Firmy, lékaři a provize

30. 10. 2011 | 21:01
Přečteno 5170 krát
MF DNES uveřejnila v posledním týdnu článek investigativní skupiny žurnalistů kolem pana Janka Kroupy, který odhaluje praktiky spolupráce několika lékařů s farmaceutickými firmami. Uvádí, že lékaři předepisují přednostně léky dané firmy a jsou za to odměňováni provizí, řádově ve výši až několika stokorun za jednu krabičku.

Pan Kroupa a jeho kolegové opakovaně ukazují, jak mohou novináři pomáhat pročišťování demokracie ve své zemi. Pokud jsou jejich zjištění pravdivá, je tomu tak i v tomto případě.

Z některých citovaných výroků zaměstnanců farmaceutických firem se čtenářům může zdát, že jde ve zdravotnictví o všeobecnou praxi a že podobným způsobem si zvyšují příjmy všichni lékaři.

To samozřejmě nemůže být pravda. Nevím, zda někteří lékaři podobné kšefty s firmami uzavírají a kolik jich je. Jsem si ale zcela jist, že naprostá většina lékařů žádné podobné vedlejší příjmy nemá.

Je dobře, že novináři pokoutní praktiky odhalují a pomáhají tak čistit zdravotnický systém od šedé ekonomiky. Je dobře, že Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, jaké kroky podniknout, aby těmto aktivitám zamezilo. Příjmy lékařů, stejně jako příjmy kohokoli jiného, musí být transparentní. Tajné dohody s firmami jsou nepřípustné. To, že jsou „ošetřeny“ právně nenapadnutelným způsobem, na tom nic nemění.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Joe Ratata napsal(a):

To já jsem si jist,že má.
Znám lékaře,který předepisuje pouze APO.
30. 10. 2011 | 21:15

Kanalnik napsal(a):

hmmm

autor: "Jsem si ale zcela jist, že NAPROSTÁ VĚTŠINA lékařů žádné podobné vedlejší příjmy nemá."

Joe Ratata: "To já jsem si jist,že má. Znám (JEDNOHO) lékaře,který předepisuje pouze APO."

:D
30. 10. 2011 | 21:33

Anba napsal(a):

Pokud vím, tak je APO OME i k volnému prodeji v lékárně za cca 100 Kč. Podle nově připravovaného "zlepšení" p. Hegera, takové léky (které jsou na předpis i volné) už nebudou propláceny pojišťovnou. Tak Váš doktor bude mít po kšeftě a já budu plným plátcem.Nejen u tohoto léku.
30. 10. 2011 | 21:41

Ládik!!! napsal(a):

Kdysi jsem seděl v čekárně u obvoďačky a poslouchal, co si povídají babky. Každá měla jinou nemoc, ale braly stejné léky. Ty, ze kterých byla největší provize.
30. 10. 2011 | 21:43

Expert napsal(a):

Nedávno jsem seděl v restauraci a tam povídali, že nějaký Ládík je úplně blbý.
Ládíku ta informace z restauarace má velmi podobnou vypovídací hodnotu, jako to co tady píšete vy.
Co myslíte Ládíku, mluvili v té restauraci o vás?
30. 10. 2011 | 21:57

otokar napsal(a):

Pane peychl,určitě jsou doktoři, co neberou od dealerů. Já však žádného takového neznám. Ani veterináře.
tak jste to Vy!
30. 10. 2011 | 22:03

Ládik!!! napsal(a):

Experte,
nemá to podobnou vypovídací hodnotu. Já seděl v čekárně u MUDr. xxxx (neuvedu) ve Vítkovicích. Neseděl jsem tam jako pacoš ani jako podezřelý, mým klientem byla ona doktorka. Pro mě to byly cenné informace, co si ty paní povídaly. I ten lék si pamatuju. Experte, nejste Vy náhodou taky doktor? Nebo jste expert na exkrementy?
30. 10. 2011 | 22:04

Expert napsal(a):

Ládíku, vy poznáte podle toho co si vypovídají babky v čekárně jakou jejich diagnosu a znáte mechanismus účinku léku , abyste podle povídání babek poznal jeho indikační skupinu ?
Ládíku, ale podle vaší schoposti dělat diagnosy s povídání v čekárně a náklonnosti k použití slov jako je exkrement je jasné, že tenkrát v restauraci nemluvili o vás.
Ten, o kterém v té restauraci mluvili byl sice podle té řeči hodně hloupý, ale pořád byl zcela jistě mnohem chytřejší než vy , takže o vás se tehdy zcela jistě nemluvilo.
30. 10. 2011 | 22:14

Maximus napsal(a):

V loňském roce se za léky v ČR vydalo cca 85 mld.Kč. To je neskutečně velký peníz! Takže je jasné, že zde v Česku působící farmaceutický průmysl za posledních cca 10-15 let získal ohromnou sílu a zkorumpuje si koho chce resp. koho potřebuje (st.úředníky, politiky, lékaře atd.) a kdy chce. Prakticky každý člověk je od nějaké hranice úplatný! Na tyhle protikorupční řeči už je pozdě, pravidla hry se musí nastavovat na začátku procesu, karty už jsou rozděleny a zavedené finanční toky nastaveny. Tohle už nikdo nemůže zastavit, není tu reálná politická síla, která by si s tím poradila a ani to nikdo ze zasvěcených do problematiky zdravotnictví a kdo s tím má co činit, prostě nechce. Novinářské plky jsou jen takovou zástěrkou pro hloupý neinformovaný lid. Když použijeme příměr, tak je to asi na takové úrovni, jako když třeba někde v Thajsku zavedená drogová mafie dopravující přes hranice tuny drog, vždy po čase nechá chytit nějakého osla kurýra nejlépe v Česka a spol., aby byly alespoň po čase nějaké výsledky (pro lid) a policie nebyla považovaná za zkorumpovanou.
Aby tenhle záměrně dobře nastavený bordel se zadřel v soukolí a tohle by bylo všechno radikálně omezeno, musel by obr zvaný zdravotnictví, přijít o peníze např. že by lidé, firmy a podnikatelé neměli za povinnost odvádět
každý měsíc zdravotní pojištění nebo by prostě díky negativnímu vývoji v ekonomice státu neměly na platby. To je hlavní složka, která naplňuje zdravotnický měšec, který čítá přes 280 mld.Kč za rok. To by se ovšem klidně mohlo stát tehdy, až moudrý Kalousek dokončí škrtreformy či zdechformy a lidé nebudou mít dostatek financí a vše urychlí případný štulec od příchozívší vnější hospodářské krize, která je na spadnutí, pak se to může leccos stát a děj se vůle Boží!
-.-
30. 10. 2011 | 22:15

kočka šklíba napsal(a):

Maxime, přesně.
"To samozřejmě nemůže být pravda." Ale to samozřejmě může pane Peychle, proč by nemohla? Všeobecná praxe neznamená, že jeden každý lékař takhle postupuje, ale většina může. A Vaše tvrzení, že jste si jistý, že "naprostá většina lékařů žádné podobné vedlejší příjmy nemá" je jen Vaše tvrzení ničím nepodložené stejně jako tvrzení, že většina vedlejší příjmy má. To nikdo neví. Jediné co víme jistě je, že někteří lékaři jsou farmaceutickými firmami zkorumpováni, že farmaceutický průmysl je jeden z nejbohatších, že obchod se zdravím je běžný a farmafirmy se neštítí ničeho. A ptz jsme v ČR, tak zde bude korupce lékařů mnohem rozšířenější než jinde.
30. 10. 2011 | 22:50

Viola napsal(a):

Mě by zajímala jedna věc, proč vzniklo jakési nucení na pití, když pak se předepisují léky na odvodnění a různých podobných jevů by se určitě našlo dost. Ale jako pediatr se s tím nesetkáte, protože děti odvodnit zatím nepotřebují, to budou potřebovat až jako staří, když už se naučí pít ty dva litry denně.
No ale když malé dítě - kojenec hodně pije - je mu to vnucováno, pak hodně čurá, matka nestčí přebalovat, dítě je opruzené a potřebuje mastičky a zásypy - farmacii.
30. 10. 2011 | 22:56

Viola napsal(a):

kočko šklíbo,

ono to bude i v tom, že lékaři už jinak než s léky léčit neumí a jsou vlastně pohodlní zabývat se něčím jiným, než předepisováním léků. Možná by se také měli vrátit trochu zpět ve vývoji, tak jako ta ekonomika, která roupama také neví, co už by předepisovala.
30. 10. 2011 | 22:59

stále rebel napsal(a):

Pokud pouštíme do zdravotnictví byznys, tak je jen otázkou času, kdy budou brát všichni nebo téměř všichni.
30. 10. 2011 | 23:04

kočka šklíba napsal(a):

Violo to nedokáži posoudit, ale myslím, že tento blog je o tom, zda a kolik lékařů je zkorumpováno, ne o tom, zda předepisují léky a nemuseli by. I když možná máte pravdu, vzdáleně to souvisí.
30. 10. 2011 | 23:14

expert napsal(a):

To : MUDr Peychl
Pane doktore, myslíte si , že má opravdu význam ztrácet čas psaním na takovýchto mediích a pro takovéto publikum ?
Já už jsem tady v diskusi reagoval na Ládíka a jeho určování diagnos v ordinaci.
Ale to, co mě opravdu dostalo, je mentální úroveň další diskuterky Violy , která tady rozumuje, proč je potřeba, aby někteří lidé pili, když je potom potřeba lidi zase odvodňovat (viz "hlubokomyslné lékařské úvahy" v jejím diskusním příspěvku).
Tento styl uvažování bych byl snad schopen doplnit už jen úvahou, proč se vymýšlejí stále dokonalejší protézy když se všichni (téměř) lidé rodí se dvěma nohama a rukama.
Pane doktore, nezdají se Vám jakékoli texty pro lidi tohoto typu absolutní ztrátou času?
P.S.
Pane doktore Peychle, ale aby zdejší dikuse měla alespoň nějaký smysl pokusím se vznést dotaz k meritu Vašeho článku.
Pane doktore, Vy opravdu nevíte o tom, že odjíždějí a netušíte proč odjíždějí skupiny lékaři s rúznými zástupci farmaceutických firem na různá školení a to nejraději do hotelů, kde jsou různé masáže, golfy , případně se tyto hotely nacházejí shodou okloností v blízkosti lyžařských sjezdovek, nebo mořských pláží?
Pane doktore, Vy jste opravdu ještě o těchto "edukačních výletech" skupin lékařů neslyšel?
Pane doktore a Vy jste opravdu ještě neslyšel že a proč tam ty farmaceutické firmy ty skupiny lékařů vozí a co za to od ních chtějí ?
Pane doktore, že Vy to na takové jako je Ládík a Viola jen tak zkoušíte, abyste zjistil , co všechno je ještě hloupá česká veřejnost ještě ochotna spolknout?
30. 10. 2011 | 23:21

Jonáš napsal(a):

V téhle společnosti vládne přesvědčení, že učitelé a zdravotníci by měli pracovat zadarmo, když už smějí vykonávat tak ušlechtilou profesi.
Co to je za nesmysl: budeme pouštět do zdravotnictví byznys?
Každá legrace něco stojí. Umí si to autor tohoto geniálního výroku představit bez peněz? Jak?
Pro všeználky: APO- jsou léky od firmy vyrábějící generika a jsou téměř bez doplatků; takže je píšu chudejm.
"Svědectví o korupci" v MF Dnes hovoří o pěti konkrétních jménech a to spustí lavinu splašek, která to bere šmahem.
30. 10. 2011 | 23:27

prog0473 napsal(a):

to expert
Palec nahoru, Vaše glosy nemají chybu.I přes závažnost tématu jsem se dobře pobavil.
30. 10. 2011 | 23:30

kočka šklíba napsal(a):

Experte dobré otázky, ale bude Vám odpovězeno, že lékaři tam současně získávají poznatky z nových léčebných metod, poznatky o nových lécích atd., pokud Vám odpovězeno bude. Spíše byste se měl zeptat, zda tyto poznatky mnohdy musí získávat i jejich rodiny ;).
30. 10. 2011 | 23:31

im napsal(a):

Zdá se, že praktičtí (ne nemocniční)lékaři jsou snadnou kořistí farmadealerů....

Konec úplatků od farmafirem pro lékaře? www.ahasweb.cz/2011/20110513.htm
Brněnská lékařka.. http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=671522
Lékařka měla brát..http://www.novinky.cz/krimi/215584-lekarka-mela-brat-leta-uplatky-od-farmaceuticke-firmy.html
Farmaceutické firmy chtějí učit mediky... http://zpravy.ihned.cz/c1-53114640-farmaceuticke-firmy-chteji-ucit-mediky-moralnimu-chovani-podivejte-se-co-jim-radi
Do 15 tisíc to nejsou úplatky... http://www.lidovky.cz/do-15-tisic-rocne-to-nejsou-uplatky-mysli-si-kazdy-sedmy-cesky-lekar-ld7-/ln_domov.asp?c=A110228_072754_ln_domov_mev
Německo trestá úplatky... http://www.denikreferendum.cz/clanek/7018-nemecko-zacalo-trestat-lekare-berouci-uplatky-od-korporaci
Trestní úprava ..... http://www.epravo.cz/top/clanky/trestni-uprava-uplatkarstvi-bude-se-po-vzoru-nemecka-stihat-uplatkarstvi-lekaru-v-ceskem-zdravotnictvi-63133.html
30. 10. 2011 | 23:34

kočka šklíba napsal(a):

Jonáši, jenže svědectví MF není první, zřejmě ani poslední.
Psal zde někdo o tom, že by měli zdravotníci pracovat zadarmo????? Kde Jonáši??????? Tady se píše o korupci, ne o tom, že byste měl pracovat zadarmo. Nebo již jste tak daleko, že korupci (kohokoliv) považujete za běžný příjem????? Z vašeho příspěvku by se to dalo tak pochopit.
30. 10. 2011 | 23:35

Anba napsal(a):

Ládíku!!! já jsem taky babka, ale NIKDY jsem v čekárně u lékaře neslyšela, že by si babky ani dědci povídali o nemoci kterou mají a o lécích, které jim předepisují. To jsou informace, které sdělujete jen dobrým známým mezi čtyřma očima, nikoli v čekárně, tak tady nevykládejte klišé o klepavých babkách.
Jonáš - tak APO je pro chudé? A proč tedy bude vyňato z úhrady ZP, aby si ho chudí platili? A vy předepisujete podle kabátu nebo podle diagnosy?
30. 10. 2011 | 23:48

Al Jouda napsal(a):

Potvrzuji slova nicka Jonáše. Manželka dostala od diabetoložky zadarmo celou lahvičku APO-OME proti žaludečním vředům. Tak to paní doktorka asi dostala od firmy jako prezent.
30. 10. 2011 | 23:54

kočka šklíba napsal(a):

Myslím, že kdo co dostal zadarmo není podstata tohoto blogu. Ale Anba trefila Jonáše na komoru, lékař Jonáš se ve svém jediném příspěvku opravdu "vyznamenal".
31. 10. 2011 | 00:07

Viola napsal(a):

experte,

když jste expert, tak proč jste mi jednoduše neodpověděl. Ptala jsem se dost jednoduše, vždyť to bije do očí. Na jednu stranu se doporučí tak, aby se na druhé straně mohlo udělat jinak a za drahé peníze.
31. 10. 2011 | 00:14

Viola napsal(a):

Lékaři by měli být především preventisté a ne chemici.
31. 10. 2011 | 00:30

Dalibor Štys napsal(a):

expert:

Konference dnes bývají především tam, kde jsou drahé nájmy konferenčních místností a různé atrakce. Praha je prvním příkladem takové lokace, nájmy v PaKuLu jsou mimo veškerou rozumnost. Protože nikdo nepořádá konference sám, pořádají je organizátorské firmy a ty chtějí hodně vydělat. Řada/většina resortů by bez konferencí nepřežila. A, samozřejmě, takovou cenu nikdo z vlastní kapsy nezaplatí. Ale na konference je třeba jezdit kvůli výměně informací. Takže nakonec jsou sponzoři potřeba.
31. 10. 2011 | 01:28

Želivský napsal(a):

Samozřejmě jsou to všechno pusté lži, pane Peychle.
A ten doktor, co to udal byl nějaký nafoukaný, asi. Zasloužil by za uši.

Firmě dají pokutu 3mio. Když mohla dávat z (jednoho!!!!!!) balení 500 a ještě vydělávat balíky. Určitě se nad tím rozpláčí, jak už avizovala jejich mluvčí, Laurie Littleová.
A jednotlivým doktůrkům 50.000 pokuty, když vytočili za rok 275.000? Opravdu špatný vtip, to by nezabralo ani v kabaretu U Rozvařilů.

Že platíme za stejný lék o 85% víc než v Holandsku? No pak aby VZP měla mít něco v kase.
Kdyby to byla obyčejná komeční pojišťovna, už by se na milé farmaceuty a doktory psaly žaloby dlouhé jak Lovosice. A u nás klid. Reformujeme. Ožebračíme občana, neb je blbý a nebrání se.

Všeho do času, pane doktore.
31. 10. 2011 | 01:34

kočka šklíba napsal(a):

A už jsem se dočkali u nicku Dalibor Štys. Ano výměna informací a i s celou rodinou často ;).
Občan zas až tak blbý není, jenže s tím opravdu nemůže nic dělat.
31. 10. 2011 | 01:46

Béda Lak napsal(a):

kočko šklíbo
Není pravda, že nic dělat. U silnic bývají bedny s nářadím pro cestáře. Lidé mají doma teleskopické tyče na utloukání pavouků nebo dlouho zapomenuté láhve s kyselým mlékem. V Buenos Aires babám stačily hrnce a poklice.
I pohrdání může být zbraň, nenechává li si je příliš slušně vychovaný občan pro sebe.
Je mylné táhnout s vidlemi na felčary, kdo by nebral, když mu strkají. To co se děje umožňují politici v nerozborné jednotě s právníky.
Vytvářejí systém, kde za několik jízd tramvají načerno dáte exekutorovi padesát tisíc. Jeho odměny. Kde za lék zaplatíte o 85% víc, než za tetýž v Holandsku. O kolik vyděláváte víc než holanďan ve stejném džobu?
Pacient je teď po těch reformách trochu otupělý a už předtím nebyl nějak bystrého ducha a sdílné letory. Ještě tak těch šest slov, které cenzura maže, to je celý myšlenkový horizont. Ale počkejte, až se rány a zhmožděniny proberou, to bude nářku. Tomáš Klus už si k tomu připravil písničku. Za co, panebože za co?
31. 10. 2011 | 03:08

Ládik!!! napsal(a):

Exkremente,
neurčoval jsem diagnozu, jen jsem poslouchal, co si říkají babky. Překrucujete slova a význam vět. Pravděpodobně tedy budete komunista jak poleno.

Anbo, ta čekárna byla ve Vítkovicích ne v městské nemocnici na Mírovém náměstí, ale na Sirotčí ulici. Je tam kolonie domků, kde lidé bydlí desítky let a osobně se znají. Něco jako vesnice, s tím rozdílem, že na Sirotčí a v okolí jsou lidé více ohrožováni Cikány, kterými se to tam hemží. Nepíšu žádné "klišé", ale jen svůj zážitek.
31. 10. 2011 | 05:54

Ládik!!! napsal(a):

experte,
přečetl jsem si Váš příspěvek 23:21 - pokusím se stanovit Vaši diagnozu: mimo to, že jste chronický komunista (nedá se léčit, to vytáhne až hlína), jste přišlápnutý podpantoflák. Snad jsem se neprovinil proti etickému kodexu.
31. 10. 2011 | 06:06

vasja napsal(a):

Aspoň část zisku farm. firem, místo odchodu do zahraničí, zůstatane v Česku.
To se levičákům musí líbit.
31. 10. 2011 | 06:46

Expert napsal(a):

To : Viola
Sebekriticky přiznávám, že odpovědět tak hloupě , abyste to pochopila i vy, Violo , opravdu neumím.
31. 10. 2011 | 07:49

Expert napsal(a):

To : Ládík
Ládíku , proti kodexu jste se určitě neprovinil.
PAn Stejskal má tady totiž kodex nastaven tak a zejména ho tak aplikuje, aby se vyhovělo těm co lžou a zejména aby se tady umožnilo projevit i těm nejhloupějším . Proto tady také, vy Ládíku, tak rád a často píšete.
31. 10. 2011 | 07:54

gaia napsal(a):

včera mluvila v TV Šiková k dnešnímu dni narození 7 miliardtého člověka. A že to bede běs, neb nás čeká stárnutí populace (kamera na šedé rozklepané důchodce s berlí táhnoucí tašku na kolečkách s nákupem po rušné pražské ukici, kde se pletou davu).
Jak nejlépe zamezit tomuto jevu? Učinit lékařskou péči nedostupnou a též nedůvěryhodnou. Matka příroda provede selekci přemnoženého lidstva a přežijí pouze silní a zdraví, což bude pro lidstvo velkým přínosem, neb za použití dnešních technologií ti zdraví a silní budou žít jak v ráji.
Možná, že ten marsmus zdravotnictví patří do vesmírného záměru matky přírody a vlastně s tím nejde nic dělat.
31. 10. 2011 | 08:00

Expert napsal(a):

Ládíku, předpokládám , že moje tvrzení pan Stejskal o aplikaci kodexu za chvíli potvrdí, protože nesmaže například vaši lež o tom, že jsem komunista a nesmaže vaše primitivně - přihlouplé výrazy , kterými se mě snažíte označovat ,ale smaže můj příspěvek , kterým jsem se pokusil vás na vaší "prostou lidovost" upozornit.
31. 10. 2011 | 08:00

anti politik napsal(a):

Běžná praxe všech a všude člověče. I obyč. obvoďáci na malých městěch v tom jedou! Zkuste za nimi přijít s tím, že vám doktor specialista doporučil jiné léky, než vám doposud předepisoval dotyčný oboďák a jsou od jiné firmy než s kterou lékař momentálně kamarádí a podstoupíte v první řadě polohádku, poté je vám dáno najevo silné rozladění a nakonec dokonce výrazné pohrdání, že chcete jiné léky! A to vše bez skrupulí a skrývání svého rozladění, že přichází o kšeft! V tomhle pastátě je kšeft absolutně všechno i se zdravím lidí se kšeftuje!! To je stejný jako byste tvrdil, že kradou tak dva tři politici a zbytek je poctivej, pěkná kravina!
31. 10. 2011 | 08:01

Ládik!!! napsal(a):

expert -
pořád nevypadáte na experta.
31. 10. 2011 | 08:23

gaia napsal(a):

ale mně by též zajímalo, proč se pořád propaguje ten pitný režim. Za našich mladých let nic takového neexistovalo a zhruba v 50 letech je celá naše třída relativně zdravá. Dnes ve školách se pořád propaguje pití, děti sedí a na lavici vedle učebnic stále lahev, stále se rozptylují usrkáváním a také pohled do třídy je hrozný, člověk něco vysvětluje a musí přitom koukat na na zahnuté hlavy a pohybující se ohryzky. k čemáu to je dobré a čemu to slouží? Aby se vypilo víc coca coly a tonicu? a co je na takovém pití zdravé?
31. 10. 2011 | 08:39

zákazník zdravotnictví napsal(a):

"Příjmy lékařů, stejně jako příjmy kohokoli jiného, musí být transparentní"

Všichni lékaři se tomu zuby nehty brání. A už 60 let se jim to daří.
31. 10. 2011 | 08:40

Petr z Tábora napsal(a):

Autor píše zajímavě, ale jeho optimismus nesdílím. Lékaři berou ze všech stran tak jak jim to dovolují poměry. Nejsou o nic lepší, ale ani o nic horší než většina populace - bylo by dobré si to přiznat.

Neřešmě morální apely na lékaře, už Pán Bůh nemá s Desaterem moc velký úspěch ani za pár tisíc let.
Je třeba nastavit, tak jako v jiných oblastech, systém potlačující korupční příležitosti. V tom musí sehrát rozhodující úlohu zdravotní pojišťovny podle pravidel, která nastaví ministerstvo a poslanci. Politici měli už přes dvacet let na to, aby vyhodnotili zkušenosti vyspělých států a to nejlepší aplikovali u nás - proč to neudělali, inu stačí se podívat na solární boom a obdobné politické fígle. Parlamentní strany se perou pro pobavení obecenstva a voličské hlasy, ale jsou jednotní když jde o to, "správně" nasměrovat veřejné peníze.
31. 10. 2011 | 08:46

Expert napsal(a):

To : Ládík

Ládíku já chápu že máte potřebu se bavit také s někým inteligentnějším , než jste sám, tak to s vámi ještě chvíli vydržím.
A protože vím, že váš příští dotaz by směřoval k tomu jak jsem odhalil váš fatální nedostatek inteligence a to, že se s vámi nikdo mimo vaší matky raději nebaví, dám vám raději předem odpověď i na toto.
Ládíku existuje věda , která se jmenuje genetika a ta je neúprosná a odhalí všechno a to i ve vašem případě.
31. 10. 2011 | 08:48

vítkovice-brod napsal(a):

Ládíku,chlapče,běž si radši hrát:-)
31. 10. 2011 | 09:19

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Osobně znám doktora, který už jako kongresový turista viděl skoro celý svět, naposledy byl v Keni a Brazílii. Ač průměrný regionální lékař, neplatí si to z vlastní kapsy a rád se pochlubí, jaký je filuta, zvl. když je pod párou. Nepublikuje ani se nijak vědecky neprofiloval a přesto je o něj ze strany farmaceutických firem zájem. Vrtá mi hlavou proč?
31. 10. 2011 | 09:27

J.E. napsal(a):

To je ale úžas! Přitom se podobně jako u důchodových pilířů jedná o vícezdrojové financování lékařů (oficiální příjem, poplatky, úplatky od pacientů, příplatky za nadstandard a odměny od farmaceutických firem).
Jedná se o to, aby lékař mohl důstojně žít i v případě, že by to v některém z uvedených zdrojů zaskřípalo.
Bohužel tento systém v brzkém budoucnu nedokáže zabezpečit všechny lékaře. Smutné je, že díky tomu objevily po Evropě i excesy dokumentující spolupráci některých lékařů s pohřebními službami. V tomto případě, byť to nelze zakázet, se jedná o jasné překročení etických norem.
31. 10. 2011 | 09:43

gaia napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy
mně zas vrtá hlavou, jak se na malém městě(zhruba 10 000 obyvatel) může uživit 6 lékáren? Obráceně, jak jednu lékárnu může uživit asi 1 600 lidí, když ještě někteří z tohoto města do ní vkročí tak jednou dvakrát ročně(já) a utratí tam tak 2-3 stovky za rok.
31. 10. 2011 | 09:43

Viola napsal(a):

Experte,

teď vidíte, že nejsem sama s hloupýma otázkama (ty jsou vždy nejlepší na experty), tak se klidně můžete pustit do vysvětlování, jestli na to opravdu máte.
31. 10. 2011 | 09:58

gaia napsal(a):

Viola

ano mne též zajímá, jaké je pozadí toho pitného režimu a jeho propagování a otázek jsem tu napsala též dost, ale nikdo neodpovídá.
31. 10. 2011 | 10:12

Expert napsal(a):

To : Viola

Vidím, Violo, že i vám je souzeno se stýkat jen se sobě podobnými a tak i vám zřejmě zoufale chybí kontakt s někým inteligentnější.
Violo, ale pro dnešek máte smůlu , protože jsem slíbil, že budu alespoň nějaký čas k dispozici místnímu Ládíkovi.
A věřte, že dva podobně mentálně nadané jedince ( tedy vás a Ládíka - protože vím, s kým si píšu, raději upřesňuji koho mám na mysli) bych opravdu nezládl . Takže možná někdy příště , Violo.
Zatím si musíte vystačit ze sobě podobnými a já vás docela lituji za to , co si v kolektivu vám poodobných musíte zkusit.
31. 10. 2011 | 10:13

gaia napsal(a):

Expert

ale já jsem geneticky v pořádku, tak odpovězte alespoˇn mně
31. 10. 2011 | 10:18

J.E. napsal(a):

gaia
Lékárny se uživí v pohodě. Většina z nich je zařazena do nekonečného řetězce dealerů a zásobuje zdravotnickým materiálem (obvazy, stříkačky atd.) místní zdravotnická zařízení.
Takové lékárny mohou teoreticky velmi slušně prosperovat i když jejich práh nepřekročí jediný pacient či zákazník.
31. 10. 2011 | 10:33

neo napsal(a):

kdo by věřil modré frontě dnes, že ? :)

jinak je celkem běžné, že lékaři mají svůj oblíbený druh léku, který předepisují. Netvrdím, že je to díky korupci, ale nevylučuji to.

Má lékařka miluje Erdomed na vykašlávání a Clarinasu na rýmu.
Oba léky dost drahé ale taky účinné.

Ovšem podotknu, že není problém lék odmítnout a poprosit o jiný, třeba i levnější.
31. 10. 2011 | 10:36

gaia napsal(a):

neo

naše škoní lékařka ještě za totality, kdy provize nebyly , zas milovala Gafo. A dávala to úplně na všechno. Ani nevím, jestli se to ještě vyrábí, ale vždy jsem s tím od ní odcházeli. Přitom to byly kapky dost hnusné a nyslím, že skoro na nic.
31. 10. 2011 | 10:44

Viola napsal(a):

Gaio,

vypadá to opravdu, jak píše Ládík, že Expert není expert, proč by se jinak zdráhal něco vysvětlit? Proč by nereagoval hned? (možná si teprve musí něco nastudovat :-))
A k tomu pití, děti se dnes poučují o tom, že se pít musí a to alespoň 2 litry bez kávy a čaje (ty se do pití prý nezapočítávají), děti vyjdou ze školy, kde si dovolily pít, jak se jim zachtělo, příjdou do zaměstnání kapitalistického typu a tam zjistí, že nejen že se nemohou napít kdy se jim zachce, ale že ani vyloučit tekutinu nemohou, kdy se jim zachce, nejlépe až po pracovní době. Takže, který systém byl pokrytecký, ten před tím, nebo ten dnes?
31. 10. 2011 | 10:50

Jee napsal(a):

Neo
"...není problém lék odmítnout a poprosit o jiný".
Škoda jen, že nejde POŽÁDAT o jiný:-)
31. 10. 2011 | 10:51

gaia napsal(a):

Viola

jsem ráda, že jsem našla spojence, který si o pitném režimu dnes vnucovaném žákům základních škol, myslí totéž. Žáci jsou ohlupováni, a když jim člověk odborně něco vysvětlí, má hned problémy právě od těch pokrytců to jste řekla pěkně.
31. 10. 2011 | 11:03

Ládik!!! napsal(a):

experte,
tak Vy jsi na mě vyčlenil čas, slíbil jste si sobě... Nikdo se Vás o to neprosil, reagovat na můj příspěvek jste nemusel; ale budiž, můžete popojet:
Nebudeme probírat typy léků, stačí jejich množství. Dvacetiletý člověk odbourává vedlejší účinky léků hodně rychleji, než stejně hmotný sedmdesátiletý člověk. Jistě si myslíte, že sytit oba lidi při stejné nemoci stejnou dávkou léků je správné, i když důchodce je předávkován (játra se přece regenerují sama). Hlavní je dostat do pacošů co nejvíc léků, ne? Musím zjistit, na co jste expert. Zatím to vypadá, že jste expert na sebe, typu Narcise nebo Onana.
31. 10. 2011 | 11:31

neo napsal(a):

Jee:

poprosit je slušnost.

gaia, Viola:
pitný režim je důležitý, jinak máte ledviny v kýblu.
navíc taková věc jako voda, dokáže předcházet křečím, bolestem hlavy atd... což je v práci i ve škole dost nespříjemné.

mimochodem, nepleťte si pitný režim s pitím sladkých limonád.
čistá voda nebo čaj, sem tam minerálka, občas džus, to jsou nápoje zdraví prospěšné.
31. 10. 2011 | 11:47

jogín napsal(a):

Viol, Gaia: Smysl odvodňování aneb diuretika spočívá ve snížení krevního taku, používá se hlavně když ostatní léky na nižší tlak nejsou dost účinné. A díky arterioskleroze se léčí vysoký tlak u starších pacientů. Jinak bych oběma doporučil méně připomínek u věcí, kterým nerozumíte.
31. 10. 2011 | 12:10

gaia napsal(a):

jogín

no že před 50 lety žádný pitný režim nebyl a lidé měli vámi a neem uvedených neduhů méně než ti dnešní s pitným režimem.
31. 10. 2011 | 12:24

student napsal(a):

Neo:
Poprosit je zdvořilost.
Slušnost je říct přesně a srozumitelně co chci.
Slušnost je rychle, přesně, pravdivě a srozumitelně odpovědět
jaké jsou podmínky pro splnění toho co chci.
Zdvořilost je to první, co se naučí každý podvodník. Slušnost je náročnější.
31. 10. 2011 | 15:50

neo napsal(a):

student, co to meleš?

zdvořilost je jen synonymum ke slovu slušnost.
31. 10. 2011 | 16:07

student napsal(a):

neo:
Musíš víc myslet ! A zkus se také trochu vzdělávat! Slyšel jsi např.někdy pojmy Etika a Etiketa. Proč myslíš, že jsou ty pojmy dva ?
31. 10. 2011 | 16:30

Expert napsal(a):

To : Ládík

Ládíku , Ládíku, doufám, že to jak jste se najednou z ničeho nic objevil u tématu odbourávání léků, jste schopen pochopit alespoň vy sám .
Ládíku, Ládíku, doufám ale , že když už nejste schopen delší dobu sledovat a udržet vlastní myšlenku, jste schopen udržet alespoň vlastní moč.
A pokud ani to ne tak doufám, že vám má alespoň kdo měnit plíny.
V tom už vám k dispozici opravdu , ale opravdu nebudu.
31. 10. 2011 | 16:51

Ládik!!! napsal(a):

expert,
vy asi budete dokror RSDr., jinak to není možné. Rozhodnutím strany doktor. Snad Mamulův poškrobek. Ztráta času s Vámi. To raději vezmu na procházku cizího psa.
31. 10. 2011 | 17:11

Expert napsal(a):

Ládíku, ani nevíte jakou jste mi udělal radost, že už vám nemusím být k dispozici.
A to, že sebou na procházku berete psa, vám jen chválím. Vždy je dobré, abyste měl sebou někoho chytřejšího, než jste sám , aby vás měl kdo dovést domů.
31. 10. 2011 | 17:20

Viola napsal(a):

neo,

když jsem kojila, chápala jsem, že musím více pít a zdravotní sestra mi říkala, pijte, ikdyž necítíte žízeň, ledviny něco vydrží. Když musí ledviny v důsledku většího zavodnění více pracovat, jsou dříve opotřebovány. Jistě, když se pije extrémně málo, mohou v ledvinách vznikat kameny, ale je opravdu vznik kamenů v ledvinách důsledkem nižšího příjmu tekutin, anebo když už se kameny objeví, tak je doporučováno hodně pít, aby se rozpustily. A to znám, jak se tvrdí, že málo pití znamená bolení hlavy a křeče. Já sama na sobě jsem to nepozorovala. Hlava mě obvykle bilívala při hormonálních výkyvech a samotná voda také křečím nezabrání, na křeče je dobrý hořčík a teprve ten zapít vodou. Malé děti školního věku se určitě nemusí nadměrně zavodňovat, určitě by jim mělo stačit napít se o přestávce.

Vím, že léky na odvodnění jsou na snížení tlaku, ale tak by mohlo platit opačně, že pitím se zvyšuje tlak, ne? A o zvyšování tlaku bychom od ranného dětství nemuseli usilovat. Stává se, že velmi mladí lidé jsou postihováni infarkty a mrtvicemi z vysokého tlaku.
31. 10. 2011 | 20:55

bella ciao napsal(a):

student
Precizní zásek. Etiketu (chudák Špaček, čím se v postmortálním stádiu vším musí živit) bytostně nesnáším. Sbírka prázdných krabiček od prezervativů a diplomatických lží.
Zdvořilost je někdy (přes husí kůži) nezbytná, je to ale hodně otrávený šíp.
Upřímní a slušní lidé jsou poměrně vzácní, přesto stále nějaké potkávám a přináší mi to radost do života.
31. 10. 2011 | 22:08

gaia napsal(a):

modrý edvard

a není náhodou etiketa právě ten samolepící štítek s označením na lahvičkách s léky?
-:)
01. 11. 2011 | 09:45

gaia napsal(a):

oprava to bylo pro bella ciao
01. 11. 2011 | 09:46

Pepa Josef napsal(a):

gaia:
a je takový problém nařídit žákům, že se napijí před hodinou a pak flašky schovají? Já to udělal na začátku roku a funguje to. Musíme si konečně uvědomit, že v armádě, ve škole a v divadle nemá demokracie co dělat.
01. 11. 2011 | 11:05

gaia napsal(a):

Pepa Josef

pokud je ve školním řádě napsáno, že žák má kdykoli právo se jít napít podle potřeby, pak je těžké něco zakazovat, když trend je propagovat právě opak. Žáci se chovají jak mají nastavená pravidla. A pokud někdo stanooví, že pití je důležitější než dávat pozor,že dokonce se 45 minut bez pití nedá vydržet, že je to nezdravé být tak dlouho bez tekutin, pak je těžké něco měnit.
A píše o tom i Viola, že vlastně se vychovává proti praxi, kdy při nástupu do určitých profesí se člověk napije tak 2x za den, když má přestávku(zatím ze zákona) a jinak nemůže .
01. 11. 2011 | 11:49

miu miu bags napsal(a):

I really like you have to the article, you're too good! I was so lucky, here can see you write these. Thank you very much
12. 12. 2011 | 10:39

6Leyr4i7 napsal(a):

The Birch of the Shadow I think there may well become a nubemr of duplicates, but an exceedingly handy listing! I have tweeted this. Quite a few thanks for sharing!
24. 08. 2013 | 03:18

52WLuZ4H napsal(a):

Wonderful story, reckoned we could <a href="http://varkalqmjw.com">combnie</a> a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well
25. 08. 2013 | 05:12

NByJm2kj napsal(a):

Hello! An interesting diuosssicn is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers http://bdpnhjkw.com [url=http://yvfjonbjhc.com]yvfjonbjhc[/url] [link=http://tqybjtaroj.com]tqybjtaroj[/link]
26. 08. 2013 | 15:48

j4ogK6Rfx napsal(a):

Holy <a href="http://eqilicuevc.com">Tooeld,</a> so glad I clicked on this site first!
28. 08. 2013 | 23:32

8r19gqfzkmo napsal(a):

Not bad at all fellas and gaasll. Thanks. http://lewfqgmpae.com [url=http://ptsqtmbuv.com]ptsqtmbuv[/url] [link=http://tfjhtr.com]tfjhtr[/link]
06. 09. 2013 | 19:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy