Čunek se fotí s extremisty, kteří mají rasistickou násilnickou minulost

30. 08. 2017 | 09:00
Přečteno 3215 krát
O Jiřím Čunkovi dala by se napsat četná pojednání. Část lidovců se v něm vzhlíží, část by se jej ráda zbavila, kdyby to šlo. Z Čunka se totiž vedle „Romobijce“ stal i „slušný člověk“. Takto se nazývá skupina lidí z Brna, nenávistná vůči jiným lidem. Proto také u toho Čunek nemůže chybět.

Čunek je dnes hejtmanem Zlínského kraje - a něčeho takového dokážou pro svou propagandu využít extremisté všech barev. Hnutí s názvem „Slušní lidé“ zveřejnilo na své facebookové stránce fotku, na níž je boxer Zdeněk Pernica (šéf SL) spolu s Čunkem. V doprovodném textu tvrdí: „S Jiřím Čunkem nás kromě víry a podobného pohledu na svět pojí i přesvědčení, že náš životní styl a naše hodnoty si musíme chránit…“ Čunek k tomu úporně mlčí. On k tomu vlastně nemá mnoho co říci, protože „Sluší lidé“ píší pravdu: Čunek je ze stejného těsta jako oni.

Slušní lidé a vnitro

„Slušní lidé“ zatím nemají tak dlouhou historii jako jejich vzor, ale přesto se již dostali do zprávy o extremismu za druhé čtvrtletí 2017 jinak v poklidu podřimujícího ministerstva vnitra. Nedávno se předvolebně seskupili s Národní demokracií a stranou Rozumní Petra Hanniga. Národní demokracie je otevřeně rasistická, antisemitská a xenofobní strana. Její demonstrace se šibenicemi určenými zrádcům národa (rozuměj: lidem, kteří si dovolují mít odlišný názor) je dnes smutně proslavená po celém světě. A Hannig je bývalým šíbrem komunistické pop-music, takže to nutně musí být „slušný člověk“ na Babišovský způsob.

„Bližší pozornost si v rámci této koalice zaslouží brněnský politický subjekt Slušní lidé. Toto uskupení se vyprofilovalo jako odpůrce brněnského hnutí Žít Brno. Personální substrát skupiny Slušní lidé tvoří mj. i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí. Mediální pozornost si získali v květnu zakrytím růžového tanku na brněnském Komenského náměstí. Vystavení artefaktu v rámci Poutě smíření (pieta za zemřelé při odsunu Němců) charakterizovali jako ,vlastizrádnou akci´“, píše ministerstvo vnitra ve své zprávě o extremismu.

Slušní „Slušní lidé“

Podle brněnské iDnes.cz jsou místopředsedy hnutí kulturista a osobní trenér Viktor Hell a bývalý útočník Komety Ivo Crhák. S ním má Pernica bezpečnostní agenturu Gauny Security, která dodává vyhazovače do různých brněnských barů. Crhák ale uvádí v obchodním rejstříku úřední adresu a na jeho podíl uvalil před třemi týdny exekutor plombu kvůli dluhům za zdravotní pojištění.

Brněnský magistrát musel už několikrát oficiálně dementovat některá jejich tvrzení, například že město plánuje ubytování pro masy migrantů na výstavišti. Slušní lidé také často sdílí propagandistické weby, od Parlamentních listů až po tvrdě proruský skrytapravda.cz. Skupina se také netají spojením s některými členy brněnské ODS, KSČM, lidovců či ANO. S brněnskými komunisty a putinovskými motorkáři Noční vlci byli třeba začátkem května uctít padlé sovětské vojáky na Ústředním hřbitově, přičemž zapózovali se svatojiřskou stuhou. Ta je kromě připomínky hrdinství sovětských vojáků také symbolem proruských separatistů na východní Ukrajině.

Pernica, který loni kandidoval za Republikány Miroslava Sládka, je v Brně znám jako člen fotbalového gangu „Johny Kentus Gang“. Ten je plný výtržníků a pravicových extremistů. On a další členové gangu později vytvořili jádro hnutí Slušní lidé, které se zabývá se zejména bojem proti údajné islamizaci Brna, proti migrantům vůbec, proti „sluníčkářům, kolaborantům, vlastizrádcům a levičákům“. Někteří členové „Slušných lidí“ byli ve vězení za propagaci nacismu.

Antifa.cz popisuje gang takto: "Na přelomu tisíciletí v Brně řádila skupina fotbalových chuligánů vystupujících pod zkratkou JKG: Johny Kentus Gang. Mezi nimi i Zdeněk Pernica, který si vysloužil přezdívku Gauny. Parta desítek rasistických násilníků pročesávala noc co noc Brno a vyhledávala konflikty. Bezpočet lidí skončilo v nemocnicích se zlámanými kostmi, ale například i s vyraženým okem. Těch konfliktů bylo bezpočet, oběti byly často náhodné. Protiextrémistické oddělení policie konec konců roku 2002 vyhodnotilo JKG jako nejmilitantnější český chuligánský gang. (Celý článek čtěte zde.)

Slušný Čunek

Vzpomeňme kterak Čunek svého času napřed sestěhoval Romy do zchátralého pavlačového domu v centru Vsetína, hned vedle nemocnice, a když si lékaři stěžovali na hluk, tak Romy po čase vystěhoval jednak na okraj města do buněk, a jednak i mimo okres. Romů se na nic neptal, prostě to udělal. Někteří Romové dodnes tvrdí, že byli ze Vsetína deportováni násilím. Kritizovali i to, že byli v souvislosti s koupí domků prostřednictvím zaměstnanců městského úřadu donuceni podepsat listiny, které neměli možnost si ani přečíst, a nemohli si svobodně zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují. Nemovitosti, ve kterých skončili, byly navíc k bydlení zcela nevyhovující.

Výroky Jiřího Čunka na adresu Romů v kostce vypadají takto:

- Romové znají jenom svá práva, takže my jim musíme sdělit, že mají povinnosti.
- Dospělé budeme léčit prací a přivádět k odpovědnosti a dětem budeme pomáhat studiem. Věřte mi, že oni se těm svým dětem věnovat nebudou...
- Společnost někoho zplundrovala tím, že po něm nic nechtěla, dala peníze, on to rozbil, byt třeba, a zase mu dala peníze...
- Dokonce i ti, kteří jsou inteligentní, a ti, kteří by chtěli, a těch je velmi málo, to je nějaká výjimka..." (adresováno romským dětem).
- Zvětšuje se ta komunita, která je absolutně nevzdělaná a žije jenom na dávkách. Pokud bychom jim je nedali, tak budou plné věznice...
- Cikáni nikdy nebyli zvyklí pracovat... nebudou mít vztah k žádné činnosti, kromě tedy té trestné...
- V odpovědi na otázku zda se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové, odpověděl: To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák. (Ostatní lidé se samozřejmě „dotují“ úplně stejně jako - někteří - Romové.)

Vtipem roku 2012 bylo, že Čunek se stal předsedou senátního Podvýboru pro lidská práva. To je na stejně nízké úrovni jako Stanislav Křeček zástupcem ombusmanky. Naposledy Čunek vzbudil značnou pozornost, když v rozhovoru pro deník Právo prohlásil, že homosexualita je v mnohých případech volbou, nikoli vrozenou predispozicí.

"Dá se říci, že Jiří Čunek je úspěšný regionální politik a ve Zlínském kraji má mimořádné postavení. Nevím ale o tom, že jinde by nás někdo volil kvůli němu. Naopak lidí, kteří kvůli němu KDU-ČSL nevolí, znám poměrně dost," je si vědom předseda strany Pavel Bělobrádek.

Není se co divit. Kdo by volil stranu, jejíž hejtman je na stejně nízké úrovni jako lidé, jimž k úplnému štěstí chybějí už jen ty šibenice na "zrádce národa".

Článek vyšel na Romea.czKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy