Kubánská blogerka Yoani Sánchezová píše o socializmu

13. 02. 2011 | 15:01
Přečteno 25696 krát
Jednou z nejčastějších diskusí na téma Kuba je ta, zda se dá na zdejší realitu aplikovat termín „socialistická“. Pro nás co jsme byli vychováni knihami marxismu, manuály věděckého komunismu a svazky Leninových textů je dost těžké spojovat tento model s tím, co se v těch knihách píše. Když se mě na to někdo zeptá, odpovídám, že žijeme ve státním kapitalismu, nebo, pokud se to tak dá nazvat, ve stranickém feudalismu, v područí rodinného klanu.

Má teorie je jasná, protože v těch starých knihách, které mě nutili studovat, byla vždycky jedna nevyhnutelná věta, charakterizující socialistickou společnost: výrobní prostředky byly v rukou pracujících. Jenomže já kolem sebe vidím jen všeobjímající stát, vlastníka strojů, průmyslu, národní infrastruktury i všech rozhodnutí, která o tomto národu dělají. Pán, který platí extrémně nízké platy a vyžaduje po svých zaměstnancích aplaus a bezpodmínečnou ideologickou poslušnost.

Tenhle lakotný vlastník teď oznámil, že už nebude moci nadále zaměstnávat více než milion lidí ve veřejném i podnikatelském sektoru. „Pro dosažení pokroku v rozvoji a modernizaci ekonomického modelu“, říkají, se musí dramaticky snížit výplaty, zatímco se otevírá malý a přísně kontrolovaný prostor pro vlastní podnikání. Dokonce i Ústředí kubánských pracujících – jediná legální odborová organizace v zemi – informuje, že k propouštění dojde velmi brzy a že ho máme přijmout disciplinovaně. Smutná role pro někoho, kdo má reprezentovat práva svých členů proti státní moci a nikoli naopak.

Co bude dělat zestárlý pán, který tento ostrov uzurpoval pět desetiletí, až se ti dnešní nezaměstnaní zítra promění v nespokojené? Jak bude reagovat, až se pracovní a ekonomická samostatnost nových podnikatelů promění v ideologickou samostatnost? Už vidím jak proklíná a stigmatizuje ty úspěšné, protože nadhodnota, stejně jako prezidentské křeslo, může být pouze jeho.

...

4 centimetry tolerance

Byla jsem včera zapsat syna na gymnázium a místo uvítací nástěnky jsem se setkala s tabulí s následujícím obsahem:

Ohledně uniformy: Dívky nesmí nosit více než jeden pár náušnic. Košile a blůzy budou nosit zastrčené. Nebudou je upravovat kolíčky, přešívat, aby více přiléhaly k tělu, nebo aby končily nad sukní či kalhotami. Nebudou jim odpárávat kapsy. Sukně budou dlouhé 4 centimetry nad kolenní čéšku. Nejsou povoleny bokové sukně, odbarvené, nebo se stopami po žehlení. Délku kalhot je třeba přizpůsobit konci bot. Bokové kalhoty nejsou povoleny.

Dívky nesmí nosit líčení. Nejsou povoleny náramky, náhrdelníky, řetízky ani prstýnky. Náboženské symboly nesmí být viditelné. Boty musí být uzavřené a ponožky bílé a dlouhé. Nesmí se nosit MP3, MP4, ani mobilní telefony. Chlapci nesmí nosit náušnice, sponky ani piercing. Pásky musí být jednoduché a bez výstředních, velkých, nebo módních spon. Spony musí být černé, nebo světle hnědé.

Ohledně účesu: Střihy, účesy a oholení vousů musí odpovídat pravidlům a vyhýbat se výstřednostem a módním trendům, které neodpovídají nošení uniformy. U chlapců nejsou povoleny: dlouhé vlasy, barvené vlasy, dlouhé ostny z vlasů, nebo z vlasů vytvořené tvary. Dívky nesmí ve vlasech nosit ozdoby. Vlasové doplňky mohou být těchto barev: modré, bílé nebo černé. Musí být přiměřené velikosti. Vlasy chlapců nesmí být delší než 4 centimetry.


Teď nevím, jestli Teo vstupuje do vyššího stupně vzdělávacího systému, nebo do vojenské jednotky.

...

Věčné ticho budíku

Pracovala jako právnička v jednom podniku v Camagüey, než jí na tři krále dali místo dárků výpověď. Sklesle si odnesla domů plastový kelímek, ze kterého v práci pila vodu a květinu s malými lístky, co jí zdobila kancelář. V první chvíli nevěděla, jak má říci svému muži, že je nezaměstnaná. Nezavolala ani rodičům, aby jim sdělila, že jejich „holčička“ se stala obětí nové reorganizace práce. Vydržela a mlčela během večeře, zatímco hlasatel ve večerních zprávách optimisticky oznamoval nový způsob jak dosáhnout produktivity. Až v posteli, v šeru místnosti, vysvětlila muži, že nemusí nastavovat budíka, protože už zítra nemusí vstávat. Začal nový život bez práce.

Poté, co vedoucí centra v Camagüey snížil počet zaměstnanců, uzavřel smlouvu s kolektivní právnickou kanceláří, aby se starala o právní věci. Zatímco předtím se o všechno právní papírování starala ochotná podniková právnička za pouhých 500 pesos měsíčně (méně než 25 USD), bude teď podnik vyplácet nějakých 2000 pesos za práci externí instituce. Ta aritmetika propuštěnou právničku ničí, protože jí tak nezbývá ani útěcha, že její výpověď posloužila větší rentabilitě podniku. K dovršení všeho navíc ví, že politicky nejspolehlivější zaměstnanci, nebo ti, kteří mají nejblíže k řediteli, na svých místech zůstali. Podařilo se jim z toho vyjít úspěšně, když o svých zbytečných byrokratických místech mluvili, jako by byla v přímé souvislosti s podnikovou výrobou. Proto by teď generální tajemník Komunistické strany před očima případných inspektorů vypadal jako soustružník, i když všichni ví, že jenom vegetuje za stolem plným zastaralých a žloutnoucích dokumentů.

Nicméně to, co teď nejvíc pálí tuto propuštěnou ženu, není ani tak budoucnost jejího státního zaměstnavatele, jako jejího osobního života. Nikdy nedělala nic jiného než vyplňování zápisů, vytváření smluv a opravování deklarací. Vsadila sedmnáct let svého pracovního života na státního zaměstnavatele, který ji teď nechal na ulici. Neví nic o kadeřnictví, ani o umění manikůry, aby si mohla otevřít vlastní salón krásy. Tak tak se naučila zacházet s počítačem a nemluví žádným cizím jazykem. Nemá počáteční kapitál nutný k otevření kavárny nebo k investování do chovu prasat. Jediné, co umí dobře, je analyzovat zákony a hledat skuliny v právnických spisech. V jejím případě znamená výpověď i rozloučení se s pracovním životem, návrat ke sporáku, závislost na muži, který práci pořád ještě má. Znamená věčné ticho budíku, který předtím zvonil každé ráno v šest.

Yoani Sánchezová
http://www.desdecuba.com/generaciony_cz/


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Zvykejte si na nezaměstnanost, Kubánci,bude se vám to v kapitalismu dobře hodit.
13. 02. 2011 | 15:19

voroshilov napsal(a):

Gogol se vratil,no konecne,uz je to takova doba...
13. 02. 2011 | 15:20

voroshilov napsal(a):

Ach,ano,chudaci Kubanci,mohou jehom zavidet stastnym obcanum Panamy,Columbie,Hondurasu,Urugvaje,Haiti...
A jaky je blahobyt ve slumech Rio a Sao Paulo-kazdemu dva samopaly!
13. 02. 2011 | 15:31

Ovčan napsal(a):

Nezaměstnanost,ta vymoženost kapitalismu,konečně pronikla i na tu zaostalou Kubu.
Pokrok je pokrok.
13. 02. 2011 | 15:41

voroshilov napsal(a):

Vot za Batisty,to byli casy...
Kazda holka mela pravo slapat v Havane,kazdy mafian mohl vlastnit bordel a kasino,kazdy bohaty american mel vlastni plantazi s polootroky...
To byla,panecku,demokracie!
13. 02. 2011 | 15:46

dalimír napsal(a):

Tohle kdyby velký Fidel udělal hned v začátku své socialistické revoluce tak by ho strýček SAM nechal na pokoji bez hospodářské blokády a dnes mohla Kuba konkurovat i číně ! @
13. 02. 2011 | 15:48

liberál napsal(a):

Nevím kde to pan Golgo žije (v ČR asi né), ale rozhodně bych součanému systému neříkal feudalismus. Feudalismus se nejčastěji spojuje se středověkem, kde byla všemocná šlechta a nevolnictví a něco takového už u nás není (všemocná šlechta od roku 1918 a nevolnictví od roku 1781).

Pro současný systém se používá výraz liberální demokracie, demokratický kapitalismus. Jinak na Kubě tam stejně jako u nás před rokem 1989 dohnala vládnoucí zločinecká granitura Kubu do naprosté izolace a ekonomické bídy. Snahy o zlehčení situace na Kubě jsou stejně mylné jako u nás před rokem 1989. Skutčnost nebyla růžová a to ani přesto že tam nemají nezaměstnanost.
Tento článek je sice o ČR ale stejně tak platí i na Kubu, kde komunisté taky lžou.
http://sibrina.blog.idnes.cz/c/51709/Komunisti-lzou-pred-rokem-1989-bylo-vsechno-drazsi.html
13. 02. 2011 | 15:50

voroshilov napsal(a):

Ze by jsme nezapomneli na vzkvetajici Mexico?Prezrani Mexicany kazdy den nelegalne prechazi hranici,lezou na Texasskou zed proti ktere je Berlinska detsky kolotoc,kopaji tunele,najimaji pruvodce paseraky aby se dostali do Statu...no prece kvuli sportu,snad by tam nehledali praci kdyz se maji tak dobre!
13. 02. 2011 | 15:56

liberál napsal(a):

voroshilov:

Tady máte pár informací jak svěle se žije ve Venezuele což je obdoba Kuby

http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/14094-zemrel-venezuelsky-farmar-ktery-si-na-protest-zasil-usta/

http://en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index
13. 02. 2011 | 15:59

Medikolog napsal(a):

Spíš by konkurovala našemu demokratismu Dalimíre...
13. 02. 2011 | 16:04

liberál napsal(a):

voroshilov:

Hlavně že socialistická Venezuela i Bolívie je pod Mexikem i Panamou.
13. 02. 2011 | 16:06

liberál napsal(a):

Myslím v Indexu životní úrovně, kterou jsem výš zveřejnil. Takže proti socialistické Venezuele a Bolívii se v Mexiku a Panamě žije jako v ráji
13. 02. 2011 | 16:08

Baba napsal(a):

Na kubánských ulicích musí být pestro.
13. 02. 2011 | 16:14

Kritik napsal(a):

Kubánci si asi nevšimli, že transformace socialistických států ve východní Evropě se dála směrem na "mafiánský" kapitalismus šmrncnutý vyděračským z 19. století. Tak ať se na Kubě proberou a zvykají si. Vysněný ráj, o který usilovali disidenti totiž neexistuje. Ten vysněný ráj se spíše podobal někdejšímu "socialismu s lidskou tváří", nicméně tento se ani nedostal do fáze realizovatelného ideového ztvárnění. Což věděl i Václav Havel, když svého času přiznal, že o kapitalismu, který bude následovat, nebylo možné, zvláště těsně po sametové revoluci mluvit, neboť lidé by to nepřijali. Takže nechal většinu obyvatel snít o spravedlivém řádu, zatímco připravoval z principu zkorumpovaný neřád. A neřádi se hned chopili příležitosti. Domácí i zahraniční.

Nicméně je již znát, že většina lidí se z blouznivého snu probrala a na ten zbytek brzo dojde. Nikdo však neřekl, co s tím. Jen že je to špatné a musí se to změnit. To my, optimisté, máme vizi jasnou: Bude to ještě horší.
13. 02. 2011 | 16:28

Sladký napsal(a):

Liberál, cituji: "Mnoho lidí dnes hltají dominantní názor že budou dominovat státy BRICKU." :O))) Opravdu si myslíte,že vaši inteligenci podceňuji? Řekl bych, že jsem vás spíše přecenil.
13. 02. 2011 | 16:33

Al Jouda napsal(a):

Když kobyla chcípá, tak kolem sebe kope!
13. 02. 2011 | 16:34

Sladký napsal(a):

Liberále, jestlipak víš,že Kuba má menší umrtnost novorozenců než USA?
13. 02. 2011 | 16:42

čtyriks napsal(a):

Kritik
Pěkný příspěvek.
13. 02. 2011 | 16:46

liberál napsal(a):

Kritik:

Moc si idealizujete takzvaný "socialismus s lidskou tváří". To rozhodně nebylo to co disidenti chtěli, proto také odmítli Dubčaeka za prezidenta.
"Socialismus s lidskou tváří" byla jiná podoba komunistické diktatury. Kde vládne jedna strana, volby jsou jen pod Nárorodní frontou, kde všichni musí vzívat komunismus a kde svobody jsou jen na papíře.

Tohle rozhodně lidé po roce 1989 nechtěli. Odmítli podpořit Levý blok (Stranu demokratické levice), který se k vizi socialismu s lidskou tváří otevřeně hlásil (tehdy spolu s KSČM,kde nachvíli převládli reformátoři (hlásící se k SSLT , kteří byli později potlačeni stalinisty s Grebeníčkem) a podpořili kurs směrem k liberální demokracii
13. 02. 2011 | 16:50

liberál napsal(a):

Kritik:

"Socialismus s lidskou tváří" je politická utopie. I kdyby Dubčeka v roce 1968 nesesadili tak by to s ním dopadlo jako s Gobačovem a nakonec by stejně došlo k přechodu na demokratický kapitalismus
13. 02. 2011 | 16:55

bob napsal(a):

Vcelku poslední dobou nechápu rozdíl mezi SOCIALISMEM A NOVODOBÝM KAPITALISMEM v českém a možná i celoevropském pojetí, jako běžnému občanovi se mi to co je teď jeví skoro jako horší než to co bylo:

- stát jen a jen nařizuje a vymýšlí různé vyhlášky a nařízení, které směřují proti OSOBNÍM SVOBODÁM lidí - v posledních letech zavedl:

- nesmyslný bodový systém, který buzeruje pravidelně jezdící řidiče
- omezil kouření
- zákaz telefonování za jízdy - KOUŘIT JE ALE POVOLENO ???????
- nutnost používat pásy za jízdy
- zpřísnění držení zbraní v době kdy nám různá etnika skoro dupou po hlavách - VE ŠVÝCARSKU BYLO REFERENDUM A ROZUM ZVÍTĚZIL NAD BLBOSTÍ ÚŘEDNÍČKŮ A BUZERACÍ
- teďko nově bude majitel bytu rozhodovat s kým budeme moci bydlit - že by nám schvaloval i milenky ??????

- povolené odposlechy telefonů

- za chvíli nám budou nařizovat v čem máme chodit oblečení, budou díky platebních karet kontrolovat kolik si kdo kupuje ponožek a kondomů apod apod

TAKŽE CO KUBA , ALE I TADY JE DEMOKRACIE UŽ JEN A JEN POJEM, který umožňuje politikům a úředníkům krást a podílet se na korupci, za kterou je nikdo nevyšetřuje , protože policie a další orgány mají přece mraky práce s buzerací nás všech za to, že jedem v obci o 5 km rychleji, že nemáme pásy, že nesvítíme, že nemáme přilbu, že nemáme zimní pneu, že nemáme reflex vstu, apod apod apod a když někdo dluží 5 kč VYCHCANÝ EXEKUTOR - PODNIKATEL MU SEBERE BARÁK , který pak prodá pod cenu nějakému kamarádíčkovi a zisk se šábnou

AŤ ŽIJE DEMOKRACIE
13. 02. 2011 | 17:01

Kritik napsal(a):

liberál

Prosím, přečtěte si, co jsem napsal: "...tento se ani nedostal do fáze realizovatelného ideového ztvárnění."

A myslel jsem tím nedokončenou ideu (myšlenku).

Zásadně však popírám, že by myšlenky osmašedesátého byly motivovány nebo obsahovaly vládu jedné strany. Právě naopak. Přečtěte si dobové materiály.

V žádném případě nešlo o utopii, byla to spíše zdokonalená verze sociálního státu v dnešním pojetí. Na toto téma již mluvila řada politologů a filozofů, takže v podstatě tlumočím jen to, co již bylo někým řečeno. Poslouchejte třeba pořady na ČRo 6, nebo DVB-T rozhlasové stanice. Určitě na podobné úvahy narazíte.
13. 02. 2011 | 17:10

liberál napsal(a):

Na Kubě žije mnoho lidí, kteří nesouhlasí z režimem v bídných a otřesných podmínkách a jsou stále šikanováni kubánskýma úřadama. Tohle se ale od komunistů hájící kubánský socialismus nedozvíte.

Úroveň státu poznáte podle toho kolik lidí je ochotno tam zůstat. A z Kuby do USA stále míří víc lidí ale opačně nikoliv.Čím to asi bude?
http://zahranicni.ihned.cz/c1-21756140-do-usa-proudi-stale-vetsi-pocet-uprchliku-z-kuby
13. 02. 2011 | 17:17

liberál napsal(a):

Kritik:

Jak to že Dubček tedy v roce 1968 nenavrhl vyhlásit svobodné volby a nezrušil zákon o vládě jedné strany?
Rozhodně nešlo o vizi podobnou dnešním sociálně demokratickým a labouristickým stranám, protože ty přijali pluralitní systém a tržní hospodářsví. Pokud se zeptáte na to nějakého politologa tak ten vám také řekne že v roce 1968 rozhodně nešlo o žádnou demokracii.
13. 02. 2011 | 17:25

Kritik napsal(a):

liberál

Co sem pletete Dubčeka? On žádnou ideu socialismu s lidskou tváří nevytvořil a ačkoliv měl (nezaslouženou) podporu obyvatel, nenechal se jako Hus raději upálit, neboť nejspíš neměl pro co. Nepleťte páté přes deváté, máte určitě na víc.

A co se týče svobody? Ta moje (a nejen moje) určitě nezávisí na tom, jestli zde vládne komunista nebo zkorumpovaný prospěchář halasně se oháníce pravicí (a přitom byl vždy na práci lempl, ať pravicí nebo levou rukou).
13. 02. 2011 | 17:36

liberál napsal(a):

Kritik

„Vedoucí úloha KSČ však měla být zachována". To není vzor svobodné společnosti. Dnes máme rozhodně více svobody než v roce 1968.
13. 02. 2011 | 17:47

jams napsal(a):

liberále,

text napsala paní Yoani Sánchezová z Kuby. Je to v titulku. Případné námitky vůči autorovi adresujte jí.

F. Golgo žije v Česku, text přeložil do češtiny (asi mu s tím někdo pomáhal, ve svých vlastních textech mívá chyby) a publikoval na svém blogu.
13. 02. 2011 | 17:57

martiXXX napsal(a):

Na kapitalismu je velmi dobré, že umožňuje neomezený přístup k informací, ke zdrojům umění, kultury, atd. svoboda projevu...materiální věci jsou celkově druhořadé..ale to lidi nevidí
13. 02. 2011 | 18:36

ujo napsal(a):

Řekl bych, že až to na Kubě " praskne" bude se pani Yoani dost divit.
Už teď se jí nelíbí outsourcing a požadavek na flexibilitu. Potom přijdou s velkou pravděpodobností horší věci
13. 02. 2011 | 18:42

Sladký napsal(a):

Liberále, tvoje svoboda skončí v okamžiku,kdy se tvé názory nebudou líbit tvému nadřízenému,případně nějakému jinému vlivnému člověku.Mimochodem-kolik ti v roce 1968 bylo let?
13. 02. 2011 | 18:51

Targus napsal(a):

To Sladký:

Liberále, tvoje svoboda skončí v okamžiku,kdy se tvé názory nebudou líbit tvému nadřízenému,případně nějakému jinému vlivnému člověku.

Tomu se říká trefa na komoru.
13. 02. 2011 | 20:11

Občan napsal(a):

"...Tak tak se naučila zacházet s počítačem a nemluví žádným cizím jazykem..."

A to se diví, že dostala padáka????? Jak by mohl byť "jen" podnikový právník dobře fungovat, pokud neovládá žádný cizí jazyk? Španělsky se se všemi obchodními partnery nedomluví a smlouvu si také jinak než španělsky nepřečte. Takže pro podnik bude levnější, když si bude ad hoc najímat právnickou firmu s odpovídajícím způsobem vybavenými právníky.
Já jsem sice z hlediska pracovního trhu "starej", ale rusky umím dobře, angličtinu tak nějak ovládám a jsem nucen si ji stále udržovat a k tomu mám základy němčiny. Znalost práce s počítačem považuji za základní gramotnost, bnez toiho bych pracovně vůbec nemohl existovat.
Tak čemu se ta paní diví? (A to říkám jako kovaný socialista)

Pane Golgo, to jste si zvolil moc špatný příklad. U nás by taková právnička skončila v nejlepším případě jako řadová referentka někde na "vejboře" v Horní Dolní...
13. 02. 2011 | 20:20

liberál napsal(a):

Pan Targus a Sladký žijí asi v jiném státě. Protože v ČR není možné omezit něčí svobodu, kvůli jeho názoru. Máme to dokonce v ústavě. Aby lidé jako Targus nebo Sladký perzekuovali lidi, kteří mají jiný názor než oni, to by se jim líbilo.
13. 02. 2011 | 21:56

skogen napsal(a):

Pan Orlando Luis Pardo Lazo umí pěkně pracovat s perspektivou. Ne že by ty baráky nebyly hrozné, ale ta práce s kácejícími se vertikálami je fakt báječná :)
13. 02. 2011 | 22:21

vladys napsal(a):

liberal: HDI Cuba: 0.863, tedy jako Španělsko
14. 02. 2011 | 10:00

jams napsal(a):

Občane,

ten příklad nezvolil F. Golgo, protože ho zvolila Yoani Sánchezová, autorka textu. Viz titulek.

Nevím, jak jste starý, ale když umíte dobře rusky, tak asi pamatujete poměry před 1989. Tehdy mnoho podnikových právníků neumělo a nepotřebovalo cizí jazyk, protože veškerá jejich agenda se odehrávala v češtině a slovenštině, obchodní styk se zahraničím obstarávaly specializované podniky zahraničního obchodu. Podle článku se právnička zabývala i pracovním právem, což je úděl většiny podnikových právníků, a k tomu cizí jazyk nepotřebujete. Možná uměla rusky, ale to jí je teď asi nanic, Kuba obchoduje hlavně s jihoamerickými zeměmi, kde se také mluví španělsky (s výjimkou Brazílie).
14. 02. 2011 | 12:26

Bavor napsal(a):

Na Kubě ztratila práci JEDNA disidentská panička. U nás přicházejí o práci denně stovky lidí. Kde je tedy hůře?
15. 02. 2011 | 11:05

newbear napsal(a):

Na Kube je dobre, Cinani se pripravuji vrtat pro ropu v americkych vodach (Amici to zakazali), Michael Moore dela dokumentarni pornografie, ktere podvodne reprezentuji nemocnice pro tu komunistickou nomenklaturu jako narodni standard. Raul ignoruje brazilske nabidky vybudovat etanolove rafinerie, vyuzivajici tu kubanskou cukrovou trtinu na etanol. Cokoliv se uda na Kube racionalne, jak Raoul dobre vi, by jen prispelo k rostoucimu podezreni kubanskych obcanu, ze jejich vladci se spolehaji vice na zastrasovani a indoktrinaci, nez na real-politik.
Jak dlouho by vydrzelo U.S. embargo, kdyby Kuba nabidla levny etanol, ale to by narusilo zase tu strategii umele zvysit ceny potravin, ty hloupy Raoul Castro!!!
To je jen skromny macroecononomicky pohled...
18. 02. 2011 | 10:40

newbear napsal(a):

Na Kube je dobre, Cinani se pripravuji vrtat pro ropu v americkych vodach (Amici to zakazali), Michael Moore dela dokumentarni pornografie, ktere podvodne reprezentuji nemocnice pro tu komunistickou nomenklaturu jako narodni standard. Raul ignoruje brazilske nabidky vybudovat etanolove rafinerie, vyuzivajici tu kubanskou cukrovou trtinu na etanol. Cokoliv se uda na Kube racionalne, jak Raoul dobre vi, by jen prispelo k rostoucimu podezreni kubanskych obcanu, ze jejich vladci se spolehaji vice na zastrasovani a indoktrinaci, nez na real-politik.
Jak dlouho by vydrzelo U.S. embargo, kdyby Kuba nabidla levny etanol, ale to by narusilo zase tu strategii umele zvysit ceny potravin, ty hloupy Raoul Castro!!!
To je jen skromny macroecononomicky pohled... Ne ten, ktery Senhor Fabiano ocenuje, a vetsina tech korespondentu zapomnela, ze autor toho clanku je linguisticky talentovany dobrodruh, jehoz brazilske koreny byly vytrzeny jeho asocialnim narcisismem. Golgovo hochstaplerstvi netoleruje slozitost vetsich zemi jako je Brasilia, ale uspesne provokuje obcany male zemicky, ktera si jeste navyresila sve problemy z minuleho stoleti (o kterych Senhor Golgo nic nevi).
18. 02. 2011 | 11:21

newbear napsal(a):

Citat : "Pro nás co jsme byli vychováni knihami marxism u, manuály věděckého komunismu a svazky Leninových textů je dost těžké spojovat tento model s tím, co se v těch knihách píše. Když se mě na to někdo zeptá, odpovídám, že žijeme ve státním kapitalismu, nebo, pokud se to tak dá nazvat, ve stranickém feudalismu, v područí rodinného klanu."
Prosim vas, nevidite tady mirny "Che Guevara" komplex ? Proc ten zurnalisticky klan toleruje tohohle 'hochstaplera"?
05. 04. 2011 | 11:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy