O nepřátelích demokracie

20. 01. 2019 | 23:09
Přečteno 2073 krát
„Nejbohatší a také nejmocnější našinec Petr Kellner představuje velké bílé místo ve vyprávění dějin porevoluční republiky, šedou skvrnu na zornici hlídacích psů naší demokracie“, píše v A2larmu v obsáhlém článku o Kellnerových firmách Václav Drozd.

Odkrývá alarmující skutečnosti, o kterých se ve veřejnoprávním prostoru zatím mnoho nedovídáme. Některé z nich vybírám, včetně položených otázek. Těm, kterým nebudou stačit, je k dispozici celý článek na: http://a2larm.cz/2019/01/verejny-nepritel-petr-kellner/.

Případně také na ruském Forbesu, kde článek o letitém působení Petra Kellnera na ruském trhu příznačně nazvali jeho autoři Andrej Vyrkovskij a Pavel Miledin ´Ruský čech´s důrazem na malé písmeno č ve slově Čech.

- Technologie se stále citelněji stávají nástrojem geopolitického zápasu velmocí, ve kterém postupně země globálního Severu začínají tahat za kratší provaz. (Koubský, Deník N)

- Nejbohatší Čech a jeho globální úvěrový byznys představuje největší dluh české žurnalistiky. Skrývá se za ním pochopení vývoje a geopolitického směřování ČR od devadesátých let.

- Není výsledkem nějaké obchodní dohody mezi PPF a čínskou vládou, posvěcenou z Hradu, rozšiřování technologií, které mohou sloužit ke špionáži a kontrole dat ze strany Číny?

- Přímé propojení čínských firem Huawei a ZTE se státním aparátem Čínské lidové republiky (ČLR). Varování NÚKIB a BIS, že i v Česku prosazuje své zájmy za pomoci špionáže. Nejde jen o ohrožení individualních uživatelů, ale také bezpečnosti státu při instalaci technologií Huawei do strategických informačních a komunikačních systémů.

- Společnost Huawei čelí skandálu s odposloucháváním sídla Africké unie v Adis Abebě, kde se starala o datovou bezpečnost. Mezi lety 2012 a 2017 posílala veškerá data na servery v Šanghaji.

- Kdo má zájem na mimořádně riskantním rozšiřování vlivu Číny prostřednictvím technologií v České republice a kdo na něm vydělá?

- Napojení prezidenta Zemana na ČLR dokresluje smlouva Správy Pražského hradu o propagaci firmy Huawei. Součástí smlouvy je dodání mobilních zařízení, serverů, úložných disků, modemů v celkové hodnotě 1 mil. korun, což nápadně připomíná příběh s odposloucháváním Africké unie. Odpovědnost nepadá jen na prezidenta Zemana, ale i na byznys. Sám by byl Zeman asi bezmocný.

- V memorandum Kellnerovy PPF o spolupráci s Huawei (11/2018) je přislíben rozvoj 5G sítě z produkce Huawei prostřednictvím firem CETIN a Telco.
Mezi podepsanými je Vladimír Mlynář, ředitel pro vnější vztahy skupiny PPF (dříve ministr informatiky ve vládách Vl. Špidly a St. Grosse a také bývalý šéfredaktor Respektu).

- Huawei dodává datová zařízení pro Policii ČR, Ředitelství silnic a dálnic, Správu železniční dopravní cesty nebo Dopravní podnik hlavního města Prahy a vybavení datového centra pro polostátní energetickou firmu ČEZ.

- Před používáním výrobků čínské firmy také důrazně varovalo šest ředitelů tajných služeb v USA Ředitel FBI Robert Wray řekl o produktech Huawei: „Poskytují kapacitu kontrolovat a vyvíjet nátlak na naši telekomunikační infrastrukturu. Umožňují měnit a krást informace a provádět špionáž.“

- Obavy vyvolává sbližování Huawei s Kellnerovou firmou Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN, největší datová a komunikační síť pokrývající celou ČR), která spravuje mobilní přístupovou síť, páteřní síť optických i metalických kabelů sítěmi 2G, 3G a 4G LTE. Společnost CETIN vznikla v roce 2015 odštěpením ze společnosti O2. V roce 2017 činil její zisk asi 2,6 miliardy korun. Kontroluje klíčovou datovou infrastrukturu, jejíž služby využívají všichni uživatelé telefonů a internetu. Nehrozí jen bezpečnostní riziko v souvislosti se zaváděním čínských firmou CETIN, ale obecně je na místě řeč o privatizaci základní síťové infrastruktury, která se ocitla mimo kontrolu státu.

- Za dohodou čínské skupiny CITIC s PPF (11/2018, návštěva prezidenta Zemana v Číně) stojí nechvalně známá firma CEFC. V roce 2015 jmenoval Miloš Zeman předsedu CEFC China Jie Ťien-minga svým poradcem. „Vliv CEFC v ČR je kontroverzní. Neprůhledná korporace v sobě pojí bezpečnostní, geopolitické, energetické, finanční a obchodní zájmy, které se nedají jasně rozlišit ani oddělit,“ napsal Sinopsis (https://sinopsis.cz).

- Společnost PPF s majetkem v hodnotě 319 miliard korun působí ve 22 zemích na třech kontinentech. Společnost zaměstnává 170 tis. lidí a meziročně vzrostl její majetek o 41 procent na 38 miliard eur. Kellner v úvodu výroční zprávy PPF za rok 2017 zmiňuje, že v zemích, kde jeho firmy působí, odvádí miliardy na daních. PPF má však sídlo v Nizozemí, které představuje hlavní evropský daňový ráj. Za rok 2017 skupina vykázala čistý zisk 16,5 mld korun.

- Expanze úvěrové firmy Home Credit do Číny představuje největší podíl na výkonu společnosti. PPF má na celém světě 30 mil. zákazníků. Zákazníky jsou většinou chudí lidé, kteří nemají šanci získat půjčku od banky. V Číně má firma v současnosti kolem 19 mil. aktivních zákazníků a 230 tis. prodejních míst ve 312 městech. V Rusku a Kazachstánu má firma 4 mil. zákazníků. V roce 2017 činil zisk 222 mil. eur. Za prezidentovou čínsko-ruskou zahraničně politickou orientací v zemích s autoritářskými režimy můžeme hledat pragmatické zájmy nejsilnější české finanční skupiny. Rusko a Čína si však klíčové sektory své ekonomiky přísně střeží. Vstup zahraničních firem na tamní trhy se neobejde bez politického a diplomatického krytí z nejvyšších míst.

- Významnou složkou portfolia PPF je největší tuzemský operátor O2. Podle spotřebitelského sdružení dTest se firmy domlouvají na cenách služeb: „Ceny tarifů se u jednotlivých operátorů téměř neliší. České telekomunikační služby dlouhodobě patří mezi nejdražší v EU. Zatímco korporátní tarify atakují stále nižší cenovou hranici, zde neexistuje náznak konkurenčního boje o zákazníky z řad spotřebitelů.“ V evropském srovnání jsou ceny mobilních telekomunikačních služeb v ČR vedle Maďarska, Kypru a Řecka nejvyšší:

- Za 100 megabajtů dat, 30 třicet minut volání a 30 sms platí Češi v průměru 24,49 eur, ve Francii za stejné služby 4,20 eur. Evropský průměr činí 17,62 eur.

- Za balíček O2 - 5 gigabajtů dat, 100 minut volání a 130 sms zaplatil český zákazník 58,43 eur. Evropský průměr za stejné služby je 31,80 eur.

- Podle výzkumu exekucí Median, který pro A2larm zpracovala agentura Median, vyplývá, že skoro polovina respondentů se zkušeností s exekucí mělo půjčky od velkých nebankovních institucí jako je Kellnerův Home Credit. 45 % procent účastníků tohoto výzkumu si půjčilo na zaplacení služeb jako jsou nájem, energie nebo telefon. Poplatky za telefon dostaly do exekuce asi 17 % dotazovaných lidí.

- Do skupiny PPF v současnosti nepatří žádná média. Nabízíse otázka, jak skupina uplatňuje svůj vliv u novinářů a zajišťuje zatím ničím nerušený klid na práci. Bezpochyby nejdůležitější médium je Česká televize, kterou od roku 2011 vede Petr Dvořák, jenž je spojený s PPF už od počátku své kariéry ve vrcholovém byznysu v roce 1993. Nejprve PPF zastupoval jako předseda dozorčí rady eBanky a v představenstvu Slavie, od roku 2002 pak nastoupil do vedení televize NOVA, kterou tehdy Kellnerova společnost koupila.

- Bývalý ředitel pro fúze a akvizice skupiny PPF Jiří Hák je zase jedním ze zakladatelů a členů dozorčí rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který finančně podporuje investigativní žurnalistické projekty. Kellnerův mediální vliv může dále vzrůst sňatkem jeho dcery Anny s finančníkem Danielem Křetínským, který vlastní mediální dům Czech News Center. Patří do něj desítky titulů včetně nejčtenějšího tuzemského deníku Blesk.


Václav Drozd nadepsal svůj článek titulem: "Veřejný nepřítel Petr Kellner". Slušelo by se dodat, čeho nepřítel, přestože to vyplývá z obsahu jeho stati: Nepřítel demokracie. A jedním dechem doplnit, že v kontextu celého článku ne jediný její nepřítel. Z uvedených skutečností si toto pojmenování „Nepřítel demokracie“ daleko více zasluhuje Miloš Zeman, prezident České republiky.

Nemohu si si odpustit, co v této souvislosti s firmou Huawei uvedl Pavel Fišer v otázkách Václava Moravce v jejich druhé části (20. 1. 2018,13.05):

Jsme na křižovatce. Svobodu nebo výhodnější ceny?

Bezpečnost České republiky nebo spolupráci s čínskou firmou Huawei, jejímž šéfem je obdivovatel Mao Ce-tunga, světový šampión v masových zločinech?

Jde o civilizační téma. Musíme se rozhodnout, zda budeme účastníky v hodnotovém nebo obchodním zápase.


https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/219411030510120-otazky-vaclava-moravce-2-cast

Vybráno a napsáno pro facebook.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy