Česká demokracie? Fraška bez konce.

24. 06. 2013 | 17:26
Přečteno 3611 krát
Fraška, která bude pokračovat i poté, co budou oznámeny předčasné parlamentní volby. Chce se říci ne předčasné, ale již nejméně rok v důvěře občanů prošustrované volby s promlčenou či spíše vylhanou legitimitou.

Není totiž příliš velká naděje, že i po předčasných volbách nebudou občané již pokolikáté „legitimně odstaveni“, aby proti své vůli bezmocně přihlíželi zvůli. Zvůli, s níž se obcházejí a nedodržují zákony, rozcházejí činy se sliby a s propachtovanou poslaneckou morálkou a mandáty znásobenými a posichrovanými lény a pašaliky výkonné moci mizejí veřejné statky, nebo chcete-li peníze daňových poplatníků nejen této země, ale také Evropské unie.

Přitom jak se ukazuje, vládní aktéři této parlamentní frašky jakoby stále ještě neměli dost skandálů. S upšoukanou vychytralostí, nebetyčnou drzostí a arogancí trvají na své moci a obhajují neobhajitelné: diskreditaci a znedůvěryhodnění poslaneckých mandátů, které slíbili vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí při zachování Ústavy a zákonů České republiky. Jeden se chce udržet s pomocí boží, druhému stačí hluboká morální integrita opírající se o nic neříkající alibismus mlčení; a pan ministr spravedlnosti - obecně touto dobou spíše vnímaný jako ministr nespravedlivosti (viz kauza A.Torubarov) - by nejraději rozmetal to, co již bylo několikrát stranickou oligarchií rozmetáno, pardón, prověřeno, to jest orgány činné v trestním řízení, kterým se stalo to nejhorší, co se jim může přihodit v jejich profesní kariéře; totiž že narazily na narušitele zákonů, kteří jsou jejich nejvyšším garantem a kontrolním orgánem jejich dodržování.

Za této situace domáhat se pokračování vládní moci a nerespektovat jeden z demokratických institutů, kterým jsou předčasné parlamentní volby, znamená ohrožovat parlamentní demokracii. Prohlubovat její současnou krizi a vydávat jí všanc nepředvídatelným radikalizujícím náladám ve společnosti, které již nyní zatemňují pohled na demokratické instituty svým voláním
po jednoduchých řešeních, silné ruce a rovnostářské politice.

Rovněž se jeví, že i pan prezident v této frašce nevěří nikomu z parlamentních subjektů. A nejméně asi věří těm, v jejichž čele tuto republiku jako předseda vlády spravoval. Stejně jako nevěří, že sociální demokraté budou stranou, která začne nemachiavelisticky prosazovat princip dělby moci, zákon o střetu zájmů, návrh zákona o majetkovém přiznání ve svých vlastních řadách bez ohledu na to, zdali je to krátkodobě nepoškodí.

Z tohoto úhlu pohledu poslední roky ukazují, že se Česká republika stala pro většinu parlamentních stran „zemí neomezených možností“. A co je horším důsledkem dnešní politické krize, že toto pojetí projevu politiky jako kombinace machiavellismu a pragmatismu ovládlo nejen parlament a horní patra výkonné moci, ale nastěhovalo se do celé společnosti se všemi jeho zhoubnými novotvary jako jsou vzájemné okrádání se, cynismus, hyenismus, které se podepisují se na snížené sociální inteligenci celé společnosti.

Problém moderní západní společnosti a její demokracie (vedle absence filosoficko-etického rozměru k ekonomické globalizaci a exploataci naší planety) v podstatě zůstává stejný, neměnný po celou dobu jejího vývoje. Změnu, platnost a vývoj jejích vydobytých civilizačních hodnot, svobod a práv určují její vládnoucí špičky. Pokud ony selhávají, vede to k nedozírným následkům
a civilizačním konfliktům (viz z tohoto pohledu tragické 20. století pro celý Západ, včetně sovětského Východu a pokračující civilizační střety genocidního rozměru v 21. století).

Problém dnešní české demokracie není v absenci demokratických institutů, ale bohužel, v politické reprezentaci. Ta ve své většině demokracii nejenže nereprezentuje a nechrání, ale často zcela nepokrytě si ji zaměňuje s výsadami, obchodním podnikáním a také osobní mocenskou libovůlí vykládat a přizpůsobovat si ji účelově, ať již stranicky či oligarchicky.

Jedním z východisek při selhání demokraticky zvolených představitelů je důsledné uplatňování všech demokratických institutů, tedy i předčasných parlamentních voleb. Ty reflektují ztrátu důvěry společnosti a jako takové jsou důležitým předpokladem politické kultury parlamentní demokracie. A právě úroveň, hloubka a tradice této více než politické kultury nastavují pojistku proti uzurpaci moci ze strany exekutivy či prezidentského úřadu a nevyváženým autokratickým excesům.


Heřman Chromý

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Jediné, co nám zítra poslanci přčedvedou, bude kazačok.
24. 06. 2013 | 17:33

Silvie napsal(a):

S tím Torubarovem bych byla tedy opatrná - údajně jsou za jeho stíháním daňové úniky, ovšem ze strany" pravdy a lásky" je každý "vor v zakone" vydáván za ruského disidenta.
Demokracie je něco, o čem se tady stále mluví, všichni se na to odvolávají, ale nikdo to ještě neviděl.
Ne že bych věřila téhle totálně zprofanované vládě, ale co myslíte, že vyřeší nové volby?
Na výběr máte pořád stejně profláknuté ksichty zleva i zprava.
24. 06. 2013 | 18:01

Petr Havelka napsal(a):

Pane Chromý,

píšete

"Rovněž se jeví, že i pan prezident v této frašce nevěří nikomu z parlamentních subjektů. A nejméně asi věří těm, v jejichž čele tuto republiku jako předseda vlády spravoval. Stejně jako nevěří, že sociální demokraté budou stranou, která začne nemachiavelisticky prosazovat princip dělby moci, zákon o střetu zájmů, návrh zákona o majetkovém přiznání ve svých vlastních řadách bez ohledu na to, zdali je to krátkodobě nepoškodí."

Prezident má své zájmy a v jejich duchu jedná.

Potřebuje ještě trochu času aby se SPOZ (Zemanovci) ujala u společnosti a tomu předčasné volby nevyhovují. Potřebuje mít vliv na Temelín.

Prezident, jako každý zdejší politik chce mít co největší díl moci. Příliš si ho idealizujete.
24. 06. 2013 | 18:09

VFISCHER napsal(a):

TRAGEDIE CHAOSU A ZLOŘÁD DŽUNGLE !

Výlevy pseudoproroků, manipulátorů a kazatelů všech barev jsou plné generalizací, kritiky, nadávek a podivu nad pokleslostí a úpadkem českého národa. V důsledku tohoto úpadku zde dvacetčtyři let vládnou zločinecké kliky zbohatlické oligarchie, které přivedly stát a státní hospodařství k trvale se prohlubujícícmu krachu.
Také ve shora uvedeném blogerském výlevu se autor zřejmě domnívá, že kouzelným proutkem by vše vyřešily okamžité předčasné volby.

Pokud by se však jednalo o volby podle současných volebních pravidel, která uzákoňují a umožňují vlády partajních gangů a pokud by se klíčové posty státní správy opět obsadily věrnými zlodějskými kumpány z řad partajních parazitů, nezmění se nic, vůbec nic.

To je pravý začarovaný kruh totálního rozpadu řízení státní správy a živná půda všech zločineckých spolčení na daší nekonečné rozkrádání státních rozpočtů a všech dotačních zdrojů.

Pak se budeme jen dál podivovat či pohoršovat nad tím, jak se krade, šmelí a pletichaří v neokoloniálním banánistánu Absurdistán - Kocourkov - Gangsteristán.
24. 06. 2013 | 18:18

Juraj z Komárna napsal(a):

Očul som z rádia Jerevan, že Zeman navrhne za premiéra Okamuru.
24. 06. 2013 | 18:26

Twist napsal(a):

Hurá na Zemana! Všichni, ze všech stran. Nejmoudřejší a nejpředvídavější už teď vědí, kde a jak zklame, co zvorá a jak lidé opět budou trpět. Začínám tušit, že Zeman žádnému politiku nechce věřit zná své Papenheimské, chce ministerstva svěřit odborníkům, proboha ne ale úředníkům. A vůbec to není špatný nápad, svěřit alespoň na čas tuto zemi do rukou lidí, kteří tomu rozumí, rozkrást už není prakticky co.
24. 06. 2013 | 18:50

SergioL. napsal(a):

..hele...a víte že máme 9. nejvyšší daně na světě...? asi o čtyři desetinky nižší, než našimi politiky tolikrát skloňované daně ve Švédsku.

V tomhle státě panuje takovej zajimavej paradox...pokud jste "běžný občan", tak si tady připadáte jak někde na Ukrajině, Bulharsku nebo Albánii. Tzn. kvalita silnic, kvalita zdravotní péče, ovzduší, jednání s institucemi, péče o krajinu, celková zanedbanost resp. takovej ten "východní dyzájn", zašlost, sešlost či omšelost...patrné, když přijedete ve směru od západu (uvítací výbor trpaslíky a prostitutkami..např.).

Ve chvíli ale, kdy se z člověka stane zákonodárce, poslanec, senátor či podobná "elitní osoba"...potom nějakým pomyslným mávnutím proutku, se člověk patrně ocitne ve Švýcarské federaci, kdy uvažováním ve švýcarských cenách za služby, stavební práce či kancelářské potřeby, je jen pouhá ouvertura...

Musí tady teda někde být nějaké tajemné "nástupiště" jako v Harry Potterovi...kudy se tam dá dostat...a z krajiny postihnuté postapokalyptickou katastrofou se rázem ocitnout ve světě blahosklonnejch úsměvů, umaštěnejch rypáků, přehazovaček, švýcarskejch kont, palem a totální lidské degenerace...jo...ale i tohle je vlastně pěknej humáč...a žádný Švýcarsko...jenom se jedná o pokračování a export toho našeho humáče někam, kde to zatím ještě docela funguje...
24. 06. 2013 | 19:06

Mentor napsal(a):

Takže vyženeme čerta dˇáblem. Přerostlý Napoleon bude pomocí svých chráněnců a šedých eminencí dirigovat chod celé země, bez jakékoliv kontroly a pravidel!!!
24. 06. 2013 | 19:08

Křemílek napsal(a):

Nečas se vyjadřil že Nagiovou nasadil na kmotry sám ! Údajně mu šlo o důležité informace z pražského podsvětí ! To opravdu nemá obdoby aby se český předseda takhle angažoval ! Péto chystej si tepláky ! Půjdeš tam kam již celá vaše vládní garnitura dávno patříte ! To platí i pro kardinála Ryšelieho alias Kalouska-intrikána století !
24. 06. 2013 | 19:10

Křemílek napsal(a):

oprava -předseda vlády ! Již bývalý !
24. 06. 2013 | 19:12

mb napsal(a):

A co je horším důsledkem dnešní politické krize, že toto pojetí projevu politiky jako kombinace machiavellismu a pragmatismu ovládlo nejen parlament a horní patra výkonné moci, ale nastěhovalo se do celé společnosti se všemi jeho zhoubnými novotvary jako jsou vzájemné okrádání se, cynismus, hyenismus, které se podepisují se na snížené sociální inteligenci celé společnosti.

... hezké neb pravdivé ...
24. 06. 2013 | 19:48

Známá vědma napsal(a):

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zena-ktera-vedela-o-padu-Necase-Dalsi-dva-muzi-budou-odhaleni-a-stihani-276810
24. 06. 2013 | 19:52

mb napsal(a):

Problém dnešní české demokracie není v absenci demokratických institutů, ale bohužel, v politické reprezentaci. Ta ve své většině demokracii nejenže nereprezentuje a nechrání, ale často zcela nepokrytě si ji zaměňuje s výsadami, obchodním podnikáním a také osobní mocenskou libovůlí vykládat a přizpůsobovat si ji účelově, ať již stranicky či oligarchicky.

... vyborny blog ...
24. 06. 2013 | 20:02

fikus napsal(a):

o co pořád jde?
Mají přece "mandáty"
Bohužel za tímto hledejte činnost stranických sekretariátů a jejich líheň "odborníků"
24. 06. 2013 | 20:14

smutný napsal(a):

Problém dnešní české demokracie je bohužel v občanské reprezentaci, tam to všechno začíná. 20 let potřebovali někteří aby jim došlo co je Klaus a ODS zač.
24. 06. 2013 | 20:31

Důchodce68r napsal(a):

Jediné mám za jisté:
ony politické strany, které nás do toho stavu za 20 let zavedly, nás z toho vyvést už naprosto nebudou schopny.
24. 06. 2013 | 20:38

sedlak napsal(a):

jojo, je to mizérie, kolem sebe slyším, politika, to je svinstvo? je to svintstvo politika sama nebo lidi, kteří ji utvářejí a pomáhají utvářet?
24. 06. 2013 | 20:48

Kaktus napsal(a):

Zpráva dne,
Grémium ODS a Grémium TOP09 a Starostů se dohodli, že nechají na poslancích, zda podpoří Zemanova člověka v čele úřednické vlády.

Jinými slovy, úřednická vláda dostane podporu pravicových poslanců v poslanecké sněmovně.
24. 06. 2013 | 21:08

contemplate extboot napsal(a):

Předsedou vlády bude Klaus a velvyslankyní Slovenska Klausová, Temelín dostaví Rusové.
24. 06. 2013 | 21:25

Al Jouda napsal(a):

Je-li pravda, co napsal nick Kaktus, tak to jen potvrzuje zoufalou snahu poslanců držet se u koryta jak to jen dlouho půjde a nedopustit předčasné volby.Dobrá úřednická vláda je však může na oplátku u veřejnosti totálně znemožnit :)))))
24. 06. 2013 | 21:27

Kaktus napsal(a):

Al Jouda
ba naopak, sejde z očí sejde z mysli
což znamená, že za rok se zapomene a můžeme opět volit "odpovědné".
24. 06. 2013 | 21:33

Míla napsal(a):

Parlament ke zrušení nikdy potřebné hlasy nesežene.Poslanci klidně odsouhlasí úřednickou vládu a zůstanou na svých místech.A volby proběhnou v normálním termínu.
24. 06. 2013 | 21:52

Richard napsal(a):

myslím, že příští premiér či prezident by měl být Zdeněk Troška, bo je to tu jak v Slunce, seno a .....
Když si vzpomenu na ten výjev s ožralým Zemanem, ala českým Churchillem, u odemykání klenotů za účasti namlsaného a masitého Duky a dalších silně "věřících", kteří to se všemi myslí jak jinak než dobře, tedy samozřejmě kromě sebe - "já až na posledním místě", tak by bylo skutečně nejlepší, kdyby se réžie naší republiky chopil Troška, bo komedie jak v Hošticích. Už jen chybí, aby Dukovi začaly samým štěstím z restitucí jiskřit varlata jak tomu Kopřiovovi v roli faráře, když přelézal dráty s napětím...
Troška for czech president, Duka for businessman of the century, Kalousek for Rambo totally last blood, and the special guest as a main star V. Klaus as god(father) - capo di tutti capi of prague sharks
24. 06. 2013 | 22:03

Sybyla napsal(a):

Dobrá, stane se, budou předčasné volby, jak si přeje autor. A co bude dál? Představme si to. Volby vyhraje Bohuš Sobotkouc a bude vládnout s podporou komančů. Copak o to, vládnout v dobách více méně normálních bych si ho a jeho parťáky, ještě dokázal představit, ale v současném průšvihu všech průšvihů, kdy hospodářská, politická a institucionální situace státu je ještě horší, než si dokážeme představit, tak tedy ne. To není člověk do nepohody, který dokáže věci popsat a postavit se živlům a ta jeho parta šašků, jako Mládek, Zaorálek, Hašek, s jeho titulem z vysoké bačouské a pod., to je pod úroveň.
24. 06. 2013 | 23:54

Chechtal napsal(a):

"Pane Chromý,

píšete

"Rovněž se jeví, že i pan prezident v této frašce nevěří nikomu z parlamentních subjektů. A nejméně asi věří těm, v jejichž čele tuto republiku jako předseda vlády spravoval..." Kdo z této koalice "odpovědných" odklaněčů jsou ti oni, v jejichž čele Zeman tuto republiku jako premiér spravoval?

"Kaktus napsal(a):
Zpráva dne,
Grémium ODS a Grémium TOP09 a Starostů se dohodli, že nechají na poslancích, zda podpoří Zemanova člověka v čele úřednické vlády.

Jinými slovy, úřednická vláda dostane podporu pravicových poslanců v poslanecké sněmovně.
24. 06. 2013 | 21:08" Co to má být? Znamená to tedy, že běžně poslanci koalice nehlasují podle svého svědomí ale podle stranického diktátu? Zajímavé zjištění u stran, které se prohlašují za demokratické, dvě z nich to mají v názvu a trvale operují že poslanec hlasuje podle ústavy jenom podle svého svědomí a ne podle stranických rozhodnutí.

Soudruzi by se již konečně měli rozhodnout jednou provždy co je tedy v demokracii (vládě lidu) prvořadé: Jestli vůle liodu a tedy plnění volebních slibů daných voličům, anebo stranická rozhodnutí (která někdy nutí poslance porušovat volební slib - viz tři trafikanti) anebo volně radikálské svědomí poslance, který si prý může hlasovat jak ho napadne bez ohledu na sliby voličům anebo stranická ujednání. Takhle to stále ohýbají jak se jim to právě hodí.
25. 06. 2013 | 01:38

Pavel13 napsal(a):

"Problém dnešní české demokracie není v absenci demokratických institutů, ale bohužel, v politické reprezentaci. Ta ve své většině demokracii nejenže nereprezentuje a nechrání, ale často zcela nepokrytě si ji zaměňuje s výsadami, obchodním podnikáním a také osobní mocenskou libovůlí vykládat a přizpůsobovat si ji účelově, ať již stranicky či oligarchicky."

Jsou jako malí kluci. Místo, aby hledali chybu u sebe, budou stále poukazovat na to, že ti/ten druzí taky zlobí nebo jsou ještě horší. Stačilo by, aby dodržovali předvolební sliby a mohli v klidu vládnout. Na kolikátý pokus to konečně pochopí?
25. 06. 2013 | 07:05

Pavel13 napsal(a):

Kaktus napsal(a):
"Zpráva dne,
Grémium ODS a Grémium TOP09 a Starostů se dohodli, že nechají na poslancích, zda podpoří Zemanova člověka v čele úřednické vlády.
Jinými slovy, úřednická vláda dostane podporu pravicových poslanců v poslanecké sněmovně."

No, hlavně ODS si konečně uvědomila, že 3 měsíce na nalezení nového lídra, očištění svého jména, vytvoření smysluplného programu a předvolební kampaň jsou sakra málo.
25. 06. 2013 | 07:28

Leviathan napsal(a):

...co jsme si navolili, to máme - a mít budeme.

Není již vážně o čem psát. Všechno, co zažíváme, bylo přesně popsáno a zveřejněno počátkem roku 1990

Nepopsatelný smrad vycházející z domácího politického chrchle, slizu a zelenofialového flusu, sahajícího nám už po pás, je zbytečné popisovat, každý ho cítí, jen „vyvolení“ mají dokonalé respirátory.

Co s národem, který nemá vůli být národem, dobrovolně se vzdal suverenity a stal se mentálně mdlým ovčanstvem – volícím stále stejnou politickou lůzu – lidský póvl, který tato společnost vyprodukovala za poslední půlstoletí?
Vládne marasmus debilit formou zrůdné demokratury – korporativního fašismu.

Řada ovčanů si vůbec neuvědomuje, že důsledky zločinů modrých či oranžových vlád jsou již NENAPRAVITELNÉ a NEVRATNÉ.
Ale většina stále ještě věří, že se v nedaleké budoucnosti budou mít přeci jenom lépe.
Nebudou.

České ovčany nelze za daných podmínek "odovcovat".. Je nutné ponechat věcem v onom líbezném českém „hajzlu“ (citát J. J. kníže Schwarzenberg) volný průběh.
25. 06. 2013 | 08:08

šašek z Jihlavy napsal(a):

Leviathan napsal(a):
...co jsme si navolili, to máme - a mít budeme. ...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
A nebude to náhodou tím, že většině tento bordel dokonale vyhovuje a sami jsou ještě horší? Kdyby ti největší křiklouni měli dost odvahy a fištrónu, velmi rádi by se k té sebrance přidali. Tady nebude líp, dokud se nezmění sama společnost. Bylo to tak za normalizace a pokračovalo to ještě v odpornější formě v době popřevratové. Koukám kolem sebe, pozoruji ten úpadek mravů a zatím nevidím naději na zlepšení. Dokud se budeme klanět zlatému teleti (konzumu), lepší příští nás mine.
25. 06. 2013 | 08:54

franky napsal(a):

Problém dnešní české demokracie navazuje úzce na rostoucí problémy demokracie celé západní společnosti a souvisí s historicky významnými a rozsáhlými změnami souvisejícími s transformací lidské společnosti z industriální do informační. Radikálnost těchto změn je neméně tak silná, jako změn souvisejících s dopadem průmyslové revoluce, navíc je doprovázena omezováním suverenity národních států vlivem probíhající ekonomické globalizace. Zatímco průvodním jevem industrializace byl růst pracovních příležitostí ve struktuře nenáročné na lidské znalosti, je současná situace zcela obrácená. Počet pracovních příležitostí klesá a roste význam lidských znalostí. Změny se projevují ve všech oblastech lidského života. Problémem je, že v současné době není k dispozici žádný projekt umožňující řídit tuto transformaci společnosti. To jsou ideální podmínky pro rozvoj iniciativy různých politických dobdrodruhů, využívajících růst chaosu ke svému zviditelnění a osobnímu obohacení. Volby se staly obyčejným divadelním představením, režírovaným těmito dobrodruhy, kteří si volebními hlasy zajišťují oficialitu svých budoucích společenských orgií. Je naivní se domnívat, že následující volby změní něco na současné nepříznivé situaci. Nové volby určí pouze alternativní herce téže tragikomické hry.
25. 06. 2013 | 09:13

šašek z Jihlavy napsal(a):

franky
Myslím, že jste to vystihl, ale moc nadějně to nevypadá.
25. 06. 2013 | 09:35

resl napsal(a):

Dle zdejších komentářů, by pomohla změna v Ústavě tak, že by možnost volit měli pouze diskutéři na Aktuálně cz. výjimky nehledat.
25. 06. 2013 | 09:48

dd napsal(a):

Autore, je to ještě horší. Už to není fraška, ale tragedie. A narozdíl od Vás si myslím, že už od "zhasnutí", korunovaná "abolicí".
25. 06. 2013 | 14:24

Lojzik CND napsal(a):

Hermane, ozvi se me. Yahoo slo k vode .... :(
ma adresa /malym pismem me jmeno - jedno slovo@gmail.com
01. 07. 2013 | 23:13

Hana napsal(a):

Silvii: Torubarova nikdo (dokonce ani Pablo Blažkin) nespojoval s daňovými úniky nebo vorem v zakoně. Čtete hodně nebo málo. A téma "daňové úniky v Rusku" - to by se i Troška usmál k smrti a nedotočil :)
09. 07. 2013 | 11:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy