Foldynův asistent chce střílet do uprchlíků. Foldyna s tím prý nesouhlasí, ale je mu to jedno.

12. 07. 2019 | 14:20
Přečteno 2263 krát
"Přátelé, dokud se nenajde odvaha lodě neziskovek potápět a pašeráky zavírat za organizování převaděčství, tak se nic nezmění. Evropo, probuď se!!!"

Této hrdinné poznámky se na svém facebookovém profilu dopustil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Od proslulé policejní mlátičky Ondráčka, který se účastnil represí na demonstranty již v lednu 1989, asi nemůžeme čekat nic jiného. Ostatně nápad na potápění lodí neziskovek, které každým rokem zachrání stovky životů uprchlíků, není jeho. Pokud si dobře pamatuji, přišli s ním, či podobným, již Miloš Zeman, Milan Chovanec (ČSSD), Tomio Okamura a další politici z české fašizující líhně.

Střílet uprchlíky kulometem

Nyní ještě více přitvrdil asistent poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) Michal Kraft. Jak zjistil Deník N, Kraft publikoval text, v němž vyzval ke střelbě z kulometů na lodě s uprchlíky.

"Prvním krokem musí být okamžité zastavení imigrace. I když se současná evropská politická reprezentace snaží tvrdit, že to není možné, tak se to ve skutečnosti dá zvládnout poměrně rychle. S několika helikoptérami a rychlými čluny vyzbrojenými kulomety a kamerami jde o misi, která by trvala řádově týdny, maximálně měsíce, navíc se zanedbatelným rozpočtem. Lokalizovat lodě s migranty a poslat je ke dnu je z vojenského hlediska triviální záležitostí, která by se dala pojmout jako cvičení kadetů prvního ročníku vojenských škol. Stejně tak není, při dnešních informačních technologiích, problém rozšířit po třetím světě informaci, že každý pokus o vstup do Evropy končí smrtí. Toto řešení je dokonce proveditelné aniž by bylo porušeno mezinárodní právo. V tomto ohledu si ale přesný postup zatím nechám pro sebe," píše autor pod jménem Walter Kraft - jak ovšem potvrdil Foldyna, jde o jeho asistenta Michala Krafta.

Jaroslav Foldyna s těmito výzvami nesouhlasí, s asistentem se ale o řadě věcí radí. „Střílet ty lidi, to ne. Odvézt, potopit loď a zavřít posádku, to určitě,“ řekl poslanec sociální demokracie.

Muslimové a migranti, kteří už v Evropě jsou, by podle Krafta měli být deportováni podobně jako sudetští Němci z poválečného Československa. Odsun by se přitom podle něj měl týkat i těch, kteří už mají občanství některé evropské země.

Jak zjistil komentátor Deníku N Jan Moláček, Kraftův text s titulkem Je budoucnost Evropy islámská? vyšel před několika dny na webových stránkách České společnosti pro civilizační studia. "Navzdory názvu nejde o akademickou instituci, ale o spolek propagující konspirační teorii, podle níž je migrace do Evropy ve skutečnosti islámskou invazí. Založil ho sociolog Petr Hampl, který patří k nejznámějším tvářím české xenofobní a antiislámské scény - spolu s Martinem Konvičkou. Kromě něj ve spolku figurují další známí zastánci podobných názorů, například Petr Žantovský, Benjamin Kuras nebo Michal Semín," píše Jan Moláček.

Jde o známou skupinu lidí, kteří se vesměs pohybují kolem iniciativy Akce dost. Většinou jde o ultrakonzervativce, myšlenkově navazující na ideologii českých předválečných fašistů - i jejich dikce připomíná rok 1938, kdy vznikla tzv. druhá republika, která pěstovala fašismus v praxi. Petr Žantovský je stará normalizační struktura nebo-li známý kolaborant s komunistickým režimem, v každém režimu se dokáže vyšvihnout nahoru. Benjamin Kuras má pro změnu dojem, že se jako konvertovaný Žid musí vymezovat vůči muslimům - náckové mu nevadí. A Michal Semín je ultrakonzervativní náboženský fanatik.

Dehumanizace muslimů a imigrantů

Podle experta na extremismus z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Charváta článek Michala Krafta silně dehumanizuje muslimy a imigranty. „Dehumanizace nepřítele umožňuje proti němu použít takové techniky, které bychom za normálních okolností nepoužili – zde střílení na čluny a následnou plošnou perzekuci všech muslimů a jejich odsun z Evropy,“ napsal Charvát.

Kraft vůči muslimům vyzývá k uplatnění principu kolektivní viny. „Princip zkoumání viny jednotlivce může být uplatňován pouze v případě kriminálních činů, ale není tak možné postupovat v případě války. V té je legitimním cílem každý, kdo nosí uniformu nepřítele. A my jsme ve válce,“ píše Kraft.

„Dehumanizace a přesvědčení o tom, že ‚jsme ve válce‘, je základním stavebním kamenem ideologie všech teroristických skupin, počínaje RAF a tzv. Islámským státem konče... Jde o další z textů, který posouvá veřejnou debatu od racionality směrem k demagogii a legitimizaci násilí,“ dodává k tomu Charvát.

Deník N krátce po telefonu mluvil také s autorem textu. „Co jsem tam napsal, tak to myslím. Za každým slovem si stojím,“ potvrdil po telefonu Kraft. Další otázky si vyžádal písemně. Deník N mu proto e-mailem poslal dva dotazy:

Chápu to správně, že vyzýváte k masakrování neozbrojených osob, aniž by se dopouštěly násilí nebo něčeho podobného?
Je to tedy tak, že občan ČR, původem třeba ze Sýrie, by měl být zbaven občanství, perzekvován a násilně deportován, i když se nedopustil ničeho protiprávního?

„Ptáte se na to, zda texty, které píši, myslím vážně. Odpověď zní, že své texty myslím vážně, a to přesně tak, jak jsou formulovány mnou, nikoli někým jiným,“ odpověděl na dotazy Foldynův asistent.

Foldynův xenofobní profil

Foldynův xenofobní profil ukazuje spíše na to, že se svým asistentem souhlasí. Ale i kdyby ne, vydalo by to na jedno krásné vyloučení z tradiční demokratické strany. Pár příkladů: Foldyna zlehčoval oběti romského holocaustu. V televizi lhal o památníku v Letech (bývalý koncentrák pro Romy), když tvrdil, že bude stát miliardy. Doslova řekl: „Vykupujeme nějaké prasečáky, budeme tam stavět nějaká mauzolea za miliardy.“ Když jej při jeho dalším horlení proti obětem z řad Romů moderátorka upozornila, že by k nim měl mít nějakou úctu, odpověděl: „A k čemu úcta.“ V Rumburku před lety vystoupil na demonstraci a štval na ní proti Romům. I z tohoto důvodu přítomní neonacisté a další demonstranti táhli na Romy s úmyslem je napadnout. U jednoho z domů obydlených Romy musela proti davu zasáhnout policie. O Romech mnohokrát lhal a paušalizoval jejich údajné konání. A to stejným či ještě horším způsobem, jako to činí Tomio Okamura nebo předseda neonacistické Dělnické strany Vandas.

O vraždě osmi tisíc neozbrojených Muslimů ve Srebrenici, kterou nařídil srbský velitel Mladič, Foldyna řekl: „Samozřejmě to byl zločin, ale myslím si, že odpovědnost nesou obě strany.“ Výbuch a střelbu v Sarajevu (na městském trhu) podle něj spáchali muslimové, nikoli srbští nacionalisté. Foldyna se také rád vydává na jízdy s Nočními vlky, což je ruský proputinovský motorkářský gang proslulý svým násilím, včetně vražd, a tuhým nacionalismem. A tohoto člověka vysílá místo sebe na Terezínskou tryznu předseda Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček.

Foldyna podle svých slov ale nevidí důvod, proč by měl text svého asistenta řešit: „Nevadí mi to, je to jeho věc, já to nepíšu.“ Jan Hamáček a další sociální demokraté už se nesměle ozvali s tím, že jim to tedy vadí. Ale Foldyna zůstává dál členem jejich strany. Je to ještě pořád ta ČSSD, která vyznává hodnoty, na nichž byla založena?Článek vyšel na Romea.cz

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy