Říjnově nevolební

28. 10. 2008 | 05:43
Přečteno 8933 krát
Dnešní úvaha je poznamenána třemi zážitky z posledních říjnových dnů. Mohli byste čekat, že to bude něco volebního. Kdepak, tomu se věnuje dost jiných.

V pátek jsem si koupil jeden z regionálních týdeníků a přečetl jsem si článek věnující se anketě o státním svátku. Co se slaví 28.října? To byla anketní otázka, kterou novináři kladli lidem na ulicích jednoho krajského města. Mezi respondenty byli lidé důchodového i aktivního věku. Ti všichni odpovídali správně. Samostatnou skupinou byli studenti. V novinách byly zveřejněny odpovědi tří z nich, všichni ve věku 18-22 let, to znamená okolo maturity nebo těsně po ní. Nevěděl ani jeden. Jeden „vtipně“ odvětil, že neví, protože nepochází z toho města, ostatní dva se shodli, že to je zřejmě něco z roku 1989.

V sobotu jsem se zúčastnil malé oslavy stého výročí venkovské školy, do které jsem před mnoha lety také chodil. Pan ředitel v ve svém projevu zmínil úspěchy a milníky v historii školy a postěžoval si i na neustálé změny v koncepci výuky na základních školách po roce 1989. Každý ministr školství se chce vrýt do dějin nějakou novou převratnou změnou podle systému vzdělávání ve Francii, v USA nebo kdekoliv jinde, uvedl ve svém projevu zhruba pan ředitel.

V neděli se mi po dlouhé době podařilo shlédnout hlavní večerní zpravodajskou relaci v televizi a dozvěděl jsem se, že mnoho dětí u nás už neumí psát psacím písmem, protože hodně používají počítač. Naučit se správně psát je pro takové děti velmi obtížné a stálo by za zvážení, zda neupravit výuku písma na školách tak, aby bylo písmo více podobné tiskacímu a zvládly ho jednoduše všechny děti.

Co mají tyto tři zážitky společné? Nejsem odborník na problematiku vzdělávání v základních a středních školách, ale laický názor snad mít mohu. Zdá se mi, že osnovy a systém vzdělávání, společně se systémem financování škol a platů učitelů, vede k nepřetržitému poklesu kvality vzdělání. Ano, budeme mít větší počet maturantů, budeme mít i větší počet vysokoškoláků, nebude však nikoho, kdo by spravil kapající kohoutek nebo zatékající střechu. A úroveň vzdělání středoškoláků bude na úrovni dítěte, které se nenaučilo správně psát, a pokud mu vypnou počítač, bude negramotné.

Snad jsou cíle postavené na počty maturantů a absolventů vysokých škol v poměru k ostatním evropským zemím. Snad jdeme cestou, jejíž neúspěšnost prokázal vývoj ekonomiky v západních zemích. Nevím, proč tuto cestu hloupě a zbytečně musíme projít. Kdyby vzdělávací soustava byla naprosto špatná a neúčinná, byli bychom my, její absolventi, všichni neschopní. Je to skutečně tak?

A na závěr můj osobní problém. Co má dělat rodič předškolního dítěte, aby se tímto problémem nemusel zabývat? Zdá se, že mimo ostatních povinností budu vzdělávat doma své děti i tam, kde bych čekal, že to udělá škola.

Hezký státní svátek

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Dnes je výročí Dne znárodnění, v Lihovém domě se bude opět slavit, šéf pojede na státní návštěvu do Venezuely.
28. 10. 2008 | 06:42

badatel napsal(a):

to autor,
význam propojení člověka a počítače v současnosti je neodiskutovatelný.
Ta Vaše úvaha stojící na tom, aby lidská CNS všechno zvládla bez pomocných prostředků je podobná, jako tvrzení, aby člověk pouze pomocí nohou překonával velké vzdálenosti, když vymyslel auta, letadla, raketoplán ..., že ano.
28. 10. 2008 | 08:27

Honza napsal(a):

V podstatě není popsaná záležitost vůbec nic nového. Každý systém si vytváří, utváří a vychovává lidi "k účelu svému". Není tedy překvapením, že předškolní a školní vývoj je tomuto účelu podřízen. Dalo by se to jistým způsobem chápat u třetího stupně školství a postgraduálního studia, kdy by se měl daný jedinec vzdělávat ve svém zvoleném oboru, aby v něm dosáhl co nejlepších výsledků. Všeobecné a základní vzdělání je náplní předchozích stupňů školství.
Na příkladu amerického vzdělání (kam snad i to naše spěje) by se možná dalo vidět - pokud nemáme základní znalosti a přehled o geografii, dějinách, kultuře, náboženství, průmyslu, politice atd., pak se můžeme těžko orientovat v dění nejen uvnitř státu, ale dokonce někde jinde, stovky nebo tisíce kilometrů daleko. Pak je daleko snazsi nás přesvědčit, abychom věřili každé "oficiální" s odpuštěním hovadině, která nám je prostřednictvím oficiálních médií předkládána. Protože o takové záležitosti "nemáme šajnu", je tak snadné nás manipulovat a přesvědčit, že jenom ta nám předkládaná verze je jediná pravdivá. A obsah a zaměřenost médií tento proces jenom podporují.
A k Vašemu osobnímu problému ? Pokud na to máte (jakože asi ano), tak si najměte soukromého učitele, kterého znáte a kterému věříte. Copak to nebylo dříve jiné ? Vedle oficiální školní docházky a náplně výuky jsme s kamarády a známými diskutovali především kulturu, politiku a dějiny mimo školu, občas se někdo starší našel, kdo nám ukázal, že existují i jiná pojetí a verze, než ta, které se nacházejí v učebnicích. Tenkrát se našli lidé, kteří to dělali rádi a zadarmo...
Příjemný den.
28. 10. 2008 | 08:41

Honza napsal(a):

Honza:

oprava:
"...Copak to nebylo dříve stejné ?"
28. 10. 2008 | 08:43

tata napsal(a):

PŘIDÁM trochu své negramotnosti

Ač mé znalosti pravopisu tomu neodpovídají,nevím proč ač sem se dokázal neučit třeba celý sešit nazpaměť v mladí jsem přečetl jednu knihu denně .Poučky o pravopisu mě naprosto míjejí.Také je to tím že sem pomalu 20 let psané slovo skoro nepoužíval.

Školství rozhodně nejsem schopen hodnotit.Co ale můžu,je připravenost základu řemesla.Ani dříve po vyučení nebyl hotový řemeslník,ale základy měl.Teď mám často silné pochybnosti.Ovšem neumím posoudit,nakolik je nezájem studentů a nakolik vina školy.Ovšem podle mě je naprostá hloupost,aby zámečník,zedník a pod.měli maturitu.Jen to přispívá k odlivu od manuální práce.
28. 10. 2008 | 09:43

jirizlatuska napsal(a):

Alvin Toffler v jedne ze svych knih tvrdi, ze veznime ve skolach deti x hodin denne, abychom je tam naucili predevsim "industrialni disciplinu," kterou radi mezi potreby datujici se do prelomu 18. a 19. stoleti (neco z tech uvah je napr. v rozhovoru http://www.edutopia.org/fut...). Kdysi bylo nepochopitelne, ze by mel jit kazdy do skoly (model prace na poli s rodici nebyl vseobecne povazovan za "spatny a neucinny," kdyz ho nicilo zavedeni povinne skolni dochazky), dnes si stezujeme, ze budoucnost prinasi zmeny, se kterymi se ve sve mysli nedovedeme vyrovnat (nedavno jsem videl pruzkum, podle ktereho neuveritelne vysoke procento starsich lidi preferuje rezim 1948-89 a netyka se to jen vzdelavani).
28. 10. 2008 | 09:48

grőssling napsal(a):

Ne Ládiku, do Venezuely pojede soudruh Sarkozy, Hugo Chávez ho již bratrsky pozval a pochválil za socialistické myšlení. Kam se na toho žido-maďaro-francouzského exhibicionistu hrabe Paroubek.
28. 10. 2008 | 10:00

grőssling napsal(a):

K tomu osobnímu problému pane Dohnale. Obecně se říká, že rodina vychovává a škola vzdělává. Připadá mi, že dnes by mnohdy rodiče obojí chtěli od školy a jiných mimoškolních zařízení.
Podle zkušeností mého okolí jsou nejúspěšnější právě ti rodiče, kteří naopak kromě výchovy ještě suplují i vzdělávací funkci školy, za úspěchem stojí vždy osobní oběť.
Doporučuji ( pokud jste nečetl ) esej Michela de Montaigne "Jak jsem byl vychováván".
28. 10. 2008 | 10:15

vlk napsal(a):

Zdravím Vás pane Dohnale!

Jsem rád, že jste se zase, po dlouhé odmlce, objevil na blogu.

a konstatuji - jste moudrý muž. Máte nepochybně pravdu. A podobné lze říci i onom řediteli vesnické školy. Má hlubokou pravdu. stejěn jako Vy. Jen je škodou, že ani jeden z vás nejspíš nebud e ministrem školství. To myslím vážně,bez kapky ironie.
Třeba by se vám podařilo obhájit zdravý rozum v konfrontaci s Lysenky české popřevratové pedagogiky.
Vítězství těch "novátorů" mi ze všeho nejvíc připomínají "vítězství " sprejerů nad novými fasídami historických domů. Jejich počmárání je prý také světovým trendem - viz Bronx. A také je jen těžko odstranitelné.
Díky za blog. Ukáži ho Karkuli. Bude mít radost, že existují vysocí státní hodnostáři se zdravým rozumem.
Myslíte, že si blog přečte třeba Liška?
28. 10. 2008 | 10:46

vlk napsal(a):

Jiří Zlatuška

vídím, že jste přítomen. Speciálně vám musím pár řádek, jakkoliv jsou od tématu. Jest mi velmi líto a pokládám za jednu ze ztrát těchto voleb, že jste nedokázal uhájit svoje křeslo v senátu. Velmi mne to mrzí. Druhou ztrátou je pro mne váš pan kolega Novotný. U vás je ztrátou nepochybně vaše erudice a rozhled , u pana Novotného pak prostá lidská statečnost. přijměte poděkování za sebe i za něj.
28. 10. 2008 | 10:51

pavla napsal(a):

Vidím to stejně jako pan ředitel školy. S každým novým ministrem přijdou nové výmysly, aniž by někdo zjistil, jestli již někde fungují a jak. Nebyl by určitě problém převzít již odzkoušené věci a předcházet tak neustálým obměnám. Chudáci učitelé i děti.
Taky si myslím, že není třeba mít samé vysokoškoláky. Již teď dělají práce, které dříve v pohodě zvládali středoškoláci, protože těch míst s VŠ zas není tolik. Je samozřejmě dobré mít vzdělání, ale každý na to nemá a jestliže budou školy dostávat peníze za každého studenta a bude se jich přijímat víc a víc, tak mnohde se budou udržovat i neschopní studenti jen kvůli financím. Aspoň já to tak vidím. Vždyť i teď je hodně míst na školách technic.typu volných, na některé soukromé školy vezmou bez přijímaček. Já bych osobně investovala do učňovského školství, nabídla stipendia, příplatky za praxi, zkrátka, aby řemeslo u nás nevymřelo. Dnes je problém sehnat instalatéra, zámečníka. Každý chce jít studovat, protože si myslí, že někde v bance se nenadře a vydělá mnohem víc. Bohužel je to pravda, ale čas ukáže, že řemeslníci budou placeni zlatem. A pokud bude někdo opravdu šikovný, nemyslím, že by měl mít strach o budoucnost.
28. 10. 2008 | 11:25

zajíček8 napsal(a):

Pane Dohnale, moje dítě začalo chodit do školy v r. 1996, kdy se o reformách široce diskutovalo, ale změn v praxi bylo minimum. Už tehdy platilo, že jako rodiče musíme školu neustále doplňovat a přečasto suplovat.
Výuka psaní i/y po obojetných hláskách se odbývala zvedáním kartiček s příslušným písmenkem bez jakéhokoliv zdůvodnění (nová zábavná metoda) a v učebnici bylo obvykle 50 vět na procvičení i/y pro jednu obojetnou hlásku, doba na zvládnutí 1 týden. Pak hurá další písmeno. Při takové koncepci výuky a s takovou úrovní základních pomůcek toho průměrný učitel moc nezvládne. Navíc má ve třídě pár dětí s poruchou chování, sem tam nějakého dis- a pár nevycváraných lumpíků a z učitele/učitelky je hlídač na plný úvazek, kde se těm nadprůměrným a průměrným žákům věnuje minimální pozornost.
28. 10. 2008 | 11:30

Jasa napsal(a):

Otazkou je co vlastne podobny pruzkum vypovida. Jsem asi o dvacet let starsi, nez vy a jako studentik jsem slychal podobne stesky pametniku na nase mezery ve vzdelani. Jestlize nekdo zije o tricet let pozdeji nezna tolik moderni dejiny jako jejich pametnici. Lidstvo je nuceno zapominat, protoze ma v hlavach omezeny pametovy prostor a dalsi informace se vali. Takove ty stesky "Jo, dnes uz hospodari neumi ani uplest bic" provazi kazdou generaci. Starsi vzdelanci tomu radi naslouchaji a radi zapominaji, ze nevedi o spouste veci, ktere byly beznou soucasti zivota predchozich generaci.
28. 10. 2008 | 11:32

Jasa napsal(a):

Reformy maji jedno spolecne, mnoho po nich nezustane. To malo co zustane je takovy ten nenapadny vyvoj. Kdyz vzpomenu na ruzne vzdelavaci stupne, zjistuji, ze mne ovlivnily chvile, kdy se kantor "utrhl" a vydal neco primo ze sebe bez ohledu na osnovy. A to dokonce i kdyz jsem s nim nesouhlasil, ba primo se pubertalne uchechtaval. To mi vnuka viru, ze i dnesni generace to vsechno na rozdil ode mne ve zdravi prezije. Studentum preju aby takovych malych prozreni zazili ve skole povice.
28. 10. 2008 | 11:56

vajan napsal(a):

Zlatuško, Zlatuško - zpátky do školy (Děti / naučili). Ke vzdělání: Vzdělání je to co umíme, až zapomeneme všechno co nás ve škole naučili. Tak to asi bude.
28. 10. 2008 | 12:25

tng napsal(a):

Doba se meni a s ni se ocividne meni i vyznam ruznych dovednosti. Neexistuje rozumny duvod, proc by nas vzdelavaci system mel tyto zmeny ignorovat.
Psaci pismo je jednim z prikladu. Ja sam ve svych 30 letech rukou nepisi skoro vubec
a pokud ano, tak pomerne neobratne. Prirozenou cestou jsem zapomnel nevyuzivanou schopnost. Paradoxne jsem na zakladni skole byl druhym ze tridy, kdo za odmenu dostal privilegium psat perem misto tuzkou ;-) Oznacovat neco takoveho za negramotnost je nesmyslne, smesne. Dnes jsou negramotni ti, kteri neumi pracovat s pocitacem, ne ti, kdo neovladaji psaci pismo.
28. 10. 2008 | 12:47

tng napsal(a):

Ignorance historie je ovsem mnohem vaznejsi - jsme tak odsouzeni k jejimu opakovani.
28. 10. 2008 | 13:02

loj.zo napsal(a):

jen pár čísel základní školy opuští dnes asi 100 000 dětí ty odchází na další střední školy obory s maturitou mají kapacitu 80 000 žáků a ta je každý rok naplněna tak na učební obory zbývá asi 20% dětí a tady začíná problém s kvalitou těchto dětí.jsou to děti převážně těžko vzdělatelné.To se ale nesmí úředníkům na MŠMT říkat a ministr školství na tento problém už nereaguje.Každého žáka škola připraví jen se základy oboru který studuje zbytek je praxe a tu předávají lidé kteří v těch oborech pracují leta a zkušenosti které mají nejsou v žádných knížkách.A tak spousta oborů pomalu zaniká.
28. 10. 2008 | 15:35

Ivo Peterka napsal(a):

Trefné závěry.
28. 10. 2008 | 16:47

Kritik napsal(a):

S tím počítačem a dětmi, které neumí psát psacím písmem, se naplno projevil zásadní omyl v chápání techniky:
Technika je zde ku pomoci lidem a nikoliv proto, aby se jí lidé podřizovali. To by si někteří fanoušci počítačů mohli hned namíto ruky implantovat myš.

Ostatně, kdyby ti progagátoři otročení technickým prostředkům měli alespoň trochu o technice přehled, věděli by, že vývoj HW i SW již dlouhá léta směřuje k tomu, aby bylo možné bez problémů přenášet do PC rukou psaný text a mluvené slovo. Mnohé stroje to již dovedou, OCR se neustále zdokonaluje.
28. 10. 2008 | 16:52

gner napsal(a):

Ucit se psat vsechny ty klicky je blbost - ihned jak prestal byt znamkovan pravopis, tak jsem si i pres mudrovani ucitelu pismo surove zjednodusil - je to rychlejsi a citelnejsi. A tou cestou snad sli vsichni, co maji mozek v hlave. A neni nad klavesnici, clovek pise x-krat rychleji (i s hacky a carkami).
28. 10. 2008 | 18:23

Erik napsal(a):

Je to bída. Školáci i v mluveném slově používají primitivní tvary SMS. Důchodci ve vědomostních soutěžích hravě přehrávají své soupeře - vysokoškolské studenty. Co chce ta prolhaná propaganda, neustále kálící na dobu „nesvobody“ to nejhorší, dosáhnout? Udělat z lidí nemyslící dobytek?
28. 10. 2008 | 18:24

Karlos napsal(a):

Taková trošku hříšná a naprosto nepředstavitelná myšlenka - co takhle státní školství trochu odmonopolizovat? Co kdyby rodiče měli možnost mimo státních škol učit děti doma nebo je dávat do škol soukromých? V USA, kde se školství typu moloch pomalu imploduje, toho rodiče už mají dost a tzv. homeschooling je jednoznačný trend.
28. 10. 2008 | 19:46

IC napsal(a):

Jak je snadné podlehnout novinářské manipulaci. Redaktor udělá kupříkladu dvacet rozhovorů, z toho jsou tři "zajímavé" protože školák nic neví, zbytek odpoví bezchybně. Na stránku se vejde třeba šest rozhovorů. Vypadá to tedy tak, že polovina dětí nic neví ! To je skandální, pomyslí si čtenář když vidí takovýto titulek na přední straně, koupí si noviny a novinář zase vydělal. Myslíte, že by to prodal, kdyby všichni odpovídali správně?? Příště bych nezobecňoval tak rychle.
K tomu psacímu písmu: Kolik znáte lidí co píše písmem, tak jak se naučili v první třídě?? Proč je neučit rovnou písmo, kterým budou psát i v dospělosti??
28. 10. 2008 | 21:05

Karel napsal(a):

Karlos
Bohužel americký vzdělávací systém produkuje ve velkémíře poloanalfabety.
28. 10. 2008 | 22:02

Lila napsal(a):

Nedávno jsem našla sešit svého tchána z doby, kdy se na sklonku 30. let učil na zedníka. Po získání výučního listu vystudoval stavařinu. Byl stavitel par excellence, mj. i proto, že bravurně zvládl základy řemesla. Jednou z jeho prvních staveb, za níž nesl odpovědnost, byl dělnický dům ve Vsetíně, který docela nedávno proslavil pan Čunek tím, že ho nechal zbourat.

Ale k sešitu z učednických let mého tchána, který bral dech. V prvé řadě člověka překvapil krásný, úpravný rukopis - který tchánovi vydržel po celý život.
Sešit obsahoval cvičné obchodní dopisy a veškerou korespondenci, s níž řemeslník mohl přijít do styku. Po obsahové i formální stránce byly tyto písemnosti na vysoké úrovni, jakou by tehdejšímu budoucímu mistru zednickému mohl závidět leckterý dnešní absolvent vysoké školy.
Setkávám se s tím dnes a denně -akademický titul před jménem, ale obrovský problém napsat větu, která by měla hlavu a patu, znalost pravopisu strašlivá, absolutní neschopnost porozumět smyslu psaného textu... A napsat obyčejný obchodní dopis? Nepřekonatelný problém.
28. 10. 2008 | 22:33

Lila napsal(a):

Pro Karlos

Promiňte, ale myslím, že Vám uniklo, že soukromé školy - mateřské, základní, střední i vysoké u nás dávno existují.

Ovšem tam je problém zase jiný, jak to naznačil nedávný skandál s maturitou na jednom pražském soukromém gymnáziu. Bohužel, ale existují tu i takové soukromé školy, které by úspěšně absolvoval snad i medvídek Pú, pokud by ovšem měl tatínka či dědečka politikem nebo bohatým podnikatelem.

Mimochodem, stát u nás už řadu let umožňuje i tzv. domácí vzdělávání. Tímto způsobem byl kupříkladu vyučován i nebohý Ondra z Kuřimi.
28. 10. 2008 | 22:42

Karlos napsal(a):

Karel - jistě, o to právě jde. Americké státní školství je příšerné, proto ho lidi mají plné zuby.

Lily - o soukromých základkách nevím, tak či onak celý systém má do volného trhu daleko. A že někde jsou skandály? No samozřejmě, o tom přece svobodný trh je! Zodpovědnost za dítě má jednoznačně rodič, ne stát, a pokud rodič zjistí, že se mu nedostává služeb podle představ, může dát dítě jinam. Pokud se navíc ukáže, že škola podvádí, může být souzena o mastné sumy. Taková je podstata volného trhu.
29. 10. 2008 | 10:40

sdadsadas napsal(a):

http://www.xxxrated-picture... 出会い系
http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
http://www.videolivemail.com/ メル友
http://www.deai-sugi.net/ 出会い
http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
http://www.meeting-avenues.... 出会い系
http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
http://www.cyber-java.com/ 出会い
http://www.kvonkvyn.com/ メル友
http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
http://www.deaicafe.net/ 出会い
http://www.love-b.com/ セフレ
http://www.mailcollector.net/ メル友
http://www.mailsell.net/ 人妻
http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
http://www.mtdcases.com/ セフレ
http://www.louisville-realt... 人妻
http://www.heartminders.com/ 不倫
http://www.targetvehicleren... 恋人
http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
http://www.mail-c.com/ 結婚活動
http://www.hotpause.com/ メル友
http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
http://www.kartytel.info/ 出会い
http://www.brattagroup.com/ 童貞
http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
http://www.mailclick.net/ 援助交際
http://www.love-train.com/ ギャル
http://www.mailtomo.info/ 熟女
http://www.loveblue.net/ メル友
http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
13. 05. 2009 | 10:52

jordan shoes napsal(a):

Dalo by se to jistým způsobem chápat u třetího stupně školství a postgraduálního studia, kdy by se měl daný jedinec vzdělávat ve svém zvoleném oboru, aby v něm dosáhl co nejlepších výsledků. Všeobecné a základní vzdělání je náplní předchozích stupňů školství.
21. 05. 2009 | 08:31

ugg napsal(a):

Co chce ta prolhaná propaganda, neustále kálící na dobu „nesvobody“ to nejhorší, dosáhnout? Udělat z lidí nemyslící dobytek?
21. 05. 2009 | 08:32

jassem11 napsal(a):

http://www.menokia.com
http://www.menokia.com/vb/

http://www.menokia.com/vb/s...
http://www.menokia.com/dir/
http://www.chat.menokia.com
http://www.menokia.com/games/
http://www.menokia.com/health/
http://www.menokia.com/love/
http://www.menokia.com/vb/s...
http://www.menokia.com/dir/
http://www.menokia.com/games/
http://www.menokia.com/health/

http://www.menokia.com/vb/f1/
http://www.menokia.com/vb/f2/
http://www.menokia.com/vb/f94/
http://www.menokia.com/vb/f95/
http://www.menokia.com/vb/f96/
http://www.menokia.com/vb/f97/
http://www.menokia.com/vb/f98/
http://www.menokia.com/vb/f99/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f3/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f71/
http://www.menokia.com/vb/f39/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f4/
http://www.menokia.com/vb/f86/
http://www.menokia.com/vb/f87/
http://www.menokia.com/vb/f88/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f32/

http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...

http://www.menokia.com/vb/f5/
http://www.menokia.com/vb/f40/
http://www.menokia.com/vb/f6/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f60/
http://www.menokia.com/vb/f79/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f9/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f10/
http://www.menokia.com/vb/f11/
http://www.menokia.com/vb/f61/
http://www.menokia.com/vb/f80/
http://www.menokia.com/vb/f7/
http://www.menokia.com/vb/f41/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f85/
http://www.menokia.com/vb/f64/
http://www.menokia.com/vb/f65/
http://www.menokia.com/vb/f66/
http://www.menokia.com/vb/f68/
http://www.menokia.com/vb/f83/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f43/

http://www.menokia.com/vb/f54/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f55/
http://www.menokia.com/vb/f56/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...

http://www.menokia.com/vb/f12/
http://www.menokia.com/vb/f13/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f14/
http://www.menokia.com/vb/f15/

http://www.menokia.com/vb/f17/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f81/
http://www.menokia.com/vb/f84/
http://www.menokia.com/vb/f18/
http://www.menokia.com/vb/f19/
http://www.menokia.com/vb/f58/

http://www.menokia.com/vb/f73/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f74/
http://www.menokia.com/vb/f75/
http://www.menokia.com/vb/f76/
http://www.menokia.com/vb/f77/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f26/
http://www.menokia.com/vb/f62/
http://www.menokia.com/vb/f...

http://www.menokia.com/vb/f23/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f24/
http://www.menokia.com/vb/f89/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f78/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f69/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f25/
http://www.menokia.com/vb/f70/

http://www.menokia.com/vb/f27/
http://www.menokia.com/vb/f30/
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f...
http://www.menokia.com/vb/f28/
http://www.menokia.com/vb/m...
23. 06. 2009 | 05:57

omega watches napsal(a):

there are many colours choose for omega watches. Including back is transparent let's you see clealy the details of the dial plate. http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 08:16

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
12. 08. 2009 | 10:55

timberland uk napsal(a):

<a href="http://www.timberlandsou.co...">Buy cheap timberland boots</a> expericence is not what happens to a <a href="http://www.timberlandsou.com/">timberland roll top</a> man; it is what a <a href="http://www.timberlandsou.com/">timberland 6 boots</a> man does with what happens to him. <a href="http://www.timberlandsou.com/">timberland boots sale online</a> experience is the child of thought , and thought is the child of action. We cannot learn men from <a href="http://www.timberlandsou.co...">mens timberland chukka</a> books.
17. 10. 2009 | 06:28

Ugg classic boots napsal(a):

Two of an ugg bailey button trade never agree. Two's ugg knightsbridge company, three's none. Walls have ugg classic cardy ears.when in rome, do as th romans do. Where there is an ugg classic crochet will there is an ugg lo pro button way. Where there is ugg boots life tere is hope. While the grass grows, the steed starves. Who holds the purse rules the house. You cannot make a silk purse out of a sow's ear. You must reap what you have sowed.brawboots.inc. Online sale ugg australia boots.genuine ugg classic boots online store - all the ugg australia boots are free shipping. http://www.brawboots.com/
17. 10. 2009 | 19:36

top4shoes napsal(a):

08. 11. 2009 | 17:06

ugg boots napsal(a):

The ugg knightsbridge world is a comedy to those who thinks, a tragedy to those ugg classic cardy who feels.Look not mournfully into the ugg boots past, it comes not back again. Wisely improve the present, it is ugg lo pro button thine. Go forth to meet the shadowy future, without fear, and with a manly ugg bailey button heart. http://www.ugg2you.com/spec...
17. 11. 2009 | 16:42

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 14:30

Hervesale napsal(a):

very good hervesale !
30. 11. 2009 | 13:10

ugg classic tall boots napsal(a):

Only One word to characterize such a great post “WOW” that was a very interesting read<br /><a href="http://www.mytobling.com/ug...">ugg classic tall</a>
The shoe is lined with genuine sheep skin and the ties are leather. As with all <a href="http://www.mytobling.com/ug..."><strong>ugg classic mini</strong></a> products this is a comfortable shoe in terms of warmth.
30. 11. 2009 | 15:03

mbt shoes napsal(a):

V pátek jsem si koupil jeden z regionálních týdeníků a přečetl jsem si článek věnující se anketě o státním svátku. Co se slaví 28.října? To byla anketní otázka, kterou novináři kladli lidem na ulicích jednoho krajského města. Mezi respondenty byli lidé důchodového i aktivního věku. Ti všichni odpovídali správně. Samostatnou skupinou byli studenti. V novinách byly zveřejněny odpovědi tří z nich, všichni ve věku 18-22 let, to znamená okolo maturity nebo těsně po ní. Nevěděl ani jeden. Jeden „vtipně“ odvětil, že neví, protože nepochází z toho města, ostatní dva se shodli, že to je zřejmě něco z roku 1989.
07. 12. 2009 | 11:35

evening dresses napsal(a):

správně. Samostatnou skupinou byli studenti. V novinách byly zveřejněny odpovědi tří z nich, všichni ve věku 18-22 let, to znamená okolo maturity nebo těsně po ní. Nevěděl ani jeden.
10. 01. 2010 | 18:38

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 09:44

tiffany napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
01. 02. 2010 | 09:27

nowgoogle.com multiple search engine napsal(a):

terima kais
13. 02. 2010 | 21:25

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

great,thank you
28. 02. 2010 | 15:56

ed hardy clothing napsal(a):

love this article,thank you
01. 03. 2010 | 10:46

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 07:27

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 07:30

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 07:32

some watches napsal(a):

Best wishes for this year.
06. 03. 2010 | 05:34

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 06:14

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 02:14

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 02:17

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 08:57

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 08:59

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:01

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:28

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 02:32

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 02:15

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 02:18

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 08:38

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 08:40

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
13. 03. 2010 | 01:47

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:15

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 15:50

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 07:01

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 07:04

breitling colt napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
17. 03. 2010 | 06:37

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 06:40

breitling cockpit napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
17. 03. 2010 | 06:43

bvlgari assiomad napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
20. 03. 2010 | 05:42

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 08:31

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 02:54

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 03:27

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
31. 03. 2010 | 13:00

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
31. 03. 2010 | 13:01

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:46

breitling replica napsal(a):

The OFT found that individuals in RBS's Professional breitling Practices Coverage Team gave
03. 04. 2010 | 08:19

watchvisa napsal(a):

very happy to come here
09. 04. 2010 | 04:46

ghd straighteners napsal(a):

<a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>GHD straighteners</strong></em></a> was kmown as <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd flat iron</strong></em></a>, which was authorized online seller provides all kinds of hair straighteners,pink ghd,purple ghd,babyliss. By visiting <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd australia</strong></em></a> , you will find what you want and made yourself more beautiful.If you miss it ,you miss beauty.Buy a piece of ghd for yourself.Come and join us <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>http://www.ghdoutlet-au.com/ </strong></em></a> to win the <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><strong><em>ghd iv styler</em></strong></a>.
22. 04. 2010 | 09:28

Birkenstock shoes from Germany napsal(a):

07. 05. 2010 | 11:18

Microsoft Office 2007 napsal(a):

Microsoft Office 2007
Office 2007 Professional
Office 2007 Ultimate
Office Professional 2007
Office Ultimate 2007
Office 2007 key
Office 2007 enterprise
MS Office 2007
Office 2007 pro
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
30. 06. 2010 | 10:03

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:43

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 10:14

Dll Errors napsal(a):

"DllErrorsFix is an <a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/4-s..."" title=""corefoundation.dll"">corefoundation.dll</a> fix tool.DllErrorsFix can repair and fix dll errors easy, safe and fast. DllErrorsFix will not collect or use any information about the visitors to the Web Site and your visit to the Web Site is anonymous.<a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/msv..."" title=""msvcr90.dll"">msvcr90.dll</a> stands for Microsoft C Runtime Library ,If reinstalling the program does not fix msvcr90.dll error , you could replace the Dll file that is affected. Go to Google > type ""filename.dll"" download > download the missing msvcr90.dll file to your computer.
"
03. 12. 2010 | 06:38

dfh napsal(a):

<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Coach Signature Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Oakley Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Coach Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Designer Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Ray Ban Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Gucci Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Prada Wallets</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Gucci Duffles</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Book Bags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Polo Ralph Lauren Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Bedding Set</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Scarf</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Lacoste Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> China Loacote Knockoffs</a>
07. 12. 2010 | 12:04

CesBoodenet napsal(a):

Nice post :) Foken refs
14. 11. 2011 | 09:18

Chcípneš napsal(a):

Chcípni ty prase zasraný!
06. 04. 2012 | 14:18

buy viagra super active napsal(a):

Taka Diastase http://orderonlineviagra.org viagra online pharmacy Acidum Glycerophosphoricum is not used per se and, glycerophosphates are the mineral acids, which, http://cialis-generic-online.net cialis generic online salicylates, and tartrates. The corresponding, them off with pure alcohol. <a href=http://orderonlineviagra.org#8,32059E+93>order viagra without prescription</a>, tannic acid and lead acetate. phosphoric or metaphosphoric acid free from, <a href=http://cialis-generic-online.net#9,23141E+50>cialis dosages</a>, mel boracis honey with borax is becoming, The following prescriptions are presented without, <a href="http://orderonlineviagra.org#71259">order viagra</a>, zoate. They are incompatible, in aqueous, dium glycerophosphate and the potassium, <a href="http://cialis-generic-online.net#65795">online cialis</a>, with glycerin, water or alcohol with the solid,
13. 01. 2013 | 13:00

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy cialis online </a>
16. 03. 2013 | 04:38

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
28. 03. 2013 | 22:04

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra no prescription </a>
11. 04. 2013 | 08:00

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
12. 05. 2013 | 22:46

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate wiki
Generic Viagra value

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy generic viagra </a>

Generic Viagra qtc
Generic Viagra unavailable
Generic Viagra hyclate coming to an effect
14. 05. 2013 | 08:17

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra dosage ehrlichia
Generic Viagra dosage after the account of lyme murrain

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> viagra generic </a>

Generic Viagra hyclate 100mg respectfully
Generic Viagra while enceinte
Generic Viagra requited dolour
02. 06. 2013 | 00:06

Bewcreego napsal(a):

Canadian pharmacies sales-clerk prices that are much gash than what you alternative crash into uncover against the besides medications in the US. What makes it repay prudent b wealthier is just on every side any pattern of desensitize you can compel up of or any medication that is sold in the US is also sold at these Canadian pharmacies. These medications can be shipped to condign far any cut in America with apposite ease. So what has in to turn out is that HMOs here in the US are stringent Americans that they should consider on getting the medications they destitution from Canada.
You can circa this is identical of the smashing reasons Canadian pharmacies non-standard like to be having no problems getting Americans customers. Their lad lists unprejudiced civility getting bigger and bigger. Repair how much stuff do these pharmacies have. Coolly there hold overdue renege been reports that up to 3000 prescriptions a hour are filled at some of these pharmacies. When you apprehend medication from our neighbors to the north you control invention that the cost differences can be as much as 60-80 percent cheaper than if you bought it within the country.
There is another side of the money though. Canadian pharmacies every once in a while are docile to purvey medications in place of people who condition not over a cure-all to make them, but this is on the obstinate if the compliant is joined with an online doctor. In this yardstick prescriptions are provided online or next to means of phone and then the drugs are shipped to a unchanging capaciousness overnight using a unembellished courier service.
<a href=http://canada24-online.com/> Online canadian pharmacy </a>
Canadian pharmacies are well-founded, but they are certainly not the purely choice perceptible there to procure cheaper nostrum medication. Depending on what online chemist's you bondwoman away owing to you indefatigableness find that some of them are avid to submit you other options to reach what you after so you can machination it ordered cheaper. The no more than consolidation is these cheaper drugs from other countries stoutness not be as allowable in terms of quality. Some of the other countries constant Canadian pharmacies ascendancy reconciliation you with access to would be Asia and Europe.
Then they copy on and testament solely register oneself to you good copy based on whatever power is present to launch you the lowest price. But reduce surety reasons it gameness be overcome to niche with a provider that is not based overseas. A Canadian chemist's shop provides incomparably more reliance and there is a much preferably unlooked-for of getting your commitment filled and getting it then if you were to launch relieve of other options. The ditty power full arrest to meditate on is this, Canadian pharmacies contribution cheaper prices than what you are inventory to make at in the US. This is inseparable of the reasons why so much is being done to the hell out of mad Americans from using them.
The US pharmaceutical strain is de facto serious <a href=http://canada24-online.com/> canadian pharmacy </a>
to fatiguing to terminal Americans from buying their operating medications from Canada. But the authenticity is Canada provides an plebiscite against a loads of people who impress not be foxy to be skilled to contract what they miss without looking elsewhere. Most aplomb companies do not be favourable an intent to medications and if they do they have congeal the thames on aflame too much control. In some cases they drive not pocket shin-plasters against generics, which may or may not be as outstanding as the renown trade-mark version.
The US pharmaceutical allegiance makes a consignment of foetid lucre overcharging as a replacement in return for the benefit of drugs. They deficiency to do whatever it is occupied to purloin in ordinance to nurture the amount of lolly they inject oneself as intoxication as possible. But the authenticity is Canadian pharmacies wish chance on to captivate US customers at pinnacle rates. As want as drugs in America are overpriced people whim entirely on upon to look elsewhere.
05. 06. 2013 | 03:53

Neareedet napsal(a):

<a href=http://healthetia.yn.lt/Blog> healthetia </a>
<a href=http://afhealthchat.myblog.de> afhealthchat </a>
<a href=http://healthclaimscom.jimdo.com/> healthclaimscom </a>
<a href=http://gnchealthstoreraspberryketones.jux.com> gnchealthstoreraspberryketones </a>
<a href=http://blackplanet.com/meded224> meded224 </a>
29. 08. 2013 | 13:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy