O motivu ostravského střelce

12. 01. 2020 | 11:43
Přečteno 1505 krát
Je 10. ledna a je to přesně měsíc po masakru v ostravské nemocnici. ČT 1 ho televizním divákům připomněla večer v hlavních zprávách. Televizi NOVA to nestálo za to. Podstatné je, že policie případ řeší a pořád neví, co bylo hlavním motivem střelce.

V reportáži zaznělo, že vyšetřování skončí až za půl roku a znalecké posudky z oblasti psychologie a psychiatrie se mohou na vraha dělat dodatečně i po jeho smrti. O znaleckých posudcích vím bolestně své i o kvalitě soudních znalců. Nejsou levnou záležitostí a znalcům, kteří nevytáhnou paty ze svých pracoven a budou pracovat s materiály, které jim dodá policie, placených patrně od počtu vypracovaných stránek, přinese dobrý výdělek, když popustí uzdu své fantazii. A to pak mohou přijít na řadu revizní znalecké posudky. Nevím, jakým způsobem budou konečné výsledky šetření prezentovány veřejnosti a zda budou mít možnost dotěrní novináři ptát se mluvčího vyšetřovatelů.

Stát přislíbil peněžní odškodnění pozůstalým a se znechucením jsem slyšel, že o odškodnění musí požádat. Pokládám to za neetické. Vždy jsem se vyhýbal o něco žádat stát, ještě, že jsem ho nemusel žádat o důchodcovskou slevu na jízdném, asi bych si hrdě dál kupoval normální jízdenku.

Rovněž bylo značně neetické od naší veřejnoprávní televize zmínit kriminální minulost střelce a nevysvětlit, kdo mu ji zařídil. Doufám, že to jednou televize v reportáži udělá a Ctiradu Vitáskovi se omluví, i když mu to bude platné jako mrtvému zimník.

Kriminalisté si mohli ušetřit náklady za znalecké posudky, když se podívají ve zmíněné reportáži na fotografii Ctirada Vitáska, kterou uveřejnila policie a porovnají ji s fotografií kamerového záznamu nemocnice. Na první fotografii je cvalík váhy okolo 110 kg., kdežto nemocniční chodbou jde asi tak pětasedmdesátikilogramová vyzáblina. Jako motiv se nabízí, že Ctiradu Vitáskovi hráblo, protože se bál, aby jeho hmotnost neskončila v mínusu.

Tudíž motiv střelce hledejme v rozdílu jeho hmotnosti. Ta mohla být způsobena psychickým onemocněním, či somatickým, neboli chorobou těla. Praktický lékař je povinen při registraci svého pacienta zvážit a výsledek zapsat do jeho zdravotní dokumentace. Mrtvola se zřejmě před pitvou také váží. Takže tady zřejmě bude nějaký rozdíl. Milí kolegové novináři, dotěrně se ptejte, jak veliký byl!

Nenápadně jsme se dostali k pitvě. Její výsledek se do dnešního dne pořád nepochopitelně tají a stejně nepochopitelně se novinářská obec o ni nezajímá. Řekne-li nakonec někdo povolaný, že slinivka střelce byla v pořádku, bude to nebezpečná manipulace, protože nezazní, které orgány v pořádku nebyly. Tady musí být jednoznačná odpověď, že Ctirad Vitásek byl tělesně zdráv a pak bude jasné, že motivem střelby byla psychická porucha osobnosti, nebo se dovíme, že byl nemocen a pak to bude veliký průšvih. Takový člověk prožívá bolesti a od toho tu máme zdravotnictví. Když zdravotnictví selže, každý člověk to řeší individuálně. Bolest se nedá snášet do nekonečna.

Vitáskova kauza nabízí neomezené možnosti investigativním novinářům přijít na kloub jeho motivu a já se divím, že nezavětřili.
Nabízím čtenářům následující zajímavosti z bulváru, který lehce zavětřil a pak se stáhl do boudy:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/628760/zena-blizka-masovemu-vrahovi-z-ostravy-42-promluvila-rekl-ze-se-vanoc-nedozije.html:
Úryvek: Rakovina se nepotvrdila.
„Začal se chovat divně. Vzal si do hlavy, že má rakovinu. Výsledky měl ale v pořádku,“ vylíčila Marie. Podle ní muž během posledních měsíců začal drasticky hubnout a pociťoval nepříjemné příznaky. „Bolely ho záda, měl střevní potíže. Měl problémy i jíst. Neměl ale žádnou léčbu,“ popsala žena.
Lékaři Vitáskovi dělali jeden test za druhým, ale odhalili jen banální problémy. „Měl akorát zvýšené leukocyty nebo něco, co se týká anémie. Byla to ale banalita,“ svěřila se Marie. Právě jí totiž Vitásek posílal výsledky svých vyšetření. „Psal mi, jaké má nálezy. Říkala jsem mu, že to má všechno v hlavě,“ řekla Marie, podle které ale budoucí vrah během krátké doby zhubl 20 kilogramů.
Vitásek ale dál věřil, že má rakovinu slinivky a že se Vánoc nedožije. Minimálně v tom posledním měl pravdu.

https://www.extra.cz/strelec-z-ostravy-42-vrazdil-ze-msty-pred-utokem-nespal-rika-psycholog:
Úryvek: Podle Vitáskových kolegů se měl chladnokrevný zabiják starat o vnučku své partnerky. „Jeho přítelkyně, se kterou žil asi deset let, měla jako hodně mladá dceru, která následně přivedla na svět dítě, tedy vnučku. Dcera Ctiradovy partnerky ale skončila na drogách, pervitinu. A její maminka, tedy Ctiradova partnerka a zároveň babička, se rozhodla, že dítě neskončí v dětském domově, ale bude se o ni starat. Ctirad ji měl jako vlastní, jezdil s ní na hory, na výlety. Osobně si myslím, že svou roli nevlastního dědečka vzal velmi zodpovědně. Po svatbě netoužil, v tomhle to měl nastavené jinak,“ uvedl pro eXtra.cz blízký kamarád a kolega muže, který v ostravské nemocnici popravil šest nevinných lidí. Podle aktuálních zjištění se ale Vitásek o dítě nestaral. V péči ho má vnuččina druhá babička, která sama bojuje s rakovinou… Redakci eXtra.cz popsala, co se dělo krátce před tím, než Vitásek vzal do ruky nelegálně drženou zbraň a šel vraždit. „O víkendu byl úplně normální a v pondělí ho poslali lékaři domů, místo aby ho hospitalizovali. Doktoři viděli, že za 3 měsíce zhubl 30 kilogramů, měli to řešit hospitalizací a ne si ho předávat jako horký brambor. Mimochodem – než se u mne našlo, kde mám rakovinu, trvalo to rok. Krevní testy jsem měla v pořádku. Ale u něj to byl prostě psychický zlom. O víkendu jsme si vnučku předávali mezi dveřmi,“ řekla příbuzná Ctirada Vitáska, po jehož řádění se zbraní v čekárně ostravské nemocnice zemřelo 7 lidí. Podle Marie D. byl Ctirad normální, pak se ale stalo něco, co nikdo nedokáže pochopit. Střelec z Ostravy před svým činem mluvil o smrti. Byl přesvědčen, že do Vánoc zemře. Jeho slova se bohužel naplnila, když popravil i nevinné lidi. Poslední nákupy pro vnučku „Ještě o víkendu byl vnučce koupit vázání, boty a brýle na snowboard. Koupil jí i permanentku na hory. Vybíral s ní letecký zájezd do Dominikánské republiky. Ještě není ukončena pitva. Byl nemocný a lékaři včas a správně neřešili jeho změny, stavy. Asi jim i váhový úbytek 30 kilogramů přišel normální. Jeden den koupil zájezd a druhý den ležel a říkal, že do Vánoc umře… Za chvíli byl zase normální. Tohle všechno doktoři věděli a má to ve zprávách uvedeno,“ uvedla pro eXtra.cz Marie D., jejíž celou identitu kvůli její bezpečnosti nebude redakce uvádět.

Všimněte si, že jednotlivé reportáže uvádějí jiný údaj úbytek hmotnosti Ctirada Vitáska. Odhalíme-li příčinu hubnutí, budeme blízko motivu střelce.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy