O občanství a zimnících

28. 03. 2010 | 16:59
Přečteno 3965 krát
Před dvěma lety, v souvislosti s volbami presidenta republiky, uveřejnil Petr Nečas v Právu (4.02.2008) článek “Občanství jako zimník”. Reagoval jsem na něj komentářem v témže deníku (8.2.2008) s titulkem: „O občanstvích a zimnících“.
V souvislosti s nedávnou volbou Petra Nečase jako volebního lídra ODS nebude na škodu můj článek připomenout. Text článku Dr. Nečase lze bez obtíží nalézt v Internetu.

Článek pana Nečase o zimníku a občanství je neférový.
Pan Nečas píše o věcech a situacích, které neprožil a o kterých málo – pokud vůbec něco – ví.
Mnohokrát v pohnuté historii naší země byli její občané nuceni opouštět zemi. Příklad Jana Amose Komenského je učebnicový. Nevím, jaké dokumenty měl T. G. Masaryk, když žil v USA a když si za ženu bral Charlotte Garrigue – mělo to ale nějaký význam?
Zvláště století minulé s pojmem občanství pořádně zamíchalo. Milióny osob se staly běženci z obav, že se ve vlastní zemi neuživí, že ve vlastní zemi jim bude hrozit nesvoboda, pronásledování, vyhnanství na Sibiři či lágr v jáchymovských dolech, ba i smrt:
Dřív k šibenicím / vedli na popravu / dnes jenom krátce / kulku za uši (Jaroslav Seifert).
Dr. Nečas to nikdy neprožil a neměl by proto o těchto složitých a těžkých problémech tak zjednodušujícím, propagandistickým způsobem – navíc ještě v předvolební kampani – psát.
Co může Dr. Nečas vědět o pocitech statisíců našich občanů, kteří se z nejrůznějších důvodů octli v druhé polovině minulého století za hranicemi své vlasti? Často bez platných dokumentů, často bez koruny v kapse, někdy dokonce i bez toho Nečasova zimníku, který by mohli převlékat.
Dovede si pan Dr. Nečas vůbec představit pocity emigranta, který po letech nejistoty, hmotných problémů, bezdomovství a bezpráví se najednou stane plnoprávným občanem některé ze západních demokratických zemí? Pan Nečas si vděčnost běžence-emigranta za takovéto šlechetné vstřícné gesto nemůže vůbec představit, protože to sám nikdy neprožil.
Vzdoroval jsem v této zemi skoro pět let po její okupaci. Nehledě na to, že jsem byl zbaven možnosti přednášet, že jsem byl zbaven vedení vědeckého oddělení, které jsem vybudoval, že jsem byl vyhozen z práce. Z práce byla vyhozena i má žena – v ČSAV přece nemohla pracovat žena Janoucha a navíc dcera problematického akademika Kolmana. V roce 1973 můj případ začal být v mezinárodních vědeckých kruzích diskutován natolik intenzívně, že mi nakonec úřady nabídly vydání pasu na pět let – emigrovat jsem totiž odmítl – abych mohl nastoupit profesuru, nabídnutou mi Švédskou královskou akademií věd.
Za rok po mém odjezdu jsem byl zbaven občanství. Jako potrestání za to, že jsem nemlčel o tom, co se děje v normalizovaném Československu. Úřady mě potrestaly absolutním občanským trestem – ztrátou občanství a odejmutím vlasti, země mých předků, ve které jsem se narodil a pro kterou jsem žil. V úvodníku nazvaném Dr. Husák a Dr. Janouch se největší švédské noviny Dagens Nyheter postavily v roce 1975 na mou stranu a krok normalizačních úřadů odsoudily. Má odvolání i dovolání pražským úřadům však nepomohla.
Pan Dr. Nečas si těžko může představit pocity a vděčnost Švédsku, které nám dosti brzo poskytlo své občanství se stejnými právy, povinnostmi i ochranou, jakou měli Vikingové, žijící v této zemi po desítky generací.
Když počátkem roku 1990 československé úřady zrušily výnos o mém „vyobčanštění“, švédské úřady se k tomu postavily s větším pochopením a tolerancí, než se dnes k podobnému problému staví Dr. Nečas. Na rozdíl od něho švédské úřady chápaly, že jsem nikdy nepřestal být loajální ke své zemi, svému národu, svým tradicím, a výjimečně dovolily – tenkrát to ještě nebylo zvykem či normou – mít dvě občanství. Se švédským občanstvím jsem zastával kratší dobu funkci mimořádného a zplnomocněného velvyslance Československa, a později, s českým pasem v kapse jedné a švédským diplomatickým pasem v kapse druhé, diplomatickou funkci švédskou a posléze i EU v Ukrajině.
Život je složitější, než to český Honza dokáže vnímat z horizontu své pece. Rozhledy a rozsah činností profesora Švejnara značně přesahují obzory našich dobrých rodáků. Jeho zkušenosti jsou nad zlato a naše země je potřebuje jak sůl.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
onen článek Petra Nečase je k přečtení zde: http://zpravy.ods.cz/prispe...

Zdeněk Mihalco
správce blogů
28. 03. 2010 | 17:03

tata napsal(a):

pane František Janouch

JA OSOBNĚ si nesmirně važim lidi kteří i přes veškere přikoří,zustali svemu narodu ,sve zemi věrni i když to zni pateticky ja to tak citím.co řict k obsahu asi jednoduše,,každy hada podle sve planety,,a celkem to dokresluje i povahu toho pana ,když ted se probira jeho spusobilost a čestnost,todle asi plno lidí nezkousne sem zvědav na reakce,přesto ještě jednou diky za přistup k své vlasti.
28. 03. 2010 | 17:46

Kritik napsal(a):

Z článku: "Život je složitější, než to český Honza dokáže vnímat z horizontu své pece."

Nejenom vnímat, ale také mít alespoň elementární znalosti z historie svého lidu.
A přitom jak jednoduché je pochopit jednání druhého člověka bez ohledu na dobu, ve které žil: Stačí trochu empatie.
28. 03. 2010 | 18:12

češka napsal(a):

Vázený pane Janouchu, je dobre, ze i za slozité osobní situace se Vám podarilo důstojně zakotvit ve Svédsku.
Je velikým štěstím, ze dnes jak Svédsko, tak i Ceská republika, jsou součástí našeho společného domova, EU, a lidé jako Vy jsou jejími nejlepšími reprezentanty za jejími hranicemi.
Ale, ruku na srdce, jste schopen, v prípadě rozporu zájmů Ceské republiky a Svédska jednat nestranně? Do podobné situace se jiz dostal pan Lansky - Lánský,
v jeho prípadě prevázila loajalita a ke Svédsku.
I Vy budete ve stárí pobírat 2 důchody a ten Svédský bude jistě nesrovnatelně vyšší, bude Vám dávat větší osobní svobodu a nezávislost, kterou by jste nikdy nepoznal, kdyby jste zůstal zde, na svém původním pracovišti. Nyní této nezávislost mohou dosahnout ti, kdo za nedramatických okolností odejdou pracovat do zahraničí, ve Vaší době to bohuzel jinak nebylo mozné.
Cenu za svobodu emigrantů platili jejich príbuzní zde, bohuzel zádný z emigrantů tato fakta neuvádí.
28. 03. 2010 | 18:18

Kamil napsal(a):

Citovaný článek Nečase byl demagogicko-populistický škvár, službička Klausovi. Míra jeho záludnosti však nepřekročila standard. O to tady jde, ne o problémy emigrantů obecně.
28. 03. 2010 | 18:26

Petr napsal(a):

Pane profesore,
znovu Vaše slova a Váš čestný život vzdělaného člověka dokazují, co a kdo v Česku jde do politiky. A nejde jen o p. Nečase, Topolánka, Paroubka, Grosse, Bursíka, Beránka, Patočku, Filipa další. Všechny do jednoho pytle a zamíchat. Koho vytáhnete je jedno.
28. 03. 2010 | 18:30

SuP napsal(a):

Díky pane Mihalco, že jste ten článek dal k dispozici (aby ho nikdo nemusel hledat). Ověřil jsem si, že Nečas v něm cílil jednoznačně na pana Švejnara a jeho víceméně "fešáckou" emigraci a přístupu k zpětnabytí našeho občanství v souvislosti s prezidentskou kandidaturou.
Naopak reakci pana profesora Janoucha, jakkoli si ho nesmírně vážím, považuji v této souvislosti za přehnanou, protože příliš osobní. Kdyby jeho příběh byť stínově mohl být ve zmíněném článku spatřován, věřím, že by ho pan Nečas nenapsal. Ale pokud by si pisatel jakéhokoliv textu měl předem vyhradit, koho všeho se text netýká, asi bychom krom těch výhrad nikdy nic nenapsali.
28. 03. 2010 | 18:52

čten napsal(a):

Pane Janouch, já si více vážím "originálních" Čechů, kteří trpěli ve vlasti. Vám se to štěkalo. Vy jste prosím úmyslně "řádil". Pana Švejnara sem nepleťte. Ten není "originální" Čech. Jen rozeštvává národ. Radí, informuje a doporučuje. To je na h...o. Víte, vy jste posílal prachy tzn.disidentům. Ve skutečnosti jen chlastali a čub...i se. Viz: http://www.euportal.cz/Arti... Prosím, neblbněte náš národ. Dost bylo mystifikací !!!
28. 03. 2010 | 19:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

SuP
Kdyby, kdyby, kdyby, byly v ř..i ryby.

Pan Nečas je ve srovnání s profesorem Švejnarem nula. Politik lokálního významu, údajně SS eMácká nicka v Tesle Rožnov (ale to mám z druhé ruky, takže omluva pokud to není pravda, pokud ale je, tak by měl pan Nečas s tím svým "fešáckým" liberalismem někam zalézt a stydět se ještě tak dvacet let a ne psát SS eMácké agitky via Švejnarovo občanství ).

Přeji šťastnou ruku při volbě aparatčíků zprava zleva. Zejména "liberálních konzervativců", kteří jsou celý svůj život existenčně závislí na státním rozpočtu či stranické kase (což není moc velký rozdíl, zvláště v tomto středoevropském prostoru).

Živeni celý život státním rozpočtem, ale státem pohrdající, čeští liberálové budou spolčením hlupců,takto českými pravicovými voliči, opět voleni, navoleni a povoleni. Na věčné časy a nikdy jinak?

Pro přílišné optimisty končím citátem jednoho z nich :

"A vstanou noví aparatčíci" (V.I.Klaus)
28. 03. 2010 | 19:21

yara ze země krys napsal(a):

Petra Nečase je třeba řadit k lidem jako je Langer nebo Benda a další. Stejní se vyskytují v jiných stranách. Jedno mají společné, nikdy v životě pořádně nepracovali,po ukončení vzdělání se vrhli na politiku a hlavně nědělat jen mlátit hub.u a kout zákulisní šachy a hrátky. Jsou odporní !
28. 03. 2010 | 19:52

SuP napsal(a):

Co se týká faktické hodnoty a významu inkriminovaného článku, myslím, že to dobře vystihuje "kamil".
28. 03. 2010 | 19:53

Holubář napsal(a):

Ačkoliv p. Švejnara těžce nesnáším (mám k němu nějakou mohutnou podvědomou nedůvěru - nikdy neřekne nic na rovinu), váš článek se mi líbí.
Moc.
28. 03. 2010 | 19:59

vlk napsal(a):

pane profesore,
díky za článek a vůbec - díky za celý Váš , vskutku příkaldný život.

Nicméně u fanatiků nemáte šanci uspět. těm nejde o podstau věci ani řešení problému. Těm prostě jde o to VYHRÁT VOLBY.
Nejspíš proto, aby byly zachovány pořádky, jichž jsme tady byli svědky minulé tři roky a které budeme platit ještě několik desítek let.
A Nečas, Nečas je nová naděje, že to tak zůstane. Proto se u těchto lidí vy musíte nutně mýlit a prof. Švejnar jen rozeštvávat zemi.

Ti s euž ani trochu nezamyslí na d faktem, že stejný Nečas, který trhal demagogicky a dogmaticky Švejnara kvůli jeho AMErickému OBČANSTV BYL JEDEn Z NEJHORLIVĚJŠÍCH ZASTÁNCŮ americkěho radaru! pRÝ KVŮLI POSÍLENÍ TRANSATLANTICKÉ SPOLUPRÁCI! aMERICKÉ OBČANSTVÍ MOŽNÉHO PRESIDENTA BY TOMU POSÍLENÍ JISTĚ ŠKODILO!
28. 03. 2010 | 20:06

sasa napsal(a):

yara ze zeme krys: nelze srovnavat Necase s Langrem nebo Bendou. Necas nema prakticky zadny majetek nebot ma 4 deti, ktere zivi z platu. Bohuzel nechapu, co dela v ODS, strane kterou jeji tvurce zalozil jako jednoucelovou privatizacni pomucku a kterou vcas opustil v okamziku kdy stratila raison d'etre
28. 03. 2010 | 20:31

LEVAK napsal(a):

V Bibli je psáno,že Bůh má větší radosti z jednoho polepšeného hříšníka než z deseti spravedlivých.Každé přirovnání prý kulhá,ale toto se dá připasovat na Vás.Bratranec seděl na Bytízu,teta v Pardubicích strýc na Mírově.V roce 1968 byl bratranec místopředseda K231 a po 21. musel utéct přes Jugoslávii do USA kde za 15 let zemřel.Utéct musel i proto,že v Bílé knize kterou vydali okupanti byl uveden plným jménem i funkcí v K231.Vy jste si zatím pěkně studovál v Lenigradě a v Moskvě.Tady tato skutečnost Vám umožnila salonní přechod za hranice a teplé místečko ve Švédsku.Bratranec studovat nemohl a mukly z Bytízu nikdo slavnostně v cizině nevítál!
28. 03. 2010 | 20:36

Nestranný pozorovatel napsal(a):

"Život je složitější, než to český Honza dokáže vnímat z horizontu své pece." tato věta bez kontextu Janouchova článku, je 100% pravdivá. On je ale ten život podstatně složitější i po listopadu 1989, nejen před ním.

V historii nejsou žádná kdyby. Nicméně přesto pravím: Kdyby prezidentství v Česku byla přijala Madlen Albrightová, nebyla by nikdy diskuze o prezidentství Švejnara.
28. 03. 2010 | 21:07

karelhá napsal(a):

Dnes lze na více místech vidět připomínku slov Dr.Nečase před volbami 2006 v TV diskuzi. Mluví tam o ústavním nároku občana na bezplatnou zdravotní péči, a je zřejmé, že článek 31 Listiny základních práv a svobod perfektně zná a chápe.
Po volbách se jako politik a poslanec podílel na prolomení ústavního pořádku v této věci.
Dnes lze pouze přemýšlet a diskutovat o tom, jestli je Dr.Nečas lhář nebo spíš člověk, který se jako politik věrolomně, vědomě a aktivně podílel ve Sněmovně na porušení ústavního pořádku.
A tak nevím, jak tohoto člověka nazvat. Protože člověk, který vědomě lže je lhář. Protože člověk, který porušuje zákony, je zločinec. Ale Nečas se podílel na porušení Ústavy, zákona stojícího nad zákony. Jaký je vyšší stupeň označení pro taKOVÉTO lidi?
28. 03. 2010 | 21:20

grőssling napsal(a):

Pane Janouchu, téma emigrace ( a s ní spojená otázka státního občanství ) je sporné a Češi myslím většinově a právem emigranty odsuzují.

Chápu, pokud svoji zem opustí lidé, kteří jsou mimořádně tvůrčí ( Martinů, Kundera, nebo třeba Vy pane Janouchu), nebo jim hrozí ztráta života kvůli svým politickým postojům.

Již hůře chápu, pokud emigrují lidé jako Ivan Lendl ( nevadily mu ani tak politické poměry, jako jej lákal fakt, že tenis bude moci jako Američan dělat v podstatně lepších podmínkách ) a už vůbec odsuzuji lidi, kteří emigrovali převážně z ekonomických důvodů. A těch byla až do buržoazní revoluce 1989 naprostá většina.

Tvrdili sice, že jejich motivace byla politická, asi by se ale dalo snadno statisticky dokázat, že emigrovali za každou cenu a především do zemí z nejvyšší životní úrovní i mezi těmi prý „demokratickými“. Pan Švejnar, pokud vím, emigroval velmi mlád, nicméně vyčůranost při volbě státního občanství ve zralém věku je zřejmá a ačkoliv Nečase nemusím, měl ve svém článku na rozdíl od Vás pravdu.

Prostě lidi, kteří prodávají svoji zem „za koláč“ a nejsou to naprosté špičky ve svých oborech ( viz. zde také třeba pánové Hvížďala a Grůša ) pro mne nepředstavují následováníhodné autority.
28. 03. 2010 | 21:20

Holubář napsal(a):

grösling:
To má dvě polohy.
1. Kdo hledá jen "lepší koláč" jistě není následováníhodnou autoritou.
2. Hledat lepší podmínky pro život je ale právěm každého jedince. Jenom se pak asi těžko hledá cesta zpátky a když se najde, třeba už je "zarůbaná".
Zrovna Ivana Lendla bych nechal na pokoji, nemám pocit že by nám chtěl nějak moc mluvit do našich věcí. Spíš vnímám jeho chladný postoj - považuje se už nejspíš více za američana a na nic si nehraje. Že sledoval úspěšnou kariéru? No, to je spíš jeho plus!
28. 03. 2010 | 22:49

Jan Vaculík napsal(a):

Není nijak neobvyklé, že argumentace, byť správně míněná, jde jaksi šejdrem. Ne že by Nečasův článek byl nějakým literáráním skvostem, ale v zásadě má ten hoch pravdu. Ostatně Švejnar i svým dalším chováním (tedy po neúspěšné prezidentské volbě) potvrzuje, že považovat jej za českého politika jaksi moc nejde.

Jenže František Janouch se tady trochu nepochopitelně dobývá do otevřených dveří; vše, co říká, je nesporně pravda. Jenže mezi ním a Švejnatem jsou přinejmenším dva rozdíly:

(1) Pane Janouchu, i když jste se stal švédským občanem a Švédsko vaší druhou vlastí, nikdo nemohlani na chvilku pochybovat, že Československo je Vaší první vlastí a československá politika (v širším slova smyslu) hraje NAPROSTO prvořadou roli ve vašich zájmech...

(2) ... a přesto se nesnažíte být českým prezidentem!
Zároveň však není pochyb o tom, že kdybyste začal o nějakou takovou funkci usilovat, tak ohledně občanství byste se rozhodl správně a bez trapného přešlapování.

Zdar a sílu přeje
JV
29. 03. 2010 | 00:56

++++ napsal(a):

Grössling

Mate velmi zjednodusene pojeti celeho problemu a predevsim nevite, mily pane, o cem mluvite. Vase autoritativni nalepkovani vyzaruje omezenost cloveka, ktery, stejne jako Necas, podobnou situaci nikdy nezazil. Prectete si Janouchuv clanek jeste jednou v tichosti a bez predsudku.
29. 03. 2010 | 04:49

bigjirka napsal(a):

Myslím, že to prof. Janouch vzal trochu moc osobně. A Švejnarovi, tomu nevěřím ani pozdravení.
29. 03. 2010 | 08:26

grőssling napsal(a):

Holubář napsal,
Hledat lepší podmínky pro život je ale právem každého jedince. Jenom se pak asi těžko hledá cesta zpátky a když se najde, třeba už je "zarůbaná".

Naprosto s Vámi souhlasím. Pokud ti ekonomičtí vyčůránkové mlčí, je to OK, rozhodli se.
Ti ostatní ( ekonomičtí ) co nemlčí a radí jsou jen k politování.

++++ napsal,
Vaše autoritativní nálepkování vyzařuje omezenost človeka, který, stejně jako Nečas, podobnou situaci nikdy nezažil.

To máte pravdu, mohl jsem v 68-mém. Neudělal jsem to, jednak jsem nespadal do té první kategorie, která to má jistě povolené ( mimořádné, tvůrčí osobnosti, nebo jde jim o život ), jednak jsem na Česko fixován v dobrém i zlém. A to jsem si alespoň Evropu procestoval. Líbí se mi štábní kultura života v Německu, nebo rozšafnost pobývání ve Francii, nebo Belgii. Vždycky chvíli trpím, když přejedu čáru zpět na Rozvadově.
Ale bylo rozhodnuto, narodil jsem se zde.Zejména kydat hnůj na Česko, jak to dělají často emigranti ( viz. zde například Hvížďala ) se mi hnusí.
29. 03. 2010 | 08:44

Ládik napsal(a):

Já si víc vážím profesora Václava Černého, který tady zůstal, i když mohl jít za kopečky. Udělal tím proti diktatuře komančů mnohem více.
29. 03. 2010 | 09:17

Black napsal(a):

Pane profesore nechte to být.
p. Nečas je taková modrá Libuše Švorcová- za vše čím jsem vděčím straně.Nevadí mu grázlové -ohradil se někdy proti ičkům, Bémům a korupci. Jen ideologicky žvaní. inu modrý svazák.
29. 03. 2010 | 09:29

Taoiseach napsal(a):

František Janouch

V tomto máte rozhodně pravdu. Petr Nečas nemá zdaleka tak pevné zásady a postoje, jak se tváří, a argumentuje pokaždé jinak, podle toho, co se "zrovna hodí". To je dobrá výbava pro intrikána, ale ne pro státníka.
29. 03. 2010 | 10:40

Taoiseach napsal(a):

češka
Případy "rozporu zájmů České republiky a Švédska" by se řešily podobrém, a přitom právě mohou lidé jako pan Janouch působit jako dobří prostředníci. Se Švédy jsme naposledy válčili, když nás přišli na konci 30-leté války osvobodit - :))) .

čten
"Pana Švejnara sem nepleťte. Ten není 'originální' Čech. Jen rozeštvává národ."
Vy jste mi tedy "originální". Takže Švejnar rozeštvává, zatímco slovutný profesor Klaus sjedocuje...

Jan Vaculík
"Ostatně Švejnar i svým dalším chováním (tedy po neúspěšné prezidentské volbě) potvrzuje, že považovat jej za českého politika jaksi moc nejde."
Obávám se, že jste tak trochu obětí povrchnosti novinářů. Prof. Švejnar tu celé ty dva roky tráví nejméně polovinu svého času, jenomže se nepředvádí, takže se o něm nemluví. Politikem jistě není, ale veřejně činný je.

grőssling
Vy jste boží skoro jako Miloš Zeman: sice skromně uznáváte, že nespadáte "do té první kategorie, která to (emigraci) má jistě povolené", ale přitom jste schopen velmi autoritativně arbitrovat, kdo jsou "naprosté špičky ve svých oborech".
29. 03. 2010 | 11:07

Grandmaster napsal(a):

grössling,
zaujalo me spojeni 'ekonomicti vycurankove'. Proc vycurankove?
'Na zapade' se kazdy normalni clovek muze vystehovat kdykoliv kamkoliv aniz by mu spolecnost pridavala slovicko 'vycuranek'. Nevim jak si to mam vysvetlit.
Je to zavist?
Vystehovat se z ekonomickych duvodu bez privesku vycurenek je v normalni spolecnosti normalni. A naopak - navrat vystehovalce muze byt pro spolecnost prispevkem! Znalost jine demokracie a 'rozsirene obzory' nemusi byt pro ceskou demokracii tak negativni, jak to vyzniva z blogovych komentaru.
29. 03. 2010 | 11:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Grandmaster

Víte, určití lidé jednou nazvou věc "ekonomičtí vyčurankové" a jindy "nutná mobilita pracovní síly". Jak se jim to hodí.

Nemají v tom jasno, neb ve Wikipedii o fenomenu emigrace takto diferencovaně pojednáváno není.

Asi tak.

Mějte se.
29. 03. 2010 | 11:43

grőssling napsal(a):

Grandmaster,

zaujalo me spojeni 'ekonomicti vycurankove'. Proc vycurankove?
'Na zapade' se kazdy normalni clovek muze vystehovat kdykoliv kamkoliv aniz by mu spolecnost pridavala slovicko 'vycuranek'

Nic proti svobodě vystěhovat se kamkoliv se komukoliv zlíbí. To co mám zde na mysli je jednoduse Cikánská mentalita ( ovšem nejenom cikánů ). Tak ono je teď v Kanadě líp než u nás ? Tak hurá tam ( pro jistotu se ale neodhlásím od domácích benefitů ).

Dokud budou státy hospodařit na svém, tak je nejdříve třeba, aby se příslušný světoběžník s tím svým státem vyrovnal. Vystudoval jsi zadarmo medicínu ? A hrneš se do Německa, protože tam budeš brát 10 x víc ?
OK, tak ale tady nejdřív zaplať na prkno státu 5 melounů.
29. 03. 2010 | 12:56

češka napsal(a):

To Taoiseach

Pane, vím o čem mluvím, prozila jsem několik let v jiné, staré zemi EU. Neemigrovala jsem, byli jsme tam legálně, a do konce zivota budu čerpat z jejich sociálního systému více, nez z našeho. Proto bych nikdy nejednala proti ekonomickým zájmům toho státu.
30-ti letá válka je věc jedna a ekonomické zájmy druhá. Vzpomennte na Zemana a Lánského, který byl ministrem jeho vlády jen proto, aby "ohlídal" Svédské ekonomické zájmy. Pritome se nehledělo ani na to, je li vlastně Cech, Slovák, Svéd nebo Zid.
Kavan se téz nezapomenutelně zapsal do historie.
Ti emigranti, kterým nešlo vylozeně o holý zivot, zde zanechali své rodiče, sourozence atd , a , zatím co oni budovali svou kariéru, my s kádrovými škraloupy, jsme pečovali o jejich rodiče, stáli ve frontách, lítali po špitálech...., a samozrejmě téz pracovali, budovali vlastní kariéru a snazili se od těch "na západě" pres různé prekázky nezaostávat.
Jsem ráda, ze se některí vracejí, jsou pro splečnost prínosem. Ale do politiky by aktivně vstupovat neměli.
29. 03. 2010 | 13:14

Pocestny napsal(a):

Hnusného psaní jste se tu dočkal, pane Janouch.
Tohle je ta další "dobrá vlastnost" české duše, pocit, že žít jako zvíře bylo jakýmsi morálním vítězstvím.

To je přirozená reakce lidí, kteří holt zemřou v kruhové obraně svých postojů, které do nich namydlil bolševik...
Je málo takto sebestředných společností, jako je ta česká, té utažené spirále bezpodmínečné průměrnosti neuteče nikdo. kdo stojí v davu za povšimnutí.

Nelze se na ně zlobit, tonoucí se stébla chytá, je třeba rychle pronést morální soud nad emigranty, než bychom poslouchali jejich suché a věcné komentáře našeho bytí a nebytí....

Nenechte se otrávit štěkotem starců, tohle odezní..je tu už dvacet generací, které se ciziny nebojí
29. 03. 2010 | 14:40

Taoiseach napsal(a):

češka

Nemíním obhajovat pány Kavana ani Lánského. Ale vůbec mi není jasné, co si mám konkrétně představit pod "Proto bych nikdy nejednala proti ekonomickým zájmům toho státu". Jak byste ostatně proti nim jednat mohla? Existuje vůbec nějaký příklad různých zájmů (ČR a Švédska), který by se řešil bilaterálně, a ne na úrovni Rady, resp. Evropské rady?
29. 03. 2010 | 15:02

Pípa napsal(a):

Po přečtení článku p. Nečase můžu říci jen, že p. Nečas je malý, závistivý člověk a soudí pohnutky p. Švejnara na jeho prezidentskou kandidaturu podle sebe. S p. Nečasem to ODS a naše pravice moc nevyhraje.

Věřím, že emigrace je pro většinu lidí, zvláště inteligentních a zodpovědných těžkou zkouškou, která může i dopadnout špatně nebo s následky. A to i v případě, že je celkem předem zajištěna, jako v případě známého p. Janoucha. Chápu jeho rozhořčení.
29. 03. 2010 | 16:28

tata napsal(a):

pane pocestny

PROČ uražite ty slušné,myslite že toto je vzorek?UMYTE PSAT taky bez uražek,nezamyslel jste se někdy,jaké mate pravo uražet šmahem lidi,nepřipada vam že jste to samí co kritizujete,nechapu kde se bere v člověku tak chytremu jak jste tolik jedu,nebo si připadate jako nadčlověk kteremu nikdo nesaha po paty?VĚDOMOSTMA JSTE URČITĚ mimořadny chovaním by jste nemohl ani do 4 cenove skupiny.
29. 03. 2010 | 16:42

hanah napsal(a):

Zdá se, že se svým blogem přispěchal pan Janouch, protože na pana "čistého" Nečase zatím nikdo nic ošklivého nenašel.

Jsem trochu rozčarovaná z pana profesora. Předpokládala bych totiž, že tak účelově vytažený článek, je pro osobnost jako je on nedůstojný a metody - vyšťárat aspoň něco negativního - nemá zapotřebí.

Tím spíše, že Nečas ve svém článku pouze popsal fakta. Ve všem, co o Švejnarovi napsal, má pravdu.

František Janouch píše:

"Život je složitější, než to český Honza dokáže vnímat z horizontu své pece. Rozhledy a rozsah činností profesora Švejnara značně přesahují obzory našich dobrých rodáků. Jeho zkušenosti jsou nad zlato a naše země je potřebuje jak sůl."

Tohle pan profesor Janouch hodně přehnal. Výrok o českém Honzovi je urážlivý, hloupý a mě osobně se velmi dotýká. Tím spíše, že českého Honzu konfrontuje s "rozhledy, činnostmi a zkušenostmi pana Švejnara, které ČR potřebuje jako sůl", a který za více než 2 roky od prezidenstké volby (a uvěřejnění článku), nepředvedl pro ČR vůbec nic.
Kromě obcházení stranických sekretariátů a škemrání o podporu, když se chtěl stát evropským komisařem.
Jeho obecné a nicneříkající .... omílané stále dokola, nám věru moc velkým přínosem nejsou.
29. 03. 2010 | 17:27

bullard napsal(a):

Asi je pro mnohé z nás typické, že se snažíme na každého nového hned hledat špínu.. Těžko soudit, je-li to podmíněno příslušností k národu, nebo něčím jiným. V prvém případě by bylo vhodné zvážit, kdo že to v tomto případě tu roli českého Honzy zastává.. Obával bych se, že pan Nečas to není..
29. 03. 2010 | 17:44

Taoiseach napsal(a):

hanah

Především pan Nečas není "čistý". Jen si vzpomeňte, jakým způsobem tancoval kolem opoziční smlouvy, jak v parlamentu prosazoval usnesení o tom, že Zemanova vláda škodí naší zemi, přičemž ovšem odmítal nedůvěru téže vládě, jejíž personální politiku řídil pan Šlouf.

Dále není pravda, že Jan Švejnar "za více než 2 roky od prezidenstké volby (a uvěřejnění článku), nepředvedl pro ČR vůbec nic". On tady pracuje, a pokud o tom nevíte, je to chyba novinářů i Vaše vlastní. Je jasné, že na rozdíl od Vašeho zbožňovaného idolu není každou chvíli v televizi a nemůže stávkovat místo podepisování mezinárodních smluv (množné číslo).

A nevím, kdo Vám napovídal, že se chtěl stát členem Komise. Naopak jeho jméno vytáhli některé strany, aniž s ním předem promluvily. Zbytek jsou spekulace novinářů.

Vy ho ovšem budete vždycky nenávidět jako každého, kdo se postavil proti tomu starému zbabělci.
29. 03. 2010 | 18:25

češka napsal(a):

to Taoiseach

Rozhodně proti českému zájmu bylo vyplacení jakési pohledávky švédské firmy z české státní kasy. A Lánský , za pomoci kamaráda Zemana "na to dohlédl".
29. 03. 2010 | 19:10

hanah napsal(a):

Tao

Jistě, pracuje tady. Je v dozorčí radě ČSOB, která je ve sporu s českým státem.

A kdo mi napovídal, že se chtěl stát eurokomisařem?

http://blog.aktualne.centru...
"Dovedu si představit, že v situaci, kdy by ODS nemohla protlačit svého vlastního kandidáta, tak že pak vezmou rozum do hrsti. Měli by přemýšlet nad člověkem, který je schopen sjednotit široké politické spektrum, což jsem prokázal právě při prezidentské volbě."

Skromnost sama, že?

http://blog.aktualne.centru...
Není to tak, že ho nenávidím. V tom se pletete. Já si ho JEN velmi nevážím pro jeho "působení" v ČR, nevážím si ho pro jeho podivné úpravy životopisu, pro úpornou snahu získat nějakou významnou funkci,
pro neunesení prohry (když se nestal eurokomisařem...) apod.

Jestli starým zbabělcem myslíte Klause, tak si hluboce nevážím i vás.
29. 03. 2010 | 19:40

dennis napsal(a):

to hanah
Neni pravda, ze pan profesor je jediny, kdo neco nepekneho proti p. Necasovi vytahl. Kouknete se na dnesni Britske listy. Tam se muzete podivat na dokument o tom, jak p. Necas se blyskl svym socialnim citem jako ministr socialnich veci.
29. 03. 2010 | 23:54

hanah napsal(a):

dennis

Nenapsala jsem , že pan profesor je jediný.

Napsala jsem, že přispěchal.
A také jsem napsala, že jeho reakci na Nečasův článek považuji za nedůstojnou jeho osobě.
30. 03. 2010 | 10:17

replica rolex napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
30. 03. 2010 | 10:46

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
30. 03. 2010 | 10:47

Grandmaster napsal(a):

grössling,
zase ten pridavek 'cikanska mentalita'.
Lepsi v Kanade? Hura tam! Jeste jednou musim podotknout ze stehovani za 'lepsim' je normalni v normalnich demokraciich ( a bez pridavku cikanska mentalita).
Co se tyce placeni za vystudovani:
To neni proveditelne ve stabilnich demokraciich. Stat se musi snazit udrzet sve obcany lepsimi podminkami, cili musi byt schopny konkurovat. A ne restrikcemi.
Vzpominam si, ze komuniste chteli po me zaplaceni za vystudovani (slo o mensi pri - statni obcanstvi kontra vystudovani). Takze nic noveho pod sluncem - kumunisticke fazony jsou porad aktualni(?)
30. 03. 2010 | 11:16

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 03:21

Bros napsal(a):

Je mi tezko vstupovat do nazoru tak rozdelene spolecnosti v teto diskuzi.Muj pohled na projev pana Janoucha?Nekomentuji,ale nerikam,ze neco je blize pravde.Pan Janouch je Profesor?Nikdy jsem neslysel kym byl jmenovan.Prof h.c.???Lide zlati cestna profesura?To nemela ani Marie Curie-Sklodowska.Pan Dr.Janouch
neni a nikdy nebyl tim,pravym exulantem,myslim,ze byl spise"legionar".No a s tou"Nadaci Ch77",to je take kus falesne casti jeho pusobnosti.Co k tomu jeste dodat?Nechte na pokoji Necase.Grilujte jej,az rok po jeho pusobeni ve funkci.Co se Svejnara tyce,nekomentuji,ale to je jen politicky diletant a zlatokop.
02. 04. 2010 | 09:01

breitling replica napsal(a):

The OFT found that individuals in RBS's Professional breitling Practices Coverage Team gave
03. 04. 2010 | 08:15

sesli sohbet napsal(a):

Život je složitější, než to český Honza dokáže vnímat z horizontu své pece." tato věta bez kontextu Janouchova článku, je 100% pravdivá. On je ale ten život podstatně složitější i po listopadu 1989, nejen před ním.

V historii nejsou žádná kdyby. Nicméně přesto pravím: Kdyby prezidentství v Česku byla přijala Madlen Albrightová, nebyla by nikdy diskuze o prezidentství Švejnara.
28.03.2010 21:07:56
08. 04. 2010 | 17:27

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 04:44

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
30. 05. 2010 | 12:04

cheap auto insurance rates napsal(a):

Hello my friend! I wish to say that this post is amazing, nice written and include approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this . <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
18. 10. 2011 | 03:12

IKAQqwhacM napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4013>buy soma online</a> soma price street - discount builders soma
10. 02. 2013 | 02:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy