Naše energetická ČEZpečnost

23. 11. 2010 | 23:10
Přečteno 3312 krát
Úvahy o naší energetické politice

O vnitřní bezpečnost naší země se stará ministerstvo vnitra, o vnější ministerstvo národní obrany. Nikdo neočekává, že tato ministerstva budou přispívat k našemu rozpočtu. Naopak. Politici jsou smířeni s tím, že činnost těchto složek nás bude dost stát.
Dokud bylo energie relativně dost, měla naše země i ministerstvo energetiky, i když pojem energetická bezpečnost se tenkrát příliš nenosil. Když jsem ve švédském exilu v roce 1975 uveřejnil článek Energie, svoboda a nezávislost, kroutili nad ním i nejvzdělanější švédští politici hlavou: Energie a svoboda? A nezávislost? Co je to za nesmysl?
Uplynulo necelých 40 let a i naši politici se naučili bez potíží uvedené pojmy spojovat. Ne však s dostatečnou hloubkou poznání.

Nějak to nefunguje

O energetickou bezpečnost se dnes naše vláda může starat pouze prostřednictvím podniku, jehož je majoritním vlastníkem a který vyrábí a částečně distribuuje větší část nejdůležitějšího energetického tovaru, tedy elektřiny. Zbytek české energetiky byl totiž levně rozprodán.
Vláda může ČEZ řídit pouze prostřednictvím dozorčí rady, ve které má většinu. Dozorčí rada může rozhodovat o politice podniku ČEZ, jmenovat či odvolávat jeho funkcionáře, má rozhodující vliv i na základní finanční politiku.
Náš problém spočívá v tom, že veskrze zkorumpované české politické prostředí si z dozorčí rady ČEZ udělalo krmítko či trafiku nejen pro vysloužilé politiky. Členství v dozorčí radě je královsky honorováno a kromě finanční odměny s ním souvisí i jiné prebendy: účast na zisku, auta, pojistky atd. Při retroaktivním pohledu na členy dozorčí rady ČEZ bychom tam našli řadu zajímavých osob: třeba imanželku jednoho z bývalých premiérů. Znalost energetiky není podmínkou.
Platí to bohužel nejen o dozorčí radě ČEZ. Vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína byl nedávno jmenován člověk bez jakéhokoliv energetického vzdělání!
Diskutoval jsem o problémech ČEZ smnoha našimi premiéry.
Jednou, když se česká média zalykala – střídavě závistí, rozhořčením či obdivem – nad skoro miliardovou odměnou šéfa ČEZ, mi jeden z expremiérů omluvně řekl: „Zjišťoval jsem si to. Nastavení této odměny neschválila má vláda.“ Nebyl jsem asi příliš slušný: „Není to hodně slabá útěcha, pane premiére?“
Dovoluji si tvrdit, že současné vedení ČEZ zřejmě nemá jasno, jaké jsou hlavní úkoly tohoto energetického gigantu: vydělávat finance pro sebe, své akcionáře včetně státu, či se starat o energetickou bezpečnost země?
Své tvrzení si dovolím ilustrovat dvěma příklady: 1) pochybnými investicemi firmy ČEZ do balkánské energetiky, které sice byly pro každého průměrného znalce Balkánu katastrofou, ale měly ukázat, jak dynamickým se ČEZ stává svými expanzemi. A 2) účastí ČEZ na fotovoltaickém boomu. První příklad svědčí o tom, že vedení ČEZchtělo uměle zvýšit cenu akcií, druhý svědčí o základní energetické negramotnosti: nebylo snad jasné, že parametry fotovoltaiky nastavili naši energeticky negramotní politici zcela neudržitelně? A ČEZ, místo aby upozornil svého hlavního pána, tedy stát, že udělal botu, se snažil na této pyramidální hlouposti přiživit. Obhajoba, že chtěl státu trochu zvýšit dividendy, je úsměvná: zvyšovat výnosy zdražením elektřiny a pobíráním státní dotace?!
Ceterum autem censeo: našim politikům chybí základní energetické vzdělání, ačkoliv si mnozí z nich troufají o energetice rozhodovat, dokonce i poskytovat rady. Jsem ochoten pro naše politiky dělat doškolovací kurzy: měli by však potom prokázat základní znalosti energetického slabikáře zápočtem.
Bez zápočtu by neměli mít právo usednout do parlamentu či Strakovy akademie. Ale neskrývá se někdy za „neznalostí“ podíl na dobrém byznysu?

Vzpomeňte na Sacharova

Česká politika se potýká ještě s jedním fundamentálním problémem: „čtyři versus čtyřicet“. Do parlamentu jsou totiž politici voleni na čtyři roky, energetickou koncepci nutno promýšlet a stanovit zhruba na čtyřicet let. Za uplynulých dvacet let navymýšleli naši politici energetických koncepcí skoro půl tuctu.
Dalším problémem, nejen českým, bývá zvolení zelených fundamentalistů do parlamentu. Křehké vládní koalice potřebují občas k udržení vlády pár hlasů. Neznalost energetického slabikáře vede často k tomu, že kompromisu je obětována energetická koncepce.
Před třiatřiceti lety varoval Andrej Sacharov, že bez jaderné energie Západ neubrání svou svobodu.
Není nejvyšší čas se zamyslet nad jeho slovy?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

arlon napsal(a):

nomjo pane profesore, to byla hodně slabá útěcha pana premiéra. A ten Sacharov, to je zase překvapení. No jak pro koho, ještě byste do toho měl zamotat Černobyl, aby to mělo skutečnou patinu vědeckosti.

http://technet.idnes.cz/mel...
23. 11. 2010 | 23:32

sasa napsal(a):

Mate pravdu pane profesore. CEZ je zarukou energeticke bezpecnosti tohoto statu. Otazka zni, jestli je v dnesni dobe treba, aby CR byla takto bezpecna, kdyz neni vojensky, ekonomicky, financne a uz ani jazykove. Vzdyt mame vlastni ceskou menu, ale ji nepouzivame ve smyslu financni politiky.
23. 11. 2010 | 23:34

hoven napsal(a):

tak on totiž ČEZ řídí člověk, který byl tak prudce duševně , znalostně a zkušenostně vyvynutej, že šel hned po vysoký škole dělat ředitele , a jeho spolužáci z ostravskeho gymnázia. takže se myslím neni moc čemu divit. ty lidi tam mají takový odměny, že si říkají každej den dobrej. roman je hvězda, protože když letěly ceny elektřiny raketově nahoru, tak měl ČEZ slušný zisky a ta hodnota akcií od roku 2005 vyrostla dvojnásobně. jenže ona by vyrostla stejně, i kdyby ten ČEZ řídila opice. roman a ta jeho banda těma investicema a megalomanstvím přivedla ČEZ malem k bankrotu. neska je to předlužená společnost. já si myslim, že nastal čas je vykopat nemilosrdně ven. všechny. jenže oni si tam nahrabali tolik, že už je jim to jedno. to je taková pakáž, že krejčíř s koženym jsou proti nim ministranti v kostele.
24. 11. 2010 | 01:29

groessling napsal(a):

Pane Janouchu, copak manažeři, onehdá jsem zaslechl, že firma, která má know-how k řídícím systémům na všechny české klasické i jaderné elektrárny ČEZ byla prodána maďarskému MOLu a boj o něj zase nedávno vzdala OMV ve prospěch jedné východní firmy. Víte o tom něco konkrétního Vy ?
24. 11. 2010 | 05:02

student napsal(a):

"energeticky negramotní politici"
A je nějaká oblast, v které jsou ti naši politici gramotní ?
24. 11. 2010 | 07:08

Vosavbotě napsal(a):

Dobrý den pane Janouchu,

řekněte to otevřeně a přímo: ČEZ není nic jiného, než největší legální státní tunel na jeho vlastní finance a největší zloděj našich daní. V jeho dozorčí radě jsou všichni ti Římané a další politické trosky, kterým nejde o nic jiného, než krást, krást a zase krást!
24. 11. 2010 | 08:36

Likeke napsal(a):

Ono už není moc co podojit, takže už zbývá jen ta energetika.
24. 11. 2010 | 09:15

Xury napsal(a):

Pro autora:
v drtivé většině případů s vámi souhlasím, ale tentokrát bych měl pár poznámek. Řízení ČEZ přes DR je tzv. německý model řízení firmy a jak z názvu vyplývá není to žádné české specifikum.Fakticky umožňuje (a umožňoval) zástupcům státu - což jsou pravda politici, dostatečnou moc nad firmou i jejím vedením. To že jsou v DR jak současní tak bývalí politici a že je tato funkce spojená s nemalými požitky taky není nic neobvyklého jak u nás tak ve světě. Odměna pro Romana se omýlala snad stokrát úplně všude. Je potřeba říci, že v dané době měl pan Roman prakticky stejnou smmlouvu jako před ním pan Míl (minimálně pokud jde o opce), ale měl to štěstí, že zrovna v době jeho ředitelování vzrostla cena akcie více než 10x.
Osobně jsem přesvědčen, že pokud jde o představenstvo ČEZu, tak to svoji úlohu vidí v nárůstu hodnoty podniku, což považuji za standardní úkol pro najatý management. Zajišťování energetické bezpečnosti ve smyslu primárního rozhodnutí by měla dělat vláda potažmo DR ČEZu (na základě odborného doporučení). Vedení firmy by pak takové rozhodnutí mělo jen realizovat. Pokud jde o investice tak se nedomnívám, že investice na Balkáně jsou pochybné. Předně dominantní část šla do členských zemí EU, což by mělo být jistou zárukou a jednak ČEZ nebyl sám kdo tam investoval. Kromě toho neměl v dané době fakticky moc alternativ. Pokud jde o fotovoltaiku, tak je potřeba říci, že zákon o její podpoře byl přijat na základě našich závazků EU o podílu obnovitelné energie. To, že byl přijat v té podobě v jaké byl je věc jiná. To, že byl neudržitelný bylo jasné až od minulého roku, kdy už byla nějaká směrodatná čísla k dispozici. Hodnotit účast ČEZu jako příživu nepovažuji za oprávněné. Mimochodem jsem si jist, že ČEZ stát na nesmyslnost ceny upozorňoval. Já sám jsem několik vyjádření členů vedení četl.
Zvolení zelených do PS taky nepovažuji za výhru, ale tak už demokracie funguje.
24. 11. 2010 | 09:25

Xury napsal(a):

Pro hoven:
můžete nějak doložit, že ČEZ je předlužená společnost?
Jinak Roman šel po VŠ dělat ředitele protože si ho Wolf Bergstrasse vybrala na základě jeho seminární práce.Jeho další ředitelská místa se pak už jen od tohoto odvíjela.
24. 11. 2010 | 09:28

jogín napsal(a):

Hoven: No a co, každej se stará sám o sebe, ne?
24. 11. 2010 | 09:54

Sofus napsal(a):

Pane Janouch, konecne apon castecne pravdiva slova o statnim molochu a monopolu jmenem CEZ! Diky za ne moc. Prichazeji hodne pozde a da se jenom zvazovat, jestli pricinou je vas vysoky vek, nebo odebrani tantiemu, ktere jste doposud mel. Ale to ted neni podstatne. Za vedeni CEZ posukem, odborne i lidsky, za vedeni vylozene politickem a nepotickem propojeni- viz napr. zminenou manzelku byvaleho predsedu vlady CR, ted mafii a komunisty dosazeneho prezidenta, ale tez synka mladsiho uplacirovaneho ve strukturach CEZ- co tam asi dela za odbornou praci? a dalsiho synka, ktery jako kapesne od nejakeho Romana, jiz dlouho reditele teto klientelisticke a nepoticke statni firmy, dostal z te miliardy, o ktere se zminujete desatek=100 milionu KC na jeho soukrome gymnazium PORG, jen tak, jak to u mafie chodi...a tak by se dalo pokracovat. Vsude ve svete, by po takovem nehoraznem zlodejskem cinu okamzite abdikoval z funkce prezidenta tatik tohoto odvazneho synka...Stalo by za to, aby byly zvereneny oficialni i neoficialni odmeny CEZ, penize vyhazovane na ruzne sportovni, politicke, filmove, a jine podvodne akce, opet temer jako v rodine, ze ano=cosa nostra!? Je neuveritelne, jak tento grandiozny podvod chvaly i ceska media, je to "nejuspesnejsi firma" v CR, temer kazdy rok, atd, atd. A zde je vyklad. Jak je mozne, ze polostatni firma, s ucasti 70% statu je tak uspesna, kdyz velky "ekonom" prznici prazsky hrad neustale prohlasoval, ze statni firmy by vubec nemely existovat, protoze neumi hospodarit, atd. Jak to, ze CEZ ma takove zisky jako polostatni firma? Ano. Porusuje to vsechny ucebnicove modely ekonomiky. Vysvetleni je proste. Tento polostatni (v podstate statni) monopol je podporovan primo vladni mafii a prislusnymi vladnimi urady- coz umoznilo vedeni CEZ nehorazne, bezduvodne zvysovat cenu elektriny... Cez pak byl a je statnim vybercim nove dane, formou nehorazne ceny elektriny, ktera se urcuje pro jistotu jednou rocne, ze ano. To se uz davno nedeje ani v Africe. I napr. v Bulharsku musi dle smlouvy CEZ urcovat cenu elektriny, kterou tam prodava, ctyrikrat rocne! Tak voco go?
Pane Janouch, mel byste tez napsat kolik a za kolik CEZ v CR vyrobenou elektrinu vyvazi? To bychom se pobavili, vidte. Ano, mel byste take zduraznit, ze soucasne vedeni CEZ zadluzilo tuto firmu a soucasny dluh presahuje 300 mld KC! Mel byste popsat, jakym zpusobem a manipulativne sly ve zminene dobe akcie CEZ prudce nahoru. A proc jsou akcie CEZ dnes hodne na dne? Kdo bude vyrovnavat s tim spojene ztraty CR, jako hlavniho akcionare? Jak to, ze reditel Roman davno nebyl odvolan? Atd. , atd.
Jinak posledni odstavec vaseho prispevku je politicky a historicky byl davno prekonan. Chce to studovat soucasne trendy v energetice ve svete, predevsim v USA.
Preju hodne zdravi!
24. 11. 2010 | 11:23

hoven napsal(a):

xury,
vycházím z romanových slov na schůzce s managerama ČEZu , i když je mám zprostředkovaně.
24. 11. 2010 | 12:19

Petr napsal(a):

Pane profesore,
nezbývá než s Vašimi slovy vždy souhlasit. Ale to je málo. Vy a vzdělaní a chytří lidé jako Vy v české politice nejsou.
Volby, nevolby, vše je pořád stejné.
Stále platí těžební limity, aby se jednou, až řádně stoupne cena uhlí, se mohly s plnou slávou zrušit.
Stále platí zákaz těžit zemní plyn v Beskydech (jde o jednu silnici a těžební zařízení nepoškozující životní prostředí), aby jsme jej jednou mohli draze koupit od Poláků.
ČEZ stále bude investovat své zisky v cizině (i na Balkáně, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku), než se naši politici rozhodnou dostavět Temelín, modernizovat Dukovany a začnou přemýšlet o nové jaderné elektrárně. To by sice přineslo statisíce nových pracovních míst (od inženýrů, přes betonáře až po pekaře vozící rohlíky na stavby), bez nároku na státní rozpočet. Ale o miliardové zisky by přišli všichni ti dovozci energií a ze zahraničí placení škůdci českého hospodářství, většinou (neříkám, že vždy)soustředěných v ekoteroristických spolcích.
24. 11. 2010 | 14:04

František Marčík, Energybulletin.cz napsal(a):

Pane Janouchu, nedomnívám se, že vládní zmocněnec pro energetiku musí být ze své pozice vzděláním energetik. Vyjma toho pan Bartoška toho nepochybně o energetice ví mnoho, ne nadarmo si ho jakožto poradce volají i zahraniční vlády. Funkce, kterou zastává, je především politická; představa, že ji vykonává nějaký odborník, kterých je ostatně v mnoha oblastech nedostatek, mi nepřijde být zdaleka lákavá.
A jen stručná poznámka k zeleným fundamentalistům. Že někoho označíte za fundamentalistu, neříká vůbec nic o tom, proč je ten který postoj zavrženíhodný. Vy nepochybně jste též v jistých ohledech fundamentalista, tudíž by stálo za to si nalít alespoň doušek čistého vína. Budeme-li donekonečna znevažovat argumenty a hodnoty, k jakým se zelení hlásí, tak akorát budeme zpevňovat zeď, která mezi nimi a zbytkem zeje (zjednodušuji), ale platí to i obráceně, mnoho argumentů zelených svoji váhu má a paušalizovat je a znevažovat primitivním označením "fundamentalismus" opravdu vůbec k diskusi nepomůže. Zeptejte se na to například pana dr. Cílka, který zelené poměrně horentně před minulými volbami podporoval.
Patetický závěr s odkazem na Sacharova je možná dojemný, nejsem si však jist, zda pravdivý. Že by jádro stačilo na obránění svobody (omezeno na energetiku), o tom dost výrazně pochybuji, a potvrdí vám to i pí Drábová. Ale chápu to, patos je ex definitione jímavý.
24. 11. 2010 | 16:18

modrý edvard napsal(a):

v podstatě to za mě napsal Xury.
24. 11. 2010 | 16:36

ujo napsal(a):

Prof. Janouch má asi pravdu, ale mohlo to dopadnout i hůře - totiž v případě privatisace ČEZu ke které se kolem r. 2000 schylovalo.
Pak by do ČEZu mohla vláda povídat stejně jako do ostatního zprivatisovaného průmyslu (vč. bank) .
Ostatně vůbec není jisté, že k postupné privatisaci ČEZu nedojde (stát je přeci nejhorší vlastník) a že dividendičky nepoplují místo k státu kamsi.
Vždyť když to bylo možné u bank...
24. 11. 2010 | 19:38

Dll Error Fix napsal(a):

DllErrorsFix.com offers DllErrorsFix Shareware. We currently provide software product, solutions, consulting services and technical support to individuals, businesses and non-profits so they can enjoy a better pc experience and protect sensitive information.DllErrorsFix is your complete one-stop resource for <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/msv..." title="msvcr90.dll">msvcr90.dll</a> and solutions.If the mfc90.dll error appears when you are accessing a particular program, just uninstall or reinstall the single program into your PC.Fix mfc90.dll error offers basic services including performing memory management, dealing with I/O procedures, and <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/thi..." title="mfc90.dll">mfc90.dll</a> handling interrupts.
03. 12. 2010 | 07:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy