XXII. symbol svobody

16. 11. 2011 | 21:21
Přečteno 3048 krát
Každý rok chodím na výročí 17. listopadu 1989 položit na Národní třídu k plastice „holých rukou“ kytičku a zapálit svíčku. Není to jenom nostalgie, je to tak trochu obřad spojený se vzpomínkou a zamyšlením nad tím, co bylo, ale také nad tím, co se z toho postupem času vyklubalo. Srovnám-li účast a zájem veřejnosti o tuto vzpomínku, musím říci, že během těch 22 let nebyla intenzita stejná. Dalo by se říci, že v letech většího blahobytu a spokojenosti byl zájem menší, naopak v letech politické nespokojenosti zájem vzrůstá. Jako bychom se utíkali k tomu symbolu svobody v těžkých časech s nadějí na hledání řešení a vraceli ke kořenům přeměny naší společnosti.

Píši tyto řádky v předvečer onoho památného dne, nevím kolik lidí se zastaví na Národní třídě, kolik lidí přijde vyjádřit nespokojenost na Václavské náměstí a jiná ohlášená místa, jedno je však jisté. Naštvanost je velká, zklamání se mísí s apatií, do toho všeho vstupují noví političtí spasitelé, kteří slibují nápravu věcí veřejných, hledají se rychlá a jednoduchá řešení, objevují se nacionalistické myšlenky a především, a to je dobře, probouzí se nová generace, která sice neprožila totalitní dobu, ale je dostatečně vzdělána a díky dostatku informací a kontaktů z mezinárodního dění i poučena, aby přinášela nové myšlenky a představy o společenském uspořádání v naší zemi.

Nevěřím na symbolická data a představa, že se v tento den stane něco přelomového asi nebude ta správná. Ale účast na těchto akcích má svůj význam. Vzpomněl jsem na jaro 1989, kdy jsem se s mojí ženou setkal s Václavem Malým a on nám s nadšením sděloval, že již je to jisté, režim téměř padl a je jenom otázka času, kdy to bude definitivní. Na tu definitivu jsme čekali ještě půl roku, ale během této doby jsem pochopil, že tomu tak je. Tehdejší režim se totiž rozložil sám, nikdo už mu nevěřil, ani sami členové jediné vládnoucí strany nevěřili ve starý systém a hledali si uplatnění v tehdy dostupném podnikání, vládnoucí špičky měly minimální důvěru a každým dnem se stále více odcizovaly a znemožňovaly. Byl to proces, který trval mnoho let, v posledních měsících byl rychlejší a hlubší a bez něho by represe na Národní třídě nemohly vyvolat definitivní konec režimu. V tomto procesu většina lidí poznávala a postupně přijímala jiné hodnoty, nechtěla se smířit se slabou vládou Milouše Jakeše, která jenom omílá ideologické fráze a stává se z ní pověstný kůl v plotě a svět je přitom už někde jinde a hlavně daleko od nás. Najít některé společné znaky tehdejší a dnešní vlády není tak těžké, i když jde o diametrálně jinou situaci, ale nespokojenost a někdy až nesnesitelnost prováděných vládních kroků je velká a příznačná. Letošní listopadové události mohou v procesu hledání změn hrát důležitou roli. Otázkou zůstává, co chceme? Chceme jenom jiné tváře, nebo jiné myšlenky? Chceme se zbavit podezřelých a odcizených politiků, nebo chceme jiné vztahy mezi zastupiteli a veřejností?

Ještě připomenu jednu myšlenku. 12. listopadu 1989 byla svatořečena Anežka Česká a tomuto aktu byla také přisuzována přidaná hodnota, která měla vliv na následnou změnu hodnotové orientace. Založila špitální řád křížovníků s červenou hvězdou a stala se jeho abatyší. Byla známa svou nezištnou dobrotou a silným sociálním cítěním. Na tuto vlastnost nakonec doplatila, neboť církev tehdy prosazovala, aby kláštery byly silným ekonomickým zázemím, nikoliv jenom charitativním zařízením, a tak musela místo abatyše opustit a na její místo nastoupila jiná sestra, která se přizpůsobila majetkovým požadavkům církve. Úcty a svatosti se Anežka dočkala až po své smrti. V současné době, kdy je jako největší hodnota prosazován ekonomický rozvoj bez ohledu na člověka, bych si přál, aby toto dějinné přehodnocení mělo vliv na naše vnímání hodnot a ovlivnilo nezbytný proces změny v naší společnosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenTak napsal(a):

Rok 1989 byla naděje obyvatel Československa na lepší časy. Pak jste přišli vy, politici, a tu naději jste lidem ukradli. Dnes si málo obyčejných lidí řekne, že je co slavit. Drtivá většina namé co by slavila.
Já ten 17. listopad oslavím, protože chápu jeho nutnost a význam pro svobodu. Jenže k čemu je lidem svoboda, když mnoho z nich byldlí za posměchu těch všehoschopných na ulici?
16. 11. 2011 | 21:35

Dex napsal(a):

Důvod k oslavě rozhodně je, protože tím skončila doba kolonizace našeho území SSSR a vláda komunistické ideologie. Tato provázaná zla jsou i kořenem dnešních problémů. Dnešní politici jsou lidmi bez morálky právě proto, že jejich hodnotový systém byl formován za doby normalizace. Pokud někdo vyrostl a stáel žije v systému, kde rozkrádání státu je standard (a za socialismu to tak bylo), kvete papalášství, EQ v podobě schopnosti vlézt do správných zadnic je mnohem důležitější, než IQ a schopnosti, není divu, že je dnes tunelářem, co vydělává velké peníze rozkrádáním veřejných prostředků. A nemylte se, opovrhovaný kapitalismus a liberalismus s tím nemají co dělat. Současní mocipáni fungují překvapivě podobně těm Noskům, Zápotockým, Jakešům, Bilakům, Štěpánům atd., také se ničeho neštítí, také je u moci drží sítě špinavých služeb a protislužeb.
Poněkud smutné je, že tu zatlečuje slzu "přítel" Bublan, jehož partaj je dílem složená z bývalých kovaných soudruhů a dílem z mladších oportunistů jásajících nad možnostmi spolupráce se soudruhy současnými.
Kdyby sametová revoluce nebyla ža tak sametová, tak by dnes společnost vypadala jinak. Sametovost v podstatě všem ukázala, že zlodějna a papalášství není nic špatného, místo kopance do zadnice přináší sametové pohlazení.
16. 11. 2011 | 22:04

Kanalnik napsal(a):

JenTak
"Pak jste přišli vy, politici, a tu naději jste lidem ukradli."

ano, ve sve naivite si nechali obcane CR rozkrast obrovske majetky temi, kteri se dostali k moci, a dale ve sve naivite cekaji na spasitele, ktery ale neprijde

az naivita vysumi a lide se aktivne zacnou podilet na formovani sve budoucnosti (krom vhazeni listku do uren), tak se neco zacne menit

pomalu se to deje, coz je dobre
16. 11. 2011 | 22:25

Drzá zrzka napsal(a):

Oslava ne. Spíš vzpomínka na ty, kteří se proti tehdejšímu režimu postavili na odpor, ale jeho konce se nedočkali. Mrzí mne, že se pro 17. listopad roku 1989 zapomíná na 17.listopad roku 1939.
16. 11. 2011 | 22:28

veverka napsal(a):

Není co slavit.
16. 11. 2011 | 22:33

Medikolog napsal(a):

Každý přelomový zvrat, puč či akt předání/převzetí moci má za následek, že někteří lidé si pohorší, někteří polepší.. a jiní jsou na tom čím dál tím stejně, musejí makat za nezbytné k holému přežití.

Pan Bublan patří k těm, kteří si po 17.11.1989 pomohli. Má důvod slavit, pan Babiš například, jistě též.

Já, když srovnám tehdejší naivní naděje s dnešní realitou, tiše říkám Otčino, Národe, promiňte nám prosím, můžete-li.
16. 11. 2011 | 22:40

Pepa z depa napsal(a):

Milý autore, je viděti jak tápete a přešlapujete na místě, což je viděti na formulaci otázky: chceme se zbavit podezřelých a odcizených politiků, nebo chceme jiné vztahy mezi zastupiteli a veřejností? Tak vážně, vy to nevíte a jak tedy chcete býti předvojem normálním občanům, kteří se živí poctivou prací, no co vy na to, chcete NATO, drogy, hazard, násilí, zkorumpované politiky, mafie a pod. Tak abyste netápal, tak jukněte na WWW.VYMENILIJSMEPOLITIKY.CZ a tam se vše podstatné dozvíte a to asi podobně jako jste se to dozvěděl na jaře roku 1989, když jste potkal Malého. To budete koukat jak je vývoj společnosti zákonitý v té spirále i s třemi neopominutelnými atributy a to časem, prostorem a pohybem, že? Nebo jste při studiu o tomto scházel čili byl nesoustředěný? No nic ve zlém, takových je mezi inteligencí a hlavně politiky HABADĚJ. Tak vidíte, za nějaký čas si zase budete moci říkat, že jste se setkal v zimě 2011 s Pepou z depa a ten vás upozornil na to, že existují nasíření OBČANÉ ČR, že? Má to ale ještě jednu podmínku, setkáte se s ním jen při GENERÁLNÍ STÁVCE DNE 18.11.2011. Tak již se těšíme i na další politiky, kteří jsou se svými občany a né proti nim. KAŽDÝ SVÉHO ŠTĚSTÍ STRŮJCEM, říká 4. odboj a Pepa z depa.
16. 11. 2011 | 22:47

mb napsal(a):

... se asi hodí citovat závěr z jednoaktovky ...

´Je to všechno na *censored* ´

... havlík to musel přejíždět několikrát, nešlo mu to pořádně z pusy ...
16. 11. 2011 | 23:20

donal napsal(a):

cssd je stejně prohnilá jak ods,top,vv a ted tady píše nějaký člen prohnilé strany
16. 11. 2011 | 23:44

Barney napsal(a):

Ideály listopadové revoluce, té revoluce která byla posléze Václavem Klausem zcizena a navedena na cestu mafiánského kapitalismu.

Dokument: Z projevu Václava Havla v prosinci 1989

začátek citace

Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.

Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, pak bych se chtěl věnovat práci dramatika.

Pro mě není rozhodující s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem.

Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národnostních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají.

Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.

Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme.

konec citace

http://www.ireporter.cz/2009/04/27/dokument-z-projevu-vaclava-havla-v-prosinci-1989/

K tomu jen dodám: SPLNĚNO
16. 11. 2011 | 23:47

donal napsal(a):

přesně tak prohnilí maj splněno zdevastovali mou rodnou zem
16. 11. 2011 | 23:53

urválek napsal(a):

Pane Bublane,patříte k těm slušnějším politikům,ale i tak i Vy máte podíl na mravním marasmu,ve kterém se tato země nachází. Byl jsem 17.listopadu v r.1989 na Albertově i v průvodu,ale dnes se spíše stydím,že jsem byl užitečným idiotem v režii STB. 18.listopadu jsem zapaloval svíčku na imaginárním místě u imaginárního studenta,kterého prohlásil P.Uhl za oběť tzv. masakru na Národní třídě...Často si říkám,že tento podvod na začátku je základem dnešní doby.A novoroční projev V.Havla a jeho další mystifikace je tragická truchlohra s Kikinou na konec...Je třeba tento svátek zrušit či přejmenovat např.na den absurdity a mystifikace.
17. 11. 2011 | 00:57

šaman napsal(a):

Dexi,porovnejte majetek Zápotondy,Milouše,Bilaka... a jejich vztah k národnímu majetku a majetky Kalouska, Drobila, toho s gulama a dalších . A pokuste se vyjádřit, jaký vztah k majetku národa měli ti komouši a jaký vztah má současná zlodějská banda.Dexane, nelži. Donale, politici jsou výkvět " prohnilého národa " . A někteří mají v programu rozkrást zbytek majetků a zproletarizovat střední vrstvy a jiní mají program podstatně jiný. A ti mladší uvidí, jak dobře přemluvili bábu a dědka.
17. 11. 2011 | 01:40

Béda napsal(a):

Václav Malý to věděl již na jaře 1989, Pavel Tidrid v emigraci se někdy v té době ptal přátel, jestli by V. Havel byl vhodným prezidentem.

Již 11.10.1986 se R.Reagan a M. Gorbačov sešli v Reykjavíku a rozhodovali o příštím osudu světa. "V roce 1988 Gorbačov také oznámil, že Sovětský svaz opouští Brežněvovu doktrínu a umožňuje zemím východní Evropy rozhodovat o svých vlastních vnitřních otázkách, což se ukázalo být nejvýznamnějším rozhodnutím Gorbačovovy reformy zahraniční politiky... Konec Brežněvovy doktríny přispěl k sérii politických převratů ve východní Evropě v průběhu roku 1989, v nichž skončily vlády komunistických stran. S výjimkou Rumunska proběhly tyto demokratické revoluce pokojně..." zdroj Wiki
Přes obrovský dopad na světový vývoj, ve kterém byl mimo jiné předurčen spolu s isudem SSSR a jeho východních satelitů
i osud Československa, nikdo toto významné výročí neslaví.
17. 11. 2011 | 04:10

P. napsal(a):

Mrtvý student, který se nikdy nenarodil, režie: Igor Chaun, 2010:
http://www.youtube.com/watch?v=iKUrP94b5Kw

Jinak je bezvadné, že Rusové odjeli domů. Co je horší, naše armáda stejně tak teď osvobozuje jiné národy.

Schwarzenberg: Evropa má říci pravdu o Afghánistánu
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=675930
"V rozhovoru pro nejnovější vydání rakouského týdeníku Profil uvedl, že by se Evropa neměla z Afghánistánu stahovat, a to nejen "ze solidarity k USA a Afgháncům". Měla by prý jasně říct, že má v zemi ekonomické zájmy."
17. 11. 2011 | 07:22

kočka šklíba napsal(a):

Myslím, že symbolické také je, že zatím (pravda je teprve 17.11.) je František Bublan jediný z politiků, kteří zde mají blogy, který se k tomuto výročí vyjádřil. A protože tohoto politika já považuji za jednoho z nejslušnějších, tak on se za co stydět, podle mého, nemá. Ale to se dá napsat o málokterém dalším. Z tzv. "vůdců" a dalších výrazných tváří VLSR si na nikoho nevzpomínám. Snad ještě zesnulý J. Dienstbier by mohl být tím, který by se nemusel stydět.
17. 11. 2011 | 07:25

Divobyj napsal(a):

Pane Bublane

Zajímavé je,že situace,která byla před rokem 89 a stav a pozice vlády této země se velmi podobají a v některých aspektech jsou identické. Doufám,že radikální změna přijde co nejdříve.
17.listopad oslavil s předstihem již první bezdomovec.Prostě si jen tak umrzl někde na lavičce v parku...
17. 11. 2011 | 07:35

Modrý pták napsal(a):

Bublane, to že jsme odcinkali komanče je dobré. To co nastalo potom je špatné a v mnoha ohledech horší než ti komanči.
-Komanči kradli ve prospěch lidu- sebrali šlechtici zámek a udělali z něj nemocnici. Zápotocký, Svoboda, Husák, Bilak si pro sebe nevzali za 40 let u moci zlomek toho co dnes už na vesnici nebo v okresní nemocnici během jednoho roku . Dnes u moci ti co jen kradou pro sebe a na národ kašlou
- Uznávám disidenty DO LISTOPADU 89, kdy byli opravdu morálním svědomím národa. Ale špičky jako Havel, Dinstbier i před tím byli sakra dobře zaplaceni. Po cinkání se spontánně objevila mrtvola šmída a miliony plakátů Havla - to stojí pořádné prachy- kdo to platil???
- Po listopadu disidenti totálně selhali. Nepřipraveni vládnout. Když se objevily první problémy - náznaky mafií a kradení nic neviděli a nechtěli vidět a jen opakovali laciná antikomunistická klišé a drali se o koryta. Tady už byli spíše brzdou a parazity společnosti.
- Když šlo ještě úpadek zastavit, vždy se to odbylo hurá antikomunistickými frázemi a na případného kritika se našlo něco že byl dříve v nějaké funkci. Do dnes tu platí pravidlo- kriminálník za socialismu - bravo. Kdo dělal třeba primáře a uměl špičkově léčit rakovinu - nomenklaturní svině, má štěstí že to bylo sametové. Podle toho se sestavuje naše inteligence, za hlasité podpory novinářů a umělců
.
Dnes se společnost nachází v etapě hlubokého morálního , sociálního a ekonomického rozkladu. Celkově je spíše k blití, to je i pocit ze 17.listopadu
17. 11. 2011 | 07:49

MJ napsal(a):

Převážná většina obyvatel nemá co slavit. Může si akorát připomenout obrovskou a během let zmařenou šanci na změnu. Ale nejsme v tom, a to považuji za nejhorší, sami. Podobně jsou na tom všechny okolní státy bývalého RVHP, ale i většina dříve úspěšných zemí. Jsou rozpůjčovány gigantické sumy peněz, které nikdy nikdo neměl. Místo slušnosti, pravdy a odbornosti vítězí hamiždnost, nesoudnost a diletanství lidí, kteří se považují za elity.
V posledních dnech se u nás dopředu dere nový spasitel, bohužel produkty z jeho pekáren se blíží hranici nepoživatelnosti a pole osetá řepkou olejkou jsou také hlavně jeho zásluhou.
17. 11. 2011 | 07:55

stehno napsal(a):

Myslíte tu inxcenovanou šaškárnu?
17. 11. 2011 | 08:06

stehno napsal(a):

pardon - zinscenovanou -
17. 11. 2011 | 08:07

Jana Pechová napsal(a):

Ráda vzpomínám na 17. listopad.
Přišla obrovská úleva, radost, lidi se CHTĚLI mít rádi.
Vždycky je ve všem síla skutečného chtění. Uvědomění si, že bez našeho mamutího podílu nic z toho, po čem toužíme, nebude.
Nestačí řvát a kritizovat. Nic nejde samo ani jednoduše než vybudujeme zahradu, co dává užitek, mnohokrát si popálíme ruce o kopřivy a pořežeme o pýr. A zpočátku to bývá hodně potu se zdánlivě malým výsledkem.
Když společenská změna vpustí nový proud vody do jímky porostlé žabincem, voda se zkalí: vynese nahoru všechno to špatné zspodu. Na nás je, abychom chtěli být dál tím očistným proudem. Protože pokud se lekneme kalu a zarazíme stavidlo, změny se nedočkáme.
Děkuji, pane Bublane, za hezký příspěvek.
17. 11. 2011 | 08:37

J. napsal(a):

Ale nechte si těch keců, pane politiku!
Kdyby vás to sametově-dohodnuté divadlo nevykoplo do slušně finančně placených sfér, na dojemné okamžiky pokládání květin a svící byste si vůbec nevzpomněl...

Vymanili jsme se z kolonizace SSSR a záhy dobrovolně vlezli do sfér vlivu USA.

Signatáři se mohli změnit v cosi velmi neslušného, pro co nemá krásný český jazyk ani výraz.

Havel mohl získat miliardové majetky, mohl zajistit StBákům beztrestnost a budoucnost, poslal na nás kriminálníky a omluvil se Sudetským Němcům. Zabíjení nazval humanitárním bombardováním...
Vondra je spojován s ProMoPrem, vyšetřování bude probíhat asi stejně rychle jako jiná zmizení větších finančních částek.
A aniž by vyjádřil jakoukoli pokoru, uzavírá nové a nové smlouvy a neřeší výběrová řízení. Takovouto beztrestnost můžeme vídat snad jen u amerických agentů...
Šabatová se mohla nanominovat do případu Aničky z Kuřimy a svou nefundovaností a školáckými chybami udělala z celého případu frašku. Možná tam měla známé.

Nyní máme ve Švýcarech dvanáct miliard-ovšem nikdo se k nim nehlásí.
Kdykoli se má sehnat půlmiliarda na zvýšení už tak směšných platů hasičů, lékařů, učitelů... je z toho strašný problém a vyloženě se LŽE, že peníze nejsou.
Peníze jsou, ale jen pro někoho.

Výsledek "revoluce" po 22 letech?
Máš tolik demokracie, kolik si můžeš koupit.
17. 11. 2011 | 08:38

olga napsal(a):

Dávno si už nemyslím, že o nás rozhoduje náš lid. Vždy to byly a nadále jsou mocnosti. Mocnosti, které o naší zemi nic neví. Jsme jen figurky na šachovnici.
17. 11. 2011 | 08:49

Berd napsal(a):

Tvář za sklem (Těžká hodina)
Kavárna "Bellevue" je říše
stavěná z hudby, tepla a plyše,
z oken má vysoké průhledné hranice,
které ji dělí od zmrzlé ulice.
Dnes jako jindy páni si za stoly sedli,
důstojní páni a vznešené dámy
ústa si probodli úsměvy, kravaty drahokamy
a v teple, hudbě a v plyši
noviny na oči posadili si,
aby přes tyto brejle z papíru viděli,
že svět je veselý, protože sami jsou veselí
v kavárně "Bellevue".
Když tu tak seděli teple a ctihodně
s rukama vyžehlenýma,
tu stalo se, stalo,-ne zcela náhodně,-
že na okna sklenného tenounkou hranici
přitisk tvář člověk, který stál v ulici,
výrostek zpola a zpola muž
a pohledem ostrým a chladným jak nůž
prořízl okno a vbod se v tu nádheru,
v číše a valčík, v zrcadla pro milenky,
v břicha a teplo,fraky a peněženky,
a zůstal v nich trčeti čepelí,
i když ty oči dvě zmizely.
Tentokrát se stoly staly
náhrobky mramorovými,
pohřební šťastlivci se usmívali
mrtvolně mezi nimi,
sklepníci v šatech smutečních
z šedého kouře věnce nosili,
před okny žila ulice, bída a sníh,
za okny civěly mohyly
v kavárně "Bellevue".
17. 11. 2011 | 08:54

Martin napsal(a):

Překvapuje mě, že předseda Výboru pro obranu a bezpečnost neví co a jak se stalo 17.11.1989. Spíše se dá předpokládat že on to moc dobře ví a dělá ze sebe hlupáka úmyslně.
17. 11. 2011 | 09:06

Hloupost Bublana napsal(a):

Bublan je jen část z těch kteří tuto zem zcela vykradli a tak se ani nedivím, že má co "slavit".A jaký je rozdíl mezi tehdejší "jedinou" vládnoucí stranou a dnešní?Naprosto žádný.Vznikla tady nová "nomenklatura" zlodějské mafie vládnoucí třídy.
17. 11. 2011 | 09:27

kelt napsal(a):

Medikolog,
dát na první místo těch,kteří si po "listopadu"pomohli Bublana je mírně řečeno prasárna.
Buď z důvodu vážného onemocnění trpíte absolutní ztrátou paměti,nebo,což je horší, jste bezcharakterní přisluhovač současné vládnoucí mafie.
Co takhle jména jako:Havel,Klaus,Topolánek,Dalík,Řebíček,Gross,Ouzký,Cabrnoch,Palas,Bém,Jančík-seznam by mohl obsahovat alespoň sto jmen.
Vám se tam "vešel"již jenom Babiš,který dokázal otevřeně poukázat na současnou mafii.
17. 11. 2011 | 09:41

patriot napsal(a):

Po slaboduchém cinkání se vlád ujaly kriminální živly a za 22 let ukradly daňovým poplatníkům 2000 miliard… Policie nefunguje… Soudy nefungují… Soupis zlodějin politických gangsterů je nekonečný… Ministr „odklání“ nakradené milióny, a když opouští úřad, dostane na přilepšenou 200 tisíc… Žijeme ve Zlodějově.

Hnis je vydáván za ovoce. Slova „demokracie“ a „svoboda“ označují bezpráví a beztrestnost zločinců.

Není co slavit, Bublane, leda tak „den vítězství lidské spodiny“.
17. 11. 2011 | 09:57

donal napsal(a):

cssd je prohnilá jak ods,top,vv a ted tady plká člen prohnilé strany chááá hodlam volit komunisty
17. 11. 2011 | 10:25

Prak napsal(a):

Jano Pechová, na 17 listopad vzpomínám také i když bylo jasné že mnohé výkřiky jsou naivní.
Už v prosinci 89 ale bylo jasné že šlo o převrat lidí kteří nechtěli poctivě pracovat, jak bylo za socialismu víceméně realitou. A moci se ujala mafie která ten stát rozkradla a zničila.
V listopadu jsme volali že chceme vládu odborníků a ne straníků. Ti komundíři ve vládě měli sice straníky ale hlavně špičkové odborníky. Po listopadu nastoupil k vládnutí Havel pasáček koz Ruml na vnitro, a pak už ti "odborníci " jeli jeden za druhým, Parkanová, Baudyš, Bublan, lžiJuDr Kalvoda, Němec -  škoda jmenovat - až po Vondru a nového ministra průmyslu- jeden větší odborník než druhý.!!!
A nejhorší je že kradení v miliardách se stalo normou o které si přečtete v novinách a dál nikoho nesmíte ani vyšetřovat- začalo to Sinhou a Bacsem a Pepou z Honkongu, tam to šlo ještě zastavit ale národ byl vždy překřičen hurá antikomunismem / Chcete návrat ke stalinismu a STB nebo budete volit ODS.??!! Na případného kritika se našlo že něco dělal za komunistů tak ať je rád že byl samet a nevěšělo se na kandelábry. No a pak už to nešlo zastavit - Kožený atd až dnes Drobil, Vondra Promopro, odklon 16 mil Kocourka a nic se nesmí ani vyšetřovat.
.
Celkově k 17 listopadu, k disidentům a českým hurá antikomunistům - pocit k blití. Máme republiku morálně, sociálně a ekonomicky tak zdevastovanou jak byla možná po Bílé Hoře. V pozdějších režimech se dalo alespoň slušně pracovat a žít
17. 11. 2011 | 10:30

grőssling napsal(a):

Pane Bublane,
patříte k těm mála z politiky, které lze respektovat. taky nejste Pražák, ba ani Brňák.
Rozumím tomu co jste napsal,

xxxxxxxxxxxxxxxxxx
na tuto vlastnost nakonec doplatila ( Anežka ), neboť církev tehdy prosazovala ( ta dnešní jako by té středověké z oka vypadla), aby kláštery byly silným ekonomickým zázemím, nikoliv jenom charitativním zařízením, a tak musela místo abatyše opustit a na její místo nastoupila jiná sestra, která se přizpůsobila majetkovým požadavkům církve. Úcty a svatosti se Anežka dočkala až po své smrti. V současné době, kdy je jako největší hodnota prosazován ekonomický rozvoj bez ohledu na člověka, bych si přál, aby toto dějinné přehodnocení mělo vliv na naše vnímání hodnot a ovlivnilo nezbytný proces změny v naší společnosti. ( v záverce poznámky grősslinga )
xxxxxxxxxxxxxx
Je to jedna z možných cest, odklonění se od hrubého materialismu a konzumu. Bohužel, tím, že jste s biskupem Malým bourali reálný socialismus, otvírali jste dveře právě tomu hrubému materialismu. Nejen Vy mezi katolíky, ale řada jiných nepochybně vzdělaných a inteligentních se domnívala, že s pádem reálného socialismu přijde do Česka produchovnění společnosti.

Vy jste přece věděli jak to chodí ve světě. Byli jste víc zaslepeni, než Vaši nepřátelé, ti si alespoň uměli spočítat 1+1 , když to zabalil Gorbačov.

Jó tehdy před 22 lety většina lidí byla pro změnu a většina hlavně proto, aby se měla jako na Západě. Dnes s krachujícím Západem se vezeme také. A najednou jsou titíž nespokojeni. A je to tak správně, protože to chtění nebylo založeno na transcendentále, po Vašem bylo založeno na hříchu a také nedomyšlenosti.
17. 11. 2011 | 10:41

posmutnělý napsal(a):

Stručně a výstižně to řekla kočka šklíba. Naopak smutno je z komentářů, které hážou všechny do jednoho pytle. Zejména výpady proti pisateli blogu, o kterém ti zaspální kritici zjevně nic nevědí, jsou ubohé. Pokud by ve své hodnocení mysleli opravdově, přišli by s návrhy řešení. Hospodské, jinak bezzubé nadávky je přesně to, co těm skutečným mafiánům nejvíc vyhovuje, prtože ti nadávající nepůjdou k volbám vůbec, nebo zvolí nějakou neparlamentní skupinu, popřípadě novou TOP nebo VV.
17. 11. 2011 | 10:43

J. napsal(a):

posmutnělý, návrhem řešení jeví se již jen požádat po dobrém, aby všichni politici odešli. Pokud neuposlechnou, bude možná nutné násilí.
Vy budete asi hodně naivní, že jo?
Pokud by volby někdy něco změnily, politici by je dávno zakázali.
17. 11. 2011 | 11:42

Zcela smutný napsal(a):

Posmutnělý- chcete řešení. prosťáčku. Museli by jsme se znovu vrátit k převratu, který by ale už nebyl sametový, protože tehdy si lidi žili ekonomicky relativně dobře a nechtěli krev,/ on také Husák a Jakeš neměli nic nakradeno pro sebe / jen svobodu cestovat, říkat své názory a podnikat. dnes je republika rozkradená a zdevastovaná a masy lidí zbídačeny a dívají se na drze se smějící miliardáře z nakradeného. Obávám se že sametově nám to nevrátí
17. 11. 2011 | 12:18

Jana Pechová napsal(a):

Praku,
pokud něco chceme, nestačí jen volat, byť po odbornících.
V okamžiku, kdy se dostali do vyšších pater první šejdíři, začal v politických stranách stagnovat příliv nových tváří. Aby se neušpinily. Stejný trend je pozorovatelný dodnes. Vypluje průšvih, pár dalších v březnu nezaplatí stranický příspěvek. Šejdíři, co nedostali příležitost, odplují do jiných stran. Ti, co příležítost dostali, se jí zuby nehty drží. Partaje nemají z čeho vybírat, s kůží na trh nikdo nechce - a tak nám šejdíři zůstávají.
Připadají vám všechny ty strany tak nějak ušpiněné? Tak si založte novou a zaručte, aby do ní vstupovali jen slušní a charakterní lidé.
Politika je obrazem naší společnosti, ať se vám to líbí nebo ne.
Každý z nás musí hledat svůj způsob, jak se do boje proti špíně zapojit. Jde to a vlastně se to i daří, ale je to běh na dlouhou trať, což se málkoterému smrtelníkovi může zamlouvat. Samozřejmě: čím víc lidí se do tohoto procesu poctivě zapojí, tím bude ta cesta kvalitnější a kratší.
17. 11. 2011 | 13:30

Petr H napsal(a):

Jano Pechová- stejné kecy kdysi měli ti co vstupovali do KSČ. říkali že se to musí zlepšit zevnitř. Zeptej se jich dnes na zkušenosti a jak se cítí???
.
Když už jsme u toho, nejsem komunista ale po teoretické stránce to komanči měli propracováno lépe než dnes. Heslo každý pracuje podle svých schopností, každému podle jeho práce mně přijde udržitelnější než
naše dnešní teorie
každý se stará sám o sebe, tím je o každého postaráno nejlépe jak to jde.
.
Ony jsou někdy teoretické poučky hodně ošidné a odlišné od reality. Ale přeji hodně úspěchů. Mimochodem dáváte přednost volit dál ODS a čekat že se tam postupně dostanou ti co nekradou??. Nebo po Unii svobody,SRepublikánech, DEU, zelených, TOP 09, VV budete trpělivě každé 4 roky zkoušet novou stranu a za 360 let to určitě vyjde???
Poraďte, sám nevím
17. 11. 2011 | 16:09

Sprosťák napsal(a):

Vědět tenkrát, co vím dnes.To by bylo liskanců po mé vlastní hubě mýma vlastníma rukama,jenže.....
17. 11. 2011 | 16:50

Jana Pechová napsal(a):

Petře H - nevím, jaká byla praxe v KSČ, nebyla jsem tam. Ani dnes, když jdu do krámu a nemají věc podle mého vkusu, nepovažuji za nutné koupit to, co je. Naštěstí to už dnes není nezbytné.
Protože ve své profesi nemohu vstoupit do žádné partaje, snažím se aspoň hodně se zajímat o dění, které mohu nějak ovlivnit. Dělala jsem to vždycky. Když mi nebylo něco jasné, klidně jsem se došla optat i do 'nejdůležitějších dveří'. I když to nebývalo bez důsledků. Dnes mě za zvídavost a vlastní názor nikdo netrestá.
Zkuste to taky. Můžete začít na radnici v místě bydliště. Možná zjistíte, že všechno není jen špatné či černé nebo bílé.
17. 11. 2011 | 17:00

Medikolog napsal(a):

Kelt 17.11. v 09.41

Voni ten blog napsali ti co jste jmenoval? A proč tak skromě? Těch co si nakradli jsou desetitisíce napříč politickým spektrem. Voliči pravicové triády, nebo ČSSD. Vítězství skutečné levice s následným prokazováním způsobu nabytí majetků (a prošetření rozkradení a zašantročení národního majetku po velvetu) je pro ně noční můra po které se probouzejí zpocení a sní o humanitárním bombardování a hnědých milicích nastolujících pořádek. Ale to je přeci nad rámec blogu....
18. 11. 2011 | 07:02

Pepa z depa napsal(a):

Milá Jano Pechová a nejste vy dcera a nebo manželka Václava Pecha z bývalé V.Správy, ten co s tím Čadkem, Menšíkem a dalšími lotry ze špiček bývalých komunistů tuto NAŠÍ VLAST ZDEVASTOVALI DO SOUČASNÉ PODOBY? S tím bychom si ještě jakž takž dovedli poradit, že občané ČR? Ale to co jste udělali s tím zdegenerováním NÁRODA vlivem drog, hazardu, propagace a podpory násilí, sexuálního zneužívání našich dětí, mých vnuků a pravnuků, tak to VÁM NEBUDE NIKDY ODPUŠTĚNO A BUDETE ZA TUTO MORÁLNÍ SEŠLOST obyvatel pikat tresty nejtvrdšími jako to udělali občané na ISLANDU. Kdo neví o co jde, nechť se podívá na stránky WWW.VYMENILIJSMEPOLITIKY.CZ a tam se také dozvíte, jak se dosíci zpět k MOCI A VLÁDNUTÍ V NAŠÍ ZEMI, která dle ÚSTAVY ČR A LPSO patří jen NÁM LIDU A NÉ JIM TĚM GRÁZLŮM A POLITICKÝM STRANÁM. Proto OBČANÉ nastal čas svrhnouti PARLAMENTNÍ DEMOKRACII A NASTOLITI VLÁDU LIDU, což značí převzetí moci a vlády přes GENERÁLNÍ STÁVKU a formou PŘÍMÉ DEMOKRACIE a to podle návrhu nové OBČANSKÉ ÚSTAVY ČR, která je dílem občanských iniciativ, tudíž LIDU alias OBČANŮ ČR. Nenechme se dále masírovat těmi jejich nepravdami, terorem proti vlastnímu obyvatelstvu a také Vás občané musíme upozorniti na to, že mezi nimi jsou KOLABORANTI, VLASTIZRÁDCI A VELEZRÁDCI, kteří za prachy jsou schopni VŠEHO a to myslíme doopravdy všeho a to i vraždění, válčení a zabíjení civilního obyvatelstva a k tomu my jim ještě musíme na tyto HNUSÁRNY A ZLOČINY PROTI LIDSKOSTI odváděti do státní kasy DANĚ V JAKÉKOLIV FORMĚ a to další již se dozvídáte každodenně v mediích. Tak co s tím UDĚLÁME, VEZMEME SI ZPĚT TU MOC A VLÁDU V NAŠÍ VLASTI? Tak a teď Vám všem necháváme prostor na Vaše vyjádření, studenti VŠ SE JIŽ VYJÁDŘILI NA VÝŠE UVEDENÝCH STRÁNKÁCH. Tak rozum do hrsti a čekáme na Vaší reakci, 4. odboj a Pepa z depa.
18. 11. 2011 | 15:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy