské děti, takže lze převzít zkušenosti a počet Charit a církevních škol u romských oblastí zvýšit.

Církev by mohla zajistit zaučení a vyškolení Romek na kuchařky, sociální pracovnice v Charitách pro Romy, zaměstnat jako uklízečky a uklizeče v církevních budovách a jejich okolí, řidiče,.. nechat vyškolit některé Romy na opraváře...

04. 01. 2014 | 23:55

Investiční fond církve svědčí o tom, že peníze uloží církev do bank namísto pomoci chudým kdekoliv !!!
05. 01. 2014 | 13:41

boban napsal(a):

Duka skutečně nestrádá a výhledově ani strádat nebude.Zajímalo by mě,zda současný papež ví o restitucích probíhajících v ČR a proč se k nim nevyjádří.Asi nic neví.
05. 01. 2014 | 13:48

Joe Ratata napsal(a):

Pane kardinál, že jsem tak smnělej, mohli by mi vysvětlit , jak je to vlastně s těmi svatými a jejich přímluvami, když jsou mrtví a Poslední soud, pokud vím, ještě nebyl. Teprve k poslednímu soudu budou mrtví vzkříšeni a souzeni. A po nich živí.
05. 01. 2014 | 13:48

kokoshka napsal(a):

A Michael Šumaher je stale v komatu...neni li to ironie nebo boži vtip že sedmikratny šampion svetu ve Formule1 neumi lyžovat?
V tom je sul,deti,hvezdam a nebi nikdo neporuči!
05. 01. 2014 | 13:59

stejskal napsal(a):

Dobře, paní Anno,

já na tom nic divného nespatřuji (jak už jsme psal výše).

Role karmelitána Dominika od Ježíše a Marie (jakož i jeho doprovodu, Petra od Matky Boží) je z historického hlediska myslím velmi zajímavá a většině ne zcela známá. Všem, koho toto období zajímá, knihu doporučuji. Je v ní (mimo spousty dalších věcí) dost podrobně popsána.

To je asi tak vše, co jsem chtěl říci. Můžeme tuto naší debatu myslím uzavřít.

Libor Stejskal
05. 01. 2014 | 14:02

Qin napsal(a):

Viděli jste v TV jak chudí občané v Thajsku, Barmě olepují budhistické sochy a chrámy zlatem? Proč to asi dělají?? ,To by tak bylo něco pro bolševické Čecháčky!
05. 01. 2014 | 14:06

kokoshka napsal(a):

A v našich podnikatelskych kruzich koluje přislovi:"Ziskat majetek neni težke,mnohem težči je potom udržet"
05. 01. 2014 | 14:07

pavel v napsal(a):

gaia napsal(a):
pavel v
Kdo by se s vámi bavil, po tom co jste předvedl 04. 01. 2014 | 22:18 KONEC CITACE
-------------------------------------------------------------------------------------
Sorry. Nechal jsem se unést předchozími urážkami na adresu komunisty žalářovaného bojovníka za svobodu.
05. 01. 2014 | 14:08

Qin napsal(a):

Doplněk:Kteří ukradnou i co je přibité.
05. 01. 2014 | 14:14

kokoshka napsal(a):

Qin:
Vy jste nekdy byl v Thajsku?
Ja celkem 7x,a mužu řict bez obalu-lepši zemi chudych lidi bohatych duchem na svete nenajdete.Jsou chude ale svobodne,jejich život vubec připomina pohadku o ztracenem raji.
05. 01. 2014 | 14:17

jedni se to učí od druhých napsal(a):

Jako bych slyšel mluvit Dr. Husáka.

Ne každý má, pravda, šejcetrojku. Ale každý na ní má svůj podíl.
A těch nových domů, co vyrostlo!
Sakra! Himlhergotnochajnmál!
05. 01. 2014 | 14:17

na rozdil od vzteklých ukrajinek napsal(a):

kokoska
Proto ony otročí v pražských bordelech a masážních salónech.
Rozdávaji to štěstí.
05. 01. 2014 | 14:20

kokoshka napsal(a):

"My nemame penize na chleba,veličenstvo..."
"A co nas zajima nejaky chleb,my přece chleba nejime!"(Cisařuv pekař)
05. 01. 2014 | 14:24

gaia napsal(a):

pavel v

každém kriminálník a nefachčenko vám dnes bude tvrdit, ze bojoval proti totalitě, přitom na té totalitě nejvíc vadila ta povinnost pracovat.
Disident je dnes už sprosté slovo, už 23 let víme, o co jim šlo, tak jste se ztrapnil vskutku exemplárně a nedivte se, ze se s vámi nikdo nebaví a já jen z výchovných důvodů, neb výchovu zabednenců beru jako své poslaní, neb zde je tolik nizkosti a ubohosti.
05. 01. 2014 | 14:29

resl napsal(a):

Charity jsou velmi potřebné v celém světě a začnou mít tradici i tady, v silně ateistickém státě, kde komunistický režim vychoval miliony lidí k závisti. Většina, která Dukovi spílá, má ještě teď mastnou hubu a roupama neví, co by vypili a sežrali dalšího. Nejsou to žádní potřební chudáci, jsou to zbytky bolševického póvlu, který bude nadávat a řvát vždycky, když ji to režim dovolí. V opačném případě se z nich stane zbabělá lůza, která se okamžitě přidá na stranu totalitního uzurpátora, který jejich málo vyvinutému rozumu, vždy plně vyhovuje.
05. 01. 2014 | 14:31

papež napsal(a):

boban napsal(a):
Duka skutečně nestrádá a výhledově ani strádat nebude.Zajímalo by mě,zda současný papež ví o restitucích probíhajících v ČR a proč se k nim nevyjádří.Asi nic neví.
05. 01. 2014 | 13:48
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Synu, neber jméno nejvyššího sluhy Nejvyššího do huby nadarmo.
Jistěže se to ví, si myslíš, synu můj milený, že Vatikán nemá své zvědy, trasy a různé další kanály ?
Moc dobře se o tom ví, zejména sledujeme zda Duka vybere ty správné banky, co mu budou radit jak investovat přebytky , doufejmě jen že nebude investovat do aktiv čínských komunistů nebo aktiv arabských, muslimských, to by Nejvyšší už asi neunesl a rozprášil by celý ten náš spolek / a věru, že už to několikrát málem udělal, to není vůbec jednoduché vysvětlovat mu, že se členové spolku, co tenkrát založil jeho synek v provincii Judea, že se tolik odchýlili od jeho učení a že by možná, kdyby ten jeho synek zas přišel na zem...že by ho možná nechali zavřít anebo by ho aspoň nechali uvláčet tiskem/. Co pak by asi tak dělali naši biskupové, jahnové, arcibiskupové, podjáhnové, faráři, mniši, členové kurie, diecezní úředníci atd ? Já ti povím, synu můj milený, co by dělali. Šli by na Úřad práce a tam obtěžkali náš už tak zchátralý sociální systém veřejného pojištění, naše veřejné finance.
To bys snad chtěl ?
Jistě, jistě, Kristus pravil, že se Hospodin postará, že netřeba šít sobě oděvu či starat se z čeho žít...ale čistě mezi náma , synu můj milený, to mají snad pak jít všichni ti hodní lidé místo na Úřad páce ...to snad mají jít žebrat ? Dyť mnozí mají VŠ vzdělání, což by to nebylo proti logice a dialektice vztahu investice do vzdělání individua/společenský přínos individua ? Což by to nebylo mrhání ? Což by se na to pak oko Nejvyššího mohlo dívat s porozuměním a blahoskloností - jak se jim všem rozpadají jejich rodiny a podobné svazky, například ?

Synu, Nejvyšší to také ví, v podstatě s tím vším souhlasí ale nelíbí se mu, že chce Duka angažovat banky ovládané lidmi stojícími mimo židovské konfese, jak pak k tomu přijde jím vyvolený národ ? To z toho všeho nemají nic mít ? Což to je ta křesťanská láska ke všem lidským bytostem bez ohledu na pohlaví, politickou či náboženskou příslušnost atd . ?
Musel jsem mu sdělit, že ta indexace je jen podle inflace a že teda zatím to vypadá jen tak zhruba do 2 % a taky jsem mu řekl, že kačky už nejsou kačkama ale singerovkama a vysvětli jsme mu že tak šly až o 9 % dolů, to ho trochu uklidnilo, řekl mi , že počítal tak s 5 % dle inflace a s pevnou kačkou a že teda ať si to vyžerou banky křesťanské nebo muslimské, že takový handl by nepojistila ani AIG a že Bernankemu hned v pondělí vnukne ať do toho ti naši vyvolení raději nejdou.
Zatím ale neví nic o těch dotacích na výměru půdy - ty jsou určovány v eurech..... musím mu to celé dávkovat po částech, též nechci skončit na Úřadu práce.

Nyní jdi a nereptej že papež není řádně informován již nikdy více.
05. 01. 2014 | 14:32

kokoshka napsal(a):

Otroči oni u vas,mai pen rai,doma u nich mužete nechavat skutry a auta na ulici nezamčene a s kličky v zapalovani bez obav,po plažich pobihaji psy ktere každy domorodec a turista nakrmi a na zdi meho kamarada Jurie sedi velky iguan z lesu za oknem ktereho nikdo nehoni pryč,to je HARMONIE,když se vraciš do tzv.cilivizamci vidiš ten rozdil.
Ostatne film s Di Capriem je tomu dobrym přikladem.
05. 01. 2014 | 14:32

Joe Ratata napsal(a):

Zajímavý pohled na dění kolem Bílé hory je ve sci-fi povídce "Zájem galaxie" od Ludvíka Součka. Ještě že ten Descartes přežil.
05. 01. 2014 | 14:34

Tom napsal(a):

Pán s Tebou otče Kardinále, i s naší římskokatolickou církví,

i s těmi milými byť poněkud rozčílenými lidmi pod článkem, kteří zjevně trpí v bídě.
05. 01. 2014 | 14:35

pavel v napsal(a):

Anna

Neodpověděla jste přímo, tak napíši sám, jak jsem vaši odpověď pochopil. Vy si myslíte, že církev by měla peníze z restitucí použít pro podporu Romů v Česku (kteří však nehladoví a mají státem financovanou lékařskou péči) místo chudáků v zemích postižených přírodními katastrofami či etnickými válkami, kteří trpí hladem a nemocemi.

Církevní investiční fond
Sama jste napsala, že tam má být uložena jen část prostředků, ne všechny. Já v tom nevidím nic zlého. Církev chce mít hmotnou nezávislost. Nebylo by rozumné všechny prostředky naráz utratit. I kdyby církev věnovala naráz na charitu 20 miliard Kč, jako Mark Zuckerberg, byla by to jen kapka v moři. Zkuste si představit, že by se Mark štítivě zbavil majetku - z čeho by pak přispíval?

Obávám se, že ve věcech majetku špatně chápete Bibli. Majetek sám o sobě není ani dobrý ani zlý, podobně jako nůž či oheň. Je špatné, když je člověk na něj fixován. To není případ církve. Tam je majetek "v socialistickém vlastnictví". Kdyby se Dukovi podařilo církevní majetek nějak rozšířit, on osobně z toho nic mít nebude.
05. 01. 2014 | 14:37

gaia napsal(a):

Pavle, tak už dost, už se tu dál neztrapňujte, my dobře víme, ze ty naše peníze půjdou přes Vatikanskou banku, které ostatně už nevěří ani Italská centrální, zachránit všechny trpící není v silách českého daňového poplatníka, pro čtení takovýchto názorů se mi vybaví jen jedno

Farizej
05. 01. 2014 | 14:42

pavel v napsal(a):

gaia

Ve středověku bylo zvykem všechny spory řešit silou. Díky křesťanské nauce jsme se naučili toleranci, že člověka s jiným názorem nepovažujeme za nepřítele nebo za hlupáka. Měl jsem řadu kamarádů, kteří byli komunisty a přes všechno, co komunismus způsobil světu, jsem se v nich snažil vidět lidi. Jsem si totiž vědom, že každý člověk je v dětství jaksi "naprogramován", ale jen skutečná osobnost dokáže vystoupit z magického kruhu předsudků. Kdybych vyrostl v komunistické rodině, nevím, zda bych dokázal uvažovat jinak.
05. 01. 2014 | 14:49

za korunku za dvě, štěstí rozdávála napsal(a):

kokoska
Na filmy s DiCapriem se nedívám, má moc krabicovitou hlavu.
A co když dete spát a ten leguán vám skočí do obličeje. A eště zavřeští.
Budete cele druhej den prát ložní prádlo.

Naše učitelka nám na základní škole taky vyprávěla (začátek šedesátejch let), že když v Číně něco někdy zapomněli ležet, vždycky jim to nějakej Číňan přnes.
Manžel fyzik, poradce.
Jednak asi nevěděla, že zloděje tam po staletí popravovali metodou tisíce řezů a za druhý, že ten Číňan je jeden z dvaceti, který je maj v popisu práce.

Vždycky zápaďáci všechno časem zkazej. Dneska musej čínskejm banditum masově ustřelovat hlavy na stadiónech. A na pohraničních řekách maj celý pirátský flotily.
05. 01. 2014 | 14:53

Marian napsal(a):

Pavel V cituji...špatně chápete bibli.. už jednou jste se zde těžce ztrapnil chcete to opakovat? "Nikdo nemůže sloužit mamonu i Bohu"."Dřív projde velbloud uchem jehly,než boháč do království nebeského." "Rozdej vše,co máš a následuj mne". Blahoslavení chudí duchem (chudí z ducha,dobrovolně chudí"
Můžete nám napsat, jak máme tato NAPROSTO JASNÁ srozumitelná a opakovaná sdělení správně chápat?
A neohánějte se kontextem, ten je též naprosto jasný.
05. 01. 2014 | 14:56

resl napsal(a):

gaia : "... my dobře víme"
" Disident je dnes už sprosté slovo, už 23 let víme, o co jim šlo"...
--------------
kdo je to "my" za koho neustále mluvíte ? vy jste se NÁS ptala ? jen slaboch, který neumí stát za vlastním názorem, používá "my."
05. 01. 2014 | 14:56

Marian napsal(a):

PavelV Neslyšel jste nic o Třicetileté válce? Zjistěte si,kolik % obyvatelstva Evropy (připadně našich zemí) v ní zahynulo!
A co islám? Je vám známo,že jde o poslední větev/výhonek na kmeni judaismu?
05. 01. 2014 | 14:59

Marian napsal(a):

Neustále nás zde kritizuje a uráží člověk hrdě se hlásící se k národu,který v minulém století vyvolal dvě světové války a má na svědomí desítky milionů životů... nechutné.
05. 01. 2014 | 15:02

Váš prelát napsal(a):

Kdyby se Dukovi podařilo církevní majetek nějak rozšířit, on osobně z toho nic mít nebude
Hahaha

bude se opájet větší moci a větším slavomamem, bude se koupat v šampaňském v mramorové vaně a rezidenci zlepší natolik, aby mu záviděl i ten německý biskup megaloman. S jídlem roste chuť a arcibiskup už teď počítá, ostatně

Spočítejme si, zda opravdu strádáme

je název blogu, ale on nemluví o nás, ale o nich, prelátech. Pokud zjistí, že z nás ještě možno něco vymáčknout, buďte jistý, že to udělá, s jídlem roste přeci chuť
pokud zjistí, že si ještě občas můžem dopřát kávu, výlet, cigeretu, nebo si vsadit los, hned bude hřímat, mate se jak prasata v žitě, ještě pořád máte věci, kterých se můžete vzdát( v nás prospěch pochopitelne?)

ospravedlněním naší existence je přeci armáda lidí na úplném dně, pro které budem dělat charitu (za vaše peníze, pochopitelně, které vybereme, když u vás zazvonime a když nedáte, hned vás zostudíme, zvlášť na malém městě to je výživné,po Tříkrálové sbírce, představte si ta Nováková, ještě bydlí ve své garsonce a má dokonce vlastni kolo a elektricky sporák, ale na sbírku dala jen 5 korun) Co na tom, že Nováková ryje držkou v zemi, dokud nebude úplné na dně, je naše existence nezdůvodnitelná. Nejvíc věřících je přeci v Ghaně a to je nás CIL
05. 01. 2014 | 15:03

Desiderius napsal(a):

Někteří lidé strádají v důsledku nezájmu českých vlád, někteří lidé se mají navzdory úsilím vládních garnitur celkem dobře a miliardáři svůj majetek vesměs nakradli v 90-tých letech.
05. 01. 2014 | 15:05

gaia napsal(a):

resle, řekl jste to taky Dukovi?

Když může on psát my, proč ne já?

Já píši za česky národ, který už z kriminálníků bojujících z kriminálu proti totalitě a z kotelniků bojujících za svobodu vystrizlivel. Při sledováni Pelisku jen kroutí hlavou, co je možné dávat na vánoce.
05. 01. 2014 | 15:08

Divobyj napsal(a):

resle,

my-to znamená většina obyvatel tohoto státu vyjma zločinců všeho druhu a jejich lokajů.Do příslušné skupiny se laskavě zařaďte sám.
05. 01. 2014 | 15:14

kokoshka napsal(a):

Kdysi jsem asi v roce 2008 napsal takovou povidku:
"Panelak"
Mam spoustu skvelych sousedu a sousedek,treba baba Nura z druheho patra krmi před domem celou bandu koček,pokažde tam když vyjdu na dvur dela banket na 6-8 mord.
Sousedka za zdi,mlada hezka holka Irina neustale vodi k sobe kavalery,ja musim do prace a ne poslouchat vaše milostni stenani celou noc.
Na třetim bydli strejda Vasja,v podstate dobry chlap,ale když dostane vyplatu ožere se jako prase a honi svoji ženu Vasilisu po celem byte,take podle zvuku a rozbiteho nadobi ji mlati.
Jednou kdosi když kočky z celeho rajonu přišli na obed k babe Nure jim nalil do taliřu kerosen,od te doby tu vousatou bandu nikdo nevidel.
Strejdu Vasju v noci potkal upir Drakula a pravil:"Když ješte jednou se ožereš a budeš mlatit ženu vasaju z Tebe krev dočista!"Vasilij okamžite vystřizlivel a od te noci seka dobrotu.
Z Irinou to bylo težči-koupil jsem použity mobil v bazaru a novou SIMku,začinam ji posilat SMSky v podvečer:"Chceš romanticke rande,jsem tvuj zamilovany fanda."
Ona mi obratem piše:"Chci,a kdo vubec jsi,my se zname?"
Piši:"Jsem maniak,pujdu Te rozčtvrtit když mi budeš zahejbat,otevři dveře,šlapando..."
Slyšim přijiždi policejni hlidka,Irina zavolala policii,ja ihned vyhodil mobilni telefon oknem a SIMku utopil v zachodove mise.
Naštesti ke mne se nikdo nezatukal,policie odjela a na druhy den Ira mne potkala na prahu sveho bytu:"Viš,Serjoža,tak malo s Tebou mluvime,vždyt jsme sousedy,a proč jsi ješte nejsi ženaty?Dame si čaj?"-"Viš?"-povida "V našem rajonu je Jack Rozparovač,policie uz mu na stope,zajdeš ke mne..."
Jiste že zajdu.Irina je ted moje holka a chci ji udelat životni propozici ruky a srdce.
No a potom musim se podivat jak vypada život v sousednim baraku,kdo vi,treba bude pomoct,to ja rad!(c)
05. 01. 2014 | 15:20

co mi hlava nebere napsal(a):

Když šlo o vracení pozemků v Březiněvsi u Prahy, prelát vyhrožoval, jsme bohatý řád se silným zázemím ve Vatikánu, všechny prostředky použijeme na právníky a budem vás fackovat až budete mít červené tváře.

Zdá se mi nějak divné tvrzení na druhou stranu, že ty peníze potřebují na živobytí a na charitu. Proč si ty církve neplatí Vatikán rovnou?

Proč bohatý Vatikán chce peníze na činnost od státu, který má bilionove dluhy a jednou skončí v bankrotu?
05. 01. 2014 | 15:25

neo napsal(a):

Duroy:

zkuste nějaké statistiky. Třeba něco najdete.

tady se chudoba přeceňuje. Je to způsobeno rozežraností.
Dřív měli lidi i 12 dětí a vyžili. Dneska se považujou za chudé lidi s takovými vymoženostmi, jako dům, auto, televize- nejlíp 3D, satelit, hifi, myčka, domácí kino.... 7krát v týdnu jídlo 5krát denně, každý den maso...

Aj Dařbuján by čučel, když sháněl mláto na kaši a podělil děcka čtvrtkou chleba.
05. 01. 2014 | 15:28

Anna napsal(a):

pavel v

V tom případě jste moji odpověď nepochopil. Podle mě je potřebných u nás i ve světě spousta a Ježíš přímo nabádal k tomu, nehromadit majetek.

Prosím, vysvětlete mi tedy, proč se podle Vás na duchovní, kteří se kázáním slov Ježíšových živí, nevztahují Ježíšova slova: Neshromažďujte zlata ani stříbra, ani peněz v opascích vašich mívejte, ani mošny na cestě, ani dvou sukní, ani obuvi, ani hůlky; hodenť jest zajisté dělník pokrmu svého. Matouš 10.9,10
Matouš 6,24: "Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům. Neboť jednoho bude nenávidět a druhého milovat, k jednomu se přidá a druhým pohrdne. Nemůžete sloužit Bohu i majetku."
Matouš 10:
1Zavolal svých dvanáct učedníků a dal jim moc nad nečistými duchy, aby je vymítali a uzdravovali každou nemoc a každou chorobu. 2Jména těch dvanácti jsou: první Šimon zvaný Petr, jeho bratr Ondřej, Jakub Zebedeův, jeho bratr Jan, 3Filip, Bartoloměj, Tomáš, celník Matouš, Jakub Alfeův, Tadeáš, 4Šimon Kananejský a Iškariotský Jidáš, který ho pak zradil.

5Těchto dvanáct Ježíš vyslal a přikázal jim: "Na cestu k pohanům nevstupujte, do samařské obce nechoďte; 6jděte raději ke ztraceným ovcím z lidu izraelského. 7Jděte a kažte, že se přiblížilo království nebeské. 8Nemocné uzdravujte, mrtvé probouzejte k životu, malomocné očišťujte, démony vymítejte; zadarmo jste dostali, zadarmo dejte. 9Neberte od nikoho zlato, stříbro ani měďáky do opasku; 10neberte si na cestu mošnu ani dvoje šaty ani obuv ani hůl, neboť `hoden je dělník své mzdy´. 11Když přijdete do některého města nebo vesnice, vyptejte se, kdo z nich je toho hoden; u něho zůstaňte, dokud nebudete odcházet.
---------------------------------------------------------

Cituji slova papeže Františka z EVANGELII GAUDIUM:

49. Vyjděme, vyjděme nabídnout všem život Ježíše Krista. Opakuji tady celé církvi to, co jsem mnohokrát řekl kněžím i laikům v Buenos Aires: preferuji církev havarovanou, raněnou a špinavou, protože vyšla do ulic, spíše než církev, která ochořela uzavřeností a pohodlností a drží se vlastních jistot. Nechci církev, která se stará o to, aby byla středem, a která se nakonec uzavírá do spleti obsesí a procesů. Pokud nás má něco posvátně zneklidňovat a dělat našemu svědomí starosti, pak to, že mnoho našich bratří žije bez síly, světla a útěchy přátelství s Ježíšem Kristem, bez společenství víry, které je přijímá, bez horizontů smyslu a života. Více než strach z pochybení námi doufám pohne strach z uzavřenosti do struktur, které nám dávají falešnou ochranu, do norem, které nás přetvářejí v nelítostné soudce, do zvyků, v nichž se cítíme klidně, zatímco venku je množství hladovějících a Ježíš nám bez ustání opakuje: „Vy jim dejte jíst“ (Mk 6,37).

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=19169

I papež František by se dočkal Vašich slov:
"Obávám se, že ve věcech majetku špatně chápete Bibli. Majetek sám o sobě není ani dobrý ani zlý, podobně jako nůž či oheň. Je špatné, když je člověk na něj fixován. To není případ církve. Tam je majetek "v socialistickém vlastnictví". Kdyby se Dukovi podařilo církevní majetek nějak rozšířit, on osobně z toho nic mít nebude." ???

Ježíš na něj s láskou pohleděl a řekl: „Jedno ti schází. Jdi, prodej všecko, co máš, rozdej chudým a budeš mít poklad v nebi; pak přijď a následuj mne!“ Marek 10,21
05. 01. 2014 | 15:28

Marian napsal(a):

neo- OK. docela bych ti přál dnes živit a šatit 4-8 dětí, o dvanácti nemluvě.A nechtěl bys nám připomenout jeskyně a hliněné chatrče?
Slyšel jsi někdy,analytiku,o tom,že existuje chudoba relativní a chudoba absolutní?
05. 01. 2014 | 15:35

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

pavel v napsal(a):
gaia

Ve středověku bylo zvykem všechny spory řešit silou. Díky křesťanské nauce jsme se naučili toleranci, že člověka s jiným názorem nepovažujeme za nepřítele nebo za hlupáka.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
NAOPAK, bylo to hlavně díky renesanci /dále protestanství, osvícenství atd., tedy antikatolicismus/, tedy znovuobjevení antiky - zde vykonali mnoho dobrého Arabové a židovští překladatelé. Nebýt jich, tak kdoví jak vy to dopadlo s dědictvím minulosti.
Křesťanská uzavřená společnost openenty pronásledovala , mučila a mnohdy usmrcovala / ale po " křesťanskuu" - nepoříklad v Jižní Americe předtím než dětem rozbili hlavu, tak je pokřtili -. to aby mohy být spaseny (KÝM ?!!!??, což je Bůh Kronos , co požírá své děti??!!!)/.
Kristus naopak k svým názorovým oponentům praví :
" Hsdi! Plemeno zmijí! Jak chcete uniknout pekelnému soudu ? "
" Kdo by mluvil proti Duchu svatému, tomu nebude odpuštěno ani b tomto věku, ani v nastávajícím"
Dále četná vyhrožování pekelnými muky a to prosím VĚČNÝMI pekelnými muky - i takovou nauku prosím vyznává Duka a jemu podobní svatoučci, tolik nenávisti nebylo snad ani v hitlerovském Německu vůči Židům, že by jim tedy přáli věčná pekelná muka i po smrti.
"Pošle Syn člověka anděly své, i vyberouť z království jeho všecka pohoršení, i ty, kteříž činí nepravost.A uvrhouť je do peci ohnivé. Tamť bude pláč a škřipení zubů"
"Potom dí i těm, kteříž na levici : Jděte ode mne zlořečení do ohně věčného, kterýž jest připraven ďáblu i andělům jeho."
"I půjdou tito do trápení věčného, ale spravedliví do života věčného."
Atd.
/Duka tedy nemá co vyčítat "komunistické" ideologii (ba ustanovení o VĚČNÝCH mukách jsou snad i hrůznější než ta o třídním boji)a jak víme z historie - tak ani komun istické či nacistické praxi - mimochodem byla to katolická strana Zentrum která prohlasovala s NSDAP Zmocňovací zákon - de factu instalaci fuhrerovského systému, levice už tehdy byla zavírána a likvidována/.

Proč tak usilovně lžete , pane pavle v, vždy když jde o to obhajovat věc tkzv. církevní restituce ? Máte z toho snad něco ? Jste na tom nějak zištně zainteresován ? Je to totiž divné, přinejmenším divné....

Hezký den.

P.S. Instituce pekla se natolik neshoduje s náboženstvím porozumění, lásky, tolerance, milosti a odpuštění....že musela být postupně z věrouky odimplementovávána, v současné době ale dochází k renesanci, k pokusům o znovuzavedení a posílení této vybájené /podle mě zvrhlíky/ instituce.
Kolik totalitního v ní je - to se ale od svatoušků nedozvíte, zato se od nich dozvíte, že oni rozhodně do pekla - třeba na rozdíl právě že od vás...nikdy nepřijdou, mají na to stranickou knížku - ten spolek bláznů si to skutečně zafixoval do své kolektivní mysli, toto ubermenschství romanticko-melanchilickéhoo typu.

Na závěr něco, co neplatí ale univerzálně - jak by si někdo mohl špatně vysvětlit, ale možné rozšíření na jiné aktéry jistě na pořadu dne může být:

Rabi : "Náš vztah k Bohu je užší, než kdybychom už dosáhli velikosti na Zemi."
Král : To by bylo možné, kdyby vaše pokora byla dobrovolná. Ale je nedobrovolná a kdybyste měli moc, vraždili byste."
Rabi : " Ach, dotkl ses naší slabé stránky, králi Chazarů."
/Jehuda ha-Levi : Kuzari (kol. r. 1140)/
05. 01. 2014 | 15:37

neo napsal(a):

Marian:

Sladký, ne nechtěl bych ti nic připomínat a právě popisuji, jak je vnímání chudoby relativní.
05. 01. 2014 | 15:37

Targus napsal(a):

To: pavel v

"Pane Targusi, v Česku se 90 miliard ročně prosází, 70 prochlastá a 50 prokouří. Především gamblerství je příčinou, proč máme bezdomovce. Další příčinou je rozpad rodin. Lidé žijící spořádaně chudobou netrpí."

Děkuji za politické školení. Máte relevantní data, kolik prochlastají, prokouří a prohrají ti opravdu chudí? Pokud ano, sem s nimi.
Já bydlím přímo vedle obchodu s víny a lihovinami a žádní bezďáci se bohužel nechodí, spíše sem zajíždějí auta v pořizovací ceně nad půl mio, jejichž majitelé mají představu, že dvacka na zakoupené flašce oproti ceně v suproši jim zaplatí pohonné hmoty.

Když v Praze uhodily mrazy, Armáda spásy tam zřídila nocležny. Přesto někteří bezdomovci přespávali dál na ulici. Když se jednoho z nich televize zeptala, proč nejde do nocležny, řekl: "Já to tam nemám rád." Co myslíte, že se mu tam nelíbilo?

Co se konkrétně jednomu bezdomovci nelíbilo, to se měli zeptat natáčející reportéři jeho, nikoli vy mne. Já vím od zdejšího bloggera - psychiatra, že více, než třetina bezdomovců jsou lidé, kteří jsou psychicky nemocní a měli by být přinejmenším ambulantně léčeni. Namísto toho jsou odsouzeni k živoření na ulici.

Na váš poněkud trapný kydanec o spořádaném životě rodin v blahobytu odpovím jednoduše. Onemocněl jsem, dostal jsem částečný ID, ženě v té době zkrouhli úvazek na polovinu, měli jsme ve výživě tři děti. Nárok na dávky či přídavky žádný, neboť jsem na úřadech figuroval jako prachatý podnikatel, nezaplacené pohledávky dělaly v součtu více, než dva miliony Kč, z čehož vyplývala nejprve povinnost nejdřív zaplatit všechny odvody a daně a pak čerpat státní podporu. V té době jsem byl rád, když jsem se bez cizí pomoci obstaral na záchodě a ne abych honil neplatiče.

Opravdu si myslíte, že se dá žít v pěti lidech v úplné pohodě z třinácti tisíc měsíčně netto? Jestliže ano, pak je mi vás opravdu líto.
05. 01. 2014 | 15:41

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

co mi hlava nebere
Zcela běžná lidská vlastnost, vášeň - nenažranost(a asi i faleš).
Tradičním zlodějům logiky a lidského poznávání (v co největší míře objektivity) ...to ale nevyčítejte, je to jako byste hrbatému vyčítal, že má hrb.
Mnohých takových duch je zkorumpován tak, že asi už skutečně " nevědí co činí".
05. 01. 2014 | 15:44

uno napsal(a):

Pradědek Čech: o hodně výše jste uvedl, že kněží by měli být sterilizováni, protože mají celibát a pohlavní žlázy nepotřebují. To by byla pro církev totální katastrofa, protože eunuši po kastraci vždy velice tloustnou. Dovedete si představit kněze, že by byli ještě tlustší než jsou nyní?
Pane Duko, ten Váš článek mě rozesmál, Vy a psát o tom že strádáte? Kam jste dali ty dvě miliardy, co vám stát právě nedávno vyplatil? Mějte na mysli, že dělat si z občanů legraci je podle Vaší víry svaté smrtelný hřích!
05. 01. 2014 | 15:47

Targus napsal(a):

To: Duroy, Marian

Diskutovat s vymytými mozky typu neo, je zhola zbytečné. Občan ho zde velice výstižně definoval jako produkta.

Plácat cosi o dolarech na den je trapné a směšné, pokud není schopen vyčíslit výši nákladů potřebných pro přežití. Tzn. cenu za základní potraviny na den, cenu za bydlení na den. Jenže od análního tika toto opravdu nemůžete chtít. Ztrácíte drahocenný čas.
05. 01. 2014 | 15:56

zdenekbrom napsal(a):

Vážený pane Duko,

napsal jste: "Vidíme opravené chrámy, obnovená města a také kolik vyrostlo domů, jak se změnil náš život. Spočítejme si, zda opravdu strádáme."

Je zvláštní, když primas katolický vidí jen takto povrchně a uspokojí se pohledem na nablýskané fasády některých chrámů a měst.

Ano, řada chrámů je krásných. Ale copak v kráse chrámu je podstata víry? Chodíte do chrámu uctívat ty sochy a obrazy, nebo tam hledáte Boha?

Vypadá to, že fyzicky se relativně máme "dobře". Někteří nadstandardně, jiní mají co dělat, aby přežili. Vaše "v globálu se máme dobře", je povechnost sama. Mnozí na to zde již poukázali.

Ale co duchovní stránka člověka? Ta nestrádá? Namnoze ty krásné chrámy, které jste tu velebil, jsou bez věřících, takže strádají.

Pokud chcete skutečně něco změnit, pak ve Vašem paláci udělejte ubytovnu pro bezdomovce nebo špitál pro sociálně nejslabší. Nežádejte plateb světských a pečujte o tyto lidi skutečně jen ze svých zdrojů, svýma rukama a pečujte o jejich duše. Odložte ty ornáty a choďte mezi lidmi. Nejenom za presidentem, běžte i do míst, kde je katastrofální nezaměstnanost a sociální problémy. Běžte tam bez ochranky a naslouchejte. Zkuste zase jezdit vlakem a autobusem a znovu naslouchejte. Mluvte s lidmi a pomáhejte. Papež František zvýšil částku na milodary. Vy teď máte také velké zdroje a můžete pomáhat. Nakonec, i zakladatel vašeho řádu chodil světem a kázal i nez chrámů.

Pak Vám zase lidé uvěří, budou Vašim slovům také naslouchat a budou následovat.
05. 01. 2014 | 15:57

papež napsal(a):

Targus
"Opravdu si myslíte, že se dá žít v pěti lidech v úplné pohodě z třinácti tisíc měsíčně netto? Jestliže ano, pak je mi vás opravdu líto. "

Synu, pouhým vyjádřením lítosti neovu rodinu před bídou těla a zřejmě - jak vidno tak i ducha...nezachráníš.
Pošli mu něco od stolu popřípadě aspoň svatý obrázek /nejlépe vyobrazení nějaké šťastné rodiny - jak si například užívají u vánočního stromečku/ s pěkným povídáním, co tak třeba nějaký žalm ? Stačí emailem, však on už mu to nějaký movitější analytik / s kéně početnou rodinou/ nějak vytiskne a předá.
Anebo mu pošli prezervativy, ano i to bude vyjádřením křestanské lásky.
/ale s návodem, chudák by si mohl myslet že to jsou hračky pro jeho 12 dětí, pak by se divil, kdyby se tomu průvodu - zdobeném takovými nafukovacími balonky.... venku na ulici lidi řehnili, takového si nezaslouží/
Anebo uspořádej sbírku , např. s názvem " Národ analytikovi" - ale jen komodity, peníze by s manželkou propili a následně vzniknuvši patnáctý/ viz neovo "Dřív měli lidi i 12 dětí a vyžili"/ člen rodiny by věru nebyl tím, co bylo oumyslem té sbírky.

Nyní jdi a nedělej si žerty z takto početných rodin analytiků již nikdy více, synu můj milený.
05. 01. 2014 | 15:57

kokoshka napsal(a):

Na filmy s DiCaprio se nediva protože ma krabicovou hlavu,mama porodi mne zpatky!
Takovy Begining (Začatek) od tvurce nove batmanovske trilogii je genialni dilo s mnohovrstevnatym podtextem,ale opravdu pro Vas je lepši Kamenak!
Troška forever!
05. 01. 2014 | 15:57

Qin napsal(a):

Člen klubu:Instituce pekla je vpořádku a schválená církevním koncilem,a Vy tam přijdete,jestli se budete dál rouhat Bohu.

Kokoška.Lidé vc Thejsku jsou hluboce věřící oproti bolševickým, Čechům, Ukrajincům a Rusům,kteří ukradnou i nos mezi očima./a ti poslední tě i zvražděj,aby to nikdo neviděl/.
05. 01. 2014 | 16:07

Qin napsal(a):

Člen klubu 15.37:Duka vyznává muka a kluky trestá hroznými muky.
05. 01. 2014 | 16:11

mb napsal(a):

abychom to uzavřeli ... myslím, že se všickni máme dobře, a myslím, že je to (všeckno) zásluhou pana Duky ...

a taky boha ... protože se nemáme starat co budeme jíst a kde budeme spát, protože jsme pro boha důležitější, nežli polní lilie a ptactvo nebeské ... které neseje ani nežne ...

v tomto smyslu jsou konsekventně křesťanští zejména romští spoluobčané, kteří žijí právě pro teď ... a netrápí se budoucností ... a tak bychom se patrně měli chovat i my všichni ... a dojdeme tak království nebeského ...

njn, stane se ...
05. 01. 2014 | 16:11

papež napsal(a):

Váš prelát
Synu, nevyzrazuj ochlosu jeden z důvodů, proč chceme dál existovat a mít majetek.
Špatně by to někteří z davu mohli pobrat.
Dávkuj jim to, řekni třeba " Milí moji, což není na chudobě krásné právě to, že si vystačí s tak málem a přitom cti netratí ? " a až pak " Ale i chudým je nutno pomáhati, i oni jsou syny a dcérkami božími, však ale kdo může pomáhat jiný - než bohatý ? Cožpak chudý chudému pomůže k jinému než zase k chudobě ? A proto je opodstatně výskyt bohatých ! "
Atd. však potrénuj a ono Ti to půjde samo, synu můj milený.
Takhle na prudko /viz ta Ghana/ to nikomu nevykládej, to pak budí velké vášně, dávkuj to po procentech, já taky nejdu za Nejvyšším a neříkám mu, " hele, to už tak dál nejde, Duka má plný břich a kasu ,ale kostely prázdné, něco bys mu měl vnuknout, herdek batalion ! " - to nemohu, vím, že mi to tady všici vytýkají, ale dplomacie je diplomacie, hlavní je vědět čeho chceš dosáhnout a pak i metoda jak toho chceš dosáhnout.
Musím to dávkovat, každý by měl dávkovat - víš, synu můj milený, takové to prokapávání, jestli mi rozumíš.
Dávkovat, dávkovat, dávkovat.

Nyní jdi a nepleť ochlo...eh, davu hlavy již nikdy více - tak prudce.
05. 01. 2014 | 16:12

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Qin napsal(a):
...Duka vyznává muka a kluky trestá hroznými muky.
05. 01. 2014 | 16:11
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Duka praktikuje homosexualní praktiky sadistického stylu na nezletilých /kluci/ ?
Tomu nevěřím, dokažte to. Jinak by to byla jen ubohá pomluva.
05. 01. 2014 | 16:16

Zdeněk Brom napsal(a):

Anna:

Je poměrně smutné sledovat, jak papež František burcuje proti chudobě a mluví o nelidském systému....a primas český blábolí něco o tom, že se vlastně všichni máme dobře.
05. 01. 2014 | 16:19

neo napsal(a):

Targus:
chápu, že neumíte nic jiného, než si svou frustraci kompenzovat sprostými urážkami, ale zkuste se mírnit.

Trapné a směšné to rozhodně není. Je to definice chudoby stanovená pro celý svět.

Já ji takto nestanovil. S tim se musíte smířit a nadávání vám s tim nepomůže.
05. 01. 2014 | 16:21

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Měl jste pravdu, bylo to marné.

Nakonec mě paní Pechová za snahu doržovat slova Ježíšova a církevních otců nazvala tálibáncem, demagogem a lhářem.
05. 01. 2014 | 16:22

Duroy napsal(a):

neo napsal(a):

Duroy:

zkuste nějaké statistiky. Třeba něco najdete.

tady se chudoba přeceňuje. Je to způsobeno rozežraností.
Dřív měli lidi i 12 dětí a vyžili. Dneska se považujou za chudé lidi s takovými vymoženostmi, jako dům, auto, televize- nejlíp 3D, satelit, hifi, myčka, domácí kino.... 7krát v týdnu jídlo 5krát denně, každý den maso...

Aj Dařbuján by čučel, když sháněl mláto na kaši a podělil děcka čtvrtkou chleba.

Nu Neo, máš pravdu. Popravdě řečeno počátkem tohoto tisíciletí, když jsem byl na návštěvě v Praze, tak jsem koukal na žebráky a bezdomovce. Nebylo mi jasné, jak region, se 130% HDP EU může tolerovat tento problém, u nás v kraji neznámý. _za posledních 6-7 let máme bezdomovce i u nás, máme děti, bez školních obědů a taktéž už na školní výlety jezdí mladší kluk pomalu sám,. Starší, Ti jezdili, před deseti lety celá třída. Nevím, jak to bylo před pár lety, pamatuji si jen, jak mi babička vyprávěla, co byla za první republiky bída (Slovensko) a jak měli hlad. Já měl v 80 letech normálně maso 5x týdně, hladem jsme netrpěli...
Asi se něco pokazilo, když nás musí představitel církve uklidňovat, že je vše v pořádku a o potřebné se církev postará. Proč se o sebe potřební nemůžou, či nestarají sami, co se s nimi stalo za těch pár let?
05. 01. 2014 | 16:23

Duroy napsal(a):

Oprava: ..."jak to bylo před sto lety"
05. 01. 2014 | 16:25

neo napsal(a):

papež alias český maloměšťák alias člen klubu pravicových spotřebitelů,ač levičák jak poleno:

Targus
to psal Pavlovi maloměšťáku, měl bys krom lomítek a apendixů začít taky pořádně číst.

co se týče dalšího textu, nenapsal jsem nic co by nebyla pravda. Rodiny takto normálně žily akorát dnes jsou rozežrané a i když mají kde bydlet, co jíst a pít, tak si stěžují. Každý den maso, auta, telky, značkový hadry, boty, smartphony, laptopy, tablety, stovky hraček pro děti...atd...
05. 01. 2014 | 16:28

neo napsal(a):

Duroy:

Nu Neo, máš pravdu//// jistě, mám.

co se týče těch vyjmenovaných případů, jsou zcela marginální.
A u těch obědů bych byl opatrný. Neznáte situaci těch lidí, nevíte, jestli si necení krabičky cigaret více než oběda pro dítě...
05. 01. 2014 | 16:31

mb napsal(a):

zdeněk brom ... za komárů děcka mohla jezdit na lyžařský výcvik ( ostatně býval povinný ), dnes na to děti (a jejich rodiče) nemají peníze ...

takže by vlastně církev měla sponzorovat výlety dětí do hor ...

njn ... stane se ...
05. 01. 2014 | 16:31

Santawizard napsal(a):

Kapitalismus vytvořil velké rozdíly.Štastní a úspěšní jsou ti,kteří mají velké mzdy a velké zisky ,ale nešťastní a neúspěšní jsou ti ,kteří mají malé mzdy a malé zisky.Dalo by se dokonce říct ,že bohatí zbohatli na úkor chudých.Takové situace se obvykle v dějinách řeší eventuelně válkou a revolucí ,což opravdu vyjde mnohem a mnohem dráž než kdyby se bohactví země rozdělovalo trochu spravedlivějiv době míru..Hospodářská krize vytvořila celou armádu nezaměstnaných a bezdomovců.Církev to ,jak říká kardinál ,chce řešit charitou.Jiný způsob je vyžadovat ze zákona nezaměstnaneckou podporu a dávky.To je právě ten zádrhel.Minimální mzda je stejná jako dávky či podpora.Chudí lidé se na toto téma hádají jako lůza.Tímto si navzájem podkopávají nohy,takže si sami zaviní,že nakonec nemají ani práci ani podporu,než by bylo kdyby,byli rádi za to málo co mají. To nahrává,těm lichvářům, kteří tu spodinu ještě více vykořisťují.Dohromady jde o nezaměstnané a bezdomovce a minimální mzdy a špatné bydlení.Jejich životní úroveň a pracovní podmínky jsou hluboko pod standard.
Nemají žádné dobré zaměstnavatele a žádné dobré pány domácí.Toto všechno je však z velké části zaviněno uměle,aby lůza byla tady pro výstrahu ,kdežto elita byla tady pro příklad.Podívejte se např. na ty ubytovny ,kde se za vysoký nájem tlačí několik lidí v jedné místnosti,ještě k tomu za státní podporu.Na 30letou hypotéku je však možné koupit např.celou chaloupku od (300000kč)za 1000kč /měs hypotečních splátek.Kdyby bohatší kapitalisti nebyli takoví lichváři ,tak by to mohli pronajat jenom o něco víc(za 2000kč celou chalupu,či malý byt.) než jsou ty hypoteční splátky.(za 30let by jim to nájemníci stejně zaplatili)Klidně by si stát mohl na hypotéku pořídit velké množství bytů za neziskový nájem.Stát však nesmí konkurovat s kapitalisty natož nedej bože za lichvářské zisky.Podobně ,jak je to s bydlením tak je to s práci,kdekoliv jsou životní úroveň a pracovní podmínky pod standard.Když je životní úroveň a pracovní podmínky standard nebo nad standar,tak je lidem dobře.
Podobný problém však zažívá celý internet.
05. 01. 2014 | 16:34

Duroy napsal(a):

To NEO:
Teda zírám, vy jste se za těch pár let na aktualne.cz uzavřel do nějaké bubliny, že nevidíte, co se kolem vás děje?
Vždyť i vy se musíte na těch diskusích podstatně více otáčet. Držím palče, rozežranče.
05. 01. 2014 | 16:35

Jana Pechová napsal(a):

Zdeněk Brom
Kdo z diskutujících chce, má možnost se na naši včerejší a předvčerejší konverzaci pod blogem pana Hvížďaly podívat sám. Vaše její překlady jsou totiž poněkud nepřesné, budu-li hodně mírná.
Ovšem vaše způsoby rozhodně nejsou originální, něco hodně podobného už tu kdysi bylo.
05. 01. 2014 | 16:37

Zdeněk Brom napsal(a):

K dohledání zde:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=21966
05. 01. 2014 | 16:40

neo napsal(a):

Duroy:

co to melete?

jaká bublina, jaké otáčení?? Já zde diskutuji zcela dobrovolně a to pouze a jen proto, že mě to baví.

Právě že vidim co se kolem mě děje. Přes narvané obchody není kde parkovat mezi všemi těmi SUV , pokladní v marketech nestíhaj(už aby byly všude samoobslužné pokladny) , v kavárně či restauraci si není kam sednout přes všechny ty maminky na mateřských dovolených...
05. 01. 2014 | 16:40

Zdeněk Brom napsal(a):

Jana Pechová:

Nezlobte se, ale nemám nejmenší chuť s Vámi po včerejšku debatovat a od té doby jsem do té debaty nenahlédl.
05. 01. 2014 | 16:41

kokoshka napsal(a):

Mno,zda se že Neo mel težke detstvi.(stovky hraček)
Mimochodem,Neo,Targus je lepši spisovatel než Ty sloupkař!
Nedavno jsem s nim mluvil o tom na elektronce,rozdil je v tom kdo jak pracuje za psacim stolem-moje tvorba je prudky boxersky uder,tvorba Targuse je pomale kung fu,činsky taneček na vejcich.Ale dojdeme stejneho vysledku.I nejdelši cesta začina prvnim krokem.
05. 01. 2014 | 16:43

Marian napsal(a):

Neo Dík za další ukázku tvého bizarního myšlení.Tak ty jsi slyšel,že existuje chudoba relativní a absolutní, ovšem naprosto jsi nepochopil,že lidé se ve svých soudech a úsudcích řídí (a jak jinak) tím, co se označuje za chudobu relativní.(A to je samozřejmě zcela v pořádku, protože jinak by nebyl chudý nikdo,kdo neumírá hladem na ulici v roztrhaných hadrech.. Snad i ty bys mohl pochopit ,že člověk žijící ve středu Evropy nebude svůj životní standard srovnávat s obyvateli střední Afriky případně středoevropského středověku. Z tvého srovnání je vidět,že zatím jsi to nedokázal.
Jestli jsou tvé profesní schopnosti uvažovat a analyzovat obdobné těm,které předvádíš zde, jsi zadarmo drahý.

Targus - vím,že je to zbytečné, blázna,hlupáka a ideologického fanatika nepřesvědčíš žádným argumentem. Neo je ještě vcelku v pohodě, je docela zábavný. Jsou tu jiná "esa".
05. 01. 2014 | 16:43

Targus napsal(a):

To: ZB

Moc vás zdravím.
S tím strádáním ducha budiž, ale páchání dobra, to po panu Dukovi nemůžete, ale opravdu nemůžete chtít.

Skoro bych řekl, že si takoví Dukové, pavlové v, neové, Reslové a spol. pomyslí, že jediný duchem strádající je jakýsi učitýlek z jižních Čech, protože podle jejich nezvratného přesvědčení si lidé mohou za svou chudobu výhradně sami a vlastně se jim líbí být chudými.

Mnoho zdaru vaší práci.
:-)
05. 01. 2014 | 16:44

Zdeněk Brom napsal(a):

mb:

Obraťte se na nea. Ten Vám vysvětlí, že se Vám to jen zdá.
05. 01. 2014 | 16:46

neo napsal(a):

kokoshka:

neměl, proč?

Ať si píše co chce, je mi to jedno.
05. 01. 2014 | 16:47

mb napsal(a):

zb ... mně se to nezdá ... já to vím z vlastní praxe ... ted jsme dva roky po sobě už nemeli lyžák, protože na to prostě děcka ( a jejich rodiče ) nemají ... Neo to určitě ví ... a připouští ...
05. 01. 2014 | 16:51

papež napsal(a):

neo
Synu, Tys pouhým objektem žertů zde - což Ti to, synu můj milená dosud nedocvaklo ? Že vážně tvými nesmysly zabývati se nemá ceny ?
Já to myslel dobře, ty prezervativy - kdybys je správně použil, synu můj milený, nejednu trampotu by Ti v budoucnu pomohly ušetřit.
To Tys psal o té idylce o 12 dětech a o skromnosti někde v nějaké ratejně panující...myslel jsem že o sobě píšeš, že ty sis takovouto idylku vysnils a že ji s usměvavou tváří i duší realizuješ ?

Tos psal o jiných lidech ? O jejich štěstí - jaké zažívají při takové idylce ?

Synu můj milený, nevnucuj ostatním lidem své představy o rodinném životě, o rodinném štěstí, o velikosti rodiny a pod. Drž se toho svého, o sobě promluv - zda také takovéto idylce holduješ ty sám, tvá žena popřípadě tví nezvedenci. Kolik jisch vlastně máš, že dokážeš s tak lehkou rukou psát o tom, jak se žilo lidem v rodinách s 12 dětmi, zdalipak vůbec nějakého už zplodils , mám na mysli manželského, uznaného úřady i Církví ?

Nyní jdi a nedělej pouhý objekt rozverných žertů ze sebe již nikdy více. Někdy to nudí dokonce i preláty, to neustálé opakování " kdysi se žilo hůře" , " chudoba cti netratí" , " což nestačí jim jen kaše z mláta" atd. Možná bys uspěl před stopadesáti lety na nějaké přednášce v Katolickém klubu mladých analytiků, však dnes působíš spíše archaicky, v posledku skutečně někdy nudíš, synu můj milený, o čas tak lidi připravuješ, o ten nejvzácnější statek, co jim Přírod...eh,co jim Starý dal.
-----------------------------------------------------------------------------
Synu, papež rozhodně není členem Klubu Pravicových Spotřebitelů, asi si ho pleteš s Dukou.
05. 01. 2014 | 16:51

neo napsal(a):

Marian:

no a to je právě to, na co poukazuji. Že je chudoba relativní a já prostě nemohu milionáře označovat za chudého.

pro mě tedy bude chudý člověk ten, který nemá co jíst, kde spát a ne ten, co má všechno, jen nemá bazén jako soused.

To, jestli jsem drahý naštěstí neurčuješ ty a tobě podobní.
05. 01. 2014 | 16:55

kokoshka napsal(a):

neo:
Nemožna tak mluvit o svych kolegach po serveru,podivejte se jak dopadl mb,nechceme Vas ztratit!
05. 01. 2014 | 16:56

Qin napsal(a):

Nejvíc nenávidíme ty,kterým jsme ublížili,nebo kterým jsme neuvěřili,i když byli dobří. Tak si uklidňujeme své špatné svědomí.
05. 01. 2014 | 16:56

Targus napsal(a):

To: neo

vy se zase smiřte s faktem, že jste produkt.

Btw. nikoho jsem zde doposud nijak nenapadl, ani neurazil. A vás urazit nelze, pořád na to zapomínáte.

To: Marian

Někdo je chudý svou šrajtoflí, někdo je zas chudý duchem. Potíž je, že s tím druhým si moc nepokecáte!
:-)))
05. 01. 2014 | 16:57

neo napsal(a):

papež alias český maloměšťák alias člen klubu levicových spotřebitelů:

nejsem tvůj syn a tak tě prosím, abys mě tak neoslovoval.

Myslel jsi špatně, ty ale máš sklony myslet špatně, z toho si nic nedělej. Víš velmi dobře, že mám jedno dítě.

Nepsal jsem že bych takovou idylku realizoval, psal jsem, že bývala zcela běžná.

nikomu nic nevnucuji

nejsem věřící ani pokřtěný a o církve se tedy nestarám a ženat nejsem, nepovažuji papír na vztah za důležitý.
05. 01. 2014 | 17:00

neo napsal(a):

kokoshka napsal(a):
neo:
Nemožna tak mluvit o svych kolegach po serveru,podivejte se jak dopadl mb,nechceme Vas ztratit!
/////////////

promiňte, té větě nerozumim, neni to česky.
05. 01. 2014 | 17:02

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:
Díky :)

Byl jsem dnes na mši v jednomom významném církevním ústavu. Málem jsme se tam nemohli najít. To není dobrý stav.
05. 01. 2014 | 17:02

neo napsal(a):

Targus:

nebudu se smiřovat s infantilními urážkami kamioňáků a stbáků.

Vaše urážky vám zde nebudu přepisovat ani kopírovat, každý slušný člověk je vidí.
05. 01. 2014 | 17:04

zemedelec napsal(a):

Vážení.
Už mě napadá,že až bude polovina národa pod mostem,snad si toho někdo ze zodpovědných všimne.Jak vidíme,cítíme,je to rok od roku horší.
05. 01. 2014 | 17:05

Qin napsal(a):

Plný žaludek-to ještě není to pravé štěstí.
05. 01. 2014 | 17:05

Zdeněk Brom napsal(a):

mb:

U nás to zatím ještě ujde, ale u Vás se tomu ani moc nedivím. Zlaté časy Mostu jsou již pryč.
05. 01. 2014 | 17:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy