Foldynův asistent chce střílet do uprchlíků. Foldyna s tím prý nesouhlasí, ale je mu to jedno.

12. 07. 2019 | 14:20
Přečteno 1980 krát
"Přátelé, dokud se nenajde odvaha lodě neziskovek potápět a pašeráky zavírat za organizování převaděčství, tak se nic nezmění. Evropo, probuď se!!!"

Této hrdinné poznámky se na svém facebookovém profilu dopustil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Od proslulé policejní mlátičky Ondráčka, který se účastnil represí na demonstranty již v lednu 1989, asi nemůžeme čekat nic jiného. Ostatně nápad na potápění lodí neziskovek, které každým rokem zachrání stovky životů uprchlíků, není jeho. Pokud si dobře pamatuji, přišli s ním, či podobným, již Miloš Zeman, Milan Chovanec (ČSSD), Tomio Okamura a další politici z české fašizující líhně.

Střílet uprchlíky kulometem

Nyní ještě více přitvrdil asistent poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) Michal Kraft. Jak zjistil Deník N, Kraft publikoval text, v němž vyzval ke střelbě z kulometů na lodě s uprchlíky.

"Prvním krokem musí být okamžité zastavení imigrace. I když se současná evropská politická reprezentace snaží tvrdit, že to není možné, tak se to ve skutečnosti dá zvládnout poměrně rychle. S několika helikoptérami a rychlými čluny vyzbrojenými kulomety a kamerami jde o misi, která by trvala řádově týdny, maximálně měsíce, navíc se zanedbatelným rozpočtem. Lokalizovat lodě s migranty a poslat je ke dnu je z vojenského hlediska triviální záležitostí, která by se dala pojmout jako cvičení kadetů prvního ročníku vojenských škol. Stejně tak není, při dnešních informačních technologiích, problém rozšířit po třetím světě informaci, že každý pokus o vstup do Evropy končí smrtí. Toto řešení je dokonce proveditelné aniž by bylo porušeno mezinárodní právo. V tomto ohledu si ale přesný postup zatím nechám pro sebe," píše autor pod jménem Walter Kraft - jak ovšem potvrdil Foldyna, jde o jeho asistenta Michala Krafta.

Jaroslav Foldyna s těmito výzvami nesouhlasí, s asistentem se ale o řadě věcí radí. „Střílet ty lidi, to ne. Odvézt, potopit loď a zavřít posádku, to určitě,“ řekl poslanec sociální demokracie.

Muslimové a migranti, kteří už v Evropě jsou, by podle Krafta měli být deportováni podobně jako sudetští Němci z poválečného Československa. Odsun by se přitom podle něj měl týkat i těch, kteří už mají občanství některé evropské země.

Jak zjistil komentátor Deníku N Jan Moláček, Kraftův text s titulkem Je budoucnost Evropy islámská? vyšel před několika dny na webových stránkách České společnosti pro civilizační studia. "Navzdory názvu nejde o akademickou instituci, ale o spolek propagující konspirační teorii, podle níž je migrace do Evropy ve skutečnosti islámskou invazí. Založil ho sociolog Petr Hampl, který patří k nejznámějším tvářím české xenofobní a antiislámské scény - spolu s Martinem Konvičkou. Kromě něj ve spolku figurují další známí zastánci podobných názorů, například Petr Žantovský, Benjamin Kuras nebo Michal Semín," píše Jan Moláček.

Jde o známou skupinu lidí, kteří se vesměs pohybují kolem iniciativy Akce dost. Většinou jde o ultrakonzervativce, myšlenkově navazující na ideologii českých předválečných fašistů - i jejich dikce připomíná rok 1938, kdy vznikla tzv. druhá republika, která pěstovala fašismus v praxi. Petr Žantovský je stará normalizační struktura nebo-li známý kolaborant s komunistickým režimem, v každém režimu se dokáže vyšvihnout nahoru. Benjamin Kuras má pro změnu dojem, že se jako konvertovaný Žid musí vymezovat vůči muslimům - náckové mu nevadí. A Michal Semín je ultrakonzervativní náboženský fanatik.

Dehumanizace muslimů a imigrantů

Podle experta na extremismus z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Charváta článek Michala Krafta silně dehumanizuje muslimy a imigranty. „Dehumanizace nepřítele umožňuje proti němu použít takové techniky, které bychom za normálních okolností nepoužili – zde střílení na čluny a následnou plošnou perzekuci všech muslimů a jejich odsun z Evropy,“ napsal Charvát.

Kraft vůči muslimům vyzývá k uplatnění principu kolektivní viny. „Princip zkoumání viny jednotlivce může být uplatňován pouze v případě kriminálních činů, ale není tak možné postupovat v případě války. V té je legitimním cílem každý, kdo nosí uniformu nepřítele. A my jsme ve válce,“ píše Kraft.

„Dehumanizace a přesvědčení o tom, že ‚jsme ve válce‘, je základním stavebním kamenem ideologie všech teroristických skupin, počínaje RAF a tzv. Islámským státem konče... Jde o další z textů, který posouvá veřejnou debatu od racionality směrem k demagogii a legitimizaci násilí,“ dodává k tomu Charvát.

Deník N krátce po telefonu mluvil také s autorem textu. „Co jsem tam napsal, tak to myslím. Za každým slovem si stojím,“ potvrdil po telefonu Kraft. Další otázky si vyžádal písemně. Deník N mu proto e-mailem poslal dva dotazy:

Chápu to správně, že vyzýváte k masakrování neozbrojených osob, aniž by se dopouštěly násilí nebo něčeho podobného?
Je to tedy tak, že občan ČR, původem třeba ze Sýrie, by měl být zbaven občanství, perzekvován a násilně deportován, i když se nedopustil ničeho protiprávního?

„Ptáte se na to, zda texty, které píši, myslím vážně. Odpověď zní, že své texty myslím vážně, a to přesně tak, jak jsou formulovány mnou, nikoli někým jiným,“ odpověděl na dotazy Foldynův asistent.

Foldynův xenofobní profil

Foldynův xenofobní profil ukazuje spíše na to, že se svým asistentem souhlasí. Ale i kdyby ne, vydalo by to na jedno krásné vyloučení z tradiční demokratické strany. Pár příkladů: Foldyna zlehčoval oběti romského holocaustu. V televizi lhal o památníku v Letech (bývalý koncentrák pro Romy), když tvrdil, že bude stát miliardy. Doslova řekl: „Vykupujeme nějaké prasečáky, budeme tam stavět nějaká mauzolea za miliardy.“ Když jej při jeho dalším horlení proti obětem z řad Romů moderátorka upozornila, že by k nim měl mít nějakou úctu, odpověděl: „A k čemu úcta.“ V Rumburku před lety vystoupil na demonstraci a štval na ní proti Romům. I z tohoto důvodu přítomní neonacisté a další demonstranti táhli na Romy s úmyslem je napadnout. U jednoho z domů obydlených Romy musela proti davu zasáhnout policie. O Romech mnohokrát lhal a paušalizoval jejich údajné konání. A to stejným či ještě horším způsobem, jako to činí Tomio Okamura nebo předseda neonacistické Dělnické strany Vandas.

O vraždě osmi tisíc neozbrojených Muslimů ve Srebrenici, kterou nařídil srbský velitel Mladič, Foldyna řekl: „Samozřejmě to byl zločin, ale myslím si, že odpovědnost nesou obě strany.“ Výbuch a střelbu v Sarajevu (na městském trhu) podle něj spáchali muslimové, nikoli srbští nacionalisté. Foldyna se také rád vydává na jízdy s Nočními vlky, což je ruský proputinovský motorkářský gang proslulý svým násilím, včetně vražd, a tuhým nacionalismem. A tohoto člověka vysílá místo sebe na Terezínskou tryznu předseda Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček.

Foldyna podle svých slov ale nevidí důvod, proč by měl text svého asistenta řešit: „Nevadí mi to, je to jeho věc, já to nepíšu.“ Jan Hamáček a další sociální demokraté už se nesměle ozvali s tím, že jim to tedy vadí. Ale Foldyna zůstává dál členem jejich strany. Je to ještě pořád ta ČSSD, která vyznává hodnoty, na nichž byla založena?Článek vyšel na Romea.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy