Zbytečná smrt

15. 11. 2010 | 22:49
Přečteno 6450 krát
Má náš president a naši poslanci demonstrativně podporovat výrobu cigaret v naší zemi?

Před nedávnem jsem si četl ve statistikách „zbytečných“ úmrtí. „Zbytečnými“ nazývám ta, která způsobily některé civilizační zvyky: třeba dopravní nehody, alkohol, kouření, narkotika, otravy chemickými látkami atd.

Měl bych k tomuto zdaleka neúplnému výčtu dodat i kriminalitu a války. Poslední údaje znovu rozvířil Wikileak uveřejněním počtu civilních obětí války v Iráku: v důsledku jedné krvavé a problematické války zahynulo za sedm let 65 tisíc civilistů.

„Války“ s mnohem větším počtem lidských obětí ovšem probíhají ve světě neustále. Vedou ji proti lidstvu i výrobci cigaret. Lékařské statistiky jsou neúprosné: kouření způsobuje v naší zemi předčasnou smrt 18 tisíc osob. Podtrhuji: ročně! Za sedm let válka tabákového průmyslu zabila v naší zemi, třikrát menší než je Irák, prakticky stejné množství osob, jako zahynulo v Iráku.

Na internetu si čtenáři mohou lehce dohledat, kolik lidí zemře v důsledku kouření v celé Evropské unii či USA. Nechci čtenáře strašit statistikami z Ruska či z Číny, kde kampaně proti kouření jsou v plenkách a kuřivo levné: nuly v čísle, udávajícím počet obětí, by zaplnily celou řádku tohoto komentáře.

Čtenář si může představit mé zděšení, když jsem se dočetl, že prezident mé země nedávno poctil svou přítomností slavnostní otevření nové továrny na cigarety Philip Morris v Kutné Hoře.

O pár týdnů později mě naše sdělovací prostředky šokovaly znovu: týž světový koncern uspořádal hned vedle sídla parlamentu dýchánek pro naše volené zástupce. A aby se náš zákonodárný orgán necítil nějak omezen, představitelé (svobodného?) tisku na parlamentní cigaretový dýchánek neměli přístup.

Při psaní těchto řádek stále ještě doufám, že se mi to všechno jen zdá, že jde pouze o noční můru… Osvobozující probuzení však nepřichází.

V nejsvobodnější a nejliberálnější zemi na světě, Spojených státech, jsou tabákové koncerny odsuzovány k ohromným kompenzacím osobám, které cigarety zmrzačily či usmrtily. Náš parlament po léta nebyl schopen učinit žádná účinná opatření k omezení kouření i rekordní konzumace alkoholu v naší zemi.

Svatý Václav denně ze svého koně smutně shlíží nejen na desítky kasin a nevěstinců, které ho obklopují, ale i na stovky mladých děvčat a chlapců, kouřících pod ním jednu cigaretu za druhou. Kdyby znal statistiky, asi by ze svého pomníku s hanbou sestoupil: v Česku totiž kouří skoro třetina obyvatel. A v Praze kolem 30 % dětí vykouří svou první cigaretu do deseti let.

Chorál „Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím“ se už nenosí. Blanickým rytířům zrezivělo brnění a na jejich pomoc lépe nespoléhat. Když mi v roce 1975 do stockholmského exilu v Rudém právu spílal prezident Husák, bylo mi to skoro jedno: nebyl to totiž „můj“ prezident, dosadili ho okupanti.

Čím se mám ale utěšovat dnes? Že „můj“ dnešní prezident byl demokraticky zvolen nejtěsnější možnou většinou našich volených zástupců lidu? Těch, kteří umožnili velkému mezinárodnímu tabákovému koncernu uspořádat dýchánek vedle jejich sídla. Uzavřený pro tisk.

Banánovou republikou se země může stát i bez banánových plantáží a exportu banánů. Nezačíná to být případ naší země?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenTak napsal(a):

Měli bychom si položit otázku, proč se tak děje. Pak bychom možná zjistili, že gymnázium pana Klause mladšího dotuje mimo ČEZ také Philip Moris.
S ostatními politiky to bude obdobné, neboť tabákový koncern neudělá nic bez budoucígho zisku.
15. 11. 2010 | 23:03

Karel Matousek napsal(a):

Bravo, ale je stejne jako Husak pouhym mistodrzicim Ruskeho imperia, popripade Philip Morris, nebot nezna spinavych penez a nemravneho zisku. Hlavne je rad stredem pozornosti a k tomu poslouzi zaminka jakakoliv.
15. 11. 2010 | 23:03

Al Jouda napsal(a):

Václav Klaus nezná ani špinavé natož zakouřené peníze !
15. 11. 2010 | 23:13

jarpor napsal(a):

Rád Vás čtu, pane Janouchu
a tak mi nedá, abych drobně nezareagoval...

I nejtěsnější většina v demokratických volbách je většinou, která rozhoduje... i volí. Nemusí se nám to líbit, ale je to tak.
Zkuste se utěšit tím, že ta volba i nějtěsnější většinou je stále lepší, než dosazení třeba jen jedním okupantem...

Nevím, kde ten dýchánek byl, zda byl umožněn nebo to bylo prostě najato a zaplaceno, zda to uzavření pro tisk si nerozhodla ona privátní firma... dle mého, v takovém případě zcela právem.

Přítomnost prezidenta, sportovce, na jakési akci "kuřivo vyrábějící firmy" - to si mohl pan prezident skutečně odpustit.

Hezký večer
P.S. Souhlasím s Vašim názorem na kouření. Jen se obávám, aby v zájmu "nekouření" se cosi nepřestřelilo... a aby to nevypadalo směšně...
Navenek státy brojí proti kouření... ale příjmům z daní se nebrání... Jo zavést tvrdé platby u léčení chorob kuřáků, majících prokazatelnou vazbu na jejich zálibu... to by byla jiná...
15. 11. 2010 | 23:14

Skeptik napsal(a):

Pane Janouch, vaše zděšení plně sdílím. Ale k čemu je to dobré? Resp. co s tím?

Vnitřně iracionálně cítím, že napsat takovýto blog je správné ale z racionálního hlediska mně napadají pouze některé pasáže z Dona Quijote de la Mancha.

Nicméně z věcného hlediska není dle mého na tom co jste napsal k negativní kritice nic. Což ovšem taky nic neznamená.

Hezký večer, resp. noc.
.
15. 11. 2010 | 23:14

Targus napsal(a):

To František Janouch:

"„můj“ dnešní prezident"

A kde jste přišel na to, že je "Váš"?
15. 11. 2010 | 23:28

hoven napsal(a):

cigareta sama osobě nazabíjí. cigareta je akorát urychlovač. člověka zabijí stres a cigareta to akorát umocní. člověk, kterej je bez stresu, kouřit může celkem beze strachu.
15. 11. 2010 | 23:47

Frante napsal(a):

Neuváděl bych kolik cigarety zabijí lidí protože tento údaj nevypovídá o škodlivosti kouření. Vypovídající údaj by byl – o kolik průměrně zkrátí život cigareta, nebo o kolik se průměrný kuřák dožije méně. Bez údaje, o kolik cigareta zkrátí život, by si někdo mohl myslit, že kuřák vůbec nemusí zemřít předčasně a pak by byla na místě argumentace – "na něco se zemřít musí". Teoreticky bychom si mohli třeba i myslet, že se kuřáci dožijí průměrně delšího věku, než zemřou v důsledku kouření - v tom případě by cigarety byly zdravé. Takže tedy, ještě jednou, neuvádět zavádějící údaj kolik cigarety zabijí kuřáků, ale o kolik zkracují život (čekám že hodně lidí to nepochopí)
15. 11. 2010 | 23:48

Petr K. napsal(a):

V roce 2009 umřelo v ČR 107421 lidí. Podle Vašeho článku z nich 18000 umřelo na kouření, dle Vašeho článku kouří cca 30% obyvatel. Ale umřelo jich jen necelých 17%. Tzn. že kuřáci mají menší pravděpodobnost, že umřou, než nekuřáci. Ač doteď nekuřák (a ano, první cigaretu jsem měl také před dovršením 10 roku života), asi začnu kouřit. To mi za to stojí...

Tím jsem chtěl naznačit, jak mi vadí chybějící odkazy k datům uváděným v článku...
16. 11. 2010 | 01:11

Dejv napsal(a):

Když eliminujete z velké části infekční choroby (ATB, léčba), tak zbudou ty zejména onkologické a kardiovaskulární. A umřít musí všichni. Proto je šermování s procenty poněkud ožehavé. Na cicilizační chodoby se umírá více, protože na ty ostatní se umírá méně. Jsou KVO vinou výrobců uzenin, nebo cukráren? Budeme je regulovat, případně s nimi bojovat? Taková konzumace buráků je z hlediska onkologických rizik také značně napováženou... a tak by se dalo dlouho pokračovat. Podotýkám že jsem zapřísáhlý nekuřák.
16. 11. 2010 | 03:00

ping napsal(a):

dobré postřehy, ale této větě "V (usa) nejsvobodnější a nejliberálnější zemi na světě" nemohu věřit, to se mi nějak šprajcuje v hlavě
16. 11. 2010 | 05:55

Béda napsal(a):

Autor,

když už jste se v meditacích o neštěstí tolik rozjel, doporučoval bych se podívat na vlastnickou strukturu těch tabákových firem, resp. zbrojařských a ropných konglomerátů ve prospěch kterých se ty války vedou. Jistě by nebylo bez zajímavosti zjištění, jestli ti vlastníci nejsou do značné míry totožni s těmi, kteří vlastní páteř ekonomik států, které ty války vedou, resp. kde ti lidé na rakovinu umírají.

Velice depresivní by mohlo být ve finále zjištění, že na samém konci protravního (válečného, tabákového...) řetězce jsou ti samí predátoři - sídlící ve výškových ze skla a mramoru, anebo seriosně se tvářících starobylých domech, distingvovaně se tvářící a chovající, požívající jenom to nejluxnější jídlo a pití, oblíkající si nejznačkovější garderóbu. Lidé, kteří rozhodují, kteří sami neválčí, kteří obvykle sami ani nekouří, ale pohybují se na čerstvém vzduchu coby členové prestižních golfových klubů. A našli byste je i za jinými odvrácenými společenskými jevy, o kterých dost neradi mluví. Za sebevraždama lidí, kterým zmizeli celoživotní úspory, které si odkládaly do důchodových fondů...

Jó válka, tabák ... a krize to je všechno velký byznys. Většina konzumentů na nich zchudne, dostane se do nemalých anebo existenčních problémů ale jen některým je dáno na nich ještě víc zbohatnout.

PS: Chtěl bych tímto poděkovat "českému" politickému vedení za soustavné vycházení vstříc tabákové a bankovní lobby. 17. listopad by měl být vyhlášen dnem "českých" bank, které jako pravda a láska zvítězily nade vším ostatním. Zadlužily na celé generace, stát i soukromníky, rodiny i jejich potomstvo. A prozíravý kormidelník v čele státu dělá vše proto aby postupně byly povinně vyvedeny do jejich hájemství i důchody, budoucnost mládeže, zdravotnictví, aby tyto laskavé a všudypřítomné instituce svou léčivou dluhovou rukou mohly opečovat ochranu přírodního prostředí (tzv. ekozakázka - předtím fotovoltaika), podílet se na vyrovnání "českého" státu s církvemi (podle jejich požadavků), PPP projektech a pod..

Kde jsou ty časy kdy platilo, na co nemáč to si nepořizuj, bankám se vyhýbej a s lichváři se nebav.
16. 11. 2010 | 06:03

Drzá zrzka napsal(a):

Cigareta, pro mnohé znak dospělosti. Dnešní děti dospívají fyzicky dříve. Z touhy dokazovat ostatním dospělost, se stane návyk na celý život aniž by si mládež uvědomila, jak je to snadně jednoduché.
Mimochodem myslím, že dýchánky lékařů, na které je zvou výrobci léků, jsou novinářů též prosté.
16. 11. 2010 | 07:08

jarpor napsal(a):

Béda

"Kde jsou ty časy kdy platilo, na co nemáč to si nepořizuj, bankám se vyhýbej a s lichváři se nebav."

Je to jen lidech, jen v jejich ješitnosti, snaze porovnávat se s úspěsnějším (nebo se zlodějem, který by měl být ovšem za katrem), často v nezkrocení své "ublíženosti"....
Nikdo je do bank násilím netahá... Svou tupostí, a závistí, maje málo, bankám i z toho mála dělají kšeft... aby pak nadávali... Na banky ? Ne, měli by nadávat sami na sebe.
(Hovořím samozřejmě o půjčování si na "spotřebu").

Hezký den
16. 11. 2010 | 07:10

juli napsal(a):

Zvláštní je, jak se čas od času pořádají hony na tabákový průmysl a kuřáky. Je asi pravda, že tato neřest má spoustu obětí, ale je mi divné, že co týče alkoholu, přejídání, požívání hnusného umělého jídla se spoustou neobouratelných sr...k, se nikdo už tolik nezabývá. Zjišťuji, že kuřák je opovrhován snad více než alkoholik nebo vyžraný člověk do podoby čuněte. Prodej tabáku tomuto státu navíc nese hodně moc peněz a přesto je v popředí zájmu. Je to pokrytecké jednání. Šílenství s restauračními zařízení, kde se nesmí kouřit - to tedy ale sama plně podporuji - dělení lidí na kuřáky a nekuřáky, jako by tu druhou polovinu reprezentoval ten nejčitší a nejvoňavějsí výkvet společnosti, to je síla. Je ovšem i pravdou, že ač se dnes téměř nikde nekouří, tak pravidelně z jakékoliv kavárny, jidelny apod. chodím nepředstavitelně silně nasáklá odporným přepáleným tukem. Na rozdíl od cigaretového kouře nevyvětrá, ale v klidu přetrvá i 14 dnů, pokud věc nevyperete /třeba kabát/. To, že v Americe vyhrávají kuřáci soudy, jelikož mají zničení zdraví je známka hlouposti, horší je, že se nechávají umírat lidi na nemoci, které si nezpůsobili.
16. 11. 2010 | 07:15

carpi napsal(a):

Divím se,že autor-ten noblesní a kultivovaný pán-nebrojí deset na šestou krát více proti výfukům u aut.
Výkon jejich inhalací je právě tolikrát silnější a nebezpečnější inhalací než cigareta.
Pane autore,zastávat se kritikou neviňátek skutečných vrahů milionů rakovinných lidí nesvědčí o tom,že jedete v humánním politickém programu.
Rovněž tak Vaše příliš jednoznačná zelená jaderné energetice,která může i sprovodit celé lidstvo,je přání smrti všem.
Že by se v osobě někdejšího známého Napoleonova maršála-odpadlíka -prvního moderního švédského krále dnešní dynastie přestěhoval i celý Meternichovský absolutismus do Švédska?
Jeho manželka,první dáma tehdejšího švédského království let "osmnáctset a něco" byla navíc dcerou hospodského z Marseille.
Vážil jsem si Vás jako přeborníka kdysi zneuctěného pseudoodbornou havětí normalizace,ale nyní pochybuji,že mi to dlouho vydrží.
16. 11. 2010 | 07:39

Sladký napsal(a):

Chcete-li umřít zdraví, nekuřte. A pokud možno nepíjte, nejezte a nedýchejte.
16. 11. 2010 | 07:39

sid napsal(a):

Kdo obviní výrobce a propagovatele aspartamu, acesulfatu atd. (je to stejne) za pomale vrazdeni milionu lidí?
Nechte již kuřáky na pokoji. Holt kouří, ale je zajímavé, že v Japonsku se hodně kouřilo a kouří, ale do doby než přijali západní stravovací návyky, tak téměř neznali rakovinu plic. Čímpak to asi je? Myslel jsem si, že jste vědec-spletl jsem se.
16. 11. 2010 | 07:45

Miflonides napsal(a):

Ještě hůř jsme na tom ve znečištění ovzduší - ztráty na lidských životech nejsou vedeny tak „přesně“, jako je tomu u spotřeby kuřiva.

Jeden rok jsem žil ve městě, v němž se nedalo dýchat - hlavní příčinou byla relativně malá výtopna. Plus samozřejmě kouření z lokálních topenišť, bez absolutně jakýchkoli zásahů ze strany státu či obce.
Plně jsem si vědom úskalí statistiky - za tím co se tam dělo vidím spíš osobní tragedie. Přesto jedeno jediné číslo: porovnání počtu úmrtí na novotvary v prvních pěti letech (2000-2004) a v dalších pěti letech (2005-2009). NÁRŮST PLNÝCH 50 PROCENT! (Výběr uvedených dvou období je proveden na základě a) toho, že jedovaté ovzduší podle mne převažovalo v roce 2003. A b) předpokladu, že existuje určitá doba mezi vnějším vlivem a jeho dopadem na úmrtnost).

Před necelým rokem jsem zaslal panu prezidentovi DVD s otřesnými klipy z toho, jak se v onom městě „topilo“. Čtyři gigabajty. Škoda, že mi dosud neodpověděl.
16. 11. 2010 | 07:49

gaia napsal(a):

banánovou republikou již dávno jsme, když vyvážíme elektrickou energii vyrobenou z jádra.

Podpora kouření je jen pokus o řešení důchodové reformy a zpomalení stárnutí populace.

Udává se , že kouření zkracuje život průměrně o 15 let (pro Frante)
16. 11. 2010 | 08:03

cyber toxique napsal(a):

bohužel kouření zkracuje život i těm, co nekouří a musí jen sdílet život s kuřáky.
16. 11. 2010 | 08:04

Karkulka napsal(a):

kuřáci jsou v prvním případě hlavně velcí sobci.

Měly by být zahájena kampaň proti lidské sobeckosti a hyenismu.
Kdyby kuřáci byli ohleduplní, vyřešilo by se spoustu problémů a kdyby byli lidé ohleduplní ve všech oblastech, zvýšila by se kvalita života všech.

bohužel ale člověk člověku vlkem, to platí oddávna.
16. 11. 2010 | 08:09

neo napsal(a):

Máte recht, kouření by se mělo zakázat, stejně jako automaty, auta, letadla, autobusy, vlaky, maso, sladkosti, pivo, víno, tvrdej chlast...

Vrátíme se na pole a do jeskyní, abychom nevysedávali u TV a počítačů a jedli jen zdravě, nekouřili, nepili, neumírali tedy na infarkty, mrtvice, rakovinu nebo se nezabíjeli v autech.

Pěkná utopie, scifi o dokonalém světě v područí vládce, který určuje co je a co není zdravé, co mám a co nemám pít, jíst, kouřit... nakonec se zastavíme někde u virtuálního sexu, kvůli přenosným pohlavním chorobám.

sorry, ale mám raději svobodnější svět, kde si můžu zapálit, nafutrovat hovězím burgrem a vepřovým bůčkem a zaleju to vychlazenou 12tkou.
16. 11. 2010 | 08:10

Sladký napsal(a):

Neo, poprvé v životě s Tebou nemohu nesouhlasit.(Tedy musím souhlasit). o)))Je vidět, že v těch nejpodstatnějších věcech se shodneme.
16. 11. 2010 | 08:13

Oblak napsal(a):

pane Františku Janouchu v tomto článku máte úplnou pravdu,Vaše kritika Klause je správná,potřebná,ale musí být razantnější, a co uděláte sám dál proti "Jak chutná moc "
16. 11. 2010 | 08:22

rejpal napsal(a):

Karkulka
kuřáci jsou v prvním případě hlavně velcí sobci.
Myslím, že mnozí LIDÉ jsou hlavně velcí sobci. Militantnost některých nekuřáků (často bývalých kuřáků) nezná hranice, zvlášť s podporou obecně panující morálky. Měl jsem na návštěvě doma člověka, který mi udělil kázání, že mám v bytě nakouřeno. Ač sobecký kuřák, nikdy bych si nedovolil přijít někam na návštěvu a sdělit hospodyni, že tam má pěkný bordel.
Boj proti kuřákům je směšný, když stát pokládá obchod s kuřivem za legální, dokonce jde ještě dál než u prostituce, když z kouření vybírá tučnou daň a směruje ji nikoli do zdravotnictví na nápravu škod, ale kalkukuje s ní jako s příjmovou položkou rozpočtu (nejsou to malé peníze, a když ke spotřební dani přičteme ještě DPH, vliv na zaměstnanost, podnikové odvody, jsou velmi slušné). Celá věc budí dojem, že se vynakládají slušné sumy na boj s kouřením, ale kdyby lidé kampaní uposlechli, měl by náš rozpočet problém.
16. 11. 2010 | 08:28

Drzá zrzka napsal(a):

Není kuřák jako kuřák... co mi na kuřácích vadí, jsou spousty na zem odhozených nedopalků, občas odplivnutý chrchel nebo žvýkačka, která má zahnat vůni kuřáckého dechu.
16. 11. 2010 | 08:31

Koplkop napsal(a):

Neo, také já s tebou souhlasím. Navíc se při takovém rozmařilém způsobu života dožijeme průměrně cca 70 až 80 let, neli déle, zatímco ti v jeskyni, se budou zase dožívati hezkých cca 40let. :-)
16. 11. 2010 | 08:31

Ja Pr napsal(a):

jsem nekuřák, ale v tomhle svaté nadšení pana janoucha nesdílím. Vím, že na každé krabičce je napsáno že kouření škodí zdraví - takže je na každém co si vybere. jen bych kuřáky donutil platit větší daně, aby si přispívali na vyšší zdravotní péči. Soudit se o kompenzace s tabákovými firmami či pořádat hony na kuřáky i na ulicích jsou poněkud absurdní americké manýry.
16. 11. 2010 | 08:33

Karkulka napsal(a):

rejpal

asi rejpalám návštěva chtěla naznačit, abyste vyvětral. Jestli to byla dámská návštěva, nedivím se , že jste nepochopil, Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.
Ženy nemají místo mozku dvojkovou soustavu, aby říkali jen věty, na které lze odpovědět ano-ne, jak by si chlapi přáli.

Bylo tu už dost článků, které odsuzovali podporu a propagují neoliberalismus.

I Klaus se za něk považuje, tak podporu kouření z jeho strany vidím problematicky.

Ono totiž podporovat se nemusí jen penězi. Lobysmus je též velmi nebezpečný.
16. 11. 2010 | 08:39

skeptický napsal(a):

Oblíbený námět na rozeštvávání lidí.

65000 civilistů v Iráku je trochu podsazené,krom toho zabili jich tam předtím embargem milion.

S tou nejliberálnější zemí bych byl opatrný.

Presidenti se u nás dostávají do úřadu o jeden hlas jaksi tradičně,cesty mohou býti rozličné.

Američtí vědci zjistili,že kouření prodlužuje život,neboť při kouření se nedá pracovat,takže nedochází k opotřebení organizmu.Práce zabíjí.
16. 11. 2010 | 08:43

Drzá zrzka napsal(a):

skeptický
Běžte si do kuřárny stoupnout bez cigarety. První věta, kterou uslyšíte bude, Proč tu jen postáváte, jaktože nepracujete.
16. 11. 2010 | 08:56

rejpal napsal(a):

Karkulka
Nebyla to ženská návštěva -:)). Dokonce bych řekl, že jsem potkal daleko víc militantních nekuřáků než nekuřaček (což může být náhoda).Můj postoj k nekuřákům nemá s neoliberalismem nic společného. Mimo vlastní hájemství se je snažím respektovat. Nekouřím u oběda, někouřím ve vlaku - ale nechápu člověka, který se usadí v jediném kuřáckém vagonu v rychlíku a upozorňuje člověka, který si zapalí, že se měl dovolit.
Celá problematika boje s kouřením je v první řadě o oboustranné toleranci, ne ve smyslu, že toleruji cokoli, ale že toleruji i projevy, které se mi nelíbí, pokud mě neohrožují nebo pokud DOBROVOLNĚ riziko podstupuji. A nejde zdaleka jen o kouření.
16. 11. 2010 | 09:00

rejpal napsal(a):

Drzá zrzka
Já zase slyšel o případu, kdy na poradě vedení se jedna osoba, v jejímž oddělení nebyl ani jeden kuřák, domáhala měření času a napracování u kuřáků. Shodou okolností osoba, o níž se všeobecně vědělo, že tráví denně hodiny na obědě a u kafíčka.
16. 11. 2010 | 09:03

Holubář napsal(a):

Jako nekuřák odjakživa vám musím, pane Janouchu sdělit něco, co možná víte i beze mne:
Život je sám o sobě nebezpečný, často škodlivý, a končívá smrtí.
Nechte každému jeho neřesti, sám určitě také nějakou máte.
16. 11. 2010 | 09:08

Drzá zrzka napsal(a):

rejpal
Je to o lidech. Dobrá vůle po dohodě ale musí být na obou stranách.
16. 11. 2010 | 09:09

Bessy napsal(a):

Kouření je vážně hrozný zlozvyk-jenom ale těm statistikám tak moc nevěřím- dobře- umřu- mám napsáno, že jsem kuřák-tak mi dají do statistiky-umřela jako kuřák-kde je otázka kdy jsem měla zemřít? Za rok- za 10 let? Vědí to?- navíc znám případy rakoviny plic,kdy zase bylo zaškrtnuto- kuřák- ale nebráno v potaz,že dotyčný pracoval 25 let v hutích,další v silně prašném prostředí,,,atd
16. 11. 2010 | 09:12

Béda napsal(a):

Polemizoval bych s autorovým zvrzením, že "v důsledku jedné problematické války zahynulo za sedm let 65 tisíc civilistů".
Myslím, že zde jde o zjevné zavádění. Podle prestižního lékařského časopisu Lancett pokud si dobře pamatuji se kvalifikované odhady zčásti podložené průzkumy v nemocnicích a na úřadech pohybují mezi 650.000 (spodní odhad) až někde k 1 milionu mrtvých. (a to bylo za cca 5 let války) Pokud tedy má pravdu autor, pak minimálně 90% veškerých ztrát připadá na ozbrojence na obou stranách.

Otázkou taky zůstává, která strana má na svědomí větší díl tzv. "kolaterálních" ztrát mezi civilním obyvatelstvem, jestli tzv. oficielní nestátní teroristé, anebo státní neoficielní teroristé.
16. 11. 2010 | 09:12

irinek napsal(a):

I když si myslím,že boj proti kouření se za obou režimů používal hlavně jako politická finta na odvádění pozornosti od aktuálních důležitějších problémů,zaráží mne to obrovské pokrytectví eráru,který na druhé straně vybírá za kuřivo velmi tvrdé daně (záměrně odhlížím od toho,že množství vybraných peněz se údajně nekryje s výdaji na léčení chorob,kouřením způsobeným). Takže klausovská a poslanecká adorace firmy Philip Morris je vlastně velmi logická.Tím ale vůbec netvrdím,že s ní souhlasím.Naopak,je při nejmenším velmi neetická.
16. 11. 2010 | 09:14

DRC napsal(a):

Zbytečná, a já bych dodal zbytečně komplikovaná (bolestivá atd.) smrt, je úmrtí na rakovinu, která (jak je již delší dobu známo) je způsobena mimo stresovými a chemickými faktory, zejména však faktory alimentárními (zažívacími), z nichž především je to DEHET ve všech formách - vyskytuje se v tabákovém i jiném kouři, dále v černé kávě, uzeninách, v mírnější formě v kakaovém prášku (čokoláda) aj.
Zbytečné je i to, že se tyto důvody z hlediska business lobbysmu "tutlají" čili neseznamuje se s nimi veřejnost......
16. 11. 2010 | 09:25

rejpal napsal(a):

Drzá zrzka
Tak to máte naprostou pravdu. BTW v mé hitparádě nejhezčích nicků by ten váš stál hodně vysoko -:))
16. 11. 2010 | 09:27

Pavel Poštulka napsal(a):

P. profesore, jsem rád, že jste se ozval. Hrobové mlčení akad. obce a lékařských autorit na toto téma (mimo M.J.Stránského - viz. jeho blog zde) je zarážející. Jsme už opravdu jedinou Evropskou državou fy Philip Morris, která navíc oplývá nazastíranou podporou politických špiček v čele s prezidentem... Už i Poláci s tím dokázali něco udělat.. dále Turci, Řekové Indové a o vyspělém světě nemluvě...
16. 11. 2010 | 09:31

martys napsal(a):

kdyby nebylo těchto "zbytečných" umrtí přemnožili bychom se a umřeli hlady
16. 11. 2010 | 09:34

Venus napsal(a):

Jako ohleduplná kuřačka, nekouřící na veřejnosti (ulice, zastávky atd, neb kafíčko s cigaretkou beru jako relax...)mě už takovéto články iritují... Když chce někdo zvýšit nemocenskou pro kuřáky, ať se také zvýší pro přežíravší !!! Kuřák, který dostane rakovinu plic, to má do 3 měsíců zpočítaný, ale přežíravší se může desetiletí léčit z přežírání na obezitu, vysoký tlak, cukrovku , klouby, žaludeční problémy apod...
16. 11. 2010 | 09:37

Sladký napsal(a):

Nekuřáci se domnívají,že jejich nekuřáctví z nich dělá nějaké "lepší,hodnotnější" lidi.Podobají s v tom vegetariánům. i ti se cítí vysoce nadřazeni "agresivním masožravcům". Nekuřáci i vegetariáni mají společné i to, že se ke svým protistranám chovají nesnášenlivě a agresivně, s falešným vědomím své "morální převahy".
Samozřejmě jsou na omylu, protože nekouření či vegetariánství z nikoho hodnotnějšího člověka neudělá.Skutečné hodnoty jsou někde jinde a v něčem jiném.
16. 11. 2010 | 09:39

skeptický napsal(a):

Zrzá drzka
Já chodím výhradně do kuřáckých salonků.První co slyším je posaďte se u nás.

Jsou tam klubovky.Starej Rotšild na mne mrk,povídá pašovaný,a nabídl mi habana,a já mu dal na oplátku Můnku.Moc mu chutnala.Jeho paní umí báječnou husu,a jeho snacha, nějaká hraběnka,přinesla kafíčko a koňak.

Práce,to je pro tamto venku.
16. 11. 2010 | 09:43

martys napsal(a):

venus, sladky:

pardon, že to tak řeknu, ale: máte nějaké další podobně pitomé argumenty?
16. 11. 2010 | 09:45

Jan Žura napsal(a):

Pane Františku Janouchu, máte ve všem pravdu. Konečně se začínají vzpamatovávat i lidé, kteří kvůli loajálnosti k režimu drželi ústa. Nejtragičtější je, že se s tím nic nedělá. Všechno je pro pány Nečasy, Kalousky atd. atd. v pořádku. Jedním z nejtragičtějších jevů dneška je masmédii zblblá společnost a masové kouření adolescentů, kteří si tím zadělávají na nejhorší budoucbost.
16. 11. 2010 | 09:46

Martin napsal(a):

Od jistého vysokého lidského věku se stačí na člověka špatně podívat a on zemře a drží-li zrovna v ruce cigaretu, tak se to napočítá do příslušné kolonky. Že by bez cigarety by zemřel o dva roky později mezi čtyřmi anonymními stěnami LDN na zápal plic už nikoho nezajímá, to je jiná kolonka. A sám za sebe mohu říci, že raději bych zemřel na infarkt z kouření, než pomalu shnít za živa na LDN a ve starobinci, bohužel nekouřím nechutná mi to.
A pokud něco opravdu škodí, tak jsou to mikročástice z dieselových motorů, ale na to se kašle, politici ani lékaři si toho "nevšímají".
16. 11. 2010 | 09:46

Likeke napsal(a):

Zrušte tabákovou továrnu a zároveň to vysvětlete zaměstnancům, že přijdou o práci. Stejně by to měl vysvětlit Havel všem, co přišli o práci, když jsme zrušili zbrojařskou výrobu (zbraň je z hlediska úmrtnosti určitě účinnější než dehet v cigaretách). Zrušme lihovary, vinařství, pivovary. Odstraňme výrobce nezdravých jídel a nápojů, chemičky, atd. Výroba nikoho nezabíjí. Výroba přináší pracovní místa. A tak to asi vidí prezident.
16. 11. 2010 | 09:47

John Doe napsal(a):

Zajímalo by mne kolik doplácíme na kuřáky.
V roce 2006 kuřáci zaplatily na pojištění a dani 20% toho co sami spotřebovali.
Kolik je to dnes nevím.

Jinak situace s alkoholem a nezdravými potravinami je ještě horší z ekonomického hlediska.
16. 11. 2010 | 09:49

skeptický napsal(a):

Martin

V LDN ce se dlouho netrápíte.Vykoupou Vás,hodí přes Vás lajntuch a dají na chodbu pod otevřené okno.

V pečovatelských domech zase mají specialistky na špatné podívání pro zákazníky,s kterými je moc práce.
16. 11. 2010 | 09:51

skeptický napsal(a):

To s doplácením na kuřáky je populární miskoncepce,blud a kecy.
O patnáct let méně penze,jestli se nepletu.
16. 11. 2010 | 09:54

Hloupý Honza napsal(a):

Pro všechny ty pitomce, rádoby ze svobodného světa, kterým nebylo inteligenčně dopřáno a kteří pořád papouškují po svém vůdci ten jediný a všemocný argument - svoboda, demokracie, trh.

1) když svoboda, tak proč pouze cigarety, chlast, hazard, proč ne i jiné návykové látky, které navíc tolik neškodí zdraví, jako např. marihuana, ale i jiné ?

2) je rozdíl něco zakazovat, nepodporovat a propagovat. Je rozdíl vychovávat děti v zemi, která nepodporuje chlast, kouření a hazard, a v zemi, která toto v čele se svým prezidentem urputně dělá, neboť není schopna vybrat daně jiným způsobem a raději dává všanc zdraví svých obyvatel, především dětí !

3)Je rozdíl něco zakázat a stanovit pravidla. Co je to svoboda ? Musím jezdit vpravo, je to útok na moji svobodu ? Musím dodržovat zákony, které se mi nelíbí, je to útok na moji svobodu ? Nesmím kouřit na veřejnosti je to útok na moji svobodu ?

Nemám čas tady vše rozvádět, jenom přeji všem těm hlupákům co tady blábolí o svobodě, o svobodném výběru a jiné nesmysly, aby se hlavně jejich děti nestaly oběťmi těch jejich "svobod".
16. 11. 2010 | 10:01

Sladký napsal(a):

Martys- v čem konkrétně jsou ty argumenty pitomé? To, co jsi napsal zvládne i absolvent zvláštní školy.Bez pardonu.
A ještě něco,,martys. To, co jsem popsal je odpozorováno ze spousty konkrétních situací, i ze zdejších příspěvků.
Nevím,jestli jsi kuřák či vegetarián,ale nepochybně ses zachoval jako agresivní primitiv.
16. 11. 2010 | 10:07

Sladký napsal(a):

Slyšeli jste někdy o Prohibici? Tak si o ní něco přečtěte.Čím byla vyvolána,jak probíhala,jak skončila a jaké měla následky.
16. 11. 2010 | 10:09

Viola napsal(a):

pro skeptického

práce vykonávaná jen pro peníze zabíjí, práce vykonávaná s radostí život prodlužuje.
16. 11. 2010 | 10:12

Viola napsal(a):

Ale je docela zajímavé

že proti kouření horuje zastánce jaderné energetiky, ikdyž vlastně to souvisí, "jádro" nevydává dým, ale záření.
16. 11. 2010 | 10:14

zdenekb napsal(a):

autor:

Myslím, že není fér srovnávat počty civilních obětí z války a počty obětí kouření. Kuřáci zabíjí(me) především sebe - (kvůli potěše a chorobné závislosti), ne druhé (kvůli potěše a prachům...).

(Samozřejmě mluvím o slušných kuřácích, kteří se snaží nedýmat na druhé... :o)
16. 11. 2010 | 10:15

skeptický napsal(a):

Viola

To se říká,že jen ti dobří odcházejí mladí.Ona ta stařecká demence asi nebude stařecká.
16. 11. 2010 | 10:16

Drzá zrzka napsal(a):

skeptický
Též jsem kouřila, ale nikdy by mne nenapadlo odhodit nedopalek na zem.
Nic proti voňavému doutníčku, ale zahulený prostor, kde se k čerstvému vzduchu musíte prosekat mačetou, taky není to pravé ořechové.
Nezeptat se společnosti nekuřáků, jestli jim vůně a dým z cigárka u odpolední kávy nebo whisky nebude vadit považuji za vážný prohřešek.
16. 11. 2010 | 10:17

zdenekb napsal(a):

Drzá zrzka:

Vajgloviště na chodnících a zastávkách mi taky dost vadí... na druhou stranu típnout tak, abys nepodpálila koš, chce spoustu dřiny, tréninku a pár případů nechtěného drobného žhářství... :o).

V civilizovaných zemích jsou součástí koše i popelníky.
16. 11. 2010 | 10:22

neo napsal(a):

Hloupý Honza:
1) proč? to fakt netušim, určitě bych marihuanu legalizoval

2)to jistě. Reklama na tabák je taky zakázaná. Ale třeba na pivo a víno je povolená, neb je dokázáno, že i alkohol v přiměřeném množtví je zdraví porspěšný. I hazard je regulován.

3) ovšem. Ale lze o správnosti zákonů pochybovat, ne? To děláte i vy. Vy mi tu budete brblat o špatném zákonu o poplatcích ve zdravotnictví nebo škrtání ve státní sféře a já zase o nesmyslnosti zakazování kouření venku, třeba na zastávce. I když tam už se zas kouřit smí, pokud neni krytá.
16. 11. 2010 | 10:26

Drzá zrzka napsal(a):

zdenekb

Souhlasím. Několikrát jsem si ve snaze uhasit ten malý plamínek prsty spálila.
16. 11. 2010 | 10:27

skeptický napsal(a):

Zrzá drzka

Doma je taky neodhazuju,to je samo sebou.V mládí byly výchovné nálepky jako

Doma by tě nenapadlo házet zbytky pod sedadlo

Něnahýňajtě sa z okien,

Uvedomelý človek něpluje

a vím že flatulovat ve výtahu se nemá.

Mačetou? Vy máte věci.Pravé ořechové bych nepoznal,leda by to na tom bylo napsaný.
Neoslovuje mne to.

Mně by kafíčko ani cigaretka ve společnosti nekuřáků ani nechutnala.
Spousta z nich přikládá svojí osobě nezaslouženou důležitost,a přitom se tváří,jakoby blbost byla ctnost.
16. 11. 2010 | 10:31

vlk napsal(a):

Pane profesore, čemu s e prosím divíte? ŽE Klaus otevítá továrnu na cigára? Vždyť byl v minulosti několikrát , jak lze dohledat na internetu na různých přednáškách po s větě za prachy cigaretových koncernů! Herny a podobná svoleč? Opět to byl Václav Klaus který odmítl podepsat zákon proti hazardu, který ještě stihla prohlasovat bývalá sněmovna a tím padl pod stůl. A Takže velké šmé volně pokračuje. Vy spravujete vzrovou nadaci. Šmíéčkaři s Klausovým požehnáním, sprvaují svoje šméčkařské nadace. Které podporují nejroztodivnější projekty. Často organizací o kterých nikdo vůbec nic neví. Prostě Klaus.
Joa s tou banánovou republikou? Tak za tu všděčíe také Klausovi. on ji před léty zakládal. Na ýzákladech typu - neumím rozlišit špinavé peníze, na útěku přd právníky, na zhasínání všeho druhu, na Kožených. Čemu s e divíme? A už jste prosím zapomenul, jakými procedurami s e tenhle člověk stal dvakrát za sebou prezidentem? Já ne . Stal s e jím snítile. Od slova sněť.
16. 11. 2010 | 10:32

zdenekb napsal(a):

neo:
I cigareta je zdraví prospěšná! Podle posledních výzkumů pravidelná dávka nikotinu oddaluje demenci.
(Bohužel ty desetitisíce dalších obsažených svinstev přibližují rakovinu... ale to se časem určitě vychytá... :o).
16. 11. 2010 | 10:34

martys napsal(a):

sladky:
protože to je jako bys napsal - všude se krade tak nemá cenu psát zákony proti zlodějům a každý ať se o svůj majetek stará jak umí

za další - kuřáci nemají ani kousek ohledu na nekuřáky - že jim to třeba jenom smrdí!! vajgly odhazují kde zrovna stojí!

a to já ani nepoužívám argumenty kolik že stojí léčení nemocí z kouření
16. 11. 2010 | 10:35

DRC napsal(a):

Zvrácená logika : "Kuřte víc"! Bude víc rakoviny, víc polestných umírání .......
16. 11. 2010 | 10:38

Viola napsal(a):

zdenkub

možná je to tak, že cigareta je prospěšná jen tomu, kdo ji právě nekouří. Jen tak, když se kolem podívám, tak, ženy kuřáků je přežívají o desítky let aniž by trpěly demencí, nesmí ovšem samy být kuřačky.
16. 11. 2010 | 10:40

Drzá zrzka napsal(a):

skeptický

Víte, že mi popíjení kávy, a nejen kávy, baví s lidmi, se kterými si mám co říct? Tedy i s kuřáky.

Blbost není cnost, ale stav ducha, na kterém si jiní (ti neblbí) honí své ego.
16. 11. 2010 | 10:43

zdenekb napsal(a):

Viola:
Ženy obecně přežívají muže zhruba o desítku let - jste holt ta pečlivěji uplácaná půlka lidstva... o škodlivosti cigaret nepochybuju, ale o té prospěšnosti nikotinu jsem opravdu kdesi četl.
16. 11. 2010 | 10:44

skeptický napsal(a):

Ženy žijí déle než muži,protože si nemusejí brát ženy.Stejně toho svého kuřáka umořily věčným špačkováním.
16. 11. 2010 | 10:45

zdenekb napsal(a):

martys:

Nechci nekuřáky hodnotit jako celek - každý je jiný. Asi nedokážeš totéž připustit u kuřáků, škoda.

Vajgly na zem nehážu, ze zastávky jdu stranou, u stolu s cizími lidmi si nezapálím, nebo se jich zeptám. Zemřu předčasně, za mou léčbu ušetříš...
16. 11. 2010 | 10:48

rejpal napsal(a):

martys
Dělají to, co píšete, všichni kuřáci? V tom bude ten problém. Debatovat o nákladech či výnosech s pojených s kouřením nemůže nikam vést. Protože na jedné straně je pravda, že léčba nemocí, PRAVDĚPODOBNĚ vyvolaných kouřením (jen málokdy to lze říci jednoznačně) je hodně drahá, na straně druhé je výrazně kratší průměrná doba pobírání důchodu (nebo argument o kratším věku kuřáka neplatí?). A pak jsou tady příjmy: spotřební daň (stále roustoucí), DPH, odvody výrobců, daně zaměstnanců (i distributorů). Bojovníci s kouřením mají jednu bohulibou vlastmost. Vytáhnou si čísla, která se jim hodí a s těmi argumentují. Navíc propagada moc účinná není - přese všechno mladí kouří dál (a navíc častěji než kdy dříve hulí). Přiznejme si, že člověk nějakou drogu potřebuje a zabývejme se tím, aby neotravoval druhé a ničím víc.
16. 11. 2010 | 10:48

skeptický napsal(a):

Tuším,že Alzhajmra dostanete z hliníku,co se usazuje na bozkových muňkách.Nikotin tomu zabraňuje.
16. 11. 2010 | 10:48

Sladký napsal(a):

Martys-dík za slušnou odpověď."Protože to je jakobys napsal.. ne,nic takového jsem nenapsal,přečti si to ještě jednou.Psal jsem o něčem zcela jiném.Kuřáci nemají ohled- jak kdo, slušný člověk má ohledy,neslušný ne. Byl jsi někdy v lese? Šel jsi podél silnice? Pokud ne, všimni si těch nesčetných odpadků,které se všude válí..myslíš,že to dělají jen kuřáci? (Mimo jiné,vajgl se během krátké doby rozpadne, nebo se o něj snadno postará uklízeč).
Léčení nemocí stojí spoustu peněz,ale kuřáci jich do pokladny spousty přinesou-a spousty ušetří,tím,že umírají o nějaký ten rok dřív (mám na mysli starobní důchody).
Nicméně, martys, já jsem chtěl vyjádřit hlavně to,že nejhorší lidská vlastnost je fanatismus a z něj vyplývající militantnost, ty mají na svědomí neporovnatelně víc obětí,než kouření- a navíc obětí naprosto nevinných.
16. 11. 2010 | 10:49

skeptický napsal(a):

Militantní nekuřáctví je duševně nenáročný a společensky přijatelný ventil pro vrozenou hostilitu jinak přehlédnutelných jedinců.
16. 11. 2010 | 10:53

neo napsal(a):

Sladký:

odhozený vajgl = pracovní místa pro mnoho lidí:)
16. 11. 2010 | 10:55

Bessy napsal(a):

Tak když už statistiky- přes 50% příčiny umrtí jsou nemoci oběhového ústrojí- ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu-tyto choroby mají základ ve stravě- vysoký chorestelol/uzeniny, tučná jídla/,záněty cévního systému- přebytky cukru.Další- ročně zemře ve světě přes 1,2 milionu lidí při dopravních nehodách.
Takže- můžeme si zakázat všchno- a pak následně- prdnout, heknout a stejně jít do kopru.
16. 11. 2010 | 11:01

martys napsal(a):

sladky:
já jsem reagoval na tvou poznámku, že nekuřák ještě neznamená slušný člověk..

podle mě kuřáci jsou z 99 procent neslušní lidi a je potřeba proti nim "bojovat"!!! v tomto ohledu jsem asi militantní

to ostatní je asi taky pravda, ael nemá to cenu řešit v rámci téhle diskuze
16. 11. 2010 | 11:03

Míla napsal(a):

Vážení a milí odborníci "
dokáže mi někdo vysvětlit, proč se v Praze kouří víc (větší procento populace celkem od mladých po staré) než na regionech ? Nepočítal jsem to, ale odpozoroval a je to tutovka.
Je to tím, že mají v průměru víc peněz (na nesmyslné utrácení), anebo například větší nervozitkou, stresem, spěchem (abych to či ono ještě stih´...) ??
S díky Míla.
16. 11. 2010 | 11:07

Drzá zrzka napsal(a):

Bessy
Postrádám informaci kolik lidí ročně zemře hlady a u kolika má na svědomí předčasnou smrt obezita. :o)
16. 11. 2010 | 11:08

zdenekb napsal(a):

Míla:

V Praze je výrazně čistší vzduch než v regionech, tak to obyvatelé musejí nečím dorovnat...
16. 11. 2010 | 11:20

Bessy napsal(a):

Drzá zrzka- Asi jsem to drobet napsala dohromady- ty první řádky jsou ze statistiky u nás- v ČR- Ten údaj o úmrtích při dopravních nehodách ve světě jsem tam jen plácla-příčiny úmrtí v různých zemí, ve světě jsou pochopitelně taky různé. Ale když k tomu co jsem myslela- nikdo u nás asi nezemřel hlady a obezita jistě nese mnohá zdravotní rizika.
16. 11. 2010 | 11:21

tonda napsal(a):

Ano, napsal jste to dobře.Pravičákům se to líbit nebude,natož hlavě státu.
16. 11. 2010 | 11:21

rejpal napsal(a):

martys
Docela by mně zajímalo , jaký druh uspokojení pociťuje militantní bojovník PROTI čemukoli (nejde zdaleka jen o kouření), když dosáhně nějakého drobného úspěchu. Pro člověka, který se snaží držet jednoduché poučky žij a nech žít je to dost nepochopitelné. Nebylo by lepší dotáhnout do dokonce pravidla, řešící situace, kdy jeden člověk nějak ohrožuje druhé (kouřením, bezohlednou jízdou, pálením pneumatik na zahrádce a x jinými věcmi), tahle pravidla tvrdě vymáhat a ostatní věci nechat plavat. Nakonec skončíme jako Američané. Pít na veřejnosti se sice smí, ale lahev musí být v papírovém sáčku, aby to druhé - co vlastně (nepohoršilo, neobtěžovalo...).
16. 11. 2010 | 11:29

Drzá zrzka napsal(a):

Bessy

Napsala jsem to jako nadsázku. Vždycky se najdou dva protipóly, které se budou přesvědčovat, kdo z nich má "větší pravdu".

Nejíš, umřeš; cpeš se, umřeš taky. Kouříš, umřeš; nekouříš umřeš taky.

V životě jsou jen dva konstatní body: zrod a smrt. Čas mezi nimi je jen souhra náhod, které říkáme život. :o)
16. 11. 2010 | 11:29

Alibernet napsal(a):

Krasoduchové podobní Vám, p.Janouchu, bojují za zákaz kouření v kancelářích, kinech, restauracích. Jediným výsledkem těchto zákazů je vytlačení kuřáků na ulici, kde obtěžují ostatní.
16. 11. 2010 | 11:37

Oblak napsal(a):

pane Františku Janouchu v tomto článku máte úplnou pravdu,Vaše kritika Klause je správná,potřebná,ale musí být razantnější s nějakým výsledkem, a co uděláte sám dál proti "Jak chutná moc a cigáro "
16. 11. 2010 | 11:40

Bessy napsal(a):

zrzka- souhlas-člověk moc toho neví a pořád se vyskytují nějaké- nemáš, nesmíš a za nějakou dobu zase jiné .Takže v praxi, bohužel, si dopřávám dosti "neřestí".
16. 11. 2010 | 12:02

Stella napsal(a):

Bravo Neo z 16.11.2010 08:10:52 :-))

Žijme, dokud jsme nevyhynuli. Návrat je nemožný....
(Jak tu psal pan Skeptický, kdo chce být zdravý, ať taky zapomene na příjem v současnisti dostupné potravy a dýchání. Jo, kuřáci jsou otravní /mne jako nekuřačku otravují hodně/. Ale mám pro ně pochopení.)
16. 11. 2010 | 12:11

MA-FU napsal(a):

Pane Janouchu
...je to Váš prezident???
Můj teda ne,nikdy nebyl...děkuji za Váš článek,který snad kapku lidem kteří ho volili a poslouchají -opoodevřel oči.Jinak přece Klaus je nadstranický viz doporučená koalice v Praze ,"přece nepukají nebesa" citace jeho řeči.Stále tahá nitkami od obou komor senátu,chtěl by i od Ústavního soudu,ale to se zatím nedaří!!!
16. 11. 2010 | 12:17

martys napsal(a):

rejpal:
nechápu.....

žij a nech žít...podle tohoto hesla bych i já rád žil....ale bohužel musím o ten svůj "kousek" pořád s někým bojovat....
16. 11. 2010 | 12:31

Levičák napsal(a):

Zajímavá je také jedna věc,ať je kouření škodlivé nebo ne,jedině cigarety popírají vychvalovaný model svobody,demokracie a tržního hospodářství.
Zákaz kouření je projevem totalitního omezování osobní svobody a stanovená jednotná cena zcela popírá tržní hospodářství a neviditelnou ruku trhu.Nařídit regulovanou cenu elektřiny nelze!!!
Nařídit jednotnou cenu cigaret lze!!!Tak opravdu již tomu našemu kapitalismu nerozumím.
16. 11. 2010 | 12:32

neo napsal(a):

Levičák:

to nejou jen cigarety, ale i noviny nebo časopisy.
16. 11. 2010 | 13:20

JaS napsal(a):

Problém je v tom, že mladí lidé vidí v kouření toho svinstva projev dospělosti. Nepomůže zakazování - to ještě zvyšuje zajímavost. Mohlo by pomoci jedině takový tlak, že kdo kouří, tak je jen srab a odporný smradlák (bohužel taky spousta docela hezkých holek). Stydím se za pana prezidenta, že Filipa Morise podporuje.
16. 11. 2010 | 13:44

Cabejš napsal(a):

Pane Janouch!S těmi prezidenty
můj nebo okupantů,bych byl opatrný.Vsadil bych se že rozlišit kdo z nich před r.89 a por.89 je větší gauner je velice obtížné.Zřejmě se pohybujete někde jinde než v podhradí.
16. 11. 2010 | 14:15

nekuřák napsal(a):

svatá pravda, Vašík Klausů je křivák... poklona autorovi!
16. 11. 2010 | 14:46

Janeb napsal(a):

Pane vědec, problém, byť děsivý, není žádnou vědou. Možná proto se s ním nedokážete srovnat;-)

Vše je založeno na pouhém pragmatismu.
Zamyslete se na následujícími body.

1. Jaká je vlastnická struktura Philip Moris?

2. Jaké soukromé subjekty sponzoruje?

3. Je lidí nedostatek nebo nadbytek?

4. Z kterých výrobních odvětví se vybere nejvíce daní?
16. 11. 2010 | 15:34

zdravuška napsal(a):

Je to jako v Kocourkově. Nadávka / nemyslím rasová/ je trestána soudem jako ohrožení společnsti. O kouření, které prokazatelně způsobuje rakovinu plic, prsu, tlustého střev a další, a zvyšuje počet nemocných na chronická onemocnění dýchacích cest a plic / a tím čerpá obrovské prostředky ze státního rozpočtu na léčení a nemocenské dávky/, se stále vláda a poslanci baví jako o něčem zanedbatelném,co není třeba řešit. To není trestné??? Co na to náš trestní zákoník?
16. 11. 2010 | 18:21

zdravuška napsal(a):

Je úmyslné vraždění legální? V souladu s českým právním řádem?
Zamyslete se, proboha!!!
16. 11. 2010 | 18:23

xx napsal(a):

Ona ta civilizace holt nepřináší jen samá pozitiva a sociální jistoty, no.

I přesto, nebýt civilizačního pokroku, nedožívali bychom se dnes ani průměrného věku silného kuřáka, to je třeba si uvědomit.

Zda má prezident chodit otevírat vůbec nějakou fabriku, tak to si myslím, že nemá. Tak ještě podívat se do školy, po úřadech, ale do fabrik je mu kulový, je to politik.

Divím se že zrovna Klaus něco takového podniká.
16. 11. 2010 | 18:44

JaS napsal(a):

Zdravuška má pravdu. To, co říká Janeb, dává ocenění vrahovi, který z toho, co ukradl zavražděnému, platí daně a tím dochází plného uznání - jakoby nebyl vrahem.
16. 11. 2010 | 18:44

xx napsal(a):

zdravuška: prokazatelně karcinogenních vlivů je celá řada, proč zrovna kouření z toho nějak vypichovat. Co třeba průmyslová hnojiva, některé problematické přísady do potravin a další fujtajbly.

O naprosto jednoznačně prokázané škodlivosti náplně zářivek ani nemluvě. A EU nám je místo aby je zakázala, povinně nařizuje kupovat a zakazuje kupovat nejedovaté žárovky.

Takových věcí je mnohem víc, nikdo z nich neomdlévá.
16. 11. 2010 | 18:48

Hloupý Honza napsal(a):

Pro neo a jiné. Znovu o svobodě a útocích na ni.

Je něco špatného na souložení, sexu, močení a kálení ? Ne, je to přirozeností každého. Buďme tedy svobodní i v tomto, souložme a kálejme na ulicích, kde se nám zachce, na počkání, dle potřeby. Buďme free nenechme se omezovat ! Kdo chce ať si svobodně zafetuje, kdo bude mít potřebu ať si šlehne. Kuřáci budou svobodně kouřit na zastávce vedle dětí, stejně jako kousek dál si bude mladá dvojice svobodně čichat z plechovky ředidla a na trávě si to bude divoce rozdávat starší pár v důchodovém věku. Může mi prosím někdo z osvícených svobodomyšlenkářů sdělit v čem je rozdíl, a proč i v tomto nejsem svobodni ?

Proč se tomu tak neděje ? Že by snad společnost pokrytecky rozdělovala to se smí a to co se nesmí ? Že by snad kvůli ochraně dětí a jejich vývoje ? Že by snad kvůli tomu, že ne všem je všechno příjemné, byť je to lidskou přirozeností ? Souhlasím a nejsem proti. Avšak když neukazujeme souložící dvojice na bilboardech, abychom ochránili duševní vývoj svých dětí - byť se jedná o lidskou přirozenost, proč už nám pokrytecky nevadí šlukující kovbojové a Petra moje parta, nebo Život je hořký, bohu dík a jiné stupidní chlastolákadla na týchž bilboardech ? Když je prokázán negativní vliv těchto látek na lidský organismus, nemluvě o společenských dopadech při vzniku závislosti na nich ? To už společnost toleruje. Proč asi !

Svoboda končí tam kde začíná svoboda jiného. Společnost by měla chránit svobody své většiny před svobodami menšiny, protože prostor svobody té první skupiny je vždy mnohonásobně větší než prostor svobody té skupiny druhé. Proto nemůže existovat absolutní svoboda. Nejedná se však jen o ochranu prostoru většinové svobody, ale omezující hranice by měly být dány právě i v případech ochrany dětského vývoje, ochrany lidského zdraví, ochrany zvířat, přírody aj.

Většina společností (zemí) chrání účelově a pokrytecky pod rouškou svobody a demokracie vždy jen ty zájmy své většiny, které se jim (vládě) zrovna hodí. V ČEZké republice si hrajeme na demokracii stejně urputně jako používáme
argument svobody pouze k ochraně různých lobystických hazardních, kuřáckých a jiných prospěšných uskupení, které mají na našem území Eldorádo.

ČEZké ovce mají úplnou svobodu v chlastu, kouření a hazardu, ale v jiných oblastech už nejsou natolik svéprávní, aby mohli o svých věcech svobodně rozhodovat formou přímé demokracie. Pořád zde platí staré římské pravidlo vládnutí "chléb a hry" a plebs bude v klidu.
16. 11. 2010 | 19:59

xx napsal(a):

Hloupý Honza: vykládáte si představy o svobodě velmi mylně. Skoro to budí dojem, jako byste si myslel, že svoboda znamená anarchii.

Tak to jste na omylu milej zlatej.

Ale tak jako vy voláte po zákazu bilboardů s kovbojem a cigaretou, jinej může volat po zákazu billboardu s čokoládou (kazí se zuby, hrozí cukrovka, obezita), billboardů s rychlými auty (rychlost zabíjí, vypouští jedovaté splodiny) a tak dále. Nakonec by nám zůstali jen ty s billboardy s politiky.

Spíš bychom se měli zamyslet, jestli tady nevoláte po tom, aby stát a jeho nařízení suplovali rodiče a rodičovskou odpovědnost za výchovu svých dětí. Ovšem to je jen chiméra. Nic takového není prakticky možné. Jeden příklad za všechny: Ze svého dětství ani mládí nepamatuju, že bych kdy viděl nějaký billboard s kovbojem a cigaretou, nepamatuju že bych kdy viděl reklamu na cigarety v časopise nebo v televizi. Dokonce ani rodiče doma nekouřili a z hospody mne při pokusu o koupi cigaret vyhodili. Přesto jsem v sedmé třídě poprvé zkusil jaké ty cigarety jsou. Tehdy mne to nijak neoslovilo, někteří spolužáci tomu ale už tehdy propadli. Mne to potkalo až o několik let později a kouřil jsem od vojny až do cca 32 let. Podobný osud potkal mého bratra i mé dva bratrance, z nichž jeden u toho zůstal dodnes. A znám ze svého okolí řadu podobných příběhů.

Opravdu si myslíte, že zákaz čehokoli na bilboardu nějaký problém vyřeší ? Nebo jenom prostě máte rád alibi a máte pocit že pod křídly ochranářského státu se by se vám žilo pohodlněji.

Podobně jako když vychováte v zajetí divoké zvíře, tak i člověk pod ochranou státu ztratí instinkty a jen těžko se mu navrací do normálního prostředí. Přitom ze strany státu se jednalo u nás spíše než o ochranu jen o nevědomost. Jak se říká, co oči nevidí, to srdce nebolí. Když se o problémech nemluví, jako by nebyly, dokud vás nepotkají osobně. A platí to naopak. Když se o problémech dnešní doby mluví moc, každej druhej moula má pocit, že se mu všechny ty křivdy o kterých čte a slyší, dějí nejméně dvakrát denně osobně.
16. 11. 2010 | 21:46

divílek napsal(a):

Vykašlete se na prezidenta a kouření. Řekněte nám radši, proč je celá EU zadlužená až po uši a kdo to způsobil, když je všude spousta ekonomických expertů, za co dostal Gros 80 milionů a kdo mu půjčil 20 na nákup akcií, za co dostal Špidla trafiku v EU, kdo z EU okradl naši republiku o 10 miliard a nahrál peníze Lauderovi, proč nestíhají Khunla za podvod s Pandury, kdy zavřou Bartáka za zlodějiny atd. a pana presidenta nechejte na pokoji.
16. 11. 2010 | 22:54

Břetislav Marek napsal(a):

Vážený pane Janouchu, zdravím Vás a mám ještě v živé paměti Váš projev na úvodním sjezdu SPOZ ZEMANOVCŮ, který se mi velmi líbil a včetně návrhu straně SPOZ dodání SW PROGRAMU na průběžné sledování hospodaření strany???
Nic se neudálo, jen se po zisku 4.33% hlasů a získání cca 50 milionů strhla válka o koryta a býti u nich co nejblíže ??

Ze SPOZ jsem už odešel a to poznání těch fracků a také MAZANÝCH politiků ze Zlína mne přímo děsilo. Jejich představy jak se zamotat do možné KOLABORACE S TĚMITO parlamentními stranami a ZBÍRAT ALESPOŇ TY dropty JE pro ně už vysněný cíl???

Doufám a věřím, že se začne rodit nová politická koncepce na občanských hodnotách a konečně se změní HODNOTOVÝ systém občanů, a také ta NEEKONOMICKÁ EKONOMIKA?? Co říkáte, jste nakloněn variantě SYSTÉMOVÉ ZMĚNY tohoto MRAVNÍHO KOLAPSU naší země ?? Podpoříte naši iniciativu a NOVÉ strategie řízení společnosti tak aby se ne opakovala ta děsivá DEVASTACE VŠECH ČINNOSTI OBČANŮ A TI NAŠI ZLODĚJI A zásadový PRIVATIZÁTOŘI byly postaveny před řádný SOUDNÍ TRIBUNÁLY ????Je na čase hledat nové zásadní řešení ???
17. 11. 2010 | 06:09

gaia napsal(a):

xx

kuřákům je jejich závislost potřeba trochu znepřístupnit, neb jsou schopni všeho.

Např. prdnout si v něčí přítomnosti se považuje za faux pas , ale posadit se v parku vedle maminky s kočárkem s novorozencem a zapálit si zde cigeretu, připadá kuřákům úplně normální a košer.

Přitom střevní plyny sírovodík a merkaptan jou přírodní plyny, které někomu mohou i vonět, ale kouř je podvědomě člověkem vnímán jako ohrožení požárem, tento reflexní rudiment si člověk nese z doby kamenné a je těžko se mu vědomě bránit.
U nekuřáků může taková situace vyvolávat paniku.

A zatímco u čokolády, rychlých aut a umělých hnojiv můžeme zdůvodnit jejich pozitivní vliv a potřebnost pro člověka při jejich užívání, u cigeret je to pouze ta závislost, která vyhovuje pouze jeho uživateli.
A již Komenská říkal, že děti jako opičátka jsou a napodobují dospělé, ať konají dobré či špatné věci, u cigeret je to totéž.

Když děti uvidí, že kouří jejich učitelé, že kouří oblíbení herci , zpěváci , politici....začnou je napodobovat, jako malé opičky napodobují dospělé.

A nová generace kuřáků je na světě a tabákové firmy si mohou mnout ruce.

PS. stejně tak se mně nelíbí reklamy na alkohol, kterých je TV plná
17. 11. 2010 | 08:27

Holubář napsal(a):

Břetislav Marek:
Máte v textu spoustu otazníku. Z toho vyvozuji, že jste ještě optimista. To vám závidím, ale nemněnil bych.
17. 11. 2010 | 10:37

Holubář napsal(a):

gaia:
S tím kouřem to, gaio, přeháníte. Uzené žádný pocit ohrožení nevyvolává ani při přípravě, o to méně při konzumaci.
Že si kuřáci svou obecnou bezohledností současné tažení proti sobě dost sami vykoledovali, to je fakt.
Ale váš postoj se mi, také "obecně", vůbec nelíbí. Nepřeji si, aby mi někdo určoval životní styl a snažil se mě dokopat ke štěstí.
Dneska to jsou cigarety a zítra to bude to karcinogenní uzené, pozítří Orwell nebo Hlava XXII. se Švejkem.
Se zákazy, prosím, opatrně, říkám coby nekuřák.
17. 11. 2010 | 10:43

Holubář napsal(a):

Pardon, hrubka jako bejk.To se někdy přihodí.
17. 11. 2010 | 10:47

gaia napsal(a):

Holubář

něco jiného je zákaz a něco propagace , třeba i mimosmyslová.

Prdění se také nemuselo zakazovat, ale nesluší se tak samo o sobě. A stejné by to mělo být s cigeretami.

PS.

uzené maso má úplně jiný čmuch než cigáro.
17. 11. 2010 | 12:52

xx napsal(a):

gaia: proste svoje postoje a názory chcete vnutit ostatním, protože jste přesvědčená že jsou správné. Typické chování odpůrců svobody.

Když je někdo hulvát nebo jenom pitomec, kterej obtěžuje svým kouřem okolí, zákazem propagace se na tom nic nezmění. A mezi kuřáky jsou pitomci a hulváti zastoupeni stejnou měrou jako mezi nekuřáky.

Část těhle trablů se dá vyřešit slušným dialogem, stejně jako část jiných konfliktu.

Někomu vadí kouř z cigaret, mně zase vadí silné parfémy. Silně mne to obtěžuje, když vleze do autobusu nebo tramvaje silně navoněný člověk, nejraději bych jej vykázal. Mám snad bojovat za zákaz propagace parfémů ?

O zdravotních vlivech parfémů toho víme málo, kdo ví, dost možná že taky škodí.

Zákazy jen vytváříme sváry mezi skupinami lidí. Samozřejmě že regulace chování společnosti je nutná, že nelze zcela odbourat veškerá pravidla.

I když, třeba právě pravidla silničního provozu jsou ukázkou toho, že ačkoli se to zdá na první pohled jako nezbytná nutnost bez které bychom se navzájem pozabíjeli, existují země kde žádná pravidla nařízená státem nemají a když mají tak je stejně nedodržují, a přesto tam fungují i s daleko hustším provozem, než známe u nás. A naopak, ani přísná pravidla u nás nedokáží zabránit nehodám.

Takže nic není jednoznačné.

Vezměte to jinak, vždy třeba auta vypouští daleko jedovatější zplodiny než kuřák. Volá někdo po zákazu reklamy na auta. A co takový bezohledný řidiči, stojící na křižovatce na červenou a foukající jedovatý kouř přímo dětem do kočárků nebo do obličejů. Neměly by se auta zakázat vůbec, aby matky s dětma mohly nerušeně procházet po ulicích i ve městech ?

Víte třeba, že ozon se drží hlavně při zemi, takže při inverzí ohrožuje především děti ?

V tomhle kontextu je nějaký kuřák na lavičce docela neškodnou lapálií. Jenomže kuřáci jsou jen ti druzí, kdežto autem jezdíme občas všichni, že.
17. 11. 2010 | 13:37

gaia napsal(a):

xx

svobodu do toho nepleťte, to vlastně nikdo pořádně neví, co je.

normální je nekouřit, tak by měli kuřáci být odsunuti, tam kam patří.

Např. já chodím jen na nekuřácké plesy, kde je zákaz kouření, a neberu to jako něčí šikanu, ale upozornění, že by tam mohli kuřáci obtěžovat, ať tam raději nechodí.
A když je ples kuřácký, tak tam ani nejdu a nemusím se rozčilovat.

A pravidla být musí, je nás na planetě moc, to bychom se jinak navzájem požrali.
I přírodní národy mají svá tabu, neb vědí , že jejich dodržování je pro ně výhodné.
I když by bylo třeba pohodlnější souložit se svou matkou, než na to hledat nějakou cizí ženskou.

Bez pravidel se nedá žít ani v pralese.
A auta jezdí venku, a nemám ho celý den u sebe v kanceáři nebo u oběda.

I když já bych omezovala i ta auta ve prospěch veřejné dopravy, ale u nás se jde trendem opačným.
Ale psala jsem už nehoře, že u kuřáků vadí právě ta neohledulnost.
To jejich chorobné sebeprosazování.
17. 11. 2010 | 13:49

Holubář napsal(a):

gaia:
No, to máte pravdu, že uzené má úplně jiný čmuch než cigáro. Ale zkuste vzít na vědomí, že někomu smrdí uzené a někomu cigáro, a stejně obráceně jim to voní. Já to sice taky nechápu, ale je to tak - moje vlastní Labuť je toho příkladem a důkazem.

Pokud budete chtít, pošlu vám někam (nikoliv "vás někam" :-) ) informaci o desítkách věcí, které by se dělat neměly a přesto se dělají. Tady by to zabralo moc místa.
Proč by ausgerechnet kouření mělo být výjimkou?
A "mimosmylová propagace", jak ji nazýváte? Tou jste, milá zlatá, obklopena, že skoro ani nemůžete dýchat. Všimla jste si?
Takže ještě jednou - proč zrovna kouření?
17. 11. 2010 | 14:08

gaia napsal(a):

Holubář

neznám nikoho, komu by smrdělo uzené, ale cigerety smrdí všem nekuřákům.

A vlastně svobodu berou i kuřákovi, neb ten, když je závislý, tak chce jen to jedno a žádnou svobodu též nemá.

A cigerety nejvíc škodí dětem, kuřačky rodí děti s menší porodní váhou, to je již vyzkoumáno.A že jsou děti kuřaček na tom hůř i v jiných oblastech je též již vyzkoumáno, bylo mnoho studií.

Kouření nejvíc škodí dětem, pak ženám, ale propagují to pořád chlapi!!
17. 11. 2010 | 14:28

Hloupý Honza napsal(a):

To xx a Holubář:

Nedostal jsem odpověď na to, v čem je rozdíl mezi svobodou kouření a svobodou braní drog, fetováním a jiné.

Když žeru uzené, tak ucpávám tepny pouze sobě. Když kouřím na zastávce tak spolu se mnou pasivně kouří i okolí. Z přemíry uzeného se nedostanu do opileckého stavu a nezpůsobím autonehodu, nebo že by snad už byl nějaký paragraf, že se nesmí za volant pod vlivem čokolády ? Když budu žrát uzené celý den a každý den tak na něj nezískám závislost, spíše si ho zprotivím. To je to oč tu běží, bavíme se o látkách, které mají na lidský organismus nějaký prokazatelný vliv, a to do prdele není ani čokoláda ani uzené, ani výfukové plyny z aut. Jsou to látky, které mají jednu společnou primární vlastnost, tj. způsobují závislost, o dalších věcech, škodlivosti nejen na lidský organismu aj. nemluvě.

Auta a kouř ? Další bla bla argument. Jednak existuje kontrola emisí, a je to zase jen specifikum ČEZké republiky a podobných balkánských demokracií že tu jezdí,to co tu jezdí, a že musí naše děcka dýchat to co dýchají - když je ta svoboda, tak proč ne, že ?. Jinde ve světě si hlídají ovzduší trošku jinak, stejně jako zdraví svých obyvatel, neboť pochopili, že investice do prevence jsou mnohem menší a efektivnější než ex post náklady na odstranění následků. Tady je pro naše opilecké ňoumy ve vládě lepší srážková daň z chlastu a cigaret v hrsti než nějaká ochrana zdraví a prevence na střeše. Možná by to chtělo svůj rozhled posunout trochu více na západ od Hradčanských katakomb, a někdy taky zapnout i svoje mozkové závity, je-li vůbec co zapínat.

Pořád tady někdo obdivně papouškuje dogmata o svobodě a trhu. Já tady mluvím o závislostech, svobodě a trhu ! Proč jsou drogy tak výnosný kšeft ? Protože máte stálého zákazníka, díky okamžitému vzniku závislosti ! Proč jsou cigarety tak výnosný obchod ? Protože máte stálého závislého zákazníka.

Neblábolte mi tady o uzeném, životním stylu a že se příště zakáže čokoláda.

Je mi úplně jedno co kdo dělá, ať si vaše rodiny chlastají, kouří, fetují,dělají v rámci svobody co chtějí, ale ať probůh tady ta z..vená společnost zastoupená tím největším odpadem v parlamentu, mi nevěší bilboardy o chlastu a cigaretách kolem cest a škol, zřizuje herny aj., jenom proto aby naplnila děravou státní kasu a mohla z těchto špinavých daní zase kupovat stíhačky a hrát malou domů do vlastní, či stranické kapsy, neboť děcka do školy chodit musí, až nebudou muset tak je tam radši ani nebudu posílat. To je taky odpověď pro další chytráky, kteří tady melou o rodině a jiném bla bla. Až budu žít na pustém ostrově tak si můžu za výchovu svých dětí sám, ale ne ve společnosti, kde půlku dětství stráví ve škole, do níž musí chodit právě kolem těch bilboardů, heren, putyk a jiných svobodných vymožeností ČEZké demokracie a která se z nich snaží vychovat úplně stejně ovce jako ta komoušská z před dvaceti let.
17. 11. 2010 | 14:34

xx napsal(a):

gaia: no to jsem pochopil, že vy ani pořádně nevíte co je svoboda.

Tím příkladem jsem vám chtěl naznačit, že lidstvo nepotřebuje nařízená pravidla nějakými osvícenci k tomu aby společnost fungovala. Nepotřebujeme dopravní experty aby vymýšleli pravidla silničního provozu. V některých lidnatých zemích Asie si můžete vzít příklad, jak společnost může fungovat i bez pravidel nařízených nějakým samozvaným osvícencem. Společnost s pravidla umí vytvořit zcela spontánně sama.

Když se podíváte na tohle video http://www.youtube.com/watc...
proletí vám hlavou okamžitě celá řada našich předpisů, zákazů a nařízení, které ti lidé porušují. Našince musí nutně napadnout, že tam musí zahynout každý den mnoho lidí, když takhle hazardují absencí pravidel, která nás civilizované lidi dnes a denně ochraňují a usnadňují nám život. A hle ? Ono to funguje i bez nich, žádní mrtví se tam neválí, všichni se chovají jak mají aby se nic nestalo. Jak je to možné ? Bez pravidel, zákazů a nařízení ? Bez dohledu, kontroly, úředníků, harmonogramů.

Našinec zvyklý na kazajku ze směrnic a pravidel něco takového jen velmi těžko chápe.
17. 11. 2010 | 15:02

xx napsal(a):

Hloupý Honza: proč mi upíráte možnost kochat se krásnými billboardy s reklamou na cigarety nebo alkohol. Mě se ty billboardy líbí, rad se na ně dívám, i když třeba z alkoholu konzumuji jen pivo a již mnoho let nekouřím.

A vždycky když jdeme kolem takového bilboardu s dětma, říkám jim jak je to škodlivé a špatné, kouřit a pít alkohol.

Naopak si myslím že nebýt těch reklam a billboardů, tak často bych si nenašel příležitost vysvětlovat dětem jak jsou cigarety škodlivé ;)
17. 11. 2010 | 15:21

gaia napsal(a):

xx

no moc Vám nerozumím, jestli chcete dávat za vzor Indii a tvrdit, jak to tam funguje.

I když připouštím, že u nás se to někdy s přikazováním přehání, např. včera večer ve zprávách prohlášení ministra Dobeše, že každé dítě ve školce v 5 letech bude muset být povinně otestováno psychologem, aby se poznal vstup a jaký pokrok dítě do 5. třídy udělalo.
To mně skutečně zatrnulo. Jako v Orwelově románu.

Avšak u cigeret nejde o zákazy, jen jejich odsunutí z veřejného života na okraj, aby neotravovali.

A dělá se to tak všude v civilizovaném světě, např. naposled v Polsku.
17. 11. 2010 | 15:23

Hloupý Honza napsal(a):

XX:

Jaký je rozdíl v psaných a nepsaných pravidlech - kromě toho, že první jsou na papíře ? Je úplně jedno jestli si nějaká společnost pravidla napíše a druhá nenapíše, základ je pořád stejný - existence pravidel.

Snažíte se argumentovat a ve výsledku si akorát protiřečíte.
17. 11. 2010 | 15:25

gaia napsal(a):

xx

bilboardy bych zakázala též, otravují veřejný prostor, propagují si sobecky své zájmy ničí výhled a volný prostor a při výrobě se používají jedovatá lepidla.

A nechoďte na mne s tím, že jsou z nich pracovní příležitosti.
17. 11. 2010 | 15:26

gaia napsal(a):

ano i v tom videu oni dodržují pravidla, že když jede vlak, tak mu uvolní cestu.
Kdyby nedodržovali, vlak by nikam nedojel, nebo by bylo spousta mrtvých.

Takže jako je pravidlo, že nevypouštím střevní plyny v místnosti před lidmi, nekrkám a neplivu na zem, měli by kuřáci dodržovat pravidla, že než si zapálí, dovolí se nekuřáků, nezahodí vajgl na zem a nebudou plivat své karcinogenní chrchly na ulici.
A má člověk svobodu, když musí povinně půjčit dítě nějakému psychoušovi aby on o něm dělal závěry?
A že to bude prý za 4 roky povinné, i když to nařídil ministr?
17. 11. 2010 | 15:36

xx napsal(a):

Hloupý Honza i Gaia:

Ten příklad s tím vlakem na tržišti je přece o tom, že oni si tam vytvořili sami pravidlo, že když jede vlak, musí uhnout se vším stranou. Udělali to nejoptimálněji jak to jde aby všichni měli prospěch, uzpůsobili se podmínkám, mají skládací a posuvné stoly a vlak tamtudy nejede 80km/h ale tak odhadem 15 a houká. Myslíte že mají ti Thaici nějaké manuály a směrnice jak se mají při průjezdu vlaku chovat ? Že strojvůdce tam má omezení rychlosti a povinnost použít výstražný signál ?

Kdyby jim tam přišel Hloupý Honza nebo Gaia, takový trh by zakázal, protože je to nebezpečné, stačí škobrtnout a jste pod vlakem. Takže je lépe preventivní zásah a celý ten podnik zrušit. Vlak má přece přednost, koleje se kvůli tržišti překládat nebudou, tržiště se přesune snadněji, takže se půjde cestou menšího odporu.

A to je právě ten rozdíl v přístupech. Direktivně restriktivní regulace a regulace svobodně tržní.

Já chápu, že člověk žijící trvale v podmínkách silných státních regulací prakticky veškerého chování lidí, má velký problém pochopit co je svoboda. Vyžaduje to pak jistý intelektuální výkon, aby se člověk dokázal z těch pout vymanit a to každý nesvede.

A ještě k těm kuřákům. Oni si samozřejmě taky někteří neuvědomují, že svoboda není o tom, moci kdykoli kohokoli terorizovat jenom proto že se mi to líbí. Jejich svoboda kouřit samozřejmě musí končit u nosu nekuřáka.

Lidé zvyklí žít ve společnosti, kde je vše regulováno nějakými předpisy ztrácí schopnost vytvářet a udržovat ta automatická pravidla, ta pravidla svobodně tržní. Prostě mají pocit že už neexistují, že vše řeší zákony a tak co není zákonem zakázáno, je pro ně dovoleno. V takové deformované společnosti pak musí zákonodárný sbor vytvářet pravidla i na to jak mají vypadat banány aby se jim mohlo říkat banány.

Znám lidi, kteří si coby kuřáci nedovolí ve společnosti jiných lidí zapálit cigaretu aniž by se předem zeptali, zda jim to nebude vadit. Ale to už je spíše o morálce a výchově než o reklamně na cigarety a alkohol. Ostatně jsou lidé, kteří si klidně prdnou před ostatními a ani to s nimi nehne, někteří se tomu ještě zasmějí. Že by i na to měla reklama špatný vliv ?
17. 11. 2010 | 16:24

skeptický napsal(a):

Takže se nám nenávist ke kuřákům upřesnila na nenávist k chlapům.

Kuřáci rádi svůj smrádek z cigarety,nekuřáci si zase medí ve svých božských prdech,nebo vonných visitkách svých mazlíčků.

Božíčku,kdo to tady šepce o lásce.

Když už mluvíme o odsunu,zkuste do toho připojit také oblíbená etnika a alteránty.Uvidíme,co se stane.

Někteří lidé by dle svých verbálních projevů patřili do kravína,kam patří.Ovšem vysvětlujte jim to.

Kuřáci to taky nemají lehké.Ale zatím jsou to spoluobčané,a volání po nedobrovolném odsunu je vyzývání k násilí vůči skupině,neohleduplnost a sebeprosazování,kterou vidíme jen u druhých.

Místo snahy vysvětlovat druhým jejich blbost,měli bychom se zamyslet nad vlastní.
17. 11. 2010 | 16:25

xx napsal(a):

Gaio: to s tím psychologem je samozřejmě také projev nesvobody. Je to důkaz v jak nesvobodné zemi žijeme.

Ale rozhodně to není omluva pro ještě větší nesvobodu. Naopak je třeba s tím bojovat.
17. 11. 2010 | 16:27

skeptický napsal(a):

P.S.
Oprava pro nedovtipné : Alternáty
17. 11. 2010 | 16:27

xx napsal(a):

Hloupý Honza: Já si neprotiřečím se sebou. To jen s vaší představou o mě a o svobodě.

Když mluvím o svobodě, nemluvím o neexistenci pravidel. To je základní omyl lidí v zajetí regulací a státních direktivních nařízení. Myslí si že bez těch státních direktivních zásahů se společnost musí nutně propadnout do chaosu bez pravidel. Jakoby snad společnost tvořily jen nesvéprávná individua neschopná života bez drába za zadkem a svištícího biče nad hlavou.
17. 11. 2010 | 16:37

gaia napsal(a):

skeptický

no selektivní mysogin (v překladu potřebuje ženslou jen na sex) ten tu opravdu chyběl.

A hlavně jeho řeči o právech.
xx

právě že to kuřáci používají tu ruku trhu, že oni mají vždy navrch, že jim musí ustuúpovat ten slabší, kterému to vadí, tak musí být regulace.

Je nás moc, musí být pravidla.
Ve škole kdybychom nedali pravidla po které straně schodů se musí nahoru a po které dolů, tak by se děcka zabila.
A taky jsme je stanovili po té, co se 2 srazily a jedno skutálelo dolů.

A další vždy přidáváme, když se něco šustne a rodiče přiletí, jak to , že jsme jim to neřekli a nevyarovali předem.

a takhle si to představuji i na státní úrovni.
Regulace bují až se to možná někdy vymkne z rukou.

Málo lidí je tak osvícených, aby se chovali moudře a ohleduplně s respektem k druhým.

Většinou každý sleduje své zájmy (ano chová se tržně) a platí, že košile bližší než kabát.

Bez pravidel by byla anarchie.

Ale mnohdy se pak v pravidlech mnozí nevyznají.

Asi to nevyřešíme, ale blog byl primárně o sponzoringu a lobyngu tabákových firem a jejich podržtašce Klausovi.
17. 11. 2010 | 17:18

xx napsal(a):

gaia: váš způsob uvažování je mi naprosto cizí. Proč máte pocit, že nekuřák je slabší ?

To jsou argumenty naprosto smyšlené, vycházející jen z nějakých emočních stavů. Zřejmě vás nějaký hulvát a hrubián kuřák někdy poslal do háje se žádostí aby vám nesmrděl pod nos a tak si teď svou frustraci chcete "vyřídit" se všemi kuřáky najednou za pomoci státního aparátu.

To je ovšem ale jen vytváření atmosféry konfrontace a je spíše projevem necivilizovaného násilnického myšlení. Nejste lepší než ten hulvát čmoudící vám pod nos co Vás poslal do háje.

Před mnoha lety, ještě před vstupem do EU u nás ve městě vznikla nekuřácká restaurace. Kompletně nekuřácká. Měli a mají stále plno. Chodili tam a chodí i kuřáci, na cigáro ale chodí ven. Bez zákazů, bez zákonů, bez nařízení. Prostě proto že to lidé žádali, tak to vzniklo. Spontáně, bez zákonů.
Ten váš příklad ze školy, to je typický produkt naší společnosti uvyklé nesvobodě. Je to totalitní relikt.

Naše společnost neumí se svobodou zacházet. Ostatně Vy i Hloupý Honza jste toho živým důkazem. Vy ani nevíte co pojem svoboda znamená. Co taková společnost plná lidí jako Vy může vyprodukovat, jedině restrikce a direktivní regulace všeho možného co se tomu či onomu hejlovi aktuálně ve funkci zrovna znelíbí. Dneska je to ochrana nekuřáků před kuřáky, zítra si usmyslíte, že budem lidem holit hlavy, abychom ušetřili na šamponech a nezatěžovali životní prostředí.
17. 11. 2010 | 18:32

skeptický napsal(a):

gaia

Skutečně,ale skutečně ženy nemají moc co nabídnout.Na tři věci.Ta třetí je pro zlost.

O právech jsem tu nic nenapsal,pokud vzpomínám.
Ale můžu.

Nešel jsem na ně,protože mi to nic neříkalo,a šel na ně můj duchem slabý spolužák z obecné,který se musel doma vsedě vpozoru pravidelně každý den učit,aby měl vyznamenání.

Dopadl dobře,vzal si lékařku.
Říkám téhle kombinaci trávník a mlékařka.

Hledal jsem v rejstříku číslo diagnozy na učitelku.Kupodivu není.
Missofil!
17. 11. 2010 | 20:59

Karkulka napsal(a):

vlk bude pořád žrát babičky a na granule dobrovolně nepřejde.Je na babičkách závislý.

Musí mu pohrozit myslivec.
18. 11. 2010 | 07:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy