Dva roky Ficovej vlády. Chvalabohu, či žiaľbohu?

07. 07. 2008 | 16:36
Přečteno 11014 krát
Prvé dva roky Ficovej vlády v ekonomickej oblasti by sa dali nazvať rôzne. V zásade platí, že vývoj bol chvalabohu lepší, ako hrozil na základe analýzy predvolebných programov vládnych strán (najmä dominantného Smeru), ale žiaľbohu horší, ako by Slovensko potrebovalo.


Prvé dva roky Ficovej vlády najviac ovplyvnili nasledovné faktory:
1. Absencia akejkoľvek reálnej, zmysluplnej vízie a koncepcie hospodárskej politiky
2. Vstupom do eurozóny stanovené prísne limity pre rozpočtový populizmus
3. Neochota robiť akékoľvek nepopulárne opatrenia (vrátane zvyšovania daní)
4. Neschopnosť presadiť akúkoľvek potrebnú zmenu fungovania inštitúcií a systému
5. Rastúca miera etatizmu, paternalizmu, klientelizmu a korupcie
6. Zlé stanovenie priorít pri rozdeľovaní verejných zdrojov
7. Silácky a hrmotný štýl politiky Róberta Fica

Ad 1. Predseda vlády má vo vízii jasno - tvrdí, že jeho vláda buduje silný sociálny štát. To je síce ľúbivé heslo, realita je však opačná. Silné sociálne štáty majú vysoké dane a podiel verejných výdavkov na HDP vyše 50%, Fico prebral krajinu v roku 2006 s podielom 37,2%. Za jeho vlády však prerozdeľovanie nerastie, naopak, ďalej klesá. V roku 2007 to bolo 35,7% a jeho vláda predpokladá, že do roku 2010 to klesne až na 32,6% (Konvergenčný program schválený vládou v novembri 2007). Prázdnotu floskuly o silnom sociálnom štáte pekne ilustruje aj fakt, že sociálne výdavky rastú vo verejnom rozpočte na rok 2008 o 2% (teda menej ako inflácia), kým celkové verejné výdavky rastú o takmer 10%. Alebo skutočnosť, že za dva roky Ficovej vlády neboli ani o korunu valorizované detské prídavky, a to napriek tomu, že ceny (najmä potravín) rastú a chudobou sú najviac ohrozené mnohopočetné rodiny s malými deťmi.

Absencia akejkoľvek vízie, alebo aspoň alternatívy sa prejavila aj v tých oblastiach, kde Ficova vláda ruší, alebo aspoň sa snaží rušiť vízie a koncepcie vlády predchádzajúcej (zdravotníctvo, dôchodková reforma).
Vláda teda, žiaľbohu, žiadnu zmysluplnú víziu nemá. Ficova vízia silného sociálneho štátu buď len prázdnou marketingovou bublinou, alebo nie je schopný túto víziu presadiť. Chvalabohu.

Celý text Ivana Mikloše najdete zde

Vážení diskutující,

Texty našich slovenských blogerů si můžete přečíst přímo na partnerském zpravodajském webu Aktuálne.sk, pro nějž jsou i původně psány (na naše stránky je se souhlasem autorů pouze kopíruji).

Věřím, že i pro Vás může být zajímavé seznámit se s tím, jak o nich diskutují slovenští čtenáři. A jen pro pořádek upozorňuji, že diskusi na Aktuálně.sk moderují slovenští kolegové, nikoliv já.

Přeji všem hezké čtení.


Libor Stejskal, editor blogů

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lojza napsal(a):

Pane Mikloši, to tady v Čechách na to jdeme úplně jinak. Daně se nezvyšují,tedy přímé, ceny potravin rostou,valorizace nestačí pokrýt inflaci a v těch dětských přídavcích jsme vás určitě trumfly. Má dcera například na dítě - 6 let, bere 60 Kč a to má plat pod průměrnou mzdou. Ten prešibaný Fico vás s tím podílem pěkně prekabátil. Sviniar jeden, není co kritizovat. Ale možná se tu objeví nějaký diskutér ze Slovenska poučí nás.
07. 07. 2008 | 17:03

Alfonz napsal(a):

pad dzurindovi vlady byl v tom ze nedokazali udelat zakladni PR. Bohuzel skolsky system nedela z volicu experty v makroekonomice.
07. 07. 2008 | 17:37

Realista napsal(a):

Vážený p. Mikloši, máte jistě v mnohém pravdu, nicméně lituji toho, že je pro Vás termín "sociální stát" sprostým slovem, to z Vašich formulací jasně vyplývá. Určitě bych Vás proto na Slovensku nevolil, máte příliš úzký - ekonomický - úhel pohledu na řadu věcí.
07. 07. 2008 | 18:16

vlk napsal(a):

Se zájmem jsme si přečetl blog pana Mikloše...

Noa zaujaly mne zejména tyhle body /podotýkám , že mírně mnou upravené/:

1. Absencia akejkoľvek reálnej, zmysluplnej vízie a koncepcie hospodárskej politiky

2. Neochota robiť akékoľvek nepopulárne opatrenia (vrátane zvyšovania daní)
3. Neschopnosť presadiť akúkoľvek potrebnú zmenu fungovania inštitúcií a systému
4. Rastúca miera klientelizmu a korupcie
5. Zlé stanovenie priorít pri rozdeľovaní verejných zdrojov
6. Silácky a hrmotný štýl politiky vlády

A dávám kontrolní otázku. O Ficovi to není. Takže o kom, že pravicový ekonom ze Slovenska s despektem hovoří?
07. 07. 2008 | 20:13

neo napsal(a):

Jo počkat Mikloš, už vím. To je ten, co spolu s Dzurindou ožebračil 90 % Slovaku, až jich několik set tisíc musel utéct do zahraničí.
S takovouto vizitku bych chodil kanálama.
07. 07. 2008 | 20:26

vlk napsal(a):

neo

a proč expertně radil při sestavování programu ODS ? Třeba mi to povíš.
07. 07. 2008 | 20:32

Martin napsal(a):

Pane Miklos, reknete proc by meli zvysovat dane, kdyz setri na statni sprave a snizuji pocet statnich zamestnancu - jestli si dobre pamatuju tak je to vic nez deset procent dolu, takze jak je videt jde to. Navic planuji centralni nakupy, ktere by mely usetrit dalsi desitky miliard.
08. 07. 2008 | 00:55

via napsal(a):

Radši stokrát Fica než Topolánka. Stokrát Kaliňáka než Langera. Tady jsou vyjmenovány neúspěchy. Přijde sem někdo ze Smeru a vyjmenuje úspěchy. Ono i u nás se ukazuje, že detajlně propracovaný program strany, vlády zdaleka není klíčem ku prosperitě státu. Preference Smeru hovoří jasně. Stejně tak preference Dzurindovy strany hovoří stristně. Dzurinda je někde mezi Mečiarem a Slotou, Maďarama. Zkrátka Ficovi se vede dobře, Slovensku se vede dobře. Žádná katastrofa tady není. V každém případě to nemění nic na faktu, že Dzurinda vytáhl Slovensko z krize a dal mu nový silný dech. Ale na všechno nestačil a lidé mu různá fiaska a kauzy oplatili ve volbách.
08. 07. 2008 | 09:15

MuadDib napsal(a):

Víte, specifikem slovenské politky už asi tak 2 roky je situace, v níž opozice vyzývá vládu k plnění svých slibů, za které je před volbami tak tehdejší představitelé vládní koalice tak vehementné kritizovali.
Jinými slovy: před volbami je kritizovali za jejich plány a sliby, že prý k jaké katastrofě povedou... a když je vláda nyní všechny neplní, když z toho vynechala ty úlety, tak ji opozice za to vehementně kritizuje.

Nu ale co naplat... občané to chápali tehdy a chápou to i nyní. Proto tak vypadá i podpora pro vládu a pro opozici.

Je to v podstaté pouze demagogický šašek, kterého místo by mělo být v opozici, kde toho moc nepodělá.

Za jejich vlády bylo plošné zavedení školného "jediné spravedlivé", zatímco nynější kompromisní řešení spočívající v jeho okrajovém zavedení pro ty, co studují na více školách nebo déle, než je nominální délka studia najednou "antisociální a nesolidární".
On tvrdil, že prý ještě žádná reforma se úspěšné neuskutečnila tak, že se nejprve do systému nalili peníze. Čímž odmítal řešit obrovské podfinancování zdravotnictví.

Už mu to ale nevadilo při zavádění školného, kde tvrdil, že až se tam budou lít peníze, tak se situace "automaticky zlepší".
Byl to také on, který nejprve tvrdil, že by bylo mnohem solidárnější, kdyby se zavedl "1/3 systém", kdy by 1/3 studentů do systému přispívala, 1/3 by to měla tak, jako dosud, a 1/3 by ze sytému prostředky získavala.
Nu samozřejmě, zlaté pravidlo zdravého rozumu velí: nikdy nevěř pravičákovi, když se začne ohánět egalitárními návrhy a solidaritou!
A bylo to tak, že vyjma těch nejchudśích by přispívali všichni...

A nevadilo mu to ani u zdravotnictví, kde zavedení oněch plateb mělo být prakticky 1. krokem... u něhož to i více méné zůstalo, pomineme-li zlodějskou privatici, v níž oddělení s lukrativním majetkem a novými, drahými přístroji byly "výhodně" privatizovány... a ten ochuzený zbytek posloužil jako "exemplární příklad, jak je veřejné zdravotnictví nefunkční".
A to ještě nemluvím o jejich bezmezné aroganci zavádět tuto "deformu" přes mizivou podporu veřejnosti a masový odpor (dle 1 průzkumu veřejného mínění byly 2 % pro, 73 % proti, 25 % se nevyjádřilo) i ze strany odborné veřejnsti, vyjádřené četnými stávkami.

To on propagoval zprivatizování SPP s tím, že je prý antiociální a nemorální, aby prostřednictvím snížených tarif obyvatelstvu SPP podporoval i toho bohatce, co si bude plynem vyhřívat bazén na Kolibě. A źe by bylo lepší ty vybrané prostředny pomocí fondů sociální pomoci následně přerozdělit pro ty, co to opravdu potřebují.
Moudře mluvil... jenomže na ten sociální příspěvek jaksi nedošlo...
Takže jeho nynější populismus v otázce snížení spotřebních daní na paliva (benzin, naftu) a minerální oleje bychom měli chápat podobně.

Za jeho vlády poklesla i nemocnost tak, že se zastavil nárok na nemocenské počas prvních dnů nemoci...
A to ještě nespomínám ty některé "výhodné" privatizace - jako třeba Slovenské telekomunikácie, kdy to sice bylo za 10^9 €, ovšem s tajnými dodatky, kvůli kterým prý SR nesměla přijmout "žádné opatření, které by zhoršilo postavení vlastníka" - tedy sbohem otevření trhu, vítej, monopole! Kvůli tomuhle se SR opozdila v rozvoji a průniku internetu oproti okolitým zemím zhruba o 2 roky.

JJ, na jeho místě bych raději chodil kanály.
08. 07. 2008 | 09:32

jabko napsal(a):

Ivanku,Ivanku na Slovakach si aj s Mikim pro smích,nikdo Vás nebere vážně a Fico Vám natrh zadek a ty teď brečíš tady,já naopak držím Ficovi palce ať se takoví experimentátoři už nedostanou k moci
08. 07. 2008 | 17:58

bem napsal(a):

Miklosi,Miklosi,ze ti huba neupadne,takhle kecat,to snad není normalni
08. 07. 2008 | 18:17

parting ways napsal(a):

mam taky pocit ze v cechach ziju ludia ktory vidia stat ako rozdavac penazi...zopar postrehov som si precital a mam pocit ze zdravotnictvo je zaroven skolstvo lebo - - -

A nevadilo mu to ani u zdravotnictví, kde zavedení oněch plateb mělo být prakticky 1. krokem... u něhož to i více méné zůstalo, pomineme-li zlodějskou privatici, v níž oddělení s lukrativním majetkem a novými, drahými přístroji byly "výhodně" privatizovány... a ten ochuzený zbytek posloužil jako "exemplární příklad, jak je veřejné zdravotnictví nefunkční".
A to ještě nemluvím o jejich bezmezné aroganci zavádět tuto "deformu" přes mizivou podporu veřejnosti a masový odpor (dle 1 průzkumu veřejného mínění byly 2 % pro, 73 % proti, 25 % se nevyjádřilo) i ze strany odborné veřejnsti, vyjádřené četnými stávkami. - - -

prosim taketo dva sektory sa porovnavat nedaju...
dalej mozem upozornit "jabko" ze ak potrebuje ten 40 rokov stary stereotyp autoritativneho, socialneho
statu moze sa pokojne presidlit do bieloruska alebo do podobnej krajiny kde kazdy dostane tu svoju davku rokov 1948 - 1989....ale v cechach je vela socialistov...bolo ich vela v roku 1948 aj v roku 1989 aj v roku 2008...pan miklos dufam ze buduce vol. obdobie sa dostanete do vlady SR
len keby sa menej riesily v parlamente hluposti....prajem viac aktivity a organizovanu opoziciu.....
08. 07. 2008 | 23:14

MuadDib napsal(a):

@parting ways:
Bohužiaľ, ono je to presne tak, ako som napísal.
Nie je podstatné, či sa dajú porovnávať, alebo nie, ale spája ich jediné - Miklošova snaha do všetkého zavádzať svoju ideológiu, aj keď protirečí realite, vôli občanov i svojim vlastným predsavzatiam.

Ja naopak dúfam, že Mikloš ostane na smetisku dejín.
Za tie 4 roky výrazne pravicovej vlády, ktorá ubližovala ľuďom tak, že až škrípali zubami, sme si užili dosť.

Ficova vláda aspoň nie je tak nekonečne arogantná. No ale pokiaľ chceš mať pravicovú autoritársku vládu, ktorá bude rozkladať spoločnosť, zavádzať ten slobodný (=mafiánsky) kapitalizmus, s nikým sa baviť nebude, tobôž nie s občanmi, len si bude veselo rozpredávať štátny majetok, tunelovať si to pre svojich a popri tom všetkým vymývať mozog s tým, akí sme všetci neuveriteľne prointegrační, ukotvení v NATO a americkom zadku, tak to sa zrejme určite budeš musieť presťahovať niekam inam. A ozaj, ešte ti zdvihne súdne poplatky, aby si vedel, čo to je "súdiť sa" - že spravodlivosť je len pre bohatých kapitalistov.
S pozdravom,
Volič SNS.
09. 07. 2008 | 02:10

MuadDib napsal(a):

Ozaj, neodpustím si ten flame, ale s ohľadom na reakcie v slovenskom kyberpriestore musím chtiac-nechtiac dať Jankovi (Slotovi) za pravdu, že Slováci sú vraj geneticky hlúpy národ, pretože čo mnohým Slovákom ešte nedošlo, v tom majú bratia Česi už dávno jasno.
09. 07. 2008 | 02:15

6889paco napsal(a):

Úžasné myšlenkové vývody! Pan Mikloš si nejdříve sám vystaví hloupé otázky a potom sám - neméně hloupě - odpovídá.
1. pokud chybí Ficovi hospodářská politika, jak je možné, že Slovensko nekrachuje???
2.jak může o rozpočtovém populismu hovořit člověk, kvůli kterému se museli zvyšovat spotření daně na PHM???
3. čtu dobře? Mikloš vyčítá Ficovi, že nezvyšuje daně???
4. pokud je neschopností snižování počtu ministerských úředníků, potom je pan Mikloš velice schopný.
5. rostoucí míra etatismu - asi je potřebné nejdříve vyhrát volby, pane Mikloši! Je to zřejmě něco, co si slovenský volič přál a co, může být do jisté míry i užitečné. Není všechno jen o zisku, kde je v tom vašem chápání člověk? A na zvýšenou míru korupce se zeptejte vašeho člena, pana Bielika.
6. jaké je kriterium pro hodnocení rozdělování veřejných zdrojů? Že by to vaše bylo jediné správné? Sám přiznáváte, že Fico míru rozdělování snižuje!
7. o siláckém stylu politiky by jistě věděl více vyprávět váš stranický šéf Dzurinda. Nerozpadla se mu náhodou kvůli tomu koalice?
Závěrem: pan Mikloš chápe sociální stát jako ten, který zvyšuje daně a neúměrně možnostem vyhazuje peníze oknem. Jeho chápání mu neberu, ale je to pouze jeho subjektivní názor. Jen mu připomínám, že slovenská vláda stanovila vyrovnaný rozpočet už v roce 2011, narozdíl od deficitních postupů jeho exministrování. Já chápu sociální stát jako ten, který vidí za rozhodováním všech 3 složek státu člověka. Celou 1 generaci nechali takoví Miklošové shnít v pekle chudoby a svoje řádění nazývali reformami. Je proto spravedlivé, že jsou mimo hru.
09. 07. 2008 | 10:01

Tom napsal(a):

Myslím,že pan Fico je skvělý člověk - premiér. Závidíme Vám Slovensko!
10. 07. 2008 | 10:30

Petr napsal(a):

To i ten Fico je natolik rozumný že když něco funguje tak to nechá být i když je to v rozporu s jeho narudlým přesvědčením.
Dzurindovi vděčíte za nastartování reforem ke kterým tady v Čechách bohužel nikdo nemá odvahu a súdruh Fico jen těží z plodů reforem. A sociální stát za současných sdlouhodobých demografických trendů jednoduše ufinancovatelný není - čím dřív na to přijdeme tím měně to bude bolet.
MuadDib: Volič SNS... víc dodávat netřeba.
Slota je malý slovenský fašounek a ožralý primitiv, který intelektuálně zvládne maximálně tak nadávat Maďarů a nachcat někde do kašny.
10. 07. 2008 | 13:38

Jag napsal(a):

S Ficem bude spojená éra vzniku žebroty ve velkém na Slovensku.Po vstupu do EURA to Slováci poznají.Nějakou dobu je EU bude dotovat,pak je nechají a Slováci si užijí.Bohužel jako vždy bude slovenská žebrota migrovat a to i k nám.Praha je toho svědkem už teď.Zrovna dnes jsem četl,jak náš ministr školství Liška zvyšuje podporu z našeho rozpočtu cizím studentům.No na to se dá říct jediné,socialismus neskončil.Taky se podporoval kdejaký hejhula z cizí prdele a cpali se do něj prachy i když doma měl prachaté rodiče.Zeman taky uchcával blahem,když Slovákům sliboval,jak si tady budou studovat.To Němci jsou jiní kabrňáci.Ti neplatí studium,ale na svůj pracovní trh pustí až hotové vysokoškoláky.Holt nemají to sociální cítění,které nás hlupáky okrádá.
10. 07. 2008 | 21:46

Smart napsal(a):

Mikloši, zvykněte si na to, že vy už ministrem financí nebudete. A to je dobře. VAše politika zaměřená na okradení velké vrstvy Slováků neměla šanci na dlouh. úspěch. Sbohem, pane bývalý ministře.
15. 07. 2008 | 07:01

Ladic napsal(a):

Ivan Mikloš
v roce 2004 od renomovaného časopisu Emerging Markets získal ocenění nejlepší ministr rozvíjejících se evropských ekonomik, tedy ministr financí......ale o tom zapoměl Roko Vlka informovat..
15. 07. 2008 | 07:42

Ladic napsal(a):

A smart mu to závidí....smarte, tak ubohý příspěvek tady ještě nebyl.....asi jsi moc nesledoval ekonomické servery a noviny, a pokud si myslíš, že za úspěchy Slovenska může populista Fico, který se veze na výsledcích reforem, tak není co dodat..
15. 07. 2008 | 07:45

Ladic napsal(a):

Pro socanské ignoranty:
http://ipoint.financninovin...
http://aktualne.centrum.cz/...
http://www.euroekonom.cz/an...
Pravidelným komentátorem a obdivovatelem slovenských reforem se stal mediální magnát Steve Forbes, pozitivně hodnotí konání Slovenska nejrůznější světové ratingové agentury a stranou nezůstává ani Světová banka. Ta hodnotí Slovensko jako nejreformnější zemi na světě a ve svých zprávách píše o Slovensku jako o zemi snižující náklady na zahájení podnikání, zpružňující trh práce a zvyšující ochranu věřitelů.
O reklamu světového formátu lákající nové investory tak mají Slováci bohatě postaráno. Ostatní státy jim mohou tuto popularitu pouze závidět.
Slováci jsou zkrátka v letošním roce ve všem dvojnásobně úspěšnější než Češi. A nemají narozdíl od Čechů děravou státní pokladnu a nereformovaný penzijní systém.
http://euroekonom.cz/analyz...
tak to jsou odkazy z doby, kdy byl pan Mikloš ve funkci ministra..neúspěšný Smarte
15. 07. 2008 | 07:51

Smart napsal(a):

Už Miklošův příspěvek ukazuje, že se nejdná o odborníka, ale o ideologického zaslepence. Nemůže přenést přes srdce, že se Ficově vládě daří a že SDKU pomalu mizí ze scény.
15. 07. 2008 | 08:40

lemmy napsal(a):

Ani deset na sebe navazujicich Ladicovych prispevku nezmeni preference Smeru, ani uspech hospodarstvi na Slovensku, ani Ficovu popularitu. A Miklos at pukne zavisti.
15. 07. 2008 | 21:03

Bači napsal(a):

bratia cesi, ked tak strasne chcete Fica, my by sme vam ho velmi radi dali, len aby ho u nas nahradila nejaka normalna vlada...
16. 07. 2008 | 10:31

Dobročan napsal(a):

Ano, na Slovensku máme na Ivana Mikloša naozaj ťažké srdce. Stačilo, už nikdy viac.
Ivan Mikloš nám stále tvrdil a podľa toho aj konal, že PREDNOSŤOU SLOVENSKA JE LACNÁ
A KVALIFIKOVANÁ PRACOVNÁ SILA.
S druhou časťou jeho sloganu, samozrejme, treba súhlasiť, no tá druhá časť je nielenže nemravná, ale priamo ekonomicky diletentská.
1.Doviedol to tak ďaleko, že Slovensko má
najnižšie mzdy,najnižšiu životnú úroveň
v EU.
2.Zo Slovenska kvalifikovaná pracovná sila
emigrovala, lebo má dôvod nebyť lacná.
Dnes nám kvalifikovaní pracovníci chý-
bajú.
3.Lacná pracovná sila vygenerovala drahých
a lenivých podnikateľov, ktorí pri zni-
žovaní výrovných nákladov stále myslia
len na mzdovú nákladovú položku a pričom
práve znižovanie nemzdových nákladových
položiek musí byť v centre pozornosti
podnikateľských aktivít. Lacná pracovná
sila nestimuluje inovačné aktivity tech-
nického zamerania.Je to cesta do pekla,
cesta k technickej zaostalosti.
4.To sa skutočne aj prejavilo. Za roky
praktického uplatňovanie jeho doktríny
"lacnej"prac. sily, klesla na Slovensku
intenzita tvorby vynálezov z radovo
1 400 ročne na 200. To je výsledok jeho
bačovania, jeho kvalifikácie.
5.On to vie a preto vyymslel program
MINERVA. Podľa jeho filozofie nie podnikatelia majú byť nositeľmi inovačných
aktivít, ale štát. To je choré, hoci nepopieram, že najmä v základnom výskume
má štát dôležitú povinnosť.On ale chce, na rozdiel od T. Baťu, ktorý si sám vy-
chovával manažerov -ABŠ - aby zo štátnych škôl vychádzali kvalifikovaní od-
borníci už ušití na mieru potrieb konkrétnych podnikateľov.

Dalo by sa písať ešte veľa. Nakoniec by z toho bola obžaloba. A to o korupčných aférach I. Mikloša ani nehovorím
20. 07. 2008 | 16:18

bem napsal(a):

Baci,mluv za sebe a ne v mnoznem císle,stejne tomu prd rozumís
20. 07. 2008 | 17:56

Nevekslující Honza napsal(a):

je to můj mladší spolužák z gymplu. Základem jeho ekonomického vzdělání bylo vekslování s bony mezi spolužáky vranovského gymnázia. Jen tak se mohl kluk z vesnice vyrovnat městské studentské smetánce, mezi níž patřili i dětičky vedoucí tuzexu, prodejen a okresních úřadů včetně okresního výboru velké strany. Dneska jsou ty detičky místnimi papaláši. Ivánek pak studoval socialistickou VŠE a svazácky funkcionařil a v příhodném okamžiku po jasném vítězství "zamatové" se přidal k"Vapenke" a už jenom stoupal se svými ekonomickými a veksláckymi znalostmi. Pravda, Porobeton napsaný na manželku je vytunelován a prázdny (moje studentské brigády), ale to Ivánkovi nebrání v šíření jednoduchého moudra: levně koupit, dráž prodat, případně snižovat sociální výdaje, zaměstnané přeřadit do skupiny sociálných případů a tak vykazovat snižování nezaměstnanosti i výdajů státu a podobné fígle.
Ne že snad mečiarovská politika před ním byla něco extra, ale vyzkoušením meze spotřeby obyvatelstva až na nejnižší míru dobře posloužil Ivánek jako experimentátor, kam se dá až jít.
Když omezíme státní výdaje na minimum, rozprodáme veřejné služby,snížíme daně podnikatelům na 15%, je možné, že po jistou dobu bude pokladna vykazovat alespoň opticky dobrý stav.
Dokonce i příjem zaměstnanců z ušetřených daní se dá zvýšit, ovšem máslo za 60, cukr za 35, mouka za 20, mlíko za 25, drahé energie a voda, benzín za 40, nafta za 45 - takže nejen nula od nuly, ale jen trošičku nádechu pro zaměstnané. A žádný ekonomický zázrak, prostě držení ekonomicky pod krkem s občasným povolením stisku v rámci teorie, že na chudobu musí být přísnost.
21. 07. 2008 | 16:08

Ivánek Dobrotivý napsal(a):

Ladičovi: Ano , Mikloš i Dzurinda byli oslavování za experiment, který si nedovolili američtí podnikatelé vyzkoušet ani doma ani v Európě, leda ve třetím světě, kde bylo sociální povědomí tak nízké, že to šlo. Zato si našli a pochlebovali Dzurindově vládě s veklsláčikem jako hlavním ekonómem, kteří ten experiment udělali za ně. Aby se zjistilo, kam je možné východoeurópske barbary přitlačit, posléze to zkusit i na západní civilizaci pod pláštikem globalizace a potřeby konkurenceschopnosti, jak o tom píše euroústava, nebo její jiná verze Lisabonská smlouva. Nejde o nic menšího, než nastavení jiného postavení zaměstnanecké masy a to ne do výhodnějšího postavení. proto za roli užitečných idiotů byla Dzurindova vláda poplacavána po zádech. Nakonec, chytřejší ministři (napr. Zajac,) si uklovli taky něco pro sebe. Dzurinda síce bratrovi nahnal desítky milionů, avšak vzhledem k vytížení předsedy vlády sám se zmohl akorát na spekulatívní restituce pozemků na Spiši.
Pokud prohraje další volby, zůstane jejich plácačům úkol, aby se o nějaké teplé fleky pro svoje užitečné idioty postarali.
21. 07. 2008 | 16:28

online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 23:24

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 01:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy