Glosář: Merkelová, uprchlíci na olympiádě, ne terorismu, Echo24 bučí, benga v osadě, zdravím Prague Pride, Putin už vyhrál

12. 08. 2016 | 12:58
Přečteno 3071 krát
Milí čtenáři, připravil jsem první glosář, který se volně vyslovuje k vybraným událostem proběhnuvšího týdne.

Kdo je oblíbenější, Merkelová či Babiš?

Odpůrci uprchlíků jásají: německé kancléřce Angele Merkelové klesly preference v průzkumu obliby. Prý jde o důsledek násilných útoků z poslední doby, říká průzkum zadaný televizí ARD. Před měsícem Merkelovou podporovalo 59 procent Němců, nyní je to 47 procent. CDU je však stále na prvním místě, minulý měsíc i nyní by ji volilo 34 procent. Nejoblíbenějším německým politikem je ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) 71 %. Následuje ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) s 60 % a předseda vlády Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann (Zelení) s 51 procenty. Merkelová stále opakuje, že země integraci migrantů zvládne. Držme našim sousedům palce, ať se jim to zdaří.

A nyní srovnejme popularitu Merkelové s našimi bouřlivě protiuprchlickými ministry. Podle posledního průzkumu (Sanep - květen) je pořadí takové: Andrej Babiš 40,6%, Milan Chovanec 40,4%, Martin Stropnický 37,9%, Bohuslav Sobotka 36,8%.

Kam se na ně Merkelová hrabe.

Zázrak! Francouzi namísto žvástání konají

Francie v uplynulých měsících zavřela v rámci boje proti islamistickému extremismu dvacítku mešit nebo modliteben a další jsou patrně na řadě. Řekl to ministr vnitra Bernard Cazeneuve po schůzce s předsedou Rady pro islámské vyznání (CFCM). Předseda této organizace ve Francii uvedl, že rada začne po prázdninách pracovat na „rozkladu džihádistické propagace“, bude klást větší důraz na vzdělávání duchovních a transparentnost financování mešit.

Inu dobrá, ale proč to Francouzi dělají až nyní. Dříve jim šíření nenávisti, jejímž důsledkem je terorismus, nevadilo? Namísto skutečné integrace, včetně vymáhání dodržování zákonů, se zmohli na zakazování šátků na školách, což mělo jen odvést pozornost od vlastního nicnedělání.

Hlásání nenávisti a vyzývání k násilí do normální společnosti nepatří, ať už se ho dopouštějí islamisté nebo extremisté krajně pravicoví.

Uprchlíci na olympiádě

Na olympiádě závodí družstvo uprchlíků, což je bezesporu pozitivní počin. Umožnit lidem, kteří utekli před válkou či totalitními režimy závodit s nejlepšími sportovci světa, je myšlenka hodná zakladatelů novodobé olympiády, z níž se ovšem postupně bohužel stala výspa sportbyznysu.

„Čtvrt hodiny potom, co jsme odrazili od břehu, vypadl motor našeho člunu. Všichni začali křičet… Moje sestra skočila do vody a začala náš člun táhnout. Po chvilce jsem skočila za ní. V tu chvíli jsem nemohla myslet, jen jsem kolem sebe viděla proplouvat svůj život. O tři hodiny později jsme dorazili do Řecka, k ostrovu Lesbos. Nikdo tomu nevěřil. Potom jsme prošli půlkou Evropy a nakonec skončili zde, v Berlíně,“ říká syrská plavkyně Yusra Mardini v rozhovoru pro Die Zeit, která nyní závodí na olympiádě. (Rozhovor přeložil Jan Martínek a umístil na svůj web Honzovy komentáře.)

Když má hloupost ozvěnuKdyž hloupost bučí, tak nahlas. A když k tomu navíc má čtyřiadvacetinásobnou ozvěnu, pak je to o ušní bubínky a o zdravý rozum. Na fotografii vlevo je ono bučení týdeníku Echo 24 dokladováno úvodem: „Islám tlačí na olympijské tradice a sportovní bafuňáři rychle ustupují. První vlaštovkou je hidžáb v beach volejbalu. Co bude příště?“

Co bude příště, je přeci jasné: bude se soutěžit v tom, kdo vyhodí do vzduchu co nejvíc soupeřů najednou - mají si myslet jednodušší čtenáři Echa. A pochybujme, že při této úrovni čte tento časopis někdo sečtělejší.

Na fotografii vpravo je atletka Ruqaya Al-Ghasra, reprezentantka Bahrainu, při své účasti na letních olympijských hrách 2004 v Aténách (sprint na 100 metrů). Ta závodila i na olympiádách následujících. Bahrajnské ženy se zúčastnily paralympiády již v roce 1984. (Zdroj: Alchetron. Zde jsou fotografie dalších zahalených muslimek z minulé olympiády v Londýně.)

Tehdy naštěstí Echo 24 ještě neexistovalo a tudíž ani nemohlo tak hlasitě bučet.

I francouzští bafuňáři ustupují

The New York Times sice nejsou v globálním měřítku tak slavné jako Echo 24, nicméně citujme i z nich. Tento místní plátek města Nový York píše o uprchlících, kteří momentálně žijí v táboře ve francouzském Calais - někteří z nich společně složili a nahráli již třináct písní. Skupina si říká The Calais Sessions. Článek NYT uvádí píseň s názvem V Kandaharu, autoři k ní napsali text v angličtině, překlad do farsí (verze perštiny) následoval až poté. Písničku si můžete pustit i na Youtube.

Islám tak tlačí na evropské tradice a kulturní bafuňáři rychle ustupují. Co bude příště?

Plné gesto

Muslimové žijící v České republice demonstrovali na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad proti terorismu. Napřed se účastnili katolické mše, poté přečetli prohlášení a měli projevy. V nich nejen odsoudili terorismus, ale poukázali i na to, že muslimové jsou mnohdy prvním cílem teroristů.

O některých počinech se hovoří jako o „prázdném gestu“. To když nějaká snaha vyznívá naprázdno či falešně. O této akci bych proto řekl, že jde o gesto plné, jelikož hovoří k nám, ostatním, s nefalšovanou vstřícností.

Putin už vyhrál

Putin obvinil Ukrajinu, že se snaží proniknout na Krym. Moskva prý ví o diverzantech, jejichž počínání to prokazuje. Ukrajina to popírá. Média hovoří o počátku války mezi Ruskem a Ukrajinou. Putin však už vyhrál, o podstatě věci nikdo z důležitých mezinárodních hráčů nediskutuje a nepřipomíná ji: Krym je ukrajinské území, které Rusko násilně zabralo. I kdyby ukrajinská vláda skutečně poslala své vojáky na Krym, byla by v právu ona, nikoli Rusko.

Benga v osadě - nevinnost sama

Slovenská inspekce ministerstva vnitra zastavila stíhání policistů za zásah v romské osadě v Moldavě nad Bodvou, který se odehrál v létě 2013. Slováci na tom evidentně nejsou lépe než my. I u nás GIBS, orgán, který má vyšetřovat trestnou činnost policistů, namísto postihování policisty vyviňuje.

„Policisté šli od jednoho příbytku k druhému, vylamovali dveře, rozbíjeli okna, nábytek, velmi agresivním způsobem útočili na jednotlivé obyvatele, aniž s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zraněním, někteří klienti museli vyhledat lékařské ošetření, existují o tom lékařské zprávy,“ uvedl tehdy Martin Vavrinčík z neziskové organizace ETP Slovensko, která vede v osadě komunitní centrum. V nejhorším stavu bylo šestitýdenní novorozeně, které museli v bezvědomí odvézt do nemocnice.

Benga jsou ovšem nevinnost sama, jak jinak.

Zdravím Prague Pride

V Praze probíhá letošní Prague Pride. Zdravím všechny své kamarády a známé, kteří se této skvělé akce účastní. Carpe diem.


Článek byl napsán pro server Romea.cz.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy