Emma a Kuba: žijeme na malinkém bezbariérovém ostrůvku, jehož hranice začínají a končí deset metrů za barákem.

26. 06. 2012 | 20:46
Přečteno 2030 krát
Poprosil jsem několik lidí, kteří mají se všudypřítomnými bariérami v Praze každodenní zkušenosti, aby o nich něco napsali. Před několika dny jsem se od zástupců TSK i DP Praha dozvěděl, že bezbariérové úpravy budou v tomto roce omezeny na minimum. Vedení města si snad ani neuvědomuje, na jak nevhodném místě škrtá. Posuďte sami.

Emma a Kuba
Bydlíme v Libni na novém bezbariérovém malinkatém sídlišti. Složení obyvatel je smíšené. Mladé rodiny s dětmi, vozíčkáři, senioři. Nejbližší tramvajová zastávka Vosmíkových je na dosah.

Jezdí zde i bezbarierové tramvaje. Jenomže chybí tramvajový ostrůvek a nastupuje se ze silnice. Tím pádem zastávka nemůže být vedena jako bezbariérová a ani řidič nemůže vysunout plošinu pro elektrický vozík. Zastávka se rekonstruovat dle vyjádření dopravních podniků nebude, protože jsme v tzv. stavební uzávěře. Čekáme na tunely, které tu mají vzniknout hned po tunelu Blanka.

Nejbližší metro je Palmovka. Pro nás bez výtahu nedostupné. Druhé nejbližší je Prosek. Ten už je bezbariérový a cesta k němu trvá dvě autobusové zastávky.

Na autobus k zastávce U Kříže se dostáváme po silnici. Široký chodník vedoucí k zastávce opět nemá sjezdy a nájezdy. Kočárek dvaceticentimetrové obrubníky překoná, mechanický vozík složitě, ale električák nemá šanci. Totéž platí i o cestě na tramvaj. Zkrátka tu žijeme na takovém malinkém bezbariérovém ostrůvku, jehož hranice začínají a končí deset metrů za barákem. Dopravní návaznost žádná. Bez auta bychom si ani nenakoupili.
Kuba na cestě k autobusu.
Kuba na cestě k autobusu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Drzá zrzka napsal(a):

Poskytování sociálních služeb by měla být práce týmová, návazná a komplexní.
26. 06. 2012 | 21:04

Dragon napsal(a):

Tak proč lezete do Prahy. Na louce v okolí Golčova Jeníkova vám nikdo žádné bariéry stavět nebude, můžete si jet kam chcete i desítky kilometrů. Proč pořád my musíme řešit vaše problémy
27. 06. 2012 | 06:46

venkovan napsal(a):

na vesnici jsou lidé bez aut také úplně nemožní, ani nemohou bez auta chodit do práce, neb autobusy zrušeny.
27. 06. 2012 | 07:44

Dragon napsal(a):

Venkovane, invalidi do práce až tak moc nechodí. Uklidni se .Oni chtějí peníze a osobního sluhu nebo alespoň srovnat Prahu do roviny bez překážek. Ale na venkově by se nudili. Když ale nepracují, mohou žít v podstatě kdekoliv, tak proč trvají na té Praze
27. 06. 2012 | 08:24

venkovan napsal(a):

Dragon

no v Praze asi mají nejvíc těch služeb, terapeutů, poradců, neziskovek,výchovných komunit a vzdělávacích center , peněz , sluhů, dobrovolníků, obchodů a kultury, kam jsou pak nuceni jezdit na těch vozíčcích a využívat. Na venkově by tak leda mohli na zahradě koukat do živého plotu.
27. 06. 2012 | 08:49

Občan napsal(a):

V Kanadě to vyřešili jednoduše.
V některých větších městech stát vybudoval bezbariérová centra komunitního sociálního bydlení, kde nabídl seniorům, invalidům a chudým rodinám levné nájemní byty a malé domky. S tím, že zdraví ale chudí, jsou "k ruce" postiženým a/nebo starým.
V těchto "sídlištích" mají obyvatelé k dipozici zdravotní, rehabilitační a sociální služby hrazené ze zdravotního a sociálního pojištění.

A funguje to systémem "ber nebo nech ležet, ale pak si nestěžuj a starej se sám".

Moje prateta vozíčkářka bydlela na stejném bezbariérovém sociálním sídlišti ve Vídni - v levném nájemním bytě ve vlastnictví města, se zajištěnými službami v místě. Stejně jako v Kanadě tam bydlela společně s invalidy, starými lidmi, kteří již nezvládali sebeobsluhu a se sociálně slabými rodinami. Byla tam velmi spokojená, i když do zbytku Vídně se podívala jen když ji tam vyvezli potomci nebo je vzala na "výlet" správa sídliště.
I ona měla na vybranou - buď zůstat ve svém bytě v centru města, ale pak by byla odkázána na pouze částečnou pomoc pečovatelské služby a zbytek by si musela platit, nebo jít dožít na toto sídliště s tím, že tam má zajištěny všechny služby v rámci sociální péče a regulovaný nájem. No, a když si prohlédla byt, tak se rozhodla jít tam. Bylo jí přiděleno malé 2+1, takže jsme tam za ní mohli bez problémů jezdit na návštěvy.
Ani ji nenapadlo skuhrat, že by chtěla mít beproblémově dostupné celé město.

Problém je v tom, že u nás někteří spoluobčané nechtějí respektovat, že v životě platí "něco za něco".
27. 06. 2012 | 10:51

neo napsal(a):

Občan:

něco jak lágr pro invalidy? Hmmmmmm.
27. 06. 2012 | 10:56

Alena napsal(a):

Opět jedna z oblastí kde to komanči měli vymyšleno, my jsme to odcinkali klíči jako komunistický zločin a teď se divíme. Najděte si v datech . Za komančů přes 80% lidí s tělesným i duševním zdravotním poškozením pracovalo a důstojně žilo. Dnes nepracuje skoro nikdo z nich a ještě na nás křičí jak jsme si dovolili nechat je žít v Praze, která je stavěná už po tisíciletí tak, že má bariéry kam se vozíčkáři těžce dostanou
27. 06. 2012 | 11:15

resl napsal(a):

Alena,
bolševik trápil postižené tak, až jich 10% utrápil, nebo dohnal k sebevraždě. Nikdy ho nezajímali, ani pro ně nikdy nic nedělal. Trojkolový bycykl, poháněný vlastníma rukama, jawu s plachtou, kterou nemohl postižený ovládat, tak ji výhodně prodal komukoli. Jeden chodník neměl v Praze "sjezd" pro invalidy, nebo kočárky. Měla byste se za své názory stydět.
27. 06. 2012 | 11:48

Jitka napsal(a):

Dragon

jste si naprosto jistý, že to někdy v budoucnu nemůže být i Váš problém nebo někoho z Vašich blízkých? Ráda bych pak slyšela, zda byste trval na Vašem názoru zde prezentovaném.
27. 06. 2012 | 12:25

Alena napsal(a):

Resle jasně. Ta trojkolka sedí. A neměli mobilní telefon aby si odkudkoliv zavolali pomoc. Nebo internet aby si našli terapeuta. Ta hrůza, jak zaostalí byli tehdy. Ipody sehnala také až pravice, stejně jako facebook.
27. 06. 2012 | 13:02

Helena napsal(a):

Aleno, vy jste asi soudružka jak řemen .. Kde jste přišla na to, že 80% lidí s tělesným i duševním zdravotním poškozením pracovalo a důstojně žilo? Ze stejných zdrojů, jako že u nás byla 100% zaměstnatnost? Důstojně žilo ... za komunistů? To číslo by nesedělo ani u "normálních" lidí.
27. 06. 2012 | 13:30

Bertík napsal(a):

Heleno, až nebudete mít důchod a nedostanete lékařské ošetření, pořád budete křičet že za všechno můžou komunisti, kteří svým pracujícím samozřejmě důchody dávali, alespoň v takové výši že nikoho nevyháněl exekutor, nežil v ghetu, kriminalitě, nemusel být bezdomovec a žebrat o polévku u armády spásy, v zimě o ohřátí v noci ve stanu?? Už jste s tím hurá antikomunismem trapní. Kolik desetiletí s tím ještě hodláte vystačit???
Umíte si alespoň spočítat, kolik dalších statisíců lidí by bylo bezdomovci kdybychom měli zaplatit ty dluhy, které rok za rokem jen navyšujeme. Neumíme se uživit, přežíváme na dluh a čekáme kdy to celé bouchne do katastrofy, jestli to nechápete. Za komunistů jsme se uživit uměli, a pomohla i ta práce invalidů.
27. 06. 2012 | 16:04

Helena napsal(a):

Bertíku, jednim slovem - pro mne nesmysl. Si vážně myslíte, že za komunistů nebyli chudáci, kteří nevybírali popelnice? Že každý dostal lékařské ošetření? Že opravdu jde jen o prachy? A navíc - víte, kde bychom byli, kdyby u nás nenastoupili komunisti, a navíc bychom nemuseli řešit JEJICH dluhy (morální i ekonomické), když už řešíte tuhle otázku?
27. 06. 2012 | 16:11

Václav H napsal(a):

Heleno, NELŽETE TAK SPROSTĚ, alespoň se naučte sledovat nepopiratelná fAKTA. Nehájím komunisty, ale argumentovat dnes morálkou - to chce silný žaludek. Komunisti nezanechai dluhy, naopak přebytky v mezinárodně uznávaném průmyslu a zemědělství, financích a také v pohledávkách, a stihli i pomoc rozvinutým zemím.Ostatně jsme z těch jejich přebytků desetiletí žili, na dluh jsme začali parazitovat hned po rozpadu státu, ale do roku 2003 to bylo kryto prodejem toho co po nich zbylo/ a nebylo přímo rozkradeno/, teprve od roku 2003 nebylo už co prodávat a žijeme na čistý dluh, který se každoročně zvyšuje.
Opravdu se nepamatuji že by za komunistů byla plná náměstí bezdomovců a žebráků, že by někoho exekutor vyháněl z bytu, že by v každém větším městě byla gheta kam si netroufne ani policie. Byl tu mír a nemuseli ho udržovat těžkooděnci jako dnes na Šluknovsku. Do důchodu chodili ženy s dětmi v 54, muži v 60, těžké profese v 57 a důchod v pohodě stačil na jídlo, bydlení a nějaké ty zájezdy a koníčky
Proti komunistům můžete být,TO JE VAŠE PŘESVĚDČENÍ A NEJSTE SAMA. ale prosím , NELŽETE TAK SPROSTĚ, je to ubohé
27. 06. 2012 | 17:29

Jáchym napsal(a):

Helena za to nemůže, já myslím, že vědomě nelže, potkal jsem už pár mladších lidí, kteří podobným nesmyslům opravdu věří.
Je to těžko uvěřitelné, ale propaganda je příšerná věc.
Vezměte si ale komunistickou propagandu v 1. polovině 50. let. Ti svazáci s vymytými mozky na tom byli skoro stejně jako Helena dnes.
My o něco mladší jsme poslouchali alespoň Svobodnou Evropu a nějak jsme si to dali dohromady, ale když někdo dnes čte jen české noviny a kouká na ČT, tak by taky věřil tomu, že žil na jiné planetě.
Koneckonců, já třeba dlouhá léta věřil Havlovi a ještě dnes se za to stydím.
Třeba Karel Kryl poznal okamžitě, jakým lhářům jsme nalítli Já mu nevěřil.
No a tisíce lidí třeba věřili až do včerejška Nečasovi nebo Kalouskovi, což je naprosto nepochopitelné.

Co se týče postižených: Býval to trochu můj obor.
Některé věci byly horší než dnes, některé lepší (zaměstnání).
Ale obávám se, že do dvou let bude mnohem hůř než v nejhorších letech socíku.
Už se na tom pracuje.
27. 06. 2012 | 23:45

erikcipera napsal(a):

Děkuji za reakce. Z některých příspěvků je patrné, že doba minulá a většinové totalitní postoje jsou stále ještě hluboce zakořeněny a tu a tam vyplouvají na povrch. Jedním z důvodů je fakt, že většina z pisatelů (včetně mne) nemá s lidmi s postižením přirozenou zkušenost z dětství, ze školy - z toho důvodu, že jsme žili odděleně. V totalitní logice - proč by měli postižení chodit do školy, když pak stejně budou někde mimo a později - měli by být mimo, stejně nemají pořádné vzdělání, někam je odsuňme, tam jim dejme najíst, napít a zajistěme jim lůžko a problém je vyřešen ke všeobecné spokojenosti. Nebudeme se muset na ty chudáky koukat a jim tam bude také lépe a odborně pomáháno. Mezitím ale naštěstí lidstvo jako celek prožívá v některých oblastech pozitivní vývoj a dnes už víme, že potřeby máme jako lidé velice podobné, že se jen liší detaily při jejich naplňování. Bariéry na cestě do školy, do práce, kamkoliv, žádné potřeby nepomáhají naplnit, překážejí tu a překážejí daleko širší skupině lidí. Ve Vídni je doprava takřka kompletně bez bariér, když už tu o ní také padlo několik slov. Stačí vůle a cesty se snadno najdou.
27. 06. 2012 | 23:47

Valenta napsal(a):

erikucipero, tak co, zavřete nás za to, že si pamatujeme že tu před 23 lety nebyli bezdomovci, exekuce, nezaměstnaní, gheta, že každý kdo poctivě pracoval a také důchodci měli bez problému na bydlení , jídlo a na své zájmy a koníčky??? Vlastnili jsme světoznámé podniky,byli jsme vyspělá průmyslová země, životní úroveň stoupala, neparazitovali jsme na nesplatitelný dluh. Dokonce i většina zdravotně poškozených pracovala a podílela se jako normální občané na chodu státu. Důchod matky v 54, chlapi v 60, u těžkých profesí v 57, a z důchodu šlo v pohodě žít. Nebyla taková kriminalita??
Polovina národa si to pamatuje,a dnes se dívá jak mizí jedna sociální vymoženost za druhou. postřílíte nás za to???
28. 06. 2012 | 08:52

emma napsal(a):

V celé diskusi nezaznělo, že udělat pár sjezdů a nájezdů a zpřístupnit nejbližší stanice pro BEZBARIEROVÉ sídliště je o moc levnější než tunel Blanka a celá Libeňská spojka co se chystá. Tady vůbec nejde o peníze, ani o komunisty, ale o směr, kterým chceme nebo nechceme jít jako společnost.O přítomnost a o budoucnost.Proč si tady řada z Vás vybíjí svojí frustraci na bezmocných? Je takové pravidlo, že pokud něco opravdu odsuzujeme a nechápeme, svět už to nějak zařídí, abychom to měli šanci pochopit, tím že to prožijeme. Všimli jste si toho někdy? Pokud se člověk má jen trochu rád, žije, jak nejlépe umí a také nechává žít ty druhé. Mimochodem, kde je ta hranice, kde jsme MY a kde začínají ONI????
28. 06. 2012 | 10:57

Valenta napsal(a):

Emmo, také si myslím že kdyby se např. zrušil např. senát , za ušetřené peníze by šlo udělat spoustu bezbariérových vjezdů, Prosadíte to???
28. 06. 2012 | 12:34

Krasomil napsal(a):

Zase rejdiště těch laciných humanistů- Invalidé, sirotci, děti,, nemocní, staří,opuštění, školství, kultura - ano, to je úžasné. Já jsem pro, jsem přece velký humanista. VY OSTATNÍ BYSTE MĚLI NĚCO PRO NĚ UDĚLAT. Kdo cekne, že to není tak jednoduché a natažených rukou je nekonečně, ale pracujících a zdrojů hodně málo, je odporný cynik a odsoudíme ho. A ještě citovka na závěr - co až vy budete nemocní, staří, opuštění, co kdyby vaše děti.
.
Miluji tyhle humanisty za cizí peníze. Ještě jsem tu ale neviděl nikoho kdo by řekl já jsem udělal tohle, nechci to zaplatit, jen podívejte jak to funguje
28. 06. 2012 | 12:42

Marcela napsal(a):

Je smutné považovat vozíčkáře a další postižené za vyžírky. Uvědomuje si někdo ze zde urputně bojujících proti/komunistů o čem vůbec mluví? Kolik takových lidí, o kterých vůbec neví, normálně (v rámci svých možností) chodí do práce a vydělává i na jejich důchod? Kolik dalších by tam chodilo, a zvládli by leccos, kdyby mohli? A technické bariéry kolem nás mohou být v okamžiku neřešitelnými pro každého - stačí jenom "dobře" zlomená noha v kotníku.
28. 06. 2012 | 15:18

Helena napsal(a):

Tak na tyhle komunistický oblbováky fakt není argument ...
02. 07. 2012 | 17:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy