Jedině zde to máte pevně ve svých rukou, soudruzi

03. 02. 2013 | 23:30
Přečteno 35681 krát
Když kdysi ztroskotal Titanic, mělo hodně lidí - a zdaleka ne, jen náboženských fanatiků - za to, že nešlo o souhru mnoha nešťastných okolností, ale pomstu Boha, který potrestal zpupnost stavitelů, označující loď za absolutně nepotopitelnou.

I když profesně i povahou patřím spíš k suchým pragmatikům než rozevlátým mystikům, mnohé zkušenosti mě poučily, že existují věci mezi nebem a zemí, a to nově i v takových oblastech, jako je hypermoderní síť mobilních telefonů. Stala se mi totiž událost, která, kromě nenadálého zásahu mimozemských sil, snad nemůže mít jiné vysvětlení. Leč pojďme k věci, jak se praví (a nekoná) v politice a šestákových románech:

Dne 22. 1 jsem požádal nejmenovaného operátora, který (zvlášť v dnešní politické situaci) dost troufale tvrdí „je to ve vašich rukou“ o změnu SIM karty s tím, že bude aktivní nejpozději o den později.

Když mi slečna na přepážce zbrusu novou kartu, pracně vylámanou z plastového obalu osobně vložila do telefonu neb jsem měl zpocené ruce, považoval jsem za hotovou věc, že bude bezchybně fungovat, až se po týdnu vrátím z dovolené. (Nemyslím sice, že tento výraz vznikl od slova dovolovat, ale stejně nemám rád, lépe řečeno nesnáším, když se mě někdo o dovolené jakkoli dovolává, takže si nejen mobilní, ale ani žádný jiný komunikativní přístroj na cesty neberu). I s rizikem, že po příjezdu napjatě čekám, co po mě za dobu mé nepřítomnosti kdo chtěl - kupodivu nešlo nikdy o nijak zásadní věci, převažovaly jakési ptákoviny, například jsem měl v přijaté poště 180 spamů (bez toho, že bych komukoli dával svou mailovou adresu).

Na okraj bych chtěl poznamenat, že tak nějak nechápu strategii odesílatelů, protože zprávu s předmětem „buy viagra“ snad nemůže otevřít ani nejsexuálněji nevybouřený jedinec, o přílohách tohoto typu nemluvě. Ale zase odbočuji, omlouvám se.

Když jsem se v neděli třicátého vrátil, mnou očekávaná smršť v podobě pracovních sms či vzkazů se nekonala, mobilní telefon byl hluchý jak pověstné poleno. Vzhledem k tomu, kolik stál, jsem s ním nejen nepraštil, ale naopak ho něžně uchopil do ručky a odnesl opět do stejné pobočky, kde mi další ochotný pracovník vysvětlil, že došlo k chybě zřejmě u jeho kolegyně, neboť SIM karta, kterou tam svou něžnou ručkou prokazatelně vložila, nebyla onou správnou.

Ale kde se tam tedy vzala? Nicméně, aby se věc vyřešila, uchopil další plastový „bazmek“, z něhož, teď už za mého opravdu ostřížího zraku, vylovil z obálky další simku a omluvil se - s tím, že bude aktivována nejpozději do 24 hodin. Nebyla. Dokonce ani nebyla aktivní - tedy na rozdíl ode mě. Uznávám sice, že Bůh si může libovolně zahrávat s lidskými osudy, ovšem dost dobře jsem nechápal, proč by právě mě (s trochou nemístné skromnosti) „konzumního hříšníka“, měl pronásledovat zrovna tímto nesmyslným způsobem, ale jiné vysvětlení mě tak nějak nenapadlo.

S čím kdo zachází, tím také schází, zní přísloví našich babiček, a já se v jeho duchu rozhodl odvrhnout mystiku a tvrdě jednat. Má myšlenka byla prostá, zkusit se nejprve s operátorem spojit mailem, což ovšem nemělo úspěch, neboť mi bylo bryskně sděleno, že moje pětimístné heslo uvedené v dotazu, je pro ně příliš krátké, takže ho nemohou zpracovat. Takže jsem (slangově řečeno chca nechca) musel pokračovat v typicky švejkovské anabázi a vydat se opět do sluncem rozpálených ulic.

Říci, spravedlivě rozhořčen, je vcelku kulantní zhodnocení situace, ovšem bylo mi to platné, jak mrtvému pověstný zimník. Tentokrát jsem už snad ani nechtěl aby mi mobil šel, jako spíš o zjištění, zda je tento takový lapsus dílem lidské neschopnosti či opravdu nadpřirozeným zásahem zvenčí.

Odpověď dalšího příslušného pracovníka mi ovšem spíš než slovo boží připomněla kdysi oblíbené motto stranických i jiných sekretariátů: „pošlete písemnou stížnost a my se ji budeme zabývat“ - jen nedodal, jsa pamětliv zásad tržního hospodářství:„nejlépe vhozením do nejbližšího odpadkového koše“.

Za éry socialismu kdosi na veřejné WC napsal dnes už zapomenutý, leč výstižný slogan: „jedině zde to máte pevně ve svých rukou, soudruzi“… A jak to vypadá, měl pravdu...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PB napsal(a):

Ale - kdepak "zapomenutý" slogan, milý Golgo!
„jedině zde to máte pevně ve svých rukou, soudruzi“… můžete číst dál na záchodech, WC i sociálních zařízeních, kam neviditelná ruka trha zatím - za těch 23 let - nevstoupila.
No, rukou se vlastně v onu místnost nechodí a ruka se tam nepoužívá.
Myslím, že máme i modré soudruhy z ODS - tak proč by ten slogan neměl být aktuální?
Pokud bude Nečasova strana strejců a tunelkámošů dál otálet, máme tu návrat rudých soudruhů "cobydup". A to bude nejen překladatelských oříšek.
Chechtám se, když mi někdo tvrdí cokoli o nesvobodě minulého režimu. Dnes máme "svobodu", ale tak skvělé filmy jako dřív se netočej... Čím to?
Golgo, nebuďte smutnej z nezkušenosti prodavačů mobilů. Dnes je bohužel doba jen "vydělat", nikoli za to něco udělat či dát.
Napište, prosím, ještě něco o tuneldědkovi. Baví mě, kolik lidí z něj před dvěma desítkami let šílelo, ale dnes do jeho podobizen střílejí. Nenavrhne Feno Ferič změnit tunel Blanka na tunel VK?
05. 02. 2013 | 23:52

pamětník napsal(a):

Hm, třeba Vás tam poznali.
06. 02. 2013 | 00:08

Josef K. napsal(a):

Milý autore, nedejte se zmást.
"Stačí, aby se policejní režim udržel
u moci dvacet let, a nadělá ze všech
své spoluviníky. I ze svých obětí."
Deníkový zápis Jana Zábrany z května 1973
Pokud jde o realitu, použiji jenj opro ilustraci, obecně dnes již není známo:
V rámci probíhající „normalizace“ totiž ÚV KSČ rozhodl, že svá místa musí opustit mj. všichni ti, kdo byli v tzv. krizových letech řediteli ústavů či šéfredaktory nakladatelství a časopisů. Vinou takto paušalizujícího stranického rozhodnutí přišel o své ředitelské místo v muzikologickém ústavu i politicky "zcela nevinný" J. Jiránek. (Stal se znovu pracovníkem Kabinetu Zd. Nejedlého.) Octnuv se takto bez ředitele byl akademický Ústav pro hudební vědu v roce 1971 vydán zcela na pospas normalizátorům. Byl zrušen a jako pouhá sekce převeden do Ústavu teorie a dějin umění, do jehož čela byl na základě intervence Gustava Husáka postaven homo novus Sáva Šabouk. Jestliže jsme na této konferenci slyšeli o jednom normalizačním řediteli akademického ústavu, který kdysi býval bachařem, pak Sáva Šabouk byl přece jen lepší kategorie - býval vojenským politrukem. V rámci normalizace ho čekalo několik let kariérního rozletu.

A tak je to dodnes. A ve všech oborech.Od mistra až po ředitele.
Společnost čeho?
06. 02. 2013 | 00:50

Josef K. napsal(a):

Tedy ke kořenům českoobčana a dnešních oligarchií, ale joho to zajímá, že?
06. 02. 2013 | 00:52

JenTak napsal(a):

Tohle se může stát jedině v Brazílii, jak usuzuji dle vaší věty, že jste "v lednu musel pokračovat v typicky švejkovské anabázi a vydat se opět do sluncem rozpálených ulic."
U nás v Česku by se vám to nestalo. To jen u vás doma vládne ten typický brazilský bordel.
06. 02. 2013 | 04:11

JenTak napsal(a):

A co říkáte, pane Golgo, na těch 232 mrtvých ze dne 27.1.2013 které jste vy, Brazilčané, kvůli mamonu nepustili z diskotéky? Co je vůči tomu nějaká vaše anabáze se simkou? Já bych čekal, že po takovém národním neštěstí se budete věnovat lakomosti brazilských pořadatelů, vašich krajanů, a ne vaší patálii se sim kartou. Jestli se vám zdá, že vás napadám, generalizuji a házím vás do jednoho pytle, přečtěte si vaše blogy.
Vy byste nenechal na Češích nit suchou.
06. 02. 2013 | 06:03

Analytik napsal(a):

Základní funkcí mobilního telefonu je hlásit operátorovi zeměpisnou polohu svého majitele. Tento účel plní SIM karta bez jakékoli aktivace.
Přenos SMS nebo dokonce telefonních hovorů je nadhodnota, kterou sice operátor zaručuje, ale její dodání už závisí na vyšších mocnostech.
Po formální i obsahové stránce povedený blog, autore!
06. 02. 2013 | 06:11

Silvie napsal(a):

Koukám, že Golgo je opět v mánii....
Seká to jak Baťa cvičky.
06. 02. 2013 | 07:54

pelhřimov napsal(a):

A co teprve Paroubek...
06. 02. 2013 | 09:36

už zase asteroid napsal(a):

Jedno dílko Sávy Šabouka jsme měli v doporučené literatuře. I zkusil jsem to, bylo lehce k dostání.
Dodnes jsem nepřišel na to, kterou stranou tu knihu držet nahoru.

Mobilní operátoři mne tak dlouho prudili připočítáváním si k nevyčerpanému paušálu za každou blbosť, až jsem si číslo převedl na předplacenou kartu a dlouhé hovory vedu přes skype.

Je to stejné jako s tuzemskými médii. Za cizí týdeníky dám 180 káče, ale tuzemskou makulaturu prostě bojkotuji.
06. 02. 2013 | 10:19

Grandmaster napsal(a):

Pane Jen Tak,
neznaly ceskych pomeru, nejak mi unika souvislost tragedie v Brazilii s timto blogem.
Snad lepsi by bylo narknout brazilce z podlosti kdyz porazili cesky fotbalovy mancaft ve finale mistrovsvi sveta.

Pane Stejskale, v nasi vlekouci se diskuzi o definici Cechu jako obcanu s podivnymi nazory, spokojim se s tim, ze tohle je priklad podivne klientely na blogu.
A kdyz pisi o podivnych nazorech - ani nebudu komentovat ceske volby prezidenta. :)
06. 02. 2013 | 11:15

JenTak napsal(a):

Grandmaster
Souvislost s tragédií v Brazílii je naprosto zřejmá, neboť pan Golgo je přece Brazilec. No a proč bych nemohl oplatit panu Golgovi jeho věčné kousavé poznámky k Čechům?!
06. 02. 2013 | 13:43

outletflaif napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose outlet</a> cove's http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose sale
25. 02. 2014 | 21:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy