KOHO NEVOLIT, díl I. - hnutí ANO (a KDU-ČSL)

27. 09. 2017 | 18:16
Přečteno 5675 krát
Nevolme současné politické strany a hnutí, které jsou v Poslanecké sněmovně, ani další strany, které fašizují, jsou nacionalistické, rasistické či xenofobní. Proč? Protože pouze tím, že se vyvarujeme minulých chyb, můžeme nastartovat demokracii hodnou toho jména.

Sametová revoluce

Neklesejme na mysli, demokracie se nám nehroutí. Hroutí se současný systém, který se jako demokracie pouze tváří. A v našich silách stále je svobodně se vzpřímit. Musíme pro to udělat jediné: Naši naději vložit do svých rukou. Vraťme se k sametové revoluci a proveďme ji důkladněji než před 27 roky. A to v rámci obvyklých demokratických institucí a mechanismů, v rámci parlamentní demokracie a demokratického právního státu.

Naplňme je hodnotovým obsahem, protože demokracie nejsou pouze mechanismy, jak tvrdí formalisté, ale i loajalita k principům, nikoli k vůdcům či k ideologiím za jakoukoli cenu, politická kultura a hodnoty jako jsou kritický rozum a humanita, které stály v základu našeho státu po rozpadu rakousko-uherské říše. Dokažme sami sobě, že systém založený na politikaření, podvodech, rozkrádání, korupci, klientelismu, korytářství, lži a nevraživosti jsme schopni překonat.

Dnes začínáme věcnými důvody proč nevolit hnutí ANO Andreje Babiše. V dalších článcích pod názvem KOHO NEVOLIT si postupně vezmeme na paškál ostatní parlamentní strany i mimoparlamentní populisty.

Proč nevolit hnutí ANO

Pro demokrata je hnutí ANO nevolitelné. Důvody neustále zaznívají v médiích, ale existuje i jeden, který hlavní média probírají méně. Tímto důvodem, a asi tím rozhodujícím, pro který šel Babiš do politiky, jsou zemědělské dotace, dotace zpracovatelským potravinářským a dalším podnikům, které firmy koncernu Agrofert dostávají každý rok ze státního rozpočtu i z Evropské unie.

Agrofertu se daří i díky tučnějším dotacím, než dostával před Babišovým vstupem do vlády. Zatímco Agrofert v roce 2011 získal od státu a EU celkem 618 milionů v roce 2016 už to bylo přes jeden a půl milardy - 1 644 000 000 korun (Viz Reportéři ČT.) Jak to vypadá s poměrem k dotacím pro ostatní firmy v této sféře? To vyčíslil server Echo: Například v roce 2015 Agrofert zcela ovládl žebříček příjemců zemědělských dotací s celkovými 788 miliony korun získaných od EU a státu. Druhé Spojené farmy Radovana Vítka nedosáhly ani na polovinu Agrofertem odčerpaných dotací (274 miliony).

A co je pozoruhodné, čím vyšší dotace do zemědělství a zpracovatelských podniků jdou, tím jsou potraviny v obchodech dražší a zároveň mnohdy i méně kvalitní.

„V šunkovém salámu bylo méně masa, než výrobce deklaroval na obalu. V září minulého roku na takový švindl narazili veterináři ve fabrice Kosteleckých uzenin (součást Agrofertu). Potravinářská inspekce šizený salám pranýřovala na svém webu jako falšovanou potravinu. V té době se na ministerstvu zemědělství chystala státní dotace pro kostelecký masokombinát. Přišla jako vánoční dárek - rekordních více než 19 milionů korun. Je to skoro dvojnásobek toho, co tato firma Andreje Babiše dostala ze státní kasy za předchozí čtyři roky dohromady,“ píše týdeník Ekonom.

Ministerstvo zemědělství vedené lidovcem Marianem Jurečkou tvrdí, že těmito dotacemi pomáhá potravinářům, aby zvyšovali kvalitu výrobků a posilovali postavení na trhu. Pravda však asi bude někde jinde. Lidovci (KDU-ČSL) v tom s Babišem jedou naplno. Důvodem nejspíš bude vzájemný obchod: KDU-ČSL bude moci i nadále uplácet své členy a voliče přemrštěnými dotacemi, jak to ostatně dělá již od sametové revoluce, a Babiš na tom vydělá své. Lidovcům se to jistě vrátí i v podobě darů od některých podniků, které dotace obdržely. ČSSD jim to buď toleruje, nebo to i ona s Babišem vyhandlovala za něco, z čeho má vlastní prospěch.

Vedle prudkého navýšení dotací firmám Agrofertu vedl po celou dobu ministr zemědělství Jurečka „vlasteneckou kampaň“ s různými variacemi hesel na téma „kupujte jen české výrobky“. To samozřejmě vyhovovalo Agrofertu, který lže, že do obchodů dodává jen české výrobky. Opak zjistili tvůrci filmu Selský rozum - Žlutý baron, jehož vysílání vedení České televize blokuje, aby se Babišovi zalíbilo. Dejme ještě jednou slovo Ekonomu:

„Nárůst dotací pro velkopotravináře není jen Jurečkova zásluha. Peníze pouští ze státní kasy i ministr financí Babiš. O tom, kolik půjde na konkrétní dotační tituly, rozhoduje také sněmovní zemědělský výbor. Jeho šéfem je druhý muž hnutí ANO a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek. Peníze jsou určené pouze pro velké průmyslové podniky zaměstnávající 250 až 750 lidí. Továrny z jiných oborů stát podobně nehýčká.

Než Andrej Babiš vstoupil do vlády, dopřával stát potravinářům na dotacích ročně kolem 130 milionů korun. V roce 2015 suma poskočila na více než 200 milionů, vloni pak na 396 milionů. Z toho čtvrtina - téměř 104 milionů korun - putovala do koncernu Agrofert. Nejvíce peněz získaly již zmíněné Kostelecké uzeniny, dále pekárny Penam a Vodňanská drůbež, které obdržely po 18 milionech.“


Linka Babiš a Faltýnek - ministerstva financí, zemědělství a zemědělský výbor sněmovny – Agrofert nás okrádá hned nadvakrát: jednou v podobě nedůvodného zvyšování dotací z našich peněz, podruhé nižší kvalitou potravin a podílení se na jejich předražování, jak jsme tomu dnes svědky nejen v podobě cen másla - například chléb zdražil za poslední roky až o 150 procent. Potraviny tak jsou vlastně ještě dražší, než za ně zaplatíme v obchodech, protože dotace na jejich výrobu jdou také z našich kapes. My proděláváme, Agrofert vydělává - za loňský rok měl čistý zisk 8,6 miliardy korun.

Lži, Čapí hnízdo, nevysvětlené platby

Připomeňme si ještě známější důvody, proč hnutí ANO nevolit, Babiš dosud nevysvětlil tři kauzy, které by v normální zemi vedly k odstoupení či odvolání jejich protagonisty:

• Není schopen pravdivě vysvětlit, kde vzal peníze na nákup akcií Agrofertu.
• Podvodu se možná dopustil při nákupu korunových dluhopisů Agrofertu - a ani zde neprokázal pravdivě původ peněz na nákup dluhopisů.
• Podvodně získal dotaci na Čapí hnízdo.

Po zveřejnění tajných nahrávek se prokázalo, že Babiš je protřelým lhářem a využívá svá média pro vlastní zájmy za pomoci kompromitování druhých - tomu se v byznysmenském slovníku říká nekalá konkurence. Dříve takové metody používala Státní bezpečnost (komunistická tajná politická policie), s níž Babiš na rozdíl od Bureše rozhodně nespolupracoval. Podobné metody používá proti své podnikatelské konkurenci.

Babiš chce řídit stát jako firmu. V praxi to znamená odstranit co nejvíce překážek, které mu v tom brání. Parlament je podle něj pouhá žvanírna, což před ním říkal už první bolševik v zemi Klement Gottwald. Proto se bude snažit o zrušení Senátu a zredukování Poslanecké sněmovny či alespoň „o modernizaci jednacího řádu sněmovny,“ jak píše ve svém programu.

Andrej Babiš do politiky vstoupil pro posílení vlastních zájmů. Do hnutí ANO vstoupilo i dost slušných lidí v naději na změnu k lepšímu. Po Babišově vládnutí je však zřejmé, že tato naděje byla promarněna. Z leckterých protagonistů ANO se stali xenofobní křiklouni, ochotní obětovat svobodu autoritářskému režimu. Kdo volí ANO, volí i Babišovy metody a jeho vztah k demokracii.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy