Lazarskou bez bariér blues

02. 06. 2012 | 20:49
Přečteno 2829 krát
V centru Prahy, na místě, kde kdysi stával kostelík svatého Lazara se špitálem, je dnes rušná ulice s tramvajovou zastávkou. Od minulého roku je na rohu s ulicí M.D Rettigové také bezbariérový výstup ze stanice metra Národní třída. Důležitý přestupní uzel, v noci pak i centrální přestupní zastávka. Kdo v Praze cestuje veřejnou dopravou, jistě toto místo dobře zná. Lazarská má jeden háček. Na této zastávce se vystupuje přímo do vozovky a pro cestující na vozíku je tím pádem nepoužitelná. Nepomůže ani nízkopodlažní tramvaj. Možná si řeknete, že to není zas až taková tragédie, přejet o jednu zastávku dál, vystoupit a na metro se vrátit po chodníku. Podobným způsobem patrně přemýšlí i vedení hlavního města Prahy, Technické správy komunikací a DP Praha. Jak jinak si vysvětlit neustálé odklady poměrně jednoduché stavební úpravy vyvýšení vozovky v úseku zastávky případně vytvoření zastávkového mysu?

Na začátku května jsme v občanském sdružení Asistence připravili několik mechanických vozíků a nabídli je přímo na zastávce v Lazarské k zapůjčení. Zájemci si mohli vyzkoušet urazit vlastními silami trasu Lazarská-Vodičkova na vozíku a symbolicky se přihlásit o bezbarirérovou úpravu na tomto místě. A aby jim při cestě ulicí bez jediného stromu nebylo smutno, oslovili jsme i několik muzikantů, kteří celý prostor oživili. Podívejte se sami a poslechněte si „Lazarskou bez bariér blues“:Na akci jsme zvali i primátora Prahy a starostu MČ Praha 1, ale oba už měli jiný program. Alespoň na dálku nám pan primátor Bohuslav Svoboda odpověděl: „Samozřejmě jsem pro veřejnou dopravu bez bariér – zároveň jsme ale omezeni rozpočtem HMP. Např. ohledně Lazarské – probíhají jednání mezi DPP, TSK, MČ Praha 1 a občanskými sdruženími o bezbariérové úpravě – s finančními požadavky se dostávám až k 20 mil. korun. Při úvahách o investičních prioritách je nutné brát v úvahu např. natolik překvapivou záležitost, že ještě stále přibližně 13 tisíc Pražanů nedisponuje připojením ke kanalizaci. Napravení tohoto – řeknete si: naprosto základního - nedostatku představuje investici v řádu hned několika miliard korun. V žádném případě tak nechci zlehčovat nedostatky v bezbariérovosti města, jen jsem tím chtěl naznačit, s jakými dilematy se potýká v současné rozpočtové situaci Rada HMP při sestavování plánu kapitálových výdajů.”

Možná i tato odpověď vysvětluje, jak se mohlo stát, že se za dvacet let nenašlo v Praze dost prostředků na bezbariérové úpravy všech tramvajových zastávek. Často se prostě objeví něco důležitějšího. V případě investic do chybějící kanalizace by tomu šlo i rozumět. Na veřejnosti se však v poslední době objevují v minulosti financované projekty, o jejichž smyslu lze úspěšně pochybovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Už jsem se podle fotky lekl, že jste Tomáš Hüner... a nejste, to je dobře.
http://old.1000leaders.cz/hledej.asp?S=&stav=18&idZaznam=3115&L=CZ
02. 06. 2012 | 21:27

Al Jouda napsal(a):

Ta podpora invalidů se někdy žene až do absurdity ! Naše Sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ) provádí tzv. revitalizaci panelového bytového domu. Stavební úřad v Praze 17 nám dal do stavebního povolení podmínku, že musíme alespoň z jedné strany upravit vchodové dveře do domu na šířku 1800 mm, což se nám dost prodraží. Při tom v našem domě nebydlí ani 1 invalida na vozíku a již další dveřa v chodbě domu mají šířku 1000 mm, takže se ten imaginární invalida stejně dál jak 3 metry nedostane.
02. 06. 2012 | 21:33

nestranný napsal(a):

Ad autor:Velice vítám lidi jako jste Vy,kteří poukazují na nedostatky ve vztahu
k tělesně postiženým.Bohužel ale žijeme v absurdistánu,kde kterýkoli politik
se tváří jako lidumil,ale hned jakmile dostane sebemenší funkci je z něj
téměř v okamžiku cynik,kterého obyčejní lidé nezajímají.Ani pan Svoboda není jiný.
V době,kdy působil jako špičkový porodník jsem si jej vážil.Okamžikem,kdy aktivně vstoupil do politiky a začal veřejně prezentovat své názory bohužel i u mně
spadnul až na samé dno lidského bahna.Nedivte se proto,že na Vaše pozvání
,,už měl jiný program".Specielně to jediné vyvýšení vozovky v Lazarské by i při
dnešních přemrštěných cenách stálo jen několik desítek tisíc korun.Na to by stačilo,kdyby na magistrátu při jediném jejich pravidelném rautu dostal každý host o jednu lahev vína a dva chlebíčky méně.
A argumentace,že tisíce pražanů nemají kanalizační přípoje je také falešná.
Veolia dostala pražské vodovody s tím,že kompletně zrenovuje vodovodní
a kanalizační síť a dobuduje chybějící přípoje.Nejenže se to neděje,protože jen opravují havárie,ale navíc navýšila vodné a stočné s argumentem,že musí renovovat a dostavovat.Jedna lež za druhou.Takže by bylo namístě se pana primátora zeptat,
kdo tedy a za čí peníze dostavby a rekonstrukce dělá.Jestli město,nebo Veolia.
Přeju Vám hodně zdaru a úspěchuá v boji za Vámi prosazovanou věc.
02. 06. 2012 | 21:47

MM napsal(a):

Vzpomínám, jak byli po listopadu při nekritické dehonestaci snad všeho v minulém režimu, často zneužíváni k podobným argumentům invalidé.
Jak je komunistický režim nechal bez prostředků, jak je odstrčil na okraj společnosti ignorováním jejich veškerých potřeb. Jednou z nich byl i nyní diskutovaný bezbariérový přístup do dopravních prostředků a na úřady.
Skoro nic se nezměnilo, možná tak ještě v prvních polistopadových měsících a letech. Potom už šlo všechno s kopce a to nejhorší nás teprve čeká.
02. 06. 2012 | 23:03

Baba napsal(a):

Laik je rád, že jeho možnosti omezeného dopravování byly pouze dočasné. Pěší si nový vchod do metra prohlédne při nejbližší příležitosti. V jeho čtvrti byly stěny autobusové budky původně z drátěného skla nahrazeny plechovými pláty.
02. 06. 2012 | 23:16

nostalgie nekonečna napsal(a):

Al Jouda: Nápodobně. V našem domě bylo nutné vyměnit v rámci revitalizace vchodové dveře za širší kvůli bezbariérovému přístupu. V domě není žádný invalida a také žádný výtah, takže ten "imaginární inavalida" (hezky řečeno) se dostane maximálně metr a půl za ty bezbariérové dveře k prvnímu schodišti
03. 06. 2012 | 07:28

Ilona Al napsal(a):

Zajímavé, že pan primátor Bohuslav Svoboda uvádí kanalizaci. To není až takový problém. My tady na Ruzyni v domech postavených již v r. 1932 nemáme ani pitnou vodu. Zato se v těsné bízkosti plánují 4 projekty, některé i dotované z EU = vliv na naše zdraví + snížení/neprodejnost hodnoty nemovitostí.(hluk se nesčítá!-3 stavby, podmáčení domů-projekt zasakování dešťové vody z celé oblasti projektu pod naše domy, aby investor měl pod jeho objekty sucho.. Tomu se říká zlepšení životní úrovně v EU.
03. 06. 2012 | 07:49

Venkovan napsal(a):

klíčema cinkali převážně Pražáci, tak teď držte huby!

Na vsi jsme na tom ještě hůř.
03. 06. 2012 | 08:30

neo napsal(a):

chtělo by to trošku objektivnější přístup. Od 90tých let se toho udělalo pro invalidní spoluobčany dost. Bezbariérové přístupy se neustále budují a to nejen v Praze. Každé menší město má bezbariérové přístupy skoro všude. Jistě to není 100%, ale ve srovnání s minulostí je to velký pokrok. A neni to jen o vozíčkářích, ale i maminkách s kočárky. Podívejte se třeba jen na parkovací místa. Třeba u supermarketů je jich mnohem víc, než by bylo potřeba a jsou tam i místa pro rodiny s kočárky. Neviděl bych to tak černě.
03. 06. 2012 | 10:03

aga napsal(a):

Musíme zabetonovat Labe, musíme stavět dálnice za desetinásobek normální ceny, kterým po roce vyhřeznou střeva, musíme IZIP, musíme ProMoPro, musíme ... co už nějaký invalidi na vozíkách, prosímvás...
03. 06. 2012 | 10:12

Dědek napsal(a):

Já opravdu nevím, proč vlastně město vyhodilo tolik peněz za budování dvou výtahů z Národní k zastávce v Lazarské. Stejně jim za to nějací lidé jen umějí nadávat.
Ale hoši invalidní, tenhle bezbariérový přestup je hlavně pro děti v kočárkách. O ty se teď Praha naštěstí rozhodla více starat více než o mrzáky. Protože alespoň nějak se snaží pomoci maminkám s dětmi, když musí jet do středu města. (V Lazarské do nízkopodlažní tramvaje nastoupí dobře.) Bez nových dětí byste drazí invalidé za nějaký čas neměli už vůbec na žádnou podporu!
03. 06. 2012 | 10:36

český maloměšťák napsal(a):

Ilona Al
Ono " se " neplánuje...či " se" připravuje...nebo " se" proplácí.
Vždy jde o vaše peníze , o kterých někdo KONKRÉTNÍ rozhodl - jak mají být utraceny. Vy a němečtí či francouzští daňoví popaltníci to financujete.

Nepište proto na příslušné orgány - i ty evropské.
Jak je to tedy s prioritami. Zda tedy jsou takto daňové výběry správně použity.

Ostatně myslím si, že je špatná jakákoliv redistribuce daní, která prioritně neřeší takovéto věci /např. právě přístup k pitné vodě ve vyspělé průmyslové evropské zemi na začátku 21. století/. Ať už jde o evropské peníze nebo vaše /naše/.

Hezký den přeji.
03. 06. 2012 | 13:39

český maloměšťák napsal(a):

re : Napište proto...
03. 06. 2012 | 13:40

Erik Čipera napsal(a):

Zdravím všechny debatéry a zkusím reagovat:
Ládík: Tomáš Hüner opravdu nejsem, ze mne by dnešní ČEZ radost neměl:)

Al Jouda: Jednak bych chtěl upozornit, že slovo invalida se pomalu ale jistě propadá do zapomnění - dnes se spíše používá člověk s postiženým (people first). Ne, že by to bylo to první důležité, ale výrazně to dokresluje stav věcí. Invalida - neplatný...
K těm dveřím, možná budete jednou rád, že tam takto široké dveře jsou...A až jednou možná budete v té situaci, kdy oceníte, že tam jsou, tak kdyby tam nebyly a musel byste čekat, až je udělají (a přemluví všechny AlJoudy v domě:), tak by vám asi bylo poněkud trapně a možná byste byl limitován... Chápu, že podobné věci mohou působit nesmyslně, ale kdo už se někdy někam na vozíku či s kočárkem nedostal, ten to ocení... Jinak ale šířka 1800 to asi nebude jenom kvůli lidem na vozíku, protože tuším, že úplně bohatě stačí 1200. Nevím, jak je to pro kočáry s dvojčaty...

Nestranny: Myslím, že současné primátor je o velký kus dál, než ten minulý. Stejně ale ještě necítím pořádný "tah na branku" v oblastech, které mne zajímají. Na druhou stranu, navzdory velkým škrtáním, se podařilo v rozpočtu udržet významnou částku na zpřístupnění jednoho až dvou starších výtahů ročně, což je skvělé, bez toho bysme se neposunuli...

MM: Ve vztahu k lidem s postižením, se komunistický režim s tím současným absolutně nedá srovnávat. Absolutně! Faktem je, že se vývoj v této oblasti v jiných zemích poměrně kryje s pádem komunismu u nás, pravděpodobně bylo v těch letech příznivé klima pro pozitivní změny. U lidí se zdravotním postižením to stále pokračuje a za pár let se snad postupně dostaneme do situace, kdy budou mít všichni členové společnosti rovný přístup k účasti na jejím životě. Dnes tomu tak zatím není a mimo jiné v tom brání právě všudypřítomné bariéry. Proto také v Asistenci považujeme jejich rozpouštění za podstatné pro další vývoj...

Neo: Určitě se od 90. let něco udělalo, ale za více než 20 let bych opravdu čekal více. Bariéry jsou brzdou pro celou řadu lidí s postižením, kteří chtějí studovat na běžných školách, pracovat v běžných zaměstnáních, ale... Současně můžeme vidět, jak daleko jsme od finální mety, kompletně přístupné veřejné dopravy. V Praze to je 23 bariérových stanice metra, 80% bariérových tramvají, 60% autobusů, do toho spousta zastávek bez nájezdů. Je jasné, že to nejde všechno udělat během roku dvou, ale za 20 let opravdu, tady už není prostor pro výmluvy a je třeba si přiznat, že to pro Prahu nebyla priorita.

Aga: Přesně tak, to prostě není možné pochopit a je třeba se ozvat.

Dědek: Za nové výtahy nikdo nenadává, naopak vždy velice děkujeme, možná jste to jen nezaregistroval... Na Lazarskou jsme upozorňovali 2 roky předem, aby bylo dosti času. Dnešní situace je prostě absurdní - výtah pár metrů od zastávky a ta se nedá použít. Mimochodem, zkuste se někdy zeptat těch maminek s kočárkem, čemu by dali přednost. Kupodivu například jezdí nízkopodlažními tramvajemi...

Díky za reakce!
03. 06. 2012 | 14:10

neo napsal(a):

Samozřejmě to není 100% a nikdy asi nebude. Třeba to metro. Staré stanice je složité a drahé upravovat. Ale nové se staví všechny bezbariérově. Totéž veškeré budovy. Třeba u nás jsou všechny firmy bezbariérové a každá má samozřejmě i WC pro invalidy a všecko...je pravda, jsou to nové budovy. To platí i u těch tramvají a autobusů. Staré stroje holt bariéry mají, ty nové nikoli. Bude to ještě nějakou chvilku trvat, ale jsem optimista.
03. 06. 2012 | 14:57

Parajarda napsal(a):

Dobrý den, nesjízdnou tramvajovou zastávku znám. Po 100 - 150 metrech je jiná zastávka dostupná. Horší se mi to zdá na zastávce Výstaviště, kde se koná mnoho akcí celoročně a od nejbližší zastávky (Nádraží Holešovice, poruchový starý výtah) je to nebezpečné pro elektrické vozíky natož pro mechanické.
03. 06. 2012 | 15:50

Amigo napsal(a):

neo: Dříve či později nebude možné, aby některé stanice nebyly bezbariérově přístupné. To už se dnes nerozhoduje, dnes je jen otázkou, kdy bude vše zpřístupněno. V rozdílných zemích lze vidět rozdílný přístup k této otázce. Záleží to na míře vnímavosti té které společnosti. V ČR je ještě třeba vedení měst motivovat...
03. 06. 2012 | 21:57

venkovan napsal(a):

my z venkova, kdo nemá vlastní auto se nedostaneme též nikam i když jsme zdraví. Autobusy okrouhali, zastávky pozrušovaly, s vlakem to samé a ještě horší.

Navíc ne venkovech ruší i obchody, zdravotní střediska a kulturní domy, o kinech nemluvím, ta skončila hned po revoluci.

V Praze můžete koukat alespoň z okna, ale na vesnicích už není nic.

Chystá se i rušení škol v menších obcích, a tak buďte rádi v Praze alespoň za to koukání z oken.
04. 06. 2012 | 08:13

Pepa Řepa napsal(a):

.....že jsem tak smělý, Hüner nejste, bratr jistého Čupery z Fimfára asi taky ne, leč blog se vám vyvedl a forma je skvělá.
Ano, o takové by se měl stát postarat tím, že jim to-alespoń- trochu ulehčí. Nemají to lehké.

Po té smršti přiblblé místní agitace za pozitivní zvýhodnění zcela zdravých, leč lenivých, "diškryminovaných" pouze tmavší kůží či menším pohlavím, konečně normální člověk.
04. 06. 2012 | 17:36

Pepa Řepa napsal(a):

venkovan
zkuste to jako Forrest Gump. OH se blíží.
04. 06. 2012 | 17:41

Pepa Řepa napsal(a):

venkovan
http://www.behej.com/clanek/875-jak-se-beha-v-keni-dalsi-tajemstvi-kenskych-bezcu
04. 06. 2012 | 17:44

venkovan napsal(a):

Pepa Řepa

přesně, ať Pražáci začnou běhat, budou zdravější a ušetří se miliardy.

A papaláše z DP nejraději hned do basy, aby dál neškodili.
05. 06. 2012 | 10:27

skeptický napsal(a):

Proč trochařit.Bezbariérovou lanovku na Mount Everest.Šerpové,co tam na hřbetě tahají každého politika ,který už neví roupama coby,to jistě ocení.
05. 06. 2012 | 15:08

ulicnick napsal(a):

to e. čipera:
doporučuji vám zajistit si převedení nehorázných výdajů na tzv. cyklostezky, cyklopruhy a jiné extrabuřty pro svalnatce, rádobyalternativní aroganty, stádní freecooliny a mužatky, kteří po těchto nákladných vylepšeních městských komunikací stejně nejezdí, neboť dávají přednost ohrožování a vyhánění chodců, vozíčkářů, nevidomých, rodičů s kočárky a turistů z chodníků, parků a pěších zón.
za stovky miliónů korun, možná už miliardy, vyhozených na zbytečné a nesmyslné stavby a úpravy pro občasné a sezónní uživatele jízdních kol, by měl každý člověk (nejen) s postižením komfort v dopravě i pěším pohybu městem.
jistě, členové mazánkova sportovního oddílu mladých bikolibříků a jejich vedení (auto/chmat) by neměli pohodlný život z grantů, daní a příspěvků prosťáčků.

zdroje jsou .)!
09. 06. 2012 | 07:33

Amigo napsal(a):

ulicnik: vy jste ale uličník! A jak překrucujete, uličnicky. Myslíte, že cyklostezky škodí? Byl jste někdy ve Vídni? A těšíte se na největší městský tunel na světě? Blanka, uličnice.
21. 06. 2012 | 23:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy