Vlastenci a darebáci

24. 11. 2009 | 16:40
Přečteno 3594 krát
„Vlastenectvo je posledné útočisko darebáka“ napísal slávny anglický básnik a esejista 18. storočia Samuel Johnson. A ako dodáva jeho priateľ a súputník James Boswell v knihe „Life of Samuel Johnson“, nemal na mysli skutočnú a ozajstnú lásku k vlasti, ale to predstierané vlastenectvo, ktorým mnohí, vo všetkých časoch a krajinách, zastierajú svoj vlastný záujem.

Ukážkovými exemplármi takéhoto, predstieraného vlastenectva, je triumvirát predsedov strán, ktoré nám v súčasnosti vládnu. Ide pritom o predstierané vlastenectvo, ktoré má zakryť záujmy, ktoré nie sú legitímne, ale ktoré sú darebácke. Preto to napíšem tak, aby to bolo zrozumiteľné a jednoznačné. Predstierané vlastenectvo je posledné útočisko darebákov Slotu, Mečiara a Fica.
Poradie som nezvolil náhodou. Ale nie preto, že by som Fica považoval za menšieho darebáka ako Mečiara a toho zase za menšieho darebáka ako Slotu. Skôr preto, že prví dvaja menovaní nám vlastenectvo predstierajú už po druhý raz (v deväťdesiatych rokoch mali premiéru), ale aj preto, že Slota je v tejto oblasti naozaj takmer nedostižný, ako dokazuje aj jeho najnovšia legislatívna iniciatíva.

Celý text Ivana Mikloše najdete ZDE

Vážení diskutující,

Texty našich slovenských blogerů si můžete přečíst přímo na partnerském zpravodajském webu Aktuálne.sk, pro nějž jsou i původně psány (na naše stránky je se souhlasem autorů pouze kopíruji).

Věřím, že i pro nás může být zajímavé seznámit se s tím, jak o nich diskutují slovenští čtenáři. A jen pro pořádek upozorňuji, že diskusi na Aktuálně.sk moderují slovenští kolegové, nikoliv já.

Přeji všem hezké čtení.


Libor Stejskal, editor blogů

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

siven napsal(a):

Díky za informaci, pane Stejskale!

Nějak jsem se podivil, že nám bratia v poslední době nevycházejí... a hle, vysvětlení je na světě. :)

Jinak pan Mikloš je odborníkem v ekonomické rovině, tudíž mi asi nevysvětlí, který "vlastenec" ("vlastenci") je odpovědný za nátlak na ochranáře na Slovensku.

Prý je něčí politickou vůlí zrušit status některých chráněných krajinných oblastí?!

Cui bono?
24. 11. 2009 | 17:02

stále rebel napsal(a):

Přes víkend jsem se díval na slet modrých ptáků.
Tam bylo národovců ochotných se bít za naše zájmy proti zlotřilé EU a jejím regulacím. Doufám, že dostanou pořádně na frak a Česká republika se stane normální evropskou zemí.
24. 11. 2009 | 18:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Přečetl jsem článek celý a přelétnul diskuzi. Celkový dojem: Pehe v slovenském vydání.
24. 11. 2009 | 22:12

stoppa napsal(a):

Vlastenectví je ovšem ošklivá vlastnost, pokud se nejedná o vlastenectví občanů USA.

Úzce to souvisí s nacionalismem - ten odsoudil, jak známo, už Lenin blahé paměti. Každopádně je vlastenectví malých národů na překážku těm velkým, které si přece vyvolil Bůh, popřípadě Historie, či taková jakási veličina.
24. 11. 2009 | 22:23

Aktiv napsal(a):

Taky si myslím,že vlk ,který nejvíc vyje,je taky ten nejhorší,a nebezpečný i pro ostatní vlky,nejen ovce(Romy,příslušníky jiných národů,apod.).To vidíme i u českých tzv.vlastenců,a lá hákové kříže,nacistické pozdravy,hailování. To jsou panečku vlstenci,je mi na zblití. Na takové vlastence seru! A obávám se,pokud tento nacismus,skrývající se jako u Jobbiku za nacismus nerozkrajeme,tak se v tom utopíme všichni,jako za války.Trpěti povinně,nebo netrpěti.Každý si musí vybrat,jestli má rád klid v obci,v rodině,mezi lidmi. Slota,a Jobbik ukazují cestu vzájemné nenávisti a pzdější katastrofy.A to si pořád neuvědomují současní tzv.vlastenci z Národního Odporu,Dělnické Strany,apod.Jsou křesadlem budoucích politických konsensů,chtějí ležet na hromadách mrtvol nevinných dětí,žen a mužů,ať to stojí,co sto stojí.Hájí se demokracií,a přitom na demoracii kašlou,hájí se svobodu,a přitom na svobodu kašlou ještě víc.Nic a nikdo pro nic neznamená,chtějí jen krev,násilí,masové vraždy,nenávist,společenský rozvrat.To lze vidět i při jejich pochodech,to je facka všem lidem,svobodě a demokracii.Frustrují společnost,a snaží se jí co nejvíc uškodit!Dokdy?
25. 11. 2009 | 06:12

siven napsal(a):

Aktiv - Procento psychopatů určitého ražení se v lidské společnosti bude vyskytovat vždy a vždy se bude chtít nějak realizovat. Empiričnosti tohoto jevu nezabráníte, i kdybyste se nakrásně rozkrájel.

Konstatování, které pochopitelně neznamená výzvu k pasivitě!

Většina nás musí jednak dbát výzvy "Lidé, bďete!", tzn. sledovat, co se děje kolem této komunity psychopatů, jak se jí (ne)daří, co v praxi podniká. Média si však musí dávat bedlivý pozor, aby se informace o konstantním stádečku psychopatů nezměnily v neplacenou reklamu!

Druhým bodem je zavčas informovat, poučovat a varovat mládež, tak, aby této skupince nenaletěl téměř nikdo z mladých a dospívajících, kterým slouží paměť a rozum.

Společensky patologický a psychopatický jev neonacismu a rádoby-vlastenectví je mi sice, tak jako většině, silně protivný, avšak na druhou stranu se jedná o jev známý, zavedený, a snadněji uchopitelný, než něco neznámého, nového, či nepoznaného.

Problémem je stádovost této úchylky, tudíž jistá atraktivnost pro jedince, kteří se hledají, nebo trpí komplexy, či frustracemi. Nachází zde pocit určité seberealizace.
Přičemž podobné organizace psychopatů získávají na síle, jakmile se demokracii přestává dařit (politicky, ekonomicky, společensky, aj.). Jejich jednoduchá řešení působí na strádající a frustrovanou společnost jako droga.
25. 11. 2009 | 11:46

Jozef napsal(a):

Ivan Miklos
je dieta rusinskych rodicov,ktore nerozprava rusinsky.Ivan Miklos je Ivan,je aj synom komunistickeho sudcu - a zaroven hrdina zivocisne antiruskych a antikomunistickych medii,ktore maju rovnaky vztah k Slovensku,ako Ivanovi rodicia k rusinsko-ukrajinskej reci,ako madarski iredentisti k slovenskemu statu.
Vierou Ivana Miklosa je neregulovane globalizovane trhove hospodarstvo.Sposob jeho zivota: boj o uspech,zisk a moc vsetkymi dostupnymi prostriedkami.
Spravidla bojuje zbranami cynikov.
Od zaciatku 90-ch rokov je vnimany ako jeden z najagilnejsich agentov cudzich a protislovenskych zaujmov.
25. 11. 2009 | 22:36

poiuyt napsal(a):

Slovaci zvolili darebaky ,aby je ridili.To je zajmavy,ze darebaky maji slovaci radsi nez seriozniho cloveka typu autora clanku .Byt vami bych se snazil,abych sahal do prd...techto darebaku.
26. 11. 2009 | 00:25

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 09:31

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 09:35

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 09:42

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:06

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 09:18

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 09:21

online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 23:18

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 06:43

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 06:52

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 04:31

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 04:32

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 01:32

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:14

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 06:05

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:56

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:20

http://www.kw61.com/replica-louis-vutton napsal(a):

fsafasfsaf
29. 03. 2010 | 09:20

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:16

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 08:43

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
16. 04. 2010 | 08:24

HELENEBRADFORD23 napsal(a):

I took 1 st <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a> when I was not very old and it supported me a lot. But, I require the bank loan once more time.
29. 04. 2010 | 20:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy