“Pseudotéma“

06. 01. 2014 | 16:52
Přečteno 3185 krát
Tak pan hejtman a poslanec Sněmovny Hašek označil slova předsedy ČSSD pana Sobotky na adresu hejtmanů, kteří „nestíhají“ a „...mají velmi špatnou docházku a účast na hlasování“ (aktualně.cz, 5. 1. 2013).

Pan Bohumil Sobotka se opatrně a možná bezděčně dotknul hlubšího problému, který souvisí s uplatněním principu dělby moci, jenž je (nebo by měl být) neodmyslitelnou nezbytnou součástí demokratického právního státu na rozdíl od dřívějšího komunisty uplatňovaného leninského požadavku jednoty moci, charakteristického pro totalitní a autokratické režimy. Ona zmíněná opatrnost a nedořečenost z jeho strany pramení z faktu, že po listopadu 1989 všechny politické strany měly a mají problémy s respektováním tohoto principu a dodržováním jeho hlavní zásady o neslučitelnosti funkcí, v důsledku čehož se také systém politických stran u nás změnil v partitokracii, která rozložila a rozkládá státní správu.

Není od věci si připomenout špetku teorie, že dělbou moci není pouhé rozdělení práce, pravomoci a kompetence mezi různé oddělené orgány. Jde tu o tři moci ve státě (zákonodárná, výkonná, soudní), které jsou navzájem oddělené a nezávislé jak tím, že každou z těchto tří mocí představuje jiný orgán, tak i tím, že tytéž osoby nesmějí kumulovat funkce v orgánech různých mocí. Právní úprava musí být z tohoto důvodu nastavena tak, aby moc zastavila moc a nevládla táž vůle, ale aby jedna moc omezovala druhou.

Kumulace funkcí, která je typickým znakem zneužívání moci, se netýká samozřejmě jen pana poslance a hejtmana Haška, ale především podstaty politické svobody. Ta platí pouze za předpokladu, zamezuje-li se zneužívání moci. Stejně jako v případě, kde by neslučitelnost funkcí měla být pojata nejstriktněji, tj. mezi funkcí ve vládě jako nejvyšším orgánu moci výkonné a funkcí v parlamentu jako nejvyšším orgánu moci zákonodárné. Tato zásada po listopadu 1989 neplatí a v případě funkcí ministra a poslance v jedné osobě dochází ke kumulaci funkcí ve dvou „státních mocech“, jejichž výkon má být na sobě alespoň formálně-právně, když už ne fakticky, nezávislý.

Autoritářskou kumulací funkcí a hromaděním mocí politické strany tak samy rezignují na demokracii a politickou svobodu uvnitř vlastních řad. Mění ji na frakční či jako například v případě ČSSD a ODS zpolitizované soupeření klik o moc, místo aby si jejím přenosem na co nejširší členskou základnu vytvářely nejen pojistky proti jejímu zneužití, ale připravovaly a vychovávaly další možné nositele tvořivé, invenční, pružné operativní politiky. I tak se lze bránit zneužívání moci, která každého z nás ohrožuje v té míře a intenzitě, v níž určitou mocí disponujeme, jelikož se v hierarchicky uspořádané společnosti její zneužití stalo přirozeným sklonem lidské výbavy.

Typicky zpolitizovaná a podrážděná reakce poslance a hejtmana Haška na krotká slova předsedy ČSSD Sobotky, vyhýbající se skutečnému pojmenování příčin problémů, které v praxi přináší dělba moci v podání české partitokracie, nevěští, že by se však něco podstatného na dosavadním fungování ČSSD změnilo. Tím spíše, že pro stranického rivala Haška jsou to kopance „...do svých (podtrhl H.Ch.) hejtmanů, kteří mají za sebou pět let úspěšné práce“.

Přitom by v případě krajů a jeho samospráv mělo jít o společné úsilí a ne stranické bašty, které usilují, aby v dlouho odkládaném zákonu o státní službě pokračovalo “vítězné tažení“ politického pragmatismu nad ústavněprávním principem oddělenosti státních mocí. Politické garnitury v polistopadovém vývoji daleko nepostoupily, aby se dopracovaly k důslednosti, kterou si tento ústavněprávní princip totiž vyžaduje s příslušnou úpravou změnou Ústavy. Ta je nezbytným předpokladem, aby odkládaný zákon o státní službě přinesl společnosti to, co od něho více či méně rozhořčeně očekává. Fungující stát.

Oba dva páni politici ilustrovali v kostce, bohužel, jak u nás stát a politika dosud “úspěšně“ fungují a proč to, co se v České republice deklaruje a chce fungovat jako demokracie, je ve skutečnosti často jen pseudodemokracie.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Výborný příspěvek. Měla by skončit rovněž neskutečně podivná praxe, kdy jsou ministři zároveň zákonodáci a kdy potom zároveň hlasují o sobě samých v PS! Tím, že berou zároveň dva platy vč. poslaneckách prebend je nastaveno tak prostředí, že si "kapři" takhle nastavený a zhotovený rybník nejen nevypustí, ale ani neodpustí. Jak je to s tou bajkou kde hamižná opice strčí pracku pro ořech do lahve s úzkým hrdlem a po sevření ořechu nemůže z lahve ruku vytáhnout?

Za ty roky se prostředí opečovávatelů demokracie prostředí v Česku slušně řečeno dojebalo a přenastavilo do obskurního stavu. To by mohla být jedna z partií bohatého Andreje Babiše, aby s ANO tuto praxi dokázal změnit. Toho poslanecké prebendy určitě nevytrhnou! Vzpomeňme si na nenažrané Veverky, jak se ze začátku, kdy se dostaly do PS předváděly a pak žraly až mlaskaly a dokonce z jejich lůna vzniklo něco jako LIDEM. Dnes po nich pes ani neštěkne.
Hezký den.
P.S.
Zatím si Sobotka počíná celkem dobře, až na to rozmnožení ministerstev, potřeba státu je v tomto směru je spíše opačná. Jinak Hašek je známý sběratel funkcí a finančních odměn a už před asi dvěma lety někdo spočítal, že měsíčně mu to hodí přes 0,5 mega korun. Ten má společného se skutečnou sociální demokracií a dělným lidem asi tolik jako kdyby kozel měl na starost zahradu se zelím. Ale neubližujme jen jemu, tací jsou skoro všichni zákonodárci, tedy až na malé výjimky!
06. 01. 2014 | 17:15

Ládik!!! napsal(a):

A co akcie obchodní společnosti v rukách magistrátu? https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a153495&typ=actual&klic=35txu9
Státní úředník škrtem pera zlikviduje svoji konkurenci a pobere dotace, podle zákona. A ještě je sprostý a drzý.
06. 01. 2014 | 17:29

Maximus napsal(a):

Jo ještě něco o morálce, což souvisí s P.S. dodatkem
předchozího příspěvku. Nyní je v opozici pravice, tedy alespoň ta původní vládnoucí část a tak je třeba sledovat "jejich" média. Přidávám jednu zajímavost z ČTV teletextu:

Z TISKU 6.1.

Nový ministr "umí" nakupovat draho.

Do Sobotkovy vlády míří lidé s problematickou minulostí, píše Mladá fronta DNES. Ministerstvo zdravotnictví povede Svatopluk Němeček, dlouholetý šéf ostravské fakultní nemocnice, která nakupovala předražené přístroje.

Resort práce a sociálních věcí povede šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál, bývalý člen KSČ, do níž vstoupil těsně před listopadem 1989. V jeho oficiálním
životopise není o členství ani slovo.

O zvýšení mýtného na dálnicích bude rozhodovat ministr dopravy Antonín Prachař, který je pětinovým vlastníkem speditérské firmy, píše dále MfD.
ms
(Tady ovšem je trochu šance, že nebude mít zájem na zvyšování poplatků za dálnice, že?)
06. 01. 2014 | 17:32

ujo napsal(a):

pro Maxima:
Ministr bere jen ministerský (vyšší) plat.
Jako poslanec byl zvolen vůlí voličů a ministrem být za chvíli taky nemusí a kdyby nebyl už pak poslancem jak by byla naplněna vůle voličů??
Jinak je zajímavé, že Haškovo poslancování spojené s hejtmanováním Sobotkovi nevadilo minulé mnohé roky ale až nyní
Kdo chce psa bíti...
06. 01. 2014 | 17:38

Maximus napsal(a):

ujo
Díky za upřesnění. Nicméně hlasuje, ale i jako poslanec, že? A to se mi zdá nedobré.
Mějte se.
06. 01. 2014 | 17:42

Jana Pechová napsal(a):

S autorem v zásadě souhlasím, kumulace funkcí (nejen politických) je odporná praxe. Když totiž má člověk něco dělat pořádně, pak je třeba, aby se tomu plně věnoval. A na dvou židlích, jak známo, kvalitně sedět nejde - leda by si je člověk takříkajíc přizpůsobil, v čemž bývá kámen úrazu.
Jen pan Sobotka to pojal velmi průhledně a potřebnou diskusi tím devalvoval - protože to nyní vypadá jako čistý akt msty.
Že jím chce oslabit Haškův vliv, je zřejmé. Jenže on sám hodlá být poslanec, premiér a předseda strany, a že by člověk měl jít osobním příkladem, na to tak nějak zapomněl.
Je přitom ještě jeden aspekt kumulace funkcí - a o to víc není dobře, že tuto věc pan Sobotka tak nešťastně načasoval a vystavil ji tak hrozbě, že vyplyne do ztracena. Člověk, a politik obzvlášť, se v okamžiku seskupení několika postů stává informačně zvýhodněným a počet jeho skutečných partnerů pro diskusi či případných oponentů (!) se astronomicky snižuje. Důsledky jsou jasné, zodpovědnost nedohledatelná.
06. 01. 2014 | 17:50

aga napsal(a):

A co vlivná média v rukou místopředsedy vlády?

A hlavně, kde je vlastně ta skutečná moc, v rukou nevoleného oligarchy, nebo v rukou papalášů strany, kterou si koupil, a jejíž vzestup podpořil vlastnictvím koupených médií?
06. 01. 2014 | 17:56

xx napsal(a):

Však to tu melduju už pěkně dlouho, že ten náš demokratický systém se od toho komunistickýho odlišuje pouze v tom, že pevně daná vedoucí úloha KSČ byla vystřídána vedoucí úlohou politické koalice volitelného složení.

Vlastně, za komunistů nám vládla národní fronta s pevným složením a vedoucí úlohou KSČ. Dnes vládne koaliční dohoda s proměnlivým složením.

Ale veškerá moc je stále soustředěná v rukou stranických sekretariátů.

Máme stále pouze modifikovanou variantu lidově demokratického systému.
06. 01. 2014 | 17:57

TJ napsal(a):

Kumulace funkcí s pobočníky z řad rodinných příslušníků je známkou prohnilosti systému, který se brání kontrole svých chlebodárců.To přece patřilo k základním požadavkům na změny po r.89.A také to,aby se ve významných funcích udrželi jen lidé prošlí konkurzem,který měl abránit uzurpování moci nenažranci a zločinci. To vyletělo komínem a veškerá kontrola je absolutně bezzubá,vždyť přečiny prošetřují ti, kdož se jich dopustii.Zřejmě si celá ta banda myslí, že členové národa jako jeden muž upadli na hlavičku.
06. 01. 2014 | 18:02

franky napsal(a):

Když v Anglii někdo použije termín "nemělo by být", tak Angličan to chápe jako "nesmí být", tedy jako doporučený zákaz. V Česku se pojem "nemělo by se stát" chápe jako "může se stát". Problém v Česku je navíc všeobecně v tom, že když se řekne "nesmíš", tak se to vysvětluje v praxi jako "můžeš". Čeští politici jsou jen zrcadlem této společnosti. A stále opakovaná otázka platí. Je na vině současných problémů špatný systém, nebo občané?
06. 01. 2014 | 18:19

Al Jouda napsal(a):

Jak na to ? Chce to takovou změnu ústavy, která by konečně přerušila tu prokletou právní kontinuitu ČR s bývalým komunistickým režimem. Tak by se začalo s čistým stolem a se zbrusu novými zákony.
06. 01. 2014 | 18:23

xx napsal(a):

Al Jouda: jenomže ta kontinuita pol. stranám a jejich sponzorům nesmírně vyhovuje. A zřejmě vyhovuje i občanům, protože jediná politická strana která má dlouhodobě jako nosnou ideu svého pol. programu právě omezení moci stranických sekretariátů a politiků vůbec získala pouhých 2,5% hlasů. Stojí za to připomenout, že jako jediné ze stran skládá svou kandidátky pomocí tzv. primárek, tedy voleb uvnitř strany a nikoli jako zákulisní souboj frakcí a kmotrů nebo dokonce jako investiční tržiště.

Zřejmě lidem současný systém vyhovuje, nebo jim tyhle věci vůbec nedochází. Není divu, v otázkách Václava Moravce ani ve zprávách na Nově se tohle lidé nedovědí.
06. 01. 2014 | 18:41

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

xx
Strana SSO pera Macha má ale i jiné programové body, zřejmě proto je tak nepřijatelná nejen pro levicové a středové voliče...ale i ty pravicové nebo indiferentní spíše odpuzuje, než by měli potřebu ji volit.
Říkat " primárky" tomu, že se sejde pár desítek lidí po celé republice a tam se domluví, kdo by mohl být pro voliče přijatelnějším...to je dost komické, nemyslíte ?

Ostatně jaký by nastal kvalitativní posun v systému jak jste jej popsal - kdyby prostě jeden stranický sekretariát vystřídal jiný ? Viz váš příspěvek 06. 01. 2014 | 17:57 .
Pokud jste ten popis myslel myslel poctivě a ne coby agitku ve prospěch SSO , tam byste měl odpovědět, že žádný.

Hezký den.
06. 01. 2014 | 19:01

scientist napsal(a):

naprosto trefné, to je základní politická abeceda moderního liberálního státu.
Haškovy a ostatním bych to vytetoval na panděra.
06. 01. 2014 | 19:47

A.N. napsal(a):

Opravdu nevím, jak někdo může podporovat bolševického sekyrníka Sobotku, To se teprve dočkáme diktátorka, až bude Sobotka premiérem. Hlavně by mě zajímalo, jestli má také prsty tenhle intrikánek v nečekaném odstoupení Paroubka po volbách v roce 2010.
P.S.
Přece požadavek na odstoupení hejtmanů z poslenecké sněmovny je dán jedině pouze Sobotkovou snahou zlikvidovat lidi, kteří by mu mohli přerůst přes hlavu. Asi jako se to dějě teď v Severní Koreji, bohužel pro Sobotku jsme u nás zrušili trest smrti.
06. 01. 2014 | 19:56

Alfa napsal(a):

Je samozřejmě naprostý nesmysl, aby člověk byl zároveň ministrem a poslancem.
Přesto to nějak moc u nás nevadí...

Ale v Sobotkově útoku na Haška jde o něco jiného. Sobotka ví, že v poslaneckém klubu má jen zdánlivou podporu. Zavinil si to sám. Potřebuje odtamtud dostat ty odbojné hejtmany (a ti opravdu, přes všechny výhrady k Haškovi) zajistili sociální demokracii víc hlasů než teoretik Sobotka lačnící pouze po funkci premiéra.
A je zajímavé, že Sobotka sám funkce kumuluje a nevadí to.
Ano, je to NYNÍ pseudoproblém, protože i podle stranického usnesení se mají hejtmani - poslanci rozhodnout do dubna. Tak proč teď honem??
06. 01. 2014 | 19:57

Čochtan napsal(a):

Dvě funkce by měly být odměněny pouze jedním platem. Z obou tím menším. Nebo, každá funkce pouze 40% platu. Proč ne 50% ? Protože spousta pracovní doby padne na přesuny z kraje do Prahy.
06. 01. 2014 | 20:40

xx napsal(a):

Tady přece nejde vůbec o nějaké platy. To je vidět jak málo máte rozhled. jde především o moc a když máte dvě funkce ze dvou mocenských pilířů, máte dvakrát tolik moci soustředěnu na sebe.

Vlastně je s podivem, že ještě nebyl vymyšlen mechanismus, jak na ministra spravedlnosti nominovat nějakého aktivního soudce. Tím by se všechny pilíře moci sjednotily v jediný mocenský post. Ale kdo ví, třeba nám ještě politici ukáží, že dokážou myslet kreativně.
06. 01. 2014 | 20:46

xx napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů:
Ad primárky: Ano to by bylo komické, pokud by to byla pravda. Ale pravda to není. Strana svobodných občanů volila pořadí na kandidátních listinách v tzv. primárních volbách, kterých se mohli zúčastnit všichni členové a příznivci SSO. http://cs.wikipedia.org/wiki/Prim%C3%A1rn%C3%AD_volby

Ad střídání sekretariátů: Pokud ten střídající stranický sekretariát má ambici změnit tento zaběhnutý systém tak, aby došlo k omezení moci stranických sekretariátů, tak by k podstatné změně došlo. Ostatní strany takovou ambici nemají, takže k němu logicky dojít nemůže.
06. 01. 2014 | 21:00

Ada napsal(a):

Alfa
"aby člověk byl zároveň ministrem a poslancem"
Tak to funguje například i v Německu, Merkelová je jak kancléřkou tak poslankyní, stejně tak většina tamních ministrů.
Hlavně že víte, že je to "samozřejmě naprostý nesmysl".
06. 01. 2014 | 21:49

xx napsal(a):

Ada: Německo má také svou zkušenost s totalitou. A to že něco mají Němci, neznamená že to je to nejlepší.
06. 01. 2014 | 21:56

Alfa napsal(a):

Ada:
No tak jste nás poučil, že být současně zákonodárcem a vykonavatelem je v pořádku.
Důvod: mají to v Německu.
Už jsem klidný.
06. 01. 2014 | 22:01

K.M. napsal(a):

06.01.14-17:15

Většina zákonodárců je v parlamentu jen kvůli pos.anecké imunitě...,
kterou zakrývají jejich... jinak trestní činnost...,
jak by ukázala každoroční kontrola...
jejich majetku a příjmů...

ZKRÁCENÍ... FUNKČNÍ DOBY VŠECH ZASTUPITELŮ..., ZE 4 LET..., NA 12 MĚSíCŮ...!

Naději na pozitivní změnu by mohlo přinést jen tajné hlasování před koncem každého roku o tom, zda se zastupitel osvědčil a zůstane v dané funkci i další rok..., anebo bude dotyčný nahrazen osobou, která získala nejvíce hlasů po něm, v poslední volbě...

Na komunální úrovni funguje tento systém v Izraeli již více než 50 let...,
jde o to,aby tento systém byl aplikovatelný i na vyšší stupně řízení...,
aplikovatelný i v zemích, kde si politici udělali z politiky kšeft...

Osloveni by se měli cítit především studenti a učitelé vysikých škol...
07. 01. 2014 | 02:12

K.M. napsal(a):

07.01.14-02:12

Osloveni by se měli cítit především kapitálem ještě nezaháčkovaní studenti a učitelé Vysokých škol...
07. 01. 2014 | 02:25

jura napsal(a):

Sobotka to projel hned po puči, měl je z čssd bezpardonu vyrazit a byl by klid, tak se bude s těma dacanama mordovat stále. Jednoho dacana dokonce posadi na ministerske kreslo
07. 01. 2014 | 06:19

drzá držka napsal(a):

Chtějí - li socani být důvěryhodnými, jednoduše Haška a ostatní odvolají z funkcí. U Haška z funkce hejtmana. Jednoduché řešení. ale to se jim nechce, protože soudružství (kamarádšoft) je mezi nimi zakořeněn od jejich vzniku.
07. 01. 2014 | 08:15

xx napsal(a):

drzá držka: Já myslím, že Sobotka s Haškem nejsou zrovna kamarádi. Po hromadě je drží docela jiné síly.
07. 01. 2014 | 11:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy