Delfíní cirkus v Praze nebude?

03. 02. 2013 | 15:25
Přečteno 4102 krát
Nedaleko stanice metra Invalidovna měl v dubnu na tři týdny vyrůst delfíní cirkus. Projekt vyvolal nebývalou vlnu odporu.

Několik týdnů s velkými sympatiemi sleduji další počin probouzející se občanské společnosti. Po úspěšných referendech, která byla spojena s prezidentskou volbou (zamítnut byl například projekt předražené radnice na Praze 7 nebo záměr obšťastnit centrum Plzně dalším zbytečným obchodním centrem), se daří aktivním lidem zhatit realizaci nesmyslného delfíního cirkusu na Rohanském ostrově v Praze.

Slovo “aktivista” nemá v převažně pasivním prostředí české společnosti dobrý zvuk. Propojení několika tisíců lidí pod peticemi a nesouhlasu odborné veřejnosti, vyjádřeného například Uniií českých a slovenských zoologických zahrad, ale vykonaly své. Projekt definitivně odsunulo nesouhlasné stanovisko Rady hlavního města Prahy, která k tomuto účelu odmítla pronajmout městské pozemky.

Osobně mne zarazila troufalost, s jakou se provozovatelé delfíního cirkusu dovolují zaštiťovat terapií pro lidi s různými druhy zdravotního postižení. Jako by bylo možné několika minutami terapie vyvážit utrpení delfínů, kterému jsou vystaveni při transportu napříč celou Evropou a při jejich umístění v nepřirozeném a nevyhovujícím prostředí. Ve srovnání s tím je zvolená lokalita pro cirkus na Rohanském ostrově v blízkosti bariérové stanice metra Invalidovna prkotinou. O způsobu uvažování pořadatelů cirkusu ale mnohé vypovídá.

Záštitu nad projektem překvapivě převzal a po nějakém čase i odvolal ministr životního prostředí. Zdůvodnil ji prospěchem pro lidi se zdravotním postižením. Pravděpodobně tu došlo k pomýlenému chápání agendy jednotlivých ministerstev. Od ministra životního prostředí bych očekával spíše zájem o naplňování platné evropské legislativy zaměřené na ochranu zvířat.

Delfíni se s největší pravděpodobností v cirkuse neobjeví. Otevřena zůstává otázka vztahu současného člověka ke zvířatům vůbec. Průmyslové zemědělství se svými velkochovy nám mnoho důvodů k radosti nedává.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kontraaktivista napsal(a):

Pane Čipero, a vy jste se na to delfínů ptal?
Já bych si s nimi například rád zaplaval.

Aktivisté jsou osoby, jejichž hlavním životním posláním je prudit.
Od aféry s kopcem Valík je tu obyvatelstvo při zahlédnutí žene šoufkem od latríny.
Nejlépe přes zlikvidovanou Šumavu do Bavor, kde si je místní pohani nakrájí do kotle s polévkou, zvanou Eintopf.
03. 02. 2013 | 15:52

Hana napsal(a):

Pane Čipera, děkuji za článek. Souhlasím se vším co jste napsal.
03. 02. 2013 | 15:57

Libertad napsal(a):

Hana napsal(a):
"Pane Čipera, děkuji za článek. Souhlasím se vším co jste napsal".

Já také.

S pozdravem

Sidonio Libertad
03. 02. 2013 | 16:02

Fialenka napsal(a):

Pokud by měli delfíni převozem trpět, tak ať se sem delfinárium tedy nevydává.
Nechce se mi ale věřit, že by tím delfíni trpěli. Nejspíš jsou na cestování zvyklí od mala, jsou hraví a mají rádi člověka. Hra s člověkem je velmi baví. Četla jsem, že jsou tak inteligentní, že chápou i složitě strukturované věty a úkoly.
Jediné co si myslím, že by jim vadilo, je dlouhý čas mimo vodu (v letadle).
03. 02. 2013 | 16:14

Analytik napsal(a):

Kdo chce vidět delfíny, ať si otevře sardinky a podívá se na ně lupou!
Proč ještě nikoho nenapadlo uspořádat cirkus s oblíbenými politiky.
Něco jako přímý přenos z poslanecké sněmovny, jen méně keců a více akce.
Byl by to trhák. Spousta občanů by ráda obětovala volný den a kapesné, aby uviděla Kalouska skákajícího skrze hořící obruč a poté s hořící koudelí pádícího zpátky do své klece.
03. 02. 2013 | 16:18

Rozárka napsal(a):

Vážený pane Čipero, jak jednoduše a srozumitelně napsané! Děkuji! I já jsem podepsala Petici PROTI Delfínímu cirkusu a to prosím, nejsem žádná aktivistka. Jen mě k tomuto rozhodnutí vedl zdravý rozum a dostatek informací.
03. 02. 2013 | 16:21

gaia napsal(a):

Fialenko

pokud jsou ti delfíni v moři, ve svém přirozeném prostředí, pak jsou jistě hraví a zvědaví, že okukují lidi v neoprénu, kteří jim připadají jako nějací jejich vzdálení příbuzní.
Že by však měli rádi člověka, o tom pochybuji.
Jsou však inteligentnější než člověk, jak se píše ve Stopařově průvodci po galaxii, neb zmizeli z planety dřív, než člověk.

A nejkrvelačnější a nejškodlivější šelma, která kdy planetu obývala, totiž člověk, na nich, ještě než dojde k jejich totálnímu vyhynutí, chce úplně bezskrupulózně vydělat.

Představte si sebe, že by vás někdo dal do láhve s vodou a pak vozil po světě ukazovat coby mořskou pannu.

Pak mi napiště, co si myslíte, že by VÁM vadilo.

Za delfíny prosím nemluvte. Oni si vás za tiskovou mluvčí nezvolili.
03. 02. 2013 | 16:27

Radkin Honzák napsal(a):

Souhlas a dík.
03. 02. 2013 | 16:51

Tereza Kittrichova napsal(a):

pro vsechny kdo by si rad zaplaval s delfiny v bazenu , doporucuju shlednout film "The Cove"
bude se vam urcite libit
03. 02. 2013 | 17:00

Tereza Kittrichova napsal(a):

tim, ze podporujete delfinaria, se podilite na brutalnim vyvrazdovanim delfinu v japonskem Taiji !!!!!!!!!!! uz jen to, ze si koupite listek na takovou akci. !!!
Takze se predtim, nez zacnete zcit sve deti o tom, ze zajeti je v pohode, si zjistete par informaci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
03. 02. 2013 | 17:03

lida napsal(a):

......
03. 02. 2013 | 17:07

víc než tři vykřičníky svědčí o snížené napsal(a):

sebekontrole - Tereza K.
Děti byly v delfináriu v Bulharsku a byly u vytržení. Ve výrazech delfínů jsem nepostřehl žádné utrpení ani nevoli.
Překvapuje mne, že nejdete osvobodit žirafy ze zoo.

Už od starého Říma obcházeli po městech medvědáři a vydělávali sobě a svým chlupatým společníkům na obživu. Medvěd je zvíře, které když s vámi zásadně nesouhlasí, dá si vás k večeři.

Nemáte jezdit do Japonska. Jsou tam divní lidé. Už zase chtějí zrušit pacifistický článek své ústavy, kvůli kterému jsme je kdysi všichni obdivovali.
03. 02. 2013 | 17:19

víc než tři vykřičníky svědčí o snížené napsal(a):

analytik
Vy byste se chtěl koupat s Kristýnou Kočí?
Bych se pak měsíc drhnul rejžákem.
03. 02. 2013 | 17:24

gaia napsal(a):

víc než tři vykřičníky svědčí o snížené

máte pěkně ubohé děti, když se neumí jinak zabavit, než koukáním se na týrání zvířat a ještě u toho být u vytržení.

Ve starém Římě byly gladiátorské zápasy, kdy lidi bojobali se lvy. Diváci také byli u vytržení.

Proč se to nedělá dodnes, bylo by to napínavější a lepšíé masakr než superbowl a jak by to vydělávalo, víc než tři vykřičníky svědčí o snížené by si určitě koupil vstupenku se svými dětmi a všichni by byli u vytržení.

Proč to neudělat v Praze jako podnikatelský záměr, znovu arénu jako ve starém Římě, buranů, co by si na to koupili vstupenku je i v 21. století v Praze dost
03. 02. 2013 | 17:26

Max von Oppenheim napsal(a):

Na co delfíní cirkus, když tady máme ten politický a ten je skvělý!
03. 02. 2013 | 17:34

Tereza napsal(a):

O delfíny v zajetí se zajímám dlouhá léta. Pohrdám lidmi, kteří viděli jeden manipulativní dokument "Cove" (česky Zátoka) a hned si myslí, že jsou odborníky na chov delfínů v zajetí. Osobně jsem si prostudovala spoustu materiálů a dle mého názoru je chov delfínů v zajetí možný - ovšem v MODERNÍM a dostatečně velkém zařízení.

Kdokoliv tady ječí o tom, že všichni delfíni v zajetí pochází z japonského Taiji, blábolí nesmysly a jen dokazuje, že o problematice nic neví. Nově odchycení delfíni se do Evropy ani nesmí dovážet - delfinária si snadno vystačí s vlastními odchovy, protože podmínky v moderních parcích jsou takové, že se zvířata celkem dobře množí.

Takovému modernímu zařízení ona "cestující show" ABSOLUTNĚ neodpovídá. Tyto show se v Evropě vyskytovaly max. do 80. let a je to ukázka toho nejhoršího vztahu člověk-delfín. Pak existovaly jen někde na východě a kdesi v Asii. Nemohu uvěřit tomu, že by se Praha měla TAK ztrapnit a hostit něco tak ohavného. A bohužel stále NENÍ vyloučené, že cirkus s delfíny bude!
03. 02. 2013 | 17:38

kokoshka napsal(a):

Delfini v přirozenem prostředi nejsou roztomile mazličky ale drave šelmy,bez skurpuli zabiji i deti kasatek,ale to je přiroda...
Jinak vetšina inteligentnich savcu v kontaktu s človekem se naučila delat skvele mimikry(nejlip to umeji psy)aby dostala dobrutku nebo rybišku.
Tim nechci samožrejme řict že mne nesimpatičti,ale tučnaku nebo lednich medvedu v pražske zoo se nikdo nezastal:-)
03. 02. 2013 | 17:39

gaia napsal(a):

V Praze je všechno možné, snížená inteligence Pražáků se projevuje u každých voleb.
03. 02. 2013 | 17:47

kokoshka napsal(a):

gaia:
At' žiijje bajkalaj...
V unoru bude v Praze v otu arene show Putovani s dinosavry,snad vam to nebude vadit ta roztomila zviřatka už netrpi nejmene 60 milionu let,večna pamet!
03. 02. 2013 | 17:56

Divák napsal(a):

A mám z Vás fakt radost, za delfíny jsem u moře už byl a spatřit je ve volné přírodě je scifi. No a tak jsem si zakoupil v předprodeji dva lístky abych je konečně viděl. Vaše vyjádření je projevem sympatie k anarchii ve společnosti. Když defíni nebudou vrátíte mi vstupné, nevrátíte? Potom raději mlčte..lidi jako vy přinášejí do společnosti jen chaos a zmatek..!! Vše zpochybňovat, v této společnosti jsou fakt jistoty...
03. 02. 2013 | 18:01

Fialenka napsal(a):

Pane Čipero, díky za téma o delfínech a díky za info … byla jsem možností vidět delfíny nadšená a včera jsem se chystala koupit lístky. Pokud ale delfíni v tomhle případě nemají dobré podmínky k životu, tak ten cirkus nebudu podporovat. Holt budu muset za nimi vycestovat já .. třeba k Jadranu.

PS
Pánové, věděli jste, že delfín skákavý má větší mozek než člověk? Náš mozek váží 1300 gramů, delfíní 1600.
03. 02. 2013 | 18:07

kokoshka napsal(a):

Fialenka:
Jsem si jisty že mozek tygra nebo slona važi ješte vic:-)
Vite co dela blondyna jako Vy mezi dvoma brunetama?Tlumočnika.
03. 02. 2013 | 18:16

Bestia triumphans napsal(a):

Jeden cirkus zrovna skončil, další netřeba.
Krom toho, Zeman jistě předvede ve své funkci zopár parádních čísel.
Terapie to asi ale nebude...
03. 02. 2013 | 18:22

Barbora napsal(a):

Terezo a já pohrdám Vámi.Co si o sobě proboha myslíte ženská??? Myslím,že je dobře,že se na ten dokument lidi vůbec podívají a není jim to lhostejné.Dejte si facku.Možná raději dvě....
03. 02. 2013 | 18:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane kokoshko,

moje paní tvrdí, že mláďata kosatek delfíni nezabíjejí. Zabíjejí mláďata jiných menších druhů delfínů např. ti skákaví mláďata sviňuch.

Žraloci, kosatky, velryby, plejtváci, vorvani, delfíni a podobná havěť jsou vedle německých ponorek její velkým znalostním hobby, tak jí v těchto věcech věřím.

Libor Stejskal
03. 02. 2013 | 18:27

Fialenka napsal(a):

kokoshka

myslím, že mozek slona ano, tygra ne, velryby ano :-)
03. 02. 2013 | 19:07

neo napsal(a):

gaia napsal(a):
V Praze je všechno možné, snížená inteligence Pražáků se projevuje u každých voleb.
03. 02. 2013 | 17:47

Zajímavé, jak jste na toto přišla?

Co když je to přesně naopak? Počet vysokoškoláků, životní úroveň, míra nezaměstnanosti, průměrný plat i medián, vypovídají o opaku toho co tvrdíte.
03. 02. 2013 | 19:21

Targus napsal(a):

Delfíni patří do běžného jídelníčku kosatek, tudíž silně pochybuji, že by měli tu drzost se přiblížit k samici kosatky s mládětem. To by bylo stejné, jako by neozbrojený člověk šel nakopat zadek medvědu grizzlymu.

Jinak jsem kdysi navštívil delfinárium v Harderwijku a delfíni rozhodně nebudili dojem týraných a trpících zvířat. To představení si doslova užívali.
Na cirkus v Praze názor nemám, na aktivistické kecy pseudoochránců všeho, co se bránit nemůže jim samotným, ano. A není lichotivý.
03. 02. 2013 | 19:29

víc než tři vykřičníky napsal(a):

gaia
Dětem tenkrát bylo 4 a 5 let, a odvlekli jsme je tam téměř násilím, nešlo je z pláže odlepit. Chtěli jsme, aby viděli naživo i jiné tvory, s kterými obývají zeměkouli než ty nešťastníky v zoo.
Zabralo.
Delfíni to dělají za rybičku a pohlazení, jsou to tvorové konciliantní a mají smysl pro byznis.
Já bych si připadal ubohý, kdybych nikdy nikam nešel a furt jen nadával na internetu.
Kdybychom tenkrát nežili za ostnatým drátem, vzal bych je poslechnout si zpěv velryb. Kolegyně, která žije v Bostonu mi psala, že je to něco úžasného.
03. 02. 2013 | 20:12

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Mám ještè lepší námět:

Na Praze 5 v Motole je téměř již dokončený velký a luxusní stadion pro chrtí závody - s krytou tribunou s VIP lóžemi.

Bohulibá a bezesporu všestranně prospěšná akce.

Ani snad nechci vědět, kolik jsem přímo i nepřímo ze svých daní přispěl.
03. 02. 2013 | 20:49

Bavor V. napsal(a):

neo
žádné vzdělání není zárukou inteligence a o životní a platové úrovni pražáků bych teké pomlčel. Ona je tam totiž také nejvyšší koncentrace dobře placených vyžírků na ministerstvech a různých ředitelstvích.
03. 02. 2013 | 21:32

JenTak napsal(a):

Myslím si, že je potřeba zakázat delfinária, kde ti chudáci savci, co si o sobě myslí že jsou ryby, velmi trpí. V Holešovicích, kde byl s. p. Rybena zabývající se výrobou potravin z všemožných ploutnatců, tak tam by si s takovým problémem poradili nejlépe. Jenže ten podnik byl privatizován, takže logicky neexistuje.
Doporučoval bych ty savce s ploutvemi hodit u Rohanského ostrova do Vltavy, a vrátit je zpět do přírody. Do moře jistě doplavou sami, vždyť jsou na to inteligentní dost.
03. 02. 2013 | 21:38

Občan napsal(a):

Delfíní cirkus ani stálé delfinárium skutečně nemají ve vnitrozemském státě co pohledávat.

Ovšem ten vztah ke zvířatům, autorem zmíněný, je dost diskutabilní. A výběrový.
Protože kupříkladu vodicí a asisteční psi i feny jsou sterilizováni (kastrováni). Tedy uváděni do nepřirozeného stavu za účelem změny povahy a aby jim bylo zabráněno v množení.
03. 02. 2013 | 23:33

Michal Macek napsal(a):

a ja myslel ze budou k jidlu ti delfini...ach jo,du si dojist michana kareti vejce...
04. 02. 2013 | 06:53

J.K napsal(a):

Pane Čipero, co vás vlastně pohoršuje?? Že budou delfíni trpět a lépe by jim bylo v moři?? Nebo že se někdo dalšéí kromě vás přiživil na citovém vydírání o invalidech a parazituje na tom, dělá si z toho živnost???
04. 02. 2013 | 07:25

gaia napsal(a):

parazitovat na čemkoli, toť asi obecná lidská vlastnost ve 21. století. Velmi samutné.
04. 02. 2013 | 07:57

gaia napsal(a):

Fialenka

na velikosti nezáleží, zvlášť u mozku.
Mozek stižený hydrocefalem může mít až 3,5 kg, k větší inteligenci však nepomůže.
U mozku jsou důležitější jeho struktury.

Co se týče cirkusů, je třeba se chovat tržně. Nechodit tam, nekoupit si lístek. Neviditelná ruka trhu vykoná své.
04. 02. 2013 | 08:23

Aleš.K napsal(a):

Gaio- neviditelná ruka je na prd.
Podívejte se na noviny- počet prodaných výtiskú klesa rapidně, ale novináři si žijí čím dál lépe a jsou také stále drzejší a sprostší.
.
.
J.K ano, také mne udivilo jak je ČIPERA NAJEDNOU ZASE OCHRÁNCE ZVÍŘAT. Ale jde o to že se někdo chce přisát na stejný státní cecík jaký už má oblíbený on.
Někdo jiný by chtěl parazitovat na soucitu s invalidy.
04. 02. 2013 | 09:18

Klára napsal(a):

Aleši, také jsem si všimla že když někdo začne být veřejně nějak moc humanistický nebo citlivý ke zvířátkům, pravdě a lásce, svobodě, jde mu o cokoliv jiného jenom ne o tu lásku k bližnímu
04. 02. 2013 | 09:35

Dáša N. napsal(a):

Že byl projekt zastaven, je dobrá zpráva. Ale že se tak stalo také díky petici Unie Zoologických zahrad je pikantní. Okukování živých tvorů v bazénech a klecích je přece zcela totožné,je to nemorální, protože se tak děje bez jejich souhlasu. Polehčující okolnost je, že ZOO nekočují.
V době, kdy si člověk může pouštět filmy z přírody prakticky kdykoliv, jsou ZOO na tom stejně, jako cirkusy. Jedině ospravedlnitelné by byly v případě, pokud by chovaly jen tvory handicapované, kteří by jinak v přírodě nepřežili.
04. 02. 2013 | 14:38

Pepa napsal(a):

Spousta rodiču vám poděkuje, děti jsou natěšené a tedkon bodou zklamané....Tleskám vám
04. 02. 2013 | 19:20

Ryba napsal(a):

Pepa: Chudáci děti a rodiče, co si teď bez delfínů počnou? Utěší je vzpomínka na vánoční kapříky?
04. 02. 2013 | 22:48

Killer Whale napsal(a):

pro paní Barboru: Než budete napadat slečnu Terezu, račte si dát facku sama a pořádně si přečíst, co napsala slečna Tereza. Naopak zde prokázala, že má střídmý názor. Vůbec neřekla, že by měli být lidé lhostejní po shlédnutí dokumentu - jen také nevyloučila, že v MODERNÍM zařízení chov takových zvířat možný je. Neuvedla zde, co v jejím pojetí znamená moderní zařízení, což by byla zas diskuze na úplně jiné téma.

Sám jsem proti delfínímu cirkusu a znám osobně iniciátory a vězte, že jestli něco může při postupu proti cirkus nejvíce uškodit, jsou hysterické výlevy. Btw. zbožňuju Eskymáky, kteří chtějí radit obyvatelům Konga, jak se chovat za velkých veder, aniž by věděli, kde je Afrika :-)

Srdečně zdravím.
13. 02. 2013 | 17:35

Killer Whale napsal(a):

iniciátory = iniciátory akce proti, nikoliv pořadatele cirkusu :o)
13. 02. 2013 | 17:39

Jarda Praha napsal(a):

Pan čipera je vůl který si nevidí na špičku nosu ! Vůbec nezná pozadí a nesmyslně uráží ty kteří tuto šou pro troufám si říct 80% Pražanů podporují a chtějí ji vidět. Pane Čipero dělejte raději něco prospěšného třeba myjte veřejné záchodky tam nebudete ubližovat smyšlenkami Jarda
18. 02. 2013 | 14:25

Andrea napsal(a):

Doporučuji shlédnout dokument Zátoka.

Je jediné místo na světě, kde delfíny odchytávají - naženou tam celé hejno, přijedou cvičitelé z delfinárií, vyberou si pár delfínů (pár ks), které budou cvičit a zbytek toho hejna (stovky kusů) následně (a úplně zbytečně) - zabijí. Moc "pěkný" záběr tam byl, jak všechny vybili, a to moře tam bylo naprosto krvavé a do toho se tam potápěl potapěč (aby jednoho z delfínů "dodělal").
Dokument natočil (za velmi vypjatých podmínek skrytou kamerou) cvičitel delfínů, který vycvičil Willyho a který vlastně tu popularizaci delfinárií začal. Teď toho velmi lituje (po tom, co se mu "zasebevraždil" jeho oblíbený delfín). Uvědomil si, že delfíni potřebují svobodu a v delfináriích, jakkoli zařízených a vybavených, jsou prostě nešťastní.
Jestli opravdu milujete delfíny a není to jen nějaká fráze, tak se nad tím zamyslete - protože návštěvou jakéhokoli delfinária pouze podporujete zábavní průmysl, ale delfínům tím opravdu nepomáháte.
06. 03. 2013 | 15:06

Roman napsal(a):

Lidi nejste normalni bezte si delat petice proti dulezitym vecem a ne proti zviratum me deti se na to strasne tesili dekuji vam
29. 04. 2013 | 14:35

Roman napsal(a):

Lidi nejste normalni bezte si delat petice proti dulezitym vecem a ne proti zviratum me deti se na to strasne tesili dekuji vam
29. 04. 2013 | 14:35

Jířa napsal(a):

Tak jak to teda bude?Budou delfíni nebo né?Ráda bych dostala své peníze zpět.Doufám že nám dá nědko vědět v čas!!
02. 06. 2013 | 20:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy