23. 03.

Čapí hnízdo a co politiky nezajímá

Iva Holmerová Přečteno 5447 krát Přidat komentář

Sněmovna se dnes dlouze zabývá kauzou Čapí hnízdo. Asi odůvodněně. Ale je to další z jednání, dnů a hodin, kdy se politikové zabývají sami sebou: svými kauzami, svými zájmy, osobními výpady, obstrukcemi místo konstruktivních jednání.

Více »

27. 08.

Ministerstvo zdravotnictví: Populace stárne – zrušíme geriatrii

Iva Holmerová Přečteno 4844 krát Přidat komentář

Když jsem se připravovala na včerejší jednání o geriatrii na Ministerstvu zdravotnictví, říkala jsem si, že je v podstatě vše jasné, argumenty obecné i vědecké, pádné a zřetelné. Předem domluvené jednání bude nepochybně jednoduché a pravděpodobný omyl, že byla geriatrie vyřazena ze seznamu základních oborů, se snadno vysvětlí a napraví.

Více »

21. 12.

Vánoce v domovech a léčebnách

Iva Holmerová Přečteno 4239 krát Přidat komentář

Předvánoční shon kulminuje již tak, že nelze v klidu nakoupit ani základní potřeby, jak jsem se včera dopoledne přesvědčila, když jsem se po službě hned dopoledne vydala na nákup za tím normálním a základním, co naše domácnost potřebuje. Při průjezdu kolem nákupních středisek jsem zaznamenala fronty aut, které blokovaly provoz ještě stovky metrů před nájezdy do jejich parkovišť. Obloukem jsem se jim vyhýbala. Letos se chystáme na opravdu dlouhé svátky. Když je nastavíme několika dny dalšího volna, vznikne většině lidí krásná a dlouhá zimní dovolená, kterou stráví „podle svého gusta“, jak nám vnucují různé reklamy a slogany.

Více »

17. 12.

„Klinika“ na Telegraph Hill

Iva Holmerová Přečteno 4735 krát Přidat komentář

Krásná slunečná nedělní odpoledne nejsou v Londýně až tak častá. Při mé zářijové návštěvě ale sluníčko hezky hřálo, vzduch byl po jedné z přeháněk očištěný, a tak jsme se s dcerou, která v Londýně už několik let žije, vydaly od New Cross Station směrem do kopce na Telegraph Hill. Je to jeden z mála Londýnských kopečků, odkud je výhled na panoráma města. Po chvíli nepříliš příkrého stoupání se před námi již otevřelo panoráma moderního Londýna se všemi „kuchyňskými potřebami“, jak se tomu jeden významný politik nedávno posmíval. Mrakodrapům se totiž přezdívá například okurka a struhadlo.

Více »

06. 05.

Deprese a smrt paní Ivety B.

Iva Holmerová Přečteno 11905 krát Přidat komentář

Zemřela známá zpěvačka. Její jméno, i když je skoro každý zná, úmyslně nechci uvést celé – přála bych mu konečně klid a pokoj, když už nebyly dány jí samotné. Byla to nejprve velmi krásná a potom rychle chátrající relativně mladá žena, které věnoval bulvár po dlouhou dobu naprosto nepochopitelnou pozornost. Prezentoval její ne vždy chvályhodné skutky tím nejvulgárnějším způsobem. I když se o to člověk nezajímal a nechtěl zajímat, každou chvíli to vybaflo při spuštění internetu, na stáncích novin. Nebyly to sice příliš hezké historky, ale na druhou stranu si přiznejme, že po celou tu dlouhou dobu škodila hlavně sama sobě a potažmo těm, kteří ji měli rádi. Na rozdíl od jiných mediálních „slavných“. To bych chtěla zdůraznit. Postupně se devastovala, až si už nedokázala poradit sama se sebou a ve stavu nejhoršího utrpení a zoufalství odešla a skončila svůj život pod vlakem. Eufemisticky řečeno. Vlak její tělo rozdrtil a roztrhal. To nevím, to se ale snadno domyslím, už protože mám za sebou dost dlouhou lékařskou praxi. Ani ona sama si nemohla myslet, že smrt pod koly vlaku je něco nenásilného či bezbolestného. Přesto ji zvolila, protože pro ni byla v jedné šílené chvíli lehčí než život.

Více »

24. 03.

Demence - nejen světový, ale i náš problém

Iva Holmerová Přečteno 5357 krát Přidat komentář

Světový summit G8 o demenci se uskutečnil v prosinci loňského roku v Londýně. Poté tuhle událost zastínilo mnoho jiných, zahraničních i tuzemských. Demence je přece jen téma, které tolik lidí zřejmě nezajímá, alespoň ne v České republice. I když…. I když v současné době u nás žije s demencí, nejčastěji v důsledku Alzheimerovy choroby, 140 tisíc lidí a dále téměř půl milionu těch, kteří jim poskytují zpravidla trvalou péči a pomoc. Jde o problém, který má prakticky každý z nás někde ve svém blízkém či vzdálenějším okolí.

Více »

16. 02.

Vítejte, paní ombudsmanko!

Iva Holmerová Přečteno 5307 krát Přidat komentář

Nevím, jestli se mi to zdá a opět propadám svému zřejmě nevyléčitelnému a mnohdy dosti iracionálnímu optimismu. Ale tohle se mi asi opravdu nezdá: v politice se už neukazují jen barbíny a la Berlusconiho parta, ale kompetentní ženy se konečně etablují na zodpovědných místech. Kromě vrchní státní zástupkyně nyní i tři ministryně, jejich náměstkyně, kontrolorka dálnic, nebyla za svou urputnost definitivně kamsi odeslána, ale bude mít možnost pokračovat přímo z Ministerstva dopravy. Chci se držet „svého“ tématu, tedy gerontologie. K ostatním věcem se vyjadřovat příliš neumím. Ale jednu věc bych komentovala a vysvětlila docela ráda: svou radost nad tím, že se první českou ženou na pozici ombudsmana, tedy první českou ombudsmankou, jak ji již média nazvala, stala paní Anna Šabatová. Z toho mám opravdovou radost a také mám radost, že paní Šabatová oznámila, že se její úřad i nadále bude věnovat osobám omezeným na svobodě. Můžete se ptát, jak tohle souvisí s mým oborem, a proto to ráda vysvětlím.

Více »

05. 01.

Zdraví, štěstí, stárnutí a budování

Iva Holmerová Přečteno 4195 krát Přidat komentář

Zanedlouho nastoupí nový ministr práce a sociálních věcí a nový ministr zdravotnictví. Oba velmi pravděpodobně obmění své týmy na ministerstvech a začnou…. Ani v jednom resortu není situace příliš uspokojivá a jejich práci jim pravděpodobně ani nikdo příliš nezávidí. Demografické změny již dlouho klepou na dveře a naše populace stárne, přibývá počtu chronicky nemocných, zvyšuje se počet lidí, kteří potřebují a budou potřebovat dlouhodobou péči. Náročnost zdravotní péče také zvyšují stále nové metody a technologie, které něco stojí. Rozpočty obou resortů tak budou více než napjaté.

Více »

22. 11.

Nominace na Vážkomola pro inspekce sociálních služeb

Iva Holmerová Přečteno 7318 krát Přidat komentář

Vážkomol je socha. Socha divného degenerovaného živočicha podobného vážce. Socha ošklivá, neumělecká a putovní. Respektive nevyzvednutá. Je to totiž ztvárnění anticeny, a anticeny si málokdo vyzvedává. Vážkomolem disponuje Česká alzheimerovská společnost a nepravidelně jej uděluje již od roku 1999. Vzácně. Častěji uděluje spíše ocenění, Zlaté vážky. Každoročně je získávají lidé, kteří se zasloužili o to, aby se lidem s Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence dařilo alespoň o trochu lépe, a to právě v České republice. Vážkomol je udělován zpravidla po zralé úvaze a opakovaných nominacích, až tehdy, kdy si je společnost opravdu jista, že nominace naplňuje dikci zřizovací listiny anticeny, tedy že bude udělována. „Těm, kteří problematice lidí s demencí škodili a škodí, ačkoli tak činit nemusejí, nemají to v popisu práce, či dokonce se nacházejí v takové situaci a na takové pozici, že by mohli i prospět“.

Více »

05. 08.

Opravdu zvláštní režim…

Iva Holmerová Přečteno 9484 krát Přidat komentář

Lidé, kteří potřebují dlouhodobou převážně ošetřovatelskou péči žijí zpravidla v domech, kterým se vcelku logicky říká ošetřovatelský dům či domov (nursing home, sykehjem, Pflegeheim a podobně) - v Evropě. U nás se těmto domům či oddělením říká „domov se zvláštním režimem“, opravdu zvláštní že. Podle zvláštního zákona o sociálních službách. Nicméně tento zvláštní zákon přinesl alespoň tu podstatnou pozitivní změnu oproti minulým předpisům, že ukládá těmto domovům (ve kterých je většina lidí zcela odkázána na péči) zajistit zdravotní péči „především prostřednictvím zaměstnanců zařízení, kteří mají odbornou způsobilost výkonu zdravotnického povolání“, tedy především zdravotních sester. Zařízení zdravotní sestry zaměstnávají, ale pojišťovny úhrady za jejich péči ukrajují a ukrajují. Rozumní ředitelé domovů pro seniory i domovů se zvláštním režimem zatím zdravotní péči a sestry zachovávají, protože si domovy bez sester nedokáží představit. Chvála jim za to patří, ale málo ji slýchají.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy