O motivu ostravského střelce

12. 01. 2020 | 11:43
Přečteno 1938 krát
Je 10. ledna a je to přesně měsíc po masakru v ostravské nemocnici. ČT 1 ho televizním divákům připomněla večer v hlavních zprávách. Televizi NOVA to nestálo za to. Podstatné je, že policie případ řeší a pořád neví, co bylo hlavním motivem střelce.

V reportáži zaznělo, že vyšetřování skončí až za půl roku a znalecké posudky z oblasti psychologie a psychiatrie se mohou na vraha dělat dodatečně i po jeho smrti. O znaleckých posudcích vím bolestně své i o kvalitě soudních znalců. Nejsou levnou záležitostí a znalcům, kteří nevytáhnou paty ze svých pracoven a budou pracovat s materiály, které jim dodá policie, placených patrně od počtu vypracovaných stránek, přinese dobrý výdělek, když popustí uzdu své fantazii. A to pak mohou přijít na řadu revizní znalecké posudky. Nevím, jakým způsobem budou konečné výsledky šetření prezentovány veřejnosti a zda budou mít možnost dotěrní novináři ptát se mluvčího vyšetřovatelů.

Stát přislíbil peněžní odškodnění pozůstalým a se znechucením jsem slyšel, že o odškodnění musí požádat. Pokládám to za neetické. Vždy jsem se vyhýbal o něco žádat stát, ještě, že jsem ho nemusel žádat o důchodcovskou slevu na jízdném, asi bych si hrdě dál kupoval normální jízdenku.

Rovněž bylo značně neetické od naší veřejnoprávní televize zmínit kriminální minulost střelce a nevysvětlit, kdo mu ji zařídil. Doufám, že to jednou televize v reportáži udělá a Ctiradu Vitáskovi se omluví, i když mu to bude platné jako mrtvému zimník.

Kriminalisté si mohli ušetřit náklady za znalecké posudky, když se podívají ve zmíněné reportáži na fotografii Ctirada Vitáska, kterou uveřejnila policie a porovnají ji s fotografií kamerového záznamu nemocnice. Na první fotografii je vysmátý cvalík váhy okolo 110 kg., kdežto nemocniční chodbou jde asi tak pětasedmdesátikilogramová vyzáblina. Jako motiv se nabízí, že Ctiradu Vitáskovi hráblo, protože se bál, aby jeho hmotnost neskončila v mínusu.

Tudíž motiv střelce hledejme v rozdílu jeho hmotnosti. Ta mohla být způsobena psychickým onemocněním, či somatickým, neboli chorobou těla. Praktický lékař je povinen při registraci svého pacienta zvážit a výsledek zapsat do jeho zdravotní dokumentace. Mrtvola se zřejmě před pitvou také váží. Takže tady zřejmě bude nějaký rozdíl. Milí kolegové novináři, dotěrně se ptejte, jak veliký byl!

Nenápadně jsme se dostali k pitvě. Její výsledek se do dnešního dne pořád nepochopitelně tají a stejně nepochopitelně se novinářská obec o ni nezajímá. Řekne-li nakonec někdo povolaný, že slinivka střelce byla v pořádku, bude to nebezpečná manipulace, protože nezazní, které orgány v pořádku nebyly. Tady musí být jednoznačná odpověď, že Ctirad Vitásek byl tělesně zdráv a pak bude jasné, že motivem střelby byla psychická porucha osobnosti, nebo se dovíme, že byl nemocen a pak to bude veliký průšvih. Takový člověk prožívá bolesti a od toho tu máme zdravotnictví. Když zdravotnictví selže, každý člověk to řeší individuálně. Bolest a trápení z nejistoty se nedají snášet do nekonečna.

Vitáskova kauza nabízí neomezené možnosti investigativním novinářům přijít na kloub jeho motivu a já se divím, že nezavětřili.
Nabízím čtenářům následující zajímavosti z bulváru, který lehce zavětřil a pak se stáhl do boudy:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/628760/zena-blizka-masovemu-vrahovi-z-ostravy-42-promluvila-rekl-ze-se-vanoc-nedozije.html:
Úryvek: Rakovina se nepotvrdila.
„Začal se chovat divně. Vzal si do hlavy, že má rakovinu. Výsledky měl ale v pořádku,“ vylíčila Marie. Podle ní muž během posledních měsíců začal drasticky hubnout a pociťoval nepříjemné příznaky. „Bolely ho záda, měl střevní potíže. Měl problémy i jíst. Neměl ale žádnou léčbu,“ popsala žena.
Lékaři Vitáskovi dělali jeden test za druhým, ale odhalili jen banální problémy. „Měl akorát zvýšené leukocyty nebo něco, co se týká anémie. Byla to ale banalita,“ svěřila se Marie. Právě jí totiž Vitásek posílal výsledky svých vyšetření. „Psal mi, jaké má nálezy. Říkala jsem mu, že to má všechno v hlavě,“ řekla Marie, podle které ale budoucí vrah během krátké doby zhubl 20 kilogramů.
Vitásek ale dál věřil, že má rakovinu slinivky a že se Vánoc nedožije. Minimálně v tom posledním měl pravdu.

https://www.extra.cz/strelec-z-ostravy-42-vrazdil-ze-msty-pred-utokem-nespal-rika-psycholog:
Úryvek: Podle Vitáskových kolegů se měl chladnokrevný zabiják starat o vnučku své partnerky. „Jeho přítelkyně, se kterou žil asi deset let, měla jako hodně mladá dceru, která následně přivedla na svět dítě, tedy vnučku. Dcera Ctiradovy partnerky ale skončila na drogách, pervitinu. A její maminka, tedy Ctiradova partnerka a zároveň babička, se rozhodla, že dítě neskončí v dětském domově, ale bude se o ni starat. Ctirad ji měl jako vlastní, jezdil s ní na hory, na výlety. Osobně si myslím, že svou roli nevlastního dědečka vzal velmi zodpovědně. Po svatbě netoužil, v tomhle to měl nastavené jinak,“ uvedl pro eXtra.cz blízký kamarád a kolega muže, který v ostravské nemocnici popravil šest nevinných lidí. Podle aktuálních zjištění se ale Vitásek o dítě nestaral. V péči ho má vnuččina druhá babička, která sama bojuje s rakovinou… Redakci eXtra.cz popsala, co se dělo krátce před tím, než Vitásek vzal do ruky nelegálně drženou zbraň a šel vraždit. „O víkendu byl úplně normální a v pondělí ho poslali lékaři domů, místo aby ho hospitalizovali. Doktoři viděli, že za 3 měsíce zhubl 30 kilogramů, měli to řešit hospitalizací a ne si ho předávat jako horký brambor. Mimochodem – než se u mne našlo, kde mám rakovinu, trvalo to rok. Krevní testy jsem měla v pořádku. Ale u něj to byl prostě psychický zlom. O víkendu jsme si vnučku předávali mezi dveřmi,“ řekla příbuzná Ctirada Vitáska, po jehož řádění se zbraní v čekárně ostravské nemocnice zemřelo 7 lidí. Podle Marie D. byl Ctirad normální, pak se ale stalo něco, co nikdo nedokáže pochopit. Střelec z Ostravy před svým činem mluvil o smrti. Byl přesvědčen, že do Vánoc zemře. Jeho slova se bohužel naplnila, když popravil i nevinné lidi. Poslední nákupy pro vnučku „Ještě o víkendu byl vnučce koupit vázání, boty a brýle na snowboard. Koupil jí i permanentku na hory. Vybíral s ní letecký zájezd do Dominikánské republiky. Ještě není ukončena pitva. Byl nemocný a lékaři včas a správně neřešili jeho změny, stavy. Asi jim i váhový úbytek 30 kilogramů přišel normální. Jeden den koupil zájezd a druhý den ležel a říkal, že do Vánoc umře… Za chvíli byl zase normální. Tohle všechno doktoři věděli a má to ve zprávách uvedeno,“ uvedla pro eXtra.cz Marie D., jejíž celou identitu kvůli její bezpečnosti nebude redakce uvádět.

Všimněte si, že jednotlivé reportáže uvádějí jiný údaj úbytek hmotnosti Ctirada Vitáska. Odhalíme-li příčinu hubnutí, budeme blízko motivu střelce.

Dodatek 22. 1. 2020:
Webové stránky Českého rozhlasu konečně po dlouhé době zveřejnily částečné informace z vyšetřování. Policie odhalila, že vrah střílel z upravené původně nefunkční zbraně. Zlaté české ručičky pořád umí.

Krajský policejní ředitel k případu řekl: Policie zatím vyslechla téměř 50 svědků, stále ale nezná motiv střelce. „Znalecké posudky si necháváme připravovat různými směry na různé aspekty motivu. Mohou to být zdravotní aspekty, mohou to být psychické aspekty, mohou to být psychosomatické aspekty, může to být třeba i jiný problém, který mohl vzniknout u pachatele. Ještě nemůžeme upřesnit, který z motivů byl ten rozhodující,“ řekl na závěr Kužel.

Policie více než měsíc vyšetřovala zbraň, než došla k výsledku, který zveřejnila.

Patolog došel k výsledku okamžitě po pitvě, protože držel všechny vnitřní orgány v rukou a viděl. To, co viděl, pořád nevíme.

Teď pracují na znaleckých posudcích psychologové a psychiatři, kteří do hlavy Ctirada Vitáska neviděli, a já mám obavu, že jejich výsledek bude rozhodující při konečném stanovení motivu střelce. Nevím, zda už existuje soudní znalec z oboru psychosomatiky. Pokud ano, měl by pracovat v úzké součinnosti s PhDr. Martou Foučkovou, která má schopnosti se prohrabat Vitáskovými minulými životy.Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy