Glosář: BISoni číst umějí. Islámská invaze. Fašouni číst neumějí. Chovanec není Tuhý. Smrt uprchlíkům. Fanatismus je jen jeden.

03. 09. 2016 | 13:30
Přečteno 2423 krát
Týden utekl vniveč, milí čtenáři, a máme tu opět glosář, tedy krátké glosování vybraných událostí, někdy za použití vtípku či ironického šlehnutí pomlázkou. Za případnou věcnou kritiku děkuji, pomáhá mi o věcech přemýšlet.

BISoni číst umějí

V ČR loni nejvýznamněji působily zpravodajské služby Ruska a Číny. Číňané rozšiřovali svůj vliv v české politice a ekonomice. Rusko vedlo informační válku. Jejich zpravodajci vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve zprávě o činnosti za rok 2015.

Tuhle jsme se s přáteli hádali, jestli BISoni umějí číst. A pokud ano, zda čtou noviny. Tady je důkaz, že umějí a čtou. Jsem rád, že máme tak schopnou tajnou službu, člověka uklidní, když se dozví, že umějí dělat rešerše médií. Teď ještě přidat nějakou vlastní práci a islamisté nemají šanci.

Fašouni číst neumějí

Fašounští hackeři prolomili poštovní server nadace OSF miliardáře G. Sorose a zjistili, že podporuje Hilary, snaží se potírat ruskou propagandu, podporuje růst občanské společnosti v Rusku a dalších zemích, podporuje menšiny včetně gayů a leseb, pomáhá uprchlíkům atd.

Náckové na rozdíl od BISonů zjevně číst neumějí, jinak by si totéž přečetli na stránkách nadace či v médiích a neobtěžovali se s prolamováním její pošty. Open Society Fund se proto ohradil jen v jedné věci:
„Musíme se vymezit vůči zavádějícím komentářům, které osočují OSF z čerpání peněz českých daňových poplatníků. Veškeré finance, které jsou ve výroční zprávě nadace OSF za rok 2016 vedeny jako státní dotace, pochází z tzv. Norských fondů, které administrujeme. Nepocházejí tedy z kapes českých daňových poplatníků.“

Ať si umřou

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přišlo letos do Evropy zhruba 275 tisíc lidí. Drtivá většina z nich (264 tisíc) připlula po moři. Přitom loni za stejné období šlo o podobný počet běženců. Do Řecka a Itálie připlouvají nejčastěji Syřané, Afghánci a Íráčané. Přestože celkový počet příchozích zřejmě nedosáhne loňského počtu, už teď je jasné, že uprchlíků, kteří při cestě ztratí život, bude více. Podle IOM už letos cestu nepřežilo přes tři tisíce lidí. Většina z nich utonula při plavbě přes Středozemní moře. Jen v posledních červencových dnech zemřelo u pobřeží Libye 120 migrantů.

Kvóty… nechceme, kvóty… nechceme, kvóty… nechceme, kvóty… nechceme…

Otevřený dopis české vládě

Řecko a Itálie jsou uprchlíky a migranty zavalené. Německo přijalo přes milion uprchlíků, Rakousko ke sto tisícům, Švédsko okolo dvou set tisíc. Ve Francii a Belgii žije běženců obrovské množství, stejně tak v Británii či Španělsku. Ve čtyřmilionovém Libanonu, kde žijí i palestinští uprchlíci, přijali milion a půl nových uprchlíků, totéž v šesti a půl milionovém Jordánsku. Turci ani nemohou všechny uprchlíky na svém území spočítat. Česká vláda přijala v rámci kvót osm uprchlíků (číslovkou: 8).

Tím vláda pro letošek své síly vyčerpala, další čtyři prý vezme příští rok. Desetiletý Jarek od sousedů kvůli tomu napsal české vládě otevřený dopis: „Milá vládo, když tedy nechceš přijímat ty lidičky a pomoct jim i zemím Evropské unie, jak říká strejda, proč si bereš od té EU každý rok ty obrovské peníze? To už neplatí - kdo nepracuje, ať nejí?“

Nepomáhat a nechránit

Výstražná střelba do vzduchu, sprosté a rasistické nadávky: tomu opakovaně čelili účastníci tábora Romano Drom, který se konal v Jiřetíně pod Jedlovou. Děti ze sboru Čhavorenge zde nacvičovaly zpěv (v rumburské tělocvičně). Obyvatel ze sousedního domu během tří dnů dvakrát „vyběhl“ na přítomné děti i vedoucí s blíže neurčenou zbraní, z níž následně střílel do vzduchu a pokřikoval urážky. Po druhém incidentu se vedení tábora rozhodlo přivolat policii, ta se však i po opakovaných urgencích odmítla případem zabývat. Po dalších stížnostech bylo po nějaké době jednání agresora kvalifikováno jako přestupek. (Podrobnosti zde.)
„Ten střílející pán už mě ani tolik nešokuje. To je prostě blázen: ačkoli nikdy nevíte, čeho je schopný, když mu ujedou nervy. Ale že nás policie nepřijela ani uklidnit, ani zjistit, co se vlastně děje, to mi přijde strašné. Jestli si někdo myslí, že nás naše policie chrání, je skutečně na omylu,“ řekla k tomu zpěvačka Ida Kelarová, hlavní vedoucí tábora. (Rozhovor s Idou Kelarovou.)

Inu… Chovanec není Tuhý.

Kolektivní vina stále platí

Ukrajinská vesnice se rozhodla vysídlit všechny Romy kvůli podezření (nikoli jistotě), že jeden z nich má na svědomí vraždu dítěte. Policie ho zatkla. Veřejná ochránkyně práv vyzvala policii a úřady v Oděse, aby zajistily pořádek a bezpečí ve vsi, kde došlo k násilí a ničení. Násilnosti v obci Loščynivka propukly již v sobotu, kdy se našlo tělo osmileté dívky. Následně se stovky vesničanů vrhly na příbytky Romů, aby je zničily. Nikdo nebyl zraněn, protože Romové ze strachu z odplaty již utekli. V neděli se obecní rada usnesla, že Romové už nesmějí ve vsi žít.

„Protižidovské manifestace, vyvolané kvůli podlé vraždě německého legačního rady v. Ratha Židem Grynszpanem v Paříži, které se uskutečnily 10. tohoto měsíce v různých městech Německa, proběhly dopoledne 10. 11. také v Moravské Třebové, napsal 12. listopadu 1938 místní týdeník Schönhengster Zeitung. Vrahem byl Žid, tudíž za vraždu mohli všichni Židé.

Těmto „protižidovským manifestacím“ nacisté říkali Křišťálová noc. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 byli Židé nacisty v Německu a s jednodenním zpožděním v obsazeném Rakousku a v okupovaném pohraničí českých zemí ponižováni, napadáni, odváženi do koncentráků či rovnou vražděni. Vypáleno či jinak zdemolováno bylo 267 synagog, vypleněno 7 500 židovských obchodů a bytů. 91 Židů bylo přímo při pogromu zavražděno a 30 000 jich skončilo ve vyhlazovacích táborech.


„Islámská invaze“

Deset tisíc lidí sdílelo během třiadvaceti hodin od zveřejnění hoax z facebookové stránky „Evropa – Evropanům“. Ta zveřejnila video se záběry brutálních střetů těžkooděnců a mladých mužů s tím, že se jedná o „islámskou invazi“. Poté dokumentarista Dan Pribáň na svém facebooku upozornil, že jde o záběry z demonstrace studentů za otevření univerzity v jihoamerickém Peru.

„Mám pocit, že sdíleči těchto videí, jsou něco jako diváci hororů, oni se chtějí bát, oni to chtějí vidět. Ale proč? Nevím. Zřejmě proto, že jim to potvrzuje jejich „pravdu“. Děsí se islámu, ale sami už mají svou víru, víru, kde se nepochybuje. Když jejich imám - výrazná osobnost či facebooková stránka - něco řekne, je to pravda. Nepřemýšlí se, sdílí se a plive zášť. A stejně jako extremisté kolem islámu, volá se po likvidaci těch druhých,“ napsal k tomu Pribáň.

Fanatismus je jen jeden.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy