Neonacisté, komunisté a ČSSD vládnou Duchcovu. Vadí to někomu?

08. 11. 2018 | 13:32
Přečteno 2797 krát
V Duchcově bude pokračovat koalice sociálních demokratů, komunistů a krajně pravicových extremistů z DSSS, tedy strany, kterou dokonce i Miloš Zeman označil za neonacistickou. Vadí to někomu? Zjevně ne.

Najdeme pár všímavců, kteří se pozastavují nad tím, že demokratické strany jsou ochotné vládnout na radnici společně s Okamurovou SPD (Kladno). Jen pro pořádek, jde o naši hrdinnou ODS, která při každých volbách zve národ do šiku proti rudému nebezpečí, leč Okamurovci jsou jí dobří. Od nynějška tedy víme, že ODS je demokracii stejně nebezpečná jako SPD či KSČM, jelikož moc je jí více než demokratické hodnoty a zásady. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) však nikomu nevadí. A to přesto, že zmíněná koalice povládne v Duchcově již druhé volební období.

V Duchcově se 6. listopadu 2014 konalo ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva města. V zastupitelstvu usedli také tři zástupci extremistické DSSS (zleva) Jindřich Pinďa Svoboda, Miroslav Toman a Miluše Janoušková


Příběh o Pinďovi

Jindřich Svoboda, zvaný Pinďa, začínal svou politickou kariéru na ulici a před soudem. Než se stal předsedou duchcovské DSSS, musel nasbírat zkušenosti, jak to mají „politici“ tohoto typu v popisu práce.

Pinďovi hrozilo dva až osm let ve vězení za podvod. Od teplického soudu nakonec odešel s tříletým trestem s podmínkou na pět let, protože se dohodl se státním zástupcem. „Neoprávněně jsem účtoval cestovní náklady, které souvisely s dojížděním do Thomayerovy nemocnice v Praze, kam jsem jezdil na chemoterapie,“ řekl Svoboda v rámci dohody před soudem. Svoboda se v Praze léčil s rakovinou. Za dobu od dubna 2008 do února 2012 získal od VZP skoro 950 tisíc korun za cesty, které se buď neuskutečnily, nebo neměl nárok na jejich proplacení.

Poté se Pinďa horlivě zajímal o své spoluobčany, kterým normální lidé říkají Romové. Průběžným výsledkem jeho snahy bylo sdělení na facebooku: „Tak a konečně je to venku! Utajované video z napadení v Duchcově! Zmrdi černý! Vyvraždit je všechny! Jak dlouho to ještě budeme tolerovat? Navrhuji klidně Casanovský, je čas se sjednotit a dam jim už kurva co proto! Jdu se vyblejt a pak si du nabrousit nože...“ Jindy zase napsal, že už má zbraní na Romy připravených dost.V tomto duchu hrdinně pochodoval sociálními sítěmi, pouhé výhrůžky smrtí jej však zanedlouho přestaly uspokojovat. Potřeboval akci. S kamarádem soukmenovcem Janem Hansem Dufkem začal v Duchcově organizovat „občanské hlídky“ a protiromské demonstrace. Hlídky chodily po ulicích, mlátily či jinak zastrašovaly tmavší spoluobčany, takže ti pozvolna zmizeli z koupaliště i z centra města. A aby toho nebylo málo, pořádali duchcovští chlapci i mejdan pro nácky z celé země, pod krycím názvem demonstrace za klidný a bezpečný Duchcov, při níž se členové a příznivci DSSS dopouštěli násilí nejen na Romech, místnímu strážníkovi například vyrazili dveře a okno domu. Ten jim pak za to „děkoval“ na facebookové stránce místní DSSS (Podrobnosti ZDE.)

Příběh o Hansovi

Příběh Jana Hanse Dufka je ještě údernější. I on zahájil svou kariéru před soudem. Hans byl odsouzen na rok a půl natvrdo za hajlování, nedovolené ozbrojování (funkční samopal) a, teď se podržte prosím, za zneužívání sociálních dávek. Copak hajlování a nedovolené ozbrojování, to patří k ideálu pouličních bijců odjakživa, avšak jedno z hlavních protiromských hesel zní, že Romové zneužívají sociální dávky. Jde samozřejmě jen o heslo, jelikož Romů z vyloučených lokalit pracuje víc, než oněch nácků: při každé možné příležitosti jsem se jich vyptával, jestli už sehnali práci - dokud nevěděli, kdo jsem, ochotně odpovídali, že ne. Ti samí poté při pochodech městy skandovali „Cikáni do práce“.

Dufka si již v jeho dřevních náckovských dobách (když mu bylo 16 let) všimla Antifa. „Dufek… se podílel ve větší skupině na napadení skupiny Romů na Slovensku. Na náměstí slovenské Krupiny Romy nejdřív uráželi, hajlovali, vyhrožovali jim kulkou do hlavy a později je i fyzicky napadli,“ napsala Antifa ve svém prohlášení. (Podrobnosti o Dufkově náckovské kariéře ZDE nebo ZDE.)

Po jedné z veřejných diskusí na duchcovské radnici v roce 2013 řekl Míra Brož ze sdružení Konexe Dufkovi a Svobodovi toto: „Opravdu pánové, každej ten (váš protiromský) pochod to zhorší a vyhrotí.“ Dufek mu odpověděl: „To je dobře, konečně ty lidi alespoň povstanou a vyvražděj je všechny.“ Viz i video:


Hans společně s Pinďou organizoval i demonstraci pod názvem „Proti romským agresorům,“ což je další paradox v konání tohoto prokazatelného agresora. Z řečeného jednoznačně plyne, že Dufek se Svobodou pořádali protiromské demonstrace, aby se situace zhoršila a vyhrotila do té míry, až bílí povstanou a začnou vyvražďovat Romy.

Duchcovské pozdvižení

Tím vším se Pinďa s Hansem proslavili. A proto byl Jindřich Pinďa Svoboda coby předseda místní DSSS zvolen do duchcovského zastupitelstva již v minulém volebním období a stal se radním, ve spolčení s KSČM a ČSSD. Stejně tak i letos. Duchcov je tak prvním českým dokladem, že neonacisté, komunisté a někteří sociální demokraté se mohou sbratřit, jsou-li po ruce Romové, na něž lze svést všechny bolesti města a neúspěchy radnice.

Starší foto Jana Hanse Dufka z duchcovské DSSS. (FOTO: Antifa)


Od koaliční smlouvy, kterou podepsal i kandidát zvolený za Žijeme Duchcovem - NK a TOP 09, se distancovala TOP 09. Ovšem pouze verbálně. Jinak to nikoho nepobuřuje a nezajímá. Při první koalici s DSSS byla za trest zrušena duchcovská buňka ČSSD. Před letošními volbami však byla ve stejném složení obnovena. Špičky ČSSD k pokračování koalice s DSSS mlčí. Ministerstvo vnitra, které šéfuje předseda ČSSD Jan Hamáček, o neonacistech z DSSS píše jako o "tradičních pravicových extremistech". To jsou ale paradoxy.

A podle vyjádření krajského předsedy ČSSD Miroslava Andrta v tuto chvíli určitě není důvod buňku kvůli spolupráci s DSSS rušit. „Místní organizace dokázala v čele s panem starostou Šimberou touto spoluprací s DSSS situaci v Duchcově uklidnit. Pan starosta Šimbera má naši plnou důvěru z hlediska prosazování hodnot sociální demokracie na komunální úrovni," uvedl Andrt.

Ukázka moci

No jistěže dokázali situaci uklidnit. Část Romů kvůli politice předchozí starostky i kvůli nově obsazené radnici z Duchcova raději odešla. A ti, co zůstali, protože nemají kam jít, jsou dnes a denně zastrašování způsoby, které mnohdy nemají s demokratickým právním státem mnoho společného. Duchcov Romy pravidelně monitoruje (čti: buzeruje, přesvědčit se lze ZDE). A v rámci „nulové tolerance“ (vůči Romům) přijalo vyhlášku, která mj. zakazuje ve vymezených lokalitách posedávat na veřejnosti apod. Za porušení vyhlášky padají pokuty.

„Myslím, že je to spíš ukázka moci – město ukazuje, že si prostě může dovolit zakázat nám třeba sedět na nějaké zídce nebo obrubníku. Že může diktovat podmínky. Reálný základ to nemá, protože Romové se tu už ani moc nescházejí, na ulicích se neshlukují - na „Jižáku“ jsou všude kamery, nikdo nechce mít problém. Když se kolem půl osmé vracívám z práce, na ulici už nikdo není,“ říká k tomu místní aktivista Štefan Horváth. („Na Jižáku“ - místní Romové žijí v chudé jižní části města.)

Stejně znějící vyhlášky, které vydal Litvínov či Varnsdorf, zrušil v červenci 2017 Ústavní soud jako protiústavní. Litvínov pokutoval lidi sedící na schodech od domu apod. až pěti sty korunami. V Duchcově, Krupce, Bílině či Rotavě však vyhlášky platí dál, nejspíš proto, že kvůli nim nikdo oprávněný nepodal stížnost k ÚS.

Pinďa je mocný

Pinďa tak dosáhl svého. Už nemusí brázdit šedivé ulice duchcovské, má faktickou moc. Už může buzerovat a ponižovat Romy oficiálně, jelikož komunisté a sociální demokraté to dělají společně s ním. Vidíme tak, že i ČSSD je demokracii stejně nebezpečná jako SPD, KSČM či DSSS.

Kde tedy jsou ty tradiční politické strany, které nás mají zachránit před populisty? Hledám je s lucerničkou... a nenalézám.Jan Hans Dufek v plné kráse.


Článek vyšel na zpravodajském serveru Romea.czKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy