Kdo vymývá mozky

21. 01. 2009 | 18:45
Přečteno 28676 krát
Ozvala se předsedkyně sekce školství v UV KSČM.
Vadí jí a nejen jí, jako funkcionářce komunistické strany, že členové Konfederace politických vězňů nebo organizace Člověk v tísni chodí do školy a vyprávějí dětem o totalitě.
Zřejmě by v demokracii někdejší mukl neměl ani muknout.

Také jí nevyhovují učebnice. Prý by na minulost měli autoři pohlížet z různých pohledů. KSČM by chtěla také dohlížet na učebnice, jako kdysi. Jinak prý hrozí zkreselní historie.
To snad nehrozí. Naše historie je zatím stále poněkud zkreslená. Ůstav pro studium totalitních režimů by se měl prý zrušit. To proto, že je třeba naši historii opatrně kontrolovat, abychom náhodou neřekli moc pravdy.
Moc pravdy je chyba.
Lepší je pravda v menších dávkách, aby se náhodou kvůli pravdě někomu neublížilo.

Představuji si, co by komunisté rádi vysvětlovali po školách. Určitě by neměli velký výběr. Ale něco by tu bylo přece.
Na příklad by mohli dětem říct o někdejších činžích nebo ceně másla či tvarohu. Pro korektnost by ale museli také dětem sdělit výši platu řidiče, dělníka nebo třeba pošťáka. Ale hlavně by museli žákům trochu pohovořit o někdejších zákonech.
O svobodě projevu, cenzuře, svobodě shromažďovací nebo pohybu. A také trochu o lidových milicích, o politických vězních, o rozsudcích, které byly hotovy předem, trochu o Jáchymovech, Leopolodovech, ale i o kádrových posudcích.
Pak by možná děti pochopily, kdo ještě dnes komunisty volí.
Komunisté to však nikdy říkat nebudou.
Právě proto musí jít do škol političtí vězni, jimž nešlo o máslo, ani tvaroh.

Slušnost by vyžadovala, aby se školáci dozvěděli také o rozdílech mezi komunisty. Aby pochopili, že člen strany z roku 1920 měl jen málo společného s mladým básníkem, který se ke straně jurodivě hlásil v roce 1948. Ten první musel něco obětovat, často bojoval proti fašismu, ale ten druhý neobětoval nic. Jen za svou loyalitu získal, co jiným občanům bylo odepřeno.

Komunista by měl žákům přiznat, že je jako voják. Je ochoten obětovat svobodu druhých za jistoty nejnižší hodnoty. Nejde mu o máslo. O tom hovoří jen aby získal voliče. Máslo zajistí. Za to vezme svobodu. Spojí se s kteroukoli stranou, bude - li to výhodné. Když ne, počká za rohem na jinou příležitost.
Ale hlavně a vždy, stejně jako někdejší levicový intelektuál bude manipulovat historii. Bude svou minulost zametat jako liška ocasem.

Nejlépe to vyjádřil velký maďarský spisovatel Sandor Marai:
"Komunisté dokazují světu, že nikoli komunizmus, pouze jeho metody - teror, imperialismus,militarismus, byrokracie - byly v uplynulých letech nesprávné, ale o tom, že tyto metody samočinně vytváří sama idea a praxe komunizmu a že bez nich je bezmocný, protože není šitý na lidskou míru, všichni mlčí."

K tomu je těžko co dodat.
Snad jen to, že čekat na to, až pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí /bez našeho přičinění/- a domnívat se, že tuhle vizi lze získat v samoobsluze, třeba jako máslo nebo tvaroh - by byl tragický omyl.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal_2 napsal(a):

Kdyby byli kapitalisté hodní lidumilové, nebylo by třeba vzniku komunismu. Tím samozřejmě neomlouvám zločiny komunismu.

Historie se zkresluje a předělává stále, ona i zbytečná glorifikace některých antikomunistů není tak úplně na místě. Pravdu obvykle používají pouze ti, kterým se hodí.
21. 01. 2009 | 18:55

Al Jouda napsal(a):

Ať chodí do školy přednášet vždycky jeden antikomunista a jeden komunista. Z jejich vzájemné svobodné debaty o historických událostech si jistě děti udělají dobrý obrázek.Pravda vždy vypluje napovrch jako olej na hladinu vody.
21. 01. 2009 | 19:01

Michal_2 napsal(a):

Al Jouda: To je dobré, takhle by to bylo asi nejlepší, proti tomu by totiž bylo těžké nějak protestovat, protože by to vlastně byla demokratická diskuse a vymývání mozků by tak bylo oboustranné.
21. 01. 2009 | 19:04

IronNick napsal(a):

Ještě se v krajských radách ani neohřáli a už zase začínají cítit novou mízu. V jejich případě platí dvojnásob, že kdo ovládne minulost, ovládne i budoucnost.

Docela by mě zajímala reakce profesora Hořejšího, kterému by, cituji, "moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ komunisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády." Hlavně, jak by se mu líbil třeba komunistický ministr školství...
21. 01. 2009 | 19:23

Michal Macek napsal(a):

povinne bych zakum promital filmy jako Ucho nebo Kour
21. 01. 2009 | 19:36

Michal_2 napsal(a):

Komunistický ministr školství nebo jiný? Demagogie jako demagogie. Komunisté už stejně nedostanou ve volbách víc než nějakých 15 procent, takže jejich nebezpečnosti bych se moc neobával. Navíc řada tehdejších komunistů po revoluci zareagovala na novou situaci tím, že se přemístili do ostatních stran (a nejen levicových), ti v KSČM často nejsou ti nejhorší. Dnes existuje mnoho aktuálnějších témat, než tady pořád dokola vytahovat strašáka komunismu, stejně jako to v současnosti dělá hlavně Česká televize. Vytáhněte raději všechny ty Čunkiády, Moravy, Drymly, Íčka, Téčka atd. Ale řešit aktuální zločinnost je horší, že? Ta se zase bude rozebírat někdy v roce 2040, až nebudou tito lidé u moci.
21. 01. 2009 | 19:36

Vilém napsal(a):

Souhlasím s komunistickou peticí

http://praha.kscm.cz/articl...

a dezinterpretace pana Krause je příznačná pro zoufalce, který ztrácí hlavu tváří v tvář oprávněné kritice. KSČM se touto peticí staví proti nepřátelským postojům k menšinám, zatímco ostatní parlamentní strany zbaběle mlčí, aby neztratily voliče, nebo je dokonce v mnohém podporují, což ovšem panu Krausovi zřejmě nevadí natolik, aby se obtěžoval o tom mluvit. Rovněž souhlasím s tím, že Ústav pro studium totalitních režimů není vědeckou institucí, ale politickým propagandistickým úřadem, který by rozhodně neměl tvořit učebnice a vzdělávací programy pro někoho, kdo s dobou komunismu nemá zkušenosti, protože místo informací dostane bezcennou propagandistickou masáž.
Fanatismus a politikaření Konfederace politických vězňů se jasně projevily už několikrát, stačí si vzpomenout na jejich výstupy proti ČSSD ve volebních kampaních.
A jestli si vážený pan Kraus myslí, že v dnešní společnosti není co kritizovat, pak sám klesl na úroveň zaslepených normalizátorů - jen letos umrzlo přes 20 bezdomovců, jednoznačně jako oběti bestiální tržní džungle, v niž se změnila česká společnost, když se působením pravicového myšlenkového braku odvrátila od sociálních principů evropské civilizace a "uvolnili se" lidé, které žádná civilizovaná společnost nepustí ze společenského suterénu.
21. 01. 2009 | 19:40

Quido napsal(a):

Al Jouda:
Ještě by s nimi mohla chodit kardinál Vlk vykládat o historické zásluze církve na rozvoji astronomie.
Jinak pane Krausi, Vámi zmiňovaný ústav pro studium... by se měl skutešně zrušit. Skuteční historici z něj utekli a jeho výstupy (Mašlíni versus Gottwald, Kundera) jsou tristní. Včetně několika účelově vyhrabaných dokumentů pro předvolební "negativní" motivaci poslanců. To považujete za výstupy sloužící k objasnění naší historie?
21. 01. 2009 | 19:40

IronNick napsal(a):

-> Al Jouda:
Takové diskuze by sice byly zajímavé, ale co byste říkal třeba na pozvání jednoho antifašisty a jednoho "echt" nácka, taky by nevadilo?

-> Quido:
Vy si děláte legraci, ale víte, že Specola Vaticana byla ve středověku jedna z deseti největších astronomických observatoří na světě? :)

-> Michal 2:
Padni komu padni. Ale jistě chápete, že dnešní nedořešené případy do dějepisu pro základní školy (zatím) nepatří...

Ta učitelka Semelová, která jistě před dvaceti lety zvala na hodiny milicionáře a dneska jí vadí političtí vězni a autentické záznamy z procesů - no to je tedy opravdu vrchol drzosti!
21. 01. 2009 | 20:03

Michal_2 napsal(a):

IronNick: Je to trochu jinak. Antikomunisté po revoluci sami hlásali heslo "Nejsme jako oni". Pak ale začali různými způsoby zkoušet komunisty zakázat, což by ale stejně k ničemu dobrému nevedlo (dá se to obejít přejmenováním). Opravdu nevím, jestli ta učitelka byla ráda, že tam před 20 lety měla ty milicionáře. Třeba tam jenom nechce jakékoliv agitátory, protože ji to prostě štve a sama ví, že tito lidé zase vykládají některé věci tendenčně. Faktem je, že ten úřad pro studium zločinů komunismu už opravdu vypadá víc jako politická objevnávka než jako seriózní vědecký ústav. Nezlobte se na mě. Já komunisty nehájím.
21. 01. 2009 | 20:11

vlk napsal(a):

PAne Krausi
nemám s Vaším blogem sebemenší problém. Je to tak.

ale zkusím jednu věc - by´t je mi jasné, že s ní narazím:

Totiž srovnání onoho komunisty z roku 1920 s oním jurodivým mladým básníkem z roku 1948.
Podle mne mají k sobě daleko blíž , než si myslíte. A ani jednoho bych si osoběn netroufnul za jeho motiv odsuzovat. Je jím přesvědčení a víra.
Ten první , po historicky do té doby největší válce dějin věřil, že je třeba změnit svět, aby už nkdy nebyla taková válka! Nejspíš v ní totiž byl a viděl to šílenství autenticky a zažil tu hrůzu osobně.

ten druhý po další největší válce lidských dějin věřil úplně stejně, že je teřba změnit svět, aby už tahle hrůza a děs s enikd y neopakovali! Zažil totiž před tím do té doby nepoznanou celosvětovou krizi, zažil selhání demokracie v Mnichově, zažil to , jak jeho národ jen o fous , skutečně fous unikl fyzickému zániku. Zažil, jak nositelé jeho ideologie přijeli do Prahy jako osvoboditelé.... a zažil vlastního otce jako odbojáře. Aktivního. Osoběn chápu , že věřil a že svůj talent dal k disposici nové víře.

Pro mne osobně je rozdíl mezi komunistou nepoučeným z roku 20 a komunistou nadšeným roku 48 velmi malý. Ale zásadní rozdíl je pro mne mezi těmihle dvěma, zejména pokud v 68 minimálně ten druhý prošel totálním vystřízlvěním a ten první nejspíš také, a mezi komoušem z roku 69 a později... Ale je to jen peripetie. V blogu neváznamn. Blog je perfektní.
21. 01. 2009 | 20:19

Jerry napsal(a):

Jak říkal Karel Kryl. "Nenadávejte komunistům, komunista je jenom člen strany. Bolševik, to je charakterová vada, a ten bude grázlem ať je u komunistů, fašistů nebo kdekoli jinde." Taky prožívám ty novodobé modré bolševiky. Ti se opravdu liší jen tou barvou, jinak jsou stejní. A už se těší na demokraturu.
21. 01. 2009 | 20:21

Pocestny napsal(a):

Viléme, komouši, zklidni se a poslouchej.

To, že v této době je leccos ke kritice je naprosto pravda. Vše se ovšem odehrává jako součást naší nedokonalosti a prostého faktu, že touženého ideálu se společnost stejně nedožije, neboť jest založen na existenci extrémně dobrých, tedy ideálních vlastností všech jejích členů, která také nikdy nenastane.

Naprosto druhou, s touto věcí nespojitelnou, zůstane doba, kdy dnes kňučící menšina byla tou řvoucí, kradoucí, vraždící a životy lidem prznící většinou (aspoň deklarativně).

A právě proto, že ta pravá většina zde jsou vaše oběti, tedy lidé, kteří tu ještě dnes ukazují, jak si nechtějí nebo neumí udělat svůj vlastní názor, je namístě tu nahlas opakovat, že komouši jsou stejní zločinci jako náckové, a jen míra špatného svědomí obecně mezi lidmi a míra neochoty si jí připustit je důvodem, proč s nimi nebylo po listopadu 89 zacházeno po právu jménem těch, kterým ublížili a které zahubili.

My jen trpělivě posečkáme, než ti, kteří se cítí ohrožení vlastní minulostí dojdou klidu, pak zůčtujeme projednou a naposled - bez lítosti, s odstupem, věcně a suše.

Je nejvyšší čas nechat dnešní děti pořádně pokochat tím dílem jejich prarodičů, včetně vizitací v lágru Vojna, na Jáchymově, v doměčku na zamini, prostě všude tam, kde jmkénem svobody a národa pouštěli tito lidé té svobodě a národu žilou se zběsilostí zvířat.

Já s s tou soudružkou rád potkám na svém gymplu, kde rád podiskutuji o svbém dětství a pubertě v normalizaci, přivedu si rád starého přtele mého otce a pak jen chci revers na to, že nebudu popotahován, když děti následně soušku upálí slavnostně na školním hřišti.

Místní socánek je zticha, bať!, komouš koná v jeho zájmu - když zakáží mluvit o svých zločinech, nepřijdou na přetřes naše morální úpadky za jejich vlády.

Jenom se tu ukazuje to, co platilo u nás od roku 1921 - socan jest jen nižší formou komouše, vrcholného stádia bolševika v dějinách lidstva. Mezi nimi stojí jen ten nepovedený herrenpokus, tedy nácek. Na nadvládu fotbalových primipivů už snad nikdo nevěří, ale je stále možná - při četnosti primipiva v regionu latentně porád.

Komunismus je politicky mrtvá věc, zbývají jen "vojska sirotčí", s těmihle "banderovci" tentokrát Rudé armády je třeba jednat rázně. Zvlášte pak při vědomí, jak nemožně malomyslná je ta genrace, kterou komouš vychoval jako svého intelektuálního poddaného.
21. 01. 2009 | 20:25

Michal_2 napsal(a):

Pocestný: Zločiny jsou dnes součást lidské nedokonalosti a tehdy součást režimu? Socan je nižší formou komouše? To musíte mít o sobě hodně kladné mínění, že si troufnete na takové paušalizování celých skupin lidí. Nedělali tohle náhodou komunisti také? Nebo že by dnes také platilo, že ódéesák je jen nižší formou mafiána?
21. 01. 2009 | 20:35

Pocestny napsal(a):

vlk se tu dopustil jistého dělení.

Buďme upřímní a řekněme si, že kdokoliv, kdo ještě v roce 50 horoval pro rudé, byl už dva roky duševně zpozdilým.

Jak mohlo vůbec dojít k tomu Unoru, to se tu loni nikdo nezeptal....

Mohlo, lehce, protože to, co se dělo od května 45 prostě ochromilo a do pocitu štvané zvěře uvrhlo každého, kdo komoušem nebyl.

Nebojme se říci, že ta diktatura v padesátých byla právě proto tak krutá a zběsilá, že byla plně kontrolovaná komouši, zatímco za Husáka se otevřela ta šedá zona materielní kolaborace bez nutnosti vazalských projevů na veřejnosti. To zvládl Moučka a další "umělci".

V padesátých tu vládli opravdoví zločinci, za Husáka to bylo jen dosazené, zkorumpované a pasívní pimprlové divadlo a konkrétními krutostmi bez plošného teroru.

Vidíte, vlku, narážíme na fakt, že u nás nikdy nebyl a nebude natočen dokument o dětech totalitních pohlavárů.

Pánové Krausové, proč jen jste mezi vrstevníky ve svých názorech tak osamoceni????
21. 01. 2009 | 20:40

IronNick napsal(a):

-> Michal 2:
Víte, že ta výzva, kterou tato morálně zdatná paní učitelka vytvořila a podepsala, dává na stejnou úroveň "neonacismus, rasismus a antikomunismus"? Nemyslím, že jí milicionáři vadili, opravdu ne ;)

"Antikomunisté po revoluci sami hlásali heslo 'Nejsme jako oni' a...kupodivu, komunistická strana je tu dodnes a její moc neklesá, ale stoupá. Takže nevím, co jste chtěl říci.
21. 01. 2009 | 20:43

Vilém napsal(a):

Pocestný
Zklidni se, nejsem komouš, jen jsem povznesen nad hodnocení názorů podle toho, kdo je pronese. Ta petice je opodstatněná.
Samozřejmě je možné rozvíjet nejdivočejší teorie o tom, že socan je bolševik, že naopak člen ODS je bolševik, že jsou bolševici všichni nebo že v sobě všichni máme bolševismus, samozřejmě kromě toho, kdo se nad tím pohoršuje a povznáší se tím nad masu pokleslých a dědičně vadných čecháčků, aniž si chudák uvědomuje, že vztek na všechny kolem a pocit vlastní výlučnosti má dneska kdekdo a právě proto jsou si všichni navzájem blby.
Ostatně je tragédie, že dnes je třeba se KSČM vůbec zabývat, protože při lepších poměrech by nikomu nestála za pozornost. Zákazy se to ovšem nevyřeší.
21. 01. 2009 | 20:43

Michal_2 napsal(a):

Pane Pocestný, nemáte pravdu, že kdo ještě v roce 1950 horoval pro rudé, byl duševně zpozdilým. Mí rodiče v 80. letech neměli ani tušení o zločinech komunismu z 50. let stejně jako většina lidí. Velmi se tomu divili v roce 1990.
A proč tolik lidí neodsuzuje pořád dokola aktivně komunisty? Protože vždycky přežívali, jak se dalo a politiku zase tolik neřešili. Dnes zase často musí lést do zadku zaměstnavatelům a ještě za to snášet neustálé nadávky a ponižování. Není to tak jednoznačné, jak to vidíte Vy.
21. 01. 2009 | 20:47

Michal_2 napsal(a):

IronNick: Nevíte, co jsem chtěl říci? Jenom to, že nebylo dost aktivních antikomunistů na to, aby komunisty zakázali, milý pane IronNick. To jsem chtěl říci.
21. 01. 2009 | 20:49

george napsal(a):

Dříve než budete pokračovat k dobrému článku autora: shlédněte
1. http://memorywebsite.blogsp...

label (štítek): Paměť

2. http://niniveskal.blogspot.com

Label: Milujme svobodu ...
Základy stupidologie

než budete pokračovat - poslechněte si Karla Kryla - ten už všechno zazpíval (např.Veličenstvo kat, Karavana mraků...)

Liberi esse non omnes didicerunt. Býti svobodnými, ne všichni se naučili.
21. 01. 2009 | 20:51

IronNick napsal(a):

-> Vilém:
Zapomeňte na to, že se ten problém komunistické minulosti vyřeší prostou relativizací a obracením slovíček, někteří z nás si pamatují velmi dobře!

Ale dnešní komunisti na to jdou celkem chytře - snaží se získat vliv na to, co se učí děti ve školách. Ale je to velmi průhledné: V rámci "objektivity" zakazovat seznamování žáků s autentickými materiály a diskuze s reálnými obětmi - to je protimluv a nemůže to v normální společnosti projít. V normální společnosti...!
21. 01. 2009 | 20:52

Čochtan napsal(a):

Komoušům nějak otrnulo. Místo aby zalezli do sklepa a tam s tiše styděli a byli rádi že je nikdo nevěšel (velká chyba to byla) tak vystrkujou hlavy.
Nejvyšší čas aby začali zakopávat a padat pod tramvaje.
21. 01. 2009 | 20:53

Pocestny napsal(a):

michale, když jste to nakousl, tak "modrák", jak rádi říkáte, to je ta materializovaná forma morálního prostituta, který sice nemusel do průvodu, ale kdesi v bance či na GŘ pro revoluci vládl.

Oni jsou "přirozeně konservativní", vždyť "pézetkáři", obvoďáci, závoďáci a co teprve soudci, advokáti, profesoři, to byla i tehdá tuzexová honorace, která jen předstírala, že ve svém valutově devizovém kapitalismu poskakují kolem koloťuka, krejčího a popeláře....

Socialistická společnost se rozpadla na své přirozené prvočinitele - kováky, koumáky, vexláky, čili KSČ(M), ČSSD, ODS.

No a kromě toho tu také žijí lidé, když vynecháme čerty v hodnosti straníka.

Vyslovuji tezi do nového století - kdo dnes potřebuje k demokracii partaj, není jí hoden.

Čiší z vás ten nepokoj vlajkonoše, který zjistil, že nefandím žádnému z místních klubů. Proto s lehkým srdcem konstatuji, že mne tu nezastihnete, jak podobně vám, dobrovolně lehám do střel, které na mne nemíří.

Mnozí lidé, kteří s politikou nemají nic společného, si myslí, že je k ní potřeba jisté nadání.

Pravdou je naopak to, že k tomu, abyste se stal úspěšným politikem u nás, je potřeba jisté konkrétní postižení, které se plošně šíří populací.

Ono totiž stačí si vštípit, že jsem o něco více než ostatní a začít se tak chovat. Ostatní, tolik zvyklí být o něco méně než ti nad nimi, se rychle přizpůsobí.

Zdání klame, my netrpíme přebytkem Napoleonů, my trpíme přebytkem tupounů, kterým ten Bonacapart schází...
21. 01. 2009 | 20:55

Michal_2 napsal(a):

Pane george, nebudu to poslouchat. Nemám moc rád Karla Kryla, protože byl podle mě byl hloupý fanatik, soudím tak podle některých jeho výroků po revoluci.
21. 01. 2009 | 20:56

IronNick napsal(a):

-> Michal 2:
No vidíte, takže ona humanistická myšlenka "Nejsme jako oni" prostě zvítězila. Nevím, jestli to bylo dobře, protože pokusy o zákaz nebyl žádný "primitivní antikomunismus", ale výraz pudu sebezáchovy. Nicméně, tenkrát v mladistvé naivitě jsem s nezákazem také souhlasil. Jak se říká, optimismus je nedostatek informací :)
21. 01. 2009 | 20:59

majolenka napsal(a):

mám v tom nějak hokej, myslím, že "boj" proti rasismu a neonacismu je hlavně věcí policie, a MV, oba ideol. směra jsou postaveny mimo zákon, takže nějak nechápu, škola samozřejmě může a musí působit preventivně, chybí mi ve výzvě ještě antisemitismus jako takový, to bych (kdybych byla komunista, nejsem, děda byl kulak a já měla posr. ...celej kádrovej profil), do titulu výzvy tlačila taky. pak také nechápu, proč chce paní učitelka, sama předsedkyně PR KSČM, ačkoliv ona sama učí a evidentně je politicky aktivní, brání vstupou jiného názoru do škol, má jen ona sama právo na OBJEKTIVNÍ výklad dějin? Co to je objektivní výklad dějin, když žijí pamětníci s různými zkušenostmi? Oosobně jsem se potkala jak s lidmi, kteří přežili koncentrák i s lidmi, kteří fárali do Jáchymova. Vidět je, samo o sobě byl pro mne už nesmazatelný zážitek, a teprve když začali vyprávět, střídaly se ve mne pocity smutku, bezpráví, zloby, pomsty, beznaděje. Což by mi myslím jen "suchá" učebnice nikdy nedala. Tím nemíním jakékoliv rozdmíchávání zloby, či pomsty, jediné co mi postačí je nezapomenout! Myšlenka komunismus ve své podstatě není živatoschopná, a stačí správná "příznivá" situace a zvrhne se to stejně jako dnes v boj o moc. Ale dobrá, alepoš si nehrejme na slepou bábu. Lidská společnost není jednodruhová, není ani absolutně spravedlivá. Režim, který je nazýván komunistický u nás není a nebyl totéž, co v komunisty v Itálii, či na Kubě, či v Koreji a kdoví kde ještě. Režim je představován lidmi, lidmi toužícími vést a vládnout a těmi druhými. Pokud je režim svobodně volitelný, může se mi nelíbit, pokud je režim nevolitelný, nelíbí se mi. Ano máme 20 let po "pádu komunismuŮ, zvláštní větné spojení - kéž by vyjadřovalo pravou podstatu tehdejších událostí. Dnes žehráme na zkaženou privatizaci, špatnou legislativu, zlou ruku trhu. Ale to je vše jen důsledkem, že valná část národa naivně věřila, že skutečně došlo k pádu komunistů. Politika je výtah k moci, slávě, penězům, uznání, hřátí se na výsluní, atd. (záměrně pomíjím, že je to hlavně správa věcí veřejných, ku prospěchu mne i ostatních), politická příslušnost je tedy základním předpokladem k cíli. Ne nadarmo k členství v politických stranách tíhne určitá skupina lidí, charakterizovaná touhou vládnout a rozhodovat a být u zdroje informací, košile nebo kabát, jedno jest. Co tedy dodat k mnohým dnes převlečeným ať už v barvách ČSSD nebo v ODS??? Marná sláva, zase najdu základ před listopadem 89 ;-(. Ňárůst neonacismu není bohužel jenom zdejší fenomén, ale i tady má základ a bohužel i živnou půdu, v neřešení sociálních problémů společnosti, zanedbané ze strany hlavně zastupitelů obecně. Když lidé nemají pocit hledání řešení a klepou na zavřené dveře, časem se unaví a rezignují, někteří se přikloní na druhou stranu a nepřítele jim určí ideologie, která jim vemlouvá zástupné řešení a předhodí nepřítele. Toho nepřítele, kterého pomohl stvořit nefungující režim. Stále dokola, dějiny zprava i zleva. Já (abych nebyla za Jájínka) Vám pane Krausi děkuji, a doufám, že zkrátíte intervaly mezi Vašimi příspěvky.
21. 01. 2009 | 21:00

Lila napsal(a):

Mnohokrát jsem několika dnešním komunistům či jejich příznivcům položila otázku, jak by se jim líbilo, kdyby jim polistopadový režim zabavil veškerý majetek, několik desítek tisíc členů KSČ poslal do vězení či na popraviště a další část na deset patnáct let do pracovních táborů. Zbývajících 70 tisíc by mohlo putovat do výroby.

Jejich rodiny včetně malých dětí by stát vystěhoval bez lítosti na ulici, dětem by odepřel studia i výjezd za hranice a tajná policie by jim pravidelně dělala noční razie v bytech a kontrolovala, zda neukrývají závadnou literaturu. Za spisy Marxe nebo Gottwalda, či výtisk Rudého práva by je čekal třeba "domeček" v Kapucínské ulici a mučení, jakému tu byli vystaveni hrdinové, kteří se aktivně zúčastnili protinacistického odboje.

Jedinou odpovědí, které se mi kdy dostalo, bylo ticho.
21. 01. 2009 | 21:01

Michal_2 napsal(a):

Ne, pane Pocestný, nevidím komunisty všude kolem jako Vy, tohle mě nepostihlo. Paušální odsuzování a volání po rázném zacházení bylo vlastností komunistů. Nevím, proč to děláte.

A k tvrzení, že k demokracii není třeba partaj, snad jen to, že tohle je snad celý program anarchistů.
S partajemi je to špatné, ale jaké by to bylo bez nich?
21. 01. 2009 | 21:01

Pocestny napsal(a):

ještě dodávám, nevědomost o zločinech komunismu, které se vašim rodičům děly před očima je v roce 1990 nepochopitelná a neomluvitelná, měl byste proto být dvakrát ráád, že dnes se o tom mluví tak nahlas, že nikdo nemůže říci, že si toho nevšiml.

Bohužel, asi vaši rodiče cítili, že jsou pod takovým tlakem, že se nedokáží donutit vnímat realitu, nebo prostě byli na útěku dovnitř sebe a "ničeho si nevšímali", alternativně byli v režimu vychováni, tudíž nepochybovali o jeho správnosti ani ve chvílích, kdy všechny ostatní přesvědčil o své zločinnosti.

To ovšem nic nemění na zločinné podstatě bolševika, ať je rudý nebo hnědý.
21. 01. 2009 | 21:02

jackR napsal(a):

Já se jen těším, až se tu řekněme za třicet let budou zvát lidi do škol a budou vyprávět o tom, kterak že byl od bývalých svazáků a echt kádrů haněn kvůli jeho sociálnímu cítění a že byl těmito lidmi označován za bolševika.
21. 01. 2009 | 21:06

Admirál napsal(a):

Pane Kraus, zapoměl jste k "pravdě a lásce" přidat ještě "humanitární bombardování."

Komunističtí vymývači hlav dnes blednou závistí nad kroucením dějin v podání dnešních sdělovacích prostředků.

Řešme problémy, nikoli následky, potom nebude nutné mít starost o komunisty a jiné radikály
21. 01. 2009 | 21:08

Michal_2 napsal(a):

Pro všechny antikomunisty znovu opakuji: Kdyby byli dříve kapitalisté altruističtí lidumilové, komunismus by jistě nevznikl. Mějte to prosím na paměti. Komunismus tady nevznikl ze vzduchoprázdna jako nějaké spiknutí, byl to následek válek a systému. Dokonce jsem četl, že výrazný ekonomický vzestup na Západě od 50. let byl způsoben tím, že kapitalisté se ze strachu z komunistů začali k zaměstnancům chovat slušně (protože viděli, jak by mohli dopadnout) a to byl hlavní důvod, proč je v západních zemích lidé nesvrhli.
21. 01. 2009 | 21:08

Čochtan napsal(a):

Kapitalista - altruistický lidumil ?
Bosch, Krupp, o těch asi nic nevíte, ale co takhle Baťa ?
21. 01. 2009 | 21:14

Michal_2 napsal(a):

Čochtan: O Baťovi vím, ale kolik takových Baťů tady bylo, na to už si prosím odpovězte sám. Soudím, že z celkového počtu šlo o mizivé procento.

Navrhoval bych, abychom už konečně nechali komunisty být a zabývali se raději současností. Nemá valný smysl si teď hojit svědomí na tom, jak někteří z nás tady byli dobří, když komunisti byli tak špatní. Každý by si na sobě něco našel, kdyby chtěl... Např. nikdy jste před nikým třeba nesklonili hlavu, aby vás nevyhodili z práce, i když jste byli v právu? Na tohle už je horší si odpovědět, než jen nadávat na celé skupiny lidí.
21. 01. 2009 | 21:22

Pocestny napsal(a):

michale, paušálního a velmi rázného jednání se dopouštěli v historii všichni ti, které si dodnes pamatuje...-)

Komunisty nevidím všude okolo jako např pan Adamec, já vidím lidi navyklé jistým životním stereotypům, které dokázali propašovat až do dneška s mylnou tezí, že jsou správné, ale v realitě, kdy je to jediné, čeho jsou schopni.

Je to zejména vidět na tom, řekl bych desetiletém skluzu eráru na privát, co se civilizace projevu týká. Nadto, produktivita práce je v eráru cca poloviční proti privátu.

To je obraz schopností těch, kteří si tu dovolují jako současní správci veřejných peněz (v parlamentu se kapsují všichni bez ohledu na barvy, je zajímavé, že na komouše ve správní / dozorčí radě erár nikdá háklivý nebyl) kňourat cosi o zločinosti doby, na které se také podílejí?

K čemu je partaj, když se suneme do pozice autonomního regionu?

K čemu je dnešní partaj levicového typu, která prý koná jak lid káže a přitom sama vytváří tuto společenskou poptávku zběsilou antagonizací čehokoliv, co nemá "v programu", což jest ten soupis fabulací a laciných lží, kterých se pravidelně dopouští.

Zároveň je ten soupis plný antagonismů čemukoliv, co by odjinud mohlo zavanout dobrým nápadem a naše politika je plná kroků, které sice vůbec nepomohou, či bohužel ublíží lidem, ale je to dobrý, ať se ti naproti chvilku povařej, oni nás také nešetřili...

Jestli jste ochoten bránit tyhle typy, pak Upřímnou soustrast a Sbohem.

Víte, největší chudák je ten, kdo si myslí, že fanoušek je člen týmu nebo "dvanáctý hráč". Straníci jsou loajální tomu, kdo je za partaj nominoval, ne zoufalci, který je "zvolí".

Jen levicový fanoušek je tím bloudem, který si vybírá svou drobnou výhru v mincích, příznivci pravice si svůj benefit vydělají sami.
21. 01. 2009 | 21:25

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane Kraus,
nebudu opakovat všechno to, co jsme dost podrobně semleli v řadě blogů prof. Hořejšího. A tak jen hlavní důvody, které vedou voliče KSČM k jejich volbě. Můžeme je rozdělit do dvou skupin: Na přímé voliče a na nespokojence, kteří tím deklarují zápornou volbu.
Dále se budu zabývat pouze 1. skupinou.
- Sociální důvody:
Životní úroveň charakterizuje medián a nikolv průměrná mzda. A tady dostanete, že lidé v okolí mediánu jsou na tom srovnatelně se svojí sitací za bolševika, minimálně třetina národa je na tom hůř. Pokud nevěříte, přijeďte k nám do severních Čech. A bude hůř. A jen z nich prosím Vás nedělejte lenochy a budižkničemu - viz skláři a jejich situace, která je velmi kritická.
- Politické:
Pohled na českou reprezentaci je poněkud tristní. K tomu přiberte ty strašné slinty typu, že národ je sprosté slovo, vlast přežitek, jsme xenofobní a já nevím, co všechno. Snad žádný národ na světě si nenechá tak kálet na hlavu, jako český, ale i on se může alespoň otrávit. Nehledě k tomu, že proti sousedům ze SRN jsme stále ubožáci, ekonomicky jsme v zahraničních rukou a dnes už si můžeme jen nechat zdát o pozici elity východního bloku, kterou jsme měli za bolševika.
- Morální:
Sem patří prostituce (pro SRN Thajsko za humny), mafiánství, korupce atd.

Když toto dáte na jednu misku vah a na druhou misku vah dáte to, co nám demokracie přinesla, tak bude každý vážit v konečném součtu podle své sitace. Za sebe mohu říct, že návrat zpátky opravdu nechci.

A tak se nakonec dostáváme k onomu výplachu mozků. Výplach mozku znamená ztrátu kritického myšlení. A bez onoho kritického myšlení neze vážit a zvážit ...
21. 01. 2009 | 21:26

george napsal(a):

Pane Michale 2 je mi velmi líto, že nemáte rád Karla K. tak prosím přijměte písně o lásce jako náhradu (videa vyžadují nastavení Flash)

Nana Mouskouri - The Power Of Love Love Story I have a dream Vaya con Dios Au coeur de septembre

http://amicuswebsite.blogsp...
21. 01. 2009 | 21:28

Michal_2 napsal(a):

Pane Pocestný, máte hodně složité texty s hodně skrytými významy. Příznivci pravice si vydělají, to je fakt. Jenže každý není zase takový borec (nebo nemá tolik drzosti), aby vydělával několik desetitisíců měsíčně. Někdo se honí jako blázen kvůli jedné desítce tisíc, přitom na něho šéf každou chvíli řve za každou blbost. Není to tak černobílé, jak to vidíte.

Ostatně mohl byste tady uvést, kolik že pravicová ODS už splnila ze své smlouvy s voliči. Nebo si najdete raději nějakou právnickou kličku, že ta smlouva ve skutečnosti nikdy nevstoupila v platnost, jak jsem se nedávno dozvěděl z televize?
21. 01. 2009 | 21:32

Pocestny napsal(a):

Tot je současnost, bohužel.
Tažení bolševika za oblíbeným trháním stránek v učebnicích je naprosto současné, bolševický esesák ve sněmovně za KSČ(M) je také naprostá současnost, takže nevidím důvod to házet do "tehdá".

Kdepak, pokuud se táhne neschopnost ovládaných se s tím režimem vyrovnat, potáhne se i tahle chára s bolševikem, ta kocovina po mejdanu, který už dávno skončil.

Komunista je člověk, který není schopen stát se občanem, socan jím je dokud mu neteče do holinek, pak si vzpomene na společná leta v SS Mládeže.

Komunista je jako feťák, neznám jednoho, kterej by pomlouval to, co ho pomalu zabíjí a dá to svinskou práci je přinutit, aby se to pokusili přežít...
21. 01. 2009 | 21:34

Pocestny napsal(a):

Ne michale, ODS je pravicovou vrzí stejného modelu, kterého verzí levicovou jsou socani.

Míra zaprděnosti, korupce, lži, partajkraatury, debilizační zkratky v sybmolice a dvě tlupy grázlů - trafikantů u nohy, to je prostě jen dvojjedinost socialistické společnosti, která z latentní formy za Husáka přešla do formy zjevné.

Platí stále to stejné - masám hesla, vášně a hry, nám prachy a moc škodit druhým, k čemu jinému bychom jí užili, ne?
21. 01. 2009 | 21:38

Michal_2 napsal(a):

Pane Pocestný,
prosím Vás, většina lidí neřeší jako Vy denně, jestli je komunismus nebo kapitalismus, či jak to chceme nazývat. Většina lidí řeší, jak si zajistit relativně slušné přežití. I řeči o svědomí národa v souvislosti s rokem 1968 už nemají téměř smysl. Věřte mi, že většina lidí to opravdu neřeší a nemají proto pocit, že by jejich svědomí bylo nějak pošramocené. To jen média nám tento dojem neustálým omíláním nutí. Zůstaňte prosím nohama na zemi.
21. 01. 2009 | 21:39

Michal_2 napsal(a):

Tak dobrá, pane Pocestný, máme komunisty všude (i v ODS), kromě těch několika lidí, kteří na ně pořád nadávají. A co s tím máme podle Vás dělat, jsou prostě tady, tak se s tím asi musíme vyrovnat, nebo odtud utéct. Co jiného chcete dělat, mladá generace stejně vždy po dosažení 20. roku věku začne napodobovat tu starší, nebo je potom ještě horší. Pozitivní vzory neexistují, nebo jsou zesměšňovány (viz zesměšňování výroku Václava Havla o pravdě a lásce jako "pravdoláskaření").
21. 01. 2009 | 21:46

majolenka napsal(a):

to george: pane george, nechci nikterak narušovat vážnost debaty, ale žádám Vás o očištěné mé klávesnice, kerou bych si nepoprskala, kdybych nečetla Váš příspěvek 21.01.2009 21:28:17
21. 01. 2009 | 21:46

žaba napsal(a):

Nečetla jsem sice úplně všechny příspěvky, ale dávám za pravdu nicku Michal 2. Nebýt kapitalismu s celou svou nelidskostí, nebyl by vznikl ani komunismus. Komunismus je přímé dítko kapitalismu.

Samozřejmě, děti by měly být informovány o minulosti, ale ze všech úhlů pohledu, nejen lidmi, kteří svým smutným osudem se stali jednostranně vidícími fanatiky. Proč měli komunisté ve volbách 1946 nejvíc hlasů? Lidé si dobře pamatovali 1.republiku a prostě nechtěli to stejné....Černobílé vidění světa je zkreslující vždycky, i u toho komunismu.

Jinak vřele doporučuji přečíst Čapkovu esej Proč jsem se nestal komunistou - velmi dobře a názorně tam popisuje příčiny,které byly u vzniku komunismu.
21. 01. 2009 | 21:56

george napsal(a):

Paní majolenka - prosím mě "jen Zabít něžně"

Killing Me Softly with his song. (Acoustic Version Guitar)

http://ninimemory.blogspot....
21. 01. 2009 | 22:02

Michal_2 napsal(a):

Pane george, jste v pořádku? Já Vám tady také neservíruji moje nejoblíbenější písničky. O tom ta diskuse snad není. Ale mám rád starší populární hudbu takže bych mohl dostat vynadáno, že moje oblíbené písně znějí příliš levicově.
21. 01. 2009 | 22:08

Lena napsal(a):

Naivní jsou ti, kteří si myslí, že by si dnes už komunisti nedovolili to, co kdysi. Proč ne? Jaký je důvod si to myslet? Jen se jim dostala troška té regionální moci, už by rádi překrucovali dějiny. A to je jen začátek.

Za těmito věrozvěsty, hle i zde, hned jejich roztleskávači s tím svým: zaměstnavatelé jsou sprostí grázlové, kapitalisti jsou špatní, a většina lidí je na tom zle, většina lidí...
To by mě zajímalo, kolik svých zaměstnanců ti zlí zaměstnavatelé na základě vylhaných "důkazů" popravili, mučili, zavřeli za zamřížované okýnko. Stačil by mi aspoň jediný příklad, kdy takový nějaký fujkapitalistickýzaměstnavatel přivázal pracovníka řetezem k pracovnímu stolu...

K tomu Čapkovi. Ten taky napsal (asi to není přesné): Proč nejsem komunista? PROTO.
21. 01. 2009 | 22:11

Pocestny napsal(a):

Michale, jsme již nějaký pátek v EU, kdyby tento erár fungoval dle pravidel a s kulturou obvyklou ve staré patnáctce, byla by to obrovská změna.

Pantáta Klaus nás kdysi poslal vpič s tím, že "lidi nezměníš, tak si zvykni na to, jací jsou"... náramně si v tom notoval s Bělohradským

Nás zase život a Entropa naučila, že když se někdo nechce změnit, tak ho vyměníme.
Je potřeba je hnát hned jak něco zmrví, ne jin desetkrát odpustit za to, že "na nás" dvakrát krátce pomysleli.

Vy prostě nechápete, že oni se nestarají o to, co potřebujete vy, ale o to, co potřebují oni, aby vás mohli "zastupovat", to znamená odsunout z cesty, když si rozdělují štrozok.

V této společnosti je bohužel i těch několik vlivných bolševiků vidět více než masy tupounů, kteří jim to umožňují.
21. 01. 2009 | 22:13

george napsal(a):

Tak prosím věcná diskuze - začínáme od dětství, výchova to je přece politicky důležité...

na přání

http://memorywebsite.blogsp...
21. 01. 2009 | 22:15

majolenka napsal(a):

pane george: zaútočil jste pod prahem a odzbrojil mné sadistické sklony...
to žaba: zajímavá dedukce, škoda, že jste nepřečetl (a) všechny příspěvky, ochudí Vás to, (ale to je jen moje doporučení), nicméně já tu nemám pocit jen a pouze černobílého vidění světa, a popravdě .....Proč měli komunisté ve volbách 1946 nejvíc hlasů? Lidé si dobře pamatovali 1.republiku a prostě nechtěli to stejné.... je teda SAKRA zkratka dějin, ze které by se býval pan Čapek, pokud by se dožil osmačtyřicátého dost osypal
Michal 2. trochu mne s levicovými písněmi děsíte, co to je? Mimochodem, můžu chápat, ža Karla Kryla neposloucháte, kdo to dobu nezažil, jeho písně ho neosloví v takové míře jako "účastníky", ale to bude možná ten levicový sklon
21. 01. 2009 | 22:22

Michal_2 napsal(a):

Paní Leno,
oni ti zaměstnavatelé nemusí lidi mučit a zavírat, lidé jim musí sloužit, aby přežili, zaměstnavatelé si sami sobě dají mnohonásobně vyšší plat. Někteří lidé to neutáhnou ať už psychicky nebo fyzicky, jsou vyhozeni z práce a část lidí potom někde umře jako bezdomovci. Taková lhostejnost za komunismu nebyla. I kapitalismus má bohužel svoje mrtvé, jen nejsou tak okatě spojeni s režimem a je možné se vymlouvat na to, že si za svůj osud přece mohou sami. Že byli třeba nemocní, to přece nikoho nezajímá. Jak jednoduché. Přeji Vám, abyste se nikdy nedostala do situace, kdy už nebudete schopná si pomoci sama a ostatní Vám tak maximálně řeknou, že každý je odpovědný za svůj život, i Vy sama. Možná byste potom ty komunisty i zvolila a raději proti nim neprotestovala.

Víte, on každý je mistr světa, když je mladý, zdravý a daří se mu. Pokud ale jedna, nebo spíše dvě z těchto podmínek nejsou splněny, raději volí více na jistotu, totiž levicovější stranu. Není ale nutné volit komunisty, sociální demokraté přece nikoho nevraždili.

Je ale jasné, že kdyby komunisti udělali nějakou revoluci, k moci by se zase dostali největší zločinci, ale to je bohužel nevýhoda většiny revolucí.
21. 01. 2009 | 22:23

george napsal(a):

Only a pouze pro pana Pocestný, Martina

to říká všechno, ale levicové sdělení najdu snadno "Ta naše písnička česká..."

prozatím k tématu

http://memorywebsite.blogsp...
21. 01. 2009 | 22:25

Pocestny napsal(a):

Michale, většina lidí nikdy nic neřešila, v tom je ten vtip.

Proto jsou všechny převraty u nás dílem několika jedinců, kteří dovedně zorganizovaly masy.

Problém nemám já, protože "moc myslím". Takhle přemýšlí každý v zemích, které neprošly lobotomií bolševikem. To, že tak většina lidí, jak říkáte, nemyslí, že si nikdy, kromě otázek, kde sehnat žvanec a hračky, žádné nekladou, to jen svědčí o jejich hluboké duševní krisi.

Občan, narozdíl od vegetativního chovance lidského kolchozu, si takové otázky nejen přirozeně klade, ale i na ně hledá odpověď.

Internet nevznikl proto, abyste všem mohl říci, co všechno nevíte, neznáte a čemu nerozumíte, ale naopak proto, aby se to každý mohl sám aspoň pokusit poznat, pochopit.

Toto je prostor, kde ti, kdo se starají jen o tu obživu, zjišťují, že o ni zdaleka v tom životě nejde těm, kteří s ní nemají tak velké problémy.

Jen tím, že si najdete prostor a čas na takové věci se můžete stát občanem, který opravdu nepotřebuje Standu koloťuka, aby mu "pomáhal" řídit firmu.

Víte, v eráru by mělo být daleko méně vyvolených, daleko více povolaných, ale dokud tam budou styl diktovat lidé druhu PRD (Paroubek, Ráth, Dryml) - pro mazaly, převzato jako citace pana Rusnoka z Dnešních novin - nikdo povolaný se tam nepožene.
21. 01. 2009 | 22:27

Michal_2 napsal(a):

majolenka: Buďte v klidu, to s těmi levicovými písněmi bylo jen takové pošťouchnutí těch fanatických antikomunistů tady. Ale vždyť přece Češi mají rádi srandu, nebo snad ne? (viz oblíbená Entropa). Prostě mám rád populární hudbu od 60. do 80. let, ať už českou, tak i západní, to je všechno. Dnes abych se pomalu bál, že mě za to někdo zbije nebo alespoň zesměšní.

Pane Pocestný, nechtějte prosím měnit Bulhary, oni také nechtějí měnit Vás. Ten turecký záchod mi nepřipadl nijak vtipný.
21. 01. 2009 | 22:31

Michal_2 napsal(a):

Pane Pocestný,
snad jsem už vyjádřil dost myšlenek, abych nevypadal jen jako nemyslící blb. Paroubka také moc nemusím, on ČSSD nijak nepomáhá. Ale mohl jste také zmínit Topolánka, Langera (kdo že bude bručet?, vzpomínáte?) a další.
21. 01. 2009 | 22:35

Karel Mueller napsal(a):

Lena:
To, co úvádíte, není odpověď na otázku, proč má KSČM stále své voliče.

Předkládáme své názory na příčinu tohoto stavu. Ty mohou být správné či chybné. Od toho je diskuze, aby se potvrdily nebo vvrátily.

Jisté je jedno, těch půl až tři čtvrtě milionů lidí by je nevolilo, kdyby se dnes mělo líp či dnešní režim považovalo za lepší. A i mnozí z těch, kteří jsou na tom hůř než tehdy, volí sociální demokracii - znám je osobně.

Pokud by komunisté vyhráli volby a měli začít vládnout, tak by to byl jejich konec - téměř nic by ze svého programu nemohli splnit a nadto by narazili na úprk kapitálu z Čech, izolaci atd. Tady můžete být klidná - to je pojištěné dokonale. Je to dáno mezinárodní situací. Žádný velký bratr neexistuje.
21. 01. 2009 | 22:38

Michal_2 napsal(a):

Pane Mueller, souhlasím, napsal jste to velmi dobře.
21. 01. 2009 | 22:40

RUMCAJS napsal(a):

Komunističtí zločinci měli být souzeni a mělo být s nimi naloženo stejně, jako to dělali oni se svými odpůrci. Bohužel se nestalo.

Ale nikdy není pozdě.
21. 01. 2009 | 22:44

Lena napsal(a):

Michale 2,

ta první dvě rozvitá souvětí, to je tedy blábol.
Já jsem za komunistů kvůli soudruhům, kteří na mě před fabrikou obden čekali v autě, aby mi vyčítali, jak špatná je moje politická angažovanost, lezla přes třímetrový plot. A nesla jsem to velmi, ale velmi těžce, neb moje psychika musela bojovat se závratí. A můj další zaměstnavatel, mi vyhrožoval, jak budu muset do KSČ, do BSP, SČSP, protože on chce nebo ... fujtajbl, ani vzpomínat se mi na to nechce. Dneska od blbého zaměstnavatele můžu odejít, udělat si ŽL, najít si nového zaměstnavatele. Tehdy? Když se někdo znelíbil komoušskýmu hajzlovi, vyhodili ho sami, nikde ho ale už nevzali, stal z něho příživník a valil za to do basy. Když se člověk chtěl přestěhovat do jiného města z Ústí nad Labem, mohl jen, když tam měl zaměstnání. Když chtěl zaměstnání, musel tam mít trvalý pobyt. Když tam chtěl ten trvalý pobyt, musel mít byt a ten nedostal. Prostě z Ústí se skoro nešlo vystěhovat, jen k příbuzným. Sehnat byt skoro nešlo, až na přenechávání po rodičích, nebo se na družstevní čekalo 15 až 25 let. Na auto jsme si vystáli frontu přes noc, protože po měsíci do republiky došly pouhé tři kousky polského Fiátka-malucha. Z bytu Vás vystěhoval každý angažovaný bolševik, kterému se Váš byt zalíbil. Měl-li jste zděděnou vilu, jednu konkrétní bych Vám v Brně mohla ukázat, a nechtěl-li jste z ní ven, mazal jste kliďánko i do kriminálu - stejně jako ten pán z té vilky, ke které Vám udělám na požádání exkurzi. O kus dál komunistická "kostka" na pozemku prvorepublikové vily, neb straníkovi se líbilo místo, tak zkonfiskoval pozemek panu majiteli. Atd.

Poznámka nakonec: jsem už poměrně stará a byla jsem pár let docela hodně nemocná. Bylo to zrovna za socanů. Pomoct jsem si musela sama a nijak zvlášť tím duševně netrpím. Považuji to za normální a nadále ani komouše ani socany volit nebudu.

P.S. Doktor mi přerušil neschopenku a zdůvodnil to tlakem pojišťovny - ještě jednou zdůrazňuji: za socanů!

Na mě tu ideologii nezkoušejte, už jsem si jí v životě užila dost. Pochopení pro ni nemám.
21. 01. 2009 | 22:45

ALT napsal(a):

pro Michal 2,
jen málá poznámka k zmíněnému K.K., na začátku 90.let trval na tom, že změny musí být nastartovány
a) na jasném právním základě
b) po provedení daňové a sociální reformy
dnes víme, že to tak být nemusí, z čehož může nepřímo vyplývat, že z pohledu zmiňovaného K.K. šlo o čirou demagogii
21. 01. 2009 | 22:47

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:

Komunisti budou mít stále své voliče, zrovna jako je jinde budou mít třeba náckové. Určitá část populace bude vždy tíhnout k radikalizaci a k prosazování se né skrze svobodný trh ale skrze násilý.
21. 01. 2009 | 22:51

Karel Mueller napsal(a):

Michal 2:
Díky. Víte, kdybych to měl posuzovat z osobního hlediska, tak bych měl nosit kopletně "modrý oblek" a překonávat i místní kované ideové bojovníky. Protože jsem získal díky vzdělání možnosti, o nichž se mi nemohlo ani zdát.

Ale jedna věc je osobní situace, druhá věc je pohled na realitu, kterou tady teď kolem sebe vidím - podívejte se teď na situaci v libereckém a ústeckém kraji.
21. 01. 2009 | 22:54

Lena napsal(a):

Podle mého názoru volí komunisty především starší lidi, což je, pokud vím, i statisticky podloženo. Moje matka je zcela určitě volí taky. Co znám její známé, kteří jsou též příznivci komunistů, tak to jsou komplet všichni lidi nenávistní k cizincům, jimž se po revoluci dostalo možnosti sem jezdit (v jejich případě Rakušáci), dále trpí závistí, pak závistí, potom pro změnu závistí a opět závistí! Toť vše. Jiný důvod nemají. Dříve měli všichni prdlajs, to jim vyhovovalo, byli si všichni rovni. Dnes má soused větší auto, chatu či nejede do Bulharska, ale do Egypta, a už je zle.
Ty jejich diskuzní sedánky u nás, to byla vždycky lahůdka.

Myslím si, že problém je hodně v těch "jistotách". Je hodně lidí, kteří se prostě namáhat nechtějí, ani to nezkusí, radši jdou po jistotě. Asi jsem taky taková, protože když jsem si dělal ŽL, tak jsem měla malou dušičku a křeče v žaludku. A mám do dneška. Nicméně bývalý stav je mi tak odporný, že bych to za komoušské (ne)jistoty nikdy nevyměnila. Radši si buduji jistoty svoje vlastní.
Nechci mít jistotu, že vybočím-li z řady, postará se o mě nějaký politicky spolehlivý bachař.
21. 01. 2009 | 22:56

majolenka napsal(a):

to Michal, už jsem se lekla, jeví se, že jste schopen silné empatie ...fakt je, že za totáče se nám nikdo na ulici nepovaloval, VB je sbalila, než jeden stihl říct švec, fungovali líp než svozová služba, bez práce lidi taky nebyli, páč je šoupli za příživnictví do chládku, současný stav se může jevit nespravedlivý, mně osobně spíš příjde méně "ochranářský", jen tak pro zajímavost, co jsem si jen tak ze zvědavosti zjišťovala, máme jednu z nejsolidnějších soc. sítí, bohužel leží vesměs na bedrech státu, bez přičinění církví či soukromé charity, ale to už se dostávám jinam
21. 01. 2009 | 22:57

Michal_2 napsal(a):

ALT: S tím právním základem a určitými reformami bych neměl problém. Otázkou ovšem je, co si kdo pod těmi reformami představí.

Lena: Máte smutný osud, a rozhodně Vám to nezávidím. Otázkou je, čím jste ty komunisty tak poštvala proti sobě. Je smutné, že dnes jste naštvaná na všechno, ale chápu to. Bohužel u Vás se k tomu přidaly i sklony k určitému antisocialistickému fanatismu, o kterém už tady byla řeč. Já mám zase poměrně špatné zkušenosti ze zaměstnání, a to už po revoluci, a moje sestra bohužel také. Nikdy to není dokonalé.
21. 01. 2009 | 22:59

Jan Vaculík napsal(a):

Michale2, buďte prosím konkrétní a jmenujte nějaký příklad "zbytečné glorifikace některých antikomunistů"!
(viz Váš úvodní příspěvek)
21. 01. 2009 | 23:04

Michal_2 napsal(a):

Lena: Máte pravdu, že komunisty volí hlavně starší lidé. Jenže oni právě chtějí tu jistotu, jim už moc nejde o nějaký osobní prospěch. Není to jenom a pouze o závisti, ta existuje v různých formách všude na světě, jen u nás se o ní více mluví.
21. 01. 2009 | 23:04

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajs:
Nesouhlas. Když pominu asociály, tak původ hledejte vždy v touze po sociálních jistotách. Pokud jde o svobodný trh ... vždyť tomu sám nemůžete věřit. Nejde o to, že by Vás někdo omezoval, ale trend je jednoznačný - akumulace kapitálu a postupné koncetrace do nemnoho bankovních skupin a světových průmyslových korporací.
Zmínil jsem ty skláře - opravdový borci. Co by jste jim poradil? Už takhle tady dělali za zlomek mzdy v SRN. Myslíte, že Němci nechají své sklárny úplně padnout? Teď začne každý tvrdě hájit své zájmy a přijímaná opatření už vesměs připomínají reálsocialismus.
Jste podnikatel - zkuste se na trhu prosadit.
21. 01. 2009 | 23:04

Lena napsal(a):

Michale 2,

taky jsem měla zaměstnavatele grázla. Teď, po revoluci. Ale jeho moc končila na hranicích firmy, víte? V tom je ten rozdíl. Nesahala dál a tudíž nebyl schopen mi ničit mě po odchodu. To za komunistů ale bylo běžné.
Co to je za blbost: čím jsem si je proti sobě poštvala? Žil Vy jste vůbec v té době? Ničim jste nemusel štvát! Stačilo jen to, že jste do detailů neposlechl. Já Vám řeknu, čím jsem je poštvala, naprosto otevřeně: místo tzv. výjezdních víkendových zasedání, kde bych 40 letým svazákům-komunistům dělala děvku (jako jiné 20 leté holky) jsem chodila na hvězdárnu. Správně pochopili, že se na ni vymlouvám. Tak jsem to hrála na "šíření vědeckého světového názoru". Ale fungovalo to jen částečně. Asi jsem se nějakému vlivnému soudruhovi líbila.
21. 01. 2009 | 23:06

PSYCH napsal(a):

Tak dějiny píší vítězové. Je jasné, že těsně po revoluci to tady nebylo moc demokratické. Ve srovnání s dneškem, stoprocentně. Ta komunistka má tak trochu pravdu, i když některé její výroky jen dokazují, že se komunisti příliš nezměnili. Komunisti tady tehdá vyhráli kvůli tomu, že kapitalismus selhal, ačkoliv jsou zde další faktory, proč se onehdy dostali komunisti k moci. Jedním z důležitách faktorů byla válka. Bezesporu.
21. 01. 2009 | 23:07

Hejma napsal(a):

Souhlas s Krausem, s Vlkem.
Když už je řeč o nacismu, pak nutno připomenout, že lidové milice - krom armády
nebyly nijak vzdáleny nacistickým SA.
Kraus neobhajuje kapitalismus ani trochu,
dělá rozdíl mezi komunisty z roku 1920 a
těmi po Únoru, kteří dodnes, včetně intelektuálů hrají slovní hry a tvrdí, že komunismus k nám přijel na sovětských tancích. Nepřijel. Gottwald v roce 1920 vyhodil ze strany 7 spisovatelů včetně Vančury, Oblrachta a dalších za kritiku
svého diktátorství. Takže je lež mluvit
o Jaltě z úst těch básníků a akademiků,
kteří mohli dobře vidět, do jaké strany
vstupují. Jenže, jak píše Kraus, šlo taky často o "pracovní knížku" schovávanou za nadšení.
21. 01. 2009 | 23:07

MIchal_2 napsal(a):

Pane Vaculík, např. Mašínové, různí zapalovači stohů. Dále mi přijde, že těch protikomunistických pořadů v České televizi už je nějak moc (jako by tím kompenzovali nedostatek nebo nechuť k současným tématům) a o těch lidech se tam mluví jen v dobrém, jako by neměli žádné špatné vlastnosti, to je ta zbytečná, nebo spíše přehnaná glorifikace. Jako by platilo, že čím dále od komunismu, tím větší antikomunisté musíme být. Podle mě už to ale není nutné.
21. 01. 2009 | 23:08

Lena napsal(a):

Michale 2,

moje matka skuhrá (stejně jako ti její známí), ale když jsem jí navrhla, ať vymění dvoupokojový byt za jednopokojový s doplatkem, že jí to zařídím a bude mít i peníze, tak mi řekla, že jí to za 300 nižší výdajů za byt nestojí. Takže to je ta chudinka, co jde po jistotě?

Na blogu čtenáře je blog pana Čendy Pivce. Další takový chudáček. Doporučuji si přečíst hlavně to, co se na něho koncem diskuze provalilo.

Co to je antisocialistický fanatismus? Můžete to definovat? Je také antifašistický fanatismus? Já jen, že obě ideologie mají přibližně stejný počet mrtvých na svědomí.
21. 01. 2009 | 23:12

Jan Vaculík napsal(a):

Dobře, tak jste nakonec uvedl jediný případ, a to sice bretry Mašínovy. Ale třebas právě v jejich případě se o žádnou glorifikaci nejedná: o jejich působení se vedou perné diskuse a publikované názory nejsou vůbec jednoznačné.
Uveďte prosím jiný příklad, tenhle se vám nepovedl.
21. 01. 2009 | 23:13

PSYCH napsal(a):

viz Lena.

Dobře si tu dobu pamatuji. Absurdistán. Pamatuji si, jak mi jeden StBák, svého času ředitel tábora, vyhrožoval, že na mě pošle policajty. Bylo mi tenkrát šest let. Za co? Za to, že jsem jednou mezi šestiletými vrstevníky řekl, že bych byl raději doma - než na tomto pionýrském táboře. Podotýkám, že jsem se tam nechoval nijak zle. Naopak: byl jsem ž moc vzorný. Stačilo málo a přišlo "ty, ty, ty..!" Ano, to byla absurdní doba.

P.S.Dneska by dostal takový ředitel tábora od rodičů pěkně podržce. Míněno verbálně.
21. 01. 2009 | 23:15

Hemr napsal(a):

V Německu vyšlo po válce dodnes 20 000 knih
o nacismu. U nás teprve nyní se začíná televize zabývat minulostí. Je to, jak je
vidět nutné, protože mnoho lidí chce co nejrychleji zapomenout. Buď pro svou minulost, pro minulost svých rodičů nebo přátel. Nikdo nikoho nechce soudit, ale jde o pravdu o naší historii a to není totéž jako přikrášlený životopis !
21. 01. 2009 | 23:15

Jan Vaculík napsal(a):

Myslím, Michale, že je správné připomínat lidi, kteří se dokázali vzepřít a zachovat si čest; vždyť tím posloužili i cti ostatních. - A že se o nich mluví, jakoby neměli žádné špatné vlastnosti? Aha, rád byste byl objektivní, inu, proč ne: já jsem si taky ve škole občas rád kladl otázku, Bedřich Smetana moc-li onanoval, nebo spíš málo...
21. 01. 2009 | 23:21

Pocestny napsal(a):

Ano, Michale, bylo jich málo, tak se vezme za vděk kdekým, chcete říci?

No, víte, pamatuji, jak se k nim choval Havel a jak se k nim za jeho ery choval stát, pak jsme pozorovali osm let zapomnění a nyní tu máme dva roky hysterických výlevů o zastydlém antikomunismu.

Zločinci prostě nikdy vejdou z mody....
takže, mladý pane, držme je tak daleko, jak daleko od sebe drží Německo nazis, protože tato dvě zla tu začala a oba národy mají stále všechny zločinné schopnosti latentizovány.

Vy prostě nechápete, že zde se ještě dnes snaží komouši mocensky dirigovat to, jak se budou učit moje děti!
To je to samé, jako by v šedesátých vylezl Hess ze Šandavy a stal se starostou Západního Berlína!

Co to tu proboha zkoušíte?

Pokuste se teď konzistentně a stejně kvalitně obhájit Lidice, abychom poznali míru vašeho odpuštění.

Vy prostě nechápete, že všech starších 40 let se to bytostně týká a vůbec to pro ně není passé, protože jejich dnešní reakce to naprosto vylučují.

Je-li vám to téma nepříjemné, neotvírejte ho...
21. 01. 2009 | 23:21

PSYCH napsal(a):

viz Michal 2

Mašínové jsou problematičtí. Jak Klaus, tak i Havel, jim ocenění neudělili. Havel kdysi řekl, že se za ně - prý jeho někdejší spolužíky - stydí. Způsob, jakým zabíjeli, nebyl normální. Topol se zbláznil. Paumer je takový fanatik, že dnes podepisuje petici za odvolání Klause viz http://www.dostklause.cz. Proč? Cítí se zhrzený, že jej Klaus neuznal. Jenomže ta Kavalírová, ta mi taky nepřijde moc soudná. Nedivím se té soudružce, že jí takoví lidé leží v žalůdku. Je to konforntace neobjektivity. Disidenti byli kdysi bývalí partajní komunisté - Pithart, Diensbier, Kohout atd. Co k tomu dodat?
21. 01. 2009 | 23:21

Lena napsal(a):

PSYCH

Ano, na pionýrské tábory jsem zapomněla!!!! A to jsem byla na dvou i v Sovětském svazu. Taková jsem byla hodná holčička. Hrůza. Kromě mučení tam byl režim jak v nějakém lágru. Po obědě jsme museli ležet. Povinně. Ne sedět na posteli, ale ležet, nečíst a nejlépe mít zavřené oči. Kontrolovalo se to. Ráno na nás zařvali "budíček" a my museli vyskočit (doslova), oblíct se a mazat na rozcvičku. Hned. Stáli v pokoji a řvali, ať děláme. Můj nízký tlak je nezajímal do té doby, než jsem se při rozcvičce složila, a to na několik hodin, a jejich "odbornice" doktorka vůbec nevěděla, co má se mnou dělat, protože neuměla stanovit diagnozu.
Prostě nic nebylo individuální, jen stádnost, tupá a poslušná, za ječení nějakého toho komunistického fuhrera.
21. 01. 2009 | 23:22

PSYCH napsal(a):

viz Hamr

Ano, naše děti se o totalitě skoro vůbec neučí. Nedávno proběhla ankety MF, z níž vyplynulo, že dnešní mládež má mizivé znalosti o sametové revoluci a faktech z období totality. Dějepis se zaměřuje spíše na předválečnou history, rozumějte historii do roku 1918. Historie po roce 1948 jakoby neexistovala. Němci - samozřejmě východní - otevřeli svou totalitní minulost více.
21. 01. 2009 | 23:29

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:

Mýslíte že fašisté v Německu byli asociálové ?

Sociální jistoty ? Ještě přece existují socialistické země. Máme tedy srovnání. Můžeme i srovnávat se situací která byla. Směrem od nás prchaly zástupy,byť tu měly sociciální jistoty. Směrem sem jenom zloděj koní Dean Read.

Sklářům bych doporučil, aby si vzali odstupné a při počtu zaměstnanců 8,5 tisíce je použili na odkoupení podniku. Mohou pak ukázat jaký jsou borci a mohou si klidně dát mzdu jako v Německu.

To je ta svoboda.

Sociální jistota= jistota prázdného regálu.
21. 01. 2009 | 23:29

Kašpar napsal(a):

Bravo, Pocestný.
Jde skutečně o to, co se mají učit dnešní děti. A je dobré připomenout, že chudoba se neodstranila nikdy komunizmem -nejprve žil režim z minulý podstaty a z krádeže majetku - pak se držel nad vodou. V Rusku dodnes vic než kdekoli jinde jsou oligarchové a chudáci.
Komunizmus v praksi nedosáhl nikdy nikde to, co sliboval.
To neznamená, že tak zvaný volný trh je
bez chyby, ale se všemi chybami neužívá
vězně k otrocké práci v dolech, jako nacisté.
Všecko ostatní je zbytečné probírat.

)
21. 01. 2009 | 23:34

krok napsal(a):

jkeš mi 60 let..komunistou jsem nebyl, nejsem a asi nebudu, ale..určitě nejsem blbec, který si nepamatuje a souhlasně kývá na dnešní ůhistorické" výstupy různých institucí.-))..s peticí komunistů souhlasím, protože mají pravdu, kterou jsem si zažil na vlastní kůži, když před rokem přišli mí synové ze školy s očima navrch hlavy a s neskrývaným zděšením vyprávěli, jací ti komunisti byli svině, protože v listopadu 89 utloukli při demonstraci na Národní třídě studenta Šmída a jak estebáci stříleli do pokojných studentských demonstrantů gumovými projektily..jsem účastník pochodu z Albertova na Národní, vám, co se tam dělo a nechápu, kde se bere nutnost o celém incidentu lhát..učitelka mi to nevysvětlila, je to prý fakt a ona je hluboce přesvědčena, že její zdroje jsou pravdivé..a tak jsou mé děti postiženy tím, že i když znají pravdu (lze ji najít i na netu.-)), ve škole budou asi muset lhát..nepřipomíná Vám to něco?
ad Pocestný: přečetl jsem si Vaše příspěvky..dvakrát..nebudu je rozebírat, bylo by to stejně zbytečné, ale musím Vám říci, že většího bolševického demagoga jsem nepotkal:-))..ani v totalitě:-))..bolševik není ten, kdo má průkaz KSČ, ale ten, kdo jako "bolševik" jedná, ten, kdo nepřipustí jinou pravdu než tu svoji, kdo překrucuje fakta i dějiny, kdo nedokáže posuzovat věci v kontextu s okolím a dobou..čest práci, soudruhu:-))
21. 01. 2009 | 23:35

majolenka napsal(a):

to Michal, nevím, jestli jste tak naivní nebo jste žil tak "chráněn" rodinou nebo jiný důvod, ale obávám se, že i když se budete bránit poznání minulosti s tím, jaká byla, stejně minulost nevymažete ;-)....podobných osudů jako popisuje Lena byly tisíce, u nás stačil jako základ, že děda odmítl dát polnosti do JZD, myslíte, že kvůli tomu člověk hned nutně zahořkne a stane se fanatickým? Píšete, že jste měl zaměstnavatele "grázly", ale pokusil jste se někdy zaměstnat sám sebe? Myslíte, že je to sranda nést odpovědnost za lidi, nespát, že neseženete zakázku, muset zaplatit daně, když vám ostatní dluží? Po pravdě, komouši měli jít od válu se vším všudy, věřte nevěřte, fakt si nepřipadám fanatická ;-), chci jenom nést odpovědnost sama za sebe a nemuset se stydět
21. 01. 2009 | 23:37

Jan Vaculík napsal(a):

Hoši, a Leno, už nemá smyslu zde dále žehrati: Michala jsme vyštvali, soudružka sem ani nepáchne a Kraus by s námi byl taky zajedno!
:-)
21. 01. 2009 | 23:38

sasa napsal(a):

Rumcajs: asi jsem podezrivavy, ale myslim, ze by jim to nikdo neprodal, i kdyby to stacilo, vzdyt podstatou nasi privatizace je privatizace zisku a socializace ztrat. Takze nyni se jedna o minimalizaci hodnoty statniho podilu. Takze privatizatora pan Kalousek uz ma.
21. 01. 2009 | 23:39

Karel Mueller napsal(a):

PSYCH:
Mám dobrého známého učitele v mém věku (54). Odpůrce komunismu, byl jím celý život (jako nársocani jsme si vždy rozuměli báječně).
Nedávno prohlásil, že úroveň dnešních deváťáků, kteří opouští školu nedosahuje ani úrovně šesťáků z let našeho mládí. Znalostmi, ani úrovní logického myšlení.

To jsme ovšem jinde. Nejsem z oboru, nemohu s ním polemizovat.
21. 01. 2009 | 23:40

PSYCH napsal(a):

viz Lena

Nesnášel jsem pionýra, jiskřičky atd. Já když slyším a čtu, že Langer - současný ministr vnitra - byl v SSM, tak nevěřícně zírám. A takových lidí tam je - i v pravé části pol. spektra viz právě Langer. Jen si vemte Komorouse, převtěleného pravičáka. Co ještě sliboval těsně před revolucí! Jeden oportunista vedle druhého. Je to smutný obrázek. Dnešní škola - v tom tak rochu souhlasím stou účou-komunistkou - neinterpretuje dějiny úplně objektivně. Ale: je to pořád mnohem objektivnější, méně jednostranné, než tomu bylo dříve. Já jsem tu školu za komančů zažil, takže mohu srovnávat. Když režim padl, pomalu jsem šel na střední. To, co popisujete, je šílené - ale tak to bylo, můžu to potvrdit z vlastních zkušeností. Horzné viz "prostě nic nebylo individuální, jen stádnost, tupá a poslušná, za ječení nějakého toho komunistického fuhrera".
Víte, já se nedivím těm holkám z toho Kulínského sboru, že to na něj za komoušů nenaprášili. Kulínský - za komančů velké zvíře - by to tenkrát jistě uhrál. To byla ta zrůdnost režimu, že takoví lidé - silně narcističtí a se sadistickými sklony - měli zelenou. Ještě že máme demokracii. To jsem ale docela odbočil. To jen taková asociace.
21. 01. 2009 | 23:42

PSYCH napsal(a):

viz K.Mueller

Přiznám se Vám, že nemám možnost nahlédnout do současného prostředí našich škol. Jsem 10 let ze školy a nejsem učitel. Domnívám se nicméně, že skutečně úroven vzdělání klesá. Potvrdila mi to jedna učitelka z Obchodní akademie. Prý ty nejlepší ročníky skončily někdy v roce 1995. Později to nabralo sestupnou tendenci. Odůvodnila to tím, že dnešní žáci ztrácejí motivaci. Je to učitelka, která učí podnes. Docela bych na ní dal, poněvadž i průzkumy MfDnes vyzněly v neprospěch současných žáků. Zjevně si bereme za vzor USA. Patrně zde nemusím poukazovat na tamní úroven základních a středních škol.
21. 01. 2009 | 23:51

Lena napsal(a):

PSYCH

Taky jsem byla v SSM. V prváku na střední škole nás tam prostě všechny automaticky vzali a nikoho se neptali. Jen přišli s tím, že tam jsme, a máme si zvolit funkcionáře třídy. No, a pak si mě přebrali do SSM v práci, pak v další práci. To byla pro ně prostě samozřejmost, s odporem se nepočítalo a když přišel, byl potlačen.
21. 01. 2009 | 23:52

Karel Mueller napsal(a):

Karel Mueller:
Vy mě rozesmíváte. Ale nemohu být neloyální k firmám, které jsem poznal a tak Vám nemohu začít popisovat, jak to chodí.
Jen k těm sklářům: Kolik si myslíte, že takové sklárny stojí? Máte vůbec představu o cenách budov a výrobních zařízení? A prodá jim ho majitel vůbec? Aby mu vyrostla konkurence? Byl by blázen ... A komu budou dodávat, když zkrachovaly proto, že nemají odbyt? Myslíte, že s nimi někdo podepíše kontrakt? nebo mají vyrábět "levné spotřební sklo", kterým zaplavila Evropu Čína? Filmem Hej Rup se nenechte tolik inspirovat.

Otázka vzniku nacismu je jiná kapitola. Jestli základní buňky v době vzniku byly složené z asociálů. Hodně ano, sám Hitler o nejstarších spolubojovnících řekl, že pro běžný život jsou nepoužitelní. Stranou nabalující "normální" lidi a získávající voliče vznikala NSDAP postupně.
21. 01. 2009 | 23:54

Karel Mueller napsal(a):

Pardon, bylo určeno Rumcajsovi :-)). Nevím, jak k tomu překlepu došlo.
21. 01. 2009 | 23:56

Pocestny napsal(a):

Milej kroku, hezky vyvádíte, já jsem vždy spokojen, když mi někdo jako vy nadává do bolševiků zaslepených "svou pravdou".

Pravdu nechte těm, který po ní pátrají, ono stačí jen trpělivě opakovat, jak to tenkrát bylo - i když si to soušky učitelky už nějak nechtějí pamatovat.

Nebo právě proto. Je nejvyšší čas, aby členové teroristických organizací neučili na státních školách
21. 01. 2009 | 23:56

PSYCH napsal(a):

viz majolinka

víte, ještě je třeba dodat, že ti podnikatelé jsou i dnes ve značné míře závislí na stranické loajalitě - dnes především směrem k ODS. Na tom pak závisí, jestli třeba dostanete zakázku. Bohužel. Větší kvalita a cena nezřídka nerozhoduje.
Jinak sdílím Váš poznatek, že být podnikatel není žádná sranda, zaměstnanci je velmi často podezírají, kterak je okrádají, myslí si, že je to podnikání vlastně brnkačka. Není. Být podnikatelem je podle mě těžší než být zaměstnancem.
21. 01. 2009 | 23:59

Hrach napsal(a):

V obecné škole jsme po válce škrtali jména
Beneše a TGM speciální, nádherně píšícím
černým perem...Celá třída. Samozřejmě nás začalo později zajímat, kdo ti lidé byli.
A tak je to s minulostí.
Nedivme se pak, že naše děti málo vědí, když situace je už taková, že paní učitelka a funkcionářka KSČM přichází s takovými názory.
Jenže právě děti by měly vědět všecko, už proto, aby jednou v dospělosti reagovaly správně a neoctnuly se v jiné totalitní společnosti. To je přece princip každé normální společnosti, varovat před chybami minulosti následné pokolení.
22. 01. 2009 | 00:02

PSYCH napsal(a):

viz Lena

aha, to jsem nevěděl. Naštěstí mi nebylo tohoto "štěstí" dopřáno. Fuj SSM.
22. 01. 2009 | 00:03

Pocestny napsal(a):

Muellere, žeby další záchvat geniality?

Obě sklárny dělaly už déle na sklad, zájem o křišťál jde strmě ke dnu, celosvětově.

Do toho se vloudila chybka, neschopnost sklářů se prodat je vytěsnila do rukou překupníků, kdokoliv ví, kdo všechno si na krám pověsil "Factory shop Bohemia" musel považovat tuto firmu za naprosto šílenou.

Lehli nyní, protože státu došly chutě je držet při životě, sklářská krise už totiž třeba v Německu proběhla...., Swarowski škrtal fleky u pecí před dvěma lety...

Mimochodem, lehnul Rosenthal, to je trochu jiný "cup of tea"....
22. 01. 2009 | 00:03

PSYCH napsal(a):

viz Hrach

ano, také by měli vědět, že Masaryk byl nad zákonem.

_____________________________________

Zamlčené dějiny
Beta Books
Praha: Alfa Nakladatelství 2008
Str, 52

"Paragraf 11 zákona na ochranu republiky (č. 50/1923 Sb.),
zabývající se prezidentem republiky, zakazuje jeho kritiku a nepřipouští
důkaz pravdy každého takového obvinění před soudem. Prezident je ve
skutečnosti nad zákonem. O jeho činech a výrocích, byť filozofických, se
nesmí pod hrozbou trestu odnětí svobody pochybovat.

Václav Vondrák, zakladatel první české vojenské jednotky v Rusku, České
družiny. Masaryk jej vzápětí křivě obvinil a Vondrák se kvůli zákonu na
ochranu republiky z roku 1923 nemohl bránit, důkaz nepravdy prezidentových
výroků se podle zákona nepřipouštěl. Znechucený Vondrák v roce 1927 svou
vlast opustil."

Vážení, jsem rád, že zde můžeme svobodně diskutovat i třeba o hlavě státu, dnes V.K.
22. 01. 2009 | 00:08

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:

Předpokládám, že to bylo pro Rumcajse.

Odstupné muselo být okolo 100 tisíc. Násobeno počtem zaměstnanců = slušný peníz.
( Záleží na druhu výroby, ale při né moc sofistikované výrobě můžete počítat investiční náročnost na 1 pracovní místo něco mez 200-500 tisíci, při odkupu v bankrotu stačí většinou 1/5.)

Majitel nemá co rozhodovat. Rozhodovat budou věřitelé. Ten kdo přijde s nejlepší nabídkou, ten to dostane.

Naprosto správně jste dodal- že nemají odbyt. Jinými slovy, nikdo je nechce. Tak co s tím ? Donutíme někoho, aby si to sklo koupil, chca nechca ?

Nacismus i komunismus má naprosto stejnou základnu. Dělnickou třídu hnanou zfanatizovanými intelektuály.

Viděl jsem dokument o nástupu fašismu na Slovensku. Židy tam vyháněli z jejich krámků, aby je na ulici utloukli k smrti. A to jen proto, aby se mohli zmocnit jejich bohatství. Komunista se chová naprosto stejně. Místo aby zakládal vlastní firmy, stačí mu, když utluče jejich majitele.
22. 01. 2009 | 00:17

PSYH napsal(a):

to KROK
Vaš psaní viz "s peticí komunistů souhlasím, protože mají pravdu, kterou jsem si zažil na vlastní kůži, když před rokem přišli mí synové ze školy s očima navrch hlavy a s neskrývaným zděšením vyprávěli, jací ti komunisti byli svině, protože v listopadu 89 utloukli při demonstraci na Národní třídě studenta Šmída a jak estebáci stříleli do pokojných studentských demonstrantů gumovými projektily..jsem účastník pochodu z Albertova na Národní, vám, co se tam dělo a nechápu, kde se bere nutnost o celém incidentu lhát..učitelka mi to nevysvětlila, je to prý fakt a ona je hluboce přesvědčena, že její zdroje jsou pravdivé..a tak jsou mé děti postiženy tím, že i když znají pravdu (lze ji najít i na netu.-)), ve škole budou asi muset lhát..nepřipomíná Vám to něco?"

Jen potvrzuje to, čeho jsem si také povšiml. Bohužel, je to smutné a média by na to měla více poukazovat. V devadesátých letech to moc nešlo, ale dnes se to uvolnilo. Ta komunistka nemluvila úplně zcestně. Přiznejeme si nicméně, že za komančů to bylo s "vymýváním mozků" podstatně horší.

P.S. Jak rád jsem ze školy a nemusím poslouchat novodobé přušluhovače, rozumějte učitele, soudobého režimu.
22. 01. 2009 | 00:20

Karel Mueller napsal(a):

Milý pocestný, víte kolem bylo např. kolem Boru poboček a že skláři dělali technické sklo, třeba čočky do reflektorů?
Přijeďte tam a uvidíte.
Pokud jde o SRN, myslíte, že jsou schopni se vypořádat s čínskou konkurencí bez ochranných barier? Srandisto ... Měl jsem možnost to v SRN vidět velmi zblízka, v Neu Gablonz jsem byl v místním památníku (asi znáte) a mluvil jsem na téma problémy sklářství - kdysi sudetoněmecká pýcha - s Němci, kteří to dělali a dělají. A ti mě popsali naprosto přesně, jak to v Číně vypadá, jak na trhu Čína postupuje a proč je vytlačuje.

Ale to sem nepatří, popsal jsem situaci pohledem severočeských sklářů, pokud můžete něco rozuného dodat, tak to dodejte.
22. 01. 2009 | 00:21

krok napsal(a):

ad Pocestný: děkuji za potvrzení mé domněnkym že bolševická demagogie je Vám vlastní:-))..nikde v mém příspěvku jsem Vám nenadával, jen sdělil svůj názor na Vaše postoje a kádrování oponentů..ještě jednou..díky:-))
22. 01. 2009 | 00:21

Lena napsal(a):

PSYCH

přesně tak. SSM bylo fuj. Od začátku do konce.
22. 01. 2009 | 00:25

krok napsal(a):

to PSYCH: souhlasím a jsem toho názoru, že stejně jako se vymstilo přepisování dějin komunistům, vymstí se i dnešní garnituře..neřeším jestli za komunistů bylo "vymývání" mozků horší..mě vadí každé vymývání mozků..a černobílý pohled na svět:-))..
22. 01. 2009 | 00:26

Karel Mueller napsal(a):

Milý Rumcajsi,
já to nemohu komentovat a nemohu se k tomu vyjadřovat. Moje družka tam totiž v jedné pobočce měla manžela dcery. Protože dostal kulový (ani poslední plat) a sociálka jim ještě nedala podporu, tak si musel půjčit na holé přežití.

Dobrou noc
22. 01. 2009 | 00:27

ALT napsal(a):

pro
Karel Mueller,
mimochodem vím o jedné sklárně kde to před pár lety proběhlo přibližně tak jak to navrhnul Rumcajs

jinak k výkladu dějin na škole,určitě každý z nás má osobní zkušenost, moje je ta, že jsem měl na učile víc štěstí než...

každopádně mám za to, že na základní škole by se dějiny posledních cca 100 let měly brát jen v datech , a ušetřený čas věnovat logice,analýze,prostě rozvoji schopností pracovat s informacemi a umět tak třídit zrní od plev,
ta investice se za čas na střední škole určitě víc zůročí, třeba v tom náhledu na dějiny, až bude chtít žáčky někdo lakovat
ať zleva či prava
22. 01. 2009 | 00:36

Sapér Vodička napsal(a):

Když jsem já chodil do školy, tak k nám chodili na besedu milicionáři a odbojáři. A vykládali nám svou pravdu, které jsme nerozuměli a která nás ani nezajímala. Dnes chodí do škol političtí vězni a zase vyprávějí svou pravdu, které děti nerozumějí (jak by mohly, když tu dobu nezažily) a myslím, že je taky nezajímá.
Co tak to nechat na dětech, aby se samy rozhodly, co chtějí poslouchat ? A ať se samy rozhodnou, čemu chtějí věřit. Bez vymývání mozků.
22. 01. 2009 | 00:41

PSYCH napsal(a):

viz Saper Vodička

Já bych navrhoval pozvat tam všechny strany - i komunisty. I ti komunisté můžou mít v lecčems zajímavý pohled na ten který jev.
22. 01. 2009 | 00:52

ALT napsal(a):

ů-ú
22. 01. 2009 | 00:53

Pumprlidentlich napsal(a):

Proč Mueller nepomůže nebohým obětem kapitalismu? Všechno ví, všude byl, všude má příbuzné. Takový schopný člověk přece dokáže víc, než kecat "tenkrát bylo všechno samo".

Co dělá Mueller, když si jeho příbuzný půjčuje na holé přežití? (zřejmě myšleno - je politicky stupidní, nesmí se vzdělávat, pracovat a cestovat do zahraničí).Smutné.
22. 01. 2009 | 00:59

Honza999 napsal(a):

Michal 2
Vaše věta
"Je ale jasné, že kdyby komunisti udělali nějakou revoluci, k moci by se zase dostali největší zločinci, ale to je bohužel nevýhoda většiny revolucí."
je zcela pravdivá a byla dokázána i "sametovou revolucí" v roce 1989. Je jen malinko nepřesná - k moci by se nedostali "největší zločinci", ale největší zločinci z řad komunistů. Mělo by to zase ale výhodu odstranění dnešních zločinců, kteří si s nimi nijak nezadají.

Pro ty, co se ohánějí Čapkem - je vidět, že jste si přečetli JEN NÁZEV jeho eseje.. Kdybyste si jej přečetli CELÝ, již yste se s ním tolik neoháněli.

Pro ty, co se ohánějí Krylem - nezapomeňte, že Karel Kryl skládal a zpíval I PO ROCE 1989. Jeho písně z této doby nejsou o nic lichotivější než ty, které věnoval bolševikům a řekl bych, že nebýt roku 1989, Karel Kryl by se dožil mnohem vyššího věku.

Lena
Jo, soudruzi byli zvrhlíci... Alespoň ten vlivný soudruh co jste se mu líbila, ten musel být opravdu ultra... A ten popis režimu na pionýrském táboře jste opsala z knihy "Hoši od Bobří řeky".. Junáci a skauti měli také podobný režim dne.

Kašpar
"To neznamená, že tak zvaný volný trh je bez chyby, ale se všemi chybami neužívá vězně k otrocké práci v dolech.." Podíváte-li se do zemí třetího světa, kde domorodci pracují v dolech západních nadnárodních volnotrhových společností, zjistíte že rozdíl mezi otroctvím a touto prací je ohromný, leckdy dělá až celý dolar denně...

Pocestny
Tak jste svým výrokem "ono stačí jen trpělivě opakovat, jak to tenkrát bylo" potvrdil platnost poučky, že stokrát opakovaná kež se stane pravdou..

Hrach
Po které válce jste škrtali TGM a Beneše??? Já jsem ročník 1950 a my se ve škole o první republice učili a jméno TGM tam figurovalo, Pak jsme se učili i WWII a tam byl Beneš, pak jsme se učili o únoru 48 a tam byl také Beneš.. Bolševici zkreslovali jejich význam, ale zcela jistě jejich jména z historie nevyškrtávali, ono to ani dost dobře nebylo možné.

Lena
Vy jste byla v SSM?? Kde pak v sobě berete tu drzost tady někoho poučovat? TEHDY JSTE MĚLA ŘVÁT, dnes už jste s křížkem po funuse.

PSYCH
Jak dlouho tipujete, že bude v demokratůře trvat, než naši zákonodárci napíší nový §11?
22. 01. 2009 | 01:34

Michal_2 napsal(a):

Pane Vaculík, nevyštval jste mě, jenom jsem si dal přestávku. Uvedl jsem přece více příkladů, Vy přesto chcete další. Jistě víte, jak Topolánek vyznamenal právě Mašíny, to není přehnaná glorifikace?
Dál jsem uvedl zapalovače stohů hlavně v 50. letech, podle mě nemuselo vždycky jít výhradně o protikomunistický odboj, jak tito lidé dnes tvrdí.
Ty televizní pořady, jak jsem uvedl, jsou už podle mě v takovém počtu, že to řada lidí bere jen jako další díly v řadě a nijak se nad tím nezamýšlí. Chybí mi tam jakékoliv názory lidí ještě před komunismem, proč volili komunisty, s čím byli tak nespokojení. Není snad dnes zakázáno se na tohle ptát. V debatě se už dost ztratilo tvrzení, že komunismus se vyvinul z kapitalismu, to je snad jasné. Samotné upozorňování na zločiny komunismu má jistě význam, ale nemělo by se to pořád takhle vytrhávat z historického kontextu. To není o popírání nebo zapírání minulosti, ale žijeme přece v současnosti, minulost je dávno pryč. Ostatně všichni ti antikomunisté, kteří mě tady tak napadli za snahu zapomenout na komunistickou minulost, si neuvědomují, že tímto se vlastně oni sami snaží glorifikovat minulost před rokem 1948, přestože život obyčejných lidí tehdy vůbec nebyl lehký. Svědomí má každý člověk individuální, takže nemá moc význam tady pořád dokola mluvit o nějakém svědomí celého národa (nedělali tohle komunisti?). A co se týká dějin a souvislostí, podle mě není příliš vhodné bránit se proti komunismu tím způsobem, že děti budeme strašit, že když budou volit komunisty, dopadne to u nás jako tehdy. Přijde mi to jako takový skrytý pravicový psychický nátlak. Je to opět práce se strachem, dětem se ukáže, co dělali komunisti, čímž si pravice zajišťuje lepší volitelnost do budoucna, protože komunisti byli ti zlí. Teprve až v dospělosti ten člověk bude zjišťovat, že to není tak černobílé, jak ho to ve škole učili. Je ale pravda, že dnes je vymývání mozků menší, než za komunistů.
A tu nechutnou poznámku si, pane Vaculík, příště prosím odpusťte. Víte, že takhle jsem to zrovna nemyslel.

Paní Leno, nechci, aby moje texty vypadaly jako obhajoba těch zločinů, kterých se komunisti dopouštěli, tak to nebylo myšleno, byli to hajzlové. Vy jste je prostě provokovala podle mě svou (s prominutím) poněkud hysterickou a značně individualistickou povahou, protože všechny Vaše příspěvky jsou takové, nezlobte se na mě. Asi máte takovou povahu a narážíte s tím asi i dnes. Sám jsem příznivcem sociální demokracie, nejsem ale členem žádné strany. Zdraví dlouhodobě nemám úplně v pořádku už od dětství, i když asi jsem na tom lépe než Vy. Proto mám z vlády ODS strach, protože ta se snaží snížit všechny sociální dávky, jak to jen jde a toho se docela bojím. Vždycky jsem volil pouze ČSSD, nikdy ne komunisty. Tak se na mě nezlobte. Na dnešní demokracii mi vadí ještě jedna věc, strašně narostla mezi lidmi hrubost, nenávist a arogance, i to mě nutí volit raději levicovou vládu, protože nejvíce je arogance patrná bohužel u ODS.
22. 01. 2009 | 01:45

Jan Vaculík napsal(a):

Michale, nechtěl jsem Vás urazit, a děkuju za odpověď. (Taky jsem musel mezitím trochu pracovat.)
O komunizmu bech nemluvil ani jako o protiváze "kapitalismu", tak jako v tomto smyslu nevnímáme ani nacionální socializmus. Komunismus resp."reálný socialismus" je diktatura proletariátu, čili je správnější hovořit o polaritě demokracie-diktatura. Odpor ke komunizmu by měl cítit každý demokrat, ať už sám tíhne spíš k levici, nebo k pravici.

Přiznám se, že já té arogance kolem sebe až tak moc nevidím; řekl bych, že dřív jí bylo víc. Doporučuju porovnat například chování personálu na letišti v Praze a v Moskvě.
K té systémové aroganci patřilo například to, že vám někdo úplně anonymní mohl pronic-zanic udělat jakousi poznámku do kádrových materiálů, o které jste se sám nikdy nesměl dozvědět, a byl jste na celý život občanem třetí kategorie; vaše děti pak nesměly na žádnou školu, kde by mohly získat maturitu.
22. 01. 2009 | 02:12

Honza Český napsal(a):

Tak jsem si přečetl jak pana Krause, tak paní Semelovou
Oba mají v demokracii právo sdělit nám svůj názor či výzvu
Oba však chtějí omezit prostor pro svobodu slova druhého
Jeden druhého neporazili
Jen si dal každý z nich vlastňáka
Když je to baví …
22. 01. 2009 | 02:13

Jan Vaculík napsal(a):

A ještě něco, Michale:
Vy se bojíte, že se sníží sociální dávky, a já se zase bojím, že na ty sociální dávky nebudu mít. Máme malou firmu, která živí 10 lidí, cítím odpovědnost za to, aby dostali preavidelně výplatu, a krom toho posílám každý měsíc státu 140 tisíc Kč - to se musí poslat poslat, i kdyby na chleba nebylo.
A nejen to: Dnes jsem si našel na internetu, že jedna firma, která nám dluží cca 100 tis Kč, šla před pár dny do konkurzu, takže už od nich nedostaneme nic. A určitě to není jediná, bude jich víc. Takže nejenže jsme prodělali, protože jsme na zakázku pro ně marně vynaložili fůru peněz, ale stejně i tak jsme státu museli zaplatit DPH a teď zaplatíme i daň ze zisku - dohromady cca 40 tis Kč ... tedy daň z peněz, které nikdy ani neuvidíme.
A tak cítím, jak tímhle báječným způsobem potáhne jedna firma ty ostatní ke dnu, a to hlavně díky penězům, který si -z nezinkasovaných zisků!- vezme stát.

To jenom na okraj, abyste věděl, že všechny ty dávky taky někdo musí zaplatit. A musí platit, i kdyby na chleba nebylo, jak výše řečeno. Dráth to pak rozfrcá po třicetikorunách, přičemž odhaduju, že nanejvýš 5% z lidí, kterým je takhle přilepšeno, je skutečně potřebných (tedy chudých).
22. 01. 2009 | 02:37

Jan Vaculík napsal(a):

Taky by mě zajímalo, jaký peníze budou oranžisti rozhazovat, až v tomhle státě těch posledních pár lidí přestane pracovat?
22. 01. 2009 | 02:44

Michal_2 napsal(a):

Pane Vaculík,
jste na rozdíl ode mě schopný. Buďte rád.

Ještě jsem chtěl upozornit na jeden velký omyl úspěšných lidí. Když je někdo úspěšný, myslí si, že když to dokázal on, dokážou to i ostatní, kdyby se snažili, často takový názor dává i veřejně najevo. To je ten jejich velký omyl a moje zkušenost s pravicovými voliči, oni se to někdy snaží vydávat dokonce za kladnou morální vlastnost (přitom i z jejich strany je to jen volba toho, co je pro ně výhodnější, nebudou přece volit levici). Nedokážou přitom pochopit, že někdo není zrovna hyperaktivní, že nemá téměř neustále dobrou náladu, že nemá tolik energie jako oni. V čem oni nevidí problém, to pro jiné problém je. Úspěšným lidem tohle ale není možné vysvětlit, oni to nikdy nepochopí (podle hesla "Podle sebe soudím tebe"). Pro ně je každý, kdo nezvládne to, co oni, buď neschopný nebo lenoch. Úspěšní lidé neumí pochopit, že na stejnou činnost spotřebuje někdo jiný i několikanásobně více energie. Někdo podniká a přitom se ještě stará o rodinu, dvakrát týdně chodí do hospody, z toho třeba v pátek na delší dobu až do noci a pořád nevypadá, že by byl nějak unavený. Na druhou stranu třeba zaměstnanec udělá to, co má, a má toho už opravdu dost, z práce se vrací utahaný a otrávený.

Úspěšní volí pravici, méně úspěšní obvykle levici, protože jim nic jiného nezbývá. Tak to prostě je, každý volí, co je pro něho výhodnější.
22. 01. 2009 | 03:37

kk napsal(a):

Jeste jste, pane Krausi, zapomnel na rohliky. Na ty se slzou v oku vzpomina muj deda, skalopevny volic komunistu.
22. 01. 2009 | 03:50

Honza Český napsal(a):

Pro J. Vaculík

Promiňte prosím, že na Vás reaguji, ale zbankrotujte taky
Před tím ale svá aktiva převeďte na svoji novou firmu (napište ji raději na někoho blízkého)
Dělají to tak všude, Vaši dlužníci taky, tak se toho nebojte
Podnikání není jenom o poctivé práci, ale také o schopnosti ty druhé porazit
Máte-li mít zisk, někdo musí prodělat, leda byste měl nápad jako Bill Gates
Jestli na to nemáte žaludek, tak se nechte zaměstnat
Volný trh je volný pro všechny a Rath s tím nemá nic společného …
22. 01. 2009 | 03:58

student napsal(a):

"Komunisté dokazují světu, že nikoli komunizmus, pouze jeho metody - teror, imperialismus,militarismus, byrokracie - byly v uplynulých letech nesprávné, ale o tom, že tyto metody samočinně vytváří sama idea a praxe komunizmu a že bez nich je bezmocný, protože není šitý na lidskou míru, všichni mlčí."
Dovoluji si výšeuvedený citát opravit. Idea komunismu tyto metody nevytváří. Ty jsou všudypřítomné bez ohledu na současné vládnoucí náboženství.
Komunismus, ale tyto metody dokonale využívá, účinněji než ostatní ideologie.
22. 01. 2009 | 07:06

Rumcajs napsal(a):

Karel Mueller:

Já to znám jinak. Ačkoli zaměstnanci měli i jiné nabídky na zaměstnání, odmítali je z důvodu odstupného.
Dřív nebo později své odstupné dostanou. Zaměstnanci jsou ze zákona uspokojeni jako první. Teprve potom jdou ostatní věřitelé. To znamená, že buď někdo dá víc,než je souhrn jejich odstupného nebo mají možnost svoji pohledávku kapitalizovat.

Znám podobný případ třeba u firmy Menzi-Muck.
22. 01. 2009 | 07:33

třebaKarel napsal(a):

Ahoj Rumcajsi ,
Tak jo , už jsem vychladl . Na Tebe se nedá dlouho zlobit .
Jen že mně napadá - mezi náma bude menší rozdíl než si myslíš .
V případě K.M. je to banalita - Ty víš líp než on který tam má insidera jak to je , resp. nechceš připustit že to funguje jinak než trh káže . Ale proč ? Jak to bylo u firmy Mickey - Mouse přeci neni argument .
Hezký den , doufám že dneska nenapíše nic Rath nebo .. . tK
22. 01. 2009 | 07:59

třebaKarel napsal(a):

Pane Krausi ,
promiňte , Vaše dělení na komunisty z éry kdy to znamenalo nepohodlí / mimochodem třeba Gottwald ,.. / je jistě z určitého pohledu pravda .
Mají ale proto menší vinu komunisti z r. 1920 kteří setrvali po r. 1948 ? Anebo u těch je to jinak ? Ale jak ?
V té době jsem nežil , snad bagatelizuju , ale vlkův zlom v r. 1968 mám v hlavě jako poměrně spolehlivou zkoušku charakteru .
Hezký den Vám ,
tK
22. 01. 2009 | 08:07

Lena napsal(a):

Michale 2

hysterických je hodně ženských, chlapů méně, toho znám jen jednoho. Ale víte, že hysterici se velmi rádi ohánějí svými nemocemi jako to tady děláte Vy? Klidně si volte tu svojí levici. Ale až nebude na to, abyste dostal pořádný důchod, který Vám populisticky slibují, s tím, že se "o sebe musíte postarat sám" (jak řekl pan soc. dem Sobotka při jedné besedě se studenty ekonomie - přenášela to televize, bohužel až někdy ve 2 v noci), tak se nedivte.

Je neuvěřitelné, jak zase někteří lidi dokáží debatu o komunistech opět převést na pranýřování podnikatelů. Toto tu bylo 40 let za KSČ a je to tu furt. Smutné. Tady to ještě hodně dlouho lepší nebude.
22. 01. 2009 | 08:07

ALT napsal(a):

Pro Honza999,
vzhledem k tomu,že jsem se taky ohnal K.K.
- co se K.K. týká - neprotiřečíme si,
ale co se okolností brzkého odchodu K.K.týká
podrobnosti zná jen nejvyšší, a možná někteří z pravdoláskova
22. 01. 2009 | 08:16

valdštejn napsal(a):

Pane Krausi , nechcete mi říci v které že době začal hrát Váš pan bratr ve filmech a divadle . Jeho bývalá žena např. hrála v seriálu o jedné přehradě : reálsocialismus z toho čpěl , jak se říká lidově , neúrekom .Tak prosím Vás : vyserte se na Kunderu a nechte umělce na pokoji . Soustřeďte se na svého bratra žvanila .
22. 01. 2009 | 08:19

valdštejn napsal(a):

to Lena : 1)pletete si Sobotky (jeden je z ODS a druhý z ČSSD ) za 2)bylo to opakování z poledne za 3) lepší to tady nebude kvůli lidem jako jste vy
22. 01. 2009 | 08:23

neo napsal(a):

Naštěstí jejich voličové pomalu, ale jistě umírají........... a ti mladí komunisti jsou stejná pakáž jako neonacisti.
22. 01. 2009 | 08:25

Rumcajs napsal(a):

tK:
Čau Karle.
Právě jsem si byl zaplavat ve své pokladnici, zmlátil důtkami několik zaměstnanců a vodním dělem rozehnal odboráře dožadující se lidského zacházení.
A tak mám trochu času a dobrou náladu.

Pokud nejseš černej, pak mezi náma asi opravdu nebude velkej rozdíl. Akorát, že ty jsi hroznej cíťa. pomalu jak ten Řeřicha.

Ale já Tě z toho dostanu. Dneska za domácí úkol musíš 100* napsat "Paroubek je GOGO".

A ten trh Karle, to jsme my dva. Buď si to sklo koupíme nebo ne. Další možnost je, že nám někdo sebere peníze a koupí to za nás. To se mi ale moc nelíbí.
22. 01. 2009 | 08:34

ALT napsal(a):

pro valdštejn,
navážet se do autora blogu za to, že vám nesedí jeho bratr, je asi tak stejně poctivé jako svého času prohlášení ...že za to, že není v obchodech toaletní papír můžou imperialisti
22. 01. 2009 | 08:37

janíček napsal(a):

Krausi, měl by ses dát léčit. Pleteš tu páté přes deváté. A komunisti v minulosti "brali" jenom tem, kteří si majetek nahonobily neprávém, vykořisťováním jiných a to ještě dostaly zaň náhradu. Tak sklápněte a neoblbujte mladé. Vždyť se Vám teď ten ukázkový kapitalismus vybarvil. Ať žije krize. No, ale vy již máte vystaráto, že jo?
22. 01. 2009 | 08:39

Otazka napsal(a):

Vazeny pane Krausi,
nikdy jsem nebyl v KSC ani jsem je nevolil. O palachove tydnu jsem se ucastnil vsech demonstraci abyl jsem na narodni 17 listopadu. Byvaly komunista je neco jako byvaly cernoch. Timto se omlouvam jednomu zpevakovi v USA. Pripoustim, ze existuje jiste nebezpeci ze strany komunuistu, ze by opravdu mohli zpusobit velke zlo. Vy i ja vsak moc dobre vime, ze toto riziko je zcela marginalni a ze v nasem svete, prave v teto dobe jsou tady mnohem vetsi a aktualnejsi hrozby.

Nekdo zorganizoval utok na WTC 11 zari 2001. Vsichni jsme to videli prakticky v primem prenosu. Mam jeste doma stare clanky z 60 let, kdy se WTC projektovalo. Existuji filmove zaznamy z vystavby, dokumentace. Princip byl takovy, ze bylo postaveno centralni nosne jadro , jakysi nosny pilir a na nem byla jednotliva patra zavesena. Vdovy po obetech 11 zari 2001 (tkzv. "vdovy z New Jersey") nedaly potvory pokoj a tak dlouho otravovaly pana prezidenta Bushe, az ustoupil a sestavil vysetrovaci komisi ne nepodobnou te nasi k 17 listopadu.... Vysledek je, ze pry ty veze WTC spadly "palacinkovym" efektem. Tedy , ze ty horni se utrhly a pak strhly ty spodni...I naprostemu laikovi musi byt jasne, ze tady neco nehraje. Prece pokud ta patra padala lavinovite jedno na druhe, nemohl ten centralni nosny prvek spadnout tak, jak je videt na notoricky znamych zaznamech.... Samozrejme by zustal stat. Budova WTC 7 navic vubec zasazena nebyla, prakticky nehorela a odpoledne 11 zari 2001 najednou sama spadla. Tato technicka fakta vsak sama o sobe nejsou dulezita, co je dulezite, co je zcela zasadni, to je to, ze kdokoliv na toto tema vubec zavede debatu, je automaticky oznacen za konspiracniho teoretika. Vetsinou je take oznacen za bolsevika...Prece teorii predlozila ta vysetrovaci komise. Hlavne vsak s teorii prisla vlada USA. Neni konspiracni teoretik prave ten, kdo tvrdi, ze fousaty strejda s kalasnikovem z afganske jeskyne naridil cviceni protivzdusne obrane USA a Kanady NORAD zrovinka 11 zari 2001? Na podzim 2002 a jare 2003 prakticky vsechna media opakovala pohadku o laboratorich na vyrobu ZHN v Iraku a media nam ukazovala zfalsovane satelitni snimky. Kdo tohle vymyslel a zorganizoval? Komunisti? Vy si opravdu myslite, ze to cele je dilem komunistu? Nebo tohle neni zasadni tema nasi civilizace?
Vcera jsem polozil zastupci velvyslanectvi USA dva dotazy, nebot se uvolil odpovidat verejnosti.

Je to na teto adrese.
http://zahranicni.ihned.cz/...[id]=33123180&1232856372 Samozrejme mi neodpovedel a dokonce je ten prvni dotaz nyni nejak "posunut", aby tam neotravoval....

Zde jsou ty dva dotazy.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Dobry den, v roce 1800 byla velka cast pudy vlastnictvim puvodnich obyvatel uzemi USA. Jakou spolecenskou transformaci se vlastne stalo, ze uz tomu tak neni? Slo o nejake pozemkove reformy ? nebo hromadna odkoupeni? Kde jsou vlastne puvodni majitele pudy v USA? Dekuji za vysvetleni.

Stat Izrael odvozuje sve uzemni naroky v Palestine od osidleni zidy pred dvema tisici lety. Predpokladate, ze by puvodni obyvatele USA za podpory nejake velmoci, ktera bude mit zajem v danem prostoru, napriklad Ciny, provedli podobne obnoveni stavu veci v USA jake probiha poslednich 50 let v Palestine? Zde pro ilustraci prikladam vyvoj vlastnictvi pudy:
http://lawrenceofcyberia.bl...

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Jsou to jiste hloupe otazky. Proc vsak ten pan, alespon nenapsal, ze jsou hloupe? Proc se nemuzeme ptat?
Kdo nam teda vymyva mozky?
Kdo lze o 11 zari 2001 o iracke invazi 2003 o utoku Gruzie na civilisty a ted zrovna o vrazdeni fasistickeho statu Izrael zalozeneho na analogii norimberskych zakonu v Gaze? nebo stat Izrael nema jaderne zbrane, neni zalozen na rasovem principu? Vy to pane Krausi nevite?

Vy se nijak nelisite od komunistickych agitatoru 50let. Ano atributy, hesla, barvy, jsou jine, ale v podstate je to stale stejna lumparna, co svet svetem stoji. Nejhorsi na tom je, ze vy to moc dobre vite, jenomze syndrom obeti vam nedovoluje pripustit, ze z obeti se davno stal pachatel. Plati to jak o vas osobne, tak o cele te tragedii statu Izrael.

"Pravda je lez, laska je nenavist a valka je mir"
Ministerstvo pravdy v romanu 1984 od George Orwella
22. 01. 2009 | 08:48

Teo napsal(a):

Když se pan Kraus zmínil o těch kádrových posudcích, měl bych tady jednu vzpomínku.
Po sametové revoluci jsem pracoval vyhozen pro nadbytečnost řidiče u OSP jako pomocník zedníků. Opravovala se ZDŠ a na půdě jsme objevili metrák složek s kádrovým obsahem žáků školy. Zprvu jsme byli nadšení a potom zděšení. Od první třídy se zapisovaly postoje rodičů a dětí ke socialistické společnosti, členství a nečlenství v PO SSM plnění socialistických závazků a podobné zhovadilosti a na ukončení ZDŠ pak bylo doporučení či nedoporučení přijetí na studia a učiliště.
Na ty hory šikanovacího materiálu jsme neprozřetelně upozornili nadřízeného a spisy zmizely. Asi je to i dobře. Dnes je doba taková, že zneužít se dá vše, natož materiály ze základní školy.
Ta komunistka má jistě na mysli blaho dětí a jejich vývoj. Jak se provádělo blaho je tohle jasným důkazem. A pro dokreslení - má žena byla za socialismu mimo jiné zaměstnaná jako sestra v jeslích a potvrdila mi, že se kádrové spisy o rodičích dětí psaly už i tam!
Takže žádné mukly na diskuze s dětmi nepouštět a pouštět na ně výhradně bachaře! Aby prostě byl dozor!
22. 01. 2009 | 08:49

neo napsal(a):

Janíček:

můj děda ani praděda nikdy nikoho nevykořisťoval a nikdy ani nic neukradl. Přesto mu byl majetek zabaven.

Za války je okrádali němci a po válce komunisti.

Takový jako jsi ty by zasloužili přes hubu.
22. 01. 2009 | 08:55

twardowski napsal(a):

to Otazka:

velice pekne napsano, to Krausovo podani zni strasne lacine, jednoduse
22. 01. 2009 | 08:58

twardowski napsal(a):

jeste pro Otazka:

treba lide doopravdy casem pochopi, ze komunisti nejsou jedine zlo
22. 01. 2009 | 08:59

Kalous napsal(a):

Autorovi nejde o obhajobu soucasneho stavu.
Narod selhal v tom, ze obecne neni ochoten se postavit celem k minulosti zeme.
Lez kvete jak mezi komunisty, tak mezi obcany, kteri neradi vzpominaji na svoje selhani a ulitby rezimu.
Nikdo nechce lynčovat komunisty Ale to neznamena, ze totalitni rezim, vcetne jeho pomylenych intelektualu, kteri
z neho profitovali, bude zameten pod koberec.
Pani ucitelka by za nacismu urcite hajila
nektere pozitivni stranky Rise - na pr.
stavby dalnic a navraceni sebevedomi Nemcum. Jenze tudy cesta nevede.
Kazdy rezim ma neco dobreho, ale zasadni
otazka je, kdo porusuje pravo, kdo se dopousti nasili a nedovoli svobodny nazor
To je vsecko
22. 01. 2009 | 09:10

Rorejs napsal(a):

To Twardowski
Neni treba mluvit o tom, ze komuniste nejsou jedine zlo.
Goering take nebyl jedine zlo.
Tenhle styl hodit vsecko do jednoho hrnce
je typicky pro mnoheho diskutera a typicky
pro tuto dobu. Poukazovanim na tunelovani nelze vymazat kradeze majetku zpusobene komunisty.
V Cechach je velice oblibenej alibismus,
ve stylu: No, dobre nemecke koncentraky
byly spina, ale na druhou stranu meli
Goetha a maji Bayern Munchen.
22. 01. 2009 | 09:16

Kemr napsal(a):

Proc stale mluvit o kapitalismu ? Nejsme v Latinské Americe. V Dánsku, Norsku, Švédsku
Holandsku, Belgii a dalších nenápadných zemích existuje socialní spravedlnost bez
slibů komunistů, bez vězení atd.
Žádné zářné budoucnosti.
A ještě něco: co je to za blábol plést do
naší, české minulosti otázky, odvádějící pozornost od tématu: nikdo tu nepsal o Americe, ani o Gaze, ani o jiných věcech.
Jen o naší minulosti a neochotě se k ní
vyjádřit.
22. 01. 2009 | 09:24

zdesta napsal(a):

S vymýváním mozků jsou dlouholeté zkušenosti a metody ideologického působení,nepouživali jen komunisti a fašisti.Dnes se zase účelově prosazuje jednostraně jediná možná cesta ke šťastné budoucnosti,která jako obvykle má postihnou až příští generace.Metody a způsob ovlivňování se sice mění,ale podstata zůstává stejná.
22. 01. 2009 | 09:30

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi ,
to jsme ale pořád dokola u toho jednoho , co se Tobě líbí je pochopitelný , ale je to ve skutečnosti JINAK .
Nic takhle jednoduše nefunguje , vem si školky - je jich spousta soukromejch , lopotěji se jak to jde a pak přijde mměstská část a naleje do jedný svý takový peníze , že se to nevrátí ani za 100 let .Soutěž , trh ,.. ?
Oponuju Ti jenom proto , že vidim jak to chodí v praxi , to nikdo nezmění . Kdo to zavedl nikdo nevíme , ty myslíš že tví oblíbený levouni , já jen řikám že ty teda u nás nikdy na radnici nevládli a a vládnout nebudou . Včil mudruj .
Cíťa tK
22. 01. 2009 | 09:34

Ládik napsal(a):

Dopis poslaneckému klubu KSČM je na http://www.youtube.com/watc...
22. 01. 2009 | 09:43

Rumcajs napsal(a):

Myslím že tentokrát už profesor Hořejší zašel příliš daleko. Přeci jenom genetické pokusy na lidech, to už je silná káva i pro mě. Nebýt toho, že se mu jeden takový pokus vymknul kontrole a začal zde psát pod nickem Jeník, nikdy by tato hrůzná pravda nevyšla najevo.
22. 01. 2009 | 09:51

Krok napsal(a):

Stále jen ty zločiny komunismu, fronty na banány, o ostatním ani muk. Pane Krausi, to Vám ta nenávist vůči komunismu úplně zatemnila mozek? Poctivě porovnejte co je lepší teď s tím, co bylo lepší za komunistů a uvidíte, že ta minulá doba nebyla úplně tak bědná, viz například filmovou produkci, zdravotnictví, školství. Byli žebráci? Byli bezdomovci? Atd. atd. V mnoha případech lžete, lžete a když ne, tak zamlčujete.
22. 01. 2009 | 10:03

Karl von Bahnhof napsal(a):

Krok:

jistě měla pár pozitiv, ale negativa jednoznačně převažují.
btw: žebráci a bezdomovci nebyli akorát vidět, když seděli ve vězení:)
22. 01. 2009 | 10:11

jogín napsal(a):

Vymývání mozků máma denně, halt majitelé novin tu skutečnost poněkud upravují a určitě ne do leva. Vzpomeňte si, jak dlouho trvalo, než se v mediích objevily zmínky o tom, že do Osetie vpadli Gruzínci. A zahraniční noviny to konstatovaly od začátku.
22. 01. 2009 | 10:11

ALT napsal(a):

pro Kalous,
hezké

jinak mám pocit,že s teoriemi o 11.9. je to už daleko od tématu, i když to souvisí.

to, že režim který tu byl před r.1989 byl nesmírně hovadský je zřejmé,
co není zřejmé je to, že si pravděpodobně spousta lidí nechce připustit do jaké až míry byli manipulováni, protože mají hrůzu z toho přiznat si to

co kdybychom zůstali u něčeho čerstvějšího
např. celkem čerstvé zprávy o tom, že nějaká komise placená z našich daní má např.silné výhrady k filmu Kráska v nesnázích (tedy pokud lze věřit médiím)
(ohrožení mravní výchovy,atd.)
pokud jste ten film viděli můžete srovnat se svou představou o ohrožení mravní výchovy

před pár lety jsem zíral na bilboardy podél cest na kterých byl nápis - Texaský masakr motorovou pilou
tahle s prominutím srač.. zřejmě nikoho mravně neohrožovala, alespoň jsem v tisku, nezaznamenal, že by se tím nějaká komise zabývala

pro mě je tahle zpráva symptomem plíživé manipulace, stanovováním falešných hodnot a znovu neskutečnou buzerací a manipulací,
ztrátou soudnosti a varováním pozor - zase mě někdo přesvědčuje o tom co si mám myslet,
jaký mám mít názor a hlavně, nikdy, nikdy nepřemýšlej
(soudruzi nahoře přece ví nejlíp co potřebujem)

nechci aby tu byl znova stav kdy bude někdo dětem bušit do hlavy, že soudruh Gottwald byl hodný taťka, soudruh Stalin ještě hodnější strýček a v r. 1968 to byla soudružská pomoc,to že nemůžu vydávat např.vlastní noviny je v pořádku
Tuzex a ty divné bony nám vnutili imperialisti,a za všechno špatné
můžou ti oškliví soudruzi z SRN

stejně tak nechci aby někdo bušil dětem do hlavy, že ti nejspravedlivější a nejchytřejší byli ti z disentu okolo V.H.
,že bylo štěstí mohla li si rodina koupit chleba a mlíko,
,že všechny průsery které tu po r. 1989 byly a jsou způsobili vlastně soudruzi před r.1989 a zakuklení nepřející kryptokomunisti podporovaní F.K.

stejně tak nechci, aby nahé dítě předškolního věku pobíhající po zahradě v
parném létě bylo důvodem k trestnímu stíhaní rodičů za ohrožení mravní výchovy tak, jak je to možné v některých státech USA
co vy na to učitelé, úředníci,
co vy na to zleva i zprava,
co vy na to pane Kraus ?
22. 01. 2009 | 10:24

xiluodu napsal(a):

Pane Krausi, když už máme "Ústav pro studium dějin totality", který odhaluje zločiny totality, co kdyby také někdo "zkoumal" proč tatíček Masaryk nechal pálit četníky do pokojného průvodu horníků za Mostecké stávky roku 1932, kde byli tito lidé povražděni ?? Proč všechny i ty nejmenší děti ve školách musí znát jméno Milady Horákové a její příběh nazpaměť, když u těchto zavražděných horníků nemusí znát ani jejich jméno ?? Po nich ani "pes neštěkne", ono se to totiž politicky dnes nehodí do krámu, něco vytahovat na První republiku, tam prý vše bylo O.K.!!
22. 01. 2009 | 10:31

KamilW napsal(a):

Myslím, že by stačilo připomenout, co o komunizmu jasnozřivě napsal před 160 lety Karel Havlíček Borovský.
Ten usoudil, že komunismus je vznešená myšlenka, kterou je buďto možno brát vážně: pak se z toho ale nic nedá prakticky uskutečnit.
Nebo se to uchopí prakticky: a pak z toho ale nemůže vzniknout nic jiného než despotický absolutizmus.
Následující staletí různých experimentů s komunizmem v různých koutech světa ukázala, že tomu tak opravdu je.
22. 01. 2009 | 10:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden komentář, který v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi, vyjadřoval podporu násilí.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 01. 2009 | 10:39

valdštejn napsal(a):

pro alt : nikdy jsem za komunistů neslyšel , že toaletní papír není kvůli imperialistům . Neměl jsem rád komanče , nikdy jsem u nich nebyl a v té době jsem je ani nevolil . Komunisté zavírali , vraždili , potlačovali svobodu a redukovat jejich prohřešky vámi uvedenou větou je prachobyčejný blábol... K panu Krausovi bych měl jen to , aby si zametl před vlastním prahem !
22. 01. 2009 | 10:46

Otazka napsal(a):

Jeste jedna poznamka pro zapalene bojovniky za svobodu:
"Nekomu jde o vymyvani mozku samotne, a nekomu jde o to, aby vymyvani mozku bylo spojeno s komunisty prave ted."

Dle meho nazoru je k tomu velmi inspirujici stary biblicky pribeh o zenach, ktere se hadaji o dite. Prijdou k Salamounovi a ten naridi, aby dite bylo rozpuleno. Prava matka se zhrozi , neprave to nevadi a tak pravda vyjde spasne najevo....

Kazdy si muze aplikovat tento prastary princip na skutecnost a na pana Krause a podobne "komunistobijce". Stejni "milovnici svobody" horovali proti habsburkum, ale za prvni republiky, proti Benesovi, ale za druhe republiky, proti nacistum, ale po roce 1945, proti kapitalistum, ale po roce 1948 .... a ted?

"Takhle se mava, takhle se bije"
(navod na pouziti placacek ve fimu "Tri veterani")
22. 01. 2009 | 11:06

orinoko napsal(a):

Pane Krausi, už jsem myslel , že jste nakoupil téma v laciné apatyce, ale jde to. Určitě věci nevidíte černobíle. Také to schytáváte zleva i zprava, a sám jste v negativu.
To je ovšem dobrá zpráva, pro Vás osobně.
22. 01. 2009 | 11:10

ego napsal(a):

KamileW, jak mohl psát Havlíček cokoli proti komunizmu, když základ učení vznikl roku 1872 zvaný Manifest KS..., takže trochu se učit. Jsem proti účasti komunistů ve vládě, ale pokud budou zvoleni v řádných a demokratických volbách? Budeme je okamžitě kamenovat, lynčovat, mám problém se xenofobií, který se pomalu rozlézá v naši zemi. Stačí si přečíst různé články v nejrozšířenějších periodikách a zjistíte, že zlem na Zemi jsou Číňané, Rusové, muslimové, komunisti, levičáci....takže proplachuje mozky nejen dětem.
22. 01. 2009 | 11:10

Otazka napsal(a):

Uvedu zde jeden zcela exemplarni priklad. Soudruh Milan Hejl nyni majitel firmy Ami Communication s.r.o. dostal zakazku na PR pro vybudovani americke vojenske zakladny proti vuli vetsiny obyvatel v zemi. Tento soudruh Hejl byl pred rokem 1989 ve vysokych funkcich KSC a tvrdil:"laska k Sovetskemu svazu je nejvyssi formou lasky"

Jestli nekomu opravdu jde o hrozbu komunisticke hydry, tak si zajdete do teto firmy:

http://www.amic.cz/public-r...
22. 01. 2009 | 11:13

ALT napsal(a):

pro Valdštejn,
neredukuju !

to s tím papírem byl příměr

nebo už si nepamatujete na nejhorší nepřátele
budování socialismu? - jaro,léto,podzim,zima
a imperialisti

nicméně nemyslíte, že vyčítat mu bratra je přece jen rochu mimo jeho práh?
22. 01. 2009 | 11:16

El niňo napsal(a):

do škol samozřejmě patří pravda a ne cenzura... jen bych dodal přiměřeně věku. On ten malý kluk či holka v přívalu různých ideologicky naservírovných informací stejně nevnímá.
Co zvládnou studenti středních a yvsokých škol nechtějte po malých dětech ... tím narážím napředstravy jak malé děti zasvěceně besedují s politickými vězni a bývalými komunisti najednou a mají si svobodně vybrat kde je pravda.
Zjednodušme to na svobodu slova a odmítnutí monopolu moci, bez malování černobílého světa.
22. 01. 2009 | 11:23

Teo napsal(a):

Když pátrám nenápadně po znalostech o socialismu v Československu u spolupracovníků mladších dvacetipěti let, zjišťuji, že nevědí vlastně nic!
O Miladě Horákové jsem se takhle dozvěděl, že stávkovala a tak ji zatkli. Potom že ji dali provaz, protože měla příbuzné na západě.
No tomuhle říkám mediální zblbnutí. Protože ze školy si žádné vědomosti z nedávné historie přece neodnesli.
Příznačná je neochota nastupující nové generace se jakkoliv zajímat o minulost. Zato současnost ovládají mistrně. Mnozí kolegové mladší dvacetipěti let mají dluhů na sto let dopředu při svém výdělku a přitom netrpí nedostatkem ve vybavení domácností i stravě. Přesný obraz dneška, kdy nejpřednější z politiků prohlásí beze studu, že státní dluhy se nemusí platit. Bilion je pro novou generaci jakýsi obnos, který je možno přece kdykoliv navýšit o další, aniž by se bylo třeba bát. I proto vidím úspěšnost výroků učitelky s politickou příslušností komunistickou, že o Miladě Horákové netřeba učit. Ono netřeba učit vlastně nic, protože všechno se dá koupit na dluh a to zajistí socialisticko komunistická politika!
22. 01. 2009 | 11:31

ALT napsal(a):

pro El niňo
souhlas, viz.00.36.něco
22. 01. 2009 | 11:38

PatientO.T. napsal(a):

2 ego: Manifest KS poprvé vyšel 1848...
22. 01. 2009 | 11:46

Pocestny napsal(a):

No, tak se to klasicky rozpadá na partičky...
Máme tu ty, kteří se nám tu snaží vysvětlit, že v krutosti dneška se zločiny minulé ztrácí jako pára. Snaží se nám tu namluvit, že dochází k podobné manipulaci s fakty jako tehdy, kdy´se na šíření státostranických lží podíleli téměř všichni zástupci tzv. pracující inteligence.

Ten osobní mindrák z toho, že narozdíl od pánů "vždynahoře", kterým kdysi oddaně sloužili a kteří je pak nechali na pospas té kapitalistické bestii a hrabali s bývalým nepřítelem, se oni nestali ničím a nikým jiným, než tím, kým a čím byli vždy.

Dále tam vidím ten absolutní nedostatek vědomí, že některé prvky chvování bolševika jsou v této společnosti neopakovatelné, proto je mylně přisuzují protistraně, protože prostě nepochopí, že některé věci se nedělají a to ani pro konečné vítězství světové revoluce.

Jsem poněkud stísněn tou mírou přízemní vulgarity myšlení, které tu čtu v těch všech obviněních této doby ze zločinů ještě horších, než byly ty vezdejší za bolševika. Marně přemýšlím nad tím, co může inteligentního jedince vést k takovým názorům, než ta klasická česká pálivá žáha, která souží každého, kdo se necítí dobře, když není "za vodou".

"Je mi zle, necht je všem ještě hůř", prázdně pomlouvat a zveličovat chyby - to vše abychom nebyli nuceni přiznat jinému kvalitu a sobě průměr....hlavně nikoho nepochválit, dokud budeme všichni stejní zoufalci, nebude to nikomu líto.

Je smutné číst si tu hlášku triviála, který pardonuje zločiny komoušů tím, jak "američané bijí černochy, židi araby a vůbec..."

Typický příklad je pan Otázka, jedinec, který tu předvedl klasickou bolševickou - tedy přenesme diskusi z tématu , které nám nesvědčí do formy obžaloby žalobce za věci, které s naším vlastním svinstvím nemají nic společného.

Pane Otázka, já zvysoka kašlu na to, kdo kde ve světě vám vymejvá váš plochej závit, to je vaše věc, ale furt nevidím ani ten nejslabší oslí můstek, který by to nějak spojil s touhou místní bolševické deformátorky dětí znovu diktovat co se tu budou o ní a svinstvech, které tu pácá učit naše děti.
22. 01. 2009 | 11:49

KamilW napsal(a):

ego:
Ač je to neuvěřitelné, je to tak. Už Havlíček dokonce viděl o dvacet let dříve jak Evropou obchází strašidlo komunizmu. Mám ten článek autenticky v sebraných spisech, vydaných před skoro sto lety a vy si to můžete přečíst třeba na webu

http://citanka.cz/havlicek/...

Škoda, že si to už nepřečetli Marx s Engelsem.
22. 01. 2009 | 11:56

max napsal(a):

to xiluodu:
máte v tom hokej. Nevím,co vám kdo nabulíkoval,ale tu "legendu" o Masarykovi,který nechal střílet v Duchcově u viaduktu (zřejmě to máte na mysli) do dělníků si vymysleli právě komunisti v 50.letech,kdy potřebovali TGM dehonestovat. Je to lež od A až do Z. Pokud si uděláte čas a zapátráte v historii,tak zjistíte,že za tuto "akci" byli odsouzeni 2 poslanci za KSČ (přiznali se a jejich trest přijal i Gottwald) a jeden strážmistr (jedni za provokace a druhý za to,že se nechal vyprovokovat), zároveň si můžete přečíst o tom,jaké byly skutečné počty zraněných a mrtvých. TGM s tím neměl opravdu nic společného. Nebo si snad myslíte,že tomu strážmistrovi a poslancům KSČ volal:-))? Ve 30.letech jaksi mobily nebyly...

Právě u komunistů je ten problém,že oni historii nikdy vykládat nemohou,protože si ji vždy upraví dle svého.
Nedokážu si představit,že by v Německu dnes vystoupil bývalý člen NSDAP a chtěl na školách učit "vyváženě" historii s tím,že by provedl určitý výklad dle svého mínění a učení NSDAP. Naši komunisté stále nechápou,že princip jejich zločinů byl již v samotné ideologii (stejně jako u fašistů) propagující třídní boj (tj.zavírání a popravy nepohodlných "kulaků", živnostníků a krádež jejich majetku a posléze jeho zruinování), diktaturu proletariátu, cenzuru, zavřené hranice, deformované zákony, vězení bez soudů, třídní pojetí soudů jako takových, atd.,atd.
Pokud chce někdo toto relativizovat,tak má buď krátkou paměť a o historii nic neví, nebo má k tomuto deformovanému myšlení blízko, aniž to někdy i sám tuší.
22. 01. 2009 | 11:58

Honza999 napsal(a):

Jan Vaculík

Pane Vaculík, nechápu, proč se zde oháníte nějakým komunismem, když všichni přece váme, že zde žádný komunismus v tom pravém smyslu tohoto slova nebyl. Byl zde jen pokus o vytvoření spravedlivějšího společemského řádu, který ovšem již v zárodku ztrosKotal na několika okolnostech a proměnil se ve standardní (lidem bohužel vrozenou) rvačku o koryta.

První z těchto okolností je fakt, že asi 20-30% lidských povah není SCHOPNO a OCHOTNO spravedlivý společenský řád akceptovat. Lidí, kteří mají tendenci žít na úkor jiných, lidí toužících po MOCI, OVLÁDÁNÍ DRUHÝCH A NAPLňOVÁNÍ svého EGA (majetek je jen zástupný symbol, který promítá navenek jejich MOC a schopnost ovládat druhé). Je to skupina lidí, ze které se rekrutovali:
1) v pravěku-prvobytně pospolné společnosti hlavně šamani.. K tomu pak i zdatní lovci, válečníci a náčelníci kmenů, kteří z pozice síly vyžadovali vstřícnější přístup tlupy k jejich osobám, co se týkalo chutnějšího podílu stravy, lepších kožešin, práva prvního výběru pazourkového odštěpku na zbraň a žen. Je pravda, že členové druhé skupiny se také o přežití tlupy více zasloužili, ovšem vzhledem k tomu, že tehdy nedokázali "akumulovat majetek" (maso se kazilo, skříně na kožešinový "frak" neexistovaly a i sexuální výkonnost má jisté hranice), byl poměr toho, co tlupě dali a co si od ní vzali vyrovnanější. Společnost dokázala naplnit jen tu část touhy po moci, kterou oni tehdy byli schopni realizovat a dát navenek najevo. Nejcennější skladovatelnou komoditou byl tehdy již zmíněný pazourek, který ovšem měl mimořádný význam pro přežití tlupy jako celku, takže po zajištění si lepšího hrotu na oštěp "prehistorická šlechta" ponechala zbytek "plebsu". Jelikož žili izolovaně v tlupách ze dne na den ve smrtelném nebezpečí, jejich vnímání času a budoucnosti bylo omezeno. Nezabývali se zítřkem, neznali peníze.
2) v době otrokářské kněží a tehdejší obdoba šlechty (i když tady mutno přiznat, že toto období bylo časem, kdy v rámci společnosti takzvaní "svobodní občané" zažili nejvyšší formu demokracie, jaká kdy existovala, bohužel ovšem na úkor otroků).
Mezi prvobytně pospolnou společností a otrokářským řádem byla dlouhá etapa pomalého vývoje, při které začalo docházet ke kontaktům, nejen konfliktním ale i k případným spojenectvím a k obchodům mezi jednotlivými skupinami lidstva, což si vyžádalo vznik směnného prostředku, který se postupem doby vyvinul v peníze (tehdy ještě "kryté zlatem, stříbrem či mědí"). Moc jednotlivých skupin lidí nad okolní přírodou a šance na přežití do druhého dne během této doby vzrůstala, takže zatímco dříve byla tlupa ohrožována hlavně přírodou, proti které majetek (ve smyslu "financí") nic nezmohl, nyní začaly být ohrožovány jedny skupiny lidí jinými skupinami lidí. Zde se již začala uplatňovat moc peněz, neboť ze skupin spojeneckých bylo možno najmout bojovníky. Tím hlavním zlomem v historii lidstva tedy byl vlastně vynález PENĚZ, umožňující ZÍSKAT a hlavně do budoucna UDRŽET MOC A OVLÁDÁNÍ DRUHÝCH.
3) v době feudalismu církev a šlechta (na úkor podanných)
4) v době kapitalismu opět církev a kapitalisté (na úkor "pracujícího plebsu")
5) v době pokusu o nový řád - k tomu dojdu později..
K tomuto je ovšem nutno doplnit to, že z oněch 20-30% po moci toužících se k reálné moci dostane vždy jen tak 5%, víc jich struktura společnosti "neuživí". Všechny společenské přeměny (v rámci jednoho státu) v historii byly způsobeny boji uvnitř této 20-30% skupiny, kterých 5% bude zrovna v tom kterém státě vládnout. Všechny války světa byly způsobeny právě nelítostným bojem uprostřed této skupiny 20-30% (bráno mezinárodně), snahou 5% vládců z jednoho národa zvýšit svou moc na úkor 5% zrovna vládnoucích národu druhému.

Druhou nejdůležitější okolností pak je to, že se tento pokus odehrál ve špatné době a na špatném místě. V Rusku prostě byla přeskočena celá jedna etapa společenského vývoje, nevzdělaní nevolníci žijící v zemljankách si nedokázali poradit se šancí být svobodnými, netušili vůbec, co to ta svoboda vlastně je.

Třetí okolností bylo to, že od samého počátku, po celou poměrně krátkou dobu svého trvání, byl tento nový řád a následně to, v co se tato snaha zvrtla, v permanentní válce se "zbytkem světa" (přesněji řečeno s mocnými zbytku světa).
22. 01. 2009 | 12:08

Honza999 napsal(a):

dokončení
Idealisté tuto válku neustáli a byli nahrazeni. Kým? Zase JEN těmi ze skupiny 20-30% toužících po MOCI, OVLÁDÁNÍ DRUHÝCH A NAPLňOVÁNÍ svého EGA. Protože ale jejich moc se v rámci nového zřízení nemohla promítat majetkem (nadměrným hromaděním majetku by popřeli své "právo na moc" skrze ideologii, kterou na své cestě za mocí ZNEUŽILI), promítali ji jinak - ovládnutí jiného člověka pomocí peněz zaměnili ovládáním pomocí "ideologie" a s tím spojeným terorem (jinou páku NEMĚLI).
Těmto usurpátorům moci nutno ale přiznat jeden "pokrok" (i když i při něm chybovali).. Na rozdíl od "kapitalistů" si uvědomili, že mají-li si udržet moc a rozšiřovat ji, musí si napřed vyřídit "vnitřní" záležitosti, v rámci národa ta zbývající EGA ze skupiny 20-30% ZLIKVIDOVAT a také na tom pilně pracovali. Drtivá většina těch procesů, "stalinských čistek" a podobně byly jen jinou formou války, omezené v rámci skupiny potenciálních vládců jednoho národa, byl to boj oněch 5% momentálně mocných proti 15-25% těch, co mohli (a zcela jistě chtěli) jejich moc ohrozit a převzít, přičemž ani jednoho z oněch 20-30% v tomto boji zúčastněných nezajímal zbytek 70-80% občanů jinak, než jako objekt, na kterém by mohli realizovat a promítat svou MOC, schopnost OVLÁDAT DRUHÉ A NAPLňOVAT své EGO. To jejich (výše zmíněné) chybování spočívalo v tom, že se jim hned od počátku nepodařilo chopit se moci na dostatečně velkém území s dostatečně silným ekonomickým zázemím. Rusko bylo hospodářsky zaostalá země, jejíž potenciál upevňováním své moci vyčerpali a svůj boj se zbytkem světa ekonomicky (díky izolaci a embargům) prohráli. Prohráli však "čestně".. Dalo by se to definovat tak, že za záruky beztrestnosti uzavřeli se "zbytkem světa" příměří a navrátili poměry do stavu, v jakém se svět nacházel před jejich pokusem jej ovládnout. S komunismem jako takovým to vše vůbec nic společného nemělo. Ti, co by dříve byli "komunistickými" funkcionáři, jsou dnes podnikateli, hejtmany, starosty, funkcionáři "demokratických" stran a naopak, pokud by nedošlo ke změně režimu, výše jmenovaní by byli opět - komunistickými nomenklaturními kádry. Mení to o žádné ideologii, je to vše jen a jen o touze jisté části lidí po MOCI, OVLÁDÁNÍ DRUHÝCH A NAPLňOVÁNÍ svého EGA.

V poměru k počtu obyvatel byly na procenta ztrát na lidských životech cesta církve historií či Francouzská buržoasní revoluce stejně krvavé, jako VŘSR a její následky. Církev v dobách svého rozkvětu moci, ani Francouzská buržoasní revoluce NEMOHLY zavraždit více obětí, než kolik jich zavraždili "likvidátoři" kapitalismu, jednoduše proto, že na světě žilo podstatně méně lidí než dnes a nastal by pak nedostatek "oveček dávajících vlnu", bylo by řezání větve pod sebou. Proto se domnívám, že ony boje uvnitř "elity komunismu" (a dokonce ani kolonialismus, rekonquista, dobývání Ameriky či fašismus) se svou zločinností nijak nevymykají z běžného chodu dosavadní historie lidstva. Dokonce si myslím, že je nutno přiznat "komunistickým" režimům jednu zásluhu - svou existencí (sice v menšině, ale v dostačující menšině) zabraňovaly WWIII, která vyplývá ze samotné podstaty kapitalismu a která je nyní, po zrušení bipolarity světa, téměř nevyhnutelná v případě, že nebude nějakým způsobem opět dosaženo rovnovážné bipolarity zajišťujicí vzájemné zničení. Vedle počtu budoucích obětí této potencionální války o ovládnutí světa bude počet obětí "komunismu" marginální.

Takže ještě jednou zopakuji nakonec - ŽÁDNÍ KOMUNISTI NEBYLI, je si tak ŘÍKALI.
22. 01. 2009 | 12:10

orinoko napsal(a):

Děti se především mají učit, že to byl kapitalismus, kdo zplodil přímé haranty - komunismus a fašismus, takže odpovědnost je nasnadě.
A protože už ten kapitalismus jede s bídou tak na 30% kapacity svých , tržní rakovinou rozežraných, plic tak má nejvyšší čas kouknout se po nějakém svém případném levobočkovi . Je ale otázka , jestli s případným levobočkem přijde nová šance, anebo konečná rána z milosti.
Ostatně domnívám se, že diskuze o komunismu se vede tak leda tady nebo mezi retardovanými politiky. Ve školách ty současné nadějné lidské zdroje zajímá tak značkový výrobek. Že je z komunistické Číny? To je egal. Hlavně , že vypadá Americky.
22. 01. 2009 | 12:13

stejskal napsal(a):

Ten Havlíček je - řekl bych -naprosto přesný, pane profesore.

Neznal jsem tuto jeho úvahu, díky za její zveřejnění.

Libor Stejskal
22. 01. 2009 | 12:17

dej2 napsal(a):

Onehdá jsem se v debatě u kávičky zmínil před kamarádem,že sem tam mrknu na blogy aktuálně.cz.Kamarád užasl,ty čteš tu žumpu?Já se divil,proč to říká.Po přečtení tohoto diskuzního fóra mu bohužel musím dát za pravdu.Pan Kraus měl dobrý příspěvek.To,co z něj udělali diskutující,je katastrofa.Lidé v této zemi nemají ani kapku studu za to,co se zde dělo před dvaceti lety.Naopak mnozí na to s nostalgií vzpomínají.Absolutní hrůza,nedá se to pochopit.Zrovna jako v nedávné diskuzi o Palachovi.Škoda,že se nedá rozdělit to,co dnes je pro ty,kteří si to zaslouží,a pro ty ostatní.
22. 01. 2009 | 12:18

ego napsal(a):

Omluva, manifest KS vyšel skutečně mnohem dříve, ale komunistické strany vznikly později. Článek KHB jsem neznal a děkuji za něj, i když se domnívám, že jeho kritika je komunistům prvobytně pospolné společnosti. Já osobně bych nazýval dobu let 60 - 89 státně řízený byrokratický socializmus, do roku 60 to byl zločinecký rozkladný režim založený na závisti a likvidaci základů demokratického státu.
22. 01. 2009 | 12:53

Krok napsal(a):

dej2. Zdá se, že jste pamětník, asi tak čtyřicetiletý, který ví o éře, kterou někteří diskutující vytrvale nazývají komunismus, komunismem nikdy nebyl. Pravděpodobně vidíte jen tu kávičku a nic víc. Absolutní hrůzu vzbuzují někteří diskutující, kteří si dělají nárok na pravdu a pokoušejí se zakazovat jiným jejich názory. Bohužel musím napsat, že někteří jsou zřejmě duševně nemocní, nic jiného než šíření strachu a nenávisti nejsou schopní.Vy jste toho zářným příkladem.
22. 01. 2009 | 12:56

grőssling napsal(a):

Jen ať do škol chodí co nejvíc pamětníků. Většinou jsou to lidé, kteří jsou morálně čistí a děti si z nich budou moci vzít příklad. Určitě jim při rozhovoru o minulosti pro současnost nedoporučí brát drogy, útočit zbraní na učitele, flákat se za školou i ve škole, nahrávat si je na video a obecně zpochybňovat jejich autoritu. Za našich časů věci nevídané.
Je nejvyšší čas. Odbornost žáků základních škol v mezinárodním srovnání ostudně klesá. Morálka žactva je díky době prachbídná.
Tak jen víc pamětníků. Ty informace o minulosti, pokud nějaké budou vůbec ochotni přijmout si stejně nakonec zkorigují v dospělosti.
22. 01. 2009 | 12:58

jaryn napsal(a):

To Teo 11:31:46

Souhlas a podpis.

Komunisty sypu do jednoho pytle se všemi ostatními inženýry světlých zítřků a jediných správných cest a jediných pravd. Takže se tam válí na hromadě socani, komunisti, fašisti a multikulturalisti.
Zapomněl jsem na někoho?
22. 01. 2009 | 13:10

bape napsal(a):

Milej pane Krausi! Zapoměl jste říci /možná to ani nevíte / , že pozemský život je krátký, i když je to jen relativní pojem. Vaše kredo tedy musí znít " urvi , co můžeš". A proto, že materialisté zleva i zprava jsou téhož názoru, tak je nekritizujte. To je nefér. Jste totiž jednim z nich. Lidé, kteří vnímají svuj život pod optikou věčnosti, mají na věci daleko pokornější a smířlivější náhled.
22. 01. 2009 | 13:41

Falcon napsal(a):

No, mě napadá, že by těm děckám ve školách měli promítat filmy Doznání, Vražedná pole či Jeden den Ivana Denisoviče a k tomu bych třeba přidal film Obyčejný nacismus. A pak bych si poslechl tuhle soudružku, jak by ho vysvětlovala, že se vlastně nedá poznat nacismus od komunismu, protože tyhle dvě ideologie jsou naprosto stejně vražedné a jejich vyznavači patří do kriminálu a to na doživotí.
Jen by mě zajímalo, když si takhle opět otevřela hubu nestoudná komunistická lůza, kdy se ozve i nějaký nácek a bude mít tu nehoráznou drzost a bude požadovat, aby se ,,objektivně''hledělo na dobu vlády nacistů. Vždyť přece byla plná zaměstnanost, ten, kdo pracoval netrpěl nouzí, některé zákony na podporu matek s dětmi či na ochranu zvěře platí v Německu dodnes a jen se tvrdě zatočilo s třídním, pardon rasově méněceným nepřítelem a odpůrci tohoto nacionálně socialistického ( komunistického )ráje na zemi. A stálo to ,,jen'' 50 milionů mrtvých. Komunismus více než 100 milionů mrtvých.
Bohužel, ne vždy se vyplatí být k poraženým velkorysý a ne vždy by mělo platit nejsme jako oni. Komunisticka a nacistická svoloč se musí vyhladit, jinak bude stále dělat na světě bordel.
A ruku v ruce s islamisty, se kterými si náramně rozumí. Luceren máme myslím stále dost.
22. 01. 2009 | 13:52

ego napsal(a):

Falcom, a co takhle dokumenty o hrdinech USA ve Vitnamu, Koreji, Iráku, Afganistánu, o milionech zabitých civilistů pro potěchu mocných, o ekologických škodách po bombardování chmickými a biologickými zbraněmi, milionech uprchlíků, dětech bez rodičů, o Mi - Lai, o výcviku kontras, mudžahedinů, o organizování vojenských pučů v celém světě, o tom taky????
22. 01. 2009 | 14:12

gogol napsal(a):

To: Honza999
S Vasim dluhym psanim se da souhlasit, reknu-li to strucneji - spolecnost se deli na ovce a vlky a vlci si sve uhlidaji at je rad jakykoliv, s tim mohu souhlasit.
ALE - tady je prece jenom rozdil a to prave ten podstatny.

V demokracii je prece jen moznost o vecech mluvit a drive ci pozdeji je dotycny politik vyhozen z kola ven, to u totalitnich systemu nehrozi.
Proto se take rika, ze demokracie neni dokonala ale je porad nejdokonalejsi moznosti vladnuti.
22. 01. 2009 | 14:17

Frank napsal(a):

Výborně Falcone, Vám nesahá Goebels ani po kotníky.
Takže myslíte vyvraždit všechny Němce, protože určitě v nich něco z nacismu zůstalo,dále vyhladit obyvatelstvo bývalých komunistických zemí neboť jsou tím komunismem prosáklý,zlikvidovat něco málo islámských zemí a pro jistotu vzít i hinduisty oni jsou někteří taky pěkná svoloč.
A na takto získaná území dosadit pouze ty správně myslící lidi.
Vás by i Himmler nechal zavřít pro příliš radikální myšlení
22. 01. 2009 | 14:24

sedi napsal(a):

Jsme 20 let po revoluci. Tak jak byl 68 dvacet let po 48. A vsichni najednou vidime, ze jsme na tom uplne stejne - v prdeli. A ti co to nevidi, at otevrou oci...
22. 01. 2009 | 14:28

gogol napsal(a):

To Falcon a Frank
-------------------
Falcon nerekl vyvrazdit kohokoliv, tedy napr vsechny Nemce. Ja s nim souhlasim, jen temi lucernami bych si nebyl tak jisty (viz vyse Honza999) nic by totiz dlouhodobe nevyresily.
22. 01. 2009 | 14:35

Hajný napsal(a):

Pane Krausi!
Ona dáma z ÚV KSČM buď totálně zblbla,nebo si spletla dobu.
Jina vás mohu ujistit,že dnešní děti vnímají dobu před vaceti a více lety úplně stejně jako dobu řecko-perských válek.Je jim totiž úplně ukradená.
Přesto bychom jim neměli přestat zdůrazňovat jaké hrůzy dokáží rozpoutat různí ti ideologičtí nebo náboženští fanatici.A varovat je na příkladech.

Všichni ti,kteří byste nejraději pověsili,postříleli a pod všechny komunisty,socany a vůbec levičáky vězte,že se vůbec nelišíte od ruských bolševiků,kteří také věšeli každého,kdo měl lepší kabát.Aby nakonec moc,které sloužili zničila i je.
Pokud by se vám povedlo nastolit režim,který vám tyto zajistě bohulibé skutky umožní tak nakonec semele i vás.V dějinách to zatím vždycky tak bylo.
22. 01. 2009 | 14:39

lebeda napsal(a):

Udělal jsem si čas a přečetl všechny příspěvky. Jsem velice příjemně překvapený,protože místo očekávané "žumpy" jsem se až na několik výjimek setkal se zasvěcenými, erudovanými a poctivými pokusy dobrat se pravdy. Nerad bych někomu ublížil, ale přesto sám za sebe děkuji "Honzovi999", jehož názory plně korespondují s mými celoživotními zkušenostmi (narodil jsem se za "tatíčka Masaryka"). Přemýšlivým bych rád dal k úvaze, proč asi pan Kraus svůj článek napsal, jakou měl motivaci, jestliže se psaním neživí. Ani v nejmenším se ho nechci dotknout, ale celé mi to připadá jako pokusný balónek. Jako snaha ověřit si názorovou hladinu ve vztahu k určitému společenskému problému. (Honza Vyčítal v jednom Dikobrazu z roku 1968 namaloval ruského medvěda nad mraveništěm, jak si brumlá: Schválně zkusím do těch malých pitomců dloubnout, co to s nimi udělá.) Nemělo by nám uniknout, že autor prožil celé období "normalizace" mimo republiku.
22. 01. 2009 | 14:44

Pocestny napsal(a):

Hajný, pár vět k tomu vašemu tématu.
1. Děti vnímají daleko více než dospělí, jen se s nimi o tom nebaví.

2. Výsledky dětí ve škole jsou vysvědčením zejména rodičům a škole. Pokud je rodina po 40 letech lidského kolchopzu na kolenou, pokud ve školách doslova zbyliá ti, co nemají na víc a až dnes po letech se zdá, že dorostla i generace učitelů, kteří se nebojí používat vlastní mozek místo Didaktického manuálu a opakovat lži z UV.

Učitelé byli za socialismu jedním z hlavních nástrojů, které štěpily rodiny a "zachraňovaly" jiskřičky z vlivu jejich protispolečenských ploditelů, které ještě v raném dětském věku indoktrinovaly děti tím správným duševním obsahem.

Socialistické školství bylo dobrým obrazem toho, jak stát skrze svůj socialistický mlýn na duše agresivně okupoval rodinný prostor, potlačoval tu nejduležitější roli, tedy roli rodiče, někdy dokonce nutil potomky se svých rodičů zříkat, zvrácenost lidí, kteří jménem socialismu mrvili rodinu je dodnes patrná v sociální sféře, ale na jejich školské manýry tu leckdo s úlevou zapomíná.

To, jak dopadají dnešní absolventi ve srovnání s okolím je pak důkazem, že ten Makarenko prostě nefunguje bez toho obecného vezdejšího koncentráku vůkol a vůbec.

OP tom, jaké je školství nerozhodují ti, které vzdělává, nýbrž ti, ktří již vzděláni jsou. Na výsledcích je pouze patrné, jací kabrňáci dnes učí, jací pak stanovují pravidla chování této společnosti.

Hajný, rozmazlenec se od vychopvaného dítěte pozná tak, že jeho veškeré vychování končí vstupem do kolektivu vrstevníků.
Ty vychovávané děti se chovají slušně dál, rozmazlenec holt bez maminky jedná jako zviřátko.

Já bych těm, kdo tu lkají nad agresí od dvaceti mláďat a káží o jejich "nezvladatelnosti a nevychovatelnosti" přál pět set doruda vytočených lékařů, kterým nedorazily na kongres kufry se spisky.

Přál bych mu hospidesk na na hotelu, kde ubytováváte z 90% lidi, kteří na něj normálně nikdy mít nebudou, což jim však nezabrání být nechutnými kritiky všeho, za co oni neutratili ani korunu.

Oni si totiž myslí, že je sponzor svezl, protože jsou dobří, všichni ostatní víme, že jde o prostý úplatek jako odměnu za vzorné dealerství...

Děti jsou většinou i ve svých záludnostech upřímné, jejich rodiče pak často snad i šejdrem močí.

Někdy mne napadá, proč by někteří mohli mít chuť vzkusit, jestli tito morální pilířové společnosti aspoň rovně visí...-) třeba ten bolševik.
22. 01. 2009 | 15:14

Frank napsal(a):

Pro Gogol: Já netvrdím, že řekl kohokoliv,jen komunismus, nacismus, islamismus a já přidal hinduismus.
Jen jsem jaksi nepochopil,když ne plošně,podle jakých kritérií se bude vybírat.
Podívejte se například na příspěvky Leny.
Ze začátku před komunistickou agitkou přeskakuje chudinka třímetrové ploty a na konci dvakrát pionýrský tábor v CCCP a členství v SSM.
Těžce mi připomíná Štětinu s Mejstříkem.
Je i ona kandidát na lucernu nebo ne.
Budeme se ptát každého člověka narozeného za komunismu,nacismu,nebo islamismu atd.,jestli je hodný či zlý.
Každý jen napíše: musíme likvidovat.Ale jak a jakým způsobem nenapíše nikdo.
A přiznám se, že mě řešení taky nenapadá.
Kolik těchto ideologií nebezpečných pro člověka jsme už na světě zlikvidovaly.
Já si nevzpomínám na žádnou.
22. 01. 2009 | 15:22

Pocestny napsal(a):

Speciálně vyzdvihuju úsilí pana Honzy 999

Na těch jeho traktátech si totiž můžeme názorně vysvětlit myšlenkové stereotypy bolševika.

Lež první - na světe existují dvě skupiny lidí - menšina těch, kteří to kazí (to je proměnná), a pak bolšinstvo nás nevinných, kteří skrze ně trpíme (to je konstanta)

Lež druhá - zatímco my jsme furt stejní - tedy v historii se snad nevyvíjející se třída "utlačovaných", utlačovatelé se vyvíjejí. Jejich cíle však zůstávají stejně pravěké, jako naše názory na ně.

Lež třetí - bolševik se tím, že uchopí moc nezmění, nestane se tím proletářem, který odloží majzlík a kladivo, navlékne kravatu, umyje se a doživotně se povznese v úloze avantgardy nad ty lány biokombajnů a pluky biosoustruhů, které vede. Ale o jeho vedoucí úloze neradno pochybovat, to smrdí lágrem nebo popravou.

Ne bolševik vůbec nesplňuje ten Honzíkův popis sociálního agresora, kterému jde jen o moc.

On totiž bolševik může pouze mocí dosáhnout poslušnosti, kterou mu rozumem nikdo nedá.

Nevzdělanost, degenerace, represe, víra - společné rysy každého bolševismu - muslimského, křesťanského, nacistického i komunistického
22. 01. 2009 | 15:29

Fistulina napsal(a):

Nejprve bych chtěla panu Krausovi velice poděkovat za jeho bleskovou a trefnou reakci.

Probírám se zveřejněnými příspěvky a říkám si:"Jak se dnes máme, když můžeme publikovat své osobní názory bez strachu z postihu z kterékoliv strany. Můžeme je nejen publikovat, ale i stejně beztrestně číst, probrat s přáteli, poslouchat k tomu muziku dle svého vlastního vkusu, mít při tom na sobě to-co se nám líbí, vlastně i možnost volby ve volbách atd.- to je přece přijemné a důležité."
Ale co je nejpodtatnější - pokud chceme své názory podložit fakty(což by občas neškodilo), máme nepřeberné množství možností, jak si je opatřit a svůj názor třeba i korigovat.
V rámci "historické objektivity" by bylo opravdu nejlepší - kdyby byly i dokumenty a diskuze se spolupracovníky StB, bývalými dozorci nad politickými vězni, milicionáři atd.- ať nám popíší své vznešené pohnutky, které je k jejich jednání vedly. Kdopak z nich by se k tomu asi dnes hrdě hlásil?!?
22. 01. 2009 | 15:37

Pocestny napsal(a):

Franku - jako potomek rodiny, kterou bolševik buď donutil k odchodu nebo dříve či pozdějí kromě mne a mé matky zahubil vám teď něco řeknu a vy dobře poslouchejte:

Nejhorší zvěrstvo je to, co tu vy předvádíte. Pokud se tu budete opírat i do těch, kteří z vůle svých rodičů (jinak to nešlo) v tom SSM či pionýru byli, říkáte, že děti jsou před vámi zodpovědné v tom, jak se orientují v politice už od věku 14?? let...

To je naprostá kravina, protože tyto dětské organizace byly vesměs povinné, a pamatuji mnoho rodičů, kteří nutili mé vrstevníky k aktivnímu svazáctví s poukazem na to, že "sami nevědí, co je pro ně a jejich budoucnost dobrý".

"Známý a peníze nemáme, musíš bejt aktivní synku..."

Ta ženská má naprosto správný názor a o to líp, že jí nikdo nemůže vyčíst, že neví o čem mluví, když to SS Mládeže nepoznala zevnitř, jako třeba já.

To, co tu předvádíte vy, to je ten rudý Mefisto, který jen vítězně křičí:
" Hoďte si po mně, kdo si myslíte, že jste bez viny"..

Vinu lze odpustit těm, kteří jí uznají, zdá se, že vy tu soudíte proto, abyste sám nebyl souzen z toho, o čem tu ta "napravená svazačka" píše.

Je to naprosto prázdné, protože je na první pohled vidět, že vám vůbec nejde o potupení svazačky, ale o ticho o věcech minulého režimu.

Nakonec konstatuju, že se klidně prohlásím arbitrem a rád prozkoumám vaši minulost, či minulost kohokoliv o kom jste přesvědčen, že byl tehdy "dobrý" a najdu vám tam to, co nám vy nikdy sám nepovíte.

To je ta nenáviděná lehkost těch, kteří bláto na hřišti nemají.

Pro mne jsou zásadní skutky v dospělosti, čili po 18 roce života.
22. 01. 2009 | 15:48

Ostravak ostravski napsal(a):

Báseň:Dějiny po našem.
Milé děti,pionýři
řeknu vám to hned
mám dva roky VUMLu
jsem kandidát věd.
Byl jsem kdysi horník
vytáhla mne strana
studoval jsem v Moskvě
to vám byla rána!
Výsledky nebyly žádné
byl dělnický původ
k titulu byl jak je známo
pádný,silný důvod!
Dneska řeknu pravdu
tak jako to umíme
za Leninem,Stalinem
po večerech skučíme!
22. 01. 2009 | 15:59

Pružina napsal(a):

Děkuji autorovi. Chtěl jsem se podivit nad množstvím přispěvatelů bolševiků, ale krásně to vyjádřila Fistulina v třetím příspěvku nad tímto. Pocestný pak zase pěkně vyjádřil způsob myšlení podobných lidí, hlavně strnulost a pravěkost. Oběma tímto děkuji.
22. 01. 2009 | 16:02

bobr napsal(a):

To grössling:
Souhlasím s vašim příspěvkem, ale pokládám za potřebné dodat několik mých zkušeností a poznatků. Ano, jen ať chodí do škol besedovat býv. polit. vězni. Ale v rámci vyváženosti by na druhé straně měl chodit besedovat např. nedávno propuštěný a nezaměstnaný otec rodiny, který po tři měsíce nedostal plat, nebo pozůstalý po některé z obětí vrahů Mašínů a tak podobně.
Historie se vždy překrucovala, překrucuje a překrucovat bude tak, aby to vyhovovalo vládnoucí společenské garnituře. Ale mladý člověk, ať byl ve škole v kterékoli době ideologicky valchován, si postupným vývojem, dospíváním a zralostí stejně vytvoří svůj světový názor.
22. 01. 2009 | 16:09

Jaroslav napsal(a):

Pane Krausi, kdyby vám komunisti nepostavili Orlík, ani by vaši gauneři neměli kam házet své oběti.
22. 01. 2009 | 16:17

dzarda napsal(a):

Dobrý den, nemohl jsem si projít všechny příspěvky, takže nevím, zda již někdo nezmínil. Ono samozřejmě nic není jen bílé nebo černé a také dobré věci se dají najít.
Co? Například nakládání se zemědělskou půdou, která byla ceněna a ne jako dnes, kdy na nejlepších polích rostou železobetonová monstra.
Hezký den :-)
22. 01. 2009 | 16:23

kacir napsal(a):

Pravděpodobně to fungovalo a funguje pořád stejně. Ta vnímavější část dětí dříve nebo později zjistí, že to co jim bylo vykládáno ve škole není celá pravda a přikloní se k opačnému názoru. A tak se dělají dějiny.
22. 01. 2009 | 16:28

dej2 napsal(a):

Jaroslave.Vy musíte být minimálně rsdr.Tak věcný a obsažný příspěvek se dá vymyslet po absolvování Vokovické Sorbony?
22. 01. 2009 | 16:35

Fistulina napsal(a):

To Pružina:děkuji souhlas.

To bobr: Musím v podstatě souhlasit, jen nevím, kdo by pak určovat "témat besed". Těch kteří někdy přijdou o práci je a bude mnoho a myslím, že všichni mají možnost zase nějakou najít. Jen nás všechny tento vývoj musí naučit flexibilitě - např. rekvalifikaci...

Jaroslave: Nechápu, jak můžete napsat p.Krausovi "vaši" gauneři?!? A navíc, pokud si ti gauneři vyřizují účty tímto způsobem - je jedno, kde "oběť" ukryjí...
22. 01. 2009 | 16:40

Literát napsal(a):

To babe,Valdštejn, Jaroslav

vážení,-
snažte se diskutovat, ale pokud chcete autora urážet, jste na špatné adrese.
Do roku 68 byl raději outsider, protože neměl chuť se prodat režimu.
Potom odešel.
Nikdy si s režimem nezadal a nic od nikoho tu nepotřeboval, uživil se i v zahraničí.
Kdybych ho nepoznal, netvrdil bych to.
Takže meťte nejprve sami před svým prahem
S pozdravem
Literát
22. 01. 2009 | 16:51

SuP napsal(a):

Pocestný -
Dneska jste tu s přehledem nejlepší. Jen se divím, že Vás to baví. Nicméně je to skvělý článek, krásně nám tu provokuje k politickému vybarvení jednotlivých nicků. Od planých plků a zakaždoucenurádobyvtipných poznámek až po krajně nevkusné výlevy zastánců té ideologie.
Ten Váš postřeh, že kromě všech, co se umazali - buď chtěli, nebo toužili, nebo se báli - je tu VĚTŠINA těch, co jim leželi bolševici na háku (nic od nich nechtěli a nečekali, jenom že včas zdechnou), ale neskutečně je deptali psychicky (tím že nezdechali, naopak vzkvétali).
Komunisti se strachovali, že dostanou do držky asi tak 3 měsíce. Do února 1990. Od té doby drzost jejich špiček jen a jen roste. Tenhle počin paní senátorky je toho dobrým dokladem. Průser a to velikej vidím v tom, že nevidíme vůbec žádnou sebereflexi. Viz též ty výlevy tady. Fakt je, že ti, kdo je měli na háku od války do převratu mají na háku i tyhle besedy. Tím se zpochybňuje i teze, že tyhle debaty dávají obraz o stavu společnosti. Zaplať Bůh nedávají. Ta společnost je totiž daleko lepší.
22. 01. 2009 | 16:57

Honza999 napsal(a):

Pocestny

Vynechal jste bolševismus demokratický, jehož jste názornou ukázkou..
V mém "traktátu" jsem dal jasně najevo své přesvědčení, že to není v ideologii, ale v lidech. Bylo vždy vražděno ve jménu něčeho, ovšem vždy to bylo jen a jen v zájmu konkrétních lidí a NIKDY to nebylo v zájmu (ó, jak zprofanovaný výraz) prostých občanů.
Bylo vražděno ve jménu Boha (už jedno jakého, zda Jehovy, Aláha či toho Trojjediného), jménem krále, jménem spravedlnosti, jménem národa a potřeb jeho životního prostoru, jménem socialismu a komunismu a dnes i jménem šíření demokracie. Jenže nikdy nikoho nezavraždil Bůh, spravedlnost, národ jako takový, socialismus, komunismus ani demokracie (u těch králů, jakožto konkrétních osob už lze připustit, že sem tam osobně někoho zavraždili).
Veškeré vraždy vždy provedli či zorganizovali KONKRÉTNÍ LIDÉ, sledující přitom v první řadě zájmy své, nikoli zájmy Boha, spravedlnosti, národa či nějaké ideologie.
22. 01. 2009 | 17:09

Pocestny napsal(a):

bobře, čím myslíš??
Tak, jo, vezmeme nezaměstnanýho, invalidu, sirotka, talentovanýho cikána, feťáka, gamblera a uděláme si pořádek v hodnotách.

Člověk "bez práce" je naprostá hovadina, protože v této zemi nikdy nebylo více nezaměstnaných než volných míst, ale na jiné úrovni.

Nezaměstnaný je u mne ten, který z nějakého důvodu hodného vyššího zřetele nemůže přemístit své tělo do míst, kde práce je, taková situace tu od třicátých nenastala...

Nezaměstnaný může být každý,. čím více vyděláváte, tím častěji jím občas jste, když měníte joby, naopak ti, kteří vzali doživotně zavděk prvním jobem, ti zůstávají nejčastěji chudí...

Bobře, pozor na to, může se vám stát, že bude banálně nemocen..... to pak budete prstíčkem hrabat, abyste byl "jen nezaměstnaný".

Jestli kladete přirozenost světa mimo koncentrák za zločin s koncentrákem srovnatelný, měl byste se z lidumilných důvod odříci práva volebního....
22. 01. 2009 | 17:16

Pocestny napsal(a):

Honzíku, pokud považuješ demokratický svět za bolševismus, doporučuji aspirin a ledové zábaly, to srazí horečku.

Jinak děkuji za další dialektickou lež o úmyslech.

Naopak, je to jen a pouze instituce, která vytvoří záminku pro jednotlivce, aby zneužil jejích pravidel pro uchopení moci, je to pohříchu často instituce, která jest i masám záminkou k šílení.

Instituce byla od počátku lidství vědomého tím, co z opice udělalo Homo Sapiens, ona ho naučila pravidla, kterými se vymaňuje ze svého zvířectví, je proto přirozené, že jest mnohdá obětí své slabosti odolávat nájezdům darebáků.

Stalin měl osobní zájem na smrti několika tisíc z těch 55 milionů, které nechal povraždit nebo zahubit v lágrech, jen promile smrti sloužilo Stalinovi, to byla jeho mocenská provize z masa pro socialistický mlýnek na lidi.

Demonstruješ tu výkřiky renegáta, který tu hledá spojence pro pohrdání všemi, kteří nesdílí tvou názorovou nuzotu.

Slabota, trénuj, soudruhu, s tímhle bekotem tu tygra nevydráždíš...
22. 01. 2009 | 17:27

Honza999 napsal(a):

Jaryn

stejně jako Pocestny jste zapomněl na demokraty
22. 01. 2009 | 17:29

Frank napsal(a):

Pocestný,píšete krásné,a dlouhé články,ale z toho co jsem napsal, jste nepochopil nic.
Já o voze a Vy o koze.S Váma nemá smysl diskutovat
22. 01. 2009 | 17:36

ego napsal(a):

Pocestný, jenom trouba, a zřejmě si o sobě nemyslíte, že jím jste, může říkat, že Stalin nechal povraždit 55 milionů lidí. To je asi stejné, jako že chrtí dostihy vyhrál mops. Uberte pár nul, já mopsovi prodloužím nohy. A je potřeba se trochu zamyslet, tj. zapojit šedou kůru mozkovou.
22. 01. 2009 | 17:37

Honza999 napsal(a):

Pocestny

demokratický svět, stejně jako svět komunistický, neexistuje. Je pouze svět..

"Komunistickými" bolševiky bývala jeho část označována jako komunistická, "demokratickými" bolševiky je dnes označován jako svět demokratický.

Cíle jsou stejné, jen metody se liší. Zavražděným je jedno, zda byli zavražděni jménem Boha (např. křížové výpravy), spravedlnosti, národa (nacismus), socialismu, komunismu či demokracie (dnešní oběti US imperialismu v celém světě - nazývejme to PRAVÝM JMÉNEM).
22. 01. 2009 | 17:40

Pocestny napsal(a):

ego, pouze jen trouba toto číslo nezná a nepoužívá v té velikosti, ve které ho z oficiálních zdrojů převzal...

gůglujte aspoň, osobo....když nečtete z papíru...

Captcha mi píše: "grab ideas!"
-))
22. 01. 2009 | 17:54

Petr186 napsal(a):

Zajímavé, že paní Lena, bojovnice proti totalitě si jezdila na pionýrské tábory a dokonce do ssser, zřejmě do Artěku a to dvakrát!. To si mohly dovolit pouze spolehlivé děti, spolehlivých rodičů. To já jsem nebyl nikdy nikde ale nezávidím jí to, neměl jsem nikdy rád kolektivní zábavu. Raději jsem jezdil později na čundry. A ještě by nám mohla něco povykládat o tom, jak chodila manifestačně volit.
22. 01. 2009 | 17:59

ego napsal(a):

Pocestný pouze trouba toto číslo používá, neboť do II.WW by SSSR musel mít 100 mil obyvatel a průměr dětí v rodine 15 při dožití 80 let, aby se dostal na hodnoty v letech padesátých a šedesátých. Ale demografie zřejmě není vaše hobby, stejně jako logika. Jenom na okraj, po válce by chybělo v SSSR, hlavně Rusku a Ukrajině 75 mil. mužů, asi to řešili dovozem z USA, nebo státní oplodňovací komisí?
22. 01. 2009 | 18:00

Hajný napsal(a):

to eqo:
Tak to běžte koupit mopsovi chůdy.Téměř nikdy s pocestným nesouhlasím,ale v tomto ohledu má pravdu.Uvědomte si,že byl v centru moci od r.1917.
22. 01. 2009 | 18:02

Hajný napsal(a):

oprava:
....že Stalin byl v centru.....
22. 01. 2009 | 18:04

Pocestny napsal(a):

Honzíku, opět děkuju, konečně ta klasická na závěr - "voni bijou indiáni"....

Žvaníš přímo neuvěřitelně! -)

Tak si srovnáme počty oětí nazi Německa, NDR a NSR s těmi, které zabilo sjednocené Německo.....

Nebo bychom mohli letmo srovnat současné "rozvojové úsilí" Berlusconiho v Africe v rámci EU s tím, které tam vystřihl daddy Benito

Můžeme porovnat počet vesničanů odpravených Vietkongem s tou světově proslulou vesnicí a popálenou holčičkou, která ti jistě dodnes přivádí pěnu na rty a nutí tě zběsile poskakovat po vlajce s pruhy a hvězdami.

Můžeme třeba porovnat, kolik lidí odpravila StB a BIS (pokud vůbec, kromě vlastních šéfů) nebo čeka a KGB za sovětů a CIA a FBI na druhé straně ..pořád ale platí, že ty "demokratické zločiny" budou jen excesy jednotlivců v prostředí, které na ně občas nedokáže včas reagovat, zatímco vaši hoši vždy řezali krky dle plánu pětiletky, pro instituci, statisticky, krutě a bez jediného lidského ohledu.

Hele, nešťastníče, vzpamatuje se, nebo ti to zůstane.

S nešťastníky se hovoří, s mudžahedíny se bojuje...
22. 01. 2009 | 18:04

Pocestny napsal(a):

ego, je mi líto:

January 1897 (Russia): 125,640,000***
1911(Russia): 167,003,000**
January 1920 : 137,727,000*
January 1926 : 148,656,000*
January 1937: 162,500,000*
January 1939: 168,524,000*
June 1941: 196,716,000*
January 1946: 170,548,000*
January 1951: 182,321,000*
January 1959: 209,035,000*
January 1970: 241,720,000
1985: 272,000,000
July 1991: 293,047,571

tolik o populaci.

The Butchers Bill sestává z obětí z let 1917 - 1953, Stalin byl součástí velké trojky revoluce, byl osobně odpovědný za většinu masakrů, které CCCP spáchal v tomto období.

Jen oběti Občanské války se odhadují na skoro dvacet milionů lidí, v gulagu zmizelo dalších milonů patnáct, tedy celá populace ČSSR!
Ruské ztráty za války jsou dvouapůlnásobné oproti německým, byla to naprosto chladná taktika.

Jak mohlo "chybět 70 milionů mužů, když oficiálně a celkem dokladatelně padlo známých 20 milonů rusů, to včetně civilních obětí

http://en.wikipedia.org/wik...

.. tahle statistika celkem sedí (na desetitisíce)

Jo a také nesmíme zapomenout na dva miliony Němců, čtvrt milionu Maďarů, a nikdo nevíkolik Poláků vlastně skončilo v gulagu jako váleční zajatci...
22. 01. 2009 | 18:17

Hajný napsal(a):

to pocestný:
A nesmí se zapomenout na hon na otroky pořádaný NKVD a Smeršem na území Vých.Pruska,dnešního západního Polska,NDR,Banátu,pobaltských Němců v r.1945.Především žen a dětí.

Stalin přece nabízel Benešovi,že se postará o Sudetské Němce a ten to odmítl.Podle některých pramenů.
22. 01. 2009 | 18:30

majolenka napsal(a):

děkuju, že žiju tady a ne v Číně se skrouhnutým přísunem informací přes net, o co vše bych byla ochuzena ;-)....vždycyka jsem si říkala, jak je možné, že tak moc lidí kolaborovalo s režimem, strach, nevědomost, zvyk, nutnost, prospěch, nadšení,....? Nesoudím, nejsem k tomu povolaná, ale pokud si člověk nepoloží otázku proč, asi se neposune dál. Pokud si neřekne NE, neposune se dál. V mém dětství, bylo více méně předurčeno, kde stojí moje rodina. Děda kulak, rodiče nic moc významné posty, já i moji sourozenci, stejně jako rodiče absolventi náboženství. Pyonýr nás tedy nechtěl, SSM také ne, no a strana o nás už vůbec neusilovala. Zůstal mi ale jeden silný zážitek, místní farář (evangelický), s velkou rodinou, skvělou ženou a bezva dětma. Člověk, kterého jste si mohli vážit. Nepamatuji se, že by do nás vtkloukal nenávist proti režimu, učil nás historii, učil nás toleranci, učil nás táhnou za jeden provaz a neustupovat, učil nás odpouštět, vycházet mezi sebou, učil nás pomáhat slabším, neučil nás nenávidět. Až v dospělosti, jsem se dozvěděla od mámy, že místní lidé suplovali jeho "zadržovaný" státní plat. Pak ho přesunuli jinam. Nicméně po revoluci se na čas vrátil a starostoval v místě a městečku významě pomohl. Lidi na něj dodneška vzpomínají v dobrém. Škoda jen, že takových lidí nebylo víc. Dnes máme svobodu v rozhodování i vyjadřování a kolik lidí dokáže tuhle šanci promrhat, zodpovězte si každý sám.
22. 01. 2009 | 18:40

Honza999 napsal(a):

Pocestny

"Můžeme porovnat počet vesničanů odpravených Vietkongem s tou světově proslulou vesnicí a popálenou holčičkou, která ti jistě dodnes přivádí pěnu na rty a nutí tě zběsile poskakovat po vlajce s pruhy a hvězdami."

My-Lai byla jen špičička ledovce. Viník se u soudu obhajoval slovy - každá US jednotka ve Vietnamu měla svou vlastní My-Lai, proč soudíte zrovna mne? (a nebyla tím míněna jako jednotka divize, ale spíše četa, max. rota).

Kromě toho, Pocestný, já neobhajuji zločiny "komunismu", jak jste si doufám povšiml, neuznávám, že někdy někde komunismus existoval. Pokud něco neexistovalo, nemohlo se to ani ničeho dopouštět.

To naopak vy se zastáváte současných zločinců a snažíte se současné zločiny zastírat poukazováním na zločiny, kterých se v podstatě ta samá garnitura lidí dopouštěla v minulosti, dopouštěla se jich se stejným cílem, jen tomu JINAK ŘÍKALA.

Jak jsem zde již uvedl, dnešní papaláši by beze změny režimu bez výjimky byli papaláši bolševickými.

Není daleko doba (jedna, maximálně dvě generace), kdy to ta dnešní "demokracie" dotáhne do stavu, kdy i vzpomínky a pověsti o "reálném socialismu" budou vzpomínkami na ty starý zlatý časy, kdy to ještě všechno stálo za hov.o.
Pravděpodobně jste na dosažení takového stavu osobně zainteresován, protože mlžíte a mlžíte, aby si občané dělali starosti nad minulostí a sešlo jim z mysli, jakou "skvělou" budoucnost jim připravujete.

Mně netíží "hříchy" minulosti - co se stalo, se již změnit nedá, jen se o tom dá lhát, což ze všech sil činíte. O mně tvrdíte, že při pohledu na hvězdy a pruhy mám na rtech pěnu - není to pravda a nebudu vám to vymlouvat. Američani by mi byli lhostejní, pokud by mi nesahali na život a tím, že stavbou radaru ze mne chtějí udělat živý štít na ochranu vlastního území, cítím svůj život ohrožen. Necítím se povolán k tomu, abych byl za zájmy US kapitálu vaporizován. A že USA raději vyvraždí desetitisíce lidí, než aby jejich občané museli doma vypnout klimatizaci, již nesčíslněkrát předvedly, jen ti, co vědět nechtějí tak nevědí. A nakonec, podle mého názoru vy zas při pohledu na hvězdy a pruhy máte orgasmus.. Kolikpak vám platí? Pokud mi zde někdo svými výroky připomíná ono slavné "mlácení černochů", jste to v první řadě vy..
22. 01. 2009 | 19:28

Hajný napsal(a):

to majolenka:
Takových příkladů lidské soudržnosti a solidarity bylo daleko více.Hlavně v padesátých a šedesátých letech.Jakpak by přežily rodiny zatčených?Jenže účastníci o žádnou publicitu nestáli a nestojí.Považovali to totiž za normální věc.
22. 01. 2009 | 19:38

PSYCH napsal(a):

to Michal 2

Podtrhuji si Vaše slova viz "Svědomí má každý člověk individuální, takže nemá moc význam tady pořád dokola mluvit o nějakém svědomí celého národa (nedělali tohle komunisti?)".

K tomu dodávám, že dnes se z jakéhosi svědomí národa dělá i pol. kapitál. Co to je svědomí národa? Co to je za slovní abstrakci? Nikdo to neumí uspokojivě specifikovat, protože to, obávám se, nejde.

Pokud jde o ony přízviska špatného chování, nesdílím Váš pohled. So.dem má mezi svými také své hvězdy. U ODS je to možná více vidět i díky Topolánkovým excesům. Neházel bych to jen na ODS.

Pokud jde voliče ODS a úspěchu coby hájené modly. Také jsem si všiml viz " Když je někdo úspěšný, myslí si, že když to dokázal on, dokážou to i ostatní, kdyby se snažili, často takový názor dává i veřejně najevo. To je ten jejich velký omyl a moje zkušenost s pravicovými voliči, oni se to někdy snaží vydávat dokonce za kladnou morální vlastnost (přitom i z jejich strany je to jen volba toho, co je pro ně výhodnější, nebudou přece volit levici). Nedokážou přitom pochopit, že někdo není zrovna hyperaktivní, že nemá téměř neustále dobrou náladu, že nemá tolik energie jako oni. V čem oni nevidí problém, to pro jiné problém je. Úspěšným lidem tohle ale není možné vysvětlit, oni to nikdy nepochopí (podle hesla "Podle sebe soudím tebe"). Pro ně je každý, kdo nezvládne to, co oni, buď neschopný nebo lenoch".

to Jan Vaculík

To Vás upřímně lituji. Pokud to tak skutečně takto funguje, tak je něco špatně.
Myslím, že málo kdo si uvědomuje - a nyní narážím na zaměstnance -
jak to tady mají poctiví podnikatelé těžké.
Vystřídal jsem za život více prací, cirka pět, a dost často jsem od zaměstnanců slýchával, jak je jejich šéf-podnikatel vykořistuje. Paroubek to tady má snadné.
Souhlasím s Vámi, že soc. dávky je třeba snižovat - resp. jistý okruh soc. dávek. Tady spousta lidí žije ze sociálních dávek a vyhovuje jim to. Narážím nejen na romy. Takoví lidé žijí sice velmi chudě, nicméně ty dávky někdo musí zaplatit. Nedávno jsem se bavil s jedním známým, který je na invalidním důchodu. Co já bych dla za jeho příjem. Tento člověk pobírá 16 000 Kč čistého. 8000 mu jde od státu a zbytek má z práce na částečný úvazek. On je aspon ještě nějak aktivní, ale celá řada lidí bere dlouhodobě sociální dávky a nějak s tím vyžíje. Dostanou na nájemné 4000 Kč, pak třeba 3000 Kč na jídlo atd. a nic nedělají. Vemte si, že takoví lidé mají často docela hodně dětí, takže dostávají ještě peníze na děti. To máte 7000 Kč na hlavu. A kolik to pak činí pro celou rodinu? Kdo to platí? Kdyžtak mě někdo doplnte, nemám takový přehled. Vážím si poctivých podnikatelů.

to Honza Český

Vy mj. píšete:
"Podnikání není jenom o poctivé práci, ale také o schopnosti ty druhé porazit
Máte-li mít zisk, někdo musí prodělat".

Vážně je to tak hrozné? Nevidíte to černobíle? Vy jste podnikatel? Tedy vůbec neplatí, že z poctivostí nejdále dojdeš?
22. 01. 2009 | 19:56

ego napsal(a):

Pocestný, největší čistky v SSSR byly v kterých letech? V 1937 a dalších, při milionech obětí by musel být záporný růst počtu obyvatel, který samozřejmě nebyl a odehrál se za II.WW, kdy k němu došlo, i z důvodu že muži nemohli konat svou povinnost plodit děti, ale díky Hitlerovi a jeho vojákům. Pokud někdo hází na "komunizmus" oběti občasnké vákly, potom americká OV je taky produktem komunistů, francouzská revoluce, třicetiletá válka, osvobození Ameriky od pohanů... Vždy jde jen a jen o moc a území, až nyní o suroviny, viz Irák. On už Napoleon před svými bitvami v proslovech k vojákům zdůrazňoval jejich podíl na demokracii, kterou dávají dobytému území, stejně mluvil Hitler, Goebels, Stalin, Gottwald i Bush.
22. 01. 2009 | 20:09

ego napsal(a):

Majolenka, na pohádky moc nejsem, ale ta vaše je moc hezká, budu si ji říkat na dobrou noc. To, že by něhoho nevzali do pionýra a SSM v letech osmdesátých kvůli dědovi kulakovi, to můžete říkat holubům.
22. 01. 2009 | 20:15

george napsal(a):

Moc dobrá diskuze a věřím po přečtení téměř všem příspěvkům. Zdroj poučení, někdy a i tentokrát rozsah informací v diskuzi přesáhl svoji hodnotou prvotní článek.

Demokracie je diskuse. Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie to je hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností …

http://niniveskal.blogspot....

Všechny zdravím a děkuji

george
22. 01. 2009 | 20:37

bobr napsal(a):

Pocestný, vy tady dnes excelujete, vy jste tady zaplevelil diskuzi tolika "kvalifikovanými připomínkami", že vás musím,bez urážky, pokládat za modrého filozova 21. století. Nevím, z čeho pochází váš zdroj obživy, ale každopádně jste "myslivna". S těmi lidmi, kteří dnes přicházejí o práci, jste to ale přepísknul. Možná, že by vám to nejlépe vysvětlil, třeba i s použitím rukou, některý sklář chodící po 30 letech zaměstnání pro podporu. Myslete hlavou a choďte více mezi lidi! O vaše poučování nestojím, mám dostatečné vzdělání, abych se orientoval.
22. 01. 2009 | 20:46

grőssling napsal(a):

Bobr
O tom co se bude učit ve školách rozhoduje stát. Tento, představovaný ministerstvem školství rozhodl takto. Interview je jednou z legitimních metod historického výzkumu. V případě dětí do 15let ovšem nelze čekat, že si budou vedle sebe klást poznatky a dělat si z nich syntézu s vlastním názorem. K tomu dojde nejdříve až na střední škole a to ještě u omezeného okruhu hloubavců.
Zástupcem ředitele mojí základní školy v 7mé třídě byl bývalý vysoký důstojník Slovenské armády, později SNP. Postava důstojná, jistě s charizmatem, občas vyprávěl o historii. Jediné co si dodnes z jeho vyprávění pamatuji byla jeho průpovídka : "Děti, opatrnosti nikdy nezbývá."
Ke své škodě jsem jej často neposlechl. Nicméně platí, že ve věku do 15ti let může být užitečný osobní postoj dospělého, než to co prožil. Naše mládež, zdivočelá, současnými poměry potřebuje více takových příkladů a více disciplíny. S kázní a disciplínou přijdou i úspěchy vzdělávací, které oproti letům za bolševika upadají, víme to ze srovnávacích mezistátních výzkumů po roce 1990.
22. 01. 2009 | 21:00

Pocestny napsal(a):

ego, je opravdu vidět, že potřebujete číst - historii, ne učebnice demografie.
Tak se pokusíme přes tu zeď vzteku na sama sebe po tom naběhnutí zase nastartovat tu vámi vzývanou šedou kůru....

1911(Russia): 167,003,000
-
January 1920 : 137,727,000´
=
??? umíte odečítat?

Kde je třicet milionů lidí?

Válka? Ta První Světová vzala Rusku 6,5 milionu (do roku 1917). Od tohoto roku do roku 1920, čili za TŘI roky to bylo dalších 24,5 milionů lidí, kteří zmizeli v pekle občanské války.

Stav populace před I. válkou dosáhl Sojuz až v té době, kde si pletete vivisekci členů strany o cca 2,5 milionu, kterou Stalin nařídil pro "zelitnění" strany s hromadnou čistkou tzv. revolučního teroru, který byl praktikován zejména v letech 1917 - 1933.
viz :January 1939: 168,524,000*

Hlavně tu faktickou nedostatrčnost nezapomeňte nahradit zase něčím osobním a emotivním, tak se to dělá...-))

Vy si ani neumíte představit dimenze tohoto řezníka....
22. 01. 2009 | 21:06

majolenka napsal(a):

ego: nechci Vás nijak významně přesvědčovat, zdá se, že jste zkrátka z té jiné rodiny ;-))), co je na tom tak neuvěřitelného, nikdy jste neslyšel, že na Moravě se učilo náboženství v sedmdesátých letech vcelku běžně na malých místech??? Že koexistoval farář s předsedou československo sovětského přátelství v rámci jedné hospody??? Že si učitel netroufl děti z náboženství honit do pionýra??? Co Vám nehraje v počtech, stačí si vzít kalkulačku, když Vám napovím, že můj otec se narodil starším rodičům, které jsem já již bohužel nezažila? Že můj otec byl 33 ročník, a že se u nás v rodině o mnoha věcech povídalo, třeba jak násilím brali koně i stroje do JZD??? Co se Vám nezdá? Že moje předci k adrese mého rodného domu přišli po Bílé Hoře, jako jedni z prvních a zřejmě "uhamounili" půdu, kterou si jezede pak převzalo??? Co se Vám zdá býti pohádkou??? Zajděte si na Moravskou vesnici ;-))), to není totéž, co česká ;-))). Nebo chcte tu "pro Vás" pohádku mého švagra, jak jim sebrali malou továrničku, ředitelem se stal největší outsider a vykořisťovaní dělníci si chodili k tatínkovi švagra stěžovat na nové vedení???? Kde žijete ;-))). Žijeme ve stejném státě??? Já žiju v České republice, kde Vy???
22. 01. 2009 | 21:08

Pocestny napsal(a):

bobře, krach skláren může být oprávněným překvapením pouze pro toho, kdo ve sklle těch posledních 30 let nedělal.

Ostatní mohou pouze konstatovat bolestnou ztrátu.

Já naopak vidím v tom, že čské skláře položilo to samé, co dříve české textiláky.
To, že sami oblečeni v laciný padělek značkových tepláků od "firmy Mike" čekají, že to samé neudělají ti, kteří chtějí sklo a je jim ukradené, jestli jde o ruční řez nebo mašinu, protože v jejich kruzích je důležitej "ten křišťál", ostatní tam nikdo nesoudí.

Jsou prostou obětí konzumního primitivismu, který je jim samotným vlastní hned jak položí foukačku a vyrazí utrácet.

Ne pane, ať chceme nebo ne, všichni jsme obětmi jen a pouze vlastních chyb a smyšlenek.

Kdyby těch pět fabrik nebylo jedním kartelem, ale pěti soupeři, uřčitě by to některé z nich přežily, jojo, rodinné stříbro....erár!
22. 01. 2009 | 21:17

majolenka napsal(a):

Hajny, já vím, jsem nerada patetická, je mi bližší cynismus, ale rozepsala jsem se pro ty mlaďochy, kteří spoustu věcí nezažili, je mi přes 40 a moc dobře si vzpomínám jak významný vliv na mně mělo povídání si doma s rodiči, je to jiné, než přednáška od někoho koho neznáte, je to jiné, pokud Vám vypráví o Vašich předcích, než o lidech, kterým neumíte dát tvář, spíš, mi šlo o to, aby alespoN některým snad došlo, jak moc záleží na lidské statečnosti a slušnosti každého z nás, kruci a už jsem zase patetická, raději zavřu pusu, jen chci říct dík, všem těm, kteří mnohokrát za vysoké ceny odolávali
22. 01. 2009 | 21:17

Krupa Václav napsal(a):

Pane Kraus:Většinu aktivního života jsem prožil v totalitním režimu Moje práce mě bavila a .těšil se na ní po víkedu i po dovolené asi stejně jako na víkend nebo dovolenou Přibližně před 22lety jsem ale šel opět hlavou proti zdi.Byl jsem si jist pravdou a věřil že vyhraju, mí oponenti si byli jisti vítězstvím a pravdu prostě nechtěli přijmout i když jí museli znát.Vše trvalo asi tři nekonečně dlouhé roky.kdy nejste schopen myslet na jiné důležité věci, kdy ve tři hodiny ráno máte stále otevřené oči a jdete do práce unavenější než ty co se vracejí z noční.Svůj spor jsem však nečekaně vyhrál.Psal se rok 1987 a jistý vliv na výsledek mohly mít už změny v SSSR.Na pomyslný dort jsem však dostal místo třešničky obsah žlučníku. Přesto nemohu házet všechny komunisty do jednoho pytle.Poznal jsem mezi nimi řadu výborných lidí a na druhé straně i takové, kteří se později bili v prsa, já u nich nebyl...Někteří jen proto,že jím to nikdo nenabídl.Proč Vám to vlastně píšu?
22. 01. 2009 | 21:29

Krupa Václav napsal(a):

Souhlasím se vznikem instituce,která nám bude připomínat naší minulost ,ale nevím proč se obáváte, aby se této činnosti zůřastnila i opozice?Nechápu proč by na radnicích nemohli pracovat i komunisti?Nebyla by to větší pojistka proti korupci, než jakákoliv kombinace dosavadních parlamentních stran? Asi před půl rokem jsem psal o informacích v padesátých letech.Obyčejní lidé včetně řadových členů opravdu nevěděli,cenzůra novin,rozhlas okleštěn rušičkami, neznali nic víc než práci (šestidenní prac.týden),občas nedělní brigády,večer restaurace, únik na chalupy.To, že se později dělalo jako že se dělá, byla vina řádově mnohem menšího počtu vedoucích funkcionářů.Kopeme ale i do těch kteří šli s námi v r.68 i 89, kdy jsme cinkali klíči a volali,že nejsme jako oni.Nevím proč nesouhlasíte s návrhem aby i opozice mohla vykládat dějiny po svém.Chtěli jsme demokracii a zrušit censůru,ale teď se nám to ještě nehodí?Ať mluví o cenách dříve a vy o výdělcích dnes a my už si to rozeberem sami.Nevnucujte nám opět jediný názor.Vám přijde že naše média jsou neutrální?Zajímal by mě docela názor Vašeho bratra.
22. 01. 2009 | 21:34

Krupa Václav napsal(a):

Nedá se do několika řádků vtěsnat vše co bych chtěl. Dvacet let po revoluci možná více nenávisti než za totality kdy lidé měli k sobě přes známé problémy mnohem blíže..Psal jsem o tom již na blogu V.Hořejšího Pane profesore.... Ještě to tam visí.
22. 01. 2009 | 21:42

Krupa Václav napsal(a):

A ještě něco z jiného soudku..Když jsem dnes po několika dnech opět sedl k počítači a kliknul ze zvědavosti na blog p.Kasla,.kde jsem měl tři příspěvky.dostal jsem ránu palicí.Zaměnil jsem blog s blobem.Na všech třech.Chtěl jsem zavrtat hlavu do písku. Úplně jsem zblobnul. Pak jsem přemýšlel,co to bylo za šotka. Ještě nedávno jsem totiž nevěděl ,co je blob ani blog.A protože se snažím psát rychle a neumím ani pomalu, mám téměř v každé větě více chyb,které pak musím opravovat. Kdybych při prvním překlepu napsal místo písmenka...g ...v , h,nebo n...určitě bych to správně opravil,ale zrádné g mě žádné avízo neposkytlo,( slůvko blog přece znám)a tak jsem jej psal automaticky dál v domění, že píši o knihovně. Trapas,asi jako bych byl nachycen v městské dopravě na černo.Ctěl jsem jen říci,že jsem měl zaplaceno.
Zdravím Krupa Václav.
22. 01. 2009 | 21:45

RUMCAJS napsal(a):

Tady není co dodat, všechno napsal pocestný a to ještě velmi dobře.
Honza999.
Tan Váš výklad bych pěkně oilustroval (Ve stylu Lady) a dával pod stromeček dětem místo krvelačných pohádek od Božky.

Kdyby bylo jenom zrnko pravdy na tom, že zhruba 70% lidí je schopno žít v komunismu, pak by tu byl. Místo toho tu máme několik nesmělých pokusů ve formě klášterů či kibuců.

Ale můžeme udělat takový malinký pokus. Založte si s podobně smýšlejícími lidmi účet u banky a zkuste veškeré své příjmy tam vkládat a dělit rovný dílem.

Pak napište, jak ten pokus dopadl.
22. 01. 2009 | 21:48

Mucha.Alfons napsal(a):

Je to velmi prosté - není o čem diskutovat! Pokud by komunisti měli začít měnit dějepis, tak to by mohl být také Mein Kampf povinná školní četba a žáci by se mohly učit Goebelsovy proslovy nazpaměť!
22. 01. 2009 | 21:49

ego napsal(a):

majolenka - nebudu ošklivý, řeknu bajky. Pocházím z Moravy, z vesnice, moje manželka rovněž. Chodili jsme do náboženství, manželka až do biřmování. Vystudovali jsme, oba jsme vysokoškoláci. Ze SSM mě dvakrát vaškrtli, pro neplacení příspěvků a nechození na schůze, do pionýra mě nevzali, byl jsem lotr ročníku ( a ořval jsem to). Můj otec pochází v chudé rodiny, takže jim nic nesebrali, strýc si vzal dceru největšího sedláka ve městě, už po kolektivizaci, stal se z něho rebel, protikomunistický živel etc., manželka ředitelka školy - s takovým původem... Rodina rozdělila na komunisty a antoušky přesně půl napůl, chvíli se spolu nebavili, potom zase ano, nejhorší po 68. O otce mám pohled levicový, když jsem se strýcem, mám úplně jiný, ale shodnou se v jednom, nejhorší byla první republiky, s hladem a strašlivou chudobou. Já jsem v minulém režimu prožil dost velkou část svého života, jediné co závidím svým dětem je svoboda a možnosti, kterou my jsme neměli. Ale co s tím, když nebudou podnikaví, nepomohou si lehce k penězům, budou mít průměrný plat... My jsme měli smradlavé jistoty, oni mají šanci...
22. 01. 2009 | 22:01

Honza999 napsal(a):

Pocestny

Nějak jste v té ruské občanské válce skromně zamlčel, že tam figurovali i další aktéři.

Z těch 24,5 milionu mají nějaký podíl i

1) hrdinní čeští legionáři
2) evropská intervenční vojska
3) Polsko-ruská válka (ve které si Poláci násilím brali zpět to, oč přišli více jak 100 let předtím, když si je Rusko rozebralo spolu s Německem. Kupodivu, po navrácení území sebraném jim Němci tolik netoužili. A mezi námi.. kdyby si tehdy Rusko nevzalo podíl z Polska, byla by dnes Ukrajina germánská)
4) z jihu vyskakovali Turci
5) a já teď z hlavy neím, kdo všechno ještě se tehdy na Rusko vrhl se zbraní v ruce.

Ti všichni vyvražďovali ruské mužiky na potkání a z těch 24,5 milionu si utrhli lví podíl. K tomu pak ještě evropské mocnosti platily a jinak podporovaly ruské bělogvardějce, bez podpory zvenčí by se pár milionů obětí též ušetřilo.

Takže laskavě odečtěte zabité cizími vojsky po ukončení I.WW a těch pár milonů, co bez evropské podpory bělogvardějcům přežili (jak na straně sovětů, tak na straně bělogvardějců, kteří by se buď vzdali, nebo by zdrhli),

Také zapomínáte od těch 24,5 milionu odečíst několik milionů těch, kteří tehdy z Ruska odešli.

Nijak se nechci Rusů zastávat, prostě na to pohlížím reálnějším okem, než vy. Vy uděláte před mínus po rovná se 24,5 milionu a to jsou oběti bolševiků a basta. Já v tom čísle vidím I OBĚTI zahraniční intervence, oběti vzniklé díky podpoře kontrarevolučních sil a uprchlíky.

A jak jsem zde již psal, na procenta populace nebyla Francouzská buržoasní revoluce o nic méně krvavá.. Najděte si údaje o počtech obyvatel Francie před a po...
22. 01. 2009 | 22:19

Pocestny napsal(a):

Tohle je statistika, která pouze praví, že Rusko ztratilo (všelijak) 6,5 Sověti mají na triku ten zbytek, je naprosto irelevantní, jestli za Stalina a socialízm padl u Waršavy nebo na Kolymě.

Schválně, rozlišujete, kde Hitler přišel o ty či ony jednotky a vidíte rozdíl mezi tím, jak zemřeli prostí knechti púro zvrácené nápady jejich vůdců, v sovětském případě daleko více kolektivních než v případě AH?

Celkový odhad na válečné ztráty "regulérním bojem" jsou vyčísleny samotnými sověty po vyhlášení CCCP na 12,5 milionu, šest apůl za Rusko, zbytek jako ztráty "sovětů" ve válce s Rusy, nejméně 15 milionů zahubil gulag a smrt v hladomorech, rekvisici potravin na Kubáni, v době, kdy Lenin i Stalin sdíleli myšlenku revolučního teroru.
22. 01. 2009 | 22:35

Pocestny napsal(a):

P.S. francouzů nikdy nebylo více než půl Ruska, takže bych bylopatrný ve srovnávání...
22. 01. 2009 | 22:37

majolenka napsal(a):

ego: Víte, věřte nevěřte, není mou ambicí Vás přesvědčovat o historii naší rodiny, na co ;-)))? Provedl jste zkratku v mém CV ..To, že by něhoho nevzali do pionýra a SSM v letech osmdesátých kvůli dědovi kulakovi, to můžete říkat holubům.....máte můj obdiv, jednak jsem před tím NIKDE nepsala, že to bylo jen a pouze kvůli dědovi kulakovi, a nikde jsem neuváděla ani léta /předtím, teprve později jsem uvedla, že to byla sedmdesátá léta), zdá se, že nepotebujete dostatek infomací, abyste dedukoval závěr ;-)), nu což, chybička se vloudí i u vzdělaného ;-), mně na zeddéšce soška sdělila, že na pajdák můžu zapomenout, ale to zase budete vyvracet, protože vy jste v tehdejším režimu vystudoval jak VŠ tak skoro náboženství, rodina, ve které jsem vyrůstala, mi dala pohled na svět spíše "pravicový" zvlášť v mládí, následně v životě jsem se víceméně posunula na středopravý proud, to vše je jedno a lhostejné, koho to zajímá, každý má svoje zkušenosti a následné reakce, revoluce přišla v mých 25 letech, to už má člověk někteý základní věci srovnaný a částečně již pobere jakš takš první šlupky, jakože např. se mně dlouho dobu bál můj nadřízený, zarytý (komouš), protože jsem měla stejné příjmení jako jeho tajemník KSČ? Život je někdy fakt sranda. Poslyšte, fakt je mi jedno, jestli je pro Vás můj příběh vymyšlený nebo ne ;-))). Nebudu ani řešit jaký je Váš. Krom toho nějak nechápu existenci největšího sedláka "už po kolektivizaci". u nás nezůstal kámen na kameni, a sama jsem ještě jako děcko, slýchavala, jak otci říkaj, Fr.. neblbni, víš jak dopad děda. Ale to mi asi taky budete vyvracet ;-))). Víte, není nic neobvyklého, že ti kteří jako členové JZD tehdy přišli k družstevnímu majetku se začali chovat, jako by jim patřil celou dobu. Víte, také jsem znala lidi, co zároveň chodili do kostela a pak na schůze českoslovesnko sovětského přátelství aby to měli pojištěné pro všeechny případy a děti na školu umístili. Tak Vám jen popřeji vše dobré. Koec konců, máte takový velmi "osobní" nick, tak proč ne;-))). Já si dodělávala další vzdělání až po revoluci a po práci. Nelituju. A ani dnes nemám tendenci směřovat svůj život k prachům, staší mi průměrný plat, stačí mi, když pár životních jistot, rodina, zdraví, práce, přátelé x naproti tomu stav, že nemusím v životě klouzat jako had, je také k nezaplacení.
22. 01. 2009 | 22:42

Pocestny napsal(a):

ego, hlad a strašlivá chudoba?

To je taková ta opačná k té, která vidí první republiku jako valčík s Oldou Novým.

Nesmysl, ve srovnání s tím, jak to vypadalo okolo nás, jsme na tom nebyli vůbec tak hrozně.

Tohle jsou poválečné povidačky těch, kteří musí z krise udělat genetickou vadu republiky, která musela uhnout novému pořádku.

a tahle věta o vás také leccos napovídá:

když nebudou podnikaví, nepomohou si lehce k penězům...

Takže máte pocit, že podnikání je lehká cesta k penězům?

Já vám tu hezky přátelsky odpovídám, že toužím poznat toho, kdo mne zaplatí tolik, kolik si jsem schopen vydělat sám, abych tu nečuměl pokaždé do půlnoci.

Já u toho krafání na netu sedím v kanclu a dozoruju přepravu a pobyt mých klientů na pařbě v centru, co u toho děláte vy?

Víte, proč jsem OSVČ?
1. aby mne nikdo nemohl náhle vyhodit z práce ( na buben jeden přijde vždy pozvolna, jen poslední kapka je vždy poněkud překvapivá)

2. aby mmi nikdo nenařizoval kdy mam přijít a jak dlouho tu mám být.

3. Abych dal práci lidem s púodobným smýšlením - do práce jen když je co dělat (aneb, starej se šéfe), ale tak dlouho, dokud není hotovo.

Takže takhle, o té jednoduchosti zbohatnutí, vaše představy jsou poněkud seriálové. Nesmíte zapomínat, že ani v tívý nevědí, jak funguje byznys, ale umějí svou představu dobře zahrát, herci...-)
22. 01. 2009 | 22:52

Karel Mueller napsal(a):

Honza 999:
Vzdejte to Honzo, to nemá cenu. Kdyby se měla učit skutečná historie a odpovědět na otázku, proč se marxismus jako završení romanických pokusů francouzských socialistů 19. století objevil, tak by se mohlo začít slavným výrokem amerického otrokáře, kterému evropští liberálové zle vyčítali jeho otroky. A on se v Evropě rozkoukal a pak jen umíral smíchy: "Vždyť moji otroci mají ráj proti statisícům Vašich dětí, kteří dřou za kousek chleba přes 12 hodin denně a umírají po několika letech". A měl pravdu, jeho otroci byly majetek a podle toho s nimi bylo zacházeno stejně řádně, jako s domácím zvířectvem.

V současnu nepochodíte s názorem, že bez tocho obcházejícího strašidla by ty děti tady asi byly dodnes.
Chce se slyšet, že absurdní ďábel se snesl na krásný a spravedlivý svět.

Ale na začátku byla řeč o kritickém myšlení ... že?
22. 01. 2009 | 23:11

Bežec napsal(a):

to Janíček
lepší je ovládat gramatiku a rozeznávat I
a Ypsilon.
Ale kde jste přišel na to, že komunisté brali majetek jen těm, kdo ho získali neprávem ? Byla to čistá krádež, jednotlivcům i organizacím.
Je hrozné, že z Vás přímo čiší třídní nenávist, tedy to, co komunizmus podpo-roval.
Gramatiku se člověk může naučit, myslet ne.
22. 01. 2009 | 23:13

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Ale to víte, že 70% lidí by toho bylo schopno, kdyby dostali záruky. ZárukU, že každý OPRAVDU DÁ VŠECHNY SVÉ SCHOPNOSTI a záruku, že nikdo nebude ZNEUŽÍVAT možnosti uspokojování potřeb více, než ostatní. Kupříkladu, že by každý jel na dovolenou na Havaj jen v průměru jednou ročně a že by tam někdo na úkor ostatních netrávil půl roku. Je spousta lidí, kteří dělají průměrně nebo špatně placenou práci jen proto, že je baví a že v ní vidí naplnění smyslu svého života. I když by mohli jít dělat někam jinam za vyšší plat, ale práce by je nebavila a nenesla by jim vnitřní uspokojení. A přesto, že jsou špatně placeni, mají svou práci rádi a dávají do ní celou svou osobnost. Jsou hromady prací, které by bez fandovství prostě NEŠLY DĚLAT. Mohlo by jich být vyjmenováno na několik stran, tak jen namátkou - OŠETŘOVATEL ZVÍŘAT V zoo. To je práce, kterou NIKDO NEDĚLÁ JEN KVŮLI VÝPLATĚ. Pro takovou práci se prostě člověk narodí a pokud v ní nechcípá hlady, neopustí ji. Stejně tak se mnoho dalších lidí "rodí" s dispozicemi pro různé práce či zaměstnání. Problém je totiž v tom, že téměř nikdo nemá možnost dělat takovou práci, pro kterou "se narodil", ale práci, kterou je mu umožněno dělat, ke které se "dostane". Lidé jsou vládou navzájem rozeštvaní a opanováni modlou mamonu a konzumu. Jednají tak, jak jsou přinuceni, i když by se ve svém podvědomí rádi chovali jinak.

Jenže již od té prvobytně pospolné společnosti jim vládne těch 5% se zálohou dalších do 30%.

A již od tehdy oni vládci násilím a penězi ve svých rukou soustředili MOC a stále ji drží. Co zmohlo 100 nevolníků proti pětičlené rodině hradního pána a dvaceti vycvičeným a dobře vybaveným zbrojnošům? NIC.. V případě odporu by hradní pán neváhal vyhubit je do posledního a koupit si nové nevolníky, kteří by již, poučeni příkladem, sekali dobrotu. Co zmohli neozbrojení dělníci proti policii a vojsku a kanóny? Dopadli stejně, jak sedláci u Chlumce. A kdykoli někde v historii nastaly hladové bouře, vždy nastoupila armáda a policie a skončilo to krveprolitím. Však také tyto brutální metody vládců přivedly levicové teoretiky k názorům, že nápravy lze dosící jen ozbrojeným revolučním bojem.

Těch 70% zatím prohrává. Prohrává proto, že pušky a kanóny mají pod palcem ti druzí. I u nás, z totáče, to nebylo těch 70%, komu sloužila armáda a policie, ale vládnoucí mafie, která se schovávala za komunistické ideje, ale cíl - tedy MOC, OVLÁDÁNÍ DRUHÝCH A naplňování jejich EGA (a tím pádem POTLAČOVÁNÍ EGA těch druhých) se nijak nelišil od cílů ostatních vládců světa..

S tím účtem v bance jste nějak uletěl, ne?? Co to žvaníte o rovných dílech? Vždyť vy vůbec netušíte princip komunismu. Ten v žádném případě nezní rovným dílem.. Idea zní každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb, ne rovným dílem (to ale vyžaduje jiný přístup společnosti ke svým členům a též jiný přístup jednotlivců ke společnosti, než jaký kapitalistická společnost masovým vymýváním mozků reklamou a propagandou vnucuje). I v komunismu by byly potřeby různých lidí různé - nevím, jestli to pochopíš, ale třeba potřeba stravy u těžce fyzicky pracujícího (i v komunismu bude potřeba fyzická práce, namátkou třeba při ekologické těžbě dřeva a pod.) by byla uspokojována více, než potřeba stravy vědce sedícího u mikroskopu. Ten vědec zase má jiné potřeby ohledně opatřování vědecké literatury ke studiu. kromě toho k potřebám vědce třeba budou patřit návštěvy fitcenter pro udržení fyzické kondice, kam lesní dělník nebude cítit potřebu ani nakouknout (kromě jiného též proto, že mu to nebude vnucovat žádná reklama v televizi). Postě k NORMÁLNÍMU SPOKOJENÉMU životu potřebuje každý něco jiného v jiném množství a 60% našich potřeb je nám sugerováno a vnucováno. Je nám vnucováno, že musíme být úspěšní ve společnosti, tedy že hodnotu našeho života posuzuje naše okolí podle našeho majetku, zatímco bychom hodnotu svého života měli posuzovat sami pohledem na to, zda jsme svůj život prožili v klidu, spokojeně a užitečně, kolik lidí jsme učinili šťastnými či naopak.

To je ovšem ale mimo zorný úhel pohledu z garáže... :-))
22. 01. 2009 | 23:44

ego napsal(a):

Honza 999 - a nezdá se vám, že v této "ideální" společnosti bude šeď a nuda, jako byla v letech 50 - 89? A pokud by nebyla a umožnila společnost barevnost, tak to zase bude kapitalizmus, ono to asi jinak zatím nejde. Dlouhé hodiny rozmlouvám s přáteli a vždy po hádkách se dostaneme do tržní demokracie se všemi klady a zápory, že je asi nejlepší. Také musím konstatovat, že některé kroky vlád vedou k oklešťování základní práv a svobod v míře neúnosné ať jsou vedeny z jakýchkoli pohnutek, nyní boj proti terorizmu, drogám, nacizmu, komunizmu etc.
23. 01. 2009 | 00:09

Honza999 napsal(a):

Pocestny

Kurňa, vyserte se (cenzor snad promine) na absolutní čísla a zjistěte si procenta. V Americe žilo pár milionů indiánů a z většiny byli evropskými osadníky vyvražděni. Kdyby jich tam žilo 100 (či 500) milionů, bylo by jich vyvražděno téměž 100 (či 500) milionů. Kdyby v Evropě ve středověkých dobách moru žila miliarda obyvatel, pomřelo by na mor 500 milionů a přitom by to byl úplně stejný mor jako ten, co zahubil pár desítek milionů Evropanů. Kdybyste zničil atomovými bombami Francii ve středověku, bylo by pár milionů obětí, kdybyste to udělal dnes, bude 57 milionů obětí - a přitom to bude stejně brutální. Není rozhodné pro posouzení brutality, jestli byl zabit milion či dva. Vyvraždit milion ze tří je daleko větší brutalita, než vyvraždit dva miliony z deseti. V absolutních číslech jsou oběti současných excesů samozřejmě mnohem vyšší, než oběti excesů dřívějších.

I kdyby ruští bolševici vyvraždili 1/3 obyvatel Ruska, pořád by na tom procentuálně byli lépe, než feudalismus či (obzvláště ranný) kapitalismus, kdy přirozenou smrtí končilo jen nepatrné šťastné procento obyvatel. Jinak zbytek pochcípal ve válkách, hlady (či na nemoci, které by zdravý nepodvyživený člověk v pohodě rozchodil), z rozmaru panovníka či pro výstrahu ostatním, pracovním úrazem v dole či v manufaktuře, na nemoc z povolání apod. Prostě absolutní počet obětí je omezem lidskými zdroji. Relativní počet obětí bolševismu nijak nevybočuje z historického průměru, z toho spíše výrazně vybočuje počet obětí u původního obyvatelstva Ameriky či Austrálie.
23. 01. 2009 | 00:16

RUMCAJS napsal(a):

Honza999:
Každému podle jeho potřeb ?

A kdo bude určovat ty potřeby ? Vy ?

A podle schopností ? Takže zase rozdíly ?
Neměla to být náhodou beztřídní společnost ?
23. 01. 2009 | 00:23

Pocestny napsal(a):

Teda Rumcajs, tys ho rozpovídal....

Hele Honzíku, víš co?
Seber se a jdi to říci zítra do CCM nebo Tesca Zličín těm tvejm ujařmenejm, že se jim škrtá 40% hraček, protože ošetřovatelé zvířátek mají také právo žít....

Změřím ti na stopkách, za jak dlouho tě umlátí nákupními košíky...-)

Hezky jste tu s Muellerem ukázali, jak se urputně a marxisticky snažíte vidět Evropu dneška očima toho otrokáře.

Prázdné žvásty, zvláště když se dnes řítíme ke dnu iluzí, že sociální stát lenivých a neangažovaných je průchodný stejně jako kdysi diktatura proletariátu.

Je také třeba připomenout, že pokaždé, když humanisté táhli na "pány", první zařvali maloměšťáci a hokynáři.....

Shall we say, it is full of shit, shant we?
23. 01. 2009 | 00:53

Jan Vaculík napsal(a):

Honzo Český (3:58),
je mi 51 let a velké podrazy už se nebudu učit - to mi nestojí za to. Nechci být patetický, ale je mi jasné, že poctivost je to poslední, co nám zbude.
Nemluvím o malých podrazech, kterým se v reálném životě nedokážeme vyhnout; eufemisticky jim říkáme kompromisy. Uznávám, že ta míra mezi malým a velkým podrazem je subjektivní.

Jinak ovšem musím podotknout, že v Evropě už několik set let platí pravidlo (ještě z dob hanzovních), že každý obchod má být přiměřeně výhodný pro obě strany. Má to jednu obrovskou výhodu: nepotřebujete psané smlouvy a ušetříte za právníky. Doporučuju, mám vyzkoušeno!
23. 01. 2009 | 00:53

Jan Vaculík napsal(a):

Honzo999 (12:08),
pokuste se být stručnější, prosím.
Platí pravidlo, že každý text lze zkrátit na polovinu, a pak ještě na polovinu, a někdy je vhodné toto opakovat ještě vícekrát. Je-li tam myšlenka, však ona vysvitne a zazáří jako drahokam!
23. 01. 2009 | 00:57

Jan Vaculík napsal(a):

Michale_2 (3:57),
myslím, že rozdíly mezi "silnými" a "slabými" jsou menší, než si myslíte.
Když se jednou vydáte na nějakou cestou, uděláte to z blbosti a pak už není cesty zpět. Tak je to i s podnikáním.

Každý rok musíte vydělat víc, než předchozí, abyste měl na zaplacení daní; to je základní pravidlo růstu. Ekonomové to odvozují jinak, ale moje zkušenost je tato.
Ze stejných důvodů nemůžete skončit. A chatrné zdraví si prostě nemůžete připustit. Obávám se, že kdybych na čtyři týdny ulehnul, tak v dohledné době je tu exekutor a olepí barák páskou, nebo jak se to dělává. A dětem by po mně nezbylo už vůbec nic. Prostě vám nezbývá nic jiného, než být silný.
Ale může se stát, že jednoho dne vám rupne v kouli a začnete jenom zírat z okna, a nic... Prý se to stává. A právě strach z tohodle je to, co člověku vytrvale sedí za krkem; nenápadně, ale je to tam...
23. 01. 2009 | 01:14

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Myslím, že většina lidí dokáže své potřeby odhadnout sama. Jen přitom nesmí být masírována reklamou, která je přesvědčuje o tom, že potřebují to, o čem vůbec neměli ponětí, že to potřebují.
A to, jestli do své práce dává všechny své schopnosti, to dokáže také posudit každý sám. Jen by mu okolní společnost musela dát najevo, že ač dělá jen (na dnešní hodnocení) "podřadnou" práci, že si jej společnost také váží, jako si váží všech svých členů a že jej proto nenechá hladovět či je neodsune do slumu na předměstí bez vody a elektřiny.
Domnívám se, že oněch cca 70% by s tímto přístupem bylo srozuměno.

Jenže je zde oněch 30%, kteří by se i v takovéto společnosti za všech okolností snažili urvat ze společného co největší podíl. Lidi, pro které by bylo ponižující být jednou za rok na 14 dní na Havaji, když soused tam byl také (tak by chtěli měsíc, nebo dva). Pro které by bylo ponižující nasednout a použít dopravní prostředek (aut by bylo méně a byla by na parkovištích volně přístupná k použití, na elektronickou kartu, která by evidovala čerpání potřeb toho kterého občana, zda výrazně nevybočují z obecně uvnávané hladiny), ze kterého právě vystoupila obyčejná kadeřnice a oni by toužili jet v nějakém lepším.. Auto by mělo být jen prostředkem k nutné dopravě, ne prostředkem na honění si ega a měl by být kladen důraz na přednostní používání MHD, které by se mělo dostat vysoké společenské podpory. Normální člověk nepovažuje používání MHD za poničující - právě až na těch cca 30 nadlidí.
Někdo by vypil 30 či 50 piv měsíčně, někdo 2 lahve skotské+10 piv (protže každý máme jiné chutě). Systém by ale nikomu nedovolil vychlastat 30 lahví skotské měsíčně nebo 15 piv denně, protože to je zcela jistě nad přirozené potřeby člověka A normální člověk potřebu 30 lahví skotské za měsíc jistě necítí - zase jen někteří, kteří si tím, že si to mohou dovolit, honí ego.
Lidé dnes hodně často jednají pod vlivem tlaku okolí tak, že se pak sami před sebou v duchu stydí.
I za toho teoretického komunismu jistě občané uznali pětičlenné rodině větší byt a větší plasmovku a do svém menšího bytu by si pořídili menší plasmovku, protože na ni budou koukat z menší vzdálenosti a nehonili by si ego tím, že oni jako jednotlivec mají větší plasmu než početnější rodina souseda.

Jak jsem říkal, je to jen v přístupu občanů ke společnosti a v přístupu společnosti k občanům, jenže to je na diskusi nad rámec možností tohoto blogu..
23. 01. 2009 | 01:15

Lena napsal(a):

Jéžišmarjá, Honzo999, už zas? Ze které stranické příručky to opisujete?
Tohle tu bylo 40 let a nefungovalo to! A nebude to fungovat dál, i kdybyste se sem upsal k smrti.
23. 01. 2009 | 01:27

Soumar napsal(a):

Základní zbraní pro totalitní systém je zřejmě strach. Přirozená reakce občana.
Za války strach z represí, za komunizmu obava, aby člověk neřekl co si opravdu myslí - tedy v nesprávnej moment a neublížil tak rodině, nevyloučil děti ze studií atd.A proto dnes, se všemi maléry, nedostatky současný politiky bychom si měli vážit toho že už člověk nemusí strach mít.
Mluvit o minulosti není strašení, je to naopak nutný, protože člověk rychle zapomíná. A mladí lidi by měli vědět, v čem je nebezpečí, co vede k totalitě, co ji nastartuje. Protože nikdo nikdy neví,
kdy může dojít k nějaké té podivné koalici, nebo k sjednocení partají, jako v roce 48 a většina už pak postupuje jak se jí hodí.
A to už bývá pozdě.
Mladí by měli znát příznaky nemoci, která ohrožuje demokracii a měli by se naučit být aktivní, nenechávat věci jen politikům.
23. 01. 2009 | 01:42

Honza999 napsal(a):

Lena

Ne už zas,ale stále ještě..

Před zlem se nesmí ustupovat a já před vámi a vám podobnými pod stůl nezalezu
23. 01. 2009 | 02:11

Honza Český napsal(a):

Jane Vaculíku,
od počátku devadesátých let se živím řešením problémů českých podnikatelů v Evropě
Vy jste ten typ českého podnikatele, který věří v něco tak pro volný trh nepotřebného, jako je poctivost
Měl jsem Vám podobného klienta, který se nakonec oběsil. Chtěl zůstat poctivý a ušetřil za právníky. Jeho odběratel se ale vyznal …
V jednom velkém evropském městě mně šéf místní hospodářské komory představoval jakéhosi pána se slovy, že je to jeden z nejlepších místních podnikatelů, pětkrát zbankrotoval, zaměstnává stále více lidí, platí městu daně a sponzoruje místní fotbalisty
Že po těch bankrotech muselo zůstat mnoho neuspokojených věřitelů a možná i lidských treagedií ani slovo
A tak se vracíme zpátky k tématu tohoto blogu – vzhledem k Vašemu věku jste zjevně obětí
komunistické totalitní společnosti – věříte ve význam poctivosti
Pryč s tím …
23. 01. 2009 | 02:12

Lena napsal(a):

Honzo999,

jaké já pro Vás představuji zlo? Čím Vás ohrožuji? Kromě toho jste mi minule neodpověděl, kolik je Vám let, takže opakuji otázku.
23. 01. 2009 | 02:16

Honza999 napsal(a):

Jan Vaculík

Pokuste se prosím omezit počet vašich bezprostředně po sobě jdoucích příspěvků.

Platí pravidlo, že obsah tří příspěvků lze vtěsnat do dvou a následně obsah dvou lze vtěsnat do jednoho. A mnohdy více řeknete mlčením (a budete považován za moudrého)..
23. 01. 2009 | 02:17

Honza999 napsal(a):

Lena

Je mi 59 a za bolševika jsem si užil své za poškozování zájmů republiky v cizině podle § 112

Přesto považuji bolševiky sedmdesátých až osmdesátých let za neškodná jehňata v porovnání s tou dnešní sebrankou
23. 01. 2009 | 02:22

Honza999 napsal(a):

Lena

PS: aby to nikdo nepřekroutil, upřesňuji - v porovnání s tou sebrankou, která tu vládne dnes.
23. 01. 2009 | 02:25

Lena napsal(a):

No a zbylé dvě otázky?
23. 01. 2009 | 02:27

Lena napsal(a):

Myslíte kterou vládnoucí sebranku?
23. 01. 2009 | 02:28

Honza Český napsal(a):

Pro Honza999
viz Váš text pro Jan Vaculík
Jinak dobrý
23. 01. 2009 | 02:31

Honza999 napsal(a):

Lena

Svou zlobou a nenávistí ke všemu ne volně tržnímu a všemu ruskému, (a Rusko dnes má s komunismem společného asi tolik, kolik mají dnešní Američané společného s likvidací původníha obyvatelstva Ameriky) se jevíte jako nebezpečný fanatik.

Po vyhodnocení vašich zdejších výlevů musím uznat, že se Rusové opravdu dopustili jedné zásadní chyby - osvobodili Československo moc brzy, dříve, než Hitler stačil zlikvidovat vaše předky.
23. 01. 2009 | 02:34

Lena napsal(a):

Kde jsem napsala něco nenávistného o Rusku?

Vy schvalujete vraždění obecně? Měla jsem zatím dojem, že jen vraždění komunistické.
23. 01. 2009 | 02:40

Honza999 napsal(a):

Lena

Například když jste popisovala svůj pobyt na pionýrském táboře v SSSR... To jsem z té vaší nenávisti měl louži pod displejem monitoru.

Mimochodem..

JAK JSTE SE TAM DOSTALA???

U nás na škole bylo pár parchantů z bolševických rodin, kupříkladu takový Antonín Kubeš (v dospělosti slavný reportér ČT v ohni válku Vietnamu s Čínou). Předseda třídy, předseda pionýrského oddílu, jeho školní uniforma byla sněhobílá košile a rudý pionýrský šátek (jinak jsem jej oblečného za celou dobu základní školní docházky NEVIDĚL, snad jen při tělesné výchově, kdy to byl donucen odložit v šatně). Nejlepčí žák, samé jedničky, učitelé z něj měli vítr.. Tolik toužil, aby byl také do Art+ku vybrán, a neuspěl, jeho táta nebyl předsedou výboru KSČ Praha 1, ale jen předsedou výboru ČSN Praha 1..

A to vraždění? Vždyť to pro vás musí být příšerný pocit, to vědomí, že jste se narodila jen díky oběti 130.000 vojáků Rudé armády padlých za II.WW na našem území. Vaše nenarození by vás ušetřilo od toho strašného traumatu, které bylo ještě k tomu všemu tak děsivým způsobem prokloubeno vaším nuceným pobytem v pekle sovětského pionýrského gulagu.
23. 01. 2009 | 03:07

Honza999 napsal(a):

PS:

překlepy... Nejlepší žák a Artěk.. :-))

PPS: capchta žádá eoas Lena ne (nebo Lenane, ale mezírka tam je)..
23. 01. 2009 | 03:11

Honza999 napsal(a):

PPPS

ještě překlep - výboru ČSM
23. 01. 2009 | 03:13

Lena napsal(a):

Honzo999,

popsala jsem, jak to tak bylo. A to jsem jen vybírala. Dál bych mohla popsat i další věci v táboře a také mimo něj - návštěvu zdevastované vesnice jen s hliněnými, bahnitými cestami, kde stály nakřivo i domy. Můžu Vám popsat bídu, kterou jsem tam mimo turistické centrum viděla.

V Artěku jsem nebyla. To znáte jen jeden tábor? Dostala jsem se tam tím, že mě učitelka přihlásila na soutěž ve zpívání. Aniž bych jí vyhrála, na to tam byli předem určené děti soudruhů, jsem dostala zvláštní cenu, v níž byl obsažen i ten tábor za trest. A ten druhý byl přidělen mojí matce v práci a bez diskuzí jí bylo nařízeno mě tam poslat. Moje matka v KSČ nebyla, podotýkám.

A co se týče toho vraždění, tak to, co jste napsal mě, si vytiskněte, lípněte na čelo a choďte s tím po venku, ať Vaše okolí ví, co jste zač, "rudý gentlemane". Moje předky si pak neberte do huby, protože jim nesaháte ani po patičky, kdyby v ničem jiném, tak jen v tom, že oni nikdy nikomu likvidaci rodiny nepřáli.

No, tak teď už vím o Vás dost, práci jsem taky dodělala a můžu jít spát. Přeji Vám příjemné akční revoluční sny.
23. 01. 2009 | 03:27

Honza999 napsal(a):

Lena

No, tak na rozdíl od vás přehled o všech pionýrských táborech v bývalém SSSR nemám. Mimochodem, nevím tedy, kolik vám v době pobytu v tom táboře bylo let, ale na skautských táborech vlčata též mají polední klid, budíček, večerku a nějaký denní řád vedoucí je k disciplině.

Co se týče té hliněné vesnice - před II.WW tam MOŽNÁ (netvrdím, že určitě) stály zděné domky. Kdyby nás tady někdo srovnal se zemí tak, jako to metodou spálené země bylo provedeno s Ruskem, neměli bychom polovinu mužských, neměli bychom továrny na stavební materiál a vůbec, neměli bychom co do huby, jak dlouho bychom bez cizí pomoci obnovovali infrastrukturu?
Viděla jste romské osady na Slovensku? Viděla jste chudinské slumy u mnoha měst Ameriky, na jejímž území probíhala naposledy válka S-J? Dovedete si představit, z jaké startovní čáry tam po pádu carství vůbec začínali, kolik let poté pak ještě museli být ve válce s evropskými intervenčními silami? Od roku 1917 do vašeho pobytu na onom táboře - kolik let tam tehdy byl MÍR? Jasně, že s SSSR nebylo vše v pořádku, ale tolik kydání špíny je též nechutné.

A ještě jednou k tomu "vraždění".. Já osobně, kdybych v srdci choval takovou nenávist k někomu tak jako vy, bych se nedokázal vyrovnat s tím, že žiji jen díky jemu a že místo vděku jej nenáidím. A myslel jsem to dobře, lituji vás pro to vaše strašlivé trauma, které vám tato duševní rozpolcenost zcela jistě přináší a myslím si, že je lepší buď žít bez takového traumatu, nebo nežít vůbec.. A jelikož vy bez tohoto traumatu žít nedokážete, připadla mi pak jako řešení vašeho bědného údělu druhá varianta. Nejen pro vás, ale i pro lidstvo..
23. 01. 2009 | 04:01

Rumcajs napsal(a):

Honza999.

Já Vás prokoukl V kujóne. Vy si děláte srandu.

Tak to jóóó !
23. 01. 2009 | 06:49

george napsal(a):

Teda lidi, vy jste fakt dobrý

vy hoříte, žijete naplno...

A hořet znamená existovat...Náladu ovládej : pokud neposlouchá, vládne.

http://amicuswebsite.blogsp...

Skvělá diskuze! george
23. 01. 2009 | 09:12

žužu napsal(a):

nenávist zprava je stejně odporná jako neneávist zlevahttp://www.blisty.cz/2009/1/23/art44923.html
23. 01. 2009 | 10:06

mužná napsal(a):

23. 01. 2009 | 10:07

Rhisus sardonicus napsal(a):

Hlavně si, mužná, u toho kompu nesedni na žužu...
23. 01. 2009 | 10:54

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Ne tak docela... Trošku to natahuji, abych podráždil protistranu k vyplivnutí trošky jedu...

VY (a nejen vy) ale máte jeden zásadní problém a to ten, že nedokážete nazvat věci PRAVÝM JMÉNEM. Pořád plné huby zločinů komunismu, to je jako byste se bavili o zločinech pohádkových bytostí. Komunismus je jako Bůh - všichni o něm mluví, ale doposud jej nikdo neviděl, mezažil.

Nejednalo se o zločiny komunismu, ale o zločiny té 30%, SPOLEČENSKY NEPŘIZPŮSOBIVÉ, díky svým nehumánním morálněvolním vlatnostem moci se uchopivší menšiny.

Všiml jste si, že v současném Rusku TÉMĚŘ NEEXISTUJE vyšší střední třída? Zatímco u nás je součet nižších vrstev a nižší střední třídy cca 70%, souěet střední třídy a vyšší střední třídy je cca 25% a oligarchická "elita" má zbývajících 5% do sta, v Rusku tvoří součet nižších vrstev a nižší střední třídy cca 90%, součet střední a vyšší střední třídy je cca 5% a najonec, ejhle, oligarchické elita zase opět zbývajících 5% do sta. Rusko je v podstatě rozděleno na chudobu a multimiliardářskou elitu. Vidím v tom následek stalinských čistek - z oněch původně 30% "vlků" (vlk doufám promine) jich po Stalinovi zbylo 10%. Zbylým nebylo umožněno se nadále množit a tak počet "vlčích genů" v ruské společnosti poklesl, což se projevuje jiným rozvrstvením ve společenském postavení.

Nepíči to proto, že bych byl Stalinovými čistkami nadšen, píši to proto, že v tom spatřuji potvrzení mého názoru na oněch 30%.
23. 01. 2009 | 11:32

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

Nezažili jsme komunismus ale komunisty ano ! Ty měli ale do Boha hodně daleko.

Jinak, viděl jste někdy Třetí říši ? Ona je taky jako Bůh ?

Že se společnost rozvrství, to je jasné. Neznamená to ale, že zbytek je lepší a je schopen žít v nějakým absudirstánu z Vašich představ.
23. 01. 2009 | 13:32

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Opět mimo mísu, stále nenazýváte věci pravými jmény..

To nebyli žádní komunisté, to byli mafiáni, kteří si TEHDY ŘÍKALI komunisté, drtivá většina z nich přežila v dobrých bydlech dodnes a pro změnu si DNES ŘÍKAJÍ demokraté.

Ne po JMÉNĚ, ale po SKUTCÍCH poznáte je...

Jestli by to dokázalo oněch 70%, to vskutku namohu říci s naprostou jistotou. Co ale mohu s naprostou jistotou říci je to, že oněch 30% by to určitě nedokázalo a dále to, že pokud bude oněch 30% existovat, těch 70% si to nebude moci ani vyzkoušet.

Co to je za demokracii, když 30% diktuje styl života zbytku?
23. 01. 2009 | 14:42

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

Těch 5 % diktuje díky většině.

Máte jinej nápad ?
23. 01. 2009 | 15:27

majolenka napsal(a):

já bych jen chtěla vidět ty jedince či komise, které by stanovili, kdo má kdy dost ;-))), čí je jaká oprávněná spotřeba, když si vezmu svého souseda, co má panděro jak pantáta Dařbuján a zadek jak zápasník sumo, myslím, že dlabe nad potřeby své, totéž říká sousedka, prý co před ním nezamkne, to sežere, a tak docházím (snad ne k mylnému závěru???), že žere nad potřeby své a ujídá tím potřebu (zřejmě jen své ženy, ale kdo ví?), tuhle nám někdo sežral kompoty ze sklepa (popravdě mám pifku na toho souseda, asi si dělal bowli a scházely mu ingredience).....v jeho případě se bojím do sklepa dát skotskou, nejsem si jistá, zda bychom se oba shodli na tom, že jeho potřeby jsou jiné než se domnivám já, a popravdě, při jeho figuře bych asi odpadla po prvním hvizdu ;-((((, ale možná by to vyřešila ta komise......až se jdu po nějaké ohlédnout, abych zavčasu nanosila trochu švestiček z naší zahrádky ;-)))).....obávám se záminky třídního boje, aby nám mohl splenit sklep
23. 01. 2009 | 15:34

Jaroslav napsal(a):

to Fistulina: Tak to je zajímavé. Každý komunista může za procesy, Horákovou, drastické rozkulačování, za dráty, Palacha, za normalizaci, ale autoři rozpadu státu, Kožených, Černých, rozvratu průmyslu i zemědělství, tragické smrti studentů Bakešové a Křížka, šesti dokonaných sebevražd denně atd. atd., ti jsou bezejmenní? Ale k nepopíratelným kladům dneška se přece hrdě hlásí. Tak to vypadá, že sebereflexe nechybí jenom nám komunistům, ale že u exponentů dnešního režimu absentuje docela.
23. 01. 2009 | 15:58

PSYCH napsal(a):

to Michal 2

Podtrhuji si Vaše slova viz "Svědomí má každý člověk individuální, takže nemá moc význam tady pořád dokola mluvit o nějakém svědomí celého národa (nedělali tohle komunisti?)".

K tomu dodávám, že dnes se z jakéhosi svědomí národa dělá i pol. kapitál. Co to je svědomí národa? Co to je za slovní abstrakci? Nikdo to neumí uspokojivě specifikovat, protože to, obávám se, nejde.

Pokud jde o ony přízviska špatného chování, nesdílím Váš pohled. So.dem má mezi svými také své hvězdy. U ODS je to možná více vidět i díky Topolánkovým excesům viz třeba zde:
http://cz.youtube.com/watch...
http://cz.youtube.com/watch...
Pokud jde voliče ODS a úspěchu coby hájené modly. Také jsem si všiml viz " Když je někdo úspěšný, myslí si, že když to dokázal on, dokážou to i ostatní, kdyby se snažili, často takový názor dává i veřejně najevo. To je ten jejich velký omyl a moje zkušenost s pravicovými voliči, oni se to někdy snaží vydávat dokonce za kladnou morální vlastnost (přitom i z jejich strany je to jen volba toho, co je pro ně výhodnější, nebudou přece volit levici). Nedokážou přitom pochopit, že někdo není zrovna hyperaktivní, že nemá téměř neustále dobrou náladu, že nemá tolik energie jako oni. V čem oni nevidí problém, to pro jiné problém je. Úspěšným lidem tohle ale není možné vysvětlit, oni to nikdy nepochopí (podle hesla "Podle sebe soudím tebe"). Pro ně je každý, kdo nezvládne to, co oni, buď neschopný nebo lenoch".

to Jan Vaculík

To Vás upřímně lituji. Pokud to tak skutečně takto funguje, tak je něco špatně.
Myslím, že málo kdo si uvědomuje - a nyní narážím na zaměstnance -
jak to tady mají poctiví podnikatelé těžké.
Vystřídal jsem za život více prací, cirka pět, a dost často jsem od zaměstnanců slýchával, jak je jejich šéf-podnikatel vykořistuje. Paroubek to tady má snadné.
Souhlasím s Vámi, že soc. dávky je třeba snižovat - resp. jistý okruh soc. dávek. Tady spousta lidí žije ze sociálních dávek a vyhovuje jim to. Narážím nejen na romy. Takoví lidé žijí sice velmi chudě, nicméně ty dávky někdo musí zaplatit. Nedávno jsem se bavil s jedním známým, který je na invalidním důchodu. Co já bych dla za jeho příjem. Tento člověk pobírá 16 000 Kč čistého. 8000 mu jde od státu a zbytek má z práce na částečný úvazek. On je aspon ještě nějak aktivní, ale celá řada lidí bere dlouhodobě sociální dávky a nějak s tím vyžíje. Dostanou na nájemné 4000 Kč, pak třeba 3000 Kč na jídlo atd. a nic nedělají. Vemte si, že takoví lidé mají často docela hodně dětí, takže dostávají ještě peníze na děti. To máte 7000 Kč na hlavu. A kolik to pak činí pro celou rodinu? Kdo to platí? Kdyžtak mě někdo doplnte, nemám takový přehled. Vážím si poctivých podnikatelů.

to Honza Český

Vy mj. píšete:
"Podnikání není jenom o poctivé práci, ale také o schopnosti ty druhé porazit
Máte-li mít zisk, někdo musí prodělat".
Dnes jste napsal něco pdoobného. To yvpadá tak, že "špinávé peníze" jsou pdo rozlišení každého úspěšného podnikatele. Z Vašich slov implicitně plyne, že jen grázl může být úspěšný. Možná razíte Klausovo prozření, že neexistují "špinavé peníze" - jen poptávka a odpovídající nabídka.

Vážně je to tak hrozné? Nevidíte to černobíle? Vy jste podnikatel? Tedy vůbec neplatí, že z poctivostí nejdále dojdeš?
22.01.2009 19:56:15
23. 01. 2009 | 16:22

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Nesouhlasím..

Těch 5% (z oné kategorie 30%) se té moci uchopilo již někdy v pravěku hrubou silou.. Od té doby ji dědičně drží - občas tam dojde k rotaci jiných 5%, ovšem stále jen v rámci těch 30%. Občas tam dojde k přejmenování a s tím souvisejícím změnám metod a způsobů vlády. "Demokracii" jako metodu zavedli až po té, co na základě vědeckých poznatků rozvinuli metody ovládání davu, inplantace veřejného "mínění", v podstatě programování lidí.

I ty jsi naprogramovaný, jen to netušíš...
23. 01. 2009 | 16:23

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

PS: Samozřejmě se vehementně ohradíš, že naprogramovaný nejsi, žes samostatně myslící, nemanipulovatekná osobnost, na kterou jsou mocipáni se svými "programy" krátcí...

To je ta nejdůležitější část programu, bez které by další části programu řádně neplnily svou funkci.. :-))
23. 01. 2009 | 16:29

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

A co UFO, lesní skřítci,vládce vesmíru, paprsky X atd... to tam máš taky ?
23. 01. 2009 | 16:49

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Je vidět, že program funguje perfektně..
23. 01. 2009 | 16:59

akrobat napsal(a):

Jak napsala dnes Petruška Šustrová v LN
v Poslením slově ...komunisté mají obavu
o "své" děti.. O jejich ? A co my ?
23. 01. 2009 | 17:36

Pocestny napsal(a):

Řáholeckej, ty ho nečteš pozorně...
Já porád, kde vzal ten percentuál.... jistou ideu jsem měl od počátku, ale pán nám to sám prozradil.....

Těch našich "svatejch 70%"!! -))

Ona každá horkost má svou příčinu, banální a singulární ve své podstatě.

Další "radarem duševně postiženej".

Vypadalo to zdáli na loutnistu, ale nakonec je to jen další tramp se svým banjo
23. 01. 2009 | 17:58

Švejk napsal(a):

Do poválečný německý školy přijde bejvalý
vězeň z koncetráku sdělit, co zažil.
V ramci vyváženosti přijde s ním SS man,
aby vysvětlil klady režimu.
Učitelka je spokojená, protože Hitler přece
stavěl dálnice a dal lidem práci.
A jakou.
Ej juchněm..
23. 01. 2009 | 18:06

Karel Mueller napsal(a):

Milý pocestný, přečetl jsem si Vaši zmínku o mě a snad bych dodal jen tolik:

Ve své naivitě (patrně) si myslím, že doba, kdy statisíce evropských dětí na tom byly hůř než oni otroci na plantážích patří nenávratně minulosti.

Jak Vás tak čtu ,tak jsem asi naivní.
23. 01. 2009 | 18:09

Lena napsal(a):

Tak se mi zdá, že Honza999 si přečetl "Město a hvězdy" od Arthura Clarka a zcela se ztotožnil s myšlenkou, že všichni jsme jen materializovanou formou uložené matrice, tedy programem stále se opakujícím vždy po nějaké době. V tom případě ale máme libovolný počet životů a dále existuje velmi vysoký počet kombinací jednotlivých programů pro stejnou dobu. Já tedy doufám, že v příštím svém životě se s programem označeným jako Honza999 a jemu podobnými prográmky již nesetkám.
23. 01. 2009 | 18:24

Kvido napsal(a):

Teď jde jen o to, Leno, kolik lidí by se v tom příším životě chtělo potkat s programem označeným Honza999 a kolik s programem Lena.
23. 01. 2009 | 19:04

Fistulina napsal(a):

To Jaroslav: Kdopak přišel s tím, že "komunisti postavili" - já ne. Kdo tady tvrdí, že za to může "každý komunista" jednotlivě?!? Ale jednotlivci, kteří slepě věří a zůstává i ve chvíli, kdy např. jen Tebou Soudruhu zmíněné "věci" vycházejí na povrch - to už pomalu spoluvinou zavání.
Sebereflexe chybí všem, kdo jdou za mocí jen pro ni samotnou. Ale nechápu, co to má společného např. s počtem sebevražd ...
Ti vládnoucí dělají vždy to, co jim ti podřízení dovolí.
23. 01. 2009 | 23:10

Skokan napsal(a):

K tomu nelze mlčet.
Jenže dokud bude panovat sametový pohled
na minulost, do te doby se těžko probereme
ze spánku, po kterém by mohlo následovat jednoho dne nepěkný probuzeni.
25. 01. 2009 | 01:39

Karel Mueller napsal(a):

Skokan:
Naprostý souhlas.
Otázkou ovšem je, kdy pro Vás začíná minulost, které bychom se měli dívat přímo do tváře.
Pokud v roce 1948, tak nás čekají určitě horší věci než nepěkné probuzení ...
25. 01. 2009 | 02:10

josef napsal(a):

S pobavením jsem si přečetl celý blog, a musím konstatovat,..tedy přidělit výhru Honzovi999 !
Jsem již stár,syn kulaků,...studovat jsem musel večerně, ovšem po svých životních skušenostech sděluji že má pravdu. Doopravdy lidé v dobrých pozicích za komančů jsou u koryt opět!
25. 01. 2009 | 05:00

Pytris napsal(a):

Jak je možné, že v ČR pořád legálně funguje tahle partaj? Vždyť komunismus a fašismus byl ZÁKONNĚ postavený na stejnou úroveň.
Dovolí mi úřady založit třeba Fašistickou stranu Čech a Moravy, když budu mít ve stanovách, že hlavní činností bude převádění dětí a babiček přes přechod pro chodce???
25. 01. 2009 | 09:22

kanibal napsal(a):

Pánové, za sebe mohu říci, že bych neměnil. Dnes se dá volně cestovat, studovat, obchody jsou plné zboží. Demokratické hodnoty, jako svobodu slova, pluaritu apod., dokáže zajistit internet. (Název plastiky Entropa to vystihuje geniálně. Evropa bez hranic je opravdu dobrá ideologie! )
To dříve v bipolárně rozděleném světě nebylo možné. Východní země byly ještě příliž ekonomicky slabé a zaostalé. Čína, SSSR, Indie, ale i Polsko, Rumunsko apod. nám nemohly, krom surovin, nic nabídnout. Kvalitní výrobky pocházely většinou z ČSSR nebo NDR a to na zaplnění trhu nestačilo. Západ vyhlásil embargo na zboží z Východu. Vysokými cly svým firmám znemožňoval k nám vývážet. Byla studená válka.
Čeští komunisté se ale snažili. Pracujícím dokázali zajistit kvalitní bydlení, každý měl zaměstnání, pivo teklo proudem, nikdo pod mostem zimou a hlady nechcípal. Lidé jezdili víkendovými autobusy na vlastní chalupy. (Od obce bylo možné koupit barák za cenu černobílého televizoru.) Od zaměstnavatele nebyl problém získat zadarmo podnikový byt, od ROH bezúročnou půjčku. Ve fabrice se dal za režijní cenu sehnat různý materiál - fabriky tehdy byly naše ... Kdo chtěl být aktivní, měl dostatek příležitostí. Sportovci měli slávu, umělci točili výborné filmy, naši zpěváci byli na roztrhání.

V čem byl tedy problém? NIC ZA TO nebylo! JEN ta sláva. Lidi z toho měli depku. Slavní hereci, doktoři nebo i ředitelé velkých podniků jezdili v žigulících a ve škodovkách, stejně jako dělníci z fabrik ...
Především o tom byla ta VELKÁ LISTOPADOVÁ SAMETOVÁ !!! To ostatní, pane Krausi, se dá nazvat vymýváním mozků!
25. 01. 2009 | 09:28

zuzana napsal(a):

Pane Krausi,děkuji za váš blog...patřím k těm,kteří revoluci zažili jako děti,komunismus v mé subjektivní zkušenosti rovná se prvomájový průvod,pionýr a brigády,mlhavá zvláštní atmosféra ZŠ roku 89.To,co tu píšete se týká mých dětí,které komunismem neprošly vůbec.Já u lidí vaší generace cítím paradoxně velký vliv komunistů - a to v tom, že se a priori bojíte střetu mladých lidí s myšlenkami komunismu,vy se BOJÍTE,že se toho chytnou - tak se nikdy nenaučí tomu kritickému myšlení, o kterém se zde píše.Já se spíše ptám,jak mám vysvětlit svému synovi, že ti komunisti,ti ZLOČINCI sedí v parlamentu a ovlivňují chod naší země dodnes.A proto ať se setkají s lidmi z obou táborů, děti se budou ptát a udělají si obrázek samy.Já jim důvěřuji - věřím,že když se jim věci vysvětlí z obou stran, ony se s tím popasují.
25. 01. 2009 | 12:50

Ivan Hochmann napsal(a):

No vidíte.

Co se chcete dovědět od takového hňupa?Že vás to baví.
Pocestný,Lena,Rumcajs atd,měl jsem vás za chytřejší.

Ivan.
25. 01. 2009 | 14:50

zuzana napsal(a):

A ještě dodatek - kdyby neseděli v parlamentu,nebylo by se proč bát.Tím,že tam sedí,musíme spoléhat na to,že generace našich dětí bude mít větší rozum než jejich babičky a dědové a nebudou je volit a tím komunisti budou konečně patřit minulosti a vy si oddechnete
25. 01. 2009 | 15:21

Strelka napsal(a):

HOchmann ma vsecky vlastnosti nekdejsich
okresnich tajemniku. Ti bejvali stejne hrubi a vyrazy jako hnup jim byly vlastni.
Ze byste patril do te party taky ?
25. 01. 2009 | 15:43

fafnir napsal(a):

kanibal
...."komunisté se ale snažili,pracujícím dokázali zajistit kvalitní bydlení"...
Buď je ván 15 a tudíž nic nevíte,nebo jste sklerotik,nebo pustý lhář,další možnost už nevidím.
25. 01. 2009 | 16:04

Ikena napsal(a):

Fafnire,
nezlobte se, ale neni mi 15 a znam nekolik lidi z Kladenska, kteri za 200 tisic bezurocne pujcky postavili okaly. Jejich profese byly skladnik na sachte, hornik, zednik, ucetni, skoro vsechno delnicke profese. Dnes by tezko dosahli na hypoteku jen porizeni stejneho pozemku. V Praze ty sidliste, byty jsou stale v nabidce vsech realitek, se postavily kdy?

Prepisujte dejiny a to dost spatne. Jinak jsem pusty lhar.
25. 01. 2009 | 16:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy