Nemravné jsou pouze ty poplatky, které jsou vyšší než prospěch, který jsme zaplacením získali

22. 02. 2011 | 11:28
Přečteno 21701 krát
Miliardář, obchodník a filantrop Bill Gates věří, že bankovní poplatky jsou nutné k pomoci udržení amerického vládního rozpočtu. V exkluzivním interview hájí zakladatel Microsoftu tuto nepopulární skutečnost.

Fabiano Golgo – Warren Buffet dal nedávno miliony dolarů na charitativní účely nadaci vaší ženy (Nadace Melissy Gatesové). Pokud se ale týká bankovních poplatků, dostáváte se vy dva do sporu. Nemyslíte si jako podnikatel, že peníze za bankovní poplatky jsou ztracenými penězi?

Bill Gates – Ano, máte pravdu, v 99 % souhlasím samozřejmě s Warrenem, je pro mě velkým učitelem, avšak na tuto záležitost máme rozdílné názory.

Myslím si, že silné banky pomáhají nám, podnikatelům naplňovat dlouhodobé cíle. Co může vypadat jako zneužití ze stran institucí, spravujících naše aktiva a fondy, jsou ve skutečnosti zdroje pro úhradu nákladů za poskytované služby. Nemravnými jsou pouze ty poplatky, které se platí za služby, které nebyly poskytnuty. Nebo ty, které jsou vyšší než prospěch, který jsme jejich zaplacením získali. Mým hlavním důvodem pro podporu existence bankovních poplatků není strach o zdraví bank, ale je to podpora vlády. Zejména po tom, co jsme viděli, jak americká vláda musela vydat stovky miliard dolarů bankám, které nepřežily nesplácení půjček a hypoték, což spustilo současnou ekonomickou krizi, se kterou dosud bojujeme. Samotné poplatky by však nestačily na pokrytí potenciálních problémů bank. Více než cokoliv jiného jsou to daně ze zisku bank, které snižují nebezpečí bankovních bankrotů. Bez změn daňového systému a politiky benefitů by Bílý dům nebyl schopen zajistit vyrovnaný rozpočet. Daně musí začít růst a benefity musí být upraveny.

FG – Je zajímavým paradoxem, že vaše nadace podporuje v mnoha afrických zemích, kde lidé nemají mnoho prostředků, provádění bankovních operací prostřednictvím mobilních telefonů pomocí SMS, které jsou bez bankovních poplatků…

BG – Ano, je to tak, naše nadace podporuje M-PESA mobilní bankovnictví prostřednictvím fondů ve výši 512 milionů dolarů, které jsme vydělili na pomoc nejchudším částem světa za účelem umožnění přístupu jejich obyvatelů k finančním službám. Je to určeno lidem, kteří vydělávají tak 2 až 3 dolary denně.

Jsou to například afričtí rybáři nebo studenti. Banky vítají to, že tito lidé nepřicházejí do jejich poboček, protože by je to stálo víc, než servis poskytovaný prostřednictvím mobilních telefonů.

Když si jde někdo uložit jeden dolar za den, není možné, aby ho to stálo půl dolaru na bankovních poplatcích. Takže já podporuji bankovní poplatky pro specifické případy v USA, ačkoliv bych mohl přidat i Evropskou unii, jako další část světa, kde si podnikatelé poplatky mohou dovolit. To však platí ve vyspělém světě. Mobilní bankovnictví se využívá v rozvojových zemích, kde podporuje spořivost a pomáhá lidem odstraňovat chudobu. Po zemětřesení na Haiti bylo velmi obtížné dostat hotovost k potřebným rodinám.

Kdyby zde byl rozvinutý bankovní mobilní systém, mnoho problémů by bylo redukováno a lidé by mohli začít obnovovat svůj život téměř okamžitě. My jsme tedy vložili 10 milionů dolarů na další rozvoj projektu, který již máme v Keni. Doufáme, že alespoň milion Haiťanů bude moci této služby využít v průběhu následujících dvou let.

FG – Studie Britské university ukázaly, že lidem, využívajícím mobilní bankovnictví vzrůstá příjem mezi 5 až 30 %. Proč bychom tedy my všichni, nejen ti chudí, neměli využívat výhod tohoto bankovního systému?

BG – Mobilní bankovní systém se mohutně rozvinul v rozvojových zemích. Systém zavedený v Keni před třemi lety má více než devět milionů uživatelů, což je 40 % dospělé populace. Zároveň tento systém podnítil rozvoj byznysu v této oblasti, který by bez něj zřejmě nebyl možný. To je něco, co může pomoci rozvoji v chudších zemích, co však by nemohlo být použito v rozvinutém světě, a to z jednoduchého důvodu, totiž že každá banka zde má své administrativní náklady.

FG – Dobře, neměly by ale banky vytvářet zisk z peněz, které si my do nich ukládáme?

BG – Ne, to nestačí. Není dostatek lidí, kteří si ukládají dostatek peněz na dostatečně dlouhou dobu tak, aby banky mohly dlouhodobě investovat. Jsem toho názoru, že by bankovní poplatky měly kopírovat tržní pravidla tj. banky, poskytující lepší služby by mohly mít vyšší poplatky, zatímco všechny by měly bojovat o klienta nabídkami co nejlepších poplatkových balíčků.Rozhovor pro www.bankovnipoplatky.com


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

J. napsal(a):

Já to nechápu. Proč prostě ten, komu poplatky vadí, nepřejde k bance, která je má nulové nebo prakticky nulové, když takové banky tady jsou?
Pokud je někdo líný změnit si banku, pak mu ty vysoké poplatky přeju.
22. 02. 2011 | 11:46

Michal napsal(a):

"Zejména po tom, co jsme viděli, jak americká vláda musela vydat stovky miliard dolarů bankám, které nepřežily nesplácení půjček a hypoték, což spustilo současnou ekonomickou krizi, se kterou dosud bojujeme." Tato věta mj. ukazuje, že to je jen fiktivní rozhovor. B. Gates by jistě zkritizoval aspoň letmo americkou vládu, že přijala zákon, který nutil banky k evidentně nevýhodným půjčkám a své by schytaly i banky za to, že nebyly schopné se této obludnosti vzepřít a naopak se jí vesele účastnily a pak se nestyděly nastavit ruku ke státu čili k daňovým poplatníkům.
22. 02. 2011 | 12:57

santawizard napsal(a):

Poplatky:Banky na sekeru jsou jako hospody na sekeru.Protože je však v každé hospodě jenom samá k++va a samý žoldák ,ale žádný tabákový mági či hospodský kaplan neexistuje,tak podobně bankéři půjčují jenom lichvářům a investoři investují jenom do exekutorů.Proto se nejdříve přestali točit peníze a potom se přestali točit stroje.Holt člověk by musel umět páchat kouzla a konat zázraky jako boží zákon a ďáblův advokát,křížem krážem s božskou erotikou a čertovou pronografii.Generál sex bomba a agresivní bankéř by musel žebrat s helmou a nočníkem v ruce jak před hospodama tak před bankama.Škrty jsou léčba šokem a finanční injekce jsou jako schodky do nebe nebo do pekla!!!!
22. 02. 2011 | 15:14

safsasfasfa napsal(a):

Michal
Vy byste byl jen na zlomek vteriny ochoten pripustit ze nekdo jako FG by byl schopen udelat rozhovor s Warrenem Buffetem nebo Billem Gatesem?
22. 02. 2011 | 17:13

Michal napsal(a):

Komentuji pouze autorovo tvrzení o exkluzivním rozhovoru.
23. 02. 2011 | 20:05

newbear napsal(a):

Bill Gates nedava mnoho prilezitosti k rozhovorum s zurnalisty nepratelskeho rozpolozeni, zvlaste tech, kteri pochazeji ze zemi tretiho sveta (ctete: nevzdelane lumpen-bourgeoisie sektare).
Tento rozhovor je totalne fingovany, jen ty odpovedi Billa Gatese by jej totalne diskreditovaly, a tak se musime spokojit s tim sedmilharem Golgo, a jeho hochstaplerskymi pokusy oblbnout ceskou verejnost.
03. 03. 2011 | 10:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy