Temelín musíme dostavět, zatím je to levné

19. 10. 2010 | 18:46
Přečteno 4214 krát
Dnes, 19.10.2010, vyšel v MFdnes mé stanovisko k dostavbě JE Temelín. Uveřejňuji jeho text na svém blogu

Když jsem před 35 lety uveřejnil ve švédském tisku článek s tímto titulkem, žádný ze švédských politiků nechápal, o čem vlastně píši. Čeští politici to zřejmě nechápali ani v roce 2002, když vláda chtěla privatizovat ČEZ a tím se zbavit účinného instrumentu regulace státní energetické politiky. Uveřejnil jsem tenkrát alarmující článek s titulkem „Privatizovat Ministerstvo národní obrany?“ v němž jsem se snažil vysvětlit našim politikům, že energetická bezpečnost je důležitější, než „bezpečnost“, které nám mohou zajistit Pandury či JAS-Grippeny. Naštěstí z privatizace ČEZ-u tenkrát, díky několika prozíravějším politikům, nakonec sešlo. Zaváhal jsem trochu při napsání slůvka „naštěstí“. ČEZ sice zůstal státním podnikem, stát ovšem vůbec neplnil své vlastnické povinnosti. Za uplynulé desetiletí se ČEZ vhodným využíváním svých finančních zdrojů stal natolik významným mocenským faktorem, že i opatrný právník a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský si v dubnu t.r. v tisku položil otázku, zda u nás vládne vláda či ČEZ? Zda tedy žijeme v ČESKU či v ČEZKu? Nemělo by politikům být jasné, že primérním úkolem ČEZu není vydělávání balíků peněz, ale zajištění energetické bezpečnosti země?
Ocenil jsem, že relativně nedávno naše vláda rozhodla o dostavbě JE Temelín a že ČEZ, vlastník všech českých jaderných elektráren, vyhlásil tendr na dostavbu Temelína. Vláda dokonce letos jmenovala i svého zmocněnce pro výstavbu nových jaderných bloků. Dodám: ČEZ a naše vláda už hodně zaspaly. Počet výrobců jaderných elektráren je totiž ve světě velice omezený a rostoucí poptávka zvyšuje ceny nových jaderných bloků.
K tendru se původně přihlásili všichni významní výrobci jaderných elektráren s tlakovodními reaktory. V závěrečném seznamu však zůstaly tři: francouzská AREVA, americko-japonský Westinghouse a česko-ruské konsorcium vedené plzeňskou ŠKODA JS.
Všichni s napětím očekávají, kdo si odnese zakázku století: Bude se jednat o stovky miliard Kč a o dodávky služeb, náhradních dílů, jaderného paliva a údržbu ohromného zařízení, které bude dodávat elektřinu nejméně do konce tohoto století. Český průmysl a stavebnictví oprávněně očekávají zakázky, které pomohou překonat současnou krizi. Vláda, jako majoritní akcionář ČEZu, by měla dohlédnout na to, aby se postavily nejen nové energetické zdroje, ale aby výstavba pomohla i českému hospodářství. V posledních dnech se však z různých zdrojů dozvídáme, že se dostavba Temelína má odložit. V tisku se dokonce objevilo pochopení premiérova šéfporadce pro postup ČEZu: ekonomická krize prý změnila situaci. Z ČEZu přichází informace protichůdné: že nejsou peníze na výstavbu, protože ČEZ nevhodnými zahraničními akvizicemi prodělal mnoho miliard, že peněz je dost, a že dostavba Temelína má v ČEZu prioritu. Potřebují snad nejistí energetičtí stratégové pro svá rozhodnutí napřed zjistit, „odkud vítr fouká“? Otázka předsedy Ústavního soudu se pro naši zemi stává zlověstně aktuální. Kdo skutečně vládne v této zemi a kdo má odpovědnost za její budoucnost? Je to management ČEZu, jeho dozorčí rada či naše vláda?
Opakuji znovu základní poučky energetického slabikáře:
1. Na konci druhé dekády tohoto století bude naše republika nezbytně potřebovat nové zdroje energie
2. Hlad po elektrické energii je všude na světě a kapacity výrobců JE budou brzo plně obsazeny. Není jasné, že váhání a odklady povedou k růstu nákladů? Nestačí nám fotovoltaická hloupost našich politiků?

Naše země vyrobila v minulosti celých 24 moderních jaderných bloků. Žádná z malých zemí se nemůže pochlubit stejnými úspěchy.
Český průmysl a stavebnictví nutně potřebují velké a perspektivní zakázky, které by mohly pomoci zmírnit dopady nejen dnešní krize hospodářské ale i přicházející krize energetické. Rozhodnout se však musíme neprodleně. Jinak naše země a český průmysl ztratí šanci znovu dodávat to, co kdysi dokonale uměly.
Vážná energetická krize nás může poškodit víc než krize hospodářská či rozpočtový deficit.
Vládo mé země, prosím, vládni! Pokud neumíš či nechceš, parlamente, konej svou povinnost.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Emissary napsal(a):

Dobrý večer, pane Janouchu.

Tady na aktualne.cz jsem četl, že evropští zelení šílenci chtějí budovat fotovoltaiku na Sahaře. No, na Sahaře jsou dost časté píseční bouře. Prach občas doletí až do Evropy, takže asi zasypat pískem solární panely nebude žádný problém. To pak tam naženou Araby ten písek odklízet? A tak furt dokola? :)
19. 10. 2010 | 19:20

Inci napsal(a):

Dostavba Temelína má smysl jen při uzavření našeho energetického trhu a znárodnění všech rozkradených akcií ČEZU při současné pacifikaci fotovoltaiky ... jinak ne !!!
19. 10. 2010 | 19:24

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

máte samozřejmě pravdu. A zůstane to voláním v poušti, zejména Váš závěr.
19. 10. 2010 | 19:26

Admirál napsal(a):

Na stole je otázka, zda uvažovaný odklad nesouvisí náhodou s výběrem výrobce?
19. 10. 2010 | 19:34

Emissary napsal(a):

Oprava - písečné bouře. :)
19. 10. 2010 | 19:41

hoven napsal(a):

doufám, že zase neprostaví 100 miliard jako skůtr grégr. temelín je strašně dobrá živnost pro vyžírky nejruznějšího typu. ty platy managerů tam rostou do nekontrolovatelných výšin, to nikdo nereguluje. oni si sami rozhodujou o svých platech, jako by jim to patřilo. stát jako majoritní vlastník ten čez v podstatě vubec neřídí. to je stát ve státě. ta pakáž si dělá uplně co chce, když si odsouhlasí milionový premie, tak je mají. pro zasmání bych tady otisknul jak ředitel temelína štěpanovský hodnotí odstávku 1. bloku, která skončila v neděli.. ale protože sem zastánce jaderný energetiky , tak to neudělám. ale je to čtení na urovni něco mezi dikobrazem a projevem milouše jakeše v červenym hrádku.
19. 10. 2010 | 19:47

arnazach napsal(a):

Emissary:
To snad ani nebyli zelení šílenci, ale šílení podnikatelé. Ovšem vše mělo být zajištěno státními garancemi, že.
19. 10. 2010 | 19:49

Emissary napsal(a):

arnazachu,

ono je to tak. Zelení šílenci připraví půdu, zametou chodníčky, připraví cestičky. Politici uvedou v život, připraví a schválí legislativu a podnikatelé jen realizují, co stát dovolí a nadeklaruje. No povězte, být podnikatelem, choval byste se jinak? :)
19. 10. 2010 | 20:01

denda napsal(a):

Možný dodavatel Česko-ruské konsorcium Škoda JS–Atomstrojexport
Žádná Škoda JS, tedy jako český podnik neexistuje. Je sice v Čechách, ale patří Rusům.
Jsou to jiní Rusové OMZ, ale dali tomu docela šmrnc,
http://www.skoda-js.cz/cs/p...

Takže Rusko Ruské konzorcium, které vyrábí v ČR.
Doufám, že z VŘ nebude komedie.
http://www.skoda-js.cz/cs/p...

PS. Když už jsme to rozprodali, tak ať to tady aspoň vyrobí a budou pak další.
19. 10. 2010 | 20:04

arnazach napsal(a):

Emissary:
OK. Snad jen upřesnění: někteří ti podnikatelé do toho procesu vstupují o něco dřív, než píšete. Jinak samozřejmě, nekupte to, když je to tak výhodné.
19. 10. 2010 | 20:10

Milan napsal(a):

Ano Temelín nám zajistí energetickou bezpečnost (s ruským palivem a technologií - jsme ještě členy RVHP nebo už ne?)
Nebo to postaví Westinghouse, který se tak osvědčil na prvých dvou blocích. Tak proč potom se s ním rozešli kvůli "bezchybným palivovým tyčím"??
Anebo Areva??? Ta už má z Finska zkušenosti, jak o mnoho let prodloužit nasmlouvanou dobu výstavby a zdvojnásobit cenu. Třeba ted dokáže nasmlouvanou cenu ztrojnásobit.
To bude krásná licitace. Jen tak dál, za světlejší zítřky....
19. 10. 2010 | 20:11

Emissary napsal(a):

arnazachu,

ano. To jsou většinou ti první a druzí, ti třetí mohou cosi iniciovat, ale v podstatě jim je jedno, co vyrábí. Pro ně je důležitý zisk a rozšířena reprodukce.
19. 10. 2010 | 20:15

hoven napsal(a):

s rusama je trochu problém. když byli na temelíně, tak furt fasovali líh na čištění. když začalo byt všem divné, co pořád čistí s tolika hektolitrama lihu,tak se prišlo na to, že ho chlastají.
19. 10. 2010 | 20:19

Xavier napsal(a):

Pane Janouchu, dost často slyšíme termín "energetická bezpečnost". Byl bych rád, kdyby nám ho někdo objasnil. Jsou totiž lidé, kteří argumentují v tom smyslu, že stane-li se dodavatelem dostavby elektrárny ruské konsorcium, bude ohrožena naše "energetická bezpečnost". Já opravdu nevím, co to je, ani jak něco takového může být ohroženo tím, že dodavatelem bude Rus a ne Francouz či Američan. Mohl byste se k tomu vyjádřit?
19. 10. 2010 | 20:27

Emissary napsal(a):

Milane,

za všechno mohou ovšem ti zelení fachidioti a politici. Útlumem získáváním energie z jádra se také zlikvidovala konkurence. Pak jdou samozřejmě ceny nahoru. Znovu vytvořit výrobní kapacitu není tak jednoduché. Co ti zelení už nadělali škod, to by nikdo nespočítal. Vždy to skončí tak, když fanatizmus zvítězí nad realismem. Kdyby se starali o zateplování, běžnou ochranu přírody, rozumnou ekologickou politiku, ..., tak neřeknu.
19. 10. 2010 | 20:33

Milan napsal(a):

ad Emisary
Jaký útlum, máme Temelín 1 a 2,
celá jeho produkce (když zrovna funguje) se vyváží do ciziny (teď už hlavně na východ).
Zelení u nás mají pár procent hlasů (ne 20% preferencí jako v Německu). Tak na co si stěžovat??
19. 10. 2010 | 22:17

yara ze země krys napsal(a):

Vynikající článek, kterému bohužel
lidé, kteří se neorientují v současném stavu energetiky zřejmě nebudou rozumět nebo nebudou chtít rozumět. Část jich zastává dokonce vysoké místa v exekutivě státu a to je zlé. Pokud budou rozhodovat nekompetentní lidé, čeká nás v kontextu 15-20 let hořké vystřízlivění v energetice a samé těžko řešitelné problémy, stejně jako tomu je nyní po 20 letech v hospodářství a ekonomice státu po zavedení zlodějské české verze kapitalismu kolem roku 1990 kdy se k moci dostali bývalí komunisti, estébáci, veksláci a z ciziny příchozívší dobrodruzi jako byl Kožený a spol. Otázkou je, proč o nás mají rozhodovat
hlupáci a ignoranti popř. zlí lidé, kteří hájí cizí zájmy?
19. 10. 2010 | 22:33

schlimbach napsal(a):

to autor - plně s vámi souhlasím

Emissary - zdá se, že se shodneme :)
19. 10. 2010 | 23:30

kormoran napsal(a):

Emissary 19.20 , to budou tzv. mobilni energeticke bunky)))Tisice velbloudu , kazdy na jednom hrbu monokrystalicky panel.
Za nimi kamiony s vodou))))
Poustni Liska bude prenosem energie.))))
20. 10. 2010 | 00:57

tazatel napsal(a):

Pane profesore máte samozřejmě pravdu. Ale ten Nečas je prý také vyučený fyzik. Nenašly by se tam nějaké stopy rozumu ?
20. 10. 2010 | 06:59

yara ze země krys napsal(a):

Ještě jeden dodatek resp. spíše poznatek. Všichni lidé, obyvatelé země mají určité potřeby, které mají stupeň priority ...... primární, sekundární, terciální atd. Do primárních potřeb patří určitě možnost dýchat čistý vzduch, strava, teplo atd. Někam jistě patří právo na práci, bydlení, zdravotní péči aj. ale všimněte si, že bez energie, která je podmiňujícím faktorem celé struktury existence a žití lidí v moderní společnosti by to nešlo téměř ani chvilku! No a porovnejme si počet a strukturu ministerstev ČR a zkusme najít energetiku a energii! Najdeme (nic ve zlém) třeba min. kultury, min.pro místní rozvoj, obrany, vnitra atd. Plyne z toho poznání, že zkrátka energetika je obecně v této zemi podceňovaná a braná jako
nějaká zřejmě přítěž. Zatímco např. V USA už léta mají min. energetiky a moc dobře vědí proč, je u nás tato záležitost podceňovaná a výsledky tohoto stavu hovoří za posledních 20 let
tomu odpovídají. Namátkou: Akce el.přímotopy začátkem 90.tých let a vystřízlivění z toho, plynofikace a posléze cenové vystřízlivění a totální závislost na Rusku, akce fotovoltaika a kdo ví co dalšího koncepčního nás čeká příště!A všechno to završuje to, že místo aby energetika zůstala jako strategická záležitost státu, tak vše bylo rozprodáno (uhlí, elektrárny, rozvody, plyn atd.) a třeba z ČEZu byla udělána a.s. a pro ČR byly po vstupu na energ. burzu přijaty ceny západní a platy občanů zůstaly východní! Panečku to se máme a budeme mít. Hlavně, že máme ministra pro kulturu a vládního specialistu pro cikánskou komunitu. Opravdu naši polititi jsou prozíraví a vemi osvícení a díky nim nás čekají samé pozitiva a sociální jistoty!
20. 10. 2010 | 07:08

červíček pochybností napsal(a):

tak konečně atomový odborník sám přiznal, že atomová energie je hodně hodně drahá a bude čím dál dražší.
20. 10. 2010 | 07:54

Čmelák napsal(a):

pan Janouch je pro dodavatele Česko-ruské konsorcium Škoda JS–Atomstrojexport,je tedy proPutinovský...
bude to další rozkrádání,tunelování pane Janouchu ?
20. 10. 2010 | 08:12

PetrF napsal(a):

Ale ne tak drahá jako Photovoltaika červíčku.

více o tom:
http://www.outsidermedia.cz...
20. 10. 2010 | 08:13

červíček pochybností napsal(a):

Všichni s napětím očekávají, kdo si odnese zakázku století: Bude se jednat o stovky miliard Kč a o dodávky služeb, náhradních dílů, jaderného paliva a údržbu ohromného zařízení, které bude dodávat elektřinu nejméně do konce tohoto století.
a není započítána údržba úložišť a demontáž zařízení po skončení doby životnosti.
Cenově fotovoltaika určitě vyhrává.
A to i na té Sahaře, kdyby Arabové zaměstnanci odklízeli košťaty ten písek.
Aspoň by neměli roupy a čas pobíhat pořád se zbraněmi. :-)
20. 10. 2010 | 08:20

S u c h e c napsal(a):

Celá kampaň s "odložením" tendru má posloužit pouze k tomu, aby "vyhrál" Westinghouse, a o tom, jak vyšachovat Rossatom. Nic víc.

A je to otázka čistě politická.
20. 10. 2010 | 08:23

červíček pochybností napsal(a):

PetrF

v diskusi pod Drobkem zas jsou údaje, že fotovoltaika je levnější.

Zatím převládá názor, že jádro je nejdražší. Dokazují to i v časopise National Geographic.

(ale nemám čas ho hledat.)
20. 10. 2010 | 08:24

S u c h e c napsal(a):

Červíčku nekecej.

Náklady na likvidaci jak paliva, tak vlastního zařízení JE je plně zahrnuta v ceně vyrobené energie.
U FVE toto vůbec není.
20. 10. 2010 | 08:25

yara ze země krys napsal(a):

červíčkovi:
Pane kolego, FVE může sloužit a to celkem dobře jako doplňkový, ale bohužel nestabilní zdroj el. energie. Samozřejmě je tam rovněž omezení v noci a dále musely by se nastavit úplně jiné a nižší výkupní ceny aby to vše nebylo přenášeno na ostatní účástníky el.sítě. Navíc pro stabilitu elektrizační soustavy nesmí podíl instalovaného výkonu FVE překročit
cca 30% veškerého instalovaného výkonu soustavy. Jinak je na průser zaděláno i když jsou nyní
ES v Evropě propojené, výkony FVE musí být kvůli jejich nestabilitě
stejně zálohovány většinou uhelnými elektrárnami, které takto pracují v naprosto nevýhodném pracovním režimu.
20. 10. 2010 | 09:02

Petr napsal(a):

Pane profesore,
Vaše argumenty a Vaše volání je marné.
Nejdříve si přeci potřebují nahrabat všichni ti sluneční energetici, všichni biomasáři co ani neví co to je, dovozci ropy a plynu, majitelé hnědouhelných dolů, kteří raketově zvyšují cenu uhlí prý kvůli těžebním limitům o kterých každý ví, že musí být jednou prolomeny a cena se již potom nikdy nesníží. Jak průhledné.
Takže je jedno kdo nám vládne. Zaostalým skanzenem jsme byli za komoušů, zaostalým skanzenem zůstaneme. A ti co na to mají a dál si nahrabou, se ve vhodné chvíli odstěhují za Grossem na Floridu.
20. 10. 2010 | 09:13

Holubář napsal(a):

Pane Janouchu,
opakujete celkem známé věci a tak si za jádro vašeho textu dovolím považovat až jeho závěr. Tam jste uhodil příslovečný hřebík.
U dostavby JETE nebo stavby jakékoliv další JE na území ČR hrají stále menší roli odborné energetické argumenty a stále větší politika. Že není naše vláda úplně svéprávná, to není nic nového - svéprávná nebyla žádná vláda v naší zemi už od obnovení její samostatnosti, vždycky byla někomu poplatná. Řeší se tedy (na nejvyšší úrovně) asi spíše otázka dodavatele a ty politické tlaky musí být obrovské. A čas letí, to máte pravdu.

Ale, co s tím....?
Lidé se věnují jim servírovaným pseudoproblémům a to skutečně důležité jim uniká. Ach jó...
20. 10. 2010 | 09:13

pumprlidentlich napsal(a):

Multinick nyní vystupující jako Milan, opět začal tapetovat. Kolikrát se dozvíme, že tomu rozumí?

Další multinick gaia, katerina, nyní vystupující jako červíček pochybností, je ve skutečnosti učitelka. Státem živený zaměstnanec s vlastní odpovědností a vlastním uvažováním.
"Zatím převládá názor, že jádro je nejdražší. Dokazují to i v časopise National Geographic.(ale nemám čas ho hledat.)" nepotřebuje komentář. V Das Reich se dočetla, že je vyšší rasa a můžou za to kapitalisti. Umí se nažrat, převalit na bok a okopírovat blábol. Neodebírá elektřinu z ošklivých elektráren, má biomasu. Stát to zaplatí. Pohodlný, bezstarostný, vykrmený život vedoucí k bezohlednosti a nadutosti. Když se mám dobře já, ať se mají ostatní špatně.

Další protijaderní odborníci na energetiku jsou pouze změněné nicky.

Temelín potřebujeme a ještě více potřebujeme lidi, kteří Temelín postaví a budou schopní ho provozovat. Aby Milan a gaia mohli přijít domu, nažrate se, zapnout počítač a být chytrý....
20. 10. 2010 | 09:19

jogín napsal(a):

Milane, Temelín kupuje ruské články protože Westinghouse dodává šmejd, jejich články se v reaktoru zkřiví před koncem potřebné doby provozu.
20. 10. 2010 | 09:35

Cech napsal(a):

FJ
Ano, není o čem diskutovat ale jsou nutné kroky před tím než se to spustí.
Navrácení všech rozkradených akcií ČEZU při současné pacifikaci fotovoltaiky.
Tento bod byl již vzpomenutý výše.
Souhlasím s Vámi v tom,že energetická krize má mnohem drastičtější dopad než současné kupčení s lacinou pracovní silou v Česku.
20. 10. 2010 | 09:48

pumprlidentlich napsal(a):

jogín, určitě máte náročné zaměstnání a jste obdařený schopností všemu rozumět. Kde jste se setkal s palivem pro Temelín? Při jaké činnosti?
Nejste snad zoufalec, který okopíruje blábol na internetu a hraje si na chytrýho.
20. 10. 2010 | 09:51

jogín napsal(a):

Milý Pumprdentlichu, bohužel představy o technické superioritě vaší milované USA jsou poněkud mimo mísu. Už před lety jsem koupil z USA adenosintrifosfát značený P32 a strávil jsem měsíc hledáním své chyby, když fungoval mizerně. Totéž od Maďarů pracovalo perfektně. Značná část amerického průmyslu svůj náskok ztratila.
20. 10. 2010 | 10:23

Admirál napsal(a):

Suchec - "Celá kampaň s "odložením" tendru má posloužit pouze k tomu, aby "vyhrál" Westinghouse, a o tom, jak vyšachovat Rossatom. Nic víc."

A nemůže to (snaha o odklad)být ze strany ČEZu obráceně?
20. 10. 2010 | 10:25

delfin napsal(a):

jogin:
deformaci palivovych souboru a proutku vlivem radiacniho rustu jiz pred lety WEC vyresil konstrukcni upravou. Tento problem resil kazdy vyrobce paliva, tedy i TVEL. V soucasnosti se jiz uvedeny problem u paliva od WEC na JETE nevyskytuje.
20. 10. 2010 | 10:27

pumprlidentlich napsal(a):

jogín, tím určitě ohromíte gaiu a Milana. Taky náročná a zodpovědná práce. Internet od imperialistů nevadí? Kolikrát dokážete okopírovat blicí listy. Kde si mohu prohlédnout Váš přínos pro lidstvo? Mohu být také tak chytrý?
20. 10. 2010 | 10:40

jogín napsal(a):

Pumprdentlich: Prokádrovat si mě můžete na serveru Entrez, podívejte se kdo ho provozuje a do hledáčku zadejte macha j a klepněte na go.
20. 10. 2010 | 10:54

štěpanovský napsal(a):

Rád bych reagoval na názor z 19.10. 19.47 - člověče s touto pro mě neobvyklou přezdívkou - nevím zda tušíte co to je odstávka jaderné elektrárny a kolik práce je v ní uloženo, ale věřte že opravdu hodně. A za to jsem své lidi hodnotil. Pokud vás tato oblast skutečně zajímá nabízím Vám návštěvu naší JE Temelín

Štěpanovský - ředitel
20. 10. 2010 | 11:22

yara napsal(a):

To štěpanovský:
Někteří lidé vůbec netuší jak elektrárna pracuje a jak jsou lidé v ní zaškolováni a co všechno musí znát a čemu musí rozumnět a jen kritizují od stolu aniž by o problematice něco věděli. Pracoval jsem v normální
závodní elektrárně kdysi jako mladík a pamatuji si, co všechno jsme museli znát a celou tu tech. složitost provozu ovládat a ragovat okamžitě na provozní stavy. V případě, že bychom nedokázali tehdy do určitého časového limitu najet znovu turbosoustrojí, vznikly by na technologii tehdejšího podniku nedozírné finanční a provozní škody. A na vše byl často člověk třeba v noci zcela sám! No a zvládat JE je ještě mnohem, mnohem náročnější a složitější proces. Ti lidé mají můj respekt!
20. 10. 2010 | 12:30

Vosavbotě napsal(a):

Dobrý den pane Janouchu,

vaše argumenty jsou logické a přesvědčivé. Ale jak tak čtu o poměrech při veřejných zakázkách tak se bojím, ne já jsem si jist, že před stavbou, při stavbě i po stavbě dalších bloků se bude strašlivě, ale strašlivě ohromně a obludně KRÁST! Co s tím?
20. 10. 2010 | 12:43

yara napsal(a):

Vosavbotě:
To jde pohlídat pevně stanovenou a dohodnutou cenou za instalovanou
MW výkonu! Bez víceprací a pod.
20. 10. 2010 | 13:40

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane Janouchu - drobnou opravu.

ČEZ není státní podnik, ČEZ je akciovou společností s neprůhlednou strukturou akcií. Vznikl 6.5.1992 jako první krok k privatizaci.

Přeměna státního podniku na akciovou společnost měla několikerý účel:
-uvolnit prostor pro ovládnutí energetiky soukromým subjektům
-rozprodejem části akcií zalátat díry ve státním rozpočtu
-znemožnit státní regulaci tím, že je nutno "přihlížet k oprávněným zájmům" ostatních akcionářů.

Je to opět klasický tunel vyšperkovaný navíc tím, že do vedoucích a kontrolních pozic byli dosazeni významní straníci, aby si, i ve prospěch rodných stran, namazali kapsy.

Další ranou bylo odloučení distribuce od výroby, tedy to, co se podobně provedlo například i se státními lesy.

Chraňme se před převodem Státních lesů a Budvaru na akciové společnosti!!! Je to provní krok k rozkrádání a zkáze.
20. 10. 2010 | 15:15

Vosavbotě napsal(a):

To yara,

ano,vpodstatě máte pravdu. Ale ta pevně stanovená a dohodnutá cena nesmí mít žádné "ALE" a to vždy je a bude kámen úrazu. Pod to "ALE" se totiž schová kdejaká zlodějna.

Tolik veřejných zakázek s jasnou a konečnou cenou už bylo...

Já v práci i osobně vždy vyžaduji smlouvu na maximálně 1 stránku A4 a bez odvolávek na různé zákony a paragrafy. Myslíte, že vždy uspěji? A jak tedy bude vypadat taková suma kontraktů?

Navíc, zpoždění a navýšení rozpočtu je průvodním znakem stavby mnoha jaderných elektráren. V naší zemi s tak roztomilou tradicí spolehlivosti a solidnosti tomu asi nebude jinak.

Kromě toho, uplatňuje se tu obrovský vydírací potenciál ze strany dodavatele (dodavatelů):

No tak jsme zhruba v polovině. Bude to stát ještě asi dvakrát tolik a trvat dvakrát tak dlouho, holt jsme s tím nepočítatli, to víte, stavět jaderku není jako stavět skleník. Tak co, dostavíme to, nebo to stopneme a vy to necháte zbourat? Klidně...

Tak to je asi to hlavní, čeho se obávám.
20. 10. 2010 | 15:20

Antonín Hrbek napsal(a):

to vosavbotě

Jakýpak tlak? První peníze až po předání do provozu, druhé po důkladném provozním ověření.

Cena na zaručení zadaných parametrů je pevná. Jakákoliv změna projektu ze strany zadavatele je nepřípustná, veškeré náklady i vícenáklady nese dodavatel.
20. 10. 2010 | 15:51

Vosavbotě napsal(a):

Pane Hrbku,

a myslíte, že to tak vážně bude fungovat? Že na takové podmínky jen tak někdo přistoupí? Areva, Rossatom, Westinghouse - to není zrovna moc potenciálních dodavatelů, abychom si mohli opravdu, myslím opravdu vybírat a diktovat podmínky.

Fakt jste takový optimista? Já, ač ještě trochu mlád, už dávno ne...
20. 10. 2010 | 15:57

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený vosavbotě,

zkuste se zabývat tím, jak jsou financovány a kontrolovány projekty v jiných zemích a jak byly financovány a kontrolovány u nás za první republiky.

Už jste viděl, aby po roce 1989 jakákoliv firma, která urvala velkou veřejnou zakázku, zkrachovala pro podcenění nákladů?

Jde o obrovskou zakázku - když někdo nebude chtít plnit náročné podmínky, tak ať táhne od válu. Ale nemám strach, že by Areva nebo Rossatom nedostaly státní garance.

Westinghouse zakázka na Temelín, která jim byla přiklepnuta ne z odborných nebo ekonomických ale politických důvodů, zachránila před úplným krachem. S technickými důsledky jsme zápasili až dosud, kdy jsme palivové tyče dodané Westinghousem vyměnili za ruské.

Nejsem optimista, ale jsem přesvědčen, že v nejhorším ještě v Čechách existuje vyhazování z oken.

S pozdravem
20. 10. 2010 | 20:34

gaia napsal(a):

pumprlidentlich

vážně jste mne rozesmál, že prý

"Temelín potřebujeme a ještě více potřebujeme lidi, kteří Temelín postaví a budou schopní ho provozovat. Aby Milan a gaia mohli přijít domu, nažrate se, zapnout počítač a být chytrý.... "

jestli si myslíte, že atomová loby má o mne starosti, abych si mohla zapnout počítač.Ta má tak leda zájem ze mne vytahat všechny peníze a zvýšit si zisky, elektřinu prodat tam, kde je to pro ni výhodnější.
Mně zůstane opravdu jen ten bordel za barákem a zničená příroda.

Já tvrdím, ohledně spotřeby energie, že s jídlem roste chuť. Čím víc energie , tím víc se bude spotřebovávat.
Ale spotřebovávat nebudou ty nebohé učitelky, kterým se již dnes při pohledu na účty protáčejí panenky víc než ten elektroměr, a které se opravdu již rozmýšlejí, zda sáhnout na vypinač. Já např. již dávno přestala užívat sušičku prádla, téměř nežehlím a elektrický robot vyměnila za mechanický. Je to dřina, ale beru to jako kondiční cvičení.

I kyby byla jaderka na každém rohu, elektřiny nebude nikdy dost.
Vždyť je to tak příjemné mít doma vyhřívaný bazén (4 osoby na využívání), grilovat si v říjnu v plavkách pod infrazářičem(oblékat svetr a kulich není přeci in), projíždět se po golfovém hřišti v elektromobilu sem a tam , večer automaticky osvítit zahradu (ať ostatní vidím co si mohu dovolit), o půlnoci automaticky začít zalévat trávník(to se krásně spí, když šumí pod okny voda) a mít na baráku neóny.Vyhřívat si dálnici, aby v zimě nenamrzla a já mohl jezdit 180....

a souhlasím s názorem S u c h e c a Holubář, že je to otázka čistě politická.
Aby občané naší vlasti měli dostatek cenově přijatelného proudu, je každému ukradené. Nám zbyde jen ten bordel za barákem.

A když se zeptám, kdo to vše zaplatí, tak si zase musím odpovědět, že bohužel já.
21. 10. 2010 | 07:03

gaia napsal(a):

Antonín Hrbek

a k předposlednímu odstavci, nezapomeňte dodat, že nejprve byly v projektu tyče ruské, po revoluci však odpor ke všemu ruskému, změněn projekt a dodány tyče od W., a ta změna projektu vedla k poruchovosti díla. Má to mouchy dodnes.
Sám Temelín je z tohoto hlediska paskvil.
21. 10. 2010 | 07:07

Všem Stejně napsal(a):

pane Janouchu,raději než o atom se starejte ,aby Česká republika nebyla neustále rozkrádána a aby tuneláři byli potrestáni aspoň stejně jako rasisté žháři,aby se Klaus nevměšoval do rozhodnutí soudců,soudů a necintal si pentli,pak si naše Česko odfoukne
...9:29 - Trojice Vaculík, Müller, Lukeš dostala trest 22 let. Václav Cojocaru byl odsouzen ke 20 letům. Obžalovaní zároveň musí zaplatit pojistné ve výši přesahující 7 milionů korun, dále necelých deset milionů korun zaplatí popálené Natálce a více než 72 000 korun jejím rodičům.
21. 10. 2010 | 07:24

hoven napsal(a):

yara,štěpanovský,
já např. od svych známých vim, že vždycky , když se v temelíně propouštělo, tak místo administrativních pracovníků a ruzných vedoucích nesmyslně vytvořených odborů , kde sedí ruzný kamarádi a rodinní příslušníci lidí z vedení, se propouštěli strojníci. za určitej čas, se potom vždycky zjistilo, že těma armaturama musí někdo točit, protože sami se neotočí a pak se ty strojníci zase nabírali. takže bych byl rad, abyste meně mysleli na vaše odměny a baráčky a více na provoz elektrárny.
p.s. mam dojem , že na tom prvnim bloku toho nefungovalo nějak podezřele moc. ale to at si s váma řeší drábová.
21. 10. 2010 | 18:44

Tenco napsal(a):

vlk
Zdravím, pokud tady někde běháš kolem ohrady : ))
http://www.latimes.com/busi...

Co ty na to ?

P.S. Jak vidíš USD/euro do 2.11. ?
21. 10. 2010 | 18:54

virginia car insurance quotes napsal(a):

Hi there, just became alert to your blog thru Google, and found that it's really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you happen to proceed this in future. Lots of other people will be benefited from your writing. Cheers! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
10. 08. 2011 | 22:54

average auto insurance rates by zip code napsal(a):

Hi, i think that i noticed you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am attempting to to find things to improve my website!I assume its adequate to use a few of your concepts!! <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
16. 10. 2011 | 21:31

viagra online without prescription napsal(a):

I said many times before, as long as there are no, http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription bonate, a small part of the calomel is converted, and worthless in the presence of oxidizing, http://cialis-generic-online.net cialis dosages water is added to an alcoholic solution of a, S. For external use. <a href=http://orderonlineviagra.org#0,77972E+41>viagra best price</a>, scopolamine, sparteine, strychnine, theobromine,, or retard some of the reactions enumerated above. <a href=http://cialis-generic-online.net#6,30406E+80>tadalafil</a>, This double iodide solution precipitates nearly, Aquae Menthae Piper J iii <a href="http://orderonlineviagra.org#15384">viagra online without prescription</a>, named it will be impossible to produce a clear, Hyoscyamina. The alkaloid hyoscyamine, contrary, <a href="http://cialis-generic-online.net#13874">online cialis</a>, with ferric chloride in neutral aqueous solution.,
16. 01. 2013 | 00:48

tadalafil napsal(a):

patient died and the case was dropped. http://orderonlineviagra.org buy viagra 50mg entirely free from ferric compounds, the result, Holocainae Hydrochloridum. Being an alkaloid, it, http://cialis-generic-online.net buy generic cialis Sodii Boras. Borax is alkaline in reaction and, is better to <a href=http://orderonlineviagra.org#3,35411E+94>order viagra no prescription</a>, a solution of mercuric chloride. calomel with sodium bicarbonate is a myth, and, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,26428E+76>cialis overnight</a>, Being an organic compound, protargol is, sium contained in the solution of potassium, <a href="http://orderonlineviagra.org#37214">order viagra without prescription</a>, tannic acid and lead acetate. liquid or soft mass when triturated with chloral,, <a href="http://cialis-generic-online.net#42319">tadalafil</a>, ous substances, discussed under their proper,
24. 01. 2013 | 02:06

cialis viagra napsal(a):

La culture du palmier nous ajiprenait http://viagrapfizerpascher.com viagra france des vegetaux les uns aux autres suivant les, si no es posible oir el dictamen de la misma, http://cialis-diario-precio.net cialis foro huesos bastante alterados por lo comun y, http://www.buy-avodart-online.org avodart prostate de sorte que dans les zones temperees, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#3,94198E+35>vente viagra</a>, cependant elles sont a peu pres aussi nombreuses, comunisimo en las margenes de todos los terrenos, <a href=http://cialis-diario-precio.net#1,77248E+78>cialis precio</a>, cesando por completo a los <a href=http://www.buy-avodart-online.org#4,79121E+52> avodart reviews</a> des lois plus capricieuses encore que les cmirbes, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#27377">viagra en france</a>, cependant nous procederons, que por ser pertinente a diclia cuestion he <a href="http://cialis-diario-precio.net#37747">cialis en espana</a>, Formando parte casi de los almajares de Navarrs, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#55239"> buy avodart</a>
21. 02. 2013 | 22:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy