Nový Bydžov: lidská práva pod kopyty koní

13. 03. 2011 | 01:43
Přečteno 23319 krát
Byl zásah policistů proti Romům a odpůrcům neonacismu přiměřený?

Kostel svatého Vavřince a hlídka na koních
Kostel svatého Vavřince a hlídka na koních


Tento příběh začal ještě dříve, než se v sobotu ráno 12. března začaly do Nového Bydžova sjíždět skupinky pravicových extremistů, aby se prošly ulicemi, kde bydlí převážně Romové a přinesly tam strach. Náš příběh začal ještě dříve, než se v Novém Bydžově sešlo 51 starostů, aby diskutovali o taktice „jak na sociálně nepřizpůsobivé“ (řečeno termínem zavedeným starostkou Chomutova Ivanou Řápkovou namísto korektnějšího termínu „sociálně vyloučení“) a dohodli se na „Prohlášení starostů“. Jeho obsahem byl návrh represivních opatření, která měla vstoupit do soukromého života všech občanů bez výjimky, nikoliv jen sociálně vyloučených. Náš příběh začal tehdy, kdy starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS) oproti dosavadnímu směřování města k integraci sociálně vyloučených vsadil pouze na pranýřování a represe sociálně slabých. Místo zařazení města do vládní Agentury pro sociální začleňování v romských komunitách našel snadnou zkratku k rychlým politických bodům.

Když v listopadu loňského roku v Novém Bydžově recidivista a „poloviční“ Rom znásilnil jednadvacetiletou dívku, starosta ve svém prohlášení označil za viníky brutálního zločinu „cikány“. Ve svých prohlášeních starosta nerozlišuje mezi „spořádanými“ rodinami Romů-starousedlíků a nově příchozími „problémovými“ rodinami a hází všechny do jednoho pytle, ačkoliv nárůst nenávisti jedné skupiny obyvatel vůči jiné kriminalitu ve městě nemůže vyřešit. Prohlášení starosty místní obyvatele ještě více znesvářilo a posílilo protiromské nálady.

Proto není divu, že do Nového Bydžova zavítali pravicoví extremisté, jejichž taktikou už od konfliktu na litvínovském sídlišti Janov je úsilí o získání sympatií a podpory místního obyvatelstva v problémových lokalitách.

Vítejte v Novém Bydžově!
Vítejte v Novém Bydžově!


Tito extrémisté se pomocí pochodů převážně romskými vyloučenými lokalitami prosazují ve veřejném životě a usilují o vstup do politiky. Snad nejaktivnější a nejznámější subjekt této skupiny je krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), pohrobek rozpuštěné Dělnické strany. A právě tato strana svolala na sobotu 12. března 2011 demonstraci do Nového Bydžova, údajně na žádost místních obyvatel a přes výzvu starosty, aby do města nejezdili. Přidalo se k ní i nelegální Hnutí autonomních nacionalistů. Podle slov přítomného předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky se do svolávání demonstrace DSSS na svých internetových stránkách aktivně zapojila i další ultrapravicová a neonacistická uskupení včetně Národního odporu. Tyto extrémní protiústavní činnosti a vzájemné propojení aktivit byly jedním z důvodů zákazu někdejší Dělnické strany. Podle Lišky to bylo rovněž dostatečným důvodem pro zákaz nynějšího shromáždění ještě před jeho konáním nebo pro jeho rozpuštění v průběhu konání. Nic z toho ale vedení radnice v Novém Bydžově neučinilo. Pochod pravicových radikálů povolilo a neukončilo toto nelegální shromáždění ani v jeho průběhu, když Ondřej Liška podal oznámení na místním oddělení Policie ČR. Policie naopak velmi tvrdě zakročila proti skupině Romů a odpurců nacismu, kteří extremistickému pochodu stáli v cestě.

Ulice v Novém Bydžově vypadají jako za války
Ulice v Novém Bydžově vypadají jako za války


Ale podívejme se na novobydžovské události popořadě.

Kromě pravicových radikálů ohlásili shromáždění na 12. března i Romové a vznikla výzva „Nový Bydžov není sám“. K výzvě se přidaly nevládní organizace včetně občanského sdružení Romea, lidskoprávní aktivisté, politici, členové Strany zelených, hosté za zahraničí a další sympatizanti.

Celkem se ve městě sešlo na tři sta lidí s jednotným názorem, že „protest proti neonacismu a rasismu je přirozený společenský postoj a povinnost každého slušného člověka“. Na shromáždění byla pozvána i nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Nový Bydžov není sám!
Nový Bydžov není sám!


Dělnická strana sociální spravedlnosti si naplánovala trasu pochodu ulicemi, kde bydlí mnoho romských rodin, například i uličkou Na Šarlejích, kde celé drama později vyvrcholilo policejním zásahem, v němž těžkooděnci na koních a se štíty rozehnali odpůrce neonacismu s použitím obušků a dělobuchů. Většina romských rodin z této lokality v obavách z pogromu již o několik dnů dříve odvezla své ženy, děti a starší lidi z města k příbuzným. Napětí ve městě by se dalo krájet.

Z romských rodin zůstali jen muži
Z romských rodin zůstali jen muži


V sobotu 12.března na přijíždějící do Nového Bydžova již od rána čekala policejní kontrola. Zastavila nejen autobusy, které pro příznivce vypravila Strana zelených, ale i auto, které řídil někdejší ministr pro lidská práva, Michael Kocáb. Hned ráno část prodejců v Novém Bydžově uzavřela obchody a výlohy zajistila dřevenými deskami. Jen v několika málo prodejnách byli návštěvníci města, včetně těch holohlavých, vítáni. Ulice sedmitisícového města byly vylidněné.

Romové a občané podporující výzvu Nový Bydžov není sám! se shromažďovali do průvodu u fotbalového hřiště. Sešli se zde například bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, ústecký herec Achab Heidler, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, německý novinář a sociolog Markus Pape, členové Strany zelených, členové České pirátské strany a mnoho dalších…

Achab Heidler
Achab Heidler

Ústečtí zelení
Ústečtí zelení


Organizátoři akce Miroslav Brož a Drahomír Radek Horváth těsně po jedenácté hodině oznamují, že průvod je zrušen a místo něj proběhne náboženské shromáždění, protože nepodléhá ohlašovací povinnosti a průvod se může se ubírat libovolným směrem.

Farářka Církve československé husitské Mgr. Michaela Kajlíková, Miroslav Brož a Drahomír Radek Horvath
Farářka Církve československé husitské Mgr. Michaela Kajlíková, Miroslav Brož a Drahomír Radek Horvath


Shromážděných se ujala farářka Církve československé husitské Mgr. Michaela Kajlíková a vede průvod do centra města k nedalekému katolickému kostelu svatého Vavřince.

V čele průvodu Čeněk Růžička
V čele průvodu Čeněk Růžička


Po 200 metrech pokojný průvod zastavila policie, aby prověřila, zda smí pokračovat dále jako církevní shromáždění. Farářka Michaela Kajlíková zahajuje společnou modlitbu, pak si lidé v průvodu podají ruce a vytvoří lidský řetěz, symbolizující svornost a společný odpor proti zlu.

lidský řetěz symbolizuje svornost a společný odpor proti zlu
lidský řetěz symbolizuje svornost a společný odpor proti zlu


Hodinu trvající vyjednávání s tajemnící městského úřadu dopadlo úspěšně.Kolem poledne procesí dorazilo ke kostelu a začalo se modlit. Mezitím první skupinky pravicových radikálů s vlajkou DSSS směřují k Masarykovu náměstí poblíž kostela sv. Vavřince. Z blízkosti několika metrů sledují církevní shromáždění Romů a odpůrců neonacismu, ozývají se urážky konkrétních osob.

null
null


Mezi modlícími se a extremisty stojí bariéra policistů.

null
null


Krátce po poledni farářka Michaela Kajlíková ukončila církevní shromáždění, oznámila to městskému úřadu a v čele průvodu se vydala zpět na shromaždiště. V ulici převážně romských domů Na Šarlejích, kudy měl vést pochod extrémistů, se většina účastníků procesí rozhodla zůstat a zablokovat ji, aby tudy pochodující extrémisté nemohli projít. Společně s Romy zůstala v ulici Na Šarlejích většina účastníků průvodu, včetně obou exministrů pro lidská práva, předsedy a příznivců Strany zelených a Pirátské strany. Přidali se i radikálové - zástupci antifašistické skupiny Antifa.

V těchto chvílích na Masarykově náměstí začíná projev předsedy DSSS Tomáše Vandase. Policie ho požádala, aby DSSS změnila trasu průvodu a šla jinudy než ulicí Na Šarlejích, kterou blokují Romové a odpůrci fašismu. Vandas žádost odmítl a trval na původní trase.
Romové ale byli rozhodnutí nenechat pochodovat extremisty pod okny svých domovů. Jeden z organizátorů Drahomír Radek Horváth prohlásil, že to tak učiní i za cenu občanské neposlušnosti.

null
null


Skoro hodinu pokojný dav vytvářel blokádu z vlastních těl na trase očekávaného pochodu neonacistů. „Černí, bílí, spojte síly,“ skandovaly zhruba dvě stovky lidí.
Antikonfliktní týmy se pokoušejí přesvědčit demonstranty, aby trasu pochodu DSSS opustili. Lidé jsou ochotni se dopustit přestupku s tím, že kousek od nich na náměstí se skandují protiromská a rasistická hesla, která jsou mnohem více než přestupek, neboť porušují samotnou ústavu.

null
null


K obratu dochází, když na scénu vstupuje předseda Strany zelených Ondřej Liška. Oznamuje starostovi města Pavlovi Loudovi, že disponuje informacemi, podle kterých se na svolání shromáždění DSSS podílelo i hnutí nelegální Národní odpor, což je patrné z obsahu jejich webových stránek. Shromáždění DSSS dle Ondřeje Lišky je protiústavní, neboť podněcuje k rasové nesnášenlivosti a násilí vůči skupině osob. Ondřej Liška požádal starostu, aby z těchto důvodů shromáždění ukončil. Starosta poukázal na ukázněnost účastníků povoleného shromáždění na Masarykově náměstí a v obsahu jejich projevů ani ve smyslu průvodu neviděl nic, co by ho vedlo k pokynu průvod DSSS zakázat.

null
null


Šéf zelených se nevzdával a vyvolal jednání s velitelem policejného zásahu Petrem Krásou.

null
null


Zdálo se, že velitel zásahu má větší pochopení pro naše argumenty a proto navrhl podání oficiálního oznámení na místní oddělení policie. Dle velitele zásahu by pak vznikla možnost pochod DSSS, který se ještě nevydal z náměstí do ulic města, rozpustit. Ondřej Liška, Michael Kocáb a Džamila Stehlíková se okamžitě vydali na nejbližší policejní oddělení podat oznámení, na základě kterého by pak bylo možné krajně pravicový mítink rozpustit.

null
null


Jen pár minut poté, co Ondřej Liška a oba exministři vkročili do policejní budovy s podnětem k rozpuštění pochodu DSSS, policie bleskově zasáhla a velmi tvrdě rozprášila protinacistické shromáždění. Po jedné výzvě k rozchodu policisté pobídli koně ke klusu a najeli do demonstrantů. Strážníci na koních rozdávali rány dlouhými obušky.

null
null


Těžkooděnci použili dělbuchy. Přiotrávení a zmatení demonstranti byli pak namátkově zatýkáni. Dle očitých svědectví rychlost a brutalita zásahů všechny zaskočila. Minimálně desítka účastníků vyprávěla o ráně obuškem nebo „srážce s koněm“, jak eufemisticky lze pojmenovat situaci, kdy jezdec najede na sedícího člověka, který nemá dostatek času se zvednout a utéct. Minimálně tři lidé byli ošetřeni pro zranění, rovněž způsobená koňmi. ¨

null
null


Zprávu o tomto neočekávaném brutálním zásahu se dozvídáme na policejní služebně a okamžitě se vydáváme zpět do ulice Na Šarlejích. Pozdě, ulice je liduprázdná. Demonstranti byli vytlačeni do vedlejší Havlíčkovy ulice tak, aby se uvolnila cesta pro průvod Dělnické strany sociální spravedlnosti. Stačíme ještě předat kopii oznámení předaného policii veliteli zásahu Petru Krásovi. Slibuje, že uvidí, co s tím ještě půjde udělat a mizí směrem k Masarykově náměstí. Víckrát jsme ho už neviděli.

Po několika minutách ulici vedoucí z náměstí zaplňuje pochod příznivců DSSS. Za skandování hesel „Čechy – Čechům“ či „Stop černému rasismu“ vydávají se po oznámené trase, kterou policie před chvilkou vyčistila od Romů a antifašistů.

null
null


Průvod chrání četné zástupy těžkooděnců, daleko početnější než při předcházejícím romském průvodu.

null
null


Starosta Nového Bydžova později na radničním webu průběh policejního zásahů pochválí: „Policie ČR prokázala perfektní připravenost, průvod řádně oznámeného shromáždění DSSS doprovodila. Vysokým početním i technickým nasazením byl po celou dobu konání shromáždění i bezprostředně po jeho skončení veřejný pořádek ve městě ochráněn.“ Naopak, zásah policie považují za brutální a neadekvátní Ondřej Liška nebo Drahomír Radek Horváth, který se chystá podat podnět k prošetření přiměřenosti zákroku policie.
Smutnou tečkou za touto sobotou bylo střetnutí, při kterém tři Romy napadlo 13 příznivců DSSS. Jeden z napadených Romů po kopání a úderech do hlavy upadl do bezvědomí a byl převezen do nemocnice s otřesem mozku. Předseda Dělnické strany sociálně spravedlnosti Tomáš Vandas oznámil, že je s akcí své strany spokojen.

null
null


Fotografie: autorka
Fotografie ze zásahu: G.Hrabáňová


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa z depa napsal(a):

Milý schlimbachu, máš úplnou pravdu a 4. odboj a Pepa z depa s Tebou souhlasí na 100%. Další podporu Tvé teorie rozvineme asi již zítra, dne si musíme jíti chytiti nějakou medvědici, jest-li se bude kolem 17.00hod. nějaká pohybovat kolem Nové scény ND v Praze. Tak zatím a nezapomeňte, je to zvaný, 4. odboj a Pepa z depa.
14. 03. 2011 | 13:25

schlimbach napsal(a):

Občan
máte pravdu, ale platí to pro stávající systém. Pokud zrealizujeme navrhované změny podle mého návrhu reformy - www.ekonomickareforma.cz - situace je zcela jiná. Ekonomické otroctví je minulostí a občan jedná na základě svobodné vůle, ale také za ni nese plnou odpovědnost. Díky nastavení Minimálního ekonomického standardu nemusí společnost řešit žádné sociální "dopady" na občany a nikdo, kdo pracuje nebo chce pracovat se nikdy nemůže dostat do chudoby a jelikož maximální zdanění v novém systému je 20%, neexistuje DPH ani spotřební a další daně, i když si občané více vydělají, pracovní síla není nutně dražší než dnes. Přístup občanů včetně podnikatelů k bezúročným půjčkám je velice snadný - záleží od jejich volby, zda chtějí nebo nechtějí (samozřejmě musí splnit nějaké podmínky). To, co se děje dnes, automaticky podvazuje nejen ekonomický potenciál národa, ale i jeho invenci, iniciativu, duchovní růst a znemožňuje společnosti dosáhnout "Zlatého rozkvětu" ve všech oblastech společenského života. Děláme si to ale sami, nemuselo by to tak být, ale za nás to nikdo nezmění, musíme sami chtít. Ti, kteří nám nyní vládnou, nás ale na tuto cestu nikdy nevyvedou, klidně si podřežou větev na které sedí a potom budou tupě čumět, co se vlastně stalo -(

Základem změny je, abychom dovedli odhodit za hlavu do zapomnění dělení na pravé a levé, abychom si uvědomili, že pro život potřebujeme jak pravou ruku, tak i levou ruku, jak levou nohu, tak i pravou nohu. Pokud nás chce někdo tahat jenom doleva, budeme se točit v kruhu (kupodivu nás zatáhne i na pravou stranu), ten, kdo nás bude tahat jenom doprava, budeme se zase točit v kruhu (kupodivu nás zatáhne i na levou stranu). Toto dělení je blbost. My si musíme říci - již s ohledem na naše potomky - tady je nějaké minimum, které nám zajistí důstojný život, toto minimum je dané minimální mzdou (garantuje i důstojné bydlení, odpovídá práci vykonávané nekvalifikovanou pracovní silou nebo nezaměstnaným) - pokud chce někdo víc - má možnost, bude se vzdělávat, bude mít kvalifikovanější práci a bude se moci dohodnout na vyšší mzdě, bude podnikat, bude vydělávat třeba ještě více). Společnost si musí uvědomit, že podnikatelský sektor vytváří pracovní místa,dává možnost obživy, podnikatelský sektor si musí uvědomit, že pracovníky potřebuje, aby mohl tvořit a vydělávat. jsou to spojené nádoby. V reformě je vše skrze minimální mzdu provázáno tak, že pokud bohatne společnost, potom bohatnou o něco všichni (automaticky), pokud společnost jako celek chudne, chudnou všichni zase automaticky. Je blbost, aby zaměstnanci s podnikateli sváděli nevraživé bitvy, když se vzájemně potřebují - musí kooperovat, ale to mohou pouze v tom případě, když budou v rovnocenném postavení - a toto reforma řeší a nabízí též.
14. 03. 2011 | 13:38

schlimbach napsal(a):

Pepa z depa

pozor na drápky - u medvědice lze předpokládat, že je bude mít :)
14. 03. 2011 | 13:39

mb napsal(a):

Hannah ne/zneklidňuje vás hnědnutí pravice ?
14. 03. 2011 | 14:04

Čochtan napsal(a):

mb,
rudá je barva krve, hnědá je barva zaschlé krve. To co označujete jako pravici je levice.
14. 03. 2011 | 14:52

Pepa z depa napsal(a):

Milý schlimbachu, dám bacha, vezmu jen s již obroušenými drápky a to ostatní je také jen ve fázi pokusu. Tak zatím Pepa z depa.
14. 03. 2011 | 14:59

fakl napsal(a):

Oopravdu jsem Vůl a nechápu JAK jste se mohla vetřít do funkce.Nyní zde kydáte blinky.Co Vás k tomu vede?To že jste vyrůstala v SSSR nebo konzumace kvašeného kumysu ??
14. 03. 2011 | 15:18

ld napsal(a):

Holubář,

abychom si rozuměli...víte co je valach? Nebo třeba kapoun? Máte to až tak, jak říkal stréc Pepin, když se potkali ti zvěrokleštiči?
14. 03. 2011 | 16:05

Jian Shu Shin napsal(a):

Už chápu ty cenzorské zásahy. Pan cenzor se vybarvil :)

Chválit Dežomilu, která obhajuje porušování zákona a provokaci, která měla vyprovokovat násilný střet, to je silné kafe. Od této sorty nadlidí nikoliv nečekávané... Ale od cenzora...

no nic, ještě že lidi ví svoje a těmto blábolům už skoro nikdo nevěří
14. 03. 2011 | 18:37

džuva napsal(a):

jen "pí ár" extremistů za policejní asistence - to je současná demokracie !
14. 03. 2011 | 19:11

amaro manuš napsal(a):

Občanská část Rady vlády pro záležitosti romské menšiny požaduje prošetření oprávněnosti neadekvátního zásahu policie, kdy policisté na koních vjeli do poklidné demonstrace proti akci DSSS a bili je obušky. Členové Rady jsou rozhořčeni průběhem ohlášené demonstrace DS-SS.
14. 03. 2011 | 20:08

Tomáš Adámek napsal(a):

V posledních třech letech, tedy už po Čunkově řešení, jsem měl možnost s přestávkami pracovat ve vsetínské romské komunitě a především s romskými dětmi. Občas to bylo opravdu o nervy, ale velkou část z nich jsem si velmi oblíbil a nabyl dojmu, že alespoň polovina by měla slušnou šanci se integrovat. Bohužel realita bude asi skromnější, střízlivý odhad je opět někde kolem 10 procent. Bez velkého úsilí romských, neromských i smíšených organizací by to zřejmě bylo ještě méně, neboť jen díky němu ve městě rok od roku roste počet romských dětí, které navštěvují běžnou základní, nikoli "praktickou" školu (a většina rodičů je tam opravdu posílá). Na jejich úrovni znalostí, způsobu vyjadřování, ale i na chování je to znát. Myslím, že při všech problémech a výhradách jsou tyto iniciativy prospěšnější než nějaké mediálně sice zajímavé, ale v důsledku nic neřešící "demonstrace za lidská práva". Možná by si práci v takové organizaci měl každý aspoň na chvíli vyzkoušet, třeba jako dobrovolník. I pak by měl jistě potřebu si občas zanadávat, ale přece jen trochu jinak. Jako aktivní účastník dění, nejen jako ubližovaná oběť.
14. 03. 2011 | 20:20

Čochtan napsal(a):

Občanská část Rady vlády pro záležitosti romské menšiny by měla být postavena před soud pro upírání práva na demonstraci příslušníků českého národa.
DSSS je sice nepalamentní strana, ještě neparlamentní, ale je zákonně registrovaná. Její demonstrace byla nahlášená, povolená a nikdo nemá právo ji v tom bránit. Kdo se o to pokusí, jedná protizakonně, a nedemokraticky.
14. 03. 2011 | 20:20

t... napsal(a):

Jen ti členové, ve své většině, pocházejí ze strany, která měla o dvě "S" v názvu méně, a která zakázána byla.

Demonstrovat může jistě každý, jen přitom svým chováním nesmí porušovat zákony.

Pane "Čochtane",

takový vzdělaný člověk a píše takové ....., které se tak snadno vyvrací.

Manželka je Němka? Chodíte sem proto, abyste si pokecal česky?
14. 03. 2011 | 22:00

Tenco napsal(a):

Čochtan
Proč se vyjadřuješ slovníkem nevzdělaného romského asociála ?
15. 03. 2011 | 11:57

Daňový poplatník napsal(a):

To autorka:
No a teď od propagandy a bulváru ke kořenům.
Přesně měsíc před Vámi hysteroidně popsanou příhodou (14.2.) se v Novém Bydžově za nezájmu médií, zodpovědných politiků a profesionálních romofilů sešli zástupci 48(!!!!) měst, kde mají významnou cikánskou menšinu, a tím i problémy, které v jiných městech nemají.
Vyústěním je šestibodová výzva (mimochodem ani slovo o problémových menšinách, pouze o asociálech), která se v úvodu pěti bodů výslovně obrací na vládu české republiky, aby vytvořila podmínky pro život běžných občanů, ktří jsou denně terorizováni parazitickou lůzou, která je prakticky nepostižitelná, pokud nespáchá závažné trestné činy, a mj. aby stát občanům, řádně platící daně zabezpečil práva zaručená (chichi, chacha, chocho) Ústavním zákonem 2/1993Sb. Listiny základních práv a svobod, zejména zaručení práva na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, ochrana osoby a jejího soukromí a dále práva zaručená zákonem 283/1991Sb o Policii ČR zejména v bodech, kdy plní tyto úkoly: chrání bezpečnost osob a majetku, spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku atd.
Proč se bavit o takových detajlech, když je zajímavější rozpitvávat následky selhávání státu a policie v případech, kdy se jedná o kriminalitu privilegovaných menšin, a neřešit příčiny.
Co se státem, ve kterém mají slušní občané jediné dvojprávo, a to je platit daně a držet hubu?
Zákazem nacionálních stran a jednostrannou propagandou se dá problém jen odsunout, ale také současnš prohloubit.
19. 03. 2011 | 15:00

stejskal napsal(a):

http://krupova.blog.sme.sk/c/247200/Romovia-okraj-spolocnosti.html
19. 03. 2011 | 22:36

Medikolog napsal(a):

Další zkušenosti ze Slovenska jsem k panu stejskalovi připojil pod Radkem Horváthem. Paní Kupová je obdivuhodná žena.
25. 03. 2011 | 03:49

Tomik napsal(a):

Mam pocit

ze by pan STEHLIK mel byt souzen a odsouzen za dovoz a rozsirovani

nepovolenych substanci a vseobecneho ohrozovani mentalniho zdravi

obyvatelstva.

Zdar!
26. 03. 2011 | 00:58

t... napsal(a):

Tomiku,

to byl pan Stehlík, který Vás dovezl?
29. 03. 2011 | 12:44

Jiří Novák napsal(a):

Myslím, že větší část diskutujících má vcelku rozumné názory. Jsem také potěšen tím, že už se toleruje užití slova "cikán".
Měl bych jenom poznámku ke srovnání s Vietnamci. Ono to s nimi také není bez problémů! Já sám bydlím na jižním okraji Prahy u Písnice, což je, pokud vím, sídliště s nejvyšší koncentrací Vietnamců v ČR (přes den se tu v autobuse dá potkat i víc Vietnamců než Čechů). Je sice pravda, že když vidím Vietnamce, tak se nebojím z osobního napadení, ale i oni mají vyšší kriminalitu. V naší lokalitě začaly klesat ceny bytů, jelikož porušují domovní klid, z jednoho jejich bytu se pořád ozývá nějaký řev a v panelácích, ve kterých je Vietnamců hodně, už čeští obyvatelé uvažují o domobraně. Vietnamci si ale asi spíš vyřizují kriminalitu mezi sebou.
Jasně že s Romy (nebo muslimskými přistěhovalci) jsou problémy úplně jiného druhu, ale tohle taky není zanedbatelné.
29. 03. 2011 | 21:44

Petr napsal(a):

Vážená cikánko,konečně policie zasáhla včas a na správném místě akorát je škoda,že jte nedostala obuškem také.Možná, že by Vám zbytek toho čemu se říká mozek tan úder srovnal,velice fandím a budu podporovat DSSS.Petr
30. 03. 2011 | 06:12

Historik napsal(a):

Poučení z minulosti - kdyby v Německu na počátku 30 let dokázali demokratičtí politici řešit problémy, které lidi pálily, nebyl by Hitler kancléřem a NSDAP by časem vyčpěla tak, jako Sládkovi republikáni.
A F.D. Roosevelt ve stejné době (1933) říkal "pokud nebudeme řešit krizi my (a to dokonce opatřeními, která mu americký Nejvyšší soud rušil jako neústavní), zvolí si lidé nedemokratickou vládu, která to řešit bude. Podobně, jako to vidíme v Evropě." Dokonce protřelý burzián Joseph Kennedy, otec JFK to viděl stejně, a proto Roosevelta podporoval, ač by to u kšeftmana z Wall Street mnohý nečekal.
30. 03. 2011 | 10:16

Vandal napsal(a):

ano, soudružko, ano, jasně, kruci, kdy už to bude? Kdy už konečně soudruzi skoncujete s tou diskriminací cigánů, a dáte jim stejná práva i povinosti jako každému druhému? Dvacet let melete o diskriminaci, tak kdy už nastolíte konečně rovnost? Rovnost v právech i povinostech? Jak dlouho budeme ještě čekat?
30. 03. 2011 | 16:45

Tomik napsal(a):

Dzamilomotto:

"Myslím tím, že čím více bude mladých vzdělaných Romek, tím rychleji proběhne sociální začleňování."

A odkud by se tyto zazracne Romky mely zjeviti, z Kazchstanu? anebo z Mongolska?

Ze dreva chleba neudelate ani kdybyste se na usiska stavela.

Mam pocit ze Vas kolega Kalousek nasmeroval moc na fernet.
01. 04. 2011 | 23:51

Tomik napsal(a):

Muj nazor je,

ze kdyby si stary Dzamil poradne opravil plot aby mu Dzamila neutekla.

A takhle to v kazachstanu udelali vsichni pastevci. Tak je v cechach a na

morave pro domorodce dost prace.

To ze nechtej tahat - je vec druha.
02. 04. 2011 | 21:36

ajtak napsal(a):

Po dlouhé době tlachání Kocábových nesmyslů a beztrestném parazitování cikánské nepřizpůsobivé komunity na ekonomice tohoto státu se blýská na spravedlivé časy.Připravované reformy jakkoliv nepříjemné pro naše peněženky jsou spravedlivé v tom, že by měly postihnout i nepřizpůsobivou komunitu. Rasismus na ruby skončí na hnojišti, Kocáb,Džamila, Liška a další pseudohumanisti už nebudou moci lidem oficielně lhát o vyčůrané kastě darmožroutů. Zásah v Novém Bydžově považuji za adekvátní dané situaci a považuji jej za spravedlivý. Zákon by se měl dodržovat padni, komu padni a neměl by být zneužíván ani církví.
02. 06. 2011 | 08:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy