Hladovka

09. 11. 2011 | 23:14
Přečteno 2792 krát
Na jaře 1978 bylo zahájeno trestní stíhání desíti signatářů Charty 77 a zakladatelů VONS, tedy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V této desítce byl Václav Havel, Jiří Dienstbier, Václav Malý a další známé osobnosti. Rudé Právo psalo, že organizovali odpor a rozšiřovali literaturu s cílem vyvolat nedůvěru veřejnosti vůči státnímu zřízení. Zatčení těchto osob bylo v západních médiích často prezentováno a komentováno a na rozhlasových stanicích, které vysílaly do Československa byla vyhlášena výzva, aby občané, kteří protestují proti tomuto aktu drželi v určité datum dvoudenní hladovku, jako vyjádření podpory, ale také jako symbol určité osobní oběti za jejich propuštění.

Proč na tuto téměř již zapomenutou událost vzpomínám? Vybavila se mi, při četbě různých komentářů a reakcí médií i některých spoluobčanů, kteří různým způsobem hodnotí pokus opoziční parlamentní menšiny zabránit obstrukcemi uvedení asociálních zákonů do našeho života. Samozřejmě podobnost událostí a jejich aktérů je nesouměřitelná, ale o to mi v tuto chvíli nejde. Jde mi to, jestli to má nějaký smysl.

Byl jsem koncem 70. let farářem v Břeclavi a výzva k dvoudenní hladovce mne zaujala natolik, že jsem ji oficiálně vyhlásil z kazatelny. Reakce od lidí byla velmi pozitivní, mnoho nejenom mladých křesťanů, ale i starších babiček se k hladovce připojilo. Reakce od státních, ale bohužel také tehdy prostátních církevních úřadů byla očekávaná, ale to už je na jinou kapitolu. Vyvolání této vzpomínky a zasazení do dnešní doby je dáno tím, že jsem si vzpomněl také na hlasy, které mi říkaly: „proč to děláte, přece se nic nezmění, je třeba ještě počkat, zaděláváte si tím jenom na problém atd.“

Podobnost dnešní situace vidím právě v těchto postojích, které říkají: „nechte je být, oni se znemožní sami, jenom vám to uškodí, počkejte, až na lidi dopadnou ty jejich reformy, potom vyhrajete volby atd.“ Ano obstrukcemi nic nezměníme, možná posuneme čas definitivního schválení několika zákonů, které způsobí existenční problémy mnoha lidem, ale to není to podstatné. Důležité je postavit se proti a vyjádřit jasný odpor a nesouhlas. A možná také přinést malou oběť v podobě probdělých nocí a zkaženého víkendu. Není možné trpně čekat, že se to samo vyřeší, nebo, že to vyřeší příští volby. Ano, věřím, že to příští volby vyřeší, ale aby ten výsledek byl plodný, je třeba těchto postojů a vyjádření odporu ať už formou demonstrací, happeningů, diskusemi na sociálních sítích, nebo obstrukcemi ve sněmovně. A potom se odsouzení typu, že nejsme státotvorní a odpovědní podobají vyjádření Rudého Práva z roku 1978. Je třeba uvěřit, že jiný svět je možný a vyjádřit tuto víru svým postojem. Bez toho by se Václav Havel nestal prezidentem, Jiří Dienstbier ministrem a Václav Malý biskupem.

Vyšlo v Lidových novinách 9.11.2011.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Radkin Honzák napsal(a):

Pane Bublane,
jestli jste Vy dorazil do Prahy díky tehdejší hladovce, je na čase vyhlásit dva dny obžerství za Váš šťastný návrat zpátky.
09. 11. 2011 | 23:23

kormoran napsal(a):

Jaci signatari?)))))) Komanche se nestiti oprit i o T.G.M Viz drive Paroubek , k paberkovani politickych bodu.

Vubec bych se nedivil , kdyby Bublan napsal , ze zakopl o nohu K.Kryla a od te doby si onu botu uchovava ve vitrine!

Komici!!!!))))
Kdyz vam zacina kapanek teci do bot , snazite se opirat o neco , co bylo jiz predem dano!!!! Kaspari!
09. 11. 2011 | 23:42

Almo G™ napsal(a):

Autor: Vidíte, sotva jste dopsal a dobrovolní uvědomělí obránci státu, strany a vlády už se hlásí.

Vytvoří nezdolnou hráz podobným rozvracečům a zpátečníkům, jako jste Vy.

Opozici zde už nikdy nepřipustíme! Zpátky ni krok.
09. 11. 2011 | 23:45

kormoran napsal(a):

P.s. Oooo soudruzi ! Kez byste tu hladovku vydrzeli alespon jednou ve svych ubohych dejinach az dokonce!
09. 11. 2011 | 23:46

orttt napsal(a):

kormoran:
Bublan nemusí nic psát o Krylovi, Kryl se jednoznačně a sám přihlásil v devadesátých letech k sociální demokracii.
Masaryk také mnohokrát řekl, že je levičák a socialista a že ze všech stran je mu sociální demokracie nejbližší.
A konečně: kdyby nebylo disidentů typu Bublana, seděl byste vy a vám podobní ještě dnes v zatuchlém socialismu a nadával a nadával...
09. 11. 2011 | 23:49

kormoran napsal(a):

Kapacity (nepocitam sebe) jste vypraskali sahodlouhym krokem a tem kteri zustali v nadeji a lasce k vlasti jste naordinovali' hladovku' v lagrech a ti, kteri se z techto lagru vratili , tem jste i upreli pravo na satisfakci svymi 'soudnimi' procesy . Napr. obzalovany se neciti zdrav !!!!

)))) Soudruzi ! Pip bezte do Pip!!!!)))) Fake !!!!
10. 11. 2011 | 00:00

kormoran napsal(a):

orttt ,kdyz Vam chybi Marx Lenin ve svych , zbidacenych argumentech , pouzivate Masaryka!

Vazeny ! Soudruh Bublan v dobe , nez si zacal hrat na soudruha disidenta, jsem jezdil do Baja California chytat ryby))))
10. 11. 2011 | 00:10

kormoran napsal(a):

P.S. A pochybuji , ze bych kdy , dle 'soudruzskych' smernic trefil i domu . Natoz vest normalni zivot!))))
10. 11. 2011 | 00:17

kormoran napsal(a):

Takticky cesky government vyckal , az TI oprvdovi Ti pomalu vymrou , aby se jim nemuseli podivat do jejich uprimnych oci!

Takze to , co tu zvatla soudruh Bublan je hodne over time !))))

ON MEL a MOHL ! Kdyby chtel ! Ted jen keca !

Jsem hulvat , ale pater jsem si nenechal pokrivit!
10. 11. 2011 | 00:59

pepa napsal(a):

Kdo obchodoval prověrky na NBÚ při Bublanově ministrování?????????
10. 11. 2011 | 01:04

Bunny napsal(a):

Na kormoranovi je zřetelně vidět, že zdaleka neemigrovala jen elita národa. V některých zobákovitých případech došlo shodou okolností k příjemnému očištění společnosti.
10. 11. 2011 | 01:06

Maximus napsal(a):

No vidíte pane autore, dříve se muselo leccos hladovkou prosazovat a nyní po 21 letech vládnutí amatérů a po reformním úsilí Kalouska bude velká část Čechů na povinné hladovce. To jsou paradoxy, že? Očekávaný velký středoevropský ekonomický tygr skoro chcípnul nebo je spíše líná vypelichaná kočka!
10. 11. 2011 | 01:26

kormoran napsal(a):

Bunny ,drive jsem se nepokladal za elitu naroda !
Ted ano ! Neb jsem prospesny za urcitou cenu druhym.Ne vsak v CR.

A z ornitologickeho hlediska naletavam na tento server z duvodu , ze se zde vyskytuje stale hojne 'mrsin'! Zvlaste tech narudlych !
10. 11. 2011 | 03:16

Ládik!!! napsal(a):

Tak starší babičky se k hladovce připojily... A mladší jedly a jedly a jedly. Dobrou noc, děti.
10. 11. 2011 | 05:41

kormoran napsal(a):

))) Vsimnete si tu stale opakujici sockombolsevickou taktiku !

Sobotka - malo cteny.
Zaoralek - jakbysmet
Havel! - hleda ve skrini vhodny kabat!
Hasek- ceka az se soukmenonvci unavi (nahrada).
Rath , to ma na parku , vzdyt uz socialisticky soukromnici!

Bublan ! Kdo je to ten soudruh Bublan? Vzdyt ten to s nami mysli uprimde!

Volme Bublana ! Volme Bublana! UUURAAAAAA!!!!
)))))))))))))))))))

Marka pres ulici pravila , ze fakt trpi hladovkou ! Misto ovaru sezral dve kurata! Chudak!
10. 11. 2011 | 06:29

kormoran napsal(a):

Tedy soudruzi levicovi nechci Vas strasit , ale v pristich volbach vzhledem k Vasemu potencialu ,a know how , ktere nabizite svym volicum a vzhledem k vnejsim udalostem Vas ceka nejtezsi debakl v ceskych dejinach! A budte radi! Nekdo za Vas pracovat musi!
10. 11. 2011 | 06:40

kormoran napsal(a):

Jo a samani , jestli fakt budete na tom spatne s vyzivou , tatka Vlk - mistni kyklop Vas bude kojit !))))
10. 11. 2011 | 06:47

Lubka napsal(a):

Kormoran:
Nechtěl jsem na takovou duševní elitu jako vy reagovat,ale budiž.
Píšete Bublan,kdo je to Bublan.." Bublan je chlap (viz blog p.hamplové).Je jedno jestli je napravo nebo nalevo,Svým životem a postoji to dokázal. Vy jste jenom odpad,který produkuje tento globální svět. A jste na to evidentně pyšný.
Dále píšete,že páteř jste si nenechal pokřivit. Ve vašem případě to ani není možné. Vy ani nemůžete dostat zápal mozkových blan.
10. 11. 2011 | 07:26

Astat napsal(a):

Pane Bublane - jsem schopen uznat některé chartisty za jejich činnost před listopadem 89.
Po listopadu bohužel už neviděli nedostatky nového režimu a jen se starali o svá nová korýtky a opakovali staré a už zbytečné antikomunistické mantry. Po listopadu se stali bohužel brzdou, ne -li škůdci této země. Dnes by měli spíše mlčet a stydět se.Polistopadový marazmus v této zemi vidí každý. Jednou s odstupem to budeme hodnotit jako období zdevastování naší země.
10. 11. 2011 | 08:38

Občan napsal(a):

Pane Bublane,
já na Vás nechci být zlý a tak budu velmi stručný.
Havel se NIKDY neměl stát prezidentem, Dienstbier ministrem zahraničí a Malý kleropotentátem.
Hladovku měly držet kreatury jako Ruml, Langoš, Stárek, Bratinka - a měly být důsledné až do vítězného konce. Českou republiku to mohlo uchránit púřed mnohými katastrofami.
Proč, to Vám psát nebudu, protože bych musel být HODNĚ zlý - což si nezasloužíte, protože jste naivní, v jádru dobrý člověk a zoufale věříte svému sebeklamu a čistotě úmyslů mnohých, již Vám byli nebo jsou blízcí.
10. 11. 2011 | 09:09

reppop napsal(a):

Vážení diskutující, zejména ti takazvaní pravičáci, kteří nás tady neustále strašíte tzv. "levicí", tj. Sobotkovou ČSSD (která ve skutečnosti žádnou levicí není, je to skandinávský střed) a Řeckem, kde podle Vás všechno propili a protančili Řekové Zorbové. Prosím přečtěte si článek v deníku Financial Times, na který odkazují Novinky:
http://www.novinky.cz/diskuse?id=257331&articleId=/zahranicni/evropa/250087-skutecnou-reckou-tragedii-jsou-nenasytni-oligarchove.html&sectionId=742
Upozorňuji, že článek nenapsal Kim-Ir-sen ze záhrobí nebo Kim Čong-il, ani pan Sobotka (kterému podle Vás zubní rovnátka tlačí na mozek - což by bylo jistě pozoruhodné) nebo pan Bublan a taktéž ne redaktoři televize Al Jazeera.
Samozřejmě můžete tady dál bojovat za ty, kteří náš stát stěhují na řecký poloostrov (tj. neoliberální pravice), proti gustu žádný dišputát. Jen Vás chci přátelsky upozornit, že až tam budeme, tak se s Vámi to 1% multimiliardářů o své bohatství nepodělí, a to ani když budete chcípat na ulici. Nicméně možná se nakonec Evropské Unii Vás přece jen zželí a podá Vám pomocnou ruku, tu ruku, kterou ji nyní chcete useknout. Takže vzhůru do světlých zítřků s panem prezidentem a jeho družinou v čele!
10. 11. 2011 | 09:21

kormoran napsal(a):

Lubka , nebyl 'partyzan' jako 'prtyzan' a neni 'disident' jako 'disident' , vlastne dnes je daleko vice disidentu nez komunistu pred 25 lety , zajimave!))))

Proste cesti- more vakeren!)))))
10. 11. 2011 | 09:31

neo napsal(a):

To je nápad, míst obstrukcí držet hladovku. Aspoň se vlezete do lavic a váha se z vás doma nezvencne.
.
.
reppop:
už se těšim až se se mnou nebudou multimilardáři chtít dělit o majetek...

mimochodem reppope, mam dost starý auto, nechceš se se mnou socialisticky solidárně rozdělit a dát mi svoje?
10. 11. 2011 | 09:55

Tomáš M napsal(a):

Bublane, příští týden máme zase výročí. Jestli můžeš tak požádej své spoludisidenty ať nepíší oslavné články o hrdinství chartistů a disidentů. Jinak bude na blogu k blití celý týden
10. 11. 2011 | 10:05

reppop napsal(a):

neo napsal(a):
mimochodem reppope, mam dost starý auto, nechceš se se mnou socialisticky solidárně rozdělit a dát mi svoje?
10. 11. 2011 | 09:55

Já bych Vám ho, milej pane rád půjčoval, kdybych ovšem nějaké měl - aspoň bych tím ulehčil svému svědomí. Vy nevíte, že používání auta zadlužuje naše potomky, protože vytváří na planetě nesmazatelnou ekologickou stopu, se kterou oni se budou muset vypořádat (a bude je to něco stát)? Doporučuji Vám pane více se vzdělávat. Jak říkal už Sokrates:
Existuje jen jedno dobro, a to je vědění. Existuje jen jedno zlo, a to je nevědomost.
10. 11. 2011 | 11:27

chemickej míra napsal(a):

Pane Radkine Honzáku,styďte se. A Vy léčíte lidské duše? Pak se nedivme,jak je společnost mravně i duchovně na dně!
10. 11. 2011 | 11:58

Plavej napsal(a):

Nějak se nám ta naše demokracie zatemňuje a houstne, stejně jako celý náš životní prostor.

Je to samovolný a zcela přirozený proces rozkladu, když většina a vlastně skoro všichni jen s prominutím čumíme, čekáme na změnu či nějakého spasitele, nebo jen chytře či hloupě remcáme.
A okřikujeme ty, co cítí tu potřebu a možnost se z bahna začít soukat, i když to vypadá skutečně beznadějně.
Vždy spolehlivě najdeme kus bláta či hnoje. Pak jsme si tak nějak všichni podobní, podobně hnusní a nemusíme se nad sebou zamýšlet a chtít něco měnit.
Jedeme v tom proudu splašků jak dožívající hlodavci, vstříc svému nešťastnému ale zaslouženému osudu.
10. 11. 2011 | 13:00

Nikam napsal(a):

Kanálník nám rozumí a má z nás radost. Bude z nás dobrý bioplyn (BP), z BP bioelektřina (BE) a BE je volně obchodovatelná. A o peníze mu jde vždy.

Takže trochu kecat se trochu může, hlavně však plynout s proudem, drtička to všechno srovná.
10. 11. 2011 | 13:20

neo napsal(a):

reppop:

je mi celkem u zadele nějaká ekologická stopa. Auto je auto. Myslete si co chcete, ale kvůli ekoteroristům nepřestanu jezdit autem.
10. 11. 2011 | 13:42

alna napsal(a):

To Občan:

Pan Bublan byl možná v jádru hodný člověk, než nechal na Paroubkův příkaz seřezat ty puberťáky na CzechTeku, pak už nebyl
10. 11. 2011 | 15:55

chemickej míra napsal(a):

alna. Tato šířená falešná mantra je už trapná a ubohá...
10. 11. 2011 | 17:00

reppop napsal(a):

neo napsal(a):
reppop:

je mi celkem u zadele nějaká ekologická stopa. Auto je auto. Myslete si co chcete, ale kvůli ekoteroristům nepřestanu jezdit autem.
10. 11. 2011 | 13:42

Tak pravil pravicový myslitel, jehož hlavní mantrou je nezadlužit potomky. Podobně mluví a jedná současná vláda rozpočtové odpovědnosti.
10. 11. 2011 | 18:01

neo napsal(a):

reppop,

kecáš z hladu. Ježdění autem nezadlužuje potomky. Jenkecy ekoteroristů.

jo a nemám mantru
10. 11. 2011 | 19:44

reppop napsal(a):

neo napsal(a):
reppop,
kecáš z hladu. Ježdění autem nezadlužuje potomky. Jenkecy ekoteroristů.
10. 11. 2011 | 19:44

Gratuluji, píši Vám výborně z klausismu!

Kontrolní test z klausismu pro Vás (přímo dodáno od pana Jakla):
Země je:
a) deska a táhnou ji sloni
b) dutá a slunce je uvnitř
c) modrá protože zastává ideje ODS
10. 11. 2011 | 20:36

Medikolog napsal(a):

Pane Bublane,

vzpomínám si, že šlo převážně O ŠTAFETOVÉ HLADOVKY a "mezichalupové" hladovky. Takže raději nevzpomínat. Navíc politické hladovky jsou formou prachsprostého vydírání na city BEZ SKUTEČNÉHO ÚMYSLU hrozbu realisovat. Japonec oproti tomu napíše zdůvodnění, přidá Haiku... a VYKONÁ SEPPUKU - aby vahou svojí SMRTI (žádnou dietou!) DOKÁZAL ČISTOTU svého požadavku či návrhu. Japonec ZEMŘE, aby dokázal nezištnost a proto si zaslouží úctu... Vaši disidenti ovšem nejsou Japonci, natož SAMURAI SAN...
10. 11. 2011 | 21:10

Radkin Honzák napsal(a):

chemickej míra napsal(a):
Pane Radkine Honzáku,styďte se.

Bratranče chemickýho Alího: NEBUDU.
10. 11. 2011 | 21:12

im napsal(a):

Máznout pod článek o hladovce dvě reklamy na hubnutí mi přijde trochu morbidní.
10. 11. 2011 | 23:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní im,

mně také. Jen pro informaci: ty reklamy tam nikdo konkrétní nemázl. Dává je tam jakýsi software, který vyhodnocuje klíčová slova v textu. Někdy z toho vycházejí podobné absurdity, dost těžko se tomu myslím dá zabránit (pan doktor Nešpor též nebyl rád, když jeho texty bojující proti jakémukoliv alkoholu doprovázela reklama na whisky). Myslím, že nejméně spokojení by mohli být zadavatelé těch reklam (ale mně osobně jsou jedno), jinak mi to spíš přijde komické.

Libor Stejskal
11. 11. 2011 | 08:21

im napsal(a):

Dobré poledne, pane editore,

děkuji za vysvětlení. Nechtělo se mi věřit, že byste měli tak škodolibé zaměstnance v oddělení marketingu, a jsem ráda, že to není selhání lidského faktoru ale software.
11. 11. 2011 | 11:36

im napsal(a):

Teď selhal lidský faktor, můj, zapomněla jsem čárku před "ale".
11. 11. 2011 | 11:38

Medikolog napsal(a):

Pane Radkine Honzáku,

a co pobratim chemického Alího BAKTERIOLOGICKÝ CYRIL řečený "Lehkověrný"? Pro mladší = Cyril Svoboda, ex leader KDU-ČSL.. Jako "předSchwarzenberg" "věřil" Condoleazze Rice že Irák je tak přeplněn chemickými a dalšími zbraněmi zbraněmi hromadného ničení, že už už začnou přepadat přes hraniční oplocení do Berouna..(/;>D) a v "televisní etudě" odůvodňující přepadení Iráku bez vyhlášení války opakoval pořád dokolečka: ....plk plk plk Chemický Álí..bakteriologické zbraně.. plk plk plk Chemický Álí.. bakteriologické zbraně.. plk plk plk... až si vyplkal čestný titul BC (=Bakteriologický Cyril) Pomohla by modlitba, nebo nemotlitba? I když hladovka je proti humanitárnímu bombardování sympatičtější - protože je neškodná lidem co se nedají vydírat. Úřady by se měly zabývat návrhy a požadavky hladovkářů až po jejich pohřbu.. ale dříve v žádném případě. Zlatá japonská moudrost.
12. 11. 2011 | 04:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy