Myslím zeleně - proto volím jádro

04. 09. 2008 | 20:02
Přečteno 4908 krát
Uveřejněno 4.9.2008 v MFDnes


S rostoucím znepokojením pohlížím na blížící se jednání Strany zelených. Se znepokojením, protože již několik let ukazují, že nejsou novou ingrediencí naší politické scény potřebnou jako sůl, ale malou, rozhádanou straničkou, která zcela zanedbává potřeby této země a promarňuje její šance do budoucna.

Přiznám se, a nepřiznávám se k tomu veřejně ani poprvé, ani naposled, že jsem vlastně jakýmsi zamaskovaným zeleným. Mnohé z jejich cílů jsou mi blízké, pod mnohými z nich se mohu bez rozmýšlení podepsat.

Stejně jako zelení hledím s obavami na naše plýtvání energií.
Množství reklam, jež dostávám do své poštovní schránky a automaticky vyhazuji do krabice, kterou někdo laskavě přistavil u poštovních schránek, mě děsí. Nejen že to všechno platím z vlastní kapsy zvýšenou cenou reklamovaných výrobků; vidím krásné stromy, které jsou denně káceny pro ukojení tohoto civilizačního šílenství. Znepokojuje mě rostoucí počet obludných městských džípů, které zhoršují i beztak katastrofální městskou dopravu, ale jsou nenasytnými žrouty energie jak při jejich výrobě, tak i jejich provozu.

Poslechl jsem si nedávno na konferenci v Erice na Sicílii zajímavá fakta: většina mořských ryb má ve svém těle stopy plastických látek. Byl jsem u jednoho z čistých moří na Sicílii. Na plážích se válely stovky zbytků plastových obalů, kanály lemující silnice plastovými lahvemi a obaly doslova přetékaly.
Zabývám se energetikou a píši o ní již hodně přes čtyřicet let. To, co jsem právě popsal - a je to pouze maličký zlomek toho, co mám na srdci - má jeden společný jmenovatel. Tím je energie. Energie, které má lidstvo čím dál méně a která ovlivňuje naše životy, náš blahobyt i naše bezpečí v míře, již si většina z vás nedokáže ani představit. Opakuji bez omrzení jako pokažený gramofon, že globálně 20 procent lidstva (tedy my, ta bohatší část) spotřebovává celých 80 procent světové energie. Od množství spotřebované energie se odvíjí všechno: hrubý národní důchod, kojenecká úmrtnost i průměrný věk, kterého se občané naší planety dočkají.

A občanů naší planety přibývá. Minulý měsíc činil čistý denní přírůstek kolem 220 tisíc osob. A protože v průměru je globálně na obyvatele instalováno kolem 2,5 kW výrobní kapacity elektřiny, museli bychom jen k udržení té šílené civilizační diskrepance 20 versus 80 instalovat obden jeden temelínský reaktor. Nebo 10 000 skoro stometrových větrných elektráren s nominálním výkonem 1 MW. Nebudu raději uvádět, kolik desítek tisíc čtverečních kilometrů bychom potřebovali denně věnovat na výrobu biomasy, bionafty či etanolu.

Na rozdíl od paní Dany Kuchtové velké rozvojové země nekážou vodu ale pijí víno: Čína má rozsáhlý konkrétní program výstavby jaderných elektráren. Toho však není dosti: již od roku 2010 začnou být v Číně uváděny do provozu nové typy rychlých reaktorů, které, hodně zjednodušeně řečeno, vyrábějí při svém provozu více jaderného paliva, než ho spotřebovávají.
Indie intenzivně připravuje generaci reaktorů, používajících jako palivo i thorium, kterého je mnohem více než uranu. A obě země spolu s mnoha dalšími intenzivně budují vysokoteplotní reaktory, jež mohou sloužit k odsolování mořské vody, vytápění, nahrazovat uhlí v metalurgii a hlavně - vyrábět levně vodík, který ministr Bursík chtěl používat jako pohonnou směs v nových policejních rychloautomobilech.

Pohlížím s velkými obavami k nadcházejícímu jednání Strany zelených: kdyby zvítězila fundamentální Kuchtová, měla by si naše země včas objednat místo v pořadníku nových rozvojových zemí. Tedy zemí, které prošustrovaly svůj vědeckotechnologicko-výrobní potenciál a octly se někde v chvostu rozvinutých zemí, či dokonce bývalých zemí rozvojových.

Pánbůh s námi a zlý pryč, říkávala při podobných zapeklitých situacích má babička.

František Janouch

(O autorovi František Janouch, jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Siska napsal(a):

Pane prefesore, neni Vam hanba psat takove hlouposti. Nebo jste tak nekompetnenti, ze nejste seznameni s vaznymi ekologickymi problemy spojenymi se zacatkem a koncem palivoveho cyklu jadernych elektaren? Je mi lito, ze ve svem veku a se svym vzdelavani snizute k takove primitivni propagande.
04. 09. 2008 | 20:35

charmer napsal(a):

Pane Janouchu, ja s Vami souhlasim, ze zvoleni Kuchtove bylo spatne nejen pro SZ, jen mi neni uplne zrejma souvislost mezi jejim zvolenim a podporou Zelenych pro vystavbu klasickych nebo mnozivych jadernych reaktoru. Ty prece od Zelenych nepodporuje nikdo, ne? Bursik se opatrne tesi na ADTT, ale to je pokud vim vsechno.

Jeden z problemu jadra je, ze funguje jako svaty gral - mnoho lidi se k nemu upina jako k dlouhodobemu vyreseni problemu s rostouci spotrebou. Tedy jinymi slovy - abychom mohli "beztrestne" a "neomezene" spotrebovavat vice a vice, aniz bychom museli omezovat sve pohodli.

Nasledne se ovsem utopime v odpadcich, i kdyz budeme mit dost elektriny a vsichni budeme spokojene tloustnout. Samotny neomezeny rust a spotreba je problem...

Nehlede na to, ze cim vic vyrobime, tim vice vyplytvame - to je jeden z duvodu proc vidim v jadru problem, nikoliv reseni.
04. 09. 2008 | 20:36

charmer napsal(a):

Oprava:
"ze zvoleni Kuchtove bylo" -> "ze zvoleni Kuchtove by bylo"
04. 09. 2008 | 20:37

grőssling napsal(a):

Pane Janouchu a když paní Kuchtová odejde, myslíte, že pan Bursík bude pro Vaše návrhy ?
Co takhle akcie General Electric, budou asi dobrá investice, že ?
04. 09. 2008 | 20:39

Marko napsal(a):

Pane Janouch!
Článek jste napsal pěkný,ale kdo bude předsedou naší pseudozelené strany je úplně jedno.Dokud se státy EU nedohodnou na přísných pravidlech šetření, a nejedná se jen o předimenzovaná auta a obaly,jsou nové výstavby JE jen zvyšováním plýtvání.

Oni lidé jsou nepoučitelní.Obyvatelé Pompejí a Herculana byli také přírodou varováni.Místo,aby města opustili čekali na zázrak.I nás příroda varuje/vysýchání celých území,tání ledovců a pod./,ale stále čekáme na zázrak.Protože proč bychom měli ubrat ze svého pohodlí,když nám sopečný popel na hlavu ještě nepadá!?
04. 09. 2008 | 20:58

Pumprlidentlich napsal(a):

Petr Siska, charmer, Marko, mohl by někdo ze samogeniálních odborníků na energetiku vysvětlit, proč rostou v Neměcku desítky nových uhelných elektráren? http://www.bund.net/fileadm...
04. 09. 2008 | 21:15

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Pumprdentlich:
Pančto nemají uran, ne?
04. 09. 2008 | 22:02

charmer napsal(a):

Pumprlidentlich: Protoze u nich neni politicka podpora systemovych uspor stejne jako neni zatim ani u nas? Protoze svetove zasoby uranu jsou velmi nerovnomerne rozlozene, takze voli pro ne mensi zlo palit neobnovitelny zdroj, ktery maji, nez investovat hrozne prostredky a pak byt zavisly na dovozech jineho neobnovitelneho zdroje?
04. 09. 2008 | 23:20

Čochtan napsal(a):

Pumprlidentlich:
protože zločinecká zelená banda v koalici s SPD prosadila postupné zavírání JE v Německu, udělala se smlouva, a i když ta zelená pakáž už ve vládě není, tak SPD pořád na smlouvě trvá. Část SPD je pro prodloužení té doby, část ne.
05. 09. 2008 | 00:01

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Marko:

Doufám, že se žádná přísná pravidla šetření v EU jak po tom voláte nezavedou. Jedná se totiž o pseudoproblém který je pseudořešen.
05. 09. 2008 | 00:04

vlk napsal(a):

Pane profesore,

veli vítám, že jste opět na normálním blogu. A z bezvadným příspěvkem.

Leč závěr nesedí. Zákaz stavby dalších jaderných kapacit prosadil Bursík a trvá na něm.

bursíknebo Kuchtová ? V téhle ěvci, o které píšete , to vyjde nastejno. A rozdíl není ani v tom, co by skutečně zelení měli dělat a za co s e brát. Totiž boj s všeobjímajícími plasty.
05. 09. 2008 | 00:05

Frante napsal(a):

Hlavní myšlenka v článku a nadpisu je samozřejmá pravda. Bohužel ve společnosti je mnoho lidí slabšího rozumu co mají vliv. Věří v Boha, astrologii, komunizmus, ... a škodlivost jaderné energie. Je třeba myšlenku opakovat raději víc než míň v zájmu všech.
05. 09. 2008 | 00:45

Nicholas napsal(a):

Spotřebováním neobnovitelných zdrojů skončíme kolapsem (nebude to poprvé v historii).Regulace porodnosti, uran a thorium nám dávají šanci se ještě chytit něčeho trvalejšího.Bursíka s Kuchtovou doporučuji angažovat do Divadla JdaC (pro jejich peníze a schopnost objevování slepých uliček ).Spalováním potravin se z krize nedostaneme.
05. 09. 2008 | 00:56

Honza Český napsal(a):

Pane Janouchu,
tak povězte, kdy a kde jste s Bursíkem jádro dohodli
Nebo někdo jiný
A co ještě pustí Bursík za zvolení ?
Ty kamiony jsou taky jen bouda, že ano
Nebo jste si jen tak do Kuchtové kopl ?
05. 09. 2008 | 03:44

Northern Lights napsal(a):

Frante
Můžete mi laskavě vysvětlit , proč bych měl být slabšího rozumu , když nosím víru v Boha?
05. 09. 2008 | 06:31

Karel (taky) napsal(a):

Pane Šiško, jestlipak jste Vy obeznámen se začátkem a koncem výrobního cyklu uhelných elektráren? Na Vašem místě bych té antijaderné demagogie raději nechal, myslícímu člověku je k smíchu.
05. 09. 2008 | 06:32

RUMCAJS napsal(a):

Když ona si Kuchtová myslí, že Země je placatá,hvězdičky jsou zavěšeny na nebeské konstrukci a sluníčko tahá koňská trojka.

A pak ji něco říkejte o atomu.
05. 09. 2008 | 07:21

větro napsal(a):

Doufejme že většiná lidi myslí zeleně a strana zelených po volbách zanikne.
05. 09. 2008 | 08:41

Bochi napsal(a):

Tak tak. Stručně bych řekl, že jádro je jediný rozumný energetický zdroj dneška, slunce pak jediný rozumný energetický zdroj zítřka. Viz také na http://viktor.johanesville....
05. 09. 2008 | 08:52

Frante napsal(a):

Northen Lights:
Když jí nosíte tak v tom případě bych vám to vysvětlit nedokázal
05. 09. 2008 | 09:18

Honza napsal(a):

Jsem spíš příznivcem, než odpůrcem jaderné enrgetiky - z okna ložnice vidím stoupající páru z chladících věží JETE a nijak mě to neznepokojuje, protože současná jaderná enrgetika představuje určitý vývojový stupeň, který nelze přeskočit. Jenom hlupák si myslí, že druhý den po objevu elektřiny dokážeme vyrobit vysocerychlostní počítače. Stejné je to i u jaderné energetiky - bez poznání stávajícího nelze řešit budoucí.
Největšími "odborníky" v oblasti jaderné energetiky jsou Jihočeské matky a rakouští traktoristé, kteří blokují přechody. Na tom si někteří založili politickou karieru a hloupost prezentují jako cnost. Protože jsou NESCHOPNI problémy řešit, tak odvádí pozornost jinam. To je běžný trik karieristů.
05. 09. 2008 | 09:57

Vosavbotě napsal(a):

Pane Janouchu,děkuji za Váš článek. Odborník se zkrátka pozná silnými názory a argumenty. Já jsem sice laik, ale osobně jsem přesvědčen o pravdivosti těchto jednoduchých rovnic:
Úspora energie = naděje, že vůbec přežijeme
Jaderná energetika = základní zdroj
Energie vodní, větrná, sluneční = doplněk
Energie, zejména elektrická z biomasy pěstované na úrodné půdě = zločin
05. 09. 2008 | 14:32

Rudidlo napsal(a):

Pane Janouchu,
souhlasím s Vámi. Zachránit lidstvo před nedostatkem energie mohou jen technologie, týkající se zdrojů energie, které ještě nejsou masově využívány. Ruku v ruce s touto cestou by se mělo paralelně pracovat na nových způsobech skladování energie. V laických médiích jsou zatím vidět jen první vlaštovky. V každém případě doufám, že lidstvo na nedostatek energie už nezahyne. V opačném případě by lidstvu jako druhu pomohla už jen nějaká katastrofa. Přinejhorším nás nahradí jiný živočišný druh. Osobně fandím potkanům. Mají na to v současné době zaplavování planety odpadem téměř ideální podmínky. Radiaci odolává o hodně více než člověk. Máme dobře našlápnuto...
07. 09. 2008 | 15:26

Jmeli napsal(a):

Clanek na wiki o rychlych mnozivych reaktorech, o kterych pise pan Janouch (pro Sisku a podobne, co maji patent na rozum)
http://cs.wikipedia.org/wik...
07. 09. 2008 | 16:51

dan napsal(a):

Pane Janouchu,
vaše příchylnost k jaderné energetice není nic jiného, než nemoc z povolání.
Jaderné energetice slepě věříte, je to pro vás víra, moderní náboženství, "životní láska", na kterou nedáte dopustit. Takoví ovšem vědci bývají ... ve svém oboru zcela nekritičtí, někdy až fanatičtí.
Jaderná energetika je z mnoha důvodů velmi problematická, to vy si ale neuvědomujete a nikdy ani uvědomovat nebudete.
15. 09. 2008 | 10:50

delfin napsal(a):

To dan:
Mnoho slov, ale oponentura zadna. Proc radeji misto verejneho pranyrovani p. Janoucha se nerozepisete k tematu? Jako napr. rozepsat tech "mnoho duvodu velmi problematickych" a treba popsat Vase konkretni neproblematicke reseni ... ?
15. 09. 2008 | 19:48

Ivan Vitula napsal(a):

Naprostý souhlas, pane profesore. Tu biomasu jsem tak jednou pro legraci spočítal: vyšlo mi pro ČR 90 000km2. Museli bychom žít kompletně pod zemí a ještě by nám rakouští zelení museli kousek Rakouska půjčit.
16. 09. 2008 | 20:32

Jedla napsal(a):

Většina diskutujících souhlasí s autorem, budu se tedy lišit. Píši s odstupem dvou měsíců: Kuchtová nezvítězila na kongresu zelených, a Bursíkova politická koncepce vzápětí nezvítězila u voličů v krajských volbách. Autor článku může být spokojen, granty do jeho vědního oboru se nezastaví a ČEZu se to mnohonásobně vyplatí. Plýtvání je snadné v obecné rovině odsuzovat, a vzápětí ho fakticky podpořit. A jádro nejen že podporuje plýtvání, jako každý centralizovaný megazdroj čehokoliv, ale hlavně produkuje potíže lidem, kteří z něj nečerpají žádný přínos - budoucím generacím. Jaderná elektrárna slouží jedné generaci, zatíží stovky generací na mnoho tisíciletí dopředu. (Kecy o perpetum mobile - "více paliva vytvoří než spotřebuje" si nechte pro lidi, co fyziku nemají tak rádi).
26. 11. 2008 | 14:50

delfin napsal(a):

Pro Jedla:
1) Muzete popsat konkretni priklady, kdy a jak presne centralizovane zdroje podporuji plytvani a naopak?
2) Dostupna energie neni dostatecny prinos?
3) Muzete konkretne popsat to zatizeni na mnoho tisicileti dopredu?
4) Ve strucnosti mnozive reaktory "mnozi" Pu239 transmutaci z "nestepitelneho" a "prirodniho" U238. Tedy na konci mame vice stepitelneho Pu239 nez na zacatku cyklu.

Ohledne FBR doporucuji clanky pana Wagnera:
BN600: http://www.osel.cz/index.ph...
Reaktory IV generace: http://www.osel.cz/index.ph...
26. 11. 2008 | 20:32

Realista napsal(a):

Pane Janouchu, pane Janouchu, nemohu Vás vůbec brát vážně. Přece od jaderného fyzika jinou reakci neočekávám. To je jako kdybych čekal od farmaceuta podporu preventivní metod léčby. Takže nezlobte se, nejste pro mě seriózní.
28. 11. 2008 | 20:53

delfin napsal(a):

Prov Realista:
A kodo dle Vas je mozne brat vazne? Diskvalifikovani odborniku pro jejich odbornost je docela prelomova myslenka ... Dle Vas je patrne duveryhodnejsi osoba, ktera si mysli, ze elektrina je v zasuvce a jednotka mnozstvi energie, lepe receno prace je "kW za hodinu"?
29. 11. 2008 | 08:34

delfin napsal(a):

Pro Realista:
Jeste si dovolim dovetek k Vasemu prikladu. Dle Vas je duveryhodnejsi debata serioznich uklizecek nez chirurgu nad pacientem se slepakem?
29. 11. 2008 | 08:48

Jedla napsal(a):

Pro delfína (mimochodem pěkné nick-name): Ano, mohu odpovědět na Vaše čtyři otázky, ale odpověď by se rozsahem nehodila do diskuse pod blogem. Chtěl jsem Vám tedy napsat e-mail, ale pod interaktivním odkazem "delfin" je cesta zpět na článek, nikoliv e-mailová adresa. (Je tedy "delfin" diskusní nick autora blogu?) Za odkazy na dva články děkuji.
30. 11. 2008 | 09:57

delfin napsal(a):

Pro Jedla:
Ja myslim, ze pokud mate nejaky vecny prispevek, tak to bude jako soucast diskuse pod timto blogem prinosne. Muzete tak oslovit vice ctenaru. Predem dekuji za konstruktivni "debatu".

PS: nejsem autor tohoto blogu.
30. 11. 2008 | 20:22

nostalgický gramofon napsal(a):

A kodo dle Vas je mozne brat vazne?
09. 08. 2009 | 09:06

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy