Ne, nestěžuji si. Malá normalizační mozaika.

24. 08. 2008 | 08:00
Přečteno 2398 krát
7.pokračování vzpomínek na okupaci a léta normalizace

Překladatel

Živili jsme se, jak se dalo. Nejvíce překlady. Překladatelů z češtiny do ruštiny bylo málo. Zvláště v technických oborech. Práce námezdního překladatele je úmorná. Musí být vždy hotov a připraven. Překládat o nedělích a svátcích. Nastavovat noci. Navíc se stále třást, zda budou nějaké překlady, zda ho nevyhodí z překladatelské organizace.

Člověk se naučil překládat všechno. Některé překlady jsme psali přímo na rozmnožovací blány. To se platilo zvlášť dobře. Jednou jsme s manželkou přeložili asi za tři týdny přes 600 stran technického projektu pražského metra trasy IAI. Projekt byl hotov na poslední chvíli a měl být předložen sovětským expertům. Dělali jsme 16 hodin denně. Prsty jsme měli otlučené od psacího stroje – každý další úder vyvolával ostrou bolest.

Pamatuji si dodnes všechny stanice pražského metra a geologické složení trasy, kudy mělo vést. A technologie, které mělo být použito.

Nesměli jsme překládat pouze ty části projektu, které se týkaly OSM – Ochranného systému metro. Jinými slovy – těch částí pražského metra, které se budovaly jako protiletecké kryty. To bylo strašně tajné. Zřejmě nedopatřením jsem se jednou dozvěděl, že „na stanici Klárov budou v OSM dva WC. Jeden z nich se bude využívat i k mírovým účelům.“

Modřanské čokoládovny uzavřely přátelství s moskevskou čokoládovnou Krasnaja Moskva. Do Moskvy šly různé závazky, dopisy, dokumenty. Ředitel modřanských čokoládoven se chtěl svému moskevskému kolegovi pochlubit, jakou horečnou činnost vyvíjí.

Tak jsem dostal k překladu měsíční kalendářní plán činnosti. Po dnech, hodinách, minutách. Bylo to poučné čtení. Ředitel trávil v továrně v průměru 12 hodin denně. Od 5.00–5.30 ráno do 17.00–19.00 hodin večer. Většinu času na schůzích: stranických, odborářských, svazu přátelství s SSSR, schůzích brigád socialistické práce, schůzích OV KSČ, na ministerstvu.

Tak hluboko jsme klesli. Ani ty tuny čokolády, co vyráběl jeho závod, nemohou tuto hořkou pravdu osladit.


Najednou jsem si vážil své nezaměstnanosti.

V Moskvě se konala konference o úvěrové politice. Dostal jsem rychle k přeložení několik referátů. Jeden mě obzvláště zaujal. Jakýsi pan Pěnkava, ředitel výzkumného ústavu, tam mluvil o mnohostranných úvěrech. Jako příklad uváděl stavbu tranzitního plynovodu přes ČSSR, kterým měl být sovětský plyn dopravován do západního Německa a NDR. Byla to největší stavba pětiletky. SSSR a NDR nám k jejímu uskutečnění poskytly velkorysé úvěry. Budeme je splácet službami poskytovanými plynovodu a dodávkami trub do SSSR.

Byl jsem zmaten.Asi něco nechápu. Zavolal jsem autorovi. Potvrdil, že text je správný.
A já, naivní snílek, jsem si myslel, že si tranzitní plynovod pro svůj plyn vybuduje SSSR sám, vlastními prostředky, a bude nám platit za pronájem půdy a za povolení převážet přes naše území plyn do západního Německa. Aby získal tvrdé valuty, které tak potřebuje.

Tak prý to dneska dělají společnosti ESSO či Shell na Blízkém východě. Ale to jsou společnosti imperialistické.


Ředitel

Setkal jsem se s ním jednou večer na nádraží. Když moskevský rychlík odjel, dali jsme se do řeči.
„Víš,“ řekl mi, „mám vůči tobě špatné svědomí. Propustil jsem tě z práce na telefonní příkaz prezidenta akademie. Telefon může každý zapřít. K propuštění ostatních jsem dostával již písemné pokyny.“ Nepomohlo mu to. Už nebyl ředitelem. A jednalo se o jeho vyloučení ze strany. Možná že i o zaměstnání.

Byl deprimován, bylo mi ho až trochu líto. Smečka „zdravých“ sil ho zavrhla, byl pro ně příliš měkký a nerozhodný. Vyčítali mu dokonce, že i se mnou postupoval příliš jemně. A našinci také nevyhledávali jeho společnost: jeho jméno stálo na výpovědních dopisech. Do funkce ředitele ho přivedla filozofie všech kolaborantů či lidí slabých. Dal se přesvědčit, a přesvědčil snad i vnitřně sám sebe, že jinak se na místo ředitele dostane někdo horší. Nechápal, že konformita a oportunismus v naší historii nikdy nevedly k ničemu dobrému. Pomáhaly jenom zlu a podporovaly násilí.

Zanedlouho po mém propuštění odjel doktor Šafrata na služební cestu do Anglie. Strávil tam kdysi delší dobu a měl tam hodně dobrých přátel. Nehlásili se k němu. A měli desítky výmluv, proč se s ním nemohou sejít. Nic nechápal. Až jeden bývalý přítel mu to vysvětlil: vytáhl ze stolu xeroxovanou kopii mé výpovědi, a zeptal se ho, zda je to jeho podpis a zda přiložený překlad souhlasí. Souhlasil.

„Nedivte se tedy, že s vámi nechceme mluvit.“

Prý dostal v Anglii i několik dopisů, ve kterých byla kopie první výpovědi, kterou podepsal. Výpovědi z politických důvodů. Slyšel jsem též, že mu ji poslala dokonce i jedna jeho blízká přítelkyně. Místo schůzky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

David Janovec napsal(a):

Pane profesore,

prosím, pokračujte. Moc hezky se to po Vás čte. I když u toho trochu slzím. Obrátil bych úplně Jana Wericha. "Může být i trochu veselo. Jen když je smutno". Inu, Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Jsem jenom zvědav, kdy Bůh ukáže spravedlivým prstem na ty, kteří tuhle zemi rozkradli za bílého dne pod heslem Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A na ty, kteří z nás nyní dělají novou kolonii imperiálních mocností. Nečiní tak určitě z žádné křesťanské víry nebo vnitřního přesvědčení.

Když jsme za bolševika čundrovali po chudých rumunských horách, slyšel jsem tam jedno zajimavé úsloví: "Není nic příjemnějšího, než necivilizovaný Slovan. A není nic horšího, než civilizovaný Slovan". Vy jste opravdu jedinečná výjimka z tohoto pravidla.

Přeji Vám pevné zdraví a ještě hodně životní síly.
24. 08. 2008 | 08:51

Karel Vomacka napsal(a):

@Janovec: Nebojte, na kazdeho jednou dojde.

S tou kolonii je to celkem zabavne. Ad absurdum, si muzeme myslet, ze cely Zapad je kolonii Ameriky. Kazdy se muze rozhodnout, zda-li chce zit ve sfere cinske nebo ruske...

Rumunske prislovi je ovsem pozoruhodne vzhledem k tomu, ze Rumunsko sousedi s Ukrajinou a Bulharskem. Nema tudiz zadny kontakt se Slovany zapadnimi. Prave Slovani zapadni (Cesi a Polaci) se od typickeho (vychodniho, jizniho) Slovana lisi, tim ze stravili staleti na Zapade a silne se geneticky smichali s Nemci a Zidy. Toto rumunske prislovi se nas netyka. A 40 let bolsevismu na tom nic nezmeni...
25. 08. 2008 | 00:44

louis vuitton outlet napsal(a):

prosím, pokračujte. Moc hezky se to po Vás čte. I když u toho trochu slzím. Obrátil bych úplně Jana Wericha. "Může být i trochu veselo. Jen když je smutno". Inu, Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Jsem jenom zvědav, kdy Bůh ukáže spravedlivým prstem na ty, kteří tuhle zemi rozkradli za bílého dne pod heslem Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A na ty, kteří z nás nyní dělají novou kolonii imperiálních mocností. Nečiní tak určitě z žádné křesťanské víry nebo vnitřního přesvědčení.

Když jsme za bolševika čundrovali po chudých rumunských horách, slyšel jsem tam jedno zajimavé úsloví: "Není nic příjemnějšího, než necivilizovaný Slovan. A není nic horšího, než civilizovaný Slovan". Vy jste opravdu jedinečná výjimka z tohoto pravidla.

Přeji Vám pevné zdraví a ještě hodně životní síly.
24.08.2008 08:51:01
04. 07. 2009 | 04:26

tiffany and co napsal(a):

Ten sociální smír není nesmysl, omlouvám se.
31. 07. 2009 | 12:53

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery: http://www.batterieslaptop.net
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
04. 04. 2010 | 16:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy