IZIP sem, IZIP tam, aneb předepište lékařům IZIP

14. 10. 2011 | 12:26
Přečteno 4549 krát
Vyšlo dnes, 14.10.2011, v MF DNES

Sleduji s podivem orkán v lavoru vody, který se rozpoutal kolem IZIPu. Mám dojem, že něčemu nerozumím. Nebo snad rozumím až příliš dobře?
Každý průměrně inteligentní a vzdělaný občan musí přece chápat, že počátkem třetího tisíciletí se management zdravotního pojištění, zahrnující na 40.000 lékařů, deset miliónů pojištěnců a mnoho milionů zdravotních úkonů a receptů ročně, nelze zvládnout s pomocí kalamáře a husího brka. (Pro mladší část naší populace uvedu, že v kalamáři byl uchováván inkoust a zvláště seříznutým husím brkem se na pergament inkoustem zapisovaly důležité úřední údaje.) Již nejméně patnáct let měl některý z prozíravějších ministrů zdravotnictví či šéfů VZP na to, aby rozjel projekt důsledné kompjuterizace našeho zdravotnictví. Zřejmě v posledním tuctu našich ministrů se žádný prozíravý nevyskytoval.
Protože na to nepřišli ani naši ministři, ani šéfové VZP, je logické, že na to přišel někdo jiný. Byli to dva politici, kteří dnes zasedají v Evropském Parlamentu. Dík a chvála jim, že pochopili ducha doby. Děkovat a chválit je však nemohu za to, co se svou myšlenkou udělali. Protože se jim nepodařilo přesvědčit naše ministry, poslance či další představitele českého zdravotnictví o naprosté nezbytnosti svého projektu, zatloukli kolíky a podle vzoru amerických zlatokopů z 18. století začali kutat. Vytvořili si firmu, která jejich myšlenku měla realizovat a potom z ní mělo být vydolováno co nejvíce valounů ryzího zlata.
Je naprosto nepochopitelné, že je někdo za dlouhých deset let neklepl přes prsty a neřekl: páni poslanci, to snad nemyslíte vážně. Nebo si zaťukal na čelo a nevykřikl – heuréka! Bez IZIPU naše zdravotnictví finančně do pořádku nikdy nedáme!
VZP pouze platila. Za deset let půldruhé miliardy! To znamená kolem 150 milionů ročně. Kdyby si VZP nebo Ministerstvo zdravotnictví zaměstnalo tucet mladých počítačových odborníků, poslalo je na měsíc-dva obhlédnout situaci s podobnými projekty ve světě a potom jim pět let platilo pětinásobný průměrný plat ministerského úředníka, Kalousek by na tom velmi ušetřil a Česko by již dávno mělo fungující, jednoduchý a efektivní systém zdravotní evidence, který by nesporně šetřil miliardy nejen ministru financí, ale i nám všem. To není nadsázka. Dnes nás zdravotní péče stojí kolem 250 miliard ročně. Při současné evidenci prakticky nelze zjistit, zda nějaký stonající šibal či hypochondr nenavštívil se stejným neduhem pět lékařů a nenechal si předepsat pětkrát stejný lék či pět stejných vyšetření. Při stávajícím systému nelze zjistit, zda nejsou propláceny úkony, které nikdy nebyly provedeny. Kdyby takových problematických úkonů či preskripcí bylo pouze 1 %, ušetřili bychom na zdravotnictví 2,5 miliardy ročně. Vsadil bych se však, že by úspory byly mnohonásobně vyšší. Znám přece své pappenheimské.
Jak dál z této šlamastiky? Recept je, podle mého názoru, jednoduchý. Stát – a je fakticky jedno, zda to bude Ministerstvo zdravotnictví nebo VZP – musí převzít tento projekt do svých rukou, odzkoušet ho a zavést plošně. Nemyslím, že by v něm mohly být nějaké větší problémy: nedávné zavedení elektronických receptů, platných ve všech švédských lékárnách, proběhlo bez jakýchkoliv technických problémů. Ministerstvo zdravotnictví či naši zákonodárci musí však vyhláškou či zákonnou normou zavést povinné užívání pro všechny zdravotnické úkony, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Do toho se však ani ministrům, ani poslancům, zdá se, moc nechce.
Ušetřené peníze bych vložil do nákladné léčby a na nepředraženou účelnou modernizaci. Na platy pracovníků ve zdravotnictví by také jistě zbylo.
Co vy na to, zákonodárci? Voličům doporučuji, aby si postup zákonodárců dobře zapamatovali a pokud s ním nebudou spokojeni, vykroužkovali je v příštích volbách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

dedek napsal(a):

Pane Jamouchu hezké, a co ochrana dat pacienta? Proč by je mněl znát kde kdo včetně kontrojních orgánů a dalších? Proč by měli všichni znát neduhy pacientů? Při zneužívání dat v ČR se snadno dočkáme toho, že na základě těchto informací člověk nesežene práci, protože byť je vyléčen, tak případná vyléčená nemoc může mít riziko návratu a to páni podnikatelé přece nepotřebují. Ano je to hezké ale pokud se zabrání zneužití a v naší republice? Mohl byste mi sdělit, čemu bylo v této republice někdy zabráněno?
14. 10. 2011 | 12:44

Petr napsal(a):

Pane profesore,
vždyď už jste 20 let zpátky v Česku. Nejdřív se přece musí utratit miliardy a pak se dílo musí vyhodit. Jinak by na tom nikdo nevydělal. To přece není těžké pochopit.

V další etapě se něco obdobného koupí, třeba ze Švédska. A zase na tom někdo vydělá. A Česká republika to opět ustojí. Není to hezké? Takle rozkrádat svoje národní hospodářství jako se děje v Česku by nevydržely USA, Čína, Rusko a Brazilie dohromady.
I křišťálový Standa (protože je Čech) za pár let stačil levou zadní vystudovat VŠ při desítkách funkcí a stačil superrychle superzbohatnout, že dnes žije mezi největšími multimiliardářemi světa na slunné Floridě.
A pak, že to tu vedeme špatně.
14. 10. 2011 | 12:46

tata napsal(a):

Ano přesna formulace,jako myšlenka dobra ba přimo by to měla byt povinost ,ovšem přesně pojate ne jako vykolikovany dul,navic když tam někdo vtom dole těžil kyselinou a ted hrozí že budem platit asanaci.....to už je na teplaky

DOKONCE UŽ SME mohli zaznamenat jak velky mag pan ŠNAJDR RYHLE DAVA RUCE PRYČ,NO BUDE VELKA ZABAVA,???????
14. 10. 2011 | 12:49

Ives napsal(a):

Pane Janouchu, stručné, výstičné, srozumitelné. Jen otázka: Nenapadá vás a další staré chartisty někdy, že by šlo některé události z vašeho života provést znovu a lépe? Například iniciovat vznik hnutí na podobné bázi jako byla Charta a získat mu svým renomé a programovým prohlášením masivní podporu? Nezdá se vám, že už je mlčení mnoha vašich přátel mimo současný establishment dost? Jak je vám při pohledu na exprezidenta Havla nebo jeho bývalého korunního prince Vondru?
14. 10. 2011 | 12:50

tunelík napsal(a):

Ať žije Cabrnoch, Ouzký a další tuneláři. Tunelu zdar! A´T žijú akcie na komtra!
14. 10. 2011 | 12:55

neo napsal(a):

dedku to je šílená paranoia.

Třásti se těch zlých zaměstnavatelů, kteří brouzdají IZIPEM a hledají neduhy potenciálních zaměstnanců.

Bože,,, děláte si srandu?

Proč totéž nedělají zaměstnavatelé s důchodci, invalidy, ženami, tlustými, hubenými, černými, žlutými, bílými, vlasatými, plešatými, vysokými, malými atd.. ?

Já kdybych byl zaměstnavatel, tak zaměstnám jen zdravé, vystudované dívky s blonďatými vlasy od 18 do 25let, vysoké 170-180cm, štíhlé, míry 90-60-90 s tolerancí 2,4 cm.

Myslíte, že je to možné? I bez hacknutí IZIPU jsou takové informace snadno zjistitelné, tak proč to nejde?

Proč v naší firmě dělaj běloši, černoši, indové, francouzi, holanďani, italové, australani, rumuni, maďaři, slováci...

holky, kluci, ženy, muži od 18ti do 80ti let ?

Tlustý, hubený, štíhlí, blonďatý, brunety...

je nesmyslné se domnívat, že by nějakým způsobem masivně docházelo k tomu co jste popsal, prootože by k tomu docházelo prakticky odjakživa v jiných oblastech.

Je sice pravda, že by se našlo možná několik takových, kteří by se pokusili diskriminovat dle zdravotní stránky, ale takoví diskriminují prakticky ve všech možných ohledech již dávno a upřímně, tam bych ani dělat nechtěl, vy ano?
14. 10. 2011 | 12:57

stále rebel napsal(a):

Nevěřím, že tento článek je produktem jen lidské hlouposti, ale podle mne jde o dost primitivní lobování. Naše zdravotnictví informační systémy potřebuje, ale nepotřebuje IZIP, což je především elektronická zdravotní knížka.

Jen ještě upozorním na

„Nejdrsnější útok na soukromí občanů v dějinách České republiky“

„Veškeré informace o zdravotním stavu občanů, např. o užívaných lécích, antikoncepci, urologických problémech, psychickém stavu, užívání antidepresiv, o potratech, asistované reprodukci, apod., včetně informací o zdravotním stavu rodinných příslušníků pacientů (do několika generací) budou bez jakýchkoliv pravidel a bez souhlasu pacientů shromažďovány v obrovské databázi tzv. Národního informačního zdravotnického systému na internetu bez zvláštního zabezpečení a spravovány firmou, kterou pověří ministerstvo zdravotnictví.“
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ludvik-hovorka.php?itemid=14411
14. 10. 2011 | 13:00

dedek napsal(a):

neo napsal(a):
dedku to je šílená paranoia.

Třásti se těch zlých zaměstnavatelů, kteří brouzdají IZIPEM a hledají neduhy potenciálních zaměstnanců.

Bože,,, děláte si srandu?

Myslíte? To byste se divil, co dovedou. A k čemu třeba používají facebook. Už se vzpamatujte. A co plné schránky letáků s adresou? Kdo jim ji dal? Vážený, data jsou dnes nejdražší komodita a hlavně se tady zneužívá kde co. Takže se spíš vzpamatujte Vy.
14. 10. 2011 | 13:03

jarpor napsal(a):

Autor

Je třeba něco dodat ? Ne. Vše bylo Vámi řečeno. Stručně, bez emocí... jasně. Takže ode mne - souhlas.

Jak ovšem vidno, pan stále rebel vyžaduje to brko a kalamář...

Jakáže byla ta léčebná metoda ve Švejkovi ? Klistýr... !
Tak dát dvakrát !

Hezký den
14. 10. 2011 | 13:12

Puck napsal(a):

Kolik Vám nabídli ? Vaše slova :

" Stát – a je fakticky jedno, zda to bude Ministerstvo zdravotnictví nebo VZP – musí převzít tento projekt do svých rukou, odzkoušet ho a zavést plošně. "

Je s podivem, že nikde takový povinný systém není zavedený. Systém bude jistě vhodný a lehce stravitelný pro země jako je Čína anebo Venezuela. Měl by tedy pan Janouch nejprve vyrazit do světa a pokusit se sehnat králíčky jinde.
14. 10. 2011 | 13:15

neo napsal(a):

dedek:

jo dobře... klidně se třeste dál :)
14. 10. 2011 | 13:16

Vlkodav napsal(a):

Je z podivem, že už elektronizace zdravotnických informací neproběhla. Czech pointy pracují perfektně, stále víc a víc informací je pro oprávněné osoby dostupná na internetu, jen zdravotnictví (a soudnictví) pokulhává. Je potřeba se odstřihnout od neopodstatněného strachu (se zachováním nároku na vysoké zabezpečení na úrovni bankovních operací) a od vazeb na jakékoli soukromé subjekty (osoby i firmy). A rozjet to.
14. 10. 2011 | 13:23

Cech napsal(a):

Zde je to pouze doplněk pane Janouch, stačí si přečíst na co je ten patent.
Opravdu by to bez tohoto nefungovalo?
Vynález spočívá v tom, že klient a zdravotnický pracovník
a/nebo zdravotnické zařízení se registrují v centrálním počítačovém paměťovém zařízení (1), které tuto registraci automaticky prověří. Po jejím schválení přidělí této registraci (5, 6, 7) přístupové prohlášení a uloží ji v centrálním počítačovém paměťovém zařízení (1) a zpřístupní ji, takže se počítačové paměťové zařízení (2, 3) přihlašuje přístupovým prohlášením sestávajícím z identifikačního čísla a hesla. Centrální počítačové paměťové zařízení (1) kontroluje po přihlášení automaticky oprávněnost přístupu. Informace (8) o zdravotní péči a jejích výsledcích se zapisují do systému prostřednictvím příslušného počítačového paměťového zařízení (2, 3, 4) po předchozím nebo současném systémem automaticky provedeném ověření registrace klienta. Tyto informace (8), uložené v systému zdravotnickým pracovníkem a/nebo zdravotnickým zařízením, se systémem automaticky jednak jednoznačně přiřadí ke klientovi a jednak se tyto informace (8) nebo jejich část systémem zpřístupní výhradně klientovi a dále se tyto informace (8) nebo jejich část systémem zpřístupní zdravotnickým pracovníkům a/nebo zdravotnickým zařízením, avšak výhradně na základě autorizace klientem.
http://isdv.upv.cz/obr/pt/460/0202460u.gif
Protože napsat aplikaci na web, velmi podobnou né li shodnou s internetovým bankovnictvím,za 2 miliardy je opravdu výsměch panu Billu Getesovi, jako neschopnému obchodníkovi.
Potom:
Milan Cabrnoch MUDr., Kolín, CZ
Miroslav Ouzký MUDr., Kadaň, CZ
Pavel Hronek MUDr., Praha, CZ to evidentně měli vyzkoušet na nějaké malé pojišťovně atd.
To je ten princip o kterém nechcete mluvit pane Janouch, ne centrální evidence,která se dá zákoně přímo předepsat pojišťovně(pojišťovnám) ale TUNEL jako vrata od stodoly.
Toto je ta z Vaší strany zamlčovaná podstata tohoto ČR řešení, i s tou ostudou "podnikatelů" v Bruselu.
14. 10. 2011 | 13:23

dedek napsal(a):

dedek:

jo dobře... klidně se třeste dál :)
Jen abyste se netřásl vy, až vám například banka nedá úvěr. Zdůvodní to ledasčím ale přitom jí bude stačit právě IZIP a to samé může nastat ze strany pojišťoven. Vážený finance světem vládnou a oni si je nenechají utéct. Kapišto!!
14. 10. 2011 | 13:24

topsik napsal(a):

Sice jen povrchně, ale blogu se to dotýká.
Tak takhle bude jednou vypadat informační společnost...
Telefonická objednávka pizzy v roce 2015 v EU

Pizzaservis: Dobrý den! Děkujeme, že jste zavolali Pizzeriu Volcano.
Můžeme...

Zákazník: Dobrý den, rád bych si něco objednal.

P: Můžete mi nejdříve povědět Vaše NIDC?

Z: Moje Národní Identifikační číslo je, ……. malý moment……..
6102049998-45-54610.

P: Děkujeme, pane Haluška. Bydlíte v Růžové ulici 25 a Vaše telefonní
číslo je 421-70-645-62-45. Vaše číslo do zaměstnání ve firmě
Rourky a trubičky s.r.o. je 421-70-455-87-87, klapka 47.
Z kterého telefonu voláte?

Z: Cože? Jsem teď doma. Odkud máte všechny ty informace?

P: Jsme napojení na národní modul Evropského informačního systému.

Z: Aha, no dobře. Chtěl bych si objednat dvě z Vašich speciálních pizz
s extra porcí masa.

P: To by pro Vás nebylo vhodné.

Z: Prosím?

P: Podle Vašich lékařských záznamů máte vysoký krevní tlak a extrémně vysokou hladinu cholesterolu. Vaše zdravotní pojišťovna by Vám Vaši velmi nezdravou volbu jídla určitě nepovolila.
Z: A do háje! A co byste mi teda doporučili?

P: Mohli byste vyzkoušet naši sójovo-jogurtovou pizzu s nízkým obsahem
tuku. Určitě Vám bude chutnat.

Z: Jak můžete vědět, že mi bude chutnat?

P: Minulý týden jste si přece v knihovně vypůjčil knihu Sójové recepty
pro gurmány. Proto si myslíme, že by Vám tato pizza vyhovovala.
Z: Tak teda dobře. Vezmu si teda tyto dvě pizzy, rodinnou velikost
prosím. Kolik mě ten špás bude stát?

P: Výborně, to by mělo pro Vás, Vaši manželku a Vaše čtyři děti stačit.
Ten špás, jak jste to nazval, Vás vyjde na 4O euro.

Z: Dám Vám číslo své kreditní karty.

P: Je nám líto, ale budete muset zaplatit v hotovosti. Úvěrový rámec
Vaší kreditní karty jste přečerpal před 12 dny.

Z: Aha, tak teda skočím do bankomatu pro peníze, abych měl, až přijede
Vaše dodávka.

P: Obávám se, že ani z toho nic nebude. I kontokorentní úvěr na Vašem
osobním účtu jste už přečerpali. Možná by vám mohla půjčit ta paní
Vajcíková z přízemí. Podle našich záznamů dostala včera důchod
a po zaplacení nájemného a všech poplatků by ještě měla mít 52 euro,
pokud mezitím nebyla nakupovat...

Z: To je jedno. Jednoduše ty pizzy pošlete. Peníze budu mít připravené.
Jak dlouho to bude trvat?

P: Budeme mít trochu zpoždění, máme mnoho objednávek. Odhadujeme
to zhruba na 30 minut. Pokud ale spěcháte, můžete si pro pizzy přijet
a vyzvednout je osobně, když budete mít peníze. Ale myslím si, že
transport rodinných pizz na motorce není příliš pohodlný.

Z: Odkud víte, že jezdím na motorce?

P: Je tu poznámka, že jste přestali splácet Vaše auto. Ale motorku už
máte splacenou, takže předpokládám, že ji používáte.

Z: Ale teď jste mě už fakt nasrali, vy...

P: Dávejte si laskavě pozor na jazyk, pane! Kvůli urážce na cti státního
úředníka jste už byl v roce 2009 trestaný.

Z: - lapá po dechu -

P: Přejete si ještě něco?

Z: Ne, děkuji. Vlastně ano, nezapomeňte mi přibalit ty dva litry Eurocoly
zadarmo, jak to slibujete v reklamě!

P: Je mi líto, ale vylučovací doložka k EU normě č. Y236 Z5630098/2010
výdej slazených nápojů zadarmo diabetikům přísně zakazuje....

:o) Usmějte se taky někdy lidi!!!
14. 10. 2011 | 13:34

stejskal napsal(a):

;-) l.s.
14. 10. 2011 | 13:45

Xury napsal(a):

Pro autora:
obávám se, že problém nebude jen ve vlastním technickém provedení IZIPu, ale hlavně v tom, že současný systém nemotivuje lékaře k tomu, aby ho používali. Pokud ho totiž nebudou využívat, tak může být nejdokonalejší na světě a stejně se nic neušetří.
14. 10. 2011 | 13:48

tata napsal(a):

neo

ne že bych se bal jako rebel ale vaše bagatelizace také není na mistě,vyte člověk se diví co vše se da zneužit ve světle informaci co udělala jedna spolkova vlada respektive ji pověřena firma bych až tak uplně klidny nebyl,ale jinak si myslím že ten system na bazi dobreho fungovaní by byl prošpešny ovšem ne na bazi zlatokopectví a to v současnem stavu byl a je.
14. 10. 2011 | 13:50

Jarda HK napsal(a):

Souhlasím s názorem pana Janoucha. Přece žijeme v éře internetu. Na místě diskutujících bych se pouze zajímal o otázku zabezpečení citlivých dat a neutápěl bych se podružnými úvahami. To by nemohlo být ani internetové bankovnictví, peněžní karty atd. Nápad je to rozhodně kvalitní a řadě lidem by byl prospěšný. Co je ale podstatné je to, že nebyl přijat lékaři a těm by mělo jít především o zkvalitnění jejich vlastní práce, omezení hrubých selhání v diagnostice, kvalitnější předepisování léků - viz alergici apod. a hlavně o úspory v předepisování léků a ošetření. Lékaře opravdu nechápu. Myslím, že v jejich případě jde hlavně o lenost. Řada citlivých údajů jde velmi dobře ošetřit i např. jakýmsi PIN kódem. IZIP nebo podobná agenda lékaře i nás pacienty určitě nemine! Závěrem ale musím napsat, že tento projekt má všechny znaky podnikání "počesku" tj. za státní prachy a vše okolo pochopitelně podivné s politickými konsekvencemi, trochu závisti, hladovosti ... a vše mělo být provedeno rychle pro nás pacienty. Nazdar.
14. 10. 2011 | 13:50

Mard napsal(a):

Proč by to měl dělat STÁT?!? Pak to dopadne jako datové schrány - tedy blbě. Proč by to nemohl udělat nějaký soukromý subjekt?
14. 10. 2011 | 13:51

neo napsal(a):

tata:

já to nezlehčuji. Vždycky se najde někdo, kdo se pokusí systém zneužít a zneužije.

To platí i u těch bank.

Jinak souhlas, je to prospěšná věc.
Základní otázka musí býz ZABEZPEČENÍ. A když jsou banky na vlastním systému, proč by na něm nemohly fungovat doktoři.
14. 10. 2011 | 13:55

Puck napsal(a):

Pro vlkodava :
Dozvíte se někde kolik peněz stát vydá na " perfektně fungující Czech pointy ? To se dá jenom odhadnout. Třeba na příkladu :
Nový nápad s hlášením nezaměstnaných na Czech pointech vyjde stát na 234 miliónů (s DPH). Právě na takovou částku totiž minulý měsíc podepsalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s Českou poštou dodavatelskou smlouvu na 24 měsíců. Výběrové řízení na kontroly nezaměstnaných bylo vypsáno bez uveřejnění a oslovena byla pouze Česká pošta, protože prý jako jediný dodavatel disponuje dostatečným počtem kontaktních míst.
Aby byla věc stravitelnější, předpokládá se roční ekonomický přínos v řádech miliard korun.
To mi u IZIP vadí také. Uvádí se miliardové přínosy pro pojišťovny, ale kde je statistika za uplynulých 10 let ? Proč ji VZP nezveřejní, pokud ji vůbec provádí ?
Kolik zachráněných lidských životů má k dobru, kolik zbytečných vyšetření neproběhlo ?
Exaktní systém by měl také produkovat exaktní výsledky. A ověřitelné.
:-)
14. 10. 2011 | 13:55

stále rebel napsal(a):

Pro jarpor.
Kdybyste se vyjádřil upřímně, tak byste nepsal o tom, kdo je pro brko a kalamář, ale prostě byste napsal. Drobně jsem doplnil váš text.

„Je třeba něco dodat ? Ne. Vše bylo Vámi řečeno. Stručně, bez emocí... jasně. Takže, lumpárna jak má být, odrbeme daňové poplatníky a tedy ode mne - souhlas.“

Ještě poznámka. Pokud naše zdravotnictví nějaký systém nemá a potřebuje jej, může si vytvořit přesně takový, jaký potřebuje a s podstatně nižšími náklady. Kupovat něco, co se tady snaží protlačit deset let někteří podnikající politikové a pak to předělávat, rozhodně nebude tou správnou cestou.
14. 10. 2011 | 13:55

Vlkodav napsal(a):

Puck:

Souhlasím, že by se náklady a finanční výsledky u takových projektů měli zveřejňovat. I proto jsem proti zabezpečováním takového systému jako IZIP soukromými subjekty.

Czech Point hodnotím dle konfortu a úspor pro mne, jakožto uživatele. Stejně tak je úžasná datová schránka a třeba elektronický katastr.

Z hlediska obecného musí být elektronický systém levnější než manuální, ale souhlasím s vámi, že výsledky by měly být veřejné.
14. 10. 2011 | 14:04

Ives napsal(a):

Napadá mě, pokud moje zdravotní pojišťovna špatně hospodaří, tak odejdu k jiné. Je to přesně kapitalisticky? Co to tu řešíme? Lidé změní ZP, VZP bez peněz = žádná VZP, chybně hospodařící manageři mají nějakou zodpovědnost, a je po ptákách.Pokud dokáží prošustrovat takové peníze, je to na pováženou!
14. 10. 2011 | 14:06

jarpor napsal(a):

stále rebel

Navrhuji třetí klistýr... za ten Váš dodatek stran údajného schvalování odrbávání daňových poplatníků...

Já totiž souhlasil s autorovým :
"Protože na to nepřišli ani naši ministři, ani šéfové VZP, je logické, že na to přišel někdo jiný. Byli to dva politici, kteří dnes zasedají v Evropském Parlamentu. Dík a chvála jim, že pochopili ducha doby. Děkovat a chválit je však nemohu za to, co se svou myšlenkou udělali. Protože se jim nepodařilo přesvědčit naše ministry, poslance či další představitele českého zdravotnictví o naprosté nezbytnosti svého projektu, zatloukli kolíky a podle vzoru amerických zlatokopů z 18. století začali kutat. Vytvořili si firmu, která jejich myšlenku měla realizovat a potom z ní mělo být vydolováno co nejvíce valounů ryzího zlata.
Je naprosto nepochopitelné, že je někdo za dlouhých deset let neklepl přes prsty a neřekl: páni poslanci, to snad nemyslíte vážně. Nebo si zaťukal na čelo a nevykřikl – heuréka! Bez IZIPU naše zdravotnictví finančně do pořádku nikdy nedáme!"

Takže klistýr a číst to autorovo, s mým - souhlas, stučně, bez emocí... jasně - znova !

Hezký den
14. 10. 2011 | 14:15

Ing. N. napsal(a):

Uchovávat důležité, např. zdravotnické údaje pacientů, pouze v digitální formě je dost nebezpečné. Stačí vypnutí elektřiny nebo internetu a lékař nebude mít potřebné informace k tomu, aby mohl pacientovi poskytnout pomoc. Postihlo to i moji švagrovou, žijící v USA, kterou lékař údajně nemohl ošetřit, protože všechny údaje měl v počitači a nešel proud. A co takové zhroucení systému, to také není neobvyklé. Je třeba si uvědomit, že komplikovaný informační systém není nikdy bezchybně odladěn.
Jako dlouholetý programátor to řeším tak, že si veškeré zdravotnické výstupy kopíruji, případná ošetření zapisuji a ukládám do šanonu. Mám to uloženo v přehlednější formě než lékaři.
14. 10. 2011 | 14:16

Vlkodav napsal(a):

Ing. N.:

Pokud opravdu jste dlouholetý programátor, tak by jste měl vědět, že výpadek proudu ani zkolabování systému absolutně neohrozí data a v případě nutnosti mít data k dispozici i při výpadku existuje mnoho řešení, jak to zabezpečit. A není třeba ani papíru, za což můžeme děkovat panu Jobsovi.
14. 10. 2011 | 14:25

Občan napsal(a):

Pane Janouchu,
Vy, tuším, žijete a pracujete ve Švédsku, že.
A ve Švédsku je jedna státní zdravotněsociální správa, která sestává z jednovo VELIKÉHO (co do objemu dat) počítače, několika desítek úředníků a pár "ajťáků".
To je všechno.
Když se narodíte (dostanete povolení k pobytu, dostanete občanství), dostanete numero státní zdravotněsociální správy a tím to vadne. Prokazujete se jím a na tomhle čísle se sbíhají informace o Vašem zaměstnání/nezaměstnanosti, podnikání, nároku na penzi, zdraví, pojištění atd. Všechny data důležitá pro nároky v oblasti sociální a zdravotní péče.
Provozuje to STÁT; kompletně.

IZIP je tunel. VELKÝ tunel. Prasárna non plus ultra.
Proč nepojednánte o švédském STÁTNÍM systému zpracování dat pro zdravotní a sociální péči?
A zdravotní pojištění je v ČR neskutečný paskvil. Protože VEŘEJNÉ zdravotní pojištění tu provozuje NEJEN VZP, ale i tzv. "oborové" pojišťovny. De facto soukromé pojišťovny. Což je další problém...
14. 10. 2011 | 14:27

stále rebel napsal(a):

Pro jarpor.
Kdyby existoval krystýr, kterým vám lze vypláchnout sračky z mozku, tak bych vám jej navrhnul. Opravdu nechápete, že autor plácá naprosté kraviny?

Už to: "Protože na to nepřišli ani naši ministři, ani šéfové VZP, je logické, že na to přišel někdo jiný“.

Janouch s japorem přišli na to, že společnost potřebuje IZIP?

Vy s Janouchem víte, jaké systémy v našem zdravotnictví existují a jaké potřebujeme?
Víte staré kulové, jen tleskáte zlodějinám, které vám jsou sympatické, nic více.
14. 10. 2011 | 14:29

jarpor napsal(a):

Co jsem chtěl jsem napsal.
Dál si poslužte sám, pane stále rebeli. A nikoho nešetřete.
Janouch, jarpor...všichni stejní... vědí kulové... tleskají...
Jen pan stále rebel ční svým géniem... mám gratulovat ?

Mějte se...
14. 10. 2011 | 14:35

xx napsal(a):

Já to vidím tak, že si právě na ministerstvu ZAŤUKALI NA ČELO A VYKŘIKLI "BACHA! S IZIPEM BYCHOM MOHLI NAŠE ZDRAVITNICTVÍ DÁT FINANČNĚ DO POŘÁDKU!!" a to je to co žádný ouřada nechce především. Aby bylo něco v pořádku.

No a co ti dva výtočníci, zřejmě pochopili, že přes tu barikádu vytvořenou ministerstvem a ostatními politiky (mít úspěch se u nás zejména v politice neodpouští) nepřelezou, tak to zkusili alespoň podojit jak to stojí a leží.

A jak to tak u nás bývá, lid se zlobí na ty nositele převratných myšlenek a nikoli na ty co ty myšlenky pohřbili ze strachu před vyschnutím korupční studánky, no spíš senkrůvny.
14. 10. 2011 | 14:36

Občan napsal(a):

Ives napsal(a):
"Napadá mě, pokud moje zdravotní pojišťovna špatně hospodaří, tak odejdu k jiné. Je to přesně kapitalisticky? Co to tu řešíme? Lidé změní ZP, VZP bez peněz = žádná VZP, chybně hospodařící manageři mají nějakou zodpovědnost, a je po ptákách.Pokud dokáží prošustrovat takové peníze, je to na pováženou! 14. 10. 2011 | 14:06 "

Nezmění - tzv. "oborové" pojišťovny nepřijmou staré, příliš nemocné, lidi s nízkými příjmy, nezaměstnané a většinu dětí.
A je vymalováno. VZP má svý 100% jistý. To je nejspíš také důvod nastavení plateb za "státní" pojištěnce tak nízko. Aby měla VZP 100 jistotu, že je nikde jinde nevezmou.
14. 10. 2011 | 14:37

stále rebel napsal(a):

Poznámku obecně. Ti z vás, kteří plédují pro to, aby stát koupil IZIP a přitom nejsou technicky schopni posoudit jeho potřebnost, technickou a ekonomickou stránku problému, tak se chovají minimálně jako diletanti.
14. 10. 2011 | 14:40

Ing. N. napsal(a):

(vlkodav)
Pokud vím, nikde jsem neuvedla, že byla ohrožena data, ale že důležitá data nemusí být v době poruchy k dispozici.
Navíc, ani případ ohrožení dat nelze zcela vyloučit.
14. 10. 2011 | 14:42

prorok napsal(a):

Pane Janouchu,

ja vidim na te polistopadove dyni, co nam vyrostla na nasem ceskem dvorecku, a ktera je, jak uz vsichni vime, jen plna exkrementu a vselikeho neradstva, nadelaneho komedianty, sejdiri, zlodeji, politiky, podnikateli, novinari, fraterniky i presidenty, na te dyni, kterou tak pestovali a hyckali disidenti, bankeri a vselika verbez domaci i zahranicni, vidim i otisky vasich palcu.
14. 10. 2011 | 14:42

Vlkodav napsal(a):

Ing. N:

K dispozici mohou být vždy, a lépe než jakýkoliv "šanon". A taká jsou v digitální podobě daleko méně ohrozitelná. Pokud tohle nevíte, tak rozhodně nepracujete v IT.
14. 10. 2011 | 14:51

In. N. napsal(a):

(vlkodav)
Jak byste, prosím, konkrétně řešil obstarání dat z centrálního registru když nefunguje internet? Děkuji.
14. 10. 2011 | 15:02

stále rebel napsal(a):

Pro Ing. N.
Vlkodava neberte vážně.
Ten problém s elektronickými daty je mnohem hlubší, než si mnozí uvědomují. Nejde jen o momentální dostupnost, ale i formáty dat. Zatímco si můžete přečíst papírový dokument starý stovky let, tak elektronický dokument starý několik let může být problémem. Například nemá význam investovat prostředky do drahých DVD, která dokáží uchovat data na desítky let, když stejně za deset dvacet let nebudete mít zařízení, které by je dokázalo číst.
14. 10. 2011 | 15:11

Vlkodav napsal(a):

Ing. N.:

Tuhle otázku myslíte fakt vážně? Víte co to je Internet? Víte jak funguje? A pokud máte na mysli připojení koncového uživatele víte že existuje mnoho nezávislých možností? A to samé na straně serverů. Víte co jsou to clustery? Znáte ADSL modemy s vestavěnou SIMkou na nouzové připojení? A tisíce dalších vymožeností na zabezpečení provozu? Asi ne.

Mimochodem naše společnost jako jeden ze serverhousů používa "Bunker". Je to bývalý protiatomový kryt v Británii nyní přestavěn na tyto účely. Škoda že vás tam nemohu vzít, super pohled. http://www.thebunker.net
14. 10. 2011 | 15:12

Vlkodav napsal(a):

Stále rebel:

Ha ha ha, nic víc k tomu nemohu říct. Jen snad, že si pletete pojmy "formát dat" a "technologie záznamu".
14. 10. 2011 | 15:16

Antroid napsal(a):

Obávám se, že elektronizace zdravotnictví má mocnějšího soupeře, než jsou zákonodárci, a ti jsou v řadách samotných lékařů. Domnívám se, že mnohým z nich současná mlha vyhovuje a voliči by měly vykroužkovat spíš je.

Nicméně je fakt, že nesmyslná panika kolem bezpečnosti a údajného rizika kolování citlivých informací na internetu, šířená diletanty jako je Rath, proces brzdí též.

Závěr je, že máte, vážený pane profesore, nepochybně pravdu. Podobný systém by znamenal dramatické zjednodušení, úspory, i kvalitativní vzestup celého sektoru, ale na jeho brzkou implementaci bych si nevsadil - i když bych byl stoprocentně pro.
14. 10. 2011 | 15:24

stále rebel napsal(a):

Pro Vlkodav.
Já zase to, že si jeden trouba, hraje na chytrého.
Problémem jsou jak měnící se záznamová média, tak formáty dat. Doma bych ještě našel jak děrné štítky, tak 5,1/4 disketu, ale to, co je na disketě (pokud jsem to neuložil včetně dosovských programů) tak bych stejně nepřečetl.
14. 10. 2011 | 15:29

martys napsal(a):

jenom by mě zajímalo co na tom torzu IZIPu stojí 150mil ročně?!
asi ty stotisícové platy lidí co tam vlastně ani nic nedělají
14. 10. 2011 | 15:34

Antroid napsal(a):

stále rebel
"Doma bych ještě našel jak děrné štítky, tak 5,1/4 disketu, ale to, co je na disketě (pokud jsem to neuložil včetně dosovských programů) tak bych stejně nepřečetl. "

Jak zdařilá sebedefinice pitomce - v jediné větě!
14. 10. 2011 | 15:34

Vlkodav napsal(a):

stále rebel:

štítky, pásky, 8 palcové diskety, staré magnetické pásky (ale ty asi už budou zmagnetizované), staré Winchestry, vše v pohodě. To že tyto dnes již historické technologie nemáte vy je logické, ale je nesmyslené tvrdit, že je nemá nikdo.

A formát dat je mimochodem naprosto nezávislý na operačním systému, zas si to trochu pletete, asi jste měl na mysli datový formát zápisu. A ty se zatím nezapoměly.
14. 10. 2011 | 15:35

martys napsal(a):

vlkodav:
nemá smysl se bavit o pitomostech. to že každá technologie se přežije je zřejmé....i v archívech se budou data v digitální podobě přepisovat každých pět let....aspoň co mám informaci...prootže ani to DVDčko nevydrží věčně...nebo na čem se to bude uchovávat.

na IZIP je důležité, že pokud to nebude využívat velká většina pacientů a hlavně doktorů, tak to budee k ničemu.
zatím to prý používá asi 7 doktorů a pár stovek pacientů! což mi příjde po deseti letech provozu a tolika utracených peněz dost tristní
14. 10. 2011 | 15:42

stále rebel napsal(a):

Pro Vlkodav.
Formát dat je závislý na operačním systému, například jen prostý text od ASCII v různých češtinách (Kameničtí, CP 852), pak pro nás Win 1250, dnes několik formátů Unicode.
14. 10. 2011 | 15:44

ros napsal(a):

Rebeli, máte často problém chápat psaný text? V tom případě raději sám nepište.

Myslím, že pan Janoušek to napsal jasně. A vy jste ho dost brutálně napadl: "Nevěřím, že tento článek je produktem jen lidské hlouposti, ale podle mne jde o dost primitivní lobování." Kdybych tu o Vás napsal, že jste hulvát a imbecil (i když to je pouze strohé hodnocení vaší duševní dostatečnosti), tak by mě editor smazal. Ale vaše sviňárna tu svítí dál a nejspíš svítit bude.
14. 10. 2011 | 15:45

Ing. N. napsal(a):

(vlkodav)
Děkuji za odkaz. Vybírám z něj následující:

Our Data centres are based outside London. Whereas London is the second largest Internet Exchange in the world, unfortunately London is also one of the highest risk cities in the world. Flood, terrorism, theft and power are all real and present threats.

Some facts to dwell on:
■Since the terrorist attacks on London the national security level has not fallen below severe.
■The Financial Times reported that Scotland Yard uncovered evidence that Al-Qaeda had been plotting to bring down the internet in Britain.
■A Kings Cross Data Centre was robbed by thieves impersonating policemen who tied up security guards and stole over £2 million worth of equipment. The Metropolitan Police
■The amount of power shortages within London are reported to be on the increase and with the Olympics just around the corner this trend is set to become ever more common place. Datamonitor.com.
■London Resilience reported that during the summer of 2007, 12 out of the 33 London boroughs were affected by flooding.

Jak vidíte, rizika jsou vyjmenována (jedním z nich je i výpadek internetu), řešení nejsou uvedena.
14. 10. 2011 | 15:49

Vlkodav napsal(a):

stále rebel:

To není datový formát zápisu, to je národní kódování. Co takhle MP3, WMA, SHP, text, binár, vektor, ... nic?

Asi umíte používat Excel, možná Visual Basic ale to nestačí, příteli.
14. 10. 2011 | 15:50

stále rebel napsal(a):

Pro ros.
Je to jen tak, že psaný text patrně chápeme rozdílně.
14. 10. 2011 | 15:52

Vlkodav napsal(a):

Ing. N:

Vy o tom fakt nic nevíte. Nikdo nemá data jen v jednom serverhousu, to je snad jasný každýmu. Samozřejmě že máte replikaci ve více serverhousech. Mimochodem i Bunker buduje Bunker2 právě aby ho mohl nabídnout zákazníkům.
14. 10. 2011 | 15:54

Vlkodav napsal(a):

martys:

Souhlas na 100 procent. Problém není v technologii, v zabezpečení, ale v doktorech. Holt nechtějí, aby se jim někdo koukal pod ruce. Snad se to dříve či později zlomím.
14. 10. 2011 | 15:56

Antroid napsal(a):

stále rebel

"Formát dat je závislý na operačním systému, například jen prostý text od ASCII v různých češtinách (Kameničtí, CP 852), pak pro nás Win 1250, dnes několik formátů Unicode."

To jsou diametrálně odlišné věci. Při vývoji různých OPERAČNÍCH SYSTÉMŮ (win, unix, mac, linux ios,...) a software obecně vznikla spousta datových FORMÁTŮ pro různé účely uchovávání dat, tak KÓDOVÁNÍ textových dat.

Vy evidentně pletete dohromady operační systémy, textové formáty a KÓDOVÁNÍ. Nicméně, v posledních cca 10 letech víceméně došlo ke standardizaci jak formátů (asi znáte pdf, doc, docx, html), tak kódování (UTF8, Unicode, Cp1250, ISOxxxx).
Čili babylon, kterým tu šermujete, je naštěstí za námi.

Dnešní operační systémy tedy standardně podporují všechna běžně používaná kódování textu.
14. 10. 2011 | 15:56

stále rebel napsal(a):

Pro Vlkodav.
Binárně je to samozřejmě uloženo, jak jinak ale ten binární formát, ty nuly a jedničky musí umět něco správně interpretovat.
Začínám mít dojem, že jsi jen plácal, který neví ani o čem píše.
14. 10. 2011 | 15:57

Watson napsal(a):

"(Pro mladší část naší populace uvedu, že v kalamáři byl uchováván inkoust a zvláště seříznutým husím brkem se na pergament inkoustem zapisovaly důležité úřední údaje.)"
.... mladší generace zná z knih s Harry Potterem.

"Kdyby si VZP nebo Ministerstvo zdravotnictví zaměstnalo tucet mladých počítačových odborníků, poslalo je na měsíc-dva obhlédnout situaci s podobnými projekty ve světě a potom jim pět let platilo pětinásobný průměrný plat ministerského úředníka,"
.... to jde přece dnes také, k libovolnému projektu. :--))) Devadesátá léta nastartovala tradici s jiným vyzněním. (Myšlenka staro nově je dobře myšlená.)

"a Česko by již dávno mělo fungující, jednoduchý a efektivní systém zdravotní evidence"
.... přeháníte.

"Znám přece své pappenheimské."
.... no vidíte,
....JAKO OPENCARD, direktivně bouchnou do stolu - A Staniž se!
Jasné, a investice budou posvěceny.
- Řadový, zatím nevýběrový, úvazkem přetížený lékař bude zodpovědný i za zanesení vyplněných předloh JEŠTĚ do centrální internetové databanky.
- Přijdu k lékaři s rozbitým nosem - lékař bude online listovat (co když ho ošetřili včera jinde) - a hele, von chodí tamhle, a jinde zase tohle? Uff, mám to zapotřebí? Letos mu končí očkování proti blbitídě - což mu stejně ne řeknu (...)
TAK NEVÍM.
14. 10. 2011 | 15:59

Vlkodav napsal(a):

stále rebel:

No pokud nevíte, že tím "binární" jsem měl na mysli právě formát datového zápisu u souborů (např. grafické), pak jste ani nepochopil o čem mluvím. Mimochodem z hlavičky binárního souboru poznáte jak ho číst.

Nechci být na vás ošklivý, ale zřejmě budete starší pán (štítky), co kdysi přičuchl k IT (DOS) ale dnes už se moc neorientujete a jen vyhrabáváte na co si vzpomenete (mícháte názvosloví apod.).

Za vašich dob opravdu byly problémy, které tu popisujete (různé formáty, mix a rychlé střídání médií apod.). Ale dnes už je IT na jiné úrovni.
14. 10. 2011 | 16:10

Tyrl napsal(a):

Ano, dnes je IT mnohde na ůrovni Facebooku pro vkládání komentářů.
14. 10. 2011 | 16:20

stále rebel napsal(a):

Pro Vlkodav.
Ty nerozumíš tomu, co píšeš.
Binární je zápis ve formátu nul a jedniček, jinak to strojově ani zapsat nelze. Vždy to budou na nejnižší úrovni nuly a jedničky, ale někde musí být uložena informace o tom, jak se to má interpretovat. U souborů tuto informaci nese zpravidla přípona souboru, V Hlavičce souboru mohou být další informace, tak je tomu například u dbf formátu, ale i formátů obrázků.

PS: za mých dob bylo před 25 lety, ale i dnes, musel jsem rozumět programování v assembleru a C, ale umím i dnešní skriptování, což již ovšem nepovažuji za programování.
14. 10. 2011 | 16:27

Vlkodav napsal(a):

stále rebel:

tak jsem vás odhadl dobře. Přesně dle toho co píšete je vidět, že o dnešním IT moc nevíte. Základy máte, to je vidět, věřím vám i to programování v assembleru, ovšem tehdy to byla legrace oproti dnešku. Vše bylo krystalicky jasné a jednoduché.

Takže zpět k meritu. Váš předchozí příspěvek vás usvědčuje, že není problém přečíst i staré "kódování". Mimochodem to, že to určuje koncovka je informace, kerou potvrzujete svou zaostalost za současným vývojem. Kde jsou ty doby.

Ale je mi jasné, že takového "starého ajťáka" o tom, že digitální sdílený záznam je bezpečnější a mobilnější než papír nepřesvědčím.
14. 10. 2011 | 16:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Digitalizace dat je jedinou možnou cestou vývoje. Kdekoliv, i ve zdravotnictví. Proč tedy ne IZIP?
14. 10. 2011 | 17:07

Ing. N. napsal(a):

(vlkodav)

Upozorňuji na drobnou ukázku částečného zhroucení systému z poslední doby, v tomto případě na pražské burze, kde se uvádí:

"Technické komplikace souvisely s víkendovou automatizovanou údržbou systému a dat. Jednalo se o interní technický problém v části systému týkající se distribuce dat. Burza zcela vylučuje jakékoliv externí zavinění. Podobné problémy jsou na pražské burze zcela výjimečné, všem se za zpožděný start obchodování omlouvá," napsala burza v oficiálním prohlášení.
14. 10. 2011 | 17:13

petr Frish napsal(a):

Pane profesore,

To je opravdu slabomyslný až nezodpovédný článek. Nemyslím si jako
stále rebel (který) napsal(a): ^^^^^^^

Nevěřím, že tento článek je produktem jen lidské hlouposti, ale podle mne jde o dost primitivní lobování. Naše zdravotnictví informační systémy potřebuje, ale nepotřebuje IZIP,....vvvvvvvv

je jen to výraz hlouposti a toho,že se ani nenamáháte si o problému něco přečíst. než se k tomu vyjádříte. Takhle byste weak interactions nekomentoval, že ne?

PROSIM přečtěte si tohle a pak nám napište svůj názor:

http://www.blisty.cz/art/57082.html Počítače v medicíně 3.2.2011
http://www.blisty.cz/art/56592.html Peníze, nebo zdraví? 10.1.2011

Ten druhý končí slovy:
" ...Mate právo si vybrat zdravotní pojišťovnu. Můžete mít takovou, která podniká a riskuje, nebo takovou, která je konservativní a přijímá nové technologie opatrně, podle toho jak moc jsou lékaři a pacienti ochotni je užívat, a po tom co mezinárodní normy a standarty stanoví 'pravidla hry'. Soutěž, a risiko, které nese podnikatel, ne zákazník, je jak skutečný kapitalismus funguje. Nerozhoduje úředník, ale zákazník..."

Jde nejen o to že patent pánů poslanců je bezcenný a neplatný (jako vyloženo v článku) ale i o to že IZIP neschopně pracuje s (potenciálními) uživateli. Proto skoro žádné nemá. Tedy že nepracuje s uživateli.
Mnoho ordinací stále užívá papírovou kartotékou . Rešení je nabídnou těm lékařúm ZDARMA aplikaci, která jejich práci usnadní a také vytvoří záznamy vhodné pro registr.

A právo na soukromí musí být zaručeno i zákonem. Tato TED přednáska

Richard Resnick: Welcome to the genomic revolution ... - TED.com
http://goo.gl/9WrfK
má velmi zajímavý příklad (zne)užití lékařských dat. (zatím jen anglicky,
na cz titulcích se pracuje) P. F.
14. 10. 2011 | 17:20

stále rebel napsal(a):

Pro Vlkodav.
Já jsem napsal, cituji se:
„U souborů tuto informaci nese zpravidla přípona souboru,“ a za tím si stojím

a tvá reakce:
„Mimochodem to, že to určuje koncovka je informace, kerou potvrzujete svou zaostalost za současným vývojem.“

Tvá reakce ukazuje nejen to, že nejsi schopen chápat napsané nebo že si to podle potřeby překrucuješ, ale i to, že máš podivnou terminologii, jako ženská od plotny.
14. 10. 2011 | 17:26

český maloměšťák napsal(a):

"...Recept je, podle mého názoru, jednoduchý. Stát – a je fakticky jedno, zda to bude Ministerstvo zdravotnictví nebo VZP – musí převzít tento projekt do svých rukou, odzkoušet ho a zavést plošně..."
--------------------------------------------------------------------
Mno, v tom je právě ten problém - že to není jedno.
Stát je mj. také Šnajdr /ovšem - on je i VZP, že ?/ , Cabrnoch a Ouzký jsou také stát /no - i IZIP, že ?/,,,a pak je stát třeba taky Kalousek, vedoucí jeho 11. odboru - či snad odboru č. 11 ??? - ten je taky stát...no a ještě spousta jiných stejně schopných lidí je ten stát, který pan Janouch označuje souslovím "jedno kdo".

Pan Janouch to myslí dobře.
Ale docela blbě to napsal.

Apendix : V soudobé konstelaci moci - tak jak je vykonávána a praktikována, jsem ostře proti tomu, aby ty nejintimnější údaje o jednotlivcích - jediném subjektu, který může být nositelem práva, byly sdíleny v síti.
Snad někdy později.
Až bude hóóódně lidí - těch, kteří právě do těch nejintimnějších sfér via lidské tělo a duše chtějí strkat své chrochtavé rypáky - a to s jediným úmyslem - namastit si kapsy(potažmo i rypáky)...tedy až budou sedět tu v base, tu na schodech před kostelem, tu v láčebně pro psychopaty...
Až pak.
Zatím ne.
Zatím jsem pro tu flešku.

Když může mít voják nebo pes známku - proč by němohl mít pojištěnec flešku, že.
Kolik dnes stojí taková fleška - když se nakoupí ve velkém ?
Víc než IZIP ?

No a ten software - profesor Janouch má pravdu - pár hochů/slečen/ s mozkem v hlavách , pár desítek milionů - a máte software za několik měsíců takový, že Ouzkého s Cabrnochem příště vyhodí ....až přijdou s nějakým tím skvělým nápadem , který by se dal za cizí prachy zrealizovat...no, třeba i z takového ministerstva dopravy...nebo ne, tam asi ne..tak třeba z ministerstva obrany,,,herdek, tam asi taky ne...no prostě z nějakého toho ministerstva....

Ono je stejně ošajstlich financovat téměř cokoliv - v tej dnešnej konštelácii - v tej našej - tunajšej demokrácii.
On ten problém tak asi není až tak v procesech, jako v lidech.
Jenže ti jsou zase vybírání procesně, že. /no - možná že Mafie a stranické aparáty se zase až tak moc procesy nezabývají, že to všecko probíhá : "tuná Pepek urobil pre nás veľa....čo keby sme ho dali na hentů - kandidátku ?" - " O.K. A pripíš tam aj Anču. Ta zasa urobila veľa pre mňa. celkom čtyrikrát"...

Fikce ?
Eh - vzhledem k výsledku /shnilé ovoce a tak/ - spíše realita.

Maucta.
14. 10. 2011 | 17:29

stále rebel napsal(a):

Jelikož mám dojem, že někteří nepochopili záměr IZIPu, tak pár řádek z jeho propagace

„Co je IZIP?
Zapomněli jste někdy název léku, který užíváte? Nevíte, kdy jste byli naposledy očkováni proti tetanu? Neznáte výsledky laboratorního vyšetření? Podstoupili jste někdy opakovaně stejná vyšetření zbytečně?

Díky elektronické zdravotní knížce se pacient stává skutečným partnerem lékařů. Má přehled o všech vyšetřeních, jejich výsledcích i léčbě, a můžete se tak lépe starat o své zdraví.

Jejím prostřednictvím se stáváte nositeli svých zdravotních dat, která můžete v případě potřeby předat ošetřujícím lékařům. Urychlíte předání závěrů klinických vyšetření, laboratorních testů, popisu rentgenových snímků či popisu sona, a lékaři tak mohou rychleji a kvalitněji rozhodnout o diagnóze a zahájení cílené léčby.

Zřízením elektronické zdravotní knížky získáte přístup k informacím, které by jinak byly uloženy v různých ordinacích a zdravotnických zařízeních. Princip jejího fungování a obsluhy lze přirovnat ke správě bankovního účtu s využitím všech ochranných prvků jako je heslo, PIN a v současné době i osobní certifikát s elektronickým podpisem.
Díky partnerům společnosti IZIP je vedení zdravotní knížky pro pacienty zdarma.“
http://oldweb.izip.cz/index.php?p=14
14. 10. 2011 | 18:23

StandaT napsal(a):

IZIP jednou bude. Jen se bude muset jmenovat jinak a bude ho muset vytvořit politicky průchodná firma.
14. 10. 2011 | 18:40

český maloměšťák napsal(a):

..a ta písnička o milionech stránek dat.....

Neznám člověka, který by měl u svého praktika tak velkou složku.
A pokud se má něco vyhodnotit v rámci statistiky - tak formou ankety. Praktik , nebo někdo jiný dodá potřebná VYBRANÁ data.

Ale znovu - časem možná budu pro všeobjímající matičku databázi.
Ale ne v konstelaci, kdy není jasné, kdo na vysokých místech v establishmentu kope za stát /společnost/ a kdo za Mafii.
V takové konstelaci je nepřípustné dát Mafii do ruky takováto citlivá data.

Je to proti rozumu i etice.
14. 10. 2011 | 18:40

stále rebel napsal(a):

Pro StandaT.
IZIP už je, jen by si jej měli platit ti, kdo jej chtějí, včetně času lékařů.
Pokud to někdo potřebuje, tak ať to má, nemám nic proti.

Pokud si to někteří pletou s evidencí zdravotních úkonů, fakturace za pacienty, tedy různé sledování nákladů, je věc jiná. Pokud v tomto směru chybí evidence, měla by se doplnit, ale to není IZIPu.
14. 10. 2011 | 19:05

Vlkodav napsal(a):

"Pár desítek milionů a máte software.. lepší než IZIP". Pokud to dokážete, pak jděte dělat kamkoliv do IT, vyděláte hromadu peněz. Ale napřed si zjistěte o čem hovoříte, ať se neztrapňujete jako starý ajťák stale rebel.
14. 10. 2011 | 19:20

Maximus napsal(a):

Výborný článek pane autore. IZIP a jak jste použil termín komputerizace zdravotnictví není a nechce být provedena, páč není zájem!!! Není zájem proto, protože by se najednou mohli osvětlit toky a cesty financí, mohl by se zavést pořádek a přehled do celého systému-nesytému ve zdravotnictví! Ale tohle ořzejmení velká část lidí vč. části lékařů pasoucí se na 285 mld.Kč, které např. loni prošlo zdravotnictvím, nepotřebuje. Vždyť v bordelu se dobře žije!
Pěkný večer všem!
14. 10. 2011 | 19:33

Puck napsal(a):

Pro stále rebel :
Zdravotní knížka zdarma, vedení zdravotní knížky zdarma, ... Co je to za fikci ?
Co se do nás nahučeli, že zdravotnictví nemůže být zdarma. A najednou to jde. :-)

Jó, kdyby ty dvě miliardy zaplatili Cabrnoch s Ouzkým, pak by se dalo o bezplatnosti mluvit.
14. 10. 2011 | 19:37

D.Jones napsal(a):

IZIP je tunel.
Tunel na velice soukromé osobní informace. Tak soukromé, že se nechají velice dobře zpeněžit, zájemců o vstup do databáze bude dost.

Pan Janouch nechce vidět, že veškeré údaje o léčbě pacienta a jejích výsledcích odesílají lékaři pojišťovnám. Pomocí jednoduché statistiky se nechají tato data vyhodnotit. Dokonce předtím mohou být oddělena od údajů osobních.

To, co slibuje přinést Izip navíc, může být řešeno jednodušeji a lépe:
Když bude mít každý pacient místo průkazky datovou kartičku, na kterou mu každý lékař připíše to, co stejně posílá pojišťovně, splní to účel stejně. Ale bude jen na pacientovi, komu tu kartičku půjčí. Může ji mít neustále na přívěsku při sobě pro případ, že nebude při vědomí, pro záchrannou službu.

Pan Janouch tady agituje za něco, co je ve stávající podobě nepřijatelné.
Nevím, zda je tak krátkozraký, nebo je v té věci nějak angažován.

Izip je velmi nebezpečná věc!
14. 10. 2011 | 22:12

vojno napsal(a):

Vlkodav, Jarpor & zbytek vládní squadry:

Pokud byste, pánové, opravdu tak dobře rozuměli IT, jak tvrdíte, asi byste nebyli ve svých soudech o bezpečnosti celé té legrace tak kategoričtí. Protože hovoříte o systému, do kterého má mít (neomezený) přístup ke čtení a editaci několik desítek tisíc uživatelů.

Z nich minimálně 10% nemá nejmenší ponětí o tom, jak chránit svůj počítač proti útoku hackera (anebo budete lékaři a zároveň i pacientovi -co když bude v bezvědomí- před každým přístupem posílat validační SMS jako u elektronického bankovnictví?). Ejhle - několik tisíc děr.
Mimochodem, doktor tu není od toho, aby rozuměl IT, ale lidskému tělu. Někteří doktoři dokonce vyrostli v době před internetem a nemají pomalu ani počítač. Bude napříště podmínkou vlastní ordinace atestace z ochrany citlivých dat?

Z nich minimálně 1% bude ve finančních potížích a zároveň/ nebo ochotných si přivydělat umožněním nahlédnutí do svého počítače. Ejhle - minimálně několik stovek děr.

Z nich každý jede na sebe, tedy má pravděpodobně mnoho různých OS (NT, Vista, Linux, OSX) s různou mírou a formami zabezpečení na různě výkonných počítačích. Anebo bude součástí aplikace CDVZB (Centrální Databáze Velkého Zdravotního Bratra) do ČS zdravotnictví spojeno i s vybavením VŠECH lékařských ordinací výpočetní technikou (pámbu s náma a zlý pryč, zlatej INDOŠ)?

Z nich mnozí budou chtít psát úkony navíc. Kdo jim v tom zabrání?

Aby celá ta vaše legrace v TAK VELKÉM měřítku alespoň nějak fungovala, budete muset vytvořit celý aparát podržtašků, expertů, IT cesťáků a vůbec celé IZIsterstvo. Tak to je teda boj proti byrokratizaci veřejné služby jako noha. Teď zrovna se nám realizuje systém, kterak utajit identitu člověka pro Berňák, PČR, SSZ atp., to vše pod unikáními kódy na serverech UOOZ. Bude se tedy dotazování IZIP dít také přes UOOU? ergo... doktor-UOOU-VZP-UOOU-doktor... aniž by doktor znal jméno? Haha.

Mimochodem, mám kartu pojištěnce. Můj doktor je od VZP placen za úkony provedené na moji kartu, jakož i všichni ostatní doktoři, co se mnou přišli do styku. VZP mi dokonce umožňuje nahlédnout do mé karty. Údaje tedy má a může je namátkově/ systematicky kontrolovat. Co navíc jí poskytne IZIP jiného, než možnost data někomu pod rukou (omylem) prodat?

A když jste naráželi na tu superextraunikátní bezpečnost databází... mno... není těch ztrát tak málo... a že motivace bude, to bude. Životní pojištění, pojištění neschopnosti splácet hypotéku, podmínky hypotečních úvěrů... tady všude se točí takové peníze...

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/126920-data-klientu-citigroup-maji-v-rukou-hackeri/

http://www.tyden.cz/rubriky/media/pocitace/po-utoku-hackeru-prisla-sega-o-data-1-3-milionu-lidi_204956.html

http://zpravy.ihned.cz/svet-amerika/c1-38296350-americky-hacker-se-priznal-k-nejvetsi-kradezi-dat-na-svete
14. 10. 2011 | 22:32

Merta napsal(a):

Doporučilbych panu proferovi Janouchovi, aby se před tím, než napíše takovýto článek seznámil se všemi podrobnostmi, které se týkají předávání dat o pacientech do systému IZIP.
1. údaje do IZIP musí posílat lékař. Předpokládám, že půměrný lékař má přibližně 20 až 30 pacientů denně. Pokud by mu jeden záznam trval přibližně 5 minut, pak by strávil 100 až 150 minut, to je až 2,5 hodin!!! denně, pane profesore, které by lékař strávil u počítače a dělal sekretářku a posílal data.
2. K tomu, aby lékař posílal data musí mít trvalé připojení k internetu. Pokud ho lékař nemá, bude ho to stát asi 500 Kč měsíčně.
3. pokud se systém v jednom dni zhroutí, bude lékař posílat data druhý den za dvojnásobek pacientů, což bude trvat asi 4-5 hodin.
A to vše za směšnou sumu, kterou mu za to pojišťovna nabízí.

Jistě, elektronické zdravotní knížky jsou hezká věc a úspory jsou také hezké. Bohužel jsou v tomto případě na úkor lékařů, kteří budou dělat za minimum peněz a ztratí s tím spostu času na úkor svého volna.

Pane profesore, pište, prosím, články, které se týkají jaderné fyziky, protože jí určitě rozumíte. Nepiště ale nekompetentní články o zdravotnictví, zvláště pokud máte o problému jen povrchní znalosti. Nabyl jsem dojmu, že jste dobře zaplacený lobista, který se bije za zavedení elektronických knížek. Toho ale určitě nemáte zapotřebí.
14. 10. 2011 | 23:06

Al Jouda napsal(a):

Mám IZIP, ale moje obvodní doktorka jí nepoužívala a tak tam nemám žádné záznamy. Když jsem letos na jaře k ní přišel (cca 2 roky jsem jí nepotřeboval) s žádostí o potvrzení na řidičský průkaz, tak chtěla za vypsání toho papíru 600,- Kč a poslala mě na tolik různých vyšetření ke svým soukromým kamarádům, že by mě to vyšlo na více jak 2000,- Kč. Tak jsem se přeregistroval k jiné lékařce, která mi v ordinaci vyšetřila sluch a zrak a vypsala povrzení za 250,- Kč. Bohužel u ní nyní mám čistou kartu, protože od původní obvoďačky bych mohl dostat tak leda výpis (originál prý u ní musí ležet 5 let !)a za ten bych musel opět tvrdě zaplatit !! Kdyby fungovala ta IZIP, tak bych nové doktorce jen řekl PIN a už by měla moje zdravotnické výkony jako na dlani.
15. 10. 2011 | 00:35

hovorka11 napsal(a):

František Janouch:
Mám pocit, že už jste na dobré cestě částečně pochopit, co se děje. Změnit víru ve své úplatné kamarády je těžké a zaslepenost v to, že nahoře se něco změní obrovská- nic k lepšímu se změnit nebude a lumpárny jako je IZIP se pod správou vašich přátel budou vytahovat z klobouku jak na běžícím pásu !
Paradoxní je, že bývalí "hrdinové" jak se dostanou k ocenění režimem, tak ztrácejí soudnost a začínají s ním spolupracovat tak, že ho buď zuřivě kryjí, nebo odvádějí pozornost jinam. Je jim totiž jasné, že by už nebyli "in" a nahradili by je mladší a v současnosti ještě nepokřivené osoby.
Kdo řekne dost a postaví se těm Václavům, Vondrům a podobným ?
Z charty 77 jak vidím to nikdo. To si může dovolit v Polsku jen nezkorumpovaný Walesa !!!
15. 10. 2011 | 07:35

petr Frish napsal(a):

stále rebel napsal(a):
Pro StandaT.
IZIP už je, jen by si jej měli platit ti, kdo jej chtějí, včetně času lékařů.
Pokud to někdo potřebuje, tak ať to má, nemám nic proti.

------------- Abychom si lépe rozuměli, doporučuji twerminologii:

IZIP je soukromá firma (s politickými konexemi)
EZK je jejich produkt - implementace toho čemu se genericky, ve světě, říká EHS
EHS - Eletronic Health Record - je v mnoha zemích fungující systém aplikace počitačů do zdravotních aplikací.Některé jsou populárně posány ZDE:

http://www.blisty.cz/art/57082.html Počítače v medicíně 3.2.2011
http://www.blisty.cz/art/56592.html Peníze, nebo zdraví? 10.1.2011

Zde se debatuje jako by EZK a EHS bylo totéž. EZK je jedna z možných realizací
a má mnoho problémů - jeden z nich je to že má 'proprietary features' --
to znamená,že si někdo dělá nároky na IP (Intelektual Property Duševní vlastnictví)
s ní spojené. Většina software, který existuje pro EHS je FOSS - Open Software =
múžete ho užívat a nikomu neplatit royalties. Je jen třeba udwlat českou lokalisaci.

I Open EHS má jisté problémy - hlavně ochrana soukromí, o kterých lze diskutovat.

Česti lékaři (kterých jsem se ptal) si myslí a) že by k datům měl přístup každý,
a že by museli vše vést dvakrát. To je nepochopení toho jak to má fungovat (a již funguje v některých nemocnicích).

Hlavní problém IZIPu je konflikt zájmů a odměny nepřiměřeně výsledkům.

Bohužel, není to jen VZP a její správní rada, kteři jsou v tom namočeni.

Ministerstvo - ted pan Heger, jmenoval IZP jako ČR representative u EU organisace,
která dělá EHS harmonisaci. V normálních zemích to jsou to university nebo jiné non-profits (neziskovky) které to maní na starosti.

Anglicky o EU EHS :
http://ec.europa.eu/health-eu/care_for_me/e-health/index_en.htm
15. 10. 2011 | 08:55

stále rebel napsal(a):

Pro Al Jouda.
Měnil jsem obvoďáka před více než dvaceti lety a tehdy to fungovalo tak, že jsem přišel k tomu původnímu, oznámil, že se stěhuji a odnesl svou kartu k novému lékaři. Naprosto bez problémů a mám záznamy snad od narození. To jen malý exkurz do minulosti.

Pokud by bylo povinností lékaře vést bezplatně záznamy na té vaší elektronické kartě, tak by pro něj neměl být problém doplnit to zadarmo později na přání pacienta. Bude asi efektivnější okopírovat nebo doplnit jen to, co je potřeba, než zapisovat každému vše.

Pro petr Frish.
Postoj českých politiků ke správě věci veřejných je bohužel takový, že prosazují především to, co pomůže jejich kapse.
15. 10. 2011 | 09:23

Aleš napsal(a):

to je přesné pane Janouchu popepisuji i možné úspory. Projekt IZIP je ne náhodou podobný projektu OPENCARD. Masivní investice veřejných prostředků a na konci velmi mala efektivita. V jakém jiném státě by si veřejná organizace mohla dovolit provozovat 10 let projekt do kterého nastrkala více jak 1´,5 mld korun a jeho přínosy jsou vzhledem k omezenému využití EZP nestanovitelné? Tento projekt doposud vyhovoval pouze firmě IZIP / dle tiskových výstupů- průměrná mzda praconíka 540 tis Kč msíčně v roce 2009/. Snaha o převedení akcii do zahraničí měla nepochybně hlavní cíl- pokračovat ve snášení zlatých IZIPových vajec i nadále.Jen poznámka na placení IZIPu byly využívány prostředky VZP určené na léčbu!!!
15. 10. 2011 | 09:31

Sims. napsal(a):

Ano, nejhorší je, že se opět zašantrolčily peníze, které byly určeny pro jiné účely. Ale to je u nás již celkem klasika. Něco podobnho IZIPu již před nějakou desítkou let provozovali v Holandsku. Viděla jsem zdravotnický pořad, kde se s daty z tohoto systému pracovalo a lékaři si toto chválili. Ale to byl "IZIP" made Holland. My mme IZIP "Tsechšmejd".
15. 10. 2011 | 09:58

tomas napsal(a):

to ales, zajimavy je ten patent IZIPu spocivajici v tom, ze se neco pod nejakym heslem ulozi na internet, kde si to po zadani hesl aje mozne prohlednout.a si si necham patentovat vzduch
15. 10. 2011 | 10:49

.Ivan Hochmann napsal(a):

Téma a kauza IZIP,

je pro mě naprosto nepochopitelná a nepřijatelná.

1.Provoz webu je běžně ochráněn a dostanou se k němu jen povolaní.Jsou respektovány zásady pro provoz jak lékařské komunity tak pacientů. Je to ošetřeno systémem kódů,které samozřejmě naruší a oklame zkušený hacker.Ten se ale dostane i do ochranné zóny Pentagonu.Je věcí společnosti,že neřeší tyto excesy jako závažné trestné činy velice nebezpečných gaunerů.
Samozřejměže jsou tito lidé na výsluní kriminální platformy.
Až se jich pár postřílí,pro těžké zločiny proti společnosti tak bude pokoj.
A nehodlám o tom s nikým diskutovat.Myši ve špíži a kuny v kurníku je třeba vystřílet.Odjakživa je to škodná!
To jen dnešní vychcaní právníci,nefunkční policie a soudnictví,prasata v politice a celé to Orwelovské Panoptikum,si dělají schůdky k možným potřebám kriminálního charakteru.Pořád se jim to vyplácí!
Howg!
2.Nebudu také komentovat iniciativy oněch grázlů,kteří si udělali z další logické potřeby obyvatelstva klasický český tunel a teď se vám jen chechtají do tváří.
Mě též,poněvadž jsem malá ryba,ale přijde zase der Tag,kdy je smích přejde.
3.Ověřil jsem si v názorném příkladu logickou a velice prospěšnou funkci IZIPu.Osobně nemám žádný problém kdyby se nějaký gauner dostal do mého záznamu.Nelžu,nemám co skrývat.Pokud bych byl ještě v pracovním procesu,tak je naprosto pochopitelné,že lékař příslušného zaměstnavatele je povinnen hlásit tomuto zdravotní způsobilost dotyčného zaměstnance,či uchazeče o zaměstnání.
O čem chcete diskutovat?
Jakékoliv jiné varianty má ošetřovat právní kodex.
Pokud tomu tak není tak máte smůlu. Jasně že máte.Vůbec máte co jste chtěli.Místo zbabělého cinkání jste měli gaunery typu Hegenbarta,Mohority,Fojtíka,Grebeníčka a spol.pověšet na prvních lucernách.
Teď brečíte jak staré želvy u vajíček.
Klídek - ještě není tak zle! Bude hůř!

Ivan.
15. 10. 2011 | 11:27

občanka napsal(a):

A to je ten pokrok,pokrok,pokrok ... zpívá Jitka Molavcová.
Aby nevyužívali bezdomovci lavičky na spaní, tak se buď odstraní, nebo se na nich udělají přepážky, aby se nemohlo na nich ležet.
Totéž zosobňují názory diskutujících, kteří se bojí prozrazení údajů z IZIPU. Vždy jsem si přála, aby lékař léčil celou osobu, a ne jen orgán. Předepisují se léky, které zase na jiné straně škodí.Chodíte po doktorech jako blázen a čerpáte a čerpáte zbytečně nejenom peníze pojišťovny, ale také své, výsledkem může být nakonec zhoršení zdravotního stavu.
Jsem pro IZIP, jen jsem nevěděla, že je to záležitost soukromé firmy, která tuneluje VZP a ještě se neví kdo jsou její majitelé. To je skandální. Do VZP plynou naše těžce vydělené peníze a někdo si za ně docela dobře žije. Přitom systém nefunguje. Jak může VZP popepsat smlouvu s firmou a platit ji za něco, co nefunguje ? Neměla by ta tajná firma ty peníze vrátit?
A tak si myslím, že se nějaký podvodník skrytý za firmou ,podobně jako u OPEN CARD , docela dobře zabezpečil.
Problém je v tom, že se nejedná jen o obyčejnou krádež, ale o zdraví spoluobčanů a to by se mělo nazvat správným jménem - hyenismus. Přeji všem podvodníkům, aby byli zdraví, protože to se zatím za peníze nedá koupit.
15. 10. 2011 | 12:21

Harry Potter napsal(a):

Guru .Ivan promluvil. Amen.

Aktuálně si v paralelním vesmíru připisuje příslušné nepřímé psychoterapeutické kódy (platí VZP z účtu .Hochmann), amortizační poplatek (eekuční příkaz na sipo .Hochmann) a podává podnět na prošetření podetření z ideozločinu proti společnsoti (paragraf o šíření blbé nálady) u Ministrestva pravdy a lásky, v.o.s. Inc.
15. 10. 2011 | 12:39

.Ivan Hochmann napsal(a):

Heleď kouzelníku ,

běž za roh a dej si pár facek ať se probereš!

Pokud ovšem nejsi nick chameleon pod známými hnojařskými kouzly.
Ivan.
15. 10. 2011 | 12:58

český maloměšťák napsal(a):

Vlkodav napsal(a):
"Pár desítek milionů a máte software.. lepší než IZIP". Pokud to dokážete, pak jděte dělat kamkoliv do IT, vyděláte hromadu peněz. Ale napřed si zjistěte o čem hovoříte, ať se neztrapňujete jako starý ajťák stale rebel.
14. 10. 2011 | 19:20
----------
Musíte znát skutečné odborníky.
Ne zlatokopy.

A já je znám.
Ztrapňujete se vy. Asi jste takový ten ajťák - co jich jsou v každém větším městě vagony. Co za čtyřicítku a stravenky objevuje objevené.
15. 10. 2011 | 13:11

.Ivan Hochmann napsal(a):

Paní občanko.

ono to ale funguje a docela dobře a funkčně.
Je záležitostí lékařů,hlavně obvoďáků jak se k tomu postaví.Docela si dovedu představit jak se k problematice staví ti,ktěří jsou placeni z jiných pojišťoven,či lékaři mající ruce a hlavou levou jako krtonožka.
Také doktoři ve velkých špitálech na IZIP kálí,poněvadž je to pro ně "práce" navíc.
Jejich smysluplná lékařská činnost je už tak omezována nesmysly,které vyrábějí přebyteční šašci Cvachové na ministerstvu a různých rádobyodborných postkomunistických institucích.
Poslední dva roky jsem zatížil společnou pokladnu dosti značným öbolem a tudíž vím o čem hovořím.

Na základě všech shrnutých poznatků i podobných informací z mědií a dalších odborných kruhů jsem nabyl dojmu,že žiji mezi samými hňupy,kteří nejsou lidmi na svých místech.

A nenapadejte mě za ostrá slova.Pokud se vám na nich něco nelíbí,máte smůlu.Já je zpět nevezmu.
Moje smysly to tak vidí a nebudu si sám lhát do kapsy,jen proto,že se to pár lidem nelíbí.(hovořeno obecně)

Paní občanko,buďte ráda,že do mnoha věcí není vidět.Možná byste oslepla,či zjistila,že žijete někde úplně jinde,než vám vštěpovali rodiče,školy a národní buditelé.

Ivan.
15. 10. 2011 | 13:18

stále rebel napsal(a):

Pro český maloměšťák.
Možná znáte ajťáky, kteří by takovou aplikaci dokázali vytvořit za pár milionů, ale už neznáte politiky, kteří by ji dokázali prodat svým občanům za dvě miliardy.
A o tom to celé je.
15. 10. 2011 | 13:28

jíra napsal(a):

Autore,
kdybyste to porovnal s dalšími podivnými rozhazovačnými miliardovými výdaji ministerstev na komjuterizaci všemožných agend, asi byste se už tolik nedivil, že tunel se vyskytl i zde. Je dlouhodobě všudepřítomný.

A asi dneska už nikdo nepochybuje o tom, že nějaký šikovný počítačem podporovaný pořádek by se i v tomhle hodil.

A že ve světě je to už poměrně běžná věc, to se ví. Kde to mají, tam to v jejich zájmu brzy fungovalo, proč by to asi jinak řešili, že?

---

Proč v tom "musí" být u nás takový binec? České specifikum?

O lásku k bližnímu a o rovnocenné vztahy v těchto případech obvykle nejde, na to si už u nás "nehrajeme", soudnost, poctivost, spravedlnost jsou přece směšné, zaostalé... Tihle naši tunelářští braši všeobecně si dneska raději místo toho poskočí, vyskočí, chtějí jen být v balíku, nejlépe na cizí účet...

Ale nemylme se, takhle nekřesťansky se k jiným chovají tito "nad věcí" i tam, kde chodí skoro všichni do kostela. Bohužel právě tyhle nectnosti světa zejména s příslovečným zběsilým tancem kolem zlatého telete mnozí u nás pochytili nejdřív, a to už v době, kdy ještě ani neutichl cinkot klíčů, ale nikdo je nezastavil. Až se z toho stala nedílná hluboko zarezlá součást systému...

A taky se sluší poznamenat, že ani 22 let po převratu vesměs nejsme ještě dost profesionálové, jako by to ani nebyl samozřejmý odpovědný veřejný zájem číslo 1.

Stačí, když někdo dokáže (či má na to lidi) patřičně zpracovat budoucí investory, aby třeba vyklopili i desetinásobek, než by byly oprávněné náklady, a může si užívat. Právě toho umět vytahat z nešťastného investora co největší balík si dodavatelské firmy cení na VIP obchodních manažerech, nikoli profesionalitu a obchodní čest. Podobně jako protřelý donchuán po obvykle úspěšném sbalení třeba i nepřístupné ženy a jí pak jen nezbývá než se divit, na co vlastně tomu drzému podvodníkovi naletěla.

Málokde těmto věcem rozumějí natolik, aby se nenechali napálit, třeba i od externích poradců spřízněných s nějakými dodavatelskými firmami.

Málokde své skutečné potřeby dokáží posuzovat celistvě, prozíravě, domyšleně, v souvislostech, efektivně, s uvážením případných zvýhodnění a úzkých míst a rizik.

A málokde opravdu důsledně a sebezáchovně ve vyšším zájmu už z principu hlídají veřejné finance. Těchto finančních úniků jsou pak tisíce a každý rok se sečtou.

Nějak jsme zvlášť tenhle aspekt hodně podcenili počínaje velkou privatizací. Je to tak rozšířené, že se ptám: Nebyl to vlastně něčí jasný záměr? Jasně, špinavé peníze přece neexistují..., nevadí že leccos není právně ošetřené..., je třeba hodně pospíchat než nám vlak ujede..., a přes tohle vlak nejede..., vše vyřeší neviditelná ruka trhu..., to vše je jen hluboké, hluboké nedorozumění..., kdo ze soudných lidí vidí že by to byl nějaký vážný problém..., to jen nějací kverulanti, teroristi a pomatenci nám do toho pořád nějak šťourají..., kdybyste to chtěli řešit jinak tak by jste byli proti sobě a poškodilo by vás to..., s tímto českým multimilionářským byznysmenem jsme přátelé no a co..., žádné spásné třetí cesty neexistují..., atd. atd., tyhle a další už okřídlené průpovídky se staly jakýmisi všudepřítomnými osvědčenými zaklínadly bagatelizace fenoménu megatunelování a nemravností vůbec na všechny možné způsoby.

Jestli někoho při nějakých machinacích s veřejnými financemi přecejen nachytají, je to jen malá ryba a politická konkurence, viz kdysi pan Mlynář. U současných vztyčených ukazováčcích ohledně VV to ani nemusely být veřejné finance, ale z vlastní kapsy. Tyhle aféry se vždy hodí, občané jsou tím na delší dobu uspokojeni, že o veřejné finance z jejich daní vláda, úřady, politici starostlivě dbají. A ty skutečné megatunely jedou vesele dál...

Krásné podzimní dny všem.
16. 10. 2011 | 02:25

jíra napsal(a):

oprava: kompjuterizaci :)
16. 10. 2011 | 02:25

jíra napsal(a):

stále rebel 15. 10. 2011 | 13:28
ano, o tom :)) ... bohužel :((
16. 10. 2011 | 03:33

jíra napsal(a):

stále rebel 14. 10. 2011 | 16:27 PS
Jestli mohu, souhlas, taky v tomto působím. Ale pokud je to skriptování např. v PHP od verze 5 výš a s Javaskriptem, je to už docela dost klasické objektové programování. Že na to jsou navíc chytré balíky utilit a obvykle stačí jen je použít, je už věc jiná. Aspoň se lze víc a líp soustředit na obsah a na uživatelské prostředí a vtisknout tomu vlastní "pečeť".
16. 10. 2011 | 03:52

jíra napsal(a):

Vlkodav 14. 10. 2011 | 16:10
Jestli mohu, v mnohém máte pravdu, jenže... Jenže už dnes archiváři přemýšlejí, jak spolehlivě, jednozančně a rozluštitelně bez dalších znalostí uchovat cenná data pro budoucnost. Navíc časem se rozkládá nejen papyrus, ale časem hnije i to DVD. Pokud by nastaly větší civilizační potíže, mohla by být zapomenuta i technologie záznamu s formáty, už to nejsou celkem rozluštitelné hieroglyfy, ale jen záludné nuly a jedničky. Flashdisk je snadno vybit na dálku silným elektromagnetickým zdrojem. Něco podobného se vám asi nick stále rebel pokoušel sdělit, když to porovnával s historií počítačového zpracování dat.

Hezký den
16. 10. 2011 | 04:09

jíra napsal(a):

český maloměšťák 15. 10. 2011 | 13:11
Není nad zdatné odborníky, souhlas, jestli je znáte, máte štěstí.

Jenže je tu jeden problém: Na kolik uživatel - investor ví vůbec, co chce? Co je jeho skutečná objektivní potřeba? Obvykle je hodně ovlivněn tím, co zná z minulosti. A nakolik ho smysluplné řešení za smysluplný obnos vůbec osloví?

Pak nejde, všeobecně vzato, o to, že VY znáte zdatné odborníky, ale že:
1/ investory na tisících místech, resp ministry za svěřený celek, ovlivní takové ty řečičky, že s tímto řešením už nebudou mít pak žádný, ale vůbec žádný problém. Klidně může jít třeba o HP či IBM. A nechají se uvrtat k zbytečně prodraženému maximalismu, z něhož se v praxi používá tak desetina. Pak si mnohdy nevyzpytatelně ani nevyberete peníze z bankomatu nebo máte každou chvíli nefunkční telefon spojený s PC apod. Přitom základní princip je zprovoznit v prvé řadě to, co vyřeší hlavní potřeby, problémy, co přinese co nejdříve efekt. Kvalitní systém se tvoří postupně. Neboť až od určité etapy si dovedeme prakticky a ve všech podstatných praktických souvislostech představit, co smysluplně a efektivně dál. Projektový přístup tuhle otázku řeší jen částečně. Chyba je hlavně v tom, když je ta agenda dlouho zanedbaná třeba z důvodu, že na šéfovském postu dlouho trčel někdo, kdo "novotám" nerozumí a jakžtakž se chytá jen ve stereotypu, nebo v chaosu skrýval nějeké nekalé praktiky a bylo by mu vidět pod pokličku, ohrožovaly by ho a chce to odložit na dobu až on sám odejde do důchodu.
2/ snadno podlehnou nátlaku, kdy není zájem o smysluplné řešení, kdy nějaký něčí zlotřilý instinkt vycítí prostor pro zajímavý tunel pro přátele a co víc - kvůli tomu tam taky to úřednické tělo nebo poradce ministra jsou dosazeni. Dokud není zákon o státní službě, běžná věc.
3/ už nevěří po dosavadních získaných praktických zklamáních, že počítačové řešení něco přinese, leda další práci navíc a leckdy mu lze vlastně dát v jistém směru za pravdu, že je lepší počítačový systém žádný než špatný, poruchový a neaktualizovaný se samými výjimkami řešenými mimo systém. Vždyť za Bati fungoval i celkem dost propracovaný byznys spolehlivě bez PC a bez webu.

Nějaký ten procesor je dneska leckde. Nechali jsme si na vchodu do domu udělat čipy na vstup vedle klíčů. Samosprávě se líbily nějaké bytelné dveře s rozměry akorát pro nás. Jenže jejich dodavatel trval na tom, že se musí použít právě ten systém, co nabízí, protože jiný nezná. A tak skoro každý den nějaké místo nepípá a neotvírá. A do měsíce někdo skleněné dveře dole rozbil, možná ze vzteku. Takový nespolehlivý výrobek je na nic, ale místo něho nic jiného, leda to řešit úplně jinak. A je to jen primitivní systém pro dveře...
16. 10. 2011 | 04:53

anti politik napsal(a):

Janouchu Google zkoušel něco podobnýho v USA (tuším, že přímo v New Yourku) a pro nesmyslnost, nefunkčnost a absolutní nezájem ze strany lékařů o tento projekt, celou tuhle kravinu zastavil! A vy budete ještě tvrdit jaká že je to paráda a nádhera, že ČR má Cabrnoha s Ouzkým, kteří vymysleli vymyšlené, ale a jenže už dávno zastavené pro nefunkčnost! Takže tunel Janouchu a ne snaha o modernizaci!!
16. 10. 2011 | 08:09

KoN D-or napsal(a):

SuPe,
kdyz nej projekt predlozi firma Stepan, Jakes Jr. a spol., take budete stejne ne ochvejne podporovat projekt?
Nebo jste jenom zvanil?
16. 10. 2011 | 10:29

PatientO.T. napsal(a):

Provozní řád IZIP:

Cit.:
"Výstupy ze systému mají výlučně informativní charakter. Seznámení se s nimi nezbavuje zdravotnické zařízení IZIP povinnosti ověřit pravdivost uvedených údajů obvyklou cestou."

Může mi někdo vysvětlit, proč bych měl marnit svůj čas participováním na tomto tunelu VZP?
16. 10. 2011 | 10:37

stále rebel napsal(a):

Pro PatientO.T.
Já nemůžu, ale mám na vás jako lékaře otázku.
Je vůbec možné vzdát se papírové dokumentace a používat jen jeden zápis (systém), který by obsloužil úplně vše?

Ještě jednu otázku. Porovnával někdo náklady na pacienty používající IZIP s těmi ostatními? Pokud někdo tvrdí, jak je to přínosné, tak by to přece velmi snadno mohl doložit na datech. Ukázat, jak srovnatelné skupiny pacientů a lékařů používající IZIP jsou pro pojišťovnu výhodnější než ti, kdo systém nepoužívají. To, že někdo něčím podobným neargumentuje ve mně vyvolává podezření, že to bude spíše obráceně.
16. 10. 2011 | 10:55

SuP napsal(a):

KoN D-om -
Projekt neposuzuji podle toho, kdo ho předkládá (mimo nesporně podezřelých individuí, která jste uvedl), ale podle toho, co nabízí. Pokud měl nabízet to, co prof.Janouch popsal, mně by to těšilo. Nicméně si myslím, že realizaci měl vzít do ruky někdo, komu by šlo o výsledek a ne o peníze.
Nicméně když jsem pozoroval odpor mnohých (zejména "obvodních"-praktických) lékařů proti přítomnosti PC v ordinaci, tím spíš proti potřebě mít funkční připojení k internetu, bylo zřejmé,že jinak než direktivně to půjde těžko.
16. 10. 2011 | 11:21

SuP napsal(a):

stále rebel -
Je něco, co v Tobě podezření nevyvolává?
16. 10. 2011 | 11:23

český maloměšťák napsal(a):

jíra
Jistě, pane jíra. Pokud máme zdatného odborníka a hloupého investora/zadavatele/ - může i velmi zdatný odborník vyrobit paskvil. Protože zadavetel buď není schopen relevantně kvalitní formulace, či chce apriorně tunelovat.
A ještě jednu věc bych dodal - někdy je vhodné mít mediátora - a to z důvodu takového, že v jistých fázích projektu a jeho realizace se může ukázat formulačně slabým i onen kvalitní odborník. Například z důvodu toho, že mu není rozumět. Že je až příliš velkým odborníkem a tak vnáší do řešení nepodstatné věci. V dobré víře.

Jenže my se bavíme o normální situaci - kdy jde skutečně o věc. Bohužel ve většině případů rozhodují úplatky.

Jo - moh bych povídat...jak jisté subjekty mohly ušetřit miliony, desetimiliony...jenže NECHTĚĽY.
Rozumíte ? To je přeci tak absurdní - v kapitalismu....
16. 10. 2011 | 12:01

PatientO.T. napsal(a):

2 stále rebel:

bohužel nevím, jestli je možné zcela opustit papírové dokumenty, ale osobně neznám nikoho, kdo by nepsal do karet. když jsem se před lety zajímal o tuto záležitost, dostalo se mi vysvětlení, že pokud budu mít pouze elektronické zápisy, musím je nechat asi tak jednou měsíčně podepsat notářem, aby se v nich nedaly dělat změny (to, že by se mohly měnit zápisy v papírových kartách úředníci zřejmě nevěděli...)!

IZIP nepochybně přínosný je. pro své zakladatele a celou tu partičku, jejíž průměrný měsíční příjem se v r.2009 pohyboval okolo 500 tisíc měsíčně na osobu.
:-)))
předpokládám ovšem, že vzp si v dohledné době začne vynucovat od smluvních partnerů vstup do IZIP tím, že to bude podmínka podpisu nové smlouvy. pokud k tomu dojde, bude to z mé strany překážka k tomu, abych smlouvu podepsal.
o porovnání nákladů jsem neslyšel, zato jsem četl dost materiálů (i tady na aktualne.cz), které svědčí o tom, že IZIP je opravdu tunel veřejného zdravotního pojištění.

v souvislosti s citátem provozního řádu IZIP, který jsem uvedl výše, nastíním modelovou situaci:
pacient, o kterém vím, že v nedávné minulosti bral léky snižující krevní srážlivost, potřebuje extrahovat zub. pohledem do databáze IZIP zjistím, že extrakci nic nebrání, ale provést ji nemohu, jsem totiž povinen vyžádat si písemně zprávu od ošetřujícího praktika. a tak pacient dostane žádanku, kterou přinese na další objednávku...
16. 10. 2011 | 12:42

SuP napsal(a):

PatientO.T.-
Bohužel máte určitě pravdu v tom, že když je databáze prázdná, těžko lze systém používat. Nicméně mi víc než možný "tunel" víc schází, proč se autoři projektu nijak nepostarali o plnění té databáze.....
Za 8 let už tam mohlo být podkladů tolik, že byste spíš těžko hledal pacienta, jehož záznamy by chyběly (teoreticky). I kdyby si je měl sám nosit k doktorovi na flešce.
16. 10. 2011 | 14:25

stále rebel napsal(a):

Pro PatientO.T.
Doplňovat nebo upravovat v papírové bude nepochybně obtížnější, co je výše bylo dříve, expertíze lze podrobit rukopis, inkoust i stáří zápisu.

Jediná evidence bude asi i značný technický problém, jsou zde 4 typy uživatelů, stát a zdravotní pojišťovny, lékař vkládající a vlastnící dokumentaci, jiný lékař, který by měl možnost něco vidět a pacient. Každý potřebuje něco jiného a současně je nutné data chránit. Podle mne je technicky chybné, pokud takový systém vychází od zdravotnické knížky pacienta. Základem by měla být evidence lékaře, která je nejširší a která dokáže vygenerovat účty a statistiku pro pojišťovny a stát, pro pacienta nebo jiného lékaře snadno vyhotoví elektronickou nebo papírovou kopii nebo vhodně upravený výpis.

Věc by měli rozhodovat odborníci, lékaři, právníci, ekonomové a informatici, to je snad jediné rozumné stanovisko běžného občana. Snažit se prosazovat veřejný projekt, kterému nerozumím, je podporovat mrhání veřejnými prostředky a že se nezodpovědně chovají politici se nedivme, když jim někteří z nás dávají příklad, jak diletantsky a suverénně rozhodovat o čemkoliv. Ten závěr nemířil na vás, aby bylo jasne.
16. 10. 2011 | 14:34

jíra napsal(a):

český maloměšťák
Absurdity se dějí, takový je život. Ale nic proti nim jako takovým, nakonec se potom člověk leckdy může i zasmát a vzít si z toho ponaučení o nevyzpytatelnosti osudu.

Pokud ale lidé vyrábějí absurdity stupidní, tj. kdy (podle Cippolových zákonů stupidity, jimiž stručně jako emeritní profesor historie všeobecněji zhodnotil fungování lidské civilizace; podle jiného vědce Pitkina jsou stupidními prý 4 lidé z 5) poškozují všechny včetně sebe, je to zlé, smutné a pro všechny hodně a dlouhodobě nákladné. Chovají se podobně jako třeba opilec za volantem, který kvůli tomu zbytečně způsobí vážnou nehodu a pak splácí doživotně následky něčího úrazu.

Pro všechny případy je užitečné, když je odborník dost univerzální, když se dovede vcítit do praktických potřeb zákazníka a když je dovede formulovat podle prostého selského rozumu, jímž by měl snad být schopen se řídit každý, včetně zákazníka. Nějaká (obvykle jen domněle) zázračná technologie sama o sobě určitě není všechno.

Podle posledních zpráv stál IZIP VZP dokonce ještě o 800 melounků víc. Takže to asi skutečně nebude případ, kde k tomu hlavní (!) aktéři přistupovali v dobrém duchu a prostým selským rozumem. Ale nedivme se, ve společnosti, kde se považuje za nejdůležitější si hlavně nahrabat, rostou další a další učenliví vyznavači tohoto skoro až vědecky pozoruhodného trendu jako houby po dešti.
16. 10. 2011 | 14:52

wiki napsal(a):

IZIP který už stál skoro dvě miliardy je nefunkční a zřejmě takový i zůstane.Odměna lékaře byla 10kč za registraci jednoho pacienta.Můj obvoďák se programu neúčastní a při ohrožení života bude velmi zdlouhavé dohledat a přečíst vše potřebné.Takže je lepší sepsat krátkou a výstižnou zprávu s tím podstatným pro odborné lékaře nebo pro přijetí do nemocnice tak jako se to dělá doposud.
16. 10. 2011 | 18:49

český maloměšťák napsal(a):

jíra
Bohužel.
Ty zvýšené náklady se pak socializují. Prostě se rozpočtou tak, aby to moc nebolelo.
Není konkrétního viníka. Stává se jím občan - anonymní daňový poplatník.
Tento proces se pomalu ale jistě bohužel v ČEZku stává tradicí - se všemi svými obřady : novináři /pánbů zaplať za jejich práci !!!/ na něco velkého přijdou - velký rozruch - velké výmluvy - velké vyšetřování .... výsledkem je pak velké varování /"již nikdy více !!!"/ - tedy velké NIC...a celé se to zopakuje u nového případu.

Anonymizace konkrétního viníka - to je také skvělé východisko pro různé racionalizátory iracionálního - prostě "vy všichni jste takoví lempli a zloději - tak se nesmíte divit, že to pak takhle špatně dopadne. Máte takovou správu země - jakou si zasloužíte. Změňte to u voleb. Ale moc velkou šanci - na to, že se něco změní - vám nedáváme"

To nemá chybu. Takový "kauzální kruh". Je dokonalý.

Leda že někdo přijde - a rozsekne ho. Nejlépe v tom nejpevnějším místě.
Já si myslím, že není lapší sekyry jak usilovat o co největší míru symstrie ve sdílení informací - co se týče nakládání s veřejnými rozpočty.
Takže nejpovolanějšími, kteří mohou kruh narušit , jsou ti, kteří pro to něco dělali kdysi a dělají i dnes. Tam je asi největší záruka - že to budou dělat i v budoucnu.

Kašpárků s modrýma rolničkama" to oni - to oni !!!/ a oranžovýma klapy klap /"my jsme ti praví !"/ botičkama - těch už je veřejnost syta.
16. 10. 2011 | 20:47

stehno napsal(a):

Souhlasím s autorem, celý projekt byl mnohonásobně pedražen, vysoké jsou i provozní náklady. Ale o to od samého počátku šlo.
16. 10. 2011 | 21:36

Jedla napsal(a):

Obávám se, pane Janouch, že nejste moc osvícený, zato dost ozářený. Mozek už moc nefunguje, co?

Chcete úvodem blogu naznačit, že zdravotnictví funguje na principu husího brku a kalamáře. Že IZIP je nezbytnou modernizací toku informací.

Blábol. Poskytovatelé (lékaři, nemocnice, lékárny ...) i plátci pojistného (zaměstnavatelé, OSVČ) samozřejmě s pojišťovnami komunikují elektronicky. Již od počátku devadesátých let. Když ještě nebyl internet tak běžně rozšířený, nosili ambulantní lékaři z malých praxí na pojišťovnu s měsíční fakturou za lékařské výkony disketu s dávkovým souborem. Později samozřejmě síť. Žádný "husí brk a kalamář" tu nehrál roli od samého zavedení systému pojišťoven a bodového systému lékařských výkonů.

Každé rodné číslo je v daném okamžiku pojištěno u jediné pojišťovny. Pojišťovna tedy ví velmi dobře, co za které rodné číslo komu proplácí (úkon /vyšetření, léčba/ i léky). Mají i "algoritmy", které z těchto dat tipují, kde to smrdí a kam poslat kontrolu revizního lékaře - to se běžně vyvíjí, vylepšuje, má to svoji evoluci a nepotřebuje žádnou revoluci z dílny ODS. Ale zdravotní stav, zdravotní dokumentace leží u lékaře (revizák může nahlédnout, nesmí ale kopírovat a vynášet), a lékařské tajemství je tedy v relativním bezpečí, neboť lékař je pod přísahou, pod zákonem a nemá skutečnou motivaci uškodit "svému" pacientovi prodejem jeho tajemství. Lékař! Ne tak pojišťovák, tedy bankéř, finančník. Ten již "balík" tajemství deseti milionů pacošů umí jinak zpeněžit, to je jinší motivace.

IZIP není o komunikaci, izip je o šmírování, o prolomení lékařského tajemství, o kšeftu s důvěrnými informacemi o vašem zdraví a o vašich nejbližších. Toť vše. Že je to navíc tunel do rozpočtu VZP je jen bonus, třešnička na dortu.
16. 10. 2011 | 21:57

Skogen napsal(a):

Nedůvěra k IZIP není nedůvěrou k IT, nýbrž v zázračném daru zpackat si legislativu ať už diletantstvím, anebo úmyslně. Nejde o to, co je technicky možné, ale jak se s tím zachází. Tady má ČR 5- a z tohoto důvodu nevěřím ve schopnost IZIPu zabránit kšeftování s centralizovanými data ani co by se za nehet vešlo.

Vlkodav, kloním se ke Stále rebelovi. Že jsou v optimálním případě takové a makové možnosti neznamená, že lékař bude optimem disponovat. Osobně znám velmi dobře zasíťované zdravotnické zařízení, které se ovšem příležitostným kolapsům taktéž nevyhne. Pak ten RTG z přízemí do druhého patra nepřijde, musí se pro něj běžet.
17. 10. 2011 | 08:57

SuP napsal(a):

Skogen -
U zasíťovaného zdravotnického zařízení se pro RTG neběhá. Posílají se po síti (když už). Doktor v ordinaci má potom k dispozici snímky za několik prohlídek a rovnou může porovnávat vývoj. Ale to jen když systém funguje a ne když ho většina bojkotuje a pak vykládá, že k ničemu není.
17. 10. 2011 | 16:19

D-or napsal(a):

Ano, SuPe,
tady jde o to, kdo to zaplati, system by mel tez fungovat.
Proste.
Hm, proc je oboji trochu problem?
18. 10. 2011 | 07:08

D-or napsal(a):

SuPe, jen ty dve veci -
platba - fungovani.
18. 10. 2011 | 07:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy