Zažít veřejnou dopravu jinak

30. 10. 2012 | 23:03
Přečteno 2291 krát
V těchto dnech postupně oslovujeme zastupitele Magistrátu hlavního města Prahy, aby se zapojili do projektu Jedeme v tom s vámi a vyrazili z domova do zaměstnání veřejnou dopravou na vozíku.

Všichni zastupitelé nacházejí ve svých mailových schránkách tento text:

Vážená paní, vážený pane...
dovolte, abych Vám jménem občanského sdružení Asistence nabídl netradiční sebezkušenostní cestu z domova do zaměstnání. Jednoho dne nepojedete jako obvykle, ale před svým domem usednete do vozíku pro lidi se zdravotním postižením a znovu se postavíte na nohy až na adrese Vašeho zaměstnání. Podobnou zkušenost za sebou má již více než 500 účastníků projektu "Jedeme v tom s vámi". Posledními z nich byli rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, před ním moderátorka ČRo Radiožurnál Lucie Výborná. Seznam účastníků najdete na www.asistence.org/jedeme.php

Na cestě Vás kromě asistenta doprovodí studentka PedfUK Karolína Chloubová nebo student FF UK Jakub Neubert. Oba se na vozíku vzhledem ke svému postižení pohybují celý život a tak Vám budou schopni předat mnohé ze svých zkušeností z cestování veřejnou dopravou v Praze.

V těchto dnech se hodláme postupně obrátit na všechny zastupitele TOP 09, ODS a ČSSD. S kandidáty na primátora za tyto strany jsme se setkali při předvolební debatě v BIO OKO v září 2010. Debatu opakujeme po dvou letech 28.11. 2012 v 18 hodin na stejném místě, přijměte na ni srdečné pozvání. Návštěvníky této akce budeme informovat i o Vaší reakci na nabídku účasti v projektu Jedeme v tom s vámi. Průběžně spolupracujeme s médií a s úspěchem využíváme přednosti šíření informací na sociálních sítích .

Projekt Jedeme v tom s vámi získal Cenu Nadace ERSTE 2011 za sociální integraci a SozialMarie 2009 za inovativní a kreativní činnost v sociální oblasti. Asistence o.s. se dlouhodobě snaží upozorňovat na bariéry ve veřejné dopravě, které zbytečně komplikují život lidem se zdravotním postižením, rodinám s malými dětmi, seniorům i mnoha dalším cestujícím. Jsem si jist, že zkušenost, která je Vám právě nabízena, může něco změnit.

Budu se těšit na Vaši odpověď, společně jistě domluvíme pro všechny nejvhodnější termín cesty i další podrobnosti.
Přeji Vám pěkný den.
E.Č. Asistence.org

Máme již první pozitivní reakce od zastupitelů, kteří od příštího týdne začnou jezdit Prahou na vozíku. Pevně doufám, že je zkušenosti z těchto cest přimějí k tomu, aby iniciovali vznik koncepce zpřístupnění veřejné dopravy v Praze. Nic takového v Praze zatím neexistuje, prostředky na bezbariérové úpravy jsou uvolňovány více méně nahodile. Nikdo není schopen říci, jak dlouho ještě bude polovina veřejné dopravy bariérová. Nejedná se jen o výtahy do stanic metra, nedořešeno zůstává i mnoho dalších oblastí a bez koncepce se práce budou stále odsouvat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ondráš napsal(a):

Prima nápad. Můžete za čas zveřejnit reakce zastupitelů přímo zde na blogu? Aspoň stručně. Já si například počkám na Ondřeje Pechu a doufám, že jeho reakce bude pozitivní.
30. 10. 2012 | 23:31

Občan napsal(a):

Hm, fajn titulek.
Dnes jsem zažil také "veřejnou dopravu jinak". Cestou z Neratovic do Obříství. Hnusně cedilo, foukal ledový vítr a já to mastil pěšky, protože nic nejelo, od Štěpána na druhý konec vsi - cca 3 km.
Cestou mě minul člověk na elektrovozíku. Navlečený jak pumpa, ale stejně se choulil, co to šlo.

Tak tohle trápí lidi na venkově, pár km od Prahy.
Ne, že něco jezdí nedokonale a má to nedokonalé zastávky; ale to, že NEJEZDÍ NIC.
Pokud invalida nemá auto nebo nemá k ruce někoho, kdo mu do něho pomůže (protože sám to nedokáže), tak holt musí po vlastních kolečkách bez ohledu na počasí. Ten nešťastník z Obříství měl alespoň kliku, že to tam je lautr rovina.
30. 10. 2012 | 23:38

DL napsal(a):

V těch dobytčácích se nedá nedá vydržet ani pár minut, jak jsou narvané, není kam stoupnout, natož pak invalidní vozík umístit.
31. 10. 2012 | 01:21

jozka napsal(a):

Obcan:

A od minuleho roku aspon muze mastit pochodniku, do te doby jedine po silnici.
31. 10. 2012 | 06:15

Občan napsal(a):

Jenom někde, Jozko. Směrem na Arboeko začíná a končí chodník autobusouvou zastávkou "Na Štěpáně" :o)
31. 10. 2012 | 08:04

neo napsal(a):

Občan:

co teprve mají říkat pastevci v mongolsku, to je teprv veřejná doprava jinak !
argumentace vzteklého děcka milej Občane. Dnes se ale krotíte, už jste toho vozíčkáře ani nechtěl přetáhnout po hlavě, že se veze, zatímco vy musíte pěšo.
31. 10. 2012 | 08:07

jozka napsal(a):

Obcan:

O tohle mi jde. Ten zbytek je ve vsi, takze si ridici davali aspon trochu majzla, ale na te rovince se obcas "rozdovadeli".
31. 10. 2012 | 08:13

Stařeček napsal(a):

neo, Občan. Už se konečně rozveďte a udělejte majetkové vypořádání, ať si nemusíte pořád odporovat i když byste mohli mít na věc stejný názor. Zbytečně si škodíte zdraví. Starý otec, Stařeček.
31. 10. 2012 | 08:25

neo napsal(a):

Stařeček:

:)

To víte, nemám rád lidi, kteří se prezentují sociálním cítěním, mají plnou pusu solidarity, neopomenou zaútočit na osoby s jiným názorem kdykoli mají příležitost, když jim dojdou argumenty zbaběle zdrhnou (Občan skoro pokaždé i včera u debaty na blogu paní Sokačové) a přitom jsou to pokrytci napadající invalidy, romy, cizince, homosexuály a schvalující násilí na ženách (nejlépě obušek na záda a pepřák do obličeje).
31. 10. 2012 | 08:30

Pavel13 napsal(a):

:Občan
Pastevci v Mongolsku jasně preferují osobní dopravu před veřejnou.
31. 10. 2012 | 08:51

Občan napsal(a):

To Pavel 13:

Pochopitelně :o)
Eventuálně si přivolají pomoc veřejných služeb na místo pobytu (ZATÍM tam veřejné služby celkem fungují).
Ale jsou případy, kdy ji upřednostňují - např., když posílají děti do internátní školy a předávají je svozové službě. Nebo když potřebují vyřídit něco s úřady a je nesmyslné, aby kvůli tomu balili jurtu a stěhovali stádo.

No, ale my ZATÍM nejsme Mongolsko :o))
31. 10. 2012 | 09:18

brablenec napsal(a):

Milý NEO s naší veřejnou dopravou se pomalu dostáváme do poválečných let.Začátkem padesátých let jsem bydlel v Motyčíně (nyní součást Kladna) asi tři kilometry od Kladna. Autobus jezdil v nejlepším příůadě jednou za hodinu. Když jsme chtěli do Kladna tak jedině pěšky a nebo když se nás sešlo víc tak taxi. A dnes autobus jede asi tak přibližně stejně jako tenkrát a kdo nemá auto tak jde pěšky.
31. 10. 2012 | 09:30

SuP napsal(a):

Občan -
Připusťte si, že bydlení v "zakopané prdeli" přináší mnohá pozitiva. Pak ovšem musíte pochopit, že pozitiva jsou něčím vyvážená. Kdyby to tak nebylo, bydleli by všichni v Praze. Je mnoho měst na světě, kde žije víc než 10milionů lidí.
31. 10. 2012 | 09:31

Občan napsal(a):

To SuP:

??

Co tedy nutí nespokojence setrvávat v dopravně nepřátelské Praze a nevyužít pozitiva života v "zakopané prdeli"? Takové Polabí je kupříkladu vůči vozíčkářům velmi přátelské. Je to skoro rovina a silnice vedou všude, takže mohou svištět bez jakýchkoli bariér a po svých ve dne v noci. Ani ten mongolský příležitostný náklaďák nepotřebují.
31. 10. 2012 | 09:46

neo napsal(a):

brablenec:

to přeci nijak nerozporuji, naopak potvrzuji, že veřejná doprava na venkově je jiný než ve městech.
31. 10. 2012 | 10:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Upozorňuji pány Občana a nea, že budou-li se nadále v diskusi oslovovat "Milé hloupé neo" a "Milé hloupé Občano" či se bavit nějakým podobným způsobem, budu jejich příspěvky mazat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
31. 10. 2012 | 10:24

Lada napsal(a):

Pane Čipero, už zase ukřivdění vozíčkáři, kteří zjišťují že svět není bezbariérový, dokonce ani Praha ne, a my ostatní JSME POVINNI TU BEZBARIÉROVOST za naše peníze ZAŘÍDIT. A co slepci, jak jim máme vrátit zrak a zařídit aby viděli??? Postavit vše 100 x větší, aby to slabozraký nepřehlédl?? Co hluší, máme si klaksony a vůnbec celý provoz a život seřídit 100 x hlasitěji aby nás slyšeli?? Ti zdraví to NĚJAK ZVLÁDNOU???
Co DUŠEVNĚ NEMOCNÍ, neměli bychom tu komunikaci mezi lidmi a v médiích omezit na jednoduchá krátká hesla aby rozumněl i kretén, imbecil či idiot, a nebyl tak odstrkovaný??
Aby bylo jasno, tam kde se staví nové chodníky nestojí tak moc udělat nájezdy a také se tak dnes už děje.
Ale přestavět celý svět podle požadavku invalidů prostě nejde a NIKDY NEPŮJDE.
.
Pořád ten laciný humanismus, vytypovat jednu skupinu a křičet za jejich práva, ale NA ÚKOR CELÉ SPOLEČNOSTI.
.
za komančů invalidé v drtivé většině pracovali, pomáhali podle svých sil a zařadili se tak co nejvíce do normálního života. Proč to nejde dnes, proč už mají jenom práva a požadavky??? Co jste v tom udělal vy, kolik invalidů jste zaměstnali ve vaší neziskovce??
31. 10. 2012 | 10:27

neo napsal(a):

Lada:

Pro slepce se dělají vodící linky pro neslyšící třeba cvakaj semafory. Vozíčkáři mají tu nevýhodu, že nechodí a tak se pro ně staví výtahy a plošiny a snižují rantly u chodníků.

co je na tom nepochopitelného?

raději z mých daní přispěji na bezbariérová města.
31. 10. 2012 | 10:31

Občan napsal(a):

Njn, tak abych "to" nemusel oslovovat, bo cenzor má pupínky, tak to budem dělat takhle:

neo napsal(a):
"Občan:
co teprve mají říkat pastevci v mongolsku, to je teprv veřejná doprava jinak !
argumentace vzteklého děcka milej Občane. Dnes se ale krotíte, už jste toho vozíčkáře ani nechtěl přetáhnout po hlavě, že se veze, zatímco vy musíte pěšo. 31. 10. 2012 | 08:07"

Pastevci v Mongolsku mají k dispozi obdobu veřejné dopravy v podobě nákladních aut, která si buď přivolají, nebo na ně počkají na smluvených či určených místech.
Pro komunikaci využívají šikovné malé vojenské telefony na kličku. Zatočí kličkou, nabije se dynamko a Mongol si domluví co potřebuje, nebo alespň pošle příslušný signál.
Nákladní vozy jsou v Mongolsku využívány pro veřejnou dopravu proto, že se pohybují místy BEZ silnic a velmi často i BEZ jakýchkoli cest.
31. 10. 2012 | 10:35

Občan napsal(a):

Pro Stejskala:

Tisíckrát milejší je mi v diskusi člověk, který sice mluví jako dožraný dlaždič, ale má co říci a používá argumenty.

Polcor uhlazená vulgarita a arogance, již používají někteří místní přispěvatelé a s níž jste plně srozuměn, nemá se SLUŠNOSTÍ vůbec nic společného.
31. 10. 2012 | 10:41

neo napsal(a):

Občan:

Tuto obdobu máte tady taky. Můžete si zavolat taxi, nebo kamaráda.

Tady nemáte ani tak šikovné vojenské telefony na kličku, ale mobilní telefony snad postačí.
31. 10. 2012 | 10:47

SuP napsal(a):

Občane -
Měl jsem vás za bystřejšího. Ale člověk jde životem a dělá chyby.....
Proč hledáte řešení cestou opačným směrem? Žije-li někdo ve městě s vyšším komfortem veřejné dopravy, proč by se stěhoval do "Zkp pdl"?
Na ty vaše otazníky tedy odpovídám. Lidi žijící dlouhodobě mimo město tam žijí proto, že výhody, které to pro ně má, převažují nad nevýhodami, které to s sebou přináší. A jsou je zvyklí překonávat (ty nevýhody). Současně vědí, že nemohou čekat, že jim tam stát zajistí komfort srovnatelný s městem. To totiž mohou řešit přestěhováním do města. Nikoliv opačně. Někomu to holt nevysvětlíš. Zejména, když chce na všem najít cizí chybu a útok.
31. 10. 2012 | 11:01

dorint napsal(a):

Neo-Lada má pravdu. Neumíme se jako stát uživit, vršíme nezplatitelné dluhy, narůstá bída, gheta, nezaměstnaní,exekuce, bezdomovci. Jeden z důvodů je to že jsme se při cinkání klíči vysmáli poctivé práci, netvoříme hodnoty. Prudce klesá počet lidí kteří pracují a tvoří hodnoty. Vzrůstá prudce počet těch co nepracují ale mají nároky a práva, a sem musím zařadit BOHUŽEL i invalidy.
Za komančů invalidé pracovali podle svých možností, normálně žili, když dojeli do práce, dojeli i domů i za svojí zábavou a vyžitím. Nepotřebovali jsme žádné neziskovky a humanitární organizace, nežebrali jsme u armády spásy o polévku a ohřátí ve stanu.
Každý druhý by mohl vyzvat politiky aby ukázali jak vyžijí s jeho platem, jak zvládnou nějakou práci za ten hanebný plat.
Samozřejmě tam kde stavíme, můžeme a musíme stavět tak aby to pomohlo nejen zdravým a silným. Pokud jsou náklady rozumné. Ale hendikepované prostě jejich hendikepu nezbavíme NIKDY.
Zajeďte si na venkov mimo prahu, zjistíte že i zdraví a silní mohou vozíčkářům v praze závidět jejich možnosti dopravy a často těžce pracující mohou invalidům závidět jejich finanční a sociální situaci.
Považuji pana Čiperu opravdu za "humanistu na cizí účet" - lobysticky křičí pro jednu skupinu a pro zbytečné neziskovky, my ostatní máme platit a makat podle jejich požadavků, naše práva nikoho nezajímají
31. 10. 2012 | 11:03

SuP napsal(a):

dorint -
Co to plácáte? Jak "neumeme se užitvit"? A živí nás kdo? Ty dluhy jsou na vrub komfortu, ne provozu. Už si to konečně připusťte.
Většina lidí s nízkými příjmy umí svůj provoz a rozpočet zvládat. O těch se nikde nehovoří, protože to není "nosné" téma. Těch, kteří to nezvládají, je sice minimum, ale velmi silně to dovedou prezentovat buď sami nebo cestou "politických ochránců". Asi by bylo možné pro ně sepisovat "kuchařku", jak vyjít s tím, co si vyprodukují, či kde žádat o pomoc. Příliš ale nevěřím, že tento druh občanů je ochoten číst návody.....
31. 10. 2012 | 11:27

neo napsal(a):

dorint:

kecy. Nic víc. Invalidé patří mezi ty o které se má stát starat především. Ti co nepracují a jsou zdraví, ti jsou úplně jinde.

Jsem z vesnice a vim moc dobře jak to tam je s dopravou. To nic nemění na faktu, že na vesnici žije 500 lidí a ve velkoměstě jako je praha přes milion.
31. 10. 2012 | 11:45

R.W. napsal(a):

„Projekt Jedeme v tom s vámi získal Cenu Nadace ERSTE 2011 za sociální integraci a SozialMarie 2009 za inovativní a kreativní činnost v sociální oblasti“...
Pane Čipero, co si představujete pod slovy inovativní a kreativní činnost?

http://zpravy.idnes.cz/skromach-zkousel-zivot-ministra-vozickare-fk8-/domaci.aspx?r=domaci&c=A031120_093312_domaci_has

V listopadu 2003 pořádalo podobnou akci o.s. Prosaz s názvem Zkus si to. Osloveným byl tehdejší ministr Z. Škromach. Tento člověk byl celých následujících téměř 9 let vrcholným politikem. Co konkrétního po této zkušenosti udělal pro bezbariérovost?
Proč jste. Pane Čipero, neoslovil tohoto politika?
Zajímavé by pro Vás mělo být i hlasování v anketě: „Je Vám sympatické, že ministr strávil den na vozíku?“ Většině to sympatické nebylo.
Ono je to stále stejné, někdo se živí upozorňováním na problémy a někdo je řeší. Tak je to i v případě OZP.
Jinak je to jen vhodný blog pro pokrytce, kteří mají možnost „prezentovat se“ , jak jsou sociálně cítící.
31. 10. 2012 | 11:53

Honza II napsal(a):

Články pana Čipery mi připadají antiproduktivní. Od té doby, co takhle agresivně ve svých článcích vystupuje já ani někteří moji známí v zásadě neuvolňujeme už ani místo v tramvaji.
Ono je to stejné jako agresivita, která se léta objevovala ve stejně demagogických článcích o komunistech. Výsledek je čím dále ve volbých tím patrnější.
Snad by se jak arogantní antikomunisté tak arogantní nepřátelé normálně zdravých lidí měli konečně zamyslet sami nad sebou, jak svou primitvní agitací právě oni ovlivňují názory ve společnosti. Mnozí lidé se totiž často začnou chovat zcela opačně, než co jim někdo do nekonečna stále vtlouká do hlavy.
31. 10. 2012 | 11:57

dorint napsal(a):

RW- poslední věta tesat do kamene a pozlatit.
Ano, takové blogy mají za cíl zviditelnění Čipery, lobystická masáž pro jednu skupinu invalidů. A hurá humanisti napíšou že invalidům se musí pomáhat, a už vypadají jako úžasní lidumilové,a nic je to nestojí. Ať to NĚJAK VYŘEŠÍ TI OSTATNÍ.
SuPe, Neo- místo laciných keců napište co děláte pro invaliody VY OSOBNĚ a na vaše náklady. Rádi se poučíme a třeba se i přidáme. Ale laciné fráze si nechejte, nestojíme o ně
31. 10. 2012 | 12:05

SuP napsal(a):

Dorint -
Platim daně z práce, kterou se živím! Jestli máte dojem, že je to málo, nemůžu sloužit. Mimochodem - kde vidíte v mém příspěvku fráze? Nikoho necituji.
31. 10. 2012 | 12:32

SuP napsal(a):

Dorint -
Naopak vaše "....Neumíme se jako stát uživit, vršíme nezplatitelné dluhy, narůstá bída, gheta, nezaměstnaní,exekuce, bezdomovci. Jeden z důvodů je to že jsme se při cinkání klíči vysmáli poctivé práci, netvoříme hodnoty...." se tu opakuje pod různými autory 2x denně.
31. 10. 2012 | 12:34

neo napsal(a):

Dorint:

Platím daně. Nejsem politik a nemohu rozhodovat o takových věcech. Jinak samozřejmě pomáhám třeba s přejezdy bariér, pokud se naskytne příležitost.
31. 10. 2012 | 12:37

dorint napsal(a):

SuPe a není to pravda???
Neumíme se uživit, jen vršíme nesplatitelné dluhy. A asi nejenom mne se to dotýká, i já jsem ten kdo dostane důchod o mnoho let později a velmi hanebný, i já jsem ten kdo platil celý život zdravotní a dnes když potřebuji lékaře, tak zaplatit na prkno hotově , i u nás se chystají zrušit nemocnici, omezili pohotovost, nejsou peníze na požárníky, opravu silnic, veřejnou dopravu.
A viníci jsou také jasní - 1/rozkrádání a korupce
2/ Netvoříme hodnoty, i ti co pracují dělají nesmysly které překážejí nebo přímo škodí - státní byrokracie
3/ živíme nepracující a parazity - a zde se opravdu musím ptát proč invalidé za komančů pracovali v drtivé většině, dnes nepracují ale o to více křičí jaká mají práva a nároky. A proč musím živit tisíce neziskovek, které řeší nesmysly a stojí desítky miliard, nepočítaje další tisíce úředníků kteří ty neziskovky povolují, kontrolují.
31. 10. 2012 | 12:54

Pražan napsal(a):

Vážení, Praha na tom opravdu není tak mizerně, aby nemohla mít veřejnou dopravu bezbariérovou. Zvládá se to v jiných metropolích světa i Evropy, proč by to v Praze nešlo? Nehledě na to, že je to jedna ostuda a druhak i povinnost města, zajistit svým obyvatelům přístupnou veřejnou dopravu. Nezapomínejme!
31. 10. 2012 | 13:12

stejskal napsal(a):

Mně též, pane Občane.

Nemá.

Jenže nejde ani o Vaše ba dokonce ani o moje pocity a preference. Jde o to, aby se zde dalo debatovat a každý nově příchozí (ale nejen on) viděl, že se zde debatuje poněkud jinak než na většině ostatních, podobně koncipovaných serverech. Vám to tak asi nepřijde, ale samo o sobě se to nezařídí.

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Děkuji všem, kdo se zde snaží debatovat s respektem k tomuto diskusnímu prostředí.
31. 10. 2012 | 13:33

SuP napsal(a):

Dorint -
Mně připadá legrační, že já jsem se navezl do vás, vy do mě a přitom máme oba hodně podobné názory ....
;-)
Já to s tím neuživením nevidím tak tragicky, neboť přestože se krade, přestože je krize, státní rozpočet každoročně protočí 1600+/-100 miliard, z kterých chybí jen těch 100. To nevidím jako špatný výsledek.
31. 10. 2012 | 13:53

John Malkovich napsal(a):

Pane Čipero, Vy tu stále píšete o nesnázích invalidů - vozíčkářů v MHD... Souhlasím, máte pravdu. Ale mám jiné řešení, ne ohledně MHD, ale v přístupu k invalidům: Proč budovat drahé a nevyužité bezbariérové přístupy do budov - např. úřadů? Chápu, že vozíčkář chce třeba do divadla, tak tam ano, ale proč by chodil na úřad??? Jděte na to jinak. Invalida zavolá a úředník nakluše k němu domů! Tohle prosaszujte. Vyjde to levněji a pro invalidu pohodlněji.
31. 10. 2012 | 17:30

dorint napsal(a):

SuPe, asi jste hodně mladý a nezkušený, když vám ty dluhy připadají legrační. Státní dluhy jsou přes 40% HDP.k tomu kraje, obce, a individuální dluhy. Počet lidí, kteří tvoří hodnoty a na ty dluhy vydělají je velmi nízký.
Víte,takový příměr, kdybych měl souseda který je 23 let plnoletý a "pracuje" , za tu dobu jeho výsledky: propil a zdevastoval dům a firmy které zdědil po předcích, a ještě je zadlužený tak že dluhy jsou ve výši toho, co člověk vydělá v hrubém platě za rok, a ještě si každý rok dalších 3-5% musí půjčit, hodně bych se ho štítíl , pohrdal a nehlásil bych se k němu. Když totéž udělá naše "demokracie", Vám to připadá roztomilé, "NEVIDÍTE TO JAKO ŠPATNÝ VÝSLEDEK" Asi jsme opravdu každý trochu někde jinde, navíc výsledky toho státu poneseme my všichni, i vy a já.
Ale promiňte, vzdalujeme se od tématu blogu. Pořád mně od invalidů chybí co udělají oni pro svůj stát, jenom křičí své nároky a požadavky. A pořád nechápu proč musíme živit tisíce neziskovek a cpát jim desítky miliard
01. 11. 2012 | 06:57

Občan napsal(a):

Dorinte,

Váš poslední příspěvek je dost nespravedlivý. Protože oni ani tak nekřičí invalidé, jako jejich jménem křičí velmi zdraví lidé, kteřé si z nich udělali zdroj obživy. Invalidé, které znám, se snaží VLASTNÍMI silami o obživu a účast ve společnosti. Bez "neziskovek" se musejí většinou obejít, protože buď nebydlí ve velkoměstech, nebo na jejich služby nemají peníze.
Na chudém venkově totiž ty hlasité "neziskovky" nepotkáte.

Hodnoťte proto, prosím, neziskovky, ale ne invalidy. Ti za čiperné lehkoživky nemohou.
01. 11. 2012 | 07:32

dorint napsal(a):

Občane - z 90% souhlas.
Doporučuji přečíst předchozí blogy p čipery a diskuse.
Pan Kramárik uváděl stav v ČR:
271 humanitárních organizací
2618 neziskovek, jenom ty s dotacemi státu přes 30 mld
616 Nadací, další tisícovky občanských sdružení, které jsou ale mimo diskusi, protože mají i jiné soukromé zaměření a mnohé nedostávají státní dotace.
A samozřejmě má pravdu i v tom, že je třeba přičíst další tisíce úředníků kteří to povolují, schvalují, auditují, kontrolují atd. A přidělené asistenty a vyplacené miliardy v dávkách těm invalidům
Parazitů a zbytečných je tam asi velmi mnoho.
.
Těch 10% pochybnosti nechávám na to, že když slyším prohlášení pana Krásy, nikdy jsem nezaslechl ani náznak co chtějí oni udělat pro společnost, jak se zapojit. Stejně jako jsem něco takového neslyšel od žádného invalidy který kdy byl v médiích
Stejně když po paraolympiádě vystoupili že chtějí status profesionálních sportovců a tomu odpovídající finanční zabezpečení, dost se mi podlomila kolena.
.
Pořád si kladu tu otázku proč za komančů invalidé podle svých možností pracovali, šlo to bez vážnějších problémů, dojerli denně dom práce a tedy i z práce domů a samozřejmě měli i své koíčky a zájmy. Proč jsme nepotřebovali ty neziskovky a humanitárky
01. 11. 2012 | 08:12

Bestia triumphans napsal(a):

dorint napsal(a):
..."Zajeďte si na venkov mimo prahu, zjistíte že i zdraví a silní mohou vozíčkářům v praze závidět jejich možnosti dopravy a často těžce pracující mohou invalidům závidět jejich finanční a sociální situaci."
?
Vy si nevidíte do úst.
Ještě jsem se nesetkal s člověkem, který by něco záviděl člověku, který je upoután na vozíku.
I kdyby to byl multimilionář, měnil by s ním někdo?
Vy?
01. 11. 2012 | 13:20

Bestia triumphans napsal(a):

Čipera:
Děláte to dobře, jen ať ti co rozhodují, si to vyzkouší na vlastní kůži.
01. 11. 2012 | 13:20

Abe Normalni napsal(a):

To co rika Lada neni totiz vubec od veci, ac to vypada krute.
Skutecne by bylo mnohem efektivnejsi, vynakladat ty miliony na snahu priblizit hendikepovane snazsimu pohybu po meste, nez predelavat cele mesto. Uedomte si, ze celou bezbarierovou prestavbu ulice muze zcela zabit jeden blbe umisteny obrubnik. Moc mi treba neni jasne, proc v dobe funkcnich elektrokol, vozitek typu SEGWAY jsou voziky pro hendikepovane porad takova obludna, neforemna, pomala monstra.
Jen vytah do stanice narodni trida stal 180 000 000 (!!). Za to byste poridili 900 elektrovoziku kazdy v cene 200 000...
01. 11. 2012 | 14:12

Občan napsal(a):

Protože, Dorinte, fungovalo to, co dnes již nefunguje.
Doprava alespoň ráno a večer pomalu ke každé samotě, ordinace v každé větší vesničce - lékaři dojížděli, poštovní přepážka nebo pojízdná pošty totéž, pojízdné prodejny, knihovny, ordinace. O to m všem už dnes mohou tak akorát pamětníci vykládat mladým.
Spousta invalidů byla domáckými dělníky a pro práci si k nim podniky zajížděly - sice to nebylo zrovna rentabilní, ale pomáhalo to lidem. Byla tu META, Valaška, DRUTĚVA a další podniky a durtžstva, které je zaměstnávaly. Teď je kulový a chráněné dílny to nevytrhnou.
Dnes je alfou i omegou ZISK a nic jiného. PROTO nemají invalidé šanci.

Invalidé se snaží, a ne že ne. Buďte si jist, že třeba taková depresivní ženská, která denně žere kilo pilulí, podává nadlidský výkon už jen tím, že se dokáže postarat o děti a domácnost. Znám dvě takové - a péči zvládají! Jenže na víc jim nezbývá síla.
To samé ROSkaři - když je jim líp, chodí do práce (pokud nějakou seženou) nebo alespoň do nějaké chráněné dílny. Jenže když mají ataku, kdy je nemoc aktivní, tak jsou z nich rázem ležáci nebo slepci!
Spousta kardiaků a plícařů pracuje alespoň jako vrátní nebo telefonisté (jenže přibývá automatických ústředen a vrátnic a oni o práci přicházejí). Ale to se všechno týká měst; na venkově jsou odepsaní úplně, protože tam nemají práci ani zdraví a mladí.

Pochopte, že nejsme ve sporu. Jen mi přišlo nespravedlivé to Vaše hodnocení.
Čiperovy blogy čtu a pod málokterým chybí můj přípodotek :o)
01. 11. 2012 | 14:55

Abe Normalni napsal(a):

Občan Brecite hezky. Je tu na Aktualne.cz rozhovor s sefem Konzumu, ktery provozuje desitky prodejen na malych vesnicich na Nachodsku a okoli. Musi to dotovat, ale tvrdi, ze to povazuji za sluzbu. A co myslite, ze mu napsaly tupe hlavy za komentar? Ze prej jsou zlodeji, protoze prodavaji rohlik za 2,50, kdyz Lidl ve meste ho ma za 1,90,- Nezlobte se na me, ja pochazim z maleho mesta a ti lide tam maji presne co si zaslouzi. Nejevi nejmensi zajem o mesto, okoli, pro padesatnik by si koleno nechali vrtat a jenom kvici, jak jim ONI porad ublizujou.
01. 11. 2012 | 18:33

p.h. napsal(a):

Abe Nenormální - ano, lidi jsou blbí, pamatují socík kdy byly rozdíly mezi urovní ve městě a na venkově minimální a každý slušný a ochotný pracovat se v pohodě uživil
A nechápou že demokracie a kapitalismus znamená že je NEEFEKTIVNÍ pro stovku důchodců na vesnici / mladí utekli/ jim vozit žrádlo, starat se aby měli dopravu, dostali se k doktorovi atd. Ti prosťáčci se opravdu neradují z toho že mají svobodu a mohou být např. volní bezdomovci a nikdo jim nebrání si koupit třeba vilu na Floridě.
Lidi jsou opravdu divní
02. 11. 2012 | 07:11

modrý edvard napsal(a):

p.h.: to mluvíte z vlastní zkušenosti? /myslím to vážně, já opravdu vesnici bez autobusové dopravy neznám/
02. 11. 2012 | 10:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy